ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

ابراهیم رزاقی،   3970421161 ۳۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

اقتصاد ایران به یک معنا اقتصاد دلال زده به شمارمی رود؛ در این اقتصاد بازی دلال‌ها هر بار بسیاری از بازارها راوارد تنش می‌کند؛ در این فضا، صاحبان سرمایه بدون اینکه نقشی درتولید داشته باشند یا ارزش افزوده‌ای ایجاد کنند به سودهای بالا درکوتاه مدت دست می‌یابند؛ این سود از اخلال درنظام اقتصادی کسب می‌شود برای نمونه می‌توان به بازار سکه،ارز، احتکار کالا و خریدهای عمده اشاره کرد، متاسفانه‌ آگاهی از مسائل‌ و رخدادهای آینده اقتصادی (اطلاع از قیمت ها) و به ویژه رانت اطلاعاتی که در اقتصاد ایران چیز عجیبی نیست بر مشکلات اقتصاد می‌افزاید تا جایی که دو نفر با خرید 61 هزار قطعه سکه بازار آن رامتلاطم می‌کنند.

اکنون هم به وضوح مشخص است که بازارهایی مانند سکه، طلا وارز و حتی مسکن برای کسب سودهای نجومی به سمت احتکار و گرانی پیش رفته که این مسائل‌ موجب برهم ریختگی و قفل شدن این بازارها می‌شود، بدتر از آن مشاهده می‌شود که دلار 4200تومانی در بازار سیاه تا 8000 تومان هم فروخته می‌شود؛ بنابراین اینکه عامل تنش دربازارها رابه طور کامل درخارج از مرزها دنبال کنیم نادرست است.

ریشه بیماری دلالی در اقتصاد ناشی از وجود منافذ زیادی است که باید بسته شود؛ به عنوان مثال بحث 16هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان ناشی از وجود همین منافذ است که اقتصاد کشور را تا مرز انفجار رسانده است؛ در اقتصاد مریض برای انجام هر فعالیتی ابتدا به پول و سودهای کلان و رانت توجه می‌شود که آفت هر اقدام اقتصادی وتولیدی است، کم توجهی به تولید و سود پایین این بخش،سرمایه‌ها را ناگزیر به سمت بازارهای کاذب و سیاه سوق می‌دهد، در این فضا سودجویان با فضاسازی همه شرایط را به نفع خود تغییر می‌دهند. پس تا زمانی که اقتصاد کشور reset (بازگشت به تنظیمات اولیه) نشود و دلالان و مدیران مسبب بحران، مجازات نشوند مشکلات اقتصاد کشور حل نمی‌شود.

در کنار نگرش سود جویی برخی از فعالان اقتصادی، متاسفانه‌ اعتقاد برخی مدیران و مسئولان به اجرای نظام سرمایه داری لیبرال از یک طرف و رشد طبقه ثروتمند در طول سه دهه اخیر، سود پرستی تبدیل به فرهنگ شده است در این نگرش تولید امر مقدسی نیست که خود این تفکر هم برای اقتصاد ایران خطرناک است.

از سوی دیگر این تفکر که مشکلات اقتصاد ایران به خارج از مرزها برمی‌گردد، یک رویکرد ناقص است، بررسی‌ها نشان می‌دهد تهدیدات اقتصادی مربوط به سال‌های اخیر نیست، بلکه اقتصاد ایران 40 سال است که با این تهدیدات دست و پنجه نرم می‌کند، خطر عمده از ناحیه تهاجم از درون مرز، اما پنهان است، تا زمانی که دست مفسدان، نفوذی‌ها و رانت خواران از اقتصاد کشور کوتاه نشود، اقتصاد ایران آبستن مخاطرات زیادی خواهد بود.

برای رهایی از این وضعیت به جز شفاف سازی نیازمند عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی هستیم که متاسفانه‌ برای بعضی‌ها معنایی ندارد؛ چنانچه این سیاست‌ها بدرستی پیاده سازی شود بسیاری از کارهای اقتصادی معطل مانده در کشور قابل احیاست، البته شرط دستیابی به این اهداف داشتن تصمیم قاطع و انقلابی در اجرای سیاست‌های اقتصادی کشور است. از سوی دیگر برای مدیریت بخش‌های اقتصادی باید مدیرانی به کار گرفته شوند که متخصص و ارزشی و پاک دست باشند تا بتوانند جلوی راه‌های نفوذ اقتصادی را سد کنند.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۷ مهر ۱۳۹۷عضو کمیسیون صنایع مجلس: برخی‌ها ‌از ۱۰۰ ‌تا ۵۰۰ میلیارد تومان ارز خریدند‌ اما هیچ ارزی مبادله نشد‌
۲۷ مهر ۱۳۹۷لغزش پول در آستانه ورود به بانک‌ها
۲۶ مهر ۱۳۹۷تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است
۲۵ مهر ۱۳۹۷دو اقتصاددان: مسئولیت همه پیامدها متوجه سیاست‌گذاران است/ کمبود عرضه عامل اصلی در جهت افزایش قیمت‌ها است
۲۵ مهر ۱۳۹۷ آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...
۲۵ مهر ۱۳۹۷دستان نامرئی و قدرت واقعی/ صنایع بزرگ حیاط خلوت سیاسیون/ رانت و فساد پشت انتخاب مدیران واحدهای بزرگ اقتصادی/ عده‌ای به دنبال آشوب هستند
۲۵ مهر ۱۳۹۷یک اقتصاددان: ترازنامه‌ها واقعی شود ورشکستگی بانک‌ها هم معلوم می‌شود
۲۴ مهر ۱۳۹۷نفت، سرعت گیر رشد اقتصاد؟! / صنایع معدنی جایگزین مناسبی برای نفت است
۲۱ مهر ۱۳۹۷اقتصاد ایران؛ بانک‌ها و راه مقابله با تحریم
۲۱ مهر ۱۳۹۷بانک‌های ضد تولید/ تولید کیلویی چند؟!
۲۱ مهر ۱۳۹۷روایت آماری از رشد نقدینگی
۲۱ مهر ۱۳۹۷شرط اساسی حل مشکلات از نگاه رئیس کل بانک مرکزی/ همتی: برنامه‌های مشخصی داریم+ عکس

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۲۹۹۸۰۱۴:۳۲:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۲۱
اقتصاد ایران یک اقتصاد رانت محوره که بر اساس تقسیم مردم به خودی و غیرخودی شکل گرفته. مسئولان هم با سیاستهاشون در عمل معمولا به واردات یارانه میدن و به تولید ضربه میزنند. مثلا تا اینکه یک مقدار قیمت دلار میره بالا، اون رو چند نرخی میکنن که کلی رانت و فساد درست بشه و همینطور باعث میشه نذارن تولید رونق بگیره و صادرکننده سود زیادی بکنه.
ناشناس۴۳۰۲۹۳۱۷:۵۵:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۲۱
مشکل ناشی از عدم کارایی سیستم است. این سیستم دیگر جواب گو نیست. سیستم باید اصلاح شود.
ناشناس۴۳۱۸۵۸۱۸:۲۸:۲۴ ۱۳۹۷/۴/۲۲
این دولت خود عامل این وضع هست و ا وقتی این دولت و مجلس هستند به هیچ وجه وضع بهتر نخواهد شد!
ناشناس۴۳۲۸۶۳۱۱:۳۲:۳۶ ۱۳۹۷/۴/۲۳
در این دولت عزم و توان و اراده ای برای حل مشکلات دیده نمیشود که هیچ شاهد تیشه زدن به ریشه اقتصاداین کشور هم از جانب دولت هستیم!
ناشناس۴۲۹۹۸۲۱۴:۳۳:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۲۱
شفافیت شفافیت شفافیت هزینه درآمد مصرف و مالیات تک تک افراد را مشخص کنید سپس به نیازهای اولیه و کالاهای اساسی سیاست گذاری کنید.
ناشناس۴۳۰۰۰۲۱۴:۴۳:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۲۱
این که هند و کره نفت ایران دیگه نخرن مشکلات از درون ؟؟؟؟
ناشناس۴۳۰۱۴۷۱۵:۵۷:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۲۱
اقتصاد وابسته به نفت کار داخل یا خارج؟ تازه نفت خام نه مشتاقت آن که مشتاقتش ارزش افزوده بسیار بالایی داره اما دولت نفت خام می فروشه و خام فروشی می کنه این کار داخل یا خارج؟ اقتصاد تک محصولی کار داخل یا خارج؟
پیمان۴۳۰۴۸۶۲۱:۱۰:۲۴ ۱۳۹۷/۴/۲۱
ببخشید من یه سوال دارم بعد از اینکه مقاومت کردیم چی میشه واقعا برام یه کم ابهام داره چشم انداز ایران بعد از مقاومت رو بهم نشون بدید البته نمونه هایی مثل جنگ و گروگان گیری سفارت آمریکا و غیره هست اما این مورد خاصو لطفا شفاف سازی کنید
ناشناس۴۳۰۵۴۶۲۱:۵۶:۳۲ ۱۳۹۷/۴/۲۱
حالا شما خام هم نفروش . وقتی امریکا نخواد کسی از ما محصولات پتروشیمی هم نمیخره !!!
ناشناس۴۳۰۳۱۳۱۸:۱۴:۱۳ ۱۳۹۷/۴/۲۱
بابا دست از سر این نفت بر دارید. تا حالا بودنش که ایرانو گلستان نکرد( البته برای بعضی ها گلستان کرد) شاید نباشه یکم به خودمون بیایم...... روی پزشکی، علوم مختلف، و خیلی چیزها میشه تمرکز کرد. این همه کشور خوشبخت تو دنیا، همه نفت دارن؟
ناشناس۴۳۰۵۴۷۲۱:۵۸:۲۵ ۱۳۹۷/۴/۲۱
چشم در شرایط تحریم شما پالایشگاه و پتروشیمی بساز بدون نکنولوژی ببینم توانش رو داری ؟؟ پتروشیمی زنجان 6 سال بخاطر تحریم ها راکد بود
ناشناس۴۳۰۰۲۰۱۴:۴۸:۵۱ ۱۳۹۷/۴/۲۱
مدیران را بایستی کی انتخاب کنند ؟
ناشناس۴۳۰۰۲۷۱۴:۵۰:۵۲ ۱۳۹۷/۴/۲۱
این حرف حرف امروز نیست...قبل از برجام هم این حرفوزدیم ولی فقط برچسب بهمون زدن.
ناشناس۴۳۰۰۳۶۱۴:۵۵:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۲۱
چرا شفاف سازی نمی کنید ؟! جوابش روشنه چون اگر شفاف سازی باشه به قول معروف ...شفاف سازی = پایان رانت
ناشناس۴۳۰۰۷۲۱۵:۱۴:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۲۱
کدام داخل فقط عربستان سه میلیون و پانصد هزار سکه خرید امریکا و امارات و اسرائیل در جای خود دشمنان با خریدن بیشتر از شش میلیون سکه و قاچاق ان از مرز به اقتصاد ضربه سنگین زد
ناشناس۴۳۰۱۶۹۱۶:۰۶:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۲۱
عربستان این همه ریال ایران را از کجا آورده؟ این حجم بالای طلا را چجوری از کشور خارج کرده؟ 3.5 میلیون سکه با وزن هر سکه 8 گرم می شه 28 تن طلا وزن محموله. با ماشین حساب حسابش 3,500,000ضربدر0.08 کن عدد بدست آمده می شه 28,0000 کیلو، این همه حجم بالای طلا را چجوری از کشور خارج کرده؟ بماند که باید خیلی نادان باشند که با 20 درصد گران تر خریده باشن و تازه نبرن به کشورشان ببرن به کشور دیگره . باز هم توهم توطئه دارید.
ناشناس۴۳۰۲۰۳۱۶:۳۶:۱۱ ۱۳۹۷/۴/۲۱
این سکه ها رو چجور خریدن؟ اگه دلار یا ارز خارجی داده باشن که خودش باعث کاهش قیمت ارز میشه در ایران! اگر ریال از خارج از ایران مثل عراق و افغانستان تهیه کرده باشن خود اون باعث کمبود ریال در این کشورها و افزایش ارزش ریال و درنتیجه ورود ارز به ایران برای دریافت یا قاچاق ریال به خارج میشه! تنها حالت ممکن اینه که به یک عده ارز داده باشن در خارج از کشور به شرط اینکه پولهاشون رو تبدیل به سکه و دلار کنن و بفرستن خارج و خودشون هم برن خارج که دیگه اون ارز رو به داخل برنگردونن! چنین چیزی هم در مقیاس گسترده احتمالش خیلی کمه!
ناشناس۴۳۰۳۴۴۱۸:۴۰:۵۵ ۱۳۹۷/۴/۲۱
شما بفرمایید که عربستان .. با کدام پول سه و نیم میلیون سکه را خریداری کرده؟ ریال ایران آورده تو بازار؟ اسکناس ما را جعل کرده؟ یا ارز آورده داخل؟ عربستان اگر هم چنین کاری کرده باشد... که خیلی خیلی بعید است...عربستان فقط میتوانسته با آوردن ارز به بازار ما اینکار را بکند...سه میلیون و پانصد هزار سکه... یعنی چیزی حدود ده هزار میلیارد تومان... بعبارتی میشه حدود یکمیلیاردو یکصد میلیون دلار... خوب اولا که این حجم از دلار تو بازار ما وارد شود... قیمت دلار و بتبع آن قیمت سکه را بشدت کاهش میدهد... دوما اگر نگوییم که این حجم ازاسکناس دلار بایستی در بازار رویت شود... حداقل بایستی جابجایی ریالی آن که در سیستم بانکی انجام میشود... براحتی قابل رصد کردن است... من نمیدانم که چه کسی و با چه نیتی آدرس غلط به مردم میدهد؟
ناشناس۴۳۰۱۰۹۱۵:۲۹:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۲۱
شما راجب کدام اقتصاد صحبت میکنی ما اقتصاد دلالی و رانت و ......داریم
ناشناس۴۳۰۳۶۳۱۹:۰۶:۴۷ ۱۳۹۷/۴/۲۱
تنها نیاز کشور در این زمان برخورد قاطع با مفسدین اقتصادی از هر حزب و جناحو قماشی که هست برخورد که میگم یعنی دار زدن مفسد رسوا کردن دور و وریا آتش زدن اموال مصادره دارایی ها خانواده
ناشناس۴۳۰۳۶۵۱۹:۰۸:۴۲ ۱۳۹۷/۴/۲۱
اقتصاد ایران به علت دسترسی نادرست دولت به پول و ارز که نتیجه آن کاهش شدید و دوره ای ارزش پول ملی بوده است دچار احتکار ارز، زمین، املاک تجاری بلا استفاده، خانه های خالی ، تلنبار شدن سپرده های شده است و از دهک های پردرآمد نیز مالیات کافی اخذ نمی شود، اگر دولت از این موارد مالیات بگیرد و آن را جایگزین درآمد ارز نفت و خلق پول بانک مرکزی قرار دهد، دارایی های راکد به جریان افتاده و بازار با کمترین شوک و تورم قیمت گذاری را انجام می دهد. در این صورت دیگر مجبور نیست به خاطر اشتباهاتی که در استفاده از منابع ارزی و دست اندازی به بانک مرکزی و پول و نظارت بر مرتکب شده و احتمالا درآینده نیز خواهد شده مرتباً قیمت ها را به بهانه کنترل تورم تعیین کند و نظم بازار را بهم ریخته باعث ارزان فروشی منابع و رانت بشود. اینکار ضمن پایان دست اندازی دولت به ارز و پول و تعریف درست جایگاه دولت و بازار باعث انضباط، شفافیت، ثبات ، گردش منابع ، جهت دهی نقدینگی به سمت تولید و پرداخت بدهی های دولت نیز می شود. راه خروج از رکود با کمترین تورم و شوک نیز همین است. این موضوع مورد تایید عقل، دین و تجربه است: 1) مالیات بر احتکار پول در صدر اسلام 2) استدلال کینز اقتصاددان بزرگ قرن بیستم در ارتباط بین مصارف احتیاطی (احتکار) و سفته بازی پول با رکود بزرگ 1929 آمریکا 3) استدلال جرج استیگلیتز نوبلیست اقتصاد در خصوص نقش مالیات در جهت دهی اعتبارات به سمت تولید و توزیع ثروت ♦️بند 2 اصل 14 قانون اساسی آلمان : «دارایی و مالکیت، وظیفه می آورد و استفاده از آن هم باید به نفع عموم تمام شودـ» پ.ن: مالیات بر احتکار دارایی های غیر مولد مانند ارز، پول ، زمین، املاک خالی وغیره بر مبنای نوع، دوره نگهداری و ارزش آن به صورت پلکانی قابل اخذ است و این علاوه بر مالیات بر درآمد و سود است که در بعد از اتمام فعالیت اقتصادی قابل شناسایی است.
ناشناس۴۳۰۴۹۵۲۱:۲۰:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۲۱
موافقم.
ناشناس۴۳۰۶۳۸۲۳:۱۷:۰۸ ۱۳۹۷/۴/۲۱
نظر بسیار خوبی بود ،بسیاری از صاحب نظران از ضرورت ایجاد وزرات خزنه داری با اون کارکردی که توی کشور های پیشرفته هست میگن . یکی از مهمترین کارکرد های این وزارتخانه احصا کردن تمام دارایی های دولت ها و نحوه هزینه کرد اون هاست.
ناشناس۴۳۰۷۱۰۰۰:۲۶:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۲۲
سپرده بانک و خرید اوراق از مالیات معاف است ولی مغازه دار و بقال که روزی بیست ساعت کار میکند و چندین نفر نان آور دارد باید مالیات پرداخت کند
سعیدروشن کرمانشاهی۴۳۰۵۱۷۲۱:۳۸:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۲۱
کدام اقتصادمقاومتی!؟اونکه برروی بنرها و بیلبوردها باهزینه زیادنوشته میشه ویااونکه هرگز عملیاتی نشده ونخواهدشد
ناشناس۴۳۰۵۵۹۲۲:۰۳:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۲۱
دیدگاه خودی وغیر خودی سرچشمه رانت تبعیض وفساد در کشور است
ناشناس۴۳۰۶۰۵۲۲:۵۱:۳۸ ۱۳۹۷/۴/۲۱
ای بابا اختلاسهاکمر اقتصاد راشکسته
ناشناس۴۳۰۷۵۰۰۱:۱۰:۵۶ ۱۳۹۷/۴/۲۲
اقتصاد ما همون تبلیغات تلوزیونه که شامل روغن شامپو و مواد شوینده و کفش و کبابزن و ظرف نگهداری رب و هسته در آره گیلاس و فرش ماشینی و یه سری چیزهای بیخود که نیازی به تحقیق و توسعه نداره . تا زمانی که تحقیق و توسعه نباشه اقتصاد ورشکسته و رانتی و بازرگانی شکل هست
ناشناس۴۳۰۸۹۶۰۷:۲۰:۱۲ ۱۳۹۷/۴/۲۲
خصوصا الان نه مردم ظرفیت و تحمل اطلاعات شفاف شده را دارند ( چون با واقعیتهای بسیار تلخ روبرو خواهند شد) نه مراکز حکومتی و خصوصلتی و بخش خصوصی رانتی و باندهای ویژه خوار که چند دهه هردو دستشون در سفره بیت الماله پس همچین ریسکی نخواهد کرد و شفاف سازی در حد شعار باقی خواهد ماند
ناشناس۴۳۰۹۹۹۱۰:۰۵:۰۹ ۱۳۹۷/۴/۲۲
تا چند نفر از مفسدان اعدام نشوند محال است فرصت طلبان جدی بودن مبارزه دولتمردان راباورکنند چون همیشه فقط در حد حرف بوده وبعید که باز بشود از بعضی ها بگذرند
ناشناس۴۳۱۰۷۰۱۰:۵۲:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۲۲
چند باری خواستم فعالیت اقتصادی کنم قوانین اونقدر دست و پاگیر و سختگیرانه است که حتی نمیشه شروع کرد اما یه عده با وجود همین قوانین سودهای میلیاردی میبرن اما چطور؟ چون اونا خود دولتیها و حکومتیهان به همین سادگی
ناشناس۴۳۱۶۷۴۱۶:۲۱:۴۴ ۱۳۹۷/۴/۲۲
ما از زمانی در اقتصاد ضربه خوردیم که جایگاه ملی اقتصادبه تمایولات افراد ذینفوذ تنزل یافت قانون و نظم جای خود را به باند وگروه داد رانت وفساد وبیعاری وحرام خواری جایگزین فکر و تلاش شد انتظار دیگری دارید؟
شفق۴۳۱۹۲۷۱۹:۱۵:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۲۲
اقتصاد ایران رو به نابودی میرود سری به بازار بزنید تا ببینید اکثر جنس و کالا ها که قبلا در ایران تولید میشد الان چینی هستند از این خیانت بالا تر داریم؟
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. آخرین خبرها از تعیین قیمت‌ جدید خودروها

 2. روحانیت بیدار شوید، به فکر علاج بدبختی‌های مردم باشید  

 3. نژادپرستی علیه ایرانی ها پشت ویترین ترکیه ای!

 4. چرا ساختمان بهشت بعد از قالیباف آرام نگرفت؟

 5. آیا سربازی 24 ماه می‌شود؟

 6. ماکرون از تصمیم اروپایی‌ها برای تعلیق سفرهای سیاسی به عربستان خبر داد

 7. معمای گنج همدان+ عکس

 8. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 9. واشنگتن‌پست: مخالفان «بن سلمان» در حال جمع شدن گرد «احمد بن عبدالعزیز» هستند

 10. عملکرد نامطلوب خانه کارگری ها در وزارت کار

 11. نگرانی کانادایی‌ها از کمبود ماری جوانا!

 12. قلدربازی خودروسازهای تهران در برابر بازرسی محیط زیستی

 13. عضو کمیسیون صنایع مجلس: برخی‌ها ‌از ۱۰۰ ‌تا ۵۰۰ میلیارد تومان ارز خریدند‌ اما هیچ ارزی مبادله نشد‌

 14. معاون وزیر نفت خبر داد: آخرین میزان تولید نفت ایران/ توتال اسناد فنی فاز ۱۱ را به CNPC تحویل داد

 15. گلاره و آرزویی که محقق شد

 16. المیادین: بولتون به بن‌سلمان گفته آمریکا تمام جزئیات قتل خاشقچی را می‌داند

 17. از جمال عبدالناصر تا جمال خاشقچی؛ مرور طرح ترور آل سعود برای مخالفان

 18. روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی

 19. ماجرای عجیب گلزنی محمد انصاری و خوشحالی پس از گل+ عکس

 20. انتقام و غول‌کشی گوش شکسته‌ها در سرزمین دانوب!

 21. نیویورک‌تایمز: سران عربستان یکی از مقامات اطلاعاتی و از مشاوران بن‌سلمان را مقصر قتل خاشقچی معرفی می‌کنند

 22. 10 خبر پربازدید هفته/ از اعتراف عربستان به قتل خاشقچی و خروج قالیباف از کشور تا ماجرای شنود مکالمات ظریف و روحانی و پشت پرده فرار عضو تیم تشریفات رئیس جمهور

 23. «لس‌آنجلس‌ـ‌تهران» نیامده، پرفروش شد/ فیلم هومن سیدی همچنان پراقبال

 24. هاآرتص: بحرین در ردیف نخست واردکنندگان تجهیزات جاسوسی اسرائیل قرار دارد

 25. برنده‌تر از فرگوسن‌،مویس و فان‌خال؛ مورینیو به خروج تهدید می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 2. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 3. تئاتر لاکچری؛ خودکرده را تدبیر نیست

 4. تشکیل اتاق جنگ اقتصادی/ با چه راهکاری دولت و مسئولین می‌توانند کشور را از شرایط خطیر کنونی عبور دهند؟

 5. نگذاشتند درباره"سیف" به رئیس‌جمهور تذکر دهم

 6. خواب شیرین هنگام سخنرانی جهانگیری در همایش  

 7. حاجی‌بابایی: برخی افراد با دریافت ۲۴۰ میلیون یورو ارز ‌حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده‌اند‌

 8. پرچم عربستان عوض شد/ کنایه‌های تصویری روزنامه‌نگاران جهان به آل‌سعود   

 9. امشب در سر شوری دارم !

 10. ضرغامی: پس از عاشورای ۸۸ بسیاری از دست‌های پشت پرده رو شد

 11. دستمزد شبی ۳۰ میلیون تومانی مهناز افشار در «بینوایان»!

 12. مرگ مشکوک یکی از 15 مظنون قتل خاشقچی

 13. غذای ملی این کشور زیبا «کله پاچه» است  

 14. پاکستان: گشت‌زنی هوایی برای یافتن مرزبانان ایرانی آغاز شده است

 15. امیرعبداللهیان: ترور خاشقچی توسط سعودی دور از انتظار نیست

 16. اقدام جدید آلمان علیه عربستان

 17. ماجرای جمال خاشقچی، نقشه نئومحافظه کاران برای نجات بن سلمان و تشدید تحریم ها علیه ایران

 18. علت شوره سر چیست؟

 19. نقشه داعش برای هدف قرار دادن بیجی نقش بر آب شد

 20. سردار پاکپور: تروریست‌ها وحدت مردم را هدف قرار داده اند

 21. فرود اضطراری پرواز تهران - بوشهر در شیراز

 22. کتف کامیابی‌نیا جا انداخته شد

 23. عمران خان برای دومین بار در یکماه به ریاض سفر می کند

 24. استراو: سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران اشتباه جدی است

 25. پوتین: سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران اشتباهی بزرگ است/ متقاعد کردن ایران برای خروج از سوریه وظیفه ما نیست

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 4. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 5. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 6. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 7. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 8. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 9. بهشت جای چه افرادی است؟/ آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟

 10. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 11. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 12. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 13. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 14. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 15. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 16. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 17. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 18. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 19. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 20. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 21. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

 22. دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

 23. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 24. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 25. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. آخرین خبرها از تعیین قیمت‌ جدید خودروها

 2. مجید شاکری: دولت نسخه‌ای برای اقتصاد نداشته و گوش شنوا هم برای هیچ راهکاری ندارد/ از اظهار نظر سیاسیون در حوزه‌های اقتصادی نگران هستیم/ رکورد تورمی خواهیم داشت

 3. عملکرد نامطلوب خانه کارگری ها در وزارت کار

 4. عضو کمیسیون صنایع مجلس: برخی‌ها ‌از ۱۰۰ ‌تا ۵۰۰ میلیارد تومان ارز خریدند‌ اما هیچ ارزی مبادله نشد‌

 5. معاون وزیر نفت خبر داد: آخرین میزان تولید نفت ایران/ توتال اسناد فنی فاز ۱۱ را به CNPC تحویل داد

 6. آزادسازی دوباره نرخ سود بانکی؛ بانک‌ها از ۱۵ تا ۲۳ درصد سود می دهند

 7. میرسلیم: دولت از طرفی بازار ارز را آشفته می‌کند و از طرفی می‌گوید بسته حمایتی درست کرده‌ایم!

 8. ایران در دو هفته اول ماه اکتبر 2.2 میلیون بشکه در روز نفت صادر کرد

 9. حل معمای ایجاد شغل در شرایط رشد منفی اقتصاد

 10. فرانسوی‌ها متقاضی خرید کوئل از ایران شدند

 11. اسنپ: ۱۵ هزار راننده زن در تهران داریم

 12. ایرلاین‌ها؛ ارز نگیریم فقط ۳ ماه دوام می‌آوریم/اهمال بانک مرکزی در اختصاص ارز

 13. چینی ها برای ایران آب شیرین می کنند

 14. واگذاری جنجالی سهام صندوق فولاد؛ از عرضه زیر قیمت تا تخلف در فروش بلوکی سهام

 15. یارانه نقدی مهرماه واریز شد

 16. انگشت اتهام بازار سرمایه به سمت حقوق‌ها

 17. لغزش پول در آستانه ورود به بانک‌ها

 18. نرخ برابری دلار دربرابر یورو ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت

پربحث‌های دیروز

 1. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 2. حاجی‌بابایی: برخی افراد با دریافت ۲۴۰ میلیون یورو ارز ‌حتی یک قلم کالا هم وارد نکرده‌اند‌

 3. نرخ برابری دلار دربرابر یورو ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت

 4. دلالان دلار دینار فروش شدند/ افزایش ۵۰۰ تومانی قیمت ارز عراق

 5. سقوط طلای سیاه به زیر 80 دلار

 6. جهانگیری: موضوع اقتصادی تنها دلیل به وجود آمدن شرایط امروز نیست

 7. پیشنهاد اصلاح قیمت خودرو به ستاد تنظیم بازار رفت

 8. تغییرات قیمت ۱۱ گروه کالایی در هفته منتهی به ۲۰ مهر

 9. سورپرایز دلار برای نوسان‌گیران

 10. راه‌اندازی نهضت اشتغال در چارچوب اقتصاد مقاومتی

 11. مزایای هوشمندسازی شهرها چیست؟

 12. مراقب کپی اطلاعات کارت‌های بانکی با کارتخوان‌های جدید باشید + عکس

 13. قیمت طلا و سکه افت کرد+ جدول

 14. کارگران این کارخانه به جای دستمزد، «نوشابه» می‌گیرند!

 15. قیمت رهن و اجاره آپارتمان های لاکچری در تهران

 16. مذاکرات توپراس ترکیه برای معافیت از تحریم‌های ایران

 17. صعود صادرات صنایع، افول صادرات معادن+ جدول

 18. آخرین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

 19. تایلند بافساد راهبان بودایی مقابله می کند

 20. واگذاری زیرمجموعه‌ بانک‌ها توسط سازمان خصوصی‌سازی

 21. رقابتی‌ترین اقتصاد جهان معرفی شد

 22. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 23. قیمت وام مسکن+ محاسبات

 24. آخرین وضعیت بارش های ایران/رشد ۱۰ درصدی بارش ها نسبت به سال قبل +جدول

پربحث‌های هفته

 1. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 2. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 3. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 4. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 5. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 6. دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

 7. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 8. سفر آخوندی به مشهد برای افتتاح ۲۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان پروژه؟+ عکس

 9. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 10. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 11. سیاست یک بام و دو هوای بانک مرکزی در برخورد با صعود و سقوط دلار

 12. اقتصاد ایران؛ بانک‌ها و راه مقابله با تحریم

 13. لامبورگینی ایرانی  

 14. حقوقهای زیر 3 میلیون بسته حمایتی دریافت می‌کنند

 15. وزارت صنعت: سازمان حمایت در حال بررسی قیمت‌های جدید خودرو است

 16. نقش FATF را در این توصیه نامه نمی‌بینید؟

 17. چرا باید نگران نظام بانکی باشیم؟

 18. دستان نامرئی و قدرت واقعی/ صنایع بزرگ حیاط خلوت سیاسیون/ رانت و فساد پشت انتخاب مدیران واحدهای بزرگ اقتصادی/ عده‌ای به دنبال آشوب هستند

 19. افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصد قیمت کالاهای اساسی

 20. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 21. کاهش قیمت سکه در بازار + آخرین نرخ ارز

 22. شرط اساسی حل مشکلات از نگاه رئیس کل بانک مرکزی/ همتی: برنامه‌های مشخصی داریم+ عکس

 23. جزئیات دستگیری ۴۰ اخلالگر اقتصادی/ ضبط صد‌ها میلیون تومان وجه نقد

 24. سخنان جنجالی وزیر ارتباطات در تلویزیون/ آذری جهرمی: با دوروف در تهران جلسه داشتیم/ مردم به مسئولان بی‌اعتمادند، زیرا حرفمان با عمل تعارض دارد

 25. روحانی: آمریکا در بلند مدت قادر نیست به سیاست‌های ضدایرانی خود ادامه دهد/ به آینده بهتر، بسیار امیدوارم

آخرین عناوین