روحانی:اگر صداقت داشته باشند، ایران اهل مذاکره است/منتظر اقدامات عملی اروپایی‌ها هستیم/مشکلات ارزی از دیماه پارسال شروع شد/بسته جدید ارزی کاملاً با بسته گذشته تفاوت‌های اساسی دارد

گروه سیاسی الف،   3970515195 ۱۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
روحانی:اگر صداقت داشته باشند، ایران اهل مذاکره است/منتظر اقدامات عملی اروپایی‌ها هستیم/مشکلات ارزی از دیماه پارسال شروع شد/بسته جدید ارزی کاملاً با بسته گذشته تفاوت‌های اساسی دارد

گفت و گوی زنده تلویزیونی رئیس جمهور از لحظاتی پیش آغاز شده است.

به گزارش الف، حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان امشب در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم ضمن تبریک روز خبرنگار در مورد پیشنهاد ترامپ برای مذاکره و مسائل مرتبط با آمریکا،‌ اظهارداشت: شما از بحث آمریکا و حرف‌هایی که مقامات آمریکایی به صورت متناقص می‌گویند، شروع کردید. من باید از این نکته شروع کنم که مردم ما کاملا در طول سال‌های گذشته تجربه بسیار خوبی از مقامات آمریکایی و دولتمردان ایرانی دارند.

وی ادامه داد: کسانی که امروز در ایران دولت را در اختیار دارند، کسانی هستند که از ابتدا شعارشان تعامل،‌ مذاکره، گفت‌وگو و میز مذاکره بوده است و بر همین مبنا هم پیش رفته‌اند و حتی با آمریکایی‌ها و بقیه مذاکره کرده‌اند.

رئیس‌جمهور بیان داشت:‌در طول دو سال به صورت مداوم مذاکرات به نتیجه‌ای رسید که کم و بیش آمریکایی‌ها اجرا می‌کردند و بقیه هم بیشتر متعهد بودند و ایران هم کاملا متعهد بود.

اولین مبنای مذاکره صداقت است

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: کسی که ادعا می‌کند و می‌گوید تمایل به مذاکره دارد مذاکره مبانی دارد. اولین مبنا صداقت است که باید دو طرف به صداقت باور داشته باشند و مذاکرات به نتیجه مورد نظر برسد. کسی که امروز ادعای مذاکره می‌کند کسی است که بدون مذاکره از تمام تعهدات بین‌المللی‌اش از پاریس تا تعهدات تجاری‌اش خارج شده است و مخاطب این حرف‌ها دولت ایران نیست که دولت ایران بخواهد جواب بدهد. آنها به ما خطاب نمی‌کنند در این مذاکره به دلیل اینکه آنها از نتیجه مذاکره خارج شدند و از پشت میز مذاکره خارج شدند و کسی که ادعای مذاکره می‌کند ابتدایش این است که نشان دهد واقعا می‌خواهد با مذاکره مسئله‌ای حل شود.

وی اظهار داشت: همزمان با تحریم مذاکره چه معنایی می‌خواهد داشته باشد؟ یعنی اگر کسی در برابر فردی که رقیب و دشمنش است اگر از چاقو استفاه می‌کند و چاقو را به بازوی طرف فرو می‌برد می‌گوید مذاکره کنیم و حرف بزنیم. پاسخ این است که اول باید چاقویش را درآورد و چاقویش را جیبش بگذارد.

حرف‌های ترامپ یا برای بهره‌برداری داخلی و انتخابات است و یا جنگ روانی با مردم ایران

وی خاطرنشان کرد: به نظر من مخاطب آنها این است که بخواهند در این جنگ روانی مردم ایران را دچار تردید کنند و برای انتخابات کنگره در ماه‌های آینده استفاه کنند. بنابراین حرف‌های ترامپ یا برای بهره‌برداری داخلی و انتخابات و یا برای جنگ روانی با مردم ایران است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: ما حتی در دولت جدید هم با آمریکا مذاکره کردیم. یعنی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل 1+5 با وزیر خارجه ما مذاکره صورت دادند و با وزیر امور خارجه آمریکا مذاکره شد و بعد هم در اروپا مذاکره کردند.

ترامپ از مذاکره خارج و به آن پشت کرده است

وی با بیان اینکه این آقای ترامپ است که از مذاکره خارج شده و به آن پشت کرده، تصریح کرد: کاری که آقای ترامپ انجام می‌دهد بر علیه ملت و منافع ملی ایران است. بنابراین اگر صداقتی وجود داشته باشد ایران همواره از مذاکرات استقبال کرده است.

روحانی در پاسخ به این پرسش که آمریکا چگونه می‌تواند صداقت خود را نشان دهد، خاطرنشان کرد: صداقت با تحریم همخوانی ندارد. اگر کسی می‌گوید که می‌خواهم مذاکره کنم و به نتیجه برسم آن زمان تحریم می‌خواهد علیه چه کسانی شکل بدهد، علیه کودکان، بیماران، بزرگسالان یا مردم ایران است؟ این متناقض همان مثل معروف ایرانی است که قسم حضرت عباس را باور کنیم یا دم خروس را.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: کسی که مردم ایران را تحریم می‌کند و ملت ایران را تحت فشار قرار می‌دهد و هر روز افرادی را برای تشویق عدم تعامل با ایران به کشورهای دیگر می‌فرستد را چگونه باید باور کرد. چرا که تحریم ترامپ فقط علیه ایران نیست بلکه همه شرکت‌های خارجی است که با ایران در حال فعالیت هستند.

آمریکا هم بدهکار عذرخواهی و هم بدهکار غرامت ملت ایران است

روحانی با تاکید بر اینکه من پیش شرطی برای مذاکره با آمریکا ندارم، گفت: اگر دولت آمریکا آماده است که در خصوص نحوه پرداخت غرامت‌ها به ملت ایران به دلیل مداخلات آنها در زندگی مردم و کشور ایران با ما مذاکره کند، ما این آمادگی را داریم که ببینیم آمریکا چگونه می‌خواهد این غرامت‌ها را و در چند قسط و چگونه پرداخت کند.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا بدهکار ملت ایران است، گفت: آمریکا به دلیل مداخلات در کشور ایران هم بدهکار عذرخواهی هم بدهکار غرامت است، بنابراین اگر بدهکاری خود را پرداخت کند، ما طبق آنچه در طول تاریخ نشان دادیم همواره اهل مذاکره بوده و هستیم.

آمریکا ناچار شد تنهایی از برجام خارج شود

رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که آیا تعهدات قابل قبولی از سوی اروپایی‌ها می‌بینید و آیا فکر می‌کنید منافع برجام به گونه‌ای است که ما همچنان در آن بمانیم و موضع ما چیست، اظهار کرد:‌ آمریکایی‌ها نخست دنبال این بودند که بقیه کشورهای 1+5 را با خود همراه کنند و به همین دلیل نیز آقای ترامپ در 22 دی ماه سال گذشته از شرکای خود خواست که آنها نیز در خصوص برجام مذاکره مجدد را مطرح کند اما این موفقیت‌آمیز نبود چرا که کسی به آن پاسخ مثبت نداد و آمریکا ناچار شد که به تنهایی از برجام خارج شود.

روحانی ادامه داد: هدف آمریکا برای خروج از برجام این بود که جمهوری اسلامی ایران از برجام خارج شود تا پرونده را به شورای امنیت ببرند. بنابراین دستاورد ما در برجام قطعنامه 2231 است که این قطعنامه اولا قطعنامه‌های قبلی را ملغا می‌کند و ثانیه همه کشورهای جهان را به پشتیبانی از برجام دعوت می‌کند و در واقع آنچه در برجام توافق شده، در شورای امنیت سازمان ملل به عنوان یک سند و پیمان بین‌المللی مستحکم است.

وی ادامه داد: ترامپ به دنبال این بود که همه این دستاوردها را از ایران بگیرد چرا که آمریکا نمی‌خواست به تنهایی برای تحریم روبروی ایران قرار بگیرد. بلکه می‌خواست همه دنیا را به تحریم ایران وادار کند و اکنون نیز در همین جهت تلاش می‌کند اما ناموفق بود. به عبارتی امروز که آمریکا می‌خواهد تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کند اروپایی‌ها در برابر آمریکایی‌ها ایستادگی کردند و آن قانون ممانعت از تحریم را اعلام کردند و گفتند هر شرکتی که با ایران کار می‌کند اگر بخواهد حرف آمریکا را در تحریم قبول کند اروپا آن را تحریم می‌کند.

امروز اروپا روبروی آمریکا ایستاده است

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز اروپا روبروی آمریکا ایستاده است، خاطرنشان کرد: این در شرایطی است که اروپا همواره متحد آمریکا بوده است اما ما امروز در سراسر جهان تنها نیستیم و به جز چند کشور محدود همه حامی ایران هستند و ایران را به عنوان متعهدی که قابل اعتماد است می‌شناسند.

روحانی تاکید کرد: ما مهلتی که داده‌ایم بر این مبنا بوده که 44+1 یا 1+5 بتوانند این تحریم را (فشار آمریکا) را جبران کند تا برجام حفظ شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا رفتار آنها قابل قبول بوده است، تصریح کرد:‌ از نظر سیاسی به نظر من سنگ تمام گذاشته‌اند یعنی موضع‌گیری‌ها،‌حرف‌ها و با وضع مقررات به صراحت کار آمریکا را غیرقابل قبول دانستند.

رئیس‌جمهور گفت: در هر صورت اروپایی‌ها باید برنامه‌ریزی کننند که چگونه می‌خواهند این کار را جبران کنند. البته قدم‌هایی در این زمینه برداشته‌اند و بنده نیز در سفری که به اروپا داشتم با آنها از نزدیک مذاکره کردم و همه این کشورها قول داده‌اند که به تحریم اعتنایی نکنند.

مشکل کشورهای اروپایی شرکت‌هایی است که تحت فشار آمریکا و تحریم‌ها قرار دارند

روحانی یادآورشد: مشکل کشورهای اروپایی شرکت‌هایی است که تحت فشار آمریکا و تحریم‌ها قرار دارند بنابراین ما هنوز منتظر اقدامات عملی اروپا هستیم و بناست جلسه‌ای در اواخر ماه اوت بین ایران و 5 کشور دیگر بالاخص اتحادیه اروپا در اروپا برگزار شود و همچنین بناست در حاشیه اجلاس سازمان ملل نیز در سطح وزرا صحبت‌هایی صورت بگیرد.

وی گفت: آنچه که ما امروز می‌خواهیم در واقع اساس تحریم به سه ماه آینده برمی‌گردد که آمریکا می‌خواهد در نفت یا بانک وارد عمل شود که البته تحریم‌های امروز غیر از بانک و نفت است.

رابطه ما با روسیه و چین قابل مقایسه با اروپا نیست

رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که آیا چین و روسیه به اندازه اروپا به تعهدات خود عمل می‌کنند یا خیر، گفت: آنچه که در در روابط خارجی ما اهمیت دارد منافع ملی است و همه کشورها نیز همین رویکرد را دارند. البته رابطه‌ای که ما با روسیه و چین داریم قابل مقایسه با اروپا نیست. چرا که رابطه ما با این دو کشور بیشتر و بهتر است.

روحانی ادامه داد: چین اکنون در زمینه هسته‌ای رآکتور اراک را بر مبنای تعهدات برجامی خود دنبال می‌کند و به عنوان بزرگترین شریک تجاری با ما معامله می‌کند. بنابراین مقامات چینی در حاشیه اجلاس شانگهای به روابط خود با ایران و حفظ آن تاکید داشتند اما ممکن است اشکالی در اجرای تعهدات وجود داشته باشد اما در عین حال چین و روسیه به صراحت می‌گویند که ما ایستادگی کرده و به تعهدات خود عمل کرده و قرارردادها را اجرا می‌کنیم.

در شرایط فعلی ارتباط با کشورهای آسیایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است

وی یادآور شد: وقتی شرکت نفتی توتال اعلام خروج از ایران را کرد شرکت چینی بر ادامه قرارداد خود با ایران تاکید داشت بنابراین ما به دنبال روابط خوب با همه دنیا هستیم اما در شرایط فعلی کشورهای آسیایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.به عبارتی روابط ما با چین، هند و آ‌.سه‌.آن حائز اهمیت است و این روابط نیز رو به گسترش خواهد بود و ما هیچ مانعی برای گسترش با اروپا را نداریم.

روحانی در پاسخ به سؤالی درباره التهابات ارزی در ابتدای سال جاری و میزان اجرای تصمیمات در این‌ باره خاطرنشان کرد:‌ ما یکسری مشکلات اقتصادی داریم که مربوط به این دولت و دولت قبل نیست قبل از آن مربوط به قبل از انقلاب است، برخی از آن مربوط به بعد از انقلاب است مشکلاتی که در بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری ما وجود دارد، مشکلات مزمنی است که سال‌ها است در کشور ما وجود دارد که در یک شرایطی بروز و ظهور پیدا می‌کند.

وی افزود: موضوع نقدینگی یکی از مواردی است که در یک شرایطی این نقدینگی حرکت می‌کند و تخریب‌هایی را به وجود می‌آورد و این حرکت نقدینگی به خاطر این است که اعتماد مردم نسبت به آینده متزلزل می‌شود.

در تلاطم بازار ارز غیر از نقدینگی داخلی دسترسی ما به ارز مورد بحث است

رئیس جمهور اظهار داشت: در ارتباط با تلاطم بازار ارز غیر از مسئله نقدینگی داخلی دسترسی ما به ارز مورد بحث است. ممکن است ما به اندازه کافی ارز داشته باشیم اما دسترسی و روابط بانکی ما با دنیا یا مسئله ورود اسکناس، طلا و امثال آن به ایران ممکن است در شرایطی تغییر کند. اینها همه دست به دست هم می‌دهد همچنین توقعات و انتظاراتی که برای آینده وجود دارد و سایر عوامل ذکر شده برای شرایط جدید دست به دست هم می‌دهد.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ در دولت یازدهم و سال اول دولت دوازدهم که آن را سپری می‌کنیم و در حال اتمام است روند کاری ما اینگونه بود که در ابتدای کار ارز کاهش پیدا می‌کرد و ما به دنبال چاره‌جویی برای جلوگیری از کاهش ارز بودیم. رئیس کل بانک مرکزی به مردم گفت که قیمت دلار ۳ هزار تومان است و هرچه او می‌گفت دلار قیمتش کاهش پیدا می‌کرد و دلیل آن این بود که مردم به آینده امیدوار بودند. می‌دانستند که روابط ما با دنیا در حال بهبود است، سرمایه‌ها وارد کشور می‌شود، شرایط برای فعالیت‌های اقتصادی بهبود می‌یابد.

وی افزود: البته ما هم در مذاکراتی که داشتیم در طول مذاکرات برخی از منابع ارزی ما آزاد می‌شد هم در مذاکرات و توافقات موقت و هم در مذاکرات و توافقات بعدی ما ارزهای ما آزاد می‌شد و همه اینها دست به دست هم داده بود و این شرایط را به وجود آورده بود.

حوادث داخلی و حوادث خارجی دست به دست هم داد و یک نگرانی را برای جامعه به وجود آورد

رئیس جمهور اظهار داشت: مشکل ارزی از زمانی شروع شد که دو مسئله پیش آمد و به غیر از مسائلی که در بحث نقدینگی و مسائل مزمن دیگری که من عنوان کردم که در حوزه اقتصاد داریم در دیماه سال گذشته اعتراضاتی در یکی از شهرهای کشور آغاز شد و بعد به شهرهای دیگر سرایت کرد و این اعتراض شرایط خود را داشت مردم می‌دانند که برخی معترض بودند و برخی به دنبال اغتشاش و سواستفاده بودند که البته هرچه بود مهار شد و مردم هم احساس کردند که اگر اعتراض به حقی دارند عده‌ای به دنبال سواستفاده هستند و مردم کاملاً با دولت همکاری کردند و این اقدام مردم به داخل یک علامت مثبت داد اما متأسفانه پیامی که خارجی‌ها و مخصوصاً آمریکایی‌ها دریافت کردند این بود که فکر کردند که با فشار بیشتر می‌توانند مشکلات اجتماعی و اقتصادی ما را بیشتر کنند.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ به دنبال همین موضوع در ۲۲ دی‌ماه ترامپ اعلام می‌کند که اگر دیگران نیایند من به تنهایی از برجام خارج می‌شوم و این پس از حوادث دی‌ماه در ایران بود پس هم حوادث داخلی و هم حوادث خارجی دست به دست هم داد و یک نگرانی را برای جامعه به وجود آورد

بعد از روی کارآمدن ترامپ روابط بانکی ما دچار مشکلاتی شد

وی افزود: از سوی دیگر بعد از روی کارآمدن ترامپ روابط بانکی ما دچار مشکلاتی شد و ترامپ با شعارهایی که سر داد و فشارهایی که وارد کرد و با تهدیدهایی که داشت باعث این امر شد و هر دوی این عوامل در کنار هم قرار گرفت و باعث شد تا ما در فروردین‌ماه شاهد التهاب و جهش در حوزه ارز بودیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: برهمین اساس تصمیماتی اتخاذ شد تا این التهاب کنترل شود این التهاب به نظر من قابل کنترل بود اگر همه با هم همکاری می‌کردیم و خریدار و فروشنده ارز، صراف، بانک، واردکنندگان و صادرکنندگان در کنار هم قرار می‌گرفتند طرح می‌توانست موفقیت‌های خوبی داشته باشد.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ ما به مردم گفتیم که هرچه می‌خواهید وارد کنید با قیمت مناسب به شما ارز می‌دهیم. «البته قیمت ۴۲۰۰ تومانی که ما برای ارز گفتیم برمبنای تفاضل تورم افزایش پیدا خواهد کرد» اما عده‌ای آمدند ارز گرفتند و سواستفاده کردند. جنس را وارد نکردند یا بخشی از جنس وارد کردند و بخشی را در بازار آزاد به فروش رساندند.

وی افزود: بنابراین طرح به گونه‌ای شد که در کنار آن رانت و فساد به وجود آمد البته این موضوع با اردیهبشت و اعلام خروج آمریکا از برجام همزمان شد و در خردادماه ما به این ذهنیت رسیدیم که روند بسته پیشنهادی ارز در شرایط فعلی دیگر کارایی ندارد. هم شرایط جدیدی که ما پیدا کرده‌ایم و هم سواستفاده‌هایی که در حال انجام است باعث شد تا این بسته کارآیی نداشته باشد.

رئیس جمهور اظهار داشت: اگر سواستفاده‌ها از لحاظ سازوکار و مدیریتی آن را نتوانیم کنترل کنیم با دادگاه و پلیس و امثال آن امکانپذیر نیست. با بخشی از این موارد می‌توان برخورد کرد اما همه موارد قابل کنترل نیست.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ وقتی رانت وجود دارد و شرایط، شرایطی است که مردم برای آینده نگرانی دارند مشکلاتی را ایجاد می‌کند و ما به فکر یک بسته پیشنهادی جدید افتادیم و از خردادماه در این باره در دولت و در ستاد اقتصادی بحث‌هایی را داشتیم.

بسته جدید ارزی کاملاً با بسته گذشته دارای تفاوت‌های اساسی است

رئیس‌جمهور اظهارداشت: بسته جدید ارزی کاملاً با بسته گذشته دارای تفاوت‌های اساسی است در بسته گذشته بانک مرکزی بود که بار سنگینی را بر دوش داشت و می‌گفت متعهدم و همه ارزها را با یک قیمت قابل قبول و متعادل تأمین می‌کنم و از سوی دیگر شرایطی وجود داشت که رانت‌هایی ایجاد می‌شود و این مسئله مشکل درست کرده بود.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ در شرایط جدید تعهد بانک مرکزی خیلی کمتر است. امروز بانک مرکزی ما برای کالاهای ضروری و اساسی از جمله مواد غذایی ضروری مردم و همچنین دارو و ملزومات پزشکی متعهد است که با قیمت متعادل و یا حتی قیمت ثابت ارز لازم را اختصاص دهد و دولت برای ثبات یارانه لازم در این باره تخصیص می‌دهد و وزارتخانه‌های مختلف همچون وزارت بهداشت، صنعت، کشاورزی توافقات‌شان را انجام دادند و عنوان کردند که فهرست‌ جدید کالاهای مورد نیازشان تا شب به بانک مرکزی اعلام می‌کنند و حتماً تا الان به بانک مرکزی اعلام شده است.

وی افزود: مردم باید اعتماد داشته باشند که نوسانات ارز تأثیری بر فهرست کالاهای ضروری وارداتی با ارز دولتی نخواهد داشت و با یک اعتماد و اطمینانی نسبت به آینده می‌توانند نگاه کنند.

تا پایان فروردین سال آینده نرخ ۴۲۰۰ تومان ارز برای کالاهای اساسی تغییری نخواهد کرد

رئیس جمهور اظهارداشت: من در جلسه هیأت دولت به وزرا گفتم که ارزی که برای کالاهای اساسی (۴۲۰۰تومان است) و از فردا اختصاص آن اجرایی می‌شود ادامه خواهد داشت و مردم باید بدانند که حداقل تا پایان فروردین سال آینده این نرخ ۴۲۰۰ تومان برای کالاهای اساسی تغییری نخواهد کرد و کالاهای اساسی در این بسته نیز بازتر از کالاهای اساسی مورد نظر مردم است، ما به عنوان نمونه حبوبات و مواد شوینده را نیز به کالاهای اساسی اضافه کردیم

روحانی خاطرنشان کرد:‌ ارزی که داده می‌شود باید به صورت شفاف به مردم گفته شود که ارز ۴۲۰۰ تومانی به چه کسانی و چه شرکت‌هایی اختصاص داده شده و بنا است چه کالاهایی وارد کنند و قرار ما با همه وزرا این شده این ارز ۴۲۰۰ تومانی که در واقع یارانه‌ای است تا رسیدن به دست مصرف‌کننده همه بر روند کار نظارت کنند و همه دستگاه‌های نظارتی باید با هم همکاری داشته باشند تا کالاها با قیمت مورد نظر به دست مردم برسد تا خیال مردم نسبت به ضروریات زندگی راحت باشد.

روحانی در پاسخ به این سؤال که فکر می‌کنید چقدر امکان کنترل بازار ارز وجود داشته باشد، گفت: آنوقت چند هزار عدد کالا بود و کنترلش بسیار سخت بود ما هم می‌خواستیم کنترل کنیم و خیلی از پرونده‌ها هم الان در سایه همان کنترل‌ها آماده شده است و در یک بخش دیگری ممکن است آنها را بیان کنم ولی الان اقلام محدود است یعنی وزارت جهاد کشاورزی ما می‌گوید من مشکلی برای کنترل ندارم یعنی تمام مواد اولیه‌ای که برای پروتئین است مثل ذرت، کنجد و کنجاله یا کود و سم که شامل همین ارز خواهد بود و به مواد غذایی پروتئین و سایر اقلام که مدنظر باشد تعلق خواهد گرفت.

وی گفت: این کنترلش خیلی آسان‌تر است چون اقلام محدود است اگر بخواهیم داخل نوسانات ارزی قرار دهیم برای مردم نگرانی ایجاد می‌کند. دهک‌های پایین ما در فشار شدید قرار می‌گیرند البته برای آنها هم باید فکرهای دیگر بکنیم و اما این بخش که هر چه می‌شود بین 15 تا 20 میلیارد دلار ما در سال برای این اقلام پرداخت می‌کنیم.

رئیس‌جمهور بیان داشت:‌ این موضوع را دولت و بانک مرکزی متعهد است و بانک مرکزی این پول را پرداخت می‌کند و با قیمت ثابت یعنی تا پایان فروردین سال آینده با همین قیمت 4200 تومان خواهد بود و تغییری نمی‌کند اما بقیه از داخل یک بازار می‌آید و این قیمت را بازار هست که تعیین می‌کند. البته در اواخر آن بسته قبلی این طرح آمد که تحت عنوان بازار دوم بود منتها اشکالش آن وقت این بود که ارز همه صادرکنندگان نمی‌آمد و بخشی از صادرکنندگان ارزشان در این بازار می‌آمد. الان برنامه‌ریزی این است که تمام صادرات غیرنفتی ما داخل این بازار بیاید و در سال حدود 40 یا 50 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم که همه آن داخل این بازار می‌آید.

روحانی اضافه کرد: حتی فرآورده‌های نفتی را نیز دیشب تصمیم گرفتیم که به همین بازار بیاید. بنابراین بازار بزرگی است و رقم بزرگی ارز وارد می‌شود. حال این سؤال پیش می‌آید که چه کسانی می‌توانند از این ارز برداشت کنند. این هم چارچوبش را تعیین کردیم که وزارت صنعت، معدن و تجارت باید ببیند چه چیزی برای کشور لازم است که وارد شود.

لیست اقلام ممنوعه را اعلام کرده‌ایم

وی با تاکید بر اینکه یک لیست اقلام ممنوعه را اعلام کرده‌ایم، ادامه داد: این اقلام ممنوعه شامل هزار و خرده‌ای قلم می‌شود که سر جای خودش است و ممنوعیت آن برداشته نمی‌شود. مگر اینکه ببینیم شرایط بعدی آیا شرایط مناسبی است یا خیر.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: اقلامی که آزاد است بر مبنای ثبت سفارش و بر مبنای چارچوبی که وزارت صمت مشخص کرده به بانک مرکزی اعلام می‌شود و بانک مرکزی آنها را پرداخت می کند. بنابراین ارز به این صورت درمی‌آید که یک بخشی ارز 4200 است که باقی می‌ماند و یک بخشی دیگر از ارز که به بازار آزاد می‌آید و بازار آزاد قیمت آن را مشخص می‌کند.

هفته آینده تمام بسته جدید به طور کامل اجرا می‌شود

روحانی با تاکید بر اینکه اجرای این طرح از فردا آغاز می‌شود، بیان داشت:بخش‌هایی از این طرح ممکن است تا یکی دو روز دیگر اجرایش طول بکشد اما هفته آینده تمام این بسته به طور کامل اجرا می‌شود و بازار خودش را به قول معروف پیدا می‌کند و ارز به بازار آزاد می‌آید و نرخی پیدا می‌کند که از نظر ما یک نرخ متعادلی خواهد بود. منتها در این نرخ دولت وارد نمی‌شود. به خاطر اینکه همه ارز صادراتی را در این بازار می‌آوریم در واقع با عرضه و تقاضا داریم آن را کنترل می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه این ارز به صورت حواله خواهد بود، خاطرنشان کرد: چون صرافی‌ها از فردا فعالیت‌شان آزاد می‌شود و ورود اسکناس و طلا آزاد می‌شود و حتی بدون گمرک و مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود بنابراین یک مقداری تسهیل می‌شود. صرافی‌ها می‌توانند در چارچوبی که بانک مرکزی به آنها اعلام می‌کند ارز را در اختیار متقاضیان قرار دهند. بانک مرکزی باید موارد را مشخص کند. 35 الی 36 مورد نیازمندی‌هایی است که مردم دارند که از قبل تعیین شده. این ارز در واقع اسکناسش در صرافی‌ها خواهد بود.بنابراین ما آن حالتی که قبلا داشتیم و ارزها ممنوع بود را نداریم. از طرفی جذب اسکناس را خواهیم داشت قبلا مردم اگر دلار‌شان را به بانک می‌بردند ممنوع و قاچاق بود اما از فردا دیگر قاچاق نیست و ارز‌شان را می‌توانند داخل بانک ببرند.

رئیس‌جمهور گفت:‌قبلا وقتی بانک‌ پول را می‌گرفت و بعد می‌خواست به طرف بدهد می‌گفت که من به ریال حساب می‌کنم و به شما می‌دهم اما در این بسته جدید بانک مرکزی متعهد می‌شود.

روحانی در مورد نقش بانک مرکزی در طرح ارزی جدید بیان داشت: هر کس ارز را در بانک سپرده می‌گذارد بانک مرکزی متعهد می‌شود همان ارز را به او پرداخت کند و سودش را که درصدش اعلام می‌شود به او پرداخت کند. این هم باعث اعتماد مردم است و دولت و بانک مرکزی نسبت به آن متعهد است. همه اینها در کنار هم فکر می‌کنم بازار را متعادل کند. به دلیل اینکه ما ارز به اندازه نیاز کافی جامعه داریم.

وی تصریح کرد: در تمام این طرح‌ها دولت و مردم باید در کنار هم قرار گیرند. مردم باید اینگونه در نظر بگیرند که امروز ارز به یک معنا عِرض و آبروی ما است یعنی یک آبروی ملی ما هم هست و این آبروی ملی ما باید همه با همکاری از آن حراست و حفاظت کنیم. اگر دولت تلاش کند ارز بیشتر بیاورد و مردم تلاش کنند ارز بیشتری را جمع کنند و به یک گوشه‌ای ببرند هیچ وقت ما موفق نمی‌شویم و دولت و مردم در کنار هم قرار نمی‌گیرند و از هم فاصله می‌گیرند اما اگر مردم و دولت در کنار هم باشند و این را هر دو وظیفه خودمان بدانیم و مردم به دولت اعتماد کنند که با همه وجود دنبال حل مشکلات است و من اینجا به مردم عزیز می‌گویم که همه اعضای دولت که شب ساعت 11 با آنها تماس می‌گیرم که بعضی‌ از وزرا تا دیروقت در دفتر کارشان هستند، جمعه بعداز ظهرها با همه وزرا در تماس هستم که همه آنها در حال فعالیت هستند یا در شهرستان در حال بازدید و افتتاح هستند یا در دفتر کارشان و در دسترس هستند.یعنی همه وزرای ما در شبانه‌روز دارند فعالیت می‌کنند.

رئیس‌جمهور در این باره خاطرنشان کرد: مردم ما باید مطمئن باشند که دولت،‌ رئیس‌جمهور، وزرا، معاونین، دستگاه‌ها، و حتی قوای دیگر همه توانشان را برای این کار گذاشته‌اند. مجلس و قوای دیگر همه دارند همکاری می‌کنند. به نظرم اگر مردم ما،‌ دولت ما، قوای ما و همه در کنار هم قرار گیرند، اولا هیچ کسی نمی‌تواند ما را شکست دهد و هیچ وقت تحریم به اهدافی که آنها دارند نمی‌رسند.

روحانی گفت: تحریم مشکلاتی را برای ما درست می‌کند اما فوایدی هم دارد حتی می‌توانم بگویم چه فوایدی دارد. تحریم فواید، مشکلاتی و فشارهایی دارد اما من فکر می‌کنم ما حتما به سلامت عبور می‌کنیم و من معتقدم اگر ما متحد باشیم این تحریم هر چه زودتر شکسته می‌شود. تحریمی که امروز آمریکا شروع کرده و از قبل اجرایی شده و از دی ماه پارسال با شعارهایی که دادند، شروع شده و به طور رسمی از امروز شروع شده به نظرم اگر متحدانه با هم کار کنیم خیلی زود آمریکا را پشیمان می‌کنیم. ما اگر بتوانیم با دنیا خوب کار کنیم آمریکایی‌ها می‌فهمند که تحریم‌شان بی‌اثر است و نمی‌تواند تاثیرگذار باشد و زودتر برمی‌گردند.

 هر چه ما متحدتر کار کنیم آمریکا را زودتر پشیمان می‌کنیم/ زمان تحریم دست ماست

وی افزود: ترامپ الان از آن لحن تندی که علیه ملت ایران و حکومت داشته و در فرمان اجرایی‌اش همان حرف‌های تند را زده به نظرم یک قدم برگشته است. ترامپ باید چند قدم برگردد یعنی باید به قبل از دوران خودش برگردد تا آن وقت بشود یک شرایط مناسب برای این شود که منافع ایران، آمریکا و جهان بهتر تضمین شود. هر چه ما متحدتر کار کنیم آمریکا را زودتر پشیمان می‌کنیم و ما می‌توانیم تحریم را از بین ببریم. این دست خود ماست. الان اگر شما از من سؤال کنید این تحریم چند وقت طول می‌کشد من می‌گویم زمانش دست ماست یعنی اگر همه قوای ما دولت، نیروهای مسلح، قوای دیگر، مردم ما کنار هم قرار گیرند ما این تحریم را خیلی سریع‌تر خاتمه می‌دهیم. اگر از هم فاصله بگیریم و باعث اختلاف و بی‌تحملی شود حتما این تحریم طولانی می‌شود. پس زمان تحریم دست ماست.

روحانی خاطرنشان کرد: به نظرم به حول و قوه الهی این زمان را ما مردم و دولت کوتاه‌تر می‌کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که به نظر کارشناسان اگر این مبلغ 15 تا 20 میلیارد با نرخ 4200 تومان را هم به همان بازار سرمایه می‌سپردیم خیلی از رانت‌ها از بین می‌رفت،‌گفت: نه؛ البته اینکه شما می‌گویید ممکن است عده‌ای نگرانی داشته باشند ما در گذشته همین کالای اساسی را ارز آزادی در بازار بود که نرخ آن 4100 تومان، 4500تومان، یک مقدار کمتر یا بیشتر بود اما ما کالای اساسی را با نرخ 3800 تومان وارد می‌کردیم و بازار را کنترل می‌کردیم و با همان نرخ به دست مردم می‌رسید.

روحانیادامه داد: بنابراین ما آن را کنترل می‌کردیم. به ما می‌گویند چرا سوخت ارزان به مردم می‌دهید آن را گران کنید، پولش را به مردم بدهید. چرا برق و آب را ارزان می‌دهید. من می‌خواهم به مردم بگویم به غیر از اینکه از لحاظ کالاهای اساسی تا آخر سال مطمئن باشند از نظر برق و آب‌شان مطمئن باشند. تلاش ما این است که هیچ التهابی در این زمینه‌ها ایجاد نشود و نگذارد نوسان بزرگی اتفاق بیفتد. به نظرم قابل کنترل است. دستگاه‌های نظارتی دولتی و غیردولتی همه دست به دست هم می‌دهیم انشاالله به خوبی این طرح اجرا می‌شود وکالاها به دست مردم می‌رسد. یک چنین نظریاتی وجود دارد.

روند منطقه ما به سمت امن‌تر شدن است

رئیس‌جمهور در پاسخ به این سؤال که چقدر احتمال تنش و جنگ در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا را می‌دهید، گفت: منطقه ما یک مدل جنگ‌هایی دارد. مثلا در منطقه یمن و سوریه مشکلات جنگ و نیروی خارجی وجود دارد. اما روند منطقه ما به سمت امن‌تر شدن است. یعنی شرایط سوریه مسلما در ماه‌های آینده بهتر از امروز خواهد بود. قدم به قدم تروریست‌ها دارند عقب‌نشینی می‌کنند. تقریبا یک گوشه‌ای جمع می‌شوند. نیروهای خارجی چه آمریکایی‌ها و چه بقیه مجبورند از سوریه خارج شوند.

روحانی در این باره افزود: عراق امن‌تر خواهد بود و در مورد یمن هم عربستان و امارات به این نتیجه خواهند رسید که ادامه این فعالیت نظامی‌شان اثر ندارد و باید از راه سیاسی مسائل‌شان را حل کنند. به نظرم کل منطقه امنیتش در آینده بیشتر خواهد شد.ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران همواره به دنبال صلح بودیم امروز هم به دنبال صلح هستیم. هیچ وقت نه در دوران 40 ساله جمهوری اسلامی ایران و نه قبل از آن ایران آغاز کننده جنگ نبوده و همواره نگهدارنده صلح در منطقه بوده است. مخصوصا در این 40 سال اراده ما بر صلح، دوستی است و همینطور که قبلا در یک سخنرانی اعلام کردم با همسایگانمان روابط خوبی داریم و اگر روابط‌مان با یکی دو همسایه خوب نیست، ما آماده‌ایم برای اینکه این روابط را به یک روابط مناسب برگردانیم. از طرف ما مانعی وجود ندارد.

تا مردم و نیروهای مسلح ما در صحنه هستند خطر جنگ و تجاوزی نسبت به ایران وجود ندارد

وی تصریح کرد: تا مردم و نیروهای مسلح ما در صحنه هستند به نظر من خطر جنگ و تجاوزی نسبت به ایران وجود ندارد. این وابسته به وحدت، اتحاد، یکپارچگی و انسجام درونی ماست. به نظرم مردم ما که باید از آنها سپاسگزاری کنم و می‌دانم امسال با مشکلات فراوانی روبرو بوده‌اند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: مگر می‌شود ما در جریان مشکلات مردم نباشیم، مردم به طور مداوم با تلفن با ریاست جمهوری در تماس هستند. با نامه در تماس هستند، وزرای ما مرتب به شهرها و استان‌های مختلف می‌روند، من وزرا و استاندارانی که با مردم در تماس هستند را مرتب می‌بینمشان،‌در فضای مجازی هم وقت می‌گذارم و نظرات مردم را می‌بینم. حتما از وضع مردم مطلع هستیم.

روحانی تصریح کرد: امسال مردم ما با فشار شدیدی مواجه بودند از یک طرف مشکل آب داشتیم که به خاطر خشکسالی بود در کنار آب مشکل برق پیدا کردیم چون نیروگاه‌های برقآبی ما دچار مشکل شد، در کنار آن مشکل محیط زیست داشتیم؛ در کنار آن مشکلات ارزی به وجود آمد و در بازار و زندگی مردم تاثیر گذاشت اما در عین حال مردم ما بسیار نجیب و صبوری هستند و مردمی هستند که می‌خواهند مشکلات با دست خودشان حل شود. این همه دنیا فشار روانی به وجود می‌آورد و تبلیغ می‌کند. همه رسانه‌ها و فضای مجازی جمع می‌شوند و می‌خواهند مشکل  روانی به وجود آورند. مثلا یک روز را عنوان می‌کنند که همه مردم به خیابان بیایند و اغتشاش و اعتراض کنند. شما می‌بینید که مردم ما نمی‌آیند و فقط یک تعداد محدود ناچیزی می‌آیند. این نشان از صبر،‌تحمل و بیداری، هوشیاری و توجه مردم است.

 از لحاظ امنیت ملی احساس نگرانی ندارم

وی تاکید کرد:‌ در این شرایط من از لحاظ امنیت ملی احساس نگرانی ندارم به عنوان کسی که امنیت ملی را می‌شناسم در سیاست خارجی روند ما ارتباط بهتر با جهان است و شما امروز روابط ما را با غرب و شرق می‌بینید با آمریکا هم که شرایطش جداست و هیچ گاه رابطه نداشتیم. ما روابط بهتر را ادامه می‌دهیم. بنابراین من آینده منطقه را با امنیت، صلح و ثبات بیشتری می‌بینم.

در مقابل حرف زور می‌ایستیم

رئیس‌جمهور اظهار داشت: من در همین زمینه نفتی و تهدیداتی که آمریکایی‌ها می‌کنند به زودی هیأت‌هایی را به همه کشورهای منطقه صادرکنندگان نفت اعزام می‌کنم. مبنای ما صحبت کردن و حرف زدن با یکدیگر است که از طریق منطق و گفت‌وگو است و انشاالله این روند را ادامه می‌دهیم. مردم نباید هیچ گونه نگرانی داشته باشند که دولت و نظام ایران تصمیمی برای تهاجم، ناآرامی و جنگ داشته باشد. به هیچ عنوان چنین چیزی نیست و من به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی به مردم عرض می‌کنم که برنامه ما همچنان صلح‌آمیز است البته در مقابل حرف زور می‌ایستیم و وقتی می‌ایستیم پاسخ مثبت می‌گیریم و تا به حال هم پاسخ مثبت گرفته‌ایم.

روحانی ادامه داد: اجازه نمی‌دهیم منافع‌مان و حقوق‌مان زیر پا گذاشته شود. ما در برابر تجاوز همیشه مدافع خوبی بوده‌ و همچنان هستیم. اما من هیچ علامت و دلیلی را نمی‌بینم که در آینده منطقه ما با نا آرامی مواجه باشد.

وی در پاسخ به این سؤال که رسانه‌های بیگانه بر روی اعتراضات مردم موج‌سواری می‌کنند و حتی سخن از تغییر نظام به میان می‌آورند تاکید کرد: چه نظامی تغییر می‌کند؟‌ آن نظامی تغییر می‌کند که بر مبنای انتخابات و آراء مردم نباشد. یعنی اگر مردم با صندوق آرا مسئولین خود را انتخاب می‌کنند این نظام همیشه ثابت است تا جمهوریت و اسلامیت را و اعتقادات دینی‌مان را حفظ کرده‌ایم و مردم ما به اصول اعتقادات دینی کاملا پایبند هستند.

روحانی تصریح‌کرد: حالا ممکن است در مورد بعضی از مناسک و احکام موضوعاتی را شاهد باشیم اما اعتقادات مردم نسبت به دین، خداوند و قیامت‌شان مستحکم است و نظرسنجی‌ها در زندگی مردم این را نشان می‌دهد که اسلامیت مورد توجه مردم است و مردم متدین هستند و هر چه ما به جمهوریت تعمیق ببخشیم و دموکراسی را هرچه تعمیق ببخشیم این نظام ما مستحکم‌تر می‌شود. مردم بدانند هر دو سال پای صندوق هستند و به راحتی می‌توانند رئیس‌جمهور، نمایندگان مجلس را انتخاب و نظارت کنند.

می‌توانیم با شفافیت با فساد مبارزه کنیم

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ما همه چیز را شفاف در اختیار مردم قرار دادیم، اظهار داشت: ما می‌توانیم با شفافیت با فساد مبارزه کنیم. امروز مبارزه با فساد یکی از پایه‌های اصلی‌اش شفافیت است و ما همه چیز را باید در اختیار مردم بگذاریم و مردم بدانند و نظارت کنند و باورمان شود که این کشور برای مردم است و با رای مردم است.

روحانی اظهار کرد: من معتقدم اصول قانون اساسی را به دقت اجرا و پیاده کنیم و من به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی بیش از گذشته آن را دنبال کنم و مردم ما بدانند پای صندوق آراء آزاد هستند که رای خود را به صندوق بیندازند هیچ وقت نظام ما صدمه نخواهد خورد اما اگر خدای ناکرده ببینند در جامعه با فساد برخورد نمی‌کنیم و تعارف می‌کنیم و در فساد خط قرمز داریم و این قوه و آن قوه برای ما فرق می‌کند و در انتخابات می‌خواهیم فرد یا حزب خاصی را حاکم کنیم،‌بله آن وقت معنی‌اش آن است که کسی بگوید این نظام با استحکام است یا تضعیف شده؟

وی اضافه کرد: ما اگر دموکراسی را تعمیق ببخشیم و حتی اگر در یک مسئله‌ای اختلاف نظر داریم و برایمان مهم است طبق اصل 59 قانون اساسی چرا پای صندوق‌های رای نیاییم و از آن استفاد نکنیم و به قول معروف به کمرش بیل خورده است. همه اینها بر اساس شرایطی است که در قانون اساسی آمده است و دولت باید لایحه دهد و مجلس آن را تائید و رهبری فرمان دهد. من کاری با آن ندارم اگر مسئله‌ای در سیاست داخلی، سیاست خارجی و فرهنگی است اشکالی ندارد،‌مسائل عادی را مجلس تصمیم می‌گیرد اما مسائل خیلی مهم اصل 59 برای ما پیش‌بینی کرده است. این برای تثبیت نظام است. اصل 59 قانون اساسی نظام را تثبیت می‌کند.

رئیس‌جمهور با اشاره به سفر اخیرشان به سوئیس بیان داشت: از رئیس‌جمهور سوئیس در مراسم ناهار سؤال می‌کردم شما چند همه پرسی در سال دارید و چقدر خرج می‌کنید و چرا، سوئیس برای مسائل جزئی هم همه پرسی می‌گذارد و اگر هزار امضا برای مسئله‌ای جمع شود صد هزار نفر برای موضوعی اگر امضا شود باید نظرسنجی کنند. آنها شرایط‌شان فرق می‌کند وکشور کوچک‌تری هستند.

روحانی اضافه کرد:‌ما هر مقدار به مردم تکیه کنیم و هر مقدار در کنار مردم باشیم و هر مقدار به مردم خدمت کنیم و در عمل نشان دهیم خادم مردم هستیم، نه با زبان؛ مردم ما هم اسلام هم کشور عزیزشان ایران، هم وحدت و هم انسجام و تمامیت ارضی را می‌خواهند اینها همان مردانی هستند که 8 سال برای شرف‌شان و استقلال کشورشان مقاومت کردند. من هیچ نگرانی از نظام ندارم. اینها حرف‌های خیلی کودکانه است که در آمریکا آرزو داشتند و با یک مشت تروریست در ارتباط هستند و می‌روند با آنها دست می‌دهند و با آنها می‌نشینند و کمک مالی می‌کنند آن هم گروهک تروریستی که مردم از عمق جان نسبت به آنها نفرت دارند. یعنی منافقینی که در زمان جنگ و زمانی که مردم برای سرزمین‌شان می‌جنگیدند رفتند با صدام متحد شدند و از پشت به ما خنجر زدند و منفورترین گروهک به نظرم در تاریخ ایران هستند. ممکن است آنها چنین تصوراتی در ذهن‌شان بیایند که این نظام مستحکم یا قوی و ضعیف است.

 امروز نظام ما از همیشه مستحکم‌تر است

وی تاکید کرد: به نظر من امروز نظام ما از همیشه مستحکم‌تر است. ما و قوای سه‌گانه کاملا در کنار هم هستیم و من کاملا به مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه احترام می‌کنم و آنها هم تلاش می‌کنند. در جلسات هماهنگی اقتصادی سه قوه من از نزدیک شاهد هستم که قوه قضائیه و مجلس علیرغم اینکه ممکن است جایی سلائق و نظرات‌ مختلف است در مسائل اساسی متحد هستیم. نیروهای مسلح ما کاملا متحد هستند و رهبری که مسئولیت سنگینی دارند و همواره او بر قوای کشور نظارت می‌کنند با همان استحکام دارند نظارت می‌کنند. به نظرم هیچ دغدغه‌ای نسبت به آینده نظام و ایران‌مان نباید داشته باشیم. این معنایش این نیست که مشکل نداریم.این معنایش این نیست که مشکل آب، برق، محیط زیست و زندگی مردم نداریم کاملا می‌دانیم مشکل داریم ولی مردم ما باید بدانند که ما شبانه‌روز داریم تلاش‌مان را انجام می‌دهیم. ممکن است در جایی صد در صد و جایی 70 درصد موفق باشیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: از روز اول ما چرا سراغ برجام رفتیم، بعضی فکر می‌کنند برای ما برجام یا صحبت با 6 کشور مهم بود فقط ما به فکر راحتی مردم بودیم. اگر دنبال برجام رفتیم برای این بود که تجارت ما راحت‌تر انجام شود، صادرات ما راحت‌تر انجام گیرد، واردات ما راحت‌تر انجام گیرد، حمل و نقل ما ساده‌تر شود، بیمه ما راحت‌تر باشد، فقط به خاطر این منظور بود و با همین منظور رفتیم و الان هم آثارش را می‌بینیم. همین امروز که مردم دچار فشار هستند صادرات و خدمات کالای ما از همیشه بهتر است.

وقتی می‌بینیم بورس رونق دارد یعنی نقدینگی درست هدایت می‌شود 

روحانی در مورد رشد بورس کشور اظهار داشت: این به معنای امید مردم است، وقتی می‌بینیم بورس رونق دارد یعنی نقدینگی دارد درست هدایت می‌شود و در بورس و تولید می‌رود. صادرات ما رونق پیدا می‌کند یعنی نقدینگی ما به سمت صادرات می‌رود، وقتی تولید ما افزایش می‌یابد یعنی نقدینگی به سمت تولید می‌رود در این شرایط که الان هستیم هم تولید ما افزایش پیدا می‌کند، اشتغال ما می‌تواند کاهش پیدا نکند و در سه ماهه اول سال به توفیق مبارکی رسیده‌ایم که فکر می‌کنم در سال‌های پیش سابقه نداشته است و اینکه نه تمام آنها که متقاضی کار بودند، جذب شدند، یک مقداری از بیکاران قبلی هم جذب شدند. یعنی اینکه ما به توفیق مبارکی رسیده‌ایم که فکر می‌کنم در سال‌های پیش سابقه نداشته است.  یعنی اینکه 756 هزار نفر در بهار امسال نسبت به بهار پارسال اشتغال خالص پیدا کردند یعنی معنایش این نیست که بیکاری تمام شده یعنی آن سه میلیون بیکاری هنوز هست و یک کوچولویی توانستیم بیاوریم و باید راه را ادامه دهیم.

وی افزود: یک بسته جدیدی در دولت داریم طراحی می‌کنیم و به آن فکر می‌کنیم. این را به موقع اعلام می‌کنیم. همه افراد جامعه که عضو کمیته امداد و بهزیستی بودند که در طول یک سال و نیم گذشته یارانه آنها را افزایش داده بودیم و باز هم افزایش می‌دهیم و تامین بسته غذایی آنها را ادامه می‌دهیم حتما دولت به اقشار کم درآمد کمک می‌کند. باید بازار ارز ما متعادل شود که دولت همه توانش رادر این راه انجام داده و انجام می‌دهد و امیدوارم مردم در روزها و هفته‌های آینده شاهد یک بازار متعادل در این زمینه باشند و ما می‌توانیم روابط سیاسی‌مان را با دنیا افزایش دهیم.

رئیس‌جمهور گفت: از لحاظ سیاسی این حادثه بسیار مهم است. درست در روزی که ترامپ می‌گوید من دارم اولین مرحله تحریم را اجرا می‌کنم اروپا اطلاعیه می‌دهد اگر کسی ایران را تحریم کند ما هم تحریمش می‌‌کنیم و در برابر آمریکا می‌ایستد. این اولین بار است که اروپا این کار را انجام می‌دهد البته قبل‌تر زمان کلینتون هم چنین کاری را انجام داده بود و این حادثه مبارکی است و به معنای پیروزی ملت ماست. دولت با همه توان به حول و قوه الهی مشکل مردم را کاهش خواهد داد.

محبوبیت من چیز مهمی نیست مهم این است که ما بتوانیم به مردم خدمت کنیم

روحانی در پاسخ به سؤالی در مورد تغییر در رفتار و رویه‌اش نسبت به سال گذشته و احتمال کاهش محبوبیتش گفت:‌ محبوبیت من چیز مهمی نیست مهم این است که ما بتوانیم به مردم خدمت کنیم و خدمتگزار مردم باشیم و مردم اگر ببینند ما خادم آنها هستیم و خدمت می‌کنیم مردم همیشه در برابر تلاش مسئولین قدردانی کرده و می‌کنند. 

وی افزود: اینکه من با سال قبل فرق کرد‌ه‌ام بعضی‌ها می‌گویند روحانی در عرصه سیاست خارجی فرق کرده باید بگویم که نظرات من در حوزه سیاست خارجی هیچ تفاوتی نکرده من باز هم معتقد با تعامل سازنده با دنیا هستم و باز هم معتقدم که ما باید روابط‌مان را با کشورهای منطقه و دنیا صمیمی کنیم، روابط اقتصادی‌مان را با دنیا مستحکم کنیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: حال اگر یک کسی برخلاف منطق از تعهدی خارج شده و میز مذاکره را ترک کرده و تعهدی را زیرپا گذاشته و کسی که در برابر مردم ایران یاوه‌گویی می‌کند و حرف ناروا می‌زند نمی‌شود در مقابلش کوتاه آمد و همین اسلامی که به ما دستور داد با صلح و صفا با همه رفتار کنیم همان اسلام به ما می‌گوید در مقابل متجاوز بایستیم. ما باید تواضع کنیم اما نه در برابر متکبر. لحن امروز ما در برابر آمریکا نمی‌تواند با لحن ما در برابر این کشور در سال‌های 96 و 95 یک جور باشد

روحانی خاطرنشان کرد:‌ آمریکا از تعهد خارج شده و ما آغازگر این روند نبودیم، آمریکا است که به مردم ما فشار می‌آورد، آیا می‌شود لحن ما در برابر این رژیم تغییر نکند و همان لحن سابق باشد؟

وی با بیان اینکه اصول سیاست خارجی ما و روند اجرایی آن تغییر نکرده است، افزود: نظر من در حوزه سیاست داخلی تغییری نکرده همیشه معتقد بودم نظر و رأی مردم به عنوان چیزی است که همه ما باید به آن احترام بگذاریم الان هم بحث من همین است.

در سطح منطقه رتبه اول فضای مجازی را داریم

رئیس جمهور اظهار داشت: ما فضای مجازی را توسعه دادیم امروز کشور ما در سطح منطقه در این حوزه رتبه اول را دارد و نزدیک به 67 میلیون جمعیت از کشور ما به اینترنت پرسرعت وصل هستند و این یک افتخار بزرگی برای کشورما است.

روحانی خاطرنشان کرد:‌  اگر ما بخواهیم با فساد مبارزه کنیم که باید این کار را بکنیم بهترین راه دولت الکترونیک است و در این زمینه وزارتخانه‌های نیرو، جهاد و ارتباطات، بهداشت گام‌های خوبی برداشتند و به این سیستم  تا پایان امسال وصل می‌شوند و این یک تحول بزرگ در حوزه سلامت ما ایجاد می‌کند و سیاست‌ ما در این باره ارتباطات نزدیک‌تر مردم با یکدیگر، اشتغال مردم، فناوری در زندگی مردم، اشتغال در فضای مجازی و فضای مناسب برای آزادی مردم و حتی اعتراض مردم است. 

وی افزود: حتی اگر تظاهرات مردم هم در چارچوب قانون باشد حق مردم است اما نه اینکه یک عده‌ای به یک گروهک پاسخ دهند و نه اینکه عده‌ای به آمریکایی که امروز بر علیه ملت ما جنایت می‌کند پاسخ دهند. اما اینکه مردم حرفی دارند به طور طبیعی حرف‌شان را می زنند و ما هم باید ببینیم که اعتراض آنها چیست و به آن رسیدگی کنیم و هیچ اشکالی ندارد.

هیچ چرخشی نداشته‌ام 

رئیس جمهور اظهار داشت: به نظر من ما در شرایطی هستیم که سیاست دولت تغییری نکرده و اینکه می‌گویند روحانی به چپ نزدیک‌تر بوده و امروز به جناح راست نزدیک‌تر شده من هیچ چرخشی نداشته‌ام و همان نظری که سال 92 داشتم و قول‌هایی که در سال 96 به مردم دادم پای همان حرف‌ةا و قول‌ها ایستاده‌ام و بر همان مبنا حرکت می‌کنم. 

روحانی خاطرنشان کرد:‌ من تردید ندارم اساس راحتی مردم و آینده خوب مردم در سایه اعتدال است تندروی‌ها، افراط‌گری، جدا شدن از هم، روبه‌روی هم ایستادن به نفع ما نیست و به ضرر جامعه ما است ما باید به همه جناح‌ها احترام بگذاریم. 

وی افزود: من چندی پیش در برابر مسئولان اجرایی، معاونین و وزرا گفتم من در این شرایط دست همه را می‌بوسم، همه را از هر جناحی که باشند می‌بوسم، هر جناحی که باشند و هر تفکری که داشته باشند می‌بوسم، من خم می‌شوم و دست مردم را می‌بوسم. ما نیاز به وحدت و اتحاد بیشتر داریم من به مردم می‌گویم با کمک آنها از این وضعیت عبور می‌کنیم این مشکلات، مشکلات بلندمدت نخواهد بود البته اگر ما متعهد و در کنار هم باشیم. صادرات‌مان را بیشتر کنیم، تولیدمان را بالا ببریم، انصاف را همه مراعات کنیم، با فساد مبارزه کنیم و شفافیت‌ها را بیشتر کنیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: ما از این مشکلات عبور می‌کنیم این مشکل، مشکلی نیست که ما را زمین‌گیر کند، آمریکا قادر نیست کاری کند که ما در برابر او زانو بزنیم، ملت ما این کار را نخواهد کرد اما شرطش این است که ما نسبت به یکدیگر انصاف داشته باشیم و منافع مردم را بیشتر در نظر بگیریم که به نظر من اکثریت قاطع مردم ما اینچنین هستند. حال اگر در گوشه‌ای تخلفاتی صورت می‌گیرد طبیعی است که در یک جامعه‌ای رانت شروع شود و یک عده‌ای هم به دنبال سواستفاده می‌روند. 

روحانی در پاسخ به این سؤال دولت تا چه اندازه برای برخورد با سواستفاده‌کنندگان و متخلفان جدیت دارد، گفت: با مفسدان و کسی که ایجاد اخلال می‌کند و حقوق مردم را تضییع می‌کند ما باید قاطعانه برخورد کنیم و به کسی که ارز دولتی را برای واردات کالا دریافت می‌کند و ارز را از کشور خارج کرده و آن را برنگرداند و کالای خود را نیز وارد نکند باید رحم کرد. من چند بار در دولت بر این نکته تأکید کردم که همه کسانی که ارز را برده‌اند باید ثابت کنند که کالای مورد نیاز را آورده‌اند و وارد کشور کردند و باید بگویند که این کالاها کجا است. 

وی افزود: امروز گمرکات ما فعال‌تر از گذشته است به عنوان مثال این فعال‌تر شدن در بحث ترخیص است و اینکه کالاهایی که مورد نیاز عامه مردم است زودتر از گمرک ترخیص شود و از سوی دیگر مراقبت شود کسی که پولی را گرفته تا جنسی را وارد کند آیا کالا را وارد کرده و این کالا از کدام گمرک وارد شده و در چه زمانی وارد شده و دیگر اینکه محاسبه شود پولی که فرد گرفته با کالایی که وارد کرده متعادل است یا نه.

رئیس جمهور اظهار داشت: حتماً تخلف صورت گرفته و تردیدی در این باره نیست، حتماً فساد ایجاد شده، حتماً رانت بوده  و یکی از نگرانی‌های من در این دو سه ما این بوده که چگونه با این رانت و فساد مبارزه کنیم و بتوانیم چارچوب بهتری را داشته باشیم.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ هر چیز یارانه‌ای در کشور اعم از سوخت، نان و... که به صورت یارانه‌ای به مردم ارائه شود درست است که کمک به مردم است اما در کنارش هم فساد و هم خروج است. به این معنا که کالای ما از مرزها به خارج از کشور قاچاق می‌شود به عنوان مثال بنزین از کشور ما به خارج قاچاق می‌شود به خاطر اینکه بنزین در کشور ما هزار تومان است و مثلاً در ترکیه حدود 10 هزار تومان است. در ایران گازوئیل لیتری 350 تومان است و همین گازوئیل در عربستان سعودی سه هزار تومان است. 

وی افزود: هرچه که یارانه‌ای شد و بین ما و کشورهای منطقه در قیمت آن اختلافی وجود داشت باعث می‌شود که رانت و فساد ایجاد شود.

رئیس جمهور اظهار داشت: اینکه نظریه‌پردازان اقتصادی می‌گویند که ما در هیچ موردی یارانه ندهیم و کالاها با قیمت واقعی خود عرضه شود از نظر اصولی درست است اما در یک شرایط خاص آن هم در وضعیتی که دشمن به ما فشار می‌آورد و مردم ما در فشار هستند به نظر من ما هم این یارانه را باید بدهیم و هم این کالاها را در اختیار مردم بگذاریم و هم باید مراقبت کنیم تا حتی‌الامکان از مرزهای ما کالا قاچاق نشود.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ ما در جنوب کشور مسئولیت مبارزه با قاچاق را در آب‌ها به نیروی دریایی سپاه داده‌ایم و مرز غرب و شرق در دست سپاه و در بعضی‌ جاها در دست نیروی انتظامی است. نیروهای اطلاعاتی و همه مسئولین و گمرکات و همه ما باید دست به دست هم دهیم و مراقبت کنیم که این فساد را به حداقل برسانیم و با افراد فاسد بجنگیم و مبارزه کنیم.

هر مقام و هر کسی اگر تخلف کرده باید با وی برخورد شود

وی افزود: دولت هیچ خط قرمزی در این زمینه ندارد،هر مقام و هر کسی اگر تخلف کرده باید با وی برخورد شود، دادگاه‌های ما باید طبق قانون با این فرد برخورد کنند و ما هم در این زمینه حامی قوه قضاییه و هم حامی مبارزه با فساد هستیم و تلاش‌مان را در این زمینه مضاعف خواهیم کرد.

رئیس جمهور اظهار داشت: روز گذشته وزیر دادگستری درباره اقدامات سازمان تعزیرات به من گزارشی را ارائه کرد که در این گزارش آمده بود که زمان رسیدگی به تخلفات مهم کوتاه شده و رسیدگی به این تخلفات حداکثر 10 روز به طول می‌انجامد. 

روحانی خاطرنشان کرد:‌ هم باید با فساد و رانت مبارزه کنیم و هم باید مدیریت ما به گونه‌ای باشد که این فساد و رانت به حداقل برسد. 

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص نامه رئیس جمهور در ارتباط با طرح سؤال نمایندگان از وی در صحن علنی مجلس گفت: من پیش از آنکه دولتی باشم مجلسی هستم. اگر بنده امروز 5 در دولت رئیس جمهور هستم در مجلس 20 سال نماینده مردم بوده‌ام و همیشه مسئولیت‌هایی را در مجلس داشته‌ام و کاملاً مجلس را حس می‌کنم.  نماینده به وظایف قانونی خود عمل کنند نه تنها من گله‌مند نمی‌شوم بلکه خوشحال می‌شوم و از آنها تشکر هم می‌کنم.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ ما دو جور می‌توانیم با هم رفتار کنیم. یک زمان هست ما باید کتاب قانون را در دست بگیریم و بگوییم طبق ماده فلان چرا شما فلان‌ کار را کردید و یک وقت هم هست اشتباهی رخ می‌دهد عذرخواهی می‌کنیم و می‌رویم به عنوان مثال یک وقت هست ما با شما شریکم با رفاقت و انصاف با هم رفتار می‌کنیم و ممکن است 20 سال شریک باشیم و یک روز هم دعوا شود آن روز می‌رویم سراغ قانون. آن روزی که ما نمی‌توانیم با تعامل و دوستی مسائل‌مان را حل کنیم در چارچوب قانون کار را به پیش می‌بریم.

وی افزود: اشکالی ندارد مجلس هر زمانی در چارچوب قانون می‌تواند حرکت کند. اولاً باید دقیق حرکت کند. من به عنوان رئیس جمهور اگر دستگاهی را ببینم که از قانون اساسی فاصله گرفته وظیفه من است تذکر دهم.

رئیس جمهور اظهار داشت: روابط ما با مجلس روابط خوب و نزدیکی است. هر وقت مجلسی‌ها خواستند آمدند و ما نشستیم و بحث کردیم و آنها خواستند من به مجلس رفتم و نیازی به این کار نبود. اما حالا مجلس می‌گوید که من می‌خواهم طبق قانون عمل کنم هیچ اشکالی ندارد و ما هم طبق قانون عمل می‌کنیم و هر دو طبق قانون عمل می‌کنند. بنابراین او سؤال می‌کند و من هم تذکر قانون اساسی می‌دهم و با هم جلو می‌رویم. اما در عین حال دوستی ما با مجلس محفوظ است.

 به همه نمایندگان مجلس احترام می‌گذارم سؤال را حق آنها می‌دانم

روحانی خاطرنشان کرد:‌ من به همه نمایندگان مجلس احترام می‌گذارم حق آنها را سؤال می‌دانم و می‌توانند سؤال کنند هیچ اشکالی ندارد منتهی همه ما هم زمان را مراعات کنیم و هم اینکه تا جایی که می‌توانیم لازم نیست در همه جا از حق قانونی استفاده کنیم می‌توانیم از راه‌های نزدیک‌تر و ساده‌تر به اهداف‌مان برسیم. مقصود این است ما در کنار هم مشکلات مردم را حل کنیم.

وی افزود: زمانی که ما در مجلس بودیم یک روز در هفته (سه‌شنبه‌ها) وزرا می‌آمدند و ناهار را با هم می‌خوردیم و بسیاری از مسائل در همان ناهار حل می‌شد و می‌شد قانونی گفت که آقا شما چرا ناهار می‌آید بروید دولت ما از شما سؤال کنید و شما بیایید و جواب دهید.

رئیس جمهور اظهار داشت: قانون این چارچوب‌ها را تعیین کرده اما استفاده از حق قانونی در اینگونه مسائل مهم حداقل باشد بهتر از حداکثر است اما در عین حال مجلس مجاز و مختار است و سؤال کرده و من هم به مجلس می‌روم و پاسخ می‌دهم و من هیچ مشکلی ندارم و البته این سؤال یک فرصت خوب هم برای من به وجود می‌آورد چون خیلی از حرف‌ها هست که من سختم هست در مصاحبه بگویم اما یک وقتی یک نماینده‌ای از مجلس شورای اسلامی سؤالی کرده شرایطی وجود دارد که من صریح‌تر می‌توانم حرف بزنم و خیلی مسائل را در آنجا واضح‌تر می‌شود برای مردم گفت.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ شاید همین سؤال برای مردم ما مفید و مبارک باشد و یک سری اطلاعات و نکاتی که باید به مردم گفته شود در این فرصت مطرح شود. من از مردم به خاطر روزهای سختی که پشت‌سر گذارنده‌اند سپاسگزاری و تشکر می‌کنم و به مردم می‌گویم دولت با همه توان تلاش کرده مشکلات را کاهش دهد ما قدم‌های بسیار خوبی در ارتباط با حوزه آب در سال‌های گذشته برداشته‌ایم و با کارهایی که  در پنج سال گذشته انجام شده 30 درصد بهره‌وری آب در حوزه کشاورزی بیشتر شده است و به صورت مداوم آبیاری‌های مدرن در حال توسعه است و گلخانه‌ها و کشت‌های مختلف و بذرهای جدید در حال توسعه است.

وی افزود: ما تا پایان سال طرح غدیر را در استان خوزستان توسعه می‌دهیم و به همه جاهایی که وعده داده بودیم این طرح در آن مناطق به انجام می‌رسد.

رئیس جمهور اظهار داشت: در حوزه محیط زیست گام‌های خوبی برداشته شده و باز هم قدم‌های خوبی برداشته خواهد شد و در این زمینه به مردم گزارش خواهیم داد.

روحانی خاطرنشان کرد:‌ با وجود همه این تلاش‌ها اما در عین حال مردم فشار زیادی متحمل شده‌اند و من از مردم خوب و عزیزمان تشکر می‌کنم و به آنها وعده می‌دهم در کنار هم و با هم می‌توانیم مسائل‌‌مان را حل کنیم و من به خاطر اینکه این گفت‌وگوی تلویزیونی بیش از حد معمول با فاصله زمانی همراه بود امیدوارم که بعد بتوانم جبران کنم. 

وی افزود: اخیراً من در دولت گفتم که همه وزارتخانه‌ها در یک فرصت مناسب دو هفته یکبار یا سه هفته یکبار مصاحبه مطبوعاتی بگذارند و کارهایی که کرده‌اند به مردم اطلاع دهند و برای مردم توضیح دهند تا مردم آگاه باشند و همچنین خبرنگاران می‌توانند واسطه خوبی بین مردم و دولت باشند و حرف مردم را به دولت و حرف دولت را به مردم منتقل کنند.

عناوین مرتبط

۲۲ آذر ۱۳۹۷هشدار روحانی و امنیتی که اروپا ممکن است از دست بدهد
۲۲ آذر ۱۳۹۷وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح‌طلبان بود
۲۱ آذر ۱۳۹۷سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: هنوز تصمیمی برای دو نرخی شدن و سهمیه‌بندی بنزین گرفته نشده است/ دولت‌ به موضوع بنزین سیاسی نگاه می‌کند نه اقتصادی
۲۱ آذر ۱۳۹۷روحانی برای تقدیم بودجه ۹۸ به مجلس می‌رود
۲۱ آذر ۱۳۹۷روحانی: در مقطع تحریم به طور طبیعی مردم با مشکلاتی مواجه هستند/ نمی‌‌توانیم بگوییم شرایط عادی است
۲۱ آذر ۱۳۹۷آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید
۲۱ آذر ۱۳۹۷بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟
۲۱ آذر ۱۳۹۷بی‌تاثیری وعده‌ها و سخنرانی‌های روحانی در جامعه
۲۱ آذر ۱۳۹۷سخنرانی‌های رئیس‌جمهورو وعده‌هایی که تاثیری در جامعه ندارد
۲۱ آذر ۱۳۹۷نامه نمایندگان اصفهان به "روحانی" درباره احیای زاینده‌ رود
۲۱ آذر ۱۳۹۷جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی  
۲۰ آذر ۱۳۹۷چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۷۹۶۰۶۲۲:۰۴:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۱۵
همانطور که قبلا هم گفته شد اتفاق خاصی در بازار ارز و سکه نیفتاده الا رسیدن دلار به قیمت واقعی خود یعنی بین ده تا ۱۱ هزار تومن. قیمت واقعی سکه هم همان حدود ۳۰۵ میلیون بود که به دلیل بستن بازار ارز رشد غیر طبیعی داشت. اما از حالا به بعد به تدریج افزایش قیمتها و قاچاق فراورده های نفتی و کسری بودجه و البته تاثیر تحریمهای نفتی شروع می شود. در مورد کسری بودجه از فردا دولت ارز نفتی را به عنوان ارز مداخله ای به قیمت ۹ هزار و ده هزار می فروشد. نازه دولت متوجه شده چه ممر درامد اسانی را با ممنوع کردن خرید و فروش ارز از دست داده. ولی به هر حال مانند همیشه هزینه اصلی این همه سومدیریت و بد سوادی کارشناسب انکار درک روابط و اصول ساده اقتصادی را ملت خواهد داد
ناشناس۴۷۹۶۴۲۲۲:۳۹:۳۱ ۱۳۹۷/۵/۱۵
آقا منم با حرف روحانی درباره همه پرسی موافقم!
ناشناس۴۷۹۶۶۸۲۲:۵۶:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۱۵
به شرطی که اولیش در مورد خودش باشه
ناشناس۴۷۹۹۰۳۰۶:۳۷:۴۷ ۱۳۹۷/۵/۱۶
باشه نترس هول نکن اول خودشه .
ناشناس۴۸۰۱۸۹۱۰:۲۱:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
چرا در زمان خروج آمریکا از برجام پیشنهاد همه پرسی را ندادند ، وقتی فشار اقتصادی در نهایت است احساسات بر عقل غلبه خواهد کرد پس اظهار این پیشنهاد تنها می تواند " فرار رو به جلو " باشد همین و بس .
کرجی۴۷۹۶۴۵۲۲:۴۲:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۱۵
نتیجه اولین رفراندوم برای عزل روحانی: ۹۰درصد موافق
ناشناس۴۷۹۹۴۰۰۷:۴۶:۴۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
معلومه که خیلی طرفدار مطالبات مردم هستید! آخه کسی که رفراندوم فراموش شده را دوباره به مردم برگرداند باید این طور باهاش برخورد بشه، چرا از ملت می ترسند عده‌ای،
ناشناس۴۷۹۶۹۲۲۳:۰۷:۲۸ ۱۳۹۷/۵/۱۵
صحبت های روحانی فقط مردم را عصبانی تر کرد و بی احترامی به مردم بود. صحبتهای تکراری بدون هیچ راهکار و برنامه ای برای این اقتصاد در حال فروپاشی و بشدت فاسد و رانتی و غیر شفاف از آن بدتر لبخندهای مصنوعی که می خواست به مردم نشان بده اوضاع چقدر خوبه اما نمی دانست که این لبخندها نمک پاشیدن بر زخمهای مردم است این لبخندها نشان می دهد ایشان درد مردم را متوجه نمی شود.
ناشناس۴۷۹۷۳۶۲۳:۳۸:۵۰ ۱۳۹۷/۵/۱۵
-- ، صحبت هاي آقاي رئيس جمهور چگونه ديدي ، ... به نظرت اميدي هست كه فرجي حاصل بشه و اوضاع اقتصادي مان خدا بخواد ... !! --انصافاً حرف هاي خيلي خوبي زد ، مثل هميشه !! ...البته گوش من به حرف هاي ايشان خيلي آشناست ، آخه من در دو انتخابات اخير كه جناب روحاني كانديد بودند از مستمعين پر و پا قرص صحبت ها و وعده هاي ايشان بودم !! ...صحبت هاي امشب هم دقيقا چون صحبت هاي زمان دو انتخابات اخير بود !! هيچ توفيري نداشت !! همه مثبت !! همه دلگرم كننده !! ...خيلي مشعوف شدم !! ... رجاءواثق دارم كه دو صد گفته مقدار زيادي كردار خواهد شد !! ... حالا خدا كريمه !! ... نگران نباش !! ... خدا انشاءالله خودش همه كا رها را درست كنه !! عرض كردم كه جاي نگراني نيست !! ...آسوده خاطر باش !! فقط و فقط دعا كن !! ...نا اميد شيطونه !! ... سلام ابوي خيلي خيلي برسان !... در خدمت باشيم !!!
ناشناس۴۷۹۷۶۶۰۰:۱۸:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
حیدری درباره‌ی انفجار نرخ ارز پرسید روحانی گفت ما در اقتصاد مشکلاتی داریم که مربوط به پیش از انقلاب است. بالاخره روحانی از احمدی نژاد عبور کرد! اقای روحانی ببخشید که ما مردم خوبی برای شما نبودیم!!!
ناشناس۴۸۰۰۶۳۰۹:۱۵:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۱۶
روحانی از اعتماد ملت عبور کرده بچه هاش هم اونور آب دارن با تحریم مبارزه میکنن!!!!!!!!!!
ناشناس۴۷۹۷۹۱۰۰:۳۲:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۱۶
این روزها همه از مردم دم می زنند!؟ شما از کجا اینقدر سریع به این نتایج رسیدید و نظرات مردم را جمع بندی کردید؟؟؟
ناشناس۴۷۹۸۰۴۰۰:۵۳:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۱۶
شما هم که دیواری کوتاهتر از روحانی سراغ ندارید !
ناشناس۴۸۰۷۷۴۱۴:۴۷:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
همه اختیارات کشور از مالی، اجرایی و....... در دست ایشون است. ریئس دولت (کل اختیارات اجرایی، حقوقی، مای و مالیاتی ، روابط خارجی...... ریس شورای مجازی ریس شورای عالی انقلاب فرهنگی .... عالی ملی ..... عضو شورای خبرگان عضو شورای مصلحت ..... نمیدونی یا خودت رو به او راه زدی؟ عجب دیوار کوتاهی عجب مرد فریبایی
Ali۴۷۹۸۱۸۰۱:۲۸:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
این مصاحبه نشون داد متاسفانه عمق بحران رو درک نکرده رییس جمهور و انگار رییس جمهور سوییسه و داره صحبت میکنه!!!!
ناشناس۴۸۰۷۶۶۱۴:۴۲:۰۴ ۱۳۹۷/۵/۱۶
وی همیشه طلبکار و فرافکن است. عذرخواهی برایش معنا ندارد. وی استاد "تهدید به بیان حقایق"! و "تکذیب منتقدان" و "تکذیب کارها و حرفهای خویش" است! طرفداران "وی" استاد انداختن گناه به گردن دیگران و معتقد به هیچ کاره بودن "وی" و هوچیگر و هیاهوطلب و تمامیت طلب(نمونه شورای شهر) هستند. سئوالی که باقیست: چه کسی وی را انتخاب کرد؟ چرا وی اصرار داشت که بازم رئیس باشه؟ چه کسی وی را مجبور کرد بیاید؟ چه کسی او را مجبور به ماندن کرده است؟ چرا فقط به بازنشستگان مناصب بالا میدهد؟ فقط مونده افراد را از بهشت زهرا برگرداند به وزارت؟ براستی چرا؟
ناشناس۴۷۹۶۱۰۲۲:۰۶:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۵
مبارک باشه.
ناشناس۴۷۹۶۳۴۲۲:۳۵:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۵
گریه داشت نه شادی این مصاحبه
محسن۴۷۹۷۹۴۰۰:۳۴:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
آقای روحانی عملا گفت جنگی علیه ایران هیچوقت رخ نخواهد داد!! ایکاش آقای حیدری می پرسید : پس چرا در ایام انتخابات، برجام را به جنگ گره زدید که تا همین الان هم یک عده همان باورها را همچنان دارند!!!!!!!
ناشناس۴۸۰۰۲۶۰۹:۰۱:۵۴ ۱۳۹۷/۵/۱۶
همه چی آرومه... من چقدر خوشحالم...
ناشناس۴۷۹۶۱۲۲۲:۰۹:۳۵ ۱۳۹۷/۵/۱۵
ترامپ دقایقی قبل فرمان اجرای تحریم را امضا کرد ، شما اینجا از بازگشت به برجام و مذاکره می گویی؟! چون هیچ برنامه ای ندارید ، فقط به مذاکره دلخوش کردید تا این ۳ سال هم بگذره...
ناشناس۴۷۹۹۰۴۰۶:۴۰:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
پیشنهاد شما؟
ناشناس۴۸۰۲۵۷۱۰:۵۸:۵۹ ۱۳۹۷/۵/۱۶
مذاکره
ناشناس۴۷۹۶۱۳۲۲:۱۴:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۱۵
یکبار مذاکره کردید و « تقریبا هیچ» رو برای ملت به ارمغان اوردید، بس است...
ناشناس۴۷۹۶۹۱۲۳:۰۷:۱۷ ۱۳۹۷/۵/۱۵
آخرش هم از امام رضا برای خودش خرج کرد!
رسول۴۸۰۰۶۵۰۹:۱۶:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
عجب تاثیری داشته این تقریبا هیچ! متعجبم که چرا همچنان تاثیر برجام را کم اهمیت جلوه می کنید
ناشناس۴۸۰۲۲۴۱۰:۴۲:۲۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
مشکل اینجاست که شماها می خواهید کم کاری دولت در برنامه ریزی برای اقتصاد کشور که نتیجه اش همین بلبشوی اقتصادی را به اسم نبود برجام قالب کنید دیدتان همین است و نمی دانید که این حقه برای مردم کهنه شدهاست و دیگر کسی باورنمی کند که برجام کاری کرده بود چون اگر ژله قوت داشت از لرزش خودش جلوگیری می کرد برجام اگر قوت داشت و درستو درمون داشت که به این سادگی کنار گذاشته نمی شد ببم جان
مرگ بر نیرنگ۴۷۹۶۱۴۲۲:۱۶:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۱۵
روحانی اعتراف وحشتناکی کرد: سال۹۲ نگذاشتیم دلار زیر۳۰۰۰ بیاید!؟؟ این‌ یعنی چی؟؟؟
ناشناس۴۷۹۶۳۵۲۲:۳۵:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۱۵
افت شدید ارز باعث ورشکستگی بانکها و موسسات کشور می شد!
ناشناس۴۷۹۷۱۴۲۳:۲۴:۲۷ ۱۳۹۷/۵/۱۵
الان که دلار بالا رفته باعث رونقشون شده؟
ناشناس۴۸۰۱۶۳۱۰:۰۵:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
بله. به گونه ای که همه سودای تاسیس بانک دارن
ناشناس۴۸۰۴۹۹۱۲:۴۰:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۱۶
مثبت اشتباه بود بانکها عامل بیماری اقتصادند
ناشناس۴۸۰۶۱۰۱۳:۳۲:۵۹ ۱۳۹۷/۵/۱۶
البته اسمش دیگه بانک نیست
سعید۴۸۰۱۷۰۱۰:۰۸:۴۴ ۱۳۹۷/۵/۱۶
اینکه "در اقتصاد" قیمت ارز بالا بره "افزایش تولید" و صادرات و جلوگیری از رکود و ... اتفاق میوفته درسته. حالا سوال اینه که چرا در ایران این اتفاق نمیوفته! و فقط از این جمله استفاده میشه تا رانتخواری افزایش پیدا کنه در صورتیکه اگر سال 92 اجازه میدادن قیمت ارز بیاد پایین قدرت خرید مردم بیشتر میشد. وقتی تولیداتمون رانتی هست توقع اینکه با صادرات بتونیم چرخ اقتصاد رو بچرخونیم غیر ممکنه. دلیلش اینه که ما فقط چیزی داریم که اسمش رو گذاشتیم تولید، در صورتیکه تولیداقتصادی در بازار معنا پیدا میکنه و بازار ناشی از عرضه و تقاضا هست. مگر ما در ایران چنین سیکل سالمی داریم؟ دلیل دیگه اینه که کلا ما یه چیزی داریم که اسمش رو گذاشتیم اقتصاد، مثل اینکه من بخوام اسم خودم رو بزارم انیشتین. حتی اگه همه دنیا منو به همین اسم صدا کنن من انیشتین نمیشم.
ناشناس۴۷۹۶۴۴۲۲:۳۹:۵۵ ۱۳۹۷/۵/۱۵
این نشون میده که نرخ دلار زیر 2000 هست ولی دولت به نفعش هست نرخ پایین نیاد دولت نفت میفروشه و اگر دلار بالا باشه ریال بیشتری به جیب میزنه
محمد قاسمی۴۷۹۷۱۲۲۳:۲۲:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۱۵
این رو راست میگه دلار به 2700 رسید که سیف گفت قیمت دلار بالای 3000 تومنه ولی فکر کنم این عمل سیف استثنا درست بود چون باعث رکود شدید و ورشکستگی شرکت ها میشد منتهی بالا بردن سود بانکی همون نتیجه رو در پی داشت
ناشناس۴۷۹۹۴۳۰۷:۴۸:۴۸ ۱۳۹۷/۵/۱۶
آقای اقتصاد دان اولا محمود ۳۲۰۰تحویل حسن داد ثانیا با وعده دلار هزار و دوهزار رای گرفتند ثالثا قطعا منافع ۱۰۰۰تا صراف و تاجر نورچشمی و اسپانسر انتخابات را به کل جیب و تامین غذا و داروی مردم ترجیح دادند. چون وقتی رکود پشرونده صادرات داری افزایش نرخ ارز یعنی زهر! پس توجیه الکی ممنوع!
ناشناس۴۸۰۶۶۸۱۳:۵۵:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
در زمان محمود به بالاي ٤ هم رسيد
ناشناس۴۷۹۷۶۵۰۰:۱۸:۱۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
اگه میذاشتن دلار به 1080 قبل تحریم برگرده الان دلار شاید 3 الی 4000 هزار تومن میشد اما با این کاری که کردن الان دلار 3200 شد ....
ناشناس۴۷۹۶۱۶۲۲:۱۸:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۱۵
به برجام برگردند و تعهدات رو انجام ندن ، چه فایده ای داره ؟! مثل اتحادیه اروپا ، بر حفظ برجام تاکید می کنه ، اما اقدام عملی هم نداره !!!
ناشناس۴۷۹۶۱۹۲۲:۲۴:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۵
اروپا ایستاد؟!!!!
ناشناس۴۷۹۶۲۰۲۲:۲۵:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۱۵
مذاکره، بدون روحانی ‌و تیمش...
ناشناس۴۷۹۶۲۲۲۲:۲۷:۳۱ ۱۳۹۷/۵/۱۵
منتظر استعفا در این برنامه زنده بودیم اما فقط حرف تکراری شنیدیم
بیگی29۴۷۹۶۲۵۲۲:۲۷:۵۹ ۱۳۹۷/۵/۱۵
ایشان و رئیس بانک مرکزی میگویند ارز در منزل نگهداری نکنید و به بانک بسپارید..... فرض کنیم قول دولت درست باشد و همان ارز را بدون چون و چرا پس بدهند،آیا این وجوه صرف درد کشور خودمان میشود؟ یا آنچه در دیگر رسانه ها میبینیم؟
سلام۴۷۹۶۲۶۲۲:۲۸:۲۸ ۱۳۹۷/۵/۱۵
حرفهایش نشان میدهد ذره ای به علم اقتصاد و مدیریت آشنا نیست. متاسفم برای کشورم
ناشناس۴۷۹۸۳۸۰۲:۵۶:۳۴ ۱۳۹۷/۵/۱۶
رییسی خیلی مسلط بود، حیف شد واقعا!
ناشناس۴۸۰۰۴۷۰۹:۰۹:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
چه ربطی داره !!!!!!!!!!
ناشناس۴۸۰۰۷۸۰۹:۲۳:۰۹ ۱۳۹۷/۵/۱۶
به رییسی نیکه ننداز این وسط
ناشناس۴۸۰۶۱۷۱۳:۳۴:۵۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
از بابتی موافقم چون همه تو دور ه اول ریاست جمهوری با احتیاط میرن جلو
ناروسینه۴۷۹۶۳۲۲۲:۳۵:۱۰ ۱۳۹۷/۵/۱۵
آقایان وآقازادگان که به احتمال زیاد ارز دارند ارز خود را به بانک بسپارند،مردم هم یاد بگیرند و اطمینان کنند.
ناشناس۴۷۹۶۴۹۲۲:۴۶:۰۰ ۱۳۹۷/۵/۱۵
روحانی رای مرا پس بده
ناشناس۴۷۹۷۴۱۲۳:۴۹:۳۱ ۱۳۹۷/۵/۱۵
همانطوری که نمایندگان مجلس هر وقت دلشان خواست امضایشان را پس می گیرند کاش ما هم میتوانستیم رأی خود را پس بگیریم و دولتهای ناکارآمد را بلافاصله برکنار کنیم.
ناشناس۴۸۰۱۹۰۱۰:۲۱:۱۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
آره تو حتما به روحانی رای دادی.ما هم گوشامون درازه!!!!
ناشناس۴۸۰۰۵۷۰۹:۱۳:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۱۶
دیگه به اون و اصلاح طلبا رای نده
امیر۴۷۹۶۵۰۲۲:۴۶:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۱۵
قانع نشدم روحانی
ناشناس۴۷۹۶۵۴۲۲:۴۸:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۱۵
تقریبا هیچ
ناشناس۴۸۰۰۶۱۰۹:۱۴:۵۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
تحقیقا هیچ
رجبی۴۷۹۶۵۶۲۲:۴۹:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۱۵
ع ع ع ع !!!! انگار نه انگار که ارزش پول ملی نصف شده! متاسفم برات
ناشناس۴۷۹۶۵۷۲۲:۵۰:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۱۵
آمریکا حتی تحریم های کره را هنوز لغو نکرده. کوبا هم با آمریکا مثلا خوب شد چه فرقی به حالشون کرد؟! آقای رییس جمهور خواهشا اینبار یک کاری کنید از این آمریکا بی نیاز بشیم. من حاضرم تحریم باشم ولی ایران سه سال دیگه یک امپراطوری درست کنه مثل همونی که زمان نادر شاه تو کتاب تاریخ میخوندیم و حسرت میخوردیم. فسادهای داخلی را هم واقعا تموم کنید تا اوضاع خیلی بهتر بشه.
ناشناس۴۷۹۸۴۹۰۴:۳۷:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
من با امپراطوري ساساني موافقم
خدایا خودت به داد ما برس۴۷۹۶۷۰۲۲:۵۷:۱۷ ۱۳۹۷/۵/۱۵
راجع به همه چیز گفت الا گرونی !!!
ناشناس۴۷۹۶۷۷۲۲:۵۸:۴۸ ۱۳۹۷/۵/۱۵
من فکر میکردم که آقای روحانی انگار درباره ایران حرف نمیزنه! ایشون بفرمایند ظرف 20 سال اصلاحات و این 5 سال ریاست جمهوریشون چه اصلاحاتی انجام دادن؟
علي۴۷۹۹۱۵۰۷:۰۹:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
مشكل ما اينه اصلاح طلب و اصولگرا ديگه فرقي نداره يكيشون فرشته و اون يكي ديو نيستند
ناشناس۴۷۹۶۸۱۲۳:۰۱:۱۶ ۱۳۹۷/۵/۱۵
امید صفر تدبیر صفر
ناشناس۴۷۹۶۸۶۲۳:۰۴:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۵
متاسفم چرا که اصلا براش مهم نیست که سرمایه مردم که با این همه زحمت پس انداز کردند یک شبه به یک سوم تبدیل میشود و یا تقلیل حقوق و درامد مردم که دارد فقر مطلق ایجاد میکند و سعی در کوچک نشان دادن مشکلات کشور این حرف ها از نظر من با واقعیت فرسنگ ها فاصله داشت و توهین به مردم بود و هیچ چیز واقعی نبود
ناشناس۴۷۹۸۷۴۰۵:۳۸:۵۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
دوست عزیز خیلی چیزها در ایران قیمت پایینتری داره در مقایسه با جاهای دیگه.
mahdi۴۷۹۶۹۷۲۳:۱۱:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۱۵
متاسفم برای مجری برنامه که قیمت دارو رو در کشور پایین میدونه .
ناشناس۴۷۹۶۹۸۲۳:۱۱:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۱۵
سلام آقای روحانی مثل همیشه زیبا و پروانه ای صحبت کردند !!!! آیا واقعا ضرورتی داشت که این مصاحبه انجام بشه !@ چه حرف تازه ای داشت. تنها نکته قابل تامل این سناریو، بحث همه پرسی بود. ظاهرا پذیرفته شده که عدم اعتماد و قبول دولت از سوی مردم، به معنی شکست محض هست
زاهدی۴۷۹۷۱۶۲۳:۲۴:۵۵ ۱۳۹۷/۵/۱۵
روحانی توان اداره کشور و نداره
ناشناس۴۷۹۹۹۲۰۸:۳۳:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
شما داری بفرما
پیرمرد۴۸۰۳۴۳۱۱:۴۰:۳۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
چون قدرت لازم را ندارد و دیگران چوب لای چرخ می گذارند.
ناشناس۴۷۹۷۲۱۲۳:۲۹:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۵
روحانی کاملا سياستمدارانه و هوشمندانه به امریکا تفهیم کرد که کشورمان در برابر فشارهای امریکا خواهد ایستاد . و صریح گفت با عهد شکن نمیشود کنار امد .
ناشناس۴۷۹۷۳۴۲۳:۳۶:۳۹ ۱۳۹۷/۵/۱۵
مشكل ايران دزدهاست رانتخوار اختلاس است آقازاده ها در خارج از كشور است مشكل گردن امريكا ميندارند
ناشناس۴۷۹۷۴۳۲۳:۵۲:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۱۵
آقازاده ها و دوستان جناب روحانی به سایت الف حمله کردن و به نظراتی که علیه روحانی باشه منفی میدن!!!!!!!!!!
بهروز۴۷۹۷۸۱۰۰:۲۸:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۱۶
قبلا میگفت دولت قبل باعث شده الان میگه قبل انقلاب لابد سال دیگه میگه مقصر آدم بوده.
ناشناس۴۷۹۸۰۷۰۱:۰۲:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
رییس جمهور طوری حرف میزد که من فکر کردم در مورد سوییس داره صحبت میکنه
ناشناس۴۷۹۸۱۲۰۱:۱۸:۰۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
حرفهای تکراری اینها برای مردم اب و نون نمیشه با مردم رو راست نبودین فقط حرف زدین بدونه عمل
ناشناس۴۷۹۸۱۳۰۱:۱۹:۱۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
روحانی:اگر خدای نکرده فسادی در جامعه رخ بدهد!!!!!!!!!!!¡!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!آخه چرا از به همین راحتی و جرات دارید از خدا مایه بذارید!!!؟؟؟؟
ناشناس۴۷۹۸۳۰۰۲:۱۰:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۱۶
مسئله این است که این گفتگو نبود، سخنرانی بود... آخه این چه وضع گفتگوست ... مجری همش داره آسه آسه سوال می پرسه که نکنه روحانی بدش نیاد... چالشی باید سوال پرسید... نه مثل حیدری و رشیدپور و ...
ناشناس۴۷۹۸۴۱۰۳:۲۲:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
من به شخصه از این مصاحبه راضیتر از قبلیها هستم. به نظرم در این مصاحبه صداقا بیشتری وجود داشت با اینکه کماکان سوالات متنوع نبود و متاسفانه بخاطر بعضی از مسایل بی پرواتر هم نبود. ولی در مجموع خیلی مثبت تر و تاثیرگذار تر بود. از اینکه تحریم بد هست و تاثیراتی دارد شکی نیست ولی بیشتر مشکلات ما از درون هست و این تحریمها فقط مشکلات درونی ما را بیشتر نمایان میکنه. من خودم به شخصه با مذاکره با امریکا موافق هستم اما در شرایط فعلی فکر می کنم اشتباه باشه بخاطر اینکه امریکا کلا غیر منطقی و غیر مسولانه داره رفتار میکنه و طبق شواهد ایران طبق برجام عمل کرده. مسایل دیگر را نمیشه به برجام گره زد. من فکر می کنم ما احتیاج به بازسازی از درون داریم.
ناشناس۴۷۹۸۴۵۰۴:۰۱:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
مصاحبه در بعد خارجی خوب و منطقی بود و در بعد داخلی از جمله مشکلات اقتصادی، گرانی ها و نرخ ارز افتضاح بود. مشکل خودرو هم که اصلا نداریم... آقای روحانی، دولت تلاشش را میکند جواب قانع کننده ای برای مردم نیست.
ناشناس۴۷۹۸۵۵۰۴:۵۲:۵۴ ۱۳۹۷/۵/۱۶
روحانی اگه یه شبانه روز هم حرف بزنه، در جمع بندی می بینیم هیچی نگفته.
ناشناس۴۸۰۰۳۱۰۹:۰۳:۲۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
یاد احمدی بخیر
ناشناس۴۸۰۰۸۲۰۹:۲۴:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
مرد مردمی و عمل نه حرف
ناشناس۴۷۹۸۸۲۰۵:۵۲:۲۳ ۱۳۹۷/۵/۱۶
از اینکه سو مدیریت و فساد در سیستم وجود داره شکی نیست. از اینکه تصمیمات حذبی و احساسی ضد مدافع ملی گرفته شده شکی نیست. از اینکه نظام اشتباهات فاحشی داشته شکی نیست. ولی سوال این هست که نقش مردم در این شرایط چی بوده؟ چی کسی داره یارانه میگیره در صورتی که احتیاج نداره؟ چه کسی رفت در صفهای طویل خرید موبایل ایستاد و چند تا چند تا خط ثبت نام کرد که گرانتر بفروشه؟ چه کسی رفت ماشین بی کیفیت پیش خرید کرده که بره گرانتر بفروشه؟ چه کسی بجای سرمایه گذاری برای پیشرفت خودش رفت موبایل آنچنانی خرید و یا عمل زیبایی کرد؟ چه کسی رفت توی صف ارز ایستاد که دلار بخره در صورتی که رنگ خارج را تاحالا در زندگیش ندیده؟ چه کسی بجای نخریدن جنس گران حمله کرد و انبار خانه اش را پر کرد؟ چه کسی رفته سفر و جز آسیب زدن به محیط زیست کار دیگه ای نکرده؟ چه کسی برای پیش برد کارش در ادارات رشوه نداده؟ و خیلی موارد دیگه... خوب دولتها بد بودند، اشتباه کردند, رانت و دزدی کردند، و خیلی کارهای دیگر کردند، قبول. من و تو چیکار کردیم؟؟؟
ناشناس۴۷۹۸۸۸۰۶:۰۰:۳۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
آقای روحانی اگه مذاکره با آمریکا خوبه پس این چهل سال مرگ بر آمریکا گفتن چی بود؟
همشهری۴۷۹۸۹۲۰۶:۰۸:۴۸ ۱۳۹۷/۵/۱۶
تا دزدی هست همه این حرفا کشکه !!!
حرف حق۴۷۹۸۹۴۰۶:۱۴:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
الف - ايشان مشكلات اقتصادي را به قبل از انقلاب نسبت داد ب- قيمت بنزين و غيره در كشورهاي مثل عربستان و تركيه را گفت درامد انها را نگفت ج- در مورد تحريم خودرو و غيره سكوت كرد
ناشناس۴۷۹۹۰۷۰۶:۵۵:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۶
یه مشت دروغ
ناشناس۴۷۹۹۰۸۰۶:۵۵:۴۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
نشون داد چیزی برای گفتن نداره و پاسخ قانع کننده و برنامه مناسبی برای اوضاع افتضاح اقتصادی نداره...جیک جیک مستونت بود یاد زمستونت نبود؟ آقای روحانی! یک ملت به تو و شعارهات اعتماد کردن که با تدبیر و امید کشور رو به نقطه درخشانی میرسانی! پاسخ اعتماد ملت رو بدجوری دادی.
ناشناس۴۷۹۹۲۲۰۷:۳۱:۱۸ ۱۳۹۷/۵/۱۶
پس یه شلوغی مشکوک در مشهد اقتصاد و ارز را بهم ریخت البته گرانی بیکاری عدم اعتماد به آینده و بی ثباتی اقتصادی و رانت و فساد و .... اصلا وجود ندارد .از این مصاحبه به این نتیجه رسیدم که ایشان مطلقا نگرانی و تنش حاصل از آن در جامعه را نمی بیند یا نمی خواهد ببیند
ناشناس۴۸۰۱۴۴۰۹:۵۶:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۱۶
گرانی دلار بخاطر رژیم گذشته است جل الخالق به چیزهای نشینیده مشکل همین جاست در هر کاری شکست میخوریم کسی دیگر مقصر است و ما مسئولیت نداشتیم
ناشناس۴۷۹۹۳۴۰۷:۴۳:۱۵ ۱۳۹۷/۵/۱۶
بنده یک سئوال از رئیس جمهور دارم و امیدوارم اهل رسانه متعهد زحمت این سئوال را بکشند . آقای روحانی شما از اینکه قیمت بسیاری ( تقریبا تمام) کالاها و خدمات مورد نیاز مردم اعم از کالاهای اساسی و یا لوازم خانگی و لوازمات ضروری زندگی به یکباره بین 50 تا 200 درصد افزایش یافته و قدرت خرید 80 درصد مردم بشد کاهش یافته ناراحت نیستید؟ و امید و اعتماد مردم را بر باد دادید ناراحت نیستید ؟ و از اینکه حدود 20 میلیون جوان ایران توان مالی و اشتغال و امکانات ازدواج ندارند و امکان لغزش و گناه بشدت در جامعه وجود دارد ناراحت و عذاب وجدان ندارید ؟
ناشناس۴۷۹۹۴۵۰۷:۵۱:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۱۶
روحانی: معتقدم در شرایط فعلی که دشمن به ما فشار می‌آورد باید یارانه‌ها را پرداخت کنیم اعتقاد خوبی دارید معلوم است که با یارانه 45500 تومانی همه مشکلات ریشه کن شده اند یارانه بگیران را با نجومی بگیران مقایسه نکنید چون فشار تحریم و تورم و فساد و رانت فقط و فقط بر دوش نجومی بگیران است خدا بر حافظ رحمت کند که فرمود یار اگرننشست با ما نیست جای اعتراض پادشاهی کامران بود از گدایی عار داشت بلبلی برگ گل خوش رنگ در منقار داشت واندر آن برگ و نوا خوش ناله های زار داشت
ناشناس۴۷۹۹۷۴۰۸:۱۹:۰۸ ۱۳۹۷/۵/۱۶
خاتمی که با تکرارش سرمون کلاه گذاشت.
مهدی۴۷۹۹۹۹۰۸:۳۸:۴۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
بنام خدا- آنچه که گفه شد تقریبا همانی بود که در مصاحبه صدا و سیما با مردم کوچه و بازار ( البته بعد از ویرایش) از دهان مردم بیرون می آید. بسته ارزی برای مردم موقعی اهمیت دارد که تاثیر بر روی کالاها و خدمات داخلی داشته باشد. حفظ قیمت ها در چه سطحی قرار است انجام شود؟ نرخ لبنیات به قبل از 30 تیر بر می گردد؟ قیمت مسکن چه خواهدشد؟ بیکاری را چطور پاسخ می دهید؟ نرخ افزایش یافته دارو تعدیل می شود. خدمات بیمارستانی و آزمایشگاهی چطور؟ البته وقتی آقای روحانی وضع کشور را با افغانستان و عراق می سنجد لابد همه مردم الان باید شکرگزار مدیریت دولت باشند و وقتی در این کشورها هر روز عده ای بر اثر بمب گذاری جان می دهند این حرفها اصلا جایی ندارد اما برای حفظ جان مردم دراثر حوادث رانندگی ، بیمار یهای تغذیه ای و پارازیت و ... هم برنامه نداد. برادر روحانی قرار بود حقایق را بگویی اما آن را به مجلس احاله کردی به امید اینکه سوال پس گرفته شود...و اگر نشود در مجلس هم چیزی برای گفتن نخواهی داشت...حقیقت را بگو.. النجاه فی الصدق..
حسین۴۸۰۰۰۰۰۸:۳۸:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۶
اگه اینجوری میخاد توجیه کنه که اصلا اگه حرف نزنه بهتره،با لفاظی و مردم مردم گفتن و نشان دادن اینکه همه چیز گل و بلبله بیشتر آنها را جری تر می کنی.
پیما۴۸۰۰۱۱۰۸:۵۱:۴۴ ۱۳۹۷/۵/۱۶
راست و حسینی مشکل ما اینه که برادر رئیس جمهور و معاون اولش دزدن!
ناشناس۴۸۰۰۲۹۰۹:۰۲:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
شعور ما چند؟
ناشناس۴۸۰۰۴۴۰۹:۰۹:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
برای دولت راهکار دارم قانونی تصویب کنید که وقتی مردم سرمایه هایشان را در بانک میگذارند به ارزش دلار محاسبه شود که در صورت بی ارزش شدن ریال برابر دلار در ان روز محاسبه گردد و تحویل شود که در اثر بی ارزشی ریال سرمایه مردم نابود نشود البته میدانم که موافقت نمیشود چون این راهی شده برای کسری بودجه و بدهی ها و ولخرجی دولت از کیسه مرد و حقوق های مردم هم باید چنین محاسبه ای صورت گیرد تا در امان باشد درامد مردم از شما دولتیان که هر چهار سال دارید سرمایه و درامد مردم را به یک سوم تقلیل میدهید
ناشناس۴۸۰۰۵۹۰۹:۱۴:۲۶ ۱۳۹۷/۵/۱۶
دیشت روحانی صراحتا اعتراف کرد که نگذاشته ارزش پول ملی بالا رود و در نهایت بی توجهی به ملت هیچ سخنی از کاهش قدرت خرید مردم و تورم 300 در صدی نزد. چون هدفش این است که به ملت ثابت کند که ایران بدون سلطه امریکا هیچ کاری نمی تواند بکند. البته برای راه گم کردن مقداری ظریف به امریکا حمله نمود. برای این که ایران تبدیل به سوریه نشود و قبل از تظاهرات و مخالفت مدنی مردم نمایندگان باید فورا رئیس جمهور را عزل نمایند
شهروند بی پول۴۸۰۰۷۶۰۹:۲۱:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۱۶
رییس جمهور گفت قیمت کالاهای اساسی تا فروردین 98 تغییر نمیکنه. لبنیات که رسما اعلام شد. تو فروشگاه های بزرگ اکثر لوازم خانگی عدم موجودی خورده. سیب تو تره بار دیگه زیر 9800 نیست. شما را به خدا قسم اینقدر دروغ نگید. شما ها مسلمان هستین. واقعیت ها رو ببینین. گرانی وحشتناکه. بیکاری، فقر، فساد و فحشا داره بیداد میکنه.
ناشناس۴۸۰۱۱۲۰۹:۴۲:۱۸ ۱۳۹۷/۵/۱۶
آقای رئیس جمهور، فکر کنم سخنرانی های عامه پسندانه دیگه تو ایران جواب نمیده. شعور سیاسی و اجتماعی ملت ایران در مقایسه با کشورهای دیگه خیلی بالاست. ملت دارن با چشم های خودشون قیمت های عجیب و غریب کالاهای اساسی و غیر اساسی و بالا رفتن هر روزش رو میبینن. چرا به شعور مردم توهین میکنی؟ مرغ بالای کیلویی 10000 تومن، گرون شدن یکباره لبنیات، گرون شدن تره بار مصرفی مردم، گوشت گوسفند کیلویی 63000 تومن (که دست عمده ملت بهش نمیرسه) در بخشی از کالاهای اساسی و گرون شدن بخش زیادی از کالاهای غیر اساسی و در بعضی موارد عدم موجودیشون چه معنی میتونه داشته باشه؟ ضمنا مبارزه با فساد فقط با حرف نمیشه، باید اقدام اساسی تری کرد. در نهایت "دو صد گفته چون نیم کردار نیست"
ناشناس۴۸۰۱۲۹۰۹:۵۰:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۶
در بعضی کشور های لاتین که وضعیت ما را دارند البته نفت ندارند مردم راهکاری درست کردن که دولت فلج شده در معاملات حتی خریدن غذا دیگر از پول رایج کشورشان استفاده نمیکنند همه با دلار خرید و فروش میکنند و این کار باعث شده دولت ها در مخمصه مالی گیر کنند و استعفا بدهند چون اگر پولی چاپ کنند ارزش پول بجای دوبرابر شدن در برابر دلار ارزشش را بیست برابر از دست میدهد
ملت۴۸۰۱۳۰۰۹:۵۰:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۶
وقتي روحاني ميگه امريكا از سالهاي دهه ٢٠ تا به حال بايد به ما خسارت بده هم أعصابم بهم ميريزه هم چار ستون بدنم مي لرزه كه اگر امريكا بده بايد دوستي خرج باز سازي ها كنيم
امین۴۸۰۱۴۹۰۹:۵۹:۲۴ ۱۳۹۷/۵/۱۶
جواب ناکارامدی دولت و بی عرضگی شده برگزاری رفراندوم یعنی به این ظریفی ادم نمیتونه خرابکاری ای که کرده جبران کنه دمت گرم
هاتف۴۸۰۱۵۲۱۰:۰۰:۱۹ ۱۳۹۷/۵/۱۶
آقای ریئس جمهور خیلی ضعیف ظاهر شدند. که بنده از آن حضور برای " هیچ " یاد میکنم، زیرا ایراد نمودند : 1- مشکلات بانکی " ارزی " کشور مربوط به قبل از انقلاب است. 2- اختلاس ها و...امر عادی است، چون در فضای تحریم ها هستیم. 3- حفاظت از مناطق دریای جنوب و جنوب غربی کشور دست فلان ...است !؟ 4- من به وعده های انتخاباتی خود وفاه دارم ، ولی به آنها عمل نمیکنم. 5- همین که قیمت " بنزین ، گاز خانگی و برق کمتر از کشور ترکیه .عربستان و...جای شکرش باقیه . 6-ایشان خواهان برخورد به مفسدان اقتصادی و رانت بگیر هاهستند،ولی اراده ای برای برخورد با " برادر، پسرخاله ها، پسر عمه ها و...وزرای و معاونین وزیر آلوده ی خود ندارند. فقط خواهان مجازات هستند، مجازات کی !؟ 7- ایشان از افتضاهای سر سام آور اقتصادی و کاهش 50 الی 60% قدرت خرید مردم صراحتا سنخن به میان نیآوردند. 8- ایشان از بد عهدی آمریکاییان بعلت خروج آنها از " برجام " صحبت کردند.ولی از بدعهدی خود در خروج از قول و قرارهای دوران انتخاباتش به مردم ایران پاسخگویی و علت وعلل و دستهای پشت پرده این " مافیای " اقتصادی هیچ صحبتی نکردند. 9- ایشان با دست خالی و بیاناتی تکراری مملو از اما . اگر بدون شفاف سازی در تلویزیون ظاهر شدند.در کلامش نه اقتدار وجود داشت.نه عزم جدی برای مجازات " تروریست های اقتصادی " نه طرح جامعه برای بر گرداندن قطار اقتصادی خارج شده از ریل اعتدال و توسعه و....
ناشناس۴۸۰۱۸۶۱۰:۱۸:۲۸ ۱۳۹۷/۵/۱۶
من از پيشنهاد اقاي روحاني كه مردم هرچي ارز وطلا دارن ببرن تو بانك بذارن استقبال ميكنم ولي توصيه ميكنم اول مسئولان درجه يك تمام سپرده هاي خارج از كشور را به بانكهاي ايران انتقال دهند بعد از مردم بخوان چندرغاز ذخيره خود را فدا كنند ا
سید علی حجازی۴۸۰۱۸۷۱۰:۱۸:۴۳ ۱۳۹۷/۵/۱۶
با مشکلات باید استادانه و اصولی برخورد کرد وقتی که انسان قصد گول زدن و رویی نداشته باشد و اصطلاحات حرف دل و زبانش یکی باشد خدا به او کمک کرده و خوب و جامع و گرما بخش حرف می رند ریاست جمهور محترم ما اینگونه بود و خدا این مرد را موفق کند من کامنت های بالا را نگاه می کنم و منفی دادن ها رامی بینیم می مانم که بعضی ها اصوات دنبال چی هستند ایشان از برنامه حرف رد از اتحاد از مقاومت از عزم دولت و از مردم و از اینکه هر چیز و همه چیز بدست مردم است با خواست مردم و با سعی مردم مصداق عینی و قرآنی آیات دیل : - إِنَّ اللَّهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ (الرعد﴿۱۱﴾ ( در حقيقت ‏خدا حال قومى را تغيير نمى‏ دهد تا آنان حال خود را تغيير دهند ) -وَأَنْ لَيْسَ لِلْإِنْسَانِ إِلَّا مَا سَعَى النجم﴿۳۹﴾و اينكه براى انسان جز حاصل تلاش او نيست ایشان پدرانه مردم را نصیحت می کرد و قاطعانه دشمنان را هشدار داد اگر چه بر خلاف گفته رهبری, دولت دل به برجام بست . اما با بدعهدی آمریکا درکار مقابله است و ایشان و تیمشان ضمن اطاعت از رهبری در عرصه سیاست ضرر را به حداقل رسانده اند انزوای سیاسی آمریکا علی رغم بر سلطه بلاشک دلارش نشان از پختگی وزارت خارجه ایران و شخص آقای ظریف دارد ایشان به بهترین وجهی آشوب گران را (منافقین و سلطنت طلب ها و ... )محکوم کرد و اتفاقا اشاره ای بجا داشت به پیوند شوم افراطیون داخلی که در کار استعفا دولت اند (حتی با خودزنی انقلاب در این شرایط بسیار حساس ) و براندازان خارجی است که در خیال خامشان با توجه به محاسبات خامشان تنها جایگزین این دولت را ضد انقلاب می دانند ایشان در کار اتحاد قوا بود و هست ایشان بر تجارب گران قیمت ناشی از جنگ در کنترل قیمت ها و حفاظت از قشر آسیب پذیر و ارائه کالاهای اساسی چیزی که مورد اتفاق کلیه اقتصاددانان است اشاره کرده بود ایشان از قدرت ملی و تسلیم ناپذیری اشاره داشت و بر قدرت نیروهای نظامی و دفاعی مملکت و مقابله به مثل چه در حرف (جنگ روانی ) چه در عمل (نظامی ) اشاره داشت فقط به همین بسنده میکنم چه معنا دارد ارز مملکت در اختیار کالاهای لوکس و ریا کاری و حرص ماشین بازی مشتی تازه به دوران رسیده باشد
ناشناس۴۸۰۴۳۱۱۲:۱۱:۲۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
بله شمادرست می فرماییددست مردمه ،مردم ف سادورانت خواری دولتمردان خودرامیبینندولی سکوت کنندوهزینه تمام این ناکارآمدی ها وسومدیریت هاوفسادواختلاس هارومردم بپردازند
احمد۴۸۰۷۳۹۱۴:۲۵:۰۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
آقای روحانی احتمالن خودتون نیستید با اسم مستعار ع.ح
ناشناس۴۸۰۱۹۱۱۰:۲۱:۴۲ ۱۳۹۷/۵/۱۶
ارز 4200 برای دارو و مایحتاج و دلار 9500 ازاد وقتی چنین تفاوت قیمتی باشد تمام قاچاقچی ها و انها که رانت دارند تمام این مایحتاج را جمع میکنند و به کشور های همسایه انتقال میدهند و دوبرابر میفروشند یعنی تاراج ارزاق عمومی برای کشور های همسایه و رانتی دیگر برای عده ای که دستی در کار دارند شما چگونه این اشتباهات پی در پی را توجیه میکنید فکر کنم این جماعت چیزی درباره اقتصاد اصلا نمی دانند و همین مردم را بیچاره کرده و تاراج اموال کشور به نفع افراد خاص
ناشناس۴۸۰۲۱۱۱۰:۳۱:۲۸ ۱۳۹۷/۵/۱۶
حسن احمدی نژاد یا محمود روحانی؟؟؟؟ مساله این است!!!!
ناشناس۴۸۰۴۶۹۱۲:۲۷:۲۷ ۱۳۹۷/۵/۱۶
برای ما خیلی با سیاست هستی ولی در برابر غرب خیلی خیلی ساده ای که اگر نبودی نمی گفتی " اگر صداقت داشتند ... " . این غربیها کی صداقت داشتند؟؟؟
مازنی۴۸۰۵۱۹۱۲:۴۸:۳۱ ۱۳۹۷/۵/۱۶
من سالها تو یه صنعت غذایی کار میکردم که جدیدا بدلیل تغییر قیمت و عدم فروش بعضی مواد اولیه داخلی و نیز تحریم مواد ساخت ظروف و فویل انها و قطعات دستگاهها صنعت تعطیل کرد و من بیکار شدم ، آقای روحانی ...... هزینه هایی که به دولت مربوط میشه شامل هزینه قسط مدرسه بچه هام ( که دولتی هم هستند ، تیزهوشان از بچه ها امسال دو میلیون تومان گرفتند) بعلاوه قسط وام های بانکها ازجمله مسکن ، بعلاوه پول آب و برق و گاز هست (یارانه ام هم قطع شده) متوسط ماهانه این هزینه ها دو میلیون تومان برایم می ایستد.... آقای روحانی ..... برای یک شروع جدی حداقلی و عملی و خارج از حرفهای تکراری لطفا دستور بدهید ادارات و بانکهای تابعه بالا که همگی دولتی هستند در ایام بیکاری که در آمدی نداریم از بنده و امثال بنده که کم هم نیستند گرفتن قسط را متوقف کنند تا انشاالله اوضاع عادی شود ، بقیه امورات غیر دولتی و مایتاج اولیه زندگی از نان ... با خودمان ، با حرف زدن خالی که مشکل حل نمیشود برادر من ، چه فرمایی ؟؟؟ بسوژی یا بسوژوم ، تقاضای بی ربط یا توهینی هم تو پستم نیست .
ناشناس۴۸۱۰۰۱۱۷:۲۵:۵۴ ۱۳۹۷/۵/۱۶
آقای روحانی دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را به قول خودتون شما یک جوری صحبت کردی که بنده تصور کردم در کشور دیگه زندگی میکنم... ایران هم همه چیز گل و بلبل هست.... همه چیز آرومه.. ما چقدر خوشبختیم...

پربحث‌های اخیر

 1. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 2. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 3. عوارض مصرف نمک های دریایی

 4. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 5. هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

 6. خطرات مصرف گوشت قرمز

 7. شیوع مصرف قلیان در بین زنان/ این سفره‌خانه مجردی نیست!

 8. عکس‌هایی از زیبایی های پاییز و زمستان کانادا   

 9. زندگی لاکچری

 10. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 11. روزنامه ترکیه‌ای: عربستان و امارات آشکارا علیه ترکیه اعلان جنگ کرده‌اند

 12. گل‌های شب دوم لیگ قهرمانان اروپا؛ سوپر کاشته‌های سانه و گریمالدو

 13. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 14. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 15. تیراندازی در شهر استراسبورگ فرانسه/ پلیس مظنون تیراندازی را کشت

 16. سنای آمریکا دو قطعنامه علیه عربستان سعودی تصویب کرد

 17. معاون باشگاه استقلال: ما هم باید از اول سر و صدا راه می انداختیم

 18. وزیر ارشاد: میانگین بالای سن ازدواج نگران کننده است/ با خانواده می‌توان به آینده ایران امیدوار بود

 19. تندیس مهر حقوق بشر به "علی دایی" اهدا می‌شود

 20. دخالت سعودی‌ها و صهیونیست‌ها به نفع ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ آشکار می‌شود

 21. مصرف مشروب به سنین مدرسه رسیده است

 22. هشدار اصفهانیان به داوران؛اشتباه تاثیر گذار داشته باشید،برخورد می‌شود

 23. سلفی خندان حاج‌ قاسم با نوجوانان/عکس  

 24. پیشنهادات پورابراهیمی برای بودجه سال 98

 25. پوتین و ترامپ چه زمانی دیدار خواهند کرد؟

پربحث‌های دیروز

 1. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 2. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 3. زنگنه: بازگشت کارت سوخت جدی اما تصمیمی برای سهمیه‌بندی و قیمت بنزین گرفته نشده

 4. وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح‌طلبان بود

 5. عوارض مصرف نمک های دریایی

 6. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 7. هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

 8. خطرات مصرف گوشت قرمز

 9. سفیر ایران در تقلیس: گرجستان نقص قوانین خود را با برخوردهای خشونت‌آمیز جبران نکند

 10. شیوع مصرف قلیان در بین زنان/ این سفره‌خانه مجردی نیست!

 11. عکس‌هایی از زیبایی های پاییز و زمستان کانادا   

 12. زندگی لاکچری

 13. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 14. تیراندازی در شهر استراسبورگ فرانسه/ پلیس مظنون تیراندازی را کشت

 15. سنای آمریکا دو قطعنامه علیه عربستان سعودی تصویب کرد

 16. معاون باشگاه استقلال: ما هم باید از اول سر و صدا راه می انداختیم

 17. وزیر ارشاد: میانگین بالای سن ازدواج نگران کننده است/ با خانواده می‌توان به آینده ایران امیدوار بود

 18. تندیس مهر حقوق بشر به "علی دایی" اهدا می‌شود

 19. دخالت سعودی‌ها و صهیونیست‌ها به نفع ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ آشکار می‌شود

 20. مصرف مشروب به سنین مدرسه رسیده است

 21. هشدار اصفهانیان به داوران؛اشتباه تاثیر گذار داشته باشید،برخورد می‌شود

 22. سلفی خندان حاج‌ قاسم با نوجوانان/عکس  

 23. پیشنهادات پورابراهیمی برای بودجه سال 98

 24. پوتین و ترامپ چه زمانی دیدار خواهند کرد؟

 25. هیات پاکستانی قول پیگیری آزادی ۷ مرزبان ایرانی را داد

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 10. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 11. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 12. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 16. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 17. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 18. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 19. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 20. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 21. حرف های یک مهندس برق مملکت

 22. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 23. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 24. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 25. چند نکته در مورد بازار خودرو

پربحث‌های اخیر

 1. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 2. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 3. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 4. چرا بابک زنجانی هنوز اعدام نشده است؟

 5. واکنش وزیر کشور به سمت جدید فرزندش

 6. توضیحات دادستان درباره فوت وحید صیادی نصیری

 7. سخنگوی سپاه: تمام تحریم ها را به فرصت طلایی تبدیل کرده ایم

 8. واکنش مجمع تشخیص به مطالب مطرح شده در«حالا خورشید»

 9. سردار حاجی زاده: تحریم هیچگاه برداشته نخواهد شد/ دشمن در حوزه موشکی ما اراده‌ای ندارد

 10. آیا رحمانی فضلی فرزند خود را نخبه و نابغه اقتصادی توصیف کرده بود؟

 11. تقریبا تمام عوامل داخلی حادثه تروریستی چابهار دستگیر شده‌اند

 12. احمد توکلی: عدم رعایت دستور امیرمومنان(ع)، علت اصلی ظلم اداری است

 13. ۶ عامل عمده که آزمایش‌های موشکی ایران را توجیه می‌کند

 14. هشدار روحانی و امنیتی که اروپا ممکن است از دست بدهد

 15. از تابستان سرد ایرانی تا پاییز داغ فرانسوی!

 16. روایت دیدار خانواده‌های شهدا با رهبری/ خانه‌ات شهیدآباد است!

 17. روایت وزیر دولت احمدی نژاد از دیدار با ولعیهد سعودی

 18. شاپرک شجری‌ زاده کیست؟

 19. عاملی که قوم شعیب(ع) را گرفتار عذاب کرد

 20. احتمال افزایش سهمیه زنان در انتخابات مجلس

پربحث‌های دیروز

 1. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 2. وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح‌طلبان بود

 3. سفیر ایران در تقلیس: گرجستان نقص قوانین خود را با برخوردهای خشونت‌آمیز جبران نکند

 4. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 5. چرا بابک زنجانی هنوز اعدام نشده است؟

 6. واکنش وزیر کشور به سمت جدید فرزندش

 7. توضیحات دادستان درباره فوت وحید صیادی نصیری

 8. سخنگوی سپاه: تمام تحریم ها را به فرصت طلایی تبدیل کرده ایم

 9. واکنش مجمع تشخیص به مطالب مطرح شده در«حالا خورشید»

 10. سردار حاجی زاده: تحریم هیچگاه برداشته نخواهد شد/ دشمن در حوزه موشکی ما اراده‌ای ندارد

 11. آیا رحمانی فضلی فرزند خود را نخبه و نابغه اقتصادی توصیف کرده بود؟

 12. تقریبا تمام عوامل داخلی حادثه تروریستی چابهار دستگیر شده‌اند

 13. احمد توکلی: عدم رعایت دستور امیرمومنان(ع)، علت اصلی ظلم اداری است

 14. ۶ عامل عمده که آزمایش‌های موشکی ایران را توجیه می‌کند

 15. هشدار روحانی و امنیتی که اروپا ممکن است از دست بدهد

 16. از تابستان سرد ایرانی تا پاییز داغ فرانسوی!

 17. روایت دیدار خانواده‌های شهدا با رهبری/ خانه‌ات شهیدآباد است!

 18. روایت وزیر دولت احمدی نژاد از دیدار با ولعیهد سعودی

 19. شاپرک شجری‌ زاده کیست؟

 20. عاملی که قوم شعیب(ع) را گرفتار عذاب کرد

 21. احتمال افزایش سهمیه زنان در انتخابات مجلس

 22. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 3. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 4. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 5. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 6. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 7. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 8. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 9. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 10. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 11. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 12. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 13. کدخدایی: اظهارات محمودصادقی را از طریق قوه قضائیه پیگیری می‌کنیم

 14. صادق زیباکلام: به‌خاطر دفاع از روحانی شرمنده‌ایم

 15. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 16. امیرآبادی فراهانی: حضرات موضوع سازش با آمریکا را به خواب ببینند/ سخن گفتن از سازش برای ما معنا ندارد

 17. توضیحات حاجی دلیگانی درباره استعفای نمایندگان مقابل نماینده دولت/ استعفای نمایندگان شوخی نیست!

 18. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 19. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 20. نظر اصلاح‌طلبان درباره ریاست‌جمهوری سردار سلیمانی/ کاسبی با حصر/ انتقاد معاون رئیس جمهور از حجاریان

 21. جوانی که مقابل خودروی انتحاری چابهار ایستاد+ عکس

 22. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 23. صالحی: نظام اراده کند غنی سازی ۲۰ درصد را از سر می گیریم

 24. واکنش یک روزنامه به صحبت‌های دیروز روحانی  

 25. احمد توکلی: باید با افزودن چند شرط FATF را بپذیریم

آخرین عناوین