پرداخت غرامت جنگی عراق به کویت

گروه جهان الف،   3970522019 ۳۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

مجموع رقم‌های پرداختی عراق به دولت کویت به عنوان غرامت جنگی تاکنون بیش از ۴۷ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش ایسنا، در طول یک دهه، جامعه بین‌المللی دوبار شاهد تجاوز یک کشور به کشورهای هم‌جوار خود بود. رژیم بعثی عراق در ۳١ شهریور ماه ١۳۵٩ ( ٢٢ سپتامبر ١۹۸۰) جمهوری اسلامی ایران را مورد تهاجم همه جانبه خود قرارداد و جنگ خانمان‌سوزی را دامن زد که آتش آن تا هشت سال شعله‌ور بود و قربانیان زیادی را به کام خود کشید و خسارات زیادی به بار آورد. همچنین در ١٢ مرداد ۱۳۶۹(۲ اوت ۱۹۹۰) نیروهای نظامی عراق در اولین ساعات بامداد، تهاجم نظامی وسیعی را علیه کویت آغاز کردند و به سرعت خاک این کشور را به اشغال خود درآوردند.

«سه سال پس از پایان جنگ ایران و عراق و برقراری آتش‌بس بین دو کشور، صدام حسین با تمام قوا به کویت حمله کرد و توانست در کمترین زمان ممکن، تمام کویت را اشغال و به‌سوی مرزهای عربستان پیشروی کند. از مهم‌ترین دلایلی که برای حمله‌ی عراق به کویت می‌توان برشمرد، بدهی ۳۰ میلیارد دلاری عراق به این کشور و نیز درخواست عراق از کشورهای صادرکننده‌ی نفت برای افزایش قیمت نفت است. »(۱)

به دنبال تهاجم عراق به کویت، حکومت دست نشانده‌ای با نام «حکومت موقت کویت آزاد» در این کشور استقرار یافت. اما با واکنش شورای امنیت و تشکیل نیروهای ائتلاف، دولت عراق با شکستی سخت، ناچار به پذیرش تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت شد و به اشغال کویت پایان داد. در تاریخ ٩ اسفندماه ۱۳۶۹(٢٨ فوریه ۱۹۹۱) تعلیق عملیات موسوم به «طوفان صحرا» اعلام شد و در پی آن، عراق تمام شرایط مقرر در قالب قطعنامه ۶۸۶ مورخ ١١ اسفند ۱۳۶۹ (۲مارس ۱۹۹۱) را پذ یرفت.

کویت چگونه خسارتش را از عراق گرفت؟

«از سال ۲۰۱۴ این اولین پرداختی است که کمیسیون غرامت سازمان ملل، عراق را ملزم به پرداخت آن به کویت کرده است. پرداخت غرامت عراق به کویت از اکتبر سال ۲۰۱۴، به دلیل چالش‌های امنیتی و دشواری‌های مربوط به بودجه عراق، متوقف شده‌ بود. کمیته خسارت سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۱ به عنوان زیر شاخه‌ای از شورای امنیت سازمان ملل متحد تأسیس شد.

این کمیته تصمیم گرفت که عراق ۵۲.۴ میلیارد دلار به عنوان غرامت جنگی به اشخاص، شرکت‌ها و نهادهای دولتی وغیر دولتی کویت که در جریان این جنگ دچار خسارت شدند، پرداخت کند.

به همین منظور مقامات عراق تصمیم گرفته‌اند تا ۹۰ میلیون دلار به کویت پرداخت کنند که با احتساب این مبلغ که روز شنبه اول اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ با پرداخت آن موافقت شد، این کمیته تاکنون مبلغی معادل ۴۷.۹ میلیارد دلار به عنوان خسارت به مدعیان پرداخت کرده است.»(۲)

«خالد المضف» رئیس هیأت مدیره سازمان کل برآورد خسارت های جنگ عراق و کویت پیشتر در هشتاد و سومین نشست کمیسیون خسارت‌های جنگ سازمان ملل متحد که در ژنو سوئیس برگزار شد، تاکید کرد: بغداد ماه آگوست گذشته نامه‌ای ارسال کرد و در آن جایگزین‌های پرداخت مبلغ باقی مانده از غرامت جنگ را قید کرده بود. از جمله جایگزین‌های مطرح شده، خرید گاز عراق براساس مبلغ مورد توافق دو طرف و مذاکره درباره کاهش درصد واردات نفتی عراق و فراورده های آن به کویت بود.

از دیگر پیشنهادهای عراق برای پرداخت غرامت جنگ، درخواست بغداد برای کاهش مبلغ باقی مانده براساس توافق پاریس و نیز تبدیل غرامت جنگ به وام عنوان شد.

کویت؛ کشور حامی صدام علیه ایران

در میان کشورهای حامی عراق، دولت کویت در کنار کشور عربستان همواره نقش کلیدی در حمایت از صدام و پابرجا ماندن وی داشت و در جنگ تحمیلی بارها اخبار استفاده نظامیان بعثی از سرزمین کویت به منظور حمله به ایران منتشر به گوش می‌رسید. نظامیان بعثی به راحتی از آبهای کویت، جزیره بوبیان و فضای کشور کویت به منظور حمله به فاو، جزیره خارک و کشتی‌های تجاری و نفتکش‌های ایرانی در خلیج فارس استفاده  کردند.

اگرچه دولت کویت در سال ۱۳۶۹ مزد حمایت چندساله خود از دولت بعث عراق را با حمله و اشغال کویت توسط صدام دریافت کرد، ولی ملت ایران هیچگاه اقدامات دولت‌های عربستان و کویت در حمایت همه جانبه از صدام را که موجب طولانی شدن جنگ تحمیلی شد، فراموش نخواهد کرد.

کمک‌های مالی کویت به عراق در جنگ تحمیلی

در دوران جنگ تحمیلی، کویت و اردن به عراق اجازه دادند تا از بنادرشان جهت واردات سلاح و تجهیزات جنگی استفاده شود. کویت، نه‌تنها خاک و پایگاه هوایی خود را در اختیار عراق گذاشت، بلکه به گفته «شیخ الصباح» یکی از سفرای کویت در آمریکا ۱۴ میلیارد دلار پول نقد به‌عنوان وام بلاعوض به عراق داد و این علاوه بر نفتی است که کویت در آن برهه زمانی به عراق صادر می‌کرد.

بر اساس گزارش‌ها،کویت بیشترین کمک‌های لجستیک را در اختیار عراق قرار داد. در سال ۱۹۸۱ روزانه بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کامیون، مرزهای کویت را به مقصد عراق ترک می‌کردند. کویت و عربستان همچنین به منظور حمایت مالی از عراق توافق کردند تا از سال ‌۱۹۸۲ عایدات صدور نفت از منطقه روزانه ‌۳۰۰ الی ‌۳۵۰ هزار بشکه به حساب عراق ریخته شود. (۳)

اشتباهی که صدام مرتکب شد

«پس از حمله عراق به کویت در ۱۱ مرداد ۱۳۶۹ روشن شد که ایران در تشخیص ماهیت جنگ‌طلبانه صدام و انتخاب استراتژی «تنبیه متجاوز» صحیح عمل کرده است. آنچه در جریان جنگ صدام علیه ایران حاصل شد، ناامید شدن او از تجاوز به ایران بود. ولی او از روحیه تجاوزگری و انتخاب گزینه نظامی به‌عنوان اولین راهکار، عقب‌نشینی نکرد. به همین جهت، این بار فقط قربانی عوض شد. کشورهای هم‌پیمان که روزی او را برای حمله به ایران تشویق، کمک و همراهی می‌کردند، این بار به‌عنوان قربانی اول، و کشور عراق به‌عنوان قربانی بعد در تاریخ ثبت شدند.

رئیس‌جمهور عراق با اشغال کویت، دوستان و هم‌پیمانانش در جنگ با ایران را از دست داد و آنها را یک‌شبه تبدیل به دشمن کرد. با سرازیر شدن ارتش عراق به کویت، ترس بر سران کشورهایی مانند عربستان و امارات مستولی شد، تا جایی که درهای سرزمین خود را بیش از گذشته به روی ارتش‌های کشورهای غربی و به‌ویژه آمریکا گشودند و هزینه‌های جنگ آمریکا با صدام را به‌طور کامل پرداخت کردند.


به دنبال برپایی دومین جنگ گسترده صدام علیه کشورهای همسایه عراق، این کشور با تهاجم وسیع ارتش آمریکا مواجه و مجبور شد ضمن رها کردن کویت، به فکر حفظ حکومت بعث باشد. اما آمریکا این بار دیگر صدام را رها نکرد و پس از یک دوره تحریم ۱۰ ساله، سرانجام به بهانه وجود جنگ‌افزارهای کشتار جمعی در عراق بار دیگر با کمک ارتش‌های کشورهای اروپایی از مرز دو کشور عربی کویت و عربستان به عراق لشکرکشی کرد و با فروپاشی ارتش این کشور، ظرف ۲۰ روز حکومت بغداد را ساقط کرد. (۴)»

چرا صدام به کویت حمله کرد؟

درباره دلیل حمله صدام به کویت «ارتشبد عدنان خیرالله» از اعضای بلندپایه و اصلی رژیم بعث و وزیر جنگ عراق در زمان جنگ با ایران اعتقاد دارد: «صدام بعد از جنگ با ایران با واقعیت جدیدی روبه‌رو شد؛ نیروهای ارتش در طول ۸ سال جنگ به یک میلیون نفر رسید و در بسیاری از موارد متمایل به طیف‌های مختلف شدند. صدام متوجه شد که در برابرش بدهی‌های سنگینی هست که عراق نمی‌تواند آن‌ها را پرداخت کند.

البته صدام خشنود بود و آن را «پیروزی» برای خود قلمداد می‌کرد و ماشین تبلیغاتی‌اش را در این سمت به حرکت انداخته بود؛ اما هم زمان باید خودش را در برابر واقعیت و وضعیت اقتصادی کشور نیز می‌داد و می‌بایست برای مشکلات اقتصادی بدون این که به دنبال دلایل آن باشد، راه‌حلی می‌یافت، همچنین عوامل دیگری نیز بودند که می‌توانستند منجر به سقوط حکومت او شوند. صدام راه‌حل دیگری بهتر از این که وارد کویت شود و به روی ثروت‌های نفتی آن دست بیندازد، ندید، شاید از این راه بتواند درباره بدهی‌ها و نقش آینده خود مذاکره کند. البته این تفسیری سریع و گذرا است اما معتقدم که سنگینی بدهی‌ها محرک اول او بودند. صدام قبل از این که طرح خود را اجرا کند نبض طرف‌های متعددی را گرفت بدون این که نیت خود را کشف کند. در همین چارچوب دیدار با آپریل گلاسبی، سفیر امریکا صورت گرفت.

از این دیدار و اتفاقات دیگر صدام این‌گونه برداشت کرد که ورودش به کویت باعث واکنش غیرعادی از سوی غرب نخواهد شد. در مقابل صدام نیت کرده بود که منافع بزرگی در اختیار غرب قرار دهد از جمله کاهش قیمت نفت و باز کردن بازارهای کویت و علاوه بر آن ایفای نقش به عنوان هم پیمانی برای غرب و پلیس در منطقه. شاید از بدشانسی صدام حسین بود که وضعیت بین‌المللی با محاسبات او هم‌خوانی نداشت و اتحاد جماهیر شوروی نیز دچار تزلزل شده بود.»(۵)

دلایل اهمیت استقلال کویت برای غرب

۱- کویت با ذخایر عظیم نفتی خود اگر در اختیار قدرت‌های دیگر منطقه قرارگیرد، آن کشور را به یک غول عظیم نفتی تبدیل می‌کند که بر جریان آرام نفت تأثیر خواهد گذاشت و یک کشور را به بازیگری غالب در سازمان اوپک تبدیل می‌کند.


۲- کویت سمبل استقلال برای کشورهای کوچک‌تر حاشیه خلیج‌فارس و دلیل «اعتبار» یا «بی‌اعتباری» حامیان این کشورها به شمار می‌رود، بنابراین برای غرب به‌خصوص آمریکا هرگونه اقدامی در جهت تهدید کویت یا اعمال نفوذ در آن از هر طریق و از سوی هر کشوری زیان‌بار است. براین اساس، آمریکا به سیاست شوروی در خلیج‌فارس به‌شدت حساس است و حاضر به قبول حضور ناوگان این قدرت در کویت نیست. (۶)

منابع و مآخذ:
۱- سعید خالوزاده، مواضع شورای امنیت در قبال جنگ عراق و کویت، تهران، وزارت امور خارجه، ۱۳۷۵، ص ۱۲.
۲-  عراق پرداخت غرامت به کویت را از سر گرفت، خبرگزاری ایسنا، (۱۳۹۷).
۳- دستی که سر "صدام" را بالای دار برد، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، (۱۳۹۴).
۴- محمد فردی تازه کند، اشغال کویت توسط عراق؛ مهم‌ترین سند حقانیت ایران، (۱۳۹۴).
۵-  عدنان خیرالله، بخشی از کتاب «صدام از اینجا عبور کرد» با عنوان «وقتی که صدام قوی‌ترین معترض جنگ با ایران را کشت».
۶- روزنامه جمهوری اسلامی، ۱۳۶۶/۴/۳۰، ص۳، به نقل از خبرگزاری فرانسه.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۹۰۳۰۵۰۷:۱۸:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ما به خاطر تقریبا هیچ دلیل منطقی، با قدرت مند ترین کشور جهان، رابطه ها را قطع کرد یم، به همین دلیل نتوانستیم غرامت بگیرم، نه همسایگان و اروپا رابطه ی درست با ما دارند، پولمان بی ارزش ترین پول دنیا شده، مجبور شدیم به بعضی کشورها امتیازات زیادی بدهیم،...
ناشناس۴۹۰۳۳۳۰۷:۴۸:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
غرامت ایران از عراق چی میشه ؟
ناشناس۴۹۰۷۰۷۱۰:۳۶:۴۴ ۱۳۹۷/۵/۲۲
غرامت را ما پرداخت کرده ایم با خرج میلیاردها ریال برای بازسازی .. عراق و هزینه های میلیاردی دیگر که مربوط به جنگ با داعش در داخل خاک عراق میشود میلیاردها پول برای ...
ناشناس۴۹۰۹۵۸۱۱:۴۷:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۲۲
.....کشور برادر و دوست که سالها حتی شیعیانش به بهانه ;ناچاری در جنگ علیه ایران شرکت کردند.
ناشناس۴۹۱۱۴۲۱۲:۴۲:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
خود دوستان دنبالش نرفتن الان که عراق باهاشون بد شده دارن بحثش رو به عنوان اهرم فشا مطرح میکنن اونم بعد از بیست و چند سال از پایان جنگ
زارع۴۹۱۹۶۹۱۷:۲۰:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۲۲
باد هوا
ناشناس۴۹۰۳۴۷۰۸:۰۳:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
جنگ عراق وکویت 3ماه طول کشید 50میلیلرد دلار غرامت گرفتند ما 8سال خسارت دیدیم چرا خسارت نگرفتیم 300هزار نفر شهید 500هزار جانباز و.............هزاران میلیارد دلار مملکت خسارت دید
ناشناس۴۹۰۹۳۷۱۱:۴۰:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۲۲
دریای خزر ... رفت.
ناشناس۴۹۰۳۵۶۰۸:۱۱:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
پس غرامت ما چی شد
حمید۴۹۰۵۸۳۰۹:۵۴:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۲۲
با سلام با حاتم بخشی بزرگان ایران غرامت عراق بخشوده و بجای آن غرامت جنگ از مردم ایران دریافت شد وبه مردم فهیم عراق در حال پرداخت است با تشکر از بزرگان
ناشناس۴۹۰۹۶۴۱۱:۴۹:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
در ساده ترین مسائل نمیتونند حق مملکت رو بگیرند.
علی۴۹۱۰۹۲۱۲:۲۶:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
مسولین .. ما که از عراق خسارت نمی گیرند .
هموطن۴۹۰۳۵۹۰۸:۱۲:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۲۲
چرا درحالیکه اکثریت ایثارگران و اسیب دیده های جنگ در سختی زندگی می کنند، غرامت جنگی از عراق گرفته نشده است ؟ این یک مطالبه ملی است . لطفا جواب بدهید
بهزادی۴۹۰۳۷۹۰۸:۲۷:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
دریغ از یک ریال که عراق جهت جنگ با ایران غرامت داده باشد اینست دیپلماسی خارجی موفق که همواره وزارت خارجه هر از گاهی از ان سخن میگوید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۴۹۰۳۸۶۰۸:۳۲:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ما چه کردیم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
ugd۴۹۰۳۹۷۰۸:۳۷:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
حداقل مسئولین این کشور قدری یاد بگیرند که منافع ملی و مردمی کشور را فدای بیگانکان نکنند و فکری برای بیکاری,اعتیاد,فسادو هزاران مشکل این مملکت نمایند.
ناشناس۴۹۰۴۴۸۰۸:۵۹:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ببینید کویت که اندازه ابادان هستش تونست غرامتشو بگیره ولی ما هنوز نتونستیم.
ناشناس۴۹۰۴۵۸۰۹:۰۴:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ماغرامت هم دادیم الان هم داریم میدیم
ناشناس۴۹۰۵۱۸۰۹:۳۰:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
باید به دولن عراق در پرداخت غرامت فشار آورد تا اینقدر دنبال رو سیاست های امریکا نباشد
ناشناس۴۹۰۹۷۲۱۱:۵۱:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
بزرگوار دولت عراق بدهی های عادیش رو پرداخت کنه غرامت پیشکش. به عنوان نمونه سالهاست مفتی برق میبرند عین خیالشون نیست.
حسن۴۹۰۵۵۲۰۹:۴۵:۲۷ ۱۳۹۷/۵/۲۲
باید ایران از عراق وتمام کشورهای عربی حامی صدام در 8سال دفاع مقدس غرامت بگیرد با استناد به قطعنامه سازمان ملل در مقصر دانستن عراق درحمله به ایران تا امروز هم ما خیلی سهل انگاری کردیم پرونده باید باز باشد هم پاشنه آشیل عراق باشد وهم کشور های عربی علی الخصوص عربستان یهودی هرروز جمعی از گاوهای شیرده را جمع نکند وبه ما دهن کجی کند این اصل سیاست خارجی ما براساس عزت ومصلحت است
حمید۴۹۰۵۶۲۰۹:۴۸:۱۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
سلام پس چرا ایران هرگز غرامت دریافت نکرده و ملت ایران باید غرامت به عراق پرداخت کند این از بی کفایتی مدیران کشور است
حسن۴۹۰۸۰۱۱۱:۰۳:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
غرامت گرفتن ما پیشکش، فعلا گویا ما در حال غرامت دادن به عراقیم
سلام۴۹۰۹۷۵۱۱:۵۱:۴۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ما چیزی که نگرفتیم بماند 2 برابر هم گذاشتیم روش تقدیم به ظاهر برادران عراقی کردیم آخرش هم میگن اول منافع ملی خودمون به تحریم های ایران هم عمل خواهیم کرد ...آقا یه پیشنهاد گل بگیرید این دستگاه دیپلماسی رو خیال همه راحت بشه
ناشناس۴۹۱۰۸۸۱۲:۲۵:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۲۲
الان وقتشه غرامت رو از العبادی پس بگیرید.
حبیب۴۹۱۴۶۱۱۴:۲۱:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۲۲
غرامت نگرفتیم هیچ .... داریم درآنجا به عمران وآبادی پرداخته این یعنی ...
ناشناس۴۹۱۵۱۶۱۴:۳۶:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
حاصل بی توجهی مستمر به حقوق شهروندی مردم ...، روزی اشکار خواهد شد دست خدا بالاتر از همه دستهاست
11111۴۹۱۵۲۴۱۴:۳۸:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
پس چه مسئله اي بود...ه ايران غرامت جنگ رو بخشيده ؟؟؟؟!!!!!!
ناشناس۴۹۱۵۷۸۱۴:۵۶:۱۶ ۱۳۹۷/۵/۲۲
... نصف این غرامت هم بهمون پرداخت نشد که هیچ هر سال اربعین کلی هم باید پول اونجا خرج کنیم کردستان عراق هم شده اتوبان برای جنس قاچاق و... سهم ما از عراق فقط بمب بوده و گردو غبار
کمیجانی۴۹۱۵۸۲۱۴:۵۸:۰۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ظاهرا ............. الان شاهدیم که ایران هم در مطالبه خسارات جنگ از عراق، به رغم وجود قطعنامه سازمان ملل، عقب نشینی کرده و هم در قضیه دریای خزر.
ناشناس۴۹۱۸۷۷۱۶:۴۱:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
خسارت ایران براساس گفته خاویر پرز دکوئه یار رییس وقت سازمان ملل متحد 1000 میلیارددلار بوده است(در سال 1991)اما دریغ از یک ِسنت .

پربحث‌های امروز

 1. خریداران چینی از خیر نفت آمریکا گذشتند

 2. دستگیری ۳۰ مرد و زن در کلاس مختلط یوگا

 3. امیر قلعه‌نویی: بچه نازی‌آباد که بادیگارد نمی‌خواهد

 4. توقف سیاست تک فرزندی در چین پس از ۳۵ سال

 5. نیابت قضایی به دادستان شیراز برای دستگیری خانم تک‌خوان ابیانه

 6. امام جمعه فردیس: وام های متعددی به اقوام نمایندگان مجلس داده می شود

 7. ظریف: لقب «تروریست» فقط برازنده ترامپ است/ ایران پایان او را خواهد دید

 8. اشتباه یک مداح و عذرخواهی شبکه پنج و هیأت میزبان

 9. زلزله فارس را لرزاند

 10. فیلم| پرواز اقتدار؛ پرش چتربازان سپاه پاسداران از برج میلاد  

 11. واردات غذای سگ و گربه ممنوع شد

 12. درخواست عجیب ترامپ از مشاورانش در حضور خبرنگاران

 13. قیمت وام مسکن برای اقشار مختلف

 14. پمپئو ادعاهای واهی علیه ایران را تکرار کرد

 15. سوپرگل ترابی، بهترین گل هفته لیگ قهرمانان آسیا شد

 16. خیز طلا برای افزایش دوباره قیمت

 17. ۲ جدایی جنجالی از تراکتورسازی، افشین قطبی را به تبریز می‌رساند؟

 18. آنکارا: روابط با ایران را به‌خاطر تحریم‌های آمریکا قطع نمی‌کنیم

 19. آیت الله علم الهدی: نشاط جوانی با کار محقق می شود نه ترویج بی بند وباری

 20. قاضی‌زاده هاشمی: دولت قصد افزایش قیمت بنزین را داشت اما مجلس جلویش را گرفت

 21. خطیب جمعه اصفهان: اطلاعیه دادستان اصفهان مطابق قانون و فتوای مراجع بود

 22. آیت‌الله موحدی کرمانی: بیت‌المال باید به همه برسد نه عده‌ای خاص/ از ثروتمندان مالیات بیشتری گرفته شود

 23. انفجار در مسجدی در پاکستان/ ۲ کشته و ۱۲ زخمی

 24. «ترزا می» استعفا کرد

 25. «علی ربیعی» سخنگوی دولت شد

پربحث‌های دیروز

 1. صدای خاموش تجرد قطعی

 2. ظریف: ما پای میز مذاکره هستیم؛ آمریکا میز مذاکره را ترک کرده

 3. مرگ غم انگیز مادر و پسر در شب چهلم

 4. کیهان به اروپا: 365 روز گذشته چه غلطی کردید که 120 روز دیگر مهلت می‌خواهید؟!

 5. بی‌توجهی به پیام‌های تصویری که می‌فرستیم

 6. سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها درمانده شده‌اند

 7. روزنامه دولت: ریزش قیمت خودرو آغاز شده است

 8. دستگیری 2 زورگیر که گوش طعمه‌هایشان را می‌بریدند

 9. گزینه‌های روحانی برای سخنگویی دولت

 10. ماجراهای تاسف بار و دردناک زن 48 ساله: شوهرم می خواهد طلاقم دهد

 11. اگر حسین هدایتی پرسپولیس را خریده بود، الان این تیم چه وضعی داشت؟

 12. نسخه عضو جبهه پایداری برای خروج از برجام

 13. راهکار مجلس برای مدیریت بازار مسکن

 14. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 15. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 16. بیانیه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به مناسبت سالروز فتح خرمشهر

 17. بشار رسن برای ماندن چه‌قدر می‌خواهد؟

 18. دستگیری سارق خیر نما

 19. پیشنهاد سه ساله باشگاه استقلال به سرمربی ایتالیایی سابق اینترمیلان

 20. واشنگتن: درباره وقوع حمله شیمیایی در سوریه به جمع‌بندی نرسیده‌ایم

 21. واکنش جواد زرینچه به سرمربی‌گری مجیدی در استقلال

 22. تردد ماشین‌های سنگین در شب‌های لیلالی قدر ممنوع شد

 23. استقبال «برنی سندرز» از ایده استیضاح ترامپ

 24. سقوط مرگبار ۴ کارگر در چاه

 25. کاهش نرخ رشد اقتصادی عربستان در سال جاری

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 4. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 8. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 9. صدای خاموش تجرد قطعی

 10. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 11. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 12. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 13. اوباما همزمان لبخند می‌زد و تحریم می‌کرد/ روحانی و جهانگیری چه وعده‌های به ملت دادند؛ جوابگو باشند/ اصلاح‌طلبان بعد از رای آوردن بجای پاسخگویی می‌گویند اختیار نداشتیم

 14. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 15. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 16. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 17. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 18. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 19. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 20. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 21. دولت فعّال يا قوّال

 22. آدرس را اشتباه نرویم!

 23. صالحی امیری: با هر دولتی به‌جز دولت روحانی، شرایط بدتر می‌شد/ قیمت خودرو در انتظار تصمیم شورای رقابت/ بعد از سرافراز، اصلاح ساختار صدا و سیما منتفی شد

 24. پوتین درباره ایران دقیقا چه گفت؟

 25. شریعتمداری: علیرغم تلاش دولت همچنان مردم در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند

پربحث‌های امروز

 1. توقف سیاست تک فرزندی در چین پس از ۳۵ سال

 2. ظریف: لقب «تروریست» فقط برازنده ترامپ است/ ایران پایان او را خواهد دید

 3. درخواست عجیب ترامپ از مشاورانش در حضور خبرنگاران

 4. پمپئو ادعاهای واهی علیه ایران را تکرار کرد

 5. آنکارا: روابط با ایران را به‌خاطر تحریم‌های آمریکا قطع نمی‌کنیم

 6. انفجار در مسجدی در پاکستان/ ۲ کشته و ۱۲ زخمی

 7. «ترزا می» استعفا کرد

 8. وزارت خارجه آمریکا به درخواست کنگره برای ارائه توضیح درباره گزارش علیه ایران، پاسخ نداد

 9. عمان از تلاش برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا خبر داد

 10. سردار شریف: سربازان آمریکایی با دستانی لرزان و رنگ‌هایی پریده در خلیج فارس هستند

 11. تجمع در برابر دفتر نخست‌وزیر انگلیس/ احتمال اعلام استعفای «می»

 12. جزئیات سفر مخفیانه ترامپ به عراق از زبان «محمد علی الحیکم»

 13. ظریف با وزیر خارجه پاکستان دیدار و گفتگو کرد

 14. ترامپ: شاید درباره هوآوی با چین توافق کردیم

 15. هانی‌زاده: آمریکایی‌ها فهمیدن تهدیدات نظامی علیه ایران کارساز نیست/ عربستان به دنبال ائتلاف ضدایرانی در منطقه است/ ترامپ می‌خواهد معادله قرن را تا ماه آینده عملیاتی کند

 16. یورش وحشیانه صهیونیست‌ها به کرانه باختری

 17. پلوسی خواستار وساطت خانواده ترامپ در حل اختلاف با دموکرات‌ها شد

 18. آمریکا ۱۷ اتهام تازه‌ را علیه آسانژ به دادگاه ارائه کرد

 19. سناتور آمریکایی خواهان مداخله نظامی در ونزوئلا شد

 20. پشت پرده طرح عربستان برای حمله به قطر در سال ۲۰۱۷

 21. تخت روانچی: اظهارات سخیف ترامپ گواه خصومتش با ملت ایران است

 22. کاخ سفید:استیضاحی در کار نیست/ ترامپ با دموکرات‌ها گفتگویی نداشته است

 23. چرا عربستان برای اجرای معامله قرن مثل اسفند روی آتش است؟

 24. آمریکا بنیانگذار ویکی‌لیکس را به ۱۷ اتهام جدید متهم کرد

 25. پاسخ سخنگوی دفتر نمایندگی ایران به خبر دیدار ظریف با سناتور آمریکایی

پربحث‌های دیروز

 1. ادعای وزیر دفاع موقت آمریکا درباره جنگ با ایران

 2. پمپئو هم از تندروی بولتون نگران شد

 3. واشنگتن: درباره وقوع حمله شیمیایی در سوریه به جمع‌بندی نرسیده‌ایم

 4. استقبال «برنی سندرز» از ایده استیضاح ترامپ

 5. کاهش نرخ رشد اقتصادی عربستان در سال جاری

 6. اظهار نظر وزیر دفاع موقت آمریکا درباره اعزام نیرو به غرب آسیا

 7. رایزنی وزیران خارجه عمان و انگلیس در مورد ایران

 8. ظریف: تحریم ها علیه ایران نظم بین المللی را نشانه گرفته است

 9. قطر مبادلات تجاری با ایران را محدود کرد

 10. امیرعبداللهیان: تداوم وعده‌های اروپا به خروج ایران از برجام منجر خواهد شد

 11. دادگاه فرانسوی با استرداد مهندس ایرانی به آمریکا موافقت کرد

 12. هشدار روسیه به آمریکا در خصوص برجام

 13. مقام دولت بوش: هیچ‌کدام از اهداف ترامپ علیه ایران محقق نمی‌شوند

 14. ظریف عازم پاکستان شد

 15. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: استیضاح ترامپ در حال حاضر ناپخته است

 16. پیتر جنکینز: طرف‌های برجام باید برای رفع نارضایتی‌های ایران چاره‌جویی کنند

 17. پنج کشور در تلاش برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا هستند

 18. وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در وضعیت نیمه تعطیل قرار گرفت!

 19. ۶۰ درصد از آمریکایی‌ها ترامپ را شایسته انتخاب مجدد نمی‌دانند

 20. ترامپ: تیلرسون احمق است

 21. انتقاد سخنگوی وزارت خارجه چین از اقدام تحریک آمیز واشنگتن

 22. دفاع پامپئو از سیاست‌های ترامپ علیه ایران علی‌رغم حملات دموکرات‌ها

 23. رای‌گیری برای انتخاب اعضای پارلمان اروپا آغاز شد

 24. ارتش سوریه درباره آغاز نبرد بزرگ هشدار داد

 25. عراقچی با تأکید بر پایان خویشتنداری ایران، تعهدات اروپا در برجام را یادآور شد

پربحث‌های هفته

 1. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 2. پوتین درباره ایران دقیقا چه گفت؟

 3. ترامپ: کسی نیستم که با ایران وارد جنگ شوم/ جنگ به اقتصاد ضربه می‌زند

 4. اخبار ضدونقیض درباره وضعیت همسر بشار اسد

 5. خطوط وساطت آمریکا با ایران...

 6. ترامپ: اگر ایران آماده مذاکره نیست، تماس نگیرد

 7. همراهی دوباره انگلیس با دروغ‌پردازی‎های آمریکا علیه ایران

 8. فرانسه: هیچ ضرب‌الاجلی را برای اجرای برجام نمی‌پذیریم

 9. عضو فعال تیم ب جا زد

 10. ادعای ترامپ: ایران هر وقت آماده باشد با ما تماس خواهد گرفت

 11. چرا ترامپ از سناریوی جنگ طلبان علیه ایران عقب نشینی کرد؟

 12. چند سال دیگر باقی مانده؟!

 13. «سهامداران جنگ» و حادثه بغداد

 14. نامزد خاشقچی در آغوش نانسی پلوسی  

 15. قنادباشی: کشورهای مرتجع عربی دنبال ایجاد صف‌بندی جدیدی علیه ایران هستند/ ایران هیچ‌گاه به دنبال جنگ نبوده و نیست/ پشت چهره برخی مقامات عربی ترس و نگرانی وجود دارد

 16. ادامه مواضع ضدونقیض ترامپ همزمان با درخواست مکرر برای مذاکره با ایران

 17. عقب‌نشینی ترامپ از لفاظی علیه ایران

 18. تاکيد روسیه، آلمان و فرانسه بر حفظ برجام و همکاری‌های اقتصادی

 19. عربستان و اجماع سازی شکست‌ خورده علیه ایران

 20. رئیس‌جمهور عراق: در سختی‌ها در کنار ایرانی‌ها خواهیم ایستاد

 21. ظریف: با عهدشکنان مذاکره نمی‌کنیم  

 22. ظریف: وقت آن است ترامپ لجنزار را بخشکاند

 23. سندرز: باید به رژیم مستبد و قاتل سعودی بگوییم با ایران مذاکره کند

 24. شاناهان: حضور نیروهای آمریکایی در منطقه برای جنگ با ایران نیست

 25. نامه نمایندگان کنگره به مایک پمپئو درباره ایران

آخرین عناوین