سفرخارجی بدون حباب دلاری

گروه اقتصادی الف،   3970516048 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
سفرخارجی بدون حباب دلاری

 

بازار کاسبی سفر خارجی کساد شد

«نماینده مردم تهران گفت ‌براساس بسته جدید ارزی، نرخ ارز مسافرتی تغییر خواهد کرد و به نرخ ارز آزاد نزدیک می‌شود.» تصمیمی که باعث خواهد شد ‌رانت‌هایی که برخی از آژانس‌های گردشگری برای گرفتن ارز مسافرتی از مسافر و عرضه آن با نرخ آزاد در بازار بوجود آمده بود، این نکته‌ای‌است که در چند هفته اخیر با افزایش نوسانات ارزی مورد توجه مسوولان قرار گرفته بود و حالا شاید با این تصمیم برطرف شود.

ارز مسافرتی زمانی برقرار شد که میزان سفرهای خارجی افزایش یافت و ارز زیادی از کشور خارج می‌شد در حالی‌که کشور با مشکلات ارزی و نوسانات بازار مواجه بود، با این تصمیم در سال‌های مختلف قرار شد تا برای سفرهای مختلف میزانی ارز تخصیص داده شود. از زمانی‌که نواسانات ارزی قیمت‌ها را بی‌سابقه جابه‌جا کرد برخی از آژانس‌های گردشگری با دوختن چشم طمع به ارز مسافرتی که تصمیم گرفتند تا با برپایی سفرهای رایگان ارزها را از مسافران بگیرند.
 «سیده‌فاطمه ذوالقدر» نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفته است: «در این جلسه ضمن تشریح سیاست‌های جدید ارزی اعلام شد که براساس این سیاست‌ها ارز ۴۲۰۰‌تومانی صرفاً به کالاهای اساسی و ضروریات اختصاص می‌یابد و نرخ ارز مسافرتی نیز تغییر خواهد کرد و رقم جدید برای آن تعیین می‌شود. به نظر می‌رسد براساس تصمیمات جدید نرخ ارز مسافرتی به نرخ ارز آزاد نزدیک 
خواهد شد.»

دست متخلفان کوتاه می‌شود


 «حرمت‌اله رفیعی» رییس هیات‌مدیره انجمن آژانس‌های مسافرتی در گفت‌و‌گو با روزنامه «صبح‌نو» از نوع وضعیت بعد از ارز مسافرتی می‌گوید: «ارز مسافرتی به آژانس‌ها تعلق نگرفته بود، الان هم که قطع شده اتفاقی برای دفاتر نخواهد افتاد، تنها یک عده آدم سودجو که از این وضعیت استفاده کرده و به پیکره آژانس‌های مسافرتی لطمه وارد می‌کردند، کنار می‌روند.» او با بیان اینکه موضوع ارز مسافرتی در اذهان عمومی به کرات مورد توجه قرار گرفت، ادامه می‌دهد: «این ارز، ارز مسافرتی نبود، امیدوارم حرفی که درباره اختصاص ارز به آژانس‌های مسافرتی گفته شده مانند ارزی که به ایرلاین‌ها تخصیص داده شده پرداخت شود، نه البته اختصاص بدهند و اما مانند ایرلاین‌ها پرداخت نکنند و بار آن بر دوش مردم بیفتد و مجبور باشند بلیت هواپیما را چند قیمت بخرند.»

نرخ متفاوت و خدمات یکسان


رفیعی توضیح داد: «یعنی حساب کنید ارزی که 3600‌تومان بود باید برابر مصوبه سازمان هواپیمایی کشوری‌4200 تومان برای تعیین نرخ بلیت محاسبه شود ولی ایرلاین‌های داخلی و خارجی و بیشتر خارجی‌ها نرخ‌های پایین خود را حذف کرده و با نرخ‌های بالا فروش می‌کنند و این بدین معناست که هر صندلی در هواپیما با نرخی متفاوت به فروش می‌رود. این ایرلاین‌ها اگر ارز 4200‌تومانی می‌گیرند حتماً از رانت بالایی برخوردارند و به مردم خیانت می‌کنند و از درآمد بسیار هنگفتی بهره‌مند می‌شوند و پس باید نرخ‌شان را اصلاح کنند یا ارزهایشان را پس بدهند.» رییس هیات مدیره انجمن آژانس‌های مسافرتی می‌افزاید: «اگر هم ارز با نرخ 4200‌تومانی دریافت نکرده‌اند که باید به آن‌ها می‌دادند پس کس دیگری تخلف کرده است، این موضوع باعث می‌شود تا هزینه‌ها بر مسافر سربار شود و یکسری از مسافرت‌ها مانند دانشجویی، درمانی و ... که ضروری‌اند فرقی با مسافرت‌های عادی ندارد و همه این افراد با نرخی بالا به سفر خود می‌رسند.» او می‌گوید: «امیدواریم ارزی که برای صنف و صنعت گردشگری درنظر بگیرند در رویه نظر کارشناسی و قیمت مناسب محاسبه کنند تا لطمه‌ای به این صنعت وارد نشود، از اول هم با روش قبلی اختصاص ارز مخالف بودم و امیدوارم اصلاحیه آن به صنعت گردشگری هم به لحاظ حیثیت آسیبی وارد نکند و هم کیفیت چرخه صنعت را افزایش دهد.»


جلوی تخلفات گرفته می‌شود 


رفیعی جواب این را که آیا حذف ارز مسافرتی یا نزدیک شدن قیمت آن به نرخ آزاد می‌تواند سودجویی آژانس‌ها را به صفر برساند، توضیح می‌دهد: «حتماً جلوی تخلفات گرفته می‌شود، چون بواقع نمی‌دانم و نمی‌خواهم جانبداری به ناحق از دفاتر کرده باشم، اما حرف من این است که دفاتر ما سودجویی نمی‌کردند چون نرخ بلیت و هتل بالا می‌رود اما نرخ آژانس‌ها بالا نمی‌رود، کسانی که دلار 4200‌و یوروی 5300‌تومانی را بعد از گیت فرودگاه از مسافران می‌گرفتند و این‌ها را مجانی مسافرت می‌بردند، فرقی هم نمی‌کند آژانس باشد یا غیر آن، متخلف بوده و باید با آن برخورد شود.»


او تاکید می‌کند: «کسانی که این شیوه دادن ارز مسافرتی را اعمال کرده و اجازه داده‌اند این تخلفات رشد کند هم باید بازخواست شوند که با نظر کارشناسی چه شخص و ارگانی این رویه را پیش گرفته‌اند، چطور 300‌دلار را یکباره هزار دلار کرده و بازار سیاه کثیفی را برای سودجویی راه‌انداخته‌اند. بارها گفتیم که این ارز، ارز مسافرتی نبوده و دفاترمان را تبرئه کردیم از این موضوع و متاسفانه همان کسانی که این کار را در دولت راه انداختند در مصاحبه‌های خود می‌گفتند که باید با دفاتر مسافرتی برخورد شود.» رییس هیات مدیره انجمن آژانس‌های مسافرتی می‌افزاید: «مگر به دفاتر ارز داده‌اید، من با شمایی که به شرکت‌ها ارز داده و حالا در زمان بازخواست فرار می‌کنید یا گرفتار زندان شده‌اید، صحبت کردم و گفتم که این روش غلط است اما به جای اصلاح فرار روبه جلو داشتید. امیدواریم از امروز به بعد نظر این صنف هم درباره اختصاص ارز مسافرتی و نحوه عملکرد آن با نظر صنف باشد.»


سرگردانی مسافران در لابه‌لای سیاست‌های ارزی دولت به‌ویژه در بخش مسافرتی، باعث شد برخی از دفاتر مسافرتی خود را برای گرفتن ارز به راه‌های خلاف بسپارند، اقداماتی ارز دولت در بخش‌های مختلف با نقدهای جدی‌ای روبه‌رو است و با وجود این اتفاق به نظر می‌رسد باید در همه این دسته‌ها تجدید نظر کند. حذف ارز مسافرتی یا رساندن قیمت آن به میزان نرخ آزاد شاید برای کنترل و کاهش مصرف ارز مناسب باشد و جلوی خیلی از تخلفات را بگیرد اما کاش در بین همه توجهات به مسافران هم توجه می‌شد.

 

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۸۰۱۸۵۱۰:۱۷:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
قيمت بليط هواپيما لطفا با ارز ثانويه محاسبه كنيد
ناشناس۴۸۰۲۰۴۱۰:۲۸:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۶
چرا اینهمه معطلی در جلوگیری از این فساد؟
ناشناس۴۸۰۲۷۰۱۱:۰۵:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۶
خب حالا آینده معلوم میشه وضعیت سفرهای خارجی
ناشناس۴۸۰۳۰۳۱۱:۲۳:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۶
کدام سفرکدام مسافربیشترین سودجویی ازطرف اژانسهاصورت گرفت همون بهترکه قطع شد
آریابان۴۸۰۳۴۰۱۱:۳۸:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
یهوئی کوپن 300‌ دلار حق مسافر تبدیل شد به هزار دلار !!!! اونهم در فصل مسافرتی تابستان (تعطیلی مدارس و دانشگاهها و ایام سفر ها) ، بازار سیاه ..برای سودجو !!!! ها دایر شد البته با تحریک اشتهای شهروندان برای احقاق حق مسافرتی خود و نقد شدن کوپن ارزی !!!! آنان ؛
ناشناس۴۸۰۳۴۴۱۱:۴۰:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
می گویند روزی فرشته ای به خواب مردی آمد و گفت هر آرزویی که داری برآورده میکنم و هرچی بخواهی به تو میدهم به شرط آنکه به همسایه ات دو برابرش را بدهم مرد به او میگوید یک چشم مرا کور کن. این مقاله بجای اینکه به این نکته بپردازد که چرا باید کار به اینجا برسد که دلار این قیمت شود چرا مردم باید دلار را به این قیمت بگیرند از اینکه یک بخشی از مردم ولو اینکه ایشان هم با آنها موافق نباشد از خرید دلار به قیمت 20 دردصد بالاتر از پارسال محروم شده اند ابراز خوشحالی میکند. برادر من پارسال دلار در همین موقع 3600 تومان بود
ناشناس۴۸۰۳۶۸۱۱:۴۸:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
پس تکلیف محققین و دانش پژوهان و شرکت کنندگان در مسابقات علمی و ورزشی خارج از کشور چه میشود ؟ مجلس مقرر کرد والدینی که جلوی تحصیل فرزندشان را بگیرند جریمه میشوند و با قانون طرف هستند . آقای لاریجانی من نمیدونم شما در کنار دولت چرا این همه به تحصیل فکر میکنید و قاطع هستید ولی دریافت وجه توسط مدارس را جرم نمیشناسید و تحت لقای هییت امنایی و ... تیز هوشان و نمونه مردمی از دانش آموزان شهریه میگیرید ؟ برای المپیادهای علمی باید خود والدین هزینه بدهند و .... کدام حمایتی را دیده ایم که باور کنیم قانون ممانعت از تحصیل فرزندان دلسوزانه بوده . بله ارز مسافرتی برای المپیاد علمی را در کنار بودجه مقالات علمی ادارات دولتی و ... که بگذاریم آنوقت متوجه برنامه های بی نقص دولت و مجلس میشویم .
ناشناس۴۸۰۴۸۲۱۲:۳۱:۵۹ ۱۳۹۷/۵/۱۶
من دیگه به این نتیجه رسیدم مشکل این مملکت خود مردم هستن!!
ناشناس۴۸۰۶۲۶۱۳:۴۰:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۶
اینو بهش میگن همان گیجی ...
ناشناس۴۸۰۶۹۱۱۴:۰۵:۲۸ ۱۳۹۷/۵/۱۶
سفر خارج رو باید اسمشو گذاشت مرخصی ...
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 2. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 3. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 4. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 5. چرا آخوندی استعفا کرد؟

 6. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 7. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 8. تذکر امام خمینی به حاج احمد درباره بیت جماران

 9. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 10. رشد علمی کشور تا ۶ سال پیش ۱۳ برابر میانگین دنیا بود

 11. بسته اروپایی‌ها باید قبل از تحریم‌های ۱۳ آبان اجرایی شود/ موضوع برجام با FATF متفاوت است/ نمی‌توان به اظهارات مقامات اروپایی اطمینان داشت

 12. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 13. محسن هاشمی: مدیریت شهری نتوانسته انتظار را تامین کند/ به گفته بعضی‌ها شهرداری آلوده به رانت است

 14. مجری‌هایی که ممنوع‌التصویر شدند

 15. مشمولان بسته حمایتی دولت کدامند؟/ از قلم‌افتاده‌ها به بهزیستی و کمیته امداد بروند

 16. دودو کردن نمایندگان هنگام اعلام نام شریعتمداری/ مخالفت مجلس با وزیر پیشنهادی کار

 17. سوابق تحصیلی و کاری گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صمت

 18. پورمختار: جایگزین سوئیفت راه اندازی می‌شود/ سیاسی کاری‌های واشنگتن عامل انزوای سوئیفت می‌شود

 19. در سند الگوی پایه اسلامی - ایرانی پیشرفت واقع بین تر باشیم

 20. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 21. ماموریت لاریجانی به عارف برای حل مشکل اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد

 22. کالاهای دریافت‌کننده یارانه ارزی تا 74درصد گران شدند

 23. ترقی: جابجایی شریعتمداری از وزارت صمت به وزارت کار مشکلی را حل نمی‌کند

 24. حریق گسترده در کارخانه‌ای در جاده مخصوص کرج + عکس

 25. زائران اربعین چگونه "۱۰۰ هزار دینار" بانک ملی را دریافت کنند؟

پربحث‌های دیروز

 1. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 2. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 3. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 4. آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

 5. روابط خارجی ایران؛ نگاه به شرق و چند نکته

 6. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 7. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 8. واکنش کدخدایی به استعفای آخوندی: استعفا نشان داد چه کسی به ترکستان رسید  

 9. گزارش از پادگان 08 خاش/ سربازانی با ریش‌های سفید+ عکس

 10. همنشینی ۲ بازیگر با مجرم آشوب‌های پاسداران + عکس

 11. فوتبال مهم‌تر است یا مجلس؟

 12. رئیس قرارگاه خاتم الانبیاء: شهرداری بدهی‌اش به سپاه را با املاک پرداخت کند

 13. عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم

 14. وزیر کشور هم آمار نجومی داد؛ در دوران مسئولیت من ۷۰۰ هزار معتاد کم شد

 15. اره‌ای که بدن خاشقچی را با آن تکه‌تکه کردند + عکس

 16. حضور زنان در ورزشگاه‌ها دغدغه عموم مردم ایران نیست

 17. ایرانیان از خاندان خاشقچی چه خاطراتی دارند؟

 18. هر ایرانی چقدر بنزین می‌سوزاند؟

 19. نوبخت: بودجه سال ۹۸ آماده شد

 20. اقتصاد خوانده‌هایی که اقتصاد دان نیستند

 21. رئیس جمهور استعفای آخوندی و شریعتمداری را پذیرفت/ انتصاب سرپرست برای وزارتخانه های راه و شهرسازی و صمت

 22. آخوندی: امروز آخرین روز کاری‌ام است

 23. بازیگر نقش مختار کجاست؟/دلیل کم کاری فریبرز عرب‌نیا

 24. وجود بیش از ۳ میلیون بیکار مطلق در کشور

 25. کدخدایی: اطلاع از وظایف مجمع نیازی به نامه‌نگاری با رئیس مجلس نیست/ وزیر بیراهه نرود

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 4. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 5. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 6. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 7. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 8. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 9. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 10. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 11. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 12. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 13. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 14. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 15. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 16. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 17. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 18. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 19. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 20. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 21. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 22. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 23. شوخی زشت سناتور آمریکایی: شاید دی‌ان‌ای من ایرانی باشد؛ وحشتناک است!

 24. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 25. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 2. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 3. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 4. سوابق تحصیلی و کاری گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صمت

 5. پورمختار: جایگزین سوئیفت راه اندازی می‌شود/ سیاسی کاری‌های واشنگتن عامل انزوای سوئیفت می‌شود

 6. کالاهای دریافت‌کننده یارانه ارزی تا 74درصد گران شدند

 7. رستوران رفتن مردم شمال تهران ۳۰ درصد کاهش یافته، جنوب‌شهری‌ها ۷۰ درصد

 8. سرپرست وزارت صنعت خبر داد: اختصاص ۱۰ میلیارد دلار به تولید داخل

 9. نامه مرغداران به روحانی: مرغ‌ها گرسنه‌اند

 10. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 11. تقوی نژاد خبرداد: ارائه پیشنهاد کاهش ۵ درصدی از مالیات تولید و بسته معافیت‌های مالیاتی به دولت/ بررسی صددرصد پرونده های مالیاتی در سامانه سنیم

 12. ارزشمندترین برندهای خودرویی جهان را بشناسید

 13. قرارداد 70 هزار میلیاردی برای بازآفرینی 100 هزار واحد مسکونی

 14. تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

 15. طرح اصلاح قانون بودجه، شش ماه مسکوت ماند

 16. تقدیر جهانگیری از صادرکنندگان نمونه کشور

 17. خسروتاج: ۸۲ درصد صادرات بر عهده ۵۰۰ شرکت کشور است

 18. حق العمل کارانی که ۱ کیلو صادرات ندارند صادرکننده نمونه می‌شوند

 19. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 20. رئیس‌جمهور در انتخاب وزرا به نظر مجلس توجه کند

 21. بانک مرکزی موظف به ارائه پیشنهاد اجرایی برای اصلاح نظام بانکی شد

 22. خودکفایی و رشد ۶ درصدی گندم با وجود کاهش بارندگی

 23. واردات ۳ هزار و ۷۲۰ تن دارو به کشور

 24. گارد بسته مسئولان در استفاده از ابزارهای ویژه جنگ اقتصادی/ شیاطین باهوش اقتصاد در بازار مالی

 25. معافیت ۳۶۳۷ قلم کالا از پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز

پربحث‌های دیروز

 1. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 2. عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم

 3. هر ایرانی چقدر بنزین می‌سوزاند؟

 4. نوبخت: بودجه سال ۹۸ آماده شد

 5. اقتصاد خوانده‌هایی که اقتصاد دان نیستند

 6. وجود بیش از ۳ میلیون بیکار مطلق در کشور

 7. چرا با ارز ۴۲۰۰ تومانی کالا‌های اساسی ۵۰ درصد گران شده است؟

 8. اعلام قیمت و شرایط دریافت ۱۰۰ هزار دینار برای زائران اربعین

 9. وزرایی که نه استعفاء دادند نه برکنار شدند و نه استیضاح/ معطلی یک ماهه

 10. رستوران رفتن مردم شمال تهران ۳۰ درصد کاهش یافته، جنوب‌شهری‌ها ۷۰ درصد

 11. کاهش تدریجی قیمت خودرو

 12. آخرین قیمت خودرو در بازار؛ پژو۲۰۷ اتوماتیک ۱۰۶ میلیون تومان شد

 13. افزایش واردات کالاهای اساسی به کشور

 14. تجمع مالباختگان سکه ثامن مقابل دادسرای عمومی و انقلاب تهران + تصاویر

 15. رئیس بانک مرکزی: ورود ارز به بازار ثانویه طی هفته‌های آینده شتاب می‌گیرد

 16. قرارداد 70 هزار میلیاردی برای بازآفرینی 100 هزار واحد مسکونی

 17. شاخص آزادی اقتصاد ایران ۱۹ پله صعود کرد

 18. نماینده مجلس: چرا دولت حقوق کارگران را مانند کارمندان افزایش نمی‌دهد؟

 19. قیمت طلا، سکه و ارز در بازار امروز

 20. بانک مرکزی موظف به ارائه پیشنهاد اجرایی برای اصلاح نظام بانکی شد

 21. خودکفایی و رشد ۶ درصدی گندم با وجود کاهش بارندگی

 22. واردات ۳ هزار و ۷۲۰ تن دارو به کشور

 23. گارد بسته مسئولان در استفاده از ابزارهای ویژه جنگ اقتصادی/ شیاطین باهوش اقتصاد در بازار مالی

 24. معافیت ۳۶۳۷ قلم کالا از پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز

 25. هشدار ایران خودرو در مورد فروش غیرقانونی خودرو

پربحث‌های هفته

 1. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 2. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 3. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 4. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 5. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 6. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 7. سیاست یک بام و دو هوای بانک مرکزی در برخورد با صعود و سقوط دلار

 8. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 9. حقوقهای زیر 3 میلیون بسته حمایتی دریافت می‌کنند

 10. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 11. وزارت صنعت: سازمان حمایت در حال بررسی قیمت‌های جدید خودرو است

 12. حاجی‌بابایی: برخی افراد با دریافت ۲۴۰ میلیون یورو ارز ‌حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده‌اند‌

 13. چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

 14. دستان نامرئی و قدرت واقعی/ صنایع بزرگ حیاط خلوت سیاسیون/ رانت و فساد پشت انتخاب مدیران واحدهای بزرگ اقتصادی/ عده‌ای به دنبال آشوب هستند

 15. افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصد قیمت کالاهای اساسی

 16. آخرین خبرها از تعیین قیمت‌ جدید خودروها

 17. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 18. کاهش قیمت سکه در بازار + آخرین نرخ ارز

 19. خادمی: بنزین با فعال شدن کارت سوخت "دو نرخی" می‌شود

 20. پیشنهاد اصلاح قیمت خودرو به ستاد تنظیم بازار رفت

 21. جزئیات دستگیری ۴۰ اخلالگر اقتصادی/ ضبط صد‌ها میلیون تومان وجه نقد

 22. عسگراولادی: به سیف گفتم دو ماهه مسئله ارز را حل می کنم/ آقای روحانی سخنران خوبی است، اما در عمل تیم اقتصادی ایشان موفق نبود/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد/ سلطان زیره شدم

 23. مجید شاکری: دولت نسخه‌ای برای اقتصاد نداشته و گوش شنوا هم برای هیچ راهکاری ندارد/ از اظهار نظر سیاسیون در حوزه‌های اقتصادی نگران هستیم/ رکورد تورمی خواهیم داشت

 24. روحانی: آمریکا در بلند مدت قادر نیست به سیاست‌های ضدایرانی خود ادامه دهد/ به آینده بهتر، بسیار امیدوارم

 25. هشدارهای تورمی رئیس مرکز آمار

آخرین عناوین