مگنت-ستاره یک مربع

برجام اروپایی و پیچیدگی آمریکا

حسین ظفری، گروه تعاملی الف،   3970425024 ۲۲ نظر، ۲ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
برجام اروپایی و پیچیدگی آمریکا

شواهد و قرائن نشان می دهد که آمریکایی ها با خروج از برجام، به دنبال طراحی سناریوی چند لایه و پیچیده جهت تاثیرگذاری همزمان بر اتحادیه اروپا، چین، روسیه و بطور مستقیم بر ایران هستند. در این بین درک درست شرایط و وضعیت موجود و شناخت دقیق نقشه جامع آمریکایی ها، کمک می کند تا بتوان هم آینده برجام را دقیق تر مورد بررسی قرار داد و هم راهکارها و راهبردهای آینده ی مواجهه با آن را پیشنهاد نمود.

آمریکایی ها در موضوع برجام، وارد بازی پیچیده و چند لایه ای شده اند که در آن ضمن تاثیرگذاری مستقیم بر ایران، قصد اثرگذاری منفی بر اتحادیه اروپا، چین و روسیه را نیز دارند تا از این طریق هم رفتار جمهوری اسلامی ایران را کنترل نمایند و هم در جنگ اقتصادی با سایر رقبای خود، از برجام استفاده بهینه نمایند.

برخی معتقدند که رفتار آمریکا و اتحادیه اروپا در قبال برجام ناشی از تقسیم کار پلیس خوب و پلیس بد است. ضمن تایید این نکته که این دو بازیگر بین المللی در خصوص ایران دارای یک وحدت رویه و اتحاد بیرونی هستند، اما می بایست این موضوع را مد نظر قرار داد که همزمان، بین اتحادیه اروپا و آمریکا، یک رقابت درونی وجود دارد و نوع تعامل آنها با یکدیگر در موضوع برجام، خارج از این پازل نیست. در این راستا در جنگ اقتصادی بین آمریکا و اتحادیه اروپا، آمریکایی ها در تلاشند تا با استفاده از برجام روابط بین اعضای اتحادیه را برهم زنند. در حالیکه تک تک اعضا و حتی اتحادیه اروپا همچنان در روابط خود با ایران دارای مشکل هستند؛ سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان اجازه خرید نفت را به صورت محدود دارند همچنین بازار پرسود ایران، این سه کشور را ترغیب به گرفتن سهم بیشتری از بازار ایران (حتی بدون حضور اتحادیه اروپا) می نماید و همین امر هویت یکپارچه اتحادیه را تضعیف و سبب اختلافات داخلی بین اعضا خواهد شد.

در سوی دیگر آمریکایی ها تلاش می کنند تا از طریق اروپایی ها، انگیزه های اقتصادی لازم برای ایران را فراهم آورد تا در مقابل «راهبرد نگاه به شرق« به ویژه نگاه به چین (به عنوان جدی ترین رقیب اقتصادی آمریکا)، همچنان تمایل به غرب را در میان دولتمردان ایرانی، زنده نگهداشته و تقویت نماید. در واقع بخشی از سبد نفت ایران از کشورهایی چون هند و چین به اروپایی ها واگذار شود و از همین طریق جذب انرژی مورد نیاز هند و چین هم کنترل خواهد شد. روسیه هم در دوره بلندمدت نه تنها از کاهش سهم بازار نفت ایران سود نخواهد برد بلکه با افزایش قیمت نفت، مشتریان دائمی اش، ترغیب می شوند تا از سوخت های جایگزین و ارزان تر استفاده نمایند و به همین دلیل بخشی از بازار خود را از دست خواهد داد.

از طرف دیگر با افزایش تحریم های بیشتر بر ایران و وارد نمودن فشارهای سنگین اقتصادی، تلاش می کنند تا ضمن تغییر رفتارهای داخلی و منطقه ای، دولتمردان ایرانی را مجبور به پذیرش برجام جدید و یا ادامه برجام بدون امریکا کند که هرکدام سطحی از خواسته های آنان را برآورد می کند. در واقع تصور آمریکایی ها بر این است که با خروج خود از برجام و افزایش فشارهای اقتصادی، دولتمردان ایرانی مجبور می شوند به سمت اروپایی ها بروند و همین گلوگاه، فضای مناسبی را برای تحمیل برجام های بعدی همچون موشکی و منطقه ای، از طریق اروپایی ها را فراهم خواهد نمود.

یکی از شروط ایران حول ادامه برجام اروپایی، این است اروپا تضمین دهد علاوه بر نفت، بخشی از کالاهای ایران را بخرد و این یعنی ایران اولا شکست اقتصادی را پذیرفته و به یک بحران اقتصادی نزدیک شده و ناچار است برجام را به قیمت فروش محدودی ادامه دهد. در مقابل قطعا اروپا در مقابل خرید خود، پول نقد پرداخت نخواهد کرد بلکه آن را به نام ایران در اروپا سرمایه گذاری خواهد کرد و حتی در قبال پرداخت مبلغ اندکی، تحت نظارت آژانس، شفافیت محل خرج شدن پول را مشخص می کند تا اطمینان یابد در مسیری غیر از مسیر مورد نظرشان هزینه نشود.

این نکته را باید در فضای واقع بینانه در نظر گرفت که در بحث اروپا، تجربه تاریخی مذاکرات بعد از انقلاب، تجربه ارزشمندی را به دست می دهد. هرگاه که طرف مذاکره کننده ایران، آمریکا و اروپا بوده اند، ایران متضرر شده است. به عبارت دقیق تر شیب سود مذاکرات به سمت طرف غربی بوده است. ضمن آنکه تجربه نشان داده است که اروپایی ها در بدعهدی، دست کمی از آمریکایی ها ندارند. در واقع تحلیل وضعیت موجود نشان می دهد که مسیر پیش رو با اروپا تقریبا همان مسیر برجام با آمریکا است با این تفاوت که در شرایط کنونی سه کشور اروپایی بدون آنکه قدرت و اختیار چندانی در حفظ برجام داشته باشند، به عنوان میانجی گر وارد شده، هم منافع خود را از این شرایط می برند و هم بر اساس تقسیم کار صورت گرفته وظیفه دارند شروط آمریکا را به ایران تحمیل کنند.

در نهایت می توان برای مقابله با طراحی پیچیده ی آمریکایی ها، دو راهبرد زیر را پیشنهاد نمود اولاً نباید فراموش شود که هدف اصلی، «مذاکره برای برداشته شدن تحریم ها» بود، در حالیکه غربی ها دولت را سرگرم «مذاکره برای حفظ برجام» کرده اند. لذا باید بازی طرف مقابل از طریق انجام رفتارهای غیرقابل پیش بینی برهم زد، در حقیقت رفتارهای غیرقابل پیش بینی در این مسیر بسیار غافلگیر کننده است و تمرکز طرف مقابل را بر هم خواهد زد؛ حتی ژست خروج از برجام توسط برخی از مسئولان نیز می تواند طرف غربی را وادار به کرنش نماید. در منطق آینده پژوهان، بهترین پیش بینی، ساخت آینده مورد نظر است لذا ایران باید از پازل طراحی شده طرف مقابل خارج شده و آینده مطلوب خود را رقم بزند.

لکن با بررسی روند و عملکرد تیم دیپلماسی، این نتیجه حاصل می شود که ادامه برجام با اروپایی ها توسط تیم دیپلماسی، قطعی و یک پیش فرض در نظر گرفته شده است، این یعنی ایران در زمین طرف مقابل در حال بازی است و تمام برنامه ها و سناریوهای ایران کاملا شفاف و پیش بینی پذیر است و این خطرناکترین رفتاری است که دستگاه دیپلماسی ایران در حال انجام آن است. ثانیاً اتخاذ راهبرد برزمین مانده ی اقتصاد مقاومتی و اقتصاد غیر نفتی در شرایط موجود است؛ در واقع این راهبرد، یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است، ضرورتی سازنده و راهگشا. سامان دادن به اقتصاد کشور با استفاده از نگاه به بیرون، اشتباهی استراتژیک بوده و وابستگی اقتصادی را همچون گذشته بیشتر نموده و تیغ تحریم ها را تیزتر می نماید.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۳۵۷۲۴۰۷:۲۰:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۲۵
دشمنان ملت ایران سه شیفت علیه ما در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی مشغول توطئه هستند. در این شرایط حساس باید ستاد مقابله تشکیل داد و مدیران ناکارآمد و بی‌انگیزه را کنار گذاشت.
ناشناس۴۳۵۹۹۱۱۱:۱۲:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۲۵
با این شرایط عده ای هم در داخل بجای مبارزه با فساد های اقتصادی و راه های بیرون رفت از تحریم ها با انجام اقدامات مخرب همسو با دشمن حرکت میکنند . اولویت کشور در حال حاضر باید مبارزه با فساد و رانت خواری باشد .
محمد۴۳۶۲۴۷۱۳:۳۴:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۲۵
ما دشمن خارجی نداریم دشمن در داخل است دشمن ذهن کند ماست. دشمن مدیران نالایق هستند. دشمن ما هستیم که به تنبلی و غر زدن عادت کردیم. فقط حرف می زنیم عمل کو انهایی که می گویند اقتصاد مقاومتی آیا خودشان رعایت می کنند. لباس ایرانی می پوشند لوازم ایرانی مصرف می کنند و ...
ناشناس۴۳۵۷۲۵۰۷:۲۱:۱۳ ۱۳۹۷/۴/۲۵
اروپایی ها از ترامپ خوششان نمی اید ، دل بسته اند به انتخابات کنگره تا طیف هیلاری پیروز شود...بنابراین می خواهند مانع خروج ایران شوند تا برجام به عنوان دستاورد در انتخابات کنگره مطرح شود...یعنی ملت ایران تحریم را تحمل کند تا اقایون پیروز شوند!! برجامی های وطنی هم همچین توهمی دارند...
ناشناس۴۳۵۷۲۶۰۷:۲۱:۵۳ ۱۳۹۷/۴/۲۵
مسئولان به فکر کم کردن فشارهای اقتصادی روی زندگی مردم به ویژه قشر متوسط به پایین جامعه باشند. به فکر کسانی که خواب مسافرت و تفریح را هم نمی‌بینند و تنها دغدغه آنها تامین ضروریات اولیه زندگی‌شان است.
ناشناس۴۳۵۷۶۸۰۸:۱۸:۱۸ ۱۳۹۷/۴/۲۵
هر چی فکر می‌کنم نمی‌تونم بفهمم چرا دولت با علم به اینکه از اروپا چیزی عایدش نمیشه (و ضمنا تجربه سعدآباد رو هم دارن) باز این همه اصرار بر مذاکره‌ی بی‌فرجام دارن. این همه که دولت در این چند سال وقت صرف برجام کرد اگه صرف یک طرح جامع شفافیت قابل اجرا می‌کرد مشکل فساد و فرار مالیاتی حل می‌شد و این قدر تحریم‌ها اثر نمی‌کرد. بعضی وقتا آدم شک می‌کنه نکنه یه عده عمدا کاری می‌کنن که کارد به استخون مردم برسه.
ناشناس۴۳۶۸۰۷۱۹:۲۴:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۲۵
به نظر شما اگه ایران از برجام کاملا خارج بشه و به تحریم های قبل از برجام برگرده بهتره؟ ما الان فقط توسط آمریکا تهدید به به بازگشت تحریم شده ایم وضعمون اینه، وای به این که اون تحریم‌های جامع اروپا هم برگرده، اونوقت شما خیالتون راحت میشه؟
ناشناس۴۳۵۸۰۷۰۸:۵۷:۰۳ ۱۳۹۷/۴/۲۵
فقط ملت سرکارند واقایا ن دنبال سفرهای تشریفاتی
ناشناس۴۳۵۸۳۴۰۹:۲۳:۳۴ ۱۳۹۷/۴/۲۵
کاش روحانی و ظریف این تحلیل ها درک می کردند.
ناشناس۴۳۵۸۴۳۰۹:۲۸:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۲۵
تاثیری نداره تحریمها ما هم نان در داخل تولید می کنیم و هم لبنیات و به دلار هم کشور نیاز ندارد و واداده نباید باشید
ناشناس۴۳۵۸۴۹۰۹:۳۴:۱۱ ۱۳۹۷/۴/۲۵
از روسیه و چین بیشتر ضربه خوردیم
ناشناس۴۳۵۸۶۸۰۹:۴۸:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۵
برجام اروپایی اصلا وجود خارجی نداشته و ندارد چون برجام برای رفع تحریمهای آمریکا بود اروپا که مشکلی نداشت با ما
ناشناس۴۳۶۷۰۱۱۸:۰۳:۲۱ ۱۳۹۷/۴/۲۵
اروپا مشکلی نداشت با ما؟!! بیخیال بابا! پس قرارداد سعدآباد را یادتان رفته است؟
مریم۴۳۵۸۷۵۰۹:۵۶:۰۹ ۱۳۹۷/۴/۲۵
خود برجام اگر زبان داشت میگفت این مسخره بازی را تمام کنید
ناشناس۴۳۵۸۸۵۱۰:۰۸:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۲۵
طیفی که در کشور خودش پایگاه مردمی بخصوصی نداره در برابر کمترین تحرکات خارجی بیشترین اثرپذیری رو خواهد داشت
ناشناس۴۳۵۹۴۴۱۰:۴۷:۲۳ ۱۳۹۷/۴/۲۵
دیگه حنای این بهانه رنگی نداره
ناشناس۴۳۵۹۳۱۱۰:۳۷:۴۰ ۱۳۹۷/۴/۲۵
چنانچه از این متن متوجه شدم مخالفان دولت برای وزارت خارجه هم خواب دیده اند !!
ناشناس۴۳۶۱۱۴۱۲:۲۳:۳۰ ۱۳۹۷/۴/۲۵
بابا به چه زبانی عرض کنیم برجام مرد و چهلم اون هم برگزار شد یعنی اونا زیر قولشان زدند و پاره کردند و ما هنوز اونو اتش نزدیم
علی۴۳۶۱۹۶۱۳:۰۳:۱۱ ۱۳۹۷/۴/۲۵
تحلیل خوبی بود. به نظرم اروپایی ها هم دارند از امریکا رو دست می خورند.
ناشناس۴۳۶۲۰۲۱۳:۰۶:۳۳ ۱۳۹۷/۴/۲۵
اتفاقا اروپایی ها هم دارند با ایران بازی پیچیده ای را شروع می کنند که متاسفانه ایران دارد بازی دو سر باخت می شود.
ناشناس۴۳۷۰۱۴۲۲:۴۴:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۲۵
ما هرچه قدرت بیشتری داشته باشیم در مذاکرات میتونیم امتیازات بیشتری بگیریم. مهمترین قدرت هر کشور هم همبستگی ملی اون کشوره. به نظر من غربیها چون به این نتیجه رسیدند که هبستگی ملی و حمایت مردم از حکومت کم شده دنبال بهره برداری هستند. اما ظاهرا مسئولان ما هم به رضایت اکثریت مردم اهمیت زیادی نمی دهند و ترجیح میدهند همون رضایت اقلیت رو داشته باشند.
ناشناس۴۳۷۰۴۴۲۳:۰۳:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۵
خشت اول این فشارها زمانی گذاشته شد که این تحریمها کاغذ پاره خوانده شد و بی تاثیر. وقتی قراره معامله نفت در مقابل کالا انجام بشه صحبت از اقتصاد مقاومتی خنده داره
تجارت نیوزدانشگاه علمی کاربردی

پربحث‌های امروز

 1. عزت الله انتظامی درگذشت+زندگینامه و کارنامه آقای بازیگر

 2. توکلی: ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸نفر/ ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز با سیاست های غلط دولت از دست رفت

 3. صادرات هندوانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ دلاری شد

 4. بطحایی: نشانه‌های ورشکستگی در نظام آموزش و پرورش پیداست

 5. اما و اگرهاى دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از واردكنندگان

 6. دوستی قبل از ازدواج ممنوع

 7. چرا ورود هواپیماهای آمریکایی به آسمان ايران ممنوع نیست؟

 8. استاد دانشگاه تهران:بانک مرکزی به جای دستکاری نرخ سود روی بازار ارز تمرکز کند

 9. دیپلماسی اقتصادی و نبود برنامه و تیم قوی در وزارت خارجه/ مهمترین چالش و مشکل پیش روی پیشبرد دیپلماسی اقتصادی چیست؟

 10. خجسته: عده‌ای خاص نبض ارزی کشور را مدیریت می‌کنند

 11. پیام تسلیت هنرمندان برای درگذشت عزت الله انتظامی  

 12. واکنش توکلی به فرار مالیاتی پزشکان

 13. ۸۵۰ هزار میلیارد تومان سپرده بلندمدت در انتظار تصمیم بانک مرکزی/ احتمال افزایش سود بانکی قوت گرفت

 14. فرماندار: ازدواج زیر 13 ساله‌ها در خنداب صحت ندارد

 15. برایان هوک، رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا کیست؟

 16. ضیاءالدین دری کارگردان «کیف انگلیسی» درگذشت

 17. برای خرید ۲۰۶ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 18. وزیر هم حریف دلالان نشد!

 19. چرا ایران علی‌‌رغم تحریم‌ها وارد مذاکره با آمریکا نخواهد شد؟

 20. جزئیات تشیع پیکر عزت الله انتظامی

 21. ادعای توافق ترامپ و پوتین بر ضرورت خروج ایران از سوریه

 22. رویترز: «جان بولتون» هفته آینده با همتای روس خود درباره ایران گفت‌وگو می‌کند

 23. سفیر ونزوئلا در تهران: آمریکا از توان موشکی ایران می‌ترسد/تعهدات آمریکایی‌ها قابل اطمینان نیست

 24. تازه‌ترین باج‌خواهی مالی آمریکا از عربستان سعودی در پوشش مبارزه با داعش

 25. انبارلویی: «گروه اقدام ایران» بخشی از اقدامات ستیزه‌جویانه آمریکا با ملت ایران است

پربحث‌های دیروز

 1. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 2. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 3. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 4. قاضی پور: پسرم گاوداری ندارد

 5. اگر وزیر جهاد کشاورزی جلوی واردات برنج را نگیرد، استیضاح می شود

 6. زمزمه‌های گران شدن بنزین/ مردم توان پرداخت هزینه بیشتر را ندارند

 7. زندگی مدفون شده + تصاویر

 8. کارشناس سابق بی بی سی: آیت‌الله خامنه‌ای معمار بزرگ گرفتن تضمین امنیتی ایران است +فیلم

 9. گرانی سفره مردم را خالی کرد

 10. گریه مسئول سازمان ملل برای کودکان یمن

 11. کاخ سفید: شاید تحریم‌های ترکیه را موقتاً تعلیق کنیم

 12. دختران‌ ۳۰ ساله‌ای که ۵۰ ساله هستند  

 13. کمپینی که این بار مسئولان را به چالش کشیده است

 14. آخرین قیمت خودروها در بازار

 15. بیمارستان، کودک بدحال و عوامل اورژانس را راه نداد

 16. وزیر خارجه آمریکا: گروه اقدام ایران تشکیل شد/ مذاکره با ایران پیش‌شرط‌هایی دارد

 17. نرخ دلار در بازار غیررسمی و آزاد ایران چگونه تعیین می‌شود؟

 18. عارف: برخی می خواهند قهرمان فضای مجازی شوند/ وظایف دستگاه های نظارتی مبارزه با فساد است

 19. شعار عجیب در مراسم روحانیون قم!  

 20. چرا فرانسه یک مقصد محبوب گردشگری است؟

 21. روسیه: آمریکا آشکارا قصد دارد اوضاع داخلی ایران را بی‌ثبات کند

 22. البغدادی به جای العبادی؛ اگر حمایت‌های ایران از عراق نبود

 23. جدول کامل نرخ جریمه تخلفات رانندگی در سال ۹۷

 24. مببارزه با فساد و نقش نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایجاد آن/ ریشه‌های فساد باید خشک شود

 25. آجرچینی پنجره‌های یک خانه نیمه کاره برای احتکار کالا در مشهد  

پربحث‌های هفته

 1. ۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند + اسامی

 2. آیت‌الله‌ علم‌الهدی: دلار 3 هزار تومانی را 10هزار تومان کردید، باز هم می‌خواهید مذاکره کنید؟/ اروپا می‌خواهد همان کار آمریکا را انجام دهد

 3. محمود صادقی می‌داند یا نمی‌داند؟

 4. روایت مسعود پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش / برادرزاده‌ها و خواهرزاده‌های من بعضا بیکار هستند

 5. آیا ایران با مذاکره دوباره موافقت می‌کند و اجازه می دهد توافقی جدید امضا شود؟

 6. رجب صفروف کیست و آیا گفته‌های او صحت دارد؟

 7. محمود صادقی: آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟

 8. یک بعدازظهر تابستانی با نماینده جوان پیشنهاد دهنده بیانیه ضد ایرانی در تورنتو

 9. روایت پزشکیان از زندگی شخصی و فرزندانش + عکس

 10. اندرونی و بیرونی مسئولان!

 11. واعظی: باید دلیلی داشته باشد تا روحانی از مردم عذرخواهی کند

 12. پاسخ ظریف درباره شبهات مطرح شده در مورد سهم دریای خزر؛ در گفت‌وگو با الف: دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است

 13. سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای خزر، پروپاگاندا یا واقعیت؟

 14. رهبر انقلاب: در حال حاضر مذاکره با آمریکا ممنوع است/ برخی خطوط قرمز در برجام رعایت نشد/ آحاد مردم مشکلات معیشتی را احساس می‌کنند و یک بخشی از مردم واقعاً زیر فشارند

 15. توکلی: ‌مسئولان درکی از وضعیت اقتصادی ندارند/راغفر: رئیس کمیسیونی بی‌ام‌و 3 میلیاردی دارد و با آن به استخر می‌رود/ به چه زبانی باید به مسئولان هشدار داد که وضعیت بحرانی است

 16. تبعیت از آمریکا و دودی که به چشم العبادی می‌رود

 17. رهبر انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه 12 ماده ای رئیس قوه قضائیه: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد/ در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم را توصیه فرمائید

 18. "سفر خانوادگی" ۲۳ نماینده مجلس به مشهد برای بررسی یک طرح

 19. سيستم فاسد نيست، فسادمان سيستماتيك است

 20. نهاوندیان: دولت حتما اقتصاد را مدیریت می‌کند/ بازار ارز به سمت تعادل حرکت می کند/نقدینگی در چهار سال گذشته دو برابر شد

 21. روحانی: قیمت ارز قطعا پایین می آید/ ایران در کنوانسیون خزر امتیازات خاصی گرفت/ اقتصاد با بگیر و ببند حل نمی‌شود؛ اعتمادسازی کنیم/ مبارزه با فساد، تبلیغاتی نیست

 22. واکنش متفاوت به دو اتفاق مشابه در ترکیه و ایران

 23. ژن‌های خوب بدون کنکور پزشک می‌شوند!+فیلم

 24. ظریف: فرزندانم در تهران سکونت دارند/ پسر و دخترم استخدام هیچ جای دولتی نیستند

 25. عارف: شاهد دفن اخلاق در جریان استیضاح ربیعی در مجلس بودیم

آخرین عناوین