پرداخت غرامت جنگی عراق به کویت

گروه جهان الف،   3970522019 ۳۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

مجموع رقم‌های پرداختی عراق به دولت کویت به عنوان غرامت جنگی تاکنون بیش از ۴۷ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش ایسنا، در طول یک دهه، جامعه بین‌المللی دوبار شاهد تجاوز یک کشور به کشورهای هم‌جوار خود بود. رژیم بعثی عراق در ۳١ شهریور ماه ١۳۵٩ ( ٢٢ سپتامبر ١۹۸۰) جمهوری اسلامی ایران را مورد تهاجم همه جانبه خود قرارداد و جنگ خانمان‌سوزی را دامن زد که آتش آن تا هشت سال شعله‌ور بود و قربانیان زیادی را به کام خود کشید و خسارات زیادی به بار آورد. همچنین در ١٢ مرداد ۱۳۶۹(۲ اوت ۱۹۹۰) نیروهای نظامی عراق در اولین ساعات بامداد، تهاجم نظامی وسیعی را علیه کویت آغاز کردند و به سرعت خاک این کشور را به اشغال خود درآوردند.

«سه سال پس از پایان جنگ ایران و عراق و برقراری آتش‌بس بین دو کشور، صدام حسین با تمام قوا به کویت حمله کرد و توانست در کمترین زمان ممکن، تمام کویت را اشغال و به‌سوی مرزهای عربستان پیشروی کند. از مهم‌ترین دلایلی که برای حمله‌ی عراق به کویت می‌توان برشمرد، بدهی ۳۰ میلیارد دلاری عراق به این کشور و نیز درخواست عراق از کشورهای صادرکننده‌ی نفت برای افزایش قیمت نفت است. »(۱)

به دنبال تهاجم عراق به کویت، حکومت دست نشانده‌ای با نام «حکومت موقت کویت آزاد» در این کشور استقرار یافت. اما با واکنش شورای امنیت و تشکیل نیروهای ائتلاف، دولت عراق با شکستی سخت، ناچار به پذیرش تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت شد و به اشغال کویت پایان داد. در تاریخ ٩ اسفندماه ۱۳۶۹(٢٨ فوریه ۱۹۹۱) تعلیق عملیات موسوم به «طوفان صحرا» اعلام شد و در پی آن، عراق تمام شرایط مقرر در قالب قطعنامه ۶۸۶ مورخ ١١ اسفند ۱۳۶۹ (۲مارس ۱۹۹۱) را پذ یرفت.

کویت چگونه خسارتش را از عراق گرفت؟

«از سال ۲۰۱۴ این اولین پرداختی است که کمیسیون غرامت سازمان ملل، عراق را ملزم به پرداخت آن به کویت کرده است. پرداخت غرامت عراق به کویت از اکتبر سال ۲۰۱۴، به دلیل چالش‌های امنیتی و دشواری‌های مربوط به بودجه عراق، متوقف شده‌ بود. کمیته خسارت سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۱ به عنوان زیر شاخه‌ای از شورای امنیت سازمان ملل متحد تأسیس شد.

این کمیته تصمیم گرفت که عراق ۵۲.۴ میلیارد دلار به عنوان غرامت جنگی به اشخاص، شرکت‌ها و نهادهای دولتی وغیر دولتی کویت که در جریان این جنگ دچار خسارت شدند، پرداخت کند.

به همین منظور مقامات عراق تصمیم گرفته‌اند تا ۹۰ میلیون دلار به کویت پرداخت کنند که با احتساب این مبلغ که روز شنبه اول اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ با پرداخت آن موافقت شد، این کمیته تاکنون مبلغی معادل ۴۷.۹ میلیارد دلار به عنوان خسارت به مدعیان پرداخت کرده است.»(۲)

«خالد المضف» رئیس هیأت مدیره سازمان کل برآورد خسارت های جنگ عراق و کویت پیشتر در هشتاد و سومین نشست کمیسیون خسارت‌های جنگ سازمان ملل متحد که در ژنو سوئیس برگزار شد، تاکید کرد: بغداد ماه آگوست گذشته نامه‌ای ارسال کرد و در آن جایگزین‌های پرداخت مبلغ باقی مانده از غرامت جنگ را قید کرده بود. از جمله جایگزین‌های مطرح شده، خرید گاز عراق براساس مبلغ مورد توافق دو طرف و مذاکره درباره کاهش درصد واردات نفتی عراق و فراورده های آن به کویت بود.

از دیگر پیشنهادهای عراق برای پرداخت غرامت جنگ، درخواست بغداد برای کاهش مبلغ باقی مانده براساس توافق پاریس و نیز تبدیل غرامت جنگ به وام عنوان شد.

کویت؛ کشور حامی صدام علیه ایران

در میان کشورهای حامی عراق، دولت کویت در کنار کشور عربستان همواره نقش کلیدی در حمایت از صدام و پابرجا ماندن وی داشت و در جنگ تحمیلی بارها اخبار استفاده نظامیان بعثی از سرزمین کویت به منظور حمله به ایران منتشر به گوش می‌رسید. نظامیان بعثی به راحتی از آبهای کویت، جزیره بوبیان و فضای کشور کویت به منظور حمله به فاو، جزیره خارک و کشتی‌های تجاری و نفتکش‌های ایرانی در خلیج فارس استفاده  کردند.

اگرچه دولت کویت در سال ۱۳۶۹ مزد حمایت چندساله خود از دولت بعث عراق را با حمله و اشغال کویت توسط صدام دریافت کرد، ولی ملت ایران هیچگاه اقدامات دولت‌های عربستان و کویت در حمایت همه جانبه از صدام را که موجب طولانی شدن جنگ تحمیلی شد، فراموش نخواهد کرد.

کمک‌های مالی کویت به عراق در جنگ تحمیلی

در دوران جنگ تحمیلی، کویت و اردن به عراق اجازه دادند تا از بنادرشان جهت واردات سلاح و تجهیزات جنگی استفاده شود. کویت، نه‌تنها خاک و پایگاه هوایی خود را در اختیار عراق گذاشت، بلکه به گفته «شیخ الصباح» یکی از سفرای کویت در آمریکا ۱۴ میلیارد دلار پول نقد به‌عنوان وام بلاعوض به عراق داد و این علاوه بر نفتی است که کویت در آن برهه زمانی به عراق صادر می‌کرد.

بر اساس گزارش‌ها،کویت بیشترین کمک‌های لجستیک را در اختیار عراق قرار داد. در سال ۱۹۸۱ روزانه بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کامیون، مرزهای کویت را به مقصد عراق ترک می‌کردند. کویت و عربستان همچنین به منظور حمایت مالی از عراق توافق کردند تا از سال ‌۱۹۸۲ عایدات صدور نفت از منطقه روزانه ‌۳۰۰ الی ‌۳۵۰ هزار بشکه به حساب عراق ریخته شود. (۳)

اشتباهی که صدام مرتکب شد

«پس از حمله عراق به کویت در ۱۱ مرداد ۱۳۶۹ روشن شد که ایران در تشخیص ماهیت جنگ‌طلبانه صدام و انتخاب استراتژی «تنبیه متجاوز» صحیح عمل کرده است. آنچه در جریان جنگ صدام علیه ایران حاصل شد، ناامید شدن او از تجاوز به ایران بود. ولی او از روحیه تجاوزگری و انتخاب گزینه نظامی به‌عنوان اولین راهکار، عقب‌نشینی نکرد. به همین جهت، این بار فقط قربانی عوض شد. کشورهای هم‌پیمان که روزی او را برای حمله به ایران تشویق، کمک و همراهی می‌کردند، این بار به‌عنوان قربانی اول، و کشور عراق به‌عنوان قربانی بعد در تاریخ ثبت شدند.

رئیس‌جمهور عراق با اشغال کویت، دوستان و هم‌پیمانانش در جنگ با ایران را از دست داد و آنها را یک‌شبه تبدیل به دشمن کرد. با سرازیر شدن ارتش عراق به کویت، ترس بر سران کشورهایی مانند عربستان و امارات مستولی شد، تا جایی که درهای سرزمین خود را بیش از گذشته به روی ارتش‌های کشورهای غربی و به‌ویژه آمریکا گشودند و هزینه‌های جنگ آمریکا با صدام را به‌طور کامل پرداخت کردند.


به دنبال برپایی دومین جنگ گسترده صدام علیه کشورهای همسایه عراق، این کشور با تهاجم وسیع ارتش آمریکا مواجه و مجبور شد ضمن رها کردن کویت، به فکر حفظ حکومت بعث باشد. اما آمریکا این بار دیگر صدام را رها نکرد و پس از یک دوره تحریم ۱۰ ساله، سرانجام به بهانه وجود جنگ‌افزارهای کشتار جمعی در عراق بار دیگر با کمک ارتش‌های کشورهای اروپایی از مرز دو کشور عربی کویت و عربستان به عراق لشکرکشی کرد و با فروپاشی ارتش این کشور، ظرف ۲۰ روز حکومت بغداد را ساقط کرد. (۴)»

چرا صدام به کویت حمله کرد؟

درباره دلیل حمله صدام به کویت «ارتشبد عدنان خیرالله» از اعضای بلندپایه و اصلی رژیم بعث و وزیر جنگ عراق در زمان جنگ با ایران اعتقاد دارد: «صدام بعد از جنگ با ایران با واقعیت جدیدی روبه‌رو شد؛ نیروهای ارتش در طول ۸ سال جنگ به یک میلیون نفر رسید و در بسیاری از موارد متمایل به طیف‌های مختلف شدند. صدام متوجه شد که در برابرش بدهی‌های سنگینی هست که عراق نمی‌تواند آن‌ها را پرداخت کند.

البته صدام خشنود بود و آن را «پیروزی» برای خود قلمداد می‌کرد و ماشین تبلیغاتی‌اش را در این سمت به حرکت انداخته بود؛ اما هم زمان باید خودش را در برابر واقعیت و وضعیت اقتصادی کشور نیز می‌داد و می‌بایست برای مشکلات اقتصادی بدون این که به دنبال دلایل آن باشد، راه‌حلی می‌یافت، همچنین عوامل دیگری نیز بودند که می‌توانستند منجر به سقوط حکومت او شوند. صدام راه‌حل دیگری بهتر از این که وارد کویت شود و به روی ثروت‌های نفتی آن دست بیندازد، ندید، شاید از این راه بتواند درباره بدهی‌ها و نقش آینده خود مذاکره کند. البته این تفسیری سریع و گذرا است اما معتقدم که سنگینی بدهی‌ها محرک اول او بودند. صدام قبل از این که طرح خود را اجرا کند نبض طرف‌های متعددی را گرفت بدون این که نیت خود را کشف کند. در همین چارچوب دیدار با آپریل گلاسبی، سفیر امریکا صورت گرفت.

از این دیدار و اتفاقات دیگر صدام این‌گونه برداشت کرد که ورودش به کویت باعث واکنش غیرعادی از سوی غرب نخواهد شد. در مقابل صدام نیت کرده بود که منافع بزرگی در اختیار غرب قرار دهد از جمله کاهش قیمت نفت و باز کردن بازارهای کویت و علاوه بر آن ایفای نقش به عنوان هم پیمانی برای غرب و پلیس در منطقه. شاید از بدشانسی صدام حسین بود که وضعیت بین‌المللی با محاسبات او هم‌خوانی نداشت و اتحاد جماهیر شوروی نیز دچار تزلزل شده بود.»(۵)

دلایل اهمیت استقلال کویت برای غرب

۱- کویت با ذخایر عظیم نفتی خود اگر در اختیار قدرت‌های دیگر منطقه قرارگیرد، آن کشور را به یک غول عظیم نفتی تبدیل می‌کند که بر جریان آرام نفت تأثیر خواهد گذاشت و یک کشور را به بازیگری غالب در سازمان اوپک تبدیل می‌کند.


۲- کویت سمبل استقلال برای کشورهای کوچک‌تر حاشیه خلیج‌فارس و دلیل «اعتبار» یا «بی‌اعتباری» حامیان این کشورها به شمار می‌رود، بنابراین برای غرب به‌خصوص آمریکا هرگونه اقدامی در جهت تهدید کویت یا اعمال نفوذ در آن از هر طریق و از سوی هر کشوری زیان‌بار است. براین اساس، آمریکا به سیاست شوروی در خلیج‌فارس به‌شدت حساس است و حاضر به قبول حضور ناوگان این قدرت در کویت نیست. (۶)

منابع و مآخذ:
۱- سعید خالوزاده، مواضع شورای امنیت در قبال جنگ عراق و کویت، تهران، وزارت امور خارجه، ۱۳۷۵، ص ۱۲.
۲-  عراق پرداخت غرامت به کویت را از سر گرفت، خبرگزاری ایسنا، (۱۳۹۷).
۳- دستی که سر "صدام" را بالای دار برد، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، (۱۳۹۴).
۴- محمد فردی تازه کند، اشغال کویت توسط عراق؛ مهم‌ترین سند حقانیت ایران، (۱۳۹۴).
۵-  عدنان خیرالله، بخشی از کتاب «صدام از اینجا عبور کرد» با عنوان «وقتی که صدام قوی‌ترین معترض جنگ با ایران را کشت».
۶- روزنامه جمهوری اسلامی، ۱۳۶۶/۴/۳۰، ص۳، به نقل از خبرگزاری فرانسه.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۹۰۳۰۵۰۷:۱۸:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ما به خاطر تقریبا هیچ دلیل منطقی، با قدرت مند ترین کشور جهان، رابطه ها را قطع کرد یم، به همین دلیل نتوانستیم غرامت بگیرم، نه همسایگان و اروپا رابطه ی درست با ما دارند، پولمان بی ارزش ترین پول دنیا شده، مجبور شدیم به بعضی کشورها امتیازات زیادی بدهیم،...
ناشناس۴۹۰۳۳۳۰۷:۴۸:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
غرامت ایران از عراق چی میشه ؟
ناشناس۴۹۰۷۰۷۱۰:۳۶:۴۴ ۱۳۹۷/۵/۲۲
غرامت را ما پرداخت کرده ایم با خرج میلیاردها ریال برای بازسازی .. عراق و هزینه های میلیاردی دیگر که مربوط به جنگ با داعش در داخل خاک عراق میشود میلیاردها پول برای ...
ناشناس۴۹۰۹۵۸۱۱:۴۷:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۲۲
.....کشور برادر و دوست که سالها حتی شیعیانش به بهانه ;ناچاری در جنگ علیه ایران شرکت کردند.
ناشناس۴۹۱۱۴۲۱۲:۴۲:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
خود دوستان دنبالش نرفتن الان که عراق باهاشون بد شده دارن بحثش رو به عنوان اهرم فشا مطرح میکنن اونم بعد از بیست و چند سال از پایان جنگ
زارع۴۹۱۹۶۹۱۷:۲۰:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۲۲
باد هوا
ناشناس۴۹۰۳۴۷۰۸:۰۳:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
جنگ عراق وکویت 3ماه طول کشید 50میلیلرد دلار غرامت گرفتند ما 8سال خسارت دیدیم چرا خسارت نگرفتیم 300هزار نفر شهید 500هزار جانباز و.............هزاران میلیارد دلار مملکت خسارت دید
ناشناس۴۹۰۹۳۷۱۱:۴۰:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۲۲
دریای خزر ... رفت.
ناشناس۴۹۰۳۵۶۰۸:۱۱:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
پس غرامت ما چی شد
حمید۴۹۰۵۸۳۰۹:۵۴:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۲۲
با سلام با حاتم بخشی بزرگان ایران غرامت عراق بخشوده و بجای آن غرامت جنگ از مردم ایران دریافت شد وبه مردم فهیم عراق در حال پرداخت است با تشکر از بزرگان
ناشناس۴۹۰۹۶۴۱۱:۴۹:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
در ساده ترین مسائل نمیتونند حق مملکت رو بگیرند.
علی۴۹۱۰۹۲۱۲:۲۶:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
مسولین .. ما که از عراق خسارت نمی گیرند .
هموطن۴۹۰۳۵۹۰۸:۱۲:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۲۲
چرا درحالیکه اکثریت ایثارگران و اسیب دیده های جنگ در سختی زندگی می کنند، غرامت جنگی از عراق گرفته نشده است ؟ این یک مطالبه ملی است . لطفا جواب بدهید
بهزادی۴۹۰۳۷۹۰۸:۲۷:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
دریغ از یک ریال که عراق جهت جنگ با ایران غرامت داده باشد اینست دیپلماسی خارجی موفق که همواره وزارت خارجه هر از گاهی از ان سخن میگوید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۴۹۰۳۸۶۰۸:۳۲:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ما چه کردیم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
ugd۴۹۰۳۹۷۰۸:۳۷:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
حداقل مسئولین این کشور قدری یاد بگیرند که منافع ملی و مردمی کشور را فدای بیگانکان نکنند و فکری برای بیکاری,اعتیاد,فسادو هزاران مشکل این مملکت نمایند.
ناشناس۴۹۰۴۴۸۰۸:۵۹:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ببینید کویت که اندازه ابادان هستش تونست غرامتشو بگیره ولی ما هنوز نتونستیم.
ناشناس۴۹۰۴۵۸۰۹:۰۴:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ماغرامت هم دادیم الان هم داریم میدیم
ناشناس۴۹۰۵۱۸۰۹:۳۰:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
باید به دولن عراق در پرداخت غرامت فشار آورد تا اینقدر دنبال رو سیاست های امریکا نباشد
ناشناس۴۹۰۹۷۲۱۱:۵۱:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
بزرگوار دولت عراق بدهی های عادیش رو پرداخت کنه غرامت پیشکش. به عنوان نمونه سالهاست مفتی برق میبرند عین خیالشون نیست.
حسن۴۹۰۵۵۲۰۹:۴۵:۲۷ ۱۳۹۷/۵/۲۲
باید ایران از عراق وتمام کشورهای عربی حامی صدام در 8سال دفاع مقدس غرامت بگیرد با استناد به قطعنامه سازمان ملل در مقصر دانستن عراق درحمله به ایران تا امروز هم ما خیلی سهل انگاری کردیم پرونده باید باز باشد هم پاشنه آشیل عراق باشد وهم کشور های عربی علی الخصوص عربستان یهودی هرروز جمعی از گاوهای شیرده را جمع نکند وبه ما دهن کجی کند این اصل سیاست خارجی ما براساس عزت ومصلحت است
حمید۴۹۰۵۶۲۰۹:۴۸:۱۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
سلام پس چرا ایران هرگز غرامت دریافت نکرده و ملت ایران باید غرامت به عراق پرداخت کند این از بی کفایتی مدیران کشور است
حسن۴۹۰۸۰۱۱۱:۰۳:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
غرامت گرفتن ما پیشکش، فعلا گویا ما در حال غرامت دادن به عراقیم
سلام۴۹۰۹۷۵۱۱:۵۱:۴۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ما چیزی که نگرفتیم بماند 2 برابر هم گذاشتیم روش تقدیم به ظاهر برادران عراقی کردیم آخرش هم میگن اول منافع ملی خودمون به تحریم های ایران هم عمل خواهیم کرد ...آقا یه پیشنهاد گل بگیرید این دستگاه دیپلماسی رو خیال همه راحت بشه
ناشناس۴۹۱۰۸۸۱۲:۲۵:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۲۲
الان وقتشه غرامت رو از العبادی پس بگیرید.
حبیب۴۹۱۴۶۱۱۴:۲۱:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۲۲
غرامت نگرفتیم هیچ .... داریم درآنجا به عمران وآبادی پرداخته این یعنی ...
ناشناس۴۹۱۵۱۶۱۴:۳۶:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
حاصل بی توجهی مستمر به حقوق شهروندی مردم ...، روزی اشکار خواهد شد دست خدا بالاتر از همه دستهاست
11111۴۹۱۵۲۴۱۴:۳۸:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
پس چه مسئله اي بود...ه ايران غرامت جنگ رو بخشيده ؟؟؟؟!!!!!!
ناشناس۴۹۱۵۷۸۱۴:۵۶:۱۶ ۱۳۹۷/۵/۲۲
... نصف این غرامت هم بهمون پرداخت نشد که هیچ هر سال اربعین کلی هم باید پول اونجا خرج کنیم کردستان عراق هم شده اتوبان برای جنس قاچاق و... سهم ما از عراق فقط بمب بوده و گردو غبار
کمیجانی۴۹۱۵۸۲۱۴:۵۸:۰۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ظاهرا ............. الان شاهدیم که ایران هم در مطالبه خسارات جنگ از عراق، به رغم وجود قطعنامه سازمان ملل، عقب نشینی کرده و هم در قضیه دریای خزر.
ناشناس۴۹۱۸۷۷۱۶:۴۱:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
خسارت ایران براساس گفته خاویر پرز دکوئه یار رییس وقت سازمان ملل متحد 1000 میلیارددلار بوده است(در سال 1991)اما دریغ از یک ِسنت .

پربحث‌های امروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 4. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 5. جهانگیری: در صورت فینالیست شدن تیم ملی به امارات می‌روم

 6. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 7. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 8. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 9. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 10. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 11. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 12. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 13. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 14. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 15. پاسخ تامین اجتماعی به برخی اعتراضات و پرسش‌ها درباره «بسته حمایتی»

 16. بررسی عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها

 17. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

 18. عجیب‌ترین ماشین عروس دنیا  

 19. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 20. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 21. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 22. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 23. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 24. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 25. نصب تابلوی ورود ممنوع حیوانات در ۸۰ درصد پارکها/ نیازمند فرهنگ سازی هستیم

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 3. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 4. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 5. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 6. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 7. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 8. ظریف: به شما اطمینان می‌دهم آمریکا نمی‌تواند از برجام خارج شود!   

 9. بیرانوند مغلوب دروازه‌بان عربستان شد + عکس

 10. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 11. چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

 12. فشار معیشتی خانوار افزایش یافت، دولت اقدام کند، منتظر نماند/ میزان خط فقر چقدر است؟

 13. جنگ یمن چه تاثیری بر آینده جهان خواهد داشت

 14. محمد هاشمی: نتیجه عملکرد دولت روحانی کاهش ارزش پول ملی شد

 15. افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن کارگران/مذاکرات مزد 98 از هفته آینده آغاز می شود

 16. کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

 17. ۳عامل موثر در موشک پرانی‌های نتانیاهو

 18. رئیس کل بانک مرکزی: بر نوسانات بازار ارز غلبه کردیم/وضعیت ذخایر ارزی کشور مطلوب است/برنامه‌ریزی‌های انتقال مالی را بدون توجه به SPV تدارک دیده‌ایم

 19. احمد توکلی: رهبری نظری درباره پالرمو و CFT به مجمع اعلام نکرده‌اند/ ظریف نتوانست مجمع را درباره لایحه پالرمو قانع کند

 20. پوری‌حسینی: ممنوع‌الخروجی برای من مجازات نیست

 21. زمان حال را غنیمت بشمار  

 22. پیش‌بینی رییس اتحادیه از اوضاع بازار مسکن در سال آینده

 23. شریعتمداری نامه وزیران به رهبر انقلاب برای لوایح FATF را تایید کرد

 24. هایکو ماس تحریم هواپیمایی ماهان را برای امنیت آلمان ضروری خواند

 25. کارکنان دولت سال آینده چقدر حقوق می‌گیرند؟

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 4. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 5. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 6. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 7. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 8. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 9. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 10. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 11. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 12. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 13. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 14. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 15. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 16. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 17. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 18. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 19. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 20. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 21. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 22. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 23. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 24. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 25. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

پربحث‌های امروز

 1. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 2. اتاق فکر احمق‌ها

 3. دستور رئیس‌جمهور ونزوئلا برای بازنگری کامل در روابط با آمریکا

 4. فرانسه: کانال ویژه مالی با ایران احتمالاً ظرف روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود

 5. معاون برون مرزی صداوسیما: آمریکا می‌خواهد فشار روانی روی مرضیه هاشمی وارد کند

 6. اتهام‌زنی امارات علیه ایران در شورای امنیت

 7. دادگاه‌های آمریکا فقط تا ۸ روز دیگر بودجه دارند

 8. نشست لهستان یا عقبه ناتوی عربی؟

 9. وال‌استریت سقوط کرد

 10. رئیس رژیم صهیونیستی در پاریس: ایران دشمن ماست

 11. پوتین: اجرای طرح خروج آمریکا از سوریه قدمی مثبت است

 12. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 13. آمریکا برای استقرار نیروهایش در کره جنوبی 1.2 میلیارد دلار درخواست کرد

 14. لغو برخی تحریم‌های کره شمالی از سوی شورای امنیت سازمان ملل

 15. بری: دولت لبنان طی یک هفته آینده یا کمتر تشکیل می‌شود

 16. روسیه: حملات خودسرانه اسرائیل به سوریه باید پایان یابد

 17. ادعای روزنامه کویتی: سفر سردار سلیمانی به سوریه موجب حمله اسرائیل شد

 18. آیت الله سیستانی: باید جنایت‌های داعش مستندسازی شود

 19. آلتون: آمریکا زمینه اجرای نقشه‌راه منبج را فراهم کند

 20. نابرابری بزرگ‌ترین تهدید نظام سرمایه‌داری

 21. وال استریت ژورنال: آمریکا و کره شمالی از یک دهه پیش مذاکرات مخفیانه داشته‌اند

 22. آلمان: باید رابطه‌مان با آمریکا را بازتعریف کنیم

 23. دیدار اردوغان و پوتین در مسکو

 24. وحشت صهیونیستها از تهدید بشار الجعفری علیه تل آویو

 25. سرکرده داعش در سامرا به هلاکت رسید

پربحث‌های دیروز

 1. جنگ یمن چه تاثیری بر آینده جهان خواهد داشت

 2. ۳عامل موثر در موشک پرانی‌های نتانیاهو

 3. هایکو ماس تحریم هواپیمایی ماهان را برای امنیت آلمان ضروری خواند

 4. جان کری: «دونالد ترامپ» باید استعفاء دهد

 5. نتانیاهو: ایران قدرتمندترین نیروی اسلامی است

 6. پمپئو: ما در راستای تشکیل ائتلاف ضد ایران حرکت می کنیم!

 7. سراشیبی سقوط و پایان صدارت اقتصادی آمریکا بر جهان

 8. سفیر سوئیس در تهران به وزارت خارجه احضار شد

 9. درخواست بعیدی نژاد از وزرای خارجه و کشور انگلیس برای صدور روادید برای یک بیمار ایرانی

 10. عامل تحریم ماهان‌ایر توسط آلمان

 11. تازه‌ترین جزئیات از وضعیت خبرنگار پرس تی‌وی

 12. جعفری: حق حاکمیت سوریه بر جولان اشغالی مخدوش نمی‌شود

 13. حمله هوایی رژیم صهیونیستی به شمال غزه

 14. رویترز: دولت سوریه مجوز تردد چند باره دیپلمات‌های اروپایی را لغو کرد

 15. درخواست مکرون از مرکل درباره عربستان

 16. ارتش آمریکا: ایران تنها پیروز جنگ عراق است

 17. مستشاران ایرانی در حملات اخیر صهیونیست ها به شهادت نرسیده اند

 18. مایک‌پنس: «مادرو» قانونی نیست/ از «گوایدو» حمایت می‌کنیم!

 19. یک جنگنده اتمی روسیه سقوط کرد

 20. معاون پامپئو استعفا کرد

 21. واشنگتن: نشست ورشو برای پیشبرد صلح و امنیت در خاورمیانه است!

 22. ماهاتیر محمد: همانند طرح ترامپ در ساخت دیوار مرزی، ما نیز حق عدم پذیرش اسرائیلی‌ها را داریم

 23. ترامپ علت برگزار نشدن کنفرانس‌های خبری کاخ سفید را اعلام کرد

 24. پوتین: روسیه علاقمند امضای معاهده صلح با ژاپن است

 25. لحظه دستگیری هواپیماربای روسی   

پربحث‌های هفته

 1. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 2. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 3. پرواز هواپیماهای ماهان ایر به آلمان ممنوع شد

 4. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 5. دونالد ترامپ و حنایی که دیگر رنگی ندارد/ آیا سال ۲۰۱۸ نقطه اوج سقوط آمریکا بود؟

 6. ترامپ: کاری که با ایران کردم، معجزه‌آسا بود

 7. جنگ یمن چه تاثیری بر آینده جهان خواهد داشت

 8. ظریف: بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی نقض آزادی بیان است

 9. ۳عامل موثر در موشک پرانی‌های نتانیاهو

 10. ۴۸ درصد مردم آمریکا در مرز خط فقر زندگی می‌کنند

 11. موگرینی: در نشست ورشو حضور نخواهم داشت

 12. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 13. از ملانی فرانکلین تا مرضیه هاشمی

 14. ترامپ به پرتاب ماهواره‌بر ایرانی واکنش نشان داد

 15. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 16. هایکو ماس تحریم هواپیمایی ماهان را برای امنیت آلمان ضروری خواند

 17. عراقچی: اجازه ائتلاف سازی علیه منافعمان را به هیچ کشوری نمی‌دهیم

 18. فرزندان مجری بازداشت‌شده پرس‌تی‌وی به دادگاه آمریکا احضار شده‌اند

 19. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 20. جان کری: «دونالد ترامپ» باید استعفاء دهد

 21. موگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کند

 22. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 23. نتانیاهو: ایران قدرتمندترین نیروی اسلامی است

 24. پاسخ سوریه به حملات هوایی اسرائیل در جنوب دمشق

 25. نتانیاهو: نیروی هوایی ما به سوریه حمله کرد

آخرین عناوین