در مصاحبه با «سی‌ان‌ان»؛ ظریف: فکر می‌کردم آمریکایی‌ها بی‌اثر بودن تحریم‌ها را درک کرده‌اند/ برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم

گروه سیاسی الف،   3970529016 ۴۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
ظریف: فکر می‌کردم آمریکایی‌ها بی‌اثر بودن تحریم‌ها را درک کرده‌اند/ برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم

«محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» درباره توافق هسته‌ای برجام و بازگشت تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران مصاحبه کرد.

 

به گزارش فارس، وزیر خارجه ایران در این مصاحبه که به نوشته سی‌ان‌ان در تهران انجام شده گفت: «من معتقدم بیماری‌ای در ایالات متحده وجود دارد که اسمش اعتیاد به تحریم است.»

او یادآوری کرده که این بیماری تنها مختص دولت فعلی آمریکا نیست و دولت «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا هم تمرکزش را بیش از آنکه روی اجرای تعهداتش در زمینه تحریم‌های برداشته‌شده قرار دهد بر ضرورت حفظ تحریم‌های رفع‌نشده تأکید داشته است. 

ظریف گفت: «حتی در دوران دولت اوباما، ایالات متحده به جای اجرای تعهداتش در مورد تحریم‌هایی که برداشته بود تأکید بیشتری روی حفظ تحریم‌های برطرف‌نشده داشت.»

«برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد. 

این توافق هسته‌ای قرار بود در ازای ایجاد برخی محدودیت‌ها در برنامه‌ هسته‌ای ایران، تمامی تحریم‌های وضع‌شده به بهانه مسائل هسته‌ای رفع کند.

دولت آمریکا در زمان انجام مذاکرات هسته‌ای تأکید داشت زیرساخت‌های تحریم‌ها را حفظ کند. به همین دلیل در برجام مقرر شد به جای «لغو» تحریم‌ها، اجرای آنها متوقف شده و این توقف اجرا در فواصل زمانی مشخص‌، تمدید شوند.  

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا با اتکا به همین اصل ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال جاری به مشارکت کشورش در این توافق هسته‌ای خاتمه داد و اعلام کرد تحریم‌ها علیه ایران را در دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه احیا خواهد کرد. 

درس نگرفتن آمریکایی‌ها از گذشته

ظریف درباره بازگشت تحریم‌ها گفت: «احساس ما این بود که ایالات متحده یاد گرفته که دست‌کم در مورد ایران، تحریم‌ها علی‌رغم ایجاد مشقت‌های اقتصادی، نتایج سیاسی مد نظر آنها را به بار نمی‌آورند و من فکر می‌کردم که آمریکایی‌ها این درس را یاد گرفته‌اند. متأسفانه، اشتباه می‌کردم.»

به نوشته سی‌ان‌ان، رئیس دستگاه دیپلماسی ایران، در عین حال، در این مصاحبه تأکید کرده که توافق هسته‌ای برجام را می‌توان صرفنظر از اقدامات دولت ترامپ حفظ کرد. 

گروه اقدام ایران

سی‌ان‌ان نوشته مصاحبه با ظریف روز یکشنبه، در شصت و پنجمین سالروز کودتای مورد حمایت آمریکا برای سرنگونی دولت منتخب مردمی «محمد مصدق»، نخست‌وزیر وقت ایران انجام شده است.

ظریف ساعاتی قبل در توئیتر با اشاره به کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ (۱۹۵۳ میلادی) از اقدام دولت آمریکا در تشکیل گروهی موسوم به «گروه اقدام ایران» انتقاد کرده بود.

«مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا  روز پنجشنبه ۲۵ مرداد تشکیل گروهی به نام «گروه اقدام ایران» را اعلام و «برایان هوک» را به عنوان رئیس‌ آن منصوب کرد.

ظریف از اینکه هنوز تفکر دهه ۱۹۵۰ در آمریکا حاکم است انتقاد کرد: «فکر می‌کنم دولت آمریکا هنوز معتقد است دارد با دولتی که بعد از کودتای سال ۱۹۵۳ در ایران مستقر کرد کار می‌کند. همان‌طور که (در ضرب‌المثل‌ها) می‌گویند، باید چشمشان را باز کنند و ببینید دور و برشان چه خبر است.*»

سی‌ان‌ان نوشته ظریف در بخش‌های زیادی از مصاحبه ظاهراً احتمال گفت‌‌وگو با دولت ترامپ در آینده را رد و ابراز امیدواری کرده که توافق را می‌توان حفظ کرد.

او گفته فشار از جانب متحدان اروپایی می‌تواند ترامپ را مجاب کند تفکرش را تغییر دهد. ظریف، از آمریکا بابت «زورگویی» به اروپایی‌های شریک ایران در برجام انتقاد کرده است.

وی گفت: «ما نمی‌خواهیم در توافق هسته‌ای تجدید نظر کنیم. می‌خواهیم ایالات متحده توافق هسته‌ای را اجرا کند. امروز، نزدیک‌ترین متحدان آمریکا در برابر این تحریم‌ها مقاومت می‌کنند.»

وی در ادامه گفت: «آمریکا دارد اساساً [اروپایی‌ها] را اجبار می‌کند و روی آنها فشار می‌آورد... نمی‌خواهم از کلمه زورگویی استفاده کنم، ولی کارشان معادل همین است.»

آیا احتمال دیدار ترامپ و روحانی وجود دارد؟

ظریف در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا دیدار رو در رو با ترامپ می‌تواند منفعتی برای «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور ایران داشته باشد گفت: «وقتی که پیشرفت‌های عظیمی که قبلاً کرده‌‌ایم دور ریخته شوند، خیر.»

وی در ادامه تأکید کرد: «[توافق قبلی] برای ما سنگ محکی بود که ببینیم می‌توانیم به ایالات متحده اعتماد کنیم یا خیر.»

وزیر خارجه ایران در جواب این سوال که آیا اصلاً احتمال رسیدن به توافقی دوام‌پذیر با نویسنده کتاب «هنر معامله» (ترامپ) وجود دارد، گفت: «به رئیس‌جمهور ترامپ بستگی دارد--اینکه آیا می‌خواهد کاری کند که ما باور کنیم شریکی قابل اتکا است یا خیر.»

ظریف تأکید کرد: «اگر الان ما با او وقت بگذاریم و توافق دیگری را امضا کنیم، چقدر دیگر دوام دارد؟ تا پایان دولت خودش؟ یا تا زمان خروج از جایی که پای توافق را امضا می‌کند؟»   

بازگشت تحریم‌ها

ترامپ شامگاه دوشنبه ۱۵ مردادماه با امضای فرمانی رسماً دستور اجرای اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد. تصمیم ترامپ با مخالفت‌های زیادی رو به رو شده و روسیه، چین، اتحادیه اروپا، انگلیس، آلمان، فرانسه، عراق، سوریه و برخی کشورهای دیگر از آن انتقاد کرده‌اند.

دومین بسته تحریم‌ها از ۴ نوامبر (۱۳ آبان‌ماه) آغاز خواهند شد و صنایع نفت ایران را هدف خواهند گرفت. ظریف درباره این تحریم‌ها هم اظهارنظر کرد.

او گفت: «تحریم‌های آمریکا همیشه [به ما] صدمه زده‌اند. اما کسانی که تحریم‌ها به آن صدمه می‌زند، مردمی است که می‌خواهند دارو بخرند یا مردمی که می‌خواهند غذا بخرند.» 

ظریف در ادامه تصریح کرد: «دگرگونی‌های اقتصادی که الان در ایران می‌بینید، به دلیل تدابیری است که باید برداشته می‌شدند تا برای آن روزها آماده باشیم، بنابراین، ما برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم.»

ظریف درباره مذاکرات هسته‌ای که سال‌ها به طور انجامید هم گفت: «ما وقت زیادی صرف کردیم. انجام این کار برای دولت ایران و شخص من و رئیس‌جمهور روحانی تصمیم سیاسی آسانی نبود. ممکن است گذراندن چند ساعت با وزیر خارجه آمریکا برای برخی از وزرای خارجه اعتبار باشد، اما در ایران مطمئناً این اعتبار نمی‌آورد.»

علی‌رغم این، او گفت: «اما کار دیپلمات‌ها همین است. بخشی از دستمزد ما به خاطر همین است که برای پیشبرد منافع ملی متحمل ضربه‌های شخصی شویم...کارمان همین است.»  

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۰۳۰۱۶۰۵:۵۹:۲۹ ۱۳۹۷/۵/۲۹
خوش خیالی از تو هزینه از مردم ای مرد دیپلمات
ناشناس۵۰۳۲۷۲۱۰:۰۴:۲۰ ۱۳۹۷/۵/۲۹
تا آمریکا برجام را تمام و کمال عمل نکند ملت و نظام جمهوری اسلامی هر مذاکره را ممنوع و محکوم و حرام می کنند
ناشناس۵۰۳۲۷۶۱۰:۰۶:۱۲ ۱۳۹۷/۵/۲۹
هر کشوری بود باید استعفا میدادند اما اینجا او و صالحی و عراقچی و روحانی طلباکارند!
میلاد حمیدی۵۰۳۳۵۲۱۰:۳۸:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۲۹
کاملا موافقم با شما آقای ظریف البته که تحریم ها بر شما مسئولین اثری ندارد اما بر مردم چه؟ کاش ثروتت رو ازت بگیرن آقای ظریف و ممنوع الاستخدام بشی در دولت و بری توی یک شرکت خصوصی حقوق پایه بگیری بعد بیای پشت همون تریبون و نطر بدی.
گنجی۵۰۴۵۰۳۱۶:۵۷:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۲۹
بدتر از این هم یعنی هست آیا؟؟ شما انگار در ماوراء زندگی می کنید؟ خبر ندارید که در طی سه ماه کل سرمایه و زندگی همه ایرانیان را یک سوم کردید چقدر ریلکس تشریف دارید
ناشناس۵۰۳۰۳۱۰۶:۲۶:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۲۹
براي بي اثر كردن تحريمها بايد مسوولين مانند مردم زندگي كنند در غير اينصورت مردم همراهي نخواهند كرد
سمیرا۵۰۳۲۹۵۱۰:۱۰:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۲۹
بدون برجام در دولت محمود دلار3200 بود شما با برجام با حضور آمریکا به 6000 رساندید الان بدون آمریکا و با حضور اروپا به بالای 10 هزار رساندید پس برجام برای چه بود؟ هم تحریم هستیم هم تعلیق هسته ای هستیم هم دلار بالای 10هزار! خجالت نمیکشید؟
ناشناس۵۰۴۵۲۰۱۷:۰۴:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۲۹
آنهم در اواخر دولت محمود3200 شد
ناشناس۵۰۳۰۳۲۰۶:۲۶:۳۴ ۱۳۹۷/۵/۲۹
اگر تحریمها بی اثر است چرا برای بدترین حالت باید آماده شد؟
ناشناس۵۰۳۲۸۷۱۰:۰۹:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۲۹
زیرا تحریم پوششی است برای ویرانگریهای بانکها و بانک مرکزی و جبران کسری بودجه دولت و بدهکاری آن و کسب درآمد از پول مردم از طریق کاهش ارزش آن
ناشناس۵۰۳۰۴۵۰۶:۵۱:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۲۹
ظریف: «توافق هسته‌ای برجام را می‌توان صرفنظر از اقدامات دولت ترامپ حفظ کرد». چند ماه بعد ظریف در مصاحبه دیگری خواهد گفت: «متأسفانه، اشتباه می‌کردم». سوال مهم: آیا در دنیای سیاست ما بر اساس اطلاعات به گرفتن تصمیم آگاهانه باید اقدام کنیم یا بر اساس تصورات و افکار خویش تصمیماتی بگیریم که به عاقبت آن مطمئن نیستیم؟ این تفاوت دیدگاه سیاستمداران غربی و ایرانی است. در زبان فارسی میگوئیم «تصمیم عاقلانه» اما در زبان انگلیسی میگویند «تصمیم آگاهانه» (که توام با اطلاعات کافی و دقیق و درست است). به همین دلیل و دلایل فراوان دیگری است که معتقدم وزارت خارجه و دستگاه دیپلماسی ما در هر مذاکره یا قرارداد و گفتگو باید در تیم خود یک زبانشناس کارکشته و مسلط به زبان و فرهنگ کشور مقابل را همراه داشته باشد.
ناشناس۵۰۴۰۵۹۱۴:۳۳:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۲۹
آقای دکتر فقط زبان صحبت بلد بود نه چیزی بیشتر!
ناشناس۵۰۳۰۶۴۰۷:۲۸:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۲۹
مصاحبه با رسانه دموکراتها که اکنون درقدرت نیستند هیچ منفعتی ندارد اگه راست میگی یک مصاحبه با فاکس نیوز داشته باشید و تاثیرش راببینید...
ناشناس۵۰۳۰۷۷۰۷:۴۳:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۲۹
جناب ظریف بله تو که مشکلی نداری... اون ملت بیچاره هستند که زیر فشار اقتصادی لِه شدند لِه... میفهمی !!!
ناشناس۵۰۳۱۳۰۰۸:۳۲:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۲۹
ما مردم تحت فشاریم. مردم نمیدانم چرا باید هزینه زیاده خواهی مسئولین را بدهند؟
ناشناس۵۰۳۸۸۱۱۳:۴۷:۲۷ ۱۳۹۷/۵/۲۹
مردم ادامه وضعیت موجود را نمی خواهند... چرا باید همه زندگی ما و خانواده ما بشه تحریم...چرا ما همیشه باید با ترس و دلهره نسبت به آینده زندگی کنیم.آیا بعد از این شرایط و گذراندن این همه بدبختی مدینه فاضله خواهیم داشت یا همین رانت و فساد و بدبختی در انتظار ما خواهد بود.کسی هست جواب بده؟
محمدی۵۰۳۱۴۷۰۸:۵۶:۲۹ ۱۳۹۷/۵/۲۹
برای امثال شما که روی بیت المال غلت می زنید، تحریم مشکلی ندارد، سری به کوجه و خیابان بزنید ببینید چه خبره و خرید کالا و خدمات با معادل دلار ۱۰۵۰۰ تومان چه مزه ای می دهد.
میبدی۵۰۴۶۶۵۱۸:۰۷:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۲۹
امیدوارم شما از اونایی نباشید که به ظریف گفتین امیرکبیر؟!!!
ناشناس۵۰۳۱۷۰۰۹:۱۰:۲۷ ۱۳۹۷/۵/۲۹
آقای ظریف شما فشار اقتصادی را درک می کنید؟ شما بیکاری و بدبختی مردم درک می کنید؟ شما وضع زندگی کسی رو که در ماه یک میلیون تومن حقوق می گیره رو درک می کنید؟ شما وضعیت بازنشستگان تامین اجتماعی را درک می کنید؟ شما اصلا" در ایران زندگی می کنید؟ یا هنوز در حال و هوای نیویورک هستید؟!! آقای ظریف مردم از این شعارها خسته هستن خسته! درک می کنید!!
ناشناس۵۰۳۲۰۱۰۹:۲۷:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۲۹
تحریم ها بی اثر است, اما عده ای در داخل مشغول چپاول اموال ملی هستند. پس در نهایت فرقی به حال مردم ندارد.
محمد۵۰۳۲۱۵۰۹:۳۹:۲۶ ۱۳۹۷/۵/۲۹
چه کسی برای بدترین حالت ها آماده است آقای ظریف!!!شما آماده هستین،آیا همه مردم هم آماده هستن!؟پدر مردم دراومد توی این وضعیت اقتصادی.تا کی باید مسئولین لفاظی کنن و مردم هزینه اونو بپردازن!
ناشناس۵۰۴۵۲۸۱۷:۰۷:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۲۹
چندین سال است کهمردم عادی در محاسبات جای ندارند بله برای دولتمردان تحریمها خیر است و از رانت ارزی آقا زادگان بهره مند
ناشناس۵۰۳۲۳۱۰۹:۴۶:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۲۹
ظریف، شما و خانواده تان و امثال شما با امکاناتی که دارید برای هر سناریویی آماده اید ولی ما مردم بیچاره شدیم. کمی خجالت لطفآ
ناشناس۵۰۴۵۲۶۱۷:۰۶:۳۴ ۱۳۹۷/۵/۲۹
مردم باید خودشان انتخاب کنند صبحتهای آقایان نشان می دهد که کاملا خود را از مردم جدا می دانند
ناشناس۵۰۳۲۵۲۰۹:۵۵:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۲۹
بدترین حالت‌ها برای کی؟ مردم یا مسئولان؟
ناشناس۵۰۳۲۷۷۱۰:۰۶:۳۴ ۱۳۹۷/۵/۲۹
ظریف، شما و خانواده تان و امثال شما با امکاناتی که دارید برای هر سناریویی آماده اید ولی ما مردم بیچاره شدیم
ناشناس۵۰۳۳۰۰۱۰:۱۳:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۲۹
علی‌رغم این، او گفت: «اما کار دیپلمات‌ها همین است. بخشی از دستمزد ما به خاطر همین است که برای پیشبرد منافع ملی متحمل ضربه‌های شخصی شویم...کارمان همین است.» :::: آقای ظریف ، چه ضربه شخصی ؟! این حرف ها یعنی چه ؟! بقول معروف دست پیش رو گرفتی که پس نیفتی ؟! بقول معروف حالا طلب کار هم شده ای ؟! شما میدونی نداری یعنی چه ؟ نه ، آیا شما درک می کنی بی پولی و در پیش خانواده شرمنده بودن یعنی چه ؟ نه ، از وقتی خودتو شناختی شکمت سیر بوده و جیبت پر پول ، شما تاجر زاده ای ، اکثر عمرت در آمریکا بوده ای ، حالا دیگه منت سر مردم میذاری ؟! جای بسی تاسف است .
محمد مهدی۵۰۳۳۰۴۱۰:۱۴:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۲۹
آقای ظریف شما درست فکر نمیکردید
محمد۵۰۳۳۳۱۱۰:۲۹:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۲۹
متاسف ؛ آقای ظریف , به شما می گویند دولت مرد
ناشناس۵۰۳۳۷۰۱۰:۴۵:۵۹ ۱۳۹۷/۵/۲۹
تحریم برای دولت نعمتی است که در پناه آن جیب مردم را خالی کند.
ناشناس۵۰۳۳۹۶۱۰:۵۵:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۲۹
مرد حسابی از قیمت اجناس و ماشین و گوشت و میوه و....مگر بی اطلاعی بعد شما میگی بی اثر بودن تحریمها ! پس مرد حسابی اگر تحریمها بی اثرند چرا دو سال پول هتل و هواپیما و ماموریت گرفتین و اخرش توی راکتور اراک بتن ریختین خجالت هم خوب چیزیه
ناشناس۵۰۳۴۴۸۱۱:۱۵:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۲۹
بی اثر؟ با یک توییت ترامپ ارزش لیر ترکیه بیست درصد میفته. ریال ایران هم از زمان بیرون امدن ترامپ از برجام چند برابر بی ارزش شد. شما به این میگی بی اثر؟
ناشناس۵۰۳۴۸۴۱۱:۳۰:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۲۹
دیگه از این فکرها نکن. چون تحریمها اثر داره، بدجوری هم اثر داره
ناشناس۵۰۴۰۶۶۱۴:۳۶:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۲۹
فقط ناکارآمدی مدیران اثر داره. همین و بس!
ناشناس۵۰۳۵۶۳۱۲:۰۲:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۲۹
متاسفانه آقای ظریف در مصاحبه هایشان با رسانه های بیگانه غالبا حرف هایی می زنند که با واقعیت های ملموس در ایران در تضاد است. اگر ایشان تاثیر تحریم ها را حس نمی کنند بیگانگان بهتر از ایشان از آن آگاهی دارند. از طرف دیگر، مردم با تمام وجودشان تاثیر تحریم ها را حس می کنند از نان آوران خانواده ها تا بیماران تا مسافران و کسبه و تجار، در واقع همه اقشار. ظاهرا اقای ظریف هم همانند امریکاییان در دهه 1950 باقی مانده اند و نمی دانند با وجود فضای مجازی نمی توان حرف هایی بر زبان راند که موجب تمسخر مردم شوند.در قرآن مجید بارها به مذمت نادرست گویی اشاره شده است.
ناشناس۵۰۳۶۹۴۱۲:۴۶:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۹
اقای ظریف این صحبتها تاریخ مصرف گذشته اند مردم مشکلات را به تمام وجود لمس می کنند حالا اینکه نتیجه تحریم است یا مدیریت اقایان داستانی است دیگر
ناشناس۵۰۴۱۰۸۱۴:۴۹:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۲۹
آقای ظریف آقای مسئول؛چرا نمک رو زخم مردم میپاشید!!؟!اگر خودتون در رفاهید و سرمایه مملکت دست شما یه عده قلیل خاصی هست لطفا دیگه ساکت نوش جان کنید بذارید مردم به درد فقیری خود بمیرند
J۵۰۴۳۷۰۱۶:۱۴:۰۹ ۱۳۹۷/۵/۲۹
من آماده نیستم به خدا !
ناشناس۵۰۴۵۲۳۱۷:۰۵:۴۱ ۱۳۹۷/۵/۲۹
بله برای شما و آقای ساشا صبحانی و فرزندان سفرا و ... که به دلار حقوق می گیرید و زندگی می کنید و از رانت ارزی بهره بردید بی اثر است
ناشناس۵۰۴۹۱۷۲۱:۲۵:۰۴ ۱۳۹۷/۵/۲۹
مردم بریده اند تا کی تحمل نکنه اختلاس های بزرگتری در راه است
ناشناس۵۰۴۹۶۴۲۱:۵۱:۱۸ ۱۳۹۷/۵/۲۹
و ما هم احساس کردیم و هم مشاهده

پربحث‌های امروز

 1. فساد آمریکا از این سیستماتیک‌تر؟!

 2. گام پنجم ایران برای قهرمانی در آسیا با طعم انتقام ۱۵ ساله/ شکست چین به لذت یک ضربه «چیپ»

 3. واکنش کشورهای آمریکایی به اعلام ریاست‌جمهوری گوآیدو در ونزوئلا

 4. خواهش فوتبالیست ساکن واشنگتن از کادر فنی تیم ملی

 5. آلومینیوم المهدی به مدیریت جدید تحویل داده شد

 6. مشروعیت‌زدایی به سبک اینستاگرام!

 7. بیماری های عامل چاقی را بشناسید

 8. آمریکا به دنبال مجاب کردن فرانسه برای تحریم هواپیمایی ماهان است

 9. اشتباه رسانه‌ها در انتشار تصویر همسر شاهزاده سعودی+ عکس

 10. بیشتر چه نوع کالاهایی از روسیه وارد ایران می‌شود؟

 11. ابراز تمایل فیلیپ ششم برای سفر به ایران

 12. پلیس اصفهانی چک سفید امضا را به مالکش بازگرداند

 13. تناقض مسئولان درباره مشمولان بسته حمایتی

 14. آیا رژیم‌های سم‌زدا واقعاً مفیدند؟

 15. پنج آمار گازی طی ۴۰ سال

 16. لعیا جنیدی: تصویب «پالرمو» و «سی‌اف‌تی» به مصلحت کشور است

 17. عامل انتحاری پمپ بنزینی در لنگرود فاقد سلامت روان بوده است

 18. آشوب در ونزوئلا‎  

 19. فیلم‌های مورد علاقه خود را استوری کنید

 20. عکس سلطان سکه در کتب ادعیه واقعیت دارد؟

 21. محدودیت‌های ترافیکی محور کرج - چالوس

 22. فیلم‌های تلویزیون در تعطیلات/ «رابینسون کروزو» با «ترن» می‌آید

 23. اینترنت پرسرعت ۵G پزشکی را متحول می‌کند؟

 24. قتل با آمپول هروئین و زدن اثر انگشت مقتول پای قولنامه فروش خودرو

 25. شورای آتلانتیک: مردم ایران از خیانت‌های اپوزیسیون منزجر هستند

پربحث‌های دیروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 4. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 5. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 6. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 7. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 8. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 9. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 10. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 11. جهانگیری: در صورت فینالیست شدن تیم ملی به امارات می‌روم

 12. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 13. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 14. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 15. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 16. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 17. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 18. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 19. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 20. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 21. پاسخ تامین اجتماعی به برخی اعتراضات و پرسش‌ها درباره «بسته حمایتی»

 22. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 23. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 24. بررسی عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها

 25. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 4. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 5. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 6. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 7. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 10. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 13. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 14. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 15. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 16. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 17. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 18. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 19. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 20. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 21. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 22. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 23. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 24. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 25. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

پربحث‌های اخیر

 1. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 2. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 3. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 4. اطلاعیه دفتر رئیس جمهور در خصوص سخنان اخیر دکتر روحانی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 5. لعیا جنیدی: تصویب «پالرمو» و «سی‌اف‌تی» به مصلحت کشور است

 6. عکس سلطان سکه در کتب ادعیه واقعیت دارد؟

 7. شورای آتلانتیک: مردم ایران از خیانت‌های اپوزیسیون منزجر هستند

 8. روایت جدید کیهان از نامه وزرا به رهبر انقلاب

 9. واکنش وزارت خارجه درباره اظهارات جنجالی سفیر پیشین ایران در آلمان

 10. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 11. ۴ بهمن ۱۳۵۷؛ محاصره مهرآباد

 12. وزارت خارجه اعلام کرد: اظهارات ماجدی نظرات شخصی او بوده نه دیدگاه وزارت خارجه

 13. لاریجانی: فربه‌شدن دولت ۸۵ تا ۹۰ درصد بودجه را به خود اختصاص می‌‌دهد

 14. روایتی از دیدار مقام معظم رهبری با ماندلا/ تجربه سیاسی آیت‌الله خامنه‌ای برای پیروزی «نلسون ماندلا»

 15. نام سردار قاسم سلیمانی در بین ۱۰ متفکر برتر امنیتی-دفاعی جهان

 16. رئیس سازمان صداوسیما: دهه پنجم انقلاب دهه نوسازی و جوان شدن رسانه ملی است

 17. درخواست اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی از ۲۹ عضو مجمع تشخیص

 18. ضرغامی: نسبت به انتساب بلاوجه نظرات شخصی به رهبری حساسیت نشان دهید

 19. نماینده سازمان ملل در امور سوریه به ایران می‌آید

پربحث‌های دیروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 4. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 5. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 6. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 7. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 8. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 9. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 10. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 11. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 12. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

 13. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 14. روحانی: آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند/ با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم

 15. واعظی: رهبر انقلاب پاسخ نامه وزرا درباره لوایح FATF را داده‌اند/ افکار عمومی دنیا را برای آزادی «مرضیه هاشمی» بسیج می‌کنیم

 16. توضیحات وزیر علوم درباره بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه‌ها

 17. آخرین خبرها از استعفای نمایندگان استان اصفهان در مجلس

 18. اطلاعیه دفتر رئیس جمهور در خصوص سخنان اخیر دکتر روحانی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 19. جعفری دولت آبادی: دادستانی نمی‌تواند در رابطه با تولید و قیمت‌گذاری کالاها ورود زیادی داشته باشد

 20. با برجام چه باید کرد؟

 21. لاریجانی: دولت را ملزم به درج حقوق مدیران بر روی سامانه حقوق و دستمزد کنید

 22. هفت دقیقه تا تل‌آویو

 23. ابطحی: رئیس‌جمهور به جای درد دل، راه حل پیدا کند

 24. استیصال آمریکا در برابر صدای متفاوت مستندساز ایرانی + متن بیانیه

 25. مانور «شکنجه» روی خط بی‌بی‌سی + عکس

پربحث‌های هفته

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 3. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 4. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 5. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 6. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 7. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 8. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 9. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 10. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 11. نصب بنر بانوی معترض در مقابل مجمع تشخیص برای رد لوایح fatf   

 12. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 13. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 14. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 15. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 16. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 17. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 18. اسماعیل کوثری: فساد برخی افراد و مسئولین به معنی فراگیری فساد در جامعه نیست

 19. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 20. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 21. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 22. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 23. برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

 24. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 25. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

آخرین عناوین