در گفتگو با الف مطرح شد بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

گروه اقتصادی الف،   3970423113 ۳۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

یک کارشناس اقتصادی معتقد است که این موضوع می تواند ظرفیت‌های اقتصادی بین دو کشور را قریب به 50 میلیارد دلار در حوزه انرژی توسعه دهد.

به گزارش الف، پس از سفر راهبردی علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری به روسیه و ابلاغ پیام رهبری به پوتین اعلام شد که روسیه در ایران به خصوص حوزه نفت و گاز 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد کرد و از طرفی هم توافقاتی برای سوآپ نفتی ایران توسط روس‌ها انجام شده و قرار است روزانه یک میلیون بشکه نفت ایران از طریق این کشور صادر شود البته شنیده‌ها حکایت از آن دارد که ایران باید مبلغ 500هزار بشکه نفت را دریافت کند و برای 500هزار بشکه مابقی از روسیه کالا وارد کنیم.

در همین راستا، ساسان شاه‌ویسی کارشناس مسایل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد خبرهایی مبنی براینکه روسیه قرار است تا روزانه یک میلیون بشکه از نفت ایران را سوآپ کند و این موضوع می تواند چه تاثیری در اقتصاد ایران داشته باشد، اظهار داشت: یکی از فاکتورهای برون زایی اقتصاد انرژی ما ایجاد بازارهای جدید است ضمن اینکه تعارض با ظرفیت‌های قدیم فروش ما را به وجود می آورد اما می‌تواند از یک مهندسی مالی در اقتصاد انرژی ما هم پیروی کند. از این جهت به نظر می رسد فروش مبتنی بر سوآپ یکی از قابلیت‌های است که در حوزه انرژی کشور از آن برخوردار است.

وی تصریح کرد: با در نظر گرفتن بازار بزرگ تامین انرژی منطقه‌ی اوراسیا نسبت به بازارهای مصرفی جنوبی و از طرفی مشتکل بودن روابط اقتصادی ایران و روسیه بر اثر قابلیت‌های اتحادیه اوراسیا که جدیدا پذیرش ایران را در اتحادیه اروپا  تاسی کرده و در نوع خودش یک نوع کنش راهبردی و شروع مناسب در ظرفیت های اقتصادی اتحادیه به وجود بیاورد.با نظر در گرفتن این موضوع ایالات متحده آمریکا سعی می کند با گردش سرمایه ملی،درآمد ملی و قابلیت های متکثر کننده این ظرفیت های مالی را به چالش بکشد، ارتباطات اقتصادی و کارکرد راهبردی در هاب منطقه ای و به عنوان یکی از متغیرهای برون گرایی اقتصاد ایران و سایر بازارهای معلق منطقه مثل پاکستان،آذربایجان، ترکیه و قطر قابلیت‌های همچون هم‌افزایی ثروت‌سازی‌های جدید برون رفت از چالش‌های تحریمی حوزه انرژی به وجود می آورند.

این کارشناس مسایل اقتصادی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه این موضوع در ارتباط اقتصاد ایران و روسیه تا چه میزان می‌تواند به ما کمک کند، اظهار داشت: این موضوع می تواند ظرفیت‌های اقتصادی بین دو کشور را قریب به 50 میلیارد دلار در حوزه انرژی توسعه دهد و همچنین قریب به 50 میلیارد دلار در مبادلات غیر نفتی ما اثرگذار باشد. در حوزه اقتصادی و با توجه به قابلیت‌های سرزمینی ما در حوزه های کشاورزی و صنایع به نظر می‌رسد که می شود یک مدل از بازارهای دوجانبه و چند منظوره تعریف کرد که ظرفیت اقتصادی تراز تجاری ایران و روسیه را تا 100 میلیارد دلار افزایش بدهد.

وی تاکید کرد: امروز این نیاز در دو طرف این توافق وجود دارد، قابلیت‌های دو طرف برای به اشتراک گذاشتن ظرفیت‌های دو کشور در منطقه اوراسیایی و جنوب غرب آسیا مثل عراق، سوریه، لبنان و کشورهایی که با ایران همسو هستند و بازار فعال را تعریف میکنند. 

شاه‌ویسی در پاسخ به این سوال که بحث حذف دلار و جایگزینی روبل در این زمینه چگونه خواهد بود، تاکید کرد: در عین حال باتوجه به تحریم‌های آمریکا برای استفاده از دلار چه برای ایران و چه برای روسیه و باتوجه به طرفهای تجاری مختلفی که این دو کشور در اختیار دارند می توانند از قابلیت پیمان دو جانبه پولی و بازار مشترک و بازار منطقه ای خودشان استفاده کنند.البته قابلیت های دیگری هم روسیه دارد؛ قابلیت هایی که در حوزه اوراسیا و بریکس دارد، به نظر می رسد این قابلیت ها به خصوص در حوزه پولی، بانکی و مالی و البته تجاری می تواند فرصت جدیدی را برای معادل سازی برون گرایی در اقتصاد ملی ایران در منطقه به وجود بیاورد.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۳۳۱۵۵۱۴:۱۵:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۲۳
دولتمردان لج‌بازی را کنار بگذارند و با نگاه به شرق به جای نگاه به غرب به جبران اشتباهات گذشته بپردازند.
ناشناس۴۳۳۲۰۰۱۴:۳۵:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۲۳
نه شرقی نه غربی نبود مگه
ناشناس۴۳۳۳۵۴۱۵:۳۸:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۲۳
نگاه به غرب که ندارن اینها فقط دنبال این بودن که تحریمها برداشته بشه وگرنه رابطه تجاری ما با امریکا نداریم. مشکل الان هم درگیری با امریکا است نه تجارت با امریکا و شرق هم خودش تحت تحریمه
ناشناس۴۳۳۳۸۳۱۵:۵۳:۵۲ ۱۳۹۷/۴/۲۳
سیاست برد - برد همین است!
علی۴۳۳۴۳۴۱۶:۲۶:۱۸ ۱۳۹۷/۴/۲۳
منطقی است که هر کشوری دنبال منافع خود است و هیچ کشوری منزوی و بدون مشارکت با بقیه قادر به حیات نیست . ولی.. روسیه ..که خودش مجرم جهانی و تحت تحریم است و ۳۰۰ سال پیش نیمی از شمال ایران را گرفته است و اصلا قابل اعتماد نیست .
نجیب۴۳۳۹۸۳۲۳:۴۵:۰۹ ۱۳۹۷/۴/۲۳
هیچ کشوری قابل اعتماد نیست. شرق و غرب هم ندارد. چه روسیه و چهث غرب همه به دنبال منافع خود هستند. ایران می تواند بر روی پای خود بایستد
غلام۴۳۳۵۴۵۱۷:۲۰:۱۴ ۱۳۹۷/۴/۲۳
بهتر از ان ،این است که کارشناسان بازار انرزی را بیشتر بشناسند و بجای این تحلیل های....قمر در عقرب واقعیت اینده ی بازار و توافقات موجود را بیش بینی کنند. لطفا مجددا متن را با دقت مطالعه فرمایید تا از افاضه فیض این اقای کارشناس مکدر شوید. بخصوص ان قسمت که فرموده اند اتحادیه اوراسیا بذیرش ایران را در اتحادیه اروبا تاسی کرده است.
ناشناس۴۳۳۱۵۸۱۴:۱۶:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۲۳
دولت آقای روحانی چرا اصرار به ادامه مذاکرات با اروپایی‌ها بر سر برجام را دارد؟ ما یک ملت عزیز و مقتدر هستیم دوست نداریم دیگران ما را به چشم محتاج نگاه بکنند.
ناشناس۴۳۳۶۷۵۱۸:۲۸:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۲۳
باج دادن به روسیه و چین اسمش عزت و اقتداره؟؟؟
ناشناس۴۳۳۷۵۳۱۹:۱۵:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۲۳
چون اقتصاد به آرامش نیاز دارد. بی ارزش شدن ریال طی چند ماه بخاطر آغاز مجدد تحریم ها است
ناشناس۴۳۳۷۵۶۱۹:۱۹:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۲۳
این سخن شما "ما یک ملت عزیز و مقتدر هستیم دوست نداریم دیگران ما را به چشم محتاج نگاه بکنند." شعار است رفتاری که ما نسبت به همدیگر حداقل در این چند ماه گذشته داشتیم به آنچه در بالا گفتید نمی خواند! به یکباره قیمت خانه، اجاره بها و هزاران کالا و خدماتی که قیمتشان به دلار ربطی ندارد، رشد میکند. مگر نه غیر این است که ما همدیگر را تیغ میزنیم
ناشناس۴۳۳۱۶۴۱۴:۱۸:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۲۳
نباید اجازه داد تا کاسبان برجام با کارهای محرمانه و پنهان از چشم ملت کشور را تسلیم اوامر ذلت‌بار جریان سلطه کنند و مثل سالهای گذشته خسارت‌های جبران‌ناپذیر مادی و معنوی به نظام وارد نمایند.
ناشناس۴۳۳۵۴۹۱۷:۲۵:۰۰ ۱۳۹۷/۴/۲۳
... خسارت به مردم برات مهم نیست؟
ناشناس۴۳۳۱۷۹۱۴:۲۳:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۲۳
به زبان خودمانی بگید بفهمیم ..؟ ترکمان چای جدیده؟ و اینکه ..
ناشناس۴۳۳۴۴۳۱۶:۲۸:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۲۳
خفت بار تر از ترکمنچای است ..
ناشناس۴۳۳۵۵۳۱۷:۲۶:۲۵ ۱۳۹۷/۴/۲۳
اره ترکمانچای جدید... انتظاری نیست
ناشناس۴۳۳۱۸۲۱۴:۲۵:۱۴ ۱۳۹۷/۴/۲۳
روزانه معادل 500 هزار بشکه نفت باید کالای روسی وارد کنیم یعنی حدود37 میلیون دلار در روز باید کالای روسی بخریم ...واقعا جالبه ...روسیه به ازای نفت کالاهای خودشا با هر کیفیتی به ایران میده
ناشناس۴۳۳۲۴۵۱۴:۵۶:۵۶ ۱۳۹۷/۴/۲۳
اگر اس 400 و سوخو 35 و.... بده خوب است؟؟
ناشناس۴۳۳۱۸۹۱۴:۲۸:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۲۳
نفت در برابر غذا
ناشناس۴۳۳۲۰۴۱۴:۳۷:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۲۳
بازی دوسر برد برای روسیه
ناشناس۴۳۳۲۰۷۱۴:۳۸:۴۰ ۱۳۹۷/۴/۲۳
مگر ما وزارت خارجه نداریم؟ ..
ناشناس۴۳۳۳۲۳۱۵:۳۰:۴۱ ۱۳۹۷/۴/۲۳
چرا داریم اتفاقا بابت برجام مدال هم گرفتن حالا هم چندین برابر تحریم شدیم گفتم که داریم خودمون هم میدونیم
ناشناس۴۳۳۷۶۰۱۹:۲۱:۴۹ ۱۳۹۷/۴/۲۳
من به وزارت خارجه مدال میدهم چرا که با برجام حداقل 5 سال اقتصاد ایران آرام بود و ما از ذیل تحریم های سازمان ملل درآمدیم.
ناشناس۴۳۳۳۶۴۱۵:۴۱:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۲۳
وزارت خارجه وقتی بی کفایت باشه همین میشه.
ناشناس۴۳۳۷۲۳۱۸:۵۲:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۲۳
حالا این قرارداد با روسیه یعنی کار بلدی وکفایت ؟!!!!
ناشناس۴۳۳۲۱۰۱۴:۴۰:۴۷ ۱۳۹۷/۴/۲۳
عجب ! پس روسها با نفت خودمان از سهمیه تولیدی ما کاهش جلوی افزایش قیمت نفت را می گیرند ! پس چی شد ..
ناشناس۴۳۳۲۱۵۱۴:۴۳:۴۷ ۱۳۹۷/۴/۲۳
نه شرقی نه غربی همین فقط و لا غیر
ناشناس۴۳۳۲۲۵۱۴:۴۸:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۲۳
در برابر این حجم دست و دلبازی روسیه ما چه امتیازاتی دادیم . چرا در باره اون چیزی نمیگید. روسیه قطعا عاشق چشم ابروی ایران نیست که روزی یک میلیون بشکه نفت بخره و 50 میلیارد هم سرمایه گذاری بکنه برای ما. البته تاریخ ثابت کرده که روسیه هم فقط به دنبال منافع خودش در ایران هست و امیدوارم ما گول این مسائل را ساده نخوریم و در بازی ابرقدرتها بازیچه نباشیم و منابع ملی رو به تاراج ندهیم.
ناشناس۴۳۳۳۸۴۱۵:۵۴:۲۱ ۱۳۹۷/۴/۲۳
چه دست و دلبازی؟ اینکه جنس‌های بنجلش را به جای پول نفت به ما میده؟
ناشناس۴۳۳۲۴۸۱۴:۵۸:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۲۳
مورد سرمایه گذاری که توسط روسیه تکذیب شد. می مونه نفت در برابر غذا که اونم افتخار نداری که میگید سفر راهبردی
شاهرخ۴۳۳۲۵۷۱۵:۰۴:۰۶ ۱۳۹۷/۴/۲۳
نه از درون حالمون خوبه نه از بیرون...... مسئولین طوری رفتار نکنن بشیم عبرت تاریخ و سرافکنده پیش نسلهای بعد!!!!!!.... باور کنید اینا همه بازی مشترک پوتین با ترامپ هست برای بزخری نفت ایران......
محمد۴۳۳۳۳۷۱۵:۳۴:۱۷ ۱۳۹۷/۴/۲۳
مسئولان حاضرند ملت و مملکت رو به چاه بندازن ولی کار درست و عقلانی رو انجام ندهند!!!تا کی باید سرمایه و ثروت مملکت رو به پای روسیه و چین تلف کنیم؟فاتحه تولید داخلی رو با در اختیار گذاشتن بازار هشتاد میلیونی به کالای چینی و هندی و حالا روسی و انواع و اقسام قاچاق،خوندس.چرا نباید پول نفت که متعلق به همه مردم چه الان و چه آیندگان هست بصورت ارز دریافت بشه تا ذخیره یا خرج توسعه یافتگی و سرمایه گذاری های کلان کشور بشه!!!! کو تدبیر،کجاست عقلانیت ..!!!؟
ناشناس۴۳۳۳۶۱۱۵:۴۰:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۲۳
اگر این نامش تسلیم نیست پس چیست ؟!
ناشناس۴۳۳۳۹۵۱۶:۰۳:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۲۳
سفر راهبردی؟ چی‌ بگم ..
ناشناس۴۳۳۴۳۳۱۶:۲۶:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۲۳
الان دوران با دروان 10 یال پیش فرق داره..روسیه نمی تواند چنین قرار دادی را با این ببندد...
علی۴۳۳۴۵۷۱۶:۳۴:۴۴ ۱۳۹۷/۴/۲۳
خفت بار تر از این نداریم چون خود روسیه تحریم است و وارد کننده مواد غدایی از اروپا و ترکیه . اگر ..
ناشناس۴۳۳۶۰۱۱۷:۴۹:۵۱ ۱۳۹۷/۴/۲۳
هزینه حمل این نفت از جنوب ایران به بنادر صادراتی روسیه از قیمت محوله بیشتر خواهد شد.
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 2. نگذاشتند درباره"سیف" به رئیس‌جمهور تذکر دهم

 3. تشکیل اتاق جنگ اقتصادی/ با چه راهکاری دولت و مسئولین می‌توانند کشور را از شرایط خطیر کنونی عبور دهند؟

 4. حاجی‌بابایی: برخی افراد با دریافت ۲۴۰ میلیون یورو ارز ‌حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده‌اند‌

 5. امشب در سر شوری دارم !

 6. مرگ مشکوک یکی از 15 مظنون قتل خاشقچی

 7. غذای ملی این کشور زیبا «کله پاچه» است  

 8. امیرعبداللهیان: ترور خاشقچی توسط سعودی دور از انتظار نیست

 9. اقدام جدید آلمان علیه عربستان

 10. علت شوره سر چیست؟

 11. تحقیقات پرونده خاشقچی؛ پلیس ترکیه دو منطقه جدید در استانبول را تفتیش می‌کند

 12. تداوم صدرنشینی پدیده با پیروزی مقابل فولاد

 13. سورپرایز دلار برای نوسان‌گیران

 14. عروس کلاهبردار حساب مادرشوهر را خالی کرد

 15. تئاتر لاکچری؛ خودکرده را تدبیر نیست

 16. چین، ماه مصنوعی می‌سازد!

 17. مرز خسروی برای اربعین امسال بازگشایی نمی‌شود

 18. تصویب طرح تامین امنیت اربعین در کربلای معلی/ ممنوعیت پرواز پهپاد و کواد کوپتر

 19. محبوبیت مخدر شیشه در میان دختران نوجوان

 20. راه‌اندازی نهضت اشتغال در چارچوب اقتصاد مقاومتی

 21. گردشی در استراحت‌گاه مورد علاقه هیتلر

 22. مزایای هوشمندسازی شهرها چیست؟

 23. درخواست تجمع مقابل منزل خاوری در کانادا

 24. مسئولیت جدید آیت‌الله جنتی در مجلس خبرگان

 25. دستگیری عاملان توزیع الکل مسموم در شیراز

پربحث‌های دیروز

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 3. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 4. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 5. حقوقهای زیر 3 میلیون بسته حمایتی دریافت می‌کنند

 6. روایتی تکان دهنده از اموال، ثروت و ساعت کاری برخی وزرای دولت روحانی  

 7. دستان نامرئی و قدرت واقعی/ صنایع بزرگ حیاط خلوت سیاسیون/ رانت و فساد پشت انتخاب مدیران واحدهای بزرگ اقتصادی/ عده‌ای به دنبال آشوب هستند

 8. ماجرای شنود مکالمات ظریف و روحانی در برجام/ آمادگی برای قطع اینترنت توسط آمریکا در آبان

 9. رهبر انقلاب: برنامه دشمن، تصویرسازی غلط از ایران؛ در این جنگ پیروز خواهیم شد/ نگاه به غرب و اروپا جز معطل ماندن و منت کشیدن فایده ای ندارد

 10. توضیح سناتور آمریکایی درباره سخنان توهین‌آمیز علیه ایرانی‌ها: جوک گفتم

 11. تغییرات در دولت به نفع لاریجانی؟/ افشانی؛ از تکذیب شنود تا اصرار بر عزل و نصب تا آخرین دقیقه/ توصیه روزنامه اصلاح طلب به جهانگیری

 12. تحریم نفت ایران و گل به خودی دیدنی آمریکایی‌ها

 13. برگ سبز خودرو ببرید، لاستیک بگیرید

 14. واکنش مقتدی صدر به اظهارات ترامپ درباره قتل خاشقچی

 15. چهره متفاوت جوان نخبه در دیدار با رهبر انقلاب  

 16. تلاش بانک مرکزی برای خروج از سوئیفت تا قبل از تحریم‌ آبان/ سامانه‌ دیگری جایگزین می‌شود

 17. شکست زودهنگام برنامه ترامپ برای "صفر شدن صادرات نفت ایران"/ یک "بلوف سیاسی" که نگرفت

 18. چرا فرهنگیان از دعوت به اعتصاب استقبال نکردند؟

 19. چند نفر در ایران از فیلترشکن استفاده می‌کنند؟

 20. دکتراحمد توکلی : این جملات از من نیست

 21. کشتی آرای: کاهش قیمت ارز طلا را ارزان کرد+ قیمت‌ها

 22. سردار جعفری: مرزبانان میرجاوه بیهوش و ربوده شدند/ دشمن با پاسخ سخت و دندان شکن روبرو خواهد شد

 23. واکنش بعیدی‌نژاد به تحریف سخنانش توسط بی‌بی‌سی فارسی + عکس

 24. موشک ضد زره صاعقه+ عکس

 25. دو اقتصاددان: مسئولیت همه پیامدها متوجه سیاست‌گذاران است/ کمبود عرضه عامل اصلی در جهت افزایش قیمت‌ها است

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 4. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 5. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 6. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 7. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 8. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 9. بهشت جای چه افرادی است؟/ آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟

 10. قدرتمندترین پاسپورت جهان متعلق به کدام کشور است؟

 11. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 12. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 13. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 14. نرخ ارز را این ۴ سایت خارج‌نشین بالاوپایین می‌کنند

 15. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 16. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 17. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 18. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 19. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 20. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 21. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

 22. دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

 23. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 24. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 25. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. حاجی‌بابایی: برخی افراد با دریافت ۲۴۰ میلیون یورو ارز ‌حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده‌اند‌

 2. سورپرایز دلار برای نوسان‌گیران

 3. راه‌اندازی نهضت اشتغال در چارچوب اقتصاد مقاومتی

 4. مزایای هوشمندسازی شهرها چیست؟

 5. مراقب کپی اطلاعات کارت‌های بانکی با کارتخوان‌های جدید باشید + عکس

 6. قیمت طلا و سکه افت کرد+ جدول

 7. کارگران این کارخانه به جای دستمزد، «نوشابه» می‌گیرند!

 8. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 9. قیمت رهن و اجاره آپارتمان های لاکچری در تهران

 10. مذاکرات توپراس ترکیه برای معافیت از تحریم‌های ایران

 11. صعود صادرات صنایع، افول صادرات معادن+ جدول

 12. آخرین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

 13. تایلند بافساد راهبان بودایی مقابله می کند

 14. واگذاری زیرمجموعه‌ بانک‌ها توسط سازمان خصوصی‌سازی

 15. رقابتی‌ترین اقتصاد جهان معرفی شد

 16. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 17. قیمت وام مسکن+ محاسبات

 18. آخرین وضعیت بارش های ایران/رشد ۱۰ درصدی بارش ها نسبت به سال قبل +جدول

 19. دلیل استعفای مدیرعامل فولاد مبارکه از زبان نماینده مجلس

پربحث‌های دیروز

 1. حقوقهای زیر 3 میلیون بسته حمایتی دریافت می‌کنند

 2. دستان نامرئی و قدرت واقعی/ صنایع بزرگ حیاط خلوت سیاسیون/ رانت و فساد پشت انتخاب مدیران واحدهای بزرگ اقتصادی/ عده‌ای به دنبال آشوب هستند

 3. تحریم نفت ایران و گل به خودی دیدنی آمریکایی‌ها

 4. برگ سبز خودرو ببرید، لاستیک بگیرید

 5. تلاش بانک مرکزی برای خروج از سوئیفت تا قبل از تحریم‌ آبان/ سامانه‌ دیگری جایگزین می‌شود

 6. شکست زودهنگام برنامه ترامپ برای "صفر شدن صادرات نفت ایران"/ یک "بلوف سیاسی" که نگرفت

 7. کشتی آرای: کاهش قیمت ارز طلا را ارزان کرد+ قیمت‌ها

 8. دو اقتصاددان: مسئولیت همه پیامدها متوجه سیاست‌گذاران است/ کمبود عرضه عامل اصلی در جهت افزایش قیمت‌ها است

 9. مالباختگان در انتظار حل معمای ترخیص خودرو/ تجمع خریداران

 10. کارت انرژی بهترین راهکار مبارزه با قاچاق است / سهمیه‌بندی بنزین نیاز به مصوبه مجلس دارد

 11. تلاش بانک مرکزی برای انتقال از سوئیفت به سامانه جایگزین تا قبل از تحریم‌ آبان

 12. اثرات منفی نوسان‌های نرخ ارز بر اقتصاد چیست؟

 13. جزئیات جلسه اقتصاددانان با رئیس جمهور /پیشنهاد مشخصی برای مشکلات اقتصادی طرح نشد

 14. دلیل استعفای مدیرعامل فولاد مبارکه از زبان نماینده مجلس

 15. شرکت‌های کره‌ای در ایران می‌مانند

 16. خط حزب‌الله ۱۵۵؛ تشکیل اتاق جنگ اقتصادی

 17. مصوبه هیئت دولت برای مددجویان کمیته امداد/یک ماه پرداختی اضافه‌تر

 18. کاهش ۱۳۰ هزار تومانی قیمت سکه/ دلار ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان+ جدول

 19. درخواست برای ترمیم حداقل حقوق کارگران+سند

 20. روسیه: حذف ایران از بازار جهانی نفت امکان‌پذیر نیست

 21. کاهش تعرفه رومینگ زائرین اربعین

 22. صف کیلومتری کامیون‌های تجاری در مرز چزابه + فیلم

 23. بر اساس اعلام گمرک؛ ۹ میلیون تن کالای اساسی امسال وارد کشور شد

 24. مشاور وزیر نفت: سهم ناچیز ایران در بازار پایین‌دستی پتروشیمی/ ظرفیت اشتغال ۱ میلیون نفر در این صنعت وجود دارد

 25. رسیدگی به پرونده سکه ثامن را سریع‌تر آغاز کنید

پربحث‌های هفته

 1. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 2. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 3. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 4. نرخ ارز را این ۴ سایت خارج‌نشین بالاوپایین می‌کنند

 5. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 6. دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

 7. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 8. سفر آخوندی به مشهد برای افتتاح ۲۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان پروژه؟+ عکس

 9. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 10. آیا چندماه آینده ایران گرفتار تورم بی‌سابقه خواهد شد؟!

 11. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 12. سیاست یک بام و دو هوای بانک مرکزی در برخورد با صعود و سقوط دلار

 13. تکلیف بانک مرکزی و مردم و بازار ارز

 14. اقتصاد ایران؛ بانک‌ها و راه مقابله با تحریم

 15. لامبورگینی ایرانی  

 16. هزینه ویزای اربعین ۱۰۷ هزار تومان کاهش یافت

 17. حقوقهای زیر 3 میلیون بسته حمایتی دریافت می‌کنند

 18. وزارت صنعت: سازمان حمایت در حال بررسی قیمت‌های جدید خودرو است

 19. نقش FATF را در این توصیه نامه نمی‌بینید؟

 20. چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

 21. دستان نامرئی و قدرت واقعی/ صنایع بزرگ حیاط خلوت سیاسیون/ رانت و فساد پشت انتخاب مدیران واحدهای بزرگ اقتصادی/ عده‌ای به دنبال آشوب هستند

 22. افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصد قیمت کالاهای اساسی

 23. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 24. کاهش قیمت سکه در بازار + آخرین نرخ ارز

 25. شرط اساسی حل مشکلات از نگاه رئیس کل بانک مرکزی/ همتی: برنامه‌های مشخصی داریم+ عکس

آخرین عناوین