اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

ابراهیم رزاقی،   3970428019 ۳۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

هنگامی‌که کشوری با تهاجم همه‌جانبه نظامی دشمن مواجه شده و تمامیت ارضی و امنیت ملیاش به خطر می‌افتد، اولین و مبنایی‌ترین اصل منطقی و عقلانی عبارت است از اولویت‌بخشی به دفاع و سپس قرار گرفتن در آرایش حمله. اگر بپذیریم که آماج جنگ عظیم اقتصادی دشمن قرارگرفته‌ایم و به دلیل فقدان آینده‌نگری و اهمال برخی دستگاه‌ها در انجام وظایف، دچار محدودیت‌ها و کمبودهایی هستیم، چاره‌ای جز اولویت‌بندی راهکارهای دفاع نداریم، چراکه طبق مواضع اعلامی و اعمالی سیاستمداران آمریکایی، جمهوری اسلامی در معرض شدیدترین و وحشیانهترین موج تحریم‌ها قرارگرفته است.

بنابراین، اولین و اصلی‌ترین مسئله کشور به شمار می‌آید و هرگونه تصمیم‌گیری و اقدام باید با ملاحظه این اولویت راهبردی شکل گیرد. در این خصوص، دو نکته بسیار کلیدی بیش و پیش از هر چیز حائز اهمیت است.

اول: اگر به جنگ تعرفه‌ای میان آمریکا با اروپا و چین نیم‌نگاهی بیندازیم، درمی‌یابیم که حرف اول و آخر همه کشورهای درگیر در این جنگ، آن است که اولویت با تولیدات داخلی ماست و سرسختی اروپا بر صادرات فولاد و دیگر اقلام صنعتی به آمریکا که کار را به اختلافات سیاسی جدی با واشنگتن کشانده، بر منطق «پروتکشنیسم» یا حمایت از بازار و صنایع داخلی در مقابل صنایع و رقابت بازار خارجی استوار است.

ترامپ هم در مقابل، با سردادن شعارهای اقتصادی مثل «آمریکایی، آمریکایی بخر» یا «اول آمریکا»، توانسته است که چتر ضخیمی بر سر تولیدات داخلی کشورش باز کند و با پرداخت یارانه‌های بسیار جذاب و هنگفت به تولیدکنندگان از یک‌سو و وضع تعرفه بر کالاها و مواد اولیه خارجی از سوی دیگر، تغییراتی در اقتصاد بدهکار آمریکا ایجاد نماید. 

جماعتی که امروز سنگ ارتباط با غرب را به سینه می‌زنند، ملاحظه نمی‌کنند که انگلستان چگونه انگلستان شد، آمریکا چطور به یک کشور صنعتی ارتقا یافت و آلمان چگونه توانست گوی رقابت را از دیگر کشورها برباید ؟! 

سیاست حاکم بر آن‌ها به‌گونه‌ای هدفمند و با تعصب شدید بر حفظ صنایع بود که توانستند از رهگذر حمایت از کالاهای داخلی خود پیشرفت کنند و سکان‌داران اقتصادی این کشورها هر زمان که ضرورت اقتضا کرده، تدابیر حمایتی اعم از سیاست‌های تعرفه‌ای وضع کرده‌اند، هرچند که این حمایت، به قیمت ناراحتی و عصبانیت متحدانشان تمام شود. 

با این حساب، تعصب و حمایت صددرصدی از تولیدات داخلی، نقطه ثقل اولویت‌ها در جنگ اقتصادی است؛ جنگی که امروز همه کشورها به‌نوعی درگیر آن هستند و می‌کوشند که به هر ترتیب ممکن از آن پیروز خارج شوند. این در حالی است که در حال حاضر، عکس آن چیزی که در تمام نبردهای اقتصادی رایج است، در کشورمان اتفاق می‌افتد و تولیدکنندگان خود را همچون قایقرانی در مسیر آبشار می‌بینند که یا باید با تلاشی جان‌فرسا، در جهت مخالف آب پارو بزنند و خود را از مهلکه نجات دهند که غالب اوقات نمی‌توانند یا مثل بسیاری از صنایع که از بین رفتند، آن‌ها هم منتظر بمانند که چه زمانی از اوج رونق به ورطه ورشکستگی سقوط می‌کنند.

اکنون شرایط به‌گونه‌ای است که معمولاًتولیدکننده برای تولید انگیزه ندارد و وقتی تولید برایش به‌صرفه نباشد، ترجیح می‌دهد که سرمایه خود را در امور غیرتولیدی ازجمله واردات بکار گیرد. با این وخامت اوضاع که محصول ندانم‌کاری عده‌ای در سال‌های گذشته بوده، متأسفانه می‌شنویم که برخی می‌گویند چرا باید مانع رقابت کالای ایرانی با کالای خارجی شویم؟! 

این عده یا از الفبای علم اقتصاد بی‌خبرند یا منفعتشان در واردات است وگرنه کدام ایرانی غیور حاضر می‌شود که در کشاکش جنگ اقتصادی، جیب جبهه مقابل را پر کند و به توان تهاجمی طرف مقابل بیفزاید؟! روشن است که کالای ایرانی نیاز به حمایت دارد تا قدرت پیداکرده و بتواند با کالای خارجی رقابت کند و اگر چنین نشود و واردات افسارگسیخته مهار نگردد، رانت‌خواران و یقه‌سفیدها تک‌تازی کنند، طبقه متمول و متمکن با زد و بند از پرداخت مالیات فرار کنند، مفسدین جولان بدهند و دستگاه‌های تبلیغاتی، عزمی برای تشویق مردم به استفاده از تولیدات وطنی نداشته باشند، نتیجه آن می‌شود که تولید برای تولیدکننده نمی‌صرفد و به دلال تبدیل می‌شود. 

دوم: روستاها نقش بسیار استراتژیکی درنبرد اقتصادی بازی می‌کنند؛ به این دلیل که تأمین‌کننده مواد غذایی اساسی هستند و کشوری که در بحبوحه نبرد اقتصادی قرارگرفته، باید خیالش از بابت امنیت غذایی راحت باشد. حتی اگر بخش کوچکی از مایحتاج غذایی از خارج وارد شود، با کلید خوردن تحریم‌های بی‌سابقه آمریکا اثر قابل‌توجهی بر کشور خواهد داشت؛ که اگر مدریت نشود، خطرناک است. 

باید فرض را بر این بگذاریم که معامله تهاتری و یا هر کانالی برای بده بستان غذا در برابر صادرات نفت، مسدود است و باید هر چه آنچه نیاز داریم را در روستاها کشت کنیم، در غیر این صورت، احتمال اینکه بدخواهان این مرز و بوم در واردات غذا هم دست به شیطنت بزنند، وجود دارد. بر این اساس، یکی از وظایف اصلی نهادهای ذی‌ربط، ساماندهی و به‌روز کردن ساز و کار تولیدات کشاورزی برای بهینه‌سازی تولید مصرفی در داخل است، چون افزون بر وجه پایداری در برابر تحریم‌های غذایی، به افزایش اشتغال و معکوس شدن روند مهاجرت از شهرها به روستاها کمک شایانی می‌کند.

کشور ما با بهره‌مندی از مواهب طبیعی همچون اقلیم چهارفصل از چنان پتانسیلی برخوردار است که در صورت برنامه‌ریزی صحیح، علاوه بر خودکفایی در تأمین نیازهای داخلی، قادر است به قطب تولید و صادرات محصولات کشاورزی نیز تبدیل شود. در اقتصادهای برجسته دنیا نیز روستاها جایگاه ویژه‌ای دارند و در برخی از آن‌ها، امکاناتی که به روستائیان داده می‌شود، بعضاً حتی در اختیار شهرنشینان هم نیست.

شریان حیاتی روستاها به‌قدری برای اقتصادهای پیشتاز مهم است که معتقدند اگر روستاها خالی از سکنه شوند، در نقطه مقابل، شهرهای مصرفی شکل می‌گیرند و به دنبال وقوع چنین پدیده‌ای، تأمین نیازهای ابتدایی مردم دشوار شده و مشکلات بسیار دیگری به وجود می‌آید که درنهایت، تورم، گرانی، افزایش بیکاری و سایر معضلات اجتماعی گریبان گیر جامعه می‌شود.

راهکار پیشنهادی که بارها مطرح‌شده و کمتر گوش شنوایی برای آن یافت شده، این است که بجای اختصاص ارز برای واردات گندم، ذرت، حبوبات و .... یک‌سوم از قیمت آن به کشاورزان داده شود تا از گزند تهدیدات امنیت غذایی و مشکلات جانبی مثل محصولات ترا ریخته در امان بمانیم؛ راه‌حلی که لازمه آن فقط کمی تعصب ملی و انقلابی است.

هرچند اولویت‌های کشور در کشاکش جنگ اقتصادی بیش از موارد پیش‌گفته است، اما الزام به رعایت دو نکته کلیدی فوق‌الذکر، تضمین‌کننده برداشتن گام‌های بعدی است و می‌توان با پی‌ریزی زیرساخت استقلال کشور در صنعت و کشاورزی، دیگر جبهه‌های این نبرد را با توکل و جهاد خستگی‌ناپذیر فتح کرد.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۵ مهر ۱۳۹۷دستان نامرئی و قدرت واقعی/ صنایع بزرگ حیاط خلوت سیاسیون/ رانت و فساد پشت انتخاب مدیران واحدهای بزرگ اقتصادی/ عده‌ای به دنبال آشوب هستند
۲۵ مهر ۱۳۹۷یک اقتصاددان: ترازنامه‌ها واقعی شود ورشکستگی بانک‌ها هم معلوم می‌شود
۲۴ مهر ۱۳۹۷نفت، سرعت گیر رشد اقتصاد؟! / صنایع معدنی جایگزین مناسبی برای نفت است
۲۲ مهر ۱۳۹۷نیویورک‌تایمز: ترامپ در هدفش برای ناآرام کردن ایران با تحریم موفق نمی‌شود
۲۱ مهر ۱۳۹۷اقتصاد ایران؛ بانک‌ها و راه مقابله با تحریم
۲۱ مهر ۱۳۹۷بانک‌های ضد تولید/ تولید کیلویی چند؟!
۲۱ مهر ۱۳۹۷روایت آماری از رشد نقدینگی
۲۱ مهر ۱۳۹۷شرط اساسی حل مشکلات از نگاه رئیس کل بانک مرکزی/ همتی: برنامه‌های مشخصی داریم+ عکس
۲۰ مهر ۱۳۹۷محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم
۲۰ مهر ۱۳۹۷رهبر انقلاب درباره حل مشکلات اقتصادی چه تذکراتی به دولت و دیگر قوا دادند؟  
۲۰ مهر ۱۳۹۷اینفوگرافی/ پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول درباره اقتصاد ایران  
۱۹ مهر ۱۳۹۷آیا چندماه آینده ایران گرفتار تورم بی‌سابقه خواهد شد؟!

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۴۰۴۰۶۰۸:۲۴:۲۸ ۱۳۹۷/۴/۲۸
به نظر من چاره کار فقط صلح همه جانبه است و راهکارهای فوق ثمری ندارد.
ناشناس۴۴۱۴۱۹۲۲:۲۵:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۲۸
دوزیستان خزنده به چه کسانی می گویند؟؟
رضا۴۴۰۴۱۸۰۸:۴۷:۱۴ ۱۳۹۷/۴/۲۸
سلام ما ایرانیان اغلب خوب حرف میزنیم ولی برای کشور مان کمتر حاضر به فداکاری هستیم مثلا کمتر کسی حاضر است از ماشین شخصی بگذرد و از ماشین عمومی استفاده کند تا مصرف بنزین کم شود یا کمتر کسی حاضر است روزی نیم ساعت کمتر از کولر استفاده کند تا مصرف برق کاهش یابد و....ما زیبا سخن میگوییم ولی در عمل تیشه به ریشه خود می زنیم
ناشناس۴۴۰۴۵۰۰۹:۰۸:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
چرا کشور را وارد چنین جنگی کردید؟
ناشناس۴۴۰۸۳۵۱۳:۰۴:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۲۸
ریشه این جنگ از حمله به سفارت آمریکا شروع شد.
مصطفي۴۴۱۳۳۹۲۱:۰۸:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
جنگ؟ هه هه مديران اقتصاد ما حتي عرضه دفاع اقتصادي هم ندارند!!!!
اقتصاددان۴۴۰۴۶۶۰۹:۲۰:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
100% در جنگ اقتصادی ، شکست با ماست
ناشناس۴۴۰۴۶۷۰۹:۲۱:۱۴ ۱۳۹۷/۴/۲۸
با این مدیران اقتصادی شکست میخوریم در جنگ اقتصادی
رضا۴۴۰۴۷۰۰۹:۲۱:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
امیدی به پیروزی در جنگ اقتصادی نیست
ناشناس۴۴۰۵۲۹۱۰:۰۰:۴۰ ۱۳۹۷/۴/۲۸
فقط صلح و دوستی با دنیا و دیگر هیچ!
خلیلی۴۴۰۵۷۰۱۰:۲۴:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۲۸
با وجود نوبخت و سیف ، در جنگ اقتصادی دشمن ، شکست با ماست
ناشناس۴۴۱۱۳۵۱۷:۳۸:۳۰ ۱۳۹۷/۴/۲۸
فرق زیادی ندارند شما صاحب های شرکت های بزرگ ما رو یه نگاه بکن ... بدلیل عدم وجود رقابت خیالشون راحته سیستم اقتصادی ما داغونه
ناشناس۴۴۱۳۵۷۲۱:۲۰:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۲۸
به حرفهای نوبخت که گفته بود: بانک مرکزی با فشار تریبون .. ناچار به پرداخت بدهی ۳۵ هزار میلیاردی این افراد شد دقت کنید. شاید ..
زاهد شب و شیر روز۴۴۰۵۸۷۱۰:۳۰:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۲۸
روحانی نسبت به واردات مدیر اقتصادی از کشورهای توسعه یافته ، اقدام فوری نماید .
ناشناس۴۴۰۶۶۸۱۱:۲۸:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
دقیقا. چون وقتی خودمان در داخل توان این رو نداریم پس بهتر است از مشاوران اقتصادی و تفکرات اقتصادی فورس ماژور البته (نه روسیه ) بهره بگیریم والا با این تغییر و اون تغییر تنها درجازدن رو شاهد خواهیم بود و اتلاف زمان.
کارمند بدبخت دولتِ مثلا" تدبیر !۴۴۰۵۹۷۱۰:۳۲:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
با دلار 9000 تومنی هندونه 2700 تومنی و سکه 3 میلیونی و انگور 8000 تومنی و گوشت 60000 تومنی و مرغ 9000 تومنی و برنج 15000 تومنی و گلابی 13000 تومنی نمیتوان در جنگ اقتصادی پیروز شد .
ناشناس۴۴۰۹۰۲۱۴:۱۰:۰۳ ۱۳۹۷/۴/۲۸
بی شک خودت هم در بوجود آمدن این شرایط در حد خودت نقش داشتی و داری
ناشناس۴۴۰۶۰۱۱۰:۳۳:۵۶ ۱۳۹۷/۴/۲۸
روحانی کجایی ؟ دقیقا" کجایی ؟
جلال آل محمود۴۴۰۶۰۶۱۰:۳۶:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۲۸
اگر جهانگیری و روحانی و نوبخت و سیف و نیلی و کرباسیان از دولت بروند ، در جنگ اقتصادی پیروزی با ما خواهد بود
ناشناس۴۴۰۸۹۱۱۴:۰۶:۱۱ ۱۳۹۷/۴/۲۸
با شما بله و نه برای مردم. شما خودی هستی و آسیب نمی بینی. سهمیه کنکور داری سهمیه استخدام داری سهمیه وام داری سهمیه خودرو داری و ....
مردی از دیار میرزا کوچک خان جنگلی۴۴۰۶۰۹۱۰:۳۸:۲۸ ۱۳۹۷/۴/۲۸
نوبخت از دولت برود 98/7 % مشکلات اقتصادی کشور یک شبه حل خواهد شد .
ناشناس۴۴۰۷۶۶۱۲:۱۹:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۲۸
ادرس غلط به مردم ندین. فساد اصلی قبل از ممنوع شدن ثبت سفارش خودرو شکل گرفت. چرا شرکت ها و نفرات وزیر سابق صمت شروع به واردات سنگین و عجیب و غریب خودرو کردند و به یکباره ثبت سفارش بسته شد!!!
ناشناس۴۴۰۸۹۵۱۴:۰۷:۴۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
دولت اگر به قول شما اقتصاد مقاومتی را بخواهد اجرا کند سوداگران بازار و برخی شخصیت ها نمی پذیرند
ناشناس۴۴۰۹۶۳۱۴:۵۲:۴۴ ۱۳۹۷/۴/۲۸
جز صلح هیچ راه حل دیگری وجود نداره
ناشناس۴۴۱۰۰۹۱۵:۳۷:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۲۸
راه فقط یکی است و آن صلح است
ناشناس۴۴۱۰۸۶۱۶:۴۱:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
بدون شفافیت و بدون صلح اقتصاد کشور نابود خواهد شد. بدون شفافیت فساد فراگیر و سیستماتیک می شود که شده است و فساد نابود کننده اقتصاد است بدون صلح و مدام با کشورها وارد جنگ و مخاصمه شدن هم نتیجه اش می شود محاصره اقتصادی و هیچ کشوری در مقابل محاطره اقتصادی همه گیر و جهانی دوام نمی آورد فقط یک نمونه وجود دارد و آن کره شمالی است که فرق آن در این است که مردم ایران مردم کره شمالی نیستند. محاطره اقتصادی همه گیر کشور را وارد جنگ وحشتناک اقتصادی آن هم از نوع فرسایشی اش می کند که نتیجه اش سقوط نظام اقتصادی کشور است.
ناشناس۴۴۱۲۴۹۱۹:۲۴:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۲۸
راه رسیدن به هدف موفقیت اقتصادی فراگیر کدام است؟ --- موفقیت جنبش اقتصادی فراگیر در هر کشوری گرو بازتابهای دانش تخصصی متولیان و مدیران پول و داراییها و اقتصاد کشور است. اگر این متولیان و مدیران توانستند برای مدیریت اقتصادی کشور برنامه های فراگیر جامعی را ارائه و اجرا نمایند که فرایند تاثیر گذارریها و تاثیر پذیریهای مثبت و منفی همه مسائل کشوری که هر یک در مدتهای مختلف روی هم دارند و آثار این تاثیر گذاریها و تاثیر پذیریها را بر روند و حرکت اقتصاد کشور درست پیش بینی و ارزیابی کنند و تاثیر گذاریها و تاثیر پذیریهای مثبت را در همه ی زمینه ها با استفاده از داده های علوم مختلف و از تجربیات مثبت و سازنده ی کشورهای مختلف جهان به حد اکثر برسانند و آثار منفی را به حد اقل کاهش دهند ، تردیدی نیست که در مدیریت جنبش اقتصادی فراگیر کشور خویش در شرایط گونا گون به موفقیت و پیروزی خواهند رسید.
ناشناس۴۴۱۲۶۴۱۹:۴۰:۲۹ ۱۳۹۷/۴/۲۸
تحلیل و راه کارهای اقتصادی که نوشته اید و بر گرفته از اقتصاد جهانی است درست ، چگونه وقتی فساد همه جانبه در زوایای کشور ریشه دوانده اختلاف طبقاتی افسار گسیخته عدم شفافیت در رسیدگی به فساد های مالی و غیره ، جایی برای وطن پرستی می ماند؟ دولتمردان خیلی کارها باید می کردند که نکردند . مردم از همین حالا وحشت زده و ناامید هستند عدم درآمد کافی ( در طبقات پایین فقر و فقر مطلق ) بیکاری ، بیماری ، و .... گریبانگیر مردم است البته آنهایی که ژن خوب دارند و از خواص هستند می گویند کدام مردم ! لابد حق شان است ! بهر حال حقیقت و واقیت ها را نمی توان کتمان کرد . آن چه امروز بر می داریم نتیجه کاشت دیروز است . در بمباران شهرها و حمله دشمن مردم کشتار می شوند خاطرات جنگ یادمان نرفته .
ناشناس۴۴۱۳۸۷۲۱:۴۷:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۲۸
چرا تهدید را به فرصت تبدیل نکنیم ؟ چرا در این برهه و جنگ اقتصادی فارغ التحصیلان دانشگاهی را به سربازی و پادگانها ببریم و وقت وعمر شان را بیهوده تلف کنیم دولت در این شرایط باید هزینه هایش را کم کند.دولت طرح تشویقی بگذارد برای کسانی که به روستاها و بخش های کوچک بروند و کار کشاورزی و تولید را رونق دهند . به آنها یارانه موثر بدهد و نظارت داشته باشد . باید از نخبگان اقتصادی و صنعت استفاده کنیم از کشور ژاپن و مالزی و دیگر کشور هایی که در بحران های اقتصادی موفق عمل کرده اند کمک بگیریم . دولت به واردات نظارت موثر و دقیق داشته باشد .
ناشناس۴۴۱۴۲۶۲۲:۲۸:۴۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
وقتی مدیریت در دست دوزیستان خزنده باشد. کارایی و توانمندی چقدر خواهد بود؟
مهدی۴۴۱۴۵۶۲۲:۵۱:۵۳ ۱۳۹۷/۴/۲۸
چه شکستی می تونه از این وضعیت اقتصادی بدتر ذلیلانه تر باشه ذلت این شکست اقتصادی دامن دولت و.... خواهد گرفت البته برخی......بهشون بر نمی خوره پس امیدی به بهبود وضعیت نیست
ناشناس۴۴۱۴۹۵۲۳:۱۸:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
سالها وقت کمی نیست. کره, مالزی, ترکیه و چین سالها پیش وضعشان از ما بدتر بود. حالا وضع آن ها را ببیند و وضع خودمان. تو این سالها که تحریم نبودیم ما حصل اقتصاد ایران با برنامه ریزی های آقایان چه بوده؟ حالا تو دوران تحریم می خواهیم این اقتصاد بی رمق را نجات بدهیم؟ ...؟!! مشکل اقتصاد هم سیاسی هست و تا سیاست خارجی و داخلی در کشور اصلاح نشود اقتصاد درست نمی شود.
شاملو۴۴۱۶۸۸۰۶:۴۹:۵۳ ۱۳۹۷/۴/۲۹
دشمن اصلی ما پیش خود ماست باور ندارید آمار اختلاسها توسط بانکها و موسسات ملی و اعتباری را مطالعه کنید اونوقت متوجه میشوید.
ناشناس۴۴۱۷۰۰۰۷:۲۷:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۲۹
یکی به مردم توضیح دهد چرا ما باید جنگ اقتصادی داشته باشیم و در این جنگ می خواهیم چه چیزی بدست بیاوریم که این قدر بر آن پا فشاری می کنیم آیا عزتی برای مردم و کشورمان باقی مانده آیا در این دنیا به جز چند کشور .. حامی دیگری داریم و صدها ایای دیگر بدون جواب و باید ...
ناشناس۴۴۱۷۳۹۰۹:۰۳:۴۵ ۱۳۹۷/۴/۲۹
هر ساعتی که دیرتر صلح کنیم افراد بیشتری بیکار میشن هیچ راهی جز صلح و صفا نداره اونم نه با امریکا بلکه با همه دنیا
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. شکست زودهنگام برنامه ترامپ برای "صفر شدن صادرات نفت ایران"/ یک "بلوف سیاسی" که نگرفت

 2. حضور بانوان در بازی پرسپولیس و السد صحت ندارد

 3. خانه و موزه «گوته» در آلمان  

 4. شهادت یک محیط بان و دو فعال محیط زیست در درگیری با شکارچیان

 5. جزئیات ورود آب به متروی تجریش اعلام شد

 6. شایع ترین بیماری‌هایی که زنان مبتلا می‌شوند

 7. نخبگان و استعدادهای برتر علمی با رهبر انقلاب دیدار می‌کنند

 8. توافق اولیه گروه‌های سیاسی لبنان درباره پست‌های دولت آینده

 9. مجلس از تصمیمات هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص تبعیت می‌کند

 10. آغاز حرکت کاروان پیاده روی اربعین از ملاشیه خوزستان  

 11. دستگیری جاعلان روادید اربعین با ۹۷ ویزای جعلی

 12. رئیس جمهور وقت تلف نکند؛ مجلس به شریعتمداری رای اعتماد نمی‌دهد

 13. معرفی کابینه جدید عراق و پایان بحران سیاسی

 14. واکنش مقتدی صدر به اظهارات ترامپ درباره قتل خاشقچی

 15. «عثمان طه» کیست؟ / روایتی از دیدار و گفت‌وگو با خطاط مشهور قرآن

 16. کارت انرژی بهترین راهکار مبارزه با قاچاق است / سهمیه‌بندی بنزین نیاز به مصوبه مجلس دارد

 17. واکنش بعیدی‌نژاد به تحریف سخنانش توسط بی‌بی‌سی فارسی + عکس

 18. زلزله ۴.۹ ریشتری حوالی قصرشیرین را لرزاند

 19. سفیر ایران در عراق به زائران اربعین حسینی چه توصیه‌هایی دارد؟

 20. شناگر پرمدال ایران بهترین ورزشکار بازی‌های پاراآسیایی شد + عکس

 21. سرنوشت شهردار تهران هفته آینده مشخص می شود

 22. وزارتخانه‌های خزانه‌داری و خارجه آمریکا در حال بررسی مجازات رهبران سعودی

 23. تحریم نفت ایران و گل به خودی دیدنی آمریکایی‌ها

 24. دستان نامرئی و قدرت واقعی/ صنایع بزرگ حیاط خلوت سیاسیون/ رانت و فساد پشت انتخاب مدیران واحدهای بزرگ اقتصادی/ عده‌ای به دنبال آشوب هستند

 25. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

پربحث‌های دیروز

 1. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 2. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 3. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 4. ربوده شدن تعدادی از نیروهای بسیجی و هنگ مرزی میرجاوه

 5. آرایشگاه معروف، عروس خانم را کچل کرد

 6. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 7. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 8. تیپ عجیب سفیر ژاپن در تهران  

 9. آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد

 10. امیرعبداللهیان: قیافه «ترامپ» پس از ۱۳ آبان امسال دیدنی است

 11. کاهش پلکانی قیمت‌ خودرو آغاز شد

 12. بخشنامه رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومین مهریه

 13. مردی با خودرو همسرش را له کرد

 14. ارزشمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۱۸

 15. بازی جدید ترامپ برای رهایی بن سلمان از ماجرای خاشقچی

 16. انتخابات آزاد به سبک محمد‌رضا پهلوی + سند

 17. پشت پرده فرار عضو تیم تشریفات رئیس جمهور از کشور

 18. هاشمی: از موضوع شنود بگذرید/حتی زن و شوهر نیز می‌توانند از این وسایل استفاده کنند

 19. فیلم/حضور بانوان در ورزشگاه آزادی و تشویق تیم ملی   

 20. واکنش نماینده ایران به ادعای امارات درباره جزایر۳گانه ایران+فیلم

 21. رکورد تاریخی یک شهرداری در کتک زدن مردم!

 22. اینجا ماهشهر: اگه می‌تونی نفس بکش!  

 23. تصاویر بازدید پلیس ترکیه از کنسولگری عربستان  

 24. حاشیه دیدار ایران و بولیوی/ حضور ماموران زن و استقبال اندک تماشاگران

 25. سردار پاکپور: سپاه برای آزادی گروگانها آماده عملیات مشترک با ارتش پاکستان علیه اشرار است

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 2. تصادف برادر عضو شورای شهر تهران با ماشین بیت‌المال در شمال + واکنش شورا

 3. حکم راننده لندکروز جنجالی صادر شد

 4. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 5. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 6. دلار ۱۹ هزار تومانی کار دولت بود  

 7. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 8. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 9. بهشت جای چه افرادی است؟/ آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟

 10. دلار در مرز ۱۵ هزار تومان/ حال و هوای بازار ارز تهران

 11. قدرتمندترین پاسپورت جهان متعلق به کدام کشور است؟

 12. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 13. آقای سیف لطفا فرافکنی نکنید!

 14. واکنش خداکرمی به تصادف برادرش با خودروی شورای شهر: برادرم در حال انجام وظیفه بود/ بیمه خسارت ماشین را پرداخت می‌کند

 15. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 16. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 17. نرخ ارز را این ۴ سایت خارج‌نشین بالاوپایین می‌کنند

 18. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 19. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 20. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 21. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 22. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 23. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

 24. دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

 25. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. شکست زودهنگام برنامه ترامپ برای "صفر شدن صادرات نفت ایران"/ یک "بلوف سیاسی" که نگرفت

 2. قاچاق زعفران ایران به افغانستان و صادرات به اتحادیه اروپا

 3. کارت انرژی بهترین راهکار مبارزه با قاچاق است / سهمیه‌بندی بنزین نیاز به مصوبه مجلس دارد

 4. تحریم نفت ایران و گل به خودی دیدنی آمریکایی‌ها

 5. دستان نامرئی و قدرت واقعی/ صنایع بزرگ حیاط خلوت سیاسیون/ رانت و فساد پشت انتخاب مدیران واحدهای بزرگ اقتصادی/ عده‌ای به دنبال آشوب هستند

 6. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 7. یک اقتصاددان: ترازنامه‌ها واقعی شود ورشکستگی بانک‌ها هم معلوم می‌شود

 8. روایتی تازه از کنترل بحران ارزی سال ۷۴/ عبور از بحران با نسخه اقتصاددان وطنی

 9. چرا لاستیک با قیمت دولتی به دست مردم نمی‌رسد؟

 10. برگ سبز خودرو ببرید، لاستیک بگیرید

 11. سن جدید فرسودگی انواع خودرو و موتور سیکلت تعیین شد

 12. دهقان: بخشی از بالا رفتن قیمت ارز ناشی از اجرای الزامات «FATF» بود

 13. گازِ تحریم‌ناپذیر را جایگزین نفتِ تحریم‌پذیر کنید

 14. کدام کشورها بیش‌ترین سرمایه‌ خارجی را جذب کرده‌اند؟

پربحث‌های دیروز

 1. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 2. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 3. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 4. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 5. کاهش پلکانی قیمت‌ خودرو آغاز شد

 6. مافیای سیگار در کوچه‌پس‌کوچه‌های بازار تهران

 7. حذف کارت سوخت یکی از زمینه‌های ایجاد قاچاق است/ حدود ۱۰ میلیون لیتر در روز، حجم قاچاق سوختِ کشور

 8. جریمه ۷ میلیون تومانی متقاضیان مسکن مهر توسط بانک مسکن

 9. یارانه مهر ماه چه زمانی واریز می‌شود؟

 10. جزئیات دستگیری ۴۰ اخلالگر اقتصادی/ ضبط صد‌ها میلیون تومان وجه نقد

 11. بازار ارز آبان‌ماه به کدام سو می‌رود؟

 12. رحمانی‌فضلی: اگر واقعیت اقتصادی را به مردم بگوییم آنها مشارکت می‌کنند

 13. خوانساری: ۷۰ درصد فعالان اقتصادی نسبت به آینده خوشبین نیستند

 14. قاچاق زعفران ایران به افغانستان و صادرات به اتحادیه اروپا

 15. سکه‌های پیش‌فروش را تحویل نگیرید قراردادش لغو می‌شود

 16. چرا مسافران سفرهای خارجی، هتل خود را با جاباما رزرو می‌کنند

 17. افزایش قیمت نفت تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا

 18. کارناوال قاچاق سوخت در مرزها

 19. فراز و فرود یک روزه دلار

 20. آخرین اظهار نظر زنگنه در مورد تحریم‌های نفتی

 21. احتمال معاف شدن هند از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران

 22. غایبان اقتصادی

 23. سن جدید فرسودگی انواع خودرو و موتور سیکلت تعیین شد

 24. دهقان: بخشی از بالا رفتن قیمت ارز ناشی از اجرای الزامات «FATF» بود

 25. گازِ تحریم‌ناپذیر را جایگزین نفتِ تحریم‌پذیر کنید

پربحث‌های هفته

 1. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 2. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 3. دلار در مرز ۱۵ هزار تومان/ حال و هوای بازار ارز تهران

 4. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 5. نرخ ارز را این ۴ سایت خارج‌نشین بالاوپایین می‌کنند

 6. دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

 7. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 8. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 9. سفر آخوندی به مشهد برای افتتاح ۲۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان پروژه؟+ عکس

 10. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 11. آیا چندماه آینده ایران گرفتار تورم بی‌سابقه خواهد شد؟!

 12. سیاست یک بام و دو هوای بانک مرکزی در برخورد با صعود و سقوط دلار

 13. تکلیف بانک مرکزی و مردم و بازار ارز

 14. اقتصاد ایران؛ بانک‌ها و راه مقابله با تحریم

 15. لامبورگینی ایرانی  

 16. هزینه ویزای اربعین ۱۰۷ هزار تومان کاهش یافت

 17. وزارت صنعت: سازمان حمایت در حال بررسی قیمت‌های جدید خودرو است

 18. نقش FATF را در این توصیه نامه نمی‌بینید؟

 19. مهر پرنوسان «دلار» و بازار پرتلاطم «ارز»

 20. چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

 21. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 22. افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصد قیمت کالاهای اساسی

 23. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 24. کاهش قیمت سکه در بازار + آخرین نرخ ارز

 25. شرط اساسی حل مشکلات از نگاه رئیس کل بانک مرکزی/ همتی: برنامه‌های مشخصی داریم+ عکس

آخرین عناوین