پرداخت غرامت جنگی عراق به کویت

گروه جهان الف،   3970522019 ۳۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

مجموع رقم‌های پرداختی عراق به دولت کویت به عنوان غرامت جنگی تاکنون بیش از ۴۷ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش ایسنا، در طول یک دهه، جامعه بین‌المللی دوبار شاهد تجاوز یک کشور به کشورهای هم‌جوار خود بود. رژیم بعثی عراق در ۳١ شهریور ماه ١۳۵٩ ( ٢٢ سپتامبر ١۹۸۰) جمهوری اسلامی ایران را مورد تهاجم همه جانبه خود قرارداد و جنگ خانمان‌سوزی را دامن زد که آتش آن تا هشت سال شعله‌ور بود و قربانیان زیادی را به کام خود کشید و خسارات زیادی به بار آورد. همچنین در ١٢ مرداد ۱۳۶۹(۲ اوت ۱۹۹۰) نیروهای نظامی عراق در اولین ساعات بامداد، تهاجم نظامی وسیعی را علیه کویت آغاز کردند و به سرعت خاک این کشور را به اشغال خود درآوردند.

«سه سال پس از پایان جنگ ایران و عراق و برقراری آتش‌بس بین دو کشور، صدام حسین با تمام قوا به کویت حمله کرد و توانست در کمترین زمان ممکن، تمام کویت را اشغال و به‌سوی مرزهای عربستان پیشروی کند. از مهم‌ترین دلایلی که برای حمله‌ی عراق به کویت می‌توان برشمرد، بدهی ۳۰ میلیارد دلاری عراق به این کشور و نیز درخواست عراق از کشورهای صادرکننده‌ی نفت برای افزایش قیمت نفت است. »(۱)

به دنبال تهاجم عراق به کویت، حکومت دست نشانده‌ای با نام «حکومت موقت کویت آزاد» در این کشور استقرار یافت. اما با واکنش شورای امنیت و تشکیل نیروهای ائتلاف، دولت عراق با شکستی سخت، ناچار به پذیرش تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت شد و به اشغال کویت پایان داد. در تاریخ ٩ اسفندماه ۱۳۶۹(٢٨ فوریه ۱۹۹۱) تعلیق عملیات موسوم به «طوفان صحرا» اعلام شد و در پی آن، عراق تمام شرایط مقرر در قالب قطعنامه ۶۸۶ مورخ ١١ اسفند ۱۳۶۹ (۲مارس ۱۹۹۱) را پذ یرفت.

کویت چگونه خسارتش را از عراق گرفت؟

«از سال ۲۰۱۴ این اولین پرداختی است که کمیسیون غرامت سازمان ملل، عراق را ملزم به پرداخت آن به کویت کرده است. پرداخت غرامت عراق به کویت از اکتبر سال ۲۰۱۴، به دلیل چالش‌های امنیتی و دشواری‌های مربوط به بودجه عراق، متوقف شده‌ بود. کمیته خسارت سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۱ به عنوان زیر شاخه‌ای از شورای امنیت سازمان ملل متحد تأسیس شد.

این کمیته تصمیم گرفت که عراق ۵۲.۴ میلیارد دلار به عنوان غرامت جنگی به اشخاص، شرکت‌ها و نهادهای دولتی وغیر دولتی کویت که در جریان این جنگ دچار خسارت شدند، پرداخت کند.

به همین منظور مقامات عراق تصمیم گرفته‌اند تا ۹۰ میلیون دلار به کویت پرداخت کنند که با احتساب این مبلغ که روز شنبه اول اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ با پرداخت آن موافقت شد، این کمیته تاکنون مبلغی معادل ۴۷.۹ میلیارد دلار به عنوان خسارت به مدعیان پرداخت کرده است.»(۲)

«خالد المضف» رئیس هیأت مدیره سازمان کل برآورد خسارت های جنگ عراق و کویت پیشتر در هشتاد و سومین نشست کمیسیون خسارت‌های جنگ سازمان ملل متحد که در ژنو سوئیس برگزار شد، تاکید کرد: بغداد ماه آگوست گذشته نامه‌ای ارسال کرد و در آن جایگزین‌های پرداخت مبلغ باقی مانده از غرامت جنگ را قید کرده بود. از جمله جایگزین‌های مطرح شده، خرید گاز عراق براساس مبلغ مورد توافق دو طرف و مذاکره درباره کاهش درصد واردات نفتی عراق و فراورده های آن به کویت بود.

از دیگر پیشنهادهای عراق برای پرداخت غرامت جنگ، درخواست بغداد برای کاهش مبلغ باقی مانده براساس توافق پاریس و نیز تبدیل غرامت جنگ به وام عنوان شد.

کویت؛ کشور حامی صدام علیه ایران

در میان کشورهای حامی عراق، دولت کویت در کنار کشور عربستان همواره نقش کلیدی در حمایت از صدام و پابرجا ماندن وی داشت و در جنگ تحمیلی بارها اخبار استفاده نظامیان بعثی از سرزمین کویت به منظور حمله به ایران منتشر به گوش می‌رسید. نظامیان بعثی به راحتی از آبهای کویت، جزیره بوبیان و فضای کشور کویت به منظور حمله به فاو، جزیره خارک و کشتی‌های تجاری و نفتکش‌های ایرانی در خلیج فارس استفاده  کردند.

اگرچه دولت کویت در سال ۱۳۶۹ مزد حمایت چندساله خود از دولت بعث عراق را با حمله و اشغال کویت توسط صدام دریافت کرد، ولی ملت ایران هیچگاه اقدامات دولت‌های عربستان و کویت در حمایت همه جانبه از صدام را که موجب طولانی شدن جنگ تحمیلی شد، فراموش نخواهد کرد.

کمک‌های مالی کویت به عراق در جنگ تحمیلی

در دوران جنگ تحمیلی، کویت و اردن به عراق اجازه دادند تا از بنادرشان جهت واردات سلاح و تجهیزات جنگی استفاده شود. کویت، نه‌تنها خاک و پایگاه هوایی خود را در اختیار عراق گذاشت، بلکه به گفته «شیخ الصباح» یکی از سفرای کویت در آمریکا ۱۴ میلیارد دلار پول نقد به‌عنوان وام بلاعوض به عراق داد و این علاوه بر نفتی است که کویت در آن برهه زمانی به عراق صادر می‌کرد.

بر اساس گزارش‌ها،کویت بیشترین کمک‌های لجستیک را در اختیار عراق قرار داد. در سال ۱۹۸۱ روزانه بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کامیون، مرزهای کویت را به مقصد عراق ترک می‌کردند. کویت و عربستان همچنین به منظور حمایت مالی از عراق توافق کردند تا از سال ‌۱۹۸۲ عایدات صدور نفت از منطقه روزانه ‌۳۰۰ الی ‌۳۵۰ هزار بشکه به حساب عراق ریخته شود. (۳)

اشتباهی که صدام مرتکب شد

«پس از حمله عراق به کویت در ۱۱ مرداد ۱۳۶۹ روشن شد که ایران در تشخیص ماهیت جنگ‌طلبانه صدام و انتخاب استراتژی «تنبیه متجاوز» صحیح عمل کرده است. آنچه در جریان جنگ صدام علیه ایران حاصل شد، ناامید شدن او از تجاوز به ایران بود. ولی او از روحیه تجاوزگری و انتخاب گزینه نظامی به‌عنوان اولین راهکار، عقب‌نشینی نکرد. به همین جهت، این بار فقط قربانی عوض شد. کشورهای هم‌پیمان که روزی او را برای حمله به ایران تشویق، کمک و همراهی می‌کردند، این بار به‌عنوان قربانی اول، و کشور عراق به‌عنوان قربانی بعد در تاریخ ثبت شدند.

رئیس‌جمهور عراق با اشغال کویت، دوستان و هم‌پیمانانش در جنگ با ایران را از دست داد و آنها را یک‌شبه تبدیل به دشمن کرد. با سرازیر شدن ارتش عراق به کویت، ترس بر سران کشورهایی مانند عربستان و امارات مستولی شد، تا جایی که درهای سرزمین خود را بیش از گذشته به روی ارتش‌های کشورهای غربی و به‌ویژه آمریکا گشودند و هزینه‌های جنگ آمریکا با صدام را به‌طور کامل پرداخت کردند.


به دنبال برپایی دومین جنگ گسترده صدام علیه کشورهای همسایه عراق، این کشور با تهاجم وسیع ارتش آمریکا مواجه و مجبور شد ضمن رها کردن کویت، به فکر حفظ حکومت بعث باشد. اما آمریکا این بار دیگر صدام را رها نکرد و پس از یک دوره تحریم ۱۰ ساله، سرانجام به بهانه وجود جنگ‌افزارهای کشتار جمعی در عراق بار دیگر با کمک ارتش‌های کشورهای اروپایی از مرز دو کشور عربی کویت و عربستان به عراق لشکرکشی کرد و با فروپاشی ارتش این کشور، ظرف ۲۰ روز حکومت بغداد را ساقط کرد. (۴)»

چرا صدام به کویت حمله کرد؟

درباره دلیل حمله صدام به کویت «ارتشبد عدنان خیرالله» از اعضای بلندپایه و اصلی رژیم بعث و وزیر جنگ عراق در زمان جنگ با ایران اعتقاد دارد: «صدام بعد از جنگ با ایران با واقعیت جدیدی روبه‌رو شد؛ نیروهای ارتش در طول ۸ سال جنگ به یک میلیون نفر رسید و در بسیاری از موارد متمایل به طیف‌های مختلف شدند. صدام متوجه شد که در برابرش بدهی‌های سنگینی هست که عراق نمی‌تواند آن‌ها را پرداخت کند.

البته صدام خشنود بود و آن را «پیروزی» برای خود قلمداد می‌کرد و ماشین تبلیغاتی‌اش را در این سمت به حرکت انداخته بود؛ اما هم زمان باید خودش را در برابر واقعیت و وضعیت اقتصادی کشور نیز می‌داد و می‌بایست برای مشکلات اقتصادی بدون این که به دنبال دلایل آن باشد، راه‌حلی می‌یافت، همچنین عوامل دیگری نیز بودند که می‌توانستند منجر به سقوط حکومت او شوند. صدام راه‌حل دیگری بهتر از این که وارد کویت شود و به روی ثروت‌های نفتی آن دست بیندازد، ندید، شاید از این راه بتواند درباره بدهی‌ها و نقش آینده خود مذاکره کند. البته این تفسیری سریع و گذرا است اما معتقدم که سنگینی بدهی‌ها محرک اول او بودند. صدام قبل از این که طرح خود را اجرا کند نبض طرف‌های متعددی را گرفت بدون این که نیت خود را کشف کند. در همین چارچوب دیدار با آپریل گلاسبی، سفیر امریکا صورت گرفت.

از این دیدار و اتفاقات دیگر صدام این‌گونه برداشت کرد که ورودش به کویت باعث واکنش غیرعادی از سوی غرب نخواهد شد. در مقابل صدام نیت کرده بود که منافع بزرگی در اختیار غرب قرار دهد از جمله کاهش قیمت نفت و باز کردن بازارهای کویت و علاوه بر آن ایفای نقش به عنوان هم پیمانی برای غرب و پلیس در منطقه. شاید از بدشانسی صدام حسین بود که وضعیت بین‌المللی با محاسبات او هم‌خوانی نداشت و اتحاد جماهیر شوروی نیز دچار تزلزل شده بود.»(۵)

دلایل اهمیت استقلال کویت برای غرب

۱- کویت با ذخایر عظیم نفتی خود اگر در اختیار قدرت‌های دیگر منطقه قرارگیرد، آن کشور را به یک غول عظیم نفتی تبدیل می‌کند که بر جریان آرام نفت تأثیر خواهد گذاشت و یک کشور را به بازیگری غالب در سازمان اوپک تبدیل می‌کند.


۲- کویت سمبل استقلال برای کشورهای کوچک‌تر حاشیه خلیج‌فارس و دلیل «اعتبار» یا «بی‌اعتباری» حامیان این کشورها به شمار می‌رود، بنابراین برای غرب به‌خصوص آمریکا هرگونه اقدامی در جهت تهدید کویت یا اعمال نفوذ در آن از هر طریق و از سوی هر کشوری زیان‌بار است. براین اساس، آمریکا به سیاست شوروی در خلیج‌فارس به‌شدت حساس است و حاضر به قبول حضور ناوگان این قدرت در کویت نیست. (۶)

منابع و مآخذ:
۱- سعید خالوزاده، مواضع شورای امنیت در قبال جنگ عراق و کویت، تهران، وزارت امور خارجه، ۱۳۷۵، ص ۱۲.
۲-  عراق پرداخت غرامت به کویت را از سر گرفت، خبرگزاری ایسنا، (۱۳۹۷).
۳- دستی که سر "صدام" را بالای دار برد، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، (۱۳۹۴).
۴- محمد فردی تازه کند، اشغال کویت توسط عراق؛ مهم‌ترین سند حقانیت ایران، (۱۳۹۴).
۵-  عدنان خیرالله، بخشی از کتاب «صدام از اینجا عبور کرد» با عنوان «وقتی که صدام قوی‌ترین معترض جنگ با ایران را کشت».
۶- روزنامه جمهوری اسلامی، ۱۳۶۶/۴/۳۰، ص۳، به نقل از خبرگزاری فرانسه.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۸ شهریور ۱۳۹۷ ویلیام برنز: مشکل ما با ایران ریشه‌ای و اساسی است!
۲۷ شهریور ۱۳۹۷ توضیحات معاون حقوقی روحانی در خصوص حکم قاضی آمریکایی علیه ایران
۲۷ شهریور ۱۳۹۷حضور ۳۰ هزار ایرانی در عراق تا عاشورا / تک‌فروشی ویزا نداریم
۲۶ شهریور ۱۳۹۷ترامپ خطاب به آژانس: از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران مطمئن شوید
۲۶ شهریور ۱۳۹۷توافق برای نامزدی «عادل‌ عبدالمهدی» برای نخست‌وزیری عراق
۲۶ شهریور ۱۳۹۷اینفوگرافی/ توسعه انسانی کشورها در سال ۲۰۱۸ و رتبه ایران
۲۵ شهریور ۱۳۹۷خنثی‌سازی طرح تروریستی برای حمله به کاروان حسینی در عراق
۲۵ شهریور ۱۳۹۷ عادل عبدالمهدی، نخست وزیری در عراق می‌شود؟
۲۵ شهریور ۱۳۹۷ایران نوزدهمین کشور پرجمعیت جهان/ کاهش رقم پیش‌بینی جمعیت ایران تا سال 2030
۲۴ شهریور ۱۳۹۷حلبوسی رئیس جدید پارلمان عراق شد + جزییات
۲۳ شهریور ۱۳۹۷6 نماینده دیگر از ائتلاف العبادی بیرون آمدند
۲۳ شهریور ۱۳۹۷تهدید جفت پوچ وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی علیه ایران

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۹۰۳۰۵۰۷:۱۸:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ما به خاطر تقریبا هیچ دلیل منطقی، با قدرت مند ترین کشور جهان، رابطه ها را قطع کرد یم، به همین دلیل نتوانستیم غرامت بگیرم، نه همسایگان و اروپا رابطه ی درست با ما دارند، پولمان بی ارزش ترین پول دنیا شده، مجبور شدیم به بعضی کشورها امتیازات زیادی بدهیم،...
ناشناس۴۹۰۳۳۳۰۷:۴۸:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
غرامت ایران از عراق چی میشه ؟
ناشناس۴۹۰۷۰۷۱۰:۳۶:۴۴ ۱۳۹۷/۵/۲۲
غرامت را ما پرداخت کرده ایم با خرج میلیاردها ریال برای بازسازی .. عراق و هزینه های میلیاردی دیگر که مربوط به جنگ با داعش در داخل خاک عراق میشود میلیاردها پول برای ...
ناشناس۴۹۰۹۵۸۱۱:۴۷:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۲۲
.....کشور برادر و دوست که سالها حتی شیعیانش به بهانه ;ناچاری در جنگ علیه ایران شرکت کردند.
ناشناس۴۹۱۱۴۲۱۲:۴۲:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
خود دوستان دنبالش نرفتن الان که عراق باهاشون بد شده دارن بحثش رو به عنوان اهرم فشا مطرح میکنن اونم بعد از بیست و چند سال از پایان جنگ
زارع۴۹۱۹۶۹۱۷:۲۰:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۲۲
باد هوا
ناشناس۴۹۰۳۴۷۰۸:۰۳:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
جنگ عراق وکویت 3ماه طول کشید 50میلیلرد دلار غرامت گرفتند ما 8سال خسارت دیدیم چرا خسارت نگرفتیم 300هزار نفر شهید 500هزار جانباز و.............هزاران میلیارد دلار مملکت خسارت دید
ناشناس۴۹۰۹۳۷۱۱:۴۰:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۲۲
دریای خزر ... رفت.
ناشناس۴۹۰۳۵۶۰۸:۱۱:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
پس غرامت ما چی شد
حمید۴۹۰۵۸۳۰۹:۵۴:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۲۲
با سلام با حاتم بخشی بزرگان ایران غرامت عراق بخشوده و بجای آن غرامت جنگ از مردم ایران دریافت شد وبه مردم فهیم عراق در حال پرداخت است با تشکر از بزرگان
ناشناس۴۹۰۹۶۴۱۱:۴۹:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
در ساده ترین مسائل نمیتونند حق مملکت رو بگیرند.
علی۴۹۱۰۹۲۱۲:۲۶:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
مسولین .. ما که از عراق خسارت نمی گیرند .
هموطن۴۹۰۳۵۹۰۸:۱۲:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۲۲
چرا درحالیکه اکثریت ایثارگران و اسیب دیده های جنگ در سختی زندگی می کنند، غرامت جنگی از عراق گرفته نشده است ؟ این یک مطالبه ملی است . لطفا جواب بدهید
بهزادی۴۹۰۳۷۹۰۸:۲۷:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
دریغ از یک ریال که عراق جهت جنگ با ایران غرامت داده باشد اینست دیپلماسی خارجی موفق که همواره وزارت خارجه هر از گاهی از ان سخن میگوید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۴۹۰۳۸۶۰۸:۳۲:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ما چه کردیم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
ugd۴۹۰۳۹۷۰۸:۳۷:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
حداقل مسئولین این کشور قدری یاد بگیرند که منافع ملی و مردمی کشور را فدای بیگانکان نکنند و فکری برای بیکاری,اعتیاد,فسادو هزاران مشکل این مملکت نمایند.
ناشناس۴۹۰۴۴۸۰۸:۵۹:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ببینید کویت که اندازه ابادان هستش تونست غرامتشو بگیره ولی ما هنوز نتونستیم.
ناشناس۴۹۰۴۵۸۰۹:۰۴:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ماغرامت هم دادیم الان هم داریم میدیم
ناشناس۴۹۰۵۱۸۰۹:۳۰:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
باید به دولن عراق در پرداخت غرامت فشار آورد تا اینقدر دنبال رو سیاست های امریکا نباشد
ناشناس۴۹۰۹۷۲۱۱:۵۱:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
بزرگوار دولت عراق بدهی های عادیش رو پرداخت کنه غرامت پیشکش. به عنوان نمونه سالهاست مفتی برق میبرند عین خیالشون نیست.
حسن۴۹۰۵۵۲۰۹:۴۵:۲۷ ۱۳۹۷/۵/۲۲
باید ایران از عراق وتمام کشورهای عربی حامی صدام در 8سال دفاع مقدس غرامت بگیرد با استناد به قطعنامه سازمان ملل در مقصر دانستن عراق درحمله به ایران تا امروز هم ما خیلی سهل انگاری کردیم پرونده باید باز باشد هم پاشنه آشیل عراق باشد وهم کشور های عربی علی الخصوص عربستان یهودی هرروز جمعی از گاوهای شیرده را جمع نکند وبه ما دهن کجی کند این اصل سیاست خارجی ما براساس عزت ومصلحت است
حمید۴۹۰۵۶۲۰۹:۴۸:۱۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
سلام پس چرا ایران هرگز غرامت دریافت نکرده و ملت ایران باید غرامت به عراق پرداخت کند این از بی کفایتی مدیران کشور است
حسن۴۹۰۸۰۱۱۱:۰۳:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
غرامت گرفتن ما پیشکش، فعلا گویا ما در حال غرامت دادن به عراقیم
سلام۴۹۰۹۷۵۱۱:۵۱:۴۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ما چیزی که نگرفتیم بماند 2 برابر هم گذاشتیم روش تقدیم به ظاهر برادران عراقی کردیم آخرش هم میگن اول منافع ملی خودمون به تحریم های ایران هم عمل خواهیم کرد ...آقا یه پیشنهاد گل بگیرید این دستگاه دیپلماسی رو خیال همه راحت بشه
ناشناس۴۹۱۰۸۸۱۲:۲۵:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۲۲
الان وقتشه غرامت رو از العبادی پس بگیرید.
حبیب۴۹۱۴۶۱۱۴:۲۱:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۲۲
غرامت نگرفتیم هیچ .... داریم درآنجا به عمران وآبادی پرداخته این یعنی ...
ناشناس۴۹۱۵۱۶۱۴:۳۶:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
حاصل بی توجهی مستمر به حقوق شهروندی مردم ...، روزی اشکار خواهد شد دست خدا بالاتر از همه دستهاست
11111۴۹۱۵۲۴۱۴:۳۸:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
پس چه مسئله اي بود...ه ايران غرامت جنگ رو بخشيده ؟؟؟؟!!!!!!
ناشناس۴۹۱۵۷۸۱۴:۵۶:۱۶ ۱۳۹۷/۵/۲۲
... نصف این غرامت هم بهمون پرداخت نشد که هیچ هر سال اربعین کلی هم باید پول اونجا خرج کنیم کردستان عراق هم شده اتوبان برای جنس قاچاق و... سهم ما از عراق فقط بمب بوده و گردو غبار
کمیجانی۴۹۱۵۸۲۱۴:۵۸:۰۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ظاهرا ............. الان شاهدیم که ایران هم در مطالبه خسارات جنگ از عراق، به رغم وجود قطعنامه سازمان ملل، عقب نشینی کرده و هم در قضیه دریای خزر.
ناشناس۴۹۱۸۷۷۱۶:۴۱:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
خسارت ایران براساس گفته خاویر پرز دکوئه یار رییس وقت سازمان ملل متحد 1000 میلیارددلار بوده است(در سال 1991)اما دریغ از یک ِسنت .
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتری

پربحث‌های امروز

 1. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 2. بازار مسکن در نیمه دوم امسال چگونه خواهد بود؟

 3. روایت «جان کری» از خواسته طرف ایرانی در «لوزان»/ظریف با انتشار توافق موافق نبود

 4. ظریف: با تصویب FATF همه مشکلات حل نمی‌شود

 5. سقوط تیر برق بر روی دسته سینه زنی در لار/۳ کشته و مصدوم

 6. روشن:اگر قائدی و اسماعیلی ستاره هستند فاتحه فوتبال را بخوانیم/پیراهن استقلال شده اسباب بازی!

 7. جزئیات پرونده تخلف فروش آنلاین سکه/ مالباختگان ثامن منتظر باشند

 8. چالش اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان

 9. آمریکا رو به سوی یک «توفان کامل» روان است

 10. پیکر طلبه مشهدی در مشهد تشییع شد

 11. آیفون ۱۰ اس مکس؛ سنگین‌ترین آیفون

 12. ذوالقدر: در اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان باید شفاف و قاطع عمل کرد

 13. آئین مشعل گردانی در دولت آباد تهران  

 14. توئیت جدید ظریف درباره عاشورا+عکس

 15. زنگنه در نشست اوپک شرکت نمی‌کند

 16. «مسکو» هواپیماهای رژیم صهیونیستی در حریم هوایی سوریه را سرنگون کند

 17. عباس(ع)، جوانمردی که امان‌نامه را نپذیرفت

 18. رشد اقتصادی به 1.7 درصد کاهش یافت

 19. آخرین اشتباه قذافی چه بود؟

 20. طوفان در استان گلستان/ شکسته‌شدن درختان و تیرهای برق در گرگان+ تصاویر

 21. 4 تیم نهایی لیگ قهرمانان آسیا مشخص شدند+برنامه مسابقات

 22. تامین مالی پروژه‌های نیمه‌تمام با ابزار صندوق سرمایه‌گذاری پروژه

 23. بیش از پنج میلیون کودک یمنی در معرض قحطی هستند

 24. حمله یک خودرو به عزاداران حسینی در لندن+عکس

 25. اختلاف خانوادگی در کلاردشت قربانی گرفت

پربحث‌های دیروز

 1. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 2. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 3. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 4. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 5. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 6. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 7. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 8. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 9. ملاقات‌های کری و ظریف پرونده قضایی شد

 10. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 11. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 12. بازیگر مشهور آمریکایی در مراسم عزاداری امام حسین (ع)  

 13. دولت ترامپ از طرح «هیلی» درباره ایران عقب نشینی کرد

 14. یک بانوی مداح پاسخ می‌دهد/کسی با دفترچه و بلندگو مداح نمی‌شود/ انتقاد از خیابان‌گردی خانم‌ها در محرم

 15. حضور مادورو در رستوران گران قیمت جنجال به پا کرد+ عکس

 16. دولت، رانت فولاد و پتروشیمی را سرسفره فقرا ببرد

 17. طعنه عادل فردوسی‌پور به حسین رضازاده

 18. ردپای یک اقدام «روحانی» برای مصونیت بخشی به «سیف»

 19. روحانی اول مهر ماه به نیویورک سفر می کند

 20. کیف ضد گلوله+عکس

 21. تب بازار خودرو پایین نیامد/ آخرین قیمت خودروها در بازار

 22. راغفر:آزادسازی نرخ ارز در راستای سیاست‌های شوک درمانی است

 23. هزینه سفر روحانی به نیویورک چقدر است؟

 24. سکه ثامن رسما اعلام ورشکستگی کرد

 25. طلبه مضروب مشهدی درگذشت

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک پیشنهاد برای حل معضل پرداخت سکه به عنوان مهریه

 3. فشارهای اقتصادی، دولت بی انگیزه و رسالت نخبگان در قبال مردم

 4. جایگاه vip سید احمد خمینی در مراسم عزاداری؛ نظر شما در مورد این عکس چیست؟ + واکنش نتیجه امام به تصاویر  

 5. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 6. روحانی: در برابر جنگ اقتصادی دشمن سر مشق مردم ما عاشورا است/ رشد اقتصادی کشور در ۴ سال گذشته نسبت به ۳۵ سال گذشته به طور متوسط ۲ برابر بوده است

 7. در 400 سال اخیر ایران به اندازه کنونی مقتدر نبوده/سعودی در آستانه فروپاشی است نه ایران/آمریکایی‌ها به محمدرضا می‌گفتند شاه چمدانی!

 8. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 9. کینه ضدانقلاب از عزاداری‌های محرم+ عکس

 10. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 11. آقای جهانگیری مدیران بی انگیزه را چه کسی برکنار کند؟!

 12. عوامل خارجی یا داخلی؛ کدام یک در بی‌ثباتی‌های ارزی موثرتر بود؟

 13. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 14. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 15. من یک معلم آمریکایی هستم!  

 16. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 17. طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزئیات

 18. حمله ماموران آل سعود به «تکایا» و «خیمه‌های عاشورایی» در قطیف +عکس و فیلم

 19. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 20. خواننده معروف ممنوع الکار شد

 21. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 22. زیباکلام: استیضاح وزرا حرکتی پوپولیستی و عوام‌فریبانه مجلس است

 23. داستان کمبود دارو به نسخه‌های همسر وزیر بهداشت هم رسید + عکس

 24. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 25. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

پربحث‌های امروز

 1. آمریکا رو به سوی یک «توفان کامل» روان است

 2. «مسکو» هواپیماهای رژیم صهیونیستی در حریم هوایی سوریه را سرنگون کند

 3. آخرین اشتباه قذافی چه بود؟

 4. بیش از پنج میلیون کودک یمنی در معرض قحطی هستند

 5. ویلیام برنز: مشکل ما با ایران ریشه‌ای و اساسی است!

 6. نگاهی به دیدارهای سران ۲ کره برای رسیدن به صلح پایدار

 7. افزایش مرگ‌های ناشی از «اوردوز» در کانادا

 8. چهار میلیون نوجوان آمریکایی هر روز ماری‌جوانا مصرف می‌کنند

 9. ماکرون با ترامپ و روحانی در سازمان ملل دیدار می‌کند

 10. یک شاهزاده مطرح به جمع مخالفان بن‌سلمان در لندن پیوست

 11. حمله شدید الحن ترامپ به دادستان کل آمریکا: «من اصلا دادستان کل ندارم»

 12. بورس روسیه در بالاترین سطح تاریخ خود ایستاد

 13. جنگ تعرفه‌ای آمریکا و چین ادامه دارد/وضع تعرفه 60 میلیارد دلاری از سوی چین

 14. مسکو: پوتین و اسد بعد از سقوط هواپیمای روسی با هم تماسی نداشته‌اند

 15. حکم حبس نواز شریف تعلیق شد

 16. نخست وزیر سابق مالزی به اتهام فساد مالی بازداشت شد

 17. انگلیس پنج میلیارد پوندی جنگنده‌ به قطر می‌فروشد

 18. توافق احزاب کرد درباره ریاست جمهوری عراق

 19. اعلام جرم علیه رئیس‌جمهوری سابق آرژانتین به اتهام فساد

 20. استقبال دبیرکل سازمان ملل از توافق مسکو و آنکارا درباره ادلب

 21. توافق دو کره برای میزبانی مشترک المپیک 2032

 22. از توافق درباره «ادلب»، استقبال می‌کنیم

 23. تولید نفت آمریکا بیشتر می‌شود

 24. بیل گیتس: ترامپ در مورد بسیاری از مسائل ایدئولوژی ثابتی ندارد

 25. چرا رژیم صهیونیستی از توافق اردوغان و پوتین بر سر ادلب به خشم آمده است؟

پربحث‌های دیروز

 1. ملاقات‌های کری و ظریف پرونده قضایی شد

 2. دولت ترامپ از طرح «هیلی» درباره ایران عقب نشینی کرد

 3. حضور مادورو در رستوران گران قیمت جنجال به پا کرد+ عکس

 4. روحانی اول مهر ماه به نیویورک سفر می کند

 5. وندی شرمن: در مذاکرات با ایران مظلوم‌نمایی می‌کردم

 6. تماس چاووش اوغلو با ظریف درباره توافق ادلب/نشست ایران، روسیه و ترکیه در نیویورک

 7. واکنش پوتین به حادثه هواپیمای نظامی روسیه در سوریه

 8. حکم عجیب مُفتی مصری درباره اهدای عضو

 9. پشت پرده حمله اسرائیل و فرانسه به روسیه در خاک سوریه

 10. حمله موشکی به مراکز صنایع نظامی و تحقیقات در لاذقیه سوریه

 11. انگلیس ۲۴ جنگنده «تایفون» به قطر می‌فروشد/اظهارات وزیردفاع انگلیس

 12. بشار الجعفری: شورای امنیت اسرائیل را مجازات کند

 13. حمایت دمشق از توافق روسیه و ترکیه در خصوص ادلب

 14. بازیگر فیلم‌های مستهجن درباره رابطه‌اش با ترامپ کتاب منتشر کرد

 15. رئیس جمهور سابق آرژانتین رسما به فساد متهم شد

 16. وزیر دفاع روسیه: اسرائیل مسئول ساقط شدن هواپیمای روسیه در سوریه است

 17. دور دوم گفتگوهای کنسولی ایران و انگلیس انجام شد

 18. دو شهید و 15 زخمی در تظاهرات فلسطینی‌ها

 19. وزیر آلمانی مخالف مرکل برکنار شد

 20. وزیر خارجه آمریکا: کارهای خطرناک ایران در سوریه باید متوقف شود

 21. کرملین: اجرای توافق روسیه و ترکیه درباره «ادلب» متوقف نمی‌شود

 22. سفیر ایران در هلند: آیا اروپا می‌تواند به ترامپ اعتماد کند؟

 23. واکنش اتحادیه اروپا به توافق روسیه و ترکیه

 24. حمله به سفارت ایران به برکناری افسر ارشد پلیس یونان منجر شد

 25. نتانیاهو، دولت سوریه را به سرنگونی هواپیمای روسیه متهم کرد

پربحث‌های هفته

 1. حمله ماموران آل سعود به «تکایا» و «خیمه‌های عاشورایی» در قطیف +عکس و فیلم

 2. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

 3. واشنگتن دیدار کری با ظریف را «شرم‌آور» و «نامناسب» خواند

 4. جت اختصاصی اردوغان جنجال‌آفرین شد+ عکس

 5. روایت جان کری از تقلیل طلب ایران از واشنگتن به کمتر از یک‌پنجم

 6. ملاقات‌های کری و ظریف پرونده قضایی شد

 7. نیکی هیلی: در حال حاضر، تمرکز اصلی ما برروی مردم ایران است!

 8. وزیر دفاع روسیه: عملیات نظامی در ادلب انجام نخواهد شد

 9. عراقی ها سرکنسولگری ایران در بصره را آب و جارو کردند  

 10. جان کری: از پیروزی روحانی و انتصاب ظریف خیالمان آسوده شد

 11. دولت ترامپ از طرح «هیلی» درباره ایران عقب نشینی کرد

 12. حضور مادورو در رستوران گران قیمت جنجال به پا کرد+ عکس

 13. بازی بزرگ کره شمالی

 14. راز سکوت سوریه در مقابل حمله رژیم صهیونیستی چه بود؟

 15. روحانی اول مهر ماه به نیویورک سفر می کند

 16. حمله موشکی سپاه به مقر حزب دموکرات کردستان و پیام جمهوری اسلامی به آمریکا و متحدانش

 17. العبادی: اصراری بر ماندن در قدرت ندارم/ غافلگیرتان می‌کنم

 18. واشنگتن: خواهان توافقی جامع با ایران هستیم

 19. طرح کنگره آمریکا برای تحریم جدید ایران

 20. لاوروف: آمریکا اول تحریم، بعد تشدید تحریم و در گام آخر مذاکره می‌کند

 21. خزانه‌داری آمریکا: عربستان و اسرائیل به ما برای تحریم ایران کمک می‌کنند

 22. فرمول کاخ سفید نشینان و مذاکره به سبک دونالد ترامپ/ سرانجام توافق آمریکا و کره شمالی چه خواهد شد؟

 23. وندی شرمن: در مذاکرات با ایران مظلوم‌نمایی می‌کردم

 24. واشنگتن‌پست: وزیر خزانه‌داری آمریکا روشی بکر برای مقاومت علیه سیاست‌های ترامپ درباره ایران یافت

 25. ترامپ از اتخاذ موضعی سخت در قبال چین خبر داد

آخرین عناوین