سپینو-مگنت

اعتیادهای یواشکی

گروه اجتماعی الف،   3970421098
اعتیادهای یواشکی

دوره ساقی و توزیع ‌کننده مواد مخدر دیگر تمام شده و امروز مواد‌ مخدر در آرایشگاه ‌ها، باشگا‌ه‌ ها همه ‌جا در دسترس است و پلیس نسبت به آسانی دسترسی به مواد مخدر هشدار می‌دهد. البته مواد‌ مخدر توزیع ‌شده در این اماکن از نوع مواد موجود در خیابان‌ و در دست توزیع ‌کنندگان نیست و فرق دارد.

در واقع برخی آرایشگاه‌ های غیرقانونی یا باشگاه‌ها به صورت غیرقانونی مواد‌مخدر لاغر کننده اندام و بدن را به مشتریان خود می‌فروشند که در این مواد مقادیری شیشه وجود دارد. اعتیاد به مواد‌مخدر در این صورت برای فرد بتدریج رخ می‌دهد و در مقابل خلاصی از اعتیاد نیز برای او زمان‌بر است.

این اتفاقی است که امروزه در برخی از آرایشگاه‌ ها و باشگاه‌ های ورزشی می‌افتد؛ مواد «تنظیم ‌کننده اندام و برای کاهش وزن و اشتها» یا «بالا بردن روحیه» حاوی مواد‌محرک و صنعتی از جمله شیشه به راحتی در برخی از آرایشگاه ‌های متخلف فروخته می‌شوند و در اختیار مصرف ‌کنندگان قرار می‌گیرند. روند رو به رشد اعتیاد زنان در قالب داروهای چاقی و لاغری در اماکن زنانه سبب شده تا از همیشه بیشتر نگاه‌ها به این نوع از اعتیاد معطوف شود.

به گفته عضو فراکسیون زنان مجلس مهمانی ‌های شبانه، برخی سالن‌های بدنسازی و آرایشگاه‌ها محلی برای ترویج باورهای غلط مبنی بر ایجاد تناسب اندام و نشاط ناشی از استعمال مواد‌مخدر صنعتی به ویژه شیشه هستند که متاسفانه زنان بیشتر تحت‌تاثیر این نوع تبلیغات قرار گرفته و با این ذهنیت که مصرف محدود این مواد اعتیادآور نبوده، درگیر این معضل مهم می‌شوند.

زهرا ساعی با اشاره به دلایل افزایش گرایش زنان کشور به استعمال مواد مخدر تاکید کرد: «زنان به دلیل تبلیغات غلط به ویژه از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای که در قالب فیلم و سریال نمایش داده می‌شود، همچنین ایجاد این باور اشتباه که استعمال این مواد به لاغری و تناسب اندام یا ایجاد نشاط در آنها منتهی می‌شود، به استعمال مواد مخدر روی می ‌آورند.» زنان نقش بسزایی در استحکام بنیان خانواده و جامعه دارند، هنگامی که پدر خانواده به هر دلیل دچار معضل اعتیاد می‌شود این مادر است که به خانه می‌رسد و در تلاش برای تربیت فرزندان و همچنین هماهنگی و کمک‌ کنندگی به معیشت خانواده است.

بنابراین اگر زن به معضل اعتیاد دچار شود در این صورت بنیان یک خانواده از هم می‌پاشد، اما در صورت بروز اعتیاد در مرد خانواده زن‌ها غالبا به سختی تلاش برای احیای خانواده دارد و در بسیاری از موارد نیز در این کار موفق عمل می‌کنند. در صورت اعتیاد زن تربیت فرزندان نیز با مشکلات فراوانی مواجه است. یکی از این موارد عدم‌موفقیت برای تربیت فرزندانی است که آینده خوبی در جامعه را رقم بزنند.

** چگونگی رصد آرایشگاه ‌ها و باشگاه‌ها
به گفته رئیس پلیس مبارزه با مواد‌مخدر ناجا پلیس آرایشگاه ‌ها، باشگاه‌ های بدنسازی و اماکن آسیب ‌پذیر را تحت‌رصد خود داشته و با هر نوع تبلیغ مصرف مواد‌مخدر به بهانه لاغری، کاهش وزن و تناسب اندام، برخورد و اقدام لازم را انجام می‌دهد. محمدمسعود زاهدیان در خصوص اشراف اطلاعاتی پلیس مبارزه با مواد‌مخدر بر آرایشگاه‌ها و باشگاه‌های بدنسازی اظهار داشت: «بر‌اساس وظایفی که پلیس دارد، موظف هستیم آرایشگاه ‌ها، باشگاه ‌های بدنسازی و بقیه اماکن آسیب‌پذیر را تحت کنترل و رصد قرار دهیم.»

سوالی که اکنون پیش می‌آید آن است که اساسا پلیس تا چه میزان توانایی و قدرت اختیار برای ورود به بحث توزیع داروهای لاغرکننده و نشاط ‌آور در باشگاه‌ ها و آرایشگاه‌ها را دارد. پاسخ این سوال باتوجه به نبود آمار دقیق از تعداد آرایشگاه‌ها و باشگاه‌های متخلف که با آنها برخورد شده، دشوار است. پاسخ روشن آمار رو به رشد اعتیاد در میان زنان است. براساس آمار سازمان بهزیستی نسبت مردان به زنان معتاد در گروه سنی 15 تا 25 سال، شش مرد به یک زن، در گروه سنی 25 تا 44 سال 16 مرد به یک زن و در گروه سنی 45 تا 60 سال ، 17 مرد به یک زن است و در حال‌حاضر 126 مرکز نگهداری و اقامتی ویژه زنان معتاد فعالیت می‌کنند.

بر اساس آماری هفت درصد از جمعیت معتادان کشور را زنان تشکیل می‌دهند. شیوع‌مصرف شیشه در زنان ایرانی در سال‌های گذشته به افزایش آمار زنان مصرف‌کننده مواد‌مخدر دامن زده است. اکنون بر اساس آخرین آمارهای ستاد مبارزه با مواد‌مخدر در ایران حدود چهار میلیون نفر مصرف‌کننده مستمر و غیر‌مستمر مواد مخدر داریم، اما تعداد مصرف‌کننده‌های مستمر مواد‌مخدر دو میلیون و 800 هزار نفر است، از این تعداد حدود هفت درصد‌شان را زنان تشکیل می‌دهند به عبارتی آمار اعتیاد زنان در آخرین شیوع‌ شناسی مصرف مواد‌مخدر به طور تقریبی 196 هزار نفر معتاد زن است.

** تغییر الگوی‌ مصرف‌ موادمخدر
اگر وضعیت اعتیاد زنان در ایران را نسبت به‌کل دنیا ارزیابی کنیم باید بگوییم وضعیت اعتیاد‌زنان در ایران نسبت به‌وضعیت اعتیاد در کل دنیا شرایط به مراتب بهتری دارد، در برخی کشور‌های اروپای‌غربی بین 20 تا 30 درصد از تعداد معتادان کشور را زنان تشکیل می‌دهند. از سوی دیگر الگوی مصرف و نوع مصرف مواد‌مخدر در ایران در مقایسه با اروپا فرق می‌کند. در ایران بالاترین میزان مصرف مواد‌مخدر مربوط به تریاک است به همین‌ دلیل همواره در ایران مصرف مواد مردانه می‌ماند، زیرا اولویت مصرف مواد‌مخدر در مردان‌ایرانی تریاک است. سیستم مافیای مواد‌مخدر با ارائه فریب‌های فرهنگی و باورهای غلط تلاش می‌کند تا حشیش و ماده گل را بدون زیان و اعتیاد معرفی و از این راه مشتریان جدیدی را جذب کند. نکته مهم این است که ورود این ماده عموماً از خارج مرزهای کشور است. امروز میزان تولید در افغانستان از چهار هزار تن به 9 هزار تن افزایش یافته است. برای به ‌دست‌آوردن چرخه جدید فروش مواد در ایران دانه ‌های تراریخته شاه‌دانه را وارد کشور می‌کنند و الگوی ‌مصرف جدیدی را ایجاد شده است. استان‌ های خوزستان، گلستان، چهارمحال و بختیاری، کرمان، فارس، خراسان شمالی، مرکزی، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان به ترتیب میانگین مصرفی بالاتری در سطح کشور دارند.

طبیعتاً در این استان‌ها، استانداران، فرمانداران، بخشداران، دهیاران و دستگاه‌ های ‌فرهنگی باید اقدامات جدی‌تری از نظر اعتبار و برنامه‌ای دنبال کنند. به عبارتی زنان از مصرف شیشه به مصرف گل و حشیش روی آورده‌اند و این یعنی آنکه اعتیاد زنان در مجموع زیاد نشده است. از آنجا که برخی از باشگاه‌های ورزشی و سالن‌های‌آرایشی زنانه مصرف گل‌ و‌ حشیش را بین زنان تبلیغ و توزیع می‌کنند به نظر می‌رسد ستاد پیشگیری از موادمخدر باید برنامه آموزش زنان در دانشگاه‌ها را برای پیشگیری از مصرف گل و حشیش در دستور کار قرار دهد.

** لزوم نظارت و فرهنگسازی بیشتر
یک عضو کمیسیون ‌اجتماعی مجلس در گفت‌ وگو با «آرمان» در ارتباط با توزیع موادمخدر در برخی آرایشگاه‌ ها و باشگاه ‌های ورزشی می‌گوید: دامنه اعتیاد در جامعه روزانه بیشتر شده و سنین پایین‌تر و زنان را تحت‌تاثیر قرار داده و در میان خانم‌ها گسترش یافته است.

سمیه محمودی می‌افزاید: سخنان امروز ما به دلیل کمک به شکسته‌شدن قبح اعتیاد و روانه‌ شدن افراد بیشتر به سوی آن نیست، بلکه مساله آن است که همگان به لزوم برنامه‌ریزی و فرهنگسازی برای کاهش اعتیاد دست یابند. باید مشخص شود که چرا زنان در سنین پایین به سوی استعمال موادمخدر رفته‌اند. او تاکید می‌کند: یکی از دلایل آن مواد مخدری است که در برخی باشگاه‌ های ورزشی عرضه می‌شود و آرایشگاه ‌ها از آن به عنوان مکمل لاغری یاد می‌‌کنند. این موضوع سبب می‌شود زنانی که قصد کاهش وزن دارند به اعتیاد گرایش شدیدتری پیدا کنند و رجوع آنها به موادمخدر جبران‌ناپذیر است، زیرا اعتیاد یک آقا به دلیل مشکلات متعدد خانم به مراتب راحت‌تر از خانم است. زنان معتاد به دلیل بحث بنیان خانواده و مشکلات پیرامونی آن ضربه‌های بسیار بدی از اعتیاد می‌خورند.

محمودی می‌گوید: آنچه می‌توان در موضوع باشگاه‌های ورزشی و آرایشگاه‌ها از آن انتقاد کرد عملکرد دولت است. هر دولتی آمده و به دلیل بالا رفتن آمار اشتغال برای واحدهای صنفی مانند آرایشگاه‌ ها و باشگاه‌ ها ایجاد محدودیت نکرده است. بنابراین هرکس با وجود یک مدرک آموزشی قادر به ایجاد یک واحد صنفی است، بدون آنکه شرایط زمانی و فاصله صنفی را رعایت کند. او خاطرنشان می‌کند: فاصله صنفی نه تنها در بحث آرایشگاه‌ها بلکه در صنوف مختلف بسیار حائزاهمیت است. این موضوع اکنون مورد اعتراض است، اما متاسفانه عدم‌جلوگیری از آن تخلف قلمداد می‌شود و به همین دلیل رعایت نمی‌شود.

برخی از این اماکن اگر نتوانند هزینه‌های خود را تامین کنند بهترین و راحت‌ترین کار برای بهره‌وری مناسب از مکان ورزشی و زیبایی خود را توزیع مواد مخدر می‌دانند. بنابراین بسیاری از آرایشگاه‌ها در این زمینه ورود پیدا کرده و باشگاه ‌های‌ورزشی نیز در صورت توزیع مواد مخدر درآمد بیشتری کسب می‌کنند تا هزینه ‌های ناشی از اجاره و مسائل دیگر خود را برطرف کنند. نکته قابل‌توجه نگاه ویژه به مسائل زنان و زنانه شدن اعتیاد است.

محمودی می‌افزاید: اگر در صنوفی مانند آرایشگاه‌ ها و باشگاه ‌ها که مستقیما با زنان در ارتباط هستند کمی نظارت و فرهنگسازی بیشتر و همچنین اجرای ضوابط، تعهد و اخلاق باشد در این صورت قادر به جلوگیری از استفاده زنان از مکمل‌های‌ورزشی همراه با موادمخدر شیشه هستیم. در غیراین صورت اگر همه چیز به حال خود رها شده و صرفا بیماری را در نظر گرفته، اما درمانی برای آن نداشته باشیم در این صورت معضل اعتیاد روزانه در جامعه افزایش و شاهد ازدیاد در تعداد زنانی در گرو اعتیاد هستیم. او تاکید می‌کند: مساله امروز نمایندگان نبود آمار قابل‌استناد از آرایشگاه‌ها‌و‌باشگاه‌های غیرمجازی است که اقدام به توزیع موادمخدر می‌کنند.

آنچه مسلم است این مساله مربوط به کلان‌شهر تهران نیست و آسیب‌ ها در جامعه بسیار بزرگتر از تهران است و با پیگیری‌ های بنده حتی در آرایشگاه‌ های شهرهای کوچک نیز مساله اعتیاد را داریم. بیشتر توزیع موادمخدر ناشی از تبلیغات‌رسانه‌ای در مسیر لاغرشدن است، درحالی قاچاقچیان و سوداگران تبلیغات می‌کنند که در آن سو مسئولان فرهنگی و ستاد مبارزه با موادمخدر در کشور فرهنگ‌سازی انجام نداده و صرفا نشسته و نگاه می‌کنند.

محمودی می‌افزاید: در واقع یکی از راه‌های اعتیاد مصرف مواد‌مخدر توسط اعضای خانواده است که امروز به‌راحتی از آن استفاده می‌کنند و مصرف مواد را ترویج می‌دهند. درواقع مضرات یک ماده‌مخدر به خانواده‌ها آموزش داده نشده است. به عنوان مثال دستگاه ‌های فرهنگی یا مبارزه و پیشگیری از موادمخدر، آسیب‌های‌اجتماعی و به ویژه نقش رسانه بسیار حائز اهمیت است، زیرا تلویزیون نقش تاثیرگذاری دارد. به نظر می‌رسد این دستگاه‌ ها وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهند و هرچه به آگاهی مردم بیفزاییم مسلما خطرات بسیار بیشتری به جامعه متحمل کرده‌ایم، زیرا بسیاری از مشکلات کشور در بحث آسیب ‌های‌اجتماعی و به ویژه اعتیاد به دلیل عدم‌آگاهی است. آمار کلی از تعداد آرایشگاه‌ ها و باشگاه‌ ها در سراسر کشور وجود ندارد، اما می‌توان با فرهنگسازی و بالا بردن آگاهی تعداد آنها را کاهش داد و از بسیاری از معضلات و مشکلات در آینده جلوگیری کرد.

*منبع:روزنامه آرمان

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. مصوبه‌ای برای نخبه کشی دانش‌آموزان /مخالفت گسترده با تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور

 2. ترامپ خطاب به روحانی: هرگز آمریکا را تهدید نکن

 3. ابعاد یک ماجرای بسیار افتخارآمیز

 4. توطئه خطرناک نومحافظه کاران آمریکا علیه ایران

 5. سیف تا آخر هفته می‌رود؟ / اسامی جایگزین‌های احتمالی

 6. سید عباس موسویان میهمان ویژه الف/ سؤالات خود را درباره بانکداری اسلامی و بدون ربا از او بپرسید

 7. روحانی: باید بکوشیم تا مردم نسبت به آینده، هیچگونه نگرانی نداشته باشند/ دولت همچنان پای وعده‌های خود ایستاده است

 8. ترامپ پاسخ تهدید روحانی را داد  

 9. عقبایی در واکنش به طرح آخوندی: تعزیراتی کردن اجاره مسکن جواب نمی‎دهد/افزایش ۱۰درصد ضمانت اجرا ندارد

 10. نهاوندیان: اینکه دهن به دهن بدون مبنا نرخ ارز را بالا ببریم، درست نیست

 11. پمپئو: در صورت تغییر رفتار ایران با این کشور مذاکره می‌کنیم/ یک‌سوم ایرانیان زیر خط فقر هستند/ فشار حداکثری اقتصادی بر ایران وارد می‌کنیم

 12. مهران مدیری برای ساختن فیلم وام گرفت و خانه اش را وثیقه گذاشت  

 13. آخوندی: بنگاه‌های بزرگ اروپا ریسک رویارویی با آمریکا را نمیپذیرند و قطعا یکی یکی از ایران می‌روند

 14. راز تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای آخوندی در تعیین سقف اجاره مسکن چیست؟

 15. بطحایی: از والدینی که کارنامه فرزندشان را گروکشی کردند عذرخواهی می‌کنم/ حل مشکل دوپینگ کنکور

 16. سه راهکار دیده بان شفافیت و عدالت برای حل بحران مسکن/ اختصاص بیش از یک‌سوم درآمد خانوار برای مسکن و 31 سال انتظار برای صاحب‌خانه شدن/ افزایش چشمگیر تعداد خانه‌های خالی

 17. سکه همچنان در مسیر صعود؛ قیمت ۳ میلیون و ۳۴۵ هزار تومان + قیمت ارز

 18. ظریف: منتظر تصمیم نظام درباره بسته پیشنهادی اروپا هستیم

 19. تیتر «وطن امروز» و «کیهان» در واکنش به صحبت‌های دیروز روحانی  

 20. حمایت کاربران توییتر از رئیس جمهور/ آقای ترامپ (گاوچران) مراقب باش

 21. آخرین مهلت دسترسی «هاتگرام» و «طلاگرام» به تلگرام

 22. ابتکار: از ظریف بابت انتخاب دومین سفیر خانم تشکر می‌کنم/ سومین سفیر زن معرفی خواهد شد

 23. وزیر بهداشت: با کمبود برخی داروهای بیماران خاص مواجه هستیم

 24. پرونده قیمت بنزین در آینده باز است

 25. مدرنیته علیه مرجعیت

پربحث‌های دیروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 3. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 4. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 5. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 6. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 7. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 8. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 9. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 10. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 11. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 12. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 13. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 14. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 15. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 16. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

 17. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 18. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 19. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 20. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 21. آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود

 22. گران‌ترین و ارزان‌ترین ‎بنزین در کدام کشورهاست  

 23. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 24. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 25. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

پربحث‌های هفته

 1. مصوبه‌ای برای نخبه کشی دانش‌آموزان /مخالفت گسترده با تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور

 2. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 3. ترامپ خطاب به روحانی: هرگز آمریکا را تهدید نکن

 4. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 5. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 6. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 7. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 8. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 9. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 10. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 11. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 12. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 13. صنعت برق کشور و چند نکته

 14. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 15. ابعاد یک ماجرای بسیار افتخارآمیز

 16. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 17. توطئه خطرناک نومحافظه کاران آمریکا علیه ایران

 18. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 19. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 20. سیف تا آخر هفته می‌رود؟ / اسامی جایگزین‌های احتمالی

 21. سید عباس موسویان میهمان ویژه الف/ سؤالات خود را درباره بانکداری اسلامی و بدون ربا از او بپرسید

 22. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 23. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 24. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 25. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

پربحث‌های اخیر

 1. مصوبه‌ای برای نخبه کشی دانش‌آموزان /مخالفت گسترده با تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور

 2. آخرین مهلت دسترسی «هاتگرام» و «طلاگرام» به تلگرام

 3. ابتکار: از ظریف بابت انتخاب دومین سفیر خانم تشکر می‌کنم/ سومین سفیر زن معرفی خواهد شد

 4. وزیر بهداشت: با کمبود برخی داروهای بیماران خاص مواجه هستیم

 5. آشنایی با بزرگ‌ترین پل معلق کشور + تصاویر

 6. ضرغامی: آزادی کنونی را به برکت فضای مجازی داریم

 7. محبوب‌ترین تفریح مردم ایران چیست؟

 8. عارف: اعتراضات آبی و زیست محیطی مردم شنیده شود/ با بحران آب، خاک و هوا مواجه هستیم

 9. بیژن مقدم :مسئله و مشکل عمده ما ناکارآمدی دستگاههاست

 10. مقصر، مردگان هستند! / نگاهی به ماهیت گزارش های بررسی سوانح تلخ در ایران

 11. وضعیت سلامت زائران ایرانی حج

 12. فتاح: ۵۰ درصد حامیان مددجویان کمیته امداد در تهران هستند

 13. آخرین خبر از رفع فیلتر توئیتر، فیلتر اینستاگرام و فیلترینگ تلگرام

 14. هور همچنان می سوزد

 15. سخنگوی شورای شهر: گود برج میلاد همچنان مرکز همایش‌ها را تهدید می‌کند

 16. مراحل صدور المثنی برای کارت ملی هوشمند

 17. اعلام محورهای مسدود/ باران در جاده هراز و چالوس

 18. افزایش مصدومان به ۱۵۶ نفر در زلزله کرمانشاه

پربحث‌های دیروز

 1. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 2. آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود

 3. رئیس شورای شهر: جمعیت تهران به ۲۰ میلیون نفر می‌رسد

 4. واکنش هاشمی به بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد

 5. سازمان هواشناسی: ۱۰ استان کشور "بارانی" می‌شود

 6. اظهارات شهردار تهران در مورد بیلبوردهای اهدایی به خانم بازیگر

 7. جدول برنامه قطعی برق امروز تهران اعلام شد

 8. جانشین سازمان نظام وظیفه: آمار صحیحی از تعداد مشمولان غایب در دست نیست

 9. اعلام دلایل نارضایتی مشتریان از خدمات خودرویی

 10. رحمانی‌فضلی: خشکسالی باعث مهاجرت به شهر‌های مرکزی و شمالی کشور شده است

 11. اعتراض شاکیان پرونده فیلتر تلگرام به قرار منع تعقیب

 12. دستگیری متهمان پرونده تعرض به زن جوان در لواسان

 13. اخراج اساتید دانشگاه‌ها به بهانه‌های واهی

 14. اعتراض فرهنگیان مشهد به رای دیوان عدالت اداری

 15. ورود شورای شهری‌ها به اردوگاه باهنر!/ صندوقچه اسرار اردوگاه باز شود

 16. تدوین طرحی برای اصلاح قانون افزایش مرخصی زایمان

 17. تازه‌آباد کرمانشاه همچنان می‌لرزد؛ وقوع ۱۵ پس‌لرزه

 18. وزیر کشور: طبق آمار ۶ ماهه اخیر شاهد مهاجرت از استان‌ها و شهر‌های کم آب هستیم

 19. آخرین وضعیت ترافیک در ورودی‌های تهران

 20. تأخیر ۱۲ ساعته پرواز حجاج ایرانی

 21. شهرداری تهران تذکر گرفت

پربحث‌های هفته

 1. مصوبه‌ای برای نخبه کشی دانش‌آموزان /مخالفت گسترده با تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور

 2. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 3. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 4. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 5. انحصار، آفت بازار وکالت

 6. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 7. نامه سردار نقدی به معصومه ابتکار: قاطعانه مانع حریم شکنی‌های خانواده ستیز در ایران عزیز شوید

 8. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 9. شورای تامین مجوز ورود خانواده‌ها به ورزشگاه‌ها را صادر کرد

 10. شکایت مهران مدیری از دو رسانه برای شایعه دریافت هدیه میلیاردی

 11. کوهی دیگر موشی دیگر زائید؛ شورای سنجش و پذیرش دانشجو شق القمر کرد!!!

 12. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 13. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 14. فتاح: باید تعریف جدیدی درباره «خط فقر» داشته باشیم

 15. نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان: انتقال آب دلیل اصلی کم آبی در خوزستان است

 16. آملی لاریجانی: پرونده‌های ارز، سکه، خودرو و موبایل به طور ویژه در حال رسیدگی است/ برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن ممنوع الخروج و بازجویی شدند

 17. همیشه دست یک زن در میان است

 18. بطحایی: از والدینی که کارنامه فرزندشان را گروکشی کردند عذرخواهی می‌کنم/ حل مشکل دوپینگ کنکور

 19. نه‌ وزارت‌بهداشت به شفافیت/ واردات 18 میلیون یورویی خودرو؛ دانستن حق مردم نیست!

 20. جزئیات جدید از تجاوز به نوآموز ورزشی نوجوان شیرازی

 21. وزیر علوم: بازدید آژانس طبق تصمیم شورای عالی امنیت ملی بوده است

 22. احمد توکلی: چرا شمشیر رسانه‌ها در مبارزه با فساد کند است؟

 23. از یک پرونده جنایی تا کشته سازی سیاسی / این بار هم ساز بی بی سی «کوک» نشد

 24. مستاجران در حال ترک تهران هستند

 25. بیش از ۳۰ میلیون کاربر، فیلترشکن ایرانی را ترجیح داده‌اند

آخرین عناوین