مگنت-ستاره یک مربع

ضرورت گذر به جمهوری سوم

سعید عسکری، گروه تعاملی الف،   3970510049 ۳۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
ضرورت گذر به جمهوری سوم

کشور ایران پس از گذراندن دو دوران پادشاهی مطلقه و پادشاهی مشروطه، دو دوران جمهوری را نیز تا کنون تجربه کرده است. جمهوری اول بر مبنای ساختار نخست وزیری و جمهوری دوم بر مبنای ساختار ریاست جمهوری. از دوران های پادشاهی که بگذریم، هر دو دوره جمهوری اساسا بر مبنای تغییر ساختار، هویت پذیرفته اند. یعنی گذر، گذر ساختاری بوده است. اکنون و در چهلمین سال انقلاب باید پرسید، با وجود تغییر ساختار، علت مشکلات کنونی کشور ما در حیطه های اصلی کشورداری یعنی مدیریت سیاسی، مدیریت اقتصادی، مدیریت فرهنگی و مدیریت رفاه اجتماعی در کجاست؟ چرا با وجود داشتن یک جمهوری، آن هم از نوع ریاستی و با پیاده ساختن اصل تفکیک قوا، در بسیاری زمینه ها، آسیب پذیریم و پر خطا؟ غفلت و وادادگی مدیریتی در کشور ناشی از چه امری است؟ چرا با وجود دین نمایی مسئولین مدیریتی، حرکتی شایسته در بسیاری بخش های حیاتی رویت نمی شود؟ فسادهای تباری و خانوادگی ناشی از رانت پذیری نظام مدیریتی حاصل کدام کوتاهی است؟ و بسیاری سوالات دیگر که می توان در این زمینه به نگارش در آورد...

پاسخ سوالات فوق در یک مقوله اصالت داده شده خوابیده است: اصالت ساختاری (و نه اصالت رفتاری!)

در واقع آنچه همیشه گوشه ذهن ما برای حل معضلات اداره سرزمینی مهم بوده ساختارها هستند. ما به ساختارها بها و جایگاهی می دهیم که وزنشان به آن میزان نیست. می خواهیم تنها با تغییر ساختارها سیستم و یا سیستم ها را درست کنیم. پذیرفتنی نیست. این عدم پذیرش از آن رو است که بسیاری تجارب سیاسی در جهان امروز و گذشته، کارایی های مختلفی را با سیستم های مشابه نشان داده اند. حتا در این زمینه نمونه های تاریخی بسیاری نیز در گستره تاریخی خودمان مشاهده می کنیم. کافی است تاریخ حکومت های سلطنتی ایران را ورق بزنیم، دوره ای کفایت و شکوه و دوره ای ضعف و انحطاط، همه و همه در ساختاری از نظر سیاسی یکسان.

به نسبت تجربه های رخ داده در ساختارهای جمهوری-مبنای غیر ایرانی و ایضا تجربه جمهوری اسلامی خودمان، باز می توانیم مساله بالا یعنی کفایت و ضعف را مشاهده نماییم. این به ما می نمایاند که به ساختارها آنچنان که ادعا می شود نباید اصالت داد. اصالت را به امر دیگری باید داد و بنظر آن امر چیزی نیست جز رفتارها.

این یعنی بیش از آنکه ما به نوع دیگری از جمهوری و یا سیستم سیاسی جدید نیاز داشته باشیم، ما به یک رفتار جدید نیازمندیم. ما نیازمند به انقلاب رفتاری هستیم نه انقلاب ساختاری. حتا اگر براندازی نیز می خواهیم انجام دهیم باید براندازی رفتاری انجام دهیم، براندازی ساختاری آنچنان که تاریخ گواهی می دهد تعیین کننده موفقیت و بهروزی نیست. بدین سخن و با توجه به تجارب زیسته ایرانی بویژه در دوران پس از انقلاب اسلامی، لازم است تا از دو جمهوری گذشته و ساختارهای سلطنتی پیش از آن به جمهوری سومی گذر کنیم اما با یک تفاوت که این جمهوری تحولی رفتاری با خود دارد و نه تحولی ساختاری.

حال این تحول رفتاری در جمهوری سوم چه می باید باشد، دقیقا ناظر به ضعف های رفتاری است که ما ایرانیان امروز در حوزه مدیریتی داریم. اگر بنای حل چالش هایمان را داریم باید به مواردی از این دست توجه کنیم:


• ما در حوزه مدیریتی انضباط بشدت پایینی داریم، اساس پیشرفت مستمر کشورها بر اساس نظم مستمر مدیریتی است، ما باید این مهم رفتاری را درک و اصلاح کنیم.
• رفتار غلط نهادهای گزینش مدیران در ترجیح پیران بی خطر و شناخته شده بر جوانان نو چهره و ریسک پذیر بکلی باید دگرگون گردد.
• اشرافیت رانتی ناشی از غفلت تباری مدیران، کرم پوساننده از درون است. راهکار آن اتخاذ رفتاری سخت و بی مسامحه در پالایش جدی دستگاه مدیریتی کلان و مفتضح سازی مدیران و خانواده های مدیریتی فاسد و در سایه است.
• کندی رفتاری نهادهای قضایی به جد باید اصلاح شود، اگر مجرم و یا مدیر نالایق سیاسی و اقتصادی بداند پیش از خشک شدن عرق جنایت و یا کوتاهی اش گرفتار و یا بازخواست خواهد شد، خیال تخلف را نیز به خود راه نمی دهد.
• رفتار نمایندگان به دقت باید ارزیابی و گزارش مستمر عملکردشان در هر هفته به نظر مردم رسیده شود، زمان و ساعات زندگی این اشخاص متعلق به مردم است نه خودشان.
• رفتار نظام با طالبین مدیریت های کلان و معاونت های مهم باید به کل تغییر کند، هزینه عدم شایستگی برای جایگاهی و رغبت به آن جایگاه باید بشدت برای اشخاص طالب بالا رود.
• مساله اصلاح رفتار رسانه به جد باید در دستور کار قرار گیرد، نمی توان با رفتاری محافظه کارانه در حوزه رسانه به جنگ فساد و بی عدالتی رفت.
موارد فوق در زمینه اصلاح رفتاری در راستای جمهوری سوم، تنها به عنوان چند نمونه مورد اشاره قرار گرفته اند و الا فهرست های اصلاح رفتار را پایانی نیست.

*دانشجوی دکتری مدیریت

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۶۶۶۰۴۱۰:۱۳:۲۷ ۱۳۹۷/۵/۱۰
احسنت الف باید مردم این گذار مهم را مطالبه کنند تا امیدها بیشتر شود
ناشناس۴۶۶۷۷۲۱۰:۵۷:۴۹ ۱۳۹۷/۵/۱۰
امیدها؟؟؟؟ بیشتر؟؟؟؟؟ حالت خوبه؟
ناشناس۴۶۶۹۵۲۱۱:۴۱:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۱۰
چه امدی؟ چه زندگی؟ چه وضعی؟
ناشناس۴۶۶۶۲۸۱۰:۲۳:۱۷ ۱۳۹۷/۵/۱۰
کشورهای همسلیه ما و کشورهای جمهوری های شوروی همه جمهوری هستند اما کارایی ندارند در داخل هم خود ما به این وضعیت نبود اب و برق و ارز گران و رکود رسیده ایم ایا اصلا جمهوری میتونه برا مردم ما رفاه بیاره؟
حسین۴۶۸۵۲۸۲۰:۴۱:۳۱ ۱۳۹۷/۵/۱۰
نظرتون کاملا درسته ولی جمهوری هم داریم تا جمهوری البته
ناشناس۴۷۲۵۴۷۰۳:۳۹:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۱۳
اسم که مهم‌ نیست.
ناشناس۴۶۶۶۴۴۱۰:۲۷:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۱۰
مسائلی که شما اشاره کردید باید اصلاح بشه نیازمند بازنگری کلی در قانون اساسی است و الان شما اگر به تعداد پرونده های قضایی و میران جرم و وضعیت اقتصادی و دلار و بیکاری نکاه کنید می بینید بن بستی ایچاد شده چه باید کرد؟ با قانون اساسی کنونی به اینجا رسیده ایم ایا نباید قانون تغییر نماید؟ اصلا بحث براندازی هم نمی کنم در چارچوب این قاون جامعه ما به بن بست رسیده اب ما هوای ما برق ارز دلار گرانی بیکاری رشد اقتصادی و... ایا ما باید با ادامه این وضع مردم را از انقلاب ناامید کنیم و یا اصلاحات کلی انجام دهیم؟
ناشناس۴۶۶۶۵۸۱۰:۳۰:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۱۰
درست است که اوضاع کشور خیلی خراب شده ولی در عوض مردم خیلی از حقایق را فهمیدند
ناشناس۴۶۶۶۶۵۱۰:۳۲:۱۷ ۱۳۹۷/۵/۱۰
یکی از مزایای نظام پارلمانی، گردش سریع تر نخبگان سیاسیه. البته در اون صورت به دو مجلس نیاز خواهیم داشت.
ناشناس۴۶۶۹۸۱۱۱:۴۶:۲۷ ۱۳۹۷/۵/۱۰
همه اش يكسري افراد از سمتي به سمت ديگر منتقل مي شوند.
ناشناس۴۶۶۶۷۰۱۰:۳۳:۰۰ ۱۳۹۷/۵/۱۰
آقای نویسنده خودش را به در و دیوار میکوبد که همه تقصیر را گردن مدیران اجرایی بیندازد. مردم همه چیز را میدانند. فایده ندارد
کامران۴۶۸۸۵۰۰۰:۲۱:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۱۱
پای قوه قضاییه و مجلس و صداسیما رو هم کشیده وسط دوست اصلاح طلب من
ناشناس۴۶۶۶۸۸۱۰:۳۷:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۱۰
ازادی مطبوعات
ناشناس۴۶۶۹۸۲۱۱:۴۶:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۰
همین دروغهای مطبوعات هست که کار را به اینجا رسانده
ناشناس۴۶۶۷۱۶۱۰:۴۸:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۱۰
عقل و منطق، دانش و مدیریت حاکم نیست بر مناسبات و معادلات (تعامل با درون (مردم) و بیرون (دنیا) رو نگاه کنید) + ریاکاری، چاپلوسی، عوام فریبی و پوپولیست موج میزنه
آقابزرگ۴۶۶۷۴۰۱۰:۵۰:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۱۰
جناب عسکری عزیز با تشکر از مطلب شما مستحضر هستید که در یک کشور کاملا سیاست زده و منشوری(جهان سومی) بندرت مطالب علمی و راه حل های آکادمیک مورد توجه بورکرات هایی قرار می گیرد که علیرغم ناکارامدی و عدم شایستگی و کهولت سن آمده اند تا بمانند لذا پیش از این هم بزرگان علم مدیریت، جامعه شناسی، اقتصاد و توسعه، نظام اداری ، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور را نقد کرده و راه حل های خوبی هم ارائه کرده اند ولی ظاهرا گوش شنوایی نیست چون برای حکمرانان کشور نظرات علمی متخصصان اصلا مهم نیست. فقط و فقط سیاست بازی و سیاسی کاری
حسین۴۶۸۵۲۱۲۰:۳۷:۴۸ ۱۳۹۷/۵/۱۰
این نشنیدن ها همش به خاطر مال دنیاست. ما این وسط تباه شدیم. خدا ازشون نگذره
ناشناس۴۶۶۸۶۷۱۱:۲۵:۱۲ ۱۳۹۷/۵/۱۰
تحلیل آبکی نفرمایید لطفا!
ن.د۴۶۶۸۸۰۱۱:۲۷:۱۲ ۱۳۹۷/۵/۱۰
فلسفه گوئی و نپرداختن به اصل موضوع شگرد نویسندگان محافظه کار و جویای منفعت از حاکمیت است.
ناشناس۴۶۶۸۹۸۱۱:۳۱:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۱۰
إبر قدرتهاي مانند امريكا و روسيه منافع دولت و مردم خودرا اول مد نظر دارند جيب اعراب را با هزاران ترفند خالي مي كنند با ديو نشان دادن يكديگر كشورهاي منطقه از جمله مارا سر كيسه مي كنند و در موقع مقتضي با حكومت هاي متخاصم وارد مذاكره براي منافع بيشتر وارد مذاكره مي شوند و ملت ها را ( غير از ملت خودشان ) را فنا و معامله مي كنند ولي متاسفانه ما قبل ازشروع هر نزاع و تحريم خودمان خودمان را با گراني هاي بي مورد تحريم مي كنيم تسويه حسابهاي شخصي و گروهي و حزبي را مقدم بر منافع مملكت و ملت مي كنيم بجاي همكاري و برون رفت از نابساماني فرافكني مي كنندو چيزي كه اهميشه فراموش مي شود ملت است
ناشناس۴۶۶۹۸۳۱۱:۴۶:۴۱ ۱۳۹۷/۵/۱۰
باید پارادوکس ساختار 2 گانه قدرت از ریشه حل شود شاید نوعی مشروطه جدید نیاز داریم . پست های مادم العمر باید برچیده شوند و نباید نهادی بالاتر از قانون و انتخاب مردم داشته باشیم .
حامد حمدایی اصل۴۶۷۷۹۱۱۵:۱۵:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۰
احسنت
ناشناس۴۶۸۴۶۶۲۰:۱۸:۴۷ ۱۳۹۷/۵/۱۰
"پست های مادم العمر باید برچیده شوند " این بهترین نظر بود
ناشناس۴۶۶۹۸۴۱۱:۴۶:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۰
به نام خدا و با سلام راه حل ها از نظر اینجانب: 1- توسعه روابط با همه کشورهای دنیا 2- صلح و پرهیز از تنش در روابط بین الملل 3- احترام به همه کشورهای جهان بدون بهانه گیری و طلبکار شدن 4- توسعه دمکراسی در داخل که نیازمند بازنگری در قانون اساسی است الان همه نخبه ها بیکار و بی پول هستند یا مهاجرت کرده اند و اقتصاد هم درگیر فساد و اختلاس و..است با عزل و برکناری روحانی و کاگزاران هم موفقم چون اینها هزینه برای ما ایجاد می کنند در واقع کارگزاران هزینه مالی و بالا کشیدن قیمتها رو دارن و بقیه دوستان هم تنش بین المللی و هزینه های دیگر را ایجاد میکنند. تغییرات گسترده مورد نیاز است
سعید۴۶۷۳۱۶۱۲:۵۹:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۱۰
اینا تا مملکت رو به باد ندن ول کن نیستن....
ناشناس۴۶۷۵۰۰۱۳:۵۱:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۱۰
چیزی که شما بهش میگید جمهوری دوم، در واقع تغییر ساختار قوه مجریه بود و نه تغییر ساختار سیاسی، برای ایجاد جمهوری دیگر بایستی تغییراتی فراتر از یک قوه در قانون اساسی و کشور ایجاد شود.
احمد۴۶۷۵۹۵۱۴:۲۱:۰۴ ۱۳۹۷/۵/۱۰
به نظر من باید هم ساختار تغییر کند و هم رفتار. البته تغییر ساختار نه به اون نحوی که شما مثال زدید . تغییر ساختار در جهت ایجاد و تقویت رفتار بهتر . در کشور یکسری ساختار داریم که البته قدیمی هستند و یکسری ساختار جدید هم به اونها اضافه شده . اگر ساختار درست و به روز طراحی بشه مطمئنا رفتاری را که در خودش جای می دهد رفتار صحیح و کارآمد خواهد بود . البته این یک رابطه دو طرفه خواهد بود . یعنی هم باید به ساختار کارامد و نوین توجه بشه و هم به رفتار کارآمد و صحیح .
ناشناس۴۶۸۷۶۸۲۳:۲۴:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۱۰
اشکال از همونجاست که شما جرات نکردی در موردش حرف بزنی
ناشناس۴۶۸۸۵۲۰۰:۲۳:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۱۱
جسارت طرح بحث از بابت الف ستودنیه
ناشناس۴۶۸۹۱۸۰۱:۴۷:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۱۱
لطفا آدرس غلط ندهید!
ناشناس۴۶۹۱۹۸۱۰:۱۲:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۱۱
هیچکدام از کامنت ها به مطالب نویسنده دقت نکردن، مشکل کشور ما، قانون، قانون اساسی و ... نیست مشکل از عمل نکردن به قانون و دور زدن آن توسط عده ای در درون حاکمیت است. در این کشور باید خودخواهی ها کنار گذاشته بشه و قوه قضائیه اگر خودش مشکل نداره باید بدون اغماض با آقا زاده ها و رانت خوران و مفسدین اقتصادی که اکثرشون در درون حاکمیت هستند، برخورد کنه که به نظر کار سختی است و نظام و دلسوزان آن باید این انتخاب سخت رو انجام بدن، نه اینکه از مردم خواسته بشه مقاومت کنند در حالی که برخی آقایان در کاخ های خود نشسته و با دلالی و با بالابردن قیمت دلار و سکه و بی ارزش کردن پول ملی، فقط و فقط به فکر جیب خود و خانواده خودشون هستند
جمشید۴۷۱۹۶۳۱۷:۰۶:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۱۲
مردم ایران نشان داده اند که بر انداز نیستند، جنگ نمی خواهند، و دوست دارند که کلیت نظام خود را سر و سامان دهد. با این حال، به جای فهم این صبر، نمایندگان و مدیران ...کشور ، به جای کار و درک خواست مردم، از صبر ما سو استفاده برده و کشور را به این روز انداخته اند... مردم قیامی کردند به رهبری امام خمینی، نه اینکه ایشان را معصوم بدانند، ایشان را رهبر می دانسته اند.
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های اخیر

 1. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانشان/ درخواست آیت الله مصباح برای استغفار/ پشت پرده خبر استعفای جهانگیری/ نعمت زاده: ستاد روحانی طبقه هشتم بود و هر روز با پله بالا می‌رفتیم

 2. اتهام‌زنی تازه آمریکا به ایران/ بولتون: ایران بدنبال دخالت در انتخابات آمریکاست

 3. روحانی: عملکرد وزارت اقتصاد قابل قبول است

 4. وزارت خارجه به ابهامات رژیم حقوقی خزر پاسخ داد

 5. اظهارات شاه بحرین بر ضد قطر جنجال به پا کرد

 6. سفیر اسبق ایران در ونزوئلا مطلب اینستاگرامی منتسب به خود را تکذیب کرد

 7. تجربه ۴۵ دقیقه اضطراب و وحشت در پرواز بغداد به مشهد

 8. این روزهای اجاره نشینی با 3 پرده آماری

 9. «ممّد گاوی» و «علی‌ دراز» دستگیر شدند

 10. مسئولین پاسخگو باشند؛ ماجرای مرگ تلخ جانباز اعصاب و روان در افغانستان+ اسناد

 11. رونمایی از موشک خیبر ۱ حزب الله برای اولین بار  

 12. یک خبر خوب برای داوطلبان متقاضی کنکور ۹۸

 13. ورود ساز به پارک‌ها آزاد شد

 14. نگرانی بولتون از مداخله احتمالی چین، ایران و کره‌شمالی در انتخابات آمریکا

 15. ظریف: فکر می‌کردم آمریکایی‌ها بی‌اثر بودن تحریم‌ها را درک کرده‌اند/ برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم

 16. ۹ خوردنی برای کاهش اضطراب

 17. پدیده‌های لیگ هجدهم/ صدرنشینی شاگردان یحیی و آقای گلی یک مدافع

 18. بررسی "طرح حمایت از اتباع" در مجلس/ فراهم شدن خدمات بیمه‌ای اتباع

 19. اینترپل درباره «حمله تروریستی قریب‌الوقوع» در اروپا هشدار داد

 20. سفیر ایران در عمان عضو هیچ حزب سیاسی نیست

 21. 10 برج مرتفع دنیا را بشناسید  

 22. فارن‌پالیسی: تشکیل گروه «اقدام ایران» در آمریکا بیشتر اقدامی نمادین است تا هدفمند

 23. در بازار بزرگ میوه چه خبر است؟  

 24. بی‌بی‌سی فارسی در نقش «ترمینال رسانه‌ای» آشوبگران

 25. چرا رهبر انقلاب مذاکره با آمریکا را ممنوع کردند/ فرمان خدا بعد از پیمان‌شکنی دشمن

پربحث‌های دیروز

 1. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 2. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 3. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

 4. مالیات ناعادلانه، تیر خلاص به پیکر نیمه‌جان تولید/ مالیات، ابزاری برای ایجاد تعادل در توزیع ثروت و کاهش فاصله طبقاتی/دولتمردان توجه می‌کنند؟

 5. خوش‌بینی به آمریکا دولت مصدق را ساقط کرد

 6. حرف‌های تکان‌دهنده شش جوان محکوم به اعدام پای چوبه‌دار

 7. انصراف ۵۰ نماینده از استیضاح کرباسیان

 8. تابلوی انحرافی و یک سوال از علی مطهری

 9. بمب ویتامین C را بشناسید

 10. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانش

 11. دلار 4200 تومانی در محاسبه قیمت مواد اولیه حذف شود

 12. احتمال محکومیت متهم اصلی ثامن‌الحجج به ۲۰ سال حبس

 13. نامه معاون رییس جمهور به احمد توکلی/ قوه قضائیه و مقننه و دستگاه‌های تابعه اطلاعات حقوق و مزایا را ثبت نکردند

 14. جهانگیری: کاهش آثار تحریم‌ها مهمترین اولویت فعلی دولت است

 15. فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد برکنار شد

 16. پشت پرده یک کاسبی پردرآمد

 17. طرح استیضاح وزیر اقتصاد اعلام وصول شد

 18. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانشان/ درخواست آیت الله مصباح برای استغفار/ پشت پرده خبر استعفای جهانگیری/ نعمت زاده: ستاد روحانی طبقه هشتم بود و هر روز با پله بالا می‌رفتیم

 19. افزایش ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومانی قیمت خودرو + جدول

 20. محسن هاشمی: تلاش‌ می‌کنیم افشانی در شهرداری تهران بماند

 21. اتهام‌زنی تازه آمریکا به ایران/ بولتون: ایران بدنبال دخالت در انتخابات آمریکاست

 22. وزیر علوم خبر داد: رعایت شاخص "جوان‌گرایی" در انتصاب‌ها/ مدیران دانشگاه‌ها ۸ سال جوان‌تر شدند

 23. روحانی: عملکرد وزارت اقتصاد قابل قبول است

 24. موسوی لارگانی: مجلس و دولت فکری به حال مردم کنند

 25. کودتایی که فقط 75 هزار دلار هزینه داشت +عکس

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 4. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 5. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 6. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 7. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 8. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 9. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 10. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 11. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 12. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 13. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 14. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 15. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 16. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 17. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 18. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 19. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 20. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 21. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 22. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

 23. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 24. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 25. ابتکار ترکیه برای عبور از بحران ارزی  

آخرین عناوین