سفرای تازه‌نفسی که وارد کارزار دیپلماسی شدند

گروه سیاسی الف،   3970501002

برخی از سفرا و روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور با پایان ماموریتشان، جایشان را به دیپلمات‌های تازه‌نفس می‌دهند.

به گزارش فارس، فصل تابستان است و بازار نقل و انتقالات در وزارت خارجه داغ و این هفته هم نخستین سمینار سفرا و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در دولت دوازدهم و در تهران در حال برگزاری است.

هر سال در فصل تابستان براساس روال طبیعی اداری در وزارت امور خارجه، جابه جایی سفرا صورت می‌گیرد و با توجه به استقرار بیش از یکصد نمایندگی در خارج از کشور و دوره سه ساله مأموریت‌ها، سالانه به طور متوسط بین 30 تا 40 سفیر و رئیس نمایندگی جا به جا می‌شوند. 

برخی از سفرا و رؤسای نمایندگی‌های ایران که به پیشنهاد محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و تأیید حسن روحانی رئیس جمهور در سمت‌های جدید منصوب شده‌اند به محل ماموریت عزیمت کرده و برخی از آنها نیز پس از سمینار سفرا در سفارتخانه‌ و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور مستقر خواهند شد.

*انتصاب دومین سفیر زن پس از پیروزی انقلاب

براساس این گزارش، خانم «پروین فرشچی» به عنوان سفیر جدید کشورمان در هلسینکی (فنلاند) انتخاب شده است و قرار است به زودی به هلسینکی عزیمت کند. خانم فرشچی پیش از این معاون سازمان حفاظت محیط زیست را برعهده داشت.  

 

 

فرشچی پس از مرضیه افخم دومین سفیر زن است که پس از انقلاب به این سمت منصوب می شود. افخم سفیر کنونی ایران در مالزی است. 

فرشچی به مدت پنج سال مسئولیت معاونت بخش دریایی در سازمان محیط زیست را بر عهده داشته است. مشاور ارشد محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و عضویت در هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات از دیگر سوابق فرشچی است. او دارای نشان افتخار بین‌المللی بانوان موفق دنیا (ABI)در سال 1999 و دارای دیپلم افتخار «راه‌های گفت‌گو و ثبات اقتصادی منطقه خزر» در نشست اقتصاد بین‌المللی مسکو در سال 2001 است.

البته همزمان با انتصاب فرشچی به این سمت اخباری مبنی بر دوتابعیتی بودن فرشچی منتشر شد که هم خود وی و هم روابط عمومی وزارت خارجه این خبر را تکذیب کردند.

*یک زن دستیار وزیر خارجه در امور حقوق شهروندی

گفتنی است «افسانه نادی‌پور» نیز اخیراً به عنوان دستیار وزیر امور خارجه در امور حقوق شهروندی منصوب شد. نادی‌پور سابقه معاونت اداره حقوق بشر و فعالیت در سفارتخانه‌های کشورمان در توکیو و لاهه (عضو هیأت نمایندگی کشورمان نزد سازمان منع سلاح‌های شیمیایی) را در کارنامه کاری خود دارد.

این اولین بار است که فردی به این سمت در وزارت خارجه منصوب می‌شود.

*بقایی مسافر ژنو

«اسماعیل بقایی هامانه» نیز به عنوان نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو تعیین شد.

 

 

اسماعیل بقایی هامانه پیش از این، عضو تیم مذاکره کننده مذاکرات هسته‌ای کشورمان با ۱+۵ و پس از آن، دبیر ستاد اجرای برجام در وزارت امور خارجه بود. بقایی همچنین سابقه فعالیت در دفتر نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در نیویورک و تجربه عضویت و ریاست کمیته حقوقی (کمیته ششم) مجمع عمومی سازمان ملل را نیز در کارنامه حرفه‌ای خود دارد.

بقایی هامانه قبل از انتصاب به سمت جدید، در مسئولیت‌های کارشناسی و مدیریتی مختلف از جمله کارشناس حقوقی, معاونت و ریاست اداره معاهدات و حقوق بین‌الملل عمومی, مدیرکلی دفتر مطالعات سیاسی بین‌المللی وزارت امور خارجه و دبیری ستاد پیگیری اجرای برجام در وزارت امور خارجه انجام وظیفه کرده است.

 وی دانش آموخته رشته حقوق بین‌الملل از دانشگاه‌های تهران و شهید بهشتی و نیز رشته دیپلماسی و سازمان‌های بین المللی از دانشکده روابط بین‌الملل وزارت خارجه است.

بقایی هامانه در سال های 1385-1390 به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران ایران در کمیته حقوقی سازمان ملل متحد در نیویورک خدمت کرده و در جریان مذاکرات منتهی به برجام نیز در بخش کارشناسی تیم مذاکراتی مشارکت داشته است.

«محسن نذیری اصل» از اردیبهشت 1392 عهده‌دار این سمت بود.

*مسعود اسلامی به جای کچوئیان به دوبلین می‌رود

براساس این گزارش، مسعود اسلامی به عنوان سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در دوبلین (ایرلند) به زودی به محل ماموریت خود اعزام خواهد شد. اسلامی سابقه ریاست دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه را در کارنامه کاری خود دارد. 

 

 

اسلامی که دارای مدرک دکترای روابط بین‌الملل از آمریکاست، سوابقی چون مدیرکل امور حقوقی وزارت نفت، عضو هیأت علمی دانشکده روابط بین‌الملل وزارت خارجه، سفیر ایران و معاون دبیرکل سازمان‌ بین‌المللی مشورت‌های حقوقی آسیا و آفریقا (AALCO)، مشاور وزیر خارجه در امور حقوق بین‌الملل، رئیس دانشکده روابط بین‌الملل وزارت خارجه و مشاور وزیر، مشاور روابط بین‌الملل صدا و سیما، مدیر مجتمع آموزشی ایرانیان در نیویورک، مشاور سیاسی و فرهنگی نمایندگی ایران در سازمان ملل در نیویورک را در کارنامه کاری خود دارد.

جواد کچوئیان در حال حاضر عهده‌دار سفارت ایران در دوبلین است.

 

*منوچهر مرادی عهده‌دار سفارت ایران در کی‌یف می‌شود

«منوچهر مرادی» نیز به عنوان سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در کی‌یف  (اوکراین) انتخاب شده است. او سابقه فعالیت به عنوان سفیر کشورمان در جمهوری قرقیزستان را در کارنامه دارد.

 

 

رئیس مرکز مطالعات آسیای مرکزی و قفقاز دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه، سرپرست اداره دوم مشترک المنافع، معاون اداره اول مشترک المنافع و نفر دوم سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا از دیگر سوابق مرادی در طول دوران خدمتش است.

محمد بهشتی‌منفرد پیش از مرادی عهده‌دار این سمت بود.

*محسن نبوی راهی دوشنبه می‌شود

«سید محسن نبوی» سفیر اسبق ایران در اتریش هم قرار است به جای حجت‌الله فغانی عهده‌دار سفارت ایران در تاجیکستان (دوشنبه) شود. فغانی از آبان 1393 در این سمت مشغول به فعالیت بود.

 

 

نبوی پیش از آن هم سفیر در اندونزی و سفیر آکردیته در سنگاپور بوده است. وی پس از بازگشت از اتریش نیز به عنوان مشاور وزیر خارجه فعالیت کرده است.

 

* طه‌ هاشمی سفیر ایران در واتیکان شد

«سید طه هاشمی» معاون سابق دانشگاه آزاد اسلامی هم به جای محمدطاهر ربانی، عهده‌دار سفارت ایران در واتیکان و در محل ماموریت مستقر شد. هاشمی، رئیس اسبق پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نماینده قم در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی نیز بوده است.

 

 

سید طه هاشمی که سابقه تحصیل در حوزه علمیه قم را دارد و  پزشک و پژوهشگر نیز هست، دیگر گزینه معممی است که به عنوان سفیر ایران در مقر رهبری کاتولیک‌های جهان منصوب شده است. معمولاً سفرایی که از ابتدای انقلاب به واتیکان اعزام شده‌اند در کسوت روحانیت بود‌ه‌اند تا بتوانند مأموریت خود را در این کشور کوچک که وجهه دینی آن پررنگ‌تر از دیگر کشورهاست، بهتر انجام دهند.

 

*فیروزنیا به جای فتحعلی به بیروت می‌رود

با پایان ماموریت محمد فتحعلی، قرار است «سید محمدجلال فیروزنیا» به جای وی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت برود و به عنوان سفیر جدید ایران در لبنان مشغول به فعالیت شود؛ جایی که به علت ورود به فاز جدید تحولات سیاسی، از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. 

 

 

فیروزنیا در کارنامه کاری خود مسئولیت‌هایی چون مدیرکل خلیج‌فارس و خاورمیانه، سفیر ایران در کشورهای یمن و بحرین، مالزی و رئیس اداره اول خلیج‌فارس وزارت خارجه را برعهده داشته است.

 

* رحمانی موحد سفیر جدید ایران در توکیو

«مرتضی رحمانی ‌موحد» هم به عنوان سفیر ایران در توکیو و جایگزین رضا نظرآهاری به این سمت منصوب شد و رونوشت استوارنامه خود را در تاریخ 21 تیر ماه 1397 تقدیم قائم مقام وزیر خارجه ژاپن کرد.

 

 

رحمانی موحد، پیش از این کارشناس ارشد سیاسی و مشاور وزیر امور خارجه بود، وی در دولت یازدهم (چهار سال اول دولت حسن روحانی) معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بود.
رحمانی موحد که دارای کارشناس ارشد حقوق بین الملل است به جای رضا نظرآهاری، عازم توکیو شد که از سال 1391 سفیر کشورمان در ژاپن بود.
از دیگر سوابق کاری رحمانی موحد، می‌توان به معاونت مرکز آموزش و پژوهش وزارت امور خارجه، سفیر جمهوری اسلامی ایران در نیوزیلند، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شانگهای، رئیس اداره دوم کشورهای مشترک المنافع، ریاست دبیرخانه سازمان همکاری شانگهای در وزارت امور خارجه و همچنین ریاست دبیرخانه همکاری‌های اقتصادی سه جانبه اشاره کرد.

 مرتضی رحمانی موحد روز پنجشنبه 21 تیر ماه 1397 با « تاکه او آکیبا » قائم مقام وزیر امور خارجه این کشور دیدار و رونوشت استوارنامه خود را تقدیم وی کرد.

قائم مقام وزیر امور خارجه ژاپن در این دیدار با تاکید بر اینکه ایران و ژاپن دارای روابط تاریخی و دوستانه‌ای هستند به دیدارهای سران دو کشور اشاره و اعلام کرد: با توجه به اینکه سال آینده، نودمین سالگرد روابط رسمی دو کشور است امیدواریم همکاری‌های دو کشور بیش از گذشته گسترش یابد.

رضا نظرآهاری از آذر 90 تا آبان 96 عهده‌دار سفارت ایران در توکیو بود و بعد از بازگشت وی به تهران، سفارت ایران در توکیو در سطح کاردار اداره شد.

 

*جباری سفیر ایران در برن شد

«محمدرضا حاجی‌کریم جباری» مدیرکل پیشین وزارتی نیز اخیراً در آستانه سفر حسن روحانی به سوئیس، به عنوان سفیر جدید ایران در این کشور اروپایی، راهی برن شد. سفارت ایران در سوئیس بعد از عزیمت غلامعلی خوشرو، سفیر سابق به نیویورک در سال 1393 برای تصدی نمایندگی دائم ایران در مقر سازمان ملل در نیویورک، در سطح کاردار اداره می‌شد.

 

 

جباری که سفیر اسبق ایران در ساحل عاج نیز بوده، پیش از سفر حسن روحانی رئیس جمهور به سوئیس به برن رفت تا سکان سفارت ایران را برعهده بگیرد.

 

*غریب‌آبادی به وین رفت

«کاظم غریب‌آبادی» معاون بین‌الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه نیز به جای رضا نجفی، عهده‌دار دفتر نمایندگی دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین شد.

 

 

غریب‌آبادی پیش از این در سمت‌های مختلف از جمله معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه و سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلند و نماینده دائم نزد سازمان منع سلاح‌های شیمیایی خدمت کرده است. وی در وین مستقر و اعتبارنامه‌های خود را به یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مدیرکل سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو)، مدیرکل صندوق اوپک برای توسعه بین‌المللی (اوفید) و مدیرکل سازمان ملل تسلیم کرد.

 

*ادریسی کرمانشاهی جایگزین مهمان‌پرست در ورشو شد

«مسعود ادریسی کرمانشاهی» نیز به جای رامین مهمان‌پرست به ورشو می‌رود تا در سمت سفیر ایران در لهستان و همچنین سفیر آکردیته ایران در لیتوانی به کار بپردازد.

ادریسی کرمانشاهی در کارنامه کاری خود عهده دار سفارت ایران در لبنان نیز بوده و مدیرکل خاورمیانه عربی و شمال آفریقا نیز بوده است. مهمان‌پرست از اردیبهشت 93 عهده‌دار این سمت بود.


*همتی از بیمه مرکزی ایران به پکن رفت

«عبدالناصر همتی» رئیس بیمه مرکزی ایران، به جای علی‌اصغر خاجی، عهده‌دار سفارت ایران در پکن شد.

همتی دارنده مدرک دکتری اقتصاد و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران است و پیش از انتصاب به این سمت عهده‌دار ریاست بیمه مرکزی ایران، معاونت سازمان صدا و سیما و مدیرعاملی بانک ملی و همچنین بانک سینا بوده است.

 

 

 وی همچنین در کمیته اقتصادی شورای عالی امنیت ملی، مدیریت بیمه اتکایی آسیا نیز به فعالیت پرداخته و عضو سابق شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی نیز بوده است.

وی دوشنبه 18 تیرماه 1397 به عنوان سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در چین وارد پکن و روز پنجشنبه 21 تیرماه 1397 در دیدار با مسئولان وزارت امور خارجه این کشور با تحویل رونوشت استوارنامه خود رسما آغاز به کار کرد.

 

*حق‌بین جایگزین وهاجی در استرالیا شد
«فریدون حق‌بین» مدیرکل هماهنگی و راهبرد امور اقتصادی وزارت امور خارجه نیز به جای عبدالحسین وهاجی به کانبرا می‌رود و به عنوان سفیر ایران در استرالیا به فعالیت می‌پردازد.

 

 

 

*قشقاوی هم سفیر ایران در اسپانیا شد

«حسن قشقاوی» معاون سابق کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزارت خارجه نیز قرار است عهده‌دار سفارت ایران در اسپانیا شود.

 

 

قشقاوی همچنین پیش از این به عنوان سفیر ایران در سوئد و قزاقستان نیز فعالیت کرده است. نماینده دوره‌های چهارم و ششم مجلس شورای اسلامی و سخنگوی وزارت خارجه از دیگر سمت‌های قشقاوی بوده است.

فدایی‌فرد از فروردین 1393 عهده‌دار این سمت بوده است.

 

*بیات، گزینه تصدی سفارت ایران در ایتالیا

«حمید بیات» مدیرکل غرب اروپای وزارت خارجه نیز گزینه تصدی سفارت ایران در رم است و به جای جهانبخش مظفری، قرار است به سمت سفیر ایران در ایتالیا منصوب شود.

 

 

بیات پیش از این به عنوان سفیر ایران در دانمارک و همچنین سودان فعالیت کرده است.

 

* شافعی عهده‌دار سفارت ایران در لوبلیانا شد

براساس این گزارش، «کاظم شافعی» نیز به عنوان سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در اسلوونی منصوب شد.

کاظم شافعی پیش از این ریاست اداره مرزی در معاونت حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه را برعهده داشت. مرتضی درزی رامندی پیش از شافعی عهده‌دار این سمت بود.

 

*سعید خرازی هم به امان می‌رود

«سعید خرازی» نیز قرار است به عنوان سفیر جدید ایران در امان پایتخت اردن و جایگزین مجتبی فردوسی‌پور شود.

 

 

 

*رسولی محلاتی گزینه تصدی سفارت ایران در صوفیه

براساس این گزارش، «سید محمدجواد رسولی محلاتی» سفیر اسبق ایران در عربستان سعودی و مدیرکل امور مجلس وزارت امور خارجه هم قرار است به سفارت ایران در بلغارستان برود. با پایان مأموریت عبدالله نوروزی، سفیر قبلی ایران در صوفیه، سفارت ایران در بلغارستان در حال حاضر در سطح کاردار فعالیت می‌کند.

 

 

*اکبر امینیان به پراگ می‌رود

 اکبر امینیان سفیر اسبق ایران در گرجستان و سرکنسول اسبق در دبی نیز قرار است به جای علی اکبر جوکار تصدی سفارت ایران در پراگ (جمهوری چک) را عهده‌دار شود.

 

*صمدزاده صابر سفیر ایران در آستانه شد

 مجید صمدزاده صابر نیز قرار است به جای مجتبی دمیرچی‌لو سکان سفارت ایران در آستانه پایتخت قزاقستان را به دست بگیرد.

 

 

صابر رئیس دبیر خانه خزر و نفر دوم سفارت ایران در اوکراین را در کارنامه کاری خود دارد.

دمیرچی‌لو از سال 1393 عهده‌دار سفارت ایران در قزاقستان بود.

 

عناوین مرتبط

۱۱ آذر ۱۳۹۷یک مقام ارشد وزارت خارجه به الف خبرداد: هماهنگی‌ها با اروپایی‌ها انجام شده و به زودی اعلام می‌شود/ نظام تصمیم‌گیرنده اصلی در مورد برجام است
۱۰ آبان ۱۳۹۷چرا دیپلماسی اقتصادی تعطیل است؟
۱۹ مهر ۱۳۹۷سفیران جدید ایران در چین و هند تعیین شدند
۱۲ مهر ۱۳۹۷احتمال ایجاد معاونت جدید در وزارت خارجه برای تسهیل صادرات
۱۸ شهریور ۱۳۹۷چه کسانی به زودی از وزارت خارجه خداحافظی می‌کنند؟
۱۷ شهریور ۱۳۹۷نظر «ظریف» در مورد اصلاح ساختار وزارت خارجه
۲۹ مرداد ۱۳۹۷سفیر ایران در عمان عضو هیچ حزب سیاسی نیست
۴ مرداد ۱۳۹۷آیا سیاست خارجی جمهوری اسلامی بی توجه به منافع ملی است؟
۲ مرداد ۱۳۹۷ولایتی، سردار سلیمانی و امیر حاتمی در جمع سفرای ایران در خارج از کشور
۳۱ تیر ۱۳۹۷روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است
۲۶ تیر ۱۳۹۷پروین فرشچی: به عنوان سفیر پیشنهادی ایران در فنلاند معرفی شده‌ام/ دو تابعیتی نیستم
۲۵ تیر ۱۳۹۷بهرام قاسمی به الف خبر داد: سفرای جدید به‌زودی عازم می‌شوند/ تکلیف سفارتخانه‌های بدون سفیر مشخص شد

پربحث‌های امروز

 1. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 2. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 3. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 4. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 5. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 6. رئیسی از کدام نظرسنجی حرف میزند؟!  

 7. دلار به کانال ۱۰ هزار تومان بازگشت

 8. آقای رئیسی، نمی‌دانستیم شما قرار است با آقای قالیباف رقابت کنید!  

 9. رویای ۱۳ میلیون جوان ایرانی  

 10. وزیرصنعت را استیضاح و خودروسازان را مجبور به افزایش عرضه و کاهش قیمت‌ها کنید

 11. رئیس کل بانک مرکزی برای بانک‌ها خط قرمز تعیین کرد + جزئیات

 12. سردار در تهران، شایعه دستگیری در دبی + تصاویر

 13. کار خودروسازان، اخلال در نظام اقتصادی نیست؟

 14. شارلاتانیسم مطبوعاتی یعنی...  

 15. جهانگیری: می‌توانیم محرومیت را از مناطق محروم سراسر کشور برطرف کنیم

 16. تهران، کلانشهر غالباً پر ترافیک، چه زمان به سامان خواهد رسید!

 17. قیمت روز دلار پرشیا را ۸۰۰۰ دلار کرد

 18. ولایتی: پایان‌دادن به خونریزی میان مسلمانان وظیفه‌ای اسلامی انسانی است

 19. حیف‌ومیل چندهزار میلیاردی در آموزش و پرورش/ قوه قضائیه ورود کند

 20. ترامپ: دولت من در دوسال بیش از هر دولت دیگر آمریکا دستاورد داشته است

 21. کرباسچی: اگر به من بود، نجفی و افشانی را شهردار نمی‌کردم

 22. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 23. خودروسازان را محاکمه کنید

 24. همه اظهارات حاشیه‌ساز دکتر مهناز افشار!  

 25. هرکه بی‌روزی است روزش دیر شد

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 3. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 4. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 5. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 6. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 7. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 8. واکنش سیداحمد خمینی به انتشار عکسی جنجالی تفریح لاکچری

 9. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 10. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 11. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 12. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 13. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 14. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 15. نه چپ نه راست، دعوت به ساختارشکنی

 16. طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان از سر گرفته شد

 17. مدیرعامل جدید شستا انتخاب شد + سوابق

 18. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

 19. جلیلی: برخی مسئولان تازه به شناخت ۷۰ سال پیش دانشجویان از آمریکا رسیدند/ حفظ برجام با جیب ملت ایران خوابی است که برای اروپا تعبیر نخواهد شد

 20. چرا نرخ دلار پایین آمد اما اجناس ارزان نشد؟

 21. اولین تصویر منتشر شده از عامل انتحاری حمله تروریستی چابهار  

 22. کنایه رئیسی به هوچی‌گران زمان انتخابات!  

 23. دهقان: عقب‌نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت/ کنار آمدن با آمریکا یعنی جنگ داخلی و فروپاشی در کشور

 24. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 25. واکنش عجیب مهناز افشار به خبر احضارش  

پربحث‌های هفته

 1. خانم سلحشوری چادر حرمت دارد؛ لطفا صداقت داشته باشید

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. پاسخ جالب مردم درباره نمایندگان مجلس؛ استعفا بدید/ مشکل ما رفع حصر است؟  

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 7. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 8. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 9. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 10. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 11. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 12. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 13. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. تلاش گسترده خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو در بازار رها شده/ قیمت خودرو گران خواهد شد؟ نظر دولت چیست؟

 16. هشدار توکلی به روسای قوای سه‌گانه: از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید/ از سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول دست بشویید/ برای عبور از بحران فکری کنید

 17. روحانی با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرد

 18. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 19. حرف های یک مهندس برق مملکت

 20. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 21. در دنیای پروانه سلحشوری‌ها، سمیه حیدری باشید  

 22. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 23. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 24. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 25. تکرار حادثه تلخ مدرسه معین/ 4 دانش آموز اصفهانی قربانی آزار جنسی

پربحث‌های اخیر

 1. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 2. رئیسی از کدام نظرسنجی حرف میزند؟!  

 3. آقای رئیسی، نمی‌دانستیم شما قرار است با آقای قالیباف رقابت کنید!  

 4. سردار در تهران، شایعه دستگیری در دبی + تصاویر

 5. شارلاتانیسم مطبوعاتی یعنی...  

 6. جهانگیری: می‌توانیم محرومیت را از مناطق محروم سراسر کشور برطرف کنیم

 7. ولایتی: پایان‌دادن به خونریزی میان مسلمانان وظیفه‌ای اسلامی انسانی است

 8. جواد لاریجانی: مدیران دولتی اگر غیرکارآمد عمل کنند در تیم دشمن هستند

 9. هرکه بی‌روزی است روزش دیر شد

 10. چرا روحانی سابقه اعتمادش به آمریکا را انکار می‌کند؟

 11. ۳۲ استیضاح در مجلس دهم/ وزرای کشور و آموزش و پرورش بالاترین تقاضای استیضاح

 12. نتیجه تفکر غرب زده برخی مسئولین  

 13. سردار شریف: اظهارات آمریکایی ها برای روحیه‌دهی به آل سعود است

 14. واکنش بهرام قاسمی به بیانیه شورای همکاری خلیج فارس

 15. وزیر اطلاعات: تلاش حراست ها برای مقابله و پیشگیری است

 16. سخنگوی وزارت خارجه: مردم تا اطلاع ثانوی از سفر به گرجستان خودداری کنند/ به فرانسه توصیه می‌کنیم که مسایل خود را با عدم استفاده از زور جلو ببرد

 17. موسویان: ایران ظرفیت مذاکرات جامع با اروپا را دارد اما اروپا این ظرفیت را ندارد

 18. رائفی‌پور: اصلاح‌طلبان خودشان را از مردم جدا می‌دانند و با ایجاد ترس سراغ مردم می‌آیند

 19. سخنرانی محکومان سال‌های ۷۸ و ۸۸ در دانشگاه تربیت مدرس

 20. بزرگ‌ترین تهدیدات امنیت کشور  

 21. چه قوانینی در ارسال لوایح پالرمو و پولشویی به مجمع تشخیص نقض شد؟

 22. نشست رئیس‌جمهور با مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی

 23. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 24. فلاحت پیشه: اگر با دنیا کار نکنیم امورات‌مان پیش نخواهد رفت

پربحث‌های دیروز

 1. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 2. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 3. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 4. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 5. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 6. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 7. مدیرعامل جدید شستا انتخاب شد + سوابق

 8. جلیلی: برخی مسئولان تازه به شناخت ۷۰ سال پیش دانشجویان از آمریکا رسیدند/ حفظ برجام با جیب ملت ایران خوابی است که برای اروپا تعبیر نخواهد شد

 9. اولین تصویر منتشر شده از عامل انتحاری حمله تروریستی چابهار  

 10. دهقان: عقب‌نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت/ کنار آمدن با آمریکا یعنی جنگ داخلی و فروپاشی در کشور

 11. حجاریان؛ بدعهدی موجر و مستاجر

 12. تردید در حسن نیت یک ادعا

 13. معاون روحانی: فساد اصلی ناشی از ساختار دولت است

 14. جواد لاریجانی: مدیران دولتی اگر غیرکارآمد عمل کنند در تیم دشمن هستند

 15. سخنگوی قوه قضائیه: پرونده عراقچی ۹ متهم دارد/ دادگاه علنی با اجازه قاضی

 16. ناصر ایمانی: جبهه پایداری برای اصولگرایان فقط هزینه داشته است

 17. پروژه‌ای قدیمی یا جدید؟/ دستور حجاریان برای عبور از روحانی با نافرمانی مدنی

 18. سردار فضلی: تفکر بسیجی کشور را از مراحل مختلف تحریم‌ با قوت عبور خواهد داد

 19. آزادیخواه: سازشگران با آمریکا خائن هستند/ نباید چشمانمان را به روی ظلم ببندیم

 20. ناوهای جنگی ایران با «چشم عقاب» می‌بینند/ ویژگی های جدیدترین رادار آرایه فازی نداجا

 21. مشاور روحانی استعفا کرد

 22. آخرین وضعیت طرح سوال از روحانی در مجلس

 23. پشت پرده حادثه تروریستی چابهار

 24. هشدار بجایِ روحانی

 25. نقوی‌حسینی: ثبت"SPV" در هاله‌ای از ابهام است

پربحث‌های هفته

 1. خانم سلحشوری چادر حرمت دارد؛ لطفا صداقت داشته باشید

 2. پاسخ جالب مردم درباره نمایندگان مجلس؛ استعفا بدید/ مشکل ما رفع حصر است؟  

 3. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 4. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 5. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 6. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 7. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 8. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 9. هشدار توکلی به روسای قوای سه‌گانه: از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید/ از سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول دست بشویید/ برای عبور از بحران فکری کنید

 10. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 11. در دنیای پروانه سلحشوری‌ها، سمیه حیدری باشید  

 12. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 13. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 14. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 15. روحانی: اگر جلوی صادرات نفت ایران در خلیج فارس گرفته شود نفتی صادر نخواهد شد

 16. کدخدایی: اظهارات محمودصادقی را از طریق قوه قضائیه پیگیری می‌کنیم

 17. آقای روحانی! محرمانه نداریم/ شفافیت را از دولت آغاز کنید

 18. روحانی: ‌فشار اقتصادی‌ آمریکا و صهیونیست‌ها علیه ملت ایران است/ با اقامه نماز در برابر ابرقدرت‌ها حفظ خواهیم شد

 19. وزیر بهداشت: تحریم کشوری با حداقل ۱۵ همسایه یک شوخی است!

 20. تایید حکم انفصال از خدمت رئیس کل پیشین بانک مرکزی/سیف نمی‌تواند مشاور روحانی باشد

 21. روحانی: FATF لازمه ارتباط مالی جهانی است/ چه کسی به آمریکا اعتماد کرده است؟/ چه کسانی موسسات اعتباری پدید آوردند و اجازه تاراج مال مردم را دادند؟/ آمریکا ۸ بار مستقیم درخواست مذاکره کرد

 22. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 23. دکتر احمد توکلی : درباره بازنشسته‌ها؛ یا افراط کردیم یا تفریط/ مجلس اصلاح کند

 24. موشک کروز کوثر؛ قاتل ناوچه اسرائیلی ساعر + تصاویر

 25. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

آخرین عناوین