مگنت-ستاره یک مربع

دولت؛ اصلاح طلبان و جریان انقلاب/ دولت چه میزان در بهبود وضع موجود می‌تواند مؤثر باشد؟

محسن مهدیان،   3970517141 ۲۵ نظر، ۵ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
دولت؛ اصلاح طلبان و جریان انقلاب/ دولت چه میزان در بهبود وضع موجود می‌تواند مؤثر باشد؟

اول از همه اعلام موضع؛ همه دولت‌ها، انحرافات و ناکارآمدی‌هایی داشته‌اند؛ اما این دولت که شکل تمام‌یافته دولت سازندگی در دهه‌70 است، یک ویژگی کلیدی دارد و آن‌هم دولت لیبرال هم در سطح «گفتمانی و اعتقادی» است و هم «سبک زندگی و رفتاری». جمع این دو در کنار هم تنها و تنها در سبک شخصیتی کارگزاران سازندگی خلاصه است.

در چنین مدلی است که آقای مسعود نیلی در کنار آقای نعمت‌زاده قرار می‌گیرد و یک پازل دولت لیبرال را کامل می‌کند؛ وحدت نظام سرمایه‌داری و سرمایه‌دار؛ نظام بازار و بازاری. این ویژگی سیاسی-معرفتی، انقلاب را از انقلاب تهی می‌کند و تنها صورتی باقی می‌ماند بی‌سیرت.

اما... شرایط کشور را چطور می‌بینید؟

شرایط کشور را از جهات مختلف می‌شود تحلیل کرد؛ اما یک جهت اهمیت بیشتری دارد و آ‌ن‌هم جایگاه دولت به‌عنوان مهم‌ترین نهاد اصلاحگر در کشور است. اما این دولت چه میزان در بهبود وضع موجود می‌تواند مؤثر باشد؟ فرض کنیم دولتی که تا دیروز کار نمی‌کرده است امروز بخواهد کار کند. مثلاً پنج درصد فعال‌تر شود. سؤال این است که آیا فعال شدن پنج درصد ظرفیت، به همین میزان کارآمدی ایجاد می‌کند؟ خیر.

اما... چرا دولت کار کند باز هم جواب نمی‌گیرد؟

هر دولتی برای پیشبرد فعالیت های خود نیازمند اعتبار لازم برای پای کار آوردن سرمایه اجتماعی است. سرمایه اجتماعی حمیت جامعه برای همراهی و همکاری با دولت است. جامعه ابتدا باید اعتماد کند تا بعد با تصمیمات دولت همراه شود. در غیر این صورت چه اتفاقی می‌افتد؟ همه تصمیمات حکومتی از اتاق جلسه که خارج شود، از سوی جامعه بدل می‌خورد.  مثال بزنیم. به نظر شما وقتی دولت در بازار طلا، سکه می‌فروشد انتظار دارد و انتظار داریم چه اتفاقی بیفتد؟ قیمت طلا به جهت افزایش عرضه کاهش یابد. اما چرا این اتفاق نیفتاد؟ چرا به‌عکس قیمت سکه باز هم افزایش می‌یابد؟ همین مثال درباره ارز هم وجود دارد. چرا جامعه معکوس رفتار می‌کند؟ چون این دولت اعتبار لازم برای اخذ تصمیمات مهم را ندارد و هر تصمیم عاقلانه‌ای بگیرد جامعه بدل آن را می‌زند.

در اقتصاد به این تناقض می‌گویند تعارض «انتظارات عقلایی» دولت با «انتظارات تطبیقی» جامعه. انتظارات تطبیقی می‌گوید جامعه بر اساس شناختی که از سابقه دولت دارد تصمیم می‌گیرد و نه صرفاً اعتبار عقلی تصمیمات روی کاغذ.

اما... چرا دولت اعتبار تصمیم‌گیری ندارد؟

هر دولتی را از جهت سرمایه اجتماعی با سه متغیر می‌شناسیم. یکم وضعیت رقیب. دوم وضعیت هواداران متعصب. سوم وضعیت طرفداران عادی. نسبت دولت با رقیبش روشن است. رقیب این دولت بعد از ناتوانی‌های گسترده و شکست برجام و نابهنجاری‌های پیچیده اقتصادی بسیار قدرتمند شده است و دست برتر دارد.  

طرفداران عادی که یک روز به این دولت رأی داده بودند با فشار اقتصادی موجود به شدت ناامید و مأیوس شدند و نسبت به دولت در موضع اعتراض قرار دارند.  و اما از همه مهم‌تر هواداران متعصب و جان‌فداها هستند که روزگاری اصلاح طلب‌ها بودند و آنها نیز به جهت ضعف دولت و اخیراً چرخش‌های ظاهرا سیاسی دولت حاضر نیستند؛ مسوولیت این دولت را بپذیرند و به جد منتقد شدند.  چنین وضعیتی به‌شدت به اعتبار این دولت لطمه زده است. 

اما... با این اوضاع دولت بماند یا برود؟

تکلیف خودمان را با یک سؤال روشن کنیم. با همه اشکالات گفتمانی و ضعف‌های کارآمدی، سؤال این‌است که این دولت باید به پایان برسد یا خیر؟ نظر خودمان محترم؛ اما اینجا جایی‌است که می‌توان به تشخیص ولی فقیه رجوع کرد.  اگر فهم‌مان از اراده ولی فقیه این است که دولت برود، خواندن «چه باید کرد؟» در ادامه این متن توصیه نمی‌شود. اما اگر برداشت شما از اراده رهبری، ماندن و ادامه کار این دولت است آن‌گاه سؤال این است که ما با این دولت در چنین شرایطی چه نسبتی داریم و نقش ما چیست؟

و اما... چه باید کرد؟

وظیفه جریان انقلاب به جهت وظیفه انقلابی و ملی‌اش ساخت اعتبار برای این دولت است. توجه شود که ساخت اعتبار فراتر از رعایت انصاف در برخورد با دولت است. امروز نیاز این دولت برای هراقدامی داشتن اعتبار است. اعتبار را باید ساخت، هرچند سخت است. با این مقدمه دقیقا چه باید کرد؟ یعنی انتقاد نکنیم؟ 

انتقاد کنیم، اما توجه داشته باشیم خروجی انتقاد ما باید ترمیم اعتبار این دولت و بازگشت اعتماد باشد. این حرف یعنی از «رعایت انصاف در نقد» نیز باید فراتر رفت، بلکه باید نقد ما چنان دلسوزانه و همراه با راهکار باشد که در نهایت مخاطب احساس کند دولت مستقر اعتبار لازم برای برداشتن گام‌های بلند اجرایی را داراست.

و اما... یعنی با دولت یکی شویم؟

مهم‌ترین نگرانی این‌است که پس اختلافات و مرزبندی‌های ما با دولت چه می‌شود؟ اختلافات گذشته‌مان را چه کنیم؟ مردم درباره همراهی ما با دولت چه فکر می‌کنند؟  آیا تذبذب سیاسی یا تبانی‌های پرده برداشت نمی‌شود؟

راه این‌است که اعتبار سازی در حوزه سیاست‌های اجرایی، باید همراه با نقد گفتمانی دولت در جهت حفظ مرزبندی‌ها باشد. نقد گفتمانی کمک می‌کند ضمن حفظ مرزبندی‌های کلان، حمایت ما از دولت برای برداشتن گام‌های بلند برای حل مشکلات کشور، یک انقلابی تراز را در حافظه تاریخی مردم تصویر بسازد.

جوانی متدین و انقلابی که ضمن حفظ مواضع گفتمانی‌اش برای دفاع از انقلاب و حل مشکلات مردمی، حاضر می‌شود رقیبش را کمک کند تا موفق شود. راه دیگری نیست؛ حتا سکوت هم جایز نیست. باید حمایت کرد. در غیر این‌صورت به وظیفه تاریخی‌مان عمل نکرده‌ایم و باید پاسخگوی تاریخ باشیم.

 

منبع: صبح نو

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۵ اَمرداد ۱۳۹۷ در دولت علیه دولت/ در حیاط پشتی کیست؟
۲۰ اَمرداد ۱۳۹۷عارف: عملکرد دولتمردان بی انگیزگی را به جامعه القا نکند
۱۷ اَمرداد ۱۳۹۷حاشیه جلسه هیأت دولت  
۱۶ اَمرداد ۱۳۹۷امیرآبادی: رویکرد اقتصادی دولت باید تغییر کند/ برخی مسئولین یا اقوام‌شان دارای شرکت‌های خصوصی هستند
۱۵ اَمرداد ۱۳۹۷عارف: دولتمردان با مردم مستقیم صحبت کنند
۱۳ اَمرداد ۱۳۹۷خدمتی که مسیح علینژاد به انقلاب می‌کند
۱۳ اَمرداد ۱۳۹۷قالیباف:مسئله اصلی و اولویت کنونی مذاکره نیست؛ حل معضلات اقتصادی است/دولت مذاکره دولت کار شود/منتظر سیب و گلابی غربی‌ها نباشیم/کسانی که دم از مذاکره با آمریکا می‌زنند، کمی تاریخ بخوانند
۱۱ اَمرداد ۱۳۹۷تصمیم نپخته دولت و پیامدهای منفی و ادامه‌دار ارز ۴۲۰۰ تومانی/ مردم تا چه زمانی باید تاوان اجرای سیاست آزمون و خطا را بدهند
۱۱ اَمرداد ۱۳۹۷یادداشت کیهان/ قطع دست یا دست دادن با خرمگس؟!
۷ اَمرداد ۱۳۹۷استقبال از رفع حصر...
۲ اَمرداد ۱۳۹۷محمد هاشمی در گفتگو با الف: روحانی هم همان راه احمدی‌نژاد را در پیش گرفت و برای اقتصادی کشور کاری نکرد/ تغییر کابینه کلید حل مشکلات نیست
۲ اَمرداد ۱۳۹۷اصلاحات چگونه از «سوپرمن» خود عبور می کند؟

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۸۲۶۳۹۱۵:۰۸:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
اصلاح طلبان برای فرافکنی همان بهانه های قدیمی مثل « نگذاشتند» و « اختیار کم است» اینها رو مطرح می کنند.. اگر دولت اختیار ندارد ، چرا موقع انتخابات این قدر برای به دست گرفتن قدرت ، هر کاری می کنید..حتی تطهیر منافقین...!!
ناشناس۴۸۲۹۷۸۱۸:۴۲:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
اصلاح طلبان خود یکی از جریان های انقلاب هستند. گذشته از این کشور از آن جناحها نیست از آن همه ایرانیان است
ناشناس۴۸۳۶۷۴۰۷:۴۴:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۱۸
بله اصلاح طلبان هم از جریانات انقلاب هستند. البته نه آندسته از اصلاح طلبانی که ساز آمریکا را در ایران کوک می کنند و معیشت مردم را سپر و قربانی منافع جناحی خود قرار می دهند.
ناشناس۴۸۲۹۹۶۱۸:۵۳:۱۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
من ماتده این دولت که می دونست اوضاعش اینقدر قمر در عقرب است چرا دوباره کاندید شد
دماوندی۴۸۳۱۹۹۲۱:۴۶:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
امید است عملکرد دولت روحانی و رفتار ترامپ درس عبرتی شده باشد برای اصلاح طلبان تا مردم را بی جهت وادار به تکرار و تحمل خسارت نکنند
ناشناس۴۸۲۶۴۱۱۵:۱۰:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
عامل اصلی وضع موجود برجام است که کل اقتصاد رو ۵ سال معلق نگه نداشت..وزرا هیچ برنامه ای نداشتند جز امید به توافق..
ناشناس۴۸۲۷۸۴۱۶:۱۳:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
وقتی که دولت های قبل به دنبال توافق نبودند چه برنامه ای داشتند؟
ناشناس۴۸۳۰۳۵۱۹:۱۵:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۱۷
هیچی کاسبی تحریم
ناشناس۴۸۲۹۷۵۱۸:۴۱:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
شما که فعلا سود بسیار بردید هم از تصویبش و هم از لغوش
ناشناس۴۸۲۹۹۸۱۸:۵۳:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۱۷
فرض کنید کارشناسان وزارت خارجه و کارشناسان اقتصاد به این برسند که ایران در منطقه حضور نظامی نداشته باشد چرا که یکی از عوامل مشکلات امروز حضور در این کشورها با هزینه .. است! آیا.......
ناشناس۴۸۳۶۵۷۰۷:۲۴:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۱۸
کارشناسان مورد نظر شما در وزارت خارجه و امور اقتصادی دستپخت شان شد برجام ، که نتیجه اش شد این وضعیت فشل اقتصادی نه دادش!!!... نظر این کارشناسان ارزانی خودشان ؛ همین برجام برای هفت پشتمان کفایت می کند.
ناشناس۴۸۲۶۴۶۱۵:۱۲:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۱۷
مشکل کنونی تنش بین المللی است که با صلح و نرمال کردن روابط با کشورهای مختلف حل میشود
ناشناس۴۸۳۶۶۸۰۷:۳۷:۱۷ ۱۳۹۷/۵/۱۸
نه عزیز جان آدرس غلط نده . از قضا وضعیت امروز حاصل اعتماد به آمریکا و وابسته کردن همه طرحهای اقتصادی به رفع تنش با گرگ درنده ای به نام آمریکا است. اگر دولت به جای معطل شدن پای ناز وکرشمه آمریکا ، به کار وتلاش می پرداخت الان وضعیت اینگونه نبود.
ناشناس۴۸۲۷۸۹۱۶:۱۵:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۷
آیا همه اختیارات دست دولت است> بسیاری از کارها برای برنامه ریزی و مدیریت در اختیار دولت نیست مثلا لایحه شفاف سازی که زمینه منترل داارایی مسولین هست چرا برخی نماینده ها مخالفند؟
ناشناس۴۸۳۶۵۶۰۷:۲۱:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۱۸
دولت مخالف است عزيز دل برادر وزير مخالف است
ناشناس۴۸۳۶۹۱۰۸:۰۴:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۸
اولاً بخش اعظم اختیارات دست دولت است و اگر نبود این همه تلاش برای انتخاب شدن انجام نمی دادند. ثانیآ همان نماینده گانی مخالف شفاف سازی دارایی مسئولان هستند که برجام را ده دقیقه ای به تصویب رساندند.
ناشناس۴۸۲۸۲۴۱۶:۳۵:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۱۷
خی میگید دولت و اصلاح طلبها ایا اصولگراها در این دولت نقش و پست ندارند . وزیر کشور که اصولگرا هست وزیر اطلاعات وزیر دادگستری و .... امروز مشخص هست که ..
omid۴۸۲۸۲۵۱۶:۳۶:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
وضع کنونی فقط یک علت داره ،یعنی لا اقل 80 درصد این وضع یک علت داره اونم سیستم بانکی کاملا ربوی و بی رحمی است که این دولت راه انداخت فقط برای اینکه روی کاغذ تاکید میکنم فقط روی کاغذ دو سه سال تورم رو بیاره پایین،خداوند بر خلاف سنت خودش عمل نمی کنه وقتی میگه ربا جنگ با خداست واز طرفی همه تو این مملکت گرفتار ربا اونهم مرکب شدند نتیجه همین میشه،براحتی قابل پیش بینی بود،درست هست که خداوند در قران میفرماید ربا جنگ با خدا است ولی خیلی راحت میشه این مسئله رو توضیح داد.وقتی بانکها سود بانکی رو تا35 درصد بالابردن قشنگ میشد امروز رو دید،اخه چه کسب و کاری تو اون زمان این قدر سود میداد،من به شخص خودم کاسبهایی دیدم که گفتند:;وقتی بانک چنین سودی میده مگه دیوانه ایم کار کنیم،درد سر کارگرو بیمه و شهرداری و دارایی هم داشته باشیم قشنک کسب و کار رو تعطیل کرده تو هر مورد بسته به بزرگی کارگاه یا محل کسب تعدادزیادی کارگر بیکارشدند و رونق و کسب روزی حلال از بازار وکسب و کار رخت بست،از اون طرف هم کسی که کسب و کارش رو تعطیل کرده بود از محل سود (البته بنظر من سود روی کاغذ)یا ربای بانکی ماهیانه خیلی بیشتر از زمانی که کار میکرد درامد داشت و در نتیجه قسمت بزرگی از همون سود هم میزاشت تو بانک که سود بگیره در نتیجه یک تومنش بعد از دو سه سال شد چهار تومن،اونم سودی که نه از بابت کارو تولید باشه بلکه پول روی کاغذ .چون اگر در مقابل تقدینگی تولید وجود داشته باشه اینجوری تورم بوجود نمیاد ،حالا این نقدینگی بوجود امده مثل اب پشت سد ترک خورده و شکسته به هر بازاری میره واین انفجارقیمت رو بوجود میاره،یعنی به زبون علمی تر رکود تورمی،رکود چون دیگه توان تولید و کسب کار وجود نداره،تورم بعلت باد کردن نقدینگی،تا قبل از این دولت باصطلاح تدبیر و امید اگر بانکها سود میگرفتند و سود میدادند پول در گردش بود لا اقل رونقی تو کسب و کار وسود ها شاید کمی حلال تربود بدلیل کار و گردش پول ولی از زمانیکه سال 92این دولت پولها روتو بانکهاگیر انداخت من این روزا رو میدیدم وبارها تو همین سایت هم کامنت میذاشتم ولی کو گوش شنوا... وگرنه بعقیده من سیاستهای جهانی و ترامپ وامثالهم همیشه بوده ووضع مردم ما هم بالا و پایین میشده ولی نه به این صورت،نمونه کامل بانکداری ربوی انهم از نوع ربه مرکب بانک دولتی ... زیر نظر همین آقای ...هست که با اسم ... وکمک به بخش ... سود 35درصد از تعاونی ها میگیره وروز بروز هم شعبه های آنچنانی میزنه که امروز نمایندگان محترم هم اسمی از این غده سرطانی نبردند و کما کان مشغول دعوا های سیاسی و جناحی بودند که اگر واقعا فریاد رسی بود باید از دولت بپرسند کسی که تحصیلاتش حسابداری است یعنی آقای سیف چه به ریاست بانک مرکزی و تصمیم گیری در باره سیاستهای کلان پولی ودر این دوره دولت کاری کرد که تو هیچ جای دنیا سابقه نداره اونم گذاشتن اقای کرباسیان با تحصیلات بازرگانی بعنوان وزیر اقتصاد،این وزارتخانه مخصوصا در این شرایط فوق تخصصی است وکسی باید در راسش باشد که هم خودش هم چند مشاور و معاون قدر داشته باشد. به هر حال نتیجه تدبیر و امید این بود که میبینیم...
ناشناس۴۸۳۷۹۵۰۹:۴۲:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۸
اگر همین بهره هم نباشه که قیمت دلار و سکه سر به فلک میزنه!
ناشناس۴۸۲۸۳۲۱۶:۴۲:۳۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
دولت ها کلا کاره ای نیستند و مشکلات هم روز به روز بیشتر شده و میشود راه حل هم مشخص است این وسط درگیری بین المنللی هم اضافه شده که مزید بر علت شده
ناشناس۴۸۳۶۸۲۰۷:۵۲:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۱۸
اگر دولتها کاره ای نیستند ، پس چرا در هنگام انتخابات زمین و زمان را به هم می دوزند تا به قدرت برسند؟
ناشناس۴۸۳۸۹۹۱۰:۴۹:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۸
برای اینکه از روزنه کوچکی که برای مردم باقی مانده است کار مثبتی کنند که البته با مانع تراشی شما روبرو میشوند
ناشناس۴۸۳۰۱۲۱۹:۰۱:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
بزرگترین مانع اصلاحات در ایران جناح اصلاح طلبه که 20 سال انرژی مردم بجای اینکه صرف پیگیری اصلاحات بشه فقط صرف به قدرت رساندن و حمایت از آنها شد.
ناشناس۴۸۳۰۷۹۱۹:۴۹:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
خبرگزاری ایرنا گزارش داده محسن مهاجرانی فرزند وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی از اتهامات در پرونده دکل نفتی تبرئه و برای او قرار منع تعقیب صادر شده است.
ناشناس۴۸۳۶۷۹۰۷:۴۸:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۸
آفرین به دستگاه قضائی که بدون در نظر گرفتن وابستگی جناحی افراد و منصفانه قضاوت می کند

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. فرماندار: ازدواج زیر 13 ساله‌ها در خنداب صحت ندارد

 2. بطحایی: نشانه‌های ورشکستگی در نظام آموزش و پرورش پیداست

 3. محیط زیست: بیشتر زباله‌گردها طرف قرارداد با پیمانکاران شهرداری تهران هستند

 4. برای خرید ۲۰۶ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 5. میزان افزایش شهریه پیش دبستانی‌های مدارس دولتی

 6. برنامه‌هایی که اطلاعات شما را در دسترس هکرها قرار می‌دهد

 7. تیم ملی فوتبال کره جنوبی هم به سراغ یک پرتغالی رفت

 8. بازدید بشار اسد و همسرش از تونل‌های مرگ تروریست‌ها در غوطه شرقی  

 9. نور آبی نمایشگرهای دیجیتال و احتمال نابینایی

 10. آخرین مهلت ثبت‌نام در دوره‌های کاردانی دانشگاه علمی‌کاربردی

 11. دیپلماسی اقتصادی و نبود برنامه و تیم قوی در وزارت خارجه/ مهمترین چالش و مشکل پیش روی پیشبرد دیپلماسی اقتصادی چیست؟

 12. کنسرت شهرام شکوهی

 13. تصویب دوباره اسناد موافقت‌نامه پاریس در دولت

 14. غفاری: هیچ مجوزی برای برگزاری اردوی مختلط در دانشگاه‌ها صادر نمی‌شود/ با متخلفان به شدت برخورد می‌کنیم

 15. پست اینستاگرامی کی روش پس از اعلام رنکینگ جدید از سوی فیفا

 16. اما و اگرهاى دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از واردكنندگان

 17. چرا ورود هواپیماهای آمریکایی به آسمان ايران ممنوع نیست؟

 18. دایی عامل خوشحالی تبریزی‌ها می‌شود؟/ پرسپولیس به دنبال رفع خطر!

 19. تیم ملی فوتبال امید ایران - کره شمالی/ شاگردان کرانچار مقابل نائب قهرمان

 20. ادعای توافق ترامپ و پوتین بر ضرورت خروج ایران از سوریه

 21. فرود اضطراری چهار هواپیما در آمریکای لاتین درپی تهدید بمب گذاری

 22. کدام خدمات گمرک الکترونیکی شده است؟

 23. ترامپ: آمریکا برای آزادی کشیش محبوس، به ترکیه پولی نمی دهد

 24. "بدخوابی" احساس تنهایی را تشدید و مسری می‌کند

 25. وزیر هم حریف دلالان نشد!

پربحث‌های دیروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 3. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 4. قاضی پور: پسرم گاوداری ندارد

 5. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 6. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 7. زندگی مدفون شده + تصاویر

 8. کارشناس سابق بی بی سی: آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم

 9. گرانی سفره مردم را خالی کرد

 10. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

 11. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 12. دختران‌ ۳۰ ساله‌ای که ۵۰ ساله هستند  

 13. کمپینی که این بار مسئولان را به چالش کشیده است

 14. آخرین قیمت خودروها در بازار

 15. نرخ دلار در بازار غیررسمی و آزاد ایران چگونه تعیین می‌شود؟

 16. عارف: برخی می خواهند قهرمان فضای مجازی شوند/ وظایف دستگاه های نظارتی مبارزه با فساد است

 17. شعار عجیب در مراسم روحانیون قم!  

 18. چرا فرانسه یک مقصد محبوب گردشگری است؟

 19. روسیه: آمریکا آشکارا قصد دارد اوضاع داخلی ایران را بی‌ثبات کند

 20. البغدادی به جای العبادی؛ اگر حمایت‌های ایران از عراق نبود

 21. جدول کامل نرخ جریمه تخلفات رانندگی در سال ۹۷

 22. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 23. آجرچینی پنجره‌های یک خانه نیمه کاره برای احتکار کالا در مشهد  

 24. افزایش قیمت نان منتفی شد

 25. لیورپول صلاح را به پلیس معرفی کرد!

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 3. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 4. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 5. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 6. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 7. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 8. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 9. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 10. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 13. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 14. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 15. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 16. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 17. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 18. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 19. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 20. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 21. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 22. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 23. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 24. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 25. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

پربحث‌های دیروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 3. قاضی پور: پسرم گاوداری ندارد

 4. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 5. کارشناس سابق بی بی سی: آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم

 6. عارف: برخی می خواهند قهرمان فضای مجازی شوند/ وظایف دستگاه های نظارتی مبارزه با فساد است

 7. شعار عجیب در مراسم روحانیون قم!  

 8. حاجی بابایی: ۸ وزیر در معرض استیضاح هستند/ ادعاهای ربیعی باید پیگیری شود/رئیس تیم اقتصادی کشور یعنی معاون اول باید جوابگو باشد

 9. فرزندان «باهنر» کجاست هستند و چه شغلی دارند؟

 10. آتش زدن دلار توسط علما و طلاب در مدرسه فیضیه قم!   

 11. چرا فساد در ایران ریشه کن نمی شود؟

 12. کاظم جلالی: تاکنون در مجلس به مصادیق زدوبند و معامله برخورد نکردم

 13. عارف: برای ریشه‌کنی فساد نیازمند عزم ملی هستیم

 14. رحیم پور ازغدی: نمی توان مرگ بر آمریکا گفت و دنبال اقامت فرزندمان در این کشور باشیم

 15. پاسخ حداد عادل به رضا پهلوی در برابر تحریک مردم

 16. نظر کواکبیان درباره طرح سوال از رئیس جمهوری

 17. آذری جهرمی: چینی اقتصاد آمریکا ترک برداشته است

 18. دفاع روزنامه اصولگرا از «پرویز فتاح»

 19. پشت پرده حزب علی لاریجانی چیست؟

 20. در دولت علیه دولت/ در حیاط پشتی کیست؟

 21. نماینده ایران در آژانس: اروپایی‌های عضو برجام با حداکثر توان مقابل یکجانبه‌گرایی آمریکا بایستند

 22. امیر سیاری: دشمن جرات حمله به کشورمان را ندارد

 23. فروزنده: عده‌ای جاهلانه یا مغرضانه «مذاکره با آمریکا» را مطرح می‌کنند

 24. بالاخره چه کسی هویدا را کشت؟

 25. تشکیل گروه ۱۵ نفره مجلس برای بررسی مسائل اقتصادی

پربحث‌های هفته

 1. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 4. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 5. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 6. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 7. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 8. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 9. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 10. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 11. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 12. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 13. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 14. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 15. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 16. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 17. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 18. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 19. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 20. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 21. جای خالی این روزها را با چه کسی پر کنیم؟

 22. پس از ۲۱ سال؛ کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضا شد

 23. پاکدستان دست بسته!  

 24. پورابراهیمی: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تبرئه‌ام کرد/ فعالیت‌های اقتصادی فرزندان ربیعی، پدرشان را به خاک سیاه نشاند

 25. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

آخرین عناوین