پرداخت غرامت جنگی عراق به کویت

گروه جهان الف،   3970522019 ۳۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

مجموع رقم‌های پرداختی عراق به دولت کویت به عنوان غرامت جنگی تاکنون بیش از ۴۷ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش ایسنا، در طول یک دهه، جامعه بین‌المللی دوبار شاهد تجاوز یک کشور به کشورهای هم‌جوار خود بود. رژیم بعثی عراق در ۳١ شهریور ماه ١۳۵٩ ( ٢٢ سپتامبر ١۹۸۰) جمهوری اسلامی ایران را مورد تهاجم همه جانبه خود قرارداد و جنگ خانمان‌سوزی را دامن زد که آتش آن تا هشت سال شعله‌ور بود و قربانیان زیادی را به کام خود کشید و خسارات زیادی به بار آورد. همچنین در ١٢ مرداد ۱۳۶۹(۲ اوت ۱۹۹۰) نیروهای نظامی عراق در اولین ساعات بامداد، تهاجم نظامی وسیعی را علیه کویت آغاز کردند و به سرعت خاک این کشور را به اشغال خود درآوردند.

«سه سال پس از پایان جنگ ایران و عراق و برقراری آتش‌بس بین دو کشور، صدام حسین با تمام قوا به کویت حمله کرد و توانست در کمترین زمان ممکن، تمام کویت را اشغال و به‌سوی مرزهای عربستان پیشروی کند. از مهم‌ترین دلایلی که برای حمله‌ی عراق به کویت می‌توان برشمرد، بدهی ۳۰ میلیارد دلاری عراق به این کشور و نیز درخواست عراق از کشورهای صادرکننده‌ی نفت برای افزایش قیمت نفت است. »(۱)

به دنبال تهاجم عراق به کویت، حکومت دست نشانده‌ای با نام «حکومت موقت کویت آزاد» در این کشور استقرار یافت. اما با واکنش شورای امنیت و تشکیل نیروهای ائتلاف، دولت عراق با شکستی سخت، ناچار به پذیرش تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت شد و به اشغال کویت پایان داد. در تاریخ ٩ اسفندماه ۱۳۶۹(٢٨ فوریه ۱۹۹۱) تعلیق عملیات موسوم به «طوفان صحرا» اعلام شد و در پی آن، عراق تمام شرایط مقرر در قالب قطعنامه ۶۸۶ مورخ ١١ اسفند ۱۳۶۹ (۲مارس ۱۹۹۱) را پذ یرفت.

کویت چگونه خسارتش را از عراق گرفت؟

«از سال ۲۰۱۴ این اولین پرداختی است که کمیسیون غرامت سازمان ملل، عراق را ملزم به پرداخت آن به کویت کرده است. پرداخت غرامت عراق به کویت از اکتبر سال ۲۰۱۴، به دلیل چالش‌های امنیتی و دشواری‌های مربوط به بودجه عراق، متوقف شده‌ بود. کمیته خسارت سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۱ به عنوان زیر شاخه‌ای از شورای امنیت سازمان ملل متحد تأسیس شد.

این کمیته تصمیم گرفت که عراق ۵۲.۴ میلیارد دلار به عنوان غرامت جنگی به اشخاص، شرکت‌ها و نهادهای دولتی وغیر دولتی کویت که در جریان این جنگ دچار خسارت شدند، پرداخت کند.

به همین منظور مقامات عراق تصمیم گرفته‌اند تا ۹۰ میلیون دلار به کویت پرداخت کنند که با احتساب این مبلغ که روز شنبه اول اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ با پرداخت آن موافقت شد، این کمیته تاکنون مبلغی معادل ۴۷.۹ میلیارد دلار به عنوان خسارت به مدعیان پرداخت کرده است.»(۲)

«خالد المضف» رئیس هیأت مدیره سازمان کل برآورد خسارت های جنگ عراق و کویت پیشتر در هشتاد و سومین نشست کمیسیون خسارت‌های جنگ سازمان ملل متحد که در ژنو سوئیس برگزار شد، تاکید کرد: بغداد ماه آگوست گذشته نامه‌ای ارسال کرد و در آن جایگزین‌های پرداخت مبلغ باقی مانده از غرامت جنگ را قید کرده بود. از جمله جایگزین‌های مطرح شده، خرید گاز عراق براساس مبلغ مورد توافق دو طرف و مذاکره درباره کاهش درصد واردات نفتی عراق و فراورده های آن به کویت بود.

از دیگر پیشنهادهای عراق برای پرداخت غرامت جنگ، درخواست بغداد برای کاهش مبلغ باقی مانده براساس توافق پاریس و نیز تبدیل غرامت جنگ به وام عنوان شد.

کویت؛ کشور حامی صدام علیه ایران

در میان کشورهای حامی عراق، دولت کویت در کنار کشور عربستان همواره نقش کلیدی در حمایت از صدام و پابرجا ماندن وی داشت و در جنگ تحمیلی بارها اخبار استفاده نظامیان بعثی از سرزمین کویت به منظور حمله به ایران منتشر به گوش می‌رسید. نظامیان بعثی به راحتی از آبهای کویت، جزیره بوبیان و فضای کشور کویت به منظور حمله به فاو، جزیره خارک و کشتی‌های تجاری و نفتکش‌های ایرانی در خلیج فارس استفاده  کردند.

اگرچه دولت کویت در سال ۱۳۶۹ مزد حمایت چندساله خود از دولت بعث عراق را با حمله و اشغال کویت توسط صدام دریافت کرد، ولی ملت ایران هیچگاه اقدامات دولت‌های عربستان و کویت در حمایت همه جانبه از صدام را که موجب طولانی شدن جنگ تحمیلی شد، فراموش نخواهد کرد.

کمک‌های مالی کویت به عراق در جنگ تحمیلی

در دوران جنگ تحمیلی، کویت و اردن به عراق اجازه دادند تا از بنادرشان جهت واردات سلاح و تجهیزات جنگی استفاده شود. کویت، نه‌تنها خاک و پایگاه هوایی خود را در اختیار عراق گذاشت، بلکه به گفته «شیخ الصباح» یکی از سفرای کویت در آمریکا ۱۴ میلیارد دلار پول نقد به‌عنوان وام بلاعوض به عراق داد و این علاوه بر نفتی است که کویت در آن برهه زمانی به عراق صادر می‌کرد.

بر اساس گزارش‌ها،کویت بیشترین کمک‌های لجستیک را در اختیار عراق قرار داد. در سال ۱۹۸۱ روزانه بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کامیون، مرزهای کویت را به مقصد عراق ترک می‌کردند. کویت و عربستان همچنین به منظور حمایت مالی از عراق توافق کردند تا از سال ‌۱۹۸۲ عایدات صدور نفت از منطقه روزانه ‌۳۰۰ الی ‌۳۵۰ هزار بشکه به حساب عراق ریخته شود. (۳)

اشتباهی که صدام مرتکب شد

«پس از حمله عراق به کویت در ۱۱ مرداد ۱۳۶۹ روشن شد که ایران در تشخیص ماهیت جنگ‌طلبانه صدام و انتخاب استراتژی «تنبیه متجاوز» صحیح عمل کرده است. آنچه در جریان جنگ صدام علیه ایران حاصل شد، ناامید شدن او از تجاوز به ایران بود. ولی او از روحیه تجاوزگری و انتخاب گزینه نظامی به‌عنوان اولین راهکار، عقب‌نشینی نکرد. به همین جهت، این بار فقط قربانی عوض شد. کشورهای هم‌پیمان که روزی او را برای حمله به ایران تشویق، کمک و همراهی می‌کردند، این بار به‌عنوان قربانی اول، و کشور عراق به‌عنوان قربانی بعد در تاریخ ثبت شدند.

رئیس‌جمهور عراق با اشغال کویت، دوستان و هم‌پیمانانش در جنگ با ایران را از دست داد و آنها را یک‌شبه تبدیل به دشمن کرد. با سرازیر شدن ارتش عراق به کویت، ترس بر سران کشورهایی مانند عربستان و امارات مستولی شد، تا جایی که درهای سرزمین خود را بیش از گذشته به روی ارتش‌های کشورهای غربی و به‌ویژه آمریکا گشودند و هزینه‌های جنگ آمریکا با صدام را به‌طور کامل پرداخت کردند.


به دنبال برپایی دومین جنگ گسترده صدام علیه کشورهای همسایه عراق، این کشور با تهاجم وسیع ارتش آمریکا مواجه و مجبور شد ضمن رها کردن کویت، به فکر حفظ حکومت بعث باشد. اما آمریکا این بار دیگر صدام را رها نکرد و پس از یک دوره تحریم ۱۰ ساله، سرانجام به بهانه وجود جنگ‌افزارهای کشتار جمعی در عراق بار دیگر با کمک ارتش‌های کشورهای اروپایی از مرز دو کشور عربی کویت و عربستان به عراق لشکرکشی کرد و با فروپاشی ارتش این کشور، ظرف ۲۰ روز حکومت بغداد را ساقط کرد. (۴)»

چرا صدام به کویت حمله کرد؟

درباره دلیل حمله صدام به کویت «ارتشبد عدنان خیرالله» از اعضای بلندپایه و اصلی رژیم بعث و وزیر جنگ عراق در زمان جنگ با ایران اعتقاد دارد: «صدام بعد از جنگ با ایران با واقعیت جدیدی روبه‌رو شد؛ نیروهای ارتش در طول ۸ سال جنگ به یک میلیون نفر رسید و در بسیاری از موارد متمایل به طیف‌های مختلف شدند. صدام متوجه شد که در برابرش بدهی‌های سنگینی هست که عراق نمی‌تواند آن‌ها را پرداخت کند.

البته صدام خشنود بود و آن را «پیروزی» برای خود قلمداد می‌کرد و ماشین تبلیغاتی‌اش را در این سمت به حرکت انداخته بود؛ اما هم زمان باید خودش را در برابر واقعیت و وضعیت اقتصادی کشور نیز می‌داد و می‌بایست برای مشکلات اقتصادی بدون این که به دنبال دلایل آن باشد، راه‌حلی می‌یافت، همچنین عوامل دیگری نیز بودند که می‌توانستند منجر به سقوط حکومت او شوند. صدام راه‌حل دیگری بهتر از این که وارد کویت شود و به روی ثروت‌های نفتی آن دست بیندازد، ندید، شاید از این راه بتواند درباره بدهی‌ها و نقش آینده خود مذاکره کند. البته این تفسیری سریع و گذرا است اما معتقدم که سنگینی بدهی‌ها محرک اول او بودند. صدام قبل از این که طرح خود را اجرا کند نبض طرف‌های متعددی را گرفت بدون این که نیت خود را کشف کند. در همین چارچوب دیدار با آپریل گلاسبی، سفیر امریکا صورت گرفت.

از این دیدار و اتفاقات دیگر صدام این‌گونه برداشت کرد که ورودش به کویت باعث واکنش غیرعادی از سوی غرب نخواهد شد. در مقابل صدام نیت کرده بود که منافع بزرگی در اختیار غرب قرار دهد از جمله کاهش قیمت نفت و باز کردن بازارهای کویت و علاوه بر آن ایفای نقش به عنوان هم پیمانی برای غرب و پلیس در منطقه. شاید از بدشانسی صدام حسین بود که وضعیت بین‌المللی با محاسبات او هم‌خوانی نداشت و اتحاد جماهیر شوروی نیز دچار تزلزل شده بود.»(۵)

دلایل اهمیت استقلال کویت برای غرب

۱- کویت با ذخایر عظیم نفتی خود اگر در اختیار قدرت‌های دیگر منطقه قرارگیرد، آن کشور را به یک غول عظیم نفتی تبدیل می‌کند که بر جریان آرام نفت تأثیر خواهد گذاشت و یک کشور را به بازیگری غالب در سازمان اوپک تبدیل می‌کند.


۲- کویت سمبل استقلال برای کشورهای کوچک‌تر حاشیه خلیج‌فارس و دلیل «اعتبار» یا «بی‌اعتباری» حامیان این کشورها به شمار می‌رود، بنابراین برای غرب به‌خصوص آمریکا هرگونه اقدامی در جهت تهدید کویت یا اعمال نفوذ در آن از هر طریق و از سوی هر کشوری زیان‌بار است. براین اساس، آمریکا به سیاست شوروی در خلیج‌فارس به‌شدت حساس است و حاضر به قبول حضور ناوگان این قدرت در کویت نیست. (۶)

منابع و مآخذ:
۱- سعید خالوزاده، مواضع شورای امنیت در قبال جنگ عراق و کویت، تهران، وزارت امور خارجه، ۱۳۷۵، ص ۱۲.
۲-  عراق پرداخت غرامت به کویت را از سر گرفت، خبرگزاری ایسنا، (۱۳۹۷).
۳- دستی که سر "صدام" را بالای دار برد، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، (۱۳۹۴).
۴- محمد فردی تازه کند، اشغال کویت توسط عراق؛ مهم‌ترین سند حقانیت ایران، (۱۳۹۴).
۵-  عدنان خیرالله، بخشی از کتاب «صدام از اینجا عبور کرد» با عنوان «وقتی که صدام قوی‌ترین معترض جنگ با ایران را کشت».
۶- روزنامه جمهوری اسلامی، ۱۳۶۶/۴/۳۰، ص۳، به نقل از خبرگزاری فرانسه.

عناوین مرتبط

۲۳ آبان ۱۳۹۷میم مثل «مین» مثل «مادرِ غمدار» + عکس
۲۲ آبان ۱۳۹۷طرح «خاورمیانه بزرگ»؛ سناریوی شوم تجزیه ایران و کشورهای منطقه
۱۹ آبان ۱۳۹۷هیچ نشانه‌ای از اینکه حکومت ایران در حال فروپاشی باشد، وجود ندارد
۱۹ آبان ۱۳۹۷جان بولتون: گزینه نظامی جایی در برنامه ما علیه ایران ندارد
۱۹ آبان ۱۳۹۷جمهوری‌خواهان یا دموکرات‌ها؟/ انتخابات آمریکا و عدم تاثیرگذاری بر تحریم‌های ایران
۱۹ آبان ۱۳۹۷انگلیس: لندن از بازگشت تحریم‌ها علیه تهران ناخرسند و ناامید است
۱۹ آبان ۱۳۹۷ادعای روزنامه اتریشی: افسر جاسوس روسیه در ایران استخدام شده بود
۱۹ آبان ۱۳۹۷ایران خواهان توسعه چرخه کامل سوخت هسته‌ای ملی برای اهداف صلح‌آمیز است
۱۸ آبان ۱۳۹۷ماجرای خاشقچی و طرح تشکیل ناتوی عربی/ آرزویی که محال و دست نیافتنی برای آمریکا و متحدانش در منطقه شد
۱۷ آبان ۱۳۹۷ سفر وزیر خارجه قطر به عراق
۱۷ آبان ۱۳۹۷وزارت خارجه آمریکا: بروز حادثه برای نفت‌کش‌های ایرانی خیلی محتمل است
۱۶ آبان ۱۳۹۷واکنش کاربران عراقی‌ و مسئولان سوری به اظهارات توهین‌آمیز رئیس‌جمهور مصر

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۹۰۳۰۵۰۷:۱۸:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ما به خاطر تقریبا هیچ دلیل منطقی، با قدرت مند ترین کشور جهان، رابطه ها را قطع کرد یم، به همین دلیل نتوانستیم غرامت بگیرم، نه همسایگان و اروپا رابطه ی درست با ما دارند، پولمان بی ارزش ترین پول دنیا شده، مجبور شدیم به بعضی کشورها امتیازات زیادی بدهیم،...
ناشناس۴۹۰۳۳۳۰۷:۴۸:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
غرامت ایران از عراق چی میشه ؟
ناشناس۴۹۰۷۰۷۱۰:۳۶:۴۴ ۱۳۹۷/۵/۲۲
غرامت را ما پرداخت کرده ایم با خرج میلیاردها ریال برای بازسازی .. عراق و هزینه های میلیاردی دیگر که مربوط به جنگ با داعش در داخل خاک عراق میشود میلیاردها پول برای ...
ناشناس۴۹۰۹۵۸۱۱:۴۷:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۲۲
.....کشور برادر و دوست که سالها حتی شیعیانش به بهانه ;ناچاری در جنگ علیه ایران شرکت کردند.
ناشناس۴۹۱۱۴۲۱۲:۴۲:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
خود دوستان دنبالش نرفتن الان که عراق باهاشون بد شده دارن بحثش رو به عنوان اهرم فشا مطرح میکنن اونم بعد از بیست و چند سال از پایان جنگ
زارع۴۹۱۹۶۹۱۷:۲۰:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۲۲
باد هوا
ناشناس۴۹۰۳۴۷۰۸:۰۳:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
جنگ عراق وکویت 3ماه طول کشید 50میلیلرد دلار غرامت گرفتند ما 8سال خسارت دیدیم چرا خسارت نگرفتیم 300هزار نفر شهید 500هزار جانباز و.............هزاران میلیارد دلار مملکت خسارت دید
ناشناس۴۹۰۹۳۷۱۱:۴۰:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۲۲
دریای خزر ... رفت.
ناشناس۴۹۰۳۵۶۰۸:۱۱:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
پس غرامت ما چی شد
حمید۴۹۰۵۸۳۰۹:۵۴:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۲۲
با سلام با حاتم بخشی بزرگان ایران غرامت عراق بخشوده و بجای آن غرامت جنگ از مردم ایران دریافت شد وبه مردم فهیم عراق در حال پرداخت است با تشکر از بزرگان
ناشناس۴۹۰۹۶۴۱۱:۴۹:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
در ساده ترین مسائل نمیتونند حق مملکت رو بگیرند.
علی۴۹۱۰۹۲۱۲:۲۶:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
مسولین .. ما که از عراق خسارت نمی گیرند .
هموطن۴۹۰۳۵۹۰۸:۱۲:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۲۲
چرا درحالیکه اکثریت ایثارگران و اسیب دیده های جنگ در سختی زندگی می کنند، غرامت جنگی از عراق گرفته نشده است ؟ این یک مطالبه ملی است . لطفا جواب بدهید
بهزادی۴۹۰۳۷۹۰۸:۲۷:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
دریغ از یک ریال که عراق جهت جنگ با ایران غرامت داده باشد اینست دیپلماسی خارجی موفق که همواره وزارت خارجه هر از گاهی از ان سخن میگوید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۴۹۰۳۸۶۰۸:۳۲:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ما چه کردیم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
ugd۴۹۰۳۹۷۰۸:۳۷:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
حداقل مسئولین این کشور قدری یاد بگیرند که منافع ملی و مردمی کشور را فدای بیگانکان نکنند و فکری برای بیکاری,اعتیاد,فسادو هزاران مشکل این مملکت نمایند.
ناشناس۴۹۰۴۴۸۰۸:۵۹:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ببینید کویت که اندازه ابادان هستش تونست غرامتشو بگیره ولی ما هنوز نتونستیم.
ناشناس۴۹۰۴۵۸۰۹:۰۴:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ماغرامت هم دادیم الان هم داریم میدیم
ناشناس۴۹۰۵۱۸۰۹:۳۰:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
باید به دولن عراق در پرداخت غرامت فشار آورد تا اینقدر دنبال رو سیاست های امریکا نباشد
ناشناس۴۹۰۹۷۲۱۱:۵۱:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۲۲
بزرگوار دولت عراق بدهی های عادیش رو پرداخت کنه غرامت پیشکش. به عنوان نمونه سالهاست مفتی برق میبرند عین خیالشون نیست.
حسن۴۹۰۵۵۲۰۹:۴۵:۲۷ ۱۳۹۷/۵/۲۲
باید ایران از عراق وتمام کشورهای عربی حامی صدام در 8سال دفاع مقدس غرامت بگیرد با استناد به قطعنامه سازمان ملل در مقصر دانستن عراق درحمله به ایران تا امروز هم ما خیلی سهل انگاری کردیم پرونده باید باز باشد هم پاشنه آشیل عراق باشد وهم کشور های عربی علی الخصوص عربستان یهودی هرروز جمعی از گاوهای شیرده را جمع نکند وبه ما دهن کجی کند این اصل سیاست خارجی ما براساس عزت ومصلحت است
حمید۴۹۰۵۶۲۰۹:۴۸:۱۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
سلام پس چرا ایران هرگز غرامت دریافت نکرده و ملت ایران باید غرامت به عراق پرداخت کند این از بی کفایتی مدیران کشور است
حسن۴۹۰۸۰۱۱۱:۰۳:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
غرامت گرفتن ما پیشکش، فعلا گویا ما در حال غرامت دادن به عراقیم
سلام۴۹۰۹۷۵۱۱:۵۱:۴۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ما چیزی که نگرفتیم بماند 2 برابر هم گذاشتیم روش تقدیم به ظاهر برادران عراقی کردیم آخرش هم میگن اول منافع ملی خودمون به تحریم های ایران هم عمل خواهیم کرد ...آقا یه پیشنهاد گل بگیرید این دستگاه دیپلماسی رو خیال همه راحت بشه
ناشناس۴۹۱۰۸۸۱۲:۲۵:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۲۲
الان وقتشه غرامت رو از العبادی پس بگیرید.
حبیب۴۹۱۴۶۱۱۴:۲۱:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۲۲
غرامت نگرفتیم هیچ .... داریم درآنجا به عمران وآبادی پرداخته این یعنی ...
ناشناس۴۹۱۵۱۶۱۴:۳۶:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۲۲
حاصل بی توجهی مستمر به حقوق شهروندی مردم ...، روزی اشکار خواهد شد دست خدا بالاتر از همه دستهاست
11111۴۹۱۵۲۴۱۴:۳۸:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
پس چه مسئله اي بود...ه ايران غرامت جنگ رو بخشيده ؟؟؟؟!!!!!!
ناشناس۴۹۱۵۷۸۱۴:۵۶:۱۶ ۱۳۹۷/۵/۲۲
... نصف این غرامت هم بهمون پرداخت نشد که هیچ هر سال اربعین کلی هم باید پول اونجا خرج کنیم کردستان عراق هم شده اتوبان برای جنس قاچاق و... سهم ما از عراق فقط بمب بوده و گردو غبار
کمیجانی۴۹۱۵۸۲۱۴:۵۸:۰۹ ۱۳۹۷/۵/۲۲
ظاهرا ............. الان شاهدیم که ایران هم در مطالبه خسارات جنگ از عراق، به رغم وجود قطعنامه سازمان ملل، عقب نشینی کرده و هم در قضیه دریای خزر.
ناشناس۴۹۱۸۷۷۱۶:۴۱:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۲۲
خسارت ایران براساس گفته خاویر پرز دکوئه یار رییس وقت سازمان ملل متحد 1000 میلیارددلار بوده است(در سال 1991)اما دریغ از یک ِسنت .

پربحث‌های امروز

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 3. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 4. توکلی: حرف ظریف درباره پولشویی خطا بود

 5. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 6. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 7. «فشن‌شو گربه‌ها» در پایتخت + عکس

 8. تصاویری از سلطان سکه و همدستانش  

 9. ظریف به مجلس احضار شد

 10. در پاسخ به حرفهایِ تکراریِ حسن عبّاسی

 11. آخرین گفت‌وگوی وحید مظلومین؛ گرانترین سیگار ایران را می‌کشم/ نمی‌توانید من را گوشه رینگ ببرید

 12. پرونده وحید مظلومین؛ از سکه‌هایی که پوشش بود تا دلارهایی که به خارج از کشور منتقل شد

 13. واکنش سخنگوی وزارت خارجه به واکنش‌ها به ادعای ظریف

 14. حرف‌های شنیدنی سلطان سکه قبل از اعدام

 15. توضیحات پلیس درباره ماجرای نیمه برهنه‌شدن یک زن در یاسوج

 16. توکلی: اقدامات خوبی برای مبارزه با فساد شده اما با برخورد درست فاصله داریم/ قربانیان یقه سفیدها چه کسانی هستند؟

 17. چرا قیمت دلار و سکه طی روزهای اخیر نزولی شد؟

 18. چند پیشنهاد برای خروج مسکن از رکود

 19. "تاج" باید فدراسیون فوتبال را ترک کند

 20. آخرین وضعیت بارش‌های ایران/ ادامه پاییز پرباران+جدول

 21. دولت سر مردم را به حضور مردم در ورزشگاه‌ها گرم نکند/ مسئولان کاری برای گرانی‌های روزافزون کنند

 22. سرقت میلیونی ۲۰ دقیقه‌ای از ویلای کردان

 23. ظریف، CFT و یک اتهام دیگر

 24. ماجرای هتک حرمت استاد ایرانی در دانمارک

 25. افشانی: تا ۱۵ آذر در شهرداری تهران می‌مانم

پربحث‌های دیروز

 1. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 2. سوت و کف به افتخار ظریف

 3. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 4. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 5. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 6. واکنش آخوندی به انتخاب شهردار تهران

 7. دوره آموزشی عراقچی برای دیپلمات‌های جوان افغانستانی+ عکس

 8. تاملی بر یک مصاحبه

 9. بازگشت تحریم‌ها و افراد خوش باور به غرب/ چرا از اشتباهات گذشته درس نمی‌گیریم؟

 10. برای برجام مدعی خزانه خالی بودند حالا برای CFT از پولشویی گسترده سخن می گویند

 11. فریبی که دختر مدرسه‌ای از شاگرد مغازه لوازم‌التحریری خورد

 12. جزئیات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد تا ۳۰۰ هزار تومان/ گوشت و مرغ و برنج در سبد

 13. ساندرو‌های مخفی در انبار به امید گرانی!

 14. هفت دقیقه تا تل‌آویو/ پدر موشكی ايران را بهتر بشناسيم + عکس

 15. اسامی عجیب غریب در شناسنامه‌های ایرانی+ اسامی و عکس

 16. رها شدن صدها تن گوجه‌فرنگی در اطراف زنجان  

 17. رای اتحاد ملت به آخوندی؛ از منتهی‌الیه جناح چپ به منتهی‌الیه جناح راست/ چه کسی باعث پیروزی احمدی‌نژاد شد؟/ عملکرد قالیباف به روایت مشاور روحانی

 18. اولین پرواز اردوغان با هواپیمای اهدایی امیر قطر+عکس

 19. تاملی بر مصاحبه ظریف

 20. اینترنشنال سعودی و جریانی که به اوباما نامه نوشت

 21. افزایش دستمزد کارگران بی نتیجه ماند/کمیته مزد هفته آینده تشکیل می شود

 22. حداقل خرج هفتگی در تهران چقدر است؟

 23. صندوقی که برای خریداران خودرو ۵۰ میلیون تومان آب خورد+ سند

 24. مانتوی متفاوت خانم معلم خلاق روستای سلخ قشم+ عکس

 25. خرازی: تاکنون صبوری به خرج داده و در برجام مانده‌ایم/ مدارک علیه زاغری، باقر و سیامک نمازی‌ علنی می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 2. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 3. آیا قدرت خرید مردم، ۵۰ سال قبل، بیش از امروز بود؟

 4. سلطان سکه اعدام شد

 5. سوت و کف به افتخار ظریف

 6.  «مهندسی»، مرحوم است یا مقتول؟!

 7. مقایسه قیمت بنزین در ایران و کشورهای همسایه/چه باید کرد؟

 8. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 9. ۵ نوامبر هم تمام شد و.../ بلند شدن ققنوس از خاکستر و همت آقای روحانی

 10. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 11. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 12. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 13. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 14. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 15. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 16. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 17. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 18. فاتحه تهران را بخوانیم

 19. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 20. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 21. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 22. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 23. نتایج اولیه انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا: حزب دموکرات‌ اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را در دست گرفت/ جمهوری خواهان اکثریت سنا را حفظ کردند

 24. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 25. آقایان! عذرخواهی کنید

پربحث‌های امروز

 1. نفس‌های آخر نیروهای امارات در غرب یمن

 2. ببر کاغذی اروپا برای حمایت از ایران در برابر تحریم‌های آمریکا

 3. وزیر مهاجرت رژیم‎صهیونیستی هم استعفا داد

 4. فرانسه: ترامپ باید به جای انتقاد از ماکرون، قدری نجابت نشان می‌داد

 5. کنگره‌آمریکا تحریم‌های ضد روسی را تا سال آینده به تاخیر می‌اندازد

 6. ادامه دومینوی حذف از کاخ‌سفید؛ «جان کلی» و «رایان زینک» هم می‌روند

 7. حمله جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی به دیرالزور سوریه

 8. رکوردشکنی کتاب «میشل اوباما» در میان پیش‌فروش‌ها

 9. بی‌محلی ترامپ به مجامع هنری آمریکا

 10. انصارالله: رئیس‌جمهور مستعفی یمن دچار مرگ بالینی است

 11. وزیر جنگ اسرائیل از سمت خود استعفا کرد

 12. ترکیه: برای کاهش تاثیر تحریم‌های ایران با آمریکا و اتحادیه اروپا همکاری می‌کینم

 13. اخبار ضد و نقیض از استعفای وزیر جنگ رژیم صهیونیستی

 14. موگرینی: اتحادیه اروپا توافق هسته‌ای با ایران را حفظ می‌کند

 15. پوتین دوشنبه با اردوغان دیدار می‌کند

 16. تحریم‌های آمریکا علیه ایران را اجرا می‌کنیم

 17. وین میزبانی از مکانیسم spv برای تجارت با ایران را رد کرد

 18. سناتور آمریکایی: بن سلمان قابل اعتماد نیست

 19. امیرعبداللهیان: مقاومت فلسطین صهیونیست‌ها را متوقف و پشیمان خواهد کرد

 20. لایه‌های پنهان تنش تازه در نوار غزه

 21. بالگردهای آمریکایی داعشی‌ها را جابه‌جا کردند

 22. آمریکا پسر سیدحسن نصرالله را تحریم کرد

 23. واشنگتن: انتظار تحقیقی سریع، دقیق و مجازات عاملان قتل خاشقچی را داریم

 24. دونالد ترامپ محصول یک دمکراسی شکست خورده است

 25. ملانیا ترامپ خواستار اخراج معاون بولتون شد

پربحث‌های دیروز

 1. اولین پرواز اردوغان با هواپیمای اهدایی امیر قطر+عکس

 2. خرازی: تاکنون صبوری به خرج داده و در برجام مانده‌ایم/ مدارک علیه زاغری، باقر و سیامک نمازی‌ علنی می‌شود

 3. تهران طی دو هفته آینده درباره اروپا تصمیم بگیرد

 4. واکنش سفیر ایران در لندن به شروط 12گانه آمریکا

 5. رژیم صهیونیستی ساختمان شبکه الاقصی را با خاک یکسان کرد/ حزب‌الله: تجاوز اسرائیل اقدام تروریستی وحشیانه است

 6. فرار یکی از عوامل قتل خاشقچی به عربستان

 7. جان بولتون: نوار لحظات قتل خاشقچی هیچ مشکلی برای بن‌سلمان ایجاد نمی‌کند

 8. شبکه سی‌ان‌ان از ترامپ شکایت می کند

 9. نیویورک تایمز: آمریکا صادرات دارو به ایران را تسهیل کند

 10. اردوغان: دستور قتل خاشقچی از بالای سعودی صادر شده است

 11. توطئه سعودی علیه اقتصاد ایران

 12. سخنگوی وزارت خارجه: بولتون از بیماری «ایران آزاری» مزمنی رنج می‌برد

 13. جان کری: ترامپ عاشق کیم جونگ اون است، اما...

 14. آشنا به بولتون: دعا کنید هسته ما بیرون نزند!

 15. اعتراض سوریه به تجاوزات ائتلاف آمریکایی

 16. بشار اسد با زنان و کودکان آزادشده از اسارت داعش دیدار کرد  

 17. سازمان ملل توقف درگیری‌ها را در یمن خواستار شد

 18. ترکیه از کنفرانس لیبی در پالرمو «ناامیدانه» خارج شد

 19. واکنش ترامپ به گزارش نیویورک‌تایمز درباره کره‌شمالی

 20. جمهوری‌خواهان کرسی سنای آریزونا را از دست دادند

 21. مقام آمریکایی: به تنهایی نمی‌توانیم محاسبات ایران را عوض کنیم

 22. توافق انگلیس و اتحادیه اروپا بر سر پیش‌نویس برگزیت

 23. مرکل خواستار تشکیل ارتش مشترک اروپایی شد

 24. یک وزیر دیگر ترامپ هم رفتنی شد

 25. کشته و زخمی شدن ۳۰۰۰ شبه‌نظامی ائتلاف سعودی تنها در ۱۲ روز

پربحث‌های هفته

 1. نتایج اولیه انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا: حزب دموکرات‌ اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را در دست گرفت/ جمهوری خواهان اکثریت سنا را حفظ کردند

 2. آمریکا بزرگترین فروشنده دانه سویا به ایران شد

 3. وزارت خارجه آمریکا: بروز حادثه برای نفت‌کش‌های ایرانی خیلی محتمل است

 4. پاسخ بی‌شرمانه پمپئو به توئیت «ظریف»

 5. علت اصلی مشکلات اقتصادی ایران چیست؟/ بسیار بعید است تحریم‌ها باعث مشکلی حاد برای ایران شود

 6. مشاجره لفظی ترامپ و خبرنگار سی‌ان‌ان+فیلم و عکس

 7. اولین پرواز اردوغان با هواپیمای اهدایی امیر قطر+عکس

 8. افشاگری خبرنگار گاردین: قتل خاشقچی به‌دلیل افشای حمایت بن‌سلمان از ایران‌اینترنشنال/ خطر تهدید جانی خبرنگار گاردین/ واکنش سفیر ایران

 9. تحریم‌ ایران و آخرین دیوار نظام تک قطبی جهان/ آیا نقشه آمریکا موفق است؟

 10. اروپایی‌ها بدانند ایران صبر زیادی ندارد/دستمان برای عمل نکردن به تعهدات برجامی باز است

 11. اگر رای دادن چیزی را تغییر می داد، این کار را غیرقانونی می‌کردند

 12. ظریف: علیرغم تلاش‌های آمریکا به پیشرفت خود ادامه می‌دهیم

 13. لوئیس فراخان در تهران: اگر ماشه جنگ کشیده شود پایان آمریکا را رقم خواهد زد

 14. آیا پاکستان میزبان جت نتانیاهو شده است؟ + تصاویر

 15. بن‌سلمان: پرونده «خاشقچی» نباید جهان را از ایران غافل کند!

 16. تاسف اتحادیه اروپا از تصمیم سوئیفت در تعلیق دسترسی بانک های ایرانی

 17. خرازی: تاکنون صبوری به خرج داده و در برجام مانده‌ایم/ مدارک علیه زاغری، باقر و سیامک نمازی‌ علنی می‌شود

 18. تهران طی دو هفته آینده درباره اروپا تصمیم بگیرد

 19. توطئه عربستان برای پیروزی در جنگ یمن و شکست انصارالله

 20. قدرت شلیک حزب‌الله بیش از ۹۵ درصد ارتش‌های جهان است

 21. لودریان خطاب به ظریف: باید راهی برای معامله با ایران پیدا کنیم

 22. نتایج انتخابات میان دوره ای آمریکا و آینده ترامپ، برجام و تحریم ها علیه ایران

 23. واکنش سفیر ایران در لندن به شروط 12گانه آمریکا

 24. طرح سعودی‌ها برای ترور دشمنان ایرانی و برگزاری نشستی در ریاض برای بررسی امکان ترور سردار سلیمانی

 25. مرکل: یمن شاهد بدترین فاجعه انسانی در کره‌زمین است

آخرین عناوین