امام‌جمعه خرمشهر: مسئولان نوکر مردم باشند، مردم از اسراف فاصله می‌گیرند

گروه سیاسی الف،   3970423076 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
امام‌جمعه خرمشهر: مسئولان نوکر مردم باشند، مردم از اسراف فاصله می‌گیرند

امام جمعه خرمشهر گفت: اعتقاد بنده از پیام مقام معظم رهبری این است که اگر امام جمعه در هنگام مشکلات در کنار مردم و مسوولان حضور داشته باشد، موجب دلگرمی می‌شود؛ این همان روحیه‌ای است که در دفاع مقدس توسط رهبر معظم انقلاب و روحانیون به نمایش گذاشته شد.

به گزارش فارس، روحیه جهادی و انقلابی او بر همه مشهود و آشکار است، مردی که پیش از آنکه زیاد سخن بگوید، عمل می‌کند و پیش از آنکه مردم را به کاری توصیه کند، خود او در ابتدا عمل کرده است. 

ساده زیستی، عبور و مرور بدون تشریفات، رابطه صمیمانه و بدون مرز با مردم، حضور مداوم در مناطق مختلف شهرستان، دفاع قاطع از مردم در مقابل ظلم و بی عدالتی، صریح و صادقانه سخن گفتن و خصلت‌های بیشمار دیگر از عواملی است که باعث شده است حجت الاسلام موسوی‌فر از جمله مسوولانی باشد که مردم به او عشق بورزند. 

تقدیر رهبر معظم انقلاب طی روزهای اخیر از امام جمعه خرمشهر مهر تاییدی بر فعالیت‌های جهادی، انقلابی و مردمی وی بود، به همین بهانه تصمیم گرفتیم که با حجت الاسلام موسوی‌فر گفتگوی صمیمانه‌ای را داشته باشیم.

به اعتقاد شما روحیه جهادی و تفکر انقلابی راهگشای مشکلات کنونی جامعه ما است؟

موسوی‌فر: من معتقد هستم که روحیه جهادی و تفکر انقلابی تنها راهی است که می‌تواند مشکلات و چالش‌های به اجرا گذاشته توسط نظام سلطه را حل کند، ما اکنون در یک پیچ تاریخی سختی قرار داریم و راهگشای این پیچ تاریخی روحیه جهادی است.

در کوهنوردی هر چقدر که به قله نزدیک می‌شویم، شرایط سخت می‌شود، ملت ما از دامنه شروع کرده و اکنون به قله نزدیک است، بر همین اساس دشمنان برای ضربه زدن به ما در حال کار هستند، پس تنها امری که می‌تواند ما را از این سختی‌ها نجات دهد، روحیه جهادی و تفکر انقلابی است.        

مقصود از روحیه جهادی چیست؟

موسوی‌فر: مدیریت جهادی به معنای تلاش بی‌وقفه و استفاده از تمام لحظات است، مقام معظم رهبری با وجود اینکه نزدیک به ۸۰ سال سن دارند، اما در طول شبانه‌روز کم استراحت می‌کنند، ایشان شب و روز خود را برای حل مشکلات مردم و کشور گذاشتند، این نمونه‌ای از یک مدیریت جهادی است.

در هر کجا که ما پیشرفت داشتیم، قطعا در آن روحیه جهادی حاکم بود، این روحیه در روزهای اخیر توسط قرارگاه خاتم الانبیاء به نمایش گذاشته شد، این قرارگاه با احداث خط غدیر۲ در اسرع وقت مشکل مردم را حل کرد، این نیز نمونه‌ای دیگر از روحیه جهادی و تفکر انقلابی است.

به نظر شما این روحیه در سال‌های اخیر کمرنگ شده است؟

موسوی‌فر: قطعا مدیریت جهادی در سال‌های اخیر کمرنگ شده است، البته در برخی موارد نیز مدیریت جهادی پررنگ است، در هر کجا که رهبر معظم انقلاب مدیریت مستقیم دارند، پیشتاز هستیم، نمونه آن بحث توان نظامی ما است، گروه‌های جهادی نمونه دیگر از روحیه جهادی است که در سال‌های اخیر پررنگ شده است، این جوانان در مناطق مختلف کشور وقت خود را می‌گذارند و برای حل مشکلات مردم تلاش می‌کنند.

اما برخی افراد در بدنه دولت فکرشان غربی است و به همین دلیل روحیه جهادی در وجود آنها نیست، دولت موفق دولتی است که چهار سال اول را کار کند و چهار سال دوم از اقدامات و کارهای خود بهره‌برداری کند، اما دولت کنونی در چهار سال اول نگاهش به بیرون از کشور و بحث برجام بود، برجامی که نتیجه آن هیچ بود، به همین دلیل است که دولت در چهار سال دوم با چالش‌های مختلف مواجه شد.

اگر مدیریت جهادی و تفکر انقلابی در بدنه دولت وجود داشت، اکنون این مشکلات در مقابل ما قرار نمی‌گرفت، بر همین اساس روحیه جهادی در قالب بدنه دولت خالی است.

به اعتقاد شما امام جمعه موفق چه ویژگی‌های دارد؟

موسوی‌فر: خیلی از ائمه جمعه کشور موفق هستند، اما رسانه‌ای نیستند، به این معنا که خود را در مقابل دوربین قرار نمی‌دهند، امام جمعه تبریز نمونه‌ای از امام جمعه موفق و دارای روحیه جهادی است، از این نمونه‌ها در کشور فراوان وجود دارد، اما خب رسانه‌ای نیستند، البته امام جمعه تبریز به یک دلیلی دوربین به سراغ او رفت، نه اینکه خود به سراغ دوربین برود، ما همچین نمونه‌هایی در کشور کم نداریم.

زمانی که ما در حوزه علمیه قم مشغول درس بودیم، یک خصلت همواره در ما نهادینه می‌شد و آن هم رعایت زی طلبگی است، اگر رفتار ائمه جمعه ما طلبگی و متناسب با اخلاق ناب محمدی(ص) باشد، قطعا امام جمعه موفق خواهند بود.

امام راحل توصیه می‌کردند که باید در کنار مردم بود و با آنها همراه شد، اگر امام جمعه در کنار مردم باشد، مشکلات آنها را از نزدیک می‌بیند و با آنها آشنا می‌شود و بر همین اساس قشرهای مختلف با او ارتباط برقرار می‌کنند، در کل هر امام جمعه‌ای که زی طلبگی را رعایت کند، امام جمعه موفقی خواهد بود.                                                  

از چه راه‌هایی با مردم ارتباط دارید؟

موسوی‌فر: بنده با مردم به صورت تلفنی، پیامک و در دفتر ارتباط دارم، علاوه بر این بسیاری از اوقات در کوچه و پس کوچه‌های شهر در کنار مردم و میان آنها هستم، خودم شخصا در روستاهای اطراف شهر حضور پیدا می‌کنم و مشکلات را رصد می‌کنم.

گاهی اوقات درب منازل را می‌زنم و با مردم هم‌صحبت می‌شوم، گاهی اوقات نیز در تک‌تک مغازه‌های یک منطقه حضور پیدا می‌کنم و به مغازه‌داران خداقوت می‌گویم و نظرات آنها را گوش می‌دهم، بنده سوار تاکسی، خط واحد، قطار و... می‌شوم و با مردم همراه می‌شوم و در جریان مشکلات آنها قرار می‌گیرم.

گاهی اوقات در محل پروژه‌های در دست اجرا حضور پیدا می‌کنم و وعده‌های مسوولان را پیگیری می‌کنم و با آنها تماس می‌گیرم، آنها در پاسخ به پیگیری‌های من اعلام می‌کنند که کار انجام شده است، در حالی که من در محل آن پروژه هستم و زمانی که آن مسوول مربوطه متوجه حضور من می‌شود، اظهار شرمندگی می‌کند.

بنده خودم به بازار می‌روم و شخصا خرید می‌کنم، این مطلب چندین فایده دارد، ابتدا در کنار مردم هستم و در مشکلات آنها را همراهی می‌کنم و سپس اینکه از قیمت‌ها کاملا اطلاع پیدا می‌کنم و متوجه خواهم شد که در کشور تا چه مقدار قیمت‌ها واقعی هستند.

شما تا چه مقدار بر مشکلات شهر اشراف دارید؟

موسوی‌فر: بنده چون با مسوولان و مردم در ارتباط هستم، از مشکلات و کمبودهای شهر اطلاع دارم، گاهی اوقات پیش از آن که مسوول مربوطه متوجه مشکل شود، بنده از آن مشکل مطلع می‌شوم.

از این جهت که بنده همراه مردم هستم و در میان آنها حضور پیدا می‌کنم، نسبت به مشکلات شهر اشراف دارم و آنها را بازگو و پیگیری می‌کنم و پیش از بسیاری از مسوولان مشکلات را مشاهده می‌کنم، در مسائلی چون ایام اربعین حسینی، راهیان‌نور، آسفالت محلات و موارد مختلف دیگری این مطلب کاملا مشهود و آشکار است.

از زندگی شخصی خودتان مقداری توضیح دهید؟

موسوی‌فر: من یک منزل در شهر قم دارم که چهار دانگ آن به نام من و دو دانگ آن به نام همسرم است، البته یک خانه دیگر نیز متعلق به دوست طلبه پاکستانی بنده است که چون قانون به او اجازه نمی‌دهند، به نام بنده به ثبت رسیده است، اما متعلق به او است.

بنده تمایل ندارم که از ظاهر منزل خودم صحبت کنم اما هر کسی دوست دارد، می‌تواند در منزل ما حضور پیدا کند و خود شخصا بیانگر وضعیت منزل باشد، بنده تلاش می‌کنم که زی طلبگی را رعایت کنم.                                               

فرزندان شما هم مانند فرزندان برخی از مسوولان «آقا‌زاده» هستند؟

موسوی‌فر: بنده ۶ فرزند دارم، ۳‌ تا از پسران من طلبه قم و مشغول درس خواندن هستند و یکی از فرزندان من نیز شغل آزاد دارد و دختران هم که به خانه همسر می‌روند.

۳ فرزند من طلبه هستند و طلبگی شغل نیست، هر کسی که در هر مکان مشاهده کرد که فرزندان من مشغول به کار هستند، اعلام کند.

اقدامات مردمی و جهادی شما موجب شد که رهبر معظم انقلاب برای قدردانی پیامی را صادر کنند، نظر شما چیست؟

موسوی‌فر: اعتقاد بنده از پیام مقام معظم رهبری این است که اگر امام جمعه در هنگام مشکلات در کنار مردم و مسوولان حضور داشته باشد، موجب دلگرمی می‌شود، این همان روحیه‌ای است که در دفاع مقدس توسط رهبر معظم انقلاب و روحانیون به نمایش گذاشته شد.

بنده به دلیل تخصصی که داشتم دقایقی کارگران را همراهی کردم، همراهی با آنها برای پیشبرد کار و فعالیت بود، باید ائمه جمعه در کنار مردم باشند تا هم دلگرمی و هم سرعت در کار حاصل شود.

با توجه به اقدامات شما به این نتیجه رسیدیم که مردم خرمشهر شما را خیلی دوست دارند، به اعتقاد شما این حس دوستی به چه علت است؟

موسوی‌فر: در مقطعی خبرنگار فرانسوی از امام راحل پرسید که چرا ملت ایران شما رو دوست دارند و به شما علاقه می‌ورزند، ایشان در پاسخ گفتند که من خادم مردم هستم و معمولا مردم خادم خود را دوست دارند.

بنده نیز نوکر و خادم مردم هستم، البته ادعا نمی‌کنم که نوکر خوبی هستم، اما تلاش می‌کنم که نوکر خوبی باشم و طبیعتا مردم نوکر و خادم خود را دوست دارند.                                     

حرف پایانی؟

موسوی‌فر: نکته اول خطاب به مسوولان است، حضور مردم در صحنه‌های مختلف مانند روز ۲۲ بهمن، روز قدس و... دلیل بر رضایت و عدم گله‌مندی آنها نیست، این بر اساس بزرگواری آنها است، مسوولان باید نوکر مردم باشند و آنها را تکریم کنند و به دنبال حل مشکلات مردم باشند، زمانی که یک شهروند به اداره‌ای مراجعه می‌کند، حتی اگر مسوولان قادر به حل مشکل نیستند، حداقل با چهره گشاده‌رو پاسخ بدهند و تلاش کنند که مشکل را حل کنند.

نکته دوم خطاب به مردم است، تقاضا من به تمام ملت ایران و هر کسی که این مصاحبه را می‌بیند و می‌خواند این است که در استفاده از نعمت‌ها دقت کنند، متاسفانه فرهنگ ما در استفاده از منابع زیرزمینی، روزمینی و نعمت‌ها اسراف‌گونه است، باید تلاش کنیم که از اسراف فاصله بگیریم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

sahatabar۴۳۲۸۴۸۱۱:۲۲:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۲۳
نقش دعوت عملی در سازندگی فرد و جامعه، بسیار مهم و موثر است، تا آنجا که حضرت امام صادق(ع)می ­فرماید: کونوا دعاه الناس بغیر السنتکم؛ با غیر زبان هایتان(دعوت عملی) مردم را دعوت کنید. و از حضرت امام علی(ع)چنین حکایت شده است: هر کس خویش را پیشوای دیگران قرار داد، باید اصلاح خویش را بر اصلاح دیگران مقدم بدارد و پیش از آن که مردم را با زبان خود دعوت نماید، با سیرت و رفتار خود دعوت کند.

پربحث‌های امروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 3. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 4. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 5. ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد

 6. مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت

 7. کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، ادامه تحریم آمریکا و انفعال اروپا/ سرانجام برجام چه خواهد شد؟

 8. نگاهی به مرگ محمد مرسی

 9. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 10. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 11. توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان

 12. پیکر محمد مرسی در شرق قاهره به خاک سپرده شد

 13. مکرون: تا 8 جولای فرصت داریم تا برای حفظ توافق هسته‌ای مذاکره کنیم

 14. همسان‌سازی حقوق کارکنان قراردادی و پیمانی در دستور کار دولت قرار دارد

 15. آلمان: همه باید اثبات کنند که خواستار جنگ نیستند

 16. تصاویر خشن ترین ورزش جهان  

 17. منابع مصری: تماس‌هایی بین ایران و مصر درباره تحولات منطقه در جریان است

 18. شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

 19. عذرخواهی شهردار تهران از مردم بابت شلوغی اتوبوس‌ها/ واکنش حناچی به اخباری مبنی بر تعدیل و استعفا در شهرداری

 20. قانونگرایی ساده‌انگارانه؟!

 21. جزئیات جدیدترین ضربه وزارت اطلاعات به شبکه‌ جاسوسی سیا/ انهدام شبکه «رُتیل‌های سایبری آمریکا»+ فیلم

 22. تعدادی از بازنشستگان مقابل مجلس تجمع کردند

 23. محسنی اژه‌ای خبر داد: صدور حکم انفصال از خدمت برای ۶۰ قاضی/ محاکمه ۸۲۵ مفسد اقتصادی/ دیدار رئیسی با سفرای خارجی

 24. دسترسی سریع به منابع مالی با اصلاح نظام یارانه‌ها در کنار تامین حداقل معیشت مردم

 25. اصابت موشک به پادگان نیروهای آمریکایی در بغداد

پربحث‌های دیروز

 1. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 2. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 3. محمد مُرسی رئیس جمهور برکنارشده مصر فوت کرد

 4. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 5. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 6. ماکرون: ایران در قبال برجام صبور و مسئول باشد

 7. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 8. واکنش دولت آلمان به اظهارات سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

 9. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 10. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 11. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 12. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 13. سخنگوی قوه قضاییه خبر داد: دستور رئیسی برای بررسی قصور احتمالی در مورد قتل اخیر در زندان تهران بزرگ

 14. درخواست از مردم برای مدیریت مصرف برق/افزایش۱۰۰۰مگاواتی مصرف

 15. انگلیس: همه گزینه‌ها را در برابر ایران بررسی می‌کنیم

 16. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 17. اطلاعیه سازمان زندان‌ها درباره جزئیات قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه

 18. اردوغان: رحمت خداوند بر برادر شهید ما محمد مرسی باد

 19. واکنش سرخپوشان به خبر جدایی برانکو از پرسپولیس

 20. موگرینی: هدف ما حفظ برجام است/ملاک ارزیابی ما گزارشهای آژانس است

 21. چرا در کوچه‌ها و پارک‌ها درخت میوه نمی‌کاریم؟   

 22. واکنش‌های بین‌المللی به عبور قریب‌الوقوع ایران از سقف 300 کیلویی اورانیوم

 23. ترامپ، چین را به روسیه و ایران نزدیک می‌کند؟

 24. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 25. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 4. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 5. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 6. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 7. پرستو یا آشیانه!؟

 8. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 9. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 10. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 11. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 12. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 13. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 14. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 15. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 16. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 17. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 18. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 19. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 20. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 21. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

 22. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 23. تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس   

 24. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 25. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

پربحث‌های امروز

 1. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 2. جهانگیری: دولت برای مقاومت در برابر فشارها برنامه دارد

 3. علی علیزاده: اگر نابغه‌ای همچون امام خمینی نبود انقلاب اسلامی یکساله نمی‌شد

 4. جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟

 5. روحانی: طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم‌تجربه هستند/ باید در برابر بدخواهان‌ ایستادگی کنیم

 6. سردار سلیمانی: شما آمریکایی‌ها ریاض و عربستان را زیر آتش قرار دادید+ فیلم

 7. شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است

 8. قانونگرایی ساده‌انگارانه؟!

 9. جزئیات جدیدترین ضربه وزارت اطلاعات به شبکه‌ جاسوسی سیا/ انهدام شبکه «رُتیل‌های سایبری آمریکا»+ فیلم

 10. تعدادی از بازنشستگان مقابل مجلس تجمع کردند

 11. جلیلی: از بین بردن فشار اقتصادی آمریکا با مقاومت حاصل می‌شود

 12. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: مذاکره مجدد با آمریکا‌ ‌منطقی و عقلانی نیست/در برابر تحریم‌ها باید مقاومت کرد‌

 13. اختصاصی/ مدیرکل روابط عمومی مجلس تغییر کرد/ پاک آیین جایگزین کیایی شد

 14. ۹ سند همکاری بین ایران و روسیه به امضا رسید

 15. جهانگیری: ‌آژانس هسته‌ای ۱۴ بار عمل به تعهدات ایران را تایید کرد‌‌

 16. ۲۱۰ نماینده مجلس از مواضع رهبر انقلاب در دیدار نخست‌وزیر ژاپن حمایت کردند

 17. شمخانی: خروج آمریکا از برجام و بی عملی اروپا، مانع گفت‌وگو برای رفع چالش‌هاست

 18. مصباحی مقدم: آمریکا می‌خواهد با پیوستن ایران به FATF، راه‌های دور زدن تحریم‌ها را ببندد

 19. واکنش معاون نیروی زمینی سپاه به حضور ناوهای آمریکایی در خلیج فارس

 20. زمان دقیق ثبت‌نام از کاندیداهای انتخابات مجلس مشخص شد

 21. انتقاد تند عباس عبدی از نقش اصلاح‌طلبان در ماجرای نجفی

 22. دانشگاه آزاد در حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم تحقیقات مقصر است

 23. عرف: از وزارت کشور ۵۰ نفر برای شرکت در انتخابات مجلس استعفا داده اند

 24. حاجی: دولت قانون رفع انحصار در فضای کسب و کار را اجرا نمی‌کند/ لاریجانی:پیگیری می‌کنیم

 25. «چرنوبیل» یا دومینوی فروپاشی؟!      

پربحث‌های دیروز

 1. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 2. جوابیه علی مطهری به الف/ پیگیری قتل شیرمحمدعلی در قوه قضاییه/ انتقاد از سفر خانوادگی معاون وزیر به آمریکا در پوشش سفر کاری

 3. نمایندگان مجلس از وضعیت مسکن خود در تهران می گویند/ نمایندگان توان اجاره منزل را ندارند

 4. با این سوابق حسینی چه کنیم؟

 5. آیا در رآکتور اراک سیمان ریخته‌اند؟  

 6. بیانیه‌ای برای ترامپ! / نسخه ضد ایرانی تسلیم

 7. کمالوندی در پاسخ به الف: اگر لازم باشد غنی سازی بیشتر از ۲۰ درصد را هم انجام می‌دهیم/ تا ۶ تیر از سقف ۳۰۰کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کنیم

 8. اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 9. روحانی: فرصت اروپا برای جبران کوتاه است/ از بین رفتن برجام به نفع منطقه و جهان نیست

 10. کواکبیان: مردم ایران حواسشان به پیروی انگلیس از آمریکا است

 11. واکنش آذری جهرمی به دریافت کارت زرد از مجلس+ عکس

 12. موسوی: انفجار نفتکش‌های ژاپنی می‌تواند کار تیم B باشد/ پس از ۶۰ روز گام بعدی محکم‌تر خواهد بود

 13. انتشار تصاویر دیده نشده از عملیات لیله‌القدر سپاه علیه داعش برای نخستین بار  

 14. روایتی از یک دورهمی سیاسی با حضور چهره های اصولگرا و اصلاح طلب

 15. اعلام زمان برگزاری اجلاسیه خبرگان

 16. فرمانده کل ارتش: توجه به امر آموزش در نیروهای مسلح یک فریضه است

 17. قدردانی نمایندگان مجلس از مواضع اخیر رهبر انقلاب در برابر آمریکا

 18. شمخانی : بزودی مستندات کشف و نابودی یکی از پیچیده ترین شبکه های سایبری و جاسوسی سازمان سیا را منتشر می‌کنیم

 19. ذوالنور: اروپا در برجام اقدامی نکند، خروج از NPT در دستور کار قرار می‌گیرد

 20. سه فقره شکایت زنگنه از نماینده مجلس/ خادمی: اسناد و مدارک تخلفات زنگنه را منتشر می‌کنم

 21. امیدی‌ها و اصلاح‌طلبان موفق در آبستراکسیون، ناموفق در توجیه افکار عمومی

 22. کانون وکلا یا پیاده‌نظام دشمنان ایران؟!

 23. تکلیف مجلس به دولت برای ارائه گزارش سالیانه به پارلمان

 24. «مقاومت» یا «سازش»؛ کدام‌یک به جنگ منتهی می‌شود؟

 25. واکنش سردار باقری به حادثه اخیر نفتکش‌ها در دریای عمان: اگر کار ایران بود با شجاعت قبول می‌کردیم

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 3. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 4. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 5. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 6. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 7. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند+ اطلاعیه سازمان زندان‌ها

 8. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 9. مجلسی این‌چنینم آرزوست

 10. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 11. دیدار رهبری و نخست‌وزیر ژاپن؛ ۶ درخواست و ۶ پاسخ

 12. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 13. احیای ظرفیت ضدفساد با اجرای قانون «از کجا آورده‌ای؟»

 14. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 15. مشکل گزارش مردمی بی‌حجابی به روایت عباس عبدی/ نحوه نظارت مجلس خبرگان بر عملکرد رهبری/ ضرغامی: هیچ وقت با قدم زدن ظریف با کری کنار نمی‌آیم

 16. خبرخوش درباره افزایش حقوق کارمندان

 17. درباره معادله دروغینی به اسم «یا جنگ یا مذاکره»

 18. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: از راننده اسنپ، سوپرمن نسازید/ تناقض در حرف و عمل رامبد جوان/ آقای وزیر نیرو، نمک به زخم مردم نپاشید

 19. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 20. ضرغامی: آقای روحانی شما در فرماندهی خودت در دولت مشکل داری/ رئیس جمهور حاضر به استفاده از تجربیات دیگران نیست

 21. توضیحات وزیر نیرو درباره مصاحبه جنجالی‌اش: نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند

 22. راز یک شعف

 23. چه کسانی برای ملکه بریتانیا در ایران تولد گرفتند؟ +عکس

 24. ناگفته‌هایی جدید از زندگی نجفی؛ میترا استاد همه تماس‌های نجفی را کنترل می‌کرد/ نجفی گفت می‌خواهد برای همیشه کنار استاد زندگی کند!

 25. واکنش کاربران توییتر به سخنان وزیر امور خارجه آلمان در تهران/ ماس؛ ما سیب زمینی هستیم/ آلمان و ژاپن به دنبال میانجیگری نیستند/ ایران ساکت نمی‌ماند

آخرین عناوین