وجود سه نرخ ارز در کشور/ تخصیص 20 میلیارد دلار ارز با نرخ 4200 تومان

گروه اقتصادی الف،   3970526098 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

برنامه گفتگوی ویژه خبری با موضوع بازار ارز برگزار شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ در این برنامه جوان کامران ندری عضو هئیت علمی دانشگاه امام صادق (ع) و کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه قیمت واقعی ارز در بازار تعیین می شود، اظهار کرد: در شرایط فعلی که سه نرخ ارز در کشور وجود دارد تعیین قیمت واقعی ارز مشکل است. ما یک نرخ تخصیصی برای کالاهای اساسی و دارو داریم که دولت اختصاص داده است. یک نرخ ارز هم در سامانه نیما تعیین شده است و نرخ سوم نرخی است که در بازار آزاد تعیین می شود. در چنین شرایطی تعیین نرخ واحدی که بتواند بازار را متعادل کند مشکل است.

ندری با بیان اینکه اگر بتوانیم به سمت تک نرخی شدن ارز برویم شاید بتوان به نرخی که بازار را متعادل می‌کند دست پیدا کرد؛ گفت: وقتی به این نرخ رسیدیم دولت می‌تواند بر اساس ذخایر ارزی و پیش‌بینی‌هایی که از آینده بازار دارد یک نرخ سیاستی را اعلام کند و با توجه به ذخایری که دارد مداخلاتی را در بازار ارز داشته باشد. با توجه به شوک هایی که به اقتصاد وارد می‌شود باید تغییراتی را در نرخ سیاستی ارز ایجاد کنیم. به هر حال اکنون می‌توان نرخ ارز را به طور مشخص بیان کرد نرخی که بتوان آن را مدیریت کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد حدود قیمت ارز را تخمین زد، گفت: تخمین نرخ ارز بسیار سخت است، نمی شود گفت ۲۰ میلیارد دلاری که برای ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده شده دقیقا به چیزهایی اختصاص پیدا می‌کند که هدف دولت است؛ به هر حال در اقتصاد رانت هم وجود دارد و واقعیت این است که بسیار سخت است که یک پیش بینی از قیمت ارز در آینده داشته باشیم.

در ادامه برنامه سید مهدی بنی طبا کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه بازارهای مختلفی برای ارز ایجاد شده است، گفت: یکسری تقاضاهای مشروع برای ارز داریم که برای واردات کالاها و خدمات ضروری است که این تقاضاها را به سمت سامانه نیما هدایت کردیم. یکسری تقاضا هم وجود دارد که حداقل در شرایط فعلی آن را مشروع نمی دانیم؛ یک سری تقاضا هم مانند تقاضای ارز برای قاچاق هیچگاه مشروع نبوده است.

بنی طبا با بیان اینکه قیمت ارز در سامانه نیما برای تقاضای رسمی هم بالاست، گفت: انتظار داریم در روزهای آینده در سامانه نیما شاهد قیمت کمتری از ارز باشیم. به دلیل عرضه بالا در سامانه نیما طبیعی است قیمت ارز در این سامانه کاهش پیدا کند؛ اما در بازار غیررسمی به دلیل اینکه جنس تقاضا متفاوت است قیمت ارز هم با سامانه نیما تفاوت دارد.

بنی طبا با اشاره به اینکه در بازار غیر رسمی شاهد معاملات غیرطبیعی هستیم؛ گفت: چند نفر در بازار غیررسمی ارز به صورت کاغذی معامله می‌کنند؛ این معاملات حتی در ساعت ۱۲ شب هم انجام می‌شود در حالی که در این ساعت هیچ تقاضایی مشروعی وجود ندارد. همین معاملات است که نرخ ارز را بالا می‌برد؛ مشکل ما این است که رهبری بازار ارز دست همین معاملات کاغذی و غیررسمی است؛ اگر رهبری بازار را به سامانه نیما منتقل کنیم حتماً شاهد اتفاقات بهتری در نظام اقتصادی کشور خواهیم بود.

رضا بوستانی کارشناس مسائل اقتصادی هم در گفتگوی تلفنی در این برنامه در خصوص قیمت ارز گفت: همانطور که در سال ۹۱ شرایط جدیدی را تجربه کردیم باید بپذیریم که به دلیل تحریم‌ها؛ شرایط ارزی متفاوتی را در پیش رو داریم. به هر حال وقتی فروش نفت کم شود عرضه ارز هم کم خواهد شد.
وی با طرح این سوال که به دلیل تحریم‌ها چقدر نرخ ارز متفاوت خواهد شد گفت: تنها با وجود یک بازار ارز واحد و یکپارچه می توان به قیمت ارز واقعی دست یافت که به نیازهای کلی افراد پاسخ دهد همه ایرانیان چه به صورت مستقیم و چه غیر مستقیم در بازار ارز دخیل هستند باید بتوان نیازها نیازهای یک صادرکننده و چه نیازهای یک وارد کننده را به خوبی پاسخ داد هر گاه بازار یکپارچه شد هر قیمتی که این بازار تعیین می‌کند قیمت واقعی و هر دخالتی در قیمت‌گذاری های آن ممنوع است.

کامران ندری با بیان اینکه یک سری از تقاضاهای ارز، تقاضاهای غیرمشروع هستند،گفت: تقاضاهای غیر مشروع در بازار غیررسمی است؛ اما خطری که وجود دارد این است که قیمت گذاری کالاها و خدمات بر اساس همین قیمت بازار غیر رسمی مشخص می‌شود. اگر در سامانه نیما قیمت ارز ۶ هزار تومان می‌شود و وارد کننده با همین قیمت نیازهای خود را تامین می‌کند وقتی می‌خواهد ارز دریافت شده در بازارهای خارجی را در بازار ارز داخلی به فروش برساند بر اساس ارز بازار غیر رسمی معامله می‌کند، پس اگر بگذاریم بازار غیر رسمی هر قیمتی داشته باشد و اهمیتی به این نوسان قیمت‌ها ندهیم بسیار خطرناک است؛ زیرا قیمت گذاری کالاها در همین بازار غیررسمی مشخص می شود.

وی در خصوص راهکارها برای ثبات قیمت ارز گفت: باید اجازه بدهیم حتی کسی هم که می خواهد ارز خرید و فروش کند بتواند در سامانه نیما فعالیت کند؛ باید اجازه بدهیم بانک‌ها هم در سامانه نیما برای صرافی‌های خود ارز خرید و فروش کنند.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: باید بتوان ارز ۴۲۰۰ تومانی را هم کنار بگذاریم؛ ارز ۴۲۰۰ تومانی نه تنها حمایت از اقشار کم درآمد نیست بلکه به ضرر آنهاست. زیرا بدترین حمایتی که می توانیم از اقشار کم درآمد بکنیم دخالت در سیاست های قیمتی است. به‌جای کاهش قیمت و دادن یارانه نقدی باید حمایت‌هایی را از طریق سازمان‌های همچون بهزیستی و کمیته امداد در نظر گرفت.

بنی طبا با بیان اینکه نباید خروج سرمایه را به رسمیت بشناسیم،گفت: برآوردی که از خروج سرمایه می شود حدود ۳۰ میلیارد دلار است؛ از سال های گذشته این خروج سرمایه، روندی صعودی داشته است. ما نمی توانیم این خروج سرمایه را به رسمیت بشناسیم. چون اگر این اتفاق بیفتد باید شاهد نرخ‌های ارز بالاتری باشد.

ندری در دفاع از موضوع خروج سرمایه گفت: بدترین حالتی که ممکن است با خروج سرمایه رخ دهد این است که نرخ ارز در سامانه نیما به همان قیمت در بازار آزاد باشد؛ قیمت گذاری کالا و خدمات هم که از ابتدا بر اساس قیمت بازار بوده است، لذا افزایش قیمت ارز در سامانه نیما مشکلی ایجاد نمی‌کند.

در ادامه بوستانی هم با رد این موضوع که ۳۰ میلیارد دلار خروج سرمایه داریم،گفت: خروج سرمایه به این صورت نیست، بسیاری از این سرمایه‌ها که با آن ارز خریداری شده، در منازل مردم نگهداری می‌شود و ممکن است به زودی به بازار برگردد؛ اتفاقاً اگر نرخ ریال واقعی باشد خروج سرمایه نداریم. اما اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی عرضه کنیم هیچ کس دیگر تمایل ندارد ریال داشته باشد به نظر من هم قیمت ارز، واقعیت اقتصاد را مشخص می‌کند.

بنی طبا گفت: خروج ارز به این معنی نیست که من بروم در گرجستان خانه بخرم این در واقع دلارهایی که در زیر بالشت هم وجود دارد محسوب می‌شود به هر حال این‌ها خارج شده و واقعا نمی‌دانیم که این اسکناس هایی که گفته شده ۲۰ میلیارد دلار در خانه های مردم است چقدرش وجود دارد .

وی ادامه داد: چقدر از این ۲۰ میلیارد دلار خارج شده اما در ماه‌های گذشته یک جریان قاچاق اسکناس به خارج از کشور داشتیم و تقریبا خروج سرمایه را حساب کردم چون تفکیک اینها را نمی‌دانیم چقدر است این عدد را می‌توانیم برای آن در نظر بگیریم و حتی شاید بیشتر باشد اما آن چیزی که در بازار غیر رسمی از تقاضای تبدیل دارایی است پوشش ریسک ارز دارد و یک چیزهایی شبیه به این ها منجر شده است همه اینها در بازار رهبر شده ما هر چه که در نیما قیمت را پایین بیاوریم آن کسی که فولاد را قیمت گذاری می کند در بازار آزاد با همین ارز ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومانی قیمت گذاری می کند ما باید تلاش کنیم که رهبری قیمت را در این بازار به بازارهای متشکلی که می توانیم ایجاد کنیم و راهش این است که برای تک تک این تقاضاهاگزینه‌های های رقیب ایجاد کنیم

بنی طبا افزود: اگر در بورس بازار ارز را راه اندازی کنیم همین کسانی که در سبزه میدان معامله می ‌کنند احتمالا برای معاملات به آنجا بروند و البته اگر مشوق‌هایی را در نظر بگیریم.

وی افزود: منظورم قاچاق نیست ولی اتفاقاتی که دارد در بازار غیررسمی می‌افتد یک بخشی از آن تبدیل دارایی و بخش دیگر معاملات سفته‌بازی است و اینها را اگر در بازارهای متشکل و در بورس می شود راه داد که اعم از سلف ارز و کالا های صادراتی مثل آلومینیوم و حتی نفت، آتی، آپشن ، اوراق ارزی صندوق پروژه های ارزی ایجاد کرد .

این کارشناش مسائل اقتصادی افزود: اگر این دارایی های ارزی را به مردم بدهیم من که ریال دارم می‌خواهم ریال بی ارزش نشود و الان تنها راهی که دارند اسکناس دلار را بگذارم در گاوصندوق و صندوق‌های امانات بانک می‌توانند دارایی های ارزی بگیرند که با ارز رشد می‌کند و دیگر به بازار آن بازار غیررسمی نمی‌آید در سفته بازی ها هم همین طور اگر این گزینه های جدید را درست کنیم که متاسفانه بانک مرکزی خیلی به دنبال این استفاده از بازار سرمایه و مشتقات ارزی نیست؛ اگر این رویکرد را داشته باشیم می‌توانیم امیدوار باشیم که آن بازار غیررسمی تضعیف شود و این رهبری قیمت به بازارهای ما منتقل شود و دیگر قیمت از ۱۰ ظرف یک ساعت به ۱۰/۵۰۰ نرود.

وی گفت:اگر بخواهیم میانگین بگیریم معاملات نیما خیلی بیشتر از بازار غیررسمی است، اگر ما میانگین وزنی بگیریم به نیما نزدیک می شود چون آنجا معاملات خیلی اندک خواهد بود.

در ادامه ندری تصریح کرد:من موافق با صحبت آقای بنی طبا هستم از این جهت که راه افتادن این نوع بازارها و بوجود آوردن مشتقات ارزی می‌تواند کمک کند اما فکر نمی‌کنم آن کسی که به دنبال تبدیل دارایی سپرده ۵۰ میلیونی یا ۱۰۰ میلیون پول دربانک دارد و برای حفظ ارزش دارایی برود سراغ بازارهای موازی که عمدتاً طلا و ارز است.

وی بیان کرد: اینکه یک بخشی از سپرده ها هنوز به سمت بازارهای موازی جریان پیدا نکرده به دلیل همان نرخ سود بالای بانکی است و ریسک پذیر بودن در واقع کسانی که ترجیح میدهند که سود سپرده را به جای اینکه وارد بازار های طلا و سکه و ارز شوند.

کارشناس اقتصادی گفت: برای بلند مدت و میان مدت این پیشنهادی که دادند خوب است اما قطعاً باید روی آن کار شود منتها به شرط اینکه ما بتوانیم از این کوتاه‌مدت عبور کنیم، ممکن است در همین کوتاه‌مدت گیر بیفتیم و اگر الان سامانه نیما را تقویت نکنیم و یک بازار بین بانکی ارزی به وجود ‌آوریم این بازار بین بانکی ارزی که دارم عرض می کنم یعنی اینکه بانک ها را بیاورید وصل به سامانه نیما کنید این شاید تا به حدودی کمک کند تا از این کوتاه مدت عبور کنیم و فرصت پیدا کنیم در آن بلند مدت در واقع بازار مشتقات ارزی را ایجاد کنیم.

بوستانی گفت: باید قبول کنیم که نرخ ارز خودش متاثر از سیاست‌های پولی است یعنی نمی شود بازار ارز را مشاهده کرد بدون اینکه اثر آتش در بازار در نظر گرفته شود.

ندری بیان کرد: به همه تقاضاهایی که در سامانه نیما وجود دارد نمی شود پاسخ داد؛ درست است که صرافی ها مرتبط هستند،آیا برای همان تقاضاهایی که در بازار غیر رسمی وجود دارد می شود در سامانه نیما پاسخ داد؟

ندری بیان کرد: بانک ها در حال حاضر به شکل های مختلف یک اضافه برداشت هایی را از بانک مرکزی دارند، گفت: اگر بانک‌ها وارد این سامانه شوند و در واقع بتوانند ارز در این سامانه دریافت کنند اولاً بانک مرکزی می‌تواند و ثیقه آن را خط اعتباری قرار دهد که همین سپرده های ارزی شان را قرار بدهد یعنی اینکه نیاز های ریالی که دارند و بخشی از آن بدون وثیقه از بانک مرکزی تامین می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر می تواند وثیقه ارزی هم بگیرد، نکته بعدی این است که هم وثیقه است هم دارایی بانک‌ها محسوب می شود بانکها می توانند به سپرده‌گذار ها تعهد بدهند اگر سپرده ارزی داشته باشند بدون هیچ ترسی می توانند هر زمانی که بخواهند آن را دریافت کنند اما از این موضوع استقبال نشده است و معتقدم که باید به دنبال پیشنهادها و راهکارهایی که قبلا وجود داشت برگردیم.

بنی طبا بیان کرد: شاید معرفی ابزارهای جدید همان مثلاً صندوق پروژه ارزی بتواند کمک مانند شرکت ملی نفت حالا قبل از این افزایش بنا داشت که اوراقی را به فروش برساند که بر پایه ارز است.

کارشناس اقتصادی افزود: یعنی در واقع سود ارزی داده می شود و سود افزایش ارز هم به خریدار داده می شود شاید معرفی ابزار های جدید از این دست بتواند اعتماد ایجاد کند.

بنی طبا در ادامه همین مبحث افزود: یک بخشی از این نیازها تبدیل دارایی را به خودش جذب می کند، ما از ۲۰ فروردین تلاش داشتیم که بخش عمده‌ای از نیازها را با ارز ۴۲۰۰ تومانی پوشش دهیم، بعد از مدتی کمتر شد و به ۸۰ درصد رسید و الان خدا را شکر خیلی کمتر شده یعنی از ۴۸۰۰ ردیف تعرفه به حدود ۷۰۰ ردیف تعرفه رسیدیم که حالا برآورده اش ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار باشد.

وی گفت: هدف دولت از دادن این ارز ترجیحی این است که در واقع قیمت نهایی را برای مصرف کننده پایین بیاورد، با بررسی قیمت کالاهای مختلف مثل مرغ، گوشت، سویا، ذرت و محصولات پتروشیمی و فولاد تقریبا در هیچ کدام از این حوزه‌ها دولت نتوانسته به این هدف برسد و علت این است که از واردات کالا با ارز ارزان تا رسیدن به دست مصرف کننده ۸ تا ۹ مرحله وجود دارد.

کارشناس اقتصادی اظهار کرد: ممکن است این انحراف ایجاد شود که شخصی که ارز دریافت می کند اصلا کالایی وارد نکند و یا کالای دیگری وارد کند و یا آن چیزی را که وارد می‌کند به افغانستان صادر کند که این خیلی اتفاقی مهمی است اینکه ممکن است وارد و احتکار کند که باز این راه خیلی داریم میبینیم.

بنی طبا تاکید کرد: ممکن است وارد کننده کالای خود را با قیمت بالاتری بفروشد که این اتفاقات هم زیاد رخ می دهد، در واقع دو راه بیشتر جلویمان نیست یکی اینکه از این سیاست ارز ترجیحی دادن با هدف کاهش قیمت مصرف کننده کوتاه بیاییم.

کارشناس اقتصادی گفت: در حال حاضر ارزی که توزیع می‌شود عددش خیلی بزرگ است، اگر فرض کنید مثلا ۱۵ هزار میلیارد دلار در این مدت پرداخت شده که ۴ هزار تومان اختلاف بگیریم ۶۰ هزار میلیارد تومان یارانه یک سال و نیم کشور ما را توزیع کردیم و به نتیجه ای نرسیدیم .

وی ادامه داد: باید این درآمد مازاد را از طریق مختلف یا بر اساس قانون هدفمندی به مردم و بنگاه‌ها بدهیم برای اینکه جبران کنیم یا اینکه بیاییم ابزار حکمرانی مان را تقویت کنیم که این کار بسیار مهم اما سخت است و نمی دانم چقدر در این مدت کوتاه می شود به آن رسیدگی کرد ولی باید جاهای مختلف را تقویت کنیم، از اتصال گمرک و سامانه جامع تجارت گرفته تا رهگیری کالا در کشور و تقویت جاهای زیاد دیگر تا اینکه بتوانیم ارز ترجیحی را تخصیص دهیم در غیر این صورت بی فایده است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

استاد ااقتصاد سياسى دانشگاه۴۹۸۶۲۷۱۷:۰۱:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۲۶
با اين تشدد ارا يك تيم اقتصادى سياسي قوى زير نظر مقام معظم رهبرى لازم است تشكيل شود و برنامه ريزى كند.

پربحث‌های امروز

 1. قائم مقام سایپا؛ مدیری با 5 شغل+ عکس

 2. روحانی: ملت پاسخ آمریکا را در روز ۲۲ بهمن امسال خواهد داد/ کالاهای اساسی در سال آینده با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد می‌شود

 3. واعظی: مردم را نسبت به آینده نااُمید نکنیم

 4. تا ۱۴۰۰ عمیقا مچکریم روحانی  

 5. واکنش آخوندی به اعدام سلطان سکه

 6. ماجرای اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه؛ داستان غم انگیز تولید و خصوصی سازی

 7. شکایت از قالیباف بخاطر عملکردش!  

 8. هشدار وزیر خارجه انگلیس به ایران!

 9. دستورالعمل جنجالی بانک مرکزی ابلاغ شد + جزئیات

 10. اسامی مدیران بازنشسته‌ا‌ی که هنوز مسند ریاست را رها نکرد‌ه‌اند

 11. عراقچی: تا زمانی که به نفع‌مان باشد در برجام می‌مانیم

 12. طرح جدید ارزی مجلس برای حمایت از اقشار کم‌درآمد + متن طرح

 13. کارگران پست کانادا و کارگران هفت تپه ی ایران

 14. باقری درمنی در آستانه رهایی از اعدام؟

 15. حق با آقای ظریف است!

 16. جاذبه‌ای به نام توالت! / عکس‌هایی از توالت‌های برتر جهان

 17. گران‎فروشی ۵۰درصدی قطعات خودرو در بازار/ قطعه ۷۵۰ هزار تومانی ال۹۰ را ۱.۵ میلیون می فروشند

 18. مایلی‌کهن: قهرمانی جهان با کی‌روش هم بی‌ارزش است/فکر می‌کند تیم ملی خانه خاله است!

 19. آیت‌الله نوری‌همدانی: مردم باید رفاه و ارزانی را در سفره‌هایشان لمس کنند

 20. آقای جهانگیری، فقط استادیوم آزادی عشق است؟  

 21. نقل قول مطهری از نظر وزیر اطلاعات درباره حناچی

 22. کاهش ۱۵۰ هزار تومانی قیمت سکه در بازار/ دلار ۱۳۵۰۰ تومان شد

 23. محسنی اژه‌ای: در شرایط جنگ اقتصادی مبارزه با مفاسد باید متناسب با شرایط جنگی باشد/ توضیحات درباره شبهات اعدام دو مفسد ارزی

 24. سرقتی از خزانه بانک‌پاسارگاد انجام نشده است

 25. وعده جهانگیری برای پرداخت حقوق کارگران نیشکر هفت تپه

پربحث‌های دیروز

 1. نمایندگان مجلس از ظریف شکایت کردند + اسامی

 2. آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز۲۰۰هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان

 3. قیمت پراید و تیبا در سوریه؛ ۱۳۲ تا ۱۴۰ میلیون تومان!

 4. دهقان: آقای ظریف! شما وزیر خارجه ایران هستید نه مترجم خواسته‌های FATF/ پنج سال کشور و ملت را سر کار گذاشتید

 5. حاشیه های مراسم ختم سلطان سکه

 6. بزرگترین عامل پولشویی در کشور  

 7. رشد قیمت سکه و ارز + جدول

 8. درخواست مردم؛ برخورد با دانه درشت‌های فساد اقتصادی است/ قوه قضاییه باید از آقای سیف در مورد اقدامات بانک مرکزی پاسخ بخواهد/ مفسدی که ۱۰ میلیون تومان از دولت حقوق می‌گرفت

 9. انتصابات لحظه‌آخری در شهرداری تهران و لزوم ورود نهادهای نظارتی/ اصلاح‌طلبان و دولت روحانی؛ خودکرده را تدبیر نیست/ قالیباف به‌دنبال ریاست مجلس آینده؟

 10. ظریف: نوار اظهاراتم درباره پولشویی وجود دارد

 11. «سلطان»ها، منقرض نمی شوند! 

 12. فساد سازمان‌یافته در مسیر واردات خودرو و مطالبه عمومی برای برخورد با تخلفات/ قوه قضائیه نتیجه پرونده ثبت سفارش خودرو را اعلام کند

 13. آیا ایران پولشویی می‌کند؟

 14. اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

 15. پاسخی به ادعای عجیب عضو مجمع تشخیص درباره تصویب CFT

 16. آخرین وضعیت پرونده‌های حسین فریدون، مهدی جهانگیری و جواد لاریجانی

 17. ما عادت می‌کنیم لطفا شما عادت نکنید

 18. بابا کشاورز بود.. الان شده شهید مدافع حرم  

 19. وزیر کار: مردم ما تلاش خالصانه مسئولان دلسوز را می‌بینند/ امتحان خوبی در ایام تحریم پس ندادیم

 20. احتمال افزایش قیمت سوخت بالا رفت

 21. «ایران مال» مقصد جدید گردشگران ایرانی می‌شود/ دبی مال ، برج العرب و آبنمای برج خلیفه را فراموش کنید!

 22. اظهارات اخیر ظریف باعث شادمانی ترامپ و همفکرانش شد

 23. جابجایی مدیران مثل دانه‌های تسبیح در پُست‌ها  

 24. استیضاح وزرای خارجه و آموزش و پرورش در مجلس

 25. ماجرای زمین‌های ده ونک؛ از روایت تا واقعیت مالکیت زمین‌های اطراف دانشگاه الزهرا

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 6. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 7. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 8. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 9. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 10. قائم مقام سایپا؛ مدیری با 5 شغل+ عکس

 11. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 12. نمایندگان مجلس از ظریف شکایت کردند + اسامی

 13. علی مطهری: اگر مقاومت کنیم تحریم‌کنندگان از راه‌شان بر می‌گردند

 14. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 15. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 16. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 17. فاتحه تهران را بخوانیم

 18. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 19. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 20. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 21. تیم اقتصادی با اقدامات خود دولت را به انحراف برد/ نیلی در تشدید مشکلات اقتصادی نقش داشت و امروز به بن‌بست رسیده‌ است

 22. در پاسخ به حرفهایِ تکراریِ حسن عبّاسی

 23. آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز۲۰۰هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان

 24. ولی‌الله سیف: شوک ارزی پیش‌بینی شد ولی تدبیر نشد/ در طول مسوولیتم چندین بار استعفا و تقاضای کناره‌گیری کردم

 25. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

پربحث‌های امروز

 1. قائم مقام سایپا؛ مدیری با 5 شغل+ عکس

 2. ماجرای اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه؛ داستان غم انگیز تولید و خصوصی سازی

 3. دستورالعمل جنجالی بانک مرکزی ابلاغ شد + جزئیات

 4. گران‎فروشی ۵۰درصدی قطعات خودرو در بازار/ قطعه ۷۵۰ هزار تومانی ال۹۰ را ۱.۵ میلیون می فروشند

 5. کاهش ۱۵۰ هزار تومانی قیمت سکه در بازار/ دلار ۱۳۵۰۰ تومان شد

 6. سرقتی از خزانه بانک‌پاسارگاد انجام نشده است

 7. کره جنوبی خرید نفت ایران را از سرمی‌گیرد

 8. واریز پول به حساب سایر بانک‌ها از «بام» بانک ملّی ایران

 9. تصمیمی درباره قیمت خودرو گرفته نشده است

 10. افزایش قیمت طلا در بازار جهانی

 11. برای کارت سوخت خودرو ثبت نام کنید/ تحویل بنزین فقط با استفاده از کارت سوخت

 12. واکنش سایپا به یک خبر

 13. تخلف ۲۵۰ میلیاردی صندوق کارآفرینی امید

 14. قیمت امروز خرید دلار در بانک‎ها

 15. نامه اعتراضی مرغداران به رئیس‌جمهور

 16. قیمت نفت در آستانه ۶۸ دلاری شدن

 17. از بازار لوازم خانگی چه خبر؟

 18. رشد نقدینگی دلایل سیاسی دارد؟

 19. بازار نفت ۱۸۰ درجه می‌چرخد؟

 20. بایدها و نبایدهای مهم هنگام خرید گوشی

 21. افزایش ۲۰ درصدی حقوق پاسخگوی هزینه‌های زندگی نیست

 22. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 23. همتی خبر داد: راه‌اندازی بازار معاملات آزاد نقدی و حواله ارزی در آینده نزدیک + عکس

 24. صنایع لبنی برای جلوگیری از ورشکستگی قیمت را افزایش دادند

 25. افت ۳۶ درصدی تجارت ۳ عضو اروپایی برجام با ایران پس از بازگشت تحریم‌ها

پربحث‌های دیروز

 1. آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز۲۰۰هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان

 2. قیمت پراید و تیبا در سوریه؛ ۱۳۲ تا ۱۴۰ میلیون تومان!

 3. حاشیه های مراسم ختم سلطان سکه

 4. بزرگترین عامل پولشویی در کشور  

 5. رشد قیمت سکه و ارز + جدول

 6. درخواست مردم؛ برخورد با دانه درشت‌های فساد اقتصادی است/ قوه قضاییه باید از آقای سیف در مورد اقدامات بانک مرکزی پاسخ بخواهد/ مفسدی که ۱۰ میلیون تومان از دولت حقوق می‌گرفت

 7. «سلطان»ها، منقرض نمی شوند! 

 8. فساد سازمان‌یافته در مسیر واردات خودرو و مطالبه عمومی برای برخورد با تخلفات/ قوه قضائیه نتیجه پرونده ثبت سفارش خودرو را اعلام کند

 9. آیا ایران پولشویی می‌کند؟

 10. احتمال افزایش قیمت سوخت بالا رفت

 11. «ایران مال» مقصد جدید گردشگران ایرانی می‌شود/ دبی مال ، برج العرب و آبنمای برج خلیفه را فراموش کنید!

 12. پیام ورود طیب‌نیا به شورای پول و اعتبار چیست؟

 13. مسعود نیلی: آبان سال گذشته استعفا دادم/ از اردیبهشت ماه در جلسات شرکت نکردم/ شرایط سخت اقتصادی عامل استعفایم نبوده است

 14. تخلفات گسترده در سهمیه ­بندی گندم یزد

 15. نرخ خرید دلار در بانک‌ها + قیمت ارز مسافرتی

 16. قیمت روز انواع خودرو در بازار + جدول

 17. سرانه مصرف آب در ایران ۲ برابر آلمان / مدیریت مصرف در کشورهای پر آب

 18. بازار مسکن چه زمانی به ثبات می‌رسد؟

 19. رئیس برنامه جهانی غذا: جامعه جهانی باید در خصوص یمن شرمگین باشد

 20. آخرین تصمیمات درباره بازگشت کارت سوخت

 21. تصمیم نمایندگان درباره عوارض خروج از کشور

 22. موشکافی چالش‌های بازار سرمایه و بررسی ابهامات سهام‌داران با شاپور محمدی

 23. اعزام تیمی از وزارت کار برای رسیدگی به مشکلات کارگران هفت تپه

 24. جزئیات دیدار رئیس‌جمهور عراق و شاه عربستان

 25. در جلسه هیات دولت به ریاست روحانی کلیات لایحه بودجه ۹۸ بررسی شد

پربحث‌های هفته

 1. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 2. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 3. قائم مقام سایپا؛ مدیری با 5 شغل+ عکس

 4. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 5. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 6. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 7. تیم اقتصادی با اقدامات خود دولت را به انحراف برد/ نیلی در تشدید مشکلات اقتصادی نقش داشت و امروز به بن‌بست رسیده‌ است

 8. آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز۲۰۰هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان

 9. ولی‌الله سیف: شوک ارزی پیش‌بینی شد ولی تدبیر نشد/ در طول مسوولیتم چندین بار استعفا و تقاضای کناره‌گیری کردم

 10. اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

 11. قیمت پراید و تیبا در سوریه؛ ۱۳۲ تا ۱۴۰ میلیون تومان!

 12. ۳ مدیر ارشد «بانک رفاه» ۱ میلیارد تومان حقوق و مزایا ناخالص گرفتند! + سند

 13. اعدام سلطان سکه آغاز راه است/ مطالبه‌ای از دستگاه قضا

 14. بازار خودرو و فرصتی بی‌نظیر برای وزارت صنعت/ قیمت بازاری خودرو سقوط خواهد کرد؟

 15. پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی حقوق کارگران در سال ۹۸

 16. حاشیه های مراسم ختم سلطان سکه

 17. بزرگترین عامل پولشویی در کشور  

 18. ۱۰۰ نفر با مدرک غیرمرتبط در شستا/ از تعارض منافع تا ژن‌های خوب در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار را بشناسیم

 19. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 20. رشد قیمت سکه و ارز + جدول

 21. بازگشت تحریم‌ها و افراد خوش باور به غرب/ چرا از اشتباهات گذشته درس نمی‌گیریم؟

 22. نعمتی: واقعیت این است که تحریم‌ها اثر چندانی نخواهد داشت

 23. درخواست مردم؛ برخورد با دانه درشت‌های فساد اقتصادی است/ قوه قضاییه باید از آقای سیف در مورد اقدامات بانک مرکزی پاسخ بخواهد/ مفسدی که ۱۰ میلیون تومان از دولت حقوق می‌گرفت

 24. سقوط قیمت دلار به مرز ۱۲ هزار تومان

 25. تصاویر منتشر شده از لحظاتی قبل از اعدام سلطان سکه  

آخرین عناوین