ظریف: ناامیدی امروز مردم نتیجه سیاه نمایی منتقدان برجام است/ تضمین‌های حفظ برجام را می‌گیریم

گروه سیاسی الف،   3970517032 ۷۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
ظریف: ناامیدی امروز مردم نتیجه سیاه نمایی منتقدان برجام است/ تضمین‌های حفظ برجام را می‌گیریم

وزیر خارجه گفت: من خیلی از تخریب هایی که صورت می‌گیرد نگرانی ندارم .جایی ناراحت می‌شوم که اقدامات این افراد به منافع ملی ضربه می‌زند. مثلاً به مدت دو سال و نیم اجازه ندادند که کشور از مواهب برجام آنطور که باید استفاده کند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه گفتگویی انجام داده است که در ادامه مشاهده می‌کنید:
بازگشت نخستین بخش از تحریم‌های هسته‌ای امریکا از 15 مرداد ماه کلید خورد. آیا مذاکرات ایران و 1+4 درباره بسته پیشنهادی حفظ برجام به نتیجه مشخصی رسیده است؟

بسته پیشنهادی اروپا خطوط کلی مشخصی دارد که رئوس آن اعلام شده است. از جمله آنکه مسیر بانکی برای تبادلات مالی ایران وجود داشته باشد و فروش نفت آن در سطح کنونی باقی بماند. تحریم‌های مرتبط با این موضوعات در آبان ماه (نوامبر) عملیاتی می‌شود. اقدامات دیگری هم در چارچوب حفظ برجام شامل فعال کردن شرکت‌های کوچک و متوسط و رایزنی‌هایی برای احیای قانون جلوگیری از اجرای تحریم‌ها (قانون انسداد تحریم‌ها) و صدور مجوز بانک سرمایه‌گذاری اروپا نیز صورت گرفته است. در جریان تلاش‌های گسترده‌ای هم که بنده در خلال سفر به سنگاپور برای امضای قرارداد مودت با «آ سه آن» داشتم به این نتیجه رسیدم که اروپایی‌ها نه تنها در داخل اتحادیه اروپا برای حفظ برجام کار می‌کنند بلکه خارج از اتحادیه هم کارهای گسترده‌ای انجام داده‌اند.

به نمونه‌ای از این اقدامات اشاره می‌کنید؟

به عنوان مثال اروپایی‌ها جداگانه و تک به تک با کشورها صحبت کرده‌اند که خرید نفتشان را از ایران افزایش دهند یا از برخی کشورهایی که تاکنون خریدار نفت ایران نبوده‌اند، خواسته‌اند از ایران نفت بخرند، همچنین از کشورها خواسته‌اند تا از الگوی مشابه فعال‌سازی حساب‌های بانک مرکزی ایران در بانک‌های مرکزی اعضای اتحادیه اروپا که خود اتحادیه در حال عملیاتی کردن آن است، استفاده کنند. نتیجه مجموعه این اقدامات، انزوای امریکا بوده است.

این اقدامات چه سطحی از انتظارات ایران را در چارچوب منافعش محقق می‌سازد؟

اقدامات اروپایی‌ها هنوز در حدی نیست که توقع داشتیم اما معتقدیم در مسیر درست حرکت می‌کنند. برخی از تحریم‌هایی که از روز یکشنبه اجرایی شد مانند تحریم اسکناس دلار، از جمله موضوعاتی بوده که امریکایی‌ها همواره و حتی زمانی که عضو برجام بودند، با توجه به شرایط ویژه و میزان اسکناسی که در ایران مورد استفاده قرار می‌گرفته است، درباره آن مانع تراشی می‌کردند. لذا از اروپایی‌ها انتظار اقدامات بیشتر داریم با وجود این معتقدیم، اقدامات خوبی برای حفظ برجام داشته‌اند.

برای نمونه ورود 5 فروند هواپیمای ATR به ایران نتیجه تلاش دولت‌های اروپایی و فشار آنها به امریکا بود که توانستند مجوز صادرات تعداد موجود هواپیماهای ATR  را که قابل ارسال به ایران بود بگیرند. این در حالی است که اولین اقدام امریکایی‌ها درباره تحریم‌ها در حوزه تحریم هواپیما و باطل کردن مجوز فروش آن به ایران بود که نشان‌دهنده ماهیت ضد حقوق بشری این کشور علیه ایران است. در شرایطی که امریکایی‌ها برای باطل شدن سایر مجوزها تا 6 اوت (15 مرداد) صبر کرده بودند اما برای تحریم هواپیما تا این تاریخ صبر نکردند و از همان روز اول اقدام به این کار کردند. همین موضوع کافی است تا جامعه جهانی متوجه شود میزان عناد دولت امریکا با مردم ایران در چه حد است موضوعی که کاملاً جنبه انسان‌دوستانه دارد را زیر پا می‌گذارد و حفظ سلامتی مسافران هوایی ایران را نشانه می‌رود و بعد ادعای حمایت از مردم ایران را هم دارد.

مجموع اینها نشان می‌دهد هرچند اقدامات اروپایی‌ها در حد انتظار ما نبوده است اما در جهت صحیح اقدام کردند و و تعهدات سیاسی خود را به روشنی اعلام کرده و آنها را پیگیری کرده‌اند. اما برای عملیاتی کردن این تعهدات انتظارات بیشتری داریم و معتقدیم بخش مهمی از این تعهدات باید پیش از اجرایی شدن تحریم‌های نفتی و بانکی عملیاتی شود.

یعنی معتقدید 1+4 تا مهلت سررسید تحریم‌های نفتی ایران می‌تواند راهکارهای مقابله با این تحریم‌ها را عملیاتی کند؟

بر اساس مشاهداتمان از روندی که در جامعه بین‌الملل جریان دارد و مقاومتی که تمامی کشورها و نه فقط اروپایی‌ها بلکه شرکای نفتی ایران در برابر بازگشت تحریم‌های امریکا داشتند، معتقدیم می‌توانیم تضمین‌های لازم برای حفظ برجام را به دست آوریم. اروپا در مسیر درستی برای حفظ برجام گام برداشته است اما خب عملیاتی کردن اقداماتشان برای حفظ برجام بیش از زمانی که خودشان هم فکر می‌کردند، زمان‌بر بوده است که باید این را هرچه سریع‌تر اصلاح کنند.

قبل از اینکه تحریم‌ها به مرحله عملیاتی برسد باید اطمینان حاصل کنیم هیچ تأثیری بر منافع ایران نمی‌گذارد. این مسأله هم مهم است که اروپایی‌ها در حوزه تحریم‌های مربوط به فلزات گرانبها یا خودرو که اینک اجرایی شده است، اقدامات لازم را انجام دهند تا ایران بتواند از مزایای برجام بهره‌مند شود.

رایزنی‌های سیاسی و اقتصادی با کشورهای طرف برجام مشخصاً تحت مدیریت نهاد وزارت خارجه صورت می‌گیرد یا مشترکاً از سوی سایر نهادها پیگیری می‌شود؟

وزارت خارجه نمی‌تواند متصدی مذاکرات اقتصادی باشد چون ما نه تخصص آن و نه ابزارش را داریم و نه مصلحت است وارد مذاکرات جزئی شویم. زیرا ممکن است طرف مقابل وارد جزئیاتی شود که شفاف‌سازی و پیگیری آن فقط از دستگاه‌های ذیربط بر می‌آید اما ما کنار سایر دستگاه‌ها هستیم و کمک می‌کنیم.

اتفاقاً بیشتر مذاکرات، تاکنون سیاسی بوده و مذاکرات تخصصی هم در کنار مذاکرات سیاسی انجام شده و هر زمان که مذاکرات تخصصی با مشکلی مواجه شده از امکانات سیاسی استفاده شده و ورود سیاسی به قضایا پیدا کردیم. مذاکراتی که بنده با وزرای خارجه روسیه، چین، خانم موگرینی و همچنین وزرای خارجه استرالیا، ژاپن، زلاند نو، اندونزی و مالزی که از شرکای مهم اقتصادی ما هستند، داشتم برای کمک به روند مذاکرات اقتصادی دولت با این کشورها بوده است.

دولتمردان امریکا در کنار تلاش‌هایی که برای متوقف کردن روند اجرای برجام دارند، پیام‌های مختلفی را برای مذاکره مستقیم و بی‌قید و شرط با ایران ارسال کرده‌اند. جریان‌های سیاسی داخل کشور خوانش‌های متفاوتی از چنین درخواستی دارند...

برخی معتقدند مذاکره با امریکا تابو نیست و نباید راه گفت‌و‌گو با این کشور را بست. نگاه شما به عنوان کسی که تجربه زیادی از مذاکره دوجانبه با مقام‌های امریکایی درباره برجام داشته، چیست؟

ما همیشه از شعار فراتر رفته‌ایم و عمل کرده‌ایم. پیش از این، مذاکره با امریکا را با اجازه مقامات عالی نظام شروع کردیم و بیشترین میزان مذاکره با امریکا را داشتیم. مذاکراتی که در سال‌های 92 تا همین اواخر و قبل از خروج امریکا از برجام بین ایران و امریکا صورت گرفته بی‌سابقه بوده است. وزیر خارجه امریکا رکورد حضور خارج از امریکا را در مذاکراتی که با ایران داشت، شکست. در تاریخ کوتاه امریکا هیچ‌گاه وزیر خارجه‌ای از این کشور تا به این اندازه طولانی مدت برای یک مذاکره خارج از کشور نبوده است.

لذا مشکل، مذاکره نیست چنانکه طی ماه‌های گذشته مسئولان دیپلماتیک ما پیش از خروج امریکا از برجام با هیأت دیپلماتیک این کشور مذاکره می‌کردند. منتها مشکل این است که نسبت به نتیجه مذاکره با امریکا چه میزان اعتماد وجود دارد؟ موضوع تابو بودن مذاکره نیست. موضوع این است که چه میزان می‌شود با اطمینان این مذاکره را تا حصول نتیجه پیش برد. به هر حال هیچ طرفی نمی‌خواهد وارد یک روند وقت‌گیر و پرتنش و بی‌حاصل شود.
اعتماد نسبت به امریکا به خصوص دولت جدید این کشور که موضوعیت ندارد و هیچ‌کس در دنیا به آنها اعتماد ندارد. ولی چقدر می‌توان مطمئن بود که وقتی شما به نتیجه‌ای رسیدید این نتیجه اعمال می‌شود. ما اکنون توافقی داریم که همه دنیا معتقد است، توافق خوبی است، سازوکار نظارتی دارد .چنانکه آژانس انرژی اتمی 12 بار گزارش داده این توافق کاملاً از سوی ایران اجرا شده است.خب چه مشکلی وجود داشت که امریکایی‌ها از این توافق کنار کشیدند؟ اگر صرفاً قرار باشد که تمایلات لحظه‌ای افراد و یا فشارهای گروه‌های فشار خط مشی سیاسی کشوری را تعیین کند. دیگر چه نیازی به مذاکره است. انجام مذاکره ملزوماتی دارد که باید به آن توجه جدی شود و جمهوری اسلامی هیچ‌وقت کشوری نبوده است که مذاکره را رد کند اما خب مذاکره باید شرایط خودش را داشته باشد.

مذاکره مستقیم با ایران از سوی ترامپ بدون شرط و از سوی وزیر خارجه‌اش به چند شرط ناممکن مقید می‌شود... این تناقض‌ها نشان دهنده چیست؟

در هیأت حاکمه امریکا پیرامون این موضوع وحدت‌نظر و توافق وجود ندارد. یعنی آقای ترامپ اعلام می‌کند مذاکرات بدون قید و شرط و بعد با فاصله دو ساعت از اعلام ایشان، وزیر خارجه امریکا سه شرط تحقیقاً نشدنی برای مذاکره اعلام می‌کند. درست است که آقای ترامپ رئیس است اما وزیر خارجه ایشان بعد از ایشان صحبت کرده است. اینها نشان‌دهنده یک هرج و مرج در دستگاه سیاست خارجی امریکاست که نیاز دارد قبل از اینکه درباره موضوع مذاکره با ایران بحث کنیم، این هرج و مرج را مورد توجه قرار دهیم.

تحلیل نهادهای تصمیم‌گیرنده حاکمیت ایران از رویکرد کنونی سیاست خارجی امریکا اینک مبتنی بر راهبرد متناقض هیأت حاکمه این کشور نسبت به ایران و سابقه منفی آن در خروج از برجام است... آیا چنین تحلیلی به این معناست که مطلقاً نباید به گفت‌و‌گوی مستقیم ایران و امریکا اندیشید؟

در سیاست خارجی باید همه تحولات رصد شود. حتماً همه اظهارات مقامات امریکایی و نه فقط یک اظهار نظر و همچنین اقدامات آنها رصد می‌شود و براساس منافع ملی تصمیم‌گیری می‌شود.

تصمیم‌گیران کشور تاکنون با درایت عمل کرده‌اند. تمام دنیا به این واقعیت معترف است تمام اقداماتی که ما در طول چند سال گذشته در این رابطه داشتیم امریکا را از نظر روابط بین‌الملل در یک بن‌بست قرار داده است. الآن غیر از یکی دو کشور کسی از سیاست‌های امریکا علیه ایران حمایت نمی‌کند. حتماً بر همین اساس عمل می‌کنیم. یعنی منافع ملی را در نظر می‌گیریم و بر اساس خوش خیالی حرکت نمی‌کنیم اما بر اساس بدبینی صرف هم حرکت نمی‌کنیم. باید ببینیم هر اقدامی چه نتایجی را می‌تواند داشته باشد. امریکایی‌ها تا چه اندازه آمادگی این را دارند که اشتباهات گذشته خود را اصلاح کنند و آنها را تکرار نکنند.

اگر این کشور به مذاکره اعتقاد دارد باید ببینیم نسبت به توافقی که بیش از دو سال جریان داشته، چگونه حسن نیت نشان می‌دهد و چگونه می‌خواهد کارشکنی‌های خود را جبران کند. تنها در این صورت است که می‌توانند پیشنهادهای دیگر را مطرح کنند. در غیاب این شرایط، درخواست برای مذاکره شاید یک نمایش تبلیغاتی محسوب شود وحتماً نخبگان سیاسی کشور، روشنفکران جامعه و مردم ما توقع ندارند که در برابر هر نمایش تبلیغاتی عکس‌العمل نشان دهیم باید همه حرکت‌ها را با هم بررسی کنیم و به تناسب واقعیات و منافع ملی عکس‌العمل نشان دهیم.

وضعیت اقتصادی کشور تحت تأثیر نگرانی مردم از بازگشت موج تحریم‌های امریکا و التهاب در بازار ارز و سکه روزهای دشواری را پشت سر می‌گذارد و به نظر می‌رسد امید مردم به برجام و کارآیی آن در گره‌گشایی از مشکلات معیشتی و اقتصادی‌شان کمرنگ شده است. شما به عنوان یکی از چهره‌های محبوب نزد افکار عمومی چه توضیحی درباره شرایط کنونی دارید؟

معتقدم کشور ما امکانات، فرصت و ظرفیت‌های فراوانی دارد.کاری که برجام کرد این بود که زنجیری را که به پای این فرصت‌ها بسته شده بود باز کرد. امریکا خیلی تلاش کرده این زنجیرها را مجدداً برگرداند، چنانکه فضاسازی علیه ایران را آغاز کرده است. اتفاقاتی که در عرض چند ماه گذشته افتاده بیش از اینکه عملیاتی و روی زمین باشد، برای ایجاد جنگ روانی بوده است.

اگر شرایط کنونی و گذشته را مقایسه کنیم می‌بینیم که در گذشته و پیش از برجام در کنار تحریم‌های امریکا نه تنها تحریم‌های شورای امنیت بلکه تحریم‌های اروپا و تحریم‌های استرالیا، کانادا و ژاپن هم بود. یعنی تک‌تک کشورها هم به دلیل قطعنامه‌های شورای امنیت و هم به دلیل فشار امریکا خودشان علیه ایران تحریم گذاشته بودند. در حالی که این تحریم‌ها الآن وجود ندارد.آنچه اکنون اتفاق افتاده فشارهای روانی امریکاست زیرا تا همین دو روز پیش که اصلاً تحریم‌ها اجرایی نشده بود.

اتفاقاتی که در طول چهار ماه گذشته رخ داد، جنگ تبلیغاتی روانی و اقتصادی امریکا بوده که متأسفانه این فشارهای روانی در جامعه ما اثر کرده و باعث شده در بعضی موارد حتی ما وارد خودتحریمی شویم. خب بخش زیادی از این مشکلات باید با سیاستگذاری دولت حل شود و این بحث امروز در دولت بسیار فعال است و ان‌شالله سیاست‌های مناسبی را با شرایط کنونی تدوین خواهند کرد. اما بخش اصلی این فضا در نتیجه جنگ روانی امریکایی‌ها شکل گرفته است. آنها حتی با طرف‌های تجاری ما از طریق جنگ روانی وارد می‌شوند، به آنها تلفن می‌زنند، فشار می‌آورند و می‌گویند چرا می‌خواهید با ایران رابطه داشته باشید.

 علی رغم همه اینها همه دنیا در برابرامریکا ایستاده است. درست است که برخی‌ها مقهور این جنگ روانی شدند و مقداری با احتیاط عمل می‌کنند اما این به این معنا نیست که دنیا سمت امریکا رفته و دوباره شرایط سال 91 و 92 تکرار می‌شود. امریکایی‌ها یک اتاق جنگ علیه ایران تشکیل داده‌اند. ما نمی‌توانیم با افتادن در دام این اتاق جنگ و بازی کردن در زمین جنگ امریکا با آن مقابله کنیم.

نکته دیگر آن است که ما در 40 سال گذشته شرایط بسیار سخت ‌تر از موقعیت کنونی داشتیم. کشور ما یک جنگ واقعی نظامی را پشت سر گذاشته است ولی آنچه باعث شده به سلامت از همه اینها عبور کنیم، مقاومت مردم ما در برابر این فشارها بوده است. الآن مردم نباید بگذارند این جنگ روانی شکل گیرد و به نتیجه برسد.

من اقتصاددان نیستم ولی به عنوان یک ناظر معتقدم شاخص‌های اقتصادی کشورمان بسیار بهتر از وضعی است که در بازار حاکم شده است. بسیاری از آنچه در بازار جریان پیدا کرده به خاطر عدم اطمینان به آینده است. این عدم اطمینان به آینده در واقع همان چیزی است که امریکایی‌ها با ایجاد التهاب به آن دامن می‌زنند.

هشداری که آقای روحانی درباره اقدام احتمالی ایران مبنی بر قطع صادرات نفت سایر کشورها از تنگه هرمز در صورت عملیاتی شدن تحریم‌های نفتی امریکا مطرح کردند در چارچوب مواجهه با این جنگ روانی بود؟ این موضع‌گیری تنش‌های دیپلماتیک میان تهران و واشنگتن را خیلی تندتر کرد.

آنچه در واقع ما اعلام کردیم این بود که علاقه‌مند به حفظ امنیت و ثبات در منطقه هستیم و تعهد و علاقه مان به این موضوع را پیش از این در بند هشتم قطعنامه 598 در مورد امنیت منطقه‌ای که براساس پیشنهاد ایران بود، مقابله با داعش و افراط‌ گرایی در منطقه، طرح پیشنهاد مجمع گفت‌و‌گوهای منطقه‌ای در خلیج فارس و ایجاد منطقه قوی‌تر نشان دادیم. یعنی ثابت کرده‌ایم که در کنار تأمین امنیت منطقه به امنیت تک تک اجزای این منطقه هم هستیم.

همان طور که آقای رئیس جمهور گفتند دنبال این هستیم رابطه ایران باعربستان، امارات و بحرین اصلاح شود. همواره از گفت‌و‌گو استقبال کرده‌ایم اما امریکایی‌ها یک ادعای بی‌معنا مطرح کردند و مدعی شدند می‌خواهند فروش نفت ایران را به صفر برسانند. ادعایی که اصلاً شدنی نیست و کشورهایی که امریکا الآن در حال مذاکره با آنهاست به این کشور اعلام کرده‌اند، خرید نفت را از ایران ادامه می‌دهند.

خب اگر امریکایی‌ها بخواهند این خیال خام و غیرممکن را در ذهنشان بپرورانند حتماً باید عواقب آن را هم بدانند .نمی‌توانند فکر کنند که ایران نفت صادر نکند و دیگران صادر کنند. البته وقوع چنین موقعیتی، بسیار بعید و تقریباً ناممکن است و ما یقین داریم هم همسایگان ما و هم تولیدکنندگان نفت و هم کسانی که امنیت اقتصادی شان به امنیت نفت بستگی دارد مانع از این خواهد شد که آن شرایط حاد رخ دهد.

نکته‌ای که توسط آقای رئیس جمهوری تأکید شد در واقع هشداری به امریکایی هاست که با جنگ روانی آنها، مقابله روانی می‌کنند. یعنی امریکایی‌ها باید متوجه شوند دستشان آن قدرها باز نیست که هر حرفی خواستند بزنند و بعد این حرفشان تأثیر روانی بگذارد حتماً چنین اتفاقی نخواهد افتاد و آقای رئیس جمهوری هم کاملاً مشخص کردند چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

با وجود جدال لفظی میان رؤسای جمهور ایران و امریکا طی روزهای گذشته شایعات زیادی پیرامون مذاکرات پنهانی ایران و امریکا در محافل رسانه‌ای داخل و خارج مطرح شده است. حتی برخی به صراحت از دیدار شما با مایک پمپئو در حاشیه نشست «آ سه آن» در سنگاپور سخن گفته‌اند.

اگر این مذاکرات هم انجام شده باشد من خبر ندارم ولی بعید می‌دانم که تا این اندازه از موضوع بیگانه باشم. تمام اطلاعاتی که من دارم بر این مبناست که گفت‌و‌گویی بین ایران و امریکا نیست.

گفتند که در سنگاپور با آقای مایک پمپئو دیدار مستقیم  می کنید.

دیدید که دیدار نکردیم.

واکنش شما به پیشنهادات میانجیگری که از سوی برخی کشورها بویژه سلطان نشین عمان مطرح می‌شود چیست؟

حتماً پیام‌هایی از سوی کشورها برای میانجیگری مطرح می‌شود. سفارت سوئیس هم به عنوان کشور حافظ منافع امریکا در ایران پیام‌هایی را همیشه و در طول 39 سال گذشته رد و بدل کرده و هنوز هم این کار را انجام می‌دهد. وقتی دو کشور رابطه رسمی ندارند، طرح این پیشنهادها طبیعی است. حتماً کشورهای منطقه مخصوصاً آنها که از درایتی مانند عمان برخوردارند دوست ندارند شرایط کنونی را ببینند و دوست دارند اقدامی کنند که مانع از شدت گرفتن بحران شوند. حالا اگر کسی برود به امریکایی‌ها بگوید که درایت پیشه کنند، حتماً کسی با آنها مخالفت نخواهد کرد اما اینکه گفت‌و‌گوهای مستقیمی بین ایران و امریکا جریان دارد یا اینکه پیام‌هایی در این زمینه رد و بدل شده است تا جایی که من اطلاع دارم چنین اتفاقی نیفتاده است و فکر می‌کنم اطلاعات من هم خیلی بد نباشد.

وزارت خارجه همیشه آماج تخریب‌ها و تهمت های مخالفان دولت قرار داشته است .نمونه اخیر آن هم ادعای دوتابعیتی بودن دومین سفیر زن است که از سوی شما نمایندگی دیپلماتیک ایران در فنلاند را عهده دار شده است .ریشه این تخریب ها که در خلال مذاکرات حساس پیرامون حفظ برجام شدت گرفته است را چه می‌دانید؟

من خیلی از تخریب هایی که صورت می‌گیرد نگرانی ندارم .جایی ناراحت می‌شوم که اقدامات این افراد به منافع ملی ضربه می‌زند. مثلاً به مدت دو سال و نیم اجازه ندادند که کشور از مواهب برجام آنطور که باید استفاده کند. بعد از دستیابی به برجام همان روز اول که از وین بازگشتیم در نمازخانه وزارت خارجه برای بچه‌های این مجموعه جلسه گذاشتم و خواستم برای نمره دادن به برجام جدال نکنیم که به آن نمره 15 یا 85 بدهیم .گفتم اصلاً دعوای ما این نیست بلکه بیاییم توافق کنیم حداقل همین نمره 15 را که همه قبول داریم نقد کنیم.

معتقدم کشور ما، کشور قدرتمندی است که امکانات زیادی دارد و برجام غل و زنجیری را که به پای آن زده شده بود  باز کرد. آنچه بیشتر از همه من را متأثر می‌کند این است که فضاسازی‌های سیاسی مانع از بهره‌گیری از دستاوردهای این توافق شده است. وقتی یک مقام ایرانی می‌گوید کدام آدم عاقلی در ایران سرمایه‌گذاری می‌کند، خب این حرف وقتی از یک مقام در کشور ما گفته می‌شود، طرف خارجی می‌گوید وقتی ایرانی‌ها خودشان اینطور درباره خودشان فکر می‌کنند ما دیگر چه باید بکنیم.

برخی با سیاه نمایی مردم را ناامید کردند و این مهمترین عامل عدم اطمینان به آینده است. در واقع این عدم اطمینان و ناامیدی را امریکایی‌ها درست نکردند بلکه کسانی درست کردند که دو سال و نیم در بوق ناامیدی دمیدند. این من را ناراحت می‌کند وگرنه حرف هایی که در مورد خود بنده زده می‌شود برایم اهمیت ندارد اما اگر درباره همکارانم باشد ناراحت می‌شوم به هر حال نسبت به آنها احساس وظیفه می‌کنم بویژه که برخی از آنها صدایشان بلند نمی‌شود اما مورد ظلم و توهین قرار می‌گیرند.

منبع:ایران

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۷ مهر ۱۳۹۷موگرینی: طرح کانال پرداخت مالی مستقیم با ایران طی هفته‌های آینده اجرایی می‌شود
۲۶ مهر ۱۳۹۷پوتین: سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران اشتباهی بزرگ است/ متقاعد کردن ایران برای خروج از سوریه وظیفه ما نیست
۲۵ مهر ۱۳۹۷ماجرای شنود مکالمات ظریف و روحانی در برجام/ آمادگی برای قطع اینترنت توسط آمریکا در آبان
۲۴ مهر ۱۳۹۷هوک: برجام ناقص بود/ در تحریم ایران جدی هستیم
۲۴ مهر ۱۳۹۷ تیپ عجیب سفیر ژاپن در تهران  
۲۳ مهر ۱۳۹۷بهانه‌‌های خودتان را رفع کنید آقای ظریف
۲۲ مهر ۱۳۹۷ذوالنور: بسته اتحادیه اروپا برای ادامه برجام پیش از ۱۳ آبان اعلام می‌شود
۲۲ مهر ۱۳۹۷تحریم‌های ثانویه آمریکا برجام را نابود می‌کند
۲۲ مهر ۱۳۹۷روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است
۲۲ مهر ۱۳۹۷ترامپ: ایران باید با ما توافق واقعی کند نه معامله‌ای طنز مثل برجام
۱۸ مهر ۱۳۹۷تخت روانچی: آینده برجام به رفتار اروپا بستگی خواهد داشت
۱۸ مهر ۱۳۹۷گرافی‌گویی دوباره ترامپ: ایران می‌توانست در ۱۲ دقیقه کل خاورمیانه را تحت کنترل بگیرد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۸۱۶۸۸۰۸:۲۷:۰۴ ۱۳۹۷/۵/۱۷
نا امیدی مردم به خاطر فسادهای داخلی( این بار دیگه خیلی علنی شد وگرنه دوره های قبل هم بی صدا بوده) و تبعیض های شدید و اختلاف طبقاتی های زیاد بوجود آمده نه برجام.
شیرازیان۴۸۱۷۷۶۰۹:۰۹:۵۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
جناب ظریف! یعنی وضع موجود نتیجه تصمیمات روحانی و جهانگیری و انتصاب امثال سیف و نوبخت و دکترهاشمی و آخوندی و زنگنه و... نیست؟؟ ممنونیم روشن شدیم!!؟
ناشناس۴۸۲۱۸۱۱۲:۰۰:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۱۷
نخیر . ایشون و باقی تیم ، کلا خودشون رو زدن به متوجه نشدن . مملکت رو دزدی و فساد و تباهی برداشته و آقایون بالای قبر خالی برجام چمبره زدن و گریه و زاری میکنن ! رفتار این دولت با برجام همونقدر غیر عقلانیه که رفتار دولت قبل با تحریمها . اینها با افراط و تفریط خودشون کشور رو نابود کردن . فقط به دلیل فقدان عقلانیت و ضعف مدیریت !
محمد قاسمی۴۸۱۹۹۷۱۰:۳۹:۰۹ ۱۳۹۷/۵/۱۷
ظریف راست میگه ترامپ گفته چون منتقدان از برجام انتقاد می کردند من ازش خارج شدم همینطور حرف آقای صادقی رو هم تایید کرده و گفته چون ایران به فتف نپیوسته و چون موشک شلیک کرده از برجام خارج میشم همچنین بازهم آقای ظریف درست میگن چون چاپ پول کاغذی به 4 برابر وضعیت تحویلی در 5 سال هم کار منتقدان بوده و اونها سیف رو رئیس بانک مرکزی منصوب کردن بازهم ایشون درست میگن که سود بانکی رو منتقدان به 28 درصد رسوندن تا کشور وارد رکود بشه و اونها بودند که علی رغم بسته بودن سوئیفت دروغ میگفتن همه اینها کار منتقدان بود و آقای تحت الفظی هیچ دروغی نگفته
ناشناس۴۸۲۴۱۳۱۳:۳۲:۰۴ ۱۳۹۷/۵/۱۷
اگر الان ما بدانیم که در آمریکا صاحبان قدرت و مردم و... طرفدار جدی برجام هستند آیا موجب تقویت اراده ی ما برای برگشت آمریکا به برجام نمیشه؟
ظريف درست ميگه۴۸۲۵۳۰۱۴:۲۰:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
سخن ظريف به نقل از متن بالا: "معتقدم کشور ما، کشور قدرتمندی است که امکانات زیادی دارد و برجام غل و زنجیری را که به پای آن زده شده بود باز کرد. آنچه بیشتر از همه من را متأثر می‌کند این است که فضاسازی‌های سیاسی مانع از بهره‌گیری از دستاوردهای این توافق شده است. وقتی یک مقام ایرانی می‌گوید کدام آدم عاقلی در ایران سرمایه‌گذاری می‌کند، خب این حرف وقتی از یک مقام در کشور ما گفته می‌شود، طرف خارجی می‌گوید وقتی ایرانی‌ها خودشان اینطور درباره خودشان فکر می‌کنند ما دیگر چه باید بکنیم. برخی با سیاه نمایی مردم را ناامید کردند و این مهمترین عامل عدم اطمینان به آینده است. در واقع این عدم اطمینان و ناامیدی را امریکایی‌ها درست نکردند بلکه کسانی درست کردند که دو سال و نیم در بوق ناامیدی دمیدند." قسم مي خورم سخن ظريف عين واقعيت است، از اول كه مذاكرات شروع شد عده اي كه از شكست در انتخابات عصباني بودند دائماً آيه يأس خواندند. با اينكه رهبر انقلاب در سخنراني 25 خرداد 95 (سالگرد برجام) فرمودند: "«برجام یک نقاط مثبتی دارد» «يك محسناتي دارد» «محسّناتش همان چیزهایی است که ما را وادار کرد و ترغیب کرد که به این مذاکرات رو بیاوریم» «مخالفانی که انتقاد میکنند مبالغه میکنند و گاهی اغراق میکنند» باز هم دست برنداشتند و هنوز هم تمام بي عرضگي دولتمردان و مسئولين اجرايي رو تقصير برجام ميندازن. در اين چند سال، روزنامه ها و رسانه هاشون حتي يك تيتر اميدوار كننده نزدن و ...
ناشناس۴۸۳۳۴۸۲۳:۲۹:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
بهتر بود به همه صحبتهای رهبری توجه می کردید نه انجا که به نفعتان است
ناشناس۴۸۲۰۸۲۱۱:۱۴:۱۷ ۱۳۹۷/۵/۱۷
رکود چند ساله تورم بی سابقه ای که دولت قبولش نداره! (بانک مرکز تورم تیر را 10.2 درصد اعلام کرده است ؟!!!!) جفتک انداختن دلار و سکه و ارز نقض برجام توسط آمریکا بدون اینکه هیچ هزینه ای براش داشته باشد نصف شدن قدرت خرید مردم ظرف یک ماه ...... اینها باعث سیاه نمایی شده، عزیز ..... از خواب بیدار شو عزیز ....... شما هنوز دنبال منتقد می گردی؟!!!! که چی ؟!!! اینهم شد مملکت داری؟؟!!
ناشناس۴۸۲۱۳۲۱۱:۳۸:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۱۷
"در تاریخ کوتاه امریکا هیچ‌گاه وزیر خارجه‌ای از این کشور تا به این اندازه طولانی مدت برای یک مذاکره خارج از کشور نبوده است" خوب که چی ؟!!!!! به چه چیزهای چیپ و پیش پا افتاده ای افتخار می کنید ؟ نتیجه مذاکره و اینطور حضور پرنگ اونها این شد که برجام را پاره کنند بدون هیچ هزینه ای و شما جرئت نکنید دست به بندهای ان بزنید و هزاران هزینه و فاجعه در ابعاد مختلف تحمیل به مردم شود؟!!! بقول سعدی: زبان بریده به کنجی نشسته صم بکم به از کسی که نباشد زبانش اند حکم من جای شما بودم عذرخواهی می کردم و استعفا می دادم بخاطر کلاهی که همتای آمریکاییم سرم گذاشته است شما متاسفانه با این مذاکرات روی ابوموسی اشعری را هم سفید کردید
جانبار90 درصد۴۹۲۴۱۳۲۱:۵۳:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۲۲
چقدر رهبر عزیز گفتندبه دشمن اعتماد نکنید چرا گوش نکردید جناب امیرکبیر زمانه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۴۸۱۷۰۲۰۸:۳۷:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۱۷
جای عذر خواهیشه
ناشناس۴۸۱۷۰۵۰۸:۳۹:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
۳۲ میلیارد دلار خسارت زدید ، « تقریبا هیچ » اوردید انتظار دارید امیدوار باشیم ؟!!!
ناشناس۴۸۱۹۲۳۱۰:۰۸:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
120 میلیارد دلار که توقیف بود صادرات 250 هزار بشکه نفت انزوای کامل کاسبان تحریم فقط زنجانی 4 میلیارد دلار فصل 7 شورای امنیت اما امروز تمام دنیا و سازمان ملل ما را تأیید کردن و ترامپ مانده با ملک سلمان
ناشناس۴۸۱۷۱۱۰۸:۴۰:۲۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
خزانه خالیست کلا بدبختیم با یک دکمه نابودیم توافق نشه ، اب هم نداریم اینا سیاه نمایی نیست؟
ناشناس۴۸۱۸۳۷۰۹:۳۵:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۱۷
اگر انقدر مفلوک هستیم پس بهتره دسته جمعی بمیریم بحث مردم بحث امریکا نیست بحث مردم دزدان و غارت گران داخلی هست
ناشناس۴۸۱۹۲۹۱۰:۱۲:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۱۷
این ها حقیقت است
ناشناس۴۸۲۰۷۸۱۱:۱۳:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
شما از موجودی خزانه خبر دارید؟
ناشناس۴۸۱۷۱۳۰۸:۴۱:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۱۷
برجام مرد و اروپا هم هیچ کار عملی نمی کند...اما چون حیات سیاسی تون به برجام گره خورده ، سینه خیز ادامه میدین..
ناشناس۴۸۱۹۸۲۱۰:۳۳:۲۹ ۱۳۹۷/۵/۱۷
بزرگترین پیروزی سیاسی ایران بر ایالات متحده
جویبار پایتخت کشتی۴۸۲۱۲۹۱۱:۳۸:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۱۷
بزرگترین کلاه آمریکا و اروپا بر سر ایران
امیر۴۸۱۷۲۲۰۸:۴۷:۰۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
منتقدای برجام بودن آب و بارون و زمین و هوا رو گره میزدن به برجام لابد!!!!!!!
ناشناس۴۸۱۹۰۶۱۰:۰۰:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
مگه غیر از اینه؟ می دانی به دلیل عدم وجود تکنولوژی روز، صنایع چه بلایی بر سر مواردی که فرمودید آوردن؟ روی 250 هزار بشکه نفت، که دقت کنید خیلی خوب مسأله جا می افتد
ناشناس۴۸۲۰۴۹۱۰:۵۹:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۱۷
سلام تکنولوژی روز را میشه با کیفیت بالا ایجاد کرد. فقط باید دولت بخواد و دانشگاه ها را بیاره پای کار. مثل کاری که در بحث فضایی در اواخر دوره احمدی نژاد شد و بسرعت موجود زنده هم فرستادن و گرفتن.
ناشناس۴۸۳۳۶۰۲۳:۳۶:۱۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
تکنولوژی روز را خوب امدی مخصوصا با فروش 250هزار بشکه نفت خام ( خام فروشی)
تبریزی۴۸۱۷۲۶۰۸:۵۲:۵۴ ۱۳۹۷/۵/۱۷
"ناامیدی امروز مردم نتیجه سیاه نمایی منتقدان برجام است" مثلا ناامیدی من به این خاطر نیست که پول 12 سال کار کردنم تو بانک تبدیل به درآمد یکی دو سال شد انگار که فقط دوس ال کار کردم. به این خاطر نیست که هزینه چاپ مقاله هام به بالای 15 میلیون رسید و برای بار دوم به تحریم ها خوردم و انگیزه ام رو برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا از دست دادم. به این خاطر نیست که حقوقم با این همه تورم 300 درصدی فقط 8 درصد (بخونید 292 درصد) کاهش داشته. به این خخاطر نیست که اداره محل کارم تمام دبیران رشته من در منطقه خودشون رو کرده مدیر و معون و رئیس و معاون و ... اداره تا بهم انتقالی نده من رو روزی پنج شش ساعت تو جاده ها سر بدوونه (پارتی بازی). به این خاطر نیست که با این اوضاع مملکت می بینم مسئولین و مدیران کشورم که باید به فکر ما باشن فقط به فکر آرمان های خودشون و اختلاس و احتکار و فرستادن اعضای خانواده هاشون به امریکا و کانادا و استرالیا هستن. به این خاطر نیست که می بینم مسئولینم برای رفاه و آسایش و حفظ دست رنج مردم ذره ای حاضر به عقب نشینی از مواضع سیاسی خودشون نیستن. به این خخاطر نیست که حقوق انسانیم رعایت نمی شه و جایی هم برای شکایت ندارم. فقط و فقط به دلیل سیاه نمایی منتقدان برجامه.
ناشناس۴۸۱۹۶۱۱۰:۲۳:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۱۷
برادر حقوق ها باید دو تا سه برابر شود و اگر از سال 89 حساب شود باید حقوق آن سال را ضرب در 10 شود مثلا لیسانس با رتبه ی خبره یا عالی حدود نه تا یازده میلیون میشه دست دولت در جیب مردم است یعنی همین
رضا شیرین۴۸۱۷۵۱۰۹:۰۳:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
جناب آقای ظریف چه بخواهید و چه نخواهید باید بپذیرید برجام دارای نواقص بسیار زیاد است ، خودتان بهتر می دانید انتقاد ، منتقدین برجام چیست و شما برای فرافکنی و ایجاد تصویر غلط در افکار عمومی ، به حاشیه می زنید و برای اینکه بیشتر از این نقاط ضعف برجام آشکار نگردد ، گهگاهی به منتقدین برجام حمله ور می شوید و برای خود مظلوم نمائی می کنید. منتقدین برجام هرگز ، مخالف مذاکره نبودند بلکه آنها می گویند ، چرا با تیم بسیار قوی متشکل از حقوندانان و کارشناسان مالی بین المللی و سیاستمداران و دانشمندان هسته ای پای مذاکره نرفتید ، اگر تیم مذاکره کننده ایرانی قوی بود هرگز برجام اینگونه نوشته نمی شد و راه های فرار دشمن جهت ، انجام تعهدات خود بسته می شد... 97/5/17
ناشناس۴۸۱۸۲۴۰۹:۳۰:۰۴ ۱۳۹۷/۵/۱۷
تيم قوي رو كي بايد انتخاب كنه ؟ شما ؟!
ناشناس۴۸۲۱۸۷۱۲:۰۳:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
میخوای شما انتخاب کن . تعارف نکن ، بگو
ناشناس۴۸۱۹۴۰۱۰:۱۵:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
شش قدرت جهانی هم هر چه شما می گفتید قبول می کردند به خاطر اوضاع وخیمشان سنگ، عاقل، چاه
ناشناس۴۸۲۱۹۲۱۲:۰۴:۲۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
پس بهتر نیست دیگه اینهمه برای مرده برجام عزاداری نکنین ؟ اینجوری که میگی از روز اول برای اونها برد و برای ما باخت بوده ، دیگه نباید تمومش کنه این دولت ؟
محمد قاسمی۴۸۳۰۷۵۱۹:۴۵:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
برای برجام عزاداری نمیکنیم برای رئاکتور اراک که غرب خودش رو براش کشت عزاداریم اگر امروز کنار ما بود میشد باهاش دهن ترامپ رو بست و کلی ازش امتیاز گرفت
ناشناس۴۸۱۷۵۷۰۹:۰۴:۱۷ ۱۳۹۷/۵/۱۷
درود بر ظریف،مرد دلسوز و صبور.
حسن۴۸۱۷۸۵۰۹:۱۳:۴۷ ۱۳۹۷/۵/۱۷
آقای ظریف من از طرفداران برجام بودم ولی بعداً فهمیدم شما از هول حلیم افتاده اید به دیگ ویک بچه دبستانی این طور که شما بدون تضمین کافی با دشمن قرارداد بسته اید با دوستی که به وی خیانت کرده قرارداد صلح نمی بندد پس آن سکه ها را به بیت المال برگردانید و فلسفه من درآوردی به ملت تحویل ندهید
SMAH1۴۸۱۷۸۶۰۹:۱۳:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۱۷
نه آقای محترم! زمانی که دروغ های شاخدار می گفتید (مثلا «در روز اجرای برجام تمام تحریم ها برداشته می شود») باید فکر این روز را می کردیم.
صادق۴۸۱۷۸۷۰۹:۱۴:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
اگر برای یک بار هم که شده از برج آج پیاده شید و به میان مردم بیاید می بینید که هزینه های زندگی پس از برجام از قبل برجام بیشتر و زندگی سخت تر شده و مردم با تمام وجود دارن حسش میکنن! عذرخواهی از مردم شرافتمندانه تر از عدم پذیرش مسوولیته!
مهدی۴۸۱۸۰۹۰۹:۲۴:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
صد رحمت به سنگ پای قزوین.
میبدی۴۸۱۸۱۲۰۹:۲۵:۲۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
همیشه طلبکار ملت هستند
ناشناس۴۸۱۸۵۵۰۹:۴۱:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
برجام خوب بود و خوبتر آن بود که دولت روحانی اجازه داد نقد شود تا آنجا که یکی از رسانه ها آن قدر تخریب می کند که دیگه مسخره ی آدم و عالم شده هر جا که امان از نقد شود *فساد و تباهی * متولد می‌شود
ناشناس۴۸۱۸۵۶۰۹:۴۱:۳۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
به این میگوبند فرار به جلو. تازه طلب کار هم شدند. مرد حسابی شما که همه مشت هایت در دهان منتقدان برجام بود. لبخندت در مذاکره و غضب ات در تهران. روحانی بدترین فحش ها را به منتقدان داد: بی شناسنامه .و .... خیلی برایم جالب است؛ اظهرات علی مطهری و ظریف و برخی در خارج از ایران کاملا شبیه است. انگار که که از یک اردوگاه مشخص هدایت می شود.
عدالت۴۸۱۹۱۵۱۰:۰۴:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
درود بر مرد بزرگ. حیف که قدر شما را ندانستند و به منافع ملی فکر نکردند .مردم باید آگاه باشند و جریان ها را بهتر بشناسند.
ناشناس۴۸۱۹۴۱۱۰:۱۶:۰۹ ۱۳۹۷/۵/۱۷
اگر نتایج این توافق آن گونه میشد که همه اعضای دولت تدبیر و امید و حامیانشان در طی چند سال لحظه به لحظه وعده میدادند ، آن وقت کدام عقل سلیمی سیاه نمایی منتقدان را می پذیرفت ، پس لطفا بیشتر از این نمک بر روی زخم ملت نپاشید همین و بس .
ناشناس۴۸۱۹۷۹۱۰:۳۲:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
آقای ظریف، ناامیدی امروز شما (نه ما) به خاطر ناکارآمدی برجام است، نه سیاه نمایی. دلار با سیاه نمایی نمیشه 10000 تومان!
ناشناس۴۸۲۰۳۶۱۰:۵۶:۲۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
البته دلار کار خود دولت است هزاران میلیارد تومان به نفعشون است ولی در درازمدت فاجعه بار میشه براشون
ناشناس۴۸۲۱۹۷۱۲:۰۶:۵۴ ۱۳۹۷/۵/۱۷
مثل خودرو که کار خود دولته . مثل سکه . همه چی . بعدها معلوم میشه چند تا ژن خوب با کمک این دولت ، یک شبه تریلیاردر شدن و چند تا دلال ، از این دولت و مجلس راضی هستن .
ناشناس۴۸۱۹۹۶۱۰:۳۷:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
مسئولین وزارت خارجه در صحبت های رو در رو با اروپائی ها آیا به آنها نمی گویند که 28 کشور صنعتی اروپا که اینهمه ادعا دارند چرا اینقدر بی عرضه اند که در مقابل آمریکا عرض اندام نمی کنند و چرا خود را از این خوار و خفیفی در مقابل آمریکا نجات نمی دهند ؟ اتحاد این کشور ها با دیگر قدرت های صنعتی دنیا چون روسیه ، چین ، هند ، برزیل سیطره آمریکا در دنیا را به چالش خواهد کشید .
ناشناس۴۸۲۱۵۸۱۱:۴۸:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
چه شعار قشنگی
محمد سلمانی۴۸۲۰۷۳۱۱:۰۹:۰۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
در مسابقات گاوبازی بهترین و بزرگترین جایزه را به کسی میدهند که بیشترین جاخالی را در مقابل شاخ گاو داده است نه به کسی که بیشترین درگیری را با ان پیدا کرده است. تحلیل خیلی زیادی نمیخواهد که متوجه بشویم ورود ما به مذاکره از اساس و از ابتدا یا اصلا نباید انجام میشده یا باید تمام کمال و بر سر حل تمامی مسائل فیمابین و عادی سازی روابط آنهم یکبار و برای همیشه انجام میشده. با توجه به شناخت تخصصی و مطالعات گسترده ای که در حوزه زبان و فرهنگ آمرئیکائیها داشتم و دارم، با قاطعیت میگویم که اینکه ما یکبار و احتمالا تحت تاثیر تحریمها به مذاکره وارد شدیم و در سخنرانیهامان هم صراحتا اظهار کردیم که مذاکره برای رفع تحریم بوده است، به طرف آمریکائی این پیام را داده که اولا تحریم تاثیر داشته و ثانیا ما تحت تاثیر تحریم باز هم بارها و بارها مذاکره میکنیم. حال باید دید راه برون رفت از این وضعیت چیست. من فکر میکنم هر انسانی که بی طرفانه و به دور از هیجانات به موضوع نگاه کند حتما تایید خواهد کرد که نفس مذاکره چیز بدی نیست و حرام شرعی هم نیست بلکه نشان دهنده تعقل و بلوغ و رفتار غیر هیجانی ماست. پیشنهاد میکنم نظام مقدس جمهوری اسلامی همزمان حد اقل سه مسیر را طی کند. اولا با اعزام هیاتهای حسن نیت به کشورهای مسلمان همسایه روابطمان را به عالیترین سطح ممکن رسانده و تنشهای احتمالی را برطرف سازیم. ثانیا حرفها را از نهادهای رسمی بزنیم (مانند سخنگوی وزارت امور خارجه) و به مصلحت است که قوای محترم سه گانه کشور به صحبتها و مصاحبه هایی که در حوزه قوه خودشان نیست ورود نکنند و ائمه محترم جمعه و جماعات و سرداران و امیران عزیزمان در نیروهای نظامی نیز سعه صدر بیشتری نشان دهند و دیدگاههایشان را مستقیما طرح نکرده و آنها را به دستگاه دیپلماسی منتقل کنند و اجازه بدهند دستگاه دیپلماسی با زبان دیپلماتیک پیام «واحدی» از ایران به جهان مخابره کند. همه ما ایرانی و برادر/خواهر یکدیگر هستیم و همه دل در گرو ایران داریم و تفاوت دیدگاه نباید بین ما نقار و دلخوری ایجاد کند. بین خودمان باید با رافت و عطوفت رفتار کنیم که قطعا این کار به تقوا نزدیکتر است. ثالثا به ایالات متحده آمریکا بگوئیم حاضر به مذاکره جامع و کامل بر سر تمامی مسائل و حل همه مشکلات فیمابین آنهم با یک پیش شرط هستیم: «تعلیق» تمامی تحریمها تا پایان مذاکرات و رسیدن به نتیجه. مطمئنم اگر با زبان و ادبیات مناسب طرح شود حتما نتیجه مطلوب به نفع ایران میدهد. بنده به شخصه بدون هیچ چشمداشتی حاضرم داوطلبانه و صادقانه توان و دانش تخصصی خود را در اختیار نظام مقدسمان و وزارت محترم امور خارجه و دولت محترم بگذارم و هر کاری از دستم بر میاید برای کمک به سربلندی کشور و بهبود معیشت مردم انجام دهم.
نجیب۴۸۲۱۰۸۱۱:۲۷:۴۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
از صد تا سکه ای که بابت قرارداد ننگین برجام گرفتی چه خبر؟ راستی مواظب باش قیمتش داره میاد پایین. ای وای ببخشید یادم نبود شیر فلکه اون هم دست خودتون هست. احتمالا موقعی که 4600000 بود همه رو رد کردی رفته!
ناشناس۴۸۲۱۱۸۱۱:۳۳:۱۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
مامردم بادیدن فساداقتصادی ورانت واردات وواریزشدن هزاران میلیاردتومان به جیب افرادخاص ناامیدمیشویم چرامامردم باحقوق ثابت وسی سال زحمت بایدشرمنده زن فرزندان خودباشیم اماعده ای ازخدابی خبردرون پول وثروت غرق باشن مادیگه نمی تونیم گوشت هم بخریم اماعده ای دغدغه ارزمسافرتی رودارن واقعامتاسفم
ناشناس۴۸۲۱۵۳۱۱:۴۶:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
آقای ظریف هر چقدر در خصوص بر جام بی فرجام فرا فکنی می کنید. خود را خفیف می کنید.فکر عاقبت را هم بکنید که این اسمان وریسمان بافتن دردی دوا نخواهد کرد.چون دادگاه عدل الهی فضای مجازی و دوستان رسانه ندارد.تا یارکشی جانب حق به خود بگیریم.خداوند عاقبت همه را خنم به خیر کند. شما زحمت زیادی در این خصوص کردید ولی تعجب از پا فشاری بر ندبدن ضعفها و... است.
عبدالله۴۸۲۱۶۱۱۱:۴۸:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۱۷
واقعاٌ که!!! با این همه خوش خدمتی و تنزل در اصول به امید نرم شدن دشمن و حتی عبور از خطوط قرمز رهبری(به اذعان خود آقای ظریف) بازهم کاسه کوسه ها رو سر منتقدین می شکنند.کاش یک جو انصاف وجود داشت!!
ناشناس۴۸۲۲۸۰۱۲:۳۴:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
دولت روحانی فقط برای ناامید کردن مردم امده تا بگوید ایران تا نوکری امریکا را قبول نکند. ملت فقیر و ندار و افسروده و غمگین می شوند. مخصوصا با دادن ثروت کشور به اقوام دولتی ها خزانه کشور را هم خالی کردند و در نتیجه ارزش پول ملی را کم کردند.تا ملت نهایت بدبختی را حس کند و برای نوکری امریکا تسلیم شود.تا این دولت و این وزرا هستند مردم روز خوش نخواهند داشت و رکود بی کاری وتورم وفقر عمومی و ثروتمند شدن خائنین ادامه خواهد داشت
ناشناس۴۸۲۲۸۹۱۲:۳۵:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۱۷
آقای ظریف خودتان هم میگویید برای واردات هواپیمای ATR اروپاییها به آمریکا فشار آوردند و مجوز گرفتند،پس قبول دارید که بدون اجازه آمریکا کاری نمیکنند؟؟حالا چطوری اینو برای خودتون موفقیت میدونید؟؟؟ موفقیت مثل قرارداد آبکی برجام که آمریکا خیلی راحت ازش خارج شد و شما حتی نتونستید ازش شکایت کنید؟؟؟
محمد۴۸۲۴۵۴۱۳:۴۸:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
این نتیجه بزرگ نمایی های شما درباره برجامه
ناشناس۴۸۲۴۸۴۱۴:۰۲:۲۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
به جای این حرفها ببینیم برای انها که مال دادیم و جان دادیم و همه چی درباره تحریم ها چی میگن ؟ رییس جمهور عراق حید العبادی میگه ما مخالف تحریم هستیم اما بخاطر کشورمان پایبند خواهیم بود حیف حیف حیف انهمه جانفشانی که برای این نمک نشناسها کردیم ...
محمدباقر۴۸۲۵۳۲۱۴:۲۱:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۱۷
آقای ظریف،یعنی می‌فرمایید نمائی از سیاهی آنقدر قدرت داشت که جلوی برجام آن آفتاب تابان را بگیرد،بهتر نیست کمی بیشتر توضیح بدید ضمنا آن مدال و سکه هارا پس بده حقت شما و دیگران نبود
ناشناس۴۸۲۶۴۴۱۵:۱۲:۲۷ ۱۳۹۷/۵/۱۷
یه نفر سوار ماشین بود تصادف کرد گفت تقصیر افراد کنار جاده بود.
ناشناس۴۸۲۸۵۵۱۶:۵۷:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
بابا روتو برم
ناشناس۴۸۴۳۷۵۱۴:۰۵:۲۸ ۱۳۹۷/۵/۱۸
مشکل ما ۹۰ درصد باید ازداخل حل بشه چون مذاکره کردن با آمریکا فایده ای ندارد چون او میخاد هرچیزی به نفع خودش تمام شود مشکل ما روغ گویی مسیولین است وبی نطارتی وبی کفایت بودن مسیولین
ناشناس۴۸۴۹۴۳۲۰:۲۵:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۱۸
وضع فعلی نتیجه سو مدیریت شما و همکارانتون هست. پرونده های عریض و طویلی که هیچ وقت هم به سر انجامی نرسیده و نخواهد رسید
ارش۴۸۵۱۰۴۲۲:۳۱:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۱۸
جان کری تضمینتون بود؟مجلس 10 دقیقه تصویب کرد چون پولای اوباما فرستاده وگرین کارتا رو بین خودتون تقسیم کردید؟ دنیای دیگه چه جوابی دارید؟...
ناشناس۴۸۶۵۵۳۱۹:۰۹:۲۷ ۱۳۹۷/۵/۱۹
مرد حسابی خجالت نمیکشه
مهمان۴۸۷۶۱۴۱۴:۴۱:۱۶ ۱۳۹۷/۵/۲۰
جناب آقای ظریف از خواب بیدار شوید آمریکا هر کار دلش میخواد انجام میده کمی به سمت مردم داخل خیز بردارید شاید عاقبت به خیر شوید، آمریکا دوست شما نیست . دست از برجام نافرجام و نقد دوستان داخلی بردارید.
ناشناس۴۸۸۶۴۷۰۸:۵۴:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۲۱
تا ابدالدهر که نمیشود با یک کشور روابط سیاسی نداشت. بالاخره انها باید از اشتباهاتشان مثل ۲۸ مرداد عذر خواهی کنند و ایران هم از اشغال نابجای سفارت انها. اگر روابط سیاسی بر قرار شود کشور در راه پیشرفت گام بر میدارد. فعلا که هر روز از قافله عقب هستیم .
حسین۴۸۹۸۵۷۱۷:۵۰:۴۴ ۱۳۹۷/۵/۲۱
تنها عرضه ای که دولت داره اینه که تقصیر رو بندازه گردن مخالفینش! توجه کنید! تنها از پس همین عرضه برمیان ..اگرنه عرضه داخلی و خارجی که ندارن
ناشناس۴۹۰۱۴۰۲۳:۱۲:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۲۱
وای اگر برجام محصول جناح مقابل بود .قسم می خورم شما وتمام طیف اصلاح طلب مردم را علیه انها به کف خیابان می اوردید.
احمد۴۹۱۰۳۹۱۲:۱۱:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۲۲
احتمالا منظور ایشان منتقدان خارجی است نه خارجی . چون این منتقدان خارجی بودند که برجام رابهم زدند واز آن خارج شدند نه منتقدان داخلی !
ناشناس۴۹۳۰۳۴۱۰:۱۰:۴۲ ۱۳۹۷/۵/۲۳
نا امیدی مردم نتیجه دزدی های تمام گروه ها چه اصول گرا و چه اصلاح طلب از مردم هست
ناشناس۴۹۳۳۵۱۱۲:۰۵:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۲۳
اگه مجلس فشل نبود که هرکسی بخودش اجازه نمی داد از کیسه یک ملت هزینه کنه آخرش هم اینقدر طلبکارباشه
سلام۴۹۸۴۷۷۱۴:۴۰:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۲۶
بدهكار هم شديم!
ناشناس۵۰۱۳۴۸۱۰:۴۹:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۲۸
آقای ظریف اصلا تمامی این اتفاقات تقصیر مردم است .
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های اخیر

 1. آخرین خبرها از تعیین قیمت‌ جدید خودروها

 2. روحانیت بیدار شوید، به فکر علاج بدبختی‌های مردم باشید  

 3. نژادپرستی علیه ایرانی ها پشت ویترین ترکیه ای!

 4. مجید شاکری: دولت نسخه‌ای برای اقتصاد نداشته و گوش شنوا هم برای هیچ راهکاری ندارد/ از اظهار نظر سیاسیون در حوزه‌های اقتصادی نگران هستیم/ رکورد تورمی خواهیم داشت

 5. جزئیات طرح «معلم تمام‌وقت»/ ابلاغ طرح از اوایل آبان‌ماه به استان‌ها

 6. ایرلاین‌ها؛ ارز نگیریم فقط ۳ ماه دوام می‌آوریم/اهمال بانک مرکزی در اختصاص ارز

 7. آیت‌الله خاتمی: سازمان‌های بین‌المللی قابل اعتماد نیستند/ مشکلات کشور با عصبانیت حل نمی‌شود

 8. واکنش نماینده ولی فقیه در سپاه به ورود زنان به استادیوم

 9. عملکرد نامطلوب خانه کارگری ها در وزارت کار

 10. فرانسوی‌ها متقاضی خرید کوئل از ایران شدند

 11. اسامی امضاکنندگان نامه به شورای نگهبان پیرامون عدم تصویب CFT منتشر شد

 12. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 13. ایران در دو هفته اول ماه اکتبر 2.2 میلیون بشکه در روز نفت صادر کرد

 14. موگرینی: طرح کانال پرداخت مالی مستقیم با ایران طی هفته‌های آینده اجرایی می‌شود

 15. ادعای افزایش پرواز پهپادهای ایرانی در نزدیکی ناوهای جنگی آمریکا در خلیج فارس

 16. واشنگتن‌پست: مخالفان «بن سلمان» در حال جمع شدن گرد «احمد بن عبدالعزیز» هستند

 17. نگرانی کانادایی‌ها از کمبود ماری جوانا!

 18. قلدربازی خودروسازهای تهران در برابر بازرسی محیط زیستی

 19. کوهکن: برخی‌ها ‌از ۱۰۰ ‌تا ۵۰۰ میلیارد تومان ارز خریدند‌ اما هیچ ارزی مبادله نشد‌

 20. معاون وزیر نفت خبر داد: آخرین میزان تولید نفت ایران/ توتال اسناد فنی فاز ۱۱ را به CNPC تحویل داد

 21. انتخاب بازیگران «سلمان فارسی» آغاز شد/ حضور هنرمندان استان‌ها در یک پروژه ملی

 22. تاریخ دروغین آمریکا

 23. ای کاش نام ما را هم بنویسی یا حسین   

 24. رویترز: اوپک در افزایش تولید نفت ناکام ماند

 25. انتقاد حسین راغفر از تصمیم‌های اقتصادی دولت

پربحث‌های دیروز

 1. آخرین خبرها از تعیین قیمت‌ جدید خودروها

 2. روحانیت بیدار شوید، به فکر علاج بدبختی‌های مردم باشید  

 3. نژادپرستی علیه ایرانی ها پشت ویترین ترکیه ای!

 4. چرا ساختمان بهشت بعد از قالیباف آرام نگرفت؟

 5. مجید شاکری: دولت نسخه‌ای برای اقتصاد نداشته و گوش شنوا هم برای هیچ راهکاری ندارد/ از اظهار نظر سیاسیون در حوزه‌های اقتصادی نگران هستیم/ رکورد تورمی خواهیم داشت

 6. جزئیات طرح «معلم تمام‌وقت»/ ابلاغ طرح از اوایل آبان‌ماه به استان‌ها

 7. ایرلاین‌ها؛ ارز نگیریم فقط ۳ ماه دوام می‌آوریم/اهمال بانک مرکزی در اختصاص ارز

 8. آیا سربازی 24 ماه می‌شود؟

 9. آیت‌الله خاتمی: سازمان‌های بین‌المللی قابل اعتماد نیستند/ مشکلات کشور با عصبانیت حل نمی‌شود

 10. واکنش نماینده ولی فقیه در سپاه به ورود زنان به استادیوم

 11. عملکرد نامطلوب خانه کارگری ها در وزارت کار

 12. ماکرون از تصمیم اروپایی‌ها برای تعلیق سفرهای سیاسی به عربستان خبر داد

 13. معمای گنج همدان+ عکس

 14. فرانسوی‌ها متقاضی خرید کوئل از ایران شدند

 15. اسامی امضاکنندگان نامه به شورای نگهبان پیرامون عدم تصویب CFT منتشر شد

 16. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 17. ایران در دو هفته اول ماه اکتبر 2.2 میلیون بشکه در روز نفت صادر کرد

 18. موگرینی: طرح کانال پرداخت مالی مستقیم با ایران طی هفته‌های آینده اجرایی می‌شود

 19. ادعای افزایش پرواز پهپادهای ایرانی در نزدیکی ناوهای جنگی آمریکا در خلیج فارس

 20. واشنگتن‌پست: مخالفان «بن سلمان» در حال جمع شدن گرد «احمد بن عبدالعزیز» هستند

 21. نگرانی کانادایی‌ها از کمبود ماری جوانا!

 22. قلدربازی خودروسازهای تهران در برابر بازرسی محیط زیستی

 23. کوهکن: برخی‌ها ‌از ۱۰۰ ‌تا ۵۰۰ میلیارد تومان ارز خریدند‌ اما هیچ ارزی مبادله نشد‌

 24. معاون وزیر نفت خبر داد: آخرین میزان تولید نفت ایران/ توتال اسناد فنی فاز ۱۱ را به CNPC تحویل داد

 25. گلاره و آرزویی که محقق شد

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 4. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 5. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 6. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 7. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 8. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 9. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 10. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 11. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 12. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 13. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 14. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 15. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 16. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 17. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

 18. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 19. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 20. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 21. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 22. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 23. شوخی زشت سناتور آمریکایی: شاید دی‌ان‌ای من ایرانی باشد؛ وحشتناک است!

 24. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 25. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. روحانیت بیدار شوید، به فکر علاج بدبختی‌های مردم باشید  

 2. آیت‌الله خاتمی: سازمان‌های بین‌المللی قابل اعتماد نیستند/ مشکلات کشور با عصبانیت حل نمی‌شود

 3. اسامی امضاکنندگان نامه به شورای نگهبان پیرامون عدم تصویب CFT منتشر شد

 4. کوهکن: برخی‌ها ‌از ۱۰۰ ‌تا ۵۰۰ میلیارد تومان ارز خریدند‌ اما هیچ ارزی مبادله نشد‌

 5. ویسه از حضور در وزارت صنعت انصراف داد

 6. آخرین خبرها درباره وضعیت مرزبانان ربوده‌شده از زبان نماینده میرجاوه در مجلس

 7. حسن عباسی: «نشر اکاذیب» در پرونده من ثابت نشد/ محتوای پرونده ها پیگیری شود نه حکم شخص بنده

 8. هشدار جدی وزیر جوان؛ تعارفی برای جایگزینی نداریم

 9. هشت وزیر هفته آینده در راه مجلس/ استیضاح وزیر کشور

 10. محمود صادقی: فراکسیون امید تاکنون چه کرده است؟ / شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا»واقعی است

 11. حضور نماینده دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب در منزل «مادر حزب الله»

 12. تهدید به حذف تشکل‌ دانشجویی اصلاح‌طلب منتقد دولت از سوی نماینده فراکسیون امید+ فیلم

پربحث‌های دیروز

 1. روحانیت بیدار شوید، به فکر علاج بدبختی‌های مردم باشید  

 2. آیت‌الله خاتمی: سازمان‌های بین‌المللی قابل اعتماد نیستند/ مشکلات کشور با عصبانیت حل نمی‌شود

 3. اسامی امضاکنندگان نامه به شورای نگهبان پیرامون عدم تصویب CFT منتشر شد

 4. کوهکن: برخی‌ها ‌از ۱۰۰ ‌تا ۵۰۰ میلیارد تومان ارز خریدند‌ اما هیچ ارزی مبادله نشد‌

 5. 10 خبر پربازدید هفته/ از اعتراف عربستان به قتل خاشقچی و خروج قالیباف از کشور تا ماجرای شنود مکالمات ظریف و روحانی و پشت پرده فرار عضو تیم تشریفات رئیس جمهور

 6. ویسه از حضور در وزارت صنعت انصراف داد

 7. آخرین خبرها درباره وضعیت مرزبانان ربوده‌شده از زبان نماینده میرجاوه در مجلس

 8. حسن عباسی: «نشر اکاذیب» در پرونده من ثابت نشد/ محتوای پرونده ها پیگیری شود نه حکم شخص بنده

 9. هشدار جدی وزیر جوان؛ تعارفی برای جایگزینی نداریم

 10. هشت وزیر هفته آینده در راه مجلس/ استیضاح وزیر کشور

 11. محمود صادقی: فراکسیون امید تاکنون چه کرده است؟ / شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا»واقعی است

 12. حضور نماینده دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب در منزل «مادر حزب الله»

 13. تهدید به حذف تشکل‌ دانشجویی اصلاح‌طلب منتقد دولت از سوی نماینده فراکسیون امید+ فیلم

 14. نماینده ایران در سازمان ملل: آمریکا قاتل 66 کودک ایرانی است

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 4. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 5. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 6. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 7. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 8. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 9. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 10. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 11. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 12. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 13. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 14. فرصت سوزی دولت در ترمیم کابینه و معرفی وزراء/ خبرهای ناخوشایند از معرفی گزینه های تکراری و ناکارآمد

 15. فراخوان رهبر انقلاب برای تکمیل و ارتقای الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت

 16. نقش FATF را در این توصیه نامه نمی‌بینید؟

 17. سامانه پدافند هوایی سعیر+ عکس

 18. ربوده شدن تعدادی از نیروهای بسیجی و هنگ مرزی میرجاوه

 19. تجمع اعتراضی دانشجویان همزمان با حضور روحانی در دانشگاه تهران + عکس

 20. ماجرای شنود مکالمات ظریف و روحانی در برجام/ آمادگی برای قطع اینترنت توسط آمریکا در آبان

 21. پشت پرده فرار عضو تیم تشریفات رئیس جمهور از کشور

 22. حواشی تجمع دانشجویان حامی روحانی علیه روحانی در دانشگاه تهران + جزئیات و تصاویر

 23. حمله بمب‌گذار انتحاری به سفارت ایران در ترکیه + توضیحات بهرام قاسمی

 24. ابوترابی: رئیس‌جمهوری قدرت برکناری شریعتمداری را ندارد

 25. واکنش فتاح به احتمال حضورش در کابینه روحانی

آخرین عناوین