مگنت-ستاره یک مربع

بيل «ناهار سه شنبه ها» به كمر اصل ٥٩ قانون اساسي

میرزاسعدین داورپناه، گروه تعاملی الف،   3970516016 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
بيل «ناهار سه شنبه ها» به كمر اصل ٥٩ قانون اساسي

شامگاه ١٥ امرداد ١٣٩٧، آقاي حسن روحاني در مقام رئيس جمهور دوره دوازدهم در راديو و تلويزيون با مردم سخن ها گفت. يك سال از آغاز دولت دوازدهم مي گذرد و گزارش رئيس جمهور به مردم روايتي است كه وي از امور دارد لذا سنجش دقت گزارش در شان كارشناسان و مسئوليني است كه به اطلاعات و آمار كشورشان دسترسي دارند.

آقاي رئيس جمهور علاوه بر مواضع تحسين برانگيز ملي، درباره اموري شخصي نيز گفته هايي داشت تا جايي كه روابط اخير ميان دو قوه مقننه و مجريه را در مثال به تنه خوردن دو «شخص حقيقي» تشبيه كرد:
«دو نفر شریک و یا دو نفر که در پیاده رو راه می‌روند و به هم برخورد می کنند یک وقتی باید کتاب قانون بگیرند و طرف بگوید طبق ماده فلان چرا شانه‌ات به شانه من خورد، یک وقتی سلام علیک کرده و رد می‌شوند و با رفاقت و انصاف با هم رفتار می‌کنند. ولی ممکن است ٢٠ سال شریک باشیم و یک روز هم دعوا کنیم آن روز سراغ قانون می‌رویم. روزی که می‌بینیم که نمی‌توانیم با تعامل یا دوستی مسایل‌مان را حل کنیم می‌رویم در چارچوب قانون و اشکال ندارد... با مجلس روابط ‌مان روابطی بسیار خوب و نزدیک است. هر وقت مجلسی‌ها خواستند با هم نشستیم و بحث کردیم و نیازی به این کار نبود. مجلس می‌گوید می‌خواهم طبق قانون عمل کنم؛ اهلاٌ و سهلاً اشکالی ندارد. ما هم طبق قانون عمل می‌کنیم. هر دو طبق قانون عمل می‌کنیم. بنابراین مجلس سوال می‌کند و من تذکر قانون اساسی می‌دهم... همه جا لازم نیست از حق قانونی استفاده کنیم، گاهی می‌توانیم از راه‌ های نزدیک‌ تر، ‘ساده‌` ترو ‘سهل‌` تر به اهداف‌ مان برسیم مقصود این است که ما مشکلات مردم را در کنار هم حل کنیم

جهت گريز از مناقشه در مثال، دقت بر آنچه پس و پيش اين مثال گفته شد هم مي تواند «مشكل بزرگ» را نشان دهد! آقاي روحاني نظرش درباره سوال مجلس شوراي اسلامي از رئيس جمهور را چنين آغاز كرد كه:
«در برخورد با موضوعات می توان دو نوع عمل کرد...»

اين جمله اولين بار نيست كه از سوي رئيس جمهور گفته مي شود. پيشتر در ١٢ دي ماه ١٣٩٥ نيز ايشان در يك برنامه گفتگوي راديو تلويزيوني ديگر گفت:
«نمی‌خواهم بگویم که نیروهای ‏مختلف به وظایف ذاتی خود عمل نکنند، اما به دو شکل می‌شود عمل کرد. نباید اینقدر سخت‌گیری کنیم. ‏اصلا دین ما دین ‘سهل` و ‘آسان` است.»

آقاي رئيس جمهور يكي از راه هاي سهل تر و آسان تر را چنين توصيف كرد:
«آن وقت‌هایی که در مجلس بودیم مثلاً یک روز در هفته سه‌ شنبه‌ ها وزرا می‌آمدند و ناهار را با هم می‌خوردیم و خیلی از مسایل در همان ناهار حل می‌شد و اکنون نیز می تواند اینگونه باشد . قانون چارچوب‌ها را تعیین کرده است ولی استفاده از حق قانونی در "این گونه مسائل مهم"، اگر در حداقل باشد بهتر است اما در عین حال مجلس مجاز و مختار است

آقاي رئيس جمهور در حالي در جستجوي راه هاي سهل و آسان براي «مسائل مهم» مربوط به مسئوليت خود راه حل نشان مي دهد كه اول ارديبهشت ماه سال جاري خطاب به دستگاه هاي نظارتي نهيب زد: «تو دستگاه نظارتي هستي اگر تخلفي ديدي بايد بر مبناي قانون و نه بر مبناي عقل ناقص عمل كني. عقل ناقص تو كه مبنا نيست آقاي دستگاه نظارتي. در چارچوب قانون بايد حرف بزني!»

اكنون هم كه مجلس اختيار قانوني خود براي ايفاي نقش نظارتي را فعال كرده گويا خاطره خوش «ناهار سه شنبه ها» را وانهاده!
رئيس جمهور در حالي «تذكر قانون اساسي» را اقدام جبراني عليه استفاده نمايندگان از اختيار قانونيشان مطرح كرد كه تفسير شوراي نگهبان (مورخ ١٢ تيرماه ١٣٩١ از اصل ١١٣) مسئوليت اجرا را امري غير از نظارت بر اجراي قانون اساسي دانسته و در بند دوم صراحتا مجلس شوراي اسلامي را از شمول مسئوليت رئيس جمهور در اصل ١١٣ بيرون شمرده است.
(رئيس جمهور طبق سوگندنامه بايد پاسدار قانون اساسي باشد و اصل ٩٨ يكي از اصول قانون اساسي است كه به موجب آن تفسير قانون اساسي به عهده شوراي نگهبان است.)

البته رئيس جمهور پيش از اين سخن درباره «اينگونه مسائل مهم»، اشاره اي هم به اصل ٥٩ قانون اساسي داشت كه آن اصل نيز صراحتا در حوزه اختيار قوه مقننه "با راي دو سوم مجموع نمايندگان" قرار دارد. البته آقاي روحاني صادقانه نقل كرد كه اين اصل هم در باره پاره اي «مسائل مهم » است:
«اصل ٥٩ مگر کمرش بیل خورده است چرا از آن استفاده نکنیم با همان قانون و مقررات که در قانون اساسی می گوید...این "مسائل مهم" می تواند در سیاست داخلی یا خارجی و یا اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی باشد. البته در مسأله عادی مجلس تصمیم می‌گیرد ولی در مسایل بسیار مهم و خیلی مهم اصل ٥٩ برای ما پیش‌بینی کرده است این برای تثبیت نظام است.»

واضح است كه تصميم سازي محفلي و ترك تشريفات مقرر قانوني به صلاحديد افراد يا بر اثر خواهش و فشار، آفت انضباط اداري و سلامت اقتصادي است. آنچه در اختيار مقامات قرار دارد امانتي است كه مردم به موجب قانون به عهده ايشان گذارده اند. مصالحه محرمانه بر حقوق عمومي و حق الناس با توجيه وجود «راه هاي نزديكتر ، ساده تر و سهل تر» مشروع و مقبول نيست و به تجربه مي توان ديد كه پيامدهاي ناگواري بر گرده ملت تحميل كرده است...

تن دادن به ارباب منشي و مصلحت جويي فراقانوني و غير شفاف در نظامي كه بنيان گذار آن در واكنش به شعار «ما همه سرباز تو ايم خميني» بي تعارف تذكر داد «نه تو سرباز مني نه من سرباز تو...» پسنديده نيست. اجراي «مر قانون» وفا به تعهدي است كه حكومت به ملت سپرده و آرماني است كه از صدر مشروطه تاكنون از سوي بزرگان جامعه جهت حل مشكلات كشور مطالبه مي شود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

علی۴۷۹۹۴۶۰۷:۵۳:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
راست می گوید دیگر. باید هر کسی که سوالی طرح می کند حداقل 10 صفحه برای آن گزارش مستندات، اعداد و ارقام آماده کند. همین طور 5 سوال کلی را پشت هم ردیف می کنند تا رئیس جمهور را به مجلس بکشند و بعد به بهانه سوال و اعلام رضایت نمایندگان از پاسخ رئیس جمهور وزن کشی سیاسی کنند و کشور را وارد تنش داخلی کنند.
ناشناس۴۸۰۲۶۸۱۱:۰۳:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۶
چرا شما تا اینحد از اصل 59 میترسید؟!
ناشناس۴۸۰۹۴۶۱۶:۴۱:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۱۶
اصل 59 رو خوندی؟ اصلی است که با موافقت اکثریت مجلسی ها در حد دو سوم اجازه رفراندم می دهد در برخی مسائل مهم/ البته مثل دیگر قوانین این رای مردم قطعا باید در چارچوب شرع و قوانین حقوقی باشد یعنی شورای نگهبان ان را بررسی میکند. یعنی در حد تفاوت سلیقه ها رای گیری می شود نه در مبانی انقلاب و اسلام و دین .
ناشناس۴۸۱۸۸۲۰۹:۵۰:۴۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
“در مسایل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‏پرسی و مراجعه مستقیم به آراء مردم صورت گیرد. در خواست مراجعه به آراء عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد” مسایل مهم نه در حد تفاوت سلیقه. امروز مسئله مهم چیه؟ ..
ناشناس۴۸۶۹۱۶۰۲:۲۸:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۲۰
رفراندوم برای مسائل مهم و حیاتی کشور است نه تفاوت سلیقه ها. شما خودت باید یه دوره اصول قانون اساسی رو بگذرونی
ناشناس۴۸۰۴۹۰۱۲:۳۵:۴۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
وضع زندگی مردم خودش مثنوی 70 من کاغذه....
ناشناس۴۸۰۴۹۳۱۲:۳۶:۵۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
شما احیانا در ایران زندگی نمی فرمایید که مشکلاتی که تنها بخشی از آنها در قالب آن 5 سوال منعکس شده را با پوست و گوشت و استخوانتون لمس و درک کنید
ناشناس۴۷۹۹۹۱۰۸:۳۳:۰۹ ۱۳۹۷/۵/۱۶
ایشان هیچ حرف جدیدی نداشت فقط حرفهای کلیشه ای که باور پذیر هم نیستند.
ناشناس۴۸۰۴۹۵۱۲:۳۷:۳۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
نتیجه "تکرار کردن" همین تکراری شدنه
خسرو سلجوقي۴۸۰۰۰۸۰۸:۴۶:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۱۶
براي اولين بار اين سوال را مطرح كنيد كه مردم يارانه (ارز دولتي) براي كالاي اساسي نمي خواهند به راي گيري بگذاريد و فاتحه رانتخواري به نام مردم و به كام رانتخواران را جلوگيري كنيم.
ناشناس۴۸۰۴۹۷۱۲:۴۰:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۱۶
دقیقا با همین سرمایه ای که یارانه میدهند و البته آقازاده و آقایون میبرند ، درآمد مردم رو مطابق درآمد استاندارد دنیا کنن ، یارانه نخواستیم
مهدی۴۸۰۰۱۰۰۸:۴۹:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
بنام خدا- به عنوان یک کارمند دولت عرض می کنم: متاسفانه این دیدگاه در امور دستگاه های دولتی حاکم است که هرگونه مکاتبه اداری که بویی از سوال، مواخذه، مخالفت و ... داشته باشد نادرست است و بهتر است که بجای مکاتبه اداری به جلسات دوستانه بسنده کرد. در این جلسات نیز سلیقه اشخاص بر قانون غلبه می کند و به جای اجرای مقررات و نص قانون به مصلحت اندیشی و یا به عبارت صحیح تر کلاه شرعی تراشیدن برای موضوع مورد مناقشه و یا به عبارت خیلی دقیق تر به "بی خیال شدن" سوال کننده منجر می شود. صورتجلسات اداری مملو از تصمیماتی است که با مقررات مغایرت دارد اما چون پای این صورتجلسه ها را همه امضا می کنند کسی جرات یا فضای مخالفت را نمی یابد... صریح بودن در مکاتبات و مناسبات اداری متاسفانه جایی ندارد و مخالف جایی در آن دستگاه نخواهد داشت. جلسات اداری هنگامی ارزش واقعی خواهدداشت که برای اجرای بهتر ، موثر تر و کم هزینه تر قانون برگزار شوند و نه برای دور زدن آن و اگر واقعا قانون اشکال دارد باید آن را اصلاح کرد تا محلی برای سوء استفاده ها ایجاد نشود.
ناشناس۴۸۰۱۵۸۱۰:۰۳:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
من از صحبت های دیشب آقای روحانی قانع نشدم و به نظرم رسید از عمق فاجعه ای که برای مردم ایجاد شده بی اطلاع هستند و به نظرم نرسید شرایط رو به بهبود است چون صحبتهای ایشون به شدت تکراری بود در خصوص سیاست خارجی هم واقعیت گفته نشد کاملا مشخص بود
ناشناس۴۸۰۵۴۰۱۲:۵۹:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
عاقبت حل کردن مسائل مملکتی با دهان پر و در حین صرف نهار مخصوص و سفارشی در مجلس که با افتخار هم از آن یاد میکنند . همین وضع تاسف بار موجود در کشور میشود
ناشناس۴۸۱۱۹۶۲۰:۴۴:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
مگر ندیدی افرادی که بیماران صعب علاج در منزل دارند از منزل روی گردانند . دلیل مهاجرت خانواده های مسوولان به خارج از کشور دور کردن انها از این بیماری های واگیر دار هست پس مسوولی که فرزندش در خارج است بهتر از شما مشکل تان را می داند . ولی کتمان می کند تا بتواند فرزندش را در خارج از کشور. یا در مناطق ویژه داخل کشور ارام کند .
ناشناس۴۸۱۳۰۴۲۱:۵۸:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
چرا سفسطه می کنین؟ بحث و گفتگو و رایزنی و مشورت و سوال و جواب باید بطور مداوم جریان داشته باشه نه اینکه فقط با استیضاح و این جور چیزا. نباید هر بحث و گفتگویی رو وارد فضای عمومی کرد. از اون طرف مثلا قاضی نمی تونه نظر شخصی خودشو وارد قضاوت بکنه. باید بر اساس شواهد و قانون تصمیم بگیره. این جا اتفاقا اصلا جای لابی و گفتگو نیست. مجلس اگه ... تحقیق و تفحص از شهرداری رو تایید می کرد. و بعدش تحقیق و تفحص از بقیه بخش های اقتصادی. مجلسی ها ترجیح میدن با این ....به مردم ثابت کنن که ما به فکر مردمیم و از اون طرف هم برخی میرن لابی خودشونو می کنن و امتیاز می گیرن. سوال از روحانی به درد ما می خوره یا برکناری وزیر ... و تحقیق و تفحص های اقتصادی؟
ناشناس۴۸۶۷۷۶۲۳:۰۷:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۱۹
باید بشود باید برویم باید.. باید انجام داد باید درست شود باید میشد باید..‌. ......

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. عزت الله انتظامی درگذشت+زندگینامه و کارنامه آقای بازیگر

 2. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 3. صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد

 4. بطحایی: نشانه‌های ورشکستگی در نظام آموزش و پرورش پیداست

 5. اما و اگرهاى دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از واردكنندگان

 6. دوستی قبل از ازدواج ممنوع

 7. چرا ورود هواپیماهای آمریکایی به آسمان ايران ممنوع نیست؟

 8. استاد دانشگاه تهران:بانک مرکزی به جای دستکاری نرخ سود روی بازار ارز تمرکز کند

 9. دیپلماسی اقتصادی و نبود برنامه و تیم قوی در وزارت خارجه/ مهمترین چالش و مشکل پیش روی پیشبرد دیپلماسی اقتصادی چیست؟

 10. خجسته: عده‌ای خاص نبض ارزی کشور را مدیریت می‌کنند

 11. پیام تسلیت هنرمندان برای درگذشت عزت الله انتظامی  

 12. واکنش توکلی به فرار مالیاتی پزشکان

 13. ۸۵۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت در انتظار تصمیم بانک مرکزی/ احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

 14. فرماندار: ازدواج زیر 13 ساله‌ها در خنداب صحت ندارد

 15. برایان هوک، رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا کیست؟

 16. ضیاءالدین دری کارگردان «کیف انگلیسی» درگذشت

 17. برای خرید ۲۰۶ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 18. وزیر هم حریف دلالان نشد!

 19. چرا ایران علی‌‌رغم تحریم‌ها وارد مذاکره با آمریکا نخواهد شد؟

 20. جزئیات تشیع پیکر عزت الله انتظامی

 21. ادعای توافق ترامپ و پوتین بر ضرورت خروج ایران از سوریه

 22. رویترز: «جان بولتون» هفته آینده با همتای روس خود درباره ایران گفت‌وگو می‌کند

 23. سفیر ونزوئلا در تهران: آمریکا از توان موشکی ایران می‌ترسد/تعهدات آمریکایی‌ها قابل اطمینان نیست

 24. تازه‌ترین باج‌خواهی مالی آمریکا از عربستان سعودی در پوشش مبارزه با داعش

 25. انبارلویی: «گروه اقدام ایران» بخشی از اقدامات ستیزه‌جویانه آمریکا با ملت ایران است

پربحث‌های دیروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 3. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 4. قاضی پور: پسرم گاوداری ندارد

 5. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 6. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 7. زندگی مدفون شده + تصاویر

 8. کارشناس سابق بی بی سی: آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم

 9. گرانی سفره مردم را خالی کرد

 10. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

 11. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 12. دختران‌ ۳۰ ساله‌ای که ۵۰ ساله هستند  

 13. کمپینی که این بار مسئولان را به چالش کشیده است

 14. آخرین قیمت خودروها در بازار

 15. بیمارستان، کودک بدحال و عوامل اورژانس را راه نداد

 16. وزیر خارجه آمریکا: گروه اقدام ایران تشکیل شد/ مذاکره با ایران پیش‌شرط‌هایی دارد

 17. نرخ دلار در بازار غیررسمی و آزاد ایران چگونه تعیین می‌شود؟

 18. عارف: برخی می خواهند قهرمان فضای مجازی شوند/ وظایف دستگاه های نظارتی مبارزه با فساد است

 19. شعار عجیب در مراسم روحانیون قم!  

 20. چرا فرانسه یک مقصد محبوب گردشگری است؟

 21. روسیه: آمریکا آشکارا قصد دارد اوضاع داخلی ایران را بی‌ثبات کند

 22. البغدادی به جای العبادی؛ اگر حمایت‌های ایران از عراق نبود

 23. جدول کامل نرخ جریمه تخلفات رانندگی در سال ۹۷

 24. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 25. آجرچینی پنجره‌های یک خانه نیمه کاره برای احتکار کالا در مشهد  

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 3. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 4. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 5. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 6. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 7. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 8. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 9. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 10. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 13. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 14. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 15. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 16. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 17. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 18. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 19. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 20. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 21. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 22. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 23. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 24. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 25. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

آخرین عناوین