معاهدات بین المللی و پیش­ بینی­ رفتارایران

حسین ظفری، گروه تعاملی الف،   3970430022
معاهدات بین المللی و پیش­ بینی­ رفتارایران

سال ها است که عبارت «نظم نوین جهانی» کلیدواژۀ پرکاربرد سیاستمداران غربی، علی الخصوص آمریکایی ها شده است و برای تحقق این هدف، راهبردهای متعددی را مطرح می کنند و از آن جمله، تحمیل معاهدات، قوانین و احکامی است که از سوی غرب طراحی می شود. برای ورود به بحث باید از بارزترین مدل آمریکا در مواجهه با کشورهای جهان شروع کرد؛ این مدل به این ترتیب است که متناسب با کشورهایی که با آنها در تنش هستند، وضعیت خودشان را مبتنی بر تجربه های پیشین تصحیح و تکمیل می کنند. در واقع، با بهره گیری از دکترین های قبلی و با توجه به اقتضائات زمانی و هزینه ای، طرح ها و برنامه های خود را در مواجهه با کشورهای هدف (مانند ایران) به روزرسانی و تدقیق می کنند.

آمریکایی ها از مدت ها قبل به این نتیجه رسیده اند که در میان مدت، در مواجهه با کشورهایی چون ایران، به جای متلاشی کردن، به دنبال تغییر رفتار، یا افزایش هزینۀ رفتارهای غیرقابل پیش بینی این گونه کشورها باشند. به عبارت بهتر سعی دارند تا از طریق اتصال کشورهایی مانند ایران به سیستم بین الملل که یک سیستم بسته و در چنبره استبکار است، بتوانند رفتارهای کشورهای هدف را تحت نظارت و کنترل قرار دهند؛ در این صورت، این کشورها، یک سیستم مستقل نیستند که کار، مبانی، شعارها و اهداف خود را دنبال کنند، بلکه وارد سیستمی می شوند که عدم تابعیت از آن ناممکن و دارای هزینه است.

اگر هدف آمریکا در میان مدت، کنترل ایران فرض شود، در این صورت بنای آن ها بر این خواهد بود که یا جمهوری اسلامی را مهار کند، و یا با تغییر کارکرد و رفتار، تنها پوسته ای از آرمان ها و اهداف ایران را نشان دهند. از این رو روشی که آمریکایی ها از دوران اوباما به آن رسیدند و هنوز بر همان روش حرکت می کنند این است که به جای متلاشی کردن، به دنبال تغییر رفتار سیستم هستند یا اینکه هزینه را برای سیستم به قدری بالا ببرند تا سیستم، رفتارهای قدرت آفرین و غیر قابل پیش بینی خود را که ناشی از استقلال و عدم وابستگی می باشد را تغییر دهد.

از سوی دیگر طی چند سال اخیر، نگاه راهبردی و کلان آمریکا برای استعمار دنیا، تغییر کرده و مانند گذشته با روش های آشکار، اقدامات استعماری را انجام نمی دهد، بلکه به سوی استعمار نوین در حال حرکت است. این استعمار نوین، مخفی و نرم، از طریق طراحی زمین بازی با استفاده از تعریف معاهدات بین المللیِ مطابق با قاعده آمریکایی ها، تغییر یافته و شکل گرفته است. به عنوان نمونه، از جمله سازمان هایی که در همین راستا شکل گرفته، شورای حکام است که یک قاعده و حکمی را با زیباترین و فریبنده ترین شکل صادر می کند و دیگر کشورها مجبورند در ذیل آن قرار گیرند؛ لکن بر خلاف محتوای آن ها، صرفا یک ظاهر موجه و فریبنده دارند البته سایر معاهدات و سازمان های بین المللی هم همین گونه اند به عنوان مثال دیگر، در سند توسعه پایدار، خیلی از موضوعات مطرح شده جملاتی زیبا و اغواکننده ای دارد در حالیکه تفسیر این جملات با تفاسیر کشورهای هدف و سایر بهره برداران متفاوت است. حتی در سند 2030 و معاهدۀ FATF، واژه ها و اهداف کلانِ به ظاهر خوبی بیان شده است، اما بین تفسیر کشورهای مرجع و کشورهای هدف، تفاوت های ماهوی و کلانی وجود دارد.

به هر حال چون این قاعده و زمین بازی از طرف آن ها طراحی شده، لذا هراقدامی در زمینِ طراحی شده دشمن مانند باتلاقی می ماند که هرچه بیشتر دست و پا زده شود، فرورفتنش بیشتر است و عملاً به ضرر کشورهای هدف است. جالب است که طراحان برخی از این معاهدات هم خود پایبند به آن نیستند. همانند معاهده ی آب و هوایی پاریس که آمریکا از آن خارج شد؛ درحالی که دیگر کشورها مجبور هستند در این معاهده باقی بمانند. همین موضوع یک فضای استعماری را شکل داده که عملاً می توان به عنوان استعمارنو و برده داری نو از آنها نام برد.

زمانیکه همه اطلاعات نظامی، هسته ای، بانکداری، زیست محیطی، آزمایشگاهی و ... بصورت کاملا شفاف در اختیار سیستمی که سابقه عداوت و دشمنی با ایران را دارد، قرار گیرد و ایران مجبور باشد که همه رفتارهای خود را از قبل اطلاع دهد؛ و از سوی دیگر، گلوگاه های حساس و مهمی چون اقتصاد کشور هم به خارجی ها واگذار شود، عملاً بعد از یک دوره زمانی مشخص، ایران به عنوان یک کشور هدف، یک سیستم مستقل نخواهد داشت و استقلالش سلب می شود.

حرفی که امروز صریحاً از سوی برخی از افراد مطرح می شود این است که در حوزه نظامی نیز راهکار توسعه، استقلال نیست و راه حل را اتصال به سیستم و نظام جهانی معرفی می کنند، این افراد معتقدند که یک سیستم به اجزای خودش حمله نمی کند. برخی از مسئولین هم با الهام گیری از این تفکر، در تلاش هستند تا اجزاء کشور را به سیستم های بیرونی متصل کنند و به خیال اینکه چون سیستم بیرونی در تحرک است، کشور را هم با خود همراه خواهد کرد و با پیشرفت و حرکت سیستم بزرگ، ایران نیز از آن بهره خواهد برد، به دنبال این تفکر هستند. حتی در مواردی سیستم بیرونی را آسیب ناپذیر دانسته و با اتصال خود به آن به دنبال آسیب ناپذیری خود هستند.

برجام هم در ذیل همین معاهدات قرار می گیرد؛ برجام یک معاهده بین المللی است که طرفین در زمین تعریف شده، قصد تبیین فضا به نفع خود را دارند. طبیعی است که همانند دیگر معاهدات، به دلیل هژمونی و تعاملات شکل گرفته بین ابرقدرت ها، شیب منافع به نفع آن ها و خسارت محض به نفع ایران است، فلذا عدم پایبندی آن ها، مشکلی برایشان ایجاد نخواهد کرد ولی در مقابل اگر ایران کوچکترین انحرافی از این معاهده داشته باشد، با سخت ترین برخورد ها از طرف سازمان های بین المللی رو به رو می شود؛ این یعنی درگیر کردن چرخ دنده های کشور به یک سیستم بزرگتر که از سوی غرب تعریف شده است و به همین دلیل پیش بینی رفتار عناصر و اجزای این سیستم نسبت به قبل، آسانتر خواهد بود.

در حقیقت وقتی یک سیستم کوچک را به یک سیستم بزرگتر متصل می کنند، در عمل نمی تواند حرکت قبلی خودش را داشته باشد؛ اگر یک چرخ دنده را بیرون از یک ساعت فرض کنیم، به همه جهات قابل حرکت است، ولی اگر همین چرخ دنده، داخل یک ساعت جانمایی شود، کوچکترین حرکت بر خلاف جهت، باعث خرد شدنش خواهد شد. کاری که بناست با ایران انجام دهند همین است. اگر این اتفاق رخ دهد دیگر اهمیتی ندارد چه دولت یا مسئولی سرکار است چراکه در نهایت دو تا سه درصد اختلاف در رفتار ایجاد می شود. این یعنی سلب عناصر قدرت ساز جمهوری اسلامی ایران؛ یعنی کنترل و پیشگیری از رفتارهای مقتدرانه، انقلابی و استقلال طلبانه آینده ایران و تبدیل شدن به کشوری کاملاً پیش بینی پذیر، وابسته به یک سیستم که تحت سلطه استکبار.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 2. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 3. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 4. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 5. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 6. رئیسی از کدام نظرسنجی حرف میزند؟!  

 7. دلار به کانال ۱۰ هزار تومان بازگشت

 8. آقای رئیسی، نمی‌دانستیم شما قرار است با آقای قالیباف رقابت کنید!  

 9. رویای ۱۳ میلیون جوان ایرانی  

 10. وزیرصنعت را استیضاح و خودروسازان را مجبور به افزایش عرضه و کاهش قیمت‌ها کنید

 11. رئیس کل بانک مرکزی برای بانک‌ها خط قرمز تعیین کرد + جزئیات

 12. سردار در تهران، شایعه دستگیری در دبی + تصاویر

 13. کار خودروسازان، اخلال در نظام اقتصادی نیست؟

 14. شارلاتانیسم مطبوعاتی یعنی...  

 15. جهانگیری: می‌توانیم محرومیت را از مناطق محروم سراسر کشور برطرف کنیم

 16. تهران، کلانشهر غالباً پر ترافیک، چه زمان به سامان خواهد رسید!

 17. قیمت روز دلار پرشیا را ۸۰۰۰ دلار کرد

 18. کرباسچی: اگر به من بود، نجفی و افشانی را شهردار نمی‌کردم

 19. ولایتی: پایان‌دادن به خونریزی میان مسلمانان وظیفه‌ای اسلامی انسانی است

 20. حیف‌ومیل چندهزار میلیاردی در آموزش و پرورش/ قوه قضائیه ورود کند

 21. ترامپ: دولت من در دوسال بیش از هر دولت دیگر آمریکا دستاورد داشته است

 22. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 23. خودروسازان را محاکمه کنید

 24. همه اظهارات حاشیه‌ساز دکتر مهناز افشار!  

 25. هرکه بی‌روزی است روزش دیر شد

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 3. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 4. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 5. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 6. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 7. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 8. واکنش سیداحمد خمینی به انتشار عکسی جنجالی تفریح لاکچری

 9. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 10. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 11. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 12. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 13. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 14. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 15. نه چپ نه راست، دعوت به ساختارشکنی

 16. طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان از سر گرفته شد

 17. مدیرعامل جدید شستا انتخاب شد + سوابق

 18. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

 19. جلیلی: برخی مسئولان تازه به شناخت ۷۰ سال پیش دانشجویان از آمریکا رسیدند/ حفظ برجام با جیب ملت ایران خوابی است که برای اروپا تعبیر نخواهد شد

 20. چرا نرخ دلار پایین آمد اما اجناس ارزان نشد؟

 21. اولین تصویر منتشر شده از عامل انتحاری حمله تروریستی چابهار  

 22. کنایه رئیسی به هوچی‌گران زمان انتخابات!  

 23. دهقان: عقب‌نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت/ کنار آمدن با آمریکا یعنی جنگ داخلی و فروپاشی در کشور

 24. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 25. واکنش عجیب مهناز افشار به خبر احضارش  

پربحث‌های هفته

 1. خانم سلحشوری چادر حرمت دارد؛ لطفا صداقت داشته باشید

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. پاسخ جالب مردم درباره نمایندگان مجلس؛ استعفا بدید/ مشکل ما رفع حصر است؟  

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 7. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 8. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 9. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 10. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 11. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 12. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 13. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. تلاش گسترده خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو در بازار رها شده/ قیمت خودرو گران خواهد شد؟ نظر دولت چیست؟

 16. هشدار توکلی به روسای قوای سه‌گانه: از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید/ از سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول دست بشویید/ برای عبور از بحران فکری کنید

 17. روحانی با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرد

 18. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 19. حرف های یک مهندس برق مملکت

 20. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 21. در دنیای پروانه سلحشوری‌ها، سمیه حیدری باشید  

 22. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 23. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 24. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 25. تکرار حادثه تلخ مدرسه معین/ 4 دانش آموز اصفهانی قربانی آزار جنسی

آخرین عناوین