اعتیادهای یواشکی

گروه اجتماعی الف،   3970421098
اعتیادهای یواشکی

دوره ساقی و توزیع ‌کننده مواد مخدر دیگر تمام شده و امروز مواد‌ مخدر در آرایشگاه ‌ها، باشگا‌ه‌ ها همه ‌جا در دسترس است و پلیس نسبت به آسانی دسترسی به مواد مخدر هشدار می‌دهد. البته مواد‌ مخدر توزیع ‌شده در این اماکن از نوع مواد موجود در خیابان‌ و در دست توزیع ‌کنندگان نیست و فرق دارد.

در واقع برخی آرایشگاه‌ های غیرقانونی یا باشگاه‌ها به صورت غیرقانونی مواد‌مخدر لاغر کننده اندام و بدن را به مشتریان خود می‌فروشند که در این مواد مقادیری شیشه وجود دارد. اعتیاد به مواد‌مخدر در این صورت برای فرد بتدریج رخ می‌دهد و در مقابل خلاصی از اعتیاد نیز برای او زمان‌بر است.

این اتفاقی است که امروزه در برخی از آرایشگاه‌ ها و باشگاه‌ های ورزشی می‌افتد؛ مواد «تنظیم ‌کننده اندام و برای کاهش وزن و اشتها» یا «بالا بردن روحیه» حاوی مواد‌محرک و صنعتی از جمله شیشه به راحتی در برخی از آرایشگاه ‌های متخلف فروخته می‌شوند و در اختیار مصرف ‌کنندگان قرار می‌گیرند. روند رو به رشد اعتیاد زنان در قالب داروهای چاقی و لاغری در اماکن زنانه سبب شده تا از همیشه بیشتر نگاه‌ها به این نوع از اعتیاد معطوف شود.

به گفته عضو فراکسیون زنان مجلس مهمانی ‌های شبانه، برخی سالن‌های بدنسازی و آرایشگاه‌ها محلی برای ترویج باورهای غلط مبنی بر ایجاد تناسب اندام و نشاط ناشی از استعمال مواد‌مخدر صنعتی به ویژه شیشه هستند که متاسفانه زنان بیشتر تحت‌تاثیر این نوع تبلیغات قرار گرفته و با این ذهنیت که مصرف محدود این مواد اعتیادآور نبوده، درگیر این معضل مهم می‌شوند.

زهرا ساعی با اشاره به دلایل افزایش گرایش زنان کشور به استعمال مواد مخدر تاکید کرد: «زنان به دلیل تبلیغات غلط به ویژه از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای که در قالب فیلم و سریال نمایش داده می‌شود، همچنین ایجاد این باور اشتباه که استعمال این مواد به لاغری و تناسب اندام یا ایجاد نشاط در آنها منتهی می‌شود، به استعمال مواد مخدر روی می ‌آورند.» زنان نقش بسزایی در استحکام بنیان خانواده و جامعه دارند، هنگامی که پدر خانواده به هر دلیل دچار معضل اعتیاد می‌شود این مادر است که به خانه می‌رسد و در تلاش برای تربیت فرزندان و همچنین هماهنگی و کمک‌ کنندگی به معیشت خانواده است.

بنابراین اگر زن به معضل اعتیاد دچار شود در این صورت بنیان یک خانواده از هم می‌پاشد، اما در صورت بروز اعتیاد در مرد خانواده زن‌ها غالبا به سختی تلاش برای احیای خانواده دارد و در بسیاری از موارد نیز در این کار موفق عمل می‌کنند. در صورت اعتیاد زن تربیت فرزندان نیز با مشکلات فراوانی مواجه است. یکی از این موارد عدم‌موفقیت برای تربیت فرزندانی است که آینده خوبی در جامعه را رقم بزنند.

** چگونگی رصد آرایشگاه ‌ها و باشگاه‌ها
به گفته رئیس پلیس مبارزه با مواد‌مخدر ناجا پلیس آرایشگاه ‌ها، باشگاه‌ های بدنسازی و اماکن آسیب ‌پذیر را تحت‌رصد خود داشته و با هر نوع تبلیغ مصرف مواد‌مخدر به بهانه لاغری، کاهش وزن و تناسب اندام، برخورد و اقدام لازم را انجام می‌دهد. محمدمسعود زاهدیان در خصوص اشراف اطلاعاتی پلیس مبارزه با مواد‌مخدر بر آرایشگاه‌ها و باشگاه‌های بدنسازی اظهار داشت: «بر‌اساس وظایفی که پلیس دارد، موظف هستیم آرایشگاه ‌ها، باشگاه ‌های بدنسازی و بقیه اماکن آسیب‌پذیر را تحت کنترل و رصد قرار دهیم.»

سوالی که اکنون پیش می‌آید آن است که اساسا پلیس تا چه میزان توانایی و قدرت اختیار برای ورود به بحث توزیع داروهای لاغرکننده و نشاط ‌آور در باشگاه‌ ها و آرایشگاه‌ها را دارد. پاسخ این سوال باتوجه به نبود آمار دقیق از تعداد آرایشگاه‌ها و باشگاه‌های متخلف که با آنها برخورد شده، دشوار است. پاسخ روشن آمار رو به رشد اعتیاد در میان زنان است. براساس آمار سازمان بهزیستی نسبت مردان به زنان معتاد در گروه سنی 15 تا 25 سال، شش مرد به یک زن، در گروه سنی 25 تا 44 سال 16 مرد به یک زن و در گروه سنی 45 تا 60 سال ، 17 مرد به یک زن است و در حال‌حاضر 126 مرکز نگهداری و اقامتی ویژه زنان معتاد فعالیت می‌کنند.

بر اساس آماری هفت درصد از جمعیت معتادان کشور را زنان تشکیل می‌دهند. شیوع‌مصرف شیشه در زنان ایرانی در سال‌های گذشته به افزایش آمار زنان مصرف‌کننده مواد‌مخدر دامن زده است. اکنون بر اساس آخرین آمارهای ستاد مبارزه با مواد‌مخدر در ایران حدود چهار میلیون نفر مصرف‌کننده مستمر و غیر‌مستمر مواد مخدر داریم، اما تعداد مصرف‌کننده‌های مستمر مواد‌مخدر دو میلیون و 800 هزار نفر است، از این تعداد حدود هفت درصد‌شان را زنان تشکیل می‌دهند به عبارتی آمار اعتیاد زنان در آخرین شیوع‌ شناسی مصرف مواد‌مخدر به طور تقریبی 196 هزار نفر معتاد زن است.

** تغییر الگوی‌ مصرف‌ موادمخدر
اگر وضعیت اعتیاد زنان در ایران را نسبت به‌کل دنیا ارزیابی کنیم باید بگوییم وضعیت اعتیاد‌زنان در ایران نسبت به‌وضعیت اعتیاد در کل دنیا شرایط به مراتب بهتری دارد، در برخی کشور‌های اروپای‌غربی بین 20 تا 30 درصد از تعداد معتادان کشور را زنان تشکیل می‌دهند. از سوی دیگر الگوی مصرف و نوع مصرف مواد‌مخدر در ایران در مقایسه با اروپا فرق می‌کند. در ایران بالاترین میزان مصرف مواد‌مخدر مربوط به تریاک است به همین‌ دلیل همواره در ایران مصرف مواد مردانه می‌ماند، زیرا اولویت مصرف مواد‌مخدر در مردان‌ایرانی تریاک است. سیستم مافیای مواد‌مخدر با ارائه فریب‌های فرهنگی و باورهای غلط تلاش می‌کند تا حشیش و ماده گل را بدون زیان و اعتیاد معرفی و از این راه مشتریان جدیدی را جذب کند. نکته مهم این است که ورود این ماده عموماً از خارج مرزهای کشور است. امروز میزان تولید در افغانستان از چهار هزار تن به 9 هزار تن افزایش یافته است. برای به ‌دست‌آوردن چرخه جدید فروش مواد در ایران دانه ‌های تراریخته شاه‌دانه را وارد کشور می‌کنند و الگوی ‌مصرف جدیدی را ایجاد شده است. استان‌ های خوزستان، گلستان، چهارمحال و بختیاری، کرمان، فارس، خراسان شمالی، مرکزی، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان به ترتیب میانگین مصرفی بالاتری در سطح کشور دارند.

طبیعتاً در این استان‌ها، استانداران، فرمانداران، بخشداران، دهیاران و دستگاه‌ های ‌فرهنگی باید اقدامات جدی‌تری از نظر اعتبار و برنامه‌ای دنبال کنند. به عبارتی زنان از مصرف شیشه به مصرف گل و حشیش روی آورده‌اند و این یعنی آنکه اعتیاد زنان در مجموع زیاد نشده است. از آنجا که برخی از باشگاه‌های ورزشی و سالن‌های‌آرایشی زنانه مصرف گل‌ و‌ حشیش را بین زنان تبلیغ و توزیع می‌کنند به نظر می‌رسد ستاد پیشگیری از موادمخدر باید برنامه آموزش زنان در دانشگاه‌ها را برای پیشگیری از مصرف گل و حشیش در دستور کار قرار دهد.

** لزوم نظارت و فرهنگسازی بیشتر
یک عضو کمیسیون ‌اجتماعی مجلس در گفت‌ وگو با «آرمان» در ارتباط با توزیع موادمخدر در برخی آرایشگاه‌ ها و باشگاه ‌های ورزشی می‌گوید: دامنه اعتیاد در جامعه روزانه بیشتر شده و سنین پایین‌تر و زنان را تحت‌تاثیر قرار داده و در میان خانم‌ها گسترش یافته است.

سمیه محمودی می‌افزاید: سخنان امروز ما به دلیل کمک به شکسته‌شدن قبح اعتیاد و روانه‌ شدن افراد بیشتر به سوی آن نیست، بلکه مساله آن است که همگان به لزوم برنامه‌ریزی و فرهنگسازی برای کاهش اعتیاد دست یابند. باید مشخص شود که چرا زنان در سنین پایین به سوی استعمال موادمخدر رفته‌اند. او تاکید می‌کند: یکی از دلایل آن مواد مخدری است که در برخی باشگاه‌ های ورزشی عرضه می‌شود و آرایشگاه ‌ها از آن به عنوان مکمل لاغری یاد می‌‌کنند. این موضوع سبب می‌شود زنانی که قصد کاهش وزن دارند به اعتیاد گرایش شدیدتری پیدا کنند و رجوع آنها به موادمخدر جبران‌ناپذیر است، زیرا اعتیاد یک آقا به دلیل مشکلات متعدد خانم به مراتب راحت‌تر از خانم است. زنان معتاد به دلیل بحث بنیان خانواده و مشکلات پیرامونی آن ضربه‌های بسیار بدی از اعتیاد می‌خورند.

محمودی می‌گوید: آنچه می‌توان در موضوع باشگاه‌های ورزشی و آرایشگاه‌ها از آن انتقاد کرد عملکرد دولت است. هر دولتی آمده و به دلیل بالا رفتن آمار اشتغال برای واحدهای صنفی مانند آرایشگاه‌ ها و باشگاه‌ ها ایجاد محدودیت نکرده است. بنابراین هرکس با وجود یک مدرک آموزشی قادر به ایجاد یک واحد صنفی است، بدون آنکه شرایط زمانی و فاصله صنفی را رعایت کند. او خاطرنشان می‌کند: فاصله صنفی نه تنها در بحث آرایشگاه‌ها بلکه در صنوف مختلف بسیار حائزاهمیت است. این موضوع اکنون مورد اعتراض است، اما متاسفانه عدم‌جلوگیری از آن تخلف قلمداد می‌شود و به همین دلیل رعایت نمی‌شود.

برخی از این اماکن اگر نتوانند هزینه‌های خود را تامین کنند بهترین و راحت‌ترین کار برای بهره‌وری مناسب از مکان ورزشی و زیبایی خود را توزیع مواد مخدر می‌دانند. بنابراین بسیاری از آرایشگاه‌ها در این زمینه ورود پیدا کرده و باشگاه ‌های‌ورزشی نیز در صورت توزیع مواد مخدر درآمد بیشتری کسب می‌کنند تا هزینه ‌های ناشی از اجاره و مسائل دیگر خود را برطرف کنند. نکته قابل‌توجه نگاه ویژه به مسائل زنان و زنانه شدن اعتیاد است.

محمودی می‌افزاید: اگر در صنوفی مانند آرایشگاه‌ ها و باشگاه ‌ها که مستقیما با زنان در ارتباط هستند کمی نظارت و فرهنگسازی بیشتر و همچنین اجرای ضوابط، تعهد و اخلاق باشد در این صورت قادر به جلوگیری از استفاده زنان از مکمل‌های‌ورزشی همراه با موادمخدر شیشه هستیم. در غیراین صورت اگر همه چیز به حال خود رها شده و صرفا بیماری را در نظر گرفته، اما درمانی برای آن نداشته باشیم در این صورت معضل اعتیاد روزانه در جامعه افزایش و شاهد ازدیاد در تعداد زنانی در گرو اعتیاد هستیم. او تاکید می‌کند: مساله امروز نمایندگان نبود آمار قابل‌استناد از آرایشگاه‌ها‌و‌باشگاه‌های غیرمجازی است که اقدام به توزیع موادمخدر می‌کنند.

آنچه مسلم است این مساله مربوط به کلان‌شهر تهران نیست و آسیب‌ ها در جامعه بسیار بزرگتر از تهران است و با پیگیری‌ های بنده حتی در آرایشگاه‌ های شهرهای کوچک نیز مساله اعتیاد را داریم. بیشتر توزیع موادمخدر ناشی از تبلیغات‌رسانه‌ای در مسیر لاغرشدن است، درحالی قاچاقچیان و سوداگران تبلیغات می‌کنند که در آن سو مسئولان فرهنگی و ستاد مبارزه با موادمخدر در کشور فرهنگ‌سازی انجام نداده و صرفا نشسته و نگاه می‌کنند.

محمودی می‌افزاید: در واقع یکی از راه‌های اعتیاد مصرف مواد‌مخدر توسط اعضای خانواده است که امروز به‌راحتی از آن استفاده می‌کنند و مصرف مواد را ترویج می‌دهند. درواقع مضرات یک ماده‌مخدر به خانواده‌ها آموزش داده نشده است. به عنوان مثال دستگاه ‌های فرهنگی یا مبارزه و پیشگیری از موادمخدر، آسیب‌های‌اجتماعی و به ویژه نقش رسانه بسیار حائز اهمیت است، زیرا تلویزیون نقش تاثیرگذاری دارد. به نظر می‌رسد این دستگاه‌ ها وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهند و هرچه به آگاهی مردم بیفزاییم مسلما خطرات بسیار بیشتری به جامعه متحمل کرده‌ایم، زیرا بسیاری از مشکلات کشور در بحث آسیب ‌های‌اجتماعی و به ویژه اعتیاد به دلیل عدم‌آگاهی است. آمار کلی از تعداد آرایشگاه‌ ها و باشگاه‌ ها در سراسر کشور وجود ندارد، اما می‌توان با فرهنگسازی و بالا بردن آگاهی تعداد آنها را کاهش داد و از بسیاری از معضلات و مشکلات در آینده جلوگیری کرد.

*منبع:روزنامه آرمان

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 2. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 3. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 4. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 5. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 6. مظلومی که داستان ندارد

 7. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 8. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 9. انصاری: حتماً ضعف‌هایی دولت‌ وجود دارد/ نگه ‌داشتن نرخ ارز و ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

 10. میناوند: کی‌روش از پیروانی خواست علیه برانکو مصاحبه کند/ مربیان تیم ملی به دنبال شریک جرم برای ناکامی در جام ملت‌ها هستند

 11. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 12. بیدار بمان آقای فوکویاما

 13. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 14. رئیس اتحادیه طلا و جواهر: شب یلدا تاثیری در قیمت سکه و طلا ندارد

 15. راز جسد سوخته زن جوان در کوه‌های مشهد

 16. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 17. ایرانی‌ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده‌اند؟

 18. کلانی: پرسپولیس شایسته سومین قهرمانی است

 19. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 20. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 21. سرقت تصاویر خصوصی ۷ میلیون کاربر در فیس‌بوک

 22. دیدار محرمانه رئیس ارتش اسرائیل با ولیعهد ابوظبی

 23. پاراف خودرویی جهانگیری خطاب به دژپسند و رحمانی + سند

 24. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 25. وزیر رفاه: کوچک‌ترین گذشتی در مقابل دست درازی به حق الناس پذیرفته نیست

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 3. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 4. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 5. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 6. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 7. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 8. رمز پیروزی

 9. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 10. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 11. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 14. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 15. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 16. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 17. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 18. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 19. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 20. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 21. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 22. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 23. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 24. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 25. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 16. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 17. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 18. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 19. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 20. حرف های یک مهندس برق مملکت

 21. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 22. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 23. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 24. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 25. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

پربحث‌های هفته

 1. واکنش سیداحمد خمینی به انتشار عکسی جنجالی تفریح لاکچری

 2. معاون دادستان کشور: فیلترینگ تلگرام موفقیت آمیز بود

 3. دانشجویی که دست رد به سینه شرکت آمریکایی زد

 4. حکم نهایی دیوان محاسبات کشور درباره بورسیه‌های دولت دهم صادر شد+ سند

 5. طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان از سر گرفته شد

 6. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 7. تذکر جدی پلیس فتا به "شیپور و دیوار"

 8. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 9. درخواست نمایندگان مجلس از روحانی: از بیان اظهارات تبلیغاتی پرهیز کنید/ خزر را فدای زادگاهتان نکنید

 10. تهران، کلانشهر غالباً پر ترافیک، چه زمان به سامان خواهد رسید!

 11. حکم اعدام باقری‌درمنی تایید شد/ پاسخ ظریف به نامه دادستان بدون ارائه اسناد/ آخرین وضعیت پرونده سیف

 12. وزیر نیرو: زمستان پر بارش نخواهد بود

 13. نسخه‌ای برای پیشگیری از کابوس‌های شبانه/ چگونه بختک را به زانو در بیاوریم؟

 14. سخنان بی‌پرده آزاده نامداری درباره ممنوع‌التصویری‌اش در تلویزیون و اختلافش با فرزاد حسنی

 15. دانشجویان آمریکایی چه امکانات تفریحی دارند؟

 16. اگر به این ۷ دلیل ازدواج می کنید، شاید شکست بخورید

 17. آمار گردشگران خارجی در ایران اعلام شد/ عراق همچنان در صدر

 18. وزیر ارشاد: میانگین بالای سن ازدواج نگران کننده است/ با خانواده می‌توان به آینده ایران امیدوار بود

 19. مهناز افشار به دادسرا احضار شد

 20. اولویت تامین ارز مناسب برای سفر حج/تلاش برای افزایش سهمیه

 21. مصرف مشروب به سنین مدرسه رسیده است

 22. شیوع مصرف قلیان در بین زنان/ این سفره‌خانه مجردی نیست!

 23. غذای لاکچری نشین‎ها از «ژامبون گوزن» تا «سیب چوبی و موز قرمز» + تصاویر

 24. دوچرخه‌سواری حناچی در سومین سه‌شنبه کاری خود + عکس

 25. کرباسچی: اگر به من بود، نجفی و افشانی را شهردار نمی‌کردم

آخرین عناوین