سپینو-مگنت

کلانتری: آب خوزستان را با اشتباه مهندسی محرز شور کردیم

گروه اجتماعی الف،   3970419109 ۲۵ نظر، ۸ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
کلانتری: آب خوزستان را با اشتباه مهندسی محرز شور کردیم

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به مشکلات کم‌آبی در استان خوزستان گفت: اشتباهات مهندسی در ساخت سد گتوند، عامل شوری آب خوزستان شده است.

 

به گزارش الف به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در پی دعوت دانشجویان انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر برای حضور در خوزستان و پیگیری معضلات زیست محیطی، نشستی با حضور این دانشجویان و رییس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست در نشستی صمیمی که پیش از ظهر امروز با حضور اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، با اشاره به مشکلات زیست محیطی استان خوزستان گفت: با روال طبیعی هر جای ایران ممکن بود خشک شود، ولی خوزستان آخرین نقطه بود. حتی ممکن است گیلان و مازندران خشک شود، ولی برای خوزستان این اتفاق نمی‌افتاد. اما مشکلی که در خوزستان داریم مدیریت آب و عدم تشخیص اولویت‌هاست. منابع آب را در آن منطقه از دست دادیم یا از نظر کیفی آلوده کردیم.

معاون رییس جمهور افزود: در خوزستان، توزیع آب با مشکل روبه‌رو است. در شمال استان، مردم راحت می‌توانند آب مصرف کنند ولی در جنوب، زهاب نصیب مردم می‌شود. اتفاق بدی که افتاد، آب‌گیری سد گتوند بود. این پروژه در زمان مرحوم آقای هاشمی کلنگ زده شد. براساس محاسبات مهندسی آمریکایی‌ها پیش از انقلاب شروع شد در آن زمان، هیچ اشکالی در اجرای آن نبود. اما در زمان دولت نهم محل سد تغییر کرد.

وی افزود: این باعث شد که گنبدهای نمکی به درون آب راه پیدا کنند. گفتند پوشش رُسی می‌دهیم و نمک را از بستر جدا می‌کنیم. ولی با اولین آب‌گیری، پوشش از بین رفت و آب شیرین کارون، شور شد. ما بخش اعظم آب خوزستان را با یک اشتباه مهندسی محرز، شور کردیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: مشکلات آب خوزستان به دو بخش تقسیم می‌شود: مسایل مهندسی و توزیع آب. حتی وجود بخشی از گردوغبار نیز به دلیل مدیریت اشتباه در موضوع آب است. سیلاب در خوزستان، سالی دو الی سه بار، منطقه‌ی جنوب اهواز را زیر آب می‌برد و باعث می‌شد که خاک لم‌یزرع خوزستان سبز شود و جلوی انتشار گردوغبار گرفته شود.

کلانتری درباره‌ی موضوع گردوغبار افزود: پیش از انقلاب در مناطقی که گرد و غبار از آن بلد می‌شد، مالچ نفتی می‌ریختند که تا حدی خاک را تثبیت کرده بود، اما در زمان جنگ از بین رفت. بعد هم سازمان محیط زیست وقت گفت که این کار از نظر زیست محیطی اشکال دارد. بدین ترتیب راهی که بین بد و بدتر بود، متوقف شد. گردوغبار داخلی در زمستان و ریزگردهای خارجی در فصول بهار و تابستان برمی‌خیزند.

کلانتری ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات خوزستان آلودگی‌های نفتی است. ما پس از گذشت ۱۱۰ سال، هنوز فلرهای گازی را در خوزستان می‌سوزانیم، در حالی که خارجی‌ها آماده‌اند تا نصف پول گاز را بگیرند و این‌ها را تبدیل به میعانات گازی کنند. پس از این سال‌های طولانی هنوز نتوانستند فلرها را مهار کنند.

رییس سازمان محیط زیست گفت: نمی‌توانیم بگوییم سدسازی، خوب یا بد است. در اطراف تهران، پنج سد داریم که آب شرب تهران را تامین می‌کنند. پس در این‌جا سدسازی برای ما خوب بوده است. البته باید گفت که بهترین جا برای ذخیره‌ی آب، زیر زمین است نه روی آن. در مورد خوزستان بردن آب به زیر زمین سخت بود، چون خاک خوزستان نفوذناپذیر است. بیشتر سدهایی که در خوزستان احداث شده است به منظور تامین برق بوده است. یکی از مشکلات حال حاضر صنعت برق همین کم آبی سدهاست.

وی افزود: سدسازی بخشی از توسعه‌ی پایدار است. ما در توسعه‌ی پایدار باید چهار نکته را در نظر داشته باشیم. فعالیت ما توجیه اقتصادی داشته باشد، زمینه‌ساز بر هم خوردن نظم اجتماعی نباشد و مسائل اجتماعی ایجاد نکند، محیط زیست را تخریب نکند و حق و حقوق نسل‌های بعدی را از بین نبرد. متاسفانه، در این سال‌ها اهداف کوتاه‌مدت ما بر اهداف بلندمدت غالب بوده است. تولید غذا خوب است، ولی باید رعایت پایداری آب نیز شود. سدسازی بخش کمتری از مصیبت آب است ولی مصیبت اصلی ما، مصرف آن است. مشکلات سازه‌ای و کوتاه‌مدت ما را از اهداف بلندمدت جدا کرده است.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۲۶۴۴۳۱۲:۲۸:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۱۹
در دولت احمدی نژاد این سد رو زدن
پیمان۴۲۶۵۰۱۱۲:۵۵:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
نخیرعزیزم در دولت هاشمی مطالعه و مصوب شد در دولت خاتمی اغاز شد و نیمه کاره تحویل محمود شد تا تمامش کند
ناشناس۴۲۶۵۵۴۱۳:۱۷:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
ظاهرا مطالعه اش برای قبل انقلاب و توسط شرکت فرانسوی بوده
ناشناس۴۲۶۵۶۰۱۳:۲۰:۵۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
عملیات اجرایی از زمان محمود با تغییر محل آغلز شد
ناشناس۴۲۶۵۶۷۱۳:۲۸:۲۱ ۱۳۹۷/۴/۱۹
نخیر عزیزم در زمان هاشمی مکان دیگه ای در نظر گرفته شده بود در زمان احمدی نژاد مکان تاسیس سد تغییر کرد و رفت نزدیک تپه های نمکی یه کم مطالعه کن
ناشناس۴۲۶۵۷۳۱۳:۳۲:۰۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اول متن خبر را بخون داداش : ؛این پروژه در زمان مرحوم آقای هاشمی کلنگ زده شد. براساس محاسبات مهندسی آمریکایی‌ها پیش از انقلاب شروع شد در آن زمان، هیچ اشکالی در اجرای آن نبود. اما در زمان دولت نهم محل سد تغییر کرد. وی افزود: این باعث شد که گنبدهای نمکی به درون آب راه پیدا کنند. گفتند پوشش رُسی می‌دهیم و نمک را از بستر جدا می‌کنیم. ولی با اولین آب‌گیری، پوشش از بین رفت و آب شیرین کارون، شور شد. ما بخش اعظم آب خوزستان را با یک اشتباه مهندسی محرز، شور کردیم.؛ در زمان دولت نهم محل سد تغییر کرد !!!!!!!!!!!! یعنی به همت احمدی نژاد کلی آب شور داریم الان ......
ناشناس۴۲۷۰۱۸۱۶:۴۲:۳۸ ۱۳۹۷/۴/۱۹
ببخشید، مگه سد بقچه نونه که محلش تو این دولت و اون دولت تغییر کنه!؟
ناشناس۴۲۷۱۹۹۱۷:۵۲:۳۸ ۱۳۹۷/۴/۱۹
یعنی بعد از 5 سال، هنوز تقصیر دولت قبله؟!!!! من موندم این آقایون کی وقت پیدا میکنن گزارش عملکرد اعجاب آور خودشون رو بدن...
ناشناس۴۲۶۴۶۲۱۲:۳۹:۳۴ ۱۳۹۷/۴/۱۹
کسانی که باعث این ضربه بزرگ به کشور شدند باید محکوم به پرداخت خسارت شوند آب شیرین با بی تدبیری در انتخاب محل احداث سد گتوند تبدیل به آب شور شده
ناشناس۴۲۶۶۴۸۱۳:۵۷:۳۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
انتخاب اولیه که مال قبل انقلاب وآمریکایی ها بوده صحیح بوده در زمان هاشمی وخاتمی هم قرار بوده همون اجرا بشه تا احمد جان آمده وطبق بقیه کارها ...
محمد۴۲۶۶۰۹۱۳:۴۷:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
با سلام به نظر بنده برای رفع این مشکل یک کار دیگری هم می توان کرد اولا باید آب سد تخلیه شود و به نظرم بهترین راه کار انتقال این آب به دریاچه ارومیه است چرا که با این کار لا اقل این آبی که جمع شده به یک دردی خواهد خورد و سپس تخریب سد و مطالعه برای یافتن محلی مناسب جهت ایجاد سد جهت جلوگیری از عواقب و مشکلات بعدی
ناشناس۴۲۶۶۹۴۱۴:۱۶:۲۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
خلی راهه تا ارومیه ! برای یک ندانم کاری یه عده بی سواد جو گیر چقدر باید هزینه بشه
ناشناس۴۲۷۲۲۰۱۸:۰۴:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
کجا تخلیه بشه تمام زمینها رو نابود می کنه !
علی۴۲۷۲۴۲۱۸:۱۳:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۱۹
میدونی چند کیلومتر فاصله چه رشته کوههایی سر راه هست میخواهی ببری آب گتوند رو ارومیه بدبختی این مملکت از فکر نادانهایی مثل شماست
ناشناس۴۲۶۶۸۵۱۴:۱۳:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
این سد طبق کارشناسی گذشته مکان دیگری داشت ام به واسطه اشتغال وپول شویی عده ای به مکان کنونی تغیییر مکان داده شد ونتیجه اش همان فرمایشات اقای کلانتری وخیلی مسائل دیگر شده خداوند بانیان این امر را سیه روز نمایدامین یا رب العالمین
ناشناس۴۲۶۸۰۴۱۴:۵۵:۰۸ ۱۳۹۷/۴/۱۹
به نام خدا باسلام جناب آقای کلانتری می فرمایند: «در شمال استان، مردم راحت می‌توانند آب مصرف کنند ولی در جنوب، زهاب نصیب مردم می‌شود. »(!؟) چطور امکان دارد درشمال مردم از آب خوب استفاده کنند وراحت باشند،ولی،همان آب در جنوب خوزستان به علت تغییر مکان وتاثیر پذیری از تپه های نمکی،مبتلابه شرب آب شور شوند! در صورت امکان روشن بفرمایند مگرشمال وجنوب خوزستان ازدوسدآب دریافت می کنند،یا،فقط،از آب سد گتوند استفاده می کنند، ولی،شمال نشینان خوشبخت خوزستان(مانند شمال نشینان خوشبخت بعضی ازشهرهای دارای شمال شهرمشهور به مرفه) آب شربشان شیرین در می آید،ولی،وقتی به دست جنوب نشینان می رسد شورمیگردد! اگر بنده درست فهمیده باشم،باید گفت جل الخالق! ولی،انشاءالله، که من درست نفهمیدم!
ناشناس۴۲۶۸۷۹۱۵:۲۵:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۱۹
جناب توکلی لطفا تحقیق بفرمایید چرا محل احداث سد تغییر پیدا کرده ! خواهش می کنم این موضوع را صریح و شفاف اعلام فرمایید
شاهرخ۴۲۶۹۴۱۱۶:۰۹:۳۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
فکر نمی کنم کسی ازین اتفاق ناراحت شده باشه که تاوانی بخواد بده.....نهایت اینه دوباره یه شرح کار درست می کنن و که چطور آب شیرینی که شور شد رو برسونن خلیج فارس و یه مبلغ کلانی به عنوان پروژه فرس ماژور از پول نفت ویا صندوق توسعه ملی می گیرن بعد ادعای اشتغال زایی میشه سر آخر جز افتخارات می شه و یه افتتاحیه میذارن به عنوان پروژه ملی و همه چی به خوبی و خوشی تموم میشه.... چند سال بعد.... دولت سیزدهم..... سخنگوی دولت سیزدهم: به استحضار ملت شریف می رساند دولت یازدهم و دوازدهم مبلغ شونصد هزا میلیاردتومان در پروژه انتقال آب سد گوتوند به خلیج فارس حیف و میل و اختلاس کردن....... سخنگوی قوه قضاییه در دولت سیزدهم: متهمان آبرسانی گتوند به خلیج فارس م.ن، ج.ذ، ع ف به پازپرسی اظهار شدن..... سخنگوی قوه قضاییه دولت چهاردهم: حجم پرونده به حدی زیاده حالا حالاها باید روش کار کرد..... ما در دولت پانزدهم: به حرمت شرف لا اله ال الله.......به سمت بهشت زهرا . . . . .
مهرداد۴۲۶۹۸۲۱۶:۲۹:۵۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
همه مشکلات کلان امروزی نتیجه بی تدبیری ها و عدم اجازه به ورود متخصصین واقعی در امورات کشور بوده است. راه حل کنار کشیدن مدرک ساحته های بی سواد حاکم بر اوضاع و جایگزینی متخصصین واقعی است. باید به مالکیت فکری و معنوی متخصصین واقعی کشور احترام گذاشت. راه حلها از متخصصین واقعی برخواهد آمد ..
ناشناس۴۲۷۰۹۴۱۷:۰۴:۵۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
شما بفر مایید اسامی مهندسان درگیر با پروژه که بوده است تاییدیه کدام تیم ویا شرکت سازنده را دارد اصلا و اساسا کجا شما از مهندس و متخصص استفاده می کنید این کشور به طرز ... باری دارد اداره می شود و تمام منابعش در حال نابودیست ؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!
ناشناس۴۲۷۱۰۲۱۷:۰۸:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۱۹
با یک تعصب بی جا مکانی که امریکاییها از قبل برای سد انتخاب کرده بودند تغیییر ویک ملت را به درد سر انداخت ند وجالب تینکه کسی هم از اینه بابت اشتباه فاحش جواب نمی خواهد
سید۴۲۷۱۷۳۱۷:۳۹:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۱۹
شما چند سال وزیر کشاورزی بودی و چه گلی یا بعبارت بهتر گلی به سر این مردم زدی
ناشناس۴۲۷۲۰۴۱۷:۵۶:۴۱ ۱۳۹۷/۴/۱۹
یعنی هنوز هم دولت قبل؟!!!!
ناشناس۴۲۷۲۲۲۱۸:۰۵:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۱۹
تیم فنی - علمی که تغییر داد را مشخص کنید. مرحوم هاشمی یا آقای خاتمی و یا آقای احمدی نژاد قطعا خودشان در این مورد صاحب نظر نبوده‌اند. شفافیون زمان بگویند نام تیم افراد تیم فنی چه بود؟ قطعا نام پیشنهاد دهندگان موجود و روشن اسن.
علی۴۲۷۲۹۲۱۸:۳۹:۳۰ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اگر کارها از شفافیت لازم برخوردار بود هم مقصر مشخص میشد و هم چشم ترس میشد برای جلوگیری از خرابکاری های اینده

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 3. فتاح: باید تعریف جدیدی درباره «خط فقر» داشته باشیم

 4. خاتمی: فساد، خوره هر نظامی است/ با آمریکا تا زمانی که آدم نشود ارتباطی نخواهیم داشت

 5. صنعت برق کشور و چند نکته

 6. ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم

 7. غلامی: در حال حاضر تاریخ مشخصی برای بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه شهید بهشتی تعیین نشده است

 8. بیانیه ۴ پیام‌رسان ایرانی سروش، گپ، ایتا و بیسفون/ادامه فعالیت هاتگرام و طلاگرام تعیین تکلیف شود

 9. برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد

 10. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 11. چه کشورهایی از تحریم نفتی ایران سود خواهند برد؟

 12. حکم حبس رئیس جمهور سابق کره جنوبی به 32 سال افزایش یافت

 13. صدیقی:ملت ایران برای پیروزشدن در جنگ اقتصادی اسیر تبلیغات شرق و غرب نشوند

 14. عرضه دارویی برای درمان قطعی صرع با استفاده از 3 گیاه/ تولید انبوه در سال آینده

 15. جزییات برنامه ۵ میلیون دلاری کی‌روش برای آماده‌سازی تا جام ملت‌ها

 16. انگلیس هم کم‎آب شد/ شستن خودرو با شلنگ ۱۰۰۰ پوند جریمه دارد

 17. علم‌الهدی: مفسد اقتصادی ستون پنجم دشمن است/30 میلیون دلار به فردی داده شده تا میوه خارجی وارد شود

 18. قاضی عسکر: نمی‌توان با یک مشکل در روابط سیاسی حج را تعطیل کرد/ برکات حج، حتی برای آن‌ها که حاجی نمی‌شوند

 19. رئیس فدراسیون فوتبال الجزایر: با کی‌روش تماسی نداشتم

 20. وزارت بهداشت: آبلیموگیری دستی باید در حضور مشتری انجام شود

 21. متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟

 22. نه‌ وزارت‌بهداشت به شفافیت/ واردات 18 میلیون یورویی خودرو؛ دانستن حق مردم نیست!

 23. آیت‌الله مکارم‌شیرازی:جلوی گرانی لجام گسیخته گرفته شود/ شرایط حساس فعلی وقت تسویه حساب نیست

 24. دختری که ملکه جوشکاری نام گرفت   

 25. سنای آمریکا به اتفاق آرا پیشنهاد «باورنکردنی» پوتین به ترامپ را رد کرد

پربحث‌های دیروز

 1. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 2. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 3. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 4. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

 5. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 6. شکایت مهران مدیری از دو رسانه برای شایعه دریافت هدیه میلیاردی

 7. چرا برخی بر توهم عقب نشینی ایران از سوریه دامن می­ زنند؟

 8. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 9. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 10. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 11. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 12. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 13. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 14. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 15. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 16. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 17. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 18. حادثه ناگوار برای بهاره رهنما +عکس

 19. جزئیات جدید از تجاوز به نوآموز ورزشی نوجوان شیرازی

 20. مثال رهبرانقلاب از فوتبال اسپانیا و ایران برای اعضای دولت: گل خوردیم اما همه تیم ما را تایید کردند

 21. کروات‌ها پاداش 21 میلیون پوندی را به کودکان بی‌بضاعت اهدا کردند

 22. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 23. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

 24. تفاوت تیم ملی ایران با کرواسی در چه بود

 25. واکنش روحانی به تماس‌های ترامپ!  

پربحث‌های هفته

 1. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 4. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 5. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 6. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 7. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 8. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 9. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 10. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 11. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 12. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 13. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 14. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 15. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 16. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 17. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 18. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 19. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 20. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 21. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 22. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 23. انحصار، آفت بازار وکالت

 24. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 25. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

پربحث‌های اخیر

 1. فتاح: باید تعریف جدیدی درباره «خط فقر» داشته باشیم

 2. غلامی: در حال حاضر تاریخ مشخصی برای بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه شهید بهشتی تعیین نشده است

 3. بیانیه ۴ پیام‌رسان ایرانی سروش، گپ، ایتا و بیسفون/ادامه فعالیت هاتگرام و طلاگرام تعیین تکلیف شود

 4. نه‌ وزارت‌بهداشت به شفافیت/ واردات 18 میلیون یورویی خودرو؛ دانستن حق مردم نیست!

 5. بازاری به وسعت ۳۰۰۰ میلیارد تومان/ فرهنگ «خارجی‌پسندی» و روسری‌های ایرانی که با برند ترک عرضه می‌شوند

 6. رگبار باران طی دو روز آینده در بیشتر استان‌‌ها/ آسمان تهران فردا بعدازظهر نیمه ابری همراه با وزش باد

 7. آغاز عملیات اطفای آتش‌سوزی هورالعظیم در خاک عراق +عکس

 8. آزمون وکالت امسال نهم آذرماه برگزار می‌شود

 9. اجرای 2 طرح ترافیکی ویژه از فردا در پایتخت/ ممنوعیت ورود موتور و کامیون به تونل‌های شهری

 10. شین‌آبادی‌ها کتاب زندگی‌شان را می نویسند/ این دختران هنوز کارت ملی ندارند

 11. با عنایت مقام معظم رهبری؛ وضعیت محیط بانان سامان یافت

پربحث‌های دیروز

 1. شکایت مهران مدیری از دو رسانه برای شایعه دریافت هدیه میلیاردی

 2. جزئیات جدید از تجاوز به نوآموز ورزشی نوجوان شیرازی

 3. جریمه‌های میلیونی که به راننده ها پیامک نمی شود!

 4. جزئیات پیشنهاد تعطیلی یک ماهه دانشگاه‌ها

 5. فوتبالیستی که بدهی‌های مردم زادگاهش را تسویه کرد

 6. مدیر گروه اجتماعی شبکه سه: کارهای علیخانی این در ارتباط با ثامن الحجج طبق ضابطه بوده است

 7. ضرب و شتم والدین جان دختربچه ۱۰ ساله را گرفت

 8. وزیر بهداشت: پزشکان اعزام دختران شین‌آباد به خارج از کشور را صلاح نمی‌دانند

 9. کارگردان « کلاه پهلوی» در بیمارستان بستری شد

 10. انفجار در ساختمان متعلق به ارتش آمریکا ۳ زخمی داشت

 11. تریاک افغانستان از کدام مسیر به اروپا می‌رود؟

 12. چگونه یک دانشگاه کارآفرین داشته باشیم؟

 13. فرزندان مادران شاغل در آینده موفق‌ترند

 14. ٦٠ شرکت شستا امسال واگذار می شود

 15. آخرین اقدامات در زمینه دیه شهدای منا/ 6 میلیون نفر در نوبت عمره هستند

 16. محدودیت ترافیکی در محورهای ‌فیروزکوه و هراز/کندوان یک‌طرفه می‌شود

 17. عضو شورای شهر تهران: اکثر اعضای شورا کارت‌های سیارِ طرح ترافیک را قبول کرده‌اند

 18. تغییر مجدد ساعت پذیرش در مراکز تعویض پلاک پایتخت از شنبه

 19. آخرین مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

 20. ترافیک در محور کرج - چالوس سنگین است

 21. گرانترین و ارزانترین شهرهای جهان

 22. ماجرای فروش شیرخشک در کنار خیابان

پربحث‌های هفته

 1. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 2. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 3. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 4. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 5. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 6. انحصار، آفت بازار وکالت

 7. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 8. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 9. وزیر بهداشت: آماده طوفان تحریم‌ها باشیم

 10. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 11. شورای تامین مجوز ورود خانواده‌ها به ورزشگاه‌ها را صادر کرد

 12. شکایت مهران مدیری از دو رسانه برای شایعه دریافت هدیه میلیاردی

 13. بطحایی: نشانه‌های ورشکستگی آموزش و پرورش دیده می‌شود

 14. شعرخوانی حماسی خواهر مسیح علینژاد  

 15. جدول ثابت قطعی برق تهران منتشر شد + جدول

 16. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 17. نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان: انتقال آب دلیل اصلی کم آبی در خوزستان است

 18. آملی لاریجانی: پرونده‌های ارز، سکه، خودرو و موبایل به طور ویژه در حال رسیدگی است/ برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن ممنوع الخروج و بازجویی شدند

 19. همیشه دست یک زن در میان است

 20. امام جمعه اصفهان: دختران باید از کلاس اول ابتدایی با چادر به مدرسه بروند

 21. واکنش آموزش‌وپرورش به اعتراضات درباره تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸

 22. فتاح: باید تعریف جدیدی درباره «خط فقر» داشته باشیم

 23. جزئیات جدید از تجاوز به نوآموز ورزشی نوجوان شیرازی

 24. وزیر علوم: بازدید آژانس طبق تصمیم شورای عالی امنیت ملی بوده است

 25. احمد توکلی: چرا شمشیر رسانه‌ها در مبارزه با فساد کند است؟

آخرین عناوین