ناتو و باج‌خواهی ترامپ از اروپا

سیدجعفر قنادباشی،   3970421031 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
ناتو و باج‌خواهی ترامپ از اروپا

1-نشست دو روزه 29 عضو ناتو در بروکسل در حالی روز گذشته آغاز شد که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا با ژست طلبکارانه و با چمدانی از مطالبات مالی در اجلاس پیمان آتلانتیک شمالی شرکت کرد. ترامپ از بدو ورودش به کاخ سفید، ساز مخالف با ناتو را کوک کرد، آن را سازمانی «کهنه و قدیمی» توصیف نمود و با ادعای عدم پایبندی کشورهای اروپایی به تعهداتشان در خصوص افزایش هزینه‌های دفاعی – نظامی، تلویحاً تهدید کرد که از این پیمان خارج خواهد شد.

حدود 10 روز پیش هم در آستانه برگزاری نشست اخیر طی نامه‌ای هشدارگونه به سران اروپا، لیستی از بایدها را  فاکتور کرد که در صدر آن‌ها، عمل به مفاد اجلاس سال 2014 برای تامین بودجه ناتو به میزان دو درصد از درآمد تولید ناخالص ملی کشورهای عضو بود و اعتراف کرد که با این کار، از بار مسئولیت آمریکا خواهند کاست، چراکه در حال حاضر آمریکا 4 درصد از تولید ناخالص ملی خود را در ناتو هزینه می‌کند. وی همچنین بارها آلمانی‌ها را برای پرداخت پول بیشتر به این پیمان تحت‌فشار قرار داده و افزون بر آلمان، فرانسه و اسپانیا را هم به سیاهه بدهکارانی که باید سهم مضاعفی پرداخت کنند، اضافه کرده است. بااین‌حال، رئیس‌جمهور آمریکا در صبحانه کاری دیروز خود با دبیر کل ناتو، بدون پرده‌پوشی در امور داخلی آلمان دخالت کرد، این کشور را به دلیل انعقاد قرارداد گازی با مسکو «اسیر روسیه» خواند و به‌این‌ترتیب، از عزم خود برای باج‌خواهی از اروپا پرده برداشت.

2- آنچه در خصوص موضع ترامپ درباره ناتو مشاهده می‌شود، حاکی از یک سلسله واقعیت‌هاست. آمریکایی‌ها ازنظر بودجه و نیرو، بیشترین سهم در پیمان آتلانتیک شمالی را دارند و به دلیل مشکلات اقتصادی و بدهی‌هایشان که هرسال سر به فلک می‌گذارد، طبیعتاً نمی‌توانند به روال کنونی ادامه دهند؛ همان‌گونه که کلیددار کاخ سفید در نامه‌اش به اروپایی‌ها به آن اذعان کرده بود. اگر کمی از معرکه اروپا و آمریکا بر سر پرداخت هزینه‌های نظامی ناتو فاصله بگیریم، می‌بینیم که مشابه همین طلبکاری در جنگ تعرفه‌ای ترامپ با متحدان خود در قاره سبز نیز در جریان است و رئیس‌جمهور آمریکا تلاش می‌کند به هر ترتیب ممکن، بخشی از فلاکت اقتصادی خود را از جیب اروپایی‌ها مرتفع سازد. با این اوصاف، نمی‌توان و نباید خواسته‌های ترامپ از ناتو را از سر قدرت دانست بلکه دقیقاً اذعانی است غیرمستقیم به ضعف آمریکا در تامین بودجه‌های سازمانی که حضور راهبردی در آن دارد.

3- تهدیدات و هشدارهای شدیداللحن ترامپ به اعضای ناتو و امر و نهی کردن به آن‌ها در شرایطی صورت گرفته که آمریکا بیش از اروپا به ابزار و اهرم ناتو نیازمند است و بیشترین منافع را به جهت عضویت در آن برده است. بسیاری از کشورهای اروپایی هیچ استفاده‌ای از ناتو نمی‌کنند و حتی اعضای مهم آن نیز از سود مشارکت در آن بی‌نصیب‌اند، چراکه باید با سوت آمریکا به خط شوند و در زمین واشنگتن بازی کنند. در زمان جنگ سرد، ناتو حافظ کشورهای اروپایی در برابر بلوک شرق بود و اروپایی‌ها از ترس حمله شوروی سابق، عضویت در این پیمان نظامی را پذیرفتند؛ آمریکا هم با وعده دفاع در برابر حملات هسته‌ای مسکو، آنان را متقاعد کرد که به سمت تولید تسلیحات هسته‌ای نروند. اکنون نه پیمان ورشو پابرجاست و نه خطری که ناتو ضرورت مقابله با آن را حس کند. 

واشنگتن زمانی می‌تواند ناتو را تهدید کند که این سازمان فاقد کارایی برای آمریکا باشد و یا حداقل استفاده از آن را ببرد؛ درحالی‌که هم‌اکنون ناتو در افغانستان زیر پرچم فرماندهی آمریکا فعالیت می‌کند، در آخرین ماموریتش در لیبی، نقش مکمل پنتاگون را بازی کرد و آمریکا با برگ برنده حضورش در ناتو، نیروهای ائتلاف به‌اصطلاح مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه را از میان اعضای این سازمان یارگیری کرد. ازاین‌رو، اروپا انگیزه‌ای برای افزایش هزینه‌های نظامی ندارد؛ همچنان که فرانسه و انگلیس و برخی دیگر از کشورهای این قاره دلیلی بر ادامه حضور در اتحادیه اروپا نمی‌بینند؛ ضمن اینکه برخی از اعضا، نیروهای خود را به جهت سوءاستفاده آمریکا از ناتو کاهش داده‌اند. 

4- چنانچه ترامپ از ناتو خارج شود – که نمی‌شود- بازوی کمکی مهمی را در معادلات و تحولات جهانی از دست  می‌دهد، چون بخش مهمی از پرستیژ پوشالی ابرقدرتی آمریکا از ناحیه رهبری ناتو شکل‌گرفته و برای انجام عملیات‌های مختلف نظامی، همواره از همراهی شاکله اصلی ناتو یا اعضای کلیدی آن بهره برده است. آمریکایی‌ها تحت پوشش عضویت در ناتو و با این استدلال پوچ که جامعه بین‌المللی بر تهاجم نظامی اجماع کرده‌اند، دست‌اندازی‌های خود را در اقصی نقاط جهان طی دو دهه گذشته توجیه کرده‌اند و متاسفانه این حربه نیز موثر بوده و موجب شده تا روسای جمهور جنایتکار آمریکا طی این سال‌ها واکنش‌های بین‌المللی را به هیچ‌انگارند و اعتراضات داخلی به جنگ‌افروزی سران کاخ سفید را نادیده بگیرند. علاوه بر این، خشم افکار و محافل آمریکایی از هزینه‌های سرسام‌آور لشکرکشی به نقاط مختلف دنیا از جیب مالیات‌دهندگان را با طرح این دروغ که مخارج آن بر عهده ناتو قرار دارد، کاهش داده‌اند و از زیر بار پاسخگویی به آن طفره رفته‌اند.

5- از سوی دیگر، مقامات آمریکایی و رهبران پیشین ناتو نیز بر نیاز واشنگتن به این پیمان نظامی تاکید کرده‌اند که همین امر، نشانگر بلوف سیاسی ترامپ برای کسب امتیاز بیشتر از اروپاست، همچنان که همین رویه را در قبال جمهوری اسلامی و چین از سوی کاخ سفید شاهد بودیم. «آندرس فوگ راسموسن»، دبیر کل اسبق ناتو در مقاله‌ای به همراه «الیوت ال‌.انگل»، قانون‌گذار دموکرات آمریکا تاکید کرده‌اند که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اکنون بیشتر از هر زمان به ناتو احتیاج دارد و نتیجه‌گیری کرده‌اند که «باید به خاطر داشته باشیم که پذیرش رهبری جهانی آمریکا از سوی هم‌پیمانان ناتو از پیش مقررشده نیست و آمریکا منفعت پرسود حاصله از نظم جهانی که ایجاد کرده و 70 سال برای حفظش جنگیده را با خروج از ناتو از دست می‌دهد و ترامپ این نظام را به قیمت به خطر انداختن آمریکا، شرکا و هم‌پیمانانش برمی‌چیند.»

حضور نظامی فرانسه در مالی و افزایش فعالیت نظامی انگلیس در بحرین پس از 4 دهه نشان می‌دهد که قطب‌های قدرتمند اروپا دیگر مایل نیستند که زیر بلیت آمریکا قرار داشته باشند و چنانچه ترامپ اقدام به خروج از آن کند، هژمونی تضعیف‌شده آمریکا را به خطر انداخته است؛ لذا به نظر می‌رسد که تشدید فشار کاخ سفید بر ناتو، تنها با هدف ترمیم اقتصاد ناکارآمد و کسب امتیازات کلان‌تر از متحدین راهبردی خود باشد.

منبع: روزنامه حمایت

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۲۹۲۹۰۰۸:۰۷:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۲۱
حالا چون شما با ترامپ مخالفی نمیشه گفت ترامپ از ناتو باج خواهی میکنه. حرف ترامپ اینه هر کشوری در اروپا خودش هزینه امنیت خودش رو بپردازه و نه امریکا.
ناشناس۴۲۹۳۰۳۰۸:۱۷:۴۲ ۱۳۹۷/۴/۲۱
سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، با انتشار بیانیه‌ای در پی نشست رهبران کشورهای عضو این سازمان در بروکسل، نسبت به برنامه موشکی ایران و اقدامات این کشور در خاورمیانه ابراز نگرانی کرد. این بیانیه ایران را به انجام فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده در منطقه خاورمیانه متهم می‌سازد و با اشاره به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که ناظر به توافق هسته‌ای با ایران است از جمهوری اسلامی می‌خواهد که از فعالیت‌های مغایر با این قطعنامه و تمامی ضمایم آن بپرهیزد.
ناشناس۴۲۹۳۶۶۰۹:۰۰:۵۵ ۱۳۹۷/۴/۲۱
امیدوارم توی این شرایط اروپا پشت ایران را برای دلجویی از ترامپ خالی نکنه.

پربحث‌های امروز

 1. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 2. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 3. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 4. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 5. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 6. میناوند: کی‌روش از پیروانی خواست علیه برانکو مصاحبه کند/ مربیان تیم ملی به دنبال شریک جرم برای ناکامی در جام ملت‌ها هستند

 7. ایرانی‌ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده‌اند؟

 8. کلانی: پرسپولیس شایسته سومین قهرمانی است

 9. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 10. معاون وزیر خارجه روسیه با بشار اسد دیدار کرد

 11. مظلومی که داستان ندارد

 12. سیستم عامل ios به مشکل خورد

 13. آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی

 14. گلکسی اس ۱۰ اسفند ماه می‌آید

 15. فرمانده هوانیروز ارتش: به دنبال جذب دانشجوی خارجی هستیم

 16. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 17. بیدار بمان آقای فوکویاما

 18. شکاف «اصلاحات بر حاکمیت» با «اصلاحات در حاکمیت»

 19. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 20. ارزش روز سبد سهام عدالت آب رفت + جدول

 21. کاهش مجدد قیمت نفت به ۶۰ دلار

 22. رئیس اتحادیه طلا و جواهر: شب یلدا تاثیری در قیمت سکه و طلا ندارد

 23. قیمت امروز طلا در بازارهای جهانی

 24. توطئه مرد غریبه برای تصاحب ثروت زن بیمار

 25. راز جسد سوخته زن جوان در کوه‌های مشهد

پربحث‌های دیروز

 1. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 2. دادستان قم: وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبد فوت کرد

 3. صادق خرازی: تجربه سال ۸۴ را تکرار نخواهیم کرد

 4. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 5. ظریف: بدون مردم ما هیچ هستیم

 6. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 7. تاکید آیت الله صدیقی در نماز جمعه به مساله ازدواج جوانان

 8. پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

 9. مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار

 10. رمز پیروزی

 11. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 12. شگردهایت را تغییر بده رامبد

 13. کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل می‌شوند

 14. ۱۰ خبر پربازدید هفته/ از سخنرانی رئیسی در دانشگاه و درخواست پرداخت حقوق کارگران به جای حقوق مدیران تا نظر مردم درباره افزایش قیمت خودرو و پنج اشتباه درباره دختران خیابان انقلاب

 15. طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

 16. بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می‌خرد

 17. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 18. تشویق ۷۰ هزار نفری کاشیما در تبریز

 19. کی‌روش به مربیان داخلی: عذرخواهی‌ام را پذیرا باشید

 20. شش پاسخ موسویان به ادعاهای مایک پمپئو علیه توان موشکی و دفاعی ایران

 21. کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می‌گیرند؟

 22. رییس اتاق بازرگانی: تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم

 23. شریعتمداری اعلام کرد: استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

 24. قیمت‌گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

 25. اداره سانسور چین فیلم لانتوری را بخاطر دینی بودن ممنوع کرد

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 10. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 11. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 12. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 13. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 16. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 17. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 18. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 19. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 20. حرف های یک مهندس برق مملکت

 21. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 22. ازغدی: انتقاد را سرکوب نکنید/ نماز جمعه تریبون تکرار و کلی گویی بی فایده نیست/ رهبری هم باید پاسخگوی اختیارات خودش باشد/نهادهای حکومت در سه قوه و منصوب، باید شفاف و مسئولیت پذیر باشند

 23. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 24. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 25. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

پربحث‌های اخیر

 1. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 2. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 3. اردوغان: قاتل خاشقجی را می‌شناسم

 4. هنیه: صفحه جدیدی از درگیری با اسرائیل را آغشته به خون گشوده‌ایم

 5. معاون وزیر خارجه روسیه با بشار اسد دیدار کرد

 6. مظلومی که داستان ندارد

 7. بیدار بمان آقای فوکویاما

 8. طرح گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه نظام بانکی ایران

 9. ترامپ برای «جان کلی» جایگزین موقت معرفی کرد

 10. مایکل کوهن: ترامپ می‌دانست پرداخت حق‌السکوت اشتباه است

 11. چین افزایش تعرفه واردات بر کالاهای آمریکایی را به تعویق انداخت

 12. اسپوتنیک: عربستان صادرات نفت به آمریکا را کاهش می‌دهد

 13. الحوثی: فرزندان خاشقجی بخواهند، جسد پدرشان را جست‌وجو می‌کنیم

 14. شورای امنیت درباره حزب‌الله نشست برگزار می‌کند

 15. غزه آماده مشارکت در سی‌وهشتمین جمعه راهپیمایی بازگشت

 16. بن سلمان درصدد دیدار با نتانیاهو و ترامپ

 17. چهارشنبه انتشار جزئیات توافق اروپا برای برگزیت

 18. درصورت خروج آمریکا از پیمان موشکی روسیه به آن پایبند نمی ماند

 19. هند و روسیه از پایگاه های نظامی یکدیگر استفاده می کنند

پربحث‌های دیروز

 1. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 2. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 3. افزایش اعتراض ها در اردن، دستور پادشاه در عفو هزاران زندانی

 4. مجلس نمایندگان آمریکا، میانمار را به "نسل کشی" علیه روهینگیا متهم کرد

 5. اردوغان: قاتل خاشقجی را می‌شناسم

 6. هنیه: صفحه جدیدی از درگیری با اسرائیل را آغشته به خون گشوده‌ایم

 7. گرجستان از مردم ایران عذرخواهی کند

 8. روسیه 12 بلوک نیروگاه هسته ای در هند می سازد

 9. انفجار از درون؛ آیا این اتفاق به دیگر اعضای اتحادیه اروپا نیز سرایت خواهد کرد؟

 10. الحوثی: فرزندان خاشقجی بخواهند، جسد پدرشان را جست‌وجو می‌کنیم

 11. شورای امنیت درباره حزب‌الله نشست برگزار می‌کند

 12. غزه آماده مشارکت در سی‌وهشتمین جمعه راهپیمایی بازگشت

 13. بن سلمان درصدد دیدار با نتانیاهو و ترامپ

 14. چهارشنبه انتشار جزئیات توافق اروپا برای برگزیت

 15. درصورت خروج آمریکا از پیمان موشکی روسیه به آن پایبند نمی ماند

 16. هند و روسیه از پایگاه های نظامی یکدیگر استفاده می کنند

 17. چین به دانشمندان خود در سفر به آمریکا هشدار داد

 18. روسیه وچین تصمیم شورای امنیت برای ارسال کمک به مخالفان سوری را وتو کردند

 19. افزایش فروش نفت عربستان به چین

 20. استقبال حزب‌الله از عملیات‌های شهادت‌طلبانه در قدس و رام‌الله

 21. طرح عدم اعتماد به دولت مکرون رای نیاورد

 22. اسد: بازسازی اقتصاد سوریه 250 تا 400 میلیارد دلار هزینه دارد

 23. اتحادیه اروپا تحریم ها علیه روسیه را برای 6ماه دیگر تمدید کرد

 24. آمریکا دو پایگاه جدید در شمال سوریه احداث کرد

 25. تغییرات در حلقه نزدیکان به ولیعهد سعودی

پربحث‌های هفته

 1. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 2. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 3. رونمایی از کانال مالی اروپا برای ارتباط با ایران/ آیا اس پی وی کارآمد خواهد بود؟

 4. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 5. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 6. سفیر روسیه در ایران: اروپایی‌ها اهل حرفند نه عمل و هیچ چیزی به نفع ایران عملیاتی نخواهد شد

 7. ناکامی حامی بزرگ و آغاز روند نابودی و زوال اسرائیل

 8. میامی هرالد: اعزام ناوگروه ایران به ونزوئلا "مادر همه تحریکات" خواهد بود

 9. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 10. جزئیات تازه‌ای از نقش بن‌سلمان در قتل خاشقچی/ پای انگلیس هم به ماجرا باز شد

 11. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 12. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 13. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 14. سقوط یک قبیله!

 15. موگرینی: حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم

 16. ترامپ با فحاشی از خجالت تیلرسون درآمد

 17. ترامپ: معترضان فرانسوی شعار می‌دهند ترامپ را می‌خواهیم!

 18. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 19. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 20. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 21. اردوغان: دموکراسی در اروپا شکست خورده است

 22. ماکرون در فرانسه وضعیت اضطراری اقتصادی اعلام کرد

 23. ترامپ: دولت من در دوسال بیش از هر دولت دیگر آمریکا دستاورد داشته است

 24. ظریف: برای رسیدن به منطقه ای قوی، نیازمند گفتگو هستیم

 25. الگوبرداری ماکرون از صدام

آخرین عناوین