روایت تحلیلگر انگلیسی از ظهور نظام چندقطبی در پی بی‌اعتمادی عمومی به آمریکا

گروه جهان الف،   3970422004 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

همزمان با سفر ترامپ به انگلستان، یک تحلیلگر انگلیسی در گفت‌وگوی مشروح با خبرگزاری فارس از بی‌اعتمادی به آمریکا، ظهور قدرت‌های جدید و حرکت جهان به سوی نظام چندقطبی صحبت کرد و گفت سیاست‌های «ترامپ خودشیفته» به تضعیف غرب و روابط فراآتلانتیک منجر می‌شود.

فارس نوشت: «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا سرانجام یک سال و نیم بعد از آغاز ریاست جمهوری‌اش به انگلستان، متحد اصلی آمریکا، سفر می‌کند تا با «ملکه الیزابت» و «ترزا مِی» نخست وزیر انگلیس و دیگر مقامات این کشور دیدار کند. 

سال گذشته میلادی، تنها هفت روز بعد از آنکه ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا آغاز شد، خانم مِی اولین مقام از یک کشور خارجی بود که برای دیدار با ترامپ به واشنگتن رفت. در این سفر نخست وزیر انگلیس دعوت ملکه برای سفر ترامپ به انگلستان را ارائه کرده بود. 

طبق اعلام مقامات انگلیسی، مقرر شده بود سفر ترامپ در ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ به انگلستان انجام بگیرد اما به دلیل سیاست‌های ضدمسلمانان ترامپ که از همان ابتدای ریاست جمهوری‌اش علیه مهاجران برخی کشورهای اسلامی در قالب فرمان اجرایی ارائه شده بود، مردم انگلیس با سفر وی مخالفت کردند. مخالفان سیاست‌های ترامپ در انگلیس در همان ماه ژانویه ۲۰۱۷ در سایت پارلمان این کشور طوماری اعتراضی به راه انداختند که با امضای بیش از یک میلون نفر خواستار لغو سفر ترامپ بود. 

مخالفت‌ها با سفر ترامپ به انگلیس به این طومار ختم نشد و معترضان به سیاست‌های مهاجرتی ترامپ و دیگر سیاست‌های نژادپرستانه وی - مانند حمایت او از سفیدبرترپندارها و یا حمایتش از راست‌گرایان افراطی در انگلستان - ابتدای سال ۲۰۱۷ تظاهرات راه انداختند. مردم انگلیس تهدید کردند در صورت حضور ترامپ در کشورشان بزرگترین تظاهرات در تاریخ انگلستان را برگزار خواهند کرد. 

 

در پی این اعتراضات، سفر دونالد ترامپ به انگلستان به تعویق افتاد و زمان حضورش در این کشور ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ اعلام شد. اما اعتراضات مردمی و برخی سیاسیون انگلستان که در صحن پارلمان این کشور به دوستی لندن و دولت ترامپ معترض بودند، همچنان ادامه داشت. سپس دونالد ترامپ اعلام کرد تا زمانی که مورد استقبال مردم انگلستان قرار نگیرد، سفر خود را به این کشور به تعویق می‌اندازد.

بعد از آن خبرها از افتتاح ساختمان جدید سفارت آمریکا در لندن در ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ حکایت داشت و گفته شد ترامپ احتمالا همزمان با افتتاح سفارت به انگلیس سفر می‌کند، که این بار نیز به دلیل ترس از تظاهرات گسترده، ترامپ به انگلیس نرفت و اعلام شد سفر رئیس جمهور در ماه فوریه سال ۲۰۱۸ انجام خواهد شد. این بار نیز مخالفت‌های مردمی با سیاست‌های نژادپرستانه ترامپ مانع از سفر وی به انگلستان شد تا در نهایت اعلام شد رئیس جمهور آمریکا شب دوازدهم جولای (پنج‌شنبه شب) وارد انگلیس می‌شود و روز سیزدهم جولای (جمعه) دیداری با ملکه انگلستان و نخست وزیر این کشور به اضافه دیگر مقامات انگلیسی خواهد داشت. 

حالا، همزمان با سفر ترامپ، مردم انگلستان از تمام شهرهای این کشور برای راهپیمایی اعتراضی به لندن خواهند آمد. شهردار لندن هم که بارها علنا از سیاست‌های رئیس‌جمهور آمریکا انتقاد کرده، اعلام کرده بادکنک موسوم به «نوزاد ترامپ» که آمریکایی‌ها آن را توهین‌آمیز توصیف کرده‌اند، بر فراز آسمان پایتخت انگلیس به پرواز در می‌آید. بیم از تظاهرات‌های مردمی موجب شده تا دیدارهای ترامپ با مقامات انگلیسی در یکی از کاخ‌های حومه لندن انجام شود و او بدون حضور در لندن تنها با بالگرد از این شهر عبور کند.

با این وجود، ترامپ در کنفرانس خبری بعد از نشست با سران ناتو مدعی شد، مردم انگلستان در انگلیس، اسکاتلند و ایرلند وی را «خیلی دوست دارند»‌ و در مسئله مهاجران با او هم‌نظرند، چرا که به عقیده او آن‌ها به دلیل مخالفت با پذیرش مهاجران در همه‌پرسی برگزیت رای به خروج از اتحادیه اروپا داده‌اند. وی یادآور شد دارایی‌های زیادی در انگلستان دارد و مادرش اسکاتلندی است و در سفر دو روزه به انگلستان، به مناطق مختلفی خواهد رفت.

 

در همین راستا در گفت‌وگویی با «رادنی شکسپیر»* تحلیل‌گر مسایل سیاسی و استاد دانشگاه اهل انگلیس، نظرات او را درباره ابعاد مختلف سفر ترامپ به انگلیس جویا شدیم. متن این مصاحبه در ادامه آمده است:

با توجه به سابقه اعتراضات مردم انگلیس به سفر دونالد ترامپ به کشورشان، برخورد مردم انگلیس با سفر سیزدهم جولای ترامپ به این کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

شکسپیر: ترامپ مورد استقبال مردم انگلیس قرار نخواهند گرفت. به وی اصلا اجازه داده نخواهد شد که در لندن دیده شود. دلیل این مسئله این است که تظاهرات گسترده‌ای در لندن اتفاق خواهد افتاد. مردم بریتانیا از ترامپ خسته هستند. ترامپ عهد و پیمان آمریکا در توافق هسته‌ای ایران را شکست. وی پیمان تغییرات اقلیمی جهان را نیز شکسته است. ترامپ جهان را به یک جنگ تجاری وارد کرده است. خصوصا اینکه وی یک فرد ضدمسلمان است، در نتیجه تظاهرات عظیمی در لندن در اعتراض علیه سفر وی وجود خواهد داشت. بنابراین دولت انگلیس طوری سفر ترامپ را برنامه‌ریزی کرده که وی هرجایی باشد، جز لندن.

 بارها در جلسات پارلمان انگلستان دیده شده که نمایندگان از ترزا می نخست وزیر این کشور درخواست کردند به دلیل سیاست‌های نژادپرستانه و ضدمهاجرتی ترامپ، سفر وی را لغو و اعتراض انگلیس به این سیاست‌ها را بیان کنند. در مقابل نخست وزیر انگلیس بارها بر مسئله «روابط ویژه» [میان لندن و واشنگتن] تاکید دارد. آینده روابط ویژه چگونه است؟

شکسپیر: مشکل بزرگی درباره روابط ویژه وجود دارد. مطمئنا در گذشته روابط ویژه‌ای میان انگلیس و آمریکا وجود داشته، اما آمریکا اکنون قابل اعتماد نیست. همان طور که گفتم ترامپ تعهداتی چون توافق هسته‌ای، تغییرات اقلیمی را شکسته و جنگ تجاری عظیمی به راه انداخته است. هیچ راهی وجود ندارد که انگلیس برای داشتن روابط خوب تجاری با آمریکا به دولت ترامپ اعتماد کند. واقعیت این است که ترامپ یک فرد خودشیفته و بی‌خرد است، بنابراین احتمال ادامه روابط ویژه انگلیس و آمریکا در آینده میان دو کشور وجود ندارد.

 

 سیاست‌های اقتصادی ترامپ در قبال متحدان آمریکا و اظهارات تندش درباره بودجه ناتو، زمزمه‌ها درباره خدشه‌دار شدن روابط فراآتلانتیک را به گوش می‌رساند. برخی کارشناسان بر این باورند که سیاست‌های دولت ترامپ تاثیر منفی بلندمدت بر روابط فراآتلانتیک می گذارد، برخی دیگر بر این باورند که این تاثیرات موقت خواهد بود و بعد از اتمام ریاست جمهوری ترامپ، پایان خواهد یافت. شما این روابط را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

شکسپیر: تاثیرات دولت ترامپ بر خدشه‌دار شدن روابط فراآتلانتیک دائمی است. این مسئله فقط درباره آمریکا و بریتانیا نیست، بلکه تغییرات بزرگی در دنیا اتفاق خواهد افتاد. در حال حاضر آمریکا مطمئنا قدرت اقتصادی و نظامی زیادی دارد، اما قدرت سیاسی آمریکا به میزان زیادی به سوی بدتر شدن پیش می‌رود. سیاست اخلاقی آمریکا پایان یافته است و قدرت اقتصادی این کشور هم در حال تضعیف شدن است و کشورهای دیگر جهان تعامل بیشتری با یکدیگر دارند و برداشت من این است که روابط انگلیس و آمریکا به صورت دائمی سرد می‌شود. جهان به آرامی در حال تغییر است، جهانی چندقطبی به زودی بوجود خواهد آمد و انگلیس هم بزودی به این واقعیت پی می‌برد و باید درباره استراتژی آینده خود تفکر کند.

سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) حدود هفتاد سال اتحاد داشته و کشورهای عضو همواره سهم خود در بودجه دفاعی را به این سازمان اختصاص داده‌اند. تامین بخش زیادی از بودجه ناتو بر عهده آمریکا است و دونالد ترامپ هشدار داده دیگر کشورهای عضو ناتو باید مبلغ بیشتری برای بودجه این سازمان اختصاص دهند. سفر ترامپ به انگلیس تا چه حد برای اتحاد ناتو مفید خواهد بود؟

شکسپیر: ترامپ به وضوح گفته است که کشورهای عضو ناتو در اروپا باید مبالغ بیشتری را برای این سازمان اختصاص دهند و من فکر می‌کنم ترامپ به همین رویه ادامه خواهد داد. بنابراین به خاطر تغییرات زیاد در جهان، احتمالا اروپا به دنبال این خواهد بود که برای خودش تصمیم بگیرد و ارتش خود را تشکیل دهد. در نتیجه من فکر می‌کنم که ناتو عمیقا تضعیف خواهد شد.

 

طبق تاریخ مقرر در ماده ۵۰ معاهده لیسبون، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) در ماه مارس سال ۲۰۱۹ اتفاق خواهد افتاد و لندن به دنبال روابط تجاری تازه و خارج از اتحادیه اروپا خواهد بود. آیا مسئله برگزیت دلیلی برای دولت ترزا می در راستای تاکید برای حضور ترامپ در انگلستان با وجود مخالفت‌های گسترده مردمی، بوده است؟

شکسپیر: موضع دولت انگلیس در مسئله خروج از اتحادیه اروپا این است که بعد از برگزیت روابط تجاری بهتری با آمریکا داشته باشد، اما این مسئله دور از دسترس است و اعتقاد مسخره‌ای است. لندن خواستار روابط تجاری آزاد است، اما بعید است که ترامپ روی خوشی به انگلیس در این موضوع نشان دهد. دولت انگلیس فکر می‌کند که می‌تواند به چنین چیزی دست یابد اما من باید بگویم که در این مورد خوش‌شانس نخواهد بود.

روز هشتم ماه می سال ۲۰۱۸، دونالد ترامپ آمریکا را از توافق هسته‌ای ایران خارج کرد. این اقدام با مخالفت کشورهای اروپایی امضاکننده برجام از جمله انگلیس مواجه شد. پیش‌بینی می‌کنید که توافق هسته‌ای ایران و روابط لندن و تهران، بخشی از گفت‌وگوهای سران انگلیس و آمریکا در روز سیزدهم جولای باشد؟

شکسپیر: هیچ شانسی برای گفت‌وگوهای ایران وجود ندارد. به یاد داشته باشیم که اخیرا ترامپ چه گفته است. آمریکا تلاش کرده که صادرات ایران را به صفر برساند. آمریکا تنها با یک راه می‌تواند چنین کند، با قرار دادن کشتی‌هایی در خلیج فارس تا نفت‌کش‌های ایرانی نتوانند بنادرشان را ترک کنند. رئیس جمهور روحانی هم گفته است که اگر جلوی صادرات نفت ایران گرفته شود، هیچ جایگزینی نخواهد داشت. این شرایط جنگی است و مسئله وحشتناکی است که مردم به آن بی‌توجهی می‌کنند. اما این ترامپ است،‌ که نه تنها قصد دارد توافق هسته‌ای ایران را نابود کند بلکه مصمم است ایران را خرد کند و تمام تبعات آن را بپذیرد. من هیچ امکانی برای گفت‌وگو درباره ایران نمی‌بینم. اگر مذاکراتی هم باشد تغییری ایجاد نمی‌کند.

 

*رادنی شکسپیر تحلیل‌گر مسایل سیاسی اهل انگلیس و استاد مدعو سابق در رشته اقتصادِ دانشگاه تریساکتی اندونزی است. وی نویسنده چندین کتاب در زمینه اقتصاد و روابط بین‌المللی است. 

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 2. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 3. زنگنه: بازگشت کارت سوخت جدی اما تصمیمی برای سهمیه‌بندی و قیمت بنزین گرفته نشده

 4. وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح‌طلبان بود

 5. عوارض مصرف نمک های دریایی

 6. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 7. هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

 8. خطرات مصرف گوشت قرمز

 9. سفیر ایران در تقلیس: گرجستان نقص قوانین خود را با برخوردهای خشونت‌آمیز جبران نکند

 10. شیوع مصرف قلیان در بین زنان/ این سفره‌خانه مجردی نیست!

 11. عکس‌هایی از زیبایی های پاییز و زمستان کانادا   

 12. زندگی لاکچری

 13. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 14. آمریکا، پرداخت وام به پاکستان را مشروط کرد

 15. اولین واکنش عربستان به توافق طرف‌های یمنی در سوئد

 16. چین بازداشت یک کانادایی دیگر را تایید کرد

 17. جانی اینفانتینو: شاید بسیاری از بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ در کشورهای دیگر برگزار شوند

 18. واکنش وزیر کشور به سمت جدید فرزندش

 19. قاتل کبدی‌کار کرمانشاهی در کرج دستگیر شد

 20. اعتراف موگرینی به نقش‌ تاثیر‌گذار ایران در برگزاری مذاکرات یمن در سوئد

 21. راه یابی نمایندگان ایران و ترکیه به فینال کشتی آزاد باشگاه های جهان

 22. توضیحات دادستان درباره فوت وحید صیادی نصیری

 23. سقوط یک قبیله!

 24. جای استوک‌های بازیکن پدیده روی پای بازیکن استقلال  

 25. قانونگذار وابسته به منافقین قطعنامه‌ای علیه ایران در کنگره آمریکا ارائه کرد

پربحث‌های دیروز

 1. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 2. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 3. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 4. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 5. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 6. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 7. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 8. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 9. دلار ۹ هزار تومان شد

 10. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 11. صالحی: نظام اراده کند غنی سازی ۲۰ درصد را از سر می گیریم

 12. احمد توکلی: باید با افزودن چند شرط FATF را بپذیریم

 13. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 14. واعظی: برخی مردم تا قیمت بالا میرود برای خرید هول می‌زنند/ دو یا سه هفته آینده SPV اجرایی می‌شود

 15. هشدار رهبر انقلاب: همه حواسشان را جمع کنند؛ ممکن است برای سال ۹۸ نقشه کشیده باشند!/ مسئولان فریب زبان‌بازی دشمن را نخورند/ جوان‌ها و جریان‌های سیاسی میدان را برای دشمن آماده نکنند

 16. قاضی‌زاده خبر داد: ترک خدمت صدها نفر از نیروهای بازنشسته شاغل در نهادهای زیرنظر رهبر انقلاب

 17. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 18. گزارش از خیابانی که در آن همه فروشنده دلار هستند: فردوسی باز شلوغ شد

 19. آیت‌الله نوری همدانی: «CFT» یک برنامه غربی، عربی و عبری است

 20. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 21. وطن‌فروشی دختر خیابان انقلاب  

 22. نامه نمایندگان اصفهان به "روحانی" درباره احیای زاینده‌ رود

 23. روحانی: در مقطع تحریم به طور طبیعی مردم با مشکلاتی مواجه هستند/ نمی‌‌توانیم بگوییم شرایط عادی است

 24. آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

 25. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 10. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 11. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 12. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 16. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 17. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 18. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 19. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 20. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 21. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 22. حرف های یک مهندس برق مملکت

 23. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 24. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 25. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

پربحث‌های امروز

 1. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 2. آمریکا، پرداخت وام به پاکستان را مشروط کرد

 3. اولین واکنش عربستان به توافق طرف‌های یمنی در سوئد

 4. چین بازداشت یک کانادایی دیگر را تایید کرد

 5. اعتراف موگرینی به نقش‌ تاثیر‌گذار ایران در برگزاری مذاکرات یمن در سوئد

 6. سقوط یک قبیله!

 7. قانونگذار وابسته به منافقین قطعنامه‌ای علیه ایران در کنگره آمریکا ارائه کرد

 8. ظریف: آمریکا باید از مهمل‌گویی ریاکارانه در مورد ایران دست بردارد

 9. ترکیه تولید کننده انبوه موشک‌های میانبرد می‌شود

 10. فراخوان جلیقه زردهای فرانسه برای اعتراضات بزرگ شنبه

 11. چهارمین عملیات شهادت‌طلبانه در کرانه باختری فلسطین

 12. مسکو: قرارداد تحویل «اس-400» به هند با وجود فشارهای خارجی نهایی شد

 13. گروههای یمنی پس از یک هفته مذاکره به توافق رسیدند

 14. انگلیس پایگاه نظامی جدید در کویت تاسیس می‌کند

 15. ادعای هک ایمیل مقامات آمریکایی توسط هکرهای ایرانی

 16. چند قدم تا آغاز انتفاضه مسلحانه فلسطینیان

 17. اهرم فشار ترامپ برای ساخت دیوار مکزیک

 18. سناتور آمریکایی: ترامپ متوهم است/بابت برجام پولی به ایران پرداخت نشد

 19. راه‌اندازی کمپین برای حمله رسانه‌ای به ایران

 20. جلیقه زردها چند میلیارد دلار ضرر زدند؟

 21. تغییر در نزدیکان بن سلمان پس از رسوایی قتل خاشقچی

 22. انتقاد ملانیا ترامپ از رسانه‌های فرصت‌طلب

 23. 7 کشته 46 زخمی براثر سانحه قطار در ترکیه+ عکس

 24. ارائه طرح رای عدم اعتماد به ماکرون

 25. هیلی: دولت سعودی و بن‌سلمان مسئول قتل خاشقچی‌ هستند

پربحث‌های دیروز

 1. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 2. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 3. رونمایی از کانال مالی اروپا برای ارتباط با ایران/ آیا اس پی وی کارآمد خواهد بود؟

 4. زخمی شدن ۲ شهرک‌نشین در عملیات استشهادی یک فلسطینی

 5. استعفای مشاور نتانیاهو در پی متهم شدن به آزار جنسی

 6. سناتور آمریکایی: برجام پولی به ایران نداد/دارایی‌های خودشان را آزاد کردیم

 7. یورش نظامیان صهیونیست به دانشگاه القدس

 8. گرجستان برقراری رژیم ویزا با ایران را رد کرد

 9. مادورو:جان بولتون نقشه ترور من را کشیده بود

 10. «پرونه» سفیر ایتالیا در ایران می‌شود

 11. هشدار روسیه نسبت به تضعیف برجام در شورای امنیت

 12. ظریف و لاوروف درباره سوریه تلفنی گفتگو کردند

 13. طرف‌های مذاکره کننده یمن پیش‌نویس 4 توافقنامه را دریافت کرده‌اند

 14. «ترزا می» پیش از انتخابات کناره‌گیری می‌کند

 15. کشف موشک‌های ساخت رژیم صهیونیستی در جنوب سوریه

 16. آل‌حبیب: ایران بر سر امنیت و توانمندی دفاعی متعارف خود مصالحه نمی‌کند

 17. وکیل سابق ترامپ به 3 سال زندان محکوم شد

 18. ۸ کشور اروپایی در بیانیه‌ای خواستار اجرای کامل برجام شدند

 19. ادعاهای ضد ایرانی پمپئو در نشست شورای امنیت/دفاعیه نماینده اروپا، فرانسه، چین و روسیه از برجام و ایران

 20. آمریکا می‌خواهد پول جنگ یمن را از عربستان بگیرد

 21. گروه‌های مذاکره‌کننده یمنی توافق کردند

 22. پاکستان «صدای‌آمریکا» را خاموش کرد

 23. مسافرت به گرجستان سخت‌تر می‌شود

 24. توافق در ریاض برای تاسیس رژیم دریای سرخ و خلیج عدن

 25. ادعای عجیب ترامپ درباره رابطه دموکرات ها با ایران

پربحث‌های هفته

 1. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 2. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 3. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 4. آمریکا تحریم‌ها را بازگرداند و صادرات به ایران را ۷ برابر کرد

 5. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 6. سفیر روسیه در ایران: اروپایی‌ها اهل حرفند نه عمل و هیچ چیزی به نفع ایران عملیاتی نخواهد شد

 7. ناکامی حامی بزرگ و آغاز روند نابودی و زوال اسرائیل

 8. اما و اگرها درباره کانال ویژه مالی اروپا/ واکنش ایران به بسته پیشنهادی اروپایی ها چه خواهد بود؟

 9. میامی هرالد: اعزام ناوگروه ایران به ونزوئلا "مادر همه تحریکات" خواهد بود

 10. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 11. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 12. انتشار تصاویر بازداشت دانش‌آموزان فرانسوی خشم افکار عمومی را برانگیخت+ عکس

 13. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 14. بازی خطرناک نتانیاهو و بن سلمان برای فرار از بحران/ پیام مهم حزب الله لبنان به اسرائیل/ احتمال شروع یک جنگ تمام عیار وجود دارد

 15. موگرینی: حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم

 16. ترامپ با فحاشی از خجالت تیلرسون درآمد

 17. ترامپ: معترضان فرانسوی شعار می‌دهند ترامپ را می‌خواهیم!

 18. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 19. مذاکرات اوپک درباره کاهش تولید نفت به بن‌بست خورد

 20. زنگنه در اوپک: کاهش تولید نفت، خط قرمز ایران است

 21. رونمایی از کانال مالی اروپا برای ارتباط با ایران/ آیا اس پی وی کارآمد خواهد بود؟

 22. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 23. واکنش ظریف به حمله تروریستی چابهار: تروریست‌ها را به سزای اعمالشان می‌رسانیم

 24. اردوغان: دموکراسی در اروپا شکست خورده است

 25. توافق اوپک و غیراوپک برای کاهش تولیدنفت/ ایران معاف شد

آخرین عناوین