سپینو-مگنت

آتش و دیگر هیچ

گروه حوادث الف،   3970421087
آتش و دیگر هیچ

درست نیمه ‌شب، اتوبوس مسافربری در حاشیه پایانه سنندج مسافرگیری می‌کرد که ناگهان سرنوشت، مسافران اتوبوس را به سفر مرگ برد. یک دستگاه تانکر حامل سوخت از پشت سر با اتوبوس برخورد می‌کند.

اتوبوس منفجر می‌شود و نتیجه‌اش می‌شود ۱۱ کشته و ۹ مجروح. این اولین ‌بار نیست که در این جاده حادثه اتفاق می‌افتد و اگر مسوولان فکری نکنند، متاسفانه آخرین بار هم نخواهد بود. شیب زیاد و طول زیاد کمربندی دکتر‌حسینی شهر سنندج که این حادثه در آن رخ داده است، بستر حوادث جاده‌ای زیادی در این منطقه است.

خودروهای سنگین و به ویژه تانکرهای حامل سوخت عراقی و ایرانی که مواد نفتی را از اقلیم کردستان عراق و از شهر مریوان به داخل کشور حمل می‌کنند، پس از عبور از این مسیر به استان‌های جنوبی کشور می‌رسند. کامیون‌ها و تانکرهای حامل سوخت هنگام عبور از این مسیر (به دلیل شیب مسیر) به صورت مکرر مجبور به استفاده از ترمز هستند که این امر منجر به داغ شدن لنت خودرو شده و عملکرد سیستم ترمز را دچار اختلال می‌کند.

نتیجه‌اش هم می‌شود انفجار اتوبوس و انسان ‌هایی که پشت درهای بسته اتوبوس در جهنم بی‌تدبیری مسوولان می‌سوزند و جهنم کسانی که شاهد این انفجار هستند و کاری از دست‌شان برنمی‌آید و فقط باید تماشاچی سوختن عزیزان یا همشهریان ‌شان باشند. همین هم باعث می‌شود که غم مردم تبدیل به خشم شود و در اعتراض به بی‌توجهی مسوولان به وضعیت این جاده بین آنها و نیروی انتظامی درگیری صورت گیرد. البته که درگیری مدت زیادی طول نکشیده و زود آتش خشم‌شان خاموش شده اما آتش قلب‌های سوخته‌شان به این سادگی‌ها خاموش نمی‌شود.

رضایی، مدیر روابط عمومی استانداری سنندج با بیان اینکه علت حادثه نقص فنی در سیستم ترمز نفتکش بوده است اما در حال حاضر وضعیت آرام است و صحنه پاکسازی و اتوبوس و ماشین نفتکش هم جابه‌جا شده‌اند، به «اعتماد» گفت: «این حادثه ساعت دوازده سه‌شنبه شب (بامداد چهارشنبه) رخ داد. ۱۱ کشته و ۷ زخمی داشت. خوشبختانه تعدادی از زخمی‌ها همان‌جا سرپایی مداوا شدند و ترخیص شدند اما دو، سه نفری هنوز تحت درمان و مداوا هستند که خوشبختانه حال‌شان مساعد است و مشکل خاصی نیست.»

البته تعداد مجروحینی که «مجتبی خالدی» سخنگوی اورژانس اعلام کرد دو نفر از تعدادی که رضایی گفت بیشتر بود: «این حادثه ۱۱ کشته و ۹ زخمی داشته است که ۵ نفر آنها ترخیص شده‌اند و ۴ نفر هنوز در بیمارستان هستند. از این ۴ نفر حال سه نفر مساعد است و مشکل خاصی ندارند اما متاسفانه وضعیت یکی از مجروحان وخیم است که امیدوارم مشکل او هم به زودی رفع شود.»

هردوی این مسوولان شایعه ۳۵ نفر کشته در این حادثه را تکذیب کردند و تعداد کشته‌های این حادثه را به طور قطع ۱۱ نفر اعلام کردند.

مدیر روابط عمومی استانداری کردستان در ادامه با اشاره به فوتی ‌های این حادثه گفت که آنها در‌جا، جان خود را از دست داده بودند و پیکرهای برخی از آنها در محل آرامستان شهر سنندج و برخی دیگر در بیمارستان کوثر سنندج قرار دارد. از اجسادشان نمونه DNAبرداشت شده است. این افراد شناسایی شده‌اند و اسامی جانباختگان این حادثه تلخ به این شرح است: «پارسا اصلانی، پرویز زمانی، پیمان زمانی، مسعود نصیری، مینا صداقت، سارا آیینه، پارسا آیینه، فواد سیفی، کامران مقبل، فرشاد مرادی، عبدالحسین طاهرویسی (راننده نفتکش).»

رضایی درباره درگیری رخ‌داده در این حادثه توضیح داد: «درگیری خاصی نبود. متاسفانه ما حادثه خیلی بدی را پشت سر گذاشتیم. عده‌ای داخل اتوبوس گیر افتادند و انفجاری رخ داد و جلوی چشم مردم عده‌ای در آتش سوختند. طبیعی است که احساسات عده‌ای جریحه‌دار می‌شود. چیز خیلی عجیب‌غریبی نیست. به همین دلیل درگیری مختصری بین مردم و نیروی انتظامی رخ داد که خوشبختانه خود مردم هم مداخله کردند و سریع جمع شد.»

همچنین «رضا میرزایی» مدیرکل امنیتی استان کردستان درباره حواشی تصادف مرگبار در شهر سنندج در این باره به ایسنا گفت: «در پی این حادثه تلخ عده‌ای از مردم در دقایق اولیه این حادثه با دیدن صحنه آتش‌سوزی و پیکر جانباختگان احساساتی شده و با عوامل نیروی انتظامی حاضر در محل حادثه درگیر شدند. عده‌ای معدود از حاضرین در محل حادثه به سمت نیروهای انتظامی سنگ‌پرانی کردند و یک دستگاه سمند را نیز به آتش کشیدند. حواشی این حادثه در لحظه ‌های اولیه کنترل شد و تمام شده است.»

صالح زندی، معاون عملیات آتش‌نشانی سنندج در توضیح این درگیری گفت: «مردم یک مقدار از وضعیت این بلوار ناراحت بودند و می‌گفتند که خیلی وقت است که ما پیگیر هستیم و می‌گوییم این منطقه با توجه به اینکه این منطقه مسکونی است، وضعیت خطرناکی دارد. آنها اعتراض داشتند که چرا مسوولان به این مساله رسیدگی نمی‌کنند. اینکه چرا جاده‌ جایگزینی برای خودروهای سنگین معرفی نمی‌کنند یا چرا وضعیت این جاده را درست و امن نمی‌کنند، از اعتراضات این مردم بود. بنابراین یک مقدار درگیری بین مردم و نیروهای انتظامی هم صورت گرفت. اما خوشبختانه اتفاق خاصی نیفتاد و به خیر برگزار شد.»

او ادامه داد: «کمربندی دکتر حسینی یکی از نقاط حادثه‌ خیز شهر ما است. قبلا هم حوادثی در این کمربندی اتفاق افتاده است. متاسفانه شیب این جاده برای ماشین‌های سنگین یک مقدار زیاد است و مسیر هم طولانی است. ماشین‌هایی که به سمت پایین حرکت می‌کنند، مجبور هستند با ترمز و سختی حرکت کنند. بنابراین سیستم ترمز خیلی از ماشین سنگین‌ها مخصوصا آنهایی که قدیمی هستند، از کار می‌افتد یا داغ می‌کند و از کنترل راننده خارج می‌شود.»

زندی با بیان اینکه بر اساس چیزی که در سامانه ۱۲۵ ثبت شده است، اولین تماس برای گزارش این حادثه ساعت ۴ دقیقه بامداد گرفته شده است، ادامه داد: «با توجه به اینکه فاصله ایستگاه شماره ۲ سازمان تا محل حادثه نزدیک بود، همکاران ما حدود دو دقیقه و ۳۰ ثانیه بعد در محل حادثه حاضر بودند؛ یعنی ۷ دقیقه بامداد در محل حاضر بودند. با توجه به حجم آتش چهار دستگاه خودروی سنگین دیگر هم به محل اعزام شد و حدود ساعت ۱ و ۱۰ دقیقه حریق کاملا مهار شد.»

یکی دیگر از مسائلی که درباره این حادثه به آن پرداخته شد این بود که عده‌ای می‌گفتند نفتکش عراقی بوده و برخی هم می‌گفتند ایرانی بوده است. فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره نفتکش حادثه‌دیده در سنندج به گفت: «نفتکش حادثه‌دیده در حوزه فعالیت‌ها و عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نبوده است. این نفتکش گرچه پلاک کرمانشاه داشت، اما یک نفتکش عراقی است که نفت کوره را به سوی بندرامام منتقل می‌کرده است.

این نفتکش در اثر برخورد با اتوبوس مسافربری دچار حریق شده است، اما مسوولیتی متوجه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نیست، زیرا نفتکش حادثه‌دیده زیرمجموعه این شرکت و تابع قوانین بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) شرکت نبوده است.» این سخنان کاهی در حالی است که تنها بازمانده حادثه تصادف سنندج که هم‌اکنون در بخش «آی‌سی‌یو» بیمارستان کوثر سنندج بستری است، گفته است که برخلاف شایعات مطرح‌شده تانکر حامل مواد سوختی عراقی نبوده بلکه ایرانی بوده است و در اثر برخورد، تمام مسافران این اتوبوس جان دادند. او به عنوان کمک‌راننده در کنار راننده در داخل اتوبوس بوده که به طور ناگهانی متوجه می‌شوند یک کامیون به‌شدت با آنها برخورد می‌کند و از آنجایی که بار این تانکر مواد سوختی بوده است، به‌محض برخورد آتش‌سوزی شروع شده و این فرد خود را از شیشه اتوبوس به بیرون پرت می‌کند.

** در ۴ تیر سال ۸۳ در حادثه‌ای مشابه در مسیر
زاهدان- بم یک تریلی حامل بنزین با ۶ دستگاه اتوبوس تصادف کرد و سرنشینان آن بالغ بر ۱۰۰ نفر قربانی حریق ناشی از تصادف شدند. البته ۲۰ آذر ۹۶ نیز در سیستان و بلوچستان یک پژو و تانکر سوخت حادثه مشابهی را رقم زدند.

منبع: روزنامه اعتماد

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 3. فتاح: باید تعریف جدیدی درباره «خط فقر» داشته باشیم

 4. صنعت برق کشور و چند نکته

 5. ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم

 6. غلامی: در حال حاضر تاریخ مشخصی برای بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه شهید بهشتی تعیین نشده است

 7. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 8. برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد

 9. صدیقی:ملت ایران برای پیروزشدن در جنگ اقتصادی اسیر تبلیغات شرق و غرب نشوند

 10. عرضه دارویی برای درمان قطعی صرع با استفاده از 3 گیاه/ تولید انبوه در سال آینده

 11. جزییات برنامه ۵ میلیون دلاری کی‌روش برای آماده‌سازی تا جام ملت‌ها

 12. متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟

 13. بیانیه ۴ پیام‌رسان ایرانی سروش، گپ، ایتا و بیسفون/ادامه فعالیت هاتگرام و طلاگرام تعیین تکلیف شود

 14. نه‌ وزارت‌بهداشت به شفافیت/ واردات 18 میلیون یورویی خودرو؛ دانستن حق مردم نیست!

 15. آیت‌الله مکارم‌شیرازی:جلوی گرانی لجام گسیخته گرفته شود/ شرایط حساس فعلی وقت تسویه حساب نیست

 16. دختری که ملکه جوشکاری نام گرفت   

 17. سنای آمریکا به اتفاق آرا پیشنهاد «باورنکردنی» پوتین به ترامپ را رد کرد

 18. وزارت بهداشت: آبلیموگیری دستی باید در حضور مشتری انجام شود

 19. ظریف: بسته پیشنهادی اروپا رضایت بخش نبود/ فروش نفت در برابر کالا مطرح نیست

 20. عارف:سند 2030 به هیچ‌وجه در دستورکار دولت، مجلس و آموزش‌وپرورش نیست

 21. بازاری به وسعت ۳۰۰۰ میلیارد تومان/ فرهنگ «خارجی‌پسندی» و روسری‌های ایرانی که با برند ترک عرضه می‌شوند

 22. با بالا گرفتن تنش‌های جنگ تجاری؛ یوآن چین سقوط کرد/ سهام آسیایی لرزید

 23. درخواست ظریف از اروپا برای خروج از سایه آمریکا

 24. حادثه برای بهاره رهنما در صحنه نمایش+عکس

 25. پیمان‌های پولی؛ ازحرف تاعمل/ ضرورت عملی‌شدن سوآپ ارزی ایران وروسیه

پربحث‌های دیروز

 1. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 2. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 3. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 4. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

 5. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 6. شکایت مهران مدیری از دو رسانه برای شایعه دریافت هدیه میلیاردی

 7. چرا برخی بر توهم عقب نشینی ایران از سوریه دامن می­ زنند؟

 8. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 9. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 10. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 11. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 12. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 13. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 14. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 15. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 16. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 17. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 18. حادثه ناگوار برای بهاره رهنما +عکس

 19. جزئیات جدید از تجاوز به نوآموز ورزشی نوجوان شیرازی

 20. مثال رهبرانقلاب از فوتبال اسپانیا و ایران برای اعضای دولت: گل خوردیم اما همه تیم ما را تایید کردند

 21. کروات‌ها پاداش 21 میلیون پوندی را به کودکان بی‌بضاعت اهدا کردند

 22. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 23. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

 24. تفاوت تیم ملی ایران با کرواسی در چه بود

 25. واکنش روحانی به تماس‌های ترامپ!  

پربحث‌های هفته

 1. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 4. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 5. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 6. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 7. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 8. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 9. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 10. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 11. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 12. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 13. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 14. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 15. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 16. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 17. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 18. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 19. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 20. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 21. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 22. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 23. انحصار، آفت بازار وکالت

 24. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 25. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

  2. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

  3. جزئیات تازه از اقدامات «س.ح»؛ زورگیری، تعرض و اخاذی شاهکارهای آقای خواننده پاپ+عکس

  4. قتل زن در ملأعام توسط شوهر پنجم!

  5. وقوع زمین‌لرزه ۶ ریشتری در آلاسکا

  6. سیل در دو استان خراسان شمالی و کرمان

  7. صدای انفجار مهیب در روستاهای اصفهان

  8. وقوع انفجار در نیویورک

  9. کشف بیش از 2 تن مواد مخدر در سیستان و بلوچستان/ 6 قاچاقچی دستگیر شدند

  10. زنده ماندن ناباورانه دختر ۱۳ ساله بعد از سقوط از طبقه چهارم

  11. غفلت راننده پراید جانش را گرفت

  12. ترافیک در محور کرج - چالوس سنگین است

  13. سیل و آبگرفتگی در خراسان شمالی و کرمان

  14. 10نفر از اراذل و اوباشی که برای آزادی یک شرور از زندان جشن گرفته بودند،دستگیر شدند

  15. مرگ مشکوک همسر دوم یک مرد/ او یک فرزند 50 روزه دارد/ شوهر بازداشت شد

  16. جوانی که دوستش را کشته بود در دادگاه اتهام را نپذیرفت/ او قبلا اعتراف کرده بود عاشق همسر دوستش بوده

  17. بازداشت مرد دو زنه به اتهام قتل همسر

  پربحث‌های هفته

  1. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

  2. حکم ناظم مدرسه معین صادر شد

  3. دخترم مرده؟ دفنش کنید،جنازه اش را هم نمی‌خواهم ببینم!

  4. اعترافات قاتل مریم فرجی؛ چون می‌خواست با یکی از استادانش ازدواج کند خفه‌اش کردم

  5. فریم به فریم از یک «جنایت خیابانی»

  6. تعرض مرد مسافرکش به زن جوان

  7. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

  8. دادستان تهران خبر داد: ناظم مدرسه غرب تهران به ده سال حبس، دو سال انفصال از خدمت و شلاق محکوم شد

  9. جزئیات تازه از اقدامات «س.ح»؛ زورگیری، تعرض و اخاذی شاهکارهای آقای خواننده پاپ+عکس

  10. دستگیری ۲۳۸ نفر از اراذل و اوباش پایتخت

  11. محاکمه جوان متهم به آزار ۹ پسربچه

  12. روزانه 44 نفر کشته و 970 مجروح می‌شوند

  13. ماجرای اجرای حکم شلاق یک متهم در کاشمر چه بود؟

  14. اعتراف به همسرکشی در مسیر دادگاه

  15. قتل زن در ملأعام توسط شوهر پنجم!

  16. کلاهبرداری با فروش پیتزای ۳۸ میلیون تومانی در میدان ونک

  17. قاتل فراری بعد از 19 سال دستگیر شد

  18. اختلاف بر سر پارکینگ، جان یک نفر را گرفت/قاتل به دام افتاد

  19. وقوع زمین‌لرزه ۶ ریشتری در آلاسکا

  20. سیل در دو استان خراسان شمالی و کرمان

  21. صدای انفجار مهیب در روستاهای اصفهان

  22. وقوع انفجار در نیویورک

  23. کشف بیش از 2 تن مواد مخدر در سیستان و بلوچستان/ 6 قاچاقچی دستگیر شدند

  24. زنده ماندن ناباورانه دختر ۱۳ ساله بعد از سقوط از طبقه چهارم

  25. غفلت راننده پراید جانش را گرفت

  آخرین عناوین