چرا کُردهای سوریه با پشیمانی از اعتماد به آمریکا حلقه بر در دمشق زدند؟

گروه جهان الف،   3970429087

الوطن سوریه نوشت، کُردهای سوریه حالا که ارتش بخش اعظم خاک این کشور را بازپس گرفته است،نگران آینده خود هستند و متقاعد شدند، نباید همه تخم مرغ‌ها را در سبد آمریکا می‌گذاشتند.

به گزارش فارس، پایگاه خبری تحلیلی «الوقت» سوریه، در گزارشی با عنوان «کردها حلقه بر در دمشق می‌زنند، آمریکا خیری نداشت»، به تحلیل دلایل تلاش شورای نیروهای دموکراتیک سوریه برای بازگشت به سمت دمشق و مذاکره با آن پرداخت.

در این یادداشت آمده است، گزینه‌ها درباره آینده کُردهای سوریه بسیار محدود شده است، آن هم در حالی که بحران سوریه به پایان خود نزدیک شده و ارتش سوریه به استثنای دو منطقه که یکی کُردنشین است، بخش اعظم از خاک سوریه را به کنترل خود درآورده است.

الوطن آورده است: در اینجا ما نباید از دومین عامل تاثیرگذار در این زمینه یعنی موضع بین المللی در قبال کُردهای سوریه غافل باشیم و اینکه جامعه بین الملل تا چد حد با آنها در قضیه فدرالی شدنشان همراهی می‌کند و آیا کردها در مرحله بعدی به ایالات متحده اتکا خواهند داشت؟

اتفاق جدید چیست؟

به عنوان یک نتیجه طبیعی از تحولات بحران سوریه، کُردها دریافتند که باید باب گفت‌وگو با دولت سوریه را باز کنند و جرقه آن را شورای دموکراتیک سوریه زد که که اعلام کرد، قرار است موضوع تشکیل تریبونی به نمایندگی از جمعیت ساکنان شمال سوریه برای گفت‌وگو با دولت سوریه را بررسی کند.

این موضوع در کنفرانسی که شورای دموکراتیک سوریه در شهر «الطبقه» با حضور قریب به دویست و چهل نفر برگزار کرد، مطرح شد و  «حاکم حبیب»، عضو هیات رئیسه شورای سوریه دموکراتیک در آن اظهار داشت: این تریبون نماینده تمام مناطق خودگردان و مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه و همچنین نماینده الرقه، دیر الزور و منبج خواهد بود.

در مدت اخیر اظهارات احزاب کُرد و شورای سوریه دموکراتیک که خواستار گفت‌وگو با دولت سوریه شدند، افزایش یافته که منعکس کننده لطمه‌ای است که این احزاب از ائتلاف‌های بین المللی متحمل شده‌اند و زمینه گفت‌وگو درباره اوضاع شمال سوریه را فراهم کرد.

از سوی دیگر برخی احزاب کُرد تاکنون وجود هر گونه گفت‌وگو یا توافق با دولت سوریه را رد کردند، «الهام احمد»، رئیس مشترک شورای سوریه دموکراتیک هم تایید کرد که توافقی با دمشق بر سر تحویل مدیریت تاسیسات نفتی و عملیات صادرات نفت به دولت سوریه وجود ندارد.

از سوی دیگر روزنامه «الوطن» سوریه نیز گزارش داد، «صالح مسلم»، رئیس مشترک سابق حزب اتحاد دموکراتیک به منظور خودنمایی، سعی در متوقف کردن هر گونه تلاش برای نزدیکی بین دولت و شهروندان کرد سوریه را دارد.

الوطن به نقل از منابع کُرد نزدیک به حزب اتحاد دموکراتیک آورده است: مسلم که یکی از چهره‌های سرشناس حزب اتحاد دموکراتیک است درصدد تخریب تلاش‌ها برای نزدیکی این حزب به دولت و همچنین گفت‌وگوهایی است که برای بازگشت نهادهای دولتی به همه منطقه تحت تسلط نیروهای دموکراتیک سوریه آغاز شده است.

این در حالی است که هدف از این گفت‌وگوها تسلط ارتش سوریه بر مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه است تا مقاصد شوم آمریکایی‌ها و دخالت‌های ترکیه را ناکام گذاشته و جلوی تکرار فاجعه عفرین در دیگر مناطق گرفته شود.

دغدغه‌ها و چالش‌ها

واقعیت‌ها نشان می‌دهد که ک‌ردها بیشترین نیاز به گفت‌وگو با دولت سوریه دارند که طرف قدرتمند و حاکم بر سرزمین سوریه است و هر چقدر هم برخی طرف‌های کرد مخالف باشند، اما آنها به دلایلی که در ادامه خواهد آمد، نمی‌توانند از گفت‌وگو با دولت سوریه بی نیاز باشند.

دلیل نخست اینکه، تحرکات اخیر کُردها نشان می‌دهد که آنها دیگر اعتماد سابق را نسبت به آمریکا ندارند و چیزی که موید این موضوع است، تلاش‌های اخیر آنها به منظور تشکیل مدیریت بکپارچه برای مناطق تحت سیطره خودشان است که از آن به شاخه سیاسی نیروهای سوریه دموکراتیک نام برده می‌شود.

این امری طبیعی است چرا آمریکا بارها هنگامی که کُردها در اوج قدرت بودند، آنها را رها کرده بود چه برسد حالا که در میدان‌های سیاست و نبرد نظامی، کفه قدرت به نفع دولت سوریه سنگینی می‌کند.

طرحی که در کنفرانس شورای سوریه دموکراتیک در شهر الطبقه در استان الرقه معرفی شد، قضیه ادغام تعدادی از ادارات و شوراهای محلی است که در مناطق تحت تسلط نیروهای سوریه دموکراتیک در شمال و شرق سوریه تشکیل شده است.

ساکنان مناطق تحت کنترل کُردها از اقوام و نژادهای مختلف از جمله اعراب، آشوری و شرکسی هستند، کُردها هم برخورد خوبی با عرب‌ها و دیگر اقوام در مناطق تحت کنترل خود ندارند.

اقوام غیر کُرد به رغم اینکه در جنگ مشارکت داشتند، اما هیچ پست و منصبی به آنها در داخل یگان‌های کُرد تعلق نگرفته است و در مدت اخیر در سایه نابسامانی اوضاع اجتماعی و اداری و رفتارهای برخی عناصر کُرد در استان عمدتا عرب نشین الرقه تحرکات اعتراضی شکل گرفته است.

از همین رو کُردها امروز می‌خواهند با ارائه خدمات و امتیازات به اقوام عرب و غیره چهره خود را بهبود بخشند تا نقطه ضعفی برای آنها در هیچ گفت‌وگوی آتی با دولت سوریه درست نشود.

مساله سوم اینکه هیچ کسی از فدرالی شدن کُردها و تشکیل حکومت خودگردان در سوریه حمایت نمی‌کند، نه دولت سوریه و نه کشورهای منطقه‌ای و بزرگ و حتی واشنگتن در مقام متحد آنها هم موافق این موضوع نیست، اما احتمالا آمریکا از این پرونده به عنوان اهرم فشاری در مذاکره با طرح روسیه به زیان کُردها استفاده کند.

هم اینک کُردها به شدت هراس دارند که آمریکا در بیرون راندن آنها از منبج سهیم باشد و چیزی که در این خصوص آنها را نگران کرده، تماس اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای وی است که در این دیدار دو طرف بر ضرورت اجرای نقشه راه مشترک در خصوص شهر منبج تاکید کرده و این امر را در همکاری برای حل بحران سوریه مهم برشمردند.

نباید فراموش کنیم که کُردها حد و مرزی برای قلمرو فدرالی خود وضع نکردند، بنابراین این حق دولت سوریه است که نگران این موضوع باشد؛ ماه گذشته بشار اسد، رئیس جمهور سوریه گفت: دمشق درهای مذاکره با نیروهای سوریه دموکراتیک را گشوده است اما اگر مذاکرات ناکام بماند، برای بازپس گیری خاکی که قریب به دو هزار نظامی آمریکایی در آنجا مستقر هستند، متوسل به زور خواهد شد.

کُردها از آینده خود هراس شدیدی دارند و روشن است که حالا دیگر متقاعد شده‌اند نباید همه تخم‌مرغ‌هایشان را در سبد آمریکا می‌گذاشتند، اما گفت‌وگوی آنها با طرف سوری در چه حدی خواهد بود؟ آیا کاملا کُردی است و دخالت‌های خارجی در آن وجود ندارد؟ این چیزی است در روزهای آتی روشن می‌شود.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 2. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 3. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 4. توییت امام جمعه لواسان درباره فساد مدیران   

 5. طرح نمایندگان برای تغییر نام یک وزارتخانه + متن

 6. مقصر آقای پول است!

 7. رحمانی اعلام کرد: معادل سازی خودروهای ثبت نامی/ دستور افزایش عرضه خودرو صادر شد

 8. آماده‌سازی پرداخت مرحله دوم بسته حمایتی

 9. مردم در تنگنا هستند

 10. دفاع ابطحی از موسوی خوئینی ها: پاسخ تاریخی به حرفهای او بدهید

 11. جدیدترین ترفند در سرقت خودرو را بدانید+ عکس

 12. جزئیات حادثه حمله دو سگ به دختر ۱۰ ساله در لواسان + عکس

 13. روزهایی که خانه‌دار شدن‌ رویا نبود

 14. موگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کند

 15. نوبخت: از سال آینده پرداخت یارانه‌ها ‌استانی می‌شود

 16. تشییع پیکر زنده‌یاد«حسین محب‌اهری»  

 17. سرانجام مبهم برگزیت و بحران در دولت انگیس/ جدال کوربین و ترزا می به کجا خواهد انجامید

 18. وعده جدید اروپا برای تجارت پساتحریمی با ایران

 19. پشت پرده جدایی کی‌روش از تیم‌ملی

 20. شیر و ماست کم چرب بهتر است یا پر چرب؟

 21. "پیام" به سرعت لازم برای قرار گرفتن در مدار نرسید/"سفیر" حامل "دوستی" می‌شود

 22. چرا برای برجام جشن تولد سه سالگی نمی‌گیرید؟

 23. نماینده مجلس: با طناب پوسیده‌ اروپا به چاه برجام رفتیم

 24. قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار

 25. منظم‌ترین شهر ایران  

پربحث‌های دیروز

 1. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 2. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 3. سروش: سهم سایپا از فروش هر پراید ۲۰۰۰ دلار است/ پراید تولیدی امروز با پراید قبلی متفاوت است

 4. اعتیاد اقتصاد ایران به بوی نفت و بازگشت دوباره رشد اقتصادی به زیر صفر/ رکود تورمی تشدید خواهد شد؟

 5. حسین محب اهری درگذشت

 6. در ماه های آینده چه توطئه هایی در پیش است؟

 7. فیلمی از لحظه جدا شدن ماهواره پیام از ماهواره بر سیمرغ  

 8. واکنش روحانی به قرار نگرفتن ماهواره "پیام "در جایگاه خود

 9. نماینده ای که در چادر و کانکس زندگی می کند + تصاویر

 10. نگرانیم اما امیدواریم

 11. تصویری عجیب از رونالدو در عربستان!  

 12. واکنش عباس عبدی به مناظره جنجالی زاکانی و تاجزاده

 13. روحانی: سال‌ها در فقر زندگی کردم   

 14. ظریف: بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی نقض آزادی بیان است

 15. سرلشکر جعفری: جمهوری اسلامی ایران آنچه در سوریه دارد را حفظ خواهد کرد/ با دم شیر بازی نکنید!

 16. چرا برخی جوانان به کلی قید ازدواج را می‌زنند؟

 17. فرزندان مجری بازداشت‌شده پرس‌تی‌وی به دادگاه آمریکا احضار شده‌اند

 18. مناظره تاج‌زاده و زاکانی برای کشور مفید بود؟/ روایت نماینده مجلس هشتم از تصویب اعتبارنامه خدادادی/ انتقاد آیت‌الله جنتی از هجمه‌های اخیر به شورای نگهبان

 19. طنز/ واقعا هدف برجام چه بود؟ زنو ناوین!  

 20. وزیر راه و شهرسازی: اقشار بی‌مسکن ۸۰ درصد درآمد را صرف اجاره بها می‌کنند

 21. ریس سازمان فضایی: طی شش تا هشت ماه می توانیم ماهواره با کیفیت بهتر از پیام بسازیم

 22. پورابراهیمی: گرفتار لابی دولت دربودجه هستیم/ طرحی برای افزایش پلکانی قیمت بنزین/ لایحه بودجه با شرایط جنگ اقتصادی منطبق نیست

 23. واکنش یک نماینده به پیشنهاد حذف پتروشیمی کرمان

 24. تشییع پیکر جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۰۷  

 25. چه تعداد ایرانی یارانه می‌گیرند؟

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. درباره صحبت های بازیکن مشهور راجع به افغانستانی ها

 4. ناامیدی از اروپا برای حفظ برجام و تجویز دوباره مذاکره با آمریکا

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. تشویق دختران به رقص، شگرد عجیب خوانندگان نوپا

 8. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 9. بی حجابی اجباری!

 10. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 11. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 12. وعده حجاریان برای اغتشاش از جنوب تا شمال تهران

 13. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 14. پولی شدن تونلها / طرحی که شهردار تهران از آن بی‌خبر است !

 15. با این شرایط، عقل نمی گوید: ازدواج کن

 16. ابعاد جدید فساد در خصوصی‌سازی/فروش کارخانه ۱۰هزار میلیاردی به ۷۰میلیارد تومان به یک بی‎سواد

 17. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 18. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 19. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 20. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 21. نامه عجیب استاندار اصفهان به رئیس جمهور

 22. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 23. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 24. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 25. روحانی: نه شلاق ساواک و نه شلاق بر آبرو، نتوانست هاشمی را به زانو درآورد/ به موشک های دفاعی و علمی خود فخر می کنیم؛ بزودی دو ماهواره به فضا خواهیم فرستاد

پربحث‌های امروز

 1. موگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کند

 2. سرانجام مبهم برگزیت و بحران در دولت انگیس/ جدال کوربین و ترزا می به کجا خواهد انجامید

 3. لاوروف: نشست ضدایرانی ورشو غیرسازنده است

 4. جزئیات تازه از سازوکار ویژه مالی اروپا؛ میزبان فرانسوی، مدیر آلمانی

 5. وزیر خارجه چین خواستار دستیابی فوری به توافق تجاری با آمریکا شد

 6. فردی که قصد حمله به کاخ سفید با راکت ضدتانک داشت بازداشت شد

 7. کلاس آموزش توئیتر به نمایندگان مجلس آمریکا

 8. اکثریت آمریکایی‌ها می‌گویند در انتخابات ۲۰۲۰ علیه ترامپ رای می‌دهند

 9. موگرینی در نشست ضدایرانی «ورشو» شرکت نمی‌کند

 10. محل دیدار دوم ترامپ و کیم جونگ اون مشخص شد

 11. مخالفان ترامپ کناره گیری وی را پیش بینی کردند

 12. ایران، حزب‌الله و غزه در ارزیابی امنیتی سال 2019 رژیم صهیونیستی

 13. ناتوی عربی علیه ایران شکست خورده است

 14. کارنامه حقوق بشری عربستان زیر ذره‌بین دیده‌بان حقوق بشر

 15. گزینه تحریم نفتی کامل ونزوئلا روی میز ترامپ

 16. فرش قرمز بحرین برای وزیر اسرائیلی

 17. بهانه ای برای رفتن یا ماندن آمریکا در شمال سوریه

 18. دیدار سران یک حزب روس با بشار اسد

 19. حاکم دبی در کتاب جدید خود از سرکوب یک کودتای نظامی گفت

 20. سوریه دعوت بیروت را رد کرد

 21. انتشار شایعه بازداشت پسر شاه سعودی

 22. انفجار مهیب در دانشگاه لیون فرانسه+ عکس و فیلم

 23. چیزی که کیسینجر می دانست و پمپئو نمی‌داند

 24. بازداشت یک آمریکایی متهم به حمله احتمالی به کاخ سفید

 25. محمدبن سلمان برادرش را بازداشت کرد!

پربحث‌های دیروز

 1. ظریف: بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی نقض آزادی بیان است

 2. فرزندان مجری بازداشت‌شده پرس‌تی‌وی به دادگاه آمریکا احضار شده‌اند

 3. پمپئو پرتاب ماهواره پیام را تهدیدی برای خاورمیانه خواند

 4. یک سوم از کارمندان سازمان ملل می‌گویند آزار جنسی دیده‌اند

 5. فلاحت‌پیشه: نداشتن رایزن اقتصادی در سوریه جای گریه دارد

 6. بدترین سناریوی پیشِ‌روی اسرائیل از دید اندیشکده صهیونیستی

 7. مذاکرات صلح یمن در اردن آغاز شد

 8. لیبرمن: در انتخابات پیروز شوم به غزه حمله میکنم

 9. لبنان در کنفرانس ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کند

 10. ظریف: جنگ تحمیلی صدام به دو کشور نتوانست مردم ما را از هم جدا کند

 11. ترزا می‌نخست وزیر بریتانیا باقی ماند

 12. جزئیات جدید رسانه صهیونیستی از «معامله قرن» ترامپ

 13. امانوئل ماکرون: بعضی از فقرا ادا در می‌آورند

 14. نتانیاهو: مهمترین رویداد سال گذشته خاورمیانه خروج آمریکا از برجام بود

 15. قاسمی خبر توقف صدور روادید گردشگری برای اتباع لهستانی را تایید نکرد

 16. مقام آمریکایی تاریخ خروج از پیمان موشکی با روسیه را افشا کرد

 17. ایران صدور روادید توریستی برای لهستانی‌ها را متوقف کرد

 18. ترزا می: ۲۹ مارس از اتحادیه اروپا می‌رویم

 19. بولتون از ترامپ بابت خروج «از توافق وحشتناک برجام» تشکر کرد

 20. داعش مسئولیت انفجار در «منبج» سوریه را برعهده گرفت

 21. لاوروف: روند ایجاد سازوکار مالی اروپا به کندی پیش می‌رود

 22. در دیدار سرلشکر باقری والهام علی‌اف چه گذشت؟

 23. جزئیات منطقه امن مورد نظر آنکارا در شمال سوریه

 24. شرکت هواپیمایی اماراتی ازسرگیری پروازها به دمشق را تکذیب کرد

 25. لاوروف: روند ایجاد سازوکار مالی اروپا به کندی پیش می‌رود

پربحث‌های هفته

 1. ناامیدی از اروپا برای حفظ برجام و تجویز دوباره مذاکره با آمریکا

 2. پیام‌ برگزاری نشست ضدایرانی در لهستان

 3. تکلیف ما و اروپای در حال گذار

 4. فرانسه خواهان توقف برنامه موشکی ایران شد

 5. واکنش لهستان به احضار کاردار: حق داریم هر کنفرانسی می‌خواهیم برگزار کنیم

 6. پادشاه در کنار کارگر شهرداری فوتبال دید!  

 7. نظام محاسباتی آمریکایی‌ها در برابر ایران و احمق‌های درجه یک

 8. ظریف: بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی نقض آزادی بیان است

 9. روسیه: مذاکره درباره برنامه موشکی ایران تحت فشار آمریکا نشدنی است

 10. ائتلاف شوم عربستان و امارات برای شکست قطر

 11. ظریف: اجازه نمی‌دهیم کسی در روابط ایران و عراق دخالت کند

 12. موگرینی: اروپا اجازه نمی‌دهد دیگران درباره تجارتش با ایران تصمیم بگیرند

 13. فرزندان مجری بازداشت‌شده پرس‌تی‌وی به دادگاه آمریکا احضار شده‌اند

 14. آمادگی افغانستان برای تامین نیاز کارخانجات ایران

 15. موگرینی در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی‌کند

 16. ظریف: هر جا آمریکا دخالت می‌کند هرج و مرج و سرکوب ایجاد می‌شود

 17. سرانجام مبهم برگزیت و بحران در دولت انگیس/ جدال کوربین و ترزا می به کجا خواهد انجامید

 18. آمریکا: تا خروج ایران جلوی کمک‌ها برای بازسازی سوریه را می‌گیریم

 19. دارایی همسر ثروتمندترین مرد جهان پس از طلاق چقدر است؟

 20. پمپئو پرتاب ماهواره پیام را تهدیدی برای خاورمیانه خواند

 21. یک سوم از کارمندان سازمان ملل می‌گویند آزار جنسی دیده‌اند

 22. دانشجویان ایرانی برای رئیس‌جمهور فرانسه بسته حمایتی فرستادند  

 23. فلاحت‌پیشه: نداشتن رایزن اقتصادی در سوریه جای گریه دارد

 24. رفتار زیبای پلیس آمریکا با یک گوزن!  

 25. وقوع انفجاری مهیب در مرکز پاریس  

آخرین عناوین