مگنت-ستاره یک مربع

اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

ابراهیم رزاقی،   3970428019 ۳۵ نظر، ۳ در صف انتشار و ۳۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

هنگامی‌که کشوری با تهاجم همه‌جانبه نظامی دشمن مواجه شده و تمامیت ارضی و امنیت ملیاش به خطر می‌افتد، اولین و مبنایی‌ترین اصل منطقی و عقلانی عبارت است از اولویت‌بخشی به دفاع و سپس قرار گرفتن در آرایش حمله. اگر بپذیریم که آماج جنگ عظیم اقتصادی دشمن قرارگرفته‌ایم و به دلیل فقدان آینده‌نگری و اهمال برخی دستگاه‌ها در انجام وظایف، دچار محدودیت‌ها و کمبودهایی هستیم، چاره‌ای جز اولویت‌بندی راهکارهای دفاع نداریم، چراکه طبق مواضع اعلامی و اعمالی سیاستمداران آمریکایی، جمهوری اسلامی در معرض شدیدترین و وحشیانهترین موج تحریم‌ها قرارگرفته است.

بنابراین، اولین و اصلی‌ترین مسئله کشور به شمار می‌آید و هرگونه تصمیم‌گیری و اقدام باید با ملاحظه این اولویت راهبردی شکل گیرد. در این خصوص، دو نکته بسیار کلیدی بیش و پیش از هر چیز حائز اهمیت است.

اول: اگر به جنگ تعرفه‌ای میان آمریکا با اروپا و چین نیم‌نگاهی بیندازیم، درمی‌یابیم که حرف اول و آخر همه کشورهای درگیر در این جنگ، آن است که اولویت با تولیدات داخلی ماست و سرسختی اروپا بر صادرات فولاد و دیگر اقلام صنعتی به آمریکا که کار را به اختلافات سیاسی جدی با واشنگتن کشانده، بر منطق «پروتکشنیسم» یا حمایت از بازار و صنایع داخلی در مقابل صنایع و رقابت بازار خارجی استوار است.

ترامپ هم در مقابل، با سردادن شعارهای اقتصادی مثل «آمریکایی، آمریکایی بخر» یا «اول آمریکا»، توانسته است که چتر ضخیمی بر سر تولیدات داخلی کشورش باز کند و با پرداخت یارانه‌های بسیار جذاب و هنگفت به تولیدکنندگان از یک‌سو و وضع تعرفه بر کالاها و مواد اولیه خارجی از سوی دیگر، تغییراتی در اقتصاد بدهکار آمریکا ایجاد نماید. 

جماعتی که امروز سنگ ارتباط با غرب را به سینه می‌زنند، ملاحظه نمی‌کنند که انگلستان چگونه انگلستان شد، آمریکا چطور به یک کشور صنعتی ارتقا یافت و آلمان چگونه توانست گوی رقابت را از دیگر کشورها برباید ؟! 

سیاست حاکم بر آن‌ها به‌گونه‌ای هدفمند و با تعصب شدید بر حفظ صنایع بود که توانستند از رهگذر حمایت از کالاهای داخلی خود پیشرفت کنند و سکان‌داران اقتصادی این کشورها هر زمان که ضرورت اقتضا کرده، تدابیر حمایتی اعم از سیاست‌های تعرفه‌ای وضع کرده‌اند، هرچند که این حمایت، به قیمت ناراحتی و عصبانیت متحدانشان تمام شود. 

با این حساب، تعصب و حمایت صددرصدی از تولیدات داخلی، نقطه ثقل اولویت‌ها در جنگ اقتصادی است؛ جنگی که امروز همه کشورها به‌نوعی درگیر آن هستند و می‌کوشند که به هر ترتیب ممکن از آن پیروز خارج شوند. این در حالی است که در حال حاضر، عکس آن چیزی که در تمام نبردهای اقتصادی رایج است، در کشورمان اتفاق می‌افتد و تولیدکنندگان خود را همچون قایقرانی در مسیر آبشار می‌بینند که یا باید با تلاشی جان‌فرسا، در جهت مخالف آب پارو بزنند و خود را از مهلکه نجات دهند که غالب اوقات نمی‌توانند یا مثل بسیاری از صنایع که از بین رفتند، آن‌ها هم منتظر بمانند که چه زمانی از اوج رونق به ورطه ورشکستگی سقوط می‌کنند.

اکنون شرایط به‌گونه‌ای است که معمولاًتولیدکننده برای تولید انگیزه ندارد و وقتی تولید برایش به‌صرفه نباشد، ترجیح می‌دهد که سرمایه خود را در امور غیرتولیدی ازجمله واردات بکار گیرد. با این وخامت اوضاع که محصول ندانم‌کاری عده‌ای در سال‌های گذشته بوده، متأسفانه می‌شنویم که برخی می‌گویند چرا باید مانع رقابت کالای ایرانی با کالای خارجی شویم؟! 

این عده یا از الفبای علم اقتصاد بی‌خبرند یا منفعتشان در واردات است وگرنه کدام ایرانی غیور حاضر می‌شود که در کشاکش جنگ اقتصادی، جیب جبهه مقابل را پر کند و به توان تهاجمی طرف مقابل بیفزاید؟! روشن است که کالای ایرانی نیاز به حمایت دارد تا قدرت پیداکرده و بتواند با کالای خارجی رقابت کند و اگر چنین نشود و واردات افسارگسیخته مهار نگردد، رانت‌خواران و یقه‌سفیدها تک‌تازی کنند، طبقه متمول و متمکن با زد و بند از پرداخت مالیات فرار کنند، مفسدین جولان بدهند و دستگاه‌های تبلیغاتی، عزمی برای تشویق مردم به استفاده از تولیدات وطنی نداشته باشند، نتیجه آن می‌شود که تولید برای تولیدکننده نمی‌صرفد و به دلال تبدیل می‌شود. 

دوم: روستاها نقش بسیار استراتژیکی درنبرد اقتصادی بازی می‌کنند؛ به این دلیل که تأمین‌کننده مواد غذایی اساسی هستند و کشوری که در بحبوحه نبرد اقتصادی قرارگرفته، باید خیالش از بابت امنیت غذایی راحت باشد. حتی اگر بخش کوچکی از مایحتاج غذایی از خارج وارد شود، با کلید خوردن تحریم‌های بی‌سابقه آمریکا اثر قابل‌توجهی بر کشور خواهد داشت؛ که اگر مدریت نشود، خطرناک است. 

باید فرض را بر این بگذاریم که معامله تهاتری و یا هر کانالی برای بده بستان غذا در برابر صادرات نفت، مسدود است و باید هر چه آنچه نیاز داریم را در روستاها کشت کنیم، در غیر این صورت، احتمال اینکه بدخواهان این مرز و بوم در واردات غذا هم دست به شیطنت بزنند، وجود دارد. بر این اساس، یکی از وظایف اصلی نهادهای ذی‌ربط، ساماندهی و به‌روز کردن ساز و کار تولیدات کشاورزی برای بهینه‌سازی تولید مصرفی در داخل است، چون افزون بر وجه پایداری در برابر تحریم‌های غذایی، به افزایش اشتغال و معکوس شدن روند مهاجرت از شهرها به روستاها کمک شایانی می‌کند.

کشور ما با بهره‌مندی از مواهب طبیعی همچون اقلیم چهارفصل از چنان پتانسیلی برخوردار است که در صورت برنامه‌ریزی صحیح، علاوه بر خودکفایی در تأمین نیازهای داخلی، قادر است به قطب تولید و صادرات محصولات کشاورزی نیز تبدیل شود. در اقتصادهای برجسته دنیا نیز روستاها جایگاه ویژه‌ای دارند و در برخی از آن‌ها، امکاناتی که به روستائیان داده می‌شود، بعضاً حتی در اختیار شهرنشینان هم نیست.

شریان حیاتی روستاها به‌قدری برای اقتصادهای پیشتاز مهم است که معتقدند اگر روستاها خالی از سکنه شوند، در نقطه مقابل، شهرهای مصرفی شکل می‌گیرند و به دنبال وقوع چنین پدیده‌ای، تأمین نیازهای ابتدایی مردم دشوار شده و مشکلات بسیار دیگری به وجود می‌آید که درنهایت، تورم، گرانی، افزایش بیکاری و سایر معضلات اجتماعی گریبان گیر جامعه می‌شود.

راهکار پیشنهادی که بارها مطرح‌شده و کمتر گوش شنوایی برای آن یافت شده، این است که بجای اختصاص ارز برای واردات گندم، ذرت، حبوبات و .... یک‌سوم از قیمت آن به کشاورزان داده شود تا از گزند تهدیدات امنیت غذایی و مشکلات جانبی مثل محصولات ترا ریخته در امان بمانیم؛ راه‌حلی که لازمه آن فقط کمی تعصب ملی و انقلابی است.

هرچند اولویت‌های کشور در کشاکش جنگ اقتصادی بیش از موارد پیش‌گفته است، اما الزام به رعایت دو نکته کلیدی فوق‌الذکر، تضمین‌کننده برداشتن گام‌های بعدی است و می‌توان با پی‌ریزی زیرساخت استقلال کشور در صنعت و کشاورزی، دیگر جبهه‌های این نبرد را با توکل و جهاد خستگی‌ناپذیر فتح کرد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۵ اَمرداد ۱۳۹۷توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است
۲۴ اَمرداد ۱۳۹۷ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره): اقتصاد را به مردم واگذار کنیم
۲۴ اَمرداد ۱۳۹۷سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟
۲۴ اَمرداد ۱۳۹۷هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم
۲۳ اَمرداد ۱۳۹۷فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود
۲۳ اَمرداد ۱۳۹۷شمخانی: بخش خصوصی در جنگ اقتصادی، عهده‌دار نقشی است که بسیج مردمی در دفاع مقدس ایفا کرد
۲۳ اَمرداد ۱۳۹۷شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر
۲۲ اَمرداد ۱۳۹۷سردار غیب‌پرور: علیه‌مان جنگ اقتصادی راه افتاده و باید آرایش جنگی بگیریم
۲۱ اَمرداد ۱۳۹۷نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد
۲۰ اَمرداد ۱۳۹۷عوامگرایی و فشرده سازی فنر گونه/ علت جهش های قیمت ارز در هر دولت
۱۹ اَمرداد ۱۳۹۷صندوق بین المللی پول: ایران پانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا می‌شود + جدول
۱۸ اَمرداد ۱۳۹۷نوبخت: شرایط عوض شده و امکان مذاکره نیست/ با چه کسی می‌توانیم مذاکره کنیم؟

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۴۰۴۰۶۰۸:۲۴:۲۸ ۱۳۹۷/۴/۲۸
به نظر من چاره کار فقط صلح همه جانبه است و راهکارهای فوق ثمری ندارد.
ناشناس۴۴۱۴۱۹۲۲:۲۵:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۲۸
دوزیستان خزنده به چه کسانی می گویند؟؟
رضا۴۴۰۴۱۸۰۸:۴۷:۱۴ ۱۳۹۷/۴/۲۸
سلام ما ایرانیان اغلب خوب حرف میزنیم ولی برای کشور مان کمتر حاضر به فداکاری هستیم مثلا کمتر کسی حاضر است از ماشین شخصی بگذرد و از ماشین عمومی استفاده کند تا مصرف بنزین کم شود یا کمتر کسی حاضر است روزی نیم ساعت کمتر از کولر استفاده کند تا مصرف برق کاهش یابد و....ما زیبا سخن میگوییم ولی در عمل تیشه به ریشه خود می زنیم
ناشناس۴۴۰۴۵۰۰۹:۰۸:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
چرا کشور را وارد چنین جنگی کردید؟
ناشناس۴۴۰۸۳۵۱۳:۰۴:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۲۸
ریشه این جنگ از حمله به سفارت آمریکا شروع شد.
مصطفي۴۴۱۳۳۹۲۱:۰۸:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
جنگ؟ هه هه مديران اقتصاد ما حتي عرضه دفاع اقتصادي هم ندارند!!!!
اقتصاددان۴۴۰۴۶۶۰۹:۲۰:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
100% در جنگ اقتصادی ، شکست با ماست
ناشناس۴۴۰۴۶۷۰۹:۲۱:۱۴ ۱۳۹۷/۴/۲۸
با این مدیران اقتصادی شکست میخوریم در جنگ اقتصادی
رضا۴۴۰۴۷۰۰۹:۲۱:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
امیدی به پیروزی در جنگ اقتصادی نیست
ناشناس۴۴۰۵۲۹۱۰:۰۰:۴۰ ۱۳۹۷/۴/۲۸
فقط صلح و دوستی با دنیا و دیگر هیچ!
خلیلی۴۴۰۵۷۰۱۰:۲۴:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۲۸
با وجود نوبخت و سیف ، در جنگ اقتصادی دشمن ، شکست با ماست
ناشناس۴۴۱۱۳۵۱۷:۳۸:۳۰ ۱۳۹۷/۴/۲۸
فرق زیادی ندارند شما صاحب های شرکت های بزرگ ما رو یه نگاه بکن ... بدلیل عدم وجود رقابت خیالشون راحته سیستم اقتصادی ما داغونه
ناشناس۴۴۱۳۵۷۲۱:۲۰:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۲۸
به حرفهای نوبخت که گفته بود: بانک مرکزی با فشار تریبون .. ناچار به پرداخت بدهی ۳۵ هزار میلیاردی این افراد شد دقت کنید. شاید ..
زاهد شب و شیر روز۴۴۰۵۸۷۱۰:۳۰:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۲۸
روحانی نسبت به واردات مدیر اقتصادی از کشورهای توسعه یافته ، اقدام فوری نماید .
ناشناس۴۴۰۶۶۸۱۱:۲۸:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
دقیقا. چون وقتی خودمان در داخل توان این رو نداریم پس بهتر است از مشاوران اقتصادی و تفکرات اقتصادی فورس ماژور البته (نه روسیه ) بهره بگیریم والا با این تغییر و اون تغییر تنها درجازدن رو شاهد خواهیم بود و اتلاف زمان.
کارمند بدبخت دولتِ مثلا" تدبیر !۴۴۰۵۹۷۱۰:۳۲:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
با دلار 9000 تومنی هندونه 2700 تومنی و سکه 3 میلیونی و انگور 8000 تومنی و گوشت 60000 تومنی و مرغ 9000 تومنی و برنج 15000 تومنی و گلابی 13000 تومنی نمیتوان در جنگ اقتصادی پیروز شد .
ناشناس۴۴۰۹۰۲۱۴:۱۰:۰۳ ۱۳۹۷/۴/۲۸
بی شک خودت هم در بوجود آمدن این شرایط در حد خودت نقش داشتی و داری
ناشناس۴۴۰۶۰۱۱۰:۳۳:۵۶ ۱۳۹۷/۴/۲۸
روحانی کجایی ؟ دقیقا" کجایی ؟
جلال آل محمود۴۴۰۶۰۶۱۰:۳۶:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۲۸
اگر جهانگیری و روحانی و نوبخت و سیف و نیلی و کرباسیان از دولت بروند ، در جنگ اقتصادی پیروزی با ما خواهد بود
ناشناس۴۴۰۸۹۱۱۴:۰۶:۱۱ ۱۳۹۷/۴/۲۸
با شما بله و نه برای مردم. شما خودی هستی و آسیب نمی بینی. سهمیه کنکور داری سهمیه استخدام داری سهمیه وام داری سهمیه خودرو داری و ....
مردی از دیار میرزا کوچک خان جنگلی۴۴۰۶۰۹۱۰:۳۸:۲۸ ۱۳۹۷/۴/۲۸
نوبخت از دولت برود 98/7 % مشکلات اقتصادی کشور یک شبه حل خواهد شد .
ناشناس۴۴۰۷۶۶۱۲:۱۹:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۲۸
ادرس غلط به مردم ندین. فساد اصلی قبل از ممنوع شدن ثبت سفارش خودرو شکل گرفت. چرا شرکت ها و نفرات وزیر سابق صمت شروع به واردات سنگین و عجیب و غریب خودرو کردند و به یکباره ثبت سفارش بسته شد!!!
ناشناس۴۴۰۸۹۵۱۴:۰۷:۴۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
دولت اگر به قول شما اقتصاد مقاومتی را بخواهد اجرا کند سوداگران بازار و برخی شخصیت ها نمی پذیرند
ناشناس۴۴۰۹۶۳۱۴:۵۲:۴۴ ۱۳۹۷/۴/۲۸
جز صلح هیچ راه حل دیگری وجود نداره
ناشناس۴۴۱۰۰۹۱۵:۳۷:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۲۸
راه فقط یکی است و آن صلح است
ناشناس۴۴۱۰۸۶۱۶:۴۱:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
بدون شفافیت و بدون صلح اقتصاد کشور نابود خواهد شد. بدون شفافیت فساد فراگیر و سیستماتیک می شود که شده است و فساد نابود کننده اقتصاد است بدون صلح و مدام با کشورها وارد جنگ و مخاصمه شدن هم نتیجه اش می شود محاصره اقتصادی و هیچ کشوری در مقابل محاطره اقتصادی همه گیر و جهانی دوام نمی آورد فقط یک نمونه وجود دارد و آن کره شمالی است که فرق آن در این است که مردم ایران مردم کره شمالی نیستند. محاطره اقتصادی همه گیر کشور را وارد جنگ وحشتناک اقتصادی آن هم از نوع فرسایشی اش می کند که نتیجه اش سقوط نظام اقتصادی کشور است.
ناشناس۴۴۱۲۴۹۱۹:۲۴:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۲۸
راه رسیدن به هدف موفقیت اقتصادی فراگیر کدام است؟ --- موفقیت جنبش اقتصادی فراگیر در هر کشوری گرو بازتابهای دانش تخصصی متولیان و مدیران پول و داراییها و اقتصاد کشور است. اگر این متولیان و مدیران توانستند برای مدیریت اقتصادی کشور برنامه های فراگیر جامعی را ارائه و اجرا نمایند که فرایند تاثیر گذارریها و تاثیر پذیریهای مثبت و منفی همه مسائل کشوری که هر یک در مدتهای مختلف روی هم دارند و آثار این تاثیر گذاریها و تاثیر پذیریها را بر روند و حرکت اقتصاد کشور درست پیش بینی و ارزیابی کنند و تاثیر گذاریها و تاثیر پذیریهای مثبت را در همه ی زمینه ها با استفاده از داده های علوم مختلف و از تجربیات مثبت و سازنده ی کشورهای مختلف جهان به حد اکثر برسانند و آثار منفی را به حد اقل کاهش دهند ، تردیدی نیست که در مدیریت جنبش اقتصادی فراگیر کشور خویش در شرایط گونا گون به موفقیت و پیروزی خواهند رسید.
ناشناس۴۴۱۲۶۴۱۹:۴۰:۲۹ ۱۳۹۷/۴/۲۸
تحلیل و راه کارهای اقتصادی که نوشته اید و بر گرفته از اقتصاد جهانی است درست ، چگونه وقتی فساد همه جانبه در زوایای کشور ریشه دوانده اختلاف طبقاتی افسار گسیخته عدم شفافیت در رسیدگی به فساد های مالی و غیره ، جایی برای وطن پرستی می ماند؟ دولتمردان خیلی کارها باید می کردند که نکردند . مردم از همین حالا وحشت زده و ناامید هستند عدم درآمد کافی ( در طبقات پایین فقر و فقر مطلق ) بیکاری ، بیماری ، و .... گریبانگیر مردم است البته آنهایی که ژن خوب دارند و از خواص هستند می گویند کدام مردم ! لابد حق شان است ! بهر حال حقیقت و واقیت ها را نمی توان کتمان کرد . آن چه امروز بر می داریم نتیجه کاشت دیروز است . در بمباران شهرها و حمله دشمن مردم کشتار می شوند خاطرات جنگ یادمان نرفته .
ناشناس۴۴۱۳۸۷۲۱:۴۷:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۲۸
چرا تهدید را به فرصت تبدیل نکنیم ؟ چرا در این برهه و جنگ اقتصادی فارغ التحصیلان دانشگاهی را به سربازی و پادگانها ببریم و وقت وعمر شان را بیهوده تلف کنیم دولت در این شرایط باید هزینه هایش را کم کند.دولت طرح تشویقی بگذارد برای کسانی که به روستاها و بخش های کوچک بروند و کار کشاورزی و تولید را رونق دهند . به آنها یارانه موثر بدهد و نظارت داشته باشد . باید از نخبگان اقتصادی و صنعت استفاده کنیم از کشور ژاپن و مالزی و دیگر کشور هایی که در بحران های اقتصادی موفق عمل کرده اند کمک بگیریم . دولت به واردات نظارت موثر و دقیق داشته باشد .
ناشناس۴۴۱۴۲۶۲۲:۲۸:۴۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
وقتی مدیریت در دست دوزیستان خزنده باشد. کارایی و توانمندی چقدر خواهد بود؟
مهدی۴۴۱۴۵۶۲۲:۵۱:۵۳ ۱۳۹۷/۴/۲۸
چه شکستی می تونه از این وضعیت اقتصادی بدتر ذلیلانه تر باشه ذلت این شکست اقتصادی دامن دولت و.... خواهد گرفت البته برخی......بهشون بر نمی خوره پس امیدی به بهبود وضعیت نیست
ناشناس۴۴۱۴۹۵۲۳:۱۸:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۲۸
سالها وقت کمی نیست. کره, مالزی, ترکیه و چین سالها پیش وضعشان از ما بدتر بود. حالا وضع آن ها را ببیند و وضع خودمان. تو این سالها که تحریم نبودیم ما حصل اقتصاد ایران با برنامه ریزی های آقایان چه بوده؟ حالا تو دوران تحریم می خواهیم این اقتصاد بی رمق را نجات بدهیم؟ ...؟!! مشکل اقتصاد هم سیاسی هست و تا سیاست خارجی و داخلی در کشور اصلاح نشود اقتصاد درست نمی شود.
شاملو۴۴۱۶۸۸۰۶:۴۹:۵۳ ۱۳۹۷/۴/۲۹
دشمن اصلی ما پیش خود ماست باور ندارید آمار اختلاسها توسط بانکها و موسسات ملی و اعتباری را مطالعه کنید اونوقت متوجه میشوید.
ناشناس۴۴۱۷۰۰۰۷:۲۷:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۲۹
یکی به مردم توضیح دهد چرا ما باید جنگ اقتصادی داشته باشیم و در این جنگ می خواهیم چه چیزی بدست بیاوریم که این قدر بر آن پا فشاری می کنیم آیا عزتی برای مردم و کشورمان باقی مانده آیا در این دنیا به جز چند کشور .. حامی دیگری داریم و صدها ایای دیگر بدون جواب و باید ...
ناشناس۴۴۱۷۳۹۰۹:۰۳:۴۵ ۱۳۹۷/۴/۲۹
هر ساعتی که دیرتر صلح کنیم افراد بیشتری بیکار میشن هیچ راهی جز صلح و صفا نداره اونم نه با امریکا بلکه با همه دنیا
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. ۸۵۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت در انتظار تصمیم بانک مرکزی/ احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

 2. ازدیاد تقاضای سوداگرایانه برای ارز/ چه وقت حواله طالب بیشتری دارد؟

 3. آخرین میانگین روزانه فروش نفت ایران

 4. توکلی: ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت/ اعدام مفسدین اقتصادی موثر خواهد بود

 5. ترکیه: عملیات‌های نظامی علیه پ.ک.ک در عراق افزایش می‌یابد

 6. پیام تسلیت هنرمندان برای درگذشت عزت الله انتظامی  

 7. فیلم/ به بهانه درگذشت عزت‌الله انتظامی  

 8. پوتین چگونه کشاورزی را تکیه‌گاه اقتصاد روسیه کرد؟

 9. واکنش توکلی به فرار مالیاتی پزشکان

 10. مصرف «گل» سلول‌های مغز را نابود می‌کند

 11. امتناع دانشجویان پزشکی در آمریکا از حضور در کلاس درس

 12. عزت الله انتظامی درگذشت+زندگینامه و کارنامه آقای بازیگر

 13. جزئیات ثبت نام کارگران و کارفرمایان در سامانه روابط کار

 14. فرماندار: ازدواج زیر 13 ساله‌ها در خنداب صحت ندارد

 15. بطحایی: نشانه‌های ورشکستگی در نظام آموزش و پرورش پیداست

 16. محیط زیست: بیشتر زباله‌گردها طرف قرارداد با پیمانکاران شهرداری تهران هستند

 17. برای خرید ۲۰۶ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 18. میزان افزایش شهریه پیش دبستانی‌های مدارس دولتی

 19. برنامه‌هایی که اطلاعات شما را در دسترس هکرها قرار می‌دهد

 20. تیم ملی فوتبال کره جنوبی هم به سراغ یک پرتغالی رفت

 21. بازدید بشار اسد و همسرش از تونل‌های مرگ تروریست‌ها در غوطه شرقی  

 22. نور آبی نمایشگرهای دیجیتال و احتمال نابینایی

 23. آخرین مهلت ثبت‌نام در دوره‌های کاردانی دانشگاه علمی‌کاربردی

 24. دیپلماسی اقتصادی و نبود برنامه و تیم قوی در وزارت خارجه/ مهمترین چالش و مشکل پیش روی پیشبرد دیپلماسی اقتصادی چیست؟

 25. کنسرت شهرام شکوهی

پربحث‌های دیروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 3. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 4. قاضی پور: پسرم گاوداری ندارد

 5. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 6. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 7. زندگی مدفون شده + تصاویر

 8. کارشناس سابق بی بی سی: آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم

 9. گرانی سفره مردم را خالی کرد

 10. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

 11. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 12. دختران‌ ۳۰ ساله‌ای که ۵۰ ساله هستند  

 13. کمپینی که این بار مسئولان را به چالش کشیده است

 14. آخرین قیمت خودروها در بازار

 15. نرخ دلار در بازار غیررسمی و آزاد ایران چگونه تعیین می‌شود؟

 16. عارف: برخی می خواهند قهرمان فضای مجازی شوند/ وظایف دستگاه های نظارتی مبارزه با فساد است

 17. شعار عجیب در مراسم روحانیون قم!  

 18. چرا فرانسه یک مقصد محبوب گردشگری است؟

 19. روسیه: آمریکا آشکارا قصد دارد اوضاع داخلی ایران را بی‌ثبات کند

 20. البغدادی به جای العبادی؛ اگر حمایت‌های ایران از عراق نبود

 21. جدول کامل نرخ جریمه تخلفات رانندگی در سال ۹۷

 22. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 23. آجرچینی پنجره‌های یک خانه نیمه کاره برای احتکار کالا در مشهد  

 24. افزایش قیمت نان منتفی شد

 25. لیورپول صلاح را به پلیس معرفی کرد!

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 3. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 4. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 5. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 6. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 7. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 8. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 9. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 10. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 13. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 14. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 15. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 16. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 17. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 18. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 19. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 20. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 21. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 22. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 23. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 24. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 25. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

پربحث‌های اخیر

 1. ۸۵۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت در انتظار تصمیم بانک مرکزی/ احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

 2. ازدیاد تقاضای سوداگرایانه برای ارز/ چه وقت حواله طالب بیشتری دارد؟

 3. آخرین میانگین روزانه فروش نفت ایران

 4. توکلی: ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت/ اعدام مفسدین اقتصادی موثر خواهد بود

 5. واکنش توکلی به فرار مالیاتی پزشکان

 6. جزئیات ثبت نام کارگران و کارفرمایان در سامانه روابط کار

 7. برای خرید ۲۰۶ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 8. تصویب دوباره اسناد موافقت‌نامه پاریس در دولت

 9. اما و اگرهاى دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از واردكنندگان

 10. چرا ورود هواپیماهای آمریکایی به آسمان ايران ممنوع نیست؟

 11. کدام خدمات گمرک الکترونیکی شده است؟

 12. وزیر هم حریف دلالان نشد!

 13. صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد

 14. افزایش تعداد جویندگان کار در سال ۹۷

 15. خجسته: عده‌ای خاص نبض ارزی کشور را مدیریت می‌کنند

 16. لزوم گزارش‌دهی گمرک درباره رشد ۵۷۱ درصدی صادرات خودرو و قطعات/ پای رانت صادرات مجدد در میان است؟+جدول

 17. استاد دانشگاه تهران:بانک مرکزی به جای دستکاری نرخ سود روی بازار ارز تمرکز کند

 18. جنگ تخفیف‌های نفتی بین ایران و عربستان/ طرفین چقدر در فروش نفت تخفیف می‌دهند؟

 19. تنگناهای دولتی تولید ملی به روایت پایگاه اطلاع رسانی آیت الله خامنه‌ای

پربحث‌های دیروز

 1. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 2. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 3. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 4. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 5. گرانی سفره مردم را خالی کرد

 6. آخرین قیمت خودروها در بازار

 7. نرخ دلار در بازار غیررسمی و آزاد ایران چگونه تعیین می‌شود؟

 8. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 9. افزایش قیمت نان منتفی شد

 10. 2 انبار بزرگ داروهای خارجی و مواد غذایی به ارزش 70 میلیارد کشف شد

 11. تب بازار ارز فروکش کرد

 12. چرا فساد در ایران ریشه کن نمی شود؟

 13. اوج گیری قیمت بلیت هواپیما

 14. لوازم‌خانگی بی‌تفاوت به مصوبه ستاد تنظیم بازار!

 15. برنج وارداتی با ارز دولتی؛ ۵ برابر گران شد!

 16. رشد ۳۰ هزار تومانی سکه طرح جدید/ نرخ یورو ۱۰۰ تومان افزایش داشت+ جدول

 17. اولویت‌های دریافت ارز کالاهای وارداتی اصلاح شد/ویرایش گروه‌های کالایی اول تا چهارم+سند

 18. زمان واریز یارانه مردادماه

 19. ریزش قیمت طلا توقف‌ناپذیر ماند

 20. قیمت مرغ دوباره بالا رفت

 21. تنگناهای دولتی تولید ملی به روایت پایگاه اطلاع رسانی آیت الله خامنه‌ای

 22. یارانه 50 هزار میلیاردی دولت برای دلار 4200 تومانی

 23. ذخایر پنهان ارزی چین چه قدر است؟

 24. کره جنوبی به دنبال معاف شدن از تحریم‌های ایران

 25. ثروتمندترین کشورهای جهان کدامند؟

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 3. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 4. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 5. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 6. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 7. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 8. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

 9. عوامگرایی و فشرده سازی فنر گونه/ علت جهش های قیمت ارز در هر دولت

 10. صندوق بین المللی پول: ایران پانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا می‌شود + جدول

 11. شریعتمداری اعلام کرد: ۲۵۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش واردات در ۴ ماه! /‌ خروج ترامپ از برجام، گلوله برفی است؛ نه بهمن ویرانگر

 12. فساد عاملی که بنیان‌ها را سست می‌کند/ محاکمه بدون ملاحظه مفسدان؛ پادزهری قوی برای دفع توطئه‌ها و جیغ‌هایی که بلند می‌شود

 13. کمپین‌های مردمی در ترکیه برای حمایت از «لیر» و «پول ملی»

 14. هشدار توکلی به معاون رئیس‌جمهور: قانون‌شکنی در اجرای ماده ۲۹ را متوقف کنید/ دولت، ادعای شفافيت دارد ولی تكليف قانونی خود را انجام نمی‌دهد/ فساد ارکان حکومت را چون موریانه می‌خورد

 15. ثروت‌هایی که باد برای خریداران سکه آورد و مردمی که انتظار برخورد با تبعیض را دارند

 16. معاون وزیر راه: خودروسازان اجازه کاهش قیمت خودرو را نمی‎دهند

 17. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 18. درج قیمت بر تابلوها/ صرافی‌ها رسما کار خود را آغاز کردند

 19. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 20. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 21. رشد ۱۱۰ هزار تومانی قیمت سکه/ یورو ۱۲ هزار و ۱۶۹ تومان خریداری شد+ جدول

 22. نوبخت: پیش بینی‌های واقع بینانه در بودجه ۹۸ خواهیم داشت

 23. این همه بی‌تدبیری

 24. فرشاد مومنی: رانت‌جویی را برای بقای خود متوقف کنید/ انتقاد از سخنان«بسیار غم انگیز» رئیس جمهور و رئیس بانک مرکزی

 25. نهاوندیان: فرمانده اقتصادی دولت رئیس‌جمهور است/ هر وقت تغییر نیاز باشد، تصمیم می‌گیرند

آخرین عناوین