مگنت-ستاره یک مربع

نتیجه ربا و رباخواری قانونمند

محمد رجب زاده، گروه تعاملی الف،   3970516017 ۱۹ نظر، ۱۲ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
نتیجه ربا و رباخواری قانونمند

سال ها است که ربا و رباخواری با عقودی کاملا اسلامی در نظام بانکی کشور قانونمند شده است. عقودی در ظاهر اسلامی که همیشه بر خلاف ظاهرشان چیزی جز ربا و نزول پول نبوده است. وام گیرندگان در این سیستم، خصوصا تولیدگنندگان، همگی در نهایت احساس غبن و پشیمانی کرده و با ضرر و زیان نتیجه را به حریف خود یعنی بانک واگزار کرده و میدان کار را ترک می کنند.

مردم نیز به خیال خود سرمایه های خود را در بانک به امانت گذاشته اند تا بانک با آن ها کار کند و از سود کار عایدی داشته باشند. غافل از آنکه سود دریافتی چیزی جز نزول پول وام گیرندگان نیست.

نیازی نیست که شما حتما دکترای اقتصاد داشته باشید و یا مجتهد باشید که این فاجعه را در نظام بانکی مشاهده کنید. جدا از اینکه تقریبا همه کارشناسان به صورت علنی به ربوی بودن نظام بانکی اقرار مینمایند، عامه مردم هم بوی مشمئز کننده سودهای بانکی را حس می کنند. هیچگاه سودهای پرداختی بانک ها حاصل کار و مشارکت واقعی در کار نبوده است.

مقداری کاغذهای خوش رنگ و آب که به شکل پول ملی چاپ می شود. پول هائی کثیف که در تمامی شریان ها و مویرگ های اقتصادی این کشور در جریان است و خواسته و ناخواسته همه مردم را آلوده کرده است. فاجعه ای که الان در حوزه اقتصاد ( و حتی بسیاری از مسائل فرهنگی و اجتماعی) با آن روبرو هستیم ماحصل این خیانت سیستم بانکی کشور است.

جهش های ناگهانی قیمت ها و شرایط مشابه امروز را تا کنون بارها تجربه کرده ایم. تمام دولت ها سعی کرده اند به نوعی نتایج افزایش نقدینگی، که نتیجه خلق پول های بدونه پشتوانه است را پنهان کنند اما پس از چند سال خواه ناخواه دچار یک فاجعه اقتصادی شده اند. بی لیاقتی و بی کفایتی مدیریت اقتصادی، تحریم ها، اسراف و ده ها عامل دیگر تنها سرعت و شدت این فاجعه را تغییر می دهند.

با آمریکا مذاکره کنید، برجام را اصلا بدون وجود طرف مقابل بپذیرید، موشک ها را نابود کنید و..و... تا زمانیکه سیستم ربوی بر نظام پولی کشور حاکم است اینگونه اتفاقات کاملا طبیعی است. حضرات مراجع تقلید خود به ما آموخته اید که حضرت حق تعالی با هیچ قومی عقد اخوت نبسته است. اگر در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اید که چنانچه اسم حکومتی اسلامی باشد در آن صورت قبح ذاتی و اثر وضعی ربا در آن حکومت از بین می رود،

لطفا اعلام کنید ! تا کی به تذکر در کلاس درس بسنده می کنید؟ اگر این نظام آسیب ببیند دیگر کلاس درسی برای تذکر دادن نخواهد ماند. آقایان اقتصاددان در کدام کشور توسعه یافته و یا در حال توسعه ای اینگونه ربا و رباخواری قانونمند شده است؟ تا کی به دنبال x و y در فرمول های اقتصادی هستید اما سر بلند نمیکنید تا ببینید که این فرمول ها در چه جهتی به کار گرفته می شود؟ علمای معظم و اندیشمندان حوزه اقتصاد، مردم فهیم و نجیب ایران به خوبی می دانند که نظام پولی فعلی هم غیر شرعی است و هم با قوانین پولی و تجاری هیچ کجای دنیا مطابفت ندارد.

عوض شدن رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد و حتی رئیس جمهور هم نتیجه را عوض نمی کند. نظام بانکی ربوی ما لشگر پلشت و فشلی است که می خواهد به جنگ با خدا برود. همیشه ترسیده ایم که با کاهش سود بانکی (حذف نزول) مردم سرمایه های خود را از سیستم بانکی خارج کنند و جهش قیمت در مسکن و ارز و... داشته باشیم. مگر این اتفاق را به تناوب نداشته ایم؟ مگر اوضاعی بدتر از وضع موجود هم متصور است؟ خدا میداند راهکارهای روشنی برای درمان این سرطان و طاعون اقتصادی وجود دارد فقط یک جو غیرت دینی و همت می خواهد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

علی۴۷۹۹۳۷۰۷:۴۵:۲۸ ۱۳۹۷/۵/۱۶
ربا برای زمانی بود که سکه طلا و نقره بین طرفین رد و بدل می شد. طلا و نقره ارزش ذاتی خودش را حفظ می کند. در نتیجه هر چه قرض بدهی باید پس بگیری و نه بیشتر. پول امروزی نوعی اعتبار است و در اثر تورم و بی ثباتی ارزش خود را از دست می دهد. چطور انتظار دارید اعتبار دهنده همانی را بگیرد که داده است؟ عقل این را قبول می کند؟ این همه کشور بهره بانکی می گیرند، کدام شان مشکلات اقتصادی ما را دارند؟ مشکل ما تورم است که ریشه آن جای دیگری است.
ناشناس۴۸۰۲۲۰۱۰:۴۰:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۶
دوست عزیز ظاهرا شما متوجه قضیه نشدی. سود بانکی علت تورمه، و نه معلول اون. به صورت دقیقتر کاهش ارزش پول، دقیقا به دلیل افزایش میزان پول در مقابل تولید ناخالص ملی اتفاق می‌افته. افزایش میزان پول هم توسط بانکها داره انجام میشه. یعنی اگه رشد اقتصادی کشور زیر 5 درصده ولی بانک 20 درصد سود میده، پس یعنی میزان پول موجود در کشور از میزان دارایی‌ها به تدریج بیشتر شده و قدرت معامله اون پایین میاد. یا به عبارت دیگه حجم پول موجود (نقدینگی) زیاد شده و ارزش پول (نسبت به بقیه چیزها) کاهش پیدا میکنه. تو کشورهای پیشرفته دنیا هم سود بانکی هست، ولی میزانش بسیار کمتر (دو سه درصد) و متناسب با رشد اقتصادی تنظیم میشه و به همین دلیل تورمشون هم خیلی کمتره.
ناشناس۴۸۰۷۳۰۱۴:۲۱:۴۴ ۱۳۹۷/۵/۱۶
کدوم کشور اینهمه بهره میگیره دوست عزیز بلد کفار از دید آقایان بیشترینشان 3%میگیرد تازه تو کشور ما 4%رو میگن قرض الخسنه خیلی از کشورها بایت سپرده نتنها سود نمیده مالیات هم ازت میگیره
ناشناس۴۸۰۷۳۳۱۴:۲۲:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۱۶
گرامی کمی در مورد بانکداری در کشورهای دیگر مطالعه کنید
ناشناس۴۷۹۹۳۹۰۷:۴۶:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
وضع مملکت به خاطر همین رباخواری وبس
ناشناس۴۸۰۰۳۵۰۹:۰۵:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
تورم را به صفر برسانند و سود بانکی را صفر کنند یا کلا بانک ها را تعطیل کنند نویسنده این مطلب فرق پول و کالا را نمی داند. مطالب بالا در صورتی صحیح هست که تورم وگرانی وجود نداشته باشد. در این شرایط اقتصادی با گرانی ارز وسکه وطلا واجناس ارزش پول سپرده گذار به یک سوم کاهش یافته در واقع نه تنها به سپرده گذار سودی تعلق نگرفته بلکه خسارت وارد شده وضرر کرده ،الآن با اصل پول وسودش نمی تواند کالایی را که در ابتدا می تونسته بخرد.همین امروز بخرد چون گران شده است .و پولش را بانک و وام گیرندگان برده و خورده اند حالا بانک و وام گیرنده گان ربا خوار ونزول خوارند تا کی برای حمایت از تولید وصادرات و... می خواهند از جیب سپرده گذارن سرقت کنند و به تولید بدهند تا کارخانه دار و زن وبچه هایش لذتشو ببرند و دائم به سفرهای خارجی بروند.بانک 15 درصد به سپرده گذار سود داده اما سپرده گذار 60-70 درصد ضرر کرده حالا این ربا ونزول هست یا کلاهبرداری.
ناشناس۴۸۰۰۴۳۰۹:۰۸:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
با سلام لطفا راهکار علمی و عملی با در نظر گرفتن تمامی جوانب بدهید. غر زدن مشکلی را حل نمی کند.
ناشناس۴۸۰۰۶۹۰۹:۱۸:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۱۶
این متن احساسی و غیر علمی است من نوعی که صد میلیون تومان در بانک مسکن گذاشتم تا وام بگیرم فرضا اگر دلار می خریدم دیگر نیازی به دریافت وام نداشتم پس در اصل این سودپولهایی که بانکها می دهند به اندازه نصف کاهش ارزش پول نیست فرموده نویسنده زمانی قابل اجرا است که تورم کنترل شود و گر نه تفکری به دور از واقعیات است
ناشناس۴۸۰۰۷۹۰۹:۲۳:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
هرکس پولشو بزاره بانک اشتباا هست هم ضرر می کنه هم ربا خوار محسوب میشه.
سیدرضا۴۸۰۰۸۴۰۹:۲۵:۲۹ ۱۳۹۷/۵/۱۶
آقای‌رجب‌زاده‌،عجیب‌است‌که‌شماهم‌،به‌مانند‌گفتارعامه‌‌که‌ربا‌ونزول‌رابه‌صورت‌مترادف‌به‌کار‌می‌برند درکنارهم‌قرارداده‌اید‌وحال‌آن‌که‌ربا،به‌معنای‌زیادی‌ونزول‌به‌معنای‌کاهش‌،دولفظ‌ومعنای‌متضاددارند
محمد۴۸۰۱۰۷۰۹:۳۷:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
ببخشید که بانک ها دست ما بود و این وضع رو بوجود آوردیم .
ناشناس۴۸۰۱۳۱۰۹:۵۱:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۱۶
بانکها رو تعطیل کنید 80 درصد کسب . کار مردم رونق می گیرد
عباس از بندرعباس۴۸۰۱۵۶۱۰:۰۲:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
با سلام زیبنده نظام مثلا اسلامی این نظام بانکداری نیست گرچه در حال جنگ با خدا هستیم ولی امیدورایم از کرم خودش ما را ببخشاید
علی۴۸۰۱۶۸۱۰:۰۸:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
مطلب ارائه شده کاملا درست است و نیاز به بررسی دارد. اما صرفا جنبه عامیانه دارد. نوعی اعتراض و تذکر. هیچ جنبه حرفه ای در آن مشاهده نمی شود. مساله سود بانکی باید به صورت کاملا تخصصی بررسی و موشکافی شود. این که در چه صورت ربا است، راه حل آن چیست؟ چگونه مردم می توانند به سود دست یابند بدون ربا و مواردی از این قبیل. اگر نه همه مردم ایران می دانند که سود بانکی مشکل دار است و بیان مجدد آن به قول کامنت های بالا بیشتر جنبه غر زدن دارد مثلا می توانید با یک متخصص اقتصادی مصاحبه کنید در زمینه این که چگونه می توان از بورس اوراق بهادار سود کرد؟ سود حاصل از بورس کاملا حلال است و ناشی از تولید و اشتغال زایی است. این روزها هم بورس در حال سود دهی خیلی خوبی است علی رغم اوضاع نا به سامان اقتصادی. بنابراین لازم است که مردم هر چه بیشتر با بورس آشنا شوند. شما هر کجا که اسم بورس را می آوری همه می ترسند و می گویند سخت است و احتمال ضرر دارد.
ناشناس۴۸۰۵۲۶۱۲:۵۱:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
ما یه بار رفتیم از پدیده سهام خریدیم برای هفت پشتمون بسه پولمون را خوردن دستمون به هیچ جا هم بند نیست
ناشناس۴۸۰۶۹۳۱۴:۰۵:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۶
بورس در حال دادن سود خوبی است!!!!!! اره نظر شما کارسناشیه خیلی هم کارشناسیه اگر پولی که در بورس داشتی پارسال رو طلا می خرید حالا دو برابر شده بود . در صورتی که اگر یک بورس باز حرفه ای بودی می تونستی پولتو دوبرابر کنی تازه مثل کسی می شدی که فقط طلا گرفته گذاشته کنار!!!! کجا بورس سود خوبی میده؟؟ لطفا با این نظرات کارشناسیتون از مردم عادی طعمه برای نوسان گرفتنتون در بورس استفاده نکنید. بورس جایی برای سود کردن افراد عادی نداره
ناشناس۴۸۰۳۴۷۱۱:۴۱:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۱۶
خب حالا میگی چه گلی بگیریم روی سرمون، بریم پولمون رو از بانک بیرون بیاریم.بانک ها را درش را گل بگیرند.
توهم۴۸۰۷۴۲۱۴:۲۵:۴۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
در تورم 50% سود 15% ربا هست ؟ با این تورم کی پولش رو بدون سود داخل بانک میزاره !
احمد۴۸۱۰۹۵۱۸:۵۸:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
تا زمانیکه تولید صادرات محور بر مبنای مولفه های اقتصاد مقاومتی (ایجاد و توسعه صنایع کم انرژی بر و غیر وابسته به خارج از نظر مواد اولیه و دانش فنی و تکنولوژی ) به عنوان سیاست توسعه صنعتی تدوین و اجرایی نشود و تا زمانیکه مالیات سود تولید ۲۵ درصد و مالیات تجارتهای بی نام و نشان مشمول فرار مالیاتی شود متاسفانه اوضاع روز بروز بدتر خواهد شد نگاه کنید به ۴۰ سال پیش کره جنوبی و برزیل و هند و ترکیه و سنگاپور و مالزی و ...... ببینید چه کار کردند به خدا زیاد کار مشکلی نیست آنهم در مملکتی که اینهمه منابع خدادادی دارد در حالیکه آنها این منابع را هم نداشتند

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

دانشگاه علمی کاربردیتجارت نیوز

پربحث‌های اخیر

 1. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 2. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 3. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 4. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 5. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 6. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 7. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 8. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 9. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 10. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 11. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 12. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

 13. اعطاي مجوز فعاليت انتشار صوت و تصوير فراگير در فضاي مجازي به 5 رسانه داخلي

 14. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 15. جهانگیری: مذاکره با آمریکا پذیرفتنی نیست

 16. جهانگیری: باید اعتماد و امید مردم را ترمیم کنیم

 17. فرزندان مصباحی‌مقدم کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 18. کردستان عراق: در زمینه تحریم‌های ایران، تابع تصمیم‌های بغداد هستیم

 19. مسکو: شرکت‌های اروپایی حاضر به مقابله با تحریم‌ها نیستند/برجام توافقی شکننده بود

 20. ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره): اقتصاد را به مردم واگذار کنیم

 21. آخرین قیمت خودروهای داخلی در بازار

 22. جواد خیابانی در بیمارستان بستری شد

 23. وزیر نیرو: پرونده خاموشی‌ها بسته شد

 24. واکنش پلیس تهران به خبر «دیپورت» اشتباهی یک جانباز به افغانستان

 25. آیت‌الله جنتی: راه‌حل برون رفت از مشکلات فعلی تفکر و روحیه انقلابی است

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 2. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 3. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 4. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 5. تبعات خطرناک پیوند بیش از حد زن و شوهر  

 6. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 7. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 8. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 9. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 10. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 11. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 12. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 13. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 14. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 15. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 16. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 17. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 18. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 19. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 20. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

 21. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 22. اعطاي مجوز فعاليت انتشار صوت و تصوير فراگير در فضاي مجازي به 5 رسانه داخلي

 23. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 24. جهانگیری: مذاکره با آمریکا پذیرفتنی نیست

 25. رو شدن دست بی‌بی‌سی پس از مصاحبه با کارشناس روسی درباره سهم ایران از دریای خزر  

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 7. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 8. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 9. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 10. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 13. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 14. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 15. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 16. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 17. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 18. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 19. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 20. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 21. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 22. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 23. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 24. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 25. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

آخرین عناوین