معاهدات بین المللی و پیش­ بینی­ رفتارایران

حسین ظفری، گروه تعاملی الف،   3970430022
معاهدات بین المللی و پیش­ بینی­ رفتارایران

سال ها است که عبارت «نظم نوین جهانی» کلیدواژۀ پرکاربرد سیاستمداران غربی، علی الخصوص آمریکایی ها شده است و برای تحقق این هدف، راهبردهای متعددی را مطرح می کنند و از آن جمله، تحمیل معاهدات، قوانین و احکامی است که از سوی غرب طراحی می شود. برای ورود به بحث باید از بارزترین مدل آمریکا در مواجهه با کشورهای جهان شروع کرد؛ این مدل به این ترتیب است که متناسب با کشورهایی که با آنها در تنش هستند، وضعیت خودشان را مبتنی بر تجربه های پیشین تصحیح و تکمیل می کنند. در واقع، با بهره گیری از دکترین های قبلی و با توجه به اقتضائات زمانی و هزینه ای، طرح ها و برنامه های خود را در مواجهه با کشورهای هدف (مانند ایران) به روزرسانی و تدقیق می کنند.

آمریکایی ها از مدت ها قبل به این نتیجه رسیده اند که در میان مدت، در مواجهه با کشورهایی چون ایران، به جای متلاشی کردن، به دنبال تغییر رفتار، یا افزایش هزینۀ رفتارهای غیرقابل پیش بینی این گونه کشورها باشند. به عبارت بهتر سعی دارند تا از طریق اتصال کشورهایی مانند ایران به سیستم بین الملل که یک سیستم بسته و در چنبره استبکار است، بتوانند رفتارهای کشورهای هدف را تحت نظارت و کنترل قرار دهند؛ در این صورت، این کشورها، یک سیستم مستقل نیستند که کار، مبانی، شعارها و اهداف خود را دنبال کنند، بلکه وارد سیستمی می شوند که عدم تابعیت از آن ناممکن و دارای هزینه است.

اگر هدف آمریکا در میان مدت، کنترل ایران فرض شود، در این صورت بنای آن ها بر این خواهد بود که یا جمهوری اسلامی را مهار کند، و یا با تغییر کارکرد و رفتار، تنها پوسته ای از آرمان ها و اهداف ایران را نشان دهند. از این رو روشی که آمریکایی ها از دوران اوباما به آن رسیدند و هنوز بر همان روش حرکت می کنند این است که به جای متلاشی کردن، به دنبال تغییر رفتار سیستم هستند یا اینکه هزینه را برای سیستم به قدری بالا ببرند تا سیستم، رفتارهای قدرت آفرین و غیر قابل پیش بینی خود را که ناشی از استقلال و عدم وابستگی می باشد را تغییر دهد.

از سوی دیگر طی چند سال اخیر، نگاه راهبردی و کلان آمریکا برای استعمار دنیا، تغییر کرده و مانند گذشته با روش های آشکار، اقدامات استعماری را انجام نمی دهد، بلکه به سوی استعمار نوین در حال حرکت است. این استعمار نوین، مخفی و نرم، از طریق طراحی زمین بازی با استفاده از تعریف معاهدات بین المللیِ مطابق با قاعده آمریکایی ها، تغییر یافته و شکل گرفته است. به عنوان نمونه، از جمله سازمان هایی که در همین راستا شکل گرفته، شورای حکام است که یک قاعده و حکمی را با زیباترین و فریبنده ترین شکل صادر می کند و دیگر کشورها مجبورند در ذیل آن قرار گیرند؛ لکن بر خلاف محتوای آن ها، صرفا یک ظاهر موجه و فریبنده دارند البته سایر معاهدات و سازمان های بین المللی هم همین گونه اند به عنوان مثال دیگر، در سند توسعه پایدار، خیلی از موضوعات مطرح شده جملاتی زیبا و اغواکننده ای دارد در حالیکه تفسیر این جملات با تفاسیر کشورهای هدف و سایر بهره برداران متفاوت است. حتی در سند 2030 و معاهدۀ FATF، واژه ها و اهداف کلانِ به ظاهر خوبی بیان شده است، اما بین تفسیر کشورهای مرجع و کشورهای هدف، تفاوت های ماهوی و کلانی وجود دارد.

به هر حال چون این قاعده و زمین بازی از طرف آن ها طراحی شده، لذا هراقدامی در زمینِ طراحی شده دشمن مانند باتلاقی می ماند که هرچه بیشتر دست و پا زده شود، فرورفتنش بیشتر است و عملاً به ضرر کشورهای هدف است. جالب است که طراحان برخی از این معاهدات هم خود پایبند به آن نیستند. همانند معاهده ی آب و هوایی پاریس که آمریکا از آن خارج شد؛ درحالی که دیگر کشورها مجبور هستند در این معاهده باقی بمانند. همین موضوع یک فضای استعماری را شکل داده که عملاً می توان به عنوان استعمارنو و برده داری نو از آنها نام برد.

زمانیکه همه اطلاعات نظامی، هسته ای، بانکداری، زیست محیطی، آزمایشگاهی و ... بصورت کاملا شفاف در اختیار سیستمی که سابقه عداوت و دشمنی با ایران را دارد، قرار گیرد و ایران مجبور باشد که همه رفتارهای خود را از قبل اطلاع دهد؛ و از سوی دیگر، گلوگاه های حساس و مهمی چون اقتصاد کشور هم به خارجی ها واگذار شود، عملاً بعد از یک دوره زمانی مشخص، ایران به عنوان یک کشور هدف، یک سیستم مستقل نخواهد داشت و استقلالش سلب می شود.

حرفی که امروز صریحاً از سوی برخی از افراد مطرح می شود این است که در حوزه نظامی نیز راهکار توسعه، استقلال نیست و راه حل را اتصال به سیستم و نظام جهانی معرفی می کنند، این افراد معتقدند که یک سیستم به اجزای خودش حمله نمی کند. برخی از مسئولین هم با الهام گیری از این تفکر، در تلاش هستند تا اجزاء کشور را به سیستم های بیرونی متصل کنند و به خیال اینکه چون سیستم بیرونی در تحرک است، کشور را هم با خود همراه خواهد کرد و با پیشرفت و حرکت سیستم بزرگ، ایران نیز از آن بهره خواهد برد، به دنبال این تفکر هستند. حتی در مواردی سیستم بیرونی را آسیب ناپذیر دانسته و با اتصال خود به آن به دنبال آسیب ناپذیری خود هستند.

برجام هم در ذیل همین معاهدات قرار می گیرد؛ برجام یک معاهده بین المللی است که طرفین در زمین تعریف شده، قصد تبیین فضا به نفع خود را دارند. طبیعی است که همانند دیگر معاهدات، به دلیل هژمونی و تعاملات شکل گرفته بین ابرقدرت ها، شیب منافع به نفع آن ها و خسارت محض به نفع ایران است، فلذا عدم پایبندی آن ها، مشکلی برایشان ایجاد نخواهد کرد ولی در مقابل اگر ایران کوچکترین انحرافی از این معاهده داشته باشد، با سخت ترین برخورد ها از طرف سازمان های بین المللی رو به رو می شود؛ این یعنی درگیر کردن چرخ دنده های کشور به یک سیستم بزرگتر که از سوی غرب تعریف شده است و به همین دلیل پیش بینی رفتار عناصر و اجزای این سیستم نسبت به قبل، آسانتر خواهد بود.

در حقیقت وقتی یک سیستم کوچک را به یک سیستم بزرگتر متصل می کنند، در عمل نمی تواند حرکت قبلی خودش را داشته باشد؛ اگر یک چرخ دنده را بیرون از یک ساعت فرض کنیم، به همه جهات قابل حرکت است، ولی اگر همین چرخ دنده، داخل یک ساعت جانمایی شود، کوچکترین حرکت بر خلاف جهت، باعث خرد شدنش خواهد شد. کاری که بناست با ایران انجام دهند همین است. اگر این اتفاق رخ دهد دیگر اهمیتی ندارد چه دولت یا مسئولی سرکار است چراکه در نهایت دو تا سه درصد اختلاف در رفتار ایجاد می شود. این یعنی سلب عناصر قدرت ساز جمهوری اسلامی ایران؛ یعنی کنترل و پیشگیری از رفتارهای مقتدرانه، انقلابی و استقلال طلبانه آینده ایران و تبدیل شدن به کشوری کاملاً پیش بینی پذیر، وابسته به یک سیستم که تحت سلطه استکبار.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 2. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 3. ربوده شدن تعدادی از نیروهای بسیجی و هنگ مرزی میرجاوه

 4. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 5. امیرعبداللهیان: قیافه «ترامپ» پس از ۱۳ آبان امسال دیدنی است

 6. بازی جدید ترامپ برای رهایی بن سلمان از ماجرای خاشقچی

 7. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 8. آرایشگاه معروف، عروس خانم را کچل کرد

 9. جریمه ۷ میلیون تومانی متقاضیان مسکن مهر توسط بانک مسکن

 10. انتخابات آزاد به سبک محمد‌رضا پهلوی + سند

 11. تیراندازی به استاد دانشگاه علوم پزشکی اهواز

 12. هاشمی: از موضوع شنود بگذرید/حتی زن و شوهر نیز می‌توانند از این وسایل استفاده کنند

 13. امروز با آرمان های جوانان ۴۰ سال پیش چقدر فاصله داریم  

 14. تصاویر بازدید پلیس ترکیه از کنسولگری عربستان  

 15. ادعای شنود تلفنی برای حذف دو مدیر شهرداری

 16. برایان هوک: هم‌چنان سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران را دنبال می‌کنیم

 17. ارزشمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۱۸

 18. لاریجانی: بد و بیراه گفتن‌ها به یکدیگر موجب کُند شدن توسعه شده است

 19. اینجا ماهشهر: اگه می‌تونی نفس بکش!  

 20. سیگنال‌های معامله آمریکا- عربستان و ترکیه بر سر خون خاشقجی

 21. واکنش افشانی به حواشی تغییر معاون برنامه‌ریزی شهرداری در فضای مجازی

 22. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود

 23. آخرین اخبار از بررسی لایحه CFT در شورای نگهبان

 24. جهانگیری: دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی از نظر بودجه در تنگنا قرار گرفته‌اند

 25. موشک های بالستیک دریایی سپاه 700 کیلومتری شدند/ ساخت موشک خاص ایرانی برای نبرد سوریه

پربحث‌های دیروز

 1. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 2. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 3. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 4. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 5. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 6. اعتراف سفیر عربستان در ترکیه به قتل جمال خاشقچی + جزئیات

 7. تولد ۲۱۸۷ نوزاد لاکچری در تاریخ طلایی ۷مهر

 8. چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

 9. کاهش قیمت سکه در بازار + آخرین نرخ ارز

 10. آل‌سعود با بن‌بستی بی‌سابقه مواجه است؛ آیا ریاض برای مقابله با ترامپ، با تهران آشتی می‌کند؟

 11. حکم دادگاه بدوی پرونده راننده لندکروز صادر شد

 12. حمله بمب‌گذار انتحاری به سفارت ایران در ترکیه + توضیحات بهرام قاسمی

 13. معاون شهردار شدن زنان، تنها میراث افشانی/ FATF، باز هم برخورد سیاسی به‌جای برخورد کارشناسی/ واکنش عجیب آرمان به حضور روحانی در دانشگاه تهران

 14. روحانی: آمریکا در بلند مدت قادر نیست به سیاست‌های ضدایرانی خود ادامه دهد/ به آینده بهتر، بسیار امیدوارم

 15. حضور داماد حدادعادل در صدا و سیما  

 16. اعتراض شدید نمایندگان مجلس به احتمال معرفی «ویسه» برای وزرات صنعت

 17. یاران نوبخت وزیر می‌شوند؟/ بررسی تغییرات احتمالی کابینه

 18. وزیر خارجه انگلیس: اگر خاشقچی را نکشته‌اند، پس او کجاست؟

 19. نشست خبری احمد توکلی پیرامون وضعیت ارزی کشور

 20. تصویری عجیب از علیرضا فغانی در سئول

 21. تولید خودرو ۴۶ درصد کاهش یافت

 22. چرا روحانی مسئولیت این اوضاع را نمی‌پذیرد؟  

 23. الگویی مانع اغیار برای نخستین بار در تاریخ ایران

 24. ظهور شاهزاده تاریکی از استانبول؛ ادامه زنجیره ناکامی‌های ولی‌عهد جوان سعودی

 25. احتمال استعفای عارف از ریاست شورای عالی اصلاح‌طلبان

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 2. دیروز کاسبان تحریم، امروز کاسبان قاچاق، پولشویی و تروریسم!؟

 3. تصادف برادر عضو شورای شهر تهران با ماشین بیت‌المال در شمال + واکنش شورا

 4. حکم راننده لندکروز جنجالی صادر شد

 5. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 6. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 7. جهانگیری: پول باشد ننه جان من هم می‌تواند کار انجام دهد

 8. دلار ۱۹ هزار تومانی کار دولت بود  

 9. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 10. چند نکته قابل تامل در مورد فراز و فرود نرخ ارز / آیا موج دوم کاهش نرخ ارز به‌زودی آغاز خواهد شد؟

 11. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 12. بهشت جای چه افرادی است؟/ آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟

 13. دلار در مرز ۱۵ هزار تومان/ حال و هوای بازار ارز تهران

 14. قدرتمندترین پاسپورت جهان متعلق به کدام کشور است؟

 15. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 16. آقای سیف لطفا فرافکنی نکنید!

 17. واکنش خداکرمی به تصادف برادرش با خودروی شورای شهر: برادرم در حال انجام وظیفه بود/ بیمه خسارت ماشین را پرداخت می‌کند

 18. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 19. نرخ ارز را این ۴ سایت خارج‌نشین بالاوپایین می‌کنند

 20. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 21. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 22. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 23. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 24. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 25. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

گوشی شاپ

آخرین عناوین