ضرورت گذر به جمهوری سوم

سعید عسکری، گروه تعاملی الف،   3970510049 ۳۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
ضرورت گذر به جمهوری سوم

کشور ایران پس از گذراندن دو دوران پادشاهی مطلقه و پادشاهی مشروطه، دو دوران جمهوری را نیز تا کنون تجربه کرده است. جمهوری اول بر مبنای ساختار نخست وزیری و جمهوری دوم بر مبنای ساختار ریاست جمهوری. از دوران های پادشاهی که بگذریم، هر دو دوره جمهوری اساسا بر مبنای تغییر ساختار، هویت پذیرفته اند. یعنی گذر، گذر ساختاری بوده است. اکنون و در چهلمین سال انقلاب باید پرسید، با وجود تغییر ساختار، علت مشکلات کنونی کشور ما در حیطه های اصلی کشورداری یعنی مدیریت سیاسی، مدیریت اقتصادی، مدیریت فرهنگی و مدیریت رفاه اجتماعی در کجاست؟ چرا با وجود داشتن یک جمهوری، آن هم از نوع ریاستی و با پیاده ساختن اصل تفکیک قوا، در بسیاری زمینه ها، آسیب پذیریم و پر خطا؟ غفلت و وادادگی مدیریتی در کشور ناشی از چه امری است؟ چرا با وجود دین نمایی مسئولین مدیریتی، حرکتی شایسته در بسیاری بخش های حیاتی رویت نمی شود؟ فسادهای تباری و خانوادگی ناشی از رانت پذیری نظام مدیریتی حاصل کدام کوتاهی است؟ و بسیاری سوالات دیگر که می توان در این زمینه به نگارش در آورد...

پاسخ سوالات فوق در یک مقوله اصالت داده شده خوابیده است: اصالت ساختاری (و نه اصالت رفتاری!)

در واقع آنچه همیشه گوشه ذهن ما برای حل معضلات اداره سرزمینی مهم بوده ساختارها هستند. ما به ساختارها بها و جایگاهی می دهیم که وزنشان به آن میزان نیست. می خواهیم تنها با تغییر ساختارها سیستم و یا سیستم ها را درست کنیم. پذیرفتنی نیست. این عدم پذیرش از آن رو است که بسیاری تجارب سیاسی در جهان امروز و گذشته، کارایی های مختلفی را با سیستم های مشابه نشان داده اند. حتا در این زمینه نمونه های تاریخی بسیاری نیز در گستره تاریخی خودمان مشاهده می کنیم. کافی است تاریخ حکومت های سلطنتی ایران را ورق بزنیم، دوره ای کفایت و شکوه و دوره ای ضعف و انحطاط، همه و همه در ساختاری از نظر سیاسی یکسان.

به نسبت تجربه های رخ داده در ساختارهای جمهوری-مبنای غیر ایرانی و ایضا تجربه جمهوری اسلامی خودمان، باز می توانیم مساله بالا یعنی کفایت و ضعف را مشاهده نماییم. این به ما می نمایاند که به ساختارها آنچنان که ادعا می شود نباید اصالت داد. اصالت را به امر دیگری باید داد و بنظر آن امر چیزی نیست جز رفتارها.

این یعنی بیش از آنکه ما به نوع دیگری از جمهوری و یا سیستم سیاسی جدید نیاز داشته باشیم، ما به یک رفتار جدید نیازمندیم. ما نیازمند به انقلاب رفتاری هستیم نه انقلاب ساختاری. حتا اگر براندازی نیز می خواهیم انجام دهیم باید براندازی رفتاری انجام دهیم، براندازی ساختاری آنچنان که تاریخ گواهی می دهد تعیین کننده موفقیت و بهروزی نیست. بدین سخن و با توجه به تجارب زیسته ایرانی بویژه در دوران پس از انقلاب اسلامی، لازم است تا از دو جمهوری گذشته و ساختارهای سلطنتی پیش از آن به جمهوری سومی گذر کنیم اما با یک تفاوت که این جمهوری تحولی رفتاری با خود دارد و نه تحولی ساختاری.

حال این تحول رفتاری در جمهوری سوم چه می باید باشد، دقیقا ناظر به ضعف های رفتاری است که ما ایرانیان امروز در حوزه مدیریتی داریم. اگر بنای حل چالش هایمان را داریم باید به مواردی از این دست توجه کنیم:


• ما در حوزه مدیریتی انضباط بشدت پایینی داریم، اساس پیشرفت مستمر کشورها بر اساس نظم مستمر مدیریتی است، ما باید این مهم رفتاری را درک و اصلاح کنیم.
• رفتار غلط نهادهای گزینش مدیران در ترجیح پیران بی خطر و شناخته شده بر جوانان نو چهره و ریسک پذیر بکلی باید دگرگون گردد.
• اشرافیت رانتی ناشی از غفلت تباری مدیران، کرم پوساننده از درون است. راهکار آن اتخاذ رفتاری سخت و بی مسامحه در پالایش جدی دستگاه مدیریتی کلان و مفتضح سازی مدیران و خانواده های مدیریتی فاسد و در سایه است.
• کندی رفتاری نهادهای قضایی به جد باید اصلاح شود، اگر مجرم و یا مدیر نالایق سیاسی و اقتصادی بداند پیش از خشک شدن عرق جنایت و یا کوتاهی اش گرفتار و یا بازخواست خواهد شد، خیال تخلف را نیز به خود راه نمی دهد.
• رفتار نمایندگان به دقت باید ارزیابی و گزارش مستمر عملکردشان در هر هفته به نظر مردم رسیده شود، زمان و ساعات زندگی این اشخاص متعلق به مردم است نه خودشان.
• رفتار نظام با طالبین مدیریت های کلان و معاونت های مهم باید به کل تغییر کند، هزینه عدم شایستگی برای جایگاهی و رغبت به آن جایگاه باید بشدت برای اشخاص طالب بالا رود.
• مساله اصلاح رفتار رسانه به جد باید در دستور کار قرار گیرد، نمی توان با رفتاری محافظه کارانه در حوزه رسانه به جنگ فساد و بی عدالتی رفت.
موارد فوق در زمینه اصلاح رفتاری در راستای جمهوری سوم، تنها به عنوان چند نمونه مورد اشاره قرار گرفته اند و الا فهرست های اصلاح رفتار را پایانی نیست.

*دانشجوی دکتری مدیریت

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۶۶۶۰۴۱۰:۱۳:۲۷ ۱۳۹۷/۵/۱۰
احسنت الف باید مردم این گذار مهم را مطالبه کنند تا امیدها بیشتر شود
ناشناس۴۶۶۷۷۲۱۰:۵۷:۴۹ ۱۳۹۷/۵/۱۰
امیدها؟؟؟؟ بیشتر؟؟؟؟؟ حالت خوبه؟
ناشناس۴۶۶۹۵۲۱۱:۴۱:۵۸ ۱۳۹۷/۵/۱۰
چه امدی؟ چه زندگی؟ چه وضعی؟
ناشناس۴۶۶۶۲۸۱۰:۲۳:۱۷ ۱۳۹۷/۵/۱۰
کشورهای همسلیه ما و کشورهای جمهوری های شوروی همه جمهوری هستند اما کارایی ندارند در داخل هم خود ما به این وضعیت نبود اب و برق و ارز گران و رکود رسیده ایم ایا اصلا جمهوری میتونه برا مردم ما رفاه بیاره؟
حسین۴۶۸۵۲۸۲۰:۴۱:۳۱ ۱۳۹۷/۵/۱۰
نظرتون کاملا درسته ولی جمهوری هم داریم تا جمهوری البته
ناشناس۴۷۲۵۴۷۰۳:۳۹:۳۲ ۱۳۹۷/۵/۱۳
اسم که مهم‌ نیست.
ناشناس۴۶۶۶۴۴۱۰:۲۷:۱۱ ۱۳۹۷/۵/۱۰
مسائلی که شما اشاره کردید باید اصلاح بشه نیازمند بازنگری کلی در قانون اساسی است و الان شما اگر به تعداد پرونده های قضایی و میران جرم و وضعیت اقتصادی و دلار و بیکاری نکاه کنید می بینید بن بستی ایچاد شده چه باید کرد؟ با قانون اساسی کنونی به اینجا رسیده ایم ایا نباید قانون تغییر نماید؟ اصلا بحث براندازی هم نمی کنم در چارچوب این قاون جامعه ما به بن بست رسیده اب ما هوای ما برق ارز دلار گرانی بیکاری رشد اقتصادی و... ایا ما باید با ادامه این وضع مردم را از انقلاب ناامید کنیم و یا اصلاحات کلی انجام دهیم؟
ناشناس۴۶۶۶۵۸۱۰:۳۰:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۱۰
درست است که اوضاع کشور خیلی خراب شده ولی در عوض مردم خیلی از حقایق را فهمیدند
ناشناس۴۶۶۶۶۵۱۰:۳۲:۱۷ ۱۳۹۷/۵/۱۰
یکی از مزایای نظام پارلمانی، گردش سریع تر نخبگان سیاسیه. البته در اون صورت به دو مجلس نیاز خواهیم داشت.
ناشناس۴۶۶۹۸۱۱۱:۴۶:۲۷ ۱۳۹۷/۵/۱۰
همه اش يكسري افراد از سمتي به سمت ديگر منتقل مي شوند.
ناشناس۴۶۶۶۷۰۱۰:۳۳:۰۰ ۱۳۹۷/۵/۱۰
آقای نویسنده خودش را به در و دیوار میکوبد که همه تقصیر را گردن مدیران اجرایی بیندازد. مردم همه چیز را میدانند. فایده ندارد
کامران۴۶۸۸۵۰۰۰:۲۱:۰۶ ۱۳۹۷/۵/۱۱
پای قوه قضاییه و مجلس و صداسیما رو هم کشیده وسط دوست اصلاح طلب من
ناشناس۴۶۶۶۸۸۱۰:۳۷:۲۲ ۱۳۹۷/۵/۱۰
ازادی مطبوعات
ناشناس۴۶۶۹۸۲۱۱:۴۶:۳۳ ۱۳۹۷/۵/۱۰
همین دروغهای مطبوعات هست که کار را به اینجا رسانده
ناشناس۴۶۶۷۱۶۱۰:۴۸:۰۷ ۱۳۹۷/۵/۱۰
عقل و منطق، دانش و مدیریت حاکم نیست بر مناسبات و معادلات (تعامل با درون (مردم) و بیرون (دنیا) رو نگاه کنید) + ریاکاری، چاپلوسی، عوام فریبی و پوپولیست موج میزنه
آقابزرگ۴۶۶۷۴۰۱۰:۵۰:۳۸ ۱۳۹۷/۵/۱۰
جناب عسکری عزیز با تشکر از مطلب شما مستحضر هستید که در یک کشور کاملا سیاست زده و منشوری(جهان سومی) بندرت مطالب علمی و راه حل های آکادمیک مورد توجه بورکرات هایی قرار می گیرد که علیرغم ناکارامدی و عدم شایستگی و کهولت سن آمده اند تا بمانند لذا پیش از این هم بزرگان علم مدیریت، جامعه شناسی، اقتصاد و توسعه، نظام اداری ، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور را نقد کرده و راه حل های خوبی هم ارائه کرده اند ولی ظاهرا گوش شنوایی نیست چون برای حکمرانان کشور نظرات علمی متخصصان اصلا مهم نیست. فقط و فقط سیاست بازی و سیاسی کاری
حسین۴۶۸۵۲۱۲۰:۳۷:۴۸ ۱۳۹۷/۵/۱۰
این نشنیدن ها همش به خاطر مال دنیاست. ما این وسط تباه شدیم. خدا ازشون نگذره
ناشناس۴۶۶۸۶۷۱۱:۲۵:۱۲ ۱۳۹۷/۵/۱۰
تحلیل آبکی نفرمایید لطفا!
ن.د۴۶۶۸۸۰۱۱:۲۷:۱۲ ۱۳۹۷/۵/۱۰
فلسفه گوئی و نپرداختن به اصل موضوع شگرد نویسندگان محافظه کار و جویای منفعت از حاکمیت است.
ناشناس۴۶۶۸۹۸۱۱:۳۱:۱۴ ۱۳۹۷/۵/۱۰
إبر قدرتهاي مانند امريكا و روسيه منافع دولت و مردم خودرا اول مد نظر دارند جيب اعراب را با هزاران ترفند خالي مي كنند با ديو نشان دادن يكديگر كشورهاي منطقه از جمله مارا سر كيسه مي كنند و در موقع مقتضي با حكومت هاي متخاصم وارد مذاكره براي منافع بيشتر وارد مذاكره مي شوند و ملت ها را ( غير از ملت خودشان ) را فنا و معامله مي كنند ولي متاسفانه ما قبل ازشروع هر نزاع و تحريم خودمان خودمان را با گراني هاي بي مورد تحريم مي كنيم تسويه حسابهاي شخصي و گروهي و حزبي را مقدم بر منافع مملكت و ملت مي كنيم بجاي همكاري و برون رفت از نابساماني فرافكني مي كنندو چيزي كه اهميشه فراموش مي شود ملت است
ناشناس۴۶۶۹۸۳۱۱:۴۶:۴۱ ۱۳۹۷/۵/۱۰
باید پارادوکس ساختار 2 گانه قدرت از ریشه حل شود شاید نوعی مشروطه جدید نیاز داریم . پست های مادم العمر باید برچیده شوند و نباید نهادی بالاتر از قانون و انتخاب مردم داشته باشیم .
حامد حمدایی اصل۴۶۷۷۹۱۱۵:۱۵:۰۱ ۱۳۹۷/۵/۱۰
احسنت
ناشناس۴۶۸۴۶۶۲۰:۱۸:۴۷ ۱۳۹۷/۵/۱۰
"پست های مادم العمر باید برچیده شوند " این بهترین نظر بود
ناشناس۴۶۶۹۸۴۱۱:۴۶:۵۳ ۱۳۹۷/۵/۱۰
به نام خدا و با سلام راه حل ها از نظر اینجانب: 1- توسعه روابط با همه کشورهای دنیا 2- صلح و پرهیز از تنش در روابط بین الملل 3- احترام به همه کشورهای جهان بدون بهانه گیری و طلبکار شدن 4- توسعه دمکراسی در داخل که نیازمند بازنگری در قانون اساسی است الان همه نخبه ها بیکار و بی پول هستند یا مهاجرت کرده اند و اقتصاد هم درگیر فساد و اختلاس و..است با عزل و برکناری روحانی و کاگزاران هم موفقم چون اینها هزینه برای ما ایجاد می کنند در واقع کارگزاران هزینه مالی و بالا کشیدن قیمتها رو دارن و بقیه دوستان هم تنش بین المللی و هزینه های دیگر را ایجاد میکنند. تغییرات گسترده مورد نیاز است
سعید۴۶۷۳۱۶۱۲:۵۹:۰۳ ۱۳۹۷/۵/۱۰
اینا تا مملکت رو به باد ندن ول کن نیستن....
ناشناس۴۶۷۵۰۰۱۳:۵۱:۵۲ ۱۳۹۷/۵/۱۰
چیزی که شما بهش میگید جمهوری دوم، در واقع تغییر ساختار قوه مجریه بود و نه تغییر ساختار سیاسی، برای ایجاد جمهوری دیگر بایستی تغییراتی فراتر از یک قوه در قانون اساسی و کشور ایجاد شود.
احمد۴۶۷۵۹۵۱۴:۲۱:۰۴ ۱۳۹۷/۵/۱۰
به نظر من باید هم ساختار تغییر کند و هم رفتار. البته تغییر ساختار نه به اون نحوی که شما مثال زدید . تغییر ساختار در جهت ایجاد و تقویت رفتار بهتر . در کشور یکسری ساختار داریم که البته قدیمی هستند و یکسری ساختار جدید هم به اونها اضافه شده . اگر ساختار درست و به روز طراحی بشه مطمئنا رفتاری را که در خودش جای می دهد رفتار صحیح و کارآمد خواهد بود . البته این یک رابطه دو طرفه خواهد بود . یعنی هم باید به ساختار کارامد و نوین توجه بشه و هم به رفتار کارآمد و صحیح .
ناشناس۴۶۸۷۶۸۲۳:۲۴:۳۰ ۱۳۹۷/۵/۱۰
اشکال از همونجاست که شما جرات نکردی در موردش حرف بزنی
ناشناس۴۶۸۸۵۲۰۰:۲۳:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۱۱
جسارت طرح بحث از بابت الف ستودنیه
ناشناس۴۶۸۹۱۸۰۱:۴۷:۳۷ ۱۳۹۷/۵/۱۱
لطفا آدرس غلط ندهید!
ناشناس۴۶۹۱۹۸۱۰:۱۲:۵۷ ۱۳۹۷/۵/۱۱
هیچکدام از کامنت ها به مطالب نویسنده دقت نکردن، مشکل کشور ما، قانون، قانون اساسی و ... نیست مشکل از عمل نکردن به قانون و دور زدن آن توسط عده ای در درون حاکمیت است. در این کشور باید خودخواهی ها کنار گذاشته بشه و قوه قضائیه اگر خودش مشکل نداره باید بدون اغماض با آقا زاده ها و رانت خوران و مفسدین اقتصادی که اکثرشون در درون حاکمیت هستند، برخورد کنه که به نظر کار سختی است و نظام و دلسوزان آن باید این انتخاب سخت رو انجام بدن، نه اینکه از مردم خواسته بشه مقاومت کنند در حالی که برخی آقایان در کاخ های خود نشسته و با دلالی و با بالابردن قیمت دلار و سکه و بی ارزش کردن پول ملی، فقط و فقط به فکر جیب خود و خانواده خودشون هستند
جمشید۴۷۱۹۶۳۱۷:۰۶:۵۱ ۱۳۹۷/۵/۱۲
مردم ایران نشان داده اند که بر انداز نیستند، جنگ نمی خواهند، و دوست دارند که کلیت نظام خود را سر و سامان دهد. با این حال، به جای فهم این صبر، نمایندگان و مدیران ...کشور ، به جای کار و درک خواست مردم، از صبر ما سو استفاده برده و کشور را به این روز انداخته اند... مردم قیامی کردند به رهبری امام خمینی، نه اینکه ایشان را معصوم بدانند، ایشان را رهبر می دانسته اند.

پربحث‌های امروز

 1. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 2. اینفوگرافی/ پرفروش‌ترین کنسول‌های بازی جهان از ابتدا تا امروز

 3. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 4. چند نکته درباره دزدی هویت!

 5. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 6. دیدار وزیر اطلاعات با رئیس‌جمهوری آذربایجان در باکو

 7. واکنش مربی تیم ملی بعد از ترک بازی پرسپولیس/ تهدید پیروانی به بیان اظهاراتش علیه برانکو

 8. انصاری: حتماً ضعف‌هایی دولت‌ وجود دارد/ نگه ‌داشتن نرخ ارز و ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

 9. میناوند: کی‌روش از پیروانی خواست علیه برانکو مصاحبه کند/ مربیان تیم ملی به دنبال شریک جرم برای ناکامی در جام ملت‌ها هستند

 10. طرح گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه نظام بانکی ایران

 11. ترامپ برای «جان کلی» جایگزین موقت معرفی کرد

 12. تامین معیشت مردم از اوجب واجبات است

 13. ایرانی‌ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده‌اند؟

 14. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 15. کلانی: پرسپولیس شایسته سومین قهرمانی است

 16. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 17. واعظی: از گسترش همکاری‌های فعالان اقتصادی ایران و ترکیه حمایت می‌کنیم

 18. صادرات محصولات گروه ملی فولاد از سر گرفته می‌شود

 19. مایکل کوهن: ترامپ می‌دانست پرداخت حق‌السکوت اشتباه است

 20. سرنوشت قهرمانی نیم‌فصل در دست سپاهانی‌ها

 21. آتش‌سوزی در بیمارستان امام حسین (ع) محمدشهر

 22. ۱۵ جلسه محرومیت برای یک خط

 23. واعظی: توسعه روابط و همکاری‌های ایران و ترکیه به نفع دو ملت است

 24. چین افزایش تعرفه واردات بر کالاهای آمریکایی را به تعویق انداخت

 25. ثبت اضطراری دو ساختمان از دوره پهلوی‌ها در خیابان جمهوری

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 5. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 6. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 7. رمز پیروزی

 8. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 9. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 10. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 11. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 16. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 17. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

 18. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 19. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 20. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 21. بدترین کسی که روی زمین گام برمی‌دارد...  

 22. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 23. برای درد زانو تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟

 24. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 25. توزیع ۱۵ هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 16. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 17. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 18. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 19. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 20. حرف های یک مهندس برق مملکت

 21. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 22. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 23. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 24. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 25. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

آخرین عناوین