مگنت-ستاره یک مربع

بوشهر منطقه آزاد شد؛ مبارک صاحبش باشد

ابوالحسن صفرپور، گروه تعاملی الف،   3970517026 ۳۳ نظر، ۱ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
بوشهر منطقه آزاد شد؛ مبارک صاحبش باشد

فارغ از صحبت های آکادمیک و زیبا جلوه دادن اصطلاحات تخصصی، امروز کمتر کسی است که با شنیدن منطقه آزاد تجاری سوار شدن بر اتومبیل خارجی در ذهنش تداعی نشود. این نشان می دهد که منطقه آزاد در اذهان مردم با مصرف پیوند خورده است. البته برای قشر صاحب نفوذ، منطقه آزاد معنی دیگری هم دارد و آن هم واردات کالاهایی است که بتوانند با استفاده از فرارهای عوارض گمرکی، سودهای کلان ببرند و هفت پشت خود را از کارکردن معاف کنند. درحالی این معانی در ذهن جامعه ما جاافتاده است که کارکرد و ادبیات اولیه مناطق آزاد تولید و صادرات است؛ نه مصرف و واردات!

سال هاست مناطق آزاد تجاری در دنیا به عنوان راه حلی برای توسعه منطقه ای و ملی شناخته می شوند. منطقه آزاد در ایران نیز اوایل دهه هفتاد برای گریز از اقتصاد دولتی مطرح گشت. اما هرگز رویای فرار از اقتصاد تحت سلطه سیاست مداران در ایران محقق نگشت. پیوندی قوی میان سیاست به عنوان قانون گذار و طبقه کنترل کننده امور و اقتصاد به عنوان موتور محرکه جامعه که سامان بخشیدن به امور مالی را دردست دارد، حاکم است.

این روزها در اخبار مرتبا تکرار می شود که براساس تحقیقی که در سال 72 توسط وزارت مسکن انجام گرفته بود بوشهر بیشترین قابلیت های بالقوه را برای تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری در میان تمام مناطق کشور داشته است. مسئولین بوشهری و تحلیل گران شیفته ایجاد منطقه آزاد به خود می بالند که بالاخره حق خود را از دولت گرفتند و استارت منطقه آزاد بوشهر را زدند. اما شاید هرگز به این فکر نکنند که دیگر مناطقی مثل چابهار یا ارس هم که بیش از یک یا دو دهه است منطقه آزاد هستند پتانسل های خوبی داشته اند اما چرا هرگز به آن رشد و توسعه دست نیافته اند؟

موفقیت یا عدم موفقیت مناطق آزاد تجاری در کشورهای مختلف معلول سیستم سیاسی و اقتصادی آن کشور است. در رابطه با این ارتباط عمیق میان سیاست و اقتصاد باید متذکر شد کشورهایی که در عمل سیاسی به صورت فراگیر رفتار می کنند و قدرت میان کنشگران مختلف توزیع شده باشد احتمال بیشتری وجود دارد که در عرصه اقتصاد نیز فرصت های سرمایه گذاری و بهره مندی از سود به صورت برابر توزیع شوند. اما کشورهایی که به لحاظ سیاسی بهره کش هستند و قدرت در قبضه ی طبقه ای خاص قرار داشته دارد، با یک سیستم انحصارگر مواجهه می شوند. بدون شک این رانت به عرصه اقتصاد هم وارد می شود و اقتصاد رانتیرِ دولتیِ وابسته به نفت اساسا با تولید آزاد و بازار رقابتی منطقه آزاد در تضاد است.

اگر بوشهر تمام زیرساخت های لازم از قبیل زمین، خدمات حمل و نقل، برق و آب کافی و حتی سرمایه های مناسب هم برای ایجاد منطقه آزاد به بهترین نحو داشته باشد که ندارد بازهم نمی تواند به توفیق برسد. زیرا موفقیت تحت یک سیستم سیاسی- اقتصادی فراگیر حاصل می شود که در آن توزیع منابع به صورت متکثر است و همه‌ی اقشار و افراد جوامع تاحدی از این منابع برخوردارند. البته بوشهر استانی است که علی رغم این زیرساخت های نسبی بزرگترین تهدید هم در میان مناطق کشور داراست. به دلیل وجود منابع نفت و گاز همواره بوشهر مورد طمع مدیران دولتی بوده است که هیچ ابایی از راه انداختن دعواهای علنی برای انتصاب در مسئولیت های مختلف آن نداشته اند. این است که به جرات می توان گفت بوشهر رانتی ترین استان کشور است که بیشترین سهم از اقتصاد سیاه وابسته به نهادهای رسمی را نیز داراست. پس منطقه آزادی که در سیستم بهره کش سیاسی- اقتصادی کشور درحالت عادی رانت آفرین است، در رانتی ترین استان کشور هرگز نمی تواند حتی توفیقات نسبی دیگر مناطق آزاد کشور مثل کیش را هم داشته باشد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۸۱۶۴۴۰۷:۳۱:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
از گاز که جز تخریب هوا و دریا و شلوغی و گرانی اجاره و زمین چیزی به ما نرسیده، ولی نا امید مان نکنید از یک Toyota هایلوکس صفر دو کابین،
ناشناس۴۸۲۲۳۴۱۲:۱۸:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
چه اتفاقی میفتاد اگر کل کشور رو منطقه آزاد اعلام میکردن و میذاشتن همه مردم ایران ، با .. شرافت انسانی زندگی کنن ؟
ناشناس۴۸۲۶۹۱۱۵:۳۸:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۷
الان با این قیمت دلار دیگه تویوتای مد نظر شما توی منطقه آزاد هم خیلی خیلی گرون تر شده!
ع ع۴۸۱۷۷۸۰۹:۱۱:۰۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
تمام حرفهای علمیه من یک میلیونیوم همین ماشین سواری امن و با قیمت مناسب تر ماشینها در مناطق ازاد برای مردم سود ندارد. تجربه نشان داده بقیه حرفهای شما شعارهای قشنگ برای اختلاس است.
ناشناس۴۸۱۷۸۳۰۹:۱۲:۵۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
معلوم نیست واردات خودرو در مناطق آزاد هم ممنوع است یا نه؟ بومی گزینی شده 100%انگار هیچ بجز بومی ها فقط رانت داران حق استخدام کس و کار خود را دارند و البته مقامات شهری
ناشناس۴۸۱۷۸۹۰۹:۱۷:۱۷ ۱۳۹۷/۵/۱۷
....اقتصاد سیاه وابسته به نهادهای رسمی ..؟؟؟!! ... ...قدرت در قبضه ی طبقه ای خاص قرار داشته دارد، ... ....هیچ ابایی از راه انداختن دعواهای علنی برای انتصاب در مسئولیت های مختلف آن نداشته اند.... از همین چند جمله میشود فهمید که مصوبه منطقه ازاد هم برای جیب یک عده خاص است.
مهرداد۴۸۱۸۷۳۰۹:۴۷:۴۹ ۱۳۹۷/۵/۱۷
منطقه ای را چه اقتصادی و چه تجاری آزاد اعلام کردن تبعیض ناروایی بر سایر مناطق کشور است. یا باید یک مرتبه همه مناطق کشور از نظر اقتصادی و تجاری آزاد اعلام گردد یا هیچکدام. کشورهای با حاکمیت مستبد مانند چین کمونیست بدلایل پیوند با اقتصاد و تجارت جهانی و نیز منافع طبقه حاکم ناچار بودند که مناطقی را از نظر تجاری یا اقتصادی آزاد اعلام کنند که این روش برای برخی کشورهای دیگر نیز الگو قرار گرفت. در سیستم اقتصاد باز و آزاد چیزی به نام منطقه آزاد اقتصادی یا تجاری معنا ندارد.
اسدي۴۸۱۸۸۹۰۹:۵۲:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۱۷
نميشه گفت كاملا ناموفق بودند. شما ده پانزده سال قبل جلفا رو با الآنش مقايسه كن ، فقط ببين چه تعداد گردشگر ميره اونجا
ناشناس۴۸۲۰۱۰۱۰:۴۷:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
ما اگر نظری هم بدیم فقط جنبه سلیقه ایی و غیرکارشناسانه داره.شما که با مطالعه مطلب منتشر میکنی باید حداقل بدونی که دلیل عدم موفقیت در یک و یا دو تجربه که از نظر ما ناموفق دیده میشه،دلیل موجهی برای شکست سایر طرحها نیست.شاید در ارس و چابهار ناموفق بوده ولی ممکنه در سایر مناطق دیگه جواب بده.باز شدن محدودیت در امر دادو ستد و معاملات با کشورهای همسایه باید برای ساکنین بومی برداشته بشه که کسب و کار مطابق با معیار های بومی در اونجا شکل بگیره و از مهاجرت جوانان به استانهای دیگه جلوگیری کنه.
ناشناس۴۸۲۰۸۵۱۱:۱۷:۴۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
هدف نهائی اینستکه روزی سر زمین اصلی هم در همین مسیر قرار گیرد رفع تمامی تعرفه ها و از میان بر داشتن مرزهای کمرکی WTO هدف سازمان جهانی تجارت در نهایت مثل آنجه در اتحادیه اروپا هم اکنون جاریست گوجه فرنگی اسپانیا مستقیما در بازار تره بار پاریس و فرانکفورت طبیعی است که کشاورز فرانسوی و آلمانی باید بفکر تولیدی باشد که از مزیت نسبی برخوردار باشد و بمرور علی رغم مخالفت ها این روابط جا افتاده .
ناشناس۴۸۲۱۴۵۱۱:۴۳:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۱۷
تمامی تجار باید مکلف به تاسیس تجارتخانه در بندرعباس و بوشهر شوند نه اینکه اجناسشان را از بندر بیاورند اما دفتر مرکزی آنها در جردن و میرداماد و نیاوران تهران باشد!
آریابان۴۸۲۱۴۸۱۱:۴۵:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۱۷
اساسا در ایران ، این مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و غیره با یک تفاوت و حتی تضاد 180 درجه ای نسبت به ماهیت تعریف شدۀ بین المللی خودشون تأسیس شده و میشوند و بهمین دلیل در عمل به ضد !!!! فلسفۀ وجودی خودشون تبدیل شده اند؛ مناطق آزاد ایران بعوض آنکه یک درگاه باشند برای ;صادرات" کالا و یک منبع ارزی باشند برای تأمین منافع ملی، تبدیل شده اند بیک درگاه واردات کالا !!!! و البته از گونه بنجل و باز هم البته در جهت تأمین منافع هنگفت برخی از...!!!؛ البته باید به این پرسش هم پاسخ داد : قراره کدام تولید ، کدام صادرات ؟!؟!؟!؟!؟ به بیان دقیق اینگونه مناطق را باید نوعی ایستا و ساکن از پدیده کولبری!!! توصیف کرد ؛
ناشناس۴۸۲۱۸۳۱۲:۰۱:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
مناطق آزاد سکوی قاچاق کالا به کشور و قاتل تولید داخلی ..‌
ناشناس۴۸۲۴۵۲۱۳:۴۷:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
حرف شما متین اما وقتی بیشتر تولید کننده ها و کارگاهای تولیدی بخاطر زیرساختهای مناسب در استانهای مرکزی مستقر هستن و شهرهای مرزی همیشه محروم بودن، بخاطر محرومیت قاچاق از این مناطق بیشتره منتها در دنیا بخاطر سهولت در صادرات بیشتر کارگاهای بزرگ تولیدی در شهرهای مرزی و. بندری. مستقر هستن برات مثال میزنم از آلمان شهرهای بندری فرانکفورت کلن هامبورگ یا استانبول تو ترکیه یا بندر دبی تو امارات مامحروم ترین شهرهامون بنادر جنوبی خلیج فارسن ما همیشه برعکسیم
ناشناس۴۸۲۳۷۱۱۳:۱۴:۴۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
در نظام اقتصاد بازار فعالیت بازرگانی در مسیری قرار میگیرد که گمان میکند سودش قطعی است پس این بستر ی استکه فراهم شده تا به فعالیت اقتصادی جهت میدهد نمیشود سرمایه را با دستور وادار بکار کرد . مزیت نسبی بوشهر ارتباط دریائی اوست با یکی از فعال ترین منطقه مبادله کالا در کل منطقه یعنی جبل علی که عملا بصورت انبار محصولات صادراتی کشوری مثل کره شده .
ناشناس۴۸۲۴۲۰۱۳:۳۴:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
چین با مناطق ازاد به پیشرفت رسید
ناشناس۴۸۲۷۸۱۱۶:۱۳:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۷
اون منطقه آزاد ، این منطقه آزاد نیست ! اشتباه به عرض رسوندن !
ناشناس۴۸۲۴۵۸۱۳:۵۰:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
بیچاره کارمندای حقوق بگیری که خونه ندارن و دارن اجاره خونه میدن...
ناشناس۴۸۲۴۷۱۱۳:۵۴:۵۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
برای رانت بردن وسود یک عده خاص تولید وکشور را نابود کردید.مناطق ازاد بزرگترین خیانت به این کشور بود وهست وتمام کسانی که باعث این کار شدن باید بدانند که روزی باید جواب این خیانت به کشور را جواب بدن.
حامد۴۸۲۴۸۹۱۴:۰۳:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
بوشهر می تواند به عنوان یک منطقه آزاد موفق در جذب سرمایه گذاری خارجی و توسعه صادرات باشد. چونکه متصل به سرزمین هست و برعکس چابهار که دسترسی به منابع داخلی ندارد، بندر بوشهر از راههای مواصلاتی بهتر و نزدیکتری برخوردار است و به زودی راه آهن هم به این بندر می رسد. اما به نظرم قانون گذاران همانند تجربه مالزی فقط شهرک ها صنعتی را مشمول ضوابط منطقه آزاد کنند تا مسئله ورود بر رویه کالاهای مصرفی خارجی جلوگیری شود بعلاوه مسئله استفاده از اتومبیل خارجی نیز می بایست حذف شود. چرا که در محدوده شهرک صنعتی نیازی به خودروی سواری خارجی نیست.
ناشناس۴۸۲۵۵۴۱۴:۲۹:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
مردم بوشهر خیلی وقت است از مشکلات اقتصادی در رنجند به علت گرانی اجناس قدرت خرید مردم خیلی پایین آمده کار مغازه دارها کساد شده چندین فروشگاه بزرگ وکوچک یه علت ورشکستگی تعطیل کرده اند گمرگ هم اصلا وضع خوبی ندارد از پارتی بازی و ضعف مدیریت ما بوشهریها خیلی چیزها داریم ولی خیلی کاره ایی نیستیم در واقع چیزی نداریم
مجید۴۸۲۵۷۲۱۴:۳۵:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
از خوانندگان عزیز خواهش میکنم به زوایای مختلف مسئله خوب بنگرند. هر چند که ظاهرا در مناطق آزاد خودروهای خوب وجود دارد وعده ی کمی مشغول به کار می شوند ولی این مناطق (به خصوص با این فروانی که در کشور وجود دارد) زمینه قاچاق و بیکاری تعدادی زیادی از جوانان را به وجود آورده است. عده ای سودجو از این موقعیت سوء استفاده کرده و میکنند. با کدام تحقیق و بر چه مبنایی این مناطق انتخاب می شوند؟
ناشناس۴۸۲۶۱۱۱۴:۵۵:۰۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
ما که نفهمیدیم صفرپور چی میخواهد بگه خوب کوتاه تر ولی قابل مفهوم تر
ناشناس۴۸۲۶۶۲۱۵:۲۰:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۱۷
خوب عوضش مسیولین و آقازاده های قاچاقچی و ناظرین که خود قاچاقچی هستن کلی سود میبرن
ناشناس۴۸۲۸۱۷۱۶:۳۲:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
معلوم نیست تیتری که زدید خبریه یا صرفا یه مقاله هست برای جلوگیری از این امر؟!
منصور۴۸۲۹۳۱۱۸:۰۵:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
ماهیت منطقه آزاد خوبه اما اینکه درمملکت ما چگونه ازمناطق آزاد استفاده میکنند مهمه ،جایی که باید جهت صادرات کالاها وعرضه تولیدات داخلی باشد مکانی جهت کالای قاچاق شده وعملا باعث ضربه زدن به اقتصاد داخلی میشودواز طرفی دیگر قیمت مسکن اجاره،رهن وخرید لجام گسیخته افزایش پیدا میکند پس چنین مناطق آزادی در کشور ما نه تنها سود آور نبوده بلکه زیان آور هم خواهد بود.
ناشناس۴۸۳۰۳۳۱۹:۱۴:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۷
باز خدا رو شکر حداقل یک فشاری به شما نویسنده محترم وارد شد تا به یاد بیاری که بوشهر از محرومیت داشتن زیرساخت هایی مثل حمل و نقل و غیره رنج میبرد. خدا میداند که اگر ان منطقه ی مورد نظر شما ازاد میشد بازم اینطور انتقاد میکردی یا نه
حمید۴۸۳۰۷۷۱۹:۴۶:۲۸ ۱۳۹۷/۵/۱۷
هنوز که تصویب نشده. چرا جبهه گرفتید؟ مطمئنا خیلی ها فقط از جنوب کشور نفت و انرژی اش را می خواهند و دلشان برای مردم جنوب نسوخته که پیش داوری می کنند.
ناشناس۴۸۳۰۹۷۲۰:۱۱:۰۰ ۱۳۹۷/۵/۱۷
میشه به جای این همه لفظ قلم حرف زدن ها راه و چاره رو به صورت عامیانه بیان کنی تا همه بفهمند چه جور بباید باشه که به نفع مردم بشه
ناشناس۴۸۳۲۳۹۲۲:۲۴:۲۷ ۱۳۹۷/۵/۱۷
مثل همیشه یه ایده رو از خارجیا می گیرن و به بدترین و فاسد ترین شکل بومی می کنن.
شبنم۴۸۳۵۶۷۰۳:۰۸:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۱۸
این بازار آزاد که قبلا زندانی بود!!!!حالا برای آقا زاده ها و از ما بهترون دنیای دیگری خواهد شد.
ناشناس۴۸۳۷۹۱۰۹:۳۹:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۸
مبارک آقازاده های رانتخوار و قاچاقچی بشه
رضا۴۸۳۸۰۵۰۹:۴۸:۴۹ ۱۳۹۷/۵/۱۸
آقا بیایین کل کشور رو منطقه آزاد اعلام کنین خیال همه راحت بشه شاید از رانت وفساد ودزدی های کلان یه ذره کم بشه.....

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های اخیر

 1. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانشان/ درخواست آیت الله مصباح برای استغفار/ پشت پرده خبر استعفای جهانگیری/ نعمت زاده: ستاد روحانی طبقه هشتم بود و هر روز با پله بالا می‌رفتیم

 2. اتهام‌زنی تازه آمریکا به ایران/ بولتون: ایران بدنبال دخالت در انتخابات آمریکاست

 3. روحانی: عملکرد وزارت اقتصاد قابل قبول است

 4. وزارت خارجه به ابهامات رژیم حقوقی خزر پاسخ داد

 5. اظهارات شاه بحرین بر ضد قطر جنجال به پا کرد

 6. سفیر اسبق ایران در ونزوئلا مطلب اینستاگرامی منتسب به خود را تکذیب کرد

 7. تجربه ۴۵ دقیقه اضطراب و وحشت در پرواز بغداد به مشهد

 8. این روزهای اجاره نشینی با 3 پرده آماری

 9. «ممّد گاوی» و «علی‌ دراز» دستگیر شدند

 10. مسئولین پاسخگو باشند؛ ماجرای مرگ تلخ جانباز اعصاب و روان در افغانستان+ اسناد

 11. رونمایی از موشک خیبر ۱ حزب الله برای اولین بار  

 12. یک خبر خوب برای داوطلبان متقاضی کنکور ۹۸

 13. ورود ساز به پارک‌ها آزاد شد

 14. نگرانی بولتون از مداخله احتمالی چین، ایران و کره‌شمالی در انتخابات آمریکا

 15. ظریف: فکر می‌کردم آمریکایی‌ها بی‌اثر بودن تحریم‌ها را درک کرده‌اند/ برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم

 16. ۹ خوردنی برای کاهش اضطراب

 17. پدیده‌های لیگ هجدهم/ صدرنشینی شاگردان یحیی و آقای گلی یک مدافع

 18. بررسی "طرح حمایت از اتباع" در مجلس/ فراهم شدن خدمات بیمه‌ای اتباع

 19. اینترپل درباره «حمله تروریستی قریب‌الوقوع» در اروپا هشدار داد

 20. سفیر ایران در عمان عضو هیچ حزب سیاسی نیست

 21. 10 برج مرتفع دنیا را بشناسید  

 22. فارن‌پالیسی: تشکیل گروه «اقدام ایران» در آمریکا بیشتر اقدامی نمادین است تا هدفمند

 23. در بازار بزرگ میوه چه خبر است؟  

 24. بی‌بی‌سی فارسی در نقش «ترمینال رسانه‌ای» آشوبگران

 25. چرا رهبر انقلاب مذاکره با آمریکا را ممنوع کردند/ فرمان خدا بعد از پیمان‌شکنی دشمن

پربحث‌های دیروز

 1. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 2. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 3. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

 4. مالیات ناعادلانه، تیر خلاص به پیکر نیمه‌جان تولید/ مالیات، ابزاری برای ایجاد تعادل در توزیع ثروت و کاهش فاصله طبقاتی/دولتمردان توجه می‌کنند؟

 5. خوش‌بینی به آمریکا دولت مصدق را ساقط کرد

 6. حرف‌های تکان‌دهنده شش جوان محکوم به اعدام پای چوبه‌دار

 7. انصراف ۵۰ نماینده از استیضاح کرباسیان

 8. تابلوی انحرافی و یک سوال از علی مطهری

 9. بمب ویتامین C را بشناسید

 10. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانش

 11. دلار 4200 تومانی در محاسبه قیمت مواد اولیه حذف شود

 12. احتمال محکومیت متهم اصلی ثامن‌الحجج به ۲۰ سال حبس

 13. نامه معاون رییس جمهور به احمد توکلی/ قوه قضائیه و مقننه و دستگاه‌های تابعه اطلاعات حقوق و مزایا را ثبت نکردند

 14. جهانگیری: کاهش آثار تحریم‌ها مهمترین اولویت فعلی دولت است

 15. فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد برکنار شد

 16. پشت پرده یک کاسبی پردرآمد

 17. طرح استیضاح وزیر اقتصاد اعلام وصول شد

 18. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانشان/ درخواست آیت الله مصباح برای استغفار/ پشت پرده خبر استعفای جهانگیری/ نعمت زاده: ستاد روحانی طبقه هشتم بود و هر روز با پله بالا می‌رفتیم

 19. افزایش ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومانی قیمت خودرو + جدول

 20. محسن هاشمی: تلاش‌ می‌کنیم افشانی در شهرداری تهران بماند

 21. اتهام‌زنی تازه آمریکا به ایران/ بولتون: ایران بدنبال دخالت در انتخابات آمریکاست

 22. وزیر علوم خبر داد: رعایت شاخص "جوان‌گرایی" در انتصاب‌ها/ مدیران دانشگاه‌ها ۸ سال جوان‌تر شدند

 23. روحانی: عملکرد وزارت اقتصاد قابل قبول است

 24. موسوی لارگانی: مجلس و دولت فکری به حال مردم کنند

 25. کودتایی که فقط 75 هزار دلار هزینه داشت +عکس

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 4. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 5. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 6. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 7. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 8. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 9. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 10. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 11. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 12. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 13. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 14. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 15. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 16. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 17. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 18. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 19. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 20. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 21. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 22. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

 23. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 24. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 25. ابتکار ترکیه برای عبور از بحران ارزی  

آخرین عناوین