در مصاحبه با «سی‌ان‌ان»؛ ظریف: فکر می‌کردم آمریکایی‌ها بی‌اثر بودن تحریم‌ها را درک کرده‌اند/ برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم

گروه سیاسی الف،   3970529016 ۴۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
ظریف: فکر می‌کردم آمریکایی‌ها بی‌اثر بودن تحریم‌ها را درک کرده‌اند/ برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم

«محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» درباره توافق هسته‌ای برجام و بازگشت تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران مصاحبه کرد.

 

به گزارش فارس، وزیر خارجه ایران در این مصاحبه که به نوشته سی‌ان‌ان در تهران انجام شده گفت: «من معتقدم بیماری‌ای در ایالات متحده وجود دارد که اسمش اعتیاد به تحریم است.»

او یادآوری کرده که این بیماری تنها مختص دولت فعلی آمریکا نیست و دولت «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا هم تمرکزش را بیش از آنکه روی اجرای تعهداتش در زمینه تحریم‌های برداشته‌شده قرار دهد بر ضرورت حفظ تحریم‌های رفع‌نشده تأکید داشته است. 

ظریف گفت: «حتی در دوران دولت اوباما، ایالات متحده به جای اجرای تعهداتش در مورد تحریم‌هایی که برداشته بود تأکید بیشتری روی حفظ تحریم‌های برطرف‌نشده داشت.»

«برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد. 

این توافق هسته‌ای قرار بود در ازای ایجاد برخی محدودیت‌ها در برنامه‌ هسته‌ای ایران، تمامی تحریم‌های وضع‌شده به بهانه مسائل هسته‌ای رفع کند.

دولت آمریکا در زمان انجام مذاکرات هسته‌ای تأکید داشت زیرساخت‌های تحریم‌ها را حفظ کند. به همین دلیل در برجام مقرر شد به جای «لغو» تحریم‌ها، اجرای آنها متوقف شده و این توقف اجرا در فواصل زمانی مشخص‌، تمدید شوند.  

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا با اتکا به همین اصل ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال جاری به مشارکت کشورش در این توافق هسته‌ای خاتمه داد و اعلام کرد تحریم‌ها علیه ایران را در دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه احیا خواهد کرد. 

درس نگرفتن آمریکایی‌ها از گذشته

ظریف درباره بازگشت تحریم‌ها گفت: «احساس ما این بود که ایالات متحده یاد گرفته که دست‌کم در مورد ایران، تحریم‌ها علی‌رغم ایجاد مشقت‌های اقتصادی، نتایج سیاسی مد نظر آنها را به بار نمی‌آورند و من فکر می‌کردم که آمریکایی‌ها این درس را یاد گرفته‌اند. متأسفانه، اشتباه می‌کردم.»

به نوشته سی‌ان‌ان، رئیس دستگاه دیپلماسی ایران، در عین حال، در این مصاحبه تأکید کرده که توافق هسته‌ای برجام را می‌توان صرفنظر از اقدامات دولت ترامپ حفظ کرد. 

گروه اقدام ایران

سی‌ان‌ان نوشته مصاحبه با ظریف روز یکشنبه، در شصت و پنجمین سالروز کودتای مورد حمایت آمریکا برای سرنگونی دولت منتخب مردمی «محمد مصدق»، نخست‌وزیر وقت ایران انجام شده است.

ظریف ساعاتی قبل در توئیتر با اشاره به کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ (۱۹۵۳ میلادی) از اقدام دولت آمریکا در تشکیل گروهی موسوم به «گروه اقدام ایران» انتقاد کرده بود.

«مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا  روز پنجشنبه ۲۵ مرداد تشکیل گروهی به نام «گروه اقدام ایران» را اعلام و «برایان هوک» را به عنوان رئیس‌ آن منصوب کرد.

ظریف از اینکه هنوز تفکر دهه ۱۹۵۰ در آمریکا حاکم است انتقاد کرد: «فکر می‌کنم دولت آمریکا هنوز معتقد است دارد با دولتی که بعد از کودتای سال ۱۹۵۳ در ایران مستقر کرد کار می‌کند. همان‌طور که (در ضرب‌المثل‌ها) می‌گویند، باید چشمشان را باز کنند و ببینید دور و برشان چه خبر است.*»

سی‌ان‌ان نوشته ظریف در بخش‌های زیادی از مصاحبه ظاهراً احتمال گفت‌‌وگو با دولت ترامپ در آینده را رد و ابراز امیدواری کرده که توافق را می‌توان حفظ کرد.

او گفته فشار از جانب متحدان اروپایی می‌تواند ترامپ را مجاب کند تفکرش را تغییر دهد. ظریف، از آمریکا بابت «زورگویی» به اروپایی‌های شریک ایران در برجام انتقاد کرده است.

وی گفت: «ما نمی‌خواهیم در توافق هسته‌ای تجدید نظر کنیم. می‌خواهیم ایالات متحده توافق هسته‌ای را اجرا کند. امروز، نزدیک‌ترین متحدان آمریکا در برابر این تحریم‌ها مقاومت می‌کنند.»

وی در ادامه گفت: «آمریکا دارد اساساً [اروپایی‌ها] را اجبار می‌کند و روی آنها فشار می‌آورد... نمی‌خواهم از کلمه زورگویی استفاده کنم، ولی کارشان معادل همین است.»

آیا احتمال دیدار ترامپ و روحانی وجود دارد؟

ظریف در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا دیدار رو در رو با ترامپ می‌تواند منفعتی برای «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور ایران داشته باشد گفت: «وقتی که پیشرفت‌های عظیمی که قبلاً کرده‌‌ایم دور ریخته شوند، خیر.»

وی در ادامه تأکید کرد: «[توافق قبلی] برای ما سنگ محکی بود که ببینیم می‌توانیم به ایالات متحده اعتماد کنیم یا خیر.»

وزیر خارجه ایران در جواب این سوال که آیا اصلاً احتمال رسیدن به توافقی دوام‌پذیر با نویسنده کتاب «هنر معامله» (ترامپ) وجود دارد، گفت: «به رئیس‌جمهور ترامپ بستگی دارد--اینکه آیا می‌خواهد کاری کند که ما باور کنیم شریکی قابل اتکا است یا خیر.»

ظریف تأکید کرد: «اگر الان ما با او وقت بگذاریم و توافق دیگری را امضا کنیم، چقدر دیگر دوام دارد؟ تا پایان دولت خودش؟ یا تا زمان خروج از جایی که پای توافق را امضا می‌کند؟»   

بازگشت تحریم‌ها

ترامپ شامگاه دوشنبه ۱۵ مردادماه با امضای فرمانی رسماً دستور اجرای اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد. تصمیم ترامپ با مخالفت‌های زیادی رو به رو شده و روسیه، چین، اتحادیه اروپا، انگلیس، آلمان، فرانسه، عراق، سوریه و برخی کشورهای دیگر از آن انتقاد کرده‌اند.

دومین بسته تحریم‌ها از ۴ نوامبر (۱۳ آبان‌ماه) آغاز خواهند شد و صنایع نفت ایران را هدف خواهند گرفت. ظریف درباره این تحریم‌ها هم اظهارنظر کرد.

او گفت: «تحریم‌های آمریکا همیشه [به ما] صدمه زده‌اند. اما کسانی که تحریم‌ها به آن صدمه می‌زند، مردمی است که می‌خواهند دارو بخرند یا مردمی که می‌خواهند غذا بخرند.» 

ظریف در ادامه تصریح کرد: «دگرگونی‌های اقتصادی که الان در ایران می‌بینید، به دلیل تدابیری است که باید برداشته می‌شدند تا برای آن روزها آماده باشیم، بنابراین، ما برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم.»

ظریف درباره مذاکرات هسته‌ای که سال‌ها به طور انجامید هم گفت: «ما وقت زیادی صرف کردیم. انجام این کار برای دولت ایران و شخص من و رئیس‌جمهور روحانی تصمیم سیاسی آسانی نبود. ممکن است گذراندن چند ساعت با وزیر خارجه آمریکا برای برخی از وزرای خارجه اعتبار باشد، اما در ایران مطمئناً این اعتبار نمی‌آورد.»

علی‌رغم این، او گفت: «اما کار دیپلمات‌ها همین است. بخشی از دستمزد ما به خاطر همین است که برای پیشبرد منافع ملی متحمل ضربه‌های شخصی شویم...کارمان همین است.»  

 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲ مهر ۱۳۹۷روحانی : ترامپ قبل از اینکه از گفتگو سخن بگوید؛ باید به عقب برگردد
۲ مهر ۱۳۹۷تیراندازی در آمریکا یک کشته و ۲ زخمی بر جا گذاشت
۲ مهر ۱۳۹۷۵۳ مقام سابق آمریکایی خواستار بازگشت ترامپ به برجام شدند
۱ مهر ۱۳۹۷ ترزا می: ایران به برجام پایبند بوده، اما مسائل دیگری هست که باید به آن‌ها پرداخت
۱ مهر ۱۳۹۷روایت کری از استدلالی که عراقچی به خاطر آن از ۴ خواسته ایران کوتاه آمد
۱ مهر ۱۳۹۷لاریجانی: آمریکا به دنبال اخاذی از کشورهای منطقه و تسلط رژیم صهیونیستی بر آنها است
۱ مهر ۱۳۹۷رئیس‌جمهور: ایران از جنایت اهواز نمی گذرد/ پشتوانه‌ این کشورهای کوچک مزدوری که در این منطقه هستند، آمریکا است
۱ مهر ۱۳۹۷واکنش آمریکا به حمله تروریستی اهواز
۳۱ شهریور ۱۳۹۷تحریف سخنان ظریف توسط رئیس مرکز مطالعات ایران در عربستان
۳۱ شهریور ۱۳۹۷واکنش ظریف به حمله تروریستی اهواز: قاطعانه پاسخ خواهیم داد
۳۱ شهریور ۱۳۹۷ذوالنور: کسی حق مذاکره با آمریکایی‌ها به امید واهی آب کردن یخ رابطه را ندارد
۳۱ شهریور ۱۳۹۷مستمسکی به نام جنگ با تروریسم/ از تغییر فاز کاخ سفید تا عقب‌نشینی هژمونی واشنگتن

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۵۰۳۰۱۶۰۵:۵۹:۲۹ ۱۳۹۷/۵/۲۹
خوش خیالی از تو هزینه از مردم ای مرد دیپلمات
ناشناس۵۰۳۲۷۲۱۰:۰۴:۲۰ ۱۳۹۷/۵/۲۹
تا آمریکا برجام را تمام و کمال عمل نکند ملت و نظام جمهوری اسلامی هر مذاکره را ممنوع و محکوم و حرام می کنند
ناشناس۵۰۳۲۷۶۱۰:۰۶:۱۲ ۱۳۹۷/۵/۲۹
هر کشوری بود باید استعفا میدادند اما اینجا او و صالحی و عراقچی و روحانی طلباکارند!
میلاد حمیدی۵۰۳۳۵۲۱۰:۳۸:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۲۹
کاملا موافقم با شما آقای ظریف البته که تحریم ها بر شما مسئولین اثری ندارد اما بر مردم چه؟ کاش ثروتت رو ازت بگیرن آقای ظریف و ممنوع الاستخدام بشی در دولت و بری توی یک شرکت خصوصی حقوق پایه بگیری بعد بیای پشت همون تریبون و نطر بدی.
گنجی۵۰۴۵۰۳۱۶:۵۷:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۲۹
بدتر از این هم یعنی هست آیا؟؟ شما انگار در ماوراء زندگی می کنید؟ خبر ندارید که در طی سه ماه کل سرمایه و زندگی همه ایرانیان را یک سوم کردید چقدر ریلکس تشریف دارید
ناشناس۵۰۳۰۳۱۰۶:۲۶:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۲۹
براي بي اثر كردن تحريمها بايد مسوولين مانند مردم زندگي كنند در غير اينصورت مردم همراهي نخواهند كرد
سمیرا۵۰۳۲۹۵۱۰:۱۰:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۲۹
بدون برجام در دولت محمود دلار3200 بود شما با برجام با حضور آمریکا به 6000 رساندید الان بدون آمریکا و با حضور اروپا به بالای 10 هزار رساندید پس برجام برای چه بود؟ هم تحریم هستیم هم تعلیق هسته ای هستیم هم دلار بالای 10هزار! خجالت نمیکشید؟
ناشناس۵۰۴۵۲۰۱۷:۰۴:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۲۹
آنهم در اواخر دولت محمود3200 شد
ناشناس۵۰۳۰۳۲۰۶:۲۶:۳۴ ۱۳۹۷/۵/۲۹
اگر تحریمها بی اثر است چرا برای بدترین حالت باید آماده شد؟
ناشناس۵۰۳۲۸۷۱۰:۰۹:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۲۹
زیرا تحریم پوششی است برای ویرانگریهای بانکها و بانک مرکزی و جبران کسری بودجه دولت و بدهکاری آن و کسب درآمد از پول مردم از طریق کاهش ارزش آن
ناشناس۵۰۳۰۴۵۰۶:۵۱:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۲۹
ظریف: «توافق هسته‌ای برجام را می‌توان صرفنظر از اقدامات دولت ترامپ حفظ کرد». چند ماه بعد ظریف در مصاحبه دیگری خواهد گفت: «متأسفانه، اشتباه می‌کردم». سوال مهم: آیا در دنیای سیاست ما بر اساس اطلاعات به گرفتن تصمیم آگاهانه باید اقدام کنیم یا بر اساس تصورات و افکار خویش تصمیماتی بگیریم که به عاقبت آن مطمئن نیستیم؟ این تفاوت دیدگاه سیاستمداران غربی و ایرانی است. در زبان فارسی میگوئیم «تصمیم عاقلانه» اما در زبان انگلیسی میگویند «تصمیم آگاهانه» (که توام با اطلاعات کافی و دقیق و درست است). به همین دلیل و دلایل فراوان دیگری است که معتقدم وزارت خارجه و دستگاه دیپلماسی ما در هر مذاکره یا قرارداد و گفتگو باید در تیم خود یک زبانشناس کارکشته و مسلط به زبان و فرهنگ کشور مقابل را همراه داشته باشد.
ناشناس۵۰۴۰۵۹۱۴:۳۳:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۲۹
آقای دکتر فقط زبان صحبت بلد بود نه چیزی بیشتر!
ناشناس۵۰۳۰۶۴۰۷:۲۸:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۲۹
مصاحبه با رسانه دموکراتها که اکنون درقدرت نیستند هیچ منفعتی ندارد اگه راست میگی یک مصاحبه با فاکس نیوز داشته باشید و تاثیرش راببینید...
ناشناس۵۰۳۰۷۷۰۷:۴۳:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۲۹
جناب ظریف بله تو که مشکلی نداری... اون ملت بیچاره هستند که زیر فشار اقتصادی لِه شدند لِه... میفهمی !!!
ناشناس۵۰۳۱۳۰۰۸:۳۲:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۲۹
ما مردم تحت فشاریم. مردم نمیدانم چرا باید هزینه زیاده خواهی مسئولین را بدهند؟
ناشناس۵۰۳۸۸۱۱۳:۴۷:۲۷ ۱۳۹۷/۵/۲۹
مردم ادامه وضعیت موجود را نمی خواهند... چرا باید همه زندگی ما و خانواده ما بشه تحریم...چرا ما همیشه باید با ترس و دلهره نسبت به آینده زندگی کنیم.آیا بعد از این شرایط و گذراندن این همه بدبختی مدینه فاضله خواهیم داشت یا همین رانت و فساد و بدبختی در انتظار ما خواهد بود.کسی هست جواب بده؟
محمدی۵۰۳۱۴۷۰۸:۵۶:۲۹ ۱۳۹۷/۵/۲۹
برای امثال شما که روی بیت المال غلت می زنید، تحریم مشکلی ندارد، سری به کوجه و خیابان بزنید ببینید چه خبره و خرید کالا و خدمات با معادل دلار ۱۰۵۰۰ تومان چه مزه ای می دهد.
میبدی۵۰۴۶۶۵۱۸:۰۷:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۲۹
امیدوارم شما از اونایی نباشید که به ظریف گفتین امیرکبیر؟!!!
ناشناس۵۰۳۱۷۰۰۹:۱۰:۲۷ ۱۳۹۷/۵/۲۹
آقای ظریف شما فشار اقتصادی را درک می کنید؟ شما بیکاری و بدبختی مردم درک می کنید؟ شما وضع زندگی کسی رو که در ماه یک میلیون تومن حقوق می گیره رو درک می کنید؟ شما وضعیت بازنشستگان تامین اجتماعی را درک می کنید؟ شما اصلا" در ایران زندگی می کنید؟ یا هنوز در حال و هوای نیویورک هستید؟!! آقای ظریف مردم از این شعارها خسته هستن خسته! درک می کنید!!
ناشناس۵۰۳۲۰۱۰۹:۲۷:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۲۹
تحریم ها بی اثر است, اما عده ای در داخل مشغول چپاول اموال ملی هستند. پس در نهایت فرقی به حال مردم ندارد.
محمد۵۰۳۲۱۵۰۹:۳۹:۲۶ ۱۳۹۷/۵/۲۹
چه کسی برای بدترین حالت ها آماده است آقای ظریف!!!شما آماده هستین،آیا همه مردم هم آماده هستن!؟پدر مردم دراومد توی این وضعیت اقتصادی.تا کی باید مسئولین لفاظی کنن و مردم هزینه اونو بپردازن!
ناشناس۵۰۴۵۲۸۱۷:۰۷:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۲۹
چندین سال است کهمردم عادی در محاسبات جای ندارند بله برای دولتمردان تحریمها خیر است و از رانت ارزی آقا زادگان بهره مند
ناشناس۵۰۳۲۳۱۰۹:۴۶:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۲۹
ظریف، شما و خانواده تان و امثال شما با امکاناتی که دارید برای هر سناریویی آماده اید ولی ما مردم بیچاره شدیم. کمی خجالت لطفآ
ناشناس۵۰۴۵۲۶۱۷:۰۶:۳۴ ۱۳۹۷/۵/۲۹
مردم باید خودشان انتخاب کنند صبحتهای آقایان نشان می دهد که کاملا خود را از مردم جدا می دانند
ناشناس۵۰۳۲۵۲۰۹:۵۵:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۲۹
بدترین حالت‌ها برای کی؟ مردم یا مسئولان؟
ناشناس۵۰۳۲۷۷۱۰:۰۶:۳۴ ۱۳۹۷/۵/۲۹
ظریف، شما و خانواده تان و امثال شما با امکاناتی که دارید برای هر سناریویی آماده اید ولی ما مردم بیچاره شدیم
ناشناس۵۰۳۳۰۰۱۰:۱۳:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۲۹
علی‌رغم این، او گفت: «اما کار دیپلمات‌ها همین است. بخشی از دستمزد ما به خاطر همین است که برای پیشبرد منافع ملی متحمل ضربه‌های شخصی شویم...کارمان همین است.» :::: آقای ظریف ، چه ضربه شخصی ؟! این حرف ها یعنی چه ؟! بقول معروف دست پیش رو گرفتی که پس نیفتی ؟! بقول معروف حالا طلب کار هم شده ای ؟! شما میدونی نداری یعنی چه ؟ نه ، آیا شما درک می کنی بی پولی و در پیش خانواده شرمنده بودن یعنی چه ؟ نه ، از وقتی خودتو شناختی شکمت سیر بوده و جیبت پر پول ، شما تاجر زاده ای ، اکثر عمرت در آمریکا بوده ای ، حالا دیگه منت سر مردم میذاری ؟! جای بسی تاسف است .
محمد مهدی۵۰۳۳۰۴۱۰:۱۴:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۲۹
آقای ظریف شما درست فکر نمیکردید
محمد۵۰۳۳۳۱۱۰:۲۹:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۲۹
متاسف ؛ آقای ظریف , به شما می گویند دولت مرد
ناشناس۵۰۳۳۷۰۱۰:۴۵:۵۹ ۱۳۹۷/۵/۲۹
تحریم برای دولت نعمتی است که در پناه آن جیب مردم را خالی کند.
ناشناس۵۰۳۳۹۶۱۰:۵۵:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۲۹
مرد حسابی از قیمت اجناس و ماشین و گوشت و میوه و....مگر بی اطلاعی بعد شما میگی بی اثر بودن تحریمها ! پس مرد حسابی اگر تحریمها بی اثرند چرا دو سال پول هتل و هواپیما و ماموریت گرفتین و اخرش توی راکتور اراک بتن ریختین خجالت هم خوب چیزیه
ناشناس۵۰۳۴۴۸۱۱:۱۵:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۲۹
بی اثر؟ با یک توییت ترامپ ارزش لیر ترکیه بیست درصد میفته. ریال ایران هم از زمان بیرون امدن ترامپ از برجام چند برابر بی ارزش شد. شما به این میگی بی اثر؟
ناشناس۵۰۳۴۸۴۱۱:۳۰:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۲۹
دیگه از این فکرها نکن. چون تحریمها اثر داره، بدجوری هم اثر داره
ناشناس۵۰۴۰۶۶۱۴:۳۶:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۲۹
فقط ناکارآمدی مدیران اثر داره. همین و بس!
ناشناس۵۰۳۵۶۳۱۲:۰۲:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۲۹
متاسفانه آقای ظریف در مصاحبه هایشان با رسانه های بیگانه غالبا حرف هایی می زنند که با واقعیت های ملموس در ایران در تضاد است. اگر ایشان تاثیر تحریم ها را حس نمی کنند بیگانگان بهتر از ایشان از آن آگاهی دارند. از طرف دیگر، مردم با تمام وجودشان تاثیر تحریم ها را حس می کنند از نان آوران خانواده ها تا بیماران تا مسافران و کسبه و تجار، در واقع همه اقشار. ظاهرا اقای ظریف هم همانند امریکاییان در دهه 1950 باقی مانده اند و نمی دانند با وجود فضای مجازی نمی توان حرف هایی بر زبان راند که موجب تمسخر مردم شوند.در قرآن مجید بارها به مذمت نادرست گویی اشاره شده است.
ناشناس۵۰۳۶۹۴۱۲:۴۶:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۹
اقای ظریف این صحبتها تاریخ مصرف گذشته اند مردم مشکلات را به تمام وجود لمس می کنند حالا اینکه نتیجه تحریم است یا مدیریت اقایان داستانی است دیگر
ناشناس۵۰۴۱۰۸۱۴:۴۹:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۲۹
آقای ظریف آقای مسئول؛چرا نمک رو زخم مردم میپاشید!!؟!اگر خودتون در رفاهید و سرمایه مملکت دست شما یه عده قلیل خاصی هست لطفا دیگه ساکت نوش جان کنید بذارید مردم به درد فقیری خود بمیرند
J۵۰۴۳۷۰۱۶:۱۴:۰۹ ۱۳۹۷/۵/۲۹
من آماده نیستم به خدا !
ناشناس۵۰۴۵۲۳۱۷:۰۵:۴۱ ۱۳۹۷/۵/۲۹
بله برای شما و آقای ساشا صبحانی و فرزندان سفرا و ... که به دلار حقوق می گیرید و زندگی می کنید و از رانت ارزی بهره بردید بی اثر است
ناشناس۵۰۴۹۱۷۲۱:۲۵:۰۴ ۱۳۹۷/۵/۲۹
مردم بریده اند تا کی تحمل نکنه اختلاس های بزرگتری در راه است
ناشناس۵۰۴۹۶۴۲۱:۵۱:۱۸ ۱۳۹۷/۵/۲۹
و ما هم احساس کردیم و هم مشاهده
بیمه azkiصبا باتری

پربحث‌های اخیر

 1. تاجگردون: شک ندارم برخی ارکان دولت ماموریت دارند اوضاع را خراب‌تر کنند

 2. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

 3. قیمت سکه از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان گذشت/ پوند در بازار ۲۰ هزار تومان؛ دینار کویت ۵۱ هزار تومان شد

 4. توزیع سبدهای کالا آغاز شد + جزئیات

 5. زنگنه: انشاالله خواب آمریکا برای نفت ایران تعبیر نمی‌شود

 6. یک درس اقتصادی از ایستگاه‌های صلواتی

 7. حضور روحانی در نیویورک و بازی ترامپ برای غلبه حاشیه بر متن

 8. شناورهای تندرو سپاه با موتور جت به تنگه هرمز می‌آیند + عکس

 9. هشدار شدید رئیس اسبق بانک مرکزی به روحانی / باید در پیشگاه ملت پاسخگو باشید  

 10. توجیه خبرنگار بی بی سی درباره عدم استفاده از لفظ تروریست  

 11. تاکید رئیس جمهور بر اجرای سریع‎تر ۲ بسته معیشتی مردم

 12. مجری برنامه پایش خطاب به وزیر بهداشت: «حرف زدن بلد نیستی، حرف نزدن هم بلد نیستی؟»  

 13. سردار سلامی: می‌دانید و می‌دانیم انتقام سختی خواهیم گرفت/ ماجرا تمام نشده است

 14. جهانگیری: در لایحه بودجه ۹۸ صیانت از معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد/ باید تلاش کنیم بتوانیم نفت بفروشیم

 15. روایت یک جنایت هولناک از زبان سرباز شجاع  

 16. زنی که جلسه ضد ایرانی را به هم ریخت کیست؟ + تصاویر

 17. محسن هاشمی: ارتباط عاطفی زیادی با پدرم داشتم/ شنبه‌ها به ملاقات مهدی می‌رویم

 18. ماجرای استعفای دسته‌جمعی ۷ معاون وزیر صنعت

 19. صادرات گوجه ممنوع شد

 20. چه کسانی از دولتی ماندن خودروسازان نفع می برند/ آیا شورای رقابت به رقابت رای خواهد داد یا انحصار؟

 21. وعده 15 هزار دلاری، تابعیت و اقامت در اروپا به تروریستهای اهوازی

 22. حذف دریاچه‌ ارومیه از کتاب درسی

 23. پیشکسوت استقلال: برانکو را به عنوان مربی قبول ندارم

 24. آیت‌الله علم‌الهدی: ایران تنها کشوریست که زیر سایه حجت خدا مدیریت شده است

 25. تشییع شهدای ترور و جزئیات جدید از حادثه اهواز/ اعدام مفسدان اقتصادی در میدان آزادی/ دغدغه عجیب یک نماینده مجلس/ دلیل تعمد برخی ارکان دولت برای افزایش نارضایتی مردم

پربحث‌های دیروز

 1. تاجگردون: شک ندارم برخی ارکان دولت ماموریت دارند اوضاع را خراب‌تر کنند

 2. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

 3. هر سال دریغ از پارسال/ سقوط و دیگر هیچ!

 4. قیمت سکه از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان گذشت/ پوند در بازار ۲۰ هزار تومان؛ دینار کویت ۵۱ هزار تومان شد

 5. «بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می‌دهد؟

 6. توزیع سبدهای کالا آغاز شد + جزئیات

 7. زنگنه: انشاالله خواب آمریکا برای نفت ایران تعبیر نمی‌شود

 8. یک درس اقتصادی از ایستگاه‌های صلواتی

 9. حضور روحانی در نیویورک و بازی ترامپ برای غلبه حاشیه بر متن

 10. شناورهای تندرو سپاه با موتور جت به تنگه هرمز می‌آیند + عکس

 11. هشدار شدید رئیس اسبق بانک مرکزی به روحانی / باید در پیشگاه ملت پاسخگو باشید  

 12. توجیه خبرنگار بی بی سی درباره عدم استفاده از لفظ تروریست  

 13. سفر رییس جمهور به نیویورک  

 14. تاکید رئیس جمهور بر اجرای سریع‎تر ۲ بسته معیشتی مردم

 15. مجری برنامه پایش خطاب به وزیر بهداشت: «حرف زدن بلد نیستی، حرف نزدن هم بلد نیستی؟»  

 16. سردار سلامی: می‌دانید و می‌دانیم انتقام سختی خواهیم گرفت/ ماجرا تمام نشده است

 17. جهانگیری: در لایحه بودجه ۹۸ صیانت از معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد/ باید تلاش کنیم بتوانیم نفت بفروشیم

 18. روایت یک جنایت هولناک از زبان سرباز شجاع  

 19. زنی که جلسه ضد ایرانی را به هم ریخت کیست؟ + تصاویر

 20. محسن هاشمی: ارتباط عاطفی زیادی با پدرم داشتم/ شنبه‌ها به ملاقات مهدی می‌رویم

 21. ماجرای استعفای دسته‌جمعی ۷ معاون وزیر صنعت

 22. صادرات گوجه ممنوع شد

 23. چه کسانی از دولتی ماندن خودروسازان نفع می برند/ آیا شورای رقابت به رقابت رای خواهد داد یا انحصار؟

 24. وعده 15 هزار دلاری، تابعیت و اقامت در اروپا به تروریستهای اهوازی

 25. حذف دریاچه‌ ارومیه از کتاب درسی

پربحث‌های هفته

 1. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 2. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 3. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 4. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 5. چرا مردم باید هزینه ناکارآمدی در صنعت خودرو را بپردازند؟

 6. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 7. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 8. پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی در مورد کاهش قیمت ارز

 9. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 10. تصویر عوامل تروریستی امروز رژه اهواز  

 11. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 12. وزیر صنعت استعفا داد + تکذییبه

 13. خطر کوچ دولتی‌های بازنشسته به خصولتی‌ها/ ساز مخالفت شستا با قانون جدید منع بکارگیری بازنشستگان

 14. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 15. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 16. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 17. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 18. کرباسچی: روحانی استعفا بدهد

 19. اهداف حمله تروریستی اهواز/ ادبیات وزیر بهداشت در گفت و گو با مردم/ گاف رسانه ضدانقلاب/ پشت پرده عجیب استعفای یک وزیر/ ماجرای شایعه بازداشت حسین طائب و فرزند وزیر اطلاعات

 20. پایان افزایش نجومی قیمتها چه زمانی است ؟

 21. استعلام برای حفظ امانت الهی!

 22. بازار مسکن در نیمه دوم امسال چگونه خواهد بود؟

 23. این سرباز را شناسایی کنید+ عکس

 24. تعداد نفرات کاروان روحانی در سفر به نیویورک اعلام شد

 25. الاحوازیه و رهبران آنها چه کسانی هستند؟

پربحث‌های اخیر

 1. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

 2. شناورهای تندرو سپاه با موتور جت به تنگه هرمز می‌آیند + عکس

 3. توجیه خبرنگار بی بی سی درباره عدم استفاده از لفظ تروریست  

 4. سردار سلامی: می‌دانید و می‌دانیم انتقام سختی خواهیم گرفت/ ماجرا تمام نشده است

 5. محسن هاشمی: ارتباط عاطفی زیادی با پدرم داشتم/ شنبه‌ها به ملاقات مهدی می‌رویم

 6. وعده 15 هزار دلاری، تابعیت و اقامت در اروپا به تروریستهای اهوازی

 7. آیت‌الله علم‌الهدی: ایران تنها کشوریست که زیر سایه حجت خدا مدیریت شده است

 8. تشییع شهدای ترور و جزئیات جدید از حادثه اهواز/ اعدام مفسدان اقتصادی در میدان آزادی/ دغدغه عجیب یک نماینده مجلس/ دلیل تعمد برخی ارکان دولت برای افزایش نارضایتی مردم

 9. ۱۶ پرسش و پاسخ در خصوص تعامل ایران و FATF

 10. دومین طرح تحقیق و تفحص از مجلس در هاله ای از ابهام/ سرنوشت نامعلوم طرح اول

 11. جزئیات جدید از حمله تروریستی اهواز از زبان استاندار و فرماندار اهواز

 12. روحانی : ترامپ قبل از اینکه از گفتگو سخن بگوید؛ باید به عقب برگردد

 13. رهبر انقلاب: گوشمالی سختی به عوامل بزدل حادثه تلخ اهواز خواهیم داد/ ایران در مسابقات ورزشی با نمایندگان رژیم غاصب صهیونیستی شرکت نخواهد کرد

 14. ماجرای FATF شاید در جلسه سران کشور حل و فصل شود

 15. آخرین وضعیت استیضاح شریعتمداری

 16. مخالفت فراکسیون ولایی با FATF‌/ در صورت همراهی لاریجانی FATF رای نمی‌آورد

 17. جزئیات تازه ای از حادثه تروریستی اهواز / پنج تروریست در عملیات تروریستی روزشنبه هلاک شدند

 18. آملی لاریجانی: امنیت مردم قابل تسامح نیست و مجازات سنگینی در انتظار تروریستهاست /نیروهای امنیتی به هیچ وجه نباید غفلتی داشته باشند

 19. برنامه‌های امشب روحانی در نیویورک؛ دیدار با دو رئیس‌جمهور و مصاحبه با مجری مشهور آمریکایی

 20. علی یونسی: حمله تروریستی اهواز با حمایت مثلث عبری، عربی، غربی انجام شد

 21. از سلفی با موگرینی تا توصیه‌ وزیر بهداشت به فقرا؛ مسئولین به عصر رسانه آگاه نیستند

 22. جزئیات حمله موشکی به مقر تروریست‌ها؛ گروهک تروریستی «حدک» منهدم شد

 23. محمدجواد لاریجانی: فرانسه لانه داعش‌های بدون ریش است/ دفاع از گروهک‌های تروریستی در اسناد سازمان ملل

 24. آیت‌الله مکارم شیرازی: حمله تروریستی اهواز ناشی از حماقت بود/ چگونه این همه نفرت و ذلت را برای خود می‌خرند؟

 25. محسن رضایی: جدایی خوزستان از ایران رویایی تحقق نیافتنی است

پربحث‌های دیروز

 1. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

 2. شناورهای تندرو سپاه با موتور جت به تنگه هرمز می‌آیند + عکس

 3. توجیه خبرنگار بی بی سی درباره عدم استفاده از لفظ تروریست  

 4. سردار سلامی: می‌دانید و می‌دانیم انتقام سختی خواهیم گرفت/ ماجرا تمام نشده است

 5. محسن هاشمی: ارتباط عاطفی زیادی با پدرم داشتم/ شنبه‌ها به ملاقات مهدی می‌رویم

 6. وعده 15 هزار دلاری، تابعیت و اقامت در اروپا به تروریستهای اهوازی

 7. آیت‌الله علم‌الهدی: ایران تنها کشوریست که زیر سایه حجت خدا مدیریت شده است

 8. تشییع شهدای ترور و جزئیات جدید از حادثه اهواز/ اعدام مفسدان اقتصادی در میدان آزادی/ دغدغه عجیب یک نماینده مجلس/ دلیل تعمد برخی ارکان دولت برای افزایش نارضایتی مردم

 9. ۱۶ پرسش و پاسخ در خصوص تعامل ایران و FATF

 10. دومین طرح تحقیق و تفحص از مجلس در هاله ای از ابهام/ سرنوشت نامعلوم طرح اول

 11. جزئیات جدید از حمله تروریستی اهواز از زبان استاندار و فرماندار اهواز

 12. روحانی : ترامپ قبل از اینکه از گفتگو سخن بگوید؛ باید به عقب برگردد

 13. رهبر انقلاب: گوشمالی سختی به عوامل بزدل حادثه تلخ اهواز خواهیم داد/ ایران در مسابقات ورزشی با نمایندگان رژیم غاصب صهیونیستی شرکت نخواهد کرد

 14. ماجرای FATF شاید در جلسه سران کشور حل و فصل شود

 15. آخرین وضعیت استیضاح شریعتمداری

 16. مخالفت فراکسیون ولایی با FATF‌/ در صورت همراهی لاریجانی FATF رای نمی‌آورد

 17. جزئیات تازه ای از حادثه تروریستی اهواز / پنج تروریست در عملیات تروریستی روزشنبه هلاک شدند

 18. آملی لاریجانی: امنیت مردم قابل تسامح نیست و مجازات سنگینی در انتظار تروریستهاست /نیروهای امنیتی به هیچ وجه نباید غفلتی داشته باشند

 19. برنامه‌های امشب روحانی در نیویورک؛ دیدار با دو رئیس‌جمهور و مصاحبه با مجری مشهور آمریکایی

 20. علی یونسی: حمله تروریستی اهواز با حمایت مثلث عبری، عربی، غربی انجام شد

 21. از سلفی با موگرینی تا توصیه‌ وزیر بهداشت به فقرا؛ مسئولین به عصر رسانه آگاه نیستند

 22. جزئیات حمله موشکی به مقر تروریست‌ها؛ گروهک تروریستی «حدک» منهدم شد

 23. محمدجواد لاریجانی: فرانسه لانه داعش‌های بدون ریش است/ دفاع از گروهک‌های تروریستی در اسناد سازمان ملل

 24. آیت‌الله مکارم شیرازی: حمله تروریستی اهواز ناشی از حماقت بود/ چگونه این همه نفرت و ذلت را برای خود می‌خرند؟

 25. محسن رضایی: جدایی خوزستان از ایران رویایی تحقق نیافتنی است

پربحث‌های هفته

 1. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 2. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 3. وزیر صنعت استعفا داد + تکذییبه

 4. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 5. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 6. کرباسچی: روحانی استعفا بدهد

 7. اهداف حمله تروریستی اهواز/ ادبیات وزیر بهداشت در گفت و گو با مردم/ گاف رسانه ضدانقلاب/ پشت پرده عجیب استعفای یک وزیر/ ماجرای شایعه بازداشت حسین طائب و فرزند وزیر اطلاعات

 8. استعلام برای حفظ امانت الهی!

 9. تعداد نفرات کاروان روحانی در سفر به نیویورک اعلام شد

 10. الاحوازیه و رهبران آنها چه کسانی هستند؟

 11. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

 12. حسین شریعتمداری: از سایه خود هم بترسید!

 13. تحریم و جنگ تحمیلی، تهدیدهایی که به فرصت تبدیل شدند/ راز موفقیت صنعت دفاعی ایران چیست؟

 14. توئیت جدید ظریف درباره عاشورا+عکس

 15. توطئه ترامپ و نومحافظه کاران برای ایران؛ از حمله به رژه اهواز تا تاسیس تشکلی به نام فرشگرد

 16. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 17. نماینده مجلس: آقای روحانی! مگر صدای خرد شدن استخوان مردم را زیر بار گرانی نمی‌شنوید

 18. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 19. سپاه پاسداران: عناصر مسلح حمله تروریستی اهواز وابسته به جریان "الاحوازیه" هستند

 20. واکنش آشنا به سخنان عجیب وزیر بهداشت

 21. چرا من و تو تغییر لحن داد ؟

 22. جزئیات حمله تروریستی به رژه اهواز؛ از سابقه گروهک الاحوازیه تا انتشار کاریکاتور توهین آمیز/ پشت پرده اعلام موجودیت تشکلی 40 نفره برای براندازی/ روایت کیهان از ماجرای تتلو

 23. ردپای یک اقدام «روحانی» برای مصونیت بخشی به «سیف»

 24. شناورهای تندرو سپاه با موتور جت به تنگه هرمز می‌آیند + عکس

 25. توجیه خبرنگار بی بی سی درباره عدم استفاده از لفظ تروریست  

آخرین عناوین