مگنت-ستاره یک مربع

چرا کُردهای سوریه با پشیمانی از اعتماد به آمریکا حلقه بر در دمشق زدند؟

گروه جهان الف،   3970429087

الوطن سوریه نوشت، کُردهای سوریه حالا که ارتش بخش اعظم خاک این کشور را بازپس گرفته است،نگران آینده خود هستند و متقاعد شدند، نباید همه تخم مرغ‌ها را در سبد آمریکا می‌گذاشتند.

به گزارش فارس، پایگاه خبری تحلیلی «الوقت» سوریه، در گزارشی با عنوان «کردها حلقه بر در دمشق می‌زنند، آمریکا خیری نداشت»، به تحلیل دلایل تلاش شورای نیروهای دموکراتیک سوریه برای بازگشت به سمت دمشق و مذاکره با آن پرداخت.

در این یادداشت آمده است، گزینه‌ها درباره آینده کُردهای سوریه بسیار محدود شده است، آن هم در حالی که بحران سوریه به پایان خود نزدیک شده و ارتش سوریه به استثنای دو منطقه که یکی کُردنشین است، بخش اعظم از خاک سوریه را به کنترل خود درآورده است.

الوطن آورده است: در اینجا ما نباید از دومین عامل تاثیرگذار در این زمینه یعنی موضع بین المللی در قبال کُردهای سوریه غافل باشیم و اینکه جامعه بین الملل تا چد حد با آنها در قضیه فدرالی شدنشان همراهی می‌کند و آیا کردها در مرحله بعدی به ایالات متحده اتکا خواهند داشت؟

اتفاق جدید چیست؟

به عنوان یک نتیجه طبیعی از تحولات بحران سوریه، کُردها دریافتند که باید باب گفت‌وگو با دولت سوریه را باز کنند و جرقه آن را شورای دموکراتیک سوریه زد که که اعلام کرد، قرار است موضوع تشکیل تریبونی به نمایندگی از جمعیت ساکنان شمال سوریه برای گفت‌وگو با دولت سوریه را بررسی کند.

این موضوع در کنفرانسی که شورای دموکراتیک سوریه در شهر «الطبقه» با حضور قریب به دویست و چهل نفر برگزار کرد، مطرح شد و  «حاکم حبیب»، عضو هیات رئیسه شورای سوریه دموکراتیک در آن اظهار داشت: این تریبون نماینده تمام مناطق خودگردان و مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه و همچنین نماینده الرقه، دیر الزور و منبج خواهد بود.

در مدت اخیر اظهارات احزاب کُرد و شورای سوریه دموکراتیک که خواستار گفت‌وگو با دولت سوریه شدند، افزایش یافته که منعکس کننده لطمه‌ای است که این احزاب از ائتلاف‌های بین المللی متحمل شده‌اند و زمینه گفت‌وگو درباره اوضاع شمال سوریه را فراهم کرد.

از سوی دیگر برخی احزاب کُرد تاکنون وجود هر گونه گفت‌وگو یا توافق با دولت سوریه را رد کردند، «الهام احمد»، رئیس مشترک شورای سوریه دموکراتیک هم تایید کرد که توافقی با دمشق بر سر تحویل مدیریت تاسیسات نفتی و عملیات صادرات نفت به دولت سوریه وجود ندارد.

از سوی دیگر روزنامه «الوطن» سوریه نیز گزارش داد، «صالح مسلم»، رئیس مشترک سابق حزب اتحاد دموکراتیک به منظور خودنمایی، سعی در متوقف کردن هر گونه تلاش برای نزدیکی بین دولت و شهروندان کرد سوریه را دارد.

الوطن به نقل از منابع کُرد نزدیک به حزب اتحاد دموکراتیک آورده است: مسلم که یکی از چهره‌های سرشناس حزب اتحاد دموکراتیک است درصدد تخریب تلاش‌ها برای نزدیکی این حزب به دولت و همچنین گفت‌وگوهایی است که برای بازگشت نهادهای دولتی به همه منطقه تحت تسلط نیروهای دموکراتیک سوریه آغاز شده است.

این در حالی است که هدف از این گفت‌وگوها تسلط ارتش سوریه بر مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه است تا مقاصد شوم آمریکایی‌ها و دخالت‌های ترکیه را ناکام گذاشته و جلوی تکرار فاجعه عفرین در دیگر مناطق گرفته شود.

دغدغه‌ها و چالش‌ها

واقعیت‌ها نشان می‌دهد که ک‌ردها بیشترین نیاز به گفت‌وگو با دولت سوریه دارند که طرف قدرتمند و حاکم بر سرزمین سوریه است و هر چقدر هم برخی طرف‌های کرد مخالف باشند، اما آنها به دلایلی که در ادامه خواهد آمد، نمی‌توانند از گفت‌وگو با دولت سوریه بی نیاز باشند.

دلیل نخست اینکه، تحرکات اخیر کُردها نشان می‌دهد که آنها دیگر اعتماد سابق را نسبت به آمریکا ندارند و چیزی که موید این موضوع است، تلاش‌های اخیر آنها به منظور تشکیل مدیریت بکپارچه برای مناطق تحت سیطره خودشان است که از آن به شاخه سیاسی نیروهای سوریه دموکراتیک نام برده می‌شود.

این امری طبیعی است چرا آمریکا بارها هنگامی که کُردها در اوج قدرت بودند، آنها را رها کرده بود چه برسد حالا که در میدان‌های سیاست و نبرد نظامی، کفه قدرت به نفع دولت سوریه سنگینی می‌کند.

طرحی که در کنفرانس شورای سوریه دموکراتیک در شهر الطبقه در استان الرقه معرفی شد، قضیه ادغام تعدادی از ادارات و شوراهای محلی است که در مناطق تحت تسلط نیروهای سوریه دموکراتیک در شمال و شرق سوریه تشکیل شده است.

ساکنان مناطق تحت کنترل کُردها از اقوام و نژادهای مختلف از جمله اعراب، آشوری و شرکسی هستند، کُردها هم برخورد خوبی با عرب‌ها و دیگر اقوام در مناطق تحت کنترل خود ندارند.

اقوام غیر کُرد به رغم اینکه در جنگ مشارکت داشتند، اما هیچ پست و منصبی به آنها در داخل یگان‌های کُرد تعلق نگرفته است و در مدت اخیر در سایه نابسامانی اوضاع اجتماعی و اداری و رفتارهای برخی عناصر کُرد در استان عمدتا عرب نشین الرقه تحرکات اعتراضی شکل گرفته است.

از همین رو کُردها امروز می‌خواهند با ارائه خدمات و امتیازات به اقوام عرب و غیره چهره خود را بهبود بخشند تا نقطه ضعفی برای آنها در هیچ گفت‌وگوی آتی با دولت سوریه درست نشود.

مساله سوم اینکه هیچ کسی از فدرالی شدن کُردها و تشکیل حکومت خودگردان در سوریه حمایت نمی‌کند، نه دولت سوریه و نه کشورهای منطقه‌ای و بزرگ و حتی واشنگتن در مقام متحد آنها هم موافق این موضوع نیست، اما احتمالا آمریکا از این پرونده به عنوان اهرم فشاری در مذاکره با طرح روسیه به زیان کُردها استفاده کند.

هم اینک کُردها به شدت هراس دارند که آمریکا در بیرون راندن آنها از منبج سهیم باشد و چیزی که در این خصوص آنها را نگران کرده، تماس اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای وی است که در این دیدار دو طرف بر ضرورت اجرای نقشه راه مشترک در خصوص شهر منبج تاکید کرده و این امر را در همکاری برای حل بحران سوریه مهم برشمردند.

نباید فراموش کنیم که کُردها حد و مرزی برای قلمرو فدرالی خود وضع نکردند، بنابراین این حق دولت سوریه است که نگران این موضوع باشد؛ ماه گذشته بشار اسد، رئیس جمهور سوریه گفت: دمشق درهای مذاکره با نیروهای سوریه دموکراتیک را گشوده است اما اگر مذاکرات ناکام بماند، برای بازپس گیری خاکی که قریب به دو هزار نظامی آمریکایی در آنجا مستقر هستند، متوسل به زور خواهد شد.

کُردها از آینده خود هراس شدیدی دارند و روشن است که حالا دیگر متقاعد شده‌اند نباید همه تخم‌مرغ‌هایشان را در سبد آمریکا می‌گذاشتند، اما گفت‌وگوی آنها با طرف سوری در چه حدی خواهد بود؟ آیا کاملا کُردی است و دخالت‌های خارجی در آن وجود ندارد؟ این چیزی است در روزهای آتی روشن می‌شود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

تجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 3. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 4. احمد توکلی: فرزندان همه مسئولان که رانت خوار نیستند/ پاسخ به پویش فرزندت کجاست موجب افزایش اعتماد عمومی است

 5. شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

 6. این همه بی‌تدبیری

 7. مهاجرت از نخبگان به سطح اقشار متوسط رسید

 8. انتظار کاهشی معامله‌گران در بازار ارز/ معاملات فردایی رونق گرفت

 9. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قابل خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 10. وقتی پیچ 7 سانتی در بدن بیمار جا ماند!+تصاویر

 11. معاون دادستان کشور: درخواست وزیر ارتباطات برای طرح موضوع رفع فیلتر توئیتر غیرقانونی است

 12. برای نجات ایران از جنگ‌ آب فقط ۵ سال وقت داریم

 13. خفاش تهران اعدام می‌شود

 14. نقشه راه رهبری برای مقابله با توطئه ترامپ

 15. رهبر انقلاب : کار کنید نگویید نمی‌گذارند! این حرف قابل پذیرشی نیست

 16. سردار مهماندار: طرح ترافیک 97 به انضباط کاری ندارد/ شرمنده مأموران‌مان هستیم

 17. عمر «ازدواج‌ سفید» در ایران چقدر است؟

 18. خوش آمدگویی پادشاه عربستان به حجاج به زبان فارسی

 19. فرزندان ربیعی کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 20. تشریح صحنه جنایت توسط پدری که دخترش را کشت

 21. سریال خیانت!

 22. ماجرای درخواست ۵۰۰ میلیونی یک نماینده از ربیعی

 23. مشروح برنامه ۹۰؛ بررسی خشم و خون روی سکوها و فوتبالیست‌های یزدی

 24. ارزش پول هند در پایین ترین سطح تاریخ خود

 25. تمرین نظامی انصارالله یمن  

پربحث‌های دیروز

 1. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 2. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 3. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 4. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 5. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 6. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 7. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 8. مشاور سابق روحانی: اکثر اصلاح‌طلبان قائل به نظام جمهوری اسلامی نیستند

 9. پرداخت غرامت جنگی عراق به کویت

 10. سخنگوی وزارت بهداشت: شرمنده‌ام که بعضی مطب‌ها کارتخوان ندارند

 11. فرزندان «رئیس سازمان بسیج» کجا هستند؟

 12. مردم ترکیه اینگونه در برابر آمریکا به کمک اردوغان رفتند  

 13. معاون وزیر راه: خودروسازان اجازه کاهش قیمت خودرو را نمی‎دهند

 14. نماز ظریف، واعظی و تخت روانچی در حاشیه اجلاس قزاقستان  

 15. پشت پرده مطب‌های بدون کارتخوان چیست؟

 16. معاون حقوقی رئیس‌جمهور: آمریکا باید بیش از ۱۱۰ میلیارد دلار به ایران خسارت دهد

 17. فلاحت پیشه: اجرای تحریم آمریکا علیه ایران موضع شخصی حیدر العبادی است، نه دولت عراق

 18. ابتکار ترکیه برای عبور از بحران ارزی  

 19. دولت نمی‌تواند به تنهایی در مورد سهم ایران در دریای خزر تصمیم‌گیری کند/در کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر در مورد سهم دریای خزر بحثی مطرح نشده است

 20. فرزندان ابطحی کجا هستند؟ + عکس

 21. بیانیه دفتر حیدرالعبادی در مورد روابط با ایران

 22. انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از فراکسیون امید/ تلاش سربازان ایرانی دولت انگیس برای براندازی/ علنی شدن دادگاه مفاسد اقتصادی/ باهنر: اصلاح‌طلبان زیرآب دولت را می‌زنند

 23. عراقچی: تعهد سیاسی اروپا برای حفظ برجام همچنان قوی است

 24. برنده و بازنده جدال اردوغان و ترامپ

 25. ناو فرانسه کشتی آمریکایی را در تنگه هرمز اسکورت کرد

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 3. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 4. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 5. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 6. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 7. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 8. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 9. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 10. ظریف: ناامیدی امروز مردم نتیجه سیاه نمایی منتقدان برجام است/ تضمین‌های حفظ برجام را می‌گیریم

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 13. آن زن فاسد را می‌بینند و این زنان مجاهد را نه + تصاویر

 14. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 15. رهبر معظم انقلاب: هیچ‌کس هیچ غلطی نمی‌تواند بکند؛ این را به همه بگویید

 16. توضیحات پزشکیان درباره دخترش + واکنش پورابراهیمی

 17. رای مجلس به استیضاح وزیر کار/ خداحافظی ربیعی از دولت

 18. واکنش «جان بولتون» به پیشنهاد «روحانی» برای مذاکره با آمریکا

 19. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 20. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 21. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 22. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 23. افزایش تولید داخلی، شاه‌کلید افزایش ارزش پول ملی/ بزرگ‌ترین بیماری اقتصاد کشور چیست؟

 24. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 25. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

پربحث‌های اخیر

 1. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 2. ناو فرانسه کشتی آمریکایی را در تنگه هرمز اسکورت کرد

 3. همسر ترامپ می خوهد از او طلاق بگیرد!

 4. اردوغان به ترامپ: از پشت به متحد خود خنجر میزنی

 5. تمرین نظامی انصارالله یمن  

 6. بلوف کره شمالی به ترامپ در مذاکرات هسته‌ای چه بود؟

 7. آسانژ ایالات متحده را خجالت‌زده کرده است

 8. روایتی از جنگ ۳۳ روزه؛ انتظار شکارچیان حزب‌الله برای تانک‌های مرکاوا

 9. جان کری: نام نبردن ترامپ از جان مک کین، ننگ آور بود

 10. سی ان ان: ترکیه در آستانه یک بحران اقتصادی قرار دارد

 11. هشدار جان بولتون به ترکیه

 12. تاریخ احتمالی سومین دیدار رهبران دو کره

 13. اخراج مامور اف بی آی به علت ارسال پیام های ضدترامپ

 14. ترامپ نام کدام کشورها را اشتباه تلفظ کرده است؟

 15. حضور رئیس‌جمهور سابق آرژانتین در دادگاه به اتهام رشوه خواری

 16. دخالت آلمان در مناقشات بین ترکیه و آمریکا

 17. خوش رقصی العبادی برای ترامپ

 18. پایتختی که در حال غرق شدن است + عکس

 19. رسانه های چین به نقل از رهبر ایران: آمریکا غیرقابل اعتماد است

 20. ۵ برگ برنده مسکو برای مقابله با تحریم‌های واشنگتن

 21. تعداد اعضای داعش در سوریه و عراق

 22. رایزنی بولتون با سفیر ترکیه در خصوص کشیش زندانی

 23. ترامپ لایحه بودجه دفاعی آمریکا را امضا کرد/ جزئیات مربوط به ایران

پربحث‌های دیروز

 1. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 2. پرداخت غرامت جنگی عراق به کویت

 3. مردم ترکیه اینگونه در برابر آمریکا به کمک اردوغان رفتند  

 4. بیانیه دفتر حیدرالعبادی در مورد روابط با ایران

 5. برنده و بازنده جدال اردوغان و ترامپ

 6. ناو فرانسه کشتی آمریکایی را در تنگه هرمز اسکورت کرد

 7. بازتاب سخنان رهبر انقلاب در رسانه‌های جهان

 8. العبادی: به همه تحریم‌های آمریکا علیه ایران پایبند نیستیم

 9. فتوشاپ پسر ترامپ برای بالا بردن محبوبیت پدرش + تصاویر

 10. روسیه: یورو را جایگزین دلار می‌کنیم

 11. همسر ترامپ می خوهد از او طلاق بگیرد!

 12. اردوغان به ترامپ: از پشت به متحد خود خنجر میزنی

 13. قدم جدید دولت ترامپ برای تحریم ایران/ قطع دسترسی ایران به سوئیفت

 14. غیبت پنج ماهه ناوهای هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس/ کاهش چشمگیر کشتی‌های آمریکایی در منطقه

 15. قرقاش: اجازه نمی‌دهیم تحول راهبردی به نفع ایران رقم بخورد!

 16. نخست‌وزیر منتخب پاکستان به تهران می‌آید

 17. وزیر نروژی به دلیل سفر به ایران مجبور به استعفا شد!

 18. اقدام بانک مرکزی ترکیه برای بحران ارزی

 19. نخستین زن مسلمان کنگره آمریکا: به مسلمان بودن خود مفتخرم

 20. حمایت دوباره وزیر دفاع آمریکا از تشکیل ارتش فضایی

 21. سود سرشار آمریکا از درماندگی کانادا در فروش نفت

 22. واکنش تهران به ادعا‌های فرد روس درباره خزر

 23. جدیدترین موضع گیری مقام قطری ضد کشور‌های تحریم کننده

 24. تهدید آشکار لیبرمن به جنگ جدید با مردم غزه

 25. واکنش آذربایجان به توطئه ارزی ترامپ علیه ترکیه

پربحث‌های هفته

 1. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 2. آن زن فاسد را می‌بینند و این زنان مجاهد را نه + تصاویر

 3. واکنش «جان بولتون» به پیشنهاد «روحانی» برای مذاکره با آمریکا

 4. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 5. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 6. نوسان ترامپ بین چکش روس ها و سندان ایرانی ها... پیروزی تاریخی محور مقاومت نزدیک است

 7. پرداخت غرامت جنگی عراق به کویت

 8. مردم ترکیه اینگونه در برابر آمریکا به کمک اردوغان رفتند  

 9. ظریف:کنوانسیون رژیم حقوقی خزر و 6 موافقتنامه در اجلاس سران در آکتائو امضا می‌شود

 10. مفتی اهل سنت عراق: نخستین مدافع ایران خواهم بود

 11. عراق معاملات دلاری با ایران را پایان می دهد

 12. تورم ونزوئلا از ۸۲ هزار درصد گذشت

 13. بیانیه دفتر حیدرالعبادی در مورد روابط با ایران

 14. کمیسیون اروپا: شرکت‌ها آزادند درباره حضور یا عدم حضور در ایران تصمیم بگیرند

 15. پشت پرده اصلاحات بن سلمان در عربستان

 16. برنده و بازنده جدال اردوغان و ترامپ

 17. اوباما ثروت خود را از کجا به دست می‌آورد و چگونه خرج می‌کند؟ +تصاویر

 18. اتحادیه اروپا: شرکت‌های اروپایی تابع آمریکا در تحریم‌ها علیه ایران، تحریم می‌شوند

 19. ناو فرانسه کشتی آمریکایی را در تنگه هرمز اسکورت کرد

 20. روحانی در دیدار با پوتین: تلاش کنیم خزر به دریای صلح و دوستی تبدیل شود

 21. بولتون باز هم علیه ایران گزافه‌گویی کرد

 22. بازتاب سخنان رهبر انقلاب در رسانه‌های جهان

 23. تأکید مجدد چین بر مخالفت با تحریم‌های آمریکا علیه ایران

 24. خودروساز آلمانی فعالیت خود را در ایران متوقف کرد

 25. پلیس آمریکا روزی چند نفر را می‌کشد؟

آخرین عناوین