در مصاحبه با «سی‌ان‌ان»؛ ظریف: فکر می‌کردم آمریکایی‌ها بی‌اثر بودن تحریم‌ها را درک کرده‌اند/ برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم

گروه سیاسی الف،   3970529016 ۴۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
ظریف: فکر می‌کردم آمریکایی‌ها بی‌اثر بودن تحریم‌ها را درک کرده‌اند/ برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم

«محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» درباره توافق هسته‌ای برجام و بازگشت تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران مصاحبه کرد.

 

به گزارش فارس، وزیر خارجه ایران در این مصاحبه که به نوشته سی‌ان‌ان در تهران انجام شده گفت: «من معتقدم بیماری‌ای در ایالات متحده وجود دارد که اسمش اعتیاد به تحریم است.»

او یادآوری کرده که این بیماری تنها مختص دولت فعلی آمریکا نیست و دولت «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا هم تمرکزش را بیش از آنکه روی اجرای تعهداتش در زمینه تحریم‌های برداشته‌شده قرار دهد بر ضرورت حفظ تحریم‌های رفع‌نشده تأکید داشته است. 

ظریف گفت: «حتی در دوران دولت اوباما، ایالات متحده به جای اجرای تعهداتش در مورد تحریم‌هایی که برداشته بود تأکید بیشتری روی حفظ تحریم‌های برطرف‌نشده داشت.»

«برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد. 

این توافق هسته‌ای قرار بود در ازای ایجاد برخی محدودیت‌ها در برنامه‌ هسته‌ای ایران، تمامی تحریم‌های وضع‌شده به بهانه مسائل هسته‌ای رفع کند.

دولت آمریکا در زمان انجام مذاکرات هسته‌ای تأکید داشت زیرساخت‌های تحریم‌ها را حفظ کند. به همین دلیل در برجام مقرر شد به جای «لغو» تحریم‌ها، اجرای آنها متوقف شده و این توقف اجرا در فواصل زمانی مشخص‌، تمدید شوند.  

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا با اتکا به همین اصل ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال جاری به مشارکت کشورش در این توافق هسته‌ای خاتمه داد و اعلام کرد تحریم‌ها علیه ایران را در دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه احیا خواهد کرد. 

درس نگرفتن آمریکایی‌ها از گذشته

ظریف درباره بازگشت تحریم‌ها گفت: «احساس ما این بود که ایالات متحده یاد گرفته که دست‌کم در مورد ایران، تحریم‌ها علی‌رغم ایجاد مشقت‌های اقتصادی، نتایج سیاسی مد نظر آنها را به بار نمی‌آورند و من فکر می‌کردم که آمریکایی‌ها این درس را یاد گرفته‌اند. متأسفانه، اشتباه می‌کردم.»

به نوشته سی‌ان‌ان، رئیس دستگاه دیپلماسی ایران، در عین حال، در این مصاحبه تأکید کرده که توافق هسته‌ای برجام را می‌توان صرفنظر از اقدامات دولت ترامپ حفظ کرد. 

گروه اقدام ایران

سی‌ان‌ان نوشته مصاحبه با ظریف روز یکشنبه، در شصت و پنجمین سالروز کودتای مورد حمایت آمریکا برای سرنگونی دولت منتخب مردمی «محمد مصدق»، نخست‌وزیر وقت ایران انجام شده است.

ظریف ساعاتی قبل در توئیتر با اشاره به کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ (۱۹۵۳ میلادی) از اقدام دولت آمریکا در تشکیل گروهی موسوم به «گروه اقدام ایران» انتقاد کرده بود.

«مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا  روز پنجشنبه ۲۵ مرداد تشکیل گروهی به نام «گروه اقدام ایران» را اعلام و «برایان هوک» را به عنوان رئیس‌ آن منصوب کرد.

ظریف از اینکه هنوز تفکر دهه ۱۹۵۰ در آمریکا حاکم است انتقاد کرد: «فکر می‌کنم دولت آمریکا هنوز معتقد است دارد با دولتی که بعد از کودتای سال ۱۹۵۳ در ایران مستقر کرد کار می‌کند. همان‌طور که (در ضرب‌المثل‌ها) می‌گویند، باید چشمشان را باز کنند و ببینید دور و برشان چه خبر است.*»

سی‌ان‌ان نوشته ظریف در بخش‌های زیادی از مصاحبه ظاهراً احتمال گفت‌‌وگو با دولت ترامپ در آینده را رد و ابراز امیدواری کرده که توافق را می‌توان حفظ کرد.

او گفته فشار از جانب متحدان اروپایی می‌تواند ترامپ را مجاب کند تفکرش را تغییر دهد. ظریف، از آمریکا بابت «زورگویی» به اروپایی‌های شریک ایران در برجام انتقاد کرده است.

وی گفت: «ما نمی‌خواهیم در توافق هسته‌ای تجدید نظر کنیم. می‌خواهیم ایالات متحده توافق هسته‌ای را اجرا کند. امروز، نزدیک‌ترین متحدان آمریکا در برابر این تحریم‌ها مقاومت می‌کنند.»

وی در ادامه گفت: «آمریکا دارد اساساً [اروپایی‌ها] را اجبار می‌کند و روی آنها فشار می‌آورد... نمی‌خواهم از کلمه زورگویی استفاده کنم، ولی کارشان معادل همین است.»

آیا احتمال دیدار ترامپ و روحانی وجود دارد؟

ظریف در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا دیدار رو در رو با ترامپ می‌تواند منفعتی برای «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور ایران داشته باشد گفت: «وقتی که پیشرفت‌های عظیمی که قبلاً کرده‌‌ایم دور ریخته شوند، خیر.»

وی در ادامه تأکید کرد: «[توافق قبلی] برای ما سنگ محکی بود که ببینیم می‌توانیم به ایالات متحده اعتماد کنیم یا خیر.»

وزیر خارجه ایران در جواب این سوال که آیا اصلاً احتمال رسیدن به توافقی دوام‌پذیر با نویسنده کتاب «هنر معامله» (ترامپ) وجود دارد، گفت: «به رئیس‌جمهور ترامپ بستگی دارد--اینکه آیا می‌خواهد کاری کند که ما باور کنیم شریکی قابل اتکا است یا خیر.»

ظریف تأکید کرد: «اگر الان ما با او وقت بگذاریم و توافق دیگری را امضا کنیم، چقدر دیگر دوام دارد؟ تا پایان دولت خودش؟ یا تا زمان خروج از جایی که پای توافق را امضا می‌کند؟»   

بازگشت تحریم‌ها

ترامپ شامگاه دوشنبه ۱۵ مردادماه با امضای فرمانی رسماً دستور اجرای اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد. تصمیم ترامپ با مخالفت‌های زیادی رو به رو شده و روسیه، چین، اتحادیه اروپا، انگلیس، آلمان، فرانسه، عراق، سوریه و برخی کشورهای دیگر از آن انتقاد کرده‌اند.

دومین بسته تحریم‌ها از ۴ نوامبر (۱۳ آبان‌ماه) آغاز خواهند شد و صنایع نفت ایران را هدف خواهند گرفت. ظریف درباره این تحریم‌ها هم اظهارنظر کرد.

او گفت: «تحریم‌های آمریکا همیشه [به ما] صدمه زده‌اند. اما کسانی که تحریم‌ها به آن صدمه می‌زند، مردمی است که می‌خواهند دارو بخرند یا مردمی که می‌خواهند غذا بخرند.» 

ظریف در ادامه تصریح کرد: «دگرگونی‌های اقتصادی که الان در ایران می‌بینید، به دلیل تدابیری است که باید برداشته می‌شدند تا برای آن روزها آماده باشیم، بنابراین، ما برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم.»

ظریف درباره مذاکرات هسته‌ای که سال‌ها به طور انجامید هم گفت: «ما وقت زیادی صرف کردیم. انجام این کار برای دولت ایران و شخص من و رئیس‌جمهور روحانی تصمیم سیاسی آسانی نبود. ممکن است گذراندن چند ساعت با وزیر خارجه آمریکا برای برخی از وزرای خارجه اعتبار باشد، اما در ایران مطمئناً این اعتبار نمی‌آورد.»

علی‌رغم این، او گفت: «اما کار دیپلمات‌ها همین است. بخشی از دستمزد ما به خاطر همین است که برای پیشبرد منافع ملی متحمل ضربه‌های شخصی شویم...کارمان همین است.»  

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۰۳۰۱۶۰۵:۵۹:۲۹ ۱۳۹۷/۵/۲۹
خوش خیالی از تو هزینه از مردم ای مرد دیپلمات
ناشناس۵۰۳۲۷۲۱۰:۰۴:۲۰ ۱۳۹۷/۵/۲۹
تا آمریکا برجام را تمام و کمال عمل نکند ملت و نظام جمهوری اسلامی هر مذاکره را ممنوع و محکوم و حرام می کنند
ناشناس۵۰۳۲۷۶۱۰:۰۶:۱۲ ۱۳۹۷/۵/۲۹
هر کشوری بود باید استعفا میدادند اما اینجا او و صالحی و عراقچی و روحانی طلباکارند!
میلاد حمیدی۵۰۳۳۵۲۱۰:۳۸:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۲۹
کاملا موافقم با شما آقای ظریف البته که تحریم ها بر شما مسئولین اثری ندارد اما بر مردم چه؟ کاش ثروتت رو ازت بگیرن آقای ظریف و ممنوع الاستخدام بشی در دولت و بری توی یک شرکت خصوصی حقوق پایه بگیری بعد بیای پشت همون تریبون و نطر بدی.
گنجی۵۰۴۵۰۳۱۶:۵۷:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۲۹
بدتر از این هم یعنی هست آیا؟؟ شما انگار در ماوراء زندگی می کنید؟ خبر ندارید که در طی سه ماه کل سرمایه و زندگی همه ایرانیان را یک سوم کردید چقدر ریلکس تشریف دارید
ناشناس۵۰۳۰۳۱۰۶:۲۶:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۲۹
براي بي اثر كردن تحريمها بايد مسوولين مانند مردم زندگي كنند در غير اينصورت مردم همراهي نخواهند كرد
سمیرا۵۰۳۲۹۵۱۰:۱۰:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۲۹
بدون برجام در دولت محمود دلار3200 بود شما با برجام با حضور آمریکا به 6000 رساندید الان بدون آمریکا و با حضور اروپا به بالای 10 هزار رساندید پس برجام برای چه بود؟ هم تحریم هستیم هم تعلیق هسته ای هستیم هم دلار بالای 10هزار! خجالت نمیکشید؟
ناشناس۵۰۴۵۲۰۱۷:۰۴:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۲۹
آنهم در اواخر دولت محمود3200 شد
ناشناس۵۰۳۰۳۲۰۶:۲۶:۳۴ ۱۳۹۷/۵/۲۹
اگر تحریمها بی اثر است چرا برای بدترین حالت باید آماده شد؟
ناشناس۵۰۳۲۸۷۱۰:۰۹:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۲۹
زیرا تحریم پوششی است برای ویرانگریهای بانکها و بانک مرکزی و جبران کسری بودجه دولت و بدهکاری آن و کسب درآمد از پول مردم از طریق کاهش ارزش آن
ناشناس۵۰۳۰۴۵۰۶:۵۱:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۲۹
ظریف: «توافق هسته‌ای برجام را می‌توان صرفنظر از اقدامات دولت ترامپ حفظ کرد». چند ماه بعد ظریف در مصاحبه دیگری خواهد گفت: «متأسفانه، اشتباه می‌کردم». سوال مهم: آیا در دنیای سیاست ما بر اساس اطلاعات به گرفتن تصمیم آگاهانه باید اقدام کنیم یا بر اساس تصورات و افکار خویش تصمیماتی بگیریم که به عاقبت آن مطمئن نیستیم؟ این تفاوت دیدگاه سیاستمداران غربی و ایرانی است. در زبان فارسی میگوئیم «تصمیم عاقلانه» اما در زبان انگلیسی میگویند «تصمیم آگاهانه» (که توام با اطلاعات کافی و دقیق و درست است). به همین دلیل و دلایل فراوان دیگری است که معتقدم وزارت خارجه و دستگاه دیپلماسی ما در هر مذاکره یا قرارداد و گفتگو باید در تیم خود یک زبانشناس کارکشته و مسلط به زبان و فرهنگ کشور مقابل را همراه داشته باشد.
ناشناس۵۰۴۰۵۹۱۴:۳۳:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۲۹
آقای دکتر فقط زبان صحبت بلد بود نه چیزی بیشتر!
ناشناس۵۰۳۰۶۴۰۷:۲۸:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۲۹
مصاحبه با رسانه دموکراتها که اکنون درقدرت نیستند هیچ منفعتی ندارد اگه راست میگی یک مصاحبه با فاکس نیوز داشته باشید و تاثیرش راببینید...
ناشناس۵۰۳۰۷۷۰۷:۴۳:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۲۹
جناب ظریف بله تو که مشکلی نداری... اون ملت بیچاره هستند که زیر فشار اقتصادی لِه شدند لِه... میفهمی !!!
ناشناس۵۰۳۱۳۰۰۸:۳۲:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۲۹
ما مردم تحت فشاریم. مردم نمیدانم چرا باید هزینه زیاده خواهی مسئولین را بدهند؟
ناشناس۵۰۳۸۸۱۱۳:۴۷:۲۷ ۱۳۹۷/۵/۲۹
مردم ادامه وضعیت موجود را نمی خواهند... چرا باید همه زندگی ما و خانواده ما بشه تحریم...چرا ما همیشه باید با ترس و دلهره نسبت به آینده زندگی کنیم.آیا بعد از این شرایط و گذراندن این همه بدبختی مدینه فاضله خواهیم داشت یا همین رانت و فساد و بدبختی در انتظار ما خواهد بود.کسی هست جواب بده؟
محمدی۵۰۳۱۴۷۰۸:۵۶:۲۹ ۱۳۹۷/۵/۲۹
برای امثال شما که روی بیت المال غلت می زنید، تحریم مشکلی ندارد، سری به کوجه و خیابان بزنید ببینید چه خبره و خرید کالا و خدمات با معادل دلار ۱۰۵۰۰ تومان چه مزه ای می دهد.
میبدی۵۰۴۶۶۵۱۸:۰۷:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۲۹
امیدوارم شما از اونایی نباشید که به ظریف گفتین امیرکبیر؟!!!
ناشناس۵۰۳۱۷۰۰۹:۱۰:۲۷ ۱۳۹۷/۵/۲۹
آقای ظریف شما فشار اقتصادی را درک می کنید؟ شما بیکاری و بدبختی مردم درک می کنید؟ شما وضع زندگی کسی رو که در ماه یک میلیون تومن حقوق می گیره رو درک می کنید؟ شما وضعیت بازنشستگان تامین اجتماعی را درک می کنید؟ شما اصلا" در ایران زندگی می کنید؟ یا هنوز در حال و هوای نیویورک هستید؟!! آقای ظریف مردم از این شعارها خسته هستن خسته! درک می کنید!!
ناشناس۵۰۳۲۰۱۰۹:۲۷:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۲۹
تحریم ها بی اثر است, اما عده ای در داخل مشغول چپاول اموال ملی هستند. پس در نهایت فرقی به حال مردم ندارد.
محمد۵۰۳۲۱۵۰۹:۳۹:۲۶ ۱۳۹۷/۵/۲۹
چه کسی برای بدترین حالت ها آماده است آقای ظریف!!!شما آماده هستین،آیا همه مردم هم آماده هستن!؟پدر مردم دراومد توی این وضعیت اقتصادی.تا کی باید مسئولین لفاظی کنن و مردم هزینه اونو بپردازن!
ناشناس۵۰۴۵۲۸۱۷:۰۷:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۲۹
چندین سال است کهمردم عادی در محاسبات جای ندارند بله برای دولتمردان تحریمها خیر است و از رانت ارزی آقا زادگان بهره مند
ناشناس۵۰۳۲۳۱۰۹:۴۶:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۲۹
ظریف، شما و خانواده تان و امثال شما با امکاناتی که دارید برای هر سناریویی آماده اید ولی ما مردم بیچاره شدیم. کمی خجالت لطفآ
ناشناس۵۰۴۵۲۶۱۷:۰۶:۳۴ ۱۳۹۷/۵/۲۹
مردم باید خودشان انتخاب کنند صبحتهای آقایان نشان می دهد که کاملا خود را از مردم جدا می دانند
ناشناس۵۰۳۲۵۲۰۹:۵۵:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۲۹
بدترین حالت‌ها برای کی؟ مردم یا مسئولان؟
ناشناس۵۰۳۲۷۷۱۰:۰۶:۳۴ ۱۳۹۷/۵/۲۹
ظریف، شما و خانواده تان و امثال شما با امکاناتی که دارید برای هر سناریویی آماده اید ولی ما مردم بیچاره شدیم
ناشناس۵۰۳۳۰۰۱۰:۱۳:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۲۹
علی‌رغم این، او گفت: «اما کار دیپلمات‌ها همین است. بخشی از دستمزد ما به خاطر همین است که برای پیشبرد منافع ملی متحمل ضربه‌های شخصی شویم...کارمان همین است.» :::: آقای ظریف ، چه ضربه شخصی ؟! این حرف ها یعنی چه ؟! بقول معروف دست پیش رو گرفتی که پس نیفتی ؟! بقول معروف حالا طلب کار هم شده ای ؟! شما میدونی نداری یعنی چه ؟ نه ، آیا شما درک می کنی بی پولی و در پیش خانواده شرمنده بودن یعنی چه ؟ نه ، از وقتی خودتو شناختی شکمت سیر بوده و جیبت پر پول ، شما تاجر زاده ای ، اکثر عمرت در آمریکا بوده ای ، حالا دیگه منت سر مردم میذاری ؟! جای بسی تاسف است .
محمد مهدی۵۰۳۳۰۴۱۰:۱۴:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۲۹
آقای ظریف شما درست فکر نمیکردید
محمد۵۰۳۳۳۱۱۰:۲۹:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۲۹
متاسف ؛ آقای ظریف , به شما می گویند دولت مرد
ناشناس۵۰۳۳۷۰۱۰:۴۵:۵۹ ۱۳۹۷/۵/۲۹
تحریم برای دولت نعمتی است که در پناه آن جیب مردم را خالی کند.
ناشناس۵۰۳۳۹۶۱۰:۵۵:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۲۹
مرد حسابی از قیمت اجناس و ماشین و گوشت و میوه و....مگر بی اطلاعی بعد شما میگی بی اثر بودن تحریمها ! پس مرد حسابی اگر تحریمها بی اثرند چرا دو سال پول هتل و هواپیما و ماموریت گرفتین و اخرش توی راکتور اراک بتن ریختین خجالت هم خوب چیزیه
ناشناس۵۰۳۴۴۸۱۱:۱۵:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۲۹
بی اثر؟ با یک توییت ترامپ ارزش لیر ترکیه بیست درصد میفته. ریال ایران هم از زمان بیرون امدن ترامپ از برجام چند برابر بی ارزش شد. شما به این میگی بی اثر؟
ناشناس۵۰۳۴۸۴۱۱:۳۰:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۲۹
دیگه از این فکرها نکن. چون تحریمها اثر داره، بدجوری هم اثر داره
ناشناس۵۰۴۰۶۶۱۴:۳۶:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۲۹
فقط ناکارآمدی مدیران اثر داره. همین و بس!
ناشناس۵۰۳۵۶۳۱۲:۰۲:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۲۹
متاسفانه آقای ظریف در مصاحبه هایشان با رسانه های بیگانه غالبا حرف هایی می زنند که با واقعیت های ملموس در ایران در تضاد است. اگر ایشان تاثیر تحریم ها را حس نمی کنند بیگانگان بهتر از ایشان از آن آگاهی دارند. از طرف دیگر، مردم با تمام وجودشان تاثیر تحریم ها را حس می کنند از نان آوران خانواده ها تا بیماران تا مسافران و کسبه و تجار، در واقع همه اقشار. ظاهرا اقای ظریف هم همانند امریکاییان در دهه 1950 باقی مانده اند و نمی دانند با وجود فضای مجازی نمی توان حرف هایی بر زبان راند که موجب تمسخر مردم شوند.در قرآن مجید بارها به مذمت نادرست گویی اشاره شده است.
ناشناس۵۰۳۶۹۴۱۲:۴۶:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۹
اقای ظریف این صحبتها تاریخ مصرف گذشته اند مردم مشکلات را به تمام وجود لمس می کنند حالا اینکه نتیجه تحریم است یا مدیریت اقایان داستانی است دیگر
ناشناس۵۰۴۱۰۸۱۴:۴۹:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۲۹
آقای ظریف آقای مسئول؛چرا نمک رو زخم مردم میپاشید!!؟!اگر خودتون در رفاهید و سرمایه مملکت دست شما یه عده قلیل خاصی هست لطفا دیگه ساکت نوش جان کنید بذارید مردم به درد فقیری خود بمیرند
J۵۰۴۳۷۰۱۶:۱۴:۰۹ ۱۳۹۷/۵/۲۹
من آماده نیستم به خدا !
ناشناس۵۰۴۵۲۳۱۷:۰۵:۴۱ ۱۳۹۷/۵/۲۹
بله برای شما و آقای ساشا صبحانی و فرزندان سفرا و ... که به دلار حقوق می گیرید و زندگی می کنید و از رانت ارزی بهره بردید بی اثر است
ناشناس۵۰۴۹۱۷۲۱:۲۵:۰۴ ۱۳۹۷/۵/۲۹
مردم بریده اند تا کی تحمل نکنه اختلاس های بزرگتری در راه است
ناشناس۵۰۴۹۶۴۲۱:۵۱:۱۸ ۱۳۹۷/۵/۲۹
و ما هم احساس کردیم و هم مشاهده

پربحث‌های امروز

 1. انبارلویی: تعجبم‌ می‌کنم؛ آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 2. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

 3. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 4. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 5. هنر تغییر محاسبات

 6. پیش بینی قیمت مسکن در تابستان ۹۸

 7. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 8. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 9. مسی سکوتش را شکست

 10. کاهش قیمت میوه در میادین میوه و تره‌بار

 11. علماي شيعه مذهب، یکی از پاسداران زبان فارسي

 12. عارف کاندیدای ریاست مجلس شد

 13. آخرین وضعیت بیماری بازیگر پیشکسوت

 14. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 15. لاریجانی سالروز فتح خرمشهر را تبریک گفت

 16. آخرین قیمت‌ها در بازار مسکن تهران  

 17. قیمت‌های سرسام آور لاستیک کامیون‌ها در بازار آزاد!

 18. ماجرای «آیت‌الله» خواندن امام جمعه شهرکرد چه بود

 19. ۱۱ مصدوم در تصادف زنجیره‌ای

 20. بررسی طرح ساماندهی بازار خودرو دستور کار مجلس

 21. ستاره استقلال با الاهلی قطر به توافق رسید

 22. تازه‌ترین قیمت خودروهای داخلی  

 23. گلر ۱۳ میلیارد تومانی فوتبال ایران کیست؟

 24. سناریوهای مختلف هوآوی برای مقابله با محدودیت‌های گوگل؛ چرا کاربران نباید نگران باشند

 25. شرح دعای روز نوزدهم ماه مبارک رمضان

پربحث‌های دیروز

 1. خوش چشم: باید مشخص شود ظریف با چه مجوزی با آمریکایی‌ها دیدار کرده است

 2. دردسرهای قولنامه، صدای رئیس قوه را هم درآورد

 3. ترامپ: 1500 نظامی آمریکایی به خاورمیانه اعزام می‌شوند

 4. دستگیری ۳۰ مرد و زن در کلاس مختلط یوگا

 5. آیت‌الله موحدی کرمانی: بیت‌المال باید به همه برسد نه عده‌ای خاص/ از ثروتمندان مالیات بیشتری گرفته شود

 6. گفتگوی جذاب عادل فردوسی‌پور با ژاوی بعد از خداحافظی +فیلم  

 7. هانی‌زاده: آمریکایی‌ها فهمیدن تهدیدات نظامی علیه ایران کارساز نیست/ عربستان به دنبال ائتلاف ضدایرانی در منطقه است/ ترامپ می‌خواهد معادله قرن را تا ماه آینده عملیاتی کند

 8. ازدواج دستیار شفر با یک دختر ایرانی!

 9. نیابت قضایی به دادستان شیراز برای دستگیری خانم تک‌خوان ابیانه

 10. ظریف: لقب «تروریست» فقط برازنده ترامپ است/ ایران پایان او را خواهد دید

 11. واردات غذای سگ و گربه ممنوع شد

 12. کدام واحدهای اجاره‌ای مشمول مالیات می‌شوند؟

 13. تصاویر: خرمشهر آزاد شد  

 14. فیلم| پرواز اقتدار؛ پرش چتربازان سپاه پاسداران از برج میلاد  

 15. خطیب جمعه اصفهان: اطلاعیه دادستان اصفهان مطابق قانون و فتوای مراجع بود

 16. فرشید اسماعیلی سکوتش را درباره چیپ جنجالی دربی شکست

 17. خاطره رئیس کل بانک مرکزی از روز آزادی خرمشهر

 18. نصیرزاده قانون 50-50 را تایید کرد!

 19. شلوار ترامپ سوژه رسانه‌ها شد/عکس  

 20. قیمت وام مسکن برای اقشار مختلف

 21. انفجار در شهر لیون فرانسه

 22. اعتراف اسرائیل به ترور سمیر قنطار در سوریه

 23. جبران خسارت‌های سیل از بودجه ۹۸ امکان‌پذیر نیستن

 24. کره‌شمالی برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا شرط گذاشت

 25. ترامپ با پنتاگون هم اختلاف پیدا کرد

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 4. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 8. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 9. صدای خاموش تجرد قطعی

 10. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 11. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 12. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 13. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 14. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 15. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 16. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 17. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 18. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 19. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 20. دولت فعّال يا قوّال

 21. صالحی امیری: با هر دولتی به‌جز دولت روحانی، شرایط بدتر می‌شد/ قیمت خودرو در انتظار تصمیم شورای رقابت/ بعد از سرافراز، اصلاح ساختار صدا و سیما منتفی شد

 22. پوتین درباره ایران دقیقا چه گفت؟

 23. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

 24. مراسم ازدواج بازیگر زن در زیر آب! + عکس

 25. سفرهای عجیب و غریب اعضای شورای شهر به کشورهای اروپایی/ نظر عباس عبدی درباره خاطرات هاشمی رفسنجانی/ جزئیات ماجرای جنجالی تصادف پورشه با پراید در اصفهان

پربحث‌های اخیر

 1. انبارلویی: تعجبم‌ می‌کنم؛ آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 2. خوش چشم: باید مشخص شود ظریف با چه مجوزی با آمریکایی‌ها دیدار کرده است

 3. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 4. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 5. هنر تغییر محاسبات

 6. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 7. عارف کاندیدای ریاست مجلس شد

 8. لاریجانی سالروز فتح خرمشهر را تبریک گفت

 9. بررسی طرح ساماندهی بازار خودرو دستور کار مجلس

 10. پمپئو اعلام کرد: ترامپ بدون اجازه کنگره به کشورهای عربی اسلحه می‌فروشد

 11. مقاله روانچی در واشنگتن‌پست: با شرایط موجود، کدام ملت عاقلی به پیشنهاد آمریکا برای گفت‌وگو اعتماد می‌کند؟

 12. ظریف در پاسخ به رویترز احتمال هرگونه تماس تلفنی با پامپئو را رد کرد

 13. توبه مفسدین در لحظه مرگ پذیرفته نیست

 14. توصیه‌های «آشنا» به سخنگوی دولت

 15. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 16. بخشایش: با توجه به سابقه آمریکایی‌ها کسی نباید با آنها مذاکره کند

 17. بذرباش: مسئولان بین اشرافی‌گری و خدمت به مردم یکی را انتخاب کنند

 18. تکذیب سفر قریب‌الوقوع نخست‌وزیر ژاپن به ایران

 19. ضرغامی: روحانی از اختیارات ویژه می گوید اما فرصت‌های ویژه را از دولت خود سلب کرده

پربحث‌های دیروز

 1. خوش چشم: باید مشخص شود ظریف با چه مجوزی با آمریکایی‌ها دیدار کرده است

 2. آیت‌الله موحدی کرمانی: بیت‌المال باید به همه برسد نه عده‌ای خاص/ از ثروتمندان مالیات بیشتری گرفته شود

 3. بخشایش: با توجه به سابقه آمریکایی‌ها کسی نباید با آنها مذاکره کند

 4. بذرباش: مسئولان بین اشرافی‌گری و خدمت به مردم یکی را انتخاب کنند

 5. تکذیب سفر قریب‌الوقوع نخست‌وزیر ژاپن به ایران

 6. ضرغامی: روحانی از اختیارات ویژه می گوید اما فرصت‌های ویژه را از دولت خود سلب کرده

 7. آیت الله علم الهدی: نشاط جوانی با کار محقق می شود نه ترویج بی بند وباری

 8. «علی ربیعی» سخنگوی دولت شد

 9. الله‌کرم: تاکیدرهبری بر جوان‌گرایی معطوف به همه مسئولان است نه دولت

 10. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 11. نامه اساتید دانشگاه به رئیس جمهور درباره عدم تشکیل جلسات شورا

 12. اهتزار پرچم 20 متری ایران بر فراز آب‌های خلیج فارس

 13. چرا پس از فتح خرمشهر جنگ تمام نشد؟

 14. زاکانی: هیچ رئیس‌جمهوری به اندازه روحانی اختیارات ویژه نداشته است

 15. انتقاد مطهری از یک رویه غلط در برابر تذکرات رهبری

 16. نوای آزادی خرمشهر در گوش زمان ماندگار شد

 17. ظریف: منطقه شرایط بسیار دشواری را می‌گذراند

 18. فتح‌الفتوح امروز در «رونق توليد» است/ دولت از بی‌خيالی خارج شود

 19. سخنگوی شورای عالی امنیت ملی: به هیچ وجه مذاکره‌ با آمریکا در کار نخواهد بود

پربحث‌های هفته

 1. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 2. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 3. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 4. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 5. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 6. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 7. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 8. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 9. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 10. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 11. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 12. دولت فعّال يا قوّال

 13. صالحی امیری: با هر دولتی به‌جز دولت روحانی، شرایط بدتر می‌شد/ قیمت خودرو در انتظار تصمیم شورای رقابت/ بعد از سرافراز، اصلاح ساختار صدا و سیما منتفی شد

 14. سفرهای عجیب و غریب اعضای شورای شهر به کشورهای اروپایی/ نظر عباس عبدی درباره خاطرات هاشمی رفسنجانی/ جزئیات ماجرای جنجالی تصادف پورشه با پراید در اصفهان

 15. دوچرخه‌سواری برای بانوان به موجب قانون منع نشده/ محکومیت حسین هدایتی به حبس و شلاق/ پرونده سیف به دادگاه ارسال شد

 16. حکم حسین هدایتی اعلام شد

 17. انبارلویی: تعجبم‌ می‌کنم؛ آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 18. رهبر انقلاب: راجع به زبان فارسی نگرانم؛ نگذارید فرسوده و ویران شود/ از صداوسیما گله‌مندم؛ بجای زبان معیار گاهی تعابیر غلط و فرنگی را ترویج می‌کنند

 19. نظر زیباکلام درباره حمایت مردم از نظام/ اصولگرایان مجلس بر سر دوراهی: لاریجانی یا عارف؟/ انتقاد روزنامه اصلاح طلب از عباس عبدی

 20. شورای عالی انقلاب فرهنگی در بن بست

 21. ضرغامی: جلسات شورایعالی انقلاب فرهنگی به دلیل لج‌بازی برگزار نمی‌شود/ ماجرای تذکر به روحانی

 22. فتاح: حسرت تلفن زدن به دل ترامپ خواهد ماند/ ما تحت فشار هستیم اما آنها بیشتر تحت فشار هستند

 23. استیضاح زنگنه کلید خورد + متن طرح

 24. آقای روحانی، پست گرفتن آقازاده‌ها در دولت شما به راه افتاد

 25. خوش چشم: باید مشخص شود ظریف با چه مجوزی با آمریکایی‌ها دیدار کرده است

آخرین عناوین