امام‌جمعه خرمشهر: مسئولان نوکر مردم باشند، مردم از اسراف فاصله می‌گیرند

گروه سیاسی الف،   3970423076 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

امام جمعه خرمشهر گفت: اعتقاد بنده از پیام مقام معظم رهبری این است که اگر امام جمعه در هنگام مشکلات در کنار مردم و مسوولان حضور داشته باشد، موجب دلگرمی می‌شود؛ این همان روحیه‌ای است که در دفاع مقدس توسط رهبر معظم انقلاب و روحانیون به نمایش گذاشته شد.

امام‌جمعه خرمشهر: مسئولان نوکر مردم باشند، مردم از اسراف فاصله می‌گیرند

به گزارش فارس، روحیه جهادی و انقلابی او بر همه مشهود و آشکار است، مردی که پیش از آنکه زیاد سخن بگوید، عمل می‌کند و پیش از آنکه مردم را به کاری توصیه کند، خود او در ابتدا عمل کرده است. 

ساده زیستی، عبور و مرور بدون تشریفات، رابطه صمیمانه و بدون مرز با مردم، حضور مداوم در مناطق مختلف شهرستان، دفاع قاطع از مردم در مقابل ظلم و بی عدالتی، صریح و صادقانه سخن گفتن و خصلت‌های بیشمار دیگر از عواملی است که باعث شده است حجت الاسلام موسوی‌فر از جمله مسوولانی باشد که مردم به او عشق بورزند. 

تقدیر رهبر معظم انقلاب طی روزهای اخیر از امام جمعه خرمشهر مهر تاییدی بر فعالیت‌های جهادی، انقلابی و مردمی وی بود، به همین بهانه تصمیم گرفتیم که با حجت الاسلام موسوی‌فر گفتگوی صمیمانه‌ای را داشته باشیم.

به اعتقاد شما روحیه جهادی و تفکر انقلابی راهگشای مشکلات کنونی جامعه ما است؟

موسوی‌فر: من معتقد هستم که روحیه جهادی و تفکر انقلابی تنها راهی است که می‌تواند مشکلات و چالش‌های به اجرا گذاشته توسط نظام سلطه را حل کند، ما اکنون در یک پیچ تاریخی سختی قرار داریم و راهگشای این پیچ تاریخی روحیه جهادی است.

در کوهنوردی هر چقدر که به قله نزدیک می‌شویم، شرایط سخت می‌شود، ملت ما از دامنه شروع کرده و اکنون به قله نزدیک است، بر همین اساس دشمنان برای ضربه زدن به ما در حال کار هستند، پس تنها امری که می‌تواند ما را از این سختی‌ها نجات دهد، روحیه جهادی و تفکر انقلابی است.        

مقصود از روحیه جهادی چیست؟

موسوی‌فر: مدیریت جهادی به معنای تلاش بی‌وقفه و استفاده از تمام لحظات است، مقام معظم رهبری با وجود اینکه نزدیک به ۸۰ سال سن دارند، اما در طول شبانه‌روز کم استراحت می‌کنند، ایشان شب و روز خود را برای حل مشکلات مردم و کشور گذاشتند، این نمونه‌ای از یک مدیریت جهادی است.

در هر کجا که ما پیشرفت داشتیم، قطعا در آن روحیه جهادی حاکم بود، این روحیه در روزهای اخیر توسط قرارگاه خاتم الانبیاء به نمایش گذاشته شد، این قرارگاه با احداث خط غدیر۲ در اسرع وقت مشکل مردم را حل کرد، این نیز نمونه‌ای دیگر از روحیه جهادی و تفکر انقلابی است.

به نظر شما این روحیه در سال‌های اخیر کمرنگ شده است؟

موسوی‌فر: قطعا مدیریت جهادی در سال‌های اخیر کمرنگ شده است، البته در برخی موارد نیز مدیریت جهادی پررنگ است، در هر کجا که رهبر معظم انقلاب مدیریت مستقیم دارند، پیشتاز هستیم، نمونه آن بحث توان نظامی ما است، گروه‌های جهادی نمونه دیگر از روحیه جهادی است که در سال‌های اخیر پررنگ شده است، این جوانان در مناطق مختلف کشور وقت خود را می‌گذارند و برای حل مشکلات مردم تلاش می‌کنند.

اما برخی افراد در بدنه دولت فکرشان غربی است و به همین دلیل روحیه جهادی در وجود آنها نیست، دولت موفق دولتی است که چهار سال اول را کار کند و چهار سال دوم از اقدامات و کارهای خود بهره‌برداری کند، اما دولت کنونی در چهار سال اول نگاهش به بیرون از کشور و بحث برجام بود، برجامی که نتیجه آن هیچ بود، به همین دلیل است که دولت در چهار سال دوم با چالش‌های مختلف مواجه شد.

اگر مدیریت جهادی و تفکر انقلابی در بدنه دولت وجود داشت، اکنون این مشکلات در مقابل ما قرار نمی‌گرفت، بر همین اساس روحیه جهادی در قالب بدنه دولت خالی است.

به اعتقاد شما امام جمعه موفق چه ویژگی‌های دارد؟

موسوی‌فر: خیلی از ائمه جمعه کشور موفق هستند، اما رسانه‌ای نیستند، به این معنا که خود را در مقابل دوربین قرار نمی‌دهند، امام جمعه تبریز نمونه‌ای از امام جمعه موفق و دارای روحیه جهادی است، از این نمونه‌ها در کشور فراوان وجود دارد، اما خب رسانه‌ای نیستند، البته امام جمعه تبریز به یک دلیلی دوربین به سراغ او رفت، نه اینکه خود به سراغ دوربین برود، ما همچین نمونه‌هایی در کشور کم نداریم.

زمانی که ما در حوزه علمیه قم مشغول درس بودیم، یک خصلت همواره در ما نهادینه می‌شد و آن هم رعایت زی طلبگی است، اگر رفتار ائمه جمعه ما طلبگی و متناسب با اخلاق ناب محمدی(ص) باشد، قطعا امام جمعه موفق خواهند بود.

امام راحل توصیه می‌کردند که باید در کنار مردم بود و با آنها همراه شد، اگر امام جمعه در کنار مردم باشد، مشکلات آنها را از نزدیک می‌بیند و با آنها آشنا می‌شود و بر همین اساس قشرهای مختلف با او ارتباط برقرار می‌کنند، در کل هر امام جمعه‌ای که زی طلبگی را رعایت کند، امام جمعه موفقی خواهد بود.                                                  

از چه راه‌هایی با مردم ارتباط دارید؟

موسوی‌فر: بنده با مردم به صورت تلفنی، پیامک و در دفتر ارتباط دارم، علاوه بر این بسیاری از اوقات در کوچه و پس کوچه‌های شهر در کنار مردم و میان آنها هستم، خودم شخصا در روستاهای اطراف شهر حضور پیدا می‌کنم و مشکلات را رصد می‌کنم.

گاهی اوقات درب منازل را می‌زنم و با مردم هم‌صحبت می‌شوم، گاهی اوقات نیز در تک‌تک مغازه‌های یک منطقه حضور پیدا می‌کنم و به مغازه‌داران خداقوت می‌گویم و نظرات آنها را گوش می‌دهم، بنده سوار تاکسی، خط واحد، قطار و... می‌شوم و با مردم همراه می‌شوم و در جریان مشکلات آنها قرار می‌گیرم.

گاهی اوقات در محل پروژه‌های در دست اجرا حضور پیدا می‌کنم و وعده‌های مسوولان را پیگیری می‌کنم و با آنها تماس می‌گیرم، آنها در پاسخ به پیگیری‌های من اعلام می‌کنند که کار انجام شده است، در حالی که من در محل آن پروژه هستم و زمانی که آن مسوول مربوطه متوجه حضور من می‌شود، اظهار شرمندگی می‌کند.

بنده خودم به بازار می‌روم و شخصا خرید می‌کنم، این مطلب چندین فایده دارد، ابتدا در کنار مردم هستم و در مشکلات آنها را همراهی می‌کنم و سپس اینکه از قیمت‌ها کاملا اطلاع پیدا می‌کنم و متوجه خواهم شد که در کشور تا چه مقدار قیمت‌ها واقعی هستند.

شما تا چه مقدار بر مشکلات شهر اشراف دارید؟

موسوی‌فر: بنده چون با مسوولان و مردم در ارتباط هستم، از مشکلات و کمبودهای شهر اطلاع دارم، گاهی اوقات پیش از آن که مسوول مربوطه متوجه مشکل شود، بنده از آن مشکل مطلع می‌شوم.

از این جهت که بنده همراه مردم هستم و در میان آنها حضور پیدا می‌کنم، نسبت به مشکلات شهر اشراف دارم و آنها را بازگو و پیگیری می‌کنم و پیش از بسیاری از مسوولان مشکلات را مشاهده می‌کنم، در مسائلی چون ایام اربعین حسینی، راهیان‌نور، آسفالت محلات و موارد مختلف دیگری این مطلب کاملا مشهود و آشکار است.

از زندگی شخصی خودتان مقداری توضیح دهید؟

موسوی‌فر: من یک منزل در شهر قم دارم که چهار دانگ آن به نام من و دو دانگ آن به نام همسرم است، البته یک خانه دیگر نیز متعلق به دوست طلبه پاکستانی بنده است که چون قانون به او اجازه نمی‌دهند، به نام بنده به ثبت رسیده است، اما متعلق به او است.

بنده تمایل ندارم که از ظاهر منزل خودم صحبت کنم اما هر کسی دوست دارد، می‌تواند در منزل ما حضور پیدا کند و خود شخصا بیانگر وضعیت منزل باشد، بنده تلاش می‌کنم که زی طلبگی را رعایت کنم.                                               

فرزندان شما هم مانند فرزندان برخی از مسوولان «آقا‌زاده» هستند؟

موسوی‌فر: بنده ۶ فرزند دارم، ۳‌ تا از پسران من طلبه قم و مشغول درس خواندن هستند و یکی از فرزندان من نیز شغل آزاد دارد و دختران هم که به خانه همسر می‌روند.

۳ فرزند من طلبه هستند و طلبگی شغل نیست، هر کسی که در هر مکان مشاهده کرد که فرزندان من مشغول به کار هستند، اعلام کند.

اقدامات مردمی و جهادی شما موجب شد که رهبر معظم انقلاب برای قدردانی پیامی را صادر کنند، نظر شما چیست؟

موسوی‌فر: اعتقاد بنده از پیام مقام معظم رهبری این است که اگر امام جمعه در هنگام مشکلات در کنار مردم و مسوولان حضور داشته باشد، موجب دلگرمی می‌شود، این همان روحیه‌ای است که در دفاع مقدس توسط رهبر معظم انقلاب و روحانیون به نمایش گذاشته شد.

بنده به دلیل تخصصی که داشتم دقایقی کارگران را همراهی کردم، همراهی با آنها برای پیشبرد کار و فعالیت بود، باید ائمه جمعه در کنار مردم باشند تا هم دلگرمی و هم سرعت در کار حاصل شود.

با توجه به اقدامات شما به این نتیجه رسیدیم که مردم خرمشهر شما را خیلی دوست دارند، به اعتقاد شما این حس دوستی به چه علت است؟

موسوی‌فر: در مقطعی خبرنگار فرانسوی از امام راحل پرسید که چرا ملت ایران شما رو دوست دارند و به شما علاقه می‌ورزند، ایشان در پاسخ گفتند که من خادم مردم هستم و معمولا مردم خادم خود را دوست دارند.

بنده نیز نوکر و خادم مردم هستم، البته ادعا نمی‌کنم که نوکر خوبی هستم، اما تلاش می‌کنم که نوکر خوبی باشم و طبیعتا مردم نوکر و خادم خود را دوست دارند.                                     

حرف پایانی؟

موسوی‌فر: نکته اول خطاب به مسوولان است، حضور مردم در صحنه‌های مختلف مانند روز ۲۲ بهمن، روز قدس و... دلیل بر رضایت و عدم گله‌مندی آنها نیست، این بر اساس بزرگواری آنها است، مسوولان باید نوکر مردم باشند و آنها را تکریم کنند و به دنبال حل مشکلات مردم باشند، زمانی که یک شهروند به اداره‌ای مراجعه می‌کند، حتی اگر مسوولان قادر به حل مشکل نیستند، حداقل با چهره گشاده‌رو پاسخ بدهند و تلاش کنند که مشکل را حل کنند.

نکته دوم خطاب به مردم است، تقاضا من به تمام ملت ایران و هر کسی که این مصاحبه را می‌بیند و می‌خواند این است که در استفاده از نعمت‌ها دقت کنند، متاسفانه فرهنگ ما در استفاده از منابع زیرزمینی، روزمینی و نعمت‌ها اسراف‌گونه است، باید تلاش کنیم که از اسراف فاصله بگیریم.

دیدگاه کاربران

sahatabar۴۳۲۸۴۸۱۱:۲۲:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۲۳
نقش دعوت عملی در سازندگی فرد و جامعه، بسیار مهم و موثر است، تا آنجا که حضرت امام صادق(ع)می ­فرماید: کونوا دعاه الناس بغیر السنتکم؛ با غیر زبان هایتان(دعوت عملی) مردم را دعوت کنید. و از حضرت امام علی(ع)چنین حکایت شده است: هر کس خویش را پیشوای دیگران قرار داد، باید اصلاح خویش را بر اصلاح دیگران مقدم بدارد و پیش از آن که مردم را با زبان خود دعوت نماید، با سیرت و رفتار خود دعوت کند.

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 2. "دیپلماسی بنزین"، نمادی از بی اعتنایی به تهدیدات آمریکا

 3. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 4. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 5. آیا فلسطینی‌ها زمین‌هایشان را به یهودیان فروختند؟

 6. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 7. اسکورت نفتکش «فارست» توسط هواپیماها و ناوهای جنگی ونزوئلا

 8. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 9. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 10. امروز تهرانی‌ها سورپرایز شدند!

 11. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 12. جمعیت جوان، کرونا را شکست می‌دهد

 13. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 14. فطر و اعیاد مذهبی؛ آیا مسابقه شادمانی عمومی کافی است؟

 15. چرا فرزندآوری کم شده/ آیا جامعه هم پیر می‌شود؟

 16. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 17. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

 18. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 19. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 20. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 21. ریشه قتل دختر ۱۴ ساله تالشی اختلافات مذهبی نیست

 22. غیزانیه از نمای نزدیک

 23. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 24. وامی‌ برای آشنا، آشنایی برای وام !

 25. قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد/پراید ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان+جدول

پربحث‌های هفته

 1. وقتی مردم مانند رییس مجلس دهم فکر نمی‌کنند...

 2. کارناوال نفتکش های ایرانی در اقیانوس ها

 3. نامه احمد توکلی به روحانی: برای نجات کشور پیروی از اقتصاد آزاد را کنار بگذارید

 4. شاخ «غول» هم شکستنی است...

 5. درد کهنه غیزانیه، «امنیتی» نیست

 6. مجلس تراز انقلاب و حق مسکن یازده میلیونی؟!

 7. مجلس خدمت یا مجلس قدرت؟!

 8. تلفاتی سنگین‌تر از تلفات جنگ بر دوش ایالات متحده

 9. واکنش «آشنا» به توئیت «محسن رضایی» درباره غیزانیه

 10. پایان ریاست لاریجانی با تقدیر روحانی/جدال توییتری نادران و آشنا/زیباکلام: هیچ‌کس به جهانگیری و هاشمی رای نمی‌دهد

 11. رهبر انقلاب: در عدالت نمره مطلوب به دست نیاورده‌ایم/ مجلس متعهد به وظایف، نقطه امید مردم و اتکاء مجریان است

 12. دو نشست معنادار توسط قالیباف و حاجی بابایی/ حیاط خلوت نمایندگان دوره دهم/ دلیل حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری

 13. توضیح میرسلیم درباره مصاحبه با بی‌بی‌سی

 14. رهبر انقلاب: وضعیت رژیم صهیونیستی در آینده‌ سخت‌تر خواهد شد/ فلسطین قابل فراموش شدن نیست

 15. جزئیات عملکرد شبکه فساد خودرویی با مشارکت ۲ نماینده مجلس و مدیرعامل وقت سایپا

 16. لطفاً مردم را پشت درهای مجلس نگه ندارید

 17. رای قاطع نمایندگان به ریاست قالیباف/ اعضای هئیت رئیسه مجلس یازدهم مشخص شدند

 18. محمد عزیزی بازداشت شد

 19. گزینه‌های نهایی فراکسیون انقلاب برای هیئت رئیسه/دیدار امام جمعه اهواز با نوجوانی از غیزانیه/روایت روزنامه اصلاح‌طلب از ائتلاف طرفداران احمدی‌نژاد با پایداری‌/دولت نگران مجلس است؟

 20. رشوه ۶۵ میلیارد تومانی به نماینده مجلس برای جلوگیری از یک طرح

 21. واکنش حسین شریعتمداری به ادعای فلاحت‌پیشه؛ آمریکا که ارزان‌تر حساب کرده بود!

 22. اقتدار در دریای کارائیب؛ صدای پای ایران در حیاط خلوت آمریکا

 23. ادعای دوگانه قالیباف - نیکزاد/رأی آذری‌زبان‌ها سرنوشت‌ساز شد

 24. معروف‌ترین چهره سیاسی که اختتامیه مجلس را ندید+ عکس

 25. اسامی نامزدهای ریاست و نواب رئیس مجلس یازدهم مشخص شد

آخرین عناوین