در گفتگو با الف مطرح شد بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

گروه اقتصادی الف،   3970423113 ۳۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

یک کارشناس اقتصادی معتقد است که این موضوع می تواند ظرفیت‌های اقتصادی بین دو کشور را قریب به 50 میلیارد دلار در حوزه انرژی توسعه دهد.

به گزارش الف، پس از سفر راهبردی علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری به روسیه و ابلاغ پیام رهبری به پوتین اعلام شد که روسیه در ایران به خصوص حوزه نفت و گاز 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد کرد و از طرفی هم توافقاتی برای سوآپ نفتی ایران توسط روس‌ها انجام شده و قرار است روزانه یک میلیون بشکه نفت ایران از طریق این کشور صادر شود البته شنیده‌ها حکایت از آن دارد که ایران باید مبلغ 500هزار بشکه نفت را دریافت کند و برای 500هزار بشکه مابقی از روسیه کالا وارد کنیم.

در همین راستا، ساسان شاه‌ویسی کارشناس مسایل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد خبرهایی مبنی براینکه روسیه قرار است تا روزانه یک میلیون بشکه از نفت ایران را سوآپ کند و این موضوع می تواند چه تاثیری در اقتصاد ایران داشته باشد، اظهار داشت: یکی از فاکتورهای برون زایی اقتصاد انرژی ما ایجاد بازارهای جدید است ضمن اینکه تعارض با ظرفیت‌های قدیم فروش ما را به وجود می آورد اما می‌تواند از یک مهندسی مالی در اقتصاد انرژی ما هم پیروی کند. از این جهت به نظر می رسد فروش مبتنی بر سوآپ یکی از قابلیت‌های است که در حوزه انرژی کشور از آن برخوردار است.

وی تصریح کرد: با در نظر گرفتن بازار بزرگ تامین انرژی منطقه‌ی اوراسیا نسبت به بازارهای مصرفی جنوبی و از طرفی مشتکل بودن روابط اقتصادی ایران و روسیه بر اثر قابلیت‌های اتحادیه اوراسیا که جدیدا پذیرش ایران را در اتحادیه اروپا  تاسی کرده و در نوع خودش یک نوع کنش راهبردی و شروع مناسب در ظرفیت های اقتصادی اتحادیه به وجود بیاورد.با نظر در گرفتن این موضوع ایالات متحده آمریکا سعی می کند با گردش سرمایه ملی،درآمد ملی و قابلیت های متکثر کننده این ظرفیت های مالی را به چالش بکشد، ارتباطات اقتصادی و کارکرد راهبردی در هاب منطقه ای و به عنوان یکی از متغیرهای برون گرایی اقتصاد ایران و سایر بازارهای معلق منطقه مثل پاکستان،آذربایجان، ترکیه و قطر قابلیت‌های همچون هم‌افزایی ثروت‌سازی‌های جدید برون رفت از چالش‌های تحریمی حوزه انرژی به وجود می آورند.

این کارشناس مسایل اقتصادی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه این موضوع در ارتباط اقتصاد ایران و روسیه تا چه میزان می‌تواند به ما کمک کند، اظهار داشت: این موضوع می تواند ظرفیت‌های اقتصادی بین دو کشور را قریب به 50 میلیارد دلار در حوزه انرژی توسعه دهد و همچنین قریب به 50 میلیارد دلار در مبادلات غیر نفتی ما اثرگذار باشد. در حوزه اقتصادی و با توجه به قابلیت‌های سرزمینی ما در حوزه های کشاورزی و صنایع به نظر می‌رسد که می شود یک مدل از بازارهای دوجانبه و چند منظوره تعریف کرد که ظرفیت اقتصادی تراز تجاری ایران و روسیه را تا 100 میلیارد دلار افزایش بدهد.

وی تاکید کرد: امروز این نیاز در دو طرف این توافق وجود دارد، قابلیت‌های دو طرف برای به اشتراک گذاشتن ظرفیت‌های دو کشور در منطقه اوراسیایی و جنوب غرب آسیا مثل عراق، سوریه، لبنان و کشورهایی که با ایران همسو هستند و بازار فعال را تعریف میکنند. 

شاه‌ویسی در پاسخ به این سوال که بحث حذف دلار و جایگزینی روبل در این زمینه چگونه خواهد بود، تاکید کرد: در عین حال باتوجه به تحریم‌های آمریکا برای استفاده از دلار چه برای ایران و چه برای روسیه و باتوجه به طرفهای تجاری مختلفی که این دو کشور در اختیار دارند می توانند از قابلیت پیمان دو جانبه پولی و بازار مشترک و بازار منطقه ای خودشان استفاده کنند.البته قابلیت های دیگری هم روسیه دارد؛ قابلیت هایی که در حوزه اوراسیا و بریکس دارد، به نظر می رسد این قابلیت ها به خصوص در حوزه پولی، بانکی و مالی و البته تجاری می تواند فرصت جدیدی را برای معادل سازی برون گرایی در اقتصاد ملی ایران در منطقه به وجود بیاورد.

عناوین مرتبط

۱۳ آذر ۱۳۹۷جهانگیری: اگر اقتدار ایران در منطقه به چالش کشیده شود قطعا خاورمیانه دچار آشوب می‌شود/ سهم درآمد نفت در بودجه ۹۸ خیلی بالاتر از ۲۵ درصد نیست
۱۲ آذر ۱۳۹۷۱۰ تولید کننده برتر نفت در جهان  
۷ آذر ۱۳۹۷نقش نفت ایران در اقتصاد دنیا چقدر است؟
۳۰ آبان ۱۳۹۷ قیمت نفت خام سنگین ایران حدود ۴ دلار کاهش یافت
۲۳ آبان ۱۳۹۷۴ گزینه مطرح برای مدیریت در بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت کشور
۱۲ آبان ۱۳۹۷بسته عبور از تحریم نفت اندیشکده سیاست گذاری امیرکبیر تدوین شد
۷ آبان ۱۳۹۷مقاومت ۳ مشتری نفت ایران برابر سیاست تحریمی آمریکا
۷ آبان ۱۳۹۷غارت 24/000/000/000 میلیارد بشکه نفت از ایران
۲۳ مهر ۱۳۹۷گزارش ادعای رژیم صهیونیستی از توافق نفتی ایران و روسیه
۱۸ مهر ۱۳۹۷محموله نفتکش ایرانی در چین تخلیه شد
۱۵ مهر ۱۳۹۷۱۳ آبان چه اتفاقی برای صادرات نفت ایران می‌افتد؟
۱۴ مهر ۱۳۹۷ تصویب FATF به قوانین بازدارنده آمریکا کمک می‌کند/ CFT ما را در مسیر و مصادیق تروریسم قرار می‌دهد

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۳۳۱۵۵۱۴:۱۵:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۲۳
دولتمردان لج‌بازی را کنار بگذارند و با نگاه به شرق به جای نگاه به غرب به جبران اشتباهات گذشته بپردازند.
ناشناس۴۳۳۲۰۰۱۴:۳۵:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۲۳
نه شرقی نه غربی نبود مگه
ناشناس۴۳۳۳۵۴۱۵:۳۸:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۲۳
نگاه به غرب که ندارن اینها فقط دنبال این بودن که تحریمها برداشته بشه وگرنه رابطه تجاری ما با امریکا نداریم. مشکل الان هم درگیری با امریکا است نه تجارت با امریکا و شرق هم خودش تحت تحریمه
ناشناس۴۳۳۳۸۳۱۵:۵۳:۵۲ ۱۳۹۷/۴/۲۳
سیاست برد - برد همین است!
علی۴۳۳۴۳۴۱۶:۲۶:۱۸ ۱۳۹۷/۴/۲۳
منطقی است که هر کشوری دنبال منافع خود است و هیچ کشوری منزوی و بدون مشارکت با بقیه قادر به حیات نیست . ولی.. روسیه ..که خودش مجرم جهانی و تحت تحریم است و ۳۰۰ سال پیش نیمی از شمال ایران را گرفته است و اصلا قابل اعتماد نیست .
نجیب۴۳۳۹۸۳۲۳:۴۵:۰۹ ۱۳۹۷/۴/۲۳
هیچ کشوری قابل اعتماد نیست. شرق و غرب هم ندارد. چه روسیه و چهث غرب همه به دنبال منافع خود هستند. ایران می تواند بر روی پای خود بایستد
غلام۴۳۳۵۴۵۱۷:۲۰:۱۴ ۱۳۹۷/۴/۲۳
بهتر از ان ،این است که کارشناسان بازار انرزی را بیشتر بشناسند و بجای این تحلیل های....قمر در عقرب واقعیت اینده ی بازار و توافقات موجود را بیش بینی کنند. لطفا مجددا متن را با دقت مطالعه فرمایید تا از افاضه فیض این اقای کارشناس مکدر شوید. بخصوص ان قسمت که فرموده اند اتحادیه اوراسیا بذیرش ایران را در اتحادیه اروبا تاسی کرده است.
ناشناس۴۳۳۱۵۸۱۴:۱۶:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۲۳
دولت آقای روحانی چرا اصرار به ادامه مذاکرات با اروپایی‌ها بر سر برجام را دارد؟ ما یک ملت عزیز و مقتدر هستیم دوست نداریم دیگران ما را به چشم محتاج نگاه بکنند.
ناشناس۴۳۳۶۷۵۱۸:۲۸:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۲۳
باج دادن به روسیه و چین اسمش عزت و اقتداره؟؟؟
ناشناس۴۳۳۷۵۳۱۹:۱۵:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۲۳
چون اقتصاد به آرامش نیاز دارد. بی ارزش شدن ریال طی چند ماه بخاطر آغاز مجدد تحریم ها است
ناشناس۴۳۳۷۵۶۱۹:۱۹:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۲۳
این سخن شما "ما یک ملت عزیز و مقتدر هستیم دوست نداریم دیگران ما را به چشم محتاج نگاه بکنند." شعار است رفتاری که ما نسبت به همدیگر حداقل در این چند ماه گذشته داشتیم به آنچه در بالا گفتید نمی خواند! به یکباره قیمت خانه، اجاره بها و هزاران کالا و خدماتی که قیمتشان به دلار ربطی ندارد، رشد میکند. مگر نه غیر این است که ما همدیگر را تیغ میزنیم
ناشناس۴۳۳۱۶۴۱۴:۱۸:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۲۳
نباید اجازه داد تا کاسبان برجام با کارهای محرمانه و پنهان از چشم ملت کشور را تسلیم اوامر ذلت‌بار جریان سلطه کنند و مثل سالهای گذشته خسارت‌های جبران‌ناپذیر مادی و معنوی به نظام وارد نمایند.
ناشناس۴۳۳۵۴۹۱۷:۲۵:۰۰ ۱۳۹۷/۴/۲۳
... خسارت به مردم برات مهم نیست؟
ناشناس۴۳۳۱۷۹۱۴:۲۳:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۲۳
به زبان خودمانی بگید بفهمیم ..؟ ترکمان چای جدیده؟ و اینکه ..
ناشناس۴۳۳۴۴۳۱۶:۲۸:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۲۳
خفت بار تر از ترکمنچای است ..
ناشناس۴۳۳۵۵۳۱۷:۲۶:۲۵ ۱۳۹۷/۴/۲۳
اره ترکمانچای جدید... انتظاری نیست
ناشناس۴۳۳۱۸۲۱۴:۲۵:۱۴ ۱۳۹۷/۴/۲۳
روزانه معادل 500 هزار بشکه نفت باید کالای روسی وارد کنیم یعنی حدود37 میلیون دلار در روز باید کالای روسی بخریم ...واقعا جالبه ...روسیه به ازای نفت کالاهای خودشا با هر کیفیتی به ایران میده
ناشناس۴۳۳۲۴۵۱۴:۵۶:۵۶ ۱۳۹۷/۴/۲۳
اگر اس 400 و سوخو 35 و.... بده خوب است؟؟
ناشناس۴۳۳۱۸۹۱۴:۲۸:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۲۳
نفت در برابر غذا
ناشناس۴۳۳۲۰۴۱۴:۳۷:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۲۳
بازی دوسر برد برای روسیه
ناشناس۴۳۳۲۰۷۱۴:۳۸:۴۰ ۱۳۹۷/۴/۲۳
مگر ما وزارت خارجه نداریم؟ ..
ناشناس۴۳۳۳۲۳۱۵:۳۰:۴۱ ۱۳۹۷/۴/۲۳
چرا داریم اتفاقا بابت برجام مدال هم گرفتن حالا هم چندین برابر تحریم شدیم گفتم که داریم خودمون هم میدونیم
ناشناس۴۳۳۷۶۰۱۹:۲۱:۴۹ ۱۳۹۷/۴/۲۳
من به وزارت خارجه مدال میدهم چرا که با برجام حداقل 5 سال اقتصاد ایران آرام بود و ما از ذیل تحریم های سازمان ملل درآمدیم.
ناشناس۴۳۳۳۶۴۱۵:۴۱:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۲۳
وزارت خارجه وقتی بی کفایت باشه همین میشه.
ناشناس۴۳۳۷۲۳۱۸:۵۲:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۲۳
حالا این قرارداد با روسیه یعنی کار بلدی وکفایت ؟!!!!
ناشناس۴۳۳۲۱۰۱۴:۴۰:۴۷ ۱۳۹۷/۴/۲۳
عجب ! پس روسها با نفت خودمان از سهمیه تولیدی ما کاهش جلوی افزایش قیمت نفت را می گیرند ! پس چی شد ..
ناشناس۴۳۳۲۱۵۱۴:۴۳:۴۷ ۱۳۹۷/۴/۲۳
نه شرقی نه غربی همین فقط و لا غیر
ناشناس۴۳۳۲۲۵۱۴:۴۸:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۲۳
در برابر این حجم دست و دلبازی روسیه ما چه امتیازاتی دادیم . چرا در باره اون چیزی نمیگید. روسیه قطعا عاشق چشم ابروی ایران نیست که روزی یک میلیون بشکه نفت بخره و 50 میلیارد هم سرمایه گذاری بکنه برای ما. البته تاریخ ثابت کرده که روسیه هم فقط به دنبال منافع خودش در ایران هست و امیدوارم ما گول این مسائل را ساده نخوریم و در بازی ابرقدرتها بازیچه نباشیم و منابع ملی رو به تاراج ندهیم.
ناشناس۴۳۳۳۸۴۱۵:۵۴:۲۱ ۱۳۹۷/۴/۲۳
چه دست و دلبازی؟ اینکه جنس‌های بنجلش را به جای پول نفت به ما میده؟
ناشناس۴۳۳۲۴۸۱۴:۵۸:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۲۳
مورد سرمایه گذاری که توسط روسیه تکذیب شد. می مونه نفت در برابر غذا که اونم افتخار نداری که میگید سفر راهبردی
شاهرخ۴۳۳۲۵۷۱۵:۰۴:۰۶ ۱۳۹۷/۴/۲۳
نه از درون حالمون خوبه نه از بیرون...... مسئولین طوری رفتار نکنن بشیم عبرت تاریخ و سرافکنده پیش نسلهای بعد!!!!!!.... باور کنید اینا همه بازی مشترک پوتین با ترامپ هست برای بزخری نفت ایران......
محمد۴۳۳۳۳۷۱۵:۳۴:۱۷ ۱۳۹۷/۴/۲۳
مسئولان حاضرند ملت و مملکت رو به چاه بندازن ولی کار درست و عقلانی رو انجام ندهند!!!تا کی باید سرمایه و ثروت مملکت رو به پای روسیه و چین تلف کنیم؟فاتحه تولید داخلی رو با در اختیار گذاشتن بازار هشتاد میلیونی به کالای چینی و هندی و حالا روسی و انواع و اقسام قاچاق،خوندس.چرا نباید پول نفت که متعلق به همه مردم چه الان و چه آیندگان هست بصورت ارز دریافت بشه تا ذخیره یا خرج توسعه یافتگی و سرمایه گذاری های کلان کشور بشه!!!! کو تدبیر،کجاست عقلانیت ..!!!؟
ناشناس۴۳۳۳۶۱۱۵:۴۰:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۲۳
اگر این نامش تسلیم نیست پس چیست ؟!
ناشناس۴۳۳۳۹۵۱۶:۰۳:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۲۳
سفر راهبردی؟ چی‌ بگم ..
ناشناس۴۳۳۴۳۳۱۶:۲۶:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۲۳
الان دوران با دروان 10 یال پیش فرق داره..روسیه نمی تواند چنین قرار دادی را با این ببندد...
علی۴۳۳۴۵۷۱۶:۳۴:۴۴ ۱۳۹۷/۴/۲۳
خفت بار تر از این نداریم چون خود روسیه تحریم است و وارد کننده مواد غدایی از اروپا و ترکیه . اگر ..
ناشناس۴۳۳۶۰۱۱۷:۴۹:۵۱ ۱۳۹۷/۴/۲۳
هزینه حمل این نفت از جنوب ایران به بنادر صادراتی روسیه از قیمت محوله بیشتر خواهد شد.

پربحث‌های امروز

 1. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 2. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 3. عوارض مصرف نمک های دریایی

 4. شیوع مصرف قلیان در بین زنان/ این سفره‌خانه مجردی نیست!

 5. خطرات مصرف گوشت قرمز

 6. عکس‌هایی از زیبایی های پاییز و زمستان کانادا   

 7. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 8. زندگی لاکچری

 9. هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

 10. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 11. چین خواستار آزادی بی قید و شرط مدیر هوآوی شد

 12. از تابستان سرد ایرانی تا پاییز داغ فرانسوی!

 13. تاثیر وعده صبحانه در کاهش ریسک بیماری قلبی

 14. جزییات راه‌اندازی کانال ویژه مالی با ایران محرمانه است

 15. پیشنهاد وکیل باقری‌درمنی برای توقف اجرای حکم اعدام

 16. صف‌های طولانی «کلیه»

 17. روایت دیدار خانواده‌های شهدا با رهبری/ خانه‌ات شهیدآباد است!

 18. روند صعودی طلا متوقف شد

 19. تغییر لایحه بودجه ۹۸ در وقت اضافه

 20. چیستی گذار سعودی ها از محافظه کاری به سیاست خارجی تهاجمی

 21. جزئیات تازه‌ای از نقش بن‌سلمان در قتل خاشقچی/ پای انگلیس هم به ماجرا باز شد

 22. گم شدن دومین کانادایی در چین

 23. روایت وزیر دولت احمدی نژاد از دیدار با ولعیهد سعودی

 24. ردپای هیجان در بازار سهام

 25. جریمه شرکت چینی بابت نقض تحریم‌های نفتی ایران

پربحث‌های دیروز

 1. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 2. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 3. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 4. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 5. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 6. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 7. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 8. دلار ۹ هزار تومان شد

 9. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 10. صالحی: نظام اراده کند غنی سازی ۲۰ درصد را از سر می گیریم

 11. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 12. احمد توکلی: باید با افزودن چند شرط FATF را بپذیریم

 13. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 14. واعظی: برخی مردم تا قیمت بالا میرود برای خرید هول می‌زنند/ دو یا سه هفته آینده SPV اجرایی می‌شود

 15. هشدار رهبر انقلاب: همه حواسشان را جمع کنند؛ ممکن است برای سال ۹۸ نقشه کشیده باشند!/ مسئولان فریب زبان‌بازی دشمن را نخورند/ جوان‌ها و جریان‌های سیاسی میدان را برای دشمن آماده نکنند

 16. قاضی‌زاده خبر داد: ترک خدمت صدها نفر از نیروهای بازنشسته شاغل در نهادهای زیرنظر رهبر انقلاب

 17. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 18. گزارش از خیابانی که در آن همه فروشنده دلار هستند: فردوسی باز شلوغ شد

 19. آیت‌الله نوری همدانی: «CFT» یک برنامه غربی، عربی و عبری است

 20. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 21. وطن‌فروشی دختر خیابان انقلاب  

 22. نامه نمایندگان اصفهان به "روحانی" درباره احیای زاینده‌ رود

 23. روحانی: در مقطع تحریم به طور طبیعی مردم با مشکلاتی مواجه هستند/ نمی‌‌توانیم بگوییم شرایط عادی است

 24. آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

 25. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 10. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 11. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 12. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 16. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 17. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 18. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 19. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 20. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 21. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 22. حرف های یک مهندس برق مملکت

 23. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 24. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 25. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

پربحث‌های اخیر

 1. زنگنه: بازگشت کارت سوخت جدی اما تصمیمی برای سهمیه‌بندی و قیمت بنزین گرفته نشده

 2. گزارش از خیابانی که در آن همه فروشنده دلار هستند: فردوسی باز شلوغ شد

 3. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 4. هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

 5. پیشنهاد وکیل باقری‌درمنی برای توقف اجرای حکم اعدام

 6. روند صعودی طلا متوقف شد

 7. تغییر لایحه بودجه ۹۸ در وقت اضافه

 8. ردپای هیجان در بازار سهام

 9. جواب ادعای علی مطهری درباره «مردم موافق گران کردن بنزین هستند»

 10. بهانه دلار برای قیمت نجومی خانه

 11. اطلاعیه مهم گمرک در خصوص رجیستری

 12. نرخ واقعی خرید تضمینی گندم چقدر باید باشد؟

 13. احتمالات افزایش حقوق کارگران

 14. قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار

 15. اطلاعیه مهم بانک ملی در خصوص گروه ملی فولاد

 16. کاهش ۷۶۰ واحدی شاخص صنعت در بورس تهران

 17. نگاهی به نوسانات نرخ دلار پتروشیمی‌ها در سامانه نیما

 18. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 19. ۵۵ درصد صادرات ایران، پتروشیمی، صنایع فولادی و معدنی است

 20. معامله مسکن در بورس شدنی است؟

 21. قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص): مسکن مهر پردیس به ما واگذار نشده است

 22. لایحه بودجه ۹۸ به خاطر برخی اصلاحات یکشنبه به مجلس نمی‌آید

 23. سایپا از پنج‌شنبه پراید و تیبا پیش فروش می‌کند/ اعلام مکانیزم تعیین قیمت

 24. قاچاق سوخت طی دو ماه گذشته 2 میلیون لیتر در روز کاهش یافت

 25. فقط یک ماه از حقوق معوقه کارگران هفت‌تپه باقی مانده است

پربحث‌های دیروز

 1. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 2. دلار ۹ هزار تومان شد

 3. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 4. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 5. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 6. گزارش از خیابانی که در آن همه فروشنده دلار هستند: فردوسی باز شلوغ شد

 7. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 8. ورود هواپیما به ایران تسهیل می‌شود/ نیاز کشور به ۵۰۰ فروند هواپیما

 9. سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس: هنوز تصمیمی برای دو نرخی شدن و سهمیه‌بندی بنزین گرفته نشده است/ دولت‌ به موضوع بنزین سیاسی نگاه می‌کند نه اقتصادی

 10. درگیری دولتی‌ها با یاران اصلاح‎طلب بر سر دلار ۴۲۰۰ تومانی و رانت ۱۸ میلیارد دلاری

 11. چرا ارزش پول ملی کم شد؟

 12. قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص): مسکن مهر پردیس به ما واگذار نشده است

 13. لایحه بودجه ۹۸ به خاطر برخی اصلاحات یکشنبه به مجلس نمی‌آید

 14. سایپا از پنج‌شنبه پراید و تیبا پیش فروش می‌کند/ اعلام مکانیزم تعیین قیمت

 15. قاچاق سوخت طی دو ماه گذشته 2 میلیون لیتر در روز کاهش یافت

 16. فقط یک ماه از حقوق معوقه کارگران هفت‌تپه باقی مانده است

 17. روحانی کنجکاو قیمت ارز  

 18. آیا آب و برق سال آینده مجانی می‌شود؟   

 19. با اعلام بانک مرکزی؛ آمادگی شعب ارزی بانک ها و صرافی ها برای خرید ارز مردم

 20. معرفی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی بازار طب

 21. بانک مرکزی: شعب ارزی بانک‌ها و صرافی‌ها آماده خرید ارز هستند

 22. شاخص بورس تهران سقوط کرد

 23. حجتی: سازمان حمایت از مصرف کننده بر نرخ لبنیات و مرغ نظارت می‌کند

 24. سکه ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان شد

 25. ارز مسافرتی امروز چند؟

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 4. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 5. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 6. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 7. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 8. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 9. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 10. چند نکته در مورد بازار خودرو

 11. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 12. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 13. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 14. دلار ۹ هزار تومان شد

 15. روش جدید قیمت‌گذاری خودرو/ رئیس سازمان حمایت: برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم

 16. قیمت یک پرس سیب زمینی در فرودگاه مهرآباد

 17. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 18. آمریکا تحریم‌ها را بازگرداند و صادرات به ایران را ۷ برابر کرد

 19. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 20. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 21. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو غیرقانونی است؟

 22. مدعیان اقتصاد آزاد از چه چیز دفاع می‌کنند؟/ نرخ‌های بالای ارز، مالیات نامرئی و فقیرتر شدن قشر متوسط و ضعیف جامعه

 23. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 24. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 25. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

آخرین عناوین