فلسفه جیب ‌بری ترامپ!

محمد کاظم انبارلویی،   3970422162 ۱۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
فلسفه جیب ‌بری ترامپ!

ترامپ در هر نشست جهانی با تردستی جیب شرکای جهانی خود را می زند، در همین نشست ناتو مدام به جیب دولت آلمان و دیگر شرکا و رفقای خود نگاه می کرد. اظهارات او علیه مرکل و اینکه باید دولت های اروپایی برای ناتو هزینه کنند نشان داد آمریکا حاضر نیست در حفاظت از آلمان و فرانسه روند گذشته را ادامه دهد. ترامپ گفت: آنها باید بخش‌هایی از هزینه‌های ناتو را پرداخت کنند.

ترامپ پیش از این هم در نشست جی هفت با اعلام جنگ تعرفه‌ها رسما اعلام کرد؛ برای جبران بخش عظیمی از هزینه‌های دولت آمریکا مجبور است بر کالاهای وارداتی از سوی شرکای تجاری خود تعرفه‌های سنگین‌تری را وضع کند. او در ملاقات با سران عرب و قارون‌های خلیج‌ فارس نیز به آنها گفته بود که هزینه های دفاعی خود را باید بیش از پیش به آمریکا پرداخت کنند. هزینه های نظامی آمریکا که عمدتا صرف قدرت طلبی‌ و قدرت‌نمایی‌های کاذب می شود، بار عظیمی را بر دوش مالیات دهندگان آمریکایی گذاشته است .

آنها به این نتیجه رسیده اند که هر سال هزینه 700 میلیارد دلاری برای نشان دادن ضخامت بازوی واشنگتن، حماقت است. به همین دلیل ترامپ صریحا رهبران کاخ سفید قبل از خود را احمق نامیده است که میلیاردها دلار هزینه نظامی در غرب آسیا کرده اند اما نتیجه‌ای مطمئن و امن نگرفته‌اند. اساسا او در انتخابات بیشترین رای را از آمریکایی‌هایی گرفت که مخالف جنگ بودند و هزینه‌های بی حد و حصر نظامی واشنگتن را بر نمی‌تابیدند.


اوضاع داخلی آمریکا بر حسب گزارش های رسمی و غیر رسمی خوب نیست، ثروتمندترین کشور جهان توسط بدهکارترین دولت جهان اداره می شود.
وخامت اوضاع در واشنگتن طوری است که دولت کنونی برای رهایی از وضع موجود حاضر شده است عطای رهبری جهان و اداره جامعه جهانی و زعامت آن را به لقایش ببخشد و قدری نگاه به داخل داشته باشد. به قول سندرز 300 میلیون زیرساخت در آمریکا در حال فروریزی است. به همین دلیل تمام قول و قرارها و پیمان‌های آمریکایی اعم از اقتصادی و نظامی با جهان، لرزان و زیر سوال است. صداهایی که از واشنگتن به گوش می‌رسد جالب است، باید آنها را رصد کرد و یک خوانش جدید از سرنوشت سرمایه‌داری و لیبرالیسم در این خطه ارائه داد.


مرتب شنیده می شود آمریکا از یونسکو خارج شد، از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد ، آمریکا دیگر حاضر نیست به تعهدات مالی خود به سازمان ملل عمل کند. آمریکا تهدید به خروج از ناتو کرد. از پیمان گات خارج می‌شود، فلان پیمان و بهمان قرارداد را زیر پا می‌گذارد و... این رفتار حقوقی و دیپلماتیک قدری عجیب است که جیغ متحدان او را هم درآورده است.


آمریکا به رشد اقتصادی چین حسد می ورزد، روسیه را همچنان رقیب اصلی قدرت نظامی خود می‌داند، با آنکه روس‌ها را بردند به خیمه جی 8 اما با وضع تحریم‌ها و به هم خوردن ماه عسل به خاطر دعوای شبه جزیره کریمه، مسکو را از جی 8 اخراج کردند. اوضاع آمریکا خوب نیست. فقر و فلاکت نهان و آشکاری در این کشور ثروتمند وجود دارد که حتی رهبران کاخ سفید و کنگره نمی توانند طعم تلخ آن را در مذاق خود پنهان کنند.


دو هفته پیش در آمریکا یک گزارش از سوی پروفسور فیلیپ آستن، گزارشگر ویژه سازمان ملل منتشر شد که تکان دهنده است. وی که بر اساس قطعنامه 3519 شورای حقوق بشر این گزارش را تهیه کرده است، می گوید: 44 میلیون نفر در آمریکا زیر خط فقر زندگی می‌کنند. 5/18 میلیون نفر از این تعداد زیر فقر شدید و 3/5 میلیون نفر در شرایط فقر مطلق زندگی می‌کنند.


او که از 5 ایالت کالیفرنیا، آلاباما، جورجیا، پورتوریکو، ویرجینیای غربی و واشنگتن دی سی بازدید و گزارش تهیه کرده بود، گفته است :
553742 نفر در آمریکا بی‌خانمان هستند و بر اساس آمارهای رسمی این تعداد در فقر فلاکت‌ باری به سر می برند. رهبران آمریکا حتی اگر دلشان هم برای این جمعیت میلیونی نسوخته باشد اما حداقل چشمان سیاست ‌زده آنها به رای این جماعت در انتخابات کنگره و ریاست جمهوری که هست. لذا باید کاری برای آنها بکنند. قوه عاقله ‌ای که پشت حرف‌های به ظاهر لات منشانه ترامپ در محافل داخل و خارجی وجود دارد که به وی دیکته می‌کند؛ "تو فقط دو ماموریت بیشتر نداری؛ 1- درآمد دولت را به هر بهانه‌ای بالا ببر 2- هزینه‌های غیر ضرور از جمله نظامی و اقتصادی را با جیب‌بری از شرکا کاهش بده."


آمریکایی‌ها بر اساس این راهبرد، رمق راه‌اندازی یک جنگ نه در غرب آسیا و نه در هیچ جای دنیا را ندارند. دلیل رفتن ترامپ به پیونگ یانگ برای دست بوسی رئیس جمهور کره شمالی هم همین بود. آمریکایی‌ها حداکثر در حد ضرورت اگر تهدیدی در هر جای دنیا از جمله غرب آسیا احساس کنند به جنگ نیابتی روی می آوردند و آخر هم اگر ببینند هوا پس است عقب می نشینند.


دلیل عقب‌ نشینی آنها در عراق و عربستان و ترک برخی سیاست‌های ماجراجویانه در این منطقه همین است. بعید نیست با اوج گیری مشکلات داخلی آمریکا آنها بساط ناوگان و حضور نظامی خود در برخی نقاط جهان را جمع کنند. کما اینکه ترامپ در سفر به کره شمالی از توقف مانورها و ترک نیروهایش از شبه جزیره کره خبر داده بود.
آمریکا امروز بیش از هر زمان ضعیف تر و ضربه‌پذیرتر شده است .


تهدید رئیس جمهور ما در بستن تنگه هرمز در صورت ادامه شرارت آمریکا ریشه در چنین درکی دارد. آمریکای امروز نه قابل تکیه است نه قابل اعتماد، و از همه مهم‌تر نه قابل اعتناء!
نگاه نظام به شرق و تحکیم روابط راهبردی با چین و روسیه محصول چنین درکی است. امپراتوری آمریکا در حال فروپاشی است، کمااینکه امپراتوری شوروی فرو پاشید. طی چند دهه اخیر هیچ اثر تئوریک از فیلسوفان غربی برای سرپا نگه ‌داشتن تفکر لیبرالیسم و آرمان‌های سرمایه‌ داری غربی ارائه نشده است، کفگیر آنها به ته دیگ نظریه پردازی‌های فریبنده قرن گذشته خورده است. فیلسوفان غربی هیچ حرفی برای سرپا نگه داشتن ارزش‌های مدرنیسم و پسامدرنیسم ندارند. بعد از این باید آموزه‌های لیبرالیسم را در کتابخانه‌ها و اثر تمدنی آنها را در موزه‌ها دید. جهان صدای شکستن استخوان‌های سرمایه ‌داری غربی را در نشست‌های سران آن می‌شنود. امپریالیسم خبری جهان نمی تواند این صداها را با غوغاسالاری و شارلاتان‌ بازی رسانه‌ای پنهان کند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۳۲۱۷۱۲۲:۳۰:۵۶ ۱۳۹۷/۴/۲۲
آمریکا فروبپاشه هم مشکل مسئولان ما حل نمیشه!
ناشناس۴۳۲۳۳۷۰۰:۵۸:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۲۳
گیریم که ایران بتواند تنگه هرمز را ببندد. انوقت دوستان طرفدار بستن تنکه هرمز می توانند توضیح دهند نفت صادراتی ایران باید از کجا عبور کند و از ان بدتر خوراک دام و روغن وبرنج و کالاهای استراتژیک کشور از کجا در حجم چند میلیون تنی باید وارد شود و از همه بدتر ایا انها دست روی دست خواهند گذاشت و مانند پایان جنگ در بهار سال 1367 اصلا به سکوهای نفتی و گاز پارس جنوبی و بنادر صادرات نفتی خارک و پالایشگاهها و نیروگاه ها و پتروشیمی های گسترده شده از ابادان تا بندر عباس تیری نخواهند زد و فوری تا ساحل امریکا عقب خواهند نشست؟ اخر تا کی باید از یک راه چند بار گزیده شویم. دلیل اصلی پایان جنگ و قبول 598 از سوی ایران همین جنگ نفتکش ها بود که درامد ارزی ایران را نصف کرد. باز هم می خواهیم تجربه کنیم؟!
ناشناس۴۳۲۵۵۳۰۸:۲۰:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۲۳
کدوم جنگ بدون هزینه است.مثلا برای طرف مقابل کم هزینه دارد که لازمست از هزاران کیلومتر دورتر نیرو و تجهیزات بیاورد.اصلا مگه قراره جنگ بشه.اگه اینطور بود که مردم امریکا که دولتمردان آن همیشه دم از جنگ می زنند (روی میز بودن گزینه نظامی از طرف اوباماها و براندازی نظام از طرف ترامپ) نباید یک شب راحت داشته باشند.در دنیای امروز کافیست اراده خود و امکانات خود را به طرف مقابل نشان دهی تا از وقوع جنگ بیمورد پیشگیری شود.
علی۴۳۲۱۷۹۲۲:۴۳:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۲۲
میخواهید دوستی با روسیه مکار داشته باشیم
ناشناس۴۳۲۴۴۳۰۳:۴۴:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۳
ان دوستانی که اصلا تجربه ندارند و تاریخ جنگ جهانی و مقاومت ژاپن و در نهایت تسلیم ژاپن را نخواندند و یا در جنگ تحمیلی اصلا به دنیا نیامده بودند تا معنا جنگ نفتکش ها را درک کنند ولی قطعا برجام و سیمان اراک را که به یاد دارند و به یاد دارند اقای صالحی وزیر خارجه دولت مورد نظرشان را که با چه ذوق کودکانه ای گفت سیمان اراک پایان یافت و گمان می برد از فردای ان غربیها خواهند گفت چه مسولین خوبی .هر انچه بخواهند ما فراهم می کنیم .اگر از تاریخ درس نگیریم و واقعیت دنیا را نپذیریم هرگز بهبودی در کار نخواهد بود
ناشناس۴۳۲۱۹۸۲۲:۵۶:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۲۲
برای ملت و کشور خودش بهترین بوده و در همین کمتر از دو سال در همه زمینه های داخلی و اقتصادی و خارجی موفق بوده. کاش رئیس جمهور ایران هم مانند ترامپ و پوتین بود و برای منافع ملی مردمش با احد الناسی تعارف و تردید نداشت.
ناشناس۴۳۲۱۹۹۲۲:۵۶:۵۱ ۱۳۹۷/۴/۲۲
بهترین کار رو میکنه سیاستمدار باید همینطور باشه که برای منافع ملی کشورش و مردمش همه کاری بکنه نه اینکه منابع کشور را هدر بده یا...الان ترامپ میگه که حاضر نیست دیگه چیزی را صرف اروپا بکنه کار درست همینه بیکاری به حداقل رسیده و بسیار هم موفق هست امریکا قبلا هم اول بود الان دیگه با وجود ترامپ داره پرواز میکنه ترامپ یک تاجر و سیاستدار موفق است ... این کلمات امپریالیسم و..را هم کمونیستها ابداع کردن یعنی افرادی با تفکرات شکست خورده چون هیچی ندارن ناچارن با امریکا درگیر بشوند تمام نوآوری های جهان از امریکا است
آریابان۴۳۲۲۷۲۲۳:۵۵:۴۵ ۱۳۹۷/۴/۲۲
این واقعیتیه که طی دهه های اخیر باور عمومی در جهان این چنین بود که امریکای نادان و "بی کله" فقط به زور و قلدری خودش (تفنگش) می نازد ، درحالیکه دیگران در همان زمان مشغول دوشیدن !!!!! وی میباشند بدون آنکه او اصلا متوجه باشد ؛ صرفنظر از چگونگی خروج نهائی نام ترامپ از صندوقهای رای ولی در هر حال این واقعیت وجود دارد که وی توانست با تشریح وسیع برنامه ریزی های ناماسب زیانبار و راندمان و نتایج بسیارضعیف جهانی توسط سایر دولت های امریکا در طول تاریخ ، به تهییج روحیه رای دهنگان پرداخته و آرای بسیاری از آنان را بسوی خود جلب کند و امروزه نیز مشغول اجرای وعده های خود میباشد ؛
ناشناس۴۳۲۵۹۵۰۹:۰۲:۱۷ ۱۳۹۷/۴/۲۳
مثل اینکه زیاد تو باغ نیستی داداشم
ناشناس۴۳۲۲۰۳۲۳:۰۳:۲۴ ۱۳۹۷/۴/۲۲
عجب تحلیلی..
ناشناس۴۳۲۲۱۶۲۳:۱۵:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۲۲
اولین لازمه یک تحلیل قوی داشتن سواد و آگاهی کامل در زمینه ی مورد نظر است که من مطمئنم نویسنده ی این مطلب کاملا فاقد آنست. یک تحلیل بیشتر ایدئولوژیک تا واقع بینانه.
ناشناس۴۳۲۳۳۰۰۰:۵۴:۳۸ ۱۳۹۷/۴/۲۳
من دهها مطلب تو‌الف گذاشتم هیچ کدومش اجازه پخش نگرفت!هیچ کدومم متضمن توهین نبود!بهر حال ایرانه دیگه همه چیزای خوب عالم توش جمعه از جمله ازادی اظهار نظر! حالا فقط خواهشا این مطلب بالا رو به سیاستمدارا نرسونین ممکنه جو گیر بشن و فکر کنن حالا که امریکا در حال فروپاشیه بیان بهش حمله کنن! فعلا بنظر میاد تنها کشوری که وضعش از امریکا!! خرابتره ایرانه!! حالا دلایل خرابی اوضاع امریکا رو با مقاله بالا فهمیدیم کاش این دوستمون یه مقاله هم راجع به علل وضعیت اقتصادی فرهنگی سیاسی اجتماعی چاپ کنن!ممنون میشیم
ناشناس۴۳۲۳۴۸۰۱:۰۶:۲۵ ۱۳۹۷/۴/۲۳
شما تو تاریخ آمریکا شنیدید یه آقایی سه میلیارد دلار پول مردم آمریکا رو بدزده ببره کانادا راست راست بچرخه و خوش بگذرونه؟! شنیدید از صندوق ذخیر معلمان آمریکا رو بدزده و بعد دولت در مقام ماستمالی بگه مهم نیست یه تخلفاتی شده، اختلاس نبوده! اگر هم کسی بخواد از این حرفها بزنه اون شما ها نیستید، شما فعلا برید ببنید چطور کشتی کشتی کالای قاچاق بدون پرداخت گمرکی وارد میشه، شما برید ببینید چطوری شده چندید هزار خودرو بصورت رسمی تو سامانه واردات ثبت شده و حالا که گندش درآومده میگن سایت هک شده بوده! شما حرف از جیب بری نزدید، که خودتون استادید. 40 ساله دارید پراید و پیکان به زور به مردم میفروشید بعد میگید ترامپ چیب بری میکنه، پیش شما باید بیاد شاگردی.
ناشناس۴۳۲۳۷۸۰۱:۳۷:۳۲ ۱۳۹۷/۴/۲۳
بنظر میرسد متاسفانه امریکا بهترین شر موجود در جهان است اگر امریکا نباشد کشورهای قوی در هر متطقه کشورهای ضعیف را میبلعند ایا چین کاری با همسایگانش و در دریای چین نخواهد داشت ؟ ایا همسایه شمالی ما به دنبال ارزوی رسیدن به ابهای خلیج فارس نخواهد بود ؟ ایا همین کشورهای منطقه مانند عربستان قصد تصرف کشورهایی مثل بحرین و یمن و قطر و حتی امارات و عمان را نخواهد داشت ؟ و در افریقا مصر چه خواهد کرد ؟ و همینطور کشوزهایی در مرکز افریقا ؟ ماجرای هند و پاکستان به کجا خواهد انجامید ؟ کشورهای اسیای مرکزی و روسیه چه خواهند کرد ؟ وضعیت قفقاز و روسیه چه میشود ؟ ایران و کشورهایی با پتانسیل شیعه چه خواهند کرد ؟ بالاخره این جهان یک قدرتی را لازم دارد که بتواند موازنه ای در کل سیستم جهان ایجاد کند و قدرتهایی دیگری که بتوانند ان قدرت را مهار کنند ایکاش این قدرت یک قدرت صالح بود چیزی که امید بسیاری از مذهب ها و فرهنگ ها هم است .
ناشناس۴۳۲۳۹۲۰۱:۵۷:۵۲ ۱۳۹۷/۴/۲۳
کار امریکا تمام است 21 هزار میلیارد دلار بدهی دارد و هر روز در حال بیشتر شدن است بیخود نیست چین و روسیه در حال انبار کردن طلا در کشورشون هستند چون می دانند قراره چه بلایی سر دلار بیاد
ناشناس۴۳۲۴۳۱۰۳:۲۲:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۲۳
الف عزیز این کارتون درست نیست که اجازه انتشار هر کامنت بی شناسنامه و بی مسیولیت را میدین لااقل مشروط کنید به ثبت نام همه سایتای معتبر دنیا ثبت نام میگیرند این کارتون غیر حرفه ای و بده همین عزیزایی که اظهار فضل می کنند اگر ثبت نامی باشند و مسیولیت اظهاراتشون متوجه شون باشه بسیار معقول کامنت خواهند گذاشت شما هم نیاز به تایید و رد نخواهید داشت نهایتا اکانت توهین کننده را بلاک میکنید تجربه همه رسانه های معتبر جهان
با شناس۴۳۲۷۰۷۱۰:۲۱:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۲۳
ترامپ یک شخصیت جهانی می باشد که می خواهد نظام درست را در جهان پیاده کند . ببینید اگه او ضد بشر بود کره شمالی را با جمعیتش درو میکرد . ولی او بدون جنگ در حال خلع سلاح این کشور عقب مانده است که قول داده با کمکهایش کره شمالی را وارد جامعه جهانی کند . دنیا به یک همچین شخصیتی نیاز داشت
ناشناس۴۳۳۴۳۰۱۶:۲۴:۴۷ ۱۳۹۷/۴/۲۳
چه بخواهیم چه نخواهیم امریکا در دنیا از نظر اول است بالاترین تولید ناخالص داخلی قدرتمندترین ارتش دنیا سیاست اول امریکا درست است و یک سیاستمدار عاقل اول به منافع کشورش فکر می کند ترامپ پشتیبانی امریکایی های طبقه متوسط که موتور محرک رخدادهای سیاسی و اجتماعی و حتی علمی هستند را دارا می باشد

پربحث‌های اخیر

 1. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 2. عوارض مصرف نمک های دریایی

 3. شیوع مصرف قلیان در بین زنان/ این سفره‌خانه مجردی نیست!

 4. عکس‌هایی از زیبایی های پاییز و زمستان کانادا   

 5. زندگی لاکچری

 6. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 7. نوری: استقلال بازی‌ساز ندارد/ نویمایر ۲ گل را خراب کرد!

 8. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 9. روزنامه ترکیه‌ای: عربستان و امارات آشکارا علیه ترکیه اعلان جنگ کرده‌اند

 10. گل‌های شب دوم لیگ قهرمانان اروپا؛ سوپر کاشته‌های سانه و گریمالدو

 11. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 12. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 13. تیراندازی در شهر استراسبورگ فرانسه/ پلیس مظنون تیراندازی را کشت

 14. سنای آمریکا دو قطعنامه علیه عربستان سعودی تصویب کرد/ بن سلمان عامل قتل خاشقجی است

 15. معاون باشگاه استقلال: ما هم باید از اول سر و صدا راه می انداختیم

 16. وزیر ارشاد: میانگین بالای سن ازدواج نگران کننده است/ با خانواده می‌توان به آینده ایران امیدوار بود

 17. تندیس مهر حقوق بشر به "علی دایی" اهدا می‌شود

 18. دخالت سعودی‌ها و صهیونیست‌ها به نفع ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ آشکار می‌شود

 19. مصرف مشروب به سنین مدرسه رسیده است

 20. هشدار اصفهانیان به داوران؛اشتباه تاثیر گذار داشته باشید،برخورد می‌شود

 21. سلفی خندان حاج‌ قاسم با نوجوانان/عکس  

 22. پیشنهادات پورابراهیمی برای بودجه سال 98

 23. پوتین و ترامپ چه زمانی دیدار خواهند کرد؟

 24. هیات پاکستانی قول پیگیری آزادی ۷ مرزبان ایرانی را داد

 25. چرا بابک زنجانی هنوز اعدام نشده است؟

پربحث‌های دیروز

 1. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 2. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 3. زنگنه: بازگشت کارت سوخت جدی اما تصمیمی برای سهمیه‌بندی و قیمت بنزین گرفته نشده

 4. وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح‌طلبان بود

 5. عوارض مصرف نمک های دریایی

 6. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 7. هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

 8. خطرات مصرف گوشت قرمز

 9. سفیر ایران در تقلیس: گرجستان نقص قوانین خود را با برخوردهای خشونت‌آمیز جبران نکند

 10. شیوع مصرف قلیان در بین زنان/ این سفره‌خانه مجردی نیست!

 11. عکس‌هایی از زیبایی های پاییز و زمستان کانادا   

 12. زندگی لاکچری

 13. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 14. تیراندازی در شهر استراسبورگ فرانسه/ پلیس مظنون تیراندازی را کشت

 15. سنای آمریکا دو قطعنامه علیه عربستان سعودی تصویب کرد/ بن سلمان عامل قتل خاشقجی است

 16. معاون باشگاه استقلال: ما هم باید از اول سر و صدا راه می انداختیم

 17. وزیر ارشاد: میانگین بالای سن ازدواج نگران کننده است/ با خانواده می‌توان به آینده ایران امیدوار بود

 18. تندیس مهر حقوق بشر به "علی دایی" اهدا می‌شود

 19. دخالت سعودی‌ها و صهیونیست‌ها به نفع ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ آشکار می‌شود

 20. مصرف مشروب به سنین مدرسه رسیده است

 21. هشدار اصفهانیان به داوران؛اشتباه تاثیر گذار داشته باشید،برخورد می‌شود

 22. سلفی خندان حاج‌ قاسم با نوجوانان/عکس  

 23. پیشنهادات پورابراهیمی برای بودجه سال 98

 24. پوتین و ترامپ چه زمانی دیدار خواهند کرد؟

 25. هیات پاکستانی قول پیگیری آزادی ۷ مرزبان ایرانی را داد

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 10. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 11. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 12. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 16. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 17. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 18. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 19. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 20. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 21. حرف های یک مهندس برق مملکت

 22. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 23. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 24. خودروسازان قیمت‌ها را افزایش دادند؛ سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است

 25. چند نکته در مورد بازار خودرو

پربحث‌های اخیر

 1. روزنامه ترکیه‌ای: عربستان و امارات آشکارا علیه ترکیه اعلان جنگ کرده‌اند

 2. تیراندازی در شهر استراسبورگ فرانسه/ پلیس مظنون تیراندازی را کشت

 3. سنای آمریکا دو قطعنامه علیه عربستان سعودی تصویب کرد/ بن سلمان عامل قتل خاشقجی است

 4. دخالت سعودی‌ها و صهیونیست‌ها به نفع ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ آشکار می‌شود

 5. پوتین و ترامپ چه زمانی دیدار خواهند کرد؟

 6. هیات پاکستانی قول پیگیری آزادی ۷ مرزبان ایرانی را داد

 7. دستور نتانیاهو به تخریب خانه شهید فلسطینی

 8. واکنش ایران به توافقات اولیه میان یمنی‌ها

 9. تمجید حزب الله از عملیات‌های استشهادی علیه اشغالگران صهیونیست

 10. واکنش اروپایی‌ها به ۱۲ شرط آمریکا برای مذاکره با ایران

 11. کینه‌توزی جدید ترامپ علیه رسانه‌ها

 12. اتحادیه اروپا تحریم‌ها علیه روسیه را تمدید کرد

 13. تظاهرات صد‌ها شهرک‌نشین در مقابل منزل نتانیاهو

 14. ترامپ: من به مایکل کوهن نگفتم قانون‌شکنی کند!

 15. ایران، روسیه و ترکیه به زودی تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه را اعلام می‌کنند

 16. آمریکا، پرداخت وام به پاکستان را مشروط کرد

 17. اولین واکنش عربستان به توافق طرف‌های یمنی در سوئد

 18. چین بازداشت یک کانادایی دیگر را تایید کرد

 19. اعتراف موگرینی به نقش‌ تاثیر‌گذار ایران در برگزاری مذاکرات یمن در سوئد

 20. سقوط یک قبیله!

 21. قانونگذار وابسته به منافقین قطعنامه‌ای علیه ایران در کنگره آمریکا ارائه کرد

 22. ظریف: آمریکا باید از مهمل‌گویی ریاکارانه در مورد ایران دست بردارد

 23. ترکیه تولید کننده انبوه موشک‌های میانبرد می‌شود

 24. فراخوان جلیقه زردهای فرانسه برای اعتراضات بزرگ شنبه

 25. چهارمین عملیات شهادت‌طلبانه در کرانه باختری فلسطین

پربحث‌های دیروز

 1. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 2. تیراندازی در شهر استراسبورگ فرانسه/ پلیس مظنون تیراندازی را کشت

 3. سنای آمریکا دو قطعنامه علیه عربستان سعودی تصویب کرد/ بن سلمان عامل قتل خاشقجی است

 4. دخالت سعودی‌ها و صهیونیست‌ها به نفع ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ آشکار می‌شود

 5. پوتین و ترامپ چه زمانی دیدار خواهند کرد؟

 6. هیات پاکستانی قول پیگیری آزادی ۷ مرزبان ایرانی را داد

 7. دستور نتانیاهو به تخریب خانه شهید فلسطینی

 8. واکنش ایران به توافقات اولیه میان یمنی‌ها

 9. تمجید حزب الله از عملیات‌های استشهادی علیه اشغالگران صهیونیست

 10. واکنش اروپایی‌ها به ۱۲ شرط آمریکا برای مذاکره با ایران

 11. کینه‌توزی جدید ترامپ علیه رسانه‌ها

 12. اتحادیه اروپا تحریم‌ها علیه روسیه را تمدید کرد

 13. تظاهرات صد‌ها شهرک‌نشین در مقابل منزل نتانیاهو

 14. ترامپ: من به مایکل کوهن نگفتم قانون‌شکنی کند!

 15. ایران، روسیه و ترکیه به زودی تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه را اعلام می‌کنند

 16. آمریکا، پرداخت وام به پاکستان را مشروط کرد

 17. اولین واکنش عربستان به توافق طرف‌های یمنی در سوئد

 18. چین بازداشت یک کانادایی دیگر را تایید کرد

 19. اعتراف موگرینی به نقش‌ تاثیر‌گذار ایران در برگزاری مذاکرات یمن در سوئد

 20. سقوط یک قبیله!

 21. قانونگذار وابسته به منافقین قطعنامه‌ای علیه ایران در کنگره آمریکا ارائه کرد

 22. ظریف: آمریکا باید از مهمل‌گویی ریاکارانه در مورد ایران دست بردارد

 23. ترکیه تولید کننده انبوه موشک‌های میانبرد می‌شود

 24. فراخوان جلیقه زردهای فرانسه برای اعتراضات بزرگ شنبه

 25. چهارمین عملیات شهادت‌طلبانه در کرانه باختری فلسطین

پربحث‌های هفته

 1. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 2. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 3. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 4. آمریکا تحریم‌ها را بازگرداند و صادرات به ایران را ۷ برابر کرد

 5. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 6. سفیر روسیه در ایران: اروپایی‌ها اهل حرفند نه عمل و هیچ چیزی به نفع ایران عملیاتی نخواهد شد

 7. ناکامی حامی بزرگ و آغاز روند نابودی و زوال اسرائیل

 8. میامی هرالد: اعزام ناوگروه ایران به ونزوئلا "مادر همه تحریکات" خواهد بود

 9. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 10. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 11. انتشار تصاویر بازداشت دانش‌آموزان فرانسوی خشم افکار عمومی را برانگیخت+ عکس

 12. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 13. موگرینی: حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم

 14. ترامپ با فحاشی از خجالت تیلرسون درآمد

 15. ترامپ: معترضان فرانسوی شعار می‌دهند ترامپ را می‌خواهیم!

 16. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 17. مذاکرات اوپک درباره کاهش تولید نفت به بن‌بست خورد

 18. رونمایی از کانال مالی اروپا برای ارتباط با ایران/ آیا اس پی وی کارآمد خواهد بود؟

 19. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 20. اردوغان: دموکراسی در اروپا شکست خورده است

 21. توافق اوپک و غیراوپک برای کاهش تولیدنفت/ ایران معاف شد

 22. دلیل تحریم هواوی از نظر بعیدی نژاد

 23. شرط آمریکا برای عراق: از ایران گاز بخرید اما دلار ندهید

 24. ماکرون در فرانسه وضعیت اضطراری اقتصادی اعلام کرد

 25. ترامپ: دولت من در دوسال بیش از هر دولت دیگر آمریکا دستاورد داشته است

آخرین عناوین