توفان تحریم یا توفان سیاست‌گذاری اشتباه

محمد رضازاده،   3970514041 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
توفان تحریم یا توفان سیاست‌گذاری اشتباه
 
دکتر هاشمی، وزیر بهداشت طی روزهای گذشته با سخنان عجیبی سعی کرد تا برای بار دیگر توجه افکار عمومی و رسانه‌ها را به سوی خود جلب کند، به طوری‌که پس از خروج آمریکا از برجام ترجیح داد مدت کوتاهی را در سکوت به سر برد اما پس از مواجهه با برخی اظهار نظرها درباره بی‌اثر بودن تحریم‌ها بر نظام سلامت لب به سخن گشود و طی اظهاراتی گفت «توفانی نزدیک می‌شود و باید آمادگی داشته باشیم، اعتقاد ندارم که مدیران را در غفلت و خوش خیالی نگهداریم. عزم طرف مقابل ما جزم است. به چه زبانی باید بگویم که من می‌خواهم بی‌رحمانه‌ترین تحریم مالی را در طول تاریخ برای ایران اعمال کنم»؛ این هشدار جناب وزیر شاید هم از زوایایی منطقی برسد اما اینکه چرا این سخنان باید دقیقاً در زمانی مطرح شود که طرح تحول سلامت به اذعان کارشناسان در مرحله سراشیبی قرار گرفته است، جای تأمل دارد.
در شرایطی که دشمنان با استفاده از تمام ابزارها از جمله جنگ روانی به دنبال ایجاد تنش‌های اقتصادی در کشور هستند، جاری شدن این سخنان از زبان یکی از مسوولان ارشد کشور که بارها مورد حمایت شخص رییس‌جمهوری قرار گرفته است، نه تنها کمکی به حل مشکلات دولت نخواهد کرد بلکه ممکن است منجر به آشفتگی نظام سلامت شود؛ پس از این اظهارات وزیر بهداشت تعداد کارشناسان و پزشکان این موضع وزیر را راهی برای فرار از مشکلات طرح تحول سلامت دانسته و طی اظهاراتی اعلام کردند که اگر مدیریت صحیحی در منابع طرح تحول سلامت شده بود، چه بسا اثرات تحریم‌ها تا مدت زمان هرچند کوتاه در نظام سلامت حس نمی‌شد. وزیر بهداشت تنها پس از شنیدن سخنان منتقدان سعی کرد موضع خود را تغییر دهد و در یکصدمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت «عده‌ای به اسم دین و انقلاب و منافع ملی به فکر منافع خود هستند اما به این فکر نمی‌کنند که در سخنانشان اثری از منافع ملی نیست! این تریبون‌ها را مردم به این افراد داده‌اند و باید پرسید حرف آنها چه باری بر دوش کشور هست و در خارج و داخل کشور چه قضاوتی در مورد این سخنان می‌کنند و آ‌نها فقط به دنبال دیده شدن هستند.»

با شروع شدن طرح تحول سلامت از سال ۱۳۹۳، تمام تمرکز نظام سلامت روی کاهش هزینه‌های درمانی متمرکز شد و مباحثی نظیر تدوین گایدلاین‌ها، پزشک خانواده و آموزش در اولویت‌های بعدی وزارت بهداشت قرار گرفت؛ پس از گذشت چندین ماه از اجرای طرح تحول سلامت هشدارهای بسیاری از سوی کارشناسان مبنی بر برنامه‌ریزی نامناسب برای بودجه این طرح مطرح شد اما مسوولان وزارت بهداشت همچنان بر سیاست خود تأکید کردند و در نهایت توانستند با کاهش هزینه‌های درمانی به وزارتخانه‌ای محبوب تبدیل شوند.

اما انگار این پیروزی آغاز مسیر سراشیبی طرح تحول سلامت بود و گویی تنها فقط گذشت چند سال کافی بود تا اثرات افزایش بی‌حساب هزینه‌ها آشکار شود؛ اجرایی نشدن دقیق سیستم ارجاع و صدور بدون حساب و کتاب دفترچه بیمه برای افرادی که تحت پوشش بیمه بودند باعث افزایش تقاضای درمان از سوی مردم و ازدحام بیمارستان‌های دولتی شد؛ بیمارستان‌هایی که بعضاً از نیروی انسانی کافی برای ارائه خدمات برخوردار نبودند؛ همین موضوع باعث شد تا بیمه‌های تأمین اجتماعی و سلامت تحت فشار بی‌سابقه‌ای قرار گیرند و این موضوع سرآغازی شد برای افزایش مدت زمان پرداخت‌های بدهی بیمه‌ها و مختل شدن چرخه نظام سلامت؛ به‌طوری که تأخیر در مدت زمان پرداخت‌ها باعث شد بیمارستان‌ها و شرکت‌های تولید و پخش دارو داروخانه‌ها و شرکت‌های تجهیزات پزشکی نیز تحت فشار مضاعف قرار گیرند.

تنها سه سال از آغاز طرح تحول سلامت نگذشته بود که انباشت بدهی بیمه‌ها مشکلات زیادی را برای شرکت‌های تأمین‌کننده دارو و داروخانه‌ها ایجاد کرد؛ همچنین برخی از شرکت‌های تجهیزات پزشکی نیز خبر از ورشکستگی و اخراج پرسنل خود دادند همچنین بیمارستان‌های خصوصی نیز بارها اعلام کردند که در صورت پرداخت نشدن مطالبات خود قادر به ارائه خدمت نبوده و پرسنل این بیمارستان‌ها نیز بارها دست به اعتصاب زدند؛ تمام این اتفاق‌ها در زمانی رخ داد که در این دوران نه تنها سخنی از تحریم و خروج آمریکا از برجام مطرح نبود بلکه به دلیل توافق برجام مشکلات عمده‌ای در زمینه واردات دارو واقلام مورد نیاز وجود نداشت.

اکنون شرکت‌های تجهیزات پزشکی روزگار خوبی را سپری نمی‌کنند و با توجه به طلب سنگین خود از بیمه‌ها بسیاری از آ‌نها اقدام به تعدیل نیروهای خود کرده و تمایلی برای همکاری با بیمه‌ها ندارند و برخی از شرکت‌های تعمیر تجهیزات تا واردکنندگان، یکی یکی دست از کار کشیده‌اند و این موضوع نیز باعث شد تا کمبود تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها بیش از پیش احساس شود که این اتفاق در نهایت منجر به صدور بخشنامه‌ای از سوی وزارت بهداشت شد، بخشنامه‌ای که بیمارستان‌ها را ملزم کرد از تجهیزات پزشکی یکبار مصرف برای چندبار استفاده کنند! خبر این ابلاغیه به سرعت در رسانه‌ها منتشر شد اما با توجه به مطرح شدن بحث تحریم‌ها عده‌ای دلیل این تصمیم را احتمال کاهش تجهیزات پزشکی به دلیل تحریم عنوان کردند در صورتی که وضعیت دردناک شرکت‌های تجهیزات پزشکی دیر یا زود باعث وقوع این اتفاق می‌شد.

شاید داغ شدن بحث تحریم‌ها و خارج شدن ترامپ از برجام فرصت خوبی برای وزارت بهداشت به‌شمار می‌رفت تا با سوار شدن بر موج این خبرها شکست قریب‌الوقوع طرح تحول سلامت را به گردن خارج شدن ترامپ از برجام و تحریم‌ها بیندازد تا بتواند با این سیاست پاسخی به منتقدان بدهد و با توفانی خواندن اثرات تحریم‌ها شکست طرح تحول سلامت را که نتیجه سیاست‌های نادرست این وزارتخانه بوده را به گردن ترامپ بیندازد!

*صبح نو

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۷۵۳۱۵۰۹:۱۴:۵۰ ۱۳۹۷/۵/۱۴
بعضی ها که حرف از توفان تحریم می زنند نون شون رو از ترسوندن مردم از تحریم درمیارند، سال هاست با همین حربه دارند کار می کنند.

پربحث‌های هفته

 1. چرا زن امروزی با فاطمه (س) بیگانه است؟

 2. نیروگاه هسته‌ای امارات

 3. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 4. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 5. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 6. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 7. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 8. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 9. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 10. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 11. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 12. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

 13. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 14. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 15. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 16. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 17. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 18. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

 19. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

 20. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 21. وقتی نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به همجنس‌بازی خود افتخار می‌کند/ پیت بوته‌جج: عاشق همسرم هستم!

 22. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 23. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 24. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

 25. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

پربحث‌های هفته

آخرین عناوین