سپینو-مگنت

ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

ابراهیم رزاقی،   3970421161 ۳۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

اقتصاد ایران به یک معنا اقتصاد دلال زده به شمارمی رود؛ در این اقتصاد بازی دلال‌ها هر بار بسیاری از بازارها راوارد تنش می‌کند؛ در این فضا، صاحبان سرمایه بدون اینکه نقشی درتولید داشته باشند یا ارزش افزوده‌ای ایجاد کنند به سودهای بالا درکوتاه مدت دست می‌یابند؛ این سود از اخلال درنظام اقتصادی کسب می‌شود برای نمونه می‌توان به بازار سکه،ارز، احتکار کالا و خریدهای عمده اشاره کرد، متاسفانه‌ آگاهی از مسائل‌ و رخدادهای آینده اقتصادی (اطلاع از قیمت ها) و به ویژه رانت اطلاعاتی که در اقتصاد ایران چیز عجیبی نیست بر مشکلات اقتصاد می‌افزاید تا جایی که دو نفر با خرید 61 هزار قطعه سکه بازار آن رامتلاطم می‌کنند.

اکنون هم به وضوح مشخص است که بازارهایی مانند سکه، طلا وارز و حتی مسکن برای کسب سودهای نجومی به سمت احتکار و گرانی پیش رفته که این مسائل‌ موجب برهم ریختگی و قفل شدن این بازارها می‌شود، بدتر از آن مشاهده می‌شود که دلار 4200تومانی در بازار سیاه تا 8000 تومان هم فروخته می‌شود؛ بنابراین اینکه عامل تنش دربازارها رابه طور کامل درخارج از مرزها دنبال کنیم نادرست است.

ریشه بیماری دلالی در اقتصاد ناشی از وجود منافذ زیادی است که باید بسته شود؛ به عنوان مثال بحث 16هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان ناشی از وجود همین منافذ است که اقتصاد کشور را تا مرز انفجار رسانده است؛ در اقتصاد مریض برای انجام هر فعالیتی ابتدا به پول و سودهای کلان و رانت توجه می‌شود که آفت هر اقدام اقتصادی وتولیدی است، کم توجهی به تولید و سود پایین این بخش،سرمایه‌ها را ناگزیر به سمت بازارهای کاذب و سیاه سوق می‌دهد، در این فضا سودجویان با فضاسازی همه شرایط را به نفع خود تغییر می‌دهند. پس تا زمانی که اقتصاد کشور reset (بازگشت به تنظیمات اولیه) نشود و دلالان و مدیران مسبب بحران، مجازات نشوند مشکلات اقتصاد کشور حل نمی‌شود.

در کنار نگرش سود جویی برخی از فعالان اقتصادی، متاسفانه‌ اعتقاد برخی مدیران و مسئولان به اجرای نظام سرمایه داری لیبرال از یک طرف و رشد طبقه ثروتمند در طول سه دهه اخیر، سود پرستی تبدیل به فرهنگ شده است در این نگرش تولید امر مقدسی نیست که خود این تفکر هم برای اقتصاد ایران خطرناک است.

از سوی دیگر این تفکر که مشکلات اقتصاد ایران به خارج از مرزها برمی‌گردد، یک رویکرد ناقص است، بررسی‌ها نشان می‌دهد تهدیدات اقتصادی مربوط به سال‌های اخیر نیست، بلکه اقتصاد ایران 40 سال است که با این تهدیدات دست و پنجه نرم می‌کند، خطر عمده از ناحیه تهاجم از درون مرز، اما پنهان است، تا زمانی که دست مفسدان، نفوذی‌ها و رانت خواران از اقتصاد کشور کوتاه نشود، اقتصاد ایران آبستن مخاطرات زیادی خواهد بود.

برای رهایی از این وضعیت به جز شفاف سازی نیازمند عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی هستیم که متاسفانه‌ برای بعضی‌ها معنایی ندارد؛ چنانچه این سیاست‌ها بدرستی پیاده سازی شود بسیاری از کارهای اقتصادی معطل مانده در کشور قابل احیاست، البته شرط دستیابی به این اهداف داشتن تصمیم قاطع و انقلابی در اجرای سیاست‌های اقتصادی کشور است. از سوی دیگر برای مدیریت بخش‌های اقتصادی باید مدیرانی به کار گرفته شوند که متخصص و ارزشی و پاک دست باشند تا بتوانند جلوی راه‌های نفوذ اقتصادی را سد کنند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۴ تیر ۱۳۹۷محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند
۲۴ تیر ۱۳۹۷همه جور دستگاهی برای مبارزه فساد داریم؛ سامانه‌های پیشگیری جزیره‌ای عمل می‌کنند/افرادی که ارز گرفتند و تخلف کردند قابل ترحم نیستند/دولت هیچ خط قرمزی ندارد
۲۴ تیر ۱۳۹۷کدخدایی: شورای نگهبان علم غیب ندارد/ بیش از ۲۰ مورد قانون در راستای مبارزه با فساد وجود دارد/ مبارزه با فساد را تسهیل می‌کنیم
۲۳ تیر ۱۳۹۷فرهنگی: مشکل برق و بازار سکه از نمونه‌های ناکارآمدی مدیران است نه تحریم/دولت پای کار نیست
۱۸ تیر ۱۳۹۷اقتصاد مردم بنیان و آفتی به نام افزایش نقدینگی/شاه‌کلید قفل نقدینگی چیست؟
۱۷ تیر ۱۳۹۷چهارتا مثل اصغر آقا تو دولت بودن وضعمون بهتر بود
۱۷ تیر ۱۳۹۷رییس اتاق بازرگانی البرز: زمان آزمون و خطای اقتصادی به پایان رسیده است
۱۶ تیر ۱۳۹۷شفاف سازی به سبک وزارت کار + عکس
۱۴ تیر ۱۳۹۷حذف دلار از عرصه تجارت امکان پذیر است؟/ نقش پیمان‌های پولی برای کاهش اثر تحریم‌ها و شکستن آقایی دلار
۱۴ تیر ۱۳۹۷ذبح منافع ملی در قربانگاه بازار ارز / کاهش ارزش پول ملی، ابزاری برای تعدیل تراز تجاری/ ایجاد رانت 240 هزار میلیارد تومانی برای برخی گروه‌ها
۱۴ تیر ۱۳۹۷تشریح شرایط پیش روی اقتصاد ایران از زبان یک تحلیلگر
۱۴ تیر ۱۳۹۷پنج برگزیده جشنواره پژوهشگران جوان اقتصاد انتخاب شدند

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۲۹۹۸۰۱۴:۳۲:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۲۱
اقتصاد ایران یک اقتصاد رانت محوره که بر اساس تقسیم مردم به خودی و غیرخودی شکل گرفته. مسئولان هم با سیاستهاشون در عمل معمولا به واردات یارانه میدن و به تولید ضربه میزنند. مثلا تا اینکه یک مقدار قیمت دلار میره بالا، اون رو چند نرخی میکنن که کلی رانت و فساد درست بشه و همینطور باعث میشه نذارن تولید رونق بگیره و صادرکننده سود زیادی بکنه.
ناشناس۴۳۰۲۹۳۱۷:۵۵:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۲۱
مشکل ناشی از عدم کارایی سیستم است. این سیستم دیگر جواب گو نیست. سیستم باید اصلاح شود.
ناشناس۴۳۱۸۵۸۱۸:۲۸:۲۴ ۱۳۹۷/۴/۲۲
این دولت خود عامل این وضع هست و ا وقتی این دولت و مجلس هستند به هیچ وجه وضع بهتر نخواهد شد!
ناشناس۴۳۲۸۶۳۱۱:۳۲:۳۶ ۱۳۹۷/۴/۲۳
در این دولت عزم و توان و اراده ای برای حل مشکلات دیده نمیشود که هیچ شاهد تیشه زدن به ریشه اقتصاداین کشور هم از جانب دولت هستیم!
ناشناس۴۲۹۹۸۲۱۴:۳۳:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۲۱
شفافیت شفافیت شفافیت هزینه درآمد مصرف و مالیات تک تک افراد را مشخص کنید سپس به نیازهای اولیه و کالاهای اساسی سیاست گذاری کنید.
ناشناس۴۳۰۰۰۲۱۴:۴۳:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۲۱
این که هند و کره نفت ایران دیگه نخرن مشکلات از درون ؟؟؟؟
ناشناس۴۳۰۱۴۷۱۵:۵۷:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۲۱
اقتصاد وابسته به نفت کار داخل یا خارج؟ تازه نفت خام نه مشتاقت آن که مشتاقتش ارزش افزوده بسیار بالایی داره اما دولت نفت خام می فروشه و خام فروشی می کنه این کار داخل یا خارج؟ اقتصاد تک محصولی کار داخل یا خارج؟
پیمان۴۳۰۴۸۶۲۱:۱۰:۲۴ ۱۳۹۷/۴/۲۱
ببخشید من یه سوال دارم بعد از اینکه مقاومت کردیم چی میشه واقعا برام یه کم ابهام داره چشم انداز ایران بعد از مقاومت رو بهم نشون بدید البته نمونه هایی مثل جنگ و گروگان گیری سفارت آمریکا و غیره هست اما این مورد خاصو لطفا شفاف سازی کنید
ناشناس۴۳۰۵۴۶۲۱:۵۶:۳۲ ۱۳۹۷/۴/۲۱
حالا شما خام هم نفروش . وقتی امریکا نخواد کسی از ما محصولات پتروشیمی هم نمیخره !!!
ناشناس۴۳۰۳۱۳۱۸:۱۴:۱۳ ۱۳۹۷/۴/۲۱
بابا دست از سر این نفت بر دارید. تا حالا بودنش که ایرانو گلستان نکرد( البته برای بعضی ها گلستان کرد) شاید نباشه یکم به خودمون بیایم...... روی پزشکی، علوم مختلف، و خیلی چیزها میشه تمرکز کرد. این همه کشور خوشبخت تو دنیا، همه نفت دارن؟
ناشناس۴۳۰۵۴۷۲۱:۵۸:۲۵ ۱۳۹۷/۴/۲۱
چشم در شرایط تحریم شما پالایشگاه و پتروشیمی بساز بدون نکنولوژی ببینم توانش رو داری ؟؟ پتروشیمی زنجان 6 سال بخاطر تحریم ها راکد بود
ناشناس۴۳۰۰۲۰۱۴:۴۸:۵۱ ۱۳۹۷/۴/۲۱
مدیران را بایستی کی انتخاب کنند ؟
ناشناس۴۳۰۰۲۷۱۴:۵۰:۵۲ ۱۳۹۷/۴/۲۱
این حرف حرف امروز نیست...قبل از برجام هم این حرفوزدیم ولی فقط برچسب بهمون زدن.
ناشناس۴۳۰۰۳۶۱۴:۵۵:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۲۱
چرا شفاف سازی نمی کنید ؟! جوابش روشنه چون اگر شفاف سازی باشه به قول معروف ...شفاف سازی = پایان رانت
ناشناس۴۳۰۰۷۲۱۵:۱۴:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۲۱
کدام داخل فقط عربستان سه میلیون و پانصد هزار سکه خرید امریکا و امارات و اسرائیل در جای خود دشمنان با خریدن بیشتر از شش میلیون سکه و قاچاق ان از مرز به اقتصاد ضربه سنگین زد
ناشناس۴۳۰۱۶۹۱۶:۰۶:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۲۱
عربستان این همه ریال ایران را از کجا آورده؟ این حجم بالای طلا را چجوری از کشور خارج کرده؟ 3.5 میلیون سکه با وزن هر سکه 8 گرم می شه 28 تن طلا وزن محموله. با ماشین حساب حسابش 3,500,000ضربدر0.08 کن عدد بدست آمده می شه 28,0000 کیلو، این همه حجم بالای طلا را چجوری از کشور خارج کرده؟ بماند که باید خیلی نادان باشند که با 20 درصد گران تر خریده باشن و تازه نبرن به کشورشان ببرن به کشور دیگره . باز هم توهم توطئه دارید.
ناشناس۴۳۰۲۰۳۱۶:۳۶:۱۱ ۱۳۹۷/۴/۲۱
این سکه ها رو چجور خریدن؟ اگه دلار یا ارز خارجی داده باشن که خودش باعث کاهش قیمت ارز میشه در ایران! اگر ریال از خارج از ایران مثل عراق و افغانستان تهیه کرده باشن خود اون باعث کمبود ریال در این کشورها و افزایش ارزش ریال و درنتیجه ورود ارز به ایران برای دریافت یا قاچاق ریال به خارج میشه! تنها حالت ممکن اینه که به یک عده ارز داده باشن در خارج از کشور به شرط اینکه پولهاشون رو تبدیل به سکه و دلار کنن و بفرستن خارج و خودشون هم برن خارج که دیگه اون ارز رو به داخل برنگردونن! چنین چیزی هم در مقیاس گسترده احتمالش خیلی کمه!
ناشناس۴۳۰۳۴۴۱۸:۴۰:۵۵ ۱۳۹۷/۴/۲۱
شما بفرمایید که عربستان .. با کدام پول سه و نیم میلیون سکه را خریداری کرده؟ ریال ایران آورده تو بازار؟ اسکناس ما را جعل کرده؟ یا ارز آورده داخل؟ عربستان اگر هم چنین کاری کرده باشد... که خیلی خیلی بعید است...عربستان فقط میتوانسته با آوردن ارز به بازار ما اینکار را بکند...سه میلیون و پانصد هزار سکه... یعنی چیزی حدود ده هزار میلیارد تومان... بعبارتی میشه حدود یکمیلیاردو یکصد میلیون دلار... خوب اولا که این حجم از دلار تو بازار ما وارد شود... قیمت دلار و بتبع آن قیمت سکه را بشدت کاهش میدهد... دوما اگر نگوییم که این حجم ازاسکناس دلار بایستی در بازار رویت شود... حداقل بایستی جابجایی ریالی آن که در سیستم بانکی انجام میشود... براحتی قابل رصد کردن است... من نمیدانم که چه کسی و با چه نیتی آدرس غلط به مردم میدهد؟
ناشناس۴۳۰۱۰۹۱۵:۲۹:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۱
شما راجب کدام اقتصاد صحبت میکنی ما اقتصاد دلالی و رانت و ......داریم
ناشناس۴۳۰۳۶۳۱۹:۰۶:۴۷ ۱۳۹۷/۴/۲۱
تنها نیاز کشور در این زمان برخورد قاطع با مفسدین اقتصادی از هر حزب و جناحو قماشی که هست برخورد که میگم یعنی دار زدن مفسد رسوا کردن دور و وریا آتش زدن اموال مصادره دارایی ها خانواده
ناشناس۴۳۰۳۶۵۱۹:۰۸:۴۲ ۱۳۹۷/۴/۲۱
اقتصاد ایران به علت دسترسی نادرست دولت به پول و ارز که نتیجه آن کاهش شدید و دوره ای ارزش پول ملی بوده است دچار احتکار ارز، زمین، املاک تجاری بلا استفاده، خانه های خالی ، تلنبار شدن سپرده های شده است و از دهک های پردرآمد نیز مالیات کافی اخذ نمی شود، اگر دولت از این موارد مالیات بگیرد و آن را جایگزین درآمد ارز نفت و خلق پول بانک مرکزی قرار دهد، دارایی های راکد به جریان افتاده و بازار با کمترین شوک و تورم قیمت گذاری را انجام می دهد. در این صورت دیگر مجبور نیست به خاطر اشتباهاتی که در استفاده از منابع ارزی و دست اندازی به بانک مرکزی و پول و نظارت بر مرتکب شده و احتمالا درآینده نیز خواهد شده مرتباً قیمت ها را به بهانه کنترل تورم تعیین کند و نظم بازار را بهم ریخته باعث ارزان فروشی منابع و رانت بشود. اینکار ضمن پایان دست اندازی دولت به ارز و پول و تعریف درست جایگاه دولت و بازار باعث انضباط، شفافیت، ثبات ، گردش منابع ، جهت دهی نقدینگی به سمت تولید و پرداخت بدهی های دولت نیز می شود. راه خروج از رکود با کمترین تورم و شوک نیز همین است. این موضوع مورد تایید عقل، دین و تجربه است: 1) مالیات بر احتکار پول در صدر اسلام 2) استدلال کینز اقتصاددان بزرگ قرن بیستم در ارتباط بین مصارف احتیاطی (احتکار) و سفته بازی پول با رکود بزرگ 1929 آمریکا 3) استدلال جرج استیگلیتز نوبلیست اقتصاد در خصوص نقش مالیات در جهت دهی اعتبارات به سمت تولید و توزیع ثروت ♦️بند 2 اصل 14 قانون اساسی آلمان : «دارایی و مالکیت، وظیفه می آورد و استفاده از آن هم باید به نفع عموم تمام شودـ» پ.ن: مالیات بر احتکار دارایی های غیر مولد مانند ارز، پول ، زمین، املاک خالی وغیره بر مبنای نوع، دوره نگهداری و ارزش آن به صورت پلکانی قابل اخذ است و این علاوه بر مالیات بر درآمد و سود است که در بعد از اتمام فعالیت اقتصادی قابل شناسایی است.
ناشناس۴۳۰۴۹۵۲۱:۲۰:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۲۱
موافقم.
ناشناس۴۳۰۶۳۸۲۳:۱۷:۰۸ ۱۳۹۷/۴/۲۱
نظر بسیار خوبی بود ،بسیاری از صاحب نظران از ضرورت ایجاد وزرات خزنه داری با اون کارکردی که توی کشور های پیشرفته هست میگن . یکی از مهمترین کارکرد های این وزارتخانه احصا کردن تمام دارایی های دولت ها و نحوه هزینه کرد اون هاست.
ناشناس۴۳۰۷۱۰۰۰:۲۶:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۲۲
سپرده بانک و خرید اوراق از مالیات معاف است ولی مغازه دار و بقال که روزی بیست ساعت کار میکند و چندین نفر نان آور دارد باید مالیات پرداخت کند
سعیدروشن کرمانشاهی۴۳۰۵۱۷۲۱:۳۸:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۲۱
کدام اقتصادمقاومتی!؟اونکه برروی بنرها و بیلبوردها باهزینه زیادنوشته میشه ویااونکه هرگز عملیاتی نشده ونخواهدشد
ناشناس۴۳۰۵۵۹۲۲:۰۳:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۲۱
دیدگاه خودی وغیر خودی سرچشمه رانت تبعیض وفساد در کشور است
ناشناس۴۳۰۶۰۵۲۲:۵۱:۳۸ ۱۳۹۷/۴/۲۱
ای بابا اختلاسهاکمر اقتصاد راشکسته
ناشناس۴۳۰۷۵۰۰۱:۱۰:۵۶ ۱۳۹۷/۴/۲۲
اقتصاد ما همون تبلیغات تلوزیونه که شامل روغن شامپو و مواد شوینده و کفش و کبابزن و ظرف نگهداری رب و هسته در آره گیلاس و فرش ماشینی و یه سری چیزهای بیخود که نیازی به تحقیق و توسعه نداره . تا زمانی که تحقیق و توسعه نباشه اقتصاد ورشکسته و رانتی و بازرگانی شکل هست
ناشناس۴۳۰۸۹۶۰۷:۲۰:۱۲ ۱۳۹۷/۴/۲۲
خصوصا الان نه مردم ظرفیت و تحمل اطلاعات شفاف شده را دارند ( چون با واقعیتهای بسیار تلخ روبرو خواهند شد) نه مراکز حکومتی و خصوصلتی و بخش خصوصی رانتی و باندهای ویژه خوار که چند دهه هردو دستشون در سفره بیت الماله پس همچین ریسکی نخواهد کرد و شفاف سازی در حد شعار باقی خواهد ماند
ناشناس۴۳۰۹۹۹۱۰:۰۵:۰۹ ۱۳۹۷/۴/۲۲
تا چند نفر از مفسدان اعدام نشوند محال است فرصت طلبان جدی بودن مبارزه دولتمردان راباورکنند چون همیشه فقط در حد حرف بوده وبعید که باز بشود از بعضی ها بگذرند
ناشناس۴۳۱۰۷۰۱۰:۵۲:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۲۲
چند باری خواستم فعالیت اقتصادی کنم قوانین اونقدر دست و پاگیر و سختگیرانه است که حتی نمیشه شروع کرد اما یه عده با وجود همین قوانین سودهای میلیاردی میبرن اما چطور؟ چون اونا خود دولتیها و حکومتیهان به همین سادگی
ناشناس۴۳۱۶۷۴۱۶:۲۱:۴۴ ۱۳۹۷/۴/۲۲
ما از زمانی در اقتصاد ضربه خوردیم که جایگاه ملی اقتصادبه تمایولات افراد ذینفوذ تنزل یافت قانون و نظم جای خود را به باند وگروه داد رانت وفساد وبیعاری وحرام خواری جایگزین فکر و تلاش شد انتظار دیگری دارید؟
شفق۴۳۱۹۲۷۱۹:۱۵:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۲۲
اقتصاد ایران رو به نابودی میرود سری به بازار بزنید تا ببینید اکثر جنس و کالا ها که قبلا در ایران تولید میشد الان چینی هستند از این خیانت بالا تر داریم؟

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

همراه کارتبانک آیندهملاصدرا-دی جی ثبتطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 2. زنــانی که با نیت خیر به زندان می افتند

 3. قتل شبانه خواهر در خانه

 4. مک کین: نشست خبری ترامپ در هلسینکی نمایشنامه غم انگیزی بود

 5. اعترافات قاتل مریم فرجی؛ چون می‌خواست با یکی از استادانش ازدواج کند خفه‌اش کردم

 6. گل را که خواهد زد؛ ترامپ یا پوتین؟

 7. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 8. احساس تنهایی چه خطراتی برای سلامتی دارد؟

 9. واکنش جالب مورینیو به جدایی رونالدو

 10. رایزنی‌های عراقچی در هند برای ایجاد ساختار مقابله با تحریم‌های آمریکا

 11. واکنش رئیس اطلاعات ملی آمریکا به اظهارات ترامپ

 12. مهم‌ترین دستاورد دیدار ترامپ و پوتین از نگاه وزیر خارجه فنلاند

 13. اولویت بندی ارزی باید به نفع کالای ایرانی باشد/ چگونه شرکت قطعات خودرو، لوازم خانگی وارد می‌کند؟

 14. بلایی که خرمگس‌ها سر زن جوان آوردند +تصاویر

 15. علت و زمان خلق جهنم چه بود؟

 16. پوتین: پایان یافتن برجام بسیار اسفناک خواهد بود

 17. ترامپ: به دستگاههای اطلاعاتی آمریکا اعتماد دارم

 18. اینفوگرافیک/ آخرین آمار ازدواج و طلاق در ایران

 19. این فضای حیرت‌آور  

 20. درخواست اسرای عراقی از ایران در زمان جنگ +سند

 21. اسیدهای چرب امگا 3 مانع پیشرفت سرطان

 22. رونالدو در کنار اسطوره‌های یوونتوس+عکس

 23. تمام خیانت‌های پاریس به تهران در یک نگاه

 24. «خیانتکار و نوچه پوتین»؛ انتقادات تند از ترامپ بابت کنفرانس خبری با پوتین

 25. 3 بازیکن تیم ملی ایران در میان 10 بازیکن برتر پست‌های مختلف جام‌جهانی 2018+عکس

پربحث‌های دیروز

 1. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 2. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 3. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 4. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 5. برجام اروپایی و پیچیدگی آمریکا

 6. مدیرعامل ثامن‌الحجج بازداشت شد

 7. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 8. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 9. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 10. ظریف: از آمریکا به دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت کردیم

 11. جهانگیری: با انسجام و وحدت ثابت خواهیم کرد تحریم ها کارساز نیست

 12. گزارش مجلس از قاچاق ۱۵ هزار خودرو/ وزارت اطلاعات تایید کرد

 13. وزیر اقتصاد: ریال به ریال حق مردم را مطالبه می‌کنیم

 14. نعمتی: محال ممکن است برق وزارت نیرو هم قطع شود/ با یک عذرخواهی وزیر مشکل راحت‌تر حل می‌شود

 15. ۶ گام برای رونق تولید و رهایی از مصائب اقتصاد نفتی و رهایی از تحریم‌ها

 16. سرور تلگرام فارسی در طبقه ۹ مرکز امام خمینی نبود/بازدید خبرنگاران از این مرکز

 17. پدر داماد روحانی هم ارز دولتی گرفته

 18. از یک پرونده جنایی تا کشته سازی سیاسی / این بار هم ساز بی بی سی «کوک» نشد

 19. نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان: انتقال آب دلیل اصلی کم آبی در خوزستان است

 20. تقدیر از اقدام خوب رئیس جمهور در مبارزه با فساد/ دولت، شفاف سازی را از بانک مرکزی آغاز کند

 21. نوبخت اعلام کرد؛ برنامه‌ریزی برای ممانعت از توقف فعالیت بنادر در شرایط تحریم

 22. آملی لاریجانی: پرونده‌های ارز، سکه، خودرو و موبایل به طور ویژه در حال رسیدگی است/ برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن ممنوع الخروج و بازجویی شدند

 23. جزئیاتی از دستگیری «کارآموز کمک‌ خلبانی»

 24. انتشار تصاویر تروریست‌های به هلاکت رسیده توسط سپاه پاسداران

 25. چین نفت ایران را جایگزین آمریکا کرد

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. یک اشتباه راهبردی در جنجال خانم مائده

 3. آیا جهانگیری به پایان خط رسیده است ؟

 4. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 5. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 6. پشت پرده تاسف‌آور اخراج ۲ دیپلمات ایرانی از هلند

 7. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 8. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 9. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 10. جزییات برخورد تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج/ ۱۳ نفر جان باختند/ ۳ روز عزای عمومی در کردستان/ سواستفاده چند آشوبگر + فیلم

 11. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 12. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 13. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 14. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 15. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 16. واکنش فضای مجازی به مستند پخش‌شده از رقاص‌های اینستاگرامی/ یکی بر سر «شاخ»ُ بُن می‌برید

 17. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 18. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 19. افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند + عکس

 20. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 21. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 22. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 23. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 24. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 25. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

پربحث‌های دیروز

 1. مدیرعامل ثامن‌الحجج بازداشت شد

 2. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 3. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 4. جهانگیری: با انسجام و وحدت ثابت خواهیم کرد تحریم ها کارساز نیست

 5. گزارش مجلس از قاچاق ۱۵ هزار خودرو/ وزارت اطلاعات تایید کرد

 6. وزیر اقتصاد: ریال به ریال حق مردم را مطالبه می‌کنیم

 7. نعمتی: محال ممکن است برق وزارت نیرو هم قطع شود/ با یک عذرخواهی وزیر مشکل راحت‌تر حل می‌شود

 8. ۶ گام برای رونق تولید و رهایی از مصائب اقتصاد نفتی و رهایی از تحریم‌ها

 9. پدر داماد روحانی هم ارز دولتی گرفته

 10. تقدیر از اقدام خوب رئیس جمهور در مبارزه با فساد/ دولت، شفاف سازی را از بانک مرکزی آغاز کند

 11. نوبخت اعلام کرد؛ برنامه‌ریزی برای ممانعت از توقف فعالیت بنادر در شرایط تحریم

 12. افزایش نرخ برق «مشترکین پرمصرف» راهکار کشورها در مقابله با بحران خاموشی

 13. پولشویی و معاونت در اخلال در نظام اقتصادی، پرونده جدید بدهکار بانکی معروف

 14. زمان واریز یارانه تیر ماه

 15. ضرغامی :ریشه‌های فساد هماهنگ را بخشکانید

 16. ساز و کارهای جدید برای دریافت ارز دولتی

 17. آغاز تحویل ۹۰۰ هزار سکه پیش‌فروش ۳ ماهه از فردا

 18. سازمان حمایت: فروش مدت‌دار خودرو ممنوع شد

 19. رئیس جمهور اسامی افراد متخلف در واردات خودرو را اعلام کند /60 تن ذخایر طلای کشور به تاراج رفت/ 11 میلیارد دلار ارز نصیب عده ای خاص شد

 20. ردپای ویژه‌خواری و دلالی در نظام ارزی

 21.  کدام نقشه راه

 22. حاجی دلیگانی: اگر رئیس جمهور سیف را تغییر می‌داد، وضعیت اقتصادی به اینجا کشیده نمی‌شد

 23. کاهش قیمت برخی خودرو‌های وارداتی

 24. نامه زنگنه به رئیس دوره‌ای اوپک/ضرورت پایبندی اعضا به تعهد کاهش تولید

 25. پالایشگاه چینی نفت آمریکا را به نفع ایران کنار گذاشت

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 2. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 3. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 4. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 5. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 6. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 7. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 8. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 9. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 10. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 11. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 12. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 13. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 14. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 15. هشدار جدی؛ شبکه برق در وضعیت بحرانی قرار گرفت/ رکورد مصرف برق شکست

 16. آقای «خ» کجاست؟

 17. نوبخت: از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم

 18. مشاور آخوندی: روستایی‌ها بخاطر مسکن مهر چوپانی را رها کردند

 19. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 20. پزشکیان: باید اعلام «جنگ اقتصادی» شود

 21. معاون شریعتمداری: بساط رانت‌ها برچیده می‌شود/احتکارگران پشیمان می شوند/آرامش بازارهای کالا در هفته‌های آینده

 22. همه جور دستگاهی برای مبارزه فساد داریم؛ سامانه‌های پیشگیری جزیره‌ای عمل می‌کنند/افرادی که ارز گرفتند و تخلف کردند قابل ترحم نیستند/دولت هیچ خط قرمزی ندارد

 23. وقتی وزارت مسکن اطلاعات غلط به مردم می‌دهد/ واقعیت بازار مسکن یا آمار سازی دولتی؟

 24. هند پیمان تجارت ریال-روپیه با ایران را لغو می‌کند

 25. کرباسیان: وضعیت مردم را درک می‌کنم

آخرین عناوین