استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی: وارد دهه پر زلزله شده‌ایم!

گروه حوادث الف،   3970501188 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی: وارد دهه پر زلزله شده‌ایم!

مهدی زارع استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی معتقد است زلزله‌های کنونی جبران دوران آرام ۲۰ سال گذشته است و احتمالا این روند ادامه پیدا می‌کند تا تعداد زلزله‌های ایران در یک دوره ۵۰ساله به تعادل آماری خودش برسد.

به گزارش خبرآنلاین،  همه‌چیز از ۲۱ آبان سال پیش شروع شد، یک زلزله ۷.۳ ریشتری سرپل ذهاب را لرزاند و منجر به مرگ صدها نفر شد، بعدازآن یک سری از زلزله‌ها ایران را لرزاند، دو روز گذشته نقطه اوج این سری بود؛ ۳ زلزله بالای ۵ ریشتری ایران را لرزاند.

همی اتفاق باعث شد که درست مانند زلزله بم، زلزله کرمانشاه، زلزله‌های تهران و ... نگرانی‌ها درباره یک وقوع زلزله قوی و مرگبار در یک منطقه پرجمعیت ایران به‌شدت افزایش پیدا کند و دوباره کلمه زلزله بر سر زبان‌ها بیافتد.

برای پاسخ به این نگرانی‌ها مهدی زارع استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی با خبرآنلاین مصاحبه‌ای داشت، او بر این باور است که وقوع این تعداد زلزله به‌نوعی نرمال است و ما اکنون وارد یک دهه‌ای پرزلزله شده‌ایم.این مصاحبه را اینجا بخوانید:

آقای دکتر در طی یک روز ما ۳ زلزله بالای ۵ ریشتر داشتیم که ۲ مورد آن بالای ۶ ریشتر قدرت داشته‌اند. واقعاً چه خبر است؟ آیا این شرایط نرمال است؟

ببینید در طی ۲۴ ساعت از ۹:۳۰ صبح ۳۱ تیر تا ۹:۳۰ صبح یک مرداد، ۱۶ زلزله با بزرگای ۳ریشتر یا بیشتر آمده که آمار بسیار بالایی است،این میزان به‌طور متوسط روزانه ۸ زلزله است. اما نکته اصلی این است که ۳مورد از این زلزله‌ها بزرگای بالای ۵.۵ ریشتر داشته‌اند. به‌طوری‌که ساعت ۱:۰۹ دقیق بامداد امروز زلزله‌ای ۵.۵ ریشتری شمال سیرج در استان کرمان را لرزاند و افرادی هم مجروح شدند. پیش‌ازاین هم زلزله ۵.۳ بندرلنگه و ۵.۹ ثلاث باباجانی را لرزاند.

تا قبل از ۲۱ آبان ۹۶، ما آرامش نسبی برای زلزله‌های شدید با بزرگی بین ۶ تا ۷ ریشتر و زلزله اصلی با بزرگای بیش از ۷ ریشتر در ایران داشتیم. در حالت عادی ما انتظار داریم در سال ۲ زلزله بالای ۶ و در دهه دو زلزله ۷ ریشتری ایران را بلرزاند، درحالی‌که در ۱۰ سال قبل از زلزله کرمانشاه تعداد زلزله‌های بالای ۶ ریشتر فقط ۱۱ مورد بوده این تقریباً نصف میزانی است که انتظارش را داشتیم.

در ۲۰ سال قبل از ۹۶، ما زلزله‌ای با بزرگی ۷ در پوسته کم‌عمق ایران نداشتیم و آخرین مورد از این زلزله‌ها مربوط به زلزله ۷.۱ ریشتری قائن در در دوم اردیبهشت ۷۶ داشتیم. در این میان یک استثنا هم تجربه کردیم و آن زلزله سرآوان بود که در ۲۷ فروردین ۹۲ رخ داد، البته مکانیزم این زلزله با اکثر لرزه‌های کشور فرق داشت و یک زلزله فرورانشی بود.

به‌طورکلی در ۲۰ سال اخیر برخلاف انتظار ما به‌جای ۴ زلزله ۷ ریشتری، فقط یک زلزله بزرگ رخ داد و بعد از ۲۱ آبان ۹۶ تعداد زلزله‌هایی که در کشور تجربه کردیم مشخصاً افزایش پیدا کرده است. ما در کشورمان در سال باید حدود ۲۰۰ زلزله با بزرگای بین ۴ تا ۵ باید تجربه کنیم و این تعداد در ۶ ماه بعد از زلزله کرمانشاه حاصل شده.

در واقع به نظر می‌رسد با توجه به کسری که در ۲۰ سال گذشته داشتیم تعداد زلزله‌های ایران به نحوی دارد به تعادل می‌رسد و در عمل گذشته جبران می‌شود.

پس در پاسخ به سؤال شما، اگر به اتفاق‌های اخیر نگاه کنیم بله تعداد زلزله‌ها از انتظار ما بیشتر شده و تعداد زلزله‌های کشور بیشتر از میزان متوسط است، اما این موضوع را غیرطبیعی تلقی نمی‌کنیم چون این تعداد زلزله باعث می‌شود آمار ما در دراز مدت مثلا به یک دوره ۵۰ ساله یک تعادلی برسد.

اما این روند تا کی ادامه دارد؟

من فکر می‌کنم ما وارد یک دهه پرزلزله شده‌ایم.خوشبختانه اکثر اتفاقاتی که در این ۶ ماه رخ داده در مناطق کم جمعیت بود. ولی آمادگی ما باید به اندازه‌ای افزایش پیدا کند که اگر زلزله‌ای در مناطق پرجمعیت آمد آسیب‌های قابل توجهی نداشته باشد.

زلزله سرپل ذهاب در منطقه‌ای اتفاق افتاد که حدود ۱۲۰هزار نفر جمعیت داشت. حالا فرض کنید این زلزله درجایی رخ بدهد که جمعیت میلیونی داشته باشد.

ممکن است این شهر پرجمعیت تهران باشد؟

ببینید، ۱۸۸ سال است که تهران در شعاع ۵۰کیلومتری زلزله شدید را تجربه نکرده است و بعد از این بازده زمانی می‌توانیم انتظار داشته باشیم که زلزله مهم ۶.۵ تا ۷.۵ ریشتری اطراف تهران امروزی را بلرزاند.

۱۸۸ سال پیش تهران این وسعت را نداشت و در ۲۰ سال اخیر منطقه تهران بزرگ گسترشی پیدا کرده که دیگر شامل استان‌های اطراف مثل استان البرز هم هست و اکنون ما از یک محدوده جمعیتی ۱۷میلیونی در تهران و البرز صحبت می‌کنیم.

در واقع در محدوده شهر تهران می‌تواند یک زلزله بزرگ رخ بدهد چون قبلاً این اتفاق افتاده. اما کسی خبر ندارد که این زلزله کی رخ می‌دهد، ولی اقدام منطقی این است که ما آمادگی لازم را برای هر اتفاقی که قبلاً هم رخ داده، داشته باشیم.

آقای دکتر یک بحث دیگری که در این دو روز مطرح شد این است که برخی می‌گویند این زلزله‌های اخیر خوب است چون انرژی زلزله تخلیه می‌شود و دیگر نباید منتظر یک زلزله بزرگ باشیم. شما این حرف را مایید می‌کنید؟

درست است بخشی از انرژی با زلزله تخلیه می‌شود اما همیشه این سؤال هم مطرح است که کل انرژی چقدر است؟ با هر زلزله قسمتی از انرژی زلزله زمین تخلیه می‌شود اما چون ما میزان تمام انرژی را نمی‌دانیم نمی‌توانیم تضمین کنیم اتفاق دیگری رخ نمی‌دهد.

در واقع ما با یک تخلیه انرژی مواجه هستیم اما این تخلیه می‌تواند شروع یک سری زلزله در یک منطقه باشد، معمولاً می‌توانیم بگویم زلزله‌های فوج‌گونه( پی‌درپی) جایگزین یک زلزله اصلی می‌شوند. برای مثال آذر ۹۶ در یک روز ۶ زلزله با بزرگی ۵.۳ تا۵.۷ ریشتر در سومار رخ داد این ۶ زلزله معادل زلزله‌ای با بزرگای ۶.۸ تا ۷ بود.

یعنی ممکن بود به‌جای آن ۳ زلزله، یک زلزله قوی می‌آمد؟

احتمالاً بله، اما به‌جای آن ۶ زلزله آمد. بااین‌وجود این ۶ زلزله هم تضمین نمی‌کند که دیگر زلزله قوی در آن منطقه رخ نمی‌دهد چراکه ما نمی‌دانیم در هر قطعه از گسل‌های فعال پوسته چقدر انرژی جمع شده است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۴۹۱۹۸۱۹:۵۵:۵۵ ۱۳۹۷/۵/۱
فقط همین کم بود !
ناشناس۴۴۹۳۰۴۲۱:۰۸:۲۹ ۱۳۹۷/۵/۱
مصاحبه خوبی بود. کلا همه اش نمی دانم بود که البته طبیعی است.

پربحث‌های اخیر

 1. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 2. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 3. جلیلی: برخی مسئولان تازه به شناخت ۷۰ سال پیش دانشجویان از آمریکا رسیدند/ حفظ برجام با جیب ملت ایران خوابی است که برای اروپا تعبیر نخواهد شد

 4. محدودیت تراکنش بانکی برای هر کدملی آغاز شد/ سقف تراکنش ۱۰۰ میلیون تومان در ۲۴ ساعت

 5. دهقان: عقب‌نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت/ کنار آمدن با آمریکا یعنی جنگ داخلی و فروپاشی در کشور

 6. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 7. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 8. جهانگیری: مردم نباید برای کالاهای شب عید دغدغه داشته باشند

 9. واکنش عجیب مهناز افشار به خبر احضارش  

 10. تسهیلات ساخت مسکن ۱۱۰ میلیون تومان شد

 11. حکم اعدام باقری‌درمنی تایید شد/ پاسخ ظریف به نامه دادستان بدون ارائه اسناد/ آخرین وضعیت پرونده سیف

 12. واکنش سیداحمد خمینی به انتشار عکسی جنجالی تفریح لاکچری

 13. سخنگوی قوه قضائیه: پرونده عراقچی ۹ متهم دارد/ دادگاه علنی با اجازه قاضی

 14. حکم مدیر جدید شبکه افق صادر شد

 15. ثبت تصویر پلنگ در منطقه حفاظت‌شده طارم

 16. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 17. مهناز افشار به دادسرا احضار شد

 18. سپاهانی‌ها هم پرچم ژاپن به ورزشگاه بردند  

 19. کاهش قیمت فرآورده‌های لبنی از امروز

 20. واکنش پیامکی حناچی به انتقاد اینستاگرامی کرباسچی

 21. اینفوگرافی/ چگونگی بستن تنگه هرمز  

 22. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 23. فیلم/ جزئیات درگیری و اخراج کمال کامیابی‌نیا و کی روش  

 24. وزیر بهداشت: چرخه درمان با توانبخشی کامل می شود

 25. مشاور روحانی استعفا کرد

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 3. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 4. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 5. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 6. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 7. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 8. طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان از سر گرفته شد

 9. مدیرعامل جدید شستا انتخاب شد + سوابق

 10. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 11. نه چپ نه راست، دعوت به ساختارشکنی

 12. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

 13. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 14. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 15. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 16. چرا نرخ دلار پایین آمد اما اجناس ارزان نشد؟

 17. جلیلی: برخی مسئولان تازه به شناخت ۷۰ سال پیش دانشجویان از آمریکا رسیدند/ حفظ برجام با جیب ملت ایران خوابی است که برای اروپا تعبیر نخواهد شد

 18. محدودیت تراکنش بانکی برای هر کدملی آغاز شد/ سقف تراکنش ۱۰۰ میلیون تومان در ۲۴ ساعت

 19. دهقان: عقب‌نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت/ کنار آمدن با آمریکا یعنی جنگ داخلی و فروپاشی در کشور

 20. تردید در حسن نیت یک ادعا

 21. در طبقات منفی تهران چه می‌گذرد؟  

 22. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 23. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 24. اگر به این ۷ دلیل ازدواج می کنید، شاید شکست بخورید

 25. جهانگیری: مردم نباید برای کالاهای شب عید دغدغه داشته باشند

پربحث‌های هفته

 1. خانم سلحشوری چادر حرمت دارد؛ لطفا صداقت داشته باشید

 2. پاسخ جالب مردم درباره نمایندگان مجلس؛ استعفا بدید/ مشکل ما رفع حصر است؟  

 3. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 4. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 5. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 6. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 7. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 8. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 9. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 10. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 11. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 12. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 13. تلاش گسترده خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو در بازار رها شده/ قیمت خودرو گران خواهد شد؟ نظر دولت چیست؟

 14. هشدار توکلی به روسای قوای سه‌گانه: از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید/ از سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول دست بشویید/ برای عبور از بحران فکری کنید

 15. روحانی با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرد

 16. حرف های یک مهندس برق مملکت

 17. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 18. در دنیای پروانه سلحشوری‌ها، سمیه حیدری باشید  

 19. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 20. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 21. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 22. تکرار حادثه تلخ مدرسه معین/ 4 دانش آموز اصفهانی قربانی آزار جنسی

 23. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 24. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 25. چند نکته در مورد بازار خودرو

پربحث‌های هفته

 1. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 2. تکرار حادثه تلخ مدرسه معین/ 4 دانش آموز اصفهانی قربانی آزار جنسی

 3. گفت‌وگو با آتش‌افروز تهرانی: برای خنده و تفریح، مردم را آتش می‌زدم

 4. خودکشی دانشجو دانشگاه الزهرا

 5. شرور آتش‌افروز بارها و بارها زندان رفته بود/ آزار و اذیت جنسی و تهیه فیلم سیاه در کارنامه پیتی

 6. مرگ فجیع زن جوان زیر چرخ تریلی

 7. مرد شیطان صفت به دام پلیس افتاد + عکس

 8. حادثه تلخی که تکرار شد؛ کتک زدن وحشتناک دانش‌ آموز‌ ابتدایی

 9. فوت کودک هشت ساله در پرواز مشهد - یزد

 10. جزئیات دستگیری راننده شخصی به اتهام آزار و اذیت یک زن

 11. نقشه میوه فروش دوره گرد برای دختر حسابدار

 12. ۳۸ ساعت دلهره در صندوق عقب خودرو

 13. درخواست ۱۰۰ میلیونی آدم ربایان از همسر گروگان

 14. روشی جدید برای کیف قاپی؛ پراید به جای موتور!

 15. بررسی دلایل خودکشی ستاره ۹ ساله در تهران

 16. زن آمریکایی که سگ‌ها را با شکنجه می‌کشت+ عکس

 17. پاکستان حمله تروریستی امروز در چابهار را محکوم کرد

 18. ضرب و شتم تکنسین اورژانس توسط همراهان بیمار

 19. آخرین خبر از پرونده آزار تعدادی از دانش‌آموزان اصفهانی

 20. قتل مرد جوان برای اثبات عشق قدیمی

 21. قتل شوهر با طراحی همسرش

 22. خالکوبی روی بدن مقتول راز جنایت را فاش کرد

 23. متهم تجاوز به دانش‌آموزان اصفهانی دستگیر شد

 24. عوامل درگیری دیشب تهرانسر دستگیر شدند

 25. آمار عجیب کتک کاری زنان سمنانی

آخرین عناوین