سپینو-مگنت

ناتو و باج‌خواهی ترامپ از اروپا

سیدجعفر قنادباشی،   3970421031 ۳ نظر، ۲ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
ناتو و باج‌خواهی ترامپ از اروپا

1-نشست دو روزه 29 عضو ناتو در بروکسل در حالی روز گذشته آغاز شد که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا با ژست طلبکارانه و با چمدانی از مطالبات مالی در اجلاس پیمان آتلانتیک شمالی شرکت کرد. ترامپ از بدو ورودش به کاخ سفید، ساز مخالف با ناتو را کوک کرد، آن را سازمانی «کهنه و قدیمی» توصیف نمود و با ادعای عدم پایبندی کشورهای اروپایی به تعهداتشان در خصوص افزایش هزینه‌های دفاعی – نظامی، تلویحاً تهدید کرد که از این پیمان خارج خواهد شد.

حدود 10 روز پیش هم در آستانه برگزاری نشست اخیر طی نامه‌ای هشدارگونه به سران اروپا، لیستی از بایدها را  فاکتور کرد که در صدر آن‌ها، عمل به مفاد اجلاس سال 2014 برای تامین بودجه ناتو به میزان دو درصد از درآمد تولید ناخالص ملی کشورهای عضو بود و اعتراف کرد که با این کار، از بار مسئولیت آمریکا خواهند کاست، چراکه در حال حاضر آمریکا 4 درصد از تولید ناخالص ملی خود را در ناتو هزینه می‌کند. وی همچنین بارها آلمانی‌ها را برای پرداخت پول بیشتر به این پیمان تحت‌فشار قرار داده و افزون بر آلمان، فرانسه و اسپانیا را هم به سیاهه بدهکارانی که باید سهم مضاعفی پرداخت کنند، اضافه کرده است. بااین‌حال، رئیس‌جمهور آمریکا در صبحانه کاری دیروز خود با دبیر کل ناتو، بدون پرده‌پوشی در امور داخلی آلمان دخالت کرد، این کشور را به دلیل انعقاد قرارداد گازی با مسکو «اسیر روسیه» خواند و به‌این‌ترتیب، از عزم خود برای باج‌خواهی از اروپا پرده برداشت.

2- آنچه در خصوص موضع ترامپ درباره ناتو مشاهده می‌شود، حاکی از یک سلسله واقعیت‌هاست. آمریکایی‌ها ازنظر بودجه و نیرو، بیشترین سهم در پیمان آتلانتیک شمالی را دارند و به دلیل مشکلات اقتصادی و بدهی‌هایشان که هرسال سر به فلک می‌گذارد، طبیعتاً نمی‌توانند به روال کنونی ادامه دهند؛ همان‌گونه که کلیددار کاخ سفید در نامه‌اش به اروپایی‌ها به آن اذعان کرده بود. اگر کمی از معرکه اروپا و آمریکا بر سر پرداخت هزینه‌های نظامی ناتو فاصله بگیریم، می‌بینیم که مشابه همین طلبکاری در جنگ تعرفه‌ای ترامپ با متحدان خود در قاره سبز نیز در جریان است و رئیس‌جمهور آمریکا تلاش می‌کند به هر ترتیب ممکن، بخشی از فلاکت اقتصادی خود را از جیب اروپایی‌ها مرتفع سازد. با این اوصاف، نمی‌توان و نباید خواسته‌های ترامپ از ناتو را از سر قدرت دانست بلکه دقیقاً اذعانی است غیرمستقیم به ضعف آمریکا در تامین بودجه‌های سازمانی که حضور راهبردی در آن دارد.

3- تهدیدات و هشدارهای شدیداللحن ترامپ به اعضای ناتو و امر و نهی کردن به آن‌ها در شرایطی صورت گرفته که آمریکا بیش از اروپا به ابزار و اهرم ناتو نیازمند است و بیشترین منافع را به جهت عضویت در آن برده است. بسیاری از کشورهای اروپایی هیچ استفاده‌ای از ناتو نمی‌کنند و حتی اعضای مهم آن نیز از سود مشارکت در آن بی‌نصیب‌اند، چراکه باید با سوت آمریکا به خط شوند و در زمین واشنگتن بازی کنند. در زمان جنگ سرد، ناتو حافظ کشورهای اروپایی در برابر بلوک شرق بود و اروپایی‌ها از ترس حمله شوروی سابق، عضویت در این پیمان نظامی را پذیرفتند؛ آمریکا هم با وعده دفاع در برابر حملات هسته‌ای مسکو، آنان را متقاعد کرد که به سمت تولید تسلیحات هسته‌ای نروند. اکنون نه پیمان ورشو پابرجاست و نه خطری که ناتو ضرورت مقابله با آن را حس کند. 

واشنگتن زمانی می‌تواند ناتو را تهدید کند که این سازمان فاقد کارایی برای آمریکا باشد و یا حداقل استفاده از آن را ببرد؛ درحالی‌که هم‌اکنون ناتو در افغانستان زیر پرچم فرماندهی آمریکا فعالیت می‌کند، در آخرین ماموریتش در لیبی، نقش مکمل پنتاگون را بازی کرد و آمریکا با برگ برنده حضورش در ناتو، نیروهای ائتلاف به‌اصطلاح مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه را از میان اعضای این سازمان یارگیری کرد. ازاین‌رو، اروپا انگیزه‌ای برای افزایش هزینه‌های نظامی ندارد؛ همچنان که فرانسه و انگلیس و برخی دیگر از کشورهای این قاره دلیلی بر ادامه حضور در اتحادیه اروپا نمی‌بینند؛ ضمن اینکه برخی از اعضا، نیروهای خود را به جهت سوءاستفاده آمریکا از ناتو کاهش داده‌اند. 

4- چنانچه ترامپ از ناتو خارج شود – که نمی‌شود- بازوی کمکی مهمی را در معادلات و تحولات جهانی از دست  می‌دهد، چون بخش مهمی از پرستیژ پوشالی ابرقدرتی آمریکا از ناحیه رهبری ناتو شکل‌گرفته و برای انجام عملیات‌های مختلف نظامی، همواره از همراهی شاکله اصلی ناتو یا اعضای کلیدی آن بهره برده است. آمریکایی‌ها تحت پوشش عضویت در ناتو و با این استدلال پوچ که جامعه بین‌المللی بر تهاجم نظامی اجماع کرده‌اند، دست‌اندازی‌های خود را در اقصی نقاط جهان طی دو دهه گذشته توجیه کرده‌اند و متاسفانه این حربه نیز موثر بوده و موجب شده تا روسای جمهور جنایتکار آمریکا طی این سال‌ها واکنش‌های بین‌المللی را به هیچ‌انگارند و اعتراضات داخلی به جنگ‌افروزی سران کاخ سفید را نادیده بگیرند. علاوه بر این، خشم افکار و محافل آمریکایی از هزینه‌های سرسام‌آور لشکرکشی به نقاط مختلف دنیا از جیب مالیات‌دهندگان را با طرح این دروغ که مخارج آن بر عهده ناتو قرار دارد، کاهش داده‌اند و از زیر بار پاسخگویی به آن طفره رفته‌اند.

5- از سوی دیگر، مقامات آمریکایی و رهبران پیشین ناتو نیز بر نیاز واشنگتن به این پیمان نظامی تاکید کرده‌اند که همین امر، نشانگر بلوف سیاسی ترامپ برای کسب امتیاز بیشتر از اروپاست، همچنان که همین رویه را در قبال جمهوری اسلامی و چین از سوی کاخ سفید شاهد بودیم. «آندرس فوگ راسموسن»، دبیر کل اسبق ناتو در مقاله‌ای به همراه «الیوت ال‌.انگل»، قانون‌گذار دموکرات آمریکا تاکید کرده‌اند که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اکنون بیشتر از هر زمان به ناتو احتیاج دارد و نتیجه‌گیری کرده‌اند که «باید به خاطر داشته باشیم که پذیرش رهبری جهانی آمریکا از سوی هم‌پیمانان ناتو از پیش مقررشده نیست و آمریکا منفعت پرسود حاصله از نظم جهانی که ایجاد کرده و 70 سال برای حفظش جنگیده را با خروج از ناتو از دست می‌دهد و ترامپ این نظام را به قیمت به خطر انداختن آمریکا، شرکا و هم‌پیمانانش برمی‌چیند.»

حضور نظامی فرانسه در مالی و افزایش فعالیت نظامی انگلیس در بحرین پس از 4 دهه نشان می‌دهد که قطب‌های قدرتمند اروپا دیگر مایل نیستند که زیر بلیت آمریکا قرار داشته باشند و چنانچه ترامپ اقدام به خروج از آن کند، هژمونی تضعیف‌شده آمریکا را به خطر انداخته است؛ لذا به نظر می‌رسد که تشدید فشار کاخ سفید بر ناتو، تنها با هدف ترمیم اقتصاد ناکارآمد و کسب امتیازات کلان‌تر از متحدین راهبردی خود باشد.

منبع: روزنامه حمایت

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۱ اَمرداد ۱۳۹۷حمایت کاربران توییتر از رئیس جمهور/ آقای ترامپ (گاوچران) مراقب باش
۱ اَمرداد ۱۳۹۷محسن رضایی: آقای ترامپ خودت مراقب باش
۱ اَمرداد ۱۳۹۷قدردانی نتانیاهو از اظهارات ضد ایرانی ترامپ و پامپئو
۱ اَمرداد ۱۳۹۷پاسخ یک ایرانی به اظهارات تهدیدآمیز ترامپ  
۱ اَمرداد ۱۳۹۷حمله تازه ترامپ به اوباما در مورد انتخابات ۲۰۱۶
۱ اَمرداد ۱۳۹۷رئیس سازمان بسیج: سخنان ترامپ علیه ایران «جنگ روانی» است
۱ اَمرداد ۱۳۹۷ترامپ خطاب به روحانی: هرگز آمریکا را تهدید نکن
۱ اَمرداد ۱۳۹۷موضع‌گیری‌های پاندولی ترامپ: دخالت روسیه در انتخابات آمریکا فریب بزرگ است
۳۱ تیر ۱۳۹۷دفاع معاون ترامپ از دعوت پوتین به آمریکا
۳۱ تیر ۱۳۹۷اظهارات ترامپ در مورد ضبط گفت‌وگوهایش توسط وکیلش
۳۱ تیر ۱۳۹۷تمدید قانون حمایت از حقوق بشر در کره‌شمالی توسط ترامپ
۳۱ تیر ۱۳۹۷روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۲۹۲۹۰۰۸:۰۷:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۲۱
حالا چون شما با ترامپ مخالفی نمیشه گفت ترامپ از ناتو باج خواهی میکنه. حرف ترامپ اینه هر کشوری در اروپا خودش هزینه امنیت خودش رو بپردازه و نه امریکا.
ناشناس۴۲۹۳۰۳۰۸:۱۷:۴۲ ۱۳۹۷/۴/۲۱
سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، با انتشار بیانیه‌ای در پی نشست رهبران کشورهای عضو این سازمان در بروکسل، نسبت به برنامه موشکی ایران و اقدامات این کشور در خاورمیانه ابراز نگرانی کرد. این بیانیه ایران را به انجام فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده در منطقه خاورمیانه متهم می‌سازد و با اشاره به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که ناظر به توافق هسته‌ای با ایران است از جمهوری اسلامی می‌خواهد که از فعالیت‌های مغایر با این قطعنامه و تمامی ضمایم آن بپرهیزد.
ناشناس۴۲۹۳۶۶۰۹:۰۰:۵۵ ۱۳۹۷/۴/۲۱
امیدوارم توی این شرایط اروپا پشت ایران را برای دلجویی از ترامپ خالی نکنه.

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. مصوبه‌ای برای نخبه کشی دانش‌آموزان /مخالفت گسترده با تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور

 2. ترامپ خطاب به روحانی: هرگز آمریکا را تهدید نکن

 3. ابعاد یک ماجرای بسیار افتخارآمیز

 4. توطئه خطرناک نومحافظه کاران آمریکا علیه ایران

 5. سیف تا آخر هفته می‌رود؟ / اسامی جایگزین‌های احتمالی

 6. سید عباس موسویان میهمان ویژه الف/ سؤالات خود را درباره بانکداری اسلامی و بدون ربا از او بپرسید

 7. روحانی: باید بکوشیم تا مردم نسبت به آینده، هیچگونه نگرانی نداشته باشند/ دولت همچنان پای وعده‌های خود ایستاده است

 8. ترامپ پاسخ تهدید روحانی را داد  

 9. عقبایی در واکنش به طرح آخوندی: تعزیراتی کردن اجاره مسکن جواب نمی‎دهد/افزایش ۱۰درصد ضمانت اجرا ندارد

 10. نهاوندیان: اینکه دهن به دهن بدون مبنا نرخ ارز را بالا ببریم، درست نیست

 11. پمپئو: در صورت تغییر رفتار ایران با این کشور مذاکره می‌کنیم/ یک‌سوم ایرانیان زیر خط فقر هستند/ فشار حداکثری اقتصادی بر ایران وارد می‌کنیم

 12. مهران مدیری برای ساختن فیلم وام گرفت و خانه اش را وثیقه گذاشت  

 13. آخوندی: بنگاه‌های بزرگ اروپا ریسک رویارویی با آمریکا را نمیپذیرند و قطعا یکی یکی از ایران می‌روند

 14. راز تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای آخوندی در تعیین سقف اجاره مسکن چیست؟

 15. بطحایی: از والدینی که کارنامه فرزندشان را گروکشی کردند عذرخواهی می‌کنم/ حل مشکل دوپینگ کنکور

 16. سه راهکار دیده بان شفافیت و عدالت برای حل بحران مسکن/ اختصاص بیش از یک‌سوم درآمد خانوار برای مسکن و 31 سال انتظار برای صاحب‌خانه شدن/ افزایش چشمگیر تعداد خانه‌های خالی

 17. سکه همچنان در مسیر صعود؛ قیمت ۳ میلیون و ۳۴۵ هزار تومان + قیمت ارز

 18. ظریف: منتظر تصمیم نظام درباره بسته پیشنهادی اروپا هستیم

 19. تیتر «وطن امروز» و «کیهان» در واکنش به صحبت‌های دیروز روحانی  

 20. حمایت کاربران توییتر از رئیس جمهور/ آقای ترامپ (گاوچران) مراقب باش

 21. آخرین مهلت دسترسی «هاتگرام» و «طلاگرام» به تلگرام

 22. ابتکار: از ظریف بابت انتخاب دومین سفیر خانم تشکر می‌کنم/ سومین سفیر زن معرفی خواهد شد

 23. وزیر بهداشت: با کمبود برخی داروهای بیماران خاص مواجه هستیم

 24. پرونده قیمت بنزین در آینده باز است

 25. مدرنیته علیه مرجعیت

پربحث‌های دیروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 3. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 4. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 5. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 6. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 7. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 8. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 9. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 10. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 11. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 12. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 13. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 14. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 15. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 16. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

 17. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 18. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 19. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 20. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 21. آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود

 22. گران‌ترین و ارزان‌ترین ‎بنزین در کدام کشورهاست  

 23. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 24. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 25. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

پربحث‌های هفته

 1. مصوبه‌ای برای نخبه کشی دانش‌آموزان /مخالفت گسترده با تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور

 2. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 3. ترامپ خطاب به روحانی: هرگز آمریکا را تهدید نکن

 4. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 5. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 6. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 7. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 8. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 9. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 10. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 11. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 12. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 13. صنعت برق کشور و چند نکته

 14. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 15. ابعاد یک ماجرای بسیار افتخارآمیز

 16. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 17. توطئه خطرناک نومحافظه کاران آمریکا علیه ایران

 18. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 19. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 20. سیف تا آخر هفته می‌رود؟ / اسامی جایگزین‌های احتمالی

 21. سید عباس موسویان میهمان ویژه الف/ سؤالات خود را درباره بانکداری اسلامی و بدون ربا از او بپرسید

 22. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 23. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 24. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 25. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

پربحث‌های امروز

 1. ترامپ خطاب به روحانی: هرگز آمریکا را تهدید نکن

 2. توطئه خطرناک نومحافظه کاران آمریکا علیه ایران

 3. پمپئو: در صورت تغییر رفتار ایران با این کشور مذاکره می‌کنیم/ یک‌سوم ایرانیان زیر خط فقر هستند/ فشار حداکثری اقتصادی بر ایران وارد می‌کنیم

 4. وزیر خارجه عربستان: از هر تحریمی علیه ایران حمایت می‌کنیم

 5. طعنه ان بی سی به توئیت‌های تهدید آمیز ترامپ علیه ایران

 6. اکرمی: کلوخ انداز را پاسخ سنگ است/ترامپ منفورترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا است

 7. دیدار لاوروف با نتانیاهو درخصوص امور سوریه و ایران برگزار شد

 8. افسر سابق سیا: حامیان ترامپ مسلح شوند و دموکرات‌های مستبد را نابود کنند

 9. فلاحت‌پیشه: مقامات ایران در میدان افراطی‌گری ترامپ و پمپئو بازی نمی‌کنند

 10. هشدار قانونگذار آمریکایی: مردم آمریکا کشته شدن نظامیان خود در عراق را فراموش نکنند

 11. الجبیر: ایران قوانین بین‌المللی را نقض کرده است!

 12. دیوار صوتی بر فراز آنکارا شکسته شد

 13. گاردین: ترامپ نمی‌تواند به زور مانع صلح غرب با ایران شود

 14. حکم اعدام برای عامل به شهادت رساندن زائران ایرانی در بابل

 15. واکنش انتقادی وندی شرمن به توئیت‌های ترامپ علیه ایران

 16. توهین دیپلمات صهیونیستی به ایرانی‌ها

 17. هشدار صنعتگران آلمانی به ترامپ

 18. رهبر انقلاب: یهودی‌سازی فلسطین خواب آشفته‌ای است که به واقعیت منجر نمی‌شود

 19. سوریه: هویت واقعی کلاه‌سفیدها مشخص شد

 20. قدردانی نتانیاهو از اظهارات ضد ایرانی ترامپ و پامپئو

 21. رژیم صهیونیستی: دو موشک شلیک شده از خاک سوریه را منهدم کردیم

 22. واکنش نابغه‌های دنیا در برابر شکست و انتقاد

 23. حمله تازه ترامپ به اوباما در مورد انتخابات ۲۰۱۶

 24. جزئیات تیراندازی در تورنتو/ ۲ کشته و ۱۳ زخمی

 25. تیراندازی در «تورنتو» کانادا

پربحث‌های دیروز

 1. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 2. انتخاب رئیس FATF به عنوان مامور اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران

 3. رویترز خبر داد؛ راه‌اندازی کمپین برای تضعیف ایران

 4. فراخوان حماس برای حمایت از مسجد الاقصی

 5. ترامپ: ظاهرا از ستاد انتخاباتی من جاسوسی شده است

 6. هیلی توییت منافقین را بازنشر کرد

 7. حمله پهپادی رژیم صهیونیستی به شمال غزه

 8. رایس: دیدار ترامپ با پوتین یک اشتباه تاریخی بود

 9. جنگنده اف- ۱۶ هواپیمائی را در زمین بازی «ترامپ» رهگیری کرد

 10. امیرعبدالهیان: معامله قرن راه به جایی نخواهد برد

 11. آل سعود «تونی بلر»را ۱۲ میلیون دلار خرید

 12. سوریه: خواب ترکیه برای اشغال حلب تعبیرنشدنی است

 13. راه مهار ترامپ از نگاه محسن رضایی

 14. پرسشی که ترامپ را به دردسر انداخت!

 15. بازتاب سخنان حسن روحانی در رسانه‌های عرب زبان

 16. جنگ لفظی نمایندگان آمریکا و فرانسه در اجلاس G۲۰

 17. استقبال از معاون اول رئیس‌جمهور افغانستان با انفجار بمب

 18. هواپیمای حامل ژنرال دوستم در کابل بر زمین نشست

 19. کشته شدن ۱۱ راننده تاکسی در حمله مسلحانه در آفریقای جنوبی

 20. توافق ۹ میلیون پوندی تونی بلر برای کمک به بن‌سلمان

 21. تضمینی که می‌توان در برجام از اروپا گرفت

 22. دفاع معاون ترامپ از دعوت پوتین به آمریکا

 23. نامه فوری انصارالله یمن برای ماکرون

 24. اظهارات ترامپ در مورد ضبط گفت‌وگوهایش توسط وکیلش

 25. تمدید قانون حمایت از حقوق بشر در کره‌شمالی توسط ترامپ

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ خطاب به روحانی: هرگز آمریکا را تهدید نکن

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. توطئه خطرناک نومحافظه کاران آمریکا علیه ایران

 4. چرا برخی بر توهم عقب نشینی ایران از سوریه دامن می­ زنند؟

 5. یادداشت روزنامه کیهان/ آیا به روسیه می‌توان اعتماد کرد؟

 6. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 7. پمپئو: در صورت تغییر رفتار ایران با این کشور مذاکره می‌کنیم/ یک‌سوم ایرانیان زیر خط فقر هستند/ فشار حداکثری اقتصادی بر ایران وارد می‌کنیم

 8. راشاتودی: روسیه دلار را به چهار میخ کشید/ کشورهای دیگر همراه شدند

 9. ترامپ: پس از خروج از برجام، ایران غرق در آشوب شده است

 10. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 11. با بالا گرفتن تنش‌های جنگ تجاری؛ یوآن چین سقوط کرد/ سهام آسیایی لرزید

 12. ادعای رسانه‌های آمریکا درباره جزئیات سرقت اسناد هسته‌ای محرمانه ایران

 13. خبر ظریف از مذاکره برای تضمین روابط بانکی و فروش نفت

 14. مرکل: روابط با آمریکا حیاتی است

 15. واکنش روحانی به تماس‌های ترامپ!  

 16. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 17. آمریکا به شکایت ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری واکنش نشان داد

 18. بعد از 113 سال رخ داد؛ کشف لاشه کشتی روسی حامل 200 تُن طلا به ارزش صد میلیارد دلار

 19. دولت‌های اروپایی باز کردن کانال مالی برای ایران را به اجرای FATF گره زدند

 20. ادعای رویترز: صادرات نفت ایران ممکن است به ۷۰۰ هزار بشکه برسد

 21. حکم حبس رئیس جمهور سابق کره جنوبی به 32 سال افزایش یافت

 22. پیش‌بینی «سوروس» درباره کناره‌ رفتن «ترامپ» از قدرت

 23. تمام خیانت‌های پاریس به تهران در یک نگاه

 24. واکنش ترامپ به «فایل ضبط شده» مکالمه او درباره فساد جنسی‌

 25. هدایت اعتراضات عراقیها از خارج/ فتنه جدیدی در راه است؟

آخرین عناوین