بيل «ناهار سه شنبه ها» به كمر اصل ٥٩ قانون اساسي

میرزاسعدین داورپناه، گروه تعاملی الف،   3970516016 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
بيل «ناهار سه شنبه ها» به كمر اصل ٥٩ قانون اساسي

شامگاه ١٥ امرداد ١٣٩٧، آقاي حسن روحاني در مقام رئيس جمهور دوره دوازدهم در راديو و تلويزيون با مردم سخن ها گفت. يك سال از آغاز دولت دوازدهم مي گذرد و گزارش رئيس جمهور به مردم روايتي است كه وي از امور دارد لذا سنجش دقت گزارش در شان كارشناسان و مسئوليني است كه به اطلاعات و آمار كشورشان دسترسي دارند.

آقاي رئيس جمهور علاوه بر مواضع تحسين برانگيز ملي، درباره اموري شخصي نيز گفته هايي داشت تا جايي كه روابط اخير ميان دو قوه مقننه و مجريه را در مثال به تنه خوردن دو «شخص حقيقي» تشبيه كرد:
«دو نفر شریک و یا دو نفر که در پیاده رو راه می‌روند و به هم برخورد می کنند یک وقتی باید کتاب قانون بگیرند و طرف بگوید طبق ماده فلان چرا شانه‌ات به شانه من خورد، یک وقتی سلام علیک کرده و رد می‌شوند و با رفاقت و انصاف با هم رفتار می‌کنند. ولی ممکن است ٢٠ سال شریک باشیم و یک روز هم دعوا کنیم آن روز سراغ قانون می‌رویم. روزی که می‌بینیم که نمی‌توانیم با تعامل یا دوستی مسایل‌مان را حل کنیم می‌رویم در چارچوب قانون و اشکال ندارد... با مجلس روابط ‌مان روابطی بسیار خوب و نزدیک است. هر وقت مجلسی‌ها خواستند با هم نشستیم و بحث کردیم و نیازی به این کار نبود. مجلس می‌گوید می‌خواهم طبق قانون عمل کنم؛ اهلاٌ و سهلاً اشکالی ندارد. ما هم طبق قانون عمل می‌کنیم. هر دو طبق قانون عمل می‌کنیم. بنابراین مجلس سوال می‌کند و من تذکر قانون اساسی می‌دهم... همه جا لازم نیست از حق قانونی استفاده کنیم، گاهی می‌توانیم از راه‌ های نزدیک‌ تر، ‘ساده‌` ترو ‘سهل‌` تر به اهداف‌ مان برسیم مقصود این است که ما مشکلات مردم را در کنار هم حل کنیم

جهت گريز از مناقشه در مثال، دقت بر آنچه پس و پيش اين مثال گفته شد هم مي تواند «مشكل بزرگ» را نشان دهد! آقاي روحاني نظرش درباره سوال مجلس شوراي اسلامي از رئيس جمهور را چنين آغاز كرد كه:
«در برخورد با موضوعات می توان دو نوع عمل کرد...»

اين جمله اولين بار نيست كه از سوي رئيس جمهور گفته مي شود. پيشتر در ١٢ دي ماه ١٣٩٥ نيز ايشان در يك برنامه گفتگوي راديو تلويزيوني ديگر گفت:
«نمی‌خواهم بگویم که نیروهای ‏مختلف به وظایف ذاتی خود عمل نکنند، اما به دو شکل می‌شود عمل کرد. نباید اینقدر سخت‌گیری کنیم. ‏اصلا دین ما دین ‘سهل` و ‘آسان` است.»

آقاي رئيس جمهور يكي از راه هاي سهل تر و آسان تر را چنين توصيف كرد:
«آن وقت‌هایی که در مجلس بودیم مثلاً یک روز در هفته سه‌ شنبه‌ ها وزرا می‌آمدند و ناهار را با هم می‌خوردیم و خیلی از مسایل در همان ناهار حل می‌شد و اکنون نیز می تواند اینگونه باشد . قانون چارچوب‌ها را تعیین کرده است ولی استفاده از حق قانونی در "این گونه مسائل مهم"، اگر در حداقل باشد بهتر است اما در عین حال مجلس مجاز و مختار است

آقاي رئيس جمهور در حالي در جستجوي راه هاي سهل و آسان براي «مسائل مهم» مربوط به مسئوليت خود راه حل نشان مي دهد كه اول ارديبهشت ماه سال جاري خطاب به دستگاه هاي نظارتي نهيب زد: «تو دستگاه نظارتي هستي اگر تخلفي ديدي بايد بر مبناي قانون و نه بر مبناي عقل ناقص عمل كني. عقل ناقص تو كه مبنا نيست آقاي دستگاه نظارتي. در چارچوب قانون بايد حرف بزني!»

اكنون هم كه مجلس اختيار قانوني خود براي ايفاي نقش نظارتي را فعال كرده گويا خاطره خوش «ناهار سه شنبه ها» را وانهاده!
رئيس جمهور در حالي «تذكر قانون اساسي» را اقدام جبراني عليه استفاده نمايندگان از اختيار قانونيشان مطرح كرد كه تفسير شوراي نگهبان (مورخ ١٢ تيرماه ١٣٩١ از اصل ١١٣) مسئوليت اجرا را امري غير از نظارت بر اجراي قانون اساسي دانسته و در بند دوم صراحتا مجلس شوراي اسلامي را از شمول مسئوليت رئيس جمهور در اصل ١١٣ بيرون شمرده است.
(رئيس جمهور طبق سوگندنامه بايد پاسدار قانون اساسي باشد و اصل ٩٨ يكي از اصول قانون اساسي است كه به موجب آن تفسير قانون اساسي به عهده شوراي نگهبان است.)

البته رئيس جمهور پيش از اين سخن درباره «اينگونه مسائل مهم»، اشاره اي هم به اصل ٥٩ قانون اساسي داشت كه آن اصل نيز صراحتا در حوزه اختيار قوه مقننه "با راي دو سوم مجموع نمايندگان" قرار دارد. البته آقاي روحاني صادقانه نقل كرد كه اين اصل هم در باره پاره اي «مسائل مهم » است:
«اصل ٥٩ مگر کمرش بیل خورده است چرا از آن استفاده نکنیم با همان قانون و مقررات که در قانون اساسی می گوید...این "مسائل مهم" می تواند در سیاست داخلی یا خارجی و یا اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی باشد. البته در مسأله عادی مجلس تصمیم می‌گیرد ولی در مسایل بسیار مهم و خیلی مهم اصل ٥٩ برای ما پیش‌بینی کرده است این برای تثبیت نظام است.»

واضح است كه تصميم سازي محفلي و ترك تشريفات مقرر قانوني به صلاحديد افراد يا بر اثر خواهش و فشار، آفت انضباط اداري و سلامت اقتصادي است. آنچه در اختيار مقامات قرار دارد امانتي است كه مردم به موجب قانون به عهده ايشان گذارده اند. مصالحه محرمانه بر حقوق عمومي و حق الناس با توجيه وجود «راه هاي نزديكتر ، ساده تر و سهل تر» مشروع و مقبول نيست و به تجربه مي توان ديد كه پيامدهاي ناگواري بر گرده ملت تحميل كرده است...

تن دادن به ارباب منشي و مصلحت جويي فراقانوني و غير شفاف در نظامي كه بنيان گذار آن در واكنش به شعار «ما همه سرباز تو ايم خميني» بي تعارف تذكر داد «نه تو سرباز مني نه من سرباز تو...» پسنديده نيست. اجراي «مر قانون» وفا به تعهدي است كه حكومت به ملت سپرده و آرماني است كه از صدر مشروطه تاكنون از سوي بزرگان جامعه جهت حل مشكلات كشور مطالبه مي شود.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

علی۴۷۹۹۴۶۰۷:۵۳:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
راست می گوید دیگر. باید هر کسی که سوالی طرح می کند حداقل 10 صفحه برای آن گزارش مستندات، اعداد و ارقام آماده کند. همین طور 5 سوال کلی را پشت هم ردیف می کنند تا رئیس جمهور را به مجلس بکشند و بعد به بهانه سوال و اعلام رضایت نمایندگان از پاسخ رئیس جمهور وزن کشی سیاسی کنند و کشور را وارد تنش داخلی کنند.
ناشناس۴۸۰۲۶۸۱۱:۰۳:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۶
چرا شما تا اینحد از اصل 59 میترسید؟!
ناشناس۴۸۰۹۴۶۱۶:۴۱:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۱۶
اصل 59 رو خوندی؟ اصلی است که با موافقت اکثریت مجلسی ها در حد دو سوم اجازه رفراندم می دهد در برخی مسائل مهم/ البته مثل دیگر قوانین این رای مردم قطعا باید در چارچوب شرع و قوانین حقوقی باشد یعنی شورای نگهبان ان را بررسی میکند. یعنی در حد تفاوت سلیقه ها رای گیری می شود نه در مبانی انقلاب و اسلام و دین .
ناشناس۴۸۱۸۸۲۰۹:۵۰:۴۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
“در مسایل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‏پرسی و مراجعه مستقیم به آراء مردم صورت گیرد. در خواست مراجعه به آراء عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد” مسایل مهم نه در حد تفاوت سلیقه. امروز مسئله مهم چیه؟ ..
ناشناس۴۸۶۹۱۶۰۲:۲۸:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۲۰
رفراندوم برای مسائل مهم و حیاتی کشور است نه تفاوت سلیقه ها. شما خودت باید یه دوره اصول قانون اساسی رو بگذرونی
ناشناس۴۸۰۴۹۰۱۲:۳۵:۴۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
وضع زندگی مردم خودش مثنوی 70 من کاغذه....
ناشناس۴۸۰۴۹۳۱۲:۳۶:۵۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
شما احیانا در ایران زندگی نمی فرمایید که مشکلاتی که تنها بخشی از آنها در قالب آن 5 سوال منعکس شده را با پوست و گوشت و استخوانتون لمس و درک کنید
ناشناس۴۷۹۹۹۱۰۸:۳۳:۰۹ ۱۳۹۷/۵/۱۶
ایشان هیچ حرف جدیدی نداشت فقط حرفهای کلیشه ای که باور پذیر هم نیستند.
ناشناس۴۸۰۴۹۵۱۲:۳۷:۳۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
نتیجه "تکرار کردن" همین تکراری شدنه
خسرو سلجوقي۴۸۰۰۰۸۰۸:۴۶:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۱۶
براي اولين بار اين سوال را مطرح كنيد كه مردم يارانه (ارز دولتي) براي كالاي اساسي نمي خواهند به راي گيري بگذاريد و فاتحه رانتخواري به نام مردم و به كام رانتخواران را جلوگيري كنيم.
ناشناس۴۸۰۴۹۷۱۲:۴۰:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۱۶
دقیقا با همین سرمایه ای که یارانه میدهند و البته آقازاده و آقایون میبرند ، درآمد مردم رو مطابق درآمد استاندارد دنیا کنن ، یارانه نخواستیم
مهدی۴۸۰۰۱۰۰۸:۴۹:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
بنام خدا- به عنوان یک کارمند دولت عرض می کنم: متاسفانه این دیدگاه در امور دستگاه های دولتی حاکم است که هرگونه مکاتبه اداری که بویی از سوال، مواخذه، مخالفت و ... داشته باشد نادرست است و بهتر است که بجای مکاتبه اداری به جلسات دوستانه بسنده کرد. در این جلسات نیز سلیقه اشخاص بر قانون غلبه می کند و به جای اجرای مقررات و نص قانون به مصلحت اندیشی و یا به عبارت صحیح تر کلاه شرعی تراشیدن برای موضوع مورد مناقشه و یا به عبارت خیلی دقیق تر به "بی خیال شدن" سوال کننده منجر می شود. صورتجلسات اداری مملو از تصمیماتی است که با مقررات مغایرت دارد اما چون پای این صورتجلسه ها را همه امضا می کنند کسی جرات یا فضای مخالفت را نمی یابد... صریح بودن در مکاتبات و مناسبات اداری متاسفانه جایی ندارد و مخالف جایی در آن دستگاه نخواهد داشت. جلسات اداری هنگامی ارزش واقعی خواهدداشت که برای اجرای بهتر ، موثر تر و کم هزینه تر قانون برگزار شوند و نه برای دور زدن آن و اگر واقعا قانون اشکال دارد باید آن را اصلاح کرد تا محلی برای سوء استفاده ها ایجاد نشود.
ناشناس۴۸۰۱۵۸۱۰:۰۳:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
من از صحبت های دیشب آقای روحانی قانع نشدم و به نظرم رسید از عمق فاجعه ای که برای مردم ایجاد شده بی اطلاع هستند و به نظرم نرسید شرایط رو به بهبود است چون صحبتهای ایشون به شدت تکراری بود در خصوص سیاست خارجی هم واقعیت گفته نشد کاملا مشخص بود
ناشناس۴۸۰۵۴۰۱۲:۵۹:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
عاقبت حل کردن مسائل مملکتی با دهان پر و در حین صرف نهار مخصوص و سفارشی در مجلس که با افتخار هم از آن یاد میکنند . همین وضع تاسف بار موجود در کشور میشود
ناشناس۴۸۱۱۹۶۲۰:۴۴:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
مگر ندیدی افرادی که بیماران صعب علاج در منزل دارند از منزل روی گردانند . دلیل مهاجرت خانواده های مسوولان به خارج از کشور دور کردن انها از این بیماری های واگیر دار هست پس مسوولی که فرزندش در خارج است بهتر از شما مشکل تان را می داند . ولی کتمان می کند تا بتواند فرزندش را در خارج از کشور. یا در مناطق ویژه داخل کشور ارام کند .
ناشناس۴۸۱۳۰۴۲۱:۵۸:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
چرا سفسطه می کنین؟ بحث و گفتگو و رایزنی و مشورت و سوال و جواب باید بطور مداوم جریان داشته باشه نه اینکه فقط با استیضاح و این جور چیزا. نباید هر بحث و گفتگویی رو وارد فضای عمومی کرد. از اون طرف مثلا قاضی نمی تونه نظر شخصی خودشو وارد قضاوت بکنه. باید بر اساس شواهد و قانون تصمیم بگیره. این جا اتفاقا اصلا جای لابی و گفتگو نیست. مجلس اگه ... تحقیق و تفحص از شهرداری رو تایید می کرد. و بعدش تحقیق و تفحص از بقیه بخش های اقتصادی. مجلسی ها ترجیح میدن با این ....به مردم ثابت کنن که ما به فکر مردمیم و از اون طرف هم برخی میرن لابی خودشونو می کنن و امتیاز می گیرن. سوال از روحانی به درد ما می خوره یا برکناری وزیر ... و تحقیق و تفحص های اقتصادی؟
ناشناس۴۸۶۷۷۶۲۳:۰۷:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۱۹
باید بشود باید برویم باید.. باید انجام داد باید درست شود باید میشد باید..‌. ......
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. آخرین خبرها از تعیین قیمت‌ جدید خودروها

 2. روحانیت بیدار شوید، به فکر علاج بدبختی‌های مردم باشید  

 3. نژادپرستی علیه ایرانی ها پشت ویترین ترکیه ای!

 4. چرا ساختمان بهشت بعد از قالیباف آرام نگرفت؟

 5. آیا سربازی 24 ماه می‌شود؟

 6. ماکرون از تصمیم اروپایی‌ها برای تعلیق سفرهای سیاسی به عربستان خبر داد

 7. معمای گنج همدان+ عکس

 8. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 9. واشنگتن‌پست: مخالفان «بن سلمان» در حال جمع شدن گرد «احمد بن عبدالعزیز» هستند

 10. عملکرد نامطلوب خانه کارگری ها در وزارت کار

 11. نگرانی کانادایی‌ها از کمبود ماری جوانا!

 12. قلدربازی خودروسازهای تهران در برابر بازرسی محیط زیستی

 13. عضو کمیسیون صنایع مجلس: برخی‌ها ‌از ۱۰۰ ‌تا ۵۰۰ میلیارد تومان ارز خریدند‌ اما هیچ ارزی مبادله نشد‌

 14. معاون وزیر نفت خبر داد: آخرین میزان تولید نفت ایران/ توتال اسناد فنی فاز ۱۱ را به CNPC تحویل داد

 15. گلاره و آرزویی که محقق شد

 16. المیادین: بولتون به بن‌سلمان گفته آمریکا تمام جزئیات قتل خاشقچی را می‌داند

 17. از جمال عبدالناصر تا جمال خاشقچی؛ مرور طرح ترور آل سعود برای مخالفان

 18. روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی

 19. ماجرای عجیب گلزنی محمد انصاری و خوشحالی پس از گل+ عکس

 20. انتقام و غول‌کشی گوش شکسته‌ها در سرزمین دانوب!

 21. نیویورک‌تایمز: سران عربستان یکی از مقامات اطلاعاتی و از مشاوران بن‌سلمان را مقصر قتل خاشقچی معرفی می‌کنند

 22. 10 خبر پربازدید هفته/ از اعتراف عربستان به قتل خاشقچی و خروج قالیباف از کشور تا ماجرای شنود مکالمات ظریف و روحانی و پشت پرده فرار عضو تیم تشریفات رئیس جمهور

 23. هاآرتص: بحرین در ردیف نخست واردکنندگان تجهیزات جاسوسی اسرائیل قرار دارد

 24. برنده‌تر از فرگوسن‌،مویس و فان‌خال؛ مورینیو به خروج تهدید می‌شود

 25. آزادسازی دوباره نرخ سود بانکی؛ بانک‌ها از ۱۵ تا ۲۳ درصد سود می دهند

پربحث‌های دیروز

 1. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 2. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 3. تئاتر لاکچری؛ خودکرده را تدبیر نیست

 4. تشکیل اتاق جنگ اقتصادی/ با چه راهکاری دولت و مسئولین می‌توانند کشور را از شرایط خطیر کنونی عبور دهند؟

 5. نگذاشتند درباره"سیف" به رئیس‌جمهور تذکر دهم

 6. خواب شیرین هنگام سخنرانی جهانگیری در همایش  

 7. حاجی‌بابایی: برخی افراد با دریافت ۲۴۰ میلیون یورو ارز ‌حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده‌اند‌

 8. پرچم عربستان عوض شد/ کنایه‌های تصویری روزنامه‌نگاران جهان به آل‌سعود   

 9. امشب در سر شوری دارم !

 10. ضرغامی: پس از عاشورای ۸۸ بسیاری از دست‌های پشت پرده رو شد

 11. دستمزد شبی ۳۰ میلیون تومانی مهناز افشار در «بینوایان»!

 12. مرگ مشکوک یکی از 15 مظنون قتل خاشقچی

 13. غذای ملی این کشور زیبا «کله پاچه» است  

 14. پاکستان: گشت‌زنی هوایی برای یافتن مرزبانان ایرانی آغاز شده است

 15. امیرعبداللهیان: ترور خاشقچی توسط سعودی دور از انتظار نیست

 16. اقدام جدید آلمان علیه عربستان

 17. ماجرای جمال خاشقچی، نقشه نئومحافظه کاران برای نجات بن سلمان و تشدید تحریم ها علیه ایران

 18. علت شوره سر چیست؟

 19. نقشه داعش برای هدف قرار دادن بیجی نقش بر آب شد

 20. سردار پاکپور: تروریست‌ها وحدت مردم را هدف قرار داده اند

 21. فرود اضطراری پرواز تهران - بوشهر در شیراز

 22. کتف کامیابی‌نیا جا انداخته شد

 23. عمران خان برای دومین بار در یکماه به ریاض سفر می کند

 24. استراو: سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران اشتباه جدی است

 25. پوتین: سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران اشتباهی بزرگ است/ متقاعد کردن ایران برای خروج از سوریه وظیفه ما نیست

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 4. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 5. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 6. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 7. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 8. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 9. بهشت جای چه افرادی است؟/ آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟

 10. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 11. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 12. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 13. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 14. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 15. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 16. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 17. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 18. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 19. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 20. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 21. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

 22. دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

 23. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 24. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 25. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

گوشی شاپ

آخرین عناوین