بيل «ناهار سه شنبه ها» به كمر اصل ٥٩ قانون اساسي

میرزاسعدین داورپناه، گروه تعاملی الف،   3970516016 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
بيل «ناهار سه شنبه ها» به كمر اصل ٥٩ قانون اساسي

شامگاه ١٥ امرداد ١٣٩٧، آقاي حسن روحاني در مقام رئيس جمهور دوره دوازدهم در راديو و تلويزيون با مردم سخن ها گفت. يك سال از آغاز دولت دوازدهم مي گذرد و گزارش رئيس جمهور به مردم روايتي است كه وي از امور دارد لذا سنجش دقت گزارش در شان كارشناسان و مسئوليني است كه به اطلاعات و آمار كشورشان دسترسي دارند.

آقاي رئيس جمهور علاوه بر مواضع تحسين برانگيز ملي، درباره اموري شخصي نيز گفته هايي داشت تا جايي كه روابط اخير ميان دو قوه مقننه و مجريه را در مثال به تنه خوردن دو «شخص حقيقي» تشبيه كرد:
«دو نفر شریک و یا دو نفر که در پیاده رو راه می‌روند و به هم برخورد می کنند یک وقتی باید کتاب قانون بگیرند و طرف بگوید طبق ماده فلان چرا شانه‌ات به شانه من خورد، یک وقتی سلام علیک کرده و رد می‌شوند و با رفاقت و انصاف با هم رفتار می‌کنند. ولی ممکن است ٢٠ سال شریک باشیم و یک روز هم دعوا کنیم آن روز سراغ قانون می‌رویم. روزی که می‌بینیم که نمی‌توانیم با تعامل یا دوستی مسایل‌مان را حل کنیم می‌رویم در چارچوب قانون و اشکال ندارد... با مجلس روابط ‌مان روابطی بسیار خوب و نزدیک است. هر وقت مجلسی‌ها خواستند با هم نشستیم و بحث کردیم و نیازی به این کار نبود. مجلس می‌گوید می‌خواهم طبق قانون عمل کنم؛ اهلاٌ و سهلاً اشکالی ندارد. ما هم طبق قانون عمل می‌کنیم. هر دو طبق قانون عمل می‌کنیم. بنابراین مجلس سوال می‌کند و من تذکر قانون اساسی می‌دهم... همه جا لازم نیست از حق قانونی استفاده کنیم، گاهی می‌توانیم از راه‌ های نزدیک‌ تر، ‘ساده‌` ترو ‘سهل‌` تر به اهداف‌ مان برسیم مقصود این است که ما مشکلات مردم را در کنار هم حل کنیم

جهت گريز از مناقشه در مثال، دقت بر آنچه پس و پيش اين مثال گفته شد هم مي تواند «مشكل بزرگ» را نشان دهد! آقاي روحاني نظرش درباره سوال مجلس شوراي اسلامي از رئيس جمهور را چنين آغاز كرد كه:
«در برخورد با موضوعات می توان دو نوع عمل کرد...»

اين جمله اولين بار نيست كه از سوي رئيس جمهور گفته مي شود. پيشتر در ١٢ دي ماه ١٣٩٥ نيز ايشان در يك برنامه گفتگوي راديو تلويزيوني ديگر گفت:
«نمی‌خواهم بگویم که نیروهای ‏مختلف به وظایف ذاتی خود عمل نکنند، اما به دو شکل می‌شود عمل کرد. نباید اینقدر سخت‌گیری کنیم. ‏اصلا دین ما دین ‘سهل` و ‘آسان` است.»

آقاي رئيس جمهور يكي از راه هاي سهل تر و آسان تر را چنين توصيف كرد:
«آن وقت‌هایی که در مجلس بودیم مثلاً یک روز در هفته سه‌ شنبه‌ ها وزرا می‌آمدند و ناهار را با هم می‌خوردیم و خیلی از مسایل در همان ناهار حل می‌شد و اکنون نیز می تواند اینگونه باشد . قانون چارچوب‌ها را تعیین کرده است ولی استفاده از حق قانونی در "این گونه مسائل مهم"، اگر در حداقل باشد بهتر است اما در عین حال مجلس مجاز و مختار است

آقاي رئيس جمهور در حالي در جستجوي راه هاي سهل و آسان براي «مسائل مهم» مربوط به مسئوليت خود راه حل نشان مي دهد كه اول ارديبهشت ماه سال جاري خطاب به دستگاه هاي نظارتي نهيب زد: «تو دستگاه نظارتي هستي اگر تخلفي ديدي بايد بر مبناي قانون و نه بر مبناي عقل ناقص عمل كني. عقل ناقص تو كه مبنا نيست آقاي دستگاه نظارتي. در چارچوب قانون بايد حرف بزني!»

اكنون هم كه مجلس اختيار قانوني خود براي ايفاي نقش نظارتي را فعال كرده گويا خاطره خوش «ناهار سه شنبه ها» را وانهاده!
رئيس جمهور در حالي «تذكر قانون اساسي» را اقدام جبراني عليه استفاده نمايندگان از اختيار قانونيشان مطرح كرد كه تفسير شوراي نگهبان (مورخ ١٢ تيرماه ١٣٩١ از اصل ١١٣) مسئوليت اجرا را امري غير از نظارت بر اجراي قانون اساسي دانسته و در بند دوم صراحتا مجلس شوراي اسلامي را از شمول مسئوليت رئيس جمهور در اصل ١١٣ بيرون شمرده است.
(رئيس جمهور طبق سوگندنامه بايد پاسدار قانون اساسي باشد و اصل ٩٨ يكي از اصول قانون اساسي است كه به موجب آن تفسير قانون اساسي به عهده شوراي نگهبان است.)

البته رئيس جمهور پيش از اين سخن درباره «اينگونه مسائل مهم»، اشاره اي هم به اصل ٥٩ قانون اساسي داشت كه آن اصل نيز صراحتا در حوزه اختيار قوه مقننه "با راي دو سوم مجموع نمايندگان" قرار دارد. البته آقاي روحاني صادقانه نقل كرد كه اين اصل هم در باره پاره اي «مسائل مهم » است:
«اصل ٥٩ مگر کمرش بیل خورده است چرا از آن استفاده نکنیم با همان قانون و مقررات که در قانون اساسی می گوید...این "مسائل مهم" می تواند در سیاست داخلی یا خارجی و یا اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی باشد. البته در مسأله عادی مجلس تصمیم می‌گیرد ولی در مسایل بسیار مهم و خیلی مهم اصل ٥٩ برای ما پیش‌بینی کرده است این برای تثبیت نظام است.»

واضح است كه تصميم سازي محفلي و ترك تشريفات مقرر قانوني به صلاحديد افراد يا بر اثر خواهش و فشار، آفت انضباط اداري و سلامت اقتصادي است. آنچه در اختيار مقامات قرار دارد امانتي است كه مردم به موجب قانون به عهده ايشان گذارده اند. مصالحه محرمانه بر حقوق عمومي و حق الناس با توجيه وجود «راه هاي نزديكتر ، ساده تر و سهل تر» مشروع و مقبول نيست و به تجربه مي توان ديد كه پيامدهاي ناگواري بر گرده ملت تحميل كرده است...

تن دادن به ارباب منشي و مصلحت جويي فراقانوني و غير شفاف در نظامي كه بنيان گذار آن در واكنش به شعار «ما همه سرباز تو ايم خميني» بي تعارف تذكر داد «نه تو سرباز مني نه من سرباز تو...» پسنديده نيست. اجراي «مر قانون» وفا به تعهدي است كه حكومت به ملت سپرده و آرماني است كه از صدر مشروطه تاكنون از سوي بزرگان جامعه جهت حل مشكلات كشور مطالبه مي شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

علی۴۷۹۹۴۶۰۷:۵۳:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
راست می گوید دیگر. باید هر کسی که سوالی طرح می کند حداقل 10 صفحه برای آن گزارش مستندات، اعداد و ارقام آماده کند. همین طور 5 سوال کلی را پشت هم ردیف می کنند تا رئیس جمهور را به مجلس بکشند و بعد به بهانه سوال و اعلام رضایت نمایندگان از پاسخ رئیس جمهور وزن کشی سیاسی کنند و کشور را وارد تنش داخلی کنند.
ناشناس۴۸۰۲۶۸۱۱:۰۳:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۶
چرا شما تا اینحد از اصل 59 میترسید؟!
ناشناس۴۸۰۹۴۶۱۶:۴۱:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۱۶
اصل 59 رو خوندی؟ اصلی است که با موافقت اکثریت مجلسی ها در حد دو سوم اجازه رفراندم می دهد در برخی مسائل مهم/ البته مثل دیگر قوانین این رای مردم قطعا باید در چارچوب شرع و قوانین حقوقی باشد یعنی شورای نگهبان ان را بررسی میکند. یعنی در حد تفاوت سلیقه ها رای گیری می شود نه در مبانی انقلاب و اسلام و دین .
ناشناس۴۸۱۸۸۲۰۹:۵۰:۴۲ ۱۳۹۷/۵/۱۷
“در مسایل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‏پرسی و مراجعه مستقیم به آراء مردم صورت گیرد. در خواست مراجعه به آراء عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد” مسایل مهم نه در حد تفاوت سلیقه. امروز مسئله مهم چیه؟ ..
ناشناس۴۸۶۹۱۶۰۲:۲۸:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۲۰
رفراندوم برای مسائل مهم و حیاتی کشور است نه تفاوت سلیقه ها. شما خودت باید یه دوره اصول قانون اساسی رو بگذرونی
ناشناس۴۸۰۴۹۰۱۲:۳۵:۴۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
وضع زندگی مردم خودش مثنوی 70 من کاغذه....
ناشناس۴۸۰۴۹۳۱۲:۳۶:۵۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
شما احیانا در ایران زندگی نمی فرمایید که مشکلاتی که تنها بخشی از آنها در قالب آن 5 سوال منعکس شده را با پوست و گوشت و استخوانتون لمس و درک کنید
ناشناس۴۷۹۹۹۱۰۸:۳۳:۰۹ ۱۳۹۷/۵/۱۶
ایشان هیچ حرف جدیدی نداشت فقط حرفهای کلیشه ای که باور پذیر هم نیستند.
ناشناس۴۸۰۴۹۵۱۲:۳۷:۳۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
نتیجه "تکرار کردن" همین تکراری شدنه
خسرو سلجوقي۴۸۰۰۰۸۰۸:۴۶:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۱۶
براي اولين بار اين سوال را مطرح كنيد كه مردم يارانه (ارز دولتي) براي كالاي اساسي نمي خواهند به راي گيري بگذاريد و فاتحه رانتخواري به نام مردم و به كام رانتخواران را جلوگيري كنيم.
ناشناس۴۸۰۴۹۷۱۲:۴۰:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۱۶
دقیقا با همین سرمایه ای که یارانه میدهند و البته آقازاده و آقایون میبرند ، درآمد مردم رو مطابق درآمد استاندارد دنیا کنن ، یارانه نخواستیم
مهدی۴۸۰۰۱۰۰۸:۴۹:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
بنام خدا- به عنوان یک کارمند دولت عرض می کنم: متاسفانه این دیدگاه در امور دستگاه های دولتی حاکم است که هرگونه مکاتبه اداری که بویی از سوال، مواخذه، مخالفت و ... داشته باشد نادرست است و بهتر است که بجای مکاتبه اداری به جلسات دوستانه بسنده کرد. در این جلسات نیز سلیقه اشخاص بر قانون غلبه می کند و به جای اجرای مقررات و نص قانون به مصلحت اندیشی و یا به عبارت صحیح تر کلاه شرعی تراشیدن برای موضوع مورد مناقشه و یا به عبارت خیلی دقیق تر به "بی خیال شدن" سوال کننده منجر می شود. صورتجلسات اداری مملو از تصمیماتی است که با مقررات مغایرت دارد اما چون پای این صورتجلسه ها را همه امضا می کنند کسی جرات یا فضای مخالفت را نمی یابد... صریح بودن در مکاتبات و مناسبات اداری متاسفانه جایی ندارد و مخالف جایی در آن دستگاه نخواهد داشت. جلسات اداری هنگامی ارزش واقعی خواهدداشت که برای اجرای بهتر ، موثر تر و کم هزینه تر قانون برگزار شوند و نه برای دور زدن آن و اگر واقعا قانون اشکال دارد باید آن را اصلاح کرد تا محلی برای سوء استفاده ها ایجاد نشود.
ناشناس۴۸۰۱۵۸۱۰:۰۳:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
من از صحبت های دیشب آقای روحانی قانع نشدم و به نظرم رسید از عمق فاجعه ای که برای مردم ایجاد شده بی اطلاع هستند و به نظرم نرسید شرایط رو به بهبود است چون صحبتهای ایشون به شدت تکراری بود در خصوص سیاست خارجی هم واقعیت گفته نشد کاملا مشخص بود
ناشناس۴۸۰۵۴۰۱۲:۵۹:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
عاقبت حل کردن مسائل مملکتی با دهان پر و در حین صرف نهار مخصوص و سفارشی در مجلس که با افتخار هم از آن یاد میکنند . همین وضع تاسف بار موجود در کشور میشود
ناشناس۴۸۱۱۹۶۲۰:۴۴:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
مگر ندیدی افرادی که بیماران صعب علاج در منزل دارند از منزل روی گردانند . دلیل مهاجرت خانواده های مسوولان به خارج از کشور دور کردن انها از این بیماری های واگیر دار هست پس مسوولی که فرزندش در خارج است بهتر از شما مشکل تان را می داند . ولی کتمان می کند تا بتواند فرزندش را در خارج از کشور. یا در مناطق ویژه داخل کشور ارام کند .
ناشناس۴۸۱۳۰۴۲۱:۵۸:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
چرا سفسطه می کنین؟ بحث و گفتگو و رایزنی و مشورت و سوال و جواب باید بطور مداوم جریان داشته باشه نه اینکه فقط با استیضاح و این جور چیزا. نباید هر بحث و گفتگویی رو وارد فضای عمومی کرد. از اون طرف مثلا قاضی نمی تونه نظر شخصی خودشو وارد قضاوت بکنه. باید بر اساس شواهد و قانون تصمیم بگیره. این جا اتفاقا اصلا جای لابی و گفتگو نیست. مجلس اگه ... تحقیق و تفحص از شهرداری رو تایید می کرد. و بعدش تحقیق و تفحص از بقیه بخش های اقتصادی. مجلسی ها ترجیح میدن با این ....به مردم ثابت کنن که ما به فکر مردمیم و از اون طرف هم برخی میرن لابی خودشونو می کنن و امتیاز می گیرن. سوال از روحانی به درد ما می خوره یا برکناری وزیر ... و تحقیق و تفحص های اقتصادی؟
ناشناس۴۸۶۷۷۶۲۳:۰۷:۴۵ ۱۳۹۷/۵/۱۹
باید بشود باید برویم باید.. باید انجام داد باید درست شود باید میشد باید..‌. ......

پربحث‌های اخیر

 1. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 2. عوارض مصرف نمک های دریایی

 3. شیوع مصرف قلیان در بین زنان/ این سفره‌خانه مجردی نیست!

 4. عکس‌هایی از زیبایی های پاییز و زمستان کانادا   

 5. زندگی لاکچری

 6. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 7. نوری: استقلال بازی‌ساز ندارد/ نویمایر ۲ گل را خراب کرد!

 8. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 9. روزنامه ترکیه‌ای: عربستان و امارات آشکارا علیه ترکیه اعلان جنگ کرده‌اند

 10. گل‌های شب دوم لیگ قهرمانان اروپا؛ سوپر کاشته‌های سانه و گریمالدو

 11. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 12. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 13. تیراندازی در شهر استراسبورگ فرانسه/ پلیس مظنون تیراندازی را کشت

 14. سنای آمریکا دو قطعنامه علیه عربستان سعودی تصویب کرد/ بن سلمان عامل قتل خاشقجی است

 15. معاون باشگاه استقلال: ما هم باید از اول سر و صدا راه می انداختیم

 16. وزیر ارشاد: میانگین بالای سن ازدواج نگران کننده است/ با خانواده می‌توان به آینده ایران امیدوار بود

 17. تندیس مهر حقوق بشر به "علی دایی" اهدا می‌شود

 18. دخالت سعودی‌ها و صهیونیست‌ها به نفع ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ آشکار می‌شود

 19. مصرف مشروب به سنین مدرسه رسیده است

 20. هشدار اصفهانیان به داوران؛اشتباه تاثیر گذار داشته باشید،برخورد می‌شود

 21. سلفی خندان حاج‌ قاسم با نوجوانان/عکس  

 22. پیشنهادات پورابراهیمی برای بودجه سال 98

 23. پوتین و ترامپ چه زمانی دیدار خواهند کرد؟

 24. هیات پاکستانی قول پیگیری آزادی ۷ مرزبان ایرانی را داد

 25. چرا بابک زنجانی هنوز اعدام نشده است؟

پربحث‌های دیروز

 1. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 2. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 3. زنگنه: بازگشت کارت سوخت جدی اما تصمیمی برای سهمیه‌بندی و قیمت بنزین گرفته نشده

 4. وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح‌طلبان بود

 5. عوارض مصرف نمک های دریایی

 6. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 7. هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

 8. خطرات مصرف گوشت قرمز

 9. سفیر ایران در تقلیس: گرجستان نقص قوانین خود را با برخوردهای خشونت‌آمیز جبران نکند

 10. شیوع مصرف قلیان در بین زنان/ این سفره‌خانه مجردی نیست!

 11. عکس‌هایی از زیبایی های پاییز و زمستان کانادا   

 12. زندگی لاکچری

 13. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 14. تیراندازی در شهر استراسبورگ فرانسه/ پلیس مظنون تیراندازی را کشت

 15. سنای آمریکا دو قطعنامه علیه عربستان سعودی تصویب کرد/ بن سلمان عامل قتل خاشقجی است

 16. معاون باشگاه استقلال: ما هم باید از اول سر و صدا راه می انداختیم

 17. وزیر ارشاد: میانگین بالای سن ازدواج نگران کننده است/ با خانواده می‌توان به آینده ایران امیدوار بود

 18. تندیس مهر حقوق بشر به "علی دایی" اهدا می‌شود

 19. دخالت سعودی‌ها و صهیونیست‌ها به نفع ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ آشکار می‌شود

 20. مصرف مشروب به سنین مدرسه رسیده است

 21. هشدار اصفهانیان به داوران؛اشتباه تاثیر گذار داشته باشید،برخورد می‌شود

 22. سلفی خندان حاج‌ قاسم با نوجوانان/عکس  

 23. پیشنهادات پورابراهیمی برای بودجه سال 98

 24. پوتین و ترامپ چه زمانی دیدار خواهند کرد؟

 25. هیات پاکستانی قول پیگیری آزادی ۷ مرزبان ایرانی را داد

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 10. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 11. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 12. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 16. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 17. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 18. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 19. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 20. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 21. حرف های یک مهندس برق مملکت

 22. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 23. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 24. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 25. چند نکته در مورد بازار خودرو

آخرین عناوین