اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

ابراهیم رزاقی،   3970428019 ۳۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

هنگامی‌که کشوری با تهاجم همه‌جانبه نظامی دشمن مواجه شده و تمامیت ارضی و امنیت ملیاش به خطر می‌افتد، اولین و مبنایی‌ترین اصل منطقی و عقلانی عبارت است از اولویت‌بخشی به دفاع و سپس قرار گرفتن در آرایش حمله. اگر بپذیریم که آماج جنگ عظیم اقتصادی دشمن قرارگرفته‌ایم و به دلیل فقدان آینده‌نگری و اهمال برخی دستگاه‌ها در انجام وظایف، دچار محدودیت‌ها و کمبودهایی هستیم، چاره‌ای جز اولویت‌بندی راهکارهای دفاع نداریم، چراکه طبق مواضع اعلامی و اعمالی سیاستمداران آمریکایی، جمهوری اسلامی در معرض شدیدترین و وحشیانهترین موج تحریم‌ها قرارگرفته است.

بنابراین، اولین و اصلی‌ترین مسئله کشور به شمار می‌آید و هرگونه تصمیم‌گیری و اقدام باید با ملاحظه این اولویت راهبردی شکل گیرد. در این خصوص، دو نکته بسیار کلیدی بیش و پیش از هر چیز حائز اهمیت است.

اول: اگر به جنگ تعرفه‌ای میان آمریکا با اروپا و چین نیم‌نگاهی بیندازیم، درمی‌یابیم که حرف اول و آخر همه کشورهای درگیر در این جنگ، آن است که اولویت با تولیدات داخلی ماست و سرسختی اروپا بر صادرات فولاد و دیگر اقلام صنعتی به آمریکا که کار را به اختلافات سیاسی جدی با واشنگتن کشانده، بر منطق «پروتکشنیسم» یا حمایت از بازار و صنایع داخلی در مقابل صنایع و رقابت بازار خارجی استوار است.

ترامپ هم در مقابل، با سردادن شعارهای اقتصادی مثل «آمریکایی، آمریکایی بخر» یا «اول آمریکا»، توانسته است که چتر ضخیمی بر سر تولیدات داخلی کشورش باز کند و با پرداخت یارانه‌های بسیار جذاب و هنگفت به تولیدکنندگان از یک‌سو و وضع تعرفه بر کالاها و مواد اولیه خارجی از سوی دیگر، تغییراتی در اقتصاد بدهکار آمریکا ایجاد نماید. 

جماعتی که امروز سنگ ارتباط با غرب را به سینه می‌زنند، ملاحظه نمی‌کنند که انگلستان چگونه انگلستان شد، آمریکا چطور به یک کشور صنعتی ارتقا یافت و آلمان چگونه توانست گوی رقابت را از دیگر کشورها برباید ؟! 

سیاست حاکم بر آن‌ها به‌گونه‌ای هدفمند و با تعصب شدید بر حفظ صنایع بود که توانستند از رهگذر حمایت از کالاهای داخلی خود پیشرفت کنند و سکان‌داران اقتصادی این کشورها هر زمان که ضرورت اقتضا کرده، تدابیر حمایتی اعم از سیاست‌های تعرفه‌ای وضع کرده‌اند، هرچند که این حمایت، به قیمت ناراحتی و عصبانیت متحدانشان تمام شود. 

با این حساب، تعصب و حمایت صددرصدی از تولیدات داخلی، نقطه ثقل اولویت‌ها در جنگ اقتصادی است؛ جنگی که امروز همه کشورها به‌نوعی درگیر آن هستند و می‌کوشند که به هر ترتیب ممکن از آن پیروز خارج شوند. این در حالی است که در حال حاضر، عکس آن چیزی که در تمام نبردهای اقتصادی رایج است، در کشورمان اتفاق می‌افتد و تولیدکنندگان خود را همچون قایقرانی در مسیر آبشار می‌بینند که یا باید با تلاشی جان‌فرسا، در جهت مخالف آب پارو بزنند و خود را از مهلکه نجات دهند که غالب اوقات نمی‌توانند یا مثل بسیاری از صنایع که از بین رفتند، آن‌ها هم منتظر بمانند که چه زمانی از اوج رونق به ورطه ورشکستگی سقوط می‌کنند.

اکنون شرایط به‌گونه‌ای است که معمولاًتولیدکننده برای تولید انگیزه ندارد و وقتی تولید برایش به‌صرفه نباشد، ترجیح می‌دهد که سرمایه خود را در امور غیرتولیدی ازجمله واردات بکار گیرد. با این وخامت اوضاع که محصول ندانم‌کاری عده‌ای در سال‌های گذشته بوده، متأسفانه می‌شنویم که برخی می‌گویند چرا باید مانع رقابت کالای ایرانی با کالای خارجی شویم؟! 

این عده یا از الفبای علم اقتصاد بی‌خبرند یا منفعتشان در واردات است وگرنه کدام ایرانی غیور حاضر می‌شود که در کشاکش جنگ اقتصادی، جیب جبهه مقابل را پر کند و به توان تهاجمی طرف مقابل بیفزاید؟! روشن است که کالای ایرانی نیاز به حمایت دارد تا قدرت پیداکرده و بتواند با کالای خارجی رقابت کند و اگر چنین نشود و واردات افسارگسیخته مهار نگردد، رانت‌خواران و یقه‌سفیدها تک‌تازی کنند، طبقه متمول و متمکن با زد و بند از پرداخت مالیات فرار کنند، مفسدین جولان بدهند و دستگاه‌های تبلیغاتی، عزمی برای تشویق مردم به استفاده از تولیدات وطنی نداشته باشند، نتیجه آن می‌شود که تولید برای تولیدکننده نمی‌صرفد و به دلال تبدیل می‌شود. 

دوم: روستاها نقش بسیار استراتژیکی درنبرد اقتصادی بازی می‌کنند؛ به این دلیل که تأمین‌کننده مواد غذایی اساسی هستند و کشوری که در بحبوحه نبرد اقتصادی قرارگرفته، باید خیالش از بابت امنیت غذایی راحت باشد. حتی اگر بخش کوچکی از مایحتاج غذایی از خارج وارد شود، با کلید خوردن تحریم‌های بی‌سابقه آمریکا اثر قابل‌توجهی بر کشور خواهد داشت؛ که اگر مدریت نشود، خطرناک است. 

باید فرض را بر این بگذاریم که معامله تهاتری و یا هر کانالی برای بده بستان غذا در برابر صادرات نفت، مسدود است و باید هر چه آنچه نیاز داریم را در روستاها کشت کنیم، در غیر این صورت، احتمال اینکه بدخواهان این مرز و بوم در واردات غذا هم دست به شیطنت بزنند، وجود دارد. بر این اساس، یکی از وظایف اصلی نهادهای ذی‌ربط، ساماندهی و به‌روز کردن ساز و کار تولیدات کشاورزی برای بهینه‌سازی تولید مصرفی در داخل است، چون افزون بر وجه پایداری در برابر تحریم‌های غذایی، به افزایش اشتغال و معکوس شدن روند مهاجرت از شهرها به روستاها کمک شایانی می‌کند.

کشور ما با بهره‌مندی از مواهب طبیعی همچون اقلیم چهارفصل از چنان پتانسیلی برخوردار است که در صورت برنامه‌ریزی صحیح، علاوه بر خودکفایی در تأمین نیازهای داخلی، قادر است به قطب تولید و صادرات محصولات کشاورزی نیز تبدیل شود. در اقتصادهای برجسته دنیا نیز روستاها جایگاه ویژه‌ای دارند و در برخی از آن‌ها، امکاناتی که به روستائیان داده می‌شود، بعضاً حتی در اختیار شهرنشینان هم نیست.

شریان حیاتی روستاها به‌قدری برای اقتصادهای پیشتاز مهم است که معتقدند اگر روستاها خالی از سکنه شوند، در نقطه مقابل، شهرهای مصرفی شکل می‌گیرند و به دنبال وقوع چنین پدیده‌ای، تأمین نیازهای ابتدایی مردم دشوار شده و مشکلات بسیار دیگری به وجود می‌آید که درنهایت، تورم، گرانی، افزایش بیکاری و سایر معضلات اجتماعی گریبان گیر جامعه می‌شود.

راهکار پیشنهادی که بارها مطرح‌شده و کمتر گوش شنوایی برای آن یافت شده، این است که بجای اختصاص ارز برای واردات گندم، ذرت، حبوبات و .... یک‌سوم از قیمت آن به کشاورزان داده شود تا از گزند تهدیدات امنیت غذایی و مشکلات جانبی مثل محصولات ترا ریخته در امان بمانیم؛ راه‌حلی که لازمه آن فقط کمی تعصب ملی و انقلابی است.

هرچند اولویت‌های کشور در کشاکش جنگ اقتصادی بیش از موارد پیش‌گفته است، اما الزام به رعایت دو نکته کلیدی فوق‌الذکر، تضمین‌کننده برداشتن گام‌های بعدی است و می‌توان با پی‌ریزی زیرساخت استقلال کشور در صنعت و کشاورزی، دیگر جبهه‌های این نبرد را با توکل و جهاد خستگی‌ناپذیر فتح کرد.

عناوین مرتبط

۲۳ آذر ۱۳۹۷ بودجه در شرایط جنگ اقتصادی منعکس‌کننده تصمیمات مالی نظام است
۲۳ آذر ۱۳۹۷ ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت
۲۲ آذر ۱۳۹۷هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟
۲۱ آذر ۱۳۹۷بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟
۲۱ آذر ۱۳۹۷بودجه سال آینده چقدر به نفت وابسته است؟
۲۰ آذر ۱۳۹۷رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی
۱۹ آذر ۱۳۹۷کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!
۱۹ آذر ۱۳۹۷فروش نفت که نشد کار!
۱۸ آذر ۱۳۹۷پدیده جدید اقتصاد ایران
۱۷ آذر ۱۳۹۷خطیبی: اوپک تصمیم اقتصادی گرفت؛ فشار‌ آمریکا جواب نداد/ نباید نگران سقوط قیمت طلای سیاه باشیم/ پیش‌بینی نفت ۷۰ دلاری/ قیمت و میزان فروش نفت در بودجه محقق می‌شود؟
۱۷ آذر ۱۳۹۷مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند
۱۷ آذر ۱۳۹۷وزیر صنعت: در جنگ اقتصادی باید مانند دفاع مقدس عمل کرد/ هپکو و آذرآب به عرصه تولید بازگشتند

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۴۰۴۰۶۰۸:۲۴:۲۸ ۱۳۹۷/۴/۲۸
به نظر من چاره کار فقط صلح همه جانبه است و راهکارهای فوق ثمری ندارد.
ناشناس۴۴۱۴۱۹۲۲:۲۵:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۲۸
دوزیستان خزنده به چه کسانی می گویند؟؟
رضا۴۴۰۴۱۸۰۸:۴۷:۱۴ ۱۳۹۷/۴/۲۸
سلام ما ایرانیان اغلب خوب حرف میزنیم ولی برای کشور مان کمتر حاضر به فداکاری هستیم مثلا کمتر کسی حاضر است از ماشین شخصی بگذرد و از ماشین عمومی استفاده کند تا مصرف بنزین کم شود یا کمتر کسی حاضر است روزی نیم ساعت کمتر از کولر استفاده کند تا مصرف برق کاهش یابد و....ما زیبا سخن میگوییم ولی در عمل تیشه به ریشه خود می زنیم
ناشناس۴۴۰۴۵۰۰۹:۰۸:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
چرا کشور را وارد چنین جنگی کردید؟
ناشناس۴۴۰۸۳۵۱۳:۰۴:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۲۸
ریشه این جنگ از حمله به سفارت آمریکا شروع شد.
مصطفي۴۴۱۳۳۹۲۱:۰۸:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
جنگ؟ هه هه مديران اقتصاد ما حتي عرضه دفاع اقتصادي هم ندارند!!!!
اقتصاددان۴۴۰۴۶۶۰۹:۲۰:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
100% در جنگ اقتصادی ، شکست با ماست
ناشناس۴۴۰۴۶۷۰۹:۲۱:۱۴ ۱۳۹۷/۴/۲۸
با این مدیران اقتصادی شکست میخوریم در جنگ اقتصادی
رضا۴۴۰۴۷۰۰۹:۲۱:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
امیدی به پیروزی در جنگ اقتصادی نیست
ناشناس۴۴۰۵۲۹۱۰:۰۰:۴۰ ۱۳۹۷/۴/۲۸
فقط صلح و دوستی با دنیا و دیگر هیچ!
خلیلی۴۴۰۵۷۰۱۰:۲۴:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۲۸
با وجود نوبخت و سیف ، در جنگ اقتصادی دشمن ، شکست با ماست
ناشناس۴۴۱۱۳۵۱۷:۳۸:۳۰ ۱۳۹۷/۴/۲۸
فرق زیادی ندارند شما صاحب های شرکت های بزرگ ما رو یه نگاه بکن ... بدلیل عدم وجود رقابت خیالشون راحته سیستم اقتصادی ما داغونه
ناشناس۴۴۱۳۵۷۲۱:۲۰:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۲۸
به حرفهای نوبخت که گفته بود: بانک مرکزی با فشار تریبون .. ناچار به پرداخت بدهی ۳۵ هزار میلیاردی این افراد شد دقت کنید. شاید ..
زاهد شب و شیر روز۴۴۰۵۸۷۱۰:۳۰:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۲۸
روحانی نسبت به واردات مدیر اقتصادی از کشورهای توسعه یافته ، اقدام فوری نماید .
ناشناس۴۴۰۶۶۸۱۱:۲۸:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
دقیقا. چون وقتی خودمان در داخل توان این رو نداریم پس بهتر است از مشاوران اقتصادی و تفکرات اقتصادی فورس ماژور البته (نه روسیه ) بهره بگیریم والا با این تغییر و اون تغییر تنها درجازدن رو شاهد خواهیم بود و اتلاف زمان.
کارمند بدبخت دولتِ مثلا" تدبیر !۴۴۰۵۹۷۱۰:۳۲:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
با دلار 9000 تومنی هندونه 2700 تومنی و سکه 3 میلیونی و انگور 8000 تومنی و گوشت 60000 تومنی و مرغ 9000 تومنی و برنج 15000 تومنی و گلابی 13000 تومنی نمیتوان در جنگ اقتصادی پیروز شد .
ناشناس۴۴۰۹۰۲۱۴:۱۰:۰۳ ۱۳۹۷/۴/۲۸
بی شک خودت هم در بوجود آمدن این شرایط در حد خودت نقش داشتی و داری
ناشناس۴۴۰۶۰۱۱۰:۳۳:۵۶ ۱۳۹۷/۴/۲۸
روحانی کجایی ؟ دقیقا" کجایی ؟
جلال آل محمود۴۴۰۶۰۶۱۰:۳۶:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۲۸
اگر جهانگیری و روحانی و نوبخت و سیف و نیلی و کرباسیان از دولت بروند ، در جنگ اقتصادی پیروزی با ما خواهد بود
ناشناس۴۴۰۸۹۱۱۴:۰۶:۱۱ ۱۳۹۷/۴/۲۸
با شما بله و نه برای مردم. شما خودی هستی و آسیب نمی بینی. سهمیه کنکور داری سهمیه استخدام داری سهمیه وام داری سهمیه خودرو داری و ....
مردی از دیار میرزا کوچک خان جنگلی۴۴۰۶۰۹۱۰:۳۸:۲۸ ۱۳۹۷/۴/۲۸
نوبخت از دولت برود 98/7 % مشکلات اقتصادی کشور یک شبه حل خواهد شد .
ناشناس۴۴۰۷۶۶۱۲:۱۹:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۲۸
ادرس غلط به مردم ندین. فساد اصلی قبل از ممنوع شدن ثبت سفارش خودرو شکل گرفت. چرا شرکت ها و نفرات وزیر سابق صمت شروع به واردات سنگین و عجیب و غریب خودرو کردند و به یکباره ثبت سفارش بسته شد!!!
ناشناس۴۴۰۸۹۵۱۴:۰۷:۴۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
دولت اگر به قول شما اقتصاد مقاومتی را بخواهد اجرا کند سوداگران بازار و برخی شخصیت ها نمی پذیرند
ناشناس۴۴۰۹۶۳۱۴:۵۲:۴۴ ۱۳۹۷/۴/۲۸
جز صلح هیچ راه حل دیگری وجود نداره
ناشناس۴۴۱۰۰۹۱۵:۳۷:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۲۸
راه فقط یکی است و آن صلح است
ناشناس۴۴۱۰۸۶۱۶:۴۱:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
بدون شفافیت و بدون صلح اقتصاد کشور نابود خواهد شد. بدون شفافیت فساد فراگیر و سیستماتیک می شود که شده است و فساد نابود کننده اقتصاد است بدون صلح و مدام با کشورها وارد جنگ و مخاصمه شدن هم نتیجه اش می شود محاصره اقتصادی و هیچ کشوری در مقابل محاطره اقتصادی همه گیر و جهانی دوام نمی آورد فقط یک نمونه وجود دارد و آن کره شمالی است که فرق آن در این است که مردم ایران مردم کره شمالی نیستند. محاطره اقتصادی همه گیر کشور را وارد جنگ وحشتناک اقتصادی آن هم از نوع فرسایشی اش می کند که نتیجه اش سقوط نظام اقتصادی کشور است.
ناشناس۴۴۱۲۴۹۱۹:۲۴:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۲۸
راه رسیدن به هدف موفقیت اقتصادی فراگیر کدام است؟ --- موفقیت جنبش اقتصادی فراگیر در هر کشوری گرو بازتابهای دانش تخصصی متولیان و مدیران پول و داراییها و اقتصاد کشور است. اگر این متولیان و مدیران توانستند برای مدیریت اقتصادی کشور برنامه های فراگیر جامعی را ارائه و اجرا نمایند که فرایند تاثیر گذارریها و تاثیر پذیریهای مثبت و منفی همه مسائل کشوری که هر یک در مدتهای مختلف روی هم دارند و آثار این تاثیر گذاریها و تاثیر پذیریها را بر روند و حرکت اقتصاد کشور درست پیش بینی و ارزیابی کنند و تاثیر گذاریها و تاثیر پذیریهای مثبت را در همه ی زمینه ها با استفاده از داده های علوم مختلف و از تجربیات مثبت و سازنده ی کشورهای مختلف جهان به حد اکثر برسانند و آثار منفی را به حد اقل کاهش دهند ، تردیدی نیست که در مدیریت جنبش اقتصادی فراگیر کشور خویش در شرایط گونا گون به موفقیت و پیروزی خواهند رسید.
ناشناس۴۴۱۲۶۴۱۹:۴۰:۲۹ ۱۳۹۷/۴/۲۸
تحلیل و راه کارهای اقتصادی که نوشته اید و بر گرفته از اقتصاد جهانی است درست ، چگونه وقتی فساد همه جانبه در زوایای کشور ریشه دوانده اختلاف طبقاتی افسار گسیخته عدم شفافیت در رسیدگی به فساد های مالی و غیره ، جایی برای وطن پرستی می ماند؟ دولتمردان خیلی کارها باید می کردند که نکردند . مردم از همین حالا وحشت زده و ناامید هستند عدم درآمد کافی ( در طبقات پایین فقر و فقر مطلق ) بیکاری ، بیماری ، و .... گریبانگیر مردم است البته آنهایی که ژن خوب دارند و از خواص هستند می گویند کدام مردم ! لابد حق شان است ! بهر حال حقیقت و واقیت ها را نمی توان کتمان کرد . آن چه امروز بر می داریم نتیجه کاشت دیروز است . در بمباران شهرها و حمله دشمن مردم کشتار می شوند خاطرات جنگ یادمان نرفته .
ناشناس۴۴۱۳۸۷۲۱:۴۷:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۲۸
چرا تهدید را به فرصت تبدیل نکنیم ؟ چرا در این برهه و جنگ اقتصادی فارغ التحصیلان دانشگاهی را به سربازی و پادگانها ببریم و وقت وعمر شان را بیهوده تلف کنیم دولت در این شرایط باید هزینه هایش را کم کند.دولت طرح تشویقی بگذارد برای کسانی که به روستاها و بخش های کوچک بروند و کار کشاورزی و تولید را رونق دهند . به آنها یارانه موثر بدهد و نظارت داشته باشد . باید از نخبگان اقتصادی و صنعت استفاده کنیم از کشور ژاپن و مالزی و دیگر کشور هایی که در بحران های اقتصادی موفق عمل کرده اند کمک بگیریم . دولت به واردات نظارت موثر و دقیق داشته باشد .
ناشناس۴۴۱۴۲۶۲۲:۲۸:۴۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
وقتی مدیریت در دست دوزیستان خزنده باشد. کارایی و توانمندی چقدر خواهد بود؟
مهدی۴۴۱۴۵۶۲۲:۵۱:۵۳ ۱۳۹۷/۴/۲۸
چه شکستی می تونه از این وضعیت اقتصادی بدتر ذلیلانه تر باشه ذلت این شکست اقتصادی دامن دولت و.... خواهد گرفت البته برخی......بهشون بر نمی خوره پس امیدی به بهبود وضعیت نیست
ناشناس۴۴۱۴۹۵۲۳:۱۸:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
سالها وقت کمی نیست. کره, مالزی, ترکیه و چین سالها پیش وضعشان از ما بدتر بود. حالا وضع آن ها را ببیند و وضع خودمان. تو این سالها که تحریم نبودیم ما حصل اقتصاد ایران با برنامه ریزی های آقایان چه بوده؟ حالا تو دوران تحریم می خواهیم این اقتصاد بی رمق را نجات بدهیم؟ ...؟!! مشکل اقتصاد هم سیاسی هست و تا سیاست خارجی و داخلی در کشور اصلاح نشود اقتصاد درست نمی شود.
شاملو۴۴۱۶۸۸۰۶:۴۹:۵۳ ۱۳۹۷/۴/۲۹
دشمن اصلی ما پیش خود ماست باور ندارید آمار اختلاسها توسط بانکها و موسسات ملی و اعتباری را مطالعه کنید اونوقت متوجه میشوید.
ناشناس۴۴۱۷۰۰۰۷:۲۷:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۲۹
یکی به مردم توضیح دهد چرا ما باید جنگ اقتصادی داشته باشیم و در این جنگ می خواهیم چه چیزی بدست بیاوریم که این قدر بر آن پا فشاری می کنیم آیا عزتی برای مردم و کشورمان باقی مانده آیا در این دنیا به جز چند کشور .. حامی دیگری داریم و صدها ایای دیگر بدون جواب و باید ...
ناشناس۴۴۱۷۳۹۰۹:۰۳:۴۵ ۱۳۹۷/۴/۲۹
هر ساعتی که دیرتر صلح کنیم افراد بیشتری بیکار میشن هیچ راهی جز صلح و صفا نداره اونم نه با امریکا بلکه با همه دنیا

پربحث‌های امروز

 1. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 2. اینفوگرافی/ پرفروش‌ترین کنسول‌های بازی جهان از ابتدا تا امروز

 3. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 4. چند نکته درباره دزدی هویت!

 5. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 6. دیدار وزیر اطلاعات با رئیس‌جمهوری آذربایجان در باکو

 7. واکنش مربی تیم ملی بعد از ترک بازی پرسپولیس/ تهدید پیروانی به بیان اظهاراتش علیه برانکو

 8. انصاری: حتماً ضعف‌هایی دولت‌ وجود دارد/ نگه ‌داشتن نرخ ارز و ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

 9. میناوند: کی‌روش از پیروانی خواست علیه برانکو مصاحبه کند/ مربیان تیم ملی به دنبال شریک جرم برای ناکامی در جام ملت‌ها هستند

 10. طرح گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه نظام بانکی ایران

 11. ترامپ برای «جان کلی» جایگزین موقت معرفی کرد

 12. تامین معیشت مردم از اوجب واجبات است

 13. ایرانی‌ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده‌اند؟

 14. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 15. کلانی: پرسپولیس شایسته سومین قهرمانی است

 16. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 17. واعظی: از گسترش همکاری‌های فعالان اقتصادی ایران و ترکیه حمایت می‌کنیم

 18. صادرات محصولات گروه ملی فولاد از سر گرفته می‌شود

 19. مایکل کوهن: ترامپ می‌دانست پرداخت حق‌السکوت اشتباه است

 20. سرنوشت قهرمانی نیم‌فصل در دست سپاهانی‌ها

 21. آتش‌سوزی در بیمارستان امام حسین (ع) محمدشهر

 22. ۱۵ جلسه محرومیت برای یک خط

 23. واعظی: توسعه روابط و همکاری‌های ایران و ترکیه به نفع دو ملت است

 24. چین افزایش تعرفه واردات بر کالاهای آمریکایی را به تعویق انداخت

 25. ثبت اضطراری دو ساختمان از دوره پهلوی‌ها در خیابان جمهوری

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 5. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 6. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 7. رمز پیروزی

 8. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 9. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 10. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 11. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 16. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 17. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

 18. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 19. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 20. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 21. بدترین کسی که روی زمین گام برمی‌دارد...  

 22. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 23. برای درد زانو تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟

 24. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 25. توزیع ۱۵ هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 16. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 17. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 18. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 19. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 20. حرف های یک مهندس برق مملکت

 21. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 22. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 23. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 24. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 25. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

پربحث‌های دیروز

 1. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 2. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 3. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 4. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 5. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 6. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 7. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

 8. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 9. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 10. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 11. توزیع ۱۵ هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

 12. قرارداد عراق با آمریکا برای واردات گندم و برنج

 13. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 14. ترکش افزایش قیمت خودرو برتن مددجویان کمیته امداد

 15. لایحه بودجه 1398 در دستور کار مجلس

 16. هند از لیر ترکیه و وون کره در تجارت استفاده می کند

 17. احتمال توافق با آمریکا برای معاف شدن از تحریم های ضدایرانی

 18. احداث شهرک های صنعتی مشترک با عراق راه حل مشکل کولبری

 19. پورابراهیمی: پرداخت یارانه در بودجه 98 نیاز به بازنگری دارد

 20. ضرورت کاهش بیشتر تولید نفت اوپک در آینده

 21. پیش‌بینی زودتر از موعد برای کمبود عرضه نفت در سال آینده

 22. رایزنی با کشورهای همسایه برای حذف تعرفه‌های وارداتی

 23. سرنوشت خدمات پس از فروش لوازم خانگی خارجی

 24. بودجه در شرایط جنگ اقتصادی منعکس‌کننده تصمیمات مالی نظام است

 25. جزئیات پرداخت تسهیلات ارزی در ۹ بخش بزرگ اقتصادی

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 5. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 6. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 7. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 8. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 9. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 10. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 11. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 12. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 13. دلار ۹ هزار تومان شد

 14. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 15. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 16. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 17. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 18. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 19. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 20. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 21. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 22. توضیحات معاون ایران خودرو درباره فروش تحویل فوری ۴ محصول

 23. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

 24. خطیبی: اوپک تصمیم اقتصادی گرفت؛ فشار‌ آمریکا جواب نداد/ نباید نگران سقوط قیمت طلای سیاه باشیم/ پیش‌بینی نفت ۷۰ دلاری/ قیمت و میزان فروش نفت در بودجه محقق می‌شود؟

 25. وزیر صنعت: افزایش 20 درصدی هزینه‌های خودروسازان را نپذیرفتیم

آخرین عناوین