مگنت-ستاره یک مربع

روایتی از عنایت امام رضا (ع) به زوج بودائی تازه مسلمان

گروه اجتماعی الف،   3970427169 ۰ نظر، ۳ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

روایتی از عنایت حضرت امام رضا (ع) که زندگی زوج بودائی تازه مسلمان را در کشور تایلند متحول کرد.

به گزارش تسنیم به نقل از ستاد رسانه‌ای جشن‌های مردمی و بین‌المللی «زیر سایه خورشید»، مقابل باب الرضا (ع) که ایستاد کمی دور و برش را نگاه کرد. آرام آرام می‌گریست و نگاه می‌کرد. هر گوشه برایش یک نشانه داشت. انگار که قبلا هم اینجا بوده، از خوابی که دیده بود تصویری محو در ذهن داشت و این تصویر لحظه به لحظه جان می‌گرفت. لحظه به لحظه بیشتر می‌فهمید که چگونه و چرا پس از گذشت ۵ ماه و پشت سر گذاشتن ۶ هزار کیلومتر راه مقابل صحن جامع ایستاده و اذن دخول می‌خواند.

"تسنیم بوآ" زن تازه مسلمان تایلندی فهمید که تعبیر حقیقی رؤیایش چیست. او این مکان را با همین شکل ۵ ماه پیش در خواب دیده بود و امام رضا (ع) به او گفته بود که «پیش از زیارت من به دیدار مادر بودائی‌ات برو» او به دستور امام مهربانی عمل کرد و حالا رو به روی گنبد طلا سلام می‌داد که "السلام علیک یا امام الرئوف (ع).

لیاقت زیارت

"تسنیم بوآ" زن تازه مسلمان تایلندی است که به همراه همسرش هر دو مسلمان سنی بودند. اما پس از آغاز زندگی مشترکشان تحقیقات بیشتری را درباره دین اسلام آغاز کردند و مذهب خود را به تشیع تغییر دادند و مطالعاتشان باعث شد تا ارادت زیادی به ائمه اطهار (ع) و به‌ویژه امام حسین (ع) پیدا کنند.

این ارادت باعث می‌شود تا شوهر تسنیم دو بار به تنهایی توفیق سفر کربلا را پیدا کند و به زیارت امام حسین (ع) مشرف شود. او در همین رابطه می‌گوید که "همسرم از اینکه توفیق زیارت نصیبش نشده بود به‌شدت ناراحت بود و همیشه می‌گفت که لابد من لیاقت ندارم به زیارت اهل‌بیت (ع) بروم. پس کی نوبت من می‌شود؟ "

اتفاقی عجیب در سفر کاروان «زیر سایه خورشید» به کشور تایلند باعث می‌شود تا او ۶ هزار کیلومتر را پشت سر بگذارد و به مشهد بیاید. اتفاقی که تسنیم آن را معجزه امام رضا (ع) می‌داند.

شاید درک این اتفاق برای اغلب کسانی که مسلمان زاده می‌شوند سخت باشد. کسانی که از بدو تولد توفیق شیعه بودن را داشته‌اند ممکن است ارزش آنچه هستند را ندانند. چنان که بار‌ها خواندیم و نوشتیم آنان که کنار رودخانه‌اند ارزش آب را درک نمی‌کنند.

قبل از زیارت

اما داستان تسنیم بوآ فرق می‌کند او از دل ظلمت به سمت نور آمد. از شِرک به توحید و از شَک به یقین رسید. اشک‌های این زن تازه مسلمان برای زیارت نه کاسب‌کارانه و به امید بهشت و نه زاهدانه و از ترس جهنم بود، اشک او از روی عشق بود. فهم حرفی به این بزرگی را باید در احوال او جستجو کنیم. در حال و روز تسنیم وقتی که می‌گفت که "در خواب دیدم که به زیارت امام رضا (ع) رفتم، اما پیش از اینکه وارد حرم مطهر شوم، ندایی آمد و ایشان به من گفتند قبل از اینکه به زیارت من بیایی به دیدار مادرت برو".

مادری که بودائی است، مادری که ازدواج با مردی مسلمان را اشتباه می‌دانست و به همین خاطر با تسنیم قطع رابطه و قهر کرده بود. اما برای امام هشتم (ع) فرق نمی‌کند که مادر او مسلمان است یا خیر! امام مهربانی‌ها به شیعیانش فرموده است که «نیکى به پدر و مادر بر فرزند واجب است گر چه هر دو مُشرک باشند».

مادر این دختر تازه مسلمان در یکی از شهر‌های شمالی تایلند زندگی می‌کند که فاصله دوری از بانکوک، محل زندگی دختر خود دارد. با این وجود وقتی تسنیم خواب خود را برای همسرش تعریف می‌کند و می‌گوید که امام رضا (ع) به او فرموده است که «پیش از اینکه به زیارت من بیایی، به دیدار مادرت برو» هر دو تصمیم‌شان را می‌گیرند.

همین جملات برای تسنیم و همسرش کافی بود که به حدیث رضوی عمل کنند و به مادر بودایی پشت نکنند و به دیدارش بروند و او را خوشحال کنند. لطف امام رضا (ع) نور زندگی آن‌ها را بیشتر کرد، اما این هنوز تمام ماجرا نیست و امام مهربانی‌ها هدیه ویژه‌اش را وقتی به این زوج می‌دهد که آن‌ها از دیدار مادر به بانکوک بازمی‌گردند.

پرچم امام رضا (ع) را رها نمی‌کرد

تسنیم به همراه همسرش به بانکوک بازگشتند و به هیئت کوچک مذهبی‌شان دعوت شدند تا به استقبال کاروان خدام امام رضا (ع) بروند او باورش نمی‌شد که فرستاده‌های امام رضا (ع) اینقدر زود سراغ او بیایند.

حجت‌الاسلام جمال‌زاده مبلغ کاروان اعزامی «زیر سایه خورشید» به کشور تایلند در این رابطه می‌گوید: «در شهر بانکوک به یک هیئت خانگی دعوت شدیم که در آن جمعی از ارادتمندان اهل‌بیت (ع) حضور داشتند. وقتی پرچم وارد بخش خواهران هیئت شد مدت زیادی طول کشید، اما پرچم به قسمت برادران تحویل داده نمی‌شد. وقتی علت را پرسیدیم گفتند یکی از خانم اشک و آه زیادی دارد و حاضر نیست که از پرچم جدا شود که آن خانم تسنیم بوآ بود».

سلام بر پناه بی‌پناهان

از تسنیم یک قدم و از امام رضا (ع) چندین قدم. نه فقط تسنیم بلکه هر که به سمت رضا (ع) بیاید این گونه است فقط پنج ماه پس از اینکه این زوج تایلندی به دستور علی ابن موسی الرضا (ع) عمل کردند و به دیدار مادر خود رفتند امام رضا (ع) حاجت این زن تازه مسلمان را داد.

به همت مسئولان موسسه جوانان آستان قدس رضوی امکان زیارت برای این زوج تایلندی فراهم شد و آن‌ها به مشهد آمدند. از لحظه‌ای که پرواز ۷ ساعته بانکوک به سمت فرودگاه هاشمی‌نژاد آغاز شد، دلِ بی‌قرارِ تسنیم آرام شد.

آرامش دل او یعنی ناآرامی چشم و لرزش شانه‌هایش یعنی لحظه به لحظه بی‌تابی برای رسیدن به ملجاء پناه بی‌پناهان، یعنی حالی که این زن تازه مسلمان در مسیر فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد تا حرم مطهر رضوی داشت و می‌گفت: «اشک‌هایم را با پارچه‌ای پاک می‌کنم که در روضه‌های امام حسین (ع) هم از آن برای همین کار استفاده می‌کردم. این پارچه را نگه داشته بودم تا اگر روزی زیارت امام حسین (ع) قسمتم شد آن را به امام حسین (ع) نشان دهم، اما حالا زیارت امام رضا (ع) روزی‌ام شده و آن را به امام رضا (ع) نشان می‌دهم».

تعبیر یک رؤیا

وقتی تسنیم به همراه همسرش برای نخستین بار به زیارت امام رضا (ع) آمد و در آستانه ورودی صحن امام رضا (ع) قرار گرفت، بسیار بی‌تاب شد و اشک امانش را بُرید و بر زمین نشست، وقتی علت را از او پرسیدند گفت: «خوابی که پنج ماه پیش دیدم دقیقاً در همین مکان اتفاق افتاد. خواب دیدم به زیارت امام رضا (ع) آمدم در آستانه ورود به حرم بودم که صدای ایشان را شنیدم که به من گفتند ابتدا به دیدار مادرت برو و بعد به زیارت من بیا».

تسنیم بوآ و همسرش هم‌اکنون در شهر بانکوک زندگی می‌کنند و این روایت گوشه‌ای از معجزات حضرت رضا (ع) به واسطه حضور کاروان‌های زیرسایه خورشید به اقصی نقاط جهان است.

امام رضا (ع) فرمودند که «خدای متعال ما را به سپاسگزاری از خودش و پدر و مادر فرمان داده است، پس کسی که از پدر و مادرش سپاسگزاری نکند، خدا را شکر نکرده است».

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 3. کارشناس سابق بی بی سی: آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم

 4. زندگی مدفون شده + تصاویر

 5. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 6. گرانی سفره مردم را خالی کرد

 7. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 8. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

 9. آخرین قیمت خودروها در بازار

 10. حاجی بابایی: ۸ وزیر در معرض استیضاح هستند/ ادعاهای ربیعی باید پیگیری شود/رئیس تیم اقتصادی کشور یعنی معاون اول باید جوابگو باشد

 11. افزایش قیمت نان منتفی شد

 12. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 13. تب بازار ارز فروکش کرد

 14. دختران‌ ۳۰ ساله‌ای که ۵۰ ساله هستند  

 15. اردوغان از امیر قطر به خاطر حمایت از ترکیه تشکر کرد

 16. قاضی پور: پسرم گاوداری ندارد

 17. ترامپ تاکنون چه کسانی را «سگ» خوانده است؟

 18. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 19. سفر مقام آمریکایی به آسیا برای جلب حمایت از تحریم‌ها علیه ایران

 20. برنج وارداتی با ارز دولتی؛ ۵ برابر گران شد!

 21. جدول کامل نرخ جریمه تخلفات رانندگی در سال ۹۷

 22. کاظم جلالی: تاکنون در مجلس به مصادیق زدوبند و معامله برخورد نکردم

 23. نرخ دلار در بازار غیررسمی و آزاد ایران چگونه تعیین می‌شود؟

 24. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 25. کمپینی که این بار مسئولان را به چالش کشیده است

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 2. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 3. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 4. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 5. فرزندان ذوالنور کجا هستند و چه شغلی دارند؟  

 6. تبعات خطرناک پیوند بیش از حد زن و شوهر  

 7. کلیپ ساختگی درباره رهبر انقلاب/ انتقاد تند حجاریان از دولت/ حاشیه های عكس غضب آلود روحانی/ بازگشت مرد پشت پرده اقتصاد به کابینه/ ناراحتی از نحوه پاسخ به کمپین «فرزندت کجاست»

 8. طرفداران اردوغان آیفون‌های خود را شکستند

 9. سیلابی که رها شده/ چرا دولت برای نقدینگی جامعه برنامه ریزی نمی‌کند؟

 10. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 11. دختر نعمت‌زاده: من محتکر دارو نیستم/ پدرم مدت کوتاهی عضو هیات مدیره شرکتم بود

 12. هتک حرمت مأموران گرجستانی به زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

 13. نظر سازمان هواپیمایی درباره عبور هواپیماهای آمریکایی از آسمان ایران

 14. هاشمی‌طبا: باید آرایش اقتصاد جنگی بگیریم/ روش مدیریت فعلی را نمی‌پسندم

 15. خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها

 16. کسانی که گفتند روحانی باید برود...

 17. رئیس کل بانک مرکزی: در نرخ دلار بازار ثانویه دخالتی نمی‌کنیم

 18. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 19. قاضی‌پور: مذاکره با آمریکا مذاکره با یک گرگ درنده است

 20. حکم قطعی غلامحسین کرباسچی صادر شد

 21. جزئیات تصمیم جدید ارزی دولت/ معافیت ماشین‌آلات از شمول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ دلار

 22. نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا فرصت خود برای دیدار با روحانی را از بین برد

 23. افشای اقدام غیراخلاقی "سرکرده جریان تراریخته‌پرست در ایران" + سند

 24. فرزندان مصباحی‌مقدم کجا هستند و چه شغلی دارند؟

 25. واعظی: هیچ وقت بحث ۵۰ درصد سهم روسیه از دریای خزر مطرح نبوده/ هیچ نامه‌ای از قالیباف دریافت نکردم

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 3. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 4. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 5. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 6. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 7. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 8. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 9. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 10. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 13. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 14. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 15. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 16. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 17. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 18. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 19. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 20. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 21. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 22. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

 23. مگر مدیران دولت و مسئولین چقدر حقوق می‌گیرند که حاضر نیستند اعلام عمومی شود/ حقوق وزرای دولت روحانی به نسبت گذشته سه برابر شد

 24. احتکار در همه بازارها ممنوع است به‌جز مسکن!/ وقتی وزارت راه و شهرسازی پاسخگو نیست و به تکلیف قانونی خود عمل نمی‌کند/ بی‌اعتنایی و سکوت در قبال خسارت‌های مالی به مردم و دولت

 25. افزایش تعرفه برق پُرمصرف‌ها، راه‌حل پایان دادن به خاموشی‌های تابستانه

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 2. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 3. افشای اقدام غیراخلاقی "سرکرده جریان تراریخته‌پرست در ایران" + سند

 4. اعطاي مجوز فعاليت انتشار صوت و تصوير فراگير در فضاي مجازي به 5 رسانه داخلي

 5. واکنش پلیس تهران به خبر «دیپورت» اشتباهی یک جانباز به افغانستان

 6. خیانت بزرگی که به دریاچه ارومیه شد

 7. کلیات طرح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در شورای نگهبان تایید شد

 8. بازنشستگان تامین اجتماعی "سهامدار" می‌شوند + جزییات

 9. شکایت‌های «ارز مسافرتی» را کجا ببریم؟

 10. دبير شورای عالی فضای مجازی: ۵۰ درصد استفاده از پیام رسان‌ها باید از طریق شبکه‌های داخلی باشد

 11. اظهارات پدر مرزبان آزاد شده ناجا

 12. پیشنهاد مقاصد زیبای گردشگری در تابستان ۲۰۱۸

 13. خرم‌آبادی: قمار و شرط بندی در فضای مجازی رشد داشته است

 14. آینده منابع خاک و آب مبهم است/ نیاز به ارتقاء دانش مطابق با علم روز دنیا داریم

 15. جذب پرستار در دستور کار دولت و مجلس

 16. پیکر دوبلور پیشکسوت فردا به خاک سپرده می‌شود

 17. نگرانی رئیس پلیس راهور از افزایش تصادفات

 18. آخرین وضعیت جمشید مشایخی در بیمارستان

 19. تلف شدن یک «یوز جوان» در سمنان

 20. پشت پرده «ریزش معدن طلا در ورزقان»

 21. محدودیت‌های ترافیکی آخر هفته

 22. پیش بینی آب و هوای کشور در آخر هفته

پربحث‌های هفته

 1. نقدی بر نظر دکتر احمد توکلی در باره تأثیر قطعی 30 درصدی سابقه تحصیلی در کنکور 98

 2. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 3. تلاش یک مدیر دولتی برای کسب سود صدها میلیاردی از واردات سیگار مارلبرو

 4. عمر «ازدواج‌ سفید» در ایران چقدر است؟

 5. مردم چه نمره‌ای به قالیباف دادند؟

 6. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 7. سخنگوی وزارت بهداشت: شرمنده‌ام که بعضی مطب‌ها کارتخوان ندارند

 8. کنکور و نقدی بر یک نقد

 9. معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور خبر داد؛ بازگشت ۱۰۰۰ نخبه از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا

 10. ثروت‌هایی که باد برای خریداران سکه آورد و مردمی که انتظار برخورد با تبعیض را دارند

 11. دادستان تهران اعلام کرد: برخورد سریع، دقیق و قاطع با اخلالگران اقتصادی/ نمی‌گذاریم سرپنجه‌های اصلی فساد فرار کنند/ عوامل اصلی فساد با شناخت از قانون خودشان را نجات داده‌اند

 12. پشت پرده مطب‌های بدون کارتخوان چیست؟

 13. وزیر بهداشت تبلیغات برخی از خوراکی‌ها را ممنوع اعلام کرد/ از «گز اصفهان» تا «سوهان قم» + سند

 14. محسنی اژه‌ای در پاسخ به الف: اسامی قضات بازداشت شده پس از تایید حکم اعلام می‌شود/ بیش از ۱۰۰نفر از افراد صاحب سمت ممنوع الخروج شده‌اند/ ماجرای گم شدن ۹میلیارد دلار صحت ندارد

 15. کشف حدود ۲ کیلوموادمخدر از حجاج ایرانی/ دستگیری در عربستان نداشتیم

 16. مهاجرت از نخبگان به سطح اقشار متوسط رسید

 17. واکنش «دادستان کل کشور» به نامه برخی وزرا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها: شریک در جرم نخواهم شد

 18. درباره نامه رییس قوه قضاییه به رهبری و یک پرسش مهم !

 19. نیمی از پزشکان تهرانی مالیات نمی دهند/ دسترسی سازمان مالیاتی به اطلاعات درآمدی پزشکان

 20. محسنی بندپی به سرپرستی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منصوب شد

 21. زندگی مدفون شده + تصاویر

 22. فرزندان مسئولان شهرداری تهران کجا هستند؟

 23. افشای اقدام غیراخلاقی "سرکرده جریان تراریخته‌پرست در ایران" + سند

 24. برای نجات ایران از جنگ‌ آب فقط ۵ سال وقت داریم

 25. معاون دادستان کشور: درخواست وزیر ارتباطات برای طرح موضوع رفع فیلتر توئیتر غیرقانونی است

آخرین عناوین