آتش و دیگر هیچ

گروه حوادث الف،   3970421087
آتش و دیگر هیچ

درست نیمه ‌شب، اتوبوس مسافربری در حاشیه پایانه سنندج مسافرگیری می‌کرد که ناگهان سرنوشت، مسافران اتوبوس را به سفر مرگ برد. یک دستگاه تانکر حامل سوخت از پشت سر با اتوبوس برخورد می‌کند.

اتوبوس منفجر می‌شود و نتیجه‌اش می‌شود ۱۱ کشته و ۹ مجروح. این اولین ‌بار نیست که در این جاده حادثه اتفاق می‌افتد و اگر مسوولان فکری نکنند، متاسفانه آخرین بار هم نخواهد بود. شیب زیاد و طول زیاد کمربندی دکتر‌حسینی شهر سنندج که این حادثه در آن رخ داده است، بستر حوادث جاده‌ای زیادی در این منطقه است.

خودروهای سنگین و به ویژه تانکرهای حامل سوخت عراقی و ایرانی که مواد نفتی را از اقلیم کردستان عراق و از شهر مریوان به داخل کشور حمل می‌کنند، پس از عبور از این مسیر به استان‌های جنوبی کشور می‌رسند. کامیون‌ها و تانکرهای حامل سوخت هنگام عبور از این مسیر (به دلیل شیب مسیر) به صورت مکرر مجبور به استفاده از ترمز هستند که این امر منجر به داغ شدن لنت خودرو شده و عملکرد سیستم ترمز را دچار اختلال می‌کند.

نتیجه‌اش هم می‌شود انفجار اتوبوس و انسان ‌هایی که پشت درهای بسته اتوبوس در جهنم بی‌تدبیری مسوولان می‌سوزند و جهنم کسانی که شاهد این انفجار هستند و کاری از دست‌شان برنمی‌آید و فقط باید تماشاچی سوختن عزیزان یا همشهریان ‌شان باشند. همین هم باعث می‌شود که غم مردم تبدیل به خشم شود و در اعتراض به بی‌توجهی مسوولان به وضعیت این جاده بین آنها و نیروی انتظامی درگیری صورت گیرد. البته که درگیری مدت زیادی طول نکشیده و زود آتش خشم‌شان خاموش شده اما آتش قلب‌های سوخته‌شان به این سادگی‌ها خاموش نمی‌شود.

رضایی، مدیر روابط عمومی استانداری سنندج با بیان اینکه علت حادثه نقص فنی در سیستم ترمز نفتکش بوده است اما در حال حاضر وضعیت آرام است و صحنه پاکسازی و اتوبوس و ماشین نفتکش هم جابه‌جا شده‌اند، به «اعتماد» گفت: «این حادثه ساعت دوازده سه‌شنبه شب (بامداد چهارشنبه) رخ داد. ۱۱ کشته و ۷ زخمی داشت. خوشبختانه تعدادی از زخمی‌ها همان‌جا سرپایی مداوا شدند و ترخیص شدند اما دو، سه نفری هنوز تحت درمان و مداوا هستند که خوشبختانه حال‌شان مساعد است و مشکل خاصی نیست.»

البته تعداد مجروحینی که «مجتبی خالدی» سخنگوی اورژانس اعلام کرد دو نفر از تعدادی که رضایی گفت بیشتر بود: «این حادثه ۱۱ کشته و ۹ زخمی داشته است که ۵ نفر آنها ترخیص شده‌اند و ۴ نفر هنوز در بیمارستان هستند. از این ۴ نفر حال سه نفر مساعد است و مشکل خاصی ندارند اما متاسفانه وضعیت یکی از مجروحان وخیم است که امیدوارم مشکل او هم به زودی رفع شود.»

هردوی این مسوولان شایعه ۳۵ نفر کشته در این حادثه را تکذیب کردند و تعداد کشته‌های این حادثه را به طور قطع ۱۱ نفر اعلام کردند.

مدیر روابط عمومی استانداری کردستان در ادامه با اشاره به فوتی ‌های این حادثه گفت که آنها در‌جا، جان خود را از دست داده بودند و پیکرهای برخی از آنها در محل آرامستان شهر سنندج و برخی دیگر در بیمارستان کوثر سنندج قرار دارد. از اجسادشان نمونه DNAبرداشت شده است. این افراد شناسایی شده‌اند و اسامی جانباختگان این حادثه تلخ به این شرح است: «پارسا اصلانی، پرویز زمانی، پیمان زمانی، مسعود نصیری، مینا صداقت، سارا آیینه، پارسا آیینه، فواد سیفی، کامران مقبل، فرشاد مرادی، عبدالحسین طاهرویسی (راننده نفتکش).»

رضایی درباره درگیری رخ‌داده در این حادثه توضیح داد: «درگیری خاصی نبود. متاسفانه ما حادثه خیلی بدی را پشت سر گذاشتیم. عده‌ای داخل اتوبوس گیر افتادند و انفجاری رخ داد و جلوی چشم مردم عده‌ای در آتش سوختند. طبیعی است که احساسات عده‌ای جریحه‌دار می‌شود. چیز خیلی عجیب‌غریبی نیست. به همین دلیل درگیری مختصری بین مردم و نیروی انتظامی رخ داد که خوشبختانه خود مردم هم مداخله کردند و سریع جمع شد.»

همچنین «رضا میرزایی» مدیرکل امنیتی استان کردستان درباره حواشی تصادف مرگبار در شهر سنندج در این باره به ایسنا گفت: «در پی این حادثه تلخ عده‌ای از مردم در دقایق اولیه این حادثه با دیدن صحنه آتش‌سوزی و پیکر جانباختگان احساساتی شده و با عوامل نیروی انتظامی حاضر در محل حادثه درگیر شدند. عده‌ای معدود از حاضرین در محل حادثه به سمت نیروهای انتظامی سنگ‌پرانی کردند و یک دستگاه سمند را نیز به آتش کشیدند. حواشی این حادثه در لحظه ‌های اولیه کنترل شد و تمام شده است.»

صالح زندی، معاون عملیات آتش‌نشانی سنندج در توضیح این درگیری گفت: «مردم یک مقدار از وضعیت این بلوار ناراحت بودند و می‌گفتند که خیلی وقت است که ما پیگیر هستیم و می‌گوییم این منطقه با توجه به اینکه این منطقه مسکونی است، وضعیت خطرناکی دارد. آنها اعتراض داشتند که چرا مسوولان به این مساله رسیدگی نمی‌کنند. اینکه چرا جاده‌ جایگزینی برای خودروهای سنگین معرفی نمی‌کنند یا چرا وضعیت این جاده را درست و امن نمی‌کنند، از اعتراضات این مردم بود. بنابراین یک مقدار درگیری بین مردم و نیروهای انتظامی هم صورت گرفت. اما خوشبختانه اتفاق خاصی نیفتاد و به خیر برگزار شد.»

او ادامه داد: «کمربندی دکتر حسینی یکی از نقاط حادثه‌ خیز شهر ما است. قبلا هم حوادثی در این کمربندی اتفاق افتاده است. متاسفانه شیب این جاده برای ماشین‌های سنگین یک مقدار زیاد است و مسیر هم طولانی است. ماشین‌هایی که به سمت پایین حرکت می‌کنند، مجبور هستند با ترمز و سختی حرکت کنند. بنابراین سیستم ترمز خیلی از ماشین سنگین‌ها مخصوصا آنهایی که قدیمی هستند، از کار می‌افتد یا داغ می‌کند و از کنترل راننده خارج می‌شود.»

زندی با بیان اینکه بر اساس چیزی که در سامانه ۱۲۵ ثبت شده است، اولین تماس برای گزارش این حادثه ساعت ۴ دقیقه بامداد گرفته شده است، ادامه داد: «با توجه به اینکه فاصله ایستگاه شماره ۲ سازمان تا محل حادثه نزدیک بود، همکاران ما حدود دو دقیقه و ۳۰ ثانیه بعد در محل حادثه حاضر بودند؛ یعنی ۷ دقیقه بامداد در محل حاضر بودند. با توجه به حجم آتش چهار دستگاه خودروی سنگین دیگر هم به محل اعزام شد و حدود ساعت ۱ و ۱۰ دقیقه حریق کاملا مهار شد.»

یکی دیگر از مسائلی که درباره این حادثه به آن پرداخته شد این بود که عده‌ای می‌گفتند نفتکش عراقی بوده و برخی هم می‌گفتند ایرانی بوده است. فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره نفتکش حادثه‌دیده در سنندج به گفت: «نفتکش حادثه‌دیده در حوزه فعالیت‌ها و عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نبوده است. این نفتکش گرچه پلاک کرمانشاه داشت، اما یک نفتکش عراقی است که نفت کوره را به سوی بندرامام منتقل می‌کرده است.

این نفتکش در اثر برخورد با اتوبوس مسافربری دچار حریق شده است، اما مسوولیتی متوجه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نیست، زیرا نفتکش حادثه‌دیده زیرمجموعه این شرکت و تابع قوانین بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) شرکت نبوده است.» این سخنان کاهی در حالی است که تنها بازمانده حادثه تصادف سنندج که هم‌اکنون در بخش «آی‌سی‌یو» بیمارستان کوثر سنندج بستری است، گفته است که برخلاف شایعات مطرح‌شده تانکر حامل مواد سوختی عراقی نبوده بلکه ایرانی بوده است و در اثر برخورد، تمام مسافران این اتوبوس جان دادند. او به عنوان کمک‌راننده در کنار راننده در داخل اتوبوس بوده که به طور ناگهانی متوجه می‌شوند یک کامیون به‌شدت با آنها برخورد می‌کند و از آنجایی که بار این تانکر مواد سوختی بوده است، به‌محض برخورد آتش‌سوزی شروع شده و این فرد خود را از شیشه اتوبوس به بیرون پرت می‌کند.

** در ۴ تیر سال ۸۳ در حادثه‌ای مشابه در مسیر
زاهدان- بم یک تریلی حامل بنزین با ۶ دستگاه اتوبوس تصادف کرد و سرنشینان آن بالغ بر ۱۰۰ نفر قربانی حریق ناشی از تصادف شدند. البته ۲۰ آذر ۹۶ نیز در سیستان و بلوچستان یک پژو و تانکر سوخت حادثه مشابهی را رقم زدند.

منبع: روزنامه اعتماد

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 2. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 3. زنگنه: بازگشت کارت سوخت جدی اما تصمیمی برای سهمیه‌بندی و قیمت بنزین گرفته نشده

 4. وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح‌طلبان بود

 5. عوارض مصرف نمک های دریایی

 6. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 7. هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

 8. خطرات مصرف گوشت قرمز

 9. سفیر ایران در تقلیس: گرجستان نقص قوانین خود را با برخوردهای خشونت‌آمیز جبران نکند

 10. شیوع مصرف قلیان در بین زنان/ این سفره‌خانه مجردی نیست!

 11. عکس‌هایی از زیبایی های پاییز و زمستان کانادا   

 12. زندگی لاکچری

 13. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 14. اعتراف موگرینی به نقش‌ تاثیر‌گذار ایران در برگزاری مذاکرات یمن در سوئد

 15. راه یابی نمایندگان ایران و ترکیه به فینال کشتی آزاد باشگاه های جهان

 16. توضیحات دادستان درباره فوت وحید صیادی نصیری

 17. سقوط یک قبیله!

 18. جای استوک‌های بازیکن پدیده روی پای بازیکن استقلال  

 19. قانونگذار وابسته به منافقین قطعنامه‌ای علیه ایران در کنگره آمریکا ارائه کرد

 20. فرصت ثبت نام کارت سوخت به زودی تمام می‌شود

 21. اتفاق جالب بعد از اعتراض دسته‌جمعی بازیکنان استقلال

 22. نمایی از پشت صحنه سریال جدید مهران مدیری و پیمان قاسمخانی  

 23. سخنگوی سپاه: تمام تحریم ها را به فرصت طلایی تبدیل کرده ایم

 24. دو ستاره استقلالی سینما در استادیوم آزادی/عکس

 25. ظریف: آمریکا باید از مهمل‌گویی ریاکارانه در مورد ایران دست بردارد

پربحث‌های دیروز

 1. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 2. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 3. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 4. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 5. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 6. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 7. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 8. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 9. دلار ۹ هزار تومان شد

 10. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 11. صالحی: نظام اراده کند غنی سازی ۲۰ درصد را از سر می گیریم

 12. احمد توکلی: باید با افزودن چند شرط FATF را بپذیریم

 13. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 14. واعظی: برخی مردم تا قیمت بالا میرود برای خرید هول می‌زنند/ دو یا سه هفته آینده SPV اجرایی می‌شود

 15. هشدار رهبر انقلاب: همه حواسشان را جمع کنند؛ ممکن است برای سال ۹۸ نقشه کشیده باشند!/ مسئولان فریب زبان‌بازی دشمن را نخورند/ جوان‌ها و جریان‌های سیاسی میدان را برای دشمن آماده نکنند

 16. قاضی‌زاده خبر داد: ترک خدمت صدها نفر از نیروهای بازنشسته شاغل در نهادهای زیرنظر رهبر انقلاب

 17. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 18. گزارش از خیابانی که در آن همه فروشنده دلار هستند: فردوسی باز شلوغ شد

 19. آیت‌الله نوری همدانی: «CFT» یک برنامه غربی، عربی و عبری است

 20. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 21. وطن‌فروشی دختر خیابان انقلاب  

 22. نامه نمایندگان اصفهان به "روحانی" درباره احیای زاینده‌ رود

 23. روحانی: در مقطع تحریم به طور طبیعی مردم با مشکلاتی مواجه هستند/ نمی‌‌توانیم بگوییم شرایط عادی است

 24. آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

 25. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 10. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 11. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 12. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 16. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 17. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 18. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 19. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 20. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 21. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 22. حرف های یک مهندس برق مملکت

 23. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 24. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 25. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

پربحث‌های هفته

 1. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 2. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 3. گفت‌وگو با آتش‌افروز تهرانی: برای خنده و تفریح، مردم را آتش می‌زدم

 4. خودکشی دانشجو دانشگاه الزهرا

 5. شرور آتش‌افروز بارها و بارها زندان رفته بود/ آزار و اذیت جنسی و تهیه فیلم سیاه در کارنامه پیتی

 6. حادثه تلخی که تکرار شد؛ کتک زدن وحشتناک دانش‌ آموز‌ ابتدایی

 7. پایان سرقت‌های سریالی برادران مسلح

 8. ۳۸ ساعت دلهره در صندوق عقب خودرو

 9. درخواست ۱۰۰ میلیونی آدم ربایان از همسر گروگان

 10. روشی جدید برای کیف قاپی؛ پراید به جای موتور!

 11. بررسی دلایل خودکشی ستاره ۹ ساله در تهران

 12. زن آمریکایی که سگ‌ها را با شکنجه می‌کشت+ عکس

 13. پاکستان حمله تروریستی امروز در چابهار را محکوم کرد

 14. ضرب و شتم فرزند یکی از نمایندگان مجلس توسط عده‌ای ناشناس

 15. دستگیری قاتل فراری در شوشتر

 16. آتش‌افروز شیشه‌ای خودروها به دام افتاد

 17. لخت کردن و فیلم گرفتن به خاطر فحش!

 18. تلاش برای کشف الماس ۵۰ قیراطی کماکان ادامه دارد

 19. آتش زدن جسد شریک به خاطر پول آب و برق

 20. پیشنهاد غیراخلاقی مشاور لاغری به زن جوان/ تهدید به انتشار عکس

 21. تازه‌ترین جزئیات از فوت یک مادر در همدان/تزریق آمپول آنتی‌بیوتیک ‌به دستور پزشک ‌بود‌

 22. مادر از خون فرزندش گذشت

 23. تلفات حوادث رانندگی در زمستان سال 96

 24. خطر گازگرفتگی در کمین ویلاداران

 25. قطع راه ارتباطی 90 درصد روستاهای پلدختر

آخرین عناوین