مگنت-ستاره یک مربع

علی مطهری، مسیح مهاجری و تحریف امام(ره)

رضا نوشادی، گروه سیاسی الف،   3970516052 ۴۰ نظر، ۲۶ در صف انتشار و ۶۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
علی مطهری، مسیح مهاجری و تحریف امام(ره)

جناب اقای حجه الاسلام مسیح مهاجری، پس از سخنرانی و پیام اخیر سردار سلیمانی در روزنامه جمهوری اسلامی و آقای دکتر علی مطهری و بسیاری از سیاسیون دیگر در سالیان اخیر مکرر نگرانی خود از دخالت نظامیان (سپاه) در سیاست را با آدرس دهی به فرمایشات حضرت امام (ره) اعلام کرده اند.

آیا واقعا حضرت امام (ره) اینگونه که ادعا می شود مخالف موضع گیری سیاسی و فعالیت سیاسی نظامیان بوده اند؟ یا اینکه  خط تحریفی که مقام معظم رهبری فرمودند خواسته یا ناخواسته در این فقره هم فعال است همان کسانی که مایلند حضرت امام محدود به فرد مقدس مهربانی باشد که همسر خود را دوست داشت و از لبنان نامه ی با تعابیر عاشقانه ای می نویسد، بدون حضور همسر بر سفره ی غذا حاضر نمی شود و حتی امسال در تقارن لیالی قدر با قیام پانزده خرداد و ارتحال حضرتش نیز حاضر نشدند در سخنرانی شبهای قدر، چند جمله ای از قیام و توفندگی حضرت روح الله در عرصات زندگی مطرح کنند.

اگر امام به طور کلی با حضور سیاسی نظامیان مخالفند پس چرا حافظه ی همه ی ما سرشار از سخنرانیهای نظامیان با موضعگیری هایی علیه آمریکا، اسراییل، رژیم بعث و ...رژه ی مکرر نیروهای مختلف نظامی برروی پرچم آمریکا و اسراییل است بدون اینکه مخالفتی از حضرت ایشان با این فعالیتها گزارش شده باشد؟ واقعا دایره ی عملکرد سیاسیون و نظامیان در اندیشه ی حضرت امام (ره) چه بود؟ آیا ایشان مخالف اظهار نظر نظامیان یا بیان و تبیین سیاست های بین المللی مربوط به کشور توسط نظامیان ( سیاست خارجی) بوده اند یا از دخالت نظامیان در مسایل سیاسی داخلی نگرانی داشته اند؟ با بررسی سیره و سخنرانی هایشان به نفی کدام بخش از فعالیت نظامیان خواهیم رسید؟

ذیلا با مرور دو بخش از صحیفه امام تلاش می شود این موضوع شفاف شود هرچند مشروح کاملتر این بیانات و دیگر بیاناتشان که همگی از وحدت رویه و وحدت موضوعی برخوردار هستند (به منظور جلوگیری از تطویل) در پاورقی ذکر شده است :

 

 1. من عرض می کنم به همه این قوا و به فرماندهان این قوا که این افراد در هیچ یک از احزاب سیاسی، در هیچ یک از گروه ها وارد نشوند. اگر ارتش یا سپاه پاسدار یا سایر قوای مسلحه در حزب وارد بشود، آن روز باید فاتحه، آن ارتش را خواند، در حزب وارد نشوید، در گروهها وارد نشوید، اصلا تکلیف الهی– شرعی همه شما این است که یا بروید حزب یا بیایید ارتش باشید، مختارید از ارتش کناره گیری کنید بروید در حزب، میل خودتان، اما هم ارتش و هم حزب معنایش این است که ارتشی باید از ارتش اش دست بردارد، بازیهای سیاسی باید توی ارتش هم وارد بشود، در هر گروهی که وارد هستید، باید از آن گروه جدا بشوید. ولو یک گروهی است که بسیار مردم خوبی هم هستند، ولو یک حزبی است که بسیار حزب خوبی هست. (صحیفه امام، جلد 16، ص 110 و 111 )                                                                                                                                                           
 2. همه دنیا که دنبال این هستند که ارتششان از امور سیاسی کنار باشد آنها یک چیزی می فهمند که می گویند این را؛ ما که می خواهیم که سپاه و ارتش جند الله باشند و دسته بندی نداشته باشند و جهات سیاسی را کنار بگذارند برای اینکه اگر جهات سیاسی و مناقشات سیاسی در سپاه رفت و در ارتش رفت، باید فاتحه این سپاه و ارتش را ما بخوانیم. (صحیفه امام، ج 19، ص 11)(سایر بیانات امام در پاورقی)

 

چکیده مطالب فوق و مشروح ارجاعات پنجگانه بیانات ایشان در پاورقی حاکیست تاکید موکد حضرت امام، هرگز عدم مقابله نظامیان با رجزخوانیهای استکبار و قدرتهای بین المللی نبوده است و بلکه حضرت امام صرفا با ورود نظامیان به گروهها و احزاب سیاسی و انتخاباتها مخالف بوده اند (دخالت در سیاست داخلی). امام در هیچ کدام از فرمایشاتشان، متعرض مقابله ی نظامیان با رجزخوانی قدرتهای جهانی و دشمنان خارجی نشده است.

حتی در مقام تمثیل که "همه ی دنیا" را برای برکناری نظامیان از سیاست ذکر فرموده اند اشاره شان به دسته بندی سیاسی و جهات سیاسی است که البته مرور موضعگیریهای شخصیتهای نظامی کشورهای دنیا و مجموعه هایی مثل ناتو، بیانگر اظهارنظرها و رجزخوانیهای نظامیان در عرصه ی مقابله با دیگر کشورهاست حتی در عرصه های غیر نظامی هم ( از جمله برجام) هم مثلا ژنرال جوزف دانفورد رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا به عنوان "یک شخصیت نظامی صرف" اظهار نظر کرده است.  به عبارت دیگر باید پرسید جایی که بخشی از سیاست خارجی کشورها را قدرت سخت آنها (میدان متعلق به نظامیان) شکل می دهد چرا برخی از جمله آقایان مسیح مهاجری و علی مطهری، خواهان حذف رجز خوانی نظامیان و نمایش قدرت سخت کشور در سیاست خارجی هستند تا جایی که از آن به موشک پرانی یاد می شود؟

چرا به ثمن بخس رقابتهای سیاسی و جناحی داخل کشور، حاضریم قدرت سخت کشور و "ترهبون به عدوالله" را از میز مذاکراتی که همه ی گزینه ها ( از جمله جنگ) روی آن بوده است را حذف کنیم؟ آیا بیانات مکرر در مکرر و صریح حضرت امام(ره) جایی را برای تحریف گذاشته است که اینگونه به بهایی ناچیز در زیر لوای دفاع از حضرت امام(ره) با خلط مباحث سیاست داخلی و خارجی، آشکارا به تحریف امام پرداخته می شود؟ البته تردیدی نیست که نظامیان باید همواره در هماهنگی کامل با سیاست نرم کشور زیر نظر ولایت فقیه فعالیت داشته باشند (که خوشبختانه مرور متن اظهار نظرهای سردار سلیمانی نیز نشان دهنده ی همین هماهنگی است.) لیکن تعجب از نادیده گرفتن اینهمه نص باقیمانده از حضرت امام و بار کردن مفاهیمی غریب به فرمایشهای ایشان است.

 به طور خلاصه در این فقره باید گفت شاید بتوان امثال دکتر علی مطهری را به ماهیگیری سیاسی دیگری دعوت نمود اما از امثال آقای مسیح مهاجری هرگز انتظار تحریفی چنین واضح در سیره و روش امام نمی رود به خصوص اینکه این موضوع مکرر از طرف حضرت امام در بازه های زمانی مختلف مطرح شده است.

والعاقبه للمتقین

 

 پاورقی:

 1. من عرض می کنم به همه این قوا و به فرماندهان این قوا که این افراد در هیچ یک از احزاب سیاسی، در هیچ یک از گروه ها وارد نشوند. اگر ارتش یا سپاه پاسدار یا سایر قوای مسلحه در حزب وارد بشود، آن روز باید فاتحه، آن ارتش را خواند، در حزب وارد نشوید، در گروهها وارد نشوید، اصلا تکلیف الهی– شرعی همه شما این است که یا بروید حزب یا بیایید ارتش باشید، مختارید از ارتش کناره گیری کنید بروید در حزب، میل خودتان، اما هم ارتش و هم حزب معنایش این است که ارتشی باید از ارتش اش دست بردارد، بازیهای سیاسی باید توی ارتش هم وارد بشود، در هر گروهی که وارد هستید، باید از آن گروه جدا بشوید. ولو یک گروهی است که بسیار مردم خوبی هم هستند، ولو یک حزبی است که بسیار حزب خوبی هست. لکن اصل وارد شدن در حزب برای ارتش، برای سپاه پاسداران برای قوای نظامی و انتظامی وارد شدنش جایز نیست، به فساد می کشد اینها را و من عرض می کنم که کسانی که در راس ارتش هستند و کسانی که در راس سپاه پاسدارن هستند، موظف هستند که ارتش را و سپاه را و سایر قوای مسلح را از احزاب کنار بزنند و اگر کسی در حزب هست، باید او را از ارتش بگیرید یا در آنجا یا در اینجا و همین طور سپاه پاسدارن و همین طور سایر قوای مسلح باید وارد در جهات سیاسی نشوند تا انسجام پیدا بشود. اگر وارد بشود بالاخره به هم خواهید زد خودتان را و بالاخره در مقابل هم خواهید ایستاد و نظام را به هم خواهید زد و اسلام را تضعیف خواهید کرد، تکلیف همه شما این است که با هم باشید بدون اینکه در یک حزب یا در گروهی وارد شده باشید، هر گروهی می خواهد باشد، باید شما مستقل بدون اینکه پیوند به یک گروهی داشته باشید مستقل باشید و از حزب الله تعالی شانه. (صحیفه امام، جلد 16، ص 110 و 111 )
 2. همه دنیا که دنبال این هستند که ارتششان از امور سیاسی کنار باشد آنها یک چیزی می فهمند که می گویند این را؛ ما که می خواهیم که سپاه و ارتش جند الله باشند و دسته بندی نداشته باشند و جهات سیاسی را کنار بگذارند برای اینکه اگر جهات سیاسی و مناقشات سیاسی در سپاه رفت و در ارتش رفت، باید فاتحه این سپاه و ارتش را ما بخوانیم. (صحیفه امام، ج 19، ص 11)

 

 1. برای سپاهی ها جایز نیست که وارد بشوند به دسته بندی و آن طرفدار آن یکی، آن یکی طرفدار آن یکی، به شما چه ربط دارد که در مجلس چه می گذرد؟ در امر انتخابات باز هم به من اطلاع دادند که بین سپاهی ها باز صحبت هست، خوب انتخابات در محل خودش دارد می شود، جریانی دارد، به سپاه چه کار دارد که آنها هم اختلاف پیدا بکنند، برای سپاه جایز نیست این، برای ارتش جایز نیست این. سپاهی را از آن تعهدی که دارد، از آن مطلبی که به عهده اوست باز می دارد و همین طور ارتش را. (صحفیه امام، جلد 19، ص 12)
 2. باید سعی کنید جهات سیاسی در سپاه وارد نشود،که اگر افکار سیاسی وارد سپاه شود، جهات نظامی آن از بین می رود، همیشه به سپاه سفارش کنید که آنان خودشان را یک جنگنده خدمتگزار مردم بدانند. (صحیفه امام، جلد 18، ص 45)
 3. از امور مهمی که باید تمام نیروهای مسلح از آن پیروی کنند و اغماض از آن به هیچ وجه نمی توان کرد و باز هم تذکر داده ام، آن است که هیچ یک از افراد نیروهای مسلح، چه رده های بالا یا پایین در حزب و گروهی با هر اسم و عنوان نباید وارد شوند، هر چند آن حزب و گروه صد در صد و به جمهوری اسلامی وفادار باشند و هر کس در یک حزب و گروه وارد شد باید از ارتش و سپاه و سایر قوای انتظامی و نظامی و قوای مسلح خارج شود. و فرماندهان و مسئولان موظف هستند که هر کس در یکی از احزاب یا گروه های سیاسی یا دینی وارد شد به او تذکر دهند که از حزب و یا گروهها و یا سازمان خارج شود. و اگر تخلف کرد او را از ارتش یا دیگر قوای مسحل اخراج کنند، و همه افراد موظفند چنین اشخاصی را به فرماندهان معرفی نمایند. و باید توجه داشته باشند که ورود قوای مسلح در احزاب وگروهها و سازمانها، پایه قوای مسلح را متزلزل خواهد کرد و غفلت از این امر موجب پیگرد خواهد بود. (سایت جماران به نقل از صحیفه امام)
الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۱۷ اَمرداد ۱۳۹۷رقابت یگان هوابرد ارتش‌های جهان  
۷ اَمرداد ۱۳۹۷از قاسم تا قاصم
۴ اَمرداد ۱۳۹۷سردار سلیمانی خطاب به ترامپ: شما تا به امروز چه غلطی کردید که برای ما خط و نشان می‌کشید؟/ دریای سرخ دیگر برای حضور آمریکایی‌ها امن نیست/ خودم حریف شما هستم
۲ اَمرداد ۱۳۹۷ولایتی، سردار سلیمانی و امیر حاتمی در جمع سفرای ایران در خارج از کشور
۲۵ تیر ۱۳۹۷کلیپ معنادار اینستاگرام سردار سلیمانی به مناسبت روز دختر  
۱۴ تیر ۱۳۹۷ قرار در تنگه
۱۳ تیر ۱۳۹۷درس انقلابی گری به سبک حاج قاسم سلیمانی
۲۹ خرداد ۱۳۹۷واکنش سردار قاسم سلیمانی به شعر صف اول میثم مطیعی در نماز عید فطر  
۲۱ خرداد ۱۳۹۷ سخنرانی اخیر سرلشکر قاسم سلیمانی درباره انتخابات لبنان  
۱۸ خرداد ۱۳۹۷سردار سلیمانی: بزرگترین پیروزی‌های نظام از دل توطئه‌های دشمنان رقم می‌خورد
۱۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷خبر خوش سپاه درباره تولید بنزین
۱۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷روایت قاسم سلیمانی از«دایره المعارف گویای سیستان و بلوچستان»

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۸۰۲۷۱۱۱:۰۵:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۱۶
سپاه به فرمان امام ، حافظ انقلاب است...هر جا انقلاب در خطر بود ، وظیفه ورود دارد..
ناشناس۴۸۰۳۱۵۱۱:۲۷:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۱۶
همه نهادهای نظامی حافظ انقلاب هستند و باید در چها چوب قانون و با تائید مسئولین نظام اقدام کنند
ناشناس۴۸۰۵۲۹۱۲:۵۲:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۱۶
لطفاً قانون اساسی را یک بار مطالعه کنید.
ناشناس۴۸۰۷۸۷۱۴:۵۲:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
لطفا یک مثال روشن درباره دخالت نظامیان در سیاست بزنید تا مردم از ناآگاهی خارج بشوند
ناشناس۴۸۰۹۹۷۱۷:۲۳:۲۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
اظهار نظر آقای سردار جعفری درباره اینکه مردم ایران به مسئولین اجازه مذاکره نمی دهند/ مگر ایشان منتخب مردم است که از طرف مردم صحبت می کند؟
ناشناس۴۸۰۵۲۳۱۲:۴۹:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۱۶
آقایان مطهری و مهاجری امام برای همین روزها سپاه را بنیان نهاد. الان هم مردم معتقدند تولید و مبارزه با مفاسد را دست سپاه بدهند موفقتر از این دولت است. پس لطفا تعصب حمایت از روحانی کورتان نکند
ناشناس۴۸۰۶۰۹۱۳:۳۲:۵۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
1- لطفا از طرف مردم صحبت نفرمایید 2- در کدام مورد سپاه موفق بوده است در جنگ که قطعنامه را پذیر فتیم و امام فرمانده سپاه را که گفته بود باید جنگ را ادامه دهیم تذکر داد
ناشناس۴۸۰۸۳۲۱۵:۲۲:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
امنیت و پروژه های عمرانی و برای و .... خوشم میاد هیچکس از دولت توقع نداره
ناشناس۴۸۱۳۱۲۲۲:۰۴:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
شما حتما تاریخ رو بخونید تا متوجه بشید چه کسانی ایران را مجبور کردن قطعنامه رو بپذیرند. چه کسانی گزارش‌های غلط به امام دادن تا جام زهر رو بنوشند.
ناشناس۴۸۱۶۱۰۰۶:۵۳:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۱۷
مطلب دروغ و نادرستی که به امام و فرمانده سپاه منتسب کردید نشانگر این است که در این خصوص اطلاع و آگاهی لازم راندارید.
آرش۴۸۰۲۸۳۱۱:۱۰:۱۳ ۱۳۹۷/۵/۱۶
در تمام دنیا ، نظامیان ، همگام با سیاسیون و همراه با اونها رجز خوانی می کنند و به قول شما در خصوص برجام که ژنرال جوزف دانفورد صحبت کرده ، مخالف نظر مذاکرات هیاتهای سیاسی صحبت نکرده . شاید دخالت نظامیان به قول شما مشکلی نباشه ولی مسما نباید نقطه مقابل سیاسیون باشه .
ناشناس۴۸۰۷۲۸۱۴:۲۱:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
البته کسی هم از سپاه مخالف نظر رئیس جمهور اظهارنظر نکرد، اتفاقا کاملا در راستای مواضع اخیر رئیس جمهور این اظهار نظرها از سوی سردار جعفری عنوان شد.
ناشناس۴۸۰۲۹۱۱۱:۱۵:۵۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
جالب بود... واقعا چپ و راست بازی پدر مملکت رو در آورده و ... ظاهرا نون عده ای فقط در دو قطبی کردن فضای سیاسی کشور و طرد دیگری است... برای مطهری متاسفم... گرچه فکر نکنم عمدی و ریاکارانه باشه ولی بدفهمی تا اینقدر ...
ناشناس۴۸۰۳۱۲۱۱:۲۶:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
امام در سخنشنان استناد فرمودند به بقیه دنیا. پس برای تفسیر سخن امام هم می شود رفت و دید منظور بقیه دنیا از عدم دخالت در سیاست چیست.
ناشناس۴۸۰۳۲۹۱۱:۳۵:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
اینکه سپاه حواب تهدیدات ترامپ را بده دخالت در سیاست نیست.
یک ارتشی۴۸۰۵۹۷۱۳:۲۶:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
عزیز برادر.... اینو به خاطر بسپارید که: چه سپاه ، چه ارتش و چه سایر نیروها،،، "خارج از انظباط و مقررات وضع شده" از خود اراده ای ندارند و فقط زمانی میتوانند وارد عمل شوند که فرمان و مجوزِ فرمانده کل قوا را داشته باشند . بقیه اش شعاره . تمام
ناشناس۴۸۰۸۱۹۱۵:۱۵:۵۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
از کجا میدونید که رهبری مخالف موضعگیری سپاه در مقابل دولت آمریکا بوده، آقای مطهری تکلیفش معلومه ،ایشان شک نکنید ارتباطاتی با دولت امریکا داره ،ایشان همچون جریان اصلاحات که مخالف وجود سپاه در این کشور است و همواره سعی در تضعیف این نهاد نظامی بوده و هستند، امروز در مجلس در اوج گرفتاریهای اقتصادی ورانت خواریها مسئله رفع حصر سران فتنه را در صحن مجلس مطرح میکنند!!!! ایشان بهتر است به جای حضور در مجلس بروند دنبال واکاوی حضور دورگه ها در تیم ملی فوتبال فرانسه!!
ناشناس۴۸۰۶۰۲۱۳:۳۰:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
قانون میگوید سپاه بدون فرمان مستقیم فرمانده کل قوا نمیتواند خودسر عمل کند .
امیر۴۸۰۳۳۵۱۱:۳۷:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
به وصیت نامه امام مراجعه کنید صریحا ذکر شده نظامیان در سیاست دخالت نکنند. دفاع نویسنده بسیار ناقص و بیش از آنکه مخاطب را متقاعد کند سپاه و امثالهم می توانند در سیاست دخالت داشته باشند اتفاقا حاکی از ان است که چنین امری نباید انجام شود.
امید۴۸۰۳۴۸۱۱:۴۱:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
بسم الله الرحمن الرحیم چرا در هر جا که نیروهای انقلابی و پرنشاط و جهادی وارد شده است در همان عرصه موفق بوده ایم؟ا اتفاقا چون این گونه از نیروها بدون دسته بندی های سیاسی برای بر طرف کردن مانع سر راه تلاش کرده اند که به اهداف تعیین شده برسند و توکل تلاش شبانه روزی آنها بوده است که باعث شده است در حوزه های مختلف موفق شوند . این نیرو ها هم در سپاه هستند هم در ارتش هستند هم در بسیج هستند هم در بین دانشجویان و هم در بین مردم . موضوعی که باعث نگرانی افرادی مانند مطهری می شود این است که اگر افراد جهادی و انقلابی در هر عرصه های مختلف توانایی برداشتن موانع موجود را دارند و با تلاش شبانه روزی می توانند موضوعات را در عرصه های گوناگون به جلو پیش ببرند یک سوال در ذهن عموم مردم پیش میاد که آدمهایی مانند مطهری و مسیح مهاجری چه کاری می کنند و چرا با این که سالهاست افرادی از این دست در پستهای مختلف حاضر هستند کاری به سمت جلو پیش نمی رود و موانع برطرف نمی شود . برای همین است نمی خواهند که افراد انقلابی و جهادی وارد عرصه های مختلف شوند و هر از گاهی به بهانه سیاسی بودن موضوع می خواهند مانع از حظور اینگونه افراد برای حل مشکلات شوند واین دروغی بزرگ است برای این که مردم از افرادی مانند مطهری سوال نکنند که چرا وقتی شما در پست های مختلف حضور دارید کاری انجام نمی شود؟ امام فرمودند نظامیان در جناح بندی های سیاسی وارد نشوند نه در اموری که سپاه و ارتش برای آن بوجود آمده اند و آن دفاع از اصل انقلاب است.
ناشناس۴۸۰۳۵۶۱۱:۴۴:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۱۶
پیشرفت اقتصاد ملی مستلزم داشتن چشم‌اندازی اقتصادی است تا در برنامه‌ریزی‌های دولتی و فعالیت‌های اقتصادی بخش خصوصی هماهنگی ایجاد شود. فقدان دولت نیرومند و تسلط نهادهای انقلابی و صاحب اختیاری که حامل فرهنگ سیاسی حکومت محورند، سبب شده تا در سیاستگزاری‌ها منافع ملی فدای مصالح حکومتی بشود. نهادهای انقلابی علاقه چندانی به مدیریت منابع و برنامه‌ریزی در جهت بهبود شاخص‌های اقتصادی و توسعه ندارند. اولویت اصلی آنها حفظ قدرت و ساختار نظامی امنیتی حکومت است. نظامیان از منظر دفاعی به سیاست و جامعه می‌نگرند و عمده توجه خود را به تهدیدهای امنیتی معطوف می‌کنند. به همین دلیل همه منابع را در جهت تقویت و تحکیم راهبرد دفاعی بکار می گیرند. تقویت و تحکیم موقعیت سازمان‌های نظامی در فعالیت‌های اقتصادی و توقع اینکه در تخصیص منابع به نظامیان سخاوتمندی بی حد و حصر نشان داده شود از همین رویکرد نشئات می‌گیرد. در چنین بستری، دیگر جایی برای سیاستگزاری‌هایی که به توانمندی طبقات مختلف اجتماعی نظر داشته باشد باقی نمی‌ماند. این رویکرد تبعیض‌آمیز در میدان دادن به نظامیان البته زمینه‌ رشد فساد سیستمی را در ساختار سیاسی و اقتصادی فراهم می‌آورد چون آنها سیستم را از آن خود می‌پندارند و ملزم به پاسخگویی نیستند. در این ساختار، رویکرد توسعه‌گرایی که کم و بیش توسط دولت‌های اصلاح‌طلب با هدف توانمندسازی گروه‌های اجتماعی در پیش گرفته شد به امکانات کافی برای تحقق سیاست‌ها دسترسی نداشت. بالعکس، این دولت‌ها همواره با مقاومت و ممانعت رقبا در شکل‌گیری اجماع در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی مواجه شده‌اند. آخرین نمونه، مخالفت همه‌جانبه با برجام بود چون موفقیت آن می‌توانست به انتگره شدن اقتصاد ایران در بازار جهانی و رشد و شکوفایی بخش خصوصی در اقتصاد ایران بیانجامد.
ناشناس۴۸۰۳۶۳۱۱:۴۶:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
نویسنده خلط بحث کرده اینکه نظامیان دایما فریاد بزنند که هر کس چپ به کشور ما نگاه کند حسابش را خواهیم رسید خیلی فرق دارد با اینکه در خصوص تصمیمات سیاسی خط مشی بدهند.
ناشناس۴۸۰۳۶۵۱۱:۴۷:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
از قول مردم میگن که مردم نمیزارند مذاکره بشه یا مردم طالب مذاکره اند .خب از خود مردم بپرسید رفراندوم واسه همین روزاست
ناشناس۴۸۰۳۶۶۱۱:۴۷:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
مغلطه نکن برادر. کاملا واضح و مشخصه امام عاقلانه و دوراندیشانه از حضور و دخالت نظامیان در سیاست همه را برحذر داشته.
سیدرضا۴۸۰۴۲۰۱۲:۰۷:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
با عرض سلام وردنظامیان به عرصه سیاست و اقتصاد به نفع مردم نیست.درتمامی دنیا این موضوع ثابت شده است. با تشکر
حق۴۸۰۵۲۷۱۲:۵۱:۵۴ ۱۳۹۷/۵/۱۶
سپاه نباید در جهات سیاسی وارد شود یعنی سپاه متعلق به جناح خاصی نباشد همانگونه که میبینیم در انتخابات هم از کسی حمایت نمیکند!!!! البته فرماندهان سپاه در حوزه نظامی موظف هستند با هماهنگی فرماندهی کل نسبت به اراجیف دشمنان پاسخ کوبنده بدهند اما در حوزه دیپلماتیک بدون هماهنگی با دستگاه دیپلماسی مجوز موضع گیری ندارند ضمن اینکه بخشی از سخنان مطهری درست است که فرمانده سپاه مجاز نیست از سوی مردم اظهار نظر کند بلکه منتخب مردم میتواند از سوی مردم اظهار نظر کند.
ناشناس۴۸۱۱۶۷۲۰:۲۲:۴۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
با عرض معذرت با آن بخش از عرایض شما که فرمودید "همانگونه که میبینیم سپاه در انتخابات هم از کسی حمایت نمیکند" مخالفم .
ناشناس۴۸۰۶۳۶۱۳:۴۵:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
خوب نوشتید افرین
ناشناس۴۸۰۶۵۷۱۳:۵۲:۱۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
این دو نفر در زمان امام و شهید مطهری طفلی بیش نبودند. طبیعی است حرف های امام را گزینشی بیان کنند همانطور که دشمنان ایران می پسندند.
ناشناس۴۸۰۶۵۹۱۳:۵۲:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۶
با مطهری کاملا موافقم. بیایید یک بار بدون تعصب و بدون نگاه حزبی قضایا را ببینیم
ناشناس۴۸۰۷۱۹۱۴:۱۷:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۱۶
ممنون از مقاله ی شما
الف ر۴۸۰۷۲۲۱۴:۱۹:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۱۶
ورود نظامیان در عرصه اقتصاد و بویژه سیاست سم مهلکی برای هر کشور است صرف نظر از گفته های امام هر عقل سلیمی و تجربه عمومی بشر همین تائید میکند ورود نظامیان هم موجب دور شدن از وظیفه اصلی میشود
ناشناس۴۸۰۹۷۴۱۷:۰۵:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۱۶
دخالت نظامیان در اقتصاد در آمریکا با افراط انجام می شود. آیا آنجا ایرادی ندارد؟
ناشناس۴۸۰۷۳۱۱۴:۲۱:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
ممنون. مقاله خوب و روشنگزانه ای بود. ممنون الف.
ناشناس۴۸۱۰۴۴۱۷:۵۶:۵۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
بازم ممنون میگفتی تا سه بار تکمیل بشه.
ناشناس۴۸۰۸۱۶۱۵:۱۴:۱۳ ۱۳۹۷/۵/۱۶
اگر ما شما اسلاحتلبای فاسد رو داریم تحمل می کنیم به خاطر سپاهه اینرو بفهمید وگرنه تو یه چشم بهم زدن نسختونو می پیچیم
ناشناس۴۸۱۰۹۳۱۸:۵۷:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
جالبه که اون قسمتی از وصیت نامه حضرت امام که صراحتا نظامیان را از دخالت در سیاست نهی می کنند، و قاعدتا آخرین نظر ایشان است، نقل نمی شود. به نظرم تحریف اصلی این است.
محسن۴۸۱۰۹۴۱۸:۵۷:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۱۶
البته که فرماندهان سپاه «عضو» هیچ حزبی نیستند. اما مگر توی این مملکت حزبی هم وجود دارد؟ در ایران جناح ها وجود دارند که نقش حزب را بازی می کنند. به همین دلیل است که در انتخابات عموما جامعه دو قطبی می شود. مشکل این است که سپاهیان به وضوح گرایش جناحی دارند و این همان چیزی است که همه جهان به اشتباه بودنش رسیده و منظور امام هم بوده است. نویسنده مقاله موضوع را به یک بازی کلامی پیرامون کلمه حزب تقلیل داده و روح موضوع را به فراموشی سپارده اند.
رضا۴۸۱۳۶۷۲۲:۵۵:۰۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
لطفا دستور اخیر رهبری مبنی بر خروج نظامیان از فعالیت های اقتصادی در نظر گرفته شود.
ناشناس۴۸۱۳۸۱۲۳:۰۶:۴۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
حرف امام که وحی منزل نیست ...

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 2. عزت الله انتظامی درگذشت+زندگینامه و کارنامه آقای بازیگر

 3. صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد

 4. دوستی قبل از ازدواج ممنوع

 5. بطحایی: نشانه‌های ورشکستگی در نظام آموزش و پرورش پیداست

 6. اما و اگرهاى دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از واردكنندگان

 7. گفتگو با پسر قاضی پور +فیلم   

 8. ۸۵۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت در انتظار تصمیم بانک مرکزی/ احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

 9. چرا ورود هواپیماهای آمریکایی به آسمان ايران ممنوع نیست؟

 10. پیام تسلیت هنرمندان برای درگذشت عزت الله انتظامی  

 11. راغفر: برخی بانک‌های خصوصی کانون‌های فساد هستند/ دولت در تسخیر گروه‌های رانتی است/ بازار ثانویه باید تعطیل شود

 12. دیپلماسی اقتصادی و نبود برنامه و تیم قوی در وزارت خارجه/ مهمترین چالش و مشکل پیش روی پیشبرد دیپلماسی اقتصادی چیست؟

 13. برگ برنده ترامپ برای انتخابات عقب نشینی ایران است/ رئیس جمهور آمریکا روی تاثیر تحریم ها حساب کرده/ آیا تهران از تصمیم خود مبنی بر مخالفت با مذاکره کوتاه می آید؟

 14. واکنش توکلی به فرار مالیاتی پزشکان

 15. استاد دانشگاه تهران:بانک مرکزی به جای دستکاری نرخ سود روی بازار ارز تمرکز کند

 16. خجسته: عده‌ای خاص نبض ارزی کشور را مدیریت می‌کنند

 17. وعده سپاه به تروریست‌ها؛ نزدیک‌تر بیا، گلوله‌ها منتظرت هستند

 18. ضیاءالدین دری کارگردان «کیف انگلیسی» درگذشت

 19. برای خرید ۲۰۶ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 20. دادستان کل کشور: دادگاه مفسدان اقتصادی بصورت علنی از صدا و سیما پخش می‌شود

 21. ابوترابی فرد: کشور دیگر ظرفیت تکانه‌های ارزی را ندارد/ ضرورت اصلاح قانون پولی و بانکی از سوی مجلس و دولت

 22. فرماندار: ازدواج زیر 13 ساله‌ها در خنداب صحت ندارد

 23. برایان هوک، رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا کیست؟

 24. ایران در رتبه دوم بالاترین تعرفه واردات خودرو در دنیا

 25. مدیری که 90 سکه طلا در میز توالت نگه داری می کرد

پربحث‌های دیروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 3. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 4. قاضی پور: پسرم گاوداری ندارد

 5. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 6. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 7. زندگی مدفون شده + تصاویر

 8. کارشناس سابق بی بی سی: آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم

 9. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

 10. گرانی سفره مردم را خالی کرد

 11. کمپینی که این بار مسئولان را به چالش کشیده است

 12. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 13. دختران‌ ۳۰ ساله‌ای که ۵۰ ساله هستند  

 14. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 15. بیمارستان، کودک بدحال و عوامل اورژانس را راه نداد

 16. آخرین قیمت خودروها در بازار

 17. عارف: برخی می خواهند قهرمان فضای مجازی شوند/ وظایف دستگاه های نظارتی مبارزه با فساد است

 18. وزیر خارجه آمریکا: گروه اقدام ایران تشکیل شد/ مذاکره با ایران پیش‌شرط‌هایی دارد

 19. نرخ دلار در بازار غیررسمی و آزاد ایران چگونه تعیین می‌شود؟

 20. آلمان در برابر تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا سر تعظیم فرود آورد

 21. شعار عجیب در مراسم روحانیون قم!  

 22. چرا فرانسه یک مقصد محبوب گردشگری است؟

 23. لیر از گور اقتصادی سر بلند کرد

 24. روسیه: آمریکا آشکارا قصد دارد اوضاع داخلی ایران را بی‌ثبات کند

 25. البغدادی به جای العبادی؛ اگر حمایت‌های ایران از عراق نبود

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 3. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 4. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 5. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 6. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 7. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 8. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 9. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 10. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 13. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 14. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 15. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 16. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 17. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 18. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 19. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 20. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 21. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 22. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 23. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 24. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 25. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

پربحث‌های دیروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 3. قاضی پور: پسرم گاوداری ندارد

 4. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 5. کارشناس سابق بی بی سی: آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم

 6. عارف: برخی می خواهند قهرمان فضای مجازی شوند/ وظایف دستگاه های نظارتی مبارزه با فساد است

 7. شعار عجیب در مراسم روحانیون قم!  

 8. پاسخ حداد عادل به رضا پهلوی در برابر تحریک مردم

 9. حاجی بابایی: ۸ وزیر در معرض استیضاح هستند/ ادعاهای ربیعی باید پیگیری شود/رئیس تیم اقتصادی کشور یعنی معاون اول باید جوابگو باشد

 10. فرزندان «باهنر» کجاست هستند و چه شغلی دارند؟

 11. آتش زدن دلار توسط علما و طلاب در مدرسه فیضیه قم!   

 12. چرا فساد در ایران ریشه کن نمی شود؟

 13. کاظم جلالی: تاکنون در مجلس به مصادیق زدوبند و معامله برخورد نکردم

 14. عارف: برای ریشه‌کنی فساد نیازمند عزم ملی هستیم

 15. رحیم پور ازغدی: نمی توان مرگ بر آمریکا گفت و دنبال اقامت فرزندمان در این کشور باشیم

 16. آذری جهرمی: چینی اقتصاد آمریکا ترک برداشته است

 17. نظر کواکبیان درباره طرح سوال از رئیس جمهوری

 18. دفاع روزنامه اصولگرا از «پرویز فتاح»

 19. پشت پرده حزب علی لاریجانی چیست؟

 20. در دولت علیه دولت/ در حیاط پشتی کیست؟

 21. نماینده ایران در آژانس: اروپایی‌های عضو برجام با حداکثر توان مقابل یکجانبه‌گرایی آمریکا بایستند

 22. امیر سیاری: دشمن جرات حمله به کشورمان را ندارد

 23. فروزنده: عده‌ای جاهلانه یا مغرضانه «مذاکره با آمریکا» را مطرح می‌کنند

 24. بالاخره چه کسی هویدا را کشت؟

 25. تشکیل گروه ۱۵ نفره مجلس برای بررسی مسائل اقتصادی

پربحث‌های هفته

 1. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 4. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 5. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 6. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 7. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 8. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 9. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 10. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 11. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 12. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 13. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 14. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 15. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 16. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 17. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 18. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 19. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 20. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 21. جای خالی این روزها را با چه کسی پر کنیم؟

 22. پس از ۲۱ سال؛ کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضا شد

 23. پاکدستان دست بسته!  

 24. پورابراهیمی: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تبرئه‌ام کرد/ فعالیت‌های اقتصادی فرزندان ربیعی، پدرشان را به خاک سیاه نشاند

 25. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

آخرین عناوین