سپینو-مگنت

شوک جنگ تجاری به بورس تهران

گروه اقتصادی الف،   3970421100

دولت دونالد ترامپ بامداد دیروز فهرست بالابلند دیگری از کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار منتشر کرد که قرار است زیر تیغ تعرفه‌های واردات ایالات‌متحده آمریکا قرار بگیرند.

دنیای اقتصاد : همزمان، دولت چین، آمریکا را تهدید به اقدام متقابل کرد. به محض انتشار این اخبار، موجی از نگرانی بازارهای جهانی را درنوردید و موجب ریزش قیمت جهانی فلزات شد. بازار سرمایه تهران نیز از این اتفاق مصون نماند. فشار فروش در بورس کالامحور تهران شدت گرفت. به این ترتیب، شاخص سهام افت ۱۳۴۴ واحدی(معادل ۲/ ۱ درصدی) را تجربه و به کانال ۱۰۹ هزار واحدی عقب‌نشینی کرد. 

شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات دیروز زیر فشار عمومی عرضه سهام به‌ویژه در گروه فلزات اساسی، ۲/ ۱ درصد کاهش یافت و سرانجام در سطح ۱۰۹ هزار و ۵۰۵ واحدی قرار گرفت. اگر چه هیجان برای عرضه اولیه پتروشیمی پارس معاملات روز گذشته را تحت‌الشعاع قرار داده بود اما افت سنگین قیمت فلزات در بازار جهانی بیش از سایر عوامل بر شاخص کل اثر گذاشت. بامداد روز گذشته بود که انتشار فهرست جدید کالاهای چینی برای وضع تعرفه از سوی دولت ترامپ، فعالان بازارهای جهانی را شوکه کرد و همین امر قیمت جهانی فلزات را به‌شدت تنزل داد.

تهور ترامپ و ترس بازارها

معاملات بورس تهران طی روز گذشته در حالی آغاز شد که قیمت جهانی فلزات رنگین از جمله مس، روی و سرب سقوط کرده بودند. هراس سرمایه‌گذاران جهانی از اقدام غافلگیرکننده دولت ترامپ عامل اصلی فشار بر قیمت فلزات پایه ارزیابی می‌شود. دولت ترامپ بامداد روز گذشته فهرستی از کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را منتشر کرد که قرار است سپتامبر سال جاری میلادی مشمول وضع تعرفه وارداتی ۱۰ درصدی از سوی ایالات‌متحده شوند. جمعه گذشته واشنگتن با وضع تعرفه ۲۵ درصدی بر ۳۴ میلیارد دلار از کالاهای چینی تشدید تنش‌های تجاری را آغاز کرد؛ در همان مقطع اعلام شد که ۱۶ میلیارد دلار از کالاهای چینی به‌زودی به این فهرست افزوده می‌شوند.

تشدید شعله‌های آتش جنگ تجاری بین بزرگ‌ترین‌ اقتصادهای جهانی و ویرانی پی‌درپی دیوارهای اعتماد در اقتصاد جهانی با اقدامات رئیس‌جمهوری آمریکا موجب هراس فعالان بازارهای جهانی شده و در نتیجه، فشار بر قیمت فلزات را شدت بخشیده است. در پایان هفته قبل نیز با اعلام جنگ تجاری از سوی آمریکا قیمت جهانی فلزات کاهش محسوسی را ثبت کرده بودند اما این روند نزولی در روز گذشته بلافاصله پس از انتشار فهرست مزبور از سوی دولت ترامپ و واکنش متقابل پکن شیب تندتری به خود گرفت.

بنابراین، ابهام در چشم‌انداز تقاضای فلزات به‌ویژه از سوی سرمایه‌گذاران چینی زمینه را برای افت دسته‌جمعی قیمت فلزات پایه در بازارهای جهانی مهیا کرد. در این میان، قیمت هر تن مس در بورس فلزات لندن در همان ابتدا افت بیش از ۴ درصدی را ثبت کرد و در نزدیکی کف سالانه، یعنی سطح ۶هزار و ۱۰۰ دلاری قرار گرفت؛ همچنین هر تن فلز روی در بازه زمانی مزبور کاهش بیش از ۳ درصدی را ثبت کرد و در پایین‌ترین سطح ۲۰ ماه اخیر به نوسان پرداخت و در محدوده ۲هزار و ۵۰۰ دلار معامله شد. از طرف دیگر با افت ۴درصدی فلز سرب به هر تن از این فلز در بورس فلزات لندن ۲هزار و ۲۲۵ دلار قیمت خورد (قیمت‌ها در لحظه معاملات بورس تهران اعلام می‌شود). پس از پایان یافتن دادوستد‌ها، قیمت‌ها در بازارهای جهانی تا حدودی بهبود را تجربه کردند.

سهام کالایی زیر فشار ریزش قیمت‌های جهانی

به این ترتیب، افت سنگین قیمت جهانی فلزات، معاملات دیروز نمادهای وابسته در بورس تهران را نیز به شدت تحت تاثیر قرار داد. تقریبا تمام نمادهای مرتبط با فلزات رنگین در کف روزانه قیمت مبادله شدند و از این جمله، نماد شرکت‌های کالسیمین، باما و توسعه معادن روی ایران طولانی‌ترین صف‌های فروش بازار را طی دادوستدهای دیروز تجربه کردند. در همین گروه، نماد معادن بافق که محصولات روی و سربی تولید می‌کند پس از بازگشت از مجمع، در پایان معاملات دیروز، زیان ۱۰ درصدی را به سهامدارانش تحمیل کرد. ملی‌مس ایران هم که به دلیل برگزاری مجمع متوقف شده بود، بلافاصله پس از بازگشایی در میانه معاملات دیروز با سقوط بیش از ۱۰درصدی قیمت مواجه شد و در صدر فهرست نمادهای موثر بر شاخص کل قرار گرفت. سلسله افت قیمت‌ها در نمادهای مزبور منجر به کاهش ۶/ ۴ درصدی شاخص گروه فلزات طی روز گذشته شد و به این ترتیب، عنوان بیشترین افت روزانه شاخص به گروه فلزات تعلق گرفت. شاخص گروه معدنی هم تحت تاثیر این فضا با افت ۵/ ۱ درصدی مواجه شد و در این بین، دوقلوهای سنگ‌آهنی یعنی گل‌گهر و معدنی چادرملو در رتبه‌های بالای فهرست نمادهای موثر بر شاخص قرار گرفتند.

فضای منفی مزبور به معاملات نمادهای دیگر گروه فلزات هم تسری پیدا کرد. فولادسازان بورس تهران به‌رغم سقف‌شکنی قیمت محصولات فولادی در بورس کالا و ثبات نسبی قیمت جهانی این کالاها تحت تاثیر فشار عمومی عرضه با افت قیمت رو‌به‌رو شدند.  در این گروه نماد فولاد مبارکه اصفهان در رتبه دوم نمادهای اثرگذار بر افت شاخص قرار گرفت. به‌طور کلی، شاخص ۳۱ صنعت از صنایع ۳۸گانه بورس تهران در پایان معاملات دیروز کاهش یافت. در چنین فضای معاملاتی که اغلب نمادها در محدوده منفی قیمت مبادله شدند، شاخص ۵ گروه رشد کرد و گروه‌های محصولات کاغذی و پالایشی به ترتیب بیشترین رشد روزانه را رقم زدند.

سبزپوشی پالایشی‌ها

به‌رغم‌ فشار عمومی عرضه سهام و افت قیمت جهانی نفت در روز گذشته، نمادهای پالایشی با افزایش قیمت سهم همراه شدند. نگاهی به فهرست نمادهای اثرگذار بر شاخص نشان می‌دهد نمادهای گروه پالایشی بیشترین اثر مثبت بر شاخص را به ارمغان آورده‌اند. نمادهای پالایش نفت تهران، پالایش نفت اصفهان و تبریز از معدود سهامی بودند که جدول تاثیر بر شاخص را سبزرنگ کردند، هر چند، نتوانستند مانع از افت سنگین شاخص شوند. این معاملات در حالی رقم خورد که حاشیه سود بنگاه‌های پالایشی به دلیل خلا اطلاعاتی همچنان مبهم است.

هیجان در عرضه اولیه «پارس»

یکی از اتفاقات مهم در معاملات دیروز عرضه اولیه شرکت پتروشیمی پارس بود. هیجان برای حضور در این عرضه بزرگ، فضای معاملات را در ساعات ابتدایی روز گذشته به شدت تحت‌الشعاع خود قرار داده بود به‌طوری که تاخیر در ثبت سفارش این نماد به رواج برخی شایعات در شبکه‌های اجتماعی دامن زد و برخی نگران لغو عرضه بودند. در نهایت، در ساعت پایانی معاملات با انتشار پیام ناظر هیجان‌ها فروکش کرد و عرضه این سهم در روز موعود قطعی شد. پیش از این، اشتیاق معامله‌گران برای خرید سهام یکی از بزرگ‌ترین‌ عرضه‌های بورس و حجم قابل‌توجه سهم این شرکت برای عرضه، موجب فشار عمومی فروش برای تامین نقدینگی مورد نیاز در بازار شده بود.  سرانجام انتظار بورس‌بازان با عرضه ۳۰۸ میلیون از سهام پتروشیمی پارس طی معاملات روز گذشته به سر آمد. در جریان این عرضه ۱۸۲ هزار کد معاملاتی شرکت داشتند و به هر کد، اعم از حقیقی و حقوقی ۱۸۹۸ سهم تعلق گرفت.

بانگ تعادل از کوی همسایه؟

همزمان با بروز التهاب و هیجان در بورس تهران و نوسان شدید قیمت سهام، اتفاقات مهمی در بازارهای همسایه افتاد. از روز سه‌شنبه توام با آغاز به کار بازار ثانویه اولین نشانه‌های تعدیل نرخ در بازار غیررسمی ارز آشکار شد. در حالی که نرخ دلار در بازار غیررسمی طی سه هفته اخیر در محدوده ۸ هزار تومان تثبیت شده بود، بازار دوم ارز روز سه‌شنبه به‌طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. بر مبنای معاملات صورت گرفته در این بازار، نرخ ۷ هزار و ۵۲۳ تومانی برای دلار رقم خورد. همزمان با کشف قیمت دلار در بازار ثانویه، شاهد افت قیمت دلار در بازار غیررسمی و متعاقب آن کاهش قیمت سکه بودیم. در ادامه، قیمت‌های دلار و سکه در معاملات روز گذشته نیز روند نزولی را ثبت کردند به‌طوری که در بورس کالا هم صف‌های طولانی فروش در بازار آتی سکه تشکیل شد و قیمت قراردادها کاهش محسوسی را به ثبت رساند. یکی از عوامل مهم و اثرگذاری که در هفته‌های گذشته معاملات سهام صادرات‌محور بورس تهران را تحت تاثیر قرار داده بود چالش بازار ارز بود که سرنوشت معلومی نداشت (البته به صرف راه‌اندازی این بازار نیز نمی‌توان تصویر روشنی از تحولات این بازار پیش‌بینی کرد).

با این حال شکل‌گیری بازار ثانویه و تعیین اولین نرخ‌ها بر مبنای ملاقات آزادانه عرضه و تقاضا، نه‌تنها شکست محتوم سیاست ارزی را به رخ ناظران کشید بلکه این سیگنال را به فعالان اقتصادی داد که الگوهای ارزش‌گذاری را با نرخ‌های جدید رسمی و فراتر از نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تعدیل کنند. حال، به نظر می‌رسد ادامه این روند که با تعمیق معاملات ارز همراه است می‌تواند به شفافیت و همگرایی نرخ‌ها کمک کند و در نتیجه چشم‌انداز شفاف‌تری را فراروی فعالان اقتصادی از جمله معامله‌‌‌گران سهام ترسیم کند.  به این ترتیب، با کاهش التهاب در بازار ارز و سکه انتظار می‌رود که معاملات سهام متاثر از این رویداد وضعیت مشخص‌تری پیدا کنند. به خصوص در آستانه انتشار گزارش‌های فصلی که امید به بهبود سودآوری بسیاری از بنگاه‌های بورسی ‌را در پس‌زمینه‌های بنیادی سهام تقویت می‌کند. 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

همراه کارتبانک آیندهملاصدرا-دی جی ثبتطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. وقتی رئیس جمهوری آمریکا تهدید منافع ملی ایالات متحده می شود

 2. لاورنتیف: هیچ نیروی ایرانی در جنوب سوریه حضور ندارد

 3. انحصار، آفت بازار وکالت

 4. تابستان خشک ۹۷ هم بارانی شد+جدول

 5. منافقین نماینده ایرانیان کانادا نیستند

 6. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 7. زنــانی که با نیت خیر به زندان می افتند

 8. قتل شبانه خواهر در خانه

 9. مک کین: نشست خبری ترامپ در هلسینکی نمایشنامه غم انگیزی بود

 10. اعترافات قاتل مریم فرجی؛ چون می‌خواست با یکی از استادانش ازدواج کند خفه‌اش کردم

 11. گل را که خواهد زد؛ ترامپ یا پوتین؟

 12. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 13. احساس تنهایی چه خطراتی برای سلامتی دارد؟

 14. واکنش جالب مورینیو به جدایی رونالدو

 15. رایزنی‌های عراقچی در هند برای ایجاد ساختار مقابله با تحریم‌های آمریکا

 16. واکنش رئیس اطلاعات ملی آمریکا به اظهارات ترامپ

 17. مهم‌ترین دستاورد دیدار ترامپ و پوتین از نگاه وزیر خارجه فنلاند

 18. اولویت بندی ارزی باید به نفع کالای ایرانی باشد/ چگونه شرکت قطعات خودرو، لوازم خانگی وارد می‌کند؟

 19. بلایی که خرمگس‌ها سر زن جوان آوردند +تصاویر

 20. علت و زمان خلق جهنم چه بود؟

 21. پوتین: پایان یافتن برجام بسیار اسفناک خواهد بود

 22. ترامپ: به دستگاههای اطلاعاتی آمریکا اعتماد دارم

 23. اینفوگرافیک/ آخرین آمار ازدواج و طلاق در ایران

 24. این فضای حیرت‌آور  

 25. درخواست اسرای عراقی از ایران در زمان جنگ +سند

پربحث‌های دیروز

 1. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 2. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 3. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 4. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 5. برجام اروپایی و پیچیدگی آمریکا

 6. مدیرعامل ثامن‌الحجج بازداشت شد

 7. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 8. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 9. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 10. ظریف: از آمریکا به دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت کردیم

 11. جهانگیری: با انسجام و وحدت ثابت خواهیم کرد تحریم ها کارساز نیست

 12. گزارش مجلس از قاچاق ۱۵ هزار خودرو/ وزارت اطلاعات تایید کرد

 13. وزیر اقتصاد: ریال به ریال حق مردم را مطالبه می‌کنیم

 14. نعمتی: محال ممکن است برق وزارت نیرو هم قطع شود/ با یک عذرخواهی وزیر مشکل راحت‌تر حل می‌شود

 15. ۶ گام برای رونق تولید و رهایی از مصائب اقتصاد نفتی و رهایی از تحریم‌ها

 16. سرور تلگرام فارسی در طبقه ۹ مرکز امام خمینی نبود/بازدید خبرنگاران از این مرکز

 17. پدر داماد روحانی هم ارز دولتی گرفته

 18. از یک پرونده جنایی تا کشته سازی سیاسی / این بار هم ساز بی بی سی «کوک» نشد

 19. نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان: انتقال آب دلیل اصلی کم آبی در خوزستان است

 20. تقدیر از اقدام خوب رئیس جمهور در مبارزه با فساد/ دولت، شفاف سازی را از بانک مرکزی آغاز کند

 21. نوبخت اعلام کرد؛ برنامه‌ریزی برای ممانعت از توقف فعالیت بنادر در شرایط تحریم

 22. آملی لاریجانی: پرونده‌های ارز، سکه، خودرو و موبایل به طور ویژه در حال رسیدگی است/ برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن ممنوع الخروج و بازجویی شدند

 23. جزئیاتی از دستگیری «کارآموز کمک‌ خلبانی»

 24. انتشار تصاویر تروریست‌های به هلاکت رسیده توسط سپاه پاسداران

 25. چین نفت ایران را جایگزین آمریکا کرد

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. یک اشتباه راهبردی در جنجال خانم مائده

 3. آیا جهانگیری به پایان خط رسیده است ؟

 4. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 5. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 6. پشت پرده تاسف‌آور اخراج ۲ دیپلمات ایرانی از هلند

 7. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 8. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 9. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 10. جزییات برخورد تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج/ ۱۳ نفر جان باختند/ ۳ روز عزای عمومی در کردستان/ سواستفاده چند آشوبگر + فیلم

 11. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 12. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 13. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 14. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 15. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 16. واکنش فضای مجازی به مستند پخش‌شده از رقاص‌های اینستاگرامی/ یکی بر سر «شاخ»ُ بُن می‌برید

 17. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 18. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 19. افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند + عکس

 20. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 21. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 22. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 23. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 24. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 25. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

پربحث‌های دیروز

 1. مدیرعامل ثامن‌الحجج بازداشت شد

 2. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 3. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 4. جهانگیری: با انسجام و وحدت ثابت خواهیم کرد تحریم ها کارساز نیست

 5. گزارش مجلس از قاچاق ۱۵ هزار خودرو/ وزارت اطلاعات تایید کرد

 6. وزیر اقتصاد: ریال به ریال حق مردم را مطالبه می‌کنیم

 7. نعمتی: محال ممکن است برق وزارت نیرو هم قطع شود/ با یک عذرخواهی وزیر مشکل راحت‌تر حل می‌شود

 8. ۶ گام برای رونق تولید و رهایی از مصائب اقتصاد نفتی و رهایی از تحریم‌ها

 9. پدر داماد روحانی هم ارز دولتی گرفته

 10. تقدیر از اقدام خوب رئیس جمهور در مبارزه با فساد/ دولت، شفاف سازی را از بانک مرکزی آغاز کند

 11. نوبخت اعلام کرد؛ برنامه‌ریزی برای ممانعت از توقف فعالیت بنادر در شرایط تحریم

 12. افزایش نرخ برق «مشترکین پرمصرف» راهکار کشورها در مقابله با بحران خاموشی

 13. پولشویی و معاونت در اخلال در نظام اقتصادی، پرونده جدید بدهکار بانکی معروف

 14. زمان واریز یارانه تیر ماه

 15. ضرغامی :ریشه‌های فساد هماهنگ را بخشکانید

 16. ساز و کارهای جدید برای دریافت ارز دولتی

 17. آغاز تحویل ۹۰۰ هزار سکه پیش‌فروش ۳ ماهه از فردا

 18. سازمان حمایت: فروش مدت‌دار خودرو ممنوع شد

 19. رئیس جمهور اسامی افراد متخلف در واردات خودرو را اعلام کند /60 تن ذخایر طلای کشور به تاراج رفت/ 11 میلیارد دلار ارز نصیب عده ای خاص شد

 20. ردپای ویژه‌خواری و دلالی در نظام ارزی

 21.  کدام نقشه راه

 22. حاجی دلیگانی: اگر رئیس جمهور سیف را تغییر می‌داد، وضعیت اقتصادی به اینجا کشیده نمی‌شد

 23. کاهش قیمت برخی خودرو‌های وارداتی

 24. نامه زنگنه به رئیس دوره‌ای اوپک/ضرورت پایبندی اعضا به تعهد کاهش تولید

 25. پالایشگاه چینی نفت آمریکا را به نفع ایران کنار گذاشت

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 2. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 3. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 4. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 5. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 6. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 7. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 8. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 9. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 10. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 11. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 12. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 13. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 14. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 15. هشدار جدی؛ شبکه برق در وضعیت بحرانی قرار گرفت/ رکورد مصرف برق شکست

 16. آقای «خ» کجاست؟

 17. نوبخت: از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم

 18. مشاور آخوندی: روستایی‌ها بخاطر مسکن مهر چوپانی را رها کردند

 19. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 20. پزشکیان: باید اعلام «جنگ اقتصادی» شود

 21. معاون شریعتمداری: بساط رانت‌ها برچیده می‌شود/احتکارگران پشیمان می شوند/آرامش بازارهای کالا در هفته‌های آینده

 22. همه جور دستگاهی برای مبارزه فساد داریم؛ سامانه‌های پیشگیری جزیره‌ای عمل می‌کنند/افرادی که ارز گرفتند و تخلف کردند قابل ترحم نیستند/دولت هیچ خط قرمزی ندارد

 23. وقتی وزارت مسکن اطلاعات غلط به مردم می‌دهد/ واقعیت بازار مسکن یا آمار سازی دولتی؟

 24. هند پیمان تجارت ریال-روپیه با ایران را لغو می‌کند

 25. کرباسیان: وضعیت مردم را درک می‌کنم

آخرین عناوین