ترامپ، عامل نزدیکی روزافزون آلمان و روسیه

گروه جهان الف،   3970527197

رسانه‌های آلمانی با توجه به دیدار پوتین و مرکل در برلین در گزارش‌های مختلفی سیاست‌های تکروی‌‌گرایانه ترامپ را عامل نزدیکی بیشتر مسکو و برلین دانستند.

به گزارش تسنیم، رسانه های آلمانی در گزارش های مختلفی به علل سفر امروز پوتین به آلمان و نزدیکی روزافزون مسکو و برلین پرداخته و هر کدام به نوعی سیاست های ترامپ را از عوامل این نزدیکی عنوان کردند.

روزنامه "فرانکفورتر روند شای" آلمان در مطلبی در این باره این پرسش را مطرح کرد که چرا مرکل به دنبال مذاکره با پوتین است؟

این روزنامه آلمانی در بخشی از مطلب خود نوشت: "آنگلا مرکل" و "ولادیمیر پوتین" برای دومین بار در عرض سه ماه گذشته با هم دیدار می کنند. دلایل زیادی وجود دارد که چرا مرکل دوباره با شدت بیشتری به دنبال مذاکره با روسیه است.

مدت طولانی بود که "آنگلا مرکل" و رئیس جمهور روسیه از نزدیکی به هم اجتناب می کردند. اما حالا آن ها برای دومین بار در عرض سه ماه گذشته با هم دیدار می کنند. مرکل، پوتین را به برلین دعوت کرده و می خواهد درباره موضوعات سیاست خارجی با وی صحبت کند.

این روزنامه آلمانی در بخش دیگری از این مطلب با تاکید بر اینکه هدف مرکل حل مسائل بین المللی از جمله اوکراین و سوریه با کمک روسیه است در ادامه نوشت: اما یک دلیل دیگری هم وجود دارد که چرا مرکل دوباره قدرتمندانه تر به دنبال مذاکرات با روسیه می گردد و آن دلیل یک نام دارد و آن دونالد ترامپ است. آمریکا همچنان مهم ترین شریک آلمان و اتحادیه اروپا است. اما این کشور تحت ریاست جمهوری ترامپ در بسیاری زمینه ها و مسائل غیر قابل پیش بینی شده است.

نویسنده این مطلب در ادامه با اشاره به اینکه اقدامات پوتین در تناقض کامل با ارزش ها و فهم دموکراسی ما است در عین حال نوشت که بهر حال روسیه حداقل در این زمینه ها قابل پیش بینی است و این یک معیار مهم در سیاست بین المللی است.

روزنامه "تاگس شاو" آلمان هم در مطلبی "دونالد ترامپ" و سیاست هایش را عامل نزدیکی بیشتر مرکل و پوتین دانسته و به نقل از "استیفن مایستر"، کارشناس مسائل روسیه در شورای روابط خارجی آلمان نوشت: این یک نزدیکی از روی برنامه است. هر دوی آن ها (پوتین و مرکل) شاید خواهان این مسئله نیستند و من اعتقاد ندارم که اعتماد بین این دو اساسا افزایش پیدا کرده است، اما هر دو می دانند که آن ها به یکدیگر نیاز دارند و درباره این موضوعات باید با یکدیگر صحبت کنند و برای آن یک دلیل وجود دارد و آن دونالد ترامپ است. با توجه به حضور ترامپ در آمریکا مرکل و پوتین دوباره به هم نزدیکتر می شوند.

روزنامه "هندلزبلات" آلمان هم در مطلبی نوشت که عصر یخی بین آلمان و روسیه به برکت ترامپ پایان می یابد. نشانه های بین روسیه و آلمان دال بر نزدیکی بین این دو کشور دارد. مرکل و پوتین اشتراکات خود را بررسی می کنند و دلیل این امر سیاست های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا است.

هفته نامه "اشترن" هم در مطلبی به بررسی این مسئله پرداخت که تکروی های ترامپ عامل نزدیکی بیشتر بین روسیه و پوتین است و در بخشی از این گزارش نوشت: در هر صورت سیاست خارجی ترامپ که به منافع ملی متکی است منجر به این شده است که مرکل بار دیگر توجه بیشتری به کانال های ارتباطی با دیگر کشورها از جمله روسیه و چین داشته باشد. آلمان مانند روسیه از نظم بین المللی موجود و توافقات بین المللی که ترامپ با سیاست هایش آن را به خطر می اندازد دفاع می کند.