مگنت-ستاره یک مربع

معاهدات بین المللی و پیش­ بینی­ رفتارایران

حسین ظفری، گروه تعاملی الف،   3970430022
معاهدات بین المللی و پیش­ بینی­ رفتارایران

سال ها است که عبارت «نظم نوین جهانی» کلیدواژۀ پرکاربرد سیاستمداران غربی، علی الخصوص آمریکایی ها شده است و برای تحقق این هدف، راهبردهای متعددی را مطرح می کنند و از آن جمله، تحمیل معاهدات، قوانین و احکامی است که از سوی غرب طراحی می شود. برای ورود به بحث باید از بارزترین مدل آمریکا در مواجهه با کشورهای جهان شروع کرد؛ این مدل به این ترتیب است که متناسب با کشورهایی که با آنها در تنش هستند، وضعیت خودشان را مبتنی بر تجربه های پیشین تصحیح و تکمیل می کنند. در واقع، با بهره گیری از دکترین های قبلی و با توجه به اقتضائات زمانی و هزینه ای، طرح ها و برنامه های خود را در مواجهه با کشورهای هدف (مانند ایران) به روزرسانی و تدقیق می کنند.

آمریکایی ها از مدت ها قبل به این نتیجه رسیده اند که در میان مدت، در مواجهه با کشورهایی چون ایران، به جای متلاشی کردن، به دنبال تغییر رفتار، یا افزایش هزینۀ رفتارهای غیرقابل پیش بینی این گونه کشورها باشند. به عبارت بهتر سعی دارند تا از طریق اتصال کشورهایی مانند ایران به سیستم بین الملل که یک سیستم بسته و در چنبره استبکار است، بتوانند رفتارهای کشورهای هدف را تحت نظارت و کنترل قرار دهند؛ در این صورت، این کشورها، یک سیستم مستقل نیستند که کار، مبانی، شعارها و اهداف خود را دنبال کنند، بلکه وارد سیستمی می شوند که عدم تابعیت از آن ناممکن و دارای هزینه است.

اگر هدف آمریکا در میان مدت، کنترل ایران فرض شود، در این صورت بنای آن ها بر این خواهد بود که یا جمهوری اسلامی را مهار کند، و یا با تغییر کارکرد و رفتار، تنها پوسته ای از آرمان ها و اهداف ایران را نشان دهند. از این رو روشی که آمریکایی ها از دوران اوباما به آن رسیدند و هنوز بر همان روش حرکت می کنند این است که به جای متلاشی کردن، به دنبال تغییر رفتار سیستم هستند یا اینکه هزینه را برای سیستم به قدری بالا ببرند تا سیستم، رفتارهای قدرت آفرین و غیر قابل پیش بینی خود را که ناشی از استقلال و عدم وابستگی می باشد را تغییر دهد.

از سوی دیگر طی چند سال اخیر، نگاه راهبردی و کلان آمریکا برای استعمار دنیا، تغییر کرده و مانند گذشته با روش های آشکار، اقدامات استعماری را انجام نمی دهد، بلکه به سوی استعمار نوین در حال حرکت است. این استعمار نوین، مخفی و نرم، از طریق طراحی زمین بازی با استفاده از تعریف معاهدات بین المللیِ مطابق با قاعده آمریکایی ها، تغییر یافته و شکل گرفته است. به عنوان نمونه، از جمله سازمان هایی که در همین راستا شکل گرفته، شورای حکام است که یک قاعده و حکمی را با زیباترین و فریبنده ترین شکل صادر می کند و دیگر کشورها مجبورند در ذیل آن قرار گیرند؛ لکن بر خلاف محتوای آن ها، صرفا یک ظاهر موجه و فریبنده دارند البته سایر معاهدات و سازمان های بین المللی هم همین گونه اند به عنوان مثال دیگر، در سند توسعه پایدار، خیلی از موضوعات مطرح شده جملاتی زیبا و اغواکننده ای دارد در حالیکه تفسیر این جملات با تفاسیر کشورهای هدف و سایر بهره برداران متفاوت است. حتی در سند 2030 و معاهدۀ FATF، واژه ها و اهداف کلانِ به ظاهر خوبی بیان شده است، اما بین تفسیر کشورهای مرجع و کشورهای هدف، تفاوت های ماهوی و کلانی وجود دارد.

به هر حال چون این قاعده و زمین بازی از طرف آن ها طراحی شده، لذا هراقدامی در زمینِ طراحی شده دشمن مانند باتلاقی می ماند که هرچه بیشتر دست و پا زده شود، فرورفتنش بیشتر است و عملاً به ضرر کشورهای هدف است. جالب است که طراحان برخی از این معاهدات هم خود پایبند به آن نیستند. همانند معاهده ی آب و هوایی پاریس که آمریکا از آن خارج شد؛ درحالی که دیگر کشورها مجبور هستند در این معاهده باقی بمانند. همین موضوع یک فضای استعماری را شکل داده که عملاً می توان به عنوان استعمارنو و برده داری نو از آنها نام برد.

زمانیکه همه اطلاعات نظامی، هسته ای، بانکداری، زیست محیطی، آزمایشگاهی و ... بصورت کاملا شفاف در اختیار سیستمی که سابقه عداوت و دشمنی با ایران را دارد، قرار گیرد و ایران مجبور باشد که همه رفتارهای خود را از قبل اطلاع دهد؛ و از سوی دیگر، گلوگاه های حساس و مهمی چون اقتصاد کشور هم به خارجی ها واگذار شود، عملاً بعد از یک دوره زمانی مشخص، ایران به عنوان یک کشور هدف، یک سیستم مستقل نخواهد داشت و استقلالش سلب می شود.

حرفی که امروز صریحاً از سوی برخی از افراد مطرح می شود این است که در حوزه نظامی نیز راهکار توسعه، استقلال نیست و راه حل را اتصال به سیستم و نظام جهانی معرفی می کنند، این افراد معتقدند که یک سیستم به اجزای خودش حمله نمی کند. برخی از مسئولین هم با الهام گیری از این تفکر، در تلاش هستند تا اجزاء کشور را به سیستم های بیرونی متصل کنند و به خیال اینکه چون سیستم بیرونی در تحرک است، کشور را هم با خود همراه خواهد کرد و با پیشرفت و حرکت سیستم بزرگ، ایران نیز از آن بهره خواهد برد، به دنبال این تفکر هستند. حتی در مواردی سیستم بیرونی را آسیب ناپذیر دانسته و با اتصال خود به آن به دنبال آسیب ناپذیری خود هستند.

برجام هم در ذیل همین معاهدات قرار می گیرد؛ برجام یک معاهده بین المللی است که طرفین در زمین تعریف شده، قصد تبیین فضا به نفع خود را دارند. طبیعی است که همانند دیگر معاهدات، به دلیل هژمونی و تعاملات شکل گرفته بین ابرقدرت ها، شیب منافع به نفع آن ها و خسارت محض به نفع ایران است، فلذا عدم پایبندی آن ها، مشکلی برایشان ایجاد نخواهد کرد ولی در مقابل اگر ایران کوچکترین انحرافی از این معاهده داشته باشد، با سخت ترین برخورد ها از طرف سازمان های بین المللی رو به رو می شود؛ این یعنی درگیر کردن چرخ دنده های کشور به یک سیستم بزرگتر که از سوی غرب تعریف شده است و به همین دلیل پیش بینی رفتار عناصر و اجزای این سیستم نسبت به قبل، آسانتر خواهد بود.

در حقیقت وقتی یک سیستم کوچک را به یک سیستم بزرگتر متصل می کنند، در عمل نمی تواند حرکت قبلی خودش را داشته باشد؛ اگر یک چرخ دنده را بیرون از یک ساعت فرض کنیم، به همه جهات قابل حرکت است، ولی اگر همین چرخ دنده، داخل یک ساعت جانمایی شود، کوچکترین حرکت بر خلاف جهت، باعث خرد شدنش خواهد شد. کاری که بناست با ایران انجام دهند همین است. اگر این اتفاق رخ دهد دیگر اهمیتی ندارد چه دولت یا مسئولی سرکار است چراکه در نهایت دو تا سه درصد اختلاف در رفتار ایجاد می شود. این یعنی سلب عناصر قدرت ساز جمهوری اسلامی ایران؛ یعنی کنترل و پیشگیری از رفتارهای مقتدرانه، انقلابی و استقلال طلبانه آینده ایران و تبدیل شدن به کشوری کاملاً پیش بینی پذیر، وابسته به یک سیستم که تحت سلطه استکبار.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های اخیر

 1. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانشان/ درخواست آیت الله مصباح برای استغفار/ پشت پرده خبر استعفای جهانگیری/ نعمت زاده: ستاد روحانی طبقه هشتم بود و هر روز با پله بالا می‌رفتیم

 2. اتهام‌زنی تازه آمریکا به ایران/ بولتون: ایران بدنبال دخالت در انتخابات آمریکاست

 3. روحانی: عملکرد وزارت اقتصاد قابل قبول است

 4. وزارت خارجه به ابهامات رژیم حقوقی خزر پاسخ داد

 5. اظهارات شاه بحرین بر ضد قطر جنجال به پا کرد

 6. سفیر اسبق ایران در ونزوئلا مطلب اینستاگرامی منتسب به خود را تکذیب کرد

 7. تجربه ۴۵ دقیقه اضطراب و وحشت در پرواز بغداد به مشهد

 8. این روزهای اجاره نشینی با 3 پرده آماری

 9. «ممّد گاوی» و «علی‌ دراز» دستگیر شدند

 10. مسئولین پاسخگو باشند؛ ماجرای مرگ تلخ جانباز اعصاب و روان در افغانستان+ اسناد

 11. رونمایی از موشک خیبر ۱ حزب الله برای اولین بار  

 12. یک خبر خوب برای داوطلبان متقاضی کنکور ۹۸

 13. ورود ساز به پارک‌ها آزاد شد

 14. نگرانی بولتون از مداخله احتمالی چین، ایران و کره‌شمالی در انتخابات آمریکا

 15. ظریف: فکر می‌کردم آمریکایی‌ها بی‌اثر بودن تحریم‌ها را درک کرده‌اند/ برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم

 16. ۹ خوردنی برای کاهش اضطراب

 17. پدیده‌های لیگ هجدهم/ صدرنشینی شاگردان یحیی و آقای گلی یک مدافع

 18. بررسی "طرح حمایت از اتباع" در مجلس/ فراهم شدن خدمات بیمه‌ای اتباع

 19. اینترپل درباره «حمله تروریستی قریب‌الوقوع» در اروپا هشدار داد

 20. سفیر ایران در عمان عضو هیچ حزب سیاسی نیست

 21. 10 برج مرتفع دنیا را بشناسید  

 22. فارن‌پالیسی: تشکیل گروه «اقدام ایران» در آمریکا بیشتر اقدامی نمادین است تا هدفمند

 23. در بازار بزرگ میوه چه خبر است؟  

 24. بی‌بی‌سی فارسی در نقش «ترمینال رسانه‌ای» آشوبگران

 25. چرا رهبر انقلاب مذاکره با آمریکا را ممنوع کردند/ فرمان خدا بعد از پیمان‌شکنی دشمن

پربحث‌های دیروز

 1. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 2. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 3. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

 4. مالیات ناعادلانه، تیر خلاص به پیکر نیمه‌جان تولید/ مالیات، ابزاری برای ایجاد تعادل در توزیع ثروت و کاهش فاصله طبقاتی/دولتمردان توجه می‌کنند؟

 5. خوش‌بینی به آمریکا دولت مصدق را ساقط کرد

 6. حرف‌های تکان‌دهنده شش جوان محکوم به اعدام پای چوبه‌دار

 7. انصراف ۵۰ نماینده از استیضاح کرباسیان

 8. تابلوی انحرافی و یک سوال از علی مطهری

 9. بمب ویتامین C را بشناسید

 10. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانش

 11. دلار 4200 تومانی در محاسبه قیمت مواد اولیه حذف شود

 12. احتمال محکومیت متهم اصلی ثامن‌الحجج به ۲۰ سال حبس

 13. نامه معاون رییس جمهور به احمد توکلی/ قوه قضائیه و مقننه و دستگاه‌های تابعه اطلاعات حقوق و مزایا را ثبت نکردند

 14. جهانگیری: کاهش آثار تحریم‌ها مهمترین اولویت فعلی دولت است

 15. فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد برکنار شد

 16. پشت پرده یک کاسبی پردرآمد

 17. طرح استیضاح وزیر اقتصاد اعلام وصول شد

 18. شرط رهبر انقلاب برای فعالیت اقتصادی فرزندانشان/ درخواست آیت الله مصباح برای استغفار/ پشت پرده خبر استعفای جهانگیری/ نعمت زاده: ستاد روحانی طبقه هشتم بود و هر روز با پله بالا می‌رفتیم

 19. افزایش ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومانی قیمت خودرو + جدول

 20. محسن هاشمی: تلاش‌ می‌کنیم افشانی در شهرداری تهران بماند

 21. اتهام‌زنی تازه آمریکا به ایران/ بولتون: ایران بدنبال دخالت در انتخابات آمریکاست

 22. وزیر علوم خبر داد: رعایت شاخص "جوان‌گرایی" در انتصاب‌ها/ مدیران دانشگاه‌ها ۸ سال جوان‌تر شدند

 23. روحانی: عملکرد وزارت اقتصاد قابل قبول است

 24. موسوی لارگانی: مجلس و دولت فکری به حال مردم کنند

 25. کودتایی که فقط 75 هزار دلار هزینه داشت +عکس

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 3. علت اینکه در ایران مردم دلارها را آتش نزدند چه بود؟

 4. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 5. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 6. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 7. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 8. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 9. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 10. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 11. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 12. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 13. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 14. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 15. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 16. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 17. نخستين توافق افتخارآميز ايران در خزر

 18. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 19. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 20. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 21. قالیباف: معضلات فعلی اقتصادی کشور راه حل دارد/ بانکداری ما باعث شده ثروتمندان هر روز ثروتمندتر شوند/ نقدینگی بی‌حساب و کتاب صرف سفته بازی شد

 22. نه به مذاکره با آمریکا/ صدای واحدی که از دولت شنیده می‌شود

 23. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 24. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 25. ابتکار ترکیه برای عبور از بحران ارزی  

آخرین عناوین