کلانتری: آب خوزستان را با اشتباه مهندسی محرز شور کردیم

گروه اجتماعی الف،   3970419109 ۲۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
کلانتری: آب خوزستان را با اشتباه مهندسی محرز شور کردیم

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به مشکلات کم‌آبی در استان خوزستان گفت: اشتباهات مهندسی در ساخت سد گتوند، عامل شوری آب خوزستان شده است.

 

به گزارش الف به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در پی دعوت دانشجویان انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر برای حضور در خوزستان و پیگیری معضلات زیست محیطی، نشستی با حضور این دانشجویان و رییس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست در نشستی صمیمی که پیش از ظهر امروز با حضور اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، با اشاره به مشکلات زیست محیطی استان خوزستان گفت: با روال طبیعی هر جای ایران ممکن بود خشک شود، ولی خوزستان آخرین نقطه بود. حتی ممکن است گیلان و مازندران خشک شود، ولی برای خوزستان این اتفاق نمی‌افتاد. اما مشکلی که در خوزستان داریم مدیریت آب و عدم تشخیص اولویت‌هاست. منابع آب را در آن منطقه از دست دادیم یا از نظر کیفی آلوده کردیم.

معاون رییس جمهور افزود: در خوزستان، توزیع آب با مشکل روبه‌رو است. در شمال استان، مردم راحت می‌توانند آب مصرف کنند ولی در جنوب، زهاب نصیب مردم می‌شود. اتفاق بدی که افتاد، آب‌گیری سد گتوند بود. این پروژه در زمان مرحوم آقای هاشمی کلنگ زده شد. براساس محاسبات مهندسی آمریکایی‌ها پیش از انقلاب شروع شد در آن زمان، هیچ اشکالی در اجرای آن نبود. اما در زمان دولت نهم محل سد تغییر کرد.

وی افزود: این باعث شد که گنبدهای نمکی به درون آب راه پیدا کنند. گفتند پوشش رُسی می‌دهیم و نمک را از بستر جدا می‌کنیم. ولی با اولین آب‌گیری، پوشش از بین رفت و آب شیرین کارون، شور شد. ما بخش اعظم آب خوزستان را با یک اشتباه مهندسی محرز، شور کردیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: مشکلات آب خوزستان به دو بخش تقسیم می‌شود: مسایل مهندسی و توزیع آب. حتی وجود بخشی از گردوغبار نیز به دلیل مدیریت اشتباه در موضوع آب است. سیلاب در خوزستان، سالی دو الی سه بار، منطقه‌ی جنوب اهواز را زیر آب می‌برد و باعث می‌شد که خاک لم‌یزرع خوزستان سبز شود و جلوی انتشار گردوغبار گرفته شود.

کلانتری درباره‌ی موضوع گردوغبار افزود: پیش از انقلاب در مناطقی که گرد و غبار از آن بلد می‌شد، مالچ نفتی می‌ریختند که تا حدی خاک را تثبیت کرده بود، اما در زمان جنگ از بین رفت. بعد هم سازمان محیط زیست وقت گفت که این کار از نظر زیست محیطی اشکال دارد. بدین ترتیب راهی که بین بد و بدتر بود، متوقف شد. گردوغبار داخلی در زمستان و ریزگردهای خارجی در فصول بهار و تابستان برمی‌خیزند.

کلانتری ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات خوزستان آلودگی‌های نفتی است. ما پس از گذشت ۱۱۰ سال، هنوز فلرهای گازی را در خوزستان می‌سوزانیم، در حالی که خارجی‌ها آماده‌اند تا نصف پول گاز را بگیرند و این‌ها را تبدیل به میعانات گازی کنند. پس از این سال‌های طولانی هنوز نتوانستند فلرها را مهار کنند.

رییس سازمان محیط زیست گفت: نمی‌توانیم بگوییم سدسازی، خوب یا بد است. در اطراف تهران، پنج سد داریم که آب شرب تهران را تامین می‌کنند. پس در این‌جا سدسازی برای ما خوب بوده است. البته باید گفت که بهترین جا برای ذخیره‌ی آب، زیر زمین است نه روی آن. در مورد خوزستان بردن آب به زیر زمین سخت بود، چون خاک خوزستان نفوذناپذیر است. بیشتر سدهایی که در خوزستان احداث شده است به منظور تامین برق بوده است. یکی از مشکلات حال حاضر صنعت برق همین کم آبی سدهاست.

وی افزود: سدسازی بخشی از توسعه‌ی پایدار است. ما در توسعه‌ی پایدار باید چهار نکته را در نظر داشته باشیم. فعالیت ما توجیه اقتصادی داشته باشد، زمینه‌ساز بر هم خوردن نظم اجتماعی نباشد و مسائل اجتماعی ایجاد نکند، محیط زیست را تخریب نکند و حق و حقوق نسل‌های بعدی را از بین نبرد. متاسفانه، در این سال‌ها اهداف کوتاه‌مدت ما بر اهداف بلندمدت غالب بوده است. تولید غذا خوب است، ولی باید رعایت پایداری آب نیز شود. سدسازی بخش کمتری از مصیبت آب است ولی مصیبت اصلی ما، مصرف آن است. مشکلات سازه‌ای و کوتاه‌مدت ما را از اهداف بلندمدت جدا کرده است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۲۶۴۴۳۱۲:۲۸:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۱۹
در دولت احمدی نژاد این سد رو زدن
پیمان۴۲۶۵۰۱۱۲:۵۵:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
نخیرعزیزم در دولت هاشمی مطالعه و مصوب شد در دولت خاتمی اغاز شد و نیمه کاره تحویل محمود شد تا تمامش کند
ناشناس۴۲۶۵۵۴۱۳:۱۷:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
ظاهرا مطالعه اش برای قبل انقلاب و توسط شرکت فرانسوی بوده
ناشناس۴۲۶۵۶۰۱۳:۲۰:۵۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
عملیات اجرایی از زمان محمود با تغییر محل آغلز شد
ناشناس۴۲۶۵۶۷۱۳:۲۸:۲۱ ۱۳۹۷/۴/۱۹
نخیر عزیزم در زمان هاشمی مکان دیگه ای در نظر گرفته شده بود در زمان احمدی نژاد مکان تاسیس سد تغییر کرد و رفت نزدیک تپه های نمکی یه کم مطالعه کن
ناشناس۴۲۶۵۷۳۱۳:۳۲:۰۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اول متن خبر را بخون داداش : ؛این پروژه در زمان مرحوم آقای هاشمی کلنگ زده شد. براساس محاسبات مهندسی آمریکایی‌ها پیش از انقلاب شروع شد در آن زمان، هیچ اشکالی در اجرای آن نبود. اما در زمان دولت نهم محل سد تغییر کرد. وی افزود: این باعث شد که گنبدهای نمکی به درون آب راه پیدا کنند. گفتند پوشش رُسی می‌دهیم و نمک را از بستر جدا می‌کنیم. ولی با اولین آب‌گیری، پوشش از بین رفت و آب شیرین کارون، شور شد. ما بخش اعظم آب خوزستان را با یک اشتباه مهندسی محرز، شور کردیم.؛ در زمان دولت نهم محل سد تغییر کرد !!!!!!!!!!!! یعنی به همت احمدی نژاد کلی آب شور داریم الان ......
ناشناس۴۲۷۰۱۸۱۶:۴۲:۳۸ ۱۳۹۷/۴/۱۹
ببخشید، مگه سد بقچه نونه که محلش تو این دولت و اون دولت تغییر کنه!؟
ناشناس۴۲۷۱۹۹۱۷:۵۲:۳۸ ۱۳۹۷/۴/۱۹
یعنی بعد از 5 سال، هنوز تقصیر دولت قبله؟!!!! من موندم این آقایون کی وقت پیدا میکنن گزارش عملکرد اعجاب آور خودشون رو بدن...
ناشناس۴۲۶۴۶۲۱۲:۳۹:۳۴ ۱۳۹۷/۴/۱۹
کسانی که باعث این ضربه بزرگ به کشور شدند باید محکوم به پرداخت خسارت شوند آب شیرین با بی تدبیری در انتخاب محل احداث سد گتوند تبدیل به آب شور شده
ناشناس۴۲۶۶۴۸۱۳:۵۷:۳۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
انتخاب اولیه که مال قبل انقلاب وآمریکایی ها بوده صحیح بوده در زمان هاشمی وخاتمی هم قرار بوده همون اجرا بشه تا احمد جان آمده وطبق بقیه کارها ...
محمد۴۲۶۶۰۹۱۳:۴۷:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
با سلام به نظر بنده برای رفع این مشکل یک کار دیگری هم می توان کرد اولا باید آب سد تخلیه شود و به نظرم بهترین راه کار انتقال این آب به دریاچه ارومیه است چرا که با این کار لا اقل این آبی که جمع شده به یک دردی خواهد خورد و سپس تخریب سد و مطالعه برای یافتن محلی مناسب جهت ایجاد سد جهت جلوگیری از عواقب و مشکلات بعدی
ناشناس۴۲۶۶۹۴۱۴:۱۶:۲۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
خلی راهه تا ارومیه ! برای یک ندانم کاری یه عده بی سواد جو گیر چقدر باید هزینه بشه
ناشناس۴۲۷۲۲۰۱۸:۰۴:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
کجا تخلیه بشه تمام زمینها رو نابود می کنه !
علی۴۲۷۲۴۲۱۸:۱۳:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۱۹
میدونی چند کیلومتر فاصله چه رشته کوههایی سر راه هست میخواهی ببری آب گتوند رو ارومیه بدبختی این مملکت از فکر نادانهایی مثل شماست
ناشناس۴۲۶۶۸۵۱۴:۱۳:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
این سد طبق کارشناسی گذشته مکان دیگری داشت ام به واسطه اشتغال وپول شویی عده ای به مکان کنونی تغیییر مکان داده شد ونتیجه اش همان فرمایشات اقای کلانتری وخیلی مسائل دیگر شده خداوند بانیان این امر را سیه روز نمایدامین یا رب العالمین
ناشناس۴۲۶۸۰۴۱۴:۵۵:۰۸ ۱۳۹۷/۴/۱۹
به نام خدا باسلام جناب آقای کلانتری می فرمایند: «در شمال استان، مردم راحت می‌توانند آب مصرف کنند ولی در جنوب، زهاب نصیب مردم می‌شود. »(!؟) چطور امکان دارد درشمال مردم از آب خوب استفاده کنند وراحت باشند،ولی،همان آب در جنوب خوزستان به علت تغییر مکان وتاثیر پذیری از تپه های نمکی،مبتلابه شرب آب شور شوند! در صورت امکان روشن بفرمایند مگرشمال وجنوب خوزستان ازدوسدآب دریافت می کنند،یا،فقط،از آب سد گتوند استفاده می کنند، ولی،شمال نشینان خوشبخت خوزستان(مانند شمال نشینان خوشبخت بعضی ازشهرهای دارای شمال شهرمشهور به مرفه) آب شربشان شیرین در می آید،ولی،وقتی به دست جنوب نشینان می رسد شورمیگردد! اگر بنده درست فهمیده باشم،باید گفت جل الخالق! ولی،انشاءالله، که من درست نفهمیدم!
ناشناس۴۲۶۸۷۹۱۵:۲۵:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۱۹
جناب توکلی لطفا تحقیق بفرمایید چرا محل احداث سد تغییر پیدا کرده ! خواهش می کنم این موضوع را صریح و شفاف اعلام فرمایید
شاهرخ۴۲۶۹۴۱۱۶:۰۹:۳۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
فکر نمی کنم کسی ازین اتفاق ناراحت شده باشه که تاوانی بخواد بده.....نهایت اینه دوباره یه شرح کار درست می کنن و که چطور آب شیرینی که شور شد رو برسونن خلیج فارس و یه مبلغ کلانی به عنوان پروژه فرس ماژور از پول نفت ویا صندوق توسعه ملی می گیرن بعد ادعای اشتغال زایی میشه سر آخر جز افتخارات می شه و یه افتتاحیه میذارن به عنوان پروژه ملی و همه چی به خوبی و خوشی تموم میشه.... چند سال بعد.... دولت سیزدهم..... سخنگوی دولت سیزدهم: به استحضار ملت شریف می رساند دولت یازدهم و دوازدهم مبلغ شونصد هزا میلیاردتومان در پروژه انتقال آب سد گوتوند به خلیج فارس حیف و میل و اختلاس کردن....... سخنگوی قوه قضاییه در دولت سیزدهم: متهمان آبرسانی گتوند به خلیج فارس م.ن، ج.ذ، ع ف به پازپرسی اظهار شدن..... سخنگوی قوه قضاییه دولت چهاردهم: حجم پرونده به حدی زیاده حالا حالاها باید روش کار کرد..... ما در دولت پانزدهم: به حرمت شرف لا اله ال الله.......به سمت بهشت زهرا . . . . .
مهرداد۴۲۶۹۸۲۱۶:۲۹:۵۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
همه مشکلات کلان امروزی نتیجه بی تدبیری ها و عدم اجازه به ورود متخصصین واقعی در امورات کشور بوده است. راه حل کنار کشیدن مدرک ساحته های بی سواد حاکم بر اوضاع و جایگزینی متخصصین واقعی است. باید به مالکیت فکری و معنوی متخصصین واقعی کشور احترام گذاشت. راه حلها از متخصصین واقعی برخواهد آمد ..
ناشناس۴۲۷۰۹۴۱۷:۰۴:۵۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
شما بفر مایید اسامی مهندسان درگیر با پروژه که بوده است تاییدیه کدام تیم ویا شرکت سازنده را دارد اصلا و اساسا کجا شما از مهندس و متخصص استفاده می کنید این کشور به طرز ... باری دارد اداره می شود و تمام منابعش در حال نابودیست ؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!
ناشناس۴۲۷۱۰۲۱۷:۰۸:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۱۹
با یک تعصب بی جا مکانی که امریکاییها از قبل برای سد انتخاب کرده بودند تغیییر ویک ملت را به درد سر انداخت ند وجالب تینکه کسی هم از اینه بابت اشتباه فاحش جواب نمی خواهد
سید۴۲۷۱۷۳۱۷:۳۹:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۱۹
شما چند سال وزیر کشاورزی بودی و چه گلی یا بعبارت بهتر گلی به سر این مردم زدی
ناشناس۴۲۷۲۰۴۱۷:۵۶:۴۱ ۱۳۹۷/۴/۱۹
یعنی هنوز هم دولت قبل؟!!!!
ناشناس۴۲۷۲۲۲۱۸:۰۵:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
تیم فنی - علمی که تغییر داد را مشخص کنید. مرحوم هاشمی یا آقای خاتمی و یا آقای احمدی نژاد قطعا خودشان در این مورد صاحب نظر نبوده‌اند. شفافیون زمان بگویند نام تیم افراد تیم فنی چه بود؟ قطعا نام پیشنهاد دهندگان موجود و روشن اسن.
علی۴۲۷۲۹۲۱۸:۳۹:۳۰ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اگر کارها از شفافیت لازم برخوردار بود هم مقصر مشخص میشد و هم چشم ترس میشد برای جلوگیری از خرابکاری های اینده

پربحث‌های امروز

 1. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 2. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 3. زنگنه: بازگشت کارت سوخت جدی اما تصمیمی برای سهمیه‌بندی و قیمت بنزین گرفته نشده

 4. وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح‌طلبان بود

 5. عوارض مصرف نمک های دریایی

 6. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 7. هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

 8. خطرات مصرف گوشت قرمز

 9. سفیر ایران در تقلیس: گرجستان نقص قوانین خود را با برخوردهای خشونت‌آمیز جبران نکند

 10. شیوع مصرف قلیان در بین زنان/ این سفره‌خانه مجردی نیست!

 11. عکس‌هایی از زیبایی های پاییز و زمستان کانادا   

 12. زندگی لاکچری

 13. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 14. واکنش اروپایی‌ها به ۱۲ شرط آمریکا برای مذاکره با ایران

 15. کینه‌توزی جدید ترامپ علیه رسانه‌ها

 16. اتحادیه اروپا تحریم‌ها علیه روسیه را تمدید کرد

 17. تظاهرات صد‌ها شهرک‌نشین در مقابل منزل نتانیاهو

 18. ترامپ: من به مایکل کوهن نگفتم قانون‌شکنی کند!

 19. ایران، روسیه و ترکیه به زودی تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه را اعلام می‌کنند

 20. آمریکا، پرداخت وام به پاکستان را مشروط کرد

 21. اولین واکنش عربستان به توافق طرف‌های یمنی در سوئد

 22. چین بازداشت یک کانادایی دیگر را تایید کرد

 23. جانی اینفانتینو: شاید بسیاری از بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ در کشورهای دیگر برگزار شوند

 24. واکنش وزیر کشور به سمت جدید فرزندش

 25. قاتل کبدی‌کار کرمانشاهی در کرج دستگیر شد

پربحث‌های دیروز

 1. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 2. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 3. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 4. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 5. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 6. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 7. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 8. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 9. دلار ۹ هزار تومان شد

 10. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 11. صالحی: نظام اراده کند غنی سازی ۲۰ درصد را از سر می گیریم

 12. احمد توکلی: باید با افزودن چند شرط FATF را بپذیریم

 13. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 14. واعظی: برخی مردم تا قیمت بالا میرود برای خرید هول می‌زنند/ دو یا سه هفته آینده SPV اجرایی می‌شود

 15. هشدار رهبر انقلاب: همه حواسشان را جمع کنند؛ ممکن است برای سال ۹۸ نقشه کشیده باشند!/ مسئولان فریب زبان‌بازی دشمن را نخورند/ جوان‌ها و جریان‌های سیاسی میدان را برای دشمن آماده نکنند

 16. قاضی‌زاده خبر داد: ترک خدمت صدها نفر از نیروهای بازنشسته شاغل در نهادهای زیرنظر رهبر انقلاب

 17. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 18. گزارش از خیابانی که در آن همه فروشنده دلار هستند: فردوسی باز شلوغ شد

 19. آیت‌الله نوری همدانی: «CFT» یک برنامه غربی، عربی و عبری است

 20. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 21. وطن‌فروشی دختر خیابان انقلاب  

 22. نامه نمایندگان اصفهان به "روحانی" درباره احیای زاینده‌ رود

 23. روحانی: در مقطع تحریم به طور طبیعی مردم با مشکلاتی مواجه هستند/ نمی‌‌توانیم بگوییم شرایط عادی است

 24. آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

 25. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 10. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 11. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 12. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 16. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 17. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 18. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 19. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 20. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 21. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 22. حرف های یک مهندس برق مملکت

 23. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 24. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 25. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

پربحث‌های دیروز

 1. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 2. «محسنی بندپی» استاندار تهران شد

 3. در سیستان و بلوچستان چه می‌گذرد؟

 4. بازگشت بیش از ۱۱ هزار شی تاریخی به ایران

 5. انتقاد آیت الله محقق داماد از رئیس جمهور/ مشاوران روحانی باید درسشان را از نو بخوانند

 6. بررسی دلایل انجام جراحی های «چشم گربه ای و فک سگی!!» در ایران

 7. ترافیک در جاده کرج-چالوس/۱۱محور مسدود است

 8. بخشدار جزیره هرمز خبر داد: «واگذاری غیرقانونی» ۲۰ هکتار از جزیره به دانشگاه آزاد

 9. واکنش نمایندگان به اظهارات مهناز افشار؛ بیزینس هنرمندانه با جان مردم

 10. وزیر علوم: امسال حذف مرحله‌ای کنکور اجرایی می‌شود

 11. واریز ۲۰۰ هزار تومان به حساب بازنشستگان و مستمری‌بگیران تا روز شنبه

 12. پیاده روی اجباری شهرداری تهران برای پرسنل و خانواده‌هایشان + عکس

 13. دیدار «باقری درمنی» و «بابک زنجانی» در زمین بیسبال + جزئیات

 14. انتقاد پلیس فتا از امنیت پایین سایت‌هایی مانند دیوار

 15. بدهکار بزرگ بانکی در مازندران دستگیر شد

 16. هوای تهران در مرز ناسالم قرار گرفت

 17. حقوق سوم معوق کارگران هفت تپه پرداخت شد

 18. بطحایی: معافت مدارس از پرداخت هزینه انرژی مشروط به رعایت جدول الگوی مصرف است

 19. آخرین وضعیت بارش‌های ایران + جدول

 20. چالوس جمعه یکطرفه می‌شود

 21. موافقت‌ سازمان هواپیمایی با ورود هواپیما‌ی سوخو

 22. پوچی وعده شهردار سابق تهران

 23. آیا امکان ابطال کارت ملی هوشمند در صورت مفقودی وجود دارد؟

 24. بیماری که به سادگی جانتان را می‌گیرد/ کرونری قلب (CHD) چیست؟

 25. انتقال گران قیمت آب خزر!

پربحث‌های هفته

 1. واکنش سیداحمد خمینی به انتشار عکسی جنجالی تفریح لاکچری

 2. معاون دادستان کشور: فیلترینگ تلگرام موفقیت آمیز بود

 3. دانشجویی که دست رد به سینه شرکت آمریکایی زد

 4. چرا مهناز افشار مسئولیت‌ حرفش را نمی‌پذیرد؟

 5. حکم نهایی دیوان محاسبات کشور درباره بورسیه‌های دولت دهم صادر شد+ سند

 6. طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان از سر گرفته شد

 7. شمال کویر می‌شود؟

 8. تذکر جدی پلیس فتا به "شیپور و دیوار"

 9. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 10. درخواست نمایندگان مجلس از روحانی: از بیان اظهارات تبلیغاتی پرهیز کنید/ خزر را فدای زادگاهتان نکنید

 11. تهران، کلانشهر غالباً پر ترافیک، چه زمان به سامان خواهد رسید!

 12. حکم اعدام باقری‌درمنی تایید شد/ پاسخ ظریف به نامه دادستان بدون ارائه اسناد/ آخرین وضعیت پرونده سیف

 13. وزیر نیرو: زمستان پر بارش نخواهد بود

 14. زنده باد فریاد!

 15. سخنان بی‌پرده آزاده نامداری درباره ممنوع‌التصویری‌اش در تلویزیون و اختلافش با فرزاد حسنی

 16. دانشجویان آمریکایی چه امکانات تفریحی دارند؟

 17. اگر به این ۷ دلیل ازدواج می کنید، شاید شکست بخورید

 18. آمار گردشگران خارجی در ایران اعلام شد/ عراق همچنان در صدر

 19. مهناز افشار به دادسرا احضار شد

 20. اولویت تامین ارز مناسب برای سفر حج/تلاش برای افزایش سهمیه

 21. مردم دارو ذخیره نکنند

 22. شیوع مصرف قلیان در بین زنان/ این سفره‌خانه مجردی نیست!

 23. غذای لاکچری نشین‎ها از «ژامبون گوزن» تا «سیب چوبی و موز قرمز» + تصاویر

 24. دوچرخه‌سواری حناچی در سومین سه‌شنبه کاری خود + عکس

 25. کرباسچی: اگر به من بود، نجفی و افشانی را شهردار نمی‌کردم

آخرین عناوین