علی مطهری، مسیح مهاجری و تحریف امام(ره)

رضا نوشادی، گروه سیاسی الف،   3970516052 ۴۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
علی مطهری، مسیح مهاجری و تحریف امام(ره)

جناب اقای حجه الاسلام مسیح مهاجری، پس از سخنرانی و پیام اخیر سردار سلیمانی در روزنامه جمهوری اسلامی و آقای دکتر علی مطهری و بسیاری از سیاسیون دیگر در سالیان اخیر مکرر نگرانی خود از دخالت نظامیان (سپاه) در سیاست را با آدرس دهی به فرمایشات حضرت امام (ره) اعلام کرده اند.

آیا واقعا حضرت امام (ره) اینگونه که ادعا می شود مخالف موضع گیری سیاسی و فعالیت سیاسی نظامیان بوده اند؟ یا اینکه  خط تحریفی که مقام معظم رهبری فرمودند خواسته یا ناخواسته در این فقره هم فعال است همان کسانی که مایلند حضرت امام محدود به فرد مقدس مهربانی باشد که همسر خود را دوست داشت و از لبنان نامه ی با تعابیر عاشقانه ای می نویسد، بدون حضور همسر بر سفره ی غذا حاضر نمی شود و حتی امسال در تقارن لیالی قدر با قیام پانزده خرداد و ارتحال حضرتش نیز حاضر نشدند در سخنرانی شبهای قدر، چند جمله ای از قیام و توفندگی حضرت روح الله در عرصات زندگی مطرح کنند.

اگر امام به طور کلی با حضور سیاسی نظامیان مخالفند پس چرا حافظه ی همه ی ما سرشار از سخنرانیهای نظامیان با موضعگیری هایی علیه آمریکا، اسراییل، رژیم بعث و ...رژه ی مکرر نیروهای مختلف نظامی برروی پرچم آمریکا و اسراییل است بدون اینکه مخالفتی از حضرت ایشان با این فعالیتها گزارش شده باشد؟ واقعا دایره ی عملکرد سیاسیون و نظامیان در اندیشه ی حضرت امام (ره) چه بود؟ آیا ایشان مخالف اظهار نظر نظامیان یا بیان و تبیین سیاست های بین المللی مربوط به کشور توسط نظامیان ( سیاست خارجی) بوده اند یا از دخالت نظامیان در مسایل سیاسی داخلی نگرانی داشته اند؟ با بررسی سیره و سخنرانی هایشان به نفی کدام بخش از فعالیت نظامیان خواهیم رسید؟

ذیلا با مرور دو بخش از صحیفه امام تلاش می شود این موضوع شفاف شود هرچند مشروح کاملتر این بیانات و دیگر بیاناتشان که همگی از وحدت رویه و وحدت موضوعی برخوردار هستند (به منظور جلوگیری از تطویل) در پاورقی ذکر شده است :

 

 1. من عرض می کنم به همه این قوا و به فرماندهان این قوا که این افراد در هیچ یک از احزاب سیاسی، در هیچ یک از گروه ها وارد نشوند. اگر ارتش یا سپاه پاسدار یا سایر قوای مسلحه در حزب وارد بشود، آن روز باید فاتحه، آن ارتش را خواند، در حزب وارد نشوید، در گروهها وارد نشوید، اصلا تکلیف الهی– شرعی همه شما این است که یا بروید حزب یا بیایید ارتش باشید، مختارید از ارتش کناره گیری کنید بروید در حزب، میل خودتان، اما هم ارتش و هم حزب معنایش این است که ارتشی باید از ارتش اش دست بردارد، بازیهای سیاسی باید توی ارتش هم وارد بشود، در هر گروهی که وارد هستید، باید از آن گروه جدا بشوید. ولو یک گروهی است که بسیار مردم خوبی هم هستند، ولو یک حزبی است که بسیار حزب خوبی هست. (صحیفه امام، جلد 16، ص 110 و 111 )                                                                                                                                                           
 2. همه دنیا که دنبال این هستند که ارتششان از امور سیاسی کنار باشد آنها یک چیزی می فهمند که می گویند این را؛ ما که می خواهیم که سپاه و ارتش جند الله باشند و دسته بندی نداشته باشند و جهات سیاسی را کنار بگذارند برای اینکه اگر جهات سیاسی و مناقشات سیاسی در سپاه رفت و در ارتش رفت، باید فاتحه این سپاه و ارتش را ما بخوانیم. (صحیفه امام، ج 19، ص 11)(سایر بیانات امام در پاورقی)

 

چکیده مطالب فوق و مشروح ارجاعات پنجگانه بیانات ایشان در پاورقی حاکیست تاکید موکد حضرت امام، هرگز عدم مقابله نظامیان با رجزخوانیهای استکبار و قدرتهای بین المللی نبوده است و بلکه حضرت امام صرفا با ورود نظامیان به گروهها و احزاب سیاسی و انتخاباتها مخالف بوده اند (دخالت در سیاست داخلی). امام در هیچ کدام از فرمایشاتشان، متعرض مقابله ی نظامیان با رجزخوانی قدرتهای جهانی و دشمنان خارجی نشده است.

حتی در مقام تمثیل که "همه ی دنیا" را برای برکناری نظامیان از سیاست ذکر فرموده اند اشاره شان به دسته بندی سیاسی و جهات سیاسی است که البته مرور موضعگیریهای شخصیتهای نظامی کشورهای دنیا و مجموعه هایی مثل ناتو، بیانگر اظهارنظرها و رجزخوانیهای نظامیان در عرصه ی مقابله با دیگر کشورهاست حتی در عرصه های غیر نظامی هم ( از جمله برجام) هم مثلا ژنرال جوزف دانفورد رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا به عنوان "یک شخصیت نظامی صرف" اظهار نظر کرده است.  به عبارت دیگر باید پرسید جایی که بخشی از سیاست خارجی کشورها را قدرت سخت آنها (میدان متعلق به نظامیان) شکل می دهد چرا برخی از جمله آقایان مسیح مهاجری و علی مطهری، خواهان حذف رجز خوانی نظامیان و نمایش قدرت سخت کشور در سیاست خارجی هستند تا جایی که از آن به موشک پرانی یاد می شود؟

چرا به ثمن بخس رقابتهای سیاسی و جناحی داخل کشور، حاضریم قدرت سخت کشور و "ترهبون به عدوالله" را از میز مذاکراتی که همه ی گزینه ها ( از جمله جنگ) روی آن بوده است را حذف کنیم؟ آیا بیانات مکرر در مکرر و صریح حضرت امام(ره) جایی را برای تحریف گذاشته است که اینگونه به بهایی ناچیز در زیر لوای دفاع از حضرت امام(ره) با خلط مباحث سیاست داخلی و خارجی، آشکارا به تحریف امام پرداخته می شود؟ البته تردیدی نیست که نظامیان باید همواره در هماهنگی کامل با سیاست نرم کشور زیر نظر ولایت فقیه فعالیت داشته باشند (که خوشبختانه مرور متن اظهار نظرهای سردار سلیمانی نیز نشان دهنده ی همین هماهنگی است.) لیکن تعجب از نادیده گرفتن اینهمه نص باقیمانده از حضرت امام و بار کردن مفاهیمی غریب به فرمایشهای ایشان است.

 به طور خلاصه در این فقره باید گفت شاید بتوان امثال دکتر علی مطهری را به ماهیگیری سیاسی دیگری دعوت نمود اما از امثال آقای مسیح مهاجری هرگز انتظار تحریفی چنین واضح در سیره و روش امام نمی رود به خصوص اینکه این موضوع مکرر از طرف حضرت امام در بازه های زمانی مختلف مطرح شده است.

والعاقبه للمتقین

 

 پاورقی:

 1. من عرض می کنم به همه این قوا و به فرماندهان این قوا که این افراد در هیچ یک از احزاب سیاسی، در هیچ یک از گروه ها وارد نشوند. اگر ارتش یا سپاه پاسدار یا سایر قوای مسلحه در حزب وارد بشود، آن روز باید فاتحه، آن ارتش را خواند، در حزب وارد نشوید، در گروهها وارد نشوید، اصلا تکلیف الهی– شرعی همه شما این است که یا بروید حزب یا بیایید ارتش باشید، مختارید از ارتش کناره گیری کنید بروید در حزب، میل خودتان، اما هم ارتش و هم حزب معنایش این است که ارتشی باید از ارتش اش دست بردارد، بازیهای سیاسی باید توی ارتش هم وارد بشود، در هر گروهی که وارد هستید، باید از آن گروه جدا بشوید. ولو یک گروهی است که بسیار مردم خوبی هم هستند، ولو یک حزبی است که بسیار حزب خوبی هست. لکن اصل وارد شدن در حزب برای ارتش، برای سپاه پاسداران برای قوای نظامی و انتظامی وارد شدنش جایز نیست، به فساد می کشد اینها را و من عرض می کنم که کسانی که در راس ارتش هستند و کسانی که در راس سپاه پاسدارن هستند، موظف هستند که ارتش را و سپاه را و سایر قوای مسلح را از احزاب کنار بزنند و اگر کسی در حزب هست، باید او را از ارتش بگیرید یا در آنجا یا در اینجا و همین طور سپاه پاسدارن و همین طور سایر قوای مسلح باید وارد در جهات سیاسی نشوند تا انسجام پیدا بشود. اگر وارد بشود بالاخره به هم خواهید زد خودتان را و بالاخره در مقابل هم خواهید ایستاد و نظام را به هم خواهید زد و اسلام را تضعیف خواهید کرد، تکلیف همه شما این است که با هم باشید بدون اینکه در یک حزب یا در گروهی وارد شده باشید، هر گروهی می خواهد باشد، باید شما مستقل بدون اینکه پیوند به یک گروهی داشته باشید مستقل باشید و از حزب الله تعالی شانه. (صحیفه امام، جلد 16، ص 110 و 111 )
 2. همه دنیا که دنبال این هستند که ارتششان از امور سیاسی کنار باشد آنها یک چیزی می فهمند که می گویند این را؛ ما که می خواهیم که سپاه و ارتش جند الله باشند و دسته بندی نداشته باشند و جهات سیاسی را کنار بگذارند برای اینکه اگر جهات سیاسی و مناقشات سیاسی در سپاه رفت و در ارتش رفت، باید فاتحه این سپاه و ارتش را ما بخوانیم. (صحیفه امام، ج 19، ص 11)

 

 1. برای سپاهی ها جایز نیست که وارد بشوند به دسته بندی و آن طرفدار آن یکی، آن یکی طرفدار آن یکی، به شما چه ربط دارد که در مجلس چه می گذرد؟ در امر انتخابات باز هم به من اطلاع دادند که بین سپاهی ها باز صحبت هست، خوب انتخابات در محل خودش دارد می شود، جریانی دارد، به سپاه چه کار دارد که آنها هم اختلاف پیدا بکنند، برای سپاه جایز نیست این، برای ارتش جایز نیست این. سپاهی را از آن تعهدی که دارد، از آن مطلبی که به عهده اوست باز می دارد و همین طور ارتش را. (صحفیه امام، جلد 19، ص 12)
 2. باید سعی کنید جهات سیاسی در سپاه وارد نشود،که اگر افکار سیاسی وارد سپاه شود، جهات نظامی آن از بین می رود، همیشه به سپاه سفارش کنید که آنان خودشان را یک جنگنده خدمتگزار مردم بدانند. (صحیفه امام، جلد 18، ص 45)
 3. از امور مهمی که باید تمام نیروهای مسلح از آن پیروی کنند و اغماض از آن به هیچ وجه نمی توان کرد و باز هم تذکر داده ام، آن است که هیچ یک از افراد نیروهای مسلح، چه رده های بالا یا پایین در حزب و گروهی با هر اسم و عنوان نباید وارد شوند، هر چند آن حزب و گروه صد در صد و به جمهوری اسلامی وفادار باشند و هر کس در یک حزب و گروه وارد شد باید از ارتش و سپاه و سایر قوای انتظامی و نظامی و قوای مسلح خارج شود. و فرماندهان و مسئولان موظف هستند که هر کس در یکی از احزاب یا گروه های سیاسی یا دینی وارد شد به او تذکر دهند که از حزب و یا گروهها و یا سازمان خارج شود. و اگر تخلف کرد او را از ارتش یا دیگر قوای مسحل اخراج کنند، و همه افراد موظفند چنین اشخاصی را به فرماندهان معرفی نمایند. و باید توجه داشته باشند که ورود قوای مسلح در احزاب وگروهها و سازمانها، پایه قوای مسلح را متزلزل خواهد کرد و غفلت از این امر موجب پیگرد خواهد بود. (سایت جماران به نقل از صحیفه امام)
گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۸۰۲۷۱۱۱:۰۵:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۱۶
سپاه به فرمان امام ، حافظ انقلاب است...هر جا انقلاب در خطر بود ، وظیفه ورود دارد..
ناشناس۴۸۰۳۱۵۱۱:۲۷:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۱۶
همه نهادهای نظامی حافظ انقلاب هستند و باید در چها چوب قانون و با تائید مسئولین نظام اقدام کنند
ناشناس۴۸۰۵۲۹۱۲:۵۲:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۱۶
لطفاً قانون اساسی را یک بار مطالعه کنید.
ناشناس۴۸۰۷۸۷۱۴:۵۲:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
لطفا یک مثال روشن درباره دخالت نظامیان در سیاست بزنید تا مردم از ناآگاهی خارج بشوند
ناشناس۴۸۰۹۹۷۱۷:۲۳:۲۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
اظهار نظر آقای سردار جعفری درباره اینکه مردم ایران به مسئولین اجازه مذاکره نمی دهند/ مگر ایشان منتخب مردم است که از طرف مردم صحبت می کند؟
ناشناس۴۸۰۵۲۳۱۲:۴۹:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۱۶
آقایان مطهری و مهاجری امام برای همین روزها سپاه را بنیان نهاد. الان هم مردم معتقدند تولید و مبارزه با مفاسد را دست سپاه بدهند موفقتر از این دولت است. پس لطفا تعصب حمایت از روحانی کورتان نکند
ناشناس۴۸۰۶۰۹۱۳:۳۲:۵۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
1- لطفا از طرف مردم صحبت نفرمایید 2- در کدام مورد سپاه موفق بوده است در جنگ که قطعنامه را پذیر فتیم و امام فرمانده سپاه را که گفته بود باید جنگ را ادامه دهیم تذکر داد
ناشناس۴۸۰۸۳۲۱۵:۲۲:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
امنیت و پروژه های عمرانی و برای و .... خوشم میاد هیچکس از دولت توقع نداره
ناشناس۴۸۱۳۱۲۲۲:۰۴:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
شما حتما تاریخ رو بخونید تا متوجه بشید چه کسانی ایران را مجبور کردن قطعنامه رو بپذیرند. چه کسانی گزارش‌های غلط به امام دادن تا جام زهر رو بنوشند.
ناشناس۴۸۱۶۱۰۰۶:۵۳:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
مطلب دروغ و نادرستی که به امام و فرمانده سپاه منتسب کردید نشانگر این است که در این خصوص اطلاع و آگاهی لازم راندارید.
آرش۴۸۰۲۸۳۱۱:۱۰:۱۳ ۱۳۹۷/۵/۱۶
در تمام دنیا ، نظامیان ، همگام با سیاسیون و همراه با اونها رجز خوانی می کنند و به قول شما در خصوص برجام که ژنرال جوزف دانفورد صحبت کرده ، مخالف نظر مذاکرات هیاتهای سیاسی صحبت نکرده . شاید دخالت نظامیان به قول شما مشکلی نباشه ولی مسما نباید نقطه مقابل سیاسیون باشه .
ناشناس۴۸۰۷۲۸۱۴:۲۱:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
البته کسی هم از سپاه مخالف نظر رئیس جمهور اظهارنظر نکرد، اتفاقا کاملا در راستای مواضع اخیر رئیس جمهور این اظهار نظرها از سوی سردار جعفری عنوان شد.
ناشناس۴۸۰۲۹۱۱۱:۱۵:۵۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
جالب بود... واقعا چپ و راست بازی پدر مملکت رو در آورده و ... ظاهرا نون عده ای فقط در دو قطبی کردن فضای سیاسی کشور و طرد دیگری است... برای مطهری متاسفم... گرچه فکر نکنم عمدی و ریاکارانه باشه ولی بدفهمی تا اینقدر ...
ناشناس۴۸۰۳۱۲۱۱:۲۶:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
امام در سخنشنان استناد فرمودند به بقیه دنیا. پس برای تفسیر سخن امام هم می شود رفت و دید منظور بقیه دنیا از عدم دخالت در سیاست چیست.
ناشناس۴۸۰۳۲۹۱۱:۳۵:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
اینکه سپاه حواب تهدیدات ترامپ را بده دخالت در سیاست نیست.
یک ارتشی۴۸۰۵۹۷۱۳:۲۶:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
عزیز برادر.... اینو به خاطر بسپارید که: چه سپاه ، چه ارتش و چه سایر نیروها،،، "خارج از انظباط و مقررات وضع شده" از خود اراده ای ندارند و فقط زمانی میتوانند وارد عمل شوند که فرمان و مجوزِ فرمانده کل قوا را داشته باشند . بقیه اش شعاره . تمام
ناشناس۴۸۰۸۱۹۱۵:۱۵:۵۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
از کجا میدونید که رهبری مخالف موضعگیری سپاه در مقابل دولت آمریکا بوده، آقای مطهری تکلیفش معلومه ،ایشان شک نکنید ارتباطاتی با دولت امریکا داره ،ایشان همچون جریان اصلاحات که مخالف وجود سپاه در این کشور است و همواره سعی در تضعیف این نهاد نظامی بوده و هستند، امروز در مجلس در اوج گرفتاریهای اقتصادی ورانت خواریها مسئله رفع حصر سران فتنه را در صحن مجلس مطرح میکنند!!!! ایشان بهتر است به جای حضور در مجلس بروند دنبال واکاوی حضور دورگه ها در تیم ملی فوتبال فرانسه!!
ناشناس۴۸۰۶۰۲۱۳:۳۰:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
قانون میگوید سپاه بدون فرمان مستقیم فرمانده کل قوا نمیتواند خودسر عمل کند .
امیر۴۸۰۳۳۵۱۱:۳۷:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
به وصیت نامه امام مراجعه کنید صریحا ذکر شده نظامیان در سیاست دخالت نکنند. دفاع نویسنده بسیار ناقص و بیش از آنکه مخاطب را متقاعد کند سپاه و امثالهم می توانند در سیاست دخالت داشته باشند اتفاقا حاکی از ان است که چنین امری نباید انجام شود.
امید۴۸۰۳۴۸۱۱:۴۱:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
بسم الله الرحمن الرحیم چرا در هر جا که نیروهای انقلابی و پرنشاط و جهادی وارد شده است در همان عرصه موفق بوده ایم؟ا اتفاقا چون این گونه از نیروها بدون دسته بندی های سیاسی برای بر طرف کردن مانع سر راه تلاش کرده اند که به اهداف تعیین شده برسند و توکل تلاش شبانه روزی آنها بوده است که باعث شده است در حوزه های مختلف موفق شوند . این نیرو ها هم در سپاه هستند هم در ارتش هستند هم در بسیج هستند هم در بین دانشجویان و هم در بین مردم . موضوعی که باعث نگرانی افرادی مانند مطهری می شود این است که اگر افراد جهادی و انقلابی در هر عرصه های مختلف توانایی برداشتن موانع موجود را دارند و با تلاش شبانه روزی می توانند موضوعات را در عرصه های گوناگون به جلو پیش ببرند یک سوال در ذهن عموم مردم پیش میاد که آدمهایی مانند مطهری و مسیح مهاجری چه کاری می کنند و چرا با این که سالهاست افرادی از این دست در پستهای مختلف حاضر هستند کاری به سمت جلو پیش نمی رود و موانع برطرف نمی شود . برای همین است نمی خواهند که افراد انقلابی و جهادی وارد عرصه های مختلف شوند و هر از گاهی به بهانه سیاسی بودن موضوع می خواهند مانع از حظور اینگونه افراد برای حل مشکلات شوند واین دروغی بزرگ است برای این که مردم از افرادی مانند مطهری سوال نکنند که چرا وقتی شما در پست های مختلف حضور دارید کاری انجام نمی شود؟ امام فرمودند نظامیان در جناح بندی های سیاسی وارد نشوند نه در اموری که سپاه و ارتش برای آن بوجود آمده اند و آن دفاع از اصل انقلاب است.
ناشناس۴۸۰۳۵۶۱۱:۴۴:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۱۶
پیشرفت اقتصاد ملی مستلزم داشتن چشم‌اندازی اقتصادی است تا در برنامه‌ریزی‌های دولتی و فعالیت‌های اقتصادی بخش خصوصی هماهنگی ایجاد شود. فقدان دولت نیرومند و تسلط نهادهای انقلابی و صاحب اختیاری که حامل فرهنگ سیاسی حکومت محورند، سبب شده تا در سیاستگزاری‌ها منافع ملی فدای مصالح حکومتی بشود. نهادهای انقلابی علاقه چندانی به مدیریت منابع و برنامه‌ریزی در جهت بهبود شاخص‌های اقتصادی و توسعه ندارند. اولویت اصلی آنها حفظ قدرت و ساختار نظامی امنیتی حکومت است. نظامیان از منظر دفاعی به سیاست و جامعه می‌نگرند و عمده توجه خود را به تهدیدهای امنیتی معطوف می‌کنند. به همین دلیل همه منابع را در جهت تقویت و تحکیم راهبرد دفاعی بکار می گیرند. تقویت و تحکیم موقعیت سازمان‌های نظامی در فعالیت‌های اقتصادی و توقع اینکه در تخصیص منابع به نظامیان سخاوتمندی بی حد و حصر نشان داده شود از همین رویکرد نشئات می‌گیرد. در چنین بستری، دیگر جایی برای سیاستگزاری‌هایی که به توانمندی طبقات مختلف اجتماعی نظر داشته باشد باقی نمی‌ماند. این رویکرد تبعیض‌آمیز در میدان دادن به نظامیان البته زمینه‌ رشد فساد سیستمی را در ساختار سیاسی و اقتصادی فراهم می‌آورد چون آنها سیستم را از آن خود می‌پندارند و ملزم به پاسخگویی نیستند. در این ساختار، رویکرد توسعه‌گرایی که کم و بیش توسط دولت‌های اصلاح‌طلب با هدف توانمندسازی گروه‌های اجتماعی در پیش گرفته شد به امکانات کافی برای تحقق سیاست‌ها دسترسی نداشت. بالعکس، این دولت‌ها همواره با مقاومت و ممانعت رقبا در شکل‌گیری اجماع در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی مواجه شده‌اند. آخرین نمونه، مخالفت همه‌جانبه با برجام بود چون موفقیت آن می‌توانست به انتگره شدن اقتصاد ایران در بازار جهانی و رشد و شکوفایی بخش خصوصی در اقتصاد ایران بیانجامد.
ناشناس۴۸۰۳۶۳۱۱:۴۶:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
نویسنده خلط بحث کرده اینکه نظامیان دایما فریاد بزنند که هر کس چپ به کشور ما نگاه کند حسابش را خواهیم رسید خیلی فرق دارد با اینکه در خصوص تصمیمات سیاسی خط مشی بدهند.
ناشناس۴۸۰۳۶۵۱۱:۴۷:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
از قول مردم میگن که مردم نمیزارند مذاکره بشه یا مردم طالب مذاکره اند .خب از خود مردم بپرسید رفراندوم واسه همین روزاست
ناشناس۴۸۰۳۶۶۱۱:۴۷:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
مغلطه نکن برادر. کاملا واضح و مشخصه امام عاقلانه و دوراندیشانه از حضور و دخالت نظامیان در سیاست همه را برحذر داشته.
سیدرضا۴۸۰۴۲۰۱۲:۰۷:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
با عرض سلام وردنظامیان به عرصه سیاست و اقتصاد به نفع مردم نیست.درتمامی دنیا این موضوع ثابت شده است. با تشکر
حق۴۸۰۵۲۷۱۲:۵۱:۵۴ ۱۳۹۷/۵/۱۶
سپاه نباید در جهات سیاسی وارد شود یعنی سپاه متعلق به جناح خاصی نباشد همانگونه که میبینیم در انتخابات هم از کسی حمایت نمیکند!!!! البته فرماندهان سپاه در حوزه نظامی موظف هستند با هماهنگی فرماندهی کل نسبت به اراجیف دشمنان پاسخ کوبنده بدهند اما در حوزه دیپلماتیک بدون هماهنگی با دستگاه دیپلماسی مجوز موضع گیری ندارند ضمن اینکه بخشی از سخنان مطهری درست است که فرمانده سپاه مجاز نیست از سوی مردم اظهار نظر کند بلکه منتخب مردم میتواند از سوی مردم اظهار نظر کند.
ناشناس۴۸۱۱۶۷۲۰:۲۲:۴۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
با عرض معذرت با آن بخش از عرایض شما که فرمودید "همانگونه که میبینیم سپاه در انتخابات هم از کسی حمایت نمیکند" مخالفم .
ناشناس۴۸۰۶۳۶۱۳:۴۵:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
خوب نوشتید افرین
ناشناس۴۸۰۶۵۷۱۳:۵۲:۱۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
این دو نفر در زمان امام و شهید مطهری طفلی بیش نبودند. طبیعی است حرف های امام را گزینشی بیان کنند همانطور که دشمنان ایران می پسندند.
ناشناس۴۸۰۶۵۹۱۳:۵۲:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۶
با مطهری کاملا موافقم. بیایید یک بار بدون تعصب و بدون نگاه حزبی قضایا را ببینیم
ناشناس۴۸۰۷۱۹۱۴:۱۷:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۱۶
ممنون از مقاله ی شما
الف ر۴۸۰۷۲۲۱۴:۱۹:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۱۶
ورود نظامیان در عرصه اقتصاد و بویژه سیاست سم مهلکی برای هر کشور است صرف نظر از گفته های امام هر عقل سلیمی و تجربه عمومی بشر همین تائید میکند ورود نظامیان هم موجب دور شدن از وظیفه اصلی میشود
ناشناس۴۸۰۹۷۴۱۷:۰۵:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۱۶
دخالت نظامیان در اقتصاد در آمریکا با افراط انجام می شود. آیا آنجا ایرادی ندارد؟
ناشناس۴۸۰۷۳۱۱۴:۲۱:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
ممنون. مقاله خوب و روشنگزانه ای بود. ممنون الف.
ناشناس۴۸۱۰۴۴۱۷:۵۶:۵۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
بازم ممنون میگفتی تا سه بار تکمیل بشه.
ناشناس۴۸۰۸۱۶۱۵:۱۴:۱۳ ۱۳۹۷/۵/۱۶
اگر ما شما اسلاحتلبای فاسد رو داریم تحمل می کنیم به خاطر سپاهه اینرو بفهمید وگرنه تو یه چشم بهم زدن نسختونو می پیچیم
ناشناس۴۸۱۰۹۳۱۸:۵۷:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
جالبه که اون قسمتی از وصیت نامه حضرت امام که صراحتا نظامیان را از دخالت در سیاست نهی می کنند، و قاعدتا آخرین نظر ایشان است، نقل نمی شود. به نظرم تحریف اصلی این است.
محسن۴۸۱۰۹۴۱۸:۵۷:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۱۶
البته که فرماندهان سپاه «عضو» هیچ حزبی نیستند. اما مگر توی این مملکت حزبی هم وجود دارد؟ در ایران جناح ها وجود دارند که نقش حزب را بازی می کنند. به همین دلیل است که در انتخابات عموما جامعه دو قطبی می شود. مشکل این است که سپاهیان به وضوح گرایش جناحی دارند و این همان چیزی است که همه جهان به اشتباه بودنش رسیده و منظور امام هم بوده است. نویسنده مقاله موضوع را به یک بازی کلامی پیرامون کلمه حزب تقلیل داده و روح موضوع را به فراموشی سپارده اند.
رضا۴۸۱۳۶۷۲۲:۵۵:۰۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
لطفا دستور اخیر رهبری مبنی بر خروج نظامیان از فعالیت های اقتصادی در نظر گرفته شود.
ناشناس۴۸۱۳۸۱۲۳:۰۶:۴۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
حرف امام که وحی منزل نیست ...
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های اخیر

 1. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 2. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 3. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 4. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 5. سلطانی فراتر از سکه/ وحید مظلومین در یک قدمی اعدام   

 6. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 7. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 8. تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

 9. حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند

 10. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 11. واکنش رئیس سازمان پدافند غیرعامل به احتمال تحریم اینترنت ایران از سوی آمریکا

 12. زائران اربعین چگونه "۱۰۰ هزار دینار" بانک ملی را دریافت کنند؟

 13. آخوندی رفت...  

 14. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

 15. کاهش قیمت دلار به ۱۳۸۰۰ تومان/ سکه ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد + جدول

 16. محسن هاشمی: مدیریت شهری نتوانسته انتظار را تامین کند/ به گفته بعضی‌ها شهرداری آلوده به رانت است

 17. مطهری: قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان شامل شهرداران نمی‌شود

 18. لجاجت منتظری در برابر نصیحت‌های امام خمینی (ره)

 19. دودو کردن نمایندگان هنگام اعلام نام شریعتمداری/ مخالفت مجلس با وزیر پیشنهادی کار

 20. ماموریت لاریجانی به عارف برای حل مشکل اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد

 21. هشدارپوتین به آمریکا

 22. سرپرست وزارت صنعت خبر داد: اختصاص ۱۰ میلیارد دلار به تولید داخل

 23. سوابق اجرایی ۴ وزیر پیشنهادی دولت به مجلس

 24. سه احتمال الجزیره درباره سرنوشت جسد جمال خاشقچی

 25. آخرین آمار مسموم شدگان مشروبات الکلی در البرز/ ۵ نفر نابینا شدند

پربحث‌های دیروز

 1. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 2. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 3. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 4. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 5. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 6. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 7. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 8. سلطانی فراتر از سکه/ وحید مظلومین در یک قدمی اعدام   

 9. چرا آخوندی استعفا کرد؟

 10. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 11. بسته اروپایی‌ها باید قبل از تحریم‌های ۱۳ آبان اجرایی شود/ موضوع برجام با FATF متفاوت است/ نمی‌توان به اظهارات مقامات اروپایی اطمینان داشت

 12. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 13. مجری‌هایی که ممنوع‌التصویر شدند

 14. تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

 15. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 16. تذکر امام خمینی به حاج احمد درباره بیت جماران

 17. حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند

 18. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 19. سوابق تحصیلی و کاری گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صمت

 20. واکنش رئیس سازمان پدافند غیرعامل به احتمال تحریم اینترنت ایران از سوی آمریکا

 21. زائران اربعین چگونه "۱۰۰ هزار دینار" بانک ملی را دریافت کنند؟

 22. آخوندی رفت...  

 23. محمد اسلامی؛ گزینه دولت برای وزارت راه را بهتر بشناسید

 24. رشد علمی کشور تا ۶ سال پیش ۱۳ برابر میانگین دنیا بود

 25. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 3. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 4. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 5. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 6. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 7. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 8. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 9. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 10. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 11. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 12. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 13. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 14. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 15. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 16. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 17. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 18. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 19. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 20. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 21. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

 22. شوخی زشت سناتور آمریکایی: شاید دی‌ان‌ای من ایرانی باشد؛ وحشتناک است!

 23. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 24. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 25. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 2. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 3. حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند

 4. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 5. آخوندی رفت...  

 6. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

 7. لجاجت منتظری در برابر نصیحت‌های امام خمینی (ره)

 8. دودو کردن نمایندگان هنگام اعلام نام شریعتمداری/ مخالفت مجلس با وزیر پیشنهادی کار

 9. هشدارپوتین به آمریکا

 10. سوابق اجرایی ۴ وزیر پیشنهادی دولت به مجلس

 11. ارز جهانگیری خلق الساعه نبود؟  

 12. جهانگیری خطاب به شریعتمداری: پشت تریبون حرف می‌زند و می‌گوید بیکارم؛ در حالی است که همین امروز مطمئن شد وزیر بعدی است

 13. دوباره نگویید اگر "گلابی" و "هلو" نیامد "لولو" می خواهد بیاید...  

 14. وزارت خارجه ایران: خبرسازی متوهمان ارزش تکذیب هم ندارد

 15. معاون قوانین مجلس: شهردار فعلی تهران باید استعفا دهد

 16. طرح مستثنی کردن برخی مدیران از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان منتفی شد

 17. فلاحت پیشه: سند مناسبات اقتصادی اروپا با ایران تا دو روز آینده باید آماده شود

 18. قهر جهانگیری از دولت؟/ نارضایتی اصلاح طلبان از وزرای پیشنهادی/ روایت جلیلی از گلابی، هلو و لولو/ واکنش وزیر اصلاحات به نامزدی لاریجانی برای انتخابات 1400

 19. کمیسیون عمران برای ۲ وزیر پیشنهادی کار و راه به جمع‌بندی نرسید

 20. جزییات بیشتر درباره جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی

 21. سردار پاکپور: ربودن تعدادی از بسیجیان ‌در نقطه صفر مرزی مصداق نفوذ بود

 22. فعال اصلاح‌طلب: نیمی از کابینه اعتقادی به روحانی ندارند

 23. اجماع نخبگانی؛ گام اول تکمیل سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت/ الزامات گفتمان‌سازی الگو در رسانه‌ها

 24. روحانی یک قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

 25. کلیدواژه جدید اصلاح‌طلبان برای پمپاژ ناامیدی

پربحث‌های دیروز

 1. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 2. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 3. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 4. چرا آخوندی استعفا کرد؟

 5. بسته اروپایی‌ها باید قبل از تحریم‌های ۱۳ آبان اجرایی شود/ موضوع برجام با FATF متفاوت است/ نمی‌توان به اظهارات مقامات اروپایی اطمینان داشت

 6. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 7. تذکر امام خمینی به حاج احمد درباره بیت جماران

 8. حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند

 9. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 10. آخوندی رفت...  

 11. محمد اسلامی؛ گزینه دولت برای وزارت راه را بهتر بشناسید

 12. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

 13. لجاجت منتظری در برابر نصیحت‌های امام خمینی (ره)

 14. دودو کردن نمایندگان هنگام اعلام نام شریعتمداری/ مخالفت مجلس با وزیر پیشنهادی کار

 15. ماموریت لاریجانی به عارف برای حل مشکل اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد

 16. هشدارپوتین به آمریکا

 17. سوابق اجرایی ۴ وزیر پیشنهادی دولت به مجلس

 18. ترقی: جابجایی شریعتمداری از وزارت صمت به وزارت کار مشکلی را حل نمی‌کند

 19. ارز جهانگیری خلق الساعه نبود؟  

 20. جهانگیری خطاب به شریعتمداری: پشت تریبون حرف می‌زند و می‌گوید بیکارم؛ در حالی است که همین امروز مطمئن شد وزیر بعدی است

 21. دوباره نگویید اگر "گلابی" و "هلو" نیامد "لولو" می خواهد بیاید...  

 22. تغییر کابینه به سبک دولت دوازدهم!

 23. معاون قوانین مجلس: شهردار فعلی تهران باید استعفا دهد

 24. طرح مستثنی کردن برخی مدیران از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان منتفی شد

 25. فلاحت پیشه: سند مناسبات اقتصادی اروپا با ایران تا دو روز آینده باید آماده شود

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 3. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 4. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 5. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 6. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 7. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 8. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 9. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 10. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 11. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 12. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

 13. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 14. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 15. آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

 16. روحانیت بیدار شوید، به فکر علاج بدبختی‌های مردم باشید  

 17. روابط خارجی ایران؛ نگاه به شرق و چند نکته

 18. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 19. طرح جدید نمایندگان برای ادامه کار استانداران بازنشسته

 20. فوتبال مهم‌تر است یا مجلس؟

 21. واکنش کدخدایی به استعفای آخوندی: استعفا نشان داد چه کسی به ترکستان رسید  

 22. حاجی‌بابایی: برخی افراد با دریافت ۲۴۰ میلیون یورو ارز ‌حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده‌اند‌

 23. ربوده شدن تعدادی از نیروهای بسیجی و هنگ مرزی میرجاوه

 24. ماجرای شنود مکالمات ظریف و روحانی در برجام/ آمادگی برای قطع اینترنت توسط آمریکا در آبان

 25. پشت پرده فرار عضو تیم تشریفات رئیس جمهور از کشور

آخرین عناوین