همیشه دست یک زن در میان است

گروه اجتماعی الف،   3970425034 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
همیشه دست یک زن در میان است
زمانه عوض شده است، اگر تا همین دیروز مراجعین به سازمان پزشکی قانونی و شکایت از آزار و اذیت همسران را خانم‌ها تشکیل می‌دادند. امروز، مردان هم با صورت کبود و دست و پای شکسته به پزشکی قانونی شکایت می‌کنند. آمارها از افزایش 8/5 مراجعین به همسرآزاری در سال گذشته می‌گوید. نکته قابل‌تامل درباره مردآزاری هم همین است. به‌طور خاص، مراجعه مردان برای همسرآزاری، 7‌درصد نیست به سال قبلش، افزایش پیدا کرده است.

طبق آمار سازمان پزشکی قانونی کشور درمجموع، 81هزارو729 نفر در سال 96، مراجعه کرده‌اند. از این تعداد، 77059 نفرشان زن و 4670 نفر هم مرد هستند. طبق همین آمار در سال 95، حدود 3000 مرد به این سازمان برای اعلام خشونت توسط همسران خود مراجعه کرده بودند.

آزار روحی مردان بیشتر است

دکتر امیرحسین جلالی روان‌پزشک و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت‌وگو با صبح نو با اشاره به افزایش آمار مردآزاری توضیح می‌دهد: «در برخی از پژوهش‌هایی که در سال‌های گذشته درباره خشونت خانگی انجام شده، چند یافته قابل‌توجه است. یکی از آن‌ها کاهش خشونت فیزیکی و افزایش خشونت روانی به‌خصوص در مناطق شهری و شهرهای بزرگ و دیگری افزایش آمار مردآزاری است.» جلالی درباره دلایل افزایش این آمار عنوان می‌کند: «شاید در گذشته خشونت علیه مردان وجود داشته باشد، اما امروز به نظر می‌رسد که بهتر دراین‌باره گزارش می‌شود. این نشان می‌دهد که افراد تمایل بیشتری دارند تا درباره این مساله صحبت کنند. زمانی که خشونت فیزیکی مدنظر باشد، مردها بیشتر عامل خشونت فیزیکی هستند.» 

درباره خشونت روانی، اما تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد. این مساله درباره زنان بیشتر است: «در بسیاری از موارد، خشونت منفعل روانی زن باعث چرخه خشونت است. یکی از عوامل شناسایی این چرخه شناسایی همین منشاست. الگوی خشونت مردانه در کشور در حال کاهش است و الگو به زنانه، مردانه تغییر کرده است.» او تاکید می‌کند: «این‌که حالا دیگر الگوی خشونت جنسیتی وجود ندارد و هر دو طرف این کار را انجام می‌دهند، بخشی از دلیلش این است که خانم‌ها انفعال کمتری نشان می‌دهند و دست به اقدام می‌زنند.»  آمار خشونت روانی آقایان از خشونت جسمی آن‌ها بیشتر است: «البته مطالعات خشونت روانی علیه خانم‌ها دقیق‌تر است، درباره خشونت روانی آقایان دسته‌بندی دقیقی انجام نشده است، اما برخی از این خشونت‌ها را می‌توان مشترک عنوان کرد. این که زنی اجازه ندهد تا همسرش، با دوستان  یا خانواده‌اش ارتباط داشته باشد، خشونت روانی است.»  استاد دانشگاه ایران تاکید می‌کند: «خشونت روانی افزایش پیدا کرده است و عارضه خشونت روانی کمتر از خشونت فیزیکی نیست. حتی شاید به دلایلی بدتر هم باشد.» خشونت‌های روانی پنهان هستند و شاید سال‌ها نتوان برایش کاری کرد. دکتر عزیزالله تاجیک اسماعیلی، روانشناس و عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی، در گفت‌وگو با صبح‌نو دلیل پدیده مردآزاری را ریشه تاریخی فمینیسم و تبلیغاتش می‌داند: «چندین دهه است که در جوامع مختلف تبلیغاتی درباره فمینیسم و فمینیستی شدن افراد شده است. ابزارهایی هم در تبلیغات این تبعیض جنسیتی وجود داشته است.»  

نقش اجتماعی زنان هم باعث افزایش این آمار شده است؛ اما این همسرآزاری از سوی زنان به مردان، آثار اجتماعی و خانوادگی زیادی را هم دارد: «یکی از مشکلاتی که ممکن است این آزار ایجاد کند، اختلال در هویت جنسی مرد و زن است. روابط پدر و فرزندی ‌یا روابط خواهر و برادری نقش‌هایی را در خانواده تعریف می‌کند.» مردآزاری اما جایگاه مردان را دچار اختلال می‌کند: «از بین بردن نقش مردان در خانواده یکی از این تلفات است. به‌هم‌ریختگی اجتماعی و روانی یا جابه‌جایی نقش‌ها مجموع اتفاقی است که می‌افتد. ازهم‌گسیختگی هویتی، از تاثیرات دیگر پدیده است. از زن نباید انتظار داشت که منطقی و خشک رفتار کند. این جزیی از طبیعتش نیست. او عاطفی است. مرد هم باید در شرایط حساس فشارهای خانواده را تحمل کند. امروز نقش‌ها و هویت مرد و زن تغییر کرده است.» خانواده به‌هم‌ریخته هم جامعه به‌هم‌ریخته ایجاد خواهد کرد.

خشونت مردان نگران‌کننده نیست

دکتر محمدرضا ایمانی، کارشناس اجتماعی در گفت‌وگویی با اشاره به افزایش خشونت در جامعه ایرانی، درباره افزایش آمار مردآزاری در کشور توضیح می‌دهد: «خشونت در جامعه ما همیشه وجود داشته است. الگوی خشونت در جامعه ما البته اندکی تغییر کرده است. در نزاع‌ها و دعواهای خانوادگی، این خشونت افزایش چشمگیری دارد که منشا گرفته از وضعیت اجتماعی جامعه، اقتصادی و روحی و روانی جامعه است.»  ایمانی یکی از دلایل افزایش خشونت علیه آقایان را تغییر نقش خانم‌ها در جامعه می‌داند: «یکی از دلایل، تغییر نقش خانم‌ها در جامعه است. خانم‌ها در جامعه کار می‌کنند. استرس‌ها، نگرانی‌ها، پرخاش‌ها و مسائل مختلف دیگر در روحیات و رفتارشان بروز پیدا می‌کند.» 

او البته تاکید می‌کند: «میزان خشونتی که از طرف آقایان، گزارش شده، حد نگران‌کننده‌ای نیست اما این خشونت در مناطق مختلف و در الگوهای زندگی متفاوت، متغیر است.»  ایمانی معتقد است که مردسالاری در جامعه ایرانی از بین نرفته است: «غالب نگاه جامعه ما مردسالارانه است. نگاهی که نسبت به خانم‌ها در جامعه است، خانم‌ها هم این نگاه را با سبک پوشش و رفتارشان نشان می‌دهند. این‌ها همه متناسب با یک جامعه مردسالارانه است.»  ایمانی درباره تغییر نگاه مردان امروز جامعه ایرانی هم می‌گوید: «مردهای امروز در عرصه زندگی تعامل بیشتری با همسرانشان دارند. رفاه و آسایش بیشتری را برایشان ایجاد کرده‌اند. می‌شود گفت که بخشی از این اتفاق درنتیجه این رفتار است. یک زمانی بود که خانم در خانه می‌نشست، اجازه تحصیل نداشت. روابط محدودی داشت و تحت سیطره مرد بود. این‌ها تغییر کرده و متناسب با آن هم نگرش‌ها تغییر کرده است.»  این جامعه ایرانی است که ساخته شده و نتایج آن از نظر آسیب‌شناسی اجتماعی، وجود چنین رفتارهایی خواهد بود: «این موضوع تنها مربوط به ایران نیست. در برخی از کشورهای دنیا هم این موضوع وجود دارد. خانم‌ها چمدان مرد را بیرون خانه می‌گذارند و در را به رویش می‌بندند. این مقتضای جامعه‌ای است که در آن زندگی می‌کنیم.»  در جامعه مدرن امروزی زن، همپای مرد تحصیل و کار می‌کند و حضور گسترده‌ای دارد. به‌تبع آن نمی‌ایستد  مردی به او زور بگوید: «اگر در خانه‌ای نزاعی شکل بگیرد، آن‌ها رفتار متقابلی خواهند داشت. زنان در جامعه سخت‌کوشی و تلاش بیشتری دارند و در مقابله با موضوعات دیگر ممکن است، پرخاشگری ‌یا اعتراض شدیدتری داشته باشند.»  

ایمانی معتقد است که این رفتار و افزایش آمار طبیعی است: «این برآیند رفتارهایی است که تابه‌حال داشته‌ایم و این دور از انتظار نیست. بخشی از رفتار خانم‌ها نسبت به آقایان به الگوهای تربیتی و بخشی دیگر هم به الگوهای اجتماعی برمی‌گردد. زن آفریده شده است تا نقش مادری و همسری داشته باشد. الگوی رفتاری خانم‌ها نشان می‌دهد که باید در رفاه و آرامش باشند. آن‌ها اما وارد یک محیط مردانه می‌شوند و کار می‌کنند. این قاعدتاً باعث می‌شود تا رفتارهای آن‌ها هم مردانه شود.»  چطور باید این الگوی رفتاری را تغییر داد؟ «باید به فضایی که ساخته‌ایم برگردیم. باید نقش‌ها را تعیین کنیم. برای زن‌ها باید مسوولیت اجتماعی متناسب با خصوصیات رفتاری و روحیات‌شان بدهیم. ضمن این‌که باید بدانیم چطور از آن‌ها مراقبت کنیم. کار کردن آقایان در 7 یا 8 ساعت، با کار کردن خانم‌ها در این زمان متفاوت است. همه این‌ها‌ روی خانم‌ها تاثیر می‌گذارد.»  به نظر می‌رسد که تغییر سبک زندگی و شهرنشینی تلفاتی در تغییر نقش‌های زنان و مردان هم دارد. آمار بالای همسرآزاری در کلان‌شهرهای تهران و اصفهان هم همین را به اثبات می‌رساند.

*صبح نو

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۳۵۸۷۷۰۹:۵۶:۲۴ ۱۳۹۷/۴/۲۵
شما که برای 4 هزار مقاله نوشتی و تلویحا راه حل را در خانه نشینی خانم ها دیدی، وقتی در مورد آن 77 هزار هم می نویسی همین راه حل را داری! خوب دوست عزیز فقط نظرت را بگو!
ناشناس۴۳۶۹۱۸۲۱:۱۰:۵۵ ۱۳۹۷/۴/۲۵
هزار احسنت. دو نفر کارشناس با نظرات متفاوت و یک تیتر گزینشی بر اساس آماری بدون مرجع!
آریابان۴۳۶۰۴۳۱۱:۳۷:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۲۵
واقعا وضعیت رفتاری زنان امروز کشور ما بصورت یک تناقض "پارادوکس" درآمده به نحویکه باعث میشه آدم بی اختیار یاد ضرب المثل شترمرغ!!!! در ادبیات فارسی بیفته : در زمانهای قدیم زن ایران"سنتی" بود و فقط خانه دار و طبیعتا هیچگونه درآمدی هم علاوه بر آنچه که از شوهرش میگرفت نداشت و طبیعتا قادر نبود که باندازه حتی یک شاهی هم در تامین اقتصاد خانه (که تمام و کمال توسط مرد تامین میشد) همکاری کنه و در عین حال فرمانده و مدیر خانه و تصمیم گیرنده هم مرد بود و زن حتی حق نداشت بدون اجازه شوهر !!! از خانه خارج شود ؛ ولی زن "مدرن" امروز که هم دارای شغل بیرون و درآمد است و هم در عین حال همه کاره ، مدیر و تصمیم گیر و فرمانده بلامنازع خانه است ، نه تنها شوهرش رو اصلا در تصمیماتش دخالت نمیده، حتی در مورد رفت و آمد هاش هم مطلقا نیازی نمی بینه که اطلاعی بشوهرش بده ، چه برسه به نظرخواهی از وی (اجازه پیشکش !!!) و در حالتی هم که لاینقطع و مداوما خونه من، فرزند من، ماشین من و .... میکنه ، اما در مورد مخارج کماکان مدعیست که بصورت سنتی !!!!!!! تامین مخارج زندگی فقط با مرد است و مطلقا نباید روی درآمد های ماهیانه خانم ذره ای حسب کنه ؛ یعنی اینکه زن امروز : از نظر آزادی عمل "فرا-مدرن"!!!! است ولی از نظر احساس مسئولیت در تامین هزینه های فرزندان و خانه مشترک "پیشا-سنتی" !!! میباشد ؛
ناشناس۴۳۶۳۰۵۱۴:۰۲:۱۴ ۱۳۹۷/۴/۲۵
وقتی زندگی و بچه و زن به نام شما باشه چرا انتظار داری زن خرج زندگی بده؟ اگر زن خرج زندگی رو تامین کنه فرض بخوان طلاق بگیرند دادگاه میگه خانم این مهریه البته اگر بتونه بگیره و دست خالی برو بیرون. همسر من مرد خوبیه ولی همیشه داره به من میگه بچه مال منه خونه مال منه.خوب شما جای من پول تو زندگی می یاری؟؟؟؟
ناشناس۴۳۶۴۶۵۱۵:۳۴:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۲۵
خیلی تخیلی بود با این اوضاع اقتصادی مکان نداره که اینطور باشه من هر زن کارمندی اطرافم دیده ام فول تام کار می کنه و در مخارج زندگی مشارکت فعال داره وقتی هم می رسه خونه همسر گرامی روی کاناپه لم می ده و به دیدن تلویزیون مشغول می شه ولی برای خانم تازه شیفت دوم کار یعنی کار در منزل و پخت و پز شروع می شه جامعه ی ما کاملا مرد سالاره و این زنها هستند که در میان سنت و مدرنیته دارن له می شن مردهای امروزی هم زن کارمند می خوان که در مخارج کمک کنه هم خانه دار شبیه مامانشون که دست به سیاه و سفید نزنن و در خانه به آرامش مطلق برسن ! دو تا از همکارای خانم من کل حقوقشون را هر ماه کارت به کارت می کنن برای صاحب خونه کجای کاری داداش؟ خواب دیدی خیر باشه !
ناشناس۴۳۶۶۷۵۱۷:۴۴:۳۰ ۱۳۹۷/۴/۲۵
عالی
ناشناس۴۳۶۲۰۹۱۳:۰۹:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۲۵
تا الان که زنان کتک میخوردند مشکلی نبود؟ 5 هزارتا مرد در برابر 77 هزار زن کتک خورده اند، صدایتان درآمد؟
ناشناس۴۳۶۴۷۳۱۵:۳۷:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۲۵
برای قرنها زنها از مردها کتک خوردند و تحقیر شدند چند صباحی هم برعکس باشه آسیاب به نوبت خلاصه خشونت ْخشونت میاره
ناشناس۴۳۶۷۶۳۱۸:۴۷:۰۹ ۱۳۹۷/۴/۲۵
این اقایون شکایت میکنند که برای طلاق دلیل قانع کننده داشته باشند و احیانا از زیر بار دادن مهریه و نفقه در برند
مثبت نگر۴۳۶۸۴۰۱۹:۴۷:۱۹ ۱۳۹۷/۴/۲۵
اینها انباشته شدن زیاد مسئولیت بر دوش زن وبی مسئولیتی مردهاست که عینا مانند یه کودک باید تربیت بشن زنان جامعه ما از روز بعد از ازدواج مسئولیت تربیت همسرانشان هم به کارهایشان اضافه میشود وکاری که مادران انها(مردان)به ایشان یاد نداده اند و لازمه زندگی مدرن امروزیست را انجام می دهند که کار بسیار سختی است و به هر حال ایجاد مشاجره و ناسازگاری می کند چون مردان سرزمین من تصورشان از زن همان ضعیفه است و تا این دیدگاه عوض نشود ما شاهد این درگیریها هستیم نمی شود زن خارج از خانه کار کند بچه ها را تربیت کند و کارهای خانه را انجام دهد ولی هنوز ضعیفه باشد مردان ما همدلی، درک و محبت به زنان را باید یاد بگیرند

پربحث‌های امروز

 1. تلاش خانواده نجفی برای گرفتن رضایت/ خانواده استاد: فقط قصاص/ نجفی خطاب به مادر میترا: دخترتان امانت بود اما امانتدار خوبی نبودم

 2. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 3. توکلی: روحانی فرافکنی می‌کند؛ عامل نابسامانی اقتصادی داخلی است/ FATF با برخی اصول قانون اساسی مغایرت دارد

 4. بهای دروغ‌ها چیست؟

 5. این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

 6. ترامپ: احتیاجی نداریم در تنگه هرمز باشیم/ درخواست آمریکا از ایران

 7. اعلام فهرست نجومی بگیران صندوق بازنشستگی کشوری/ حقوق ۳۸میلیون تومانی یک مدیر + جدول

 8. خاص‌ترین و گرانقیمت‌ترین تویوتا لندکروز ایران  

 9. اعتراف بزرگ و غرورآور مجری الجزیره  

 10. ترامپ: گفت‌وگوی فوق‌العاده‌ای با بن سلمان داشتیم؛ گفتم "اینکه از شما محافظت می‌کنیم، باید پول بدهید"؛ گفت "بله"

 11. کشور وزارت تولید می‌خواهد، نه وزارت واردات

 12. پناهیان: جریانی مشکوک موجب امنیت بی‌حجاب‌ها شده است

 13. دادستان کشور: «علاءالدین» متواری است/ معلوم نیست به چه شکل از زندان آزاد شده

 14. نوبخت: در خصوص نظام بانکی بی‌انصافی صورت گرفته/ موسسه‌های مالی غیرمجاز ۳۶ هزار میلیارد تومان به دولت خسارت زدند

 15. واکنش پلیس تهران به هنجارشکنی 5 دختر و پسر در تهرانپارس

 16. ادعای وزیر خارجه انگلیس: خرابکاری در نفت‌کش‌ها مطمئناً کار ایران است

 17. احتمالا اینستکس امروز تحریم می‌شود

 18. کاش از این موشک‌ها در ۱۲ تیرماه 67 هم داشتیم

 19. ریابکوف: روسیه و متحدانش تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بی‌اثر می‌کنند

 20. رئیس قوه قضاییه: انقلاب اسلامی حقوق مردم را از حاشیه به متن آورد/ رعایت حقوق، مبنای هر تصمیم در ایران است

 21. واکنش دادستان کل کشور به ادعایی درباره رسیدگی مجدد به پرونده سعید طوسی

 22. جانشین فرمانده سپاه: جنگ آشکار با آمریکا ادامه دارد/ انقلاب اسلامی و آمریکا هرگز نمی‌توانند در کنار هم قرار بگیرند

 23. زنگنه: کاهش فروش نفت ایران مطلقاً دروغ است

 24. مدّاحانِ جنجالی و فقرِ فرهنگی

 25. راهکار یک نماینده برای حل مشکل گرانی خودرو

پربحث‌های دیروز

 1. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 2. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 3. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 4. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 5. تحریم دوشنبه آمریکا علیه ایران چیست؟

 6. اعضای باند نفوذی در وزارت نفت دستگیر شدند

 7. نظر علی مطهری درباره نحوه پوشش بازیگران در خارج

 8. ترامپ: هرگز حمله به ایران را "لغو" نکردم

 9. مجازات همسایه خائن صادر شد

 10. اصل ۴۲ و ۴۹ قانون اساسی پس از ۴۰ سال اجرایی خواهد شد؟/ طرح اعاده اموال نامشروع و رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولان؛ دو بال برای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت

 11. کدام چشم ایرانی «بلندپروازترین پهپاد آمریکایی» را کشف کرد؟ + تصاویر

 12. آیت‌الله رئیسی: حساب‌های قوه قضائیه به ۵ حساب تقلیل یافت/ سالانه گزارش عملکرد این حساب‌ها را می‌دهم/ اگر درباره ماجرای زندان فشافویه، کم‌کاری مسئولی ثابت شود،‌ قطعا او را برکنار می‌کنیم

 13. کنایه داماد روحانی به آشنا و واعظی: «دولت نه واعظی توانمند دارد نه مشاورانی آشنا به سیاست»

 14. تکذیب درگیری لفظی روحانی با جهانگیری و قهر معاون اول/ دلیل انتقاد عجیب و کنایه آمیز داماد رئیس جمهور/ ذوالنوری چگونه به ریاست کمیسیون امنیت رسید؟

 15. ادعای برادر میترا استاد: نجفی با چند زن در ارتباط بود!/ نجفی انکار می‌کرد و می‌گفت هرچه بوده مربوط به گذشته است

 16. رفتار عجیب تماشاگران بازی ایران و فرانسه

 17. سردرگمی استراتژیک ترامپ

 18. رئیسی: با چادر به سرکردن متهمان خانم مخالفم  

 19. ماجرای سانسور و حذف برخی واژگان از سریال "گاندو"/ تصویر پردازی از سوءاستفاده برخی وابستگان به مسئولان

 20. ترامپ: بولتون می‌خواهد با تمام دنیا بجنگد/من دنبال جنگ نیستم

 21. حاشیه مراسم ختم "میترا استاد"

 22. موسوی خطاب به ترامپ: مگر تحریمی مانده که آمریکا علیه ایران نکرده باشد

 23. معاون رئیس جمهوری آمریکا: ترامپ آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است

 24. انتقاد یک مرجع تقلید از کوتاهی برخی مسئولان در مسئله حجاب

 25. تفریح تابستانی در رودخانه قم  

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: حمله به ۳ سایت ایران در دستورکار بود/ ۱۰ دقیقه پیش از حمله آن را متوقف کردم

 2. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 3. موشک فوق افسانه‌ای ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی

 4. جهانگیری و فریب مردم؛ چرا معاون رئیس‌جمهور جامعه را سرکار می‌گذارد؟

 5. سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» در هرمزگان/ پرواز RQ-۴ از پایگاه آمریکایی در جنوب خلیج فارس/ سنتکام با صدور بیانیه‌ای رسما تایید کرد+واکنش ترامپ

 6. هزينه‌هاي يك دروغ!

 7. روایت واقعی از گودال جنجالی رآکتور اراک

 8. سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در سواحل هرمزگان

 9. مدیر مالی وزارت نفت در حین خروج از کشور دستگیر شد

 10. می‌شود برجام را با روسیه و چین ادامه داد؟

 11. فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد  

 12. تلاش خانواده نجفی برای گرفتن رضایت/ خانواده استاد: فقط قصاص/ نجفی خطاب به مادر میترا: دخترتان امانت بود اما امانتدار خوبی نبودم

 13. بحث شدید روحانی با جهانگیری/ معاون اول قهر کرد/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما دنبال سرنگونی دولت هستید+تکذیب ها و تایید ها

 14. پیام سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران

 15. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 16. ترامپ: آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران هستم

 17. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 18. واکنش کاربران توییتر به سرنگونی پهپاد آمریکایی/ مقابله و برد- برد یعنی این.../ تعریف جدید بی‌بی‌سی از جاسوسی!/ شیرها دندان‌های خود را برای لبخند به نمایش نمی‌گذارند  

 19. شبهات امنیتی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

 20. فریاد اجاره نشین‌ها را کسی می‌شنود؟

 21. واکنش زنگنه به سعید جلیلی/ در حضور سران قوا مناظره کنیم

 22. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 23. دادستان کل کشور: هر کسی نمی‌تواند بگوید هر جور دلم می‌خواهد می‌پوشم/ پشت فرمان و داخل اتومبیل را حریم خصوصی نمی‌دانیم

 24. روسیه: ایران به اس 400 نیاز خواهد داشت

 25. پهباد ۲۰۰ میلیون دلاری آمریکا شکار شد  

پربحث‌های دیروز

 1. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 2. انتقاد یک مرجع تقلید از کوتاهی برخی مسئولان در مسئله حجاب

 3. چگونه امکان استفاده افراد معلول از BRT را فراهم کنیم؟

 4. زاینده‌رود جاری می‌ماند

 5. تخریب سازه‌های غیرمجاز کنار رودخانه دربند  

 6. رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه متوقف شد

 7. علت توقف برنامه «اختیاریه» چه بود؟

 8. وزیر بهداشت خبر داد: ۹ هزار پرستار استخدام می‌شوند

 9. سلیمی: مدارس با بودجه 280 میلیارد تومانی هوشمند نشدند

 10. مصوبه کمیسیون اجتماعی برای لحاظ مدرک کارمندان دولت در حین خدمت

 11. مسجدجامعی؛ ارزش بیشتری برای همکاران شهرداری قائل باشیم

 12. ۳۰ درصد مدیران حج امسال جدید هستند/۱۷ تیر آغاز اعزام زائران

 13. تازه‌ترین خبر از پرونده آتش‌سوزی مدرسه دخترانه در زاهدان

 14. هوای تهران برای گروه‌های حساس ناسالم شد

 15. مصرف آب در تهران افزایش یافت

 16. توضیحات دادستان بوشهر درباره نصب تصاویر سناتورهای پهلوی

 17. ۳۷.۵ درصد بیکاران مدرک دانشگاهی دارند + نمودار

 18. مشاوره حقوقی ارزان با الو وکیل

 19. جدا کردن اتباع از دانش‌آموزان ایرانی ممنوع شد

 20. سالانه چند هزار نفر بر اثر آلودگی هوای تهران می‌میرند؟

 21. دردسرهای نام "پرستو"

 22. تذکر به شهردار تهران برای گود کنار برج میلاد

 23. پرونده بهار پربارش ۹۸ بسته شد + جدول

 24. آذری جهرمی: مهلت سرویس دهندگان اینترنت تمام شد؛ توجیهات قابل قبول نیست

 25. جرئیات اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده حادثه اتوبوس دانشجویان از زبان نواب صفوی

پربحث‌های هفته

 1. شما نظر دهید/ سوال و موضوعاتی که انتظار دارید امشب ابراهیم رئیسی به آن پاسخ دهد، چیست؟

 2. دادستان کل کشور: هر کسی نمی‌تواند بگوید هر جور دلم می‌خواهد می‌پوشم/ پشت فرمان و داخل اتومبیل را حریم خصوصی نمی‌دانیم

 3. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 4. ناگفته‌های مداح مشهور از نوحه جنجالی‌اش/ خانمی در کانادا آغازگر این ماجرا بود

 5. بیانیه شش تشکل فرهنگیان درباره انتصاب سرپرست جدید آموزش و پرورش/ آقای رییس جمهور فرهنگیان نگرانند!

 6. طرح ترافیک جدید تهران آغاز شد + نقشه

 7. سابقه‌دار بودن زن هنجارشکن خیابان گلسار

 8. کارت ملی قدیمی اعتبار ندارد

 9. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 10. ضرب‌الاجل شهرداری تهران برای ثبت‌نام پایتخت‌نشینان در سامانه "تهران من"

 11. اعترافات دختر هنجارشکن/ نیم لیتر مشروب خورده بودم!  

 12. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 13. آیت‌الله رئیسی: همه دستگاه‌ها در کشور ماموریت پیشگیری از وقوع جرم را برعهده دارند

 14. دادستان کل کشور: یک مدیر وزارت نفت بازداشت شد

 15. دادستان: مردم از قوه قضائیه انتظار اجرای عدالت دارند/ از ماه آینده شاهد تحولات بزرگی در فضای مجازی خواهیم بود

 16. دادستان کشور: «علاءالدین» متواری است/ معلوم نیست به چه شکل از زندان آزاد شده

 17. سخنان مادر و وکیل علیرضا شیرمحمدعلی درباره مرگ این زندانی

 18. محسنی اژه‌ای خبر داد: صدور حکم انفصال از خدمت برای ۶۰ قاضی/ محاکمه ۸۲۵ مفسد اقتصادی/ دیدار رئیسی با سفرای خارجی

 19. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 20. سامانه سجام امنیت مفسدان اقتصادی را برهم زده است

 21. واکنش پلیس تهران به هنجارشکنی 5 دختر و پسر در تهرانپارس

 22. واریز ارقام نجومی از سوی متهمان بانک سرمایه به حساب زنان خانه‌دار

 23. انتقاد یک مرجع تقلید از کوتاهی برخی مسئولان در مسئله حجاب

 24. تولیت آستان قدس رضوی با اتوبوس به حرم مطهر رضوی مشرف شد  

 25. احتمال جذب پذیرفته شدگان آزمون استخدامی سال۹۶ تا دو هفته آینده

آخرین عناوین