دولت؛ اصلاح طلبان و جریان انقلاب/ دولت چه میزان در بهبود وضع موجود می‌تواند مؤثر باشد؟

محسن مهدیان،   3970517141 ۲۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
دولت؛ اصلاح طلبان و جریان انقلاب/ دولت چه میزان در بهبود وضع موجود می‌تواند مؤثر باشد؟

اول از همه اعلام موضع؛ همه دولت‌ها، انحرافات و ناکارآمدی‌هایی داشته‌اند؛ اما این دولت که شکل تمام‌یافته دولت سازندگی در دهه‌70 است، یک ویژگی کلیدی دارد و آن‌هم دولت لیبرال هم در سطح «گفتمانی و اعتقادی» است و هم «سبک زندگی و رفتاری». جمع این دو در کنار هم تنها و تنها در سبک شخصیتی کارگزاران سازندگی خلاصه است.

در چنین مدلی است که آقای مسعود نیلی در کنار آقای نعمت‌زاده قرار می‌گیرد و یک پازل دولت لیبرال را کامل می‌کند؛ وحدت نظام سرمایه‌داری و سرمایه‌دار؛ نظام بازار و بازاری. این ویژگی سیاسی-معرفتی، انقلاب را از انقلاب تهی می‌کند و تنها صورتی باقی می‌ماند بی‌سیرت.

اما... شرایط کشور را چطور می‌بینید؟

شرایط کشور را از جهات مختلف می‌شود تحلیل کرد؛ اما یک جهت اهمیت بیشتری دارد و آ‌ن‌هم جایگاه دولت به‌عنوان مهم‌ترین نهاد اصلاحگر در کشور است. اما این دولت چه میزان در بهبود وضع موجود می‌تواند مؤثر باشد؟ فرض کنیم دولتی که تا دیروز کار نمی‌کرده است امروز بخواهد کار کند. مثلاً پنج درصد فعال‌تر شود. سؤال این است که آیا فعال شدن پنج درصد ظرفیت، به همین میزان کارآمدی ایجاد می‌کند؟ خیر.

اما... چرا دولت کار کند باز هم جواب نمی‌گیرد؟

هر دولتی برای پیشبرد فعالیت های خود نیازمند اعتبار لازم برای پای کار آوردن سرمایه اجتماعی است. سرمایه اجتماعی حمیت جامعه برای همراهی و همکاری با دولت است. جامعه ابتدا باید اعتماد کند تا بعد با تصمیمات دولت همراه شود. در غیر این صورت چه اتفاقی می‌افتد؟ همه تصمیمات حکومتی از اتاق جلسه که خارج شود، از سوی جامعه بدل می‌خورد.  مثال بزنیم. به نظر شما وقتی دولت در بازار طلا، سکه می‌فروشد انتظار دارد و انتظار داریم چه اتفاقی بیفتد؟ قیمت طلا به جهت افزایش عرضه کاهش یابد. اما چرا این اتفاق نیفتاد؟ چرا به‌عکس قیمت سکه باز هم افزایش می‌یابد؟ همین مثال درباره ارز هم وجود دارد. چرا جامعه معکوس رفتار می‌کند؟ چون این دولت اعتبار لازم برای اخذ تصمیمات مهم را ندارد و هر تصمیم عاقلانه‌ای بگیرد جامعه بدل آن را می‌زند.

در اقتصاد به این تناقض می‌گویند تعارض «انتظارات عقلایی» دولت با «انتظارات تطبیقی» جامعه. انتظارات تطبیقی می‌گوید جامعه بر اساس شناختی که از سابقه دولت دارد تصمیم می‌گیرد و نه صرفاً اعتبار عقلی تصمیمات روی کاغذ.

اما... چرا دولت اعتبار تصمیم‌گیری ندارد؟

هر دولتی را از جهت سرمایه اجتماعی با سه متغیر می‌شناسیم. یکم وضعیت رقیب. دوم وضعیت هواداران متعصب. سوم وضعیت طرفداران عادی. نسبت دولت با رقیبش روشن است. رقیب این دولت بعد از ناتوانی‌های گسترده و شکست برجام و نابهنجاری‌های پیچیده اقتصادی بسیار قدرتمند شده است و دست برتر دارد.  

طرفداران عادی که یک روز به این دولت رأی داده بودند با فشار اقتصادی موجود به شدت ناامید و مأیوس شدند و نسبت به دولت در موضع اعتراض قرار دارند.  و اما از همه مهم‌تر هواداران متعصب و جان‌فداها هستند که روزگاری اصلاح طلب‌ها بودند و آنها نیز به جهت ضعف دولت و اخیراً چرخش‌های ظاهرا سیاسی دولت حاضر نیستند؛ مسوولیت این دولت را بپذیرند و به جد منتقد شدند.  چنین وضعیتی به‌شدت به اعتبار این دولت لطمه زده است. 

اما... با این اوضاع دولت بماند یا برود؟

تکلیف خودمان را با یک سؤال روشن کنیم. با همه اشکالات گفتمانی و ضعف‌های کارآمدی، سؤال این‌است که این دولت باید به پایان برسد یا خیر؟ نظر خودمان محترم؛ اما اینجا جایی‌است که می‌توان به تشخیص ولی فقیه رجوع کرد.  اگر فهم‌مان از اراده ولی فقیه این است که دولت برود، خواندن «چه باید کرد؟» در ادامه این متن توصیه نمی‌شود. اما اگر برداشت شما از اراده رهبری، ماندن و ادامه کار این دولت است آن‌گاه سؤال این است که ما با این دولت در چنین شرایطی چه نسبتی داریم و نقش ما چیست؟

و اما... چه باید کرد؟

وظیفه جریان انقلاب به جهت وظیفه انقلابی و ملی‌اش ساخت اعتبار برای این دولت است. توجه شود که ساخت اعتبار فراتر از رعایت انصاف در برخورد با دولت است. امروز نیاز این دولت برای هراقدامی داشتن اعتبار است. اعتبار را باید ساخت، هرچند سخت است. با این مقدمه دقیقا چه باید کرد؟ یعنی انتقاد نکنیم؟ 

انتقاد کنیم، اما توجه داشته باشیم خروجی انتقاد ما باید ترمیم اعتبار این دولت و بازگشت اعتماد باشد. این حرف یعنی از «رعایت انصاف در نقد» نیز باید فراتر رفت، بلکه باید نقد ما چنان دلسوزانه و همراه با راهکار باشد که در نهایت مخاطب احساس کند دولت مستقر اعتبار لازم برای برداشتن گام‌های بلند اجرایی را داراست.

و اما... یعنی با دولت یکی شویم؟

مهم‌ترین نگرانی این‌است که پس اختلافات و مرزبندی‌های ما با دولت چه می‌شود؟ اختلافات گذشته‌مان را چه کنیم؟ مردم درباره همراهی ما با دولت چه فکر می‌کنند؟  آیا تذبذب سیاسی یا تبانی‌های پرده برداشت نمی‌شود؟

راه این‌است که اعتبار سازی در حوزه سیاست‌های اجرایی، باید همراه با نقد گفتمانی دولت در جهت حفظ مرزبندی‌ها باشد. نقد گفتمانی کمک می‌کند ضمن حفظ مرزبندی‌های کلان، حمایت ما از دولت برای برداشتن گام‌های بلند برای حل مشکلات کشور، یک انقلابی تراز را در حافظه تاریخی مردم تصویر بسازد.

جوانی متدین و انقلابی که ضمن حفظ مواضع گفتمانی‌اش برای دفاع از انقلاب و حل مشکلات مردمی، حاضر می‌شود رقیبش را کمک کند تا موفق شود. راه دیگری نیست؛ حتا سکوت هم جایز نیست. باید حمایت کرد. در غیر این‌صورت به وظیفه تاریخی‌مان عمل نکرده‌ایم و باید پاسخگوی تاریخ باشیم.

 

منبع: صبح نو

عناوین مرتبط

۱۸ آذر ۱۳۹۷پروژه‌ای قدیمی یا جدید؟/ دستور حجاریان برای عبور از روحانی با نافرمانی مدنی
۱۷ آذر ۱۳۹۷حبیبی: همه چیز را گردن تحریم نیندازیم؛ تیم اقتصادی دولت ناموفق عمل کرد
۱۴ آذر ۱۳۹۷چالش اجتهاد پویا در کشور
۱۳ آذر ۱۳۹۷درس‌های عذرخواهی رهبر انقلاب از یک طلبه
۱۱ آذر ۱۳۹۷سه‌شنبه؛‌ بررسی وضعیت اعضای حقیقی شورای عالی اصلاح طلبان
۱۰ آذر ۱۳۹۷مردم، گرفتارِ دستپخت اصلاحات و اصلاح‎طلبان در فکر پیروزی در انتخابات آتی
۱۰ آذر ۱۳۹۷اظهارات قابل تامل رئیس مستعفی اتاق بازرگانی/آیا بخشنامه‎های دولت مخل صادرات است؟
۸ آذر ۱۳۹۷یکشنبه؛ بررسی اشکالات کمیته سیاسی شورای هماهنگی به "پارلمان اصلاحات"
۷ آذر ۱۳۹۷برداشتن روسری در خیابان معنی‌اش چیست؟
۳ آذر ۱۳۹۷از علی علیزاده تا صدرالساداتی
۳۰ آبان ۱۳۹۷روحانی: همه باید تلاش کنیم مفاسد را کم و راه پولشویی را ببندیم/با خیابانی کردن موضوعات کارشناسی، مردم را به جان هم نیندازیم/ توزیع سود سهام عدالت به بیش از 5 میلیون نفر در هفته اول آذر
۳۰ آبان ۱۳۹۷ادعای مضحک اصلاح‌طلبان درباره قالیباف؛ پولشویی در زمان شهرداری تهران

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۸۲۶۳۹۱۵:۰۸:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
اصلاح طلبان برای فرافکنی همان بهانه های قدیمی مثل « نگذاشتند» و « اختیار کم است» اینها رو مطرح می کنند.. اگر دولت اختیار ندارد ، چرا موقع انتخابات این قدر برای به دست گرفتن قدرت ، هر کاری می کنید..حتی تطهیر منافقین...!!
ناشناس۴۸۲۹۷۸۱۸:۴۲:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
اصلاح طلبان خود یکی از جریان های انقلاب هستند. گذشته از این کشور از آن جناحها نیست از آن همه ایرانیان است
ناشناس۴۸۳۶۷۴۰۷:۴۴:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۱۸
بله اصلاح طلبان هم از جریانات انقلاب هستند. البته نه آندسته از اصلاح طلبانی که ساز آمریکا را در ایران کوک می کنند و معیشت مردم را سپر و قربانی منافع جناحی خود قرار می دهند.
ناشناس۴۸۲۹۹۶۱۸:۵۳:۱۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
من ماتده این دولت که می دونست اوضاعش اینقدر قمر در عقرب است چرا دوباره کاندید شد
دماوندی۴۸۳۱۹۹۲۱:۴۶:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
امید است عملکرد دولت روحانی و رفتار ترامپ درس عبرتی شده باشد برای اصلاح طلبان تا مردم را بی جهت وادار به تکرار و تحمل خسارت نکنند
ناشناس۴۸۲۶۴۱۱۵:۱۰:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
عامل اصلی وضع موجود برجام است که کل اقتصاد رو ۵ سال معلق نگه نداشت..وزرا هیچ برنامه ای نداشتند جز امید به توافق..
ناشناس۴۸۲۷۸۴۱۶:۱۳:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
وقتی که دولت های قبل به دنبال توافق نبودند چه برنامه ای داشتند؟
ناشناس۴۸۳۰۳۵۱۹:۱۵:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۱۷
هیچی کاسبی تحریم
ناشناس۴۸۲۹۷۵۱۸:۴۱:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
شما که فعلا سود بسیار بردید هم از تصویبش و هم از لغوش
ناشناس۴۸۲۹۹۸۱۸:۵۳:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۱۷
فرض کنید کارشناسان وزارت خارجه و کارشناسان اقتصاد به این برسند که ایران در منطقه حضور نظامی نداشته باشد چرا که یکی از عوامل مشکلات امروز حضور در این کشورها با هزینه .. است! آیا.......
ناشناس۴۸۳۶۵۷۰۷:۲۴:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۱۸
کارشناسان مورد نظر شما در وزارت خارجه و امور اقتصادی دستپخت شان شد برجام ، که نتیجه اش شد این وضعیت فشل اقتصادی نه دادش!!!... نظر این کارشناسان ارزانی خودشان ؛ همین برجام برای هفت پشتمان کفایت می کند.
ناشناس۴۸۲۶۴۶۱۵:۱۲:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۱۷
مشکل کنونی تنش بین المللی است که با صلح و نرمال کردن روابط با کشورهای مختلف حل میشود
ناشناس۴۸۳۶۶۸۰۷:۳۷:۱۷ ۱۳۹۷/۵/۱۸
نه عزیز جان آدرس غلط نده . از قضا وضعیت امروز حاصل اعتماد به آمریکا و وابسته کردن همه طرحهای اقتصادی به رفع تنش با گرگ درنده ای به نام آمریکا است. اگر دولت به جای معطل شدن پای ناز وکرشمه آمریکا ، به کار وتلاش می پرداخت الان وضعیت اینگونه نبود.
ناشناس۴۸۲۷۸۹۱۶:۱۵:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۷
آیا همه اختیارات دست دولت است> بسیاری از کارها برای برنامه ریزی و مدیریت در اختیار دولت نیست مثلا لایحه شفاف سازی که زمینه منترل داارایی مسولین هست چرا برخی نماینده ها مخالفند؟
ناشناس۴۸۳۶۵۶۰۷:۲۱:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۱۸
دولت مخالف است عزيز دل برادر وزير مخالف است
ناشناس۴۸۳۶۹۱۰۸:۰۴:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۸
اولاً بخش اعظم اختیارات دست دولت است و اگر نبود این همه تلاش برای انتخاب شدن انجام نمی دادند. ثانیآ همان نماینده گانی مخالف شفاف سازی دارایی مسئولان هستند که برجام را ده دقیقه ای به تصویب رساندند.
ناشناس۴۸۲۸۲۴۱۶:۳۵:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۱۷
خی میگید دولت و اصلاح طلبها ایا اصولگراها در این دولت نقش و پست ندارند . وزیر کشور که اصولگرا هست وزیر اطلاعات وزیر دادگستری و .... امروز مشخص هست که ..
omid۴۸۲۸۲۵۱۶:۳۶:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
وضع کنونی فقط یک علت داره ،یعنی لا اقل 80 درصد این وضع یک علت داره اونم سیستم بانکی کاملا ربوی و بی رحمی است که این دولت راه انداخت فقط برای اینکه روی کاغذ تاکید میکنم فقط روی کاغذ دو سه سال تورم رو بیاره پایین،خداوند بر خلاف سنت خودش عمل نمی کنه وقتی میگه ربا جنگ با خداست واز طرفی همه تو این مملکت گرفتار ربا اونهم مرکب شدند نتیجه همین میشه،براحتی قابل پیش بینی بود،درست هست که خداوند در قران میفرماید ربا جنگ با خدا است ولی خیلی راحت میشه این مسئله رو توضیح داد.وقتی بانکها سود بانکی رو تا35 درصد بالابردن قشنگ میشد امروز رو دید،اخه چه کسب و کاری تو اون زمان این قدر سود میداد،من به شخص خودم کاسبهایی دیدم که گفتند:;وقتی بانک چنین سودی میده مگه دیوانه ایم کار کنیم،درد سر کارگرو بیمه و شهرداری و دارایی هم داشته باشیم قشنک کسب و کار رو تعطیل کرده تو هر مورد بسته به بزرگی کارگاه یا محل کسب تعدادزیادی کارگر بیکارشدند و رونق و کسب روزی حلال از بازار وکسب و کار رخت بست،از اون طرف هم کسی که کسب و کارش رو تعطیل کرده بود از محل سود (البته بنظر من سود روی کاغذ)یا ربای بانکی ماهیانه خیلی بیشتر از زمانی که کار میکرد درامد داشت و در نتیجه قسمت بزرگی از همون سود هم میزاشت تو بانک که سود بگیره در نتیجه یک تومنش بعد از دو سه سال شد چهار تومن،اونم سودی که نه از بابت کارو تولید باشه بلکه پول روی کاغذ .چون اگر در مقابل تقدینگی تولید وجود داشته باشه اینجوری تورم بوجود نمیاد ،حالا این نقدینگی بوجود امده مثل اب پشت سد ترک خورده و شکسته به هر بازاری میره واین انفجارقیمت رو بوجود میاره،یعنی به زبون علمی تر رکود تورمی،رکود چون دیگه توان تولید و کسب کار وجود نداره،تورم بعلت باد کردن نقدینگی،تا قبل از این دولت باصطلاح تدبیر و امید اگر بانکها سود میگرفتند و سود میدادند پول در گردش بود لا اقل رونقی تو کسب و کار وسود ها شاید کمی حلال تربود بدلیل کار و گردش پول ولی از زمانیکه سال 92این دولت پولها روتو بانکهاگیر انداخت من این روزا رو میدیدم وبارها تو همین سایت هم کامنت میذاشتم ولی کو گوش شنوا... وگرنه بعقیده من سیاستهای جهانی و ترامپ وامثالهم همیشه بوده ووضع مردم ما هم بالا و پایین میشده ولی نه به این صورت،نمونه کامل بانکداری ربوی انهم از نوع ربه مرکب بانک دولتی ... زیر نظر همین آقای ...هست که با اسم ... وکمک به بخش ... سود 35درصد از تعاونی ها میگیره وروز بروز هم شعبه های آنچنانی میزنه که امروز نمایندگان محترم هم اسمی از این غده سرطانی نبردند و کما کان مشغول دعوا های سیاسی و جناحی بودند که اگر واقعا فریاد رسی بود باید از دولت بپرسند کسی که تحصیلاتش حسابداری است یعنی آقای سیف چه به ریاست بانک مرکزی و تصمیم گیری در باره سیاستهای کلان پولی ودر این دوره دولت کاری کرد که تو هیچ جای دنیا سابقه نداره اونم گذاشتن اقای کرباسیان با تحصیلات بازرگانی بعنوان وزیر اقتصاد،این وزارتخانه مخصوصا در این شرایط فوق تخصصی است وکسی باید در راسش باشد که هم خودش هم چند مشاور و معاون قدر داشته باشد. به هر حال نتیجه تدبیر و امید این بود که میبینیم...
ناشناس۴۸۳۷۹۵۰۹:۴۲:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۸
اگر همین بهره هم نباشه که قیمت دلار و سکه سر به فلک میزنه!
ناشناس۴۸۲۸۳۲۱۶:۴۲:۳۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
دولت ها کلا کاره ای نیستند و مشکلات هم روز به روز بیشتر شده و میشود راه حل هم مشخص است این وسط درگیری بین المنللی هم اضافه شده که مزید بر علت شده
ناشناس۴۸۳۶۸۲۰۷:۵۲:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۱۸
اگر دولتها کاره ای نیستند ، پس چرا در هنگام انتخابات زمین و زمان را به هم می دوزند تا به قدرت برسند؟
ناشناس۴۸۳۸۹۹۱۰:۴۹:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۸
برای اینکه از روزنه کوچکی که برای مردم باقی مانده است کار مثبتی کنند که البته با مانع تراشی شما روبرو میشوند
ناشناس۴۸۳۰۱۲۱۹:۰۱:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
بزرگترین مانع اصلاحات در ایران جناح اصلاح طلبه که 20 سال انرژی مردم بجای اینکه صرف پیگیری اصلاحات بشه فقط صرف به قدرت رساندن و حمایت از آنها شد.
ناشناس۴۸۳۰۷۹۱۹:۴۹:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
خبرگزاری ایرنا گزارش داده محسن مهاجرانی فرزند وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی از اتهامات در پرونده دکل نفتی تبرئه و برای او قرار منع تعقیب صادر شده است.
ناشناس۴۸۳۶۷۹۰۷:۴۸:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۸
آفرین به دستگاه قضائی که بدون در نظر گرفتن وابستگی جناحی افراد و منصفانه قضاوت می کند

پربحث‌های امروز

 1. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 2. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 3. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 4. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 5. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 6. رئیسی از کدام نظرسنجی حرف میزند؟!  

 7. دلار به کانال ۱۰ هزار تومان بازگشت

 8. آقای رئیسی، نمی‌دانستیم شما قرار است با آقای قالیباف رقابت کنید!  

 9. تهران، کلانشهر غالباً پر ترافیک، چه زمان به سامان خواهد رسید!

 10. رویای ۱۳ میلیون جوان ایرانی  

 11. وزیرصنعت را استیضاح و خودروسازان را مجبور به افزایش عرضه و کاهش قیمت‌ها کنید

 12. رئیس کل بانک مرکزی برای بانک‌ها خط قرمز تعیین کرد + جزئیات

 13. سردار در تهران، شایعه دستگیری در دبی + تصاویر

 14. کار خودروسازان، اخلال در نظام اقتصادی نیست؟

 15. شارلاتانیسم مطبوعاتی یعنی...  

 16. جهانگیری: می‌توانیم محرومیت را از مناطق محروم سراسر کشور برطرف کنیم

 17. قیمت روز دلار پرشیا را ۸۰۰۰ دلار کرد

 18. کرباسچی: اگر به من بود، نجفی و افشانی را شهردار نمی‌کردم

 19. ولایتی: پایان‌دادن به خونریزی میان مسلمانان وظیفه‌ای اسلامی انسانی است

 20. حیف‌ومیل چندهزار میلیاردی در آموزش و پرورش/ قوه قضائیه ورود کند

 21. ترامپ: دولت من در دوسال بیش از هر دولت دیگر آمریکا دستاورد داشته است

 22. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 23. خودروسازان را محاکمه کنید

 24. همه اظهارات حاشیه‌ساز دکتر مهناز افشار!  

 25. هرکه بی‌روزی است روزش دیر شد

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 3. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 4. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 5. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 6. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 7. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 8. واکنش سیداحمد خمینی به انتشار عکسی جنجالی تفریح لاکچری

 9. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 10. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 11. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 12. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 13. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 14. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 15. نه چپ نه راست، دعوت به ساختارشکنی

 16. طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان از سر گرفته شد

 17. مدیرعامل جدید شستا انتخاب شد + سوابق

 18. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

 19. جلیلی: برخی مسئولان تازه به شناخت ۷۰ سال پیش دانشجویان از آمریکا رسیدند/ حفظ برجام با جیب ملت ایران خوابی است که برای اروپا تعبیر نخواهد شد

 20. چرا نرخ دلار پایین آمد اما اجناس ارزان نشد؟

 21. اولین تصویر منتشر شده از عامل انتحاری حمله تروریستی چابهار  

 22. کنایه رئیسی به هوچی‌گران زمان انتخابات!  

 23. دهقان: عقب‌نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت/ کنار آمدن با آمریکا یعنی جنگ داخلی و فروپاشی در کشور

 24. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 25. واکنش عجیب مهناز افشار به خبر احضارش  

پربحث‌های هفته

 1. خانم سلحشوری چادر حرمت دارد؛ لطفا صداقت داشته باشید

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. پاسخ جالب مردم درباره نمایندگان مجلس؛ استعفا بدید/ مشکل ما رفع حصر است؟  

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 7. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 8. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 9. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 10. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 11. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 12. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 13. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. تلاش گسترده خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو در بازار رها شده/ قیمت خودرو گران خواهد شد؟ نظر دولت چیست؟

 16. هشدار توکلی به روسای قوای سه‌گانه: از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید/ از سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول دست بشویید/ برای عبور از بحران فکری کنید

 17. روحانی با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرد

 18. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 19. حرف های یک مهندس برق مملکت

 20. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 21. در دنیای پروانه سلحشوری‌ها، سمیه حیدری باشید  

 22. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 23. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 24. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 25. تکرار حادثه تلخ مدرسه معین/ 4 دانش آموز اصفهانی قربانی آزار جنسی

پربحث‌های اخیر

 1. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 2. رئیسی از کدام نظرسنجی حرف میزند؟!  

 3. آقای رئیسی، نمی‌دانستیم شما قرار است با آقای قالیباف رقابت کنید!  

 4. سردار در تهران، شایعه دستگیری در دبی + تصاویر

 5. شارلاتانیسم مطبوعاتی یعنی...  

 6. جهانگیری: می‌توانیم محرومیت را از مناطق محروم سراسر کشور برطرف کنیم

 7. ولایتی: پایان‌دادن به خونریزی میان مسلمانان وظیفه‌ای اسلامی انسانی است

 8. جواد لاریجانی: مدیران دولتی اگر غیرکارآمد عمل کنند در تیم دشمن هستند

 9. هرکه بی‌روزی است روزش دیر شد

 10. سخنگوی وزارت خارجه: مردم تا اطلاع ثانوی از سفر به گرجستان خودداری کنند/ به فرانسه توصیه می‌کنیم که مسایل خود را با عدم استفاده از زور جلو ببرد

 11. چرا روحانی سابقه اعتمادش به آمریکا را انکار می‌کند؟

 12. ۳۲ استیضاح در مجلس دهم/ وزرای کشور و آموزش و پرورش بالاترین تقاضای استیضاح

 13. ما اسلام را نمی‌فهمیم آقای روحانی  

 14. لاریجانی: اگر حوادث فرانسه در ایران رخ می‌داد، دشمنان می‌گفتند نظام ایران در حال واژگونی است

 15. نتیجه تفکر غرب زده برخی مسئولین  

 16. سردار شریف: اظهارات آمریکایی ها برای روحیه‌دهی به آل سعود است

 17. واکنش بهرام قاسمی به بیانیه شورای همکاری خلیج فارس

 18. وزیر اطلاعات: تلاش حراست ها برای مقابله و پیشگیری است

 19. موسویان: ایران ظرفیت مذاکرات جامع با اروپا را دارد اما اروپا این ظرفیت را ندارد

 20. رائفی‌پور: اصلاح‌طلبان خودشان را از مردم جدا می‌دانند و با ایجاد ترس سراغ مردم می‌آیند

 21. سخنرانی محکومان سال‌های ۷۸ و ۸۸ در دانشگاه تربیت مدرس

 22. بزرگ‌ترین تهدیدات امنیت کشور  

 23. چه قوانینی در ارسال لوایح پالرمو و پولشویی به مجمع تشخیص نقض شد؟

 24. نشست رئیس‌جمهور با مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی

 25. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

پربحث‌های دیروز

 1. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 2. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 3. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 4. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 5. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 6. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 7. مدیرعامل جدید شستا انتخاب شد + سوابق

 8. جلیلی: برخی مسئولان تازه به شناخت ۷۰ سال پیش دانشجویان از آمریکا رسیدند/ حفظ برجام با جیب ملت ایران خوابی است که برای اروپا تعبیر نخواهد شد

 9. اولین تصویر منتشر شده از عامل انتحاری حمله تروریستی چابهار  

 10. دهقان: عقب‌نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت/ کنار آمدن با آمریکا یعنی جنگ داخلی و فروپاشی در کشور

 11. حجاریان؛ بدعهدی موجر و مستاجر

 12. تردید در حسن نیت یک ادعا

 13. معاون روحانی: فساد اصلی ناشی از ساختار دولت است

 14. جواد لاریجانی: مدیران دولتی اگر غیرکارآمد عمل کنند در تیم دشمن هستند

 15. سخنگوی قوه قضائیه: پرونده عراقچی ۹ متهم دارد/ دادگاه علنی با اجازه قاضی

 16. ناصر ایمانی: جبهه پایداری برای اصولگرایان فقط هزینه داشته است

 17. پروژه‌ای قدیمی یا جدید؟/ دستور حجاریان برای عبور از روحانی با نافرمانی مدنی

 18. سردار فضلی: تفکر بسیجی کشور را از مراحل مختلف تحریم‌ با قوت عبور خواهد داد

 19. آزادیخواه: سازشگران با آمریکا خائن هستند/ نباید چشمانمان را به روی ظلم ببندیم

 20. ناوهای جنگی ایران با «چشم عقاب» می‌بینند/ ویژگی های جدیدترین رادار آرایه فازی نداجا

 21. مشاور روحانی استعفا کرد

 22. آخرین وضعیت طرح سوال از روحانی در مجلس

 23. پشت پرده حادثه تروریستی چابهار

 24. هشدار بجایِ روحانی

 25. نقوی‌حسینی: ثبت"SPV" در هاله‌ای از ابهام است

پربحث‌های هفته

 1. خانم سلحشوری چادر حرمت دارد؛ لطفا صداقت داشته باشید

 2. پاسخ جالب مردم درباره نمایندگان مجلس؛ استعفا بدید/ مشکل ما رفع حصر است؟  

 3. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 4. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 5. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 6. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 7. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 8. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 9. هشدار توکلی به روسای قوای سه‌گانه: از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید/ از سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول دست بشویید/ برای عبور از بحران فکری کنید

 10. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 11. در دنیای پروانه سلحشوری‌ها، سمیه حیدری باشید  

 12. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 13. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 14. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 15. روحانی: اگر جلوی صادرات نفت ایران در خلیج فارس گرفته شود نفتی صادر نخواهد شد

 16. کدخدایی: اظهارات محمودصادقی را از طریق قوه قضائیه پیگیری می‌کنیم

 17. آقای روحانی! محرمانه نداریم/ شفافیت را از دولت آغاز کنید

 18. روحانی: ‌فشار اقتصادی‌ آمریکا و صهیونیست‌ها علیه ملت ایران است/ با اقامه نماز در برابر ابرقدرت‌ها حفظ خواهیم شد

 19. وزیر بهداشت: تحریم کشوری با حداقل ۱۵ همسایه یک شوخی است!

 20. تایید حکم انفصال از خدمت رئیس کل پیشین بانک مرکزی/سیف نمی‌تواند مشاور روحانی باشد

 21. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 22. روحانی: FATF لازمه ارتباط مالی جهانی است/ چه کسی به آمریکا اعتماد کرده است؟/ چه کسانی موسسات اعتباری پدید آوردند و اجازه تاراج مال مردم را دادند؟/ آمریکا ۸ بار مستقیم درخواست مذاکره کرد

 23. دکتر احمد توکلی : درباره بازنشسته‌ها؛ یا افراط کردیم یا تفریط/ مجلس اصلاح کند

 24. موشک کروز کوثر؛ قاتل ناوچه اسرائیلی ساعر + تصاویر

 25. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

آخرین عناوین