چرا کُردهای سوریه با پشیمانی از اعتماد به آمریکا حلقه بر در دمشق زدند؟

گروه جهان الف،   3970429087

الوطن سوریه نوشت، کُردهای سوریه حالا که ارتش بخش اعظم خاک این کشور را بازپس گرفته است،نگران آینده خود هستند و متقاعد شدند، نباید همه تخم مرغ‌ها را در سبد آمریکا می‌گذاشتند.

به گزارش فارس، پایگاه خبری تحلیلی «الوقت» سوریه، در گزارشی با عنوان «کردها حلقه بر در دمشق می‌زنند، آمریکا خیری نداشت»، به تحلیل دلایل تلاش شورای نیروهای دموکراتیک سوریه برای بازگشت به سمت دمشق و مذاکره با آن پرداخت.

در این یادداشت آمده است، گزینه‌ها درباره آینده کُردهای سوریه بسیار محدود شده است، آن هم در حالی که بحران سوریه به پایان خود نزدیک شده و ارتش سوریه به استثنای دو منطقه که یکی کُردنشین است، بخش اعظم از خاک سوریه را به کنترل خود درآورده است.

الوطن آورده است: در اینجا ما نباید از دومین عامل تاثیرگذار در این زمینه یعنی موضع بین المللی در قبال کُردهای سوریه غافل باشیم و اینکه جامعه بین الملل تا چد حد با آنها در قضیه فدرالی شدنشان همراهی می‌کند و آیا کردها در مرحله بعدی به ایالات متحده اتکا خواهند داشت؟

اتفاق جدید چیست؟

به عنوان یک نتیجه طبیعی از تحولات بحران سوریه، کُردها دریافتند که باید باب گفت‌وگو با دولت سوریه را باز کنند و جرقه آن را شورای دموکراتیک سوریه زد که که اعلام کرد، قرار است موضوع تشکیل تریبونی به نمایندگی از جمعیت ساکنان شمال سوریه برای گفت‌وگو با دولت سوریه را بررسی کند.

این موضوع در کنفرانسی که شورای دموکراتیک سوریه در شهر «الطبقه» با حضور قریب به دویست و چهل نفر برگزار کرد، مطرح شد و  «حاکم حبیب»، عضو هیات رئیسه شورای سوریه دموکراتیک در آن اظهار داشت: این تریبون نماینده تمام مناطق خودگردان و مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه و همچنین نماینده الرقه، دیر الزور و منبج خواهد بود.

در مدت اخیر اظهارات احزاب کُرد و شورای سوریه دموکراتیک که خواستار گفت‌وگو با دولت سوریه شدند، افزایش یافته که منعکس کننده لطمه‌ای است که این احزاب از ائتلاف‌های بین المللی متحمل شده‌اند و زمینه گفت‌وگو درباره اوضاع شمال سوریه را فراهم کرد.

از سوی دیگر برخی احزاب کُرد تاکنون وجود هر گونه گفت‌وگو یا توافق با دولت سوریه را رد کردند، «الهام احمد»، رئیس مشترک شورای سوریه دموکراتیک هم تایید کرد که توافقی با دمشق بر سر تحویل مدیریت تاسیسات نفتی و عملیات صادرات نفت به دولت سوریه وجود ندارد.

از سوی دیگر روزنامه «الوطن» سوریه نیز گزارش داد، «صالح مسلم»، رئیس مشترک سابق حزب اتحاد دموکراتیک به منظور خودنمایی، سعی در متوقف کردن هر گونه تلاش برای نزدیکی بین دولت و شهروندان کرد سوریه را دارد.

الوطن به نقل از منابع کُرد نزدیک به حزب اتحاد دموکراتیک آورده است: مسلم که یکی از چهره‌های سرشناس حزب اتحاد دموکراتیک است درصدد تخریب تلاش‌ها برای نزدیکی این حزب به دولت و همچنین گفت‌وگوهایی است که برای بازگشت نهادهای دولتی به همه منطقه تحت تسلط نیروهای دموکراتیک سوریه آغاز شده است.

این در حالی است که هدف از این گفت‌وگوها تسلط ارتش سوریه بر مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه است تا مقاصد شوم آمریکایی‌ها و دخالت‌های ترکیه را ناکام گذاشته و جلوی تکرار فاجعه عفرین در دیگر مناطق گرفته شود.

دغدغه‌ها و چالش‌ها

واقعیت‌ها نشان می‌دهد که ک‌ردها بیشترین نیاز به گفت‌وگو با دولت سوریه دارند که طرف قدرتمند و حاکم بر سرزمین سوریه است و هر چقدر هم برخی طرف‌های کرد مخالف باشند، اما آنها به دلایلی که در ادامه خواهد آمد، نمی‌توانند از گفت‌وگو با دولت سوریه بی نیاز باشند.

دلیل نخست اینکه، تحرکات اخیر کُردها نشان می‌دهد که آنها دیگر اعتماد سابق را نسبت به آمریکا ندارند و چیزی که موید این موضوع است، تلاش‌های اخیر آنها به منظور تشکیل مدیریت بکپارچه برای مناطق تحت سیطره خودشان است که از آن به شاخه سیاسی نیروهای سوریه دموکراتیک نام برده می‌شود.

این امری طبیعی است چرا آمریکا بارها هنگامی که کُردها در اوج قدرت بودند، آنها را رها کرده بود چه برسد حالا که در میدان‌های سیاست و نبرد نظامی، کفه قدرت به نفع دولت سوریه سنگینی می‌کند.

طرحی که در کنفرانس شورای سوریه دموکراتیک در شهر الطبقه در استان الرقه معرفی شد، قضیه ادغام تعدادی از ادارات و شوراهای محلی است که در مناطق تحت تسلط نیروهای سوریه دموکراتیک در شمال و شرق سوریه تشکیل شده است.

ساکنان مناطق تحت کنترل کُردها از اقوام و نژادهای مختلف از جمله اعراب، آشوری و شرکسی هستند، کُردها هم برخورد خوبی با عرب‌ها و دیگر اقوام در مناطق تحت کنترل خود ندارند.

اقوام غیر کُرد به رغم اینکه در جنگ مشارکت داشتند، اما هیچ پست و منصبی به آنها در داخل یگان‌های کُرد تعلق نگرفته است و در مدت اخیر در سایه نابسامانی اوضاع اجتماعی و اداری و رفتارهای برخی عناصر کُرد در استان عمدتا عرب نشین الرقه تحرکات اعتراضی شکل گرفته است.

از همین رو کُردها امروز می‌خواهند با ارائه خدمات و امتیازات به اقوام عرب و غیره چهره خود را بهبود بخشند تا نقطه ضعفی برای آنها در هیچ گفت‌وگوی آتی با دولت سوریه درست نشود.

مساله سوم اینکه هیچ کسی از فدرالی شدن کُردها و تشکیل حکومت خودگردان در سوریه حمایت نمی‌کند، نه دولت سوریه و نه کشورهای منطقه‌ای و بزرگ و حتی واشنگتن در مقام متحد آنها هم موافق این موضوع نیست، اما احتمالا آمریکا از این پرونده به عنوان اهرم فشاری در مذاکره با طرح روسیه به زیان کُردها استفاده کند.

هم اینک کُردها به شدت هراس دارند که آمریکا در بیرون راندن آنها از منبج سهیم باشد و چیزی که در این خصوص آنها را نگران کرده، تماس اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای وی است که در این دیدار دو طرف بر ضرورت اجرای نقشه راه مشترک در خصوص شهر منبج تاکید کرده و این امر را در همکاری برای حل بحران سوریه مهم برشمردند.

نباید فراموش کنیم که کُردها حد و مرزی برای قلمرو فدرالی خود وضع نکردند، بنابراین این حق دولت سوریه است که نگران این موضوع باشد؛ ماه گذشته بشار اسد، رئیس جمهور سوریه گفت: دمشق درهای مذاکره با نیروهای سوریه دموکراتیک را گشوده است اما اگر مذاکرات ناکام بماند، برای بازپس گیری خاکی که قریب به دو هزار نظامی آمریکایی در آنجا مستقر هستند، متوسل به زور خواهد شد.

کُردها از آینده خود هراس شدیدی دارند و روشن است که حالا دیگر متقاعد شده‌اند نباید همه تخم‌مرغ‌هایشان را در سبد آمریکا می‌گذاشتند، اما گفت‌وگوی آنها با طرف سوری در چه حدی خواهد بود؟ آیا کاملا کُردی است و دخالت‌های خارجی در آن وجود ندارد؟ این چیزی است در روزهای آتی روشن می‌شود.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۹ مهر ۱۳۹۷نماینده آمریکا: به تمامیت ارضی سوریه پایبندیم/ ۴۰ درصد خاک سوریه خارج از کنترل اسد است
۲۶ مهر ۱۳۹۷جنگنده‌های آمریکایی مواضع کُردهای سوریه را بمباران کردند
۲۰ مهر ۱۳۹۷اردوغان: خیلی زود به شرق فرات حمله می کنیم
۲۰ مهر ۱۳۹۷درخواست روسیه از کشورهای غربی برای خارج کردن "کلاه سفیدها" از سوریه
۱۷ مهر ۱۳۹۷لاریجانی: بعید است اسرائیل عملیات جدی دیگری در سوریه انجام دهد
۱۴ مهر ۱۳۹۷ چرا پروژه ناامید کردن ملت ایران، در حال شکست خوردن است؟
۱۲ مهر ۱۳۹۷ پوتین: هیچ عملیات نظامی در ادلب سوریه انجام نخواهد شد
۱۱ مهر ۱۳۹۷تصویری از تحویل اس-۳۰۰ به سوریه  
۱۱ مهر ۱۳۹۷لیبرمن: اسرائیل از استقرار "اس-۳۰۰" در سوریه ناراضی است
۱۱ مهر ۱۳۹۷بشار اسد: بازسازی سوریه را آغاز کرده‌ایم
۱۱ مهر ۱۳۹۷واکنش آمریکا به اقدام روسیه برای تحویل اس-۳۰۰ به سوریه
۹ مهر ۱۳۹۷ انهدام هواپیمای روسی برای اسرائیل گران تمام شد/ هدیه روسیه به سوریه برای تنبیه رژیم صهیونیستی چه بود؟

وب‌گردی

کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های اخیر

 1. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 2. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 3. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 4. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 5. سلطانی فراتر از سکه/ وحید مظلومین در یک قدمی اعدام   

 6. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 7. تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

 8. حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند

 9. واکنش رئیس سازمان پدافند غیرعامل به احتمال تحریم اینترنت ایران از سوی آمریکا

 10. زائران اربعین چگونه "۱۰۰ هزار دینار" بانک ملی را دریافت کنند؟

 11. آخوندی رفت...  

 12. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

 13. کاهش قیمت دلار به ۱۳۸۰۰ تومان/ سکه ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد + جدول

 14. مطهری: قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان شامل شهرداران نمی‌شود

 15. لجاجت منتظری در برابر نصیحت‌های امام خمینی (ره)

 16. هشدارپوتین به آمریکا

 17. سرپرست وزارت صنعت خبر داد: اختصاص ۱۰ میلیارد دلار به تولید داخل

 18. آخرین آمار مسموم شدگان مشروبات الکلی در البرز/ ۵ نفر نابینا شدند

 19. آیت‌الله علوی گرگانی: درباره مشکلات مردم به مسوولان تذکر داده‌ام

 20. اسیدپاشی در باغ‌فیض بعد از تماشای فیلم

 21. وام مسکن ۳۰۰ میلیون تومان می‌شود؟

 22. دست شکسته کواکبیان  

 23. عبدالباری عطوان: تازه اول ماجرای خاشقچی هستیم

 24. ارز جهانگیری خلق الساعه نبود؟  

 25. جهانگیری خطاب به شریعتمداری: پشت تریبون حرف می‌زند و می‌گوید بیکارم؛ در حالی است که همین امروز مطمئن شد وزیر بعدی است

پربحث‌های دیروز

 1. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 2. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 3. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 4. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 5. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 6. جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست/ تورم را تک نرخی کردیم

 7. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 8. سلطانی فراتر از سکه/ وحید مظلومین در یک قدمی اعدام   

 9. چرا آخوندی استعفا کرد؟

 10. دلار آمریکا واحد پول کدام کشورها است؟

 11. بسته اروپایی‌ها باید قبل از تحریم‌های ۱۳ آبان اجرایی شود/ موضوع برجام با FATF متفاوت است/ نمی‌توان به اظهارات مقامات اروپایی اطمینان داشت

 12. ضرغامی: موافق حضور زنان در استادیوم هستم/ معتقدم آقای روحانی محافظه‌کاری می‌کنند

 13. مجری‌هایی که ممنوع‌التصویر شدند

 14. تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

 15. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 16. تذکر امام خمینی به حاج احمد درباره بیت جماران

 17. حاجی‌بابایی: CFT یعنی آمریکا در بانکها سیستمی نصب می‌کند که براحتی به گردش مالی ایرانی‌ها دسترسی پیدا کند

 18. آقای روحانی! ۹۷ درصد، معرفی شریعتمداری بعنوان وزیر کار را "توهین به شعور مردم" می‌دانند

 19. سوابق تحصیلی و کاری گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صمت

 20. واکنش رئیس سازمان پدافند غیرعامل به احتمال تحریم اینترنت ایران از سوی آمریکا

 21. زائران اربعین چگونه "۱۰۰ هزار دینار" بانک ملی را دریافت کنند؟

 22. آخوندی رفت...  

 23. محمد اسلامی؛ گزینه دولت برای وزارت راه را بهتر بشناسید

 24. رشد علمی کشور تا ۶ سال پیش ۱۳ برابر میانگین دنیا بود

 25. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 3. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 4. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 5. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 6. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 7. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 8. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 9. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 10. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 11. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 12. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 13. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 14. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 15. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 16. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 17. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 18. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 19. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 20. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 21. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

 22. شوخی زشت سناتور آمریکایی: شاید دی‌ان‌ای من ایرانی باشد؛ وحشتناک است!

 23. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 24. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 25. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. عبدالباری عطوان: تازه اول ماجرای خاشقچی هستیم

 2. فوکوس: باور کردن روایت ریاض از مرگ خاشقچی، به قدرت تخیل بالایی نیاز دارد

 3. اردوغان و ترامپ درباره «لزوم شفاف‌سازی» در مورد قتل خاشقچی گفت‌وگو کردند

 4. استراتژی کیف پول و ترور شخصیت‌ها؛ سیاست عربستان برای سلطه بر یمن

 5. ورود سه صندوق سیاه‌رنگ به داخل کنسولگری سعودی در استانبول

 6. ترامپ مکاتباتش را با رهبر کره شمالی «نامه‌های عاشقانه» توصیف کرد!

 7. قاسمی: دولت کانادا آمادگی لازم برای پیشبرد روابط با ایران را ندارد

 8. مرکل: در شرایط کنونی امکان فروش سلاح به ریاض وجود ندارد

 9. قطر شایعه انتقال سلاح از تهران به بیروت از طریق آسمان دوحه را رد کرد

 10. متن کامل بیانیه پایانی نشست اکتبرFATF درباره ایران

 11. مقام پارلمانی در برلین: دیپلمات‌های عربستان را از آلمان اخراج کنید

 12. شرط آمریکا برای معافیت خریداران نفت ایران/ عقب نشینی از به صفر رساندن صادرات ایران

 13. عضو سنای آمریکا؛ سعودی ها هرگز دوستان ما نبودند/ نقش بن سلمان در قتل خاشقجی

 14. منوچین پس از دیدار با نتانیاهو: درباره اعمال تحریم‌ها علیه ایران صحبت کردیم

 15. الجبیر: نزدیکان بن سلمان در قتل خاشقچی دست ندارند/قتل خاشقچی «اشتباه» و «خودسرانه» بود

 16. گفتگو‎ی نتانیاهو با وزیر خزانه‌داری آمریکا در مورد ایران

 17. ضربه سنگین یمنی‌ها به نیرو‌های ائتلاف سعودی-اماراتی

 18. آلمان خواستار پاسخ بین‌المللی منسجم به حادثه خاشقجی شد

 19. تاکید ظریف بر حفظ حقوق ایرانیان مقیم خارج از کشور

 20. رئیس کمیته خارجی سنا: بن‌سلمان قتل «خاشقچی» را مدیریت کرده است

 21. تبعات تحریم نفتی ایران برای چین

 22. واکنش وزیر خزانه داری آمریکا به اعمال تحریم علیه عربستان

 23. روایت تازه سعودی‌ها از قتل خاشقچی: می‌خواستیم ساکتش کنیم، اما مُرد!

 24. روسیه: در صورت خروج یکجانبه آمریکا از توافق‌ها، اقدام تلافی‌جویانه انجام می‌دهیم

 25. ترامپ: دموکرات‌ها می‌خواهند آمریکا را به ونزوئلا تبدیل کنند

پربحث‌های دیروز

 1. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 2. سه احتمال الجزیره درباره سرنوشت جسد جمال خاشقچی

 3. عبدالباری عطوان: تازه اول ماجرای خاشقچی هستیم

 4. عناصر برکنارشده شاه سعودی کیستند؟

 5. ارتش توئیتری عربستان علیه منتقدان

 6. اردوغان: به ملک سلمان گفتم کنسول عربستان رفتار بی‌پروایی دارد/ ریاض باید تمام ابهامات را رفع کند

 7. ۸ پرسش که در روایت عربستان سعودی از قتل خاشقچی بی‌پاسخ ماند

 8. ترامپ: از موضع عربستان درباره مرگ خاشقجی راضی نیستم

 9. حمایت اتحادیه عرب از عربستان در پرونده خاشقجی

 10. ورود سه صندوق سیاه‌رنگ به داخل کنسولگری سعودی در استانبول

 11. ترامپ مکاتباتش را با رهبر کره شمالی «نامه‌های عاشقانه» توصیف کرد!

 12. قاسمی: دولت کانادا آمادگی لازم برای پیشبرد روابط با ایران را ندارد

 13. مرکل: در شرایط کنونی امکان فروش سلاح به ریاض وجود ندارد

 14. قطر شایعه انتقال سلاح از تهران به بیروت از طریق آسمان دوحه را رد کرد

 15. متن کامل بیانیه پایانی نشست اکتبرFATF درباره ایران

 16. مقام پارلمانی در برلین: دیپلمات‌های عربستان را از آلمان اخراج کنید

 17. شرط آمریکا برای معافیت خریداران نفت ایران/ عقب نشینی از به صفر رساندن صادرات ایران

 18. عضو سنای آمریکا؛ سعودی ها هرگز دوستان ما نبودند/ نقش بن سلمان در قتل خاشقجی

 19. منوچین پس از دیدار با نتانیاهو: درباره اعمال تحریم‌ها علیه ایران صحبت کردیم

 20. الجبیر: نزدیکان بن سلمان در قتل خاشقچی دست ندارند/قتل خاشقچی «اشتباه» و «خودسرانه» بود

 21. گفتگو‎ی نتانیاهو با وزیر خزانه‌داری آمریکا در مورد ایران

 22. ضربه سنگین یمنی‌ها به نیرو‌های ائتلاف سعودی-اماراتی

 23. آلمان خواستار پاسخ بین‌المللی منسجم به حادثه خاشقجی شد

 24. تاکید ظریف بر حفظ حقوق ایرانیان مقیم خارج از کشور

 25. رئیس کمیته خارجی سنا: بن‌سلمان قتل «خاشقچی» را مدیریت کرده است

پربحث‌های هفته

 1. شوخی زشت سناتور آمریکایی: شاید دی‌ان‌ای من ایرانی باشد؛ وحشتناک است!

 2. اعتراف سفیر عربستان در ترکیه به قتل جمال خاشقچی + جزئیات

 3. نژادپرستی علیه ایرانی ها پشت ویترین ترکیه ای!

 4. آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد

 5. روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی

 6. آل‌سعود با بن‌بستی بی‌سابقه مواجه است؛ آیا ریاض برای مقابله با ترامپ، با تهران آشتی می‌کند؟

 7. اره‌ای که بدن خاشقچی را با آن تکه‌تکه کردند + عکس

 8. توضیح سناتور آمریکایی درباره سخنان توهین‌آمیز علیه ایرانی‌ها: جوک گفتم

 9. ایرانیان از خاندان خاشقچی چه خاطراتی دارند؟

 10. پلیس ترکیه: خاشقچی در داخل ساختمان کنسولگری سعودی کشته شده است

 11. وزیر خارجه انگلیس: اگر خاشقچی را نکشته‌اند، پس او کجاست؟

 12. اعتراف عربستان به قتل خاشقچی، تشدید اختلاف در کاخ سفید و برگ برنده اردوغان

 13. پوتین: روسیه اجازه نداد که دولت سوریه سقوط کند

 14. واکنش مقتدی صدر به اظهارات ترامپ درباره قتل خاشقچی

 15. ظهور شاهزاده تاریکی از استانبول؛ ادامه زنجیره ناکامی‌های ولی‌عهد جوان سعودی

 16. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 17. بازی جدید ترامپ برای رهایی بن سلمان از ماجرای خاشقچی

 18. ترامپ: توضیح ریاض درباره خاشقچی معتبر است/ برای مهار ایران به سعودی نیاز داریم

 19. بن سلمان بر این باور است که ترامپ ریاض را از بحران نجات می هد/ اردوغان در حال مدیریت ماجرای خاشقچی است

 20. موگرینی: طرح کانال پرداخت مالی مستقیم با ایران طی هفته‌های آینده اجرایی می‌شود

 21. خبر خوش سپاه پاسداران از هلاکت امیر داعش و طراح اصلی جنایت تروریستی اهواز در عملیات نیروهای مقاومت

 22. برایان هوک: هدفمان رساندن صادرات نفت ایران به صفر است

 23. مشاور ملک عبدالله: «خاشقجی» به قتل رسیده و جسدش از ترکیه خارج شده است

 24. گروه ویژه اقدام مالی تا فوریه 2019 به ایران مهلت داد

 25. واکنش نماینده ایران به ادعای امارات درباره جزایر۳گانه ایران+فیلم

آخرین عناوین