ادعای مبارزه با فساد مسئولین را باور نمی‌کنیم تا زمانی که شفافیت، نشان صداقت آنان باشد

احمد شیرانی تک آبی، گروه تعاملی الف،   3970419062 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
ادعای مبارزه با فساد مسئولین را باور نمی‌کنیم تا زمانی که شفافیت، نشان صداقت آنان باشد

نفوذ فزاینده و رو به رشد فساد اقتصادی در سطوح مختلف، طی سالیان گذشته بیانگر آن است که نظام جمهوری اسلامی یا نتوانسته است بر اختاپوس هفت سر فساد غلبه کند یا حداقل از نظر رسانه به گونه ای عمل شده که عموم چنین تصوری ندارند. علی رغم برخورد قوه قضائیه با برخی از مصادیق متعلق به جریان های مختلف سیاسی کشور و دانه درشت ها، اما هنوز افکار عمومی به این باور نرسیده است که حاکمیت، عزمی جدی و همه جانبه در مبارزه با فساد دارد. در این عرصه شرم آور، هر روز عددها درشت تر، نام ها بزرگ تر، میزها عریض تر و اعتماد عمومی ضعیف تر میشود.

در خصوص چرایی پیدایش این وضع دلایل مختلفی به ذهن می رسد از نبود یک برنامه فراگیر تا عدم اصلاح ساختارهای فساد آور، از گپ های قانونی تا دست های آلوده یقه سفیدها؛ اما در این بین «عدم شفافیت» را می توان ویروس کشنده ای دانست که خون اقتصاد ایران را آلوده کرده است. ویروسی که حتی به سیستم ایمنی جسم نحیف اقتصاد (دستگاه های نظارتی، حاکمیتی و دولتی) حمله کرده و بیمار را در شرایط بغرنجی قرار داده است.

ماجرای سکونت 25 ساله سرلشکر فیروزآبادی، رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح در ویلای لواسان (متعلق به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام) جدیدترین نمونه از عدم شفافیت است. آیا مردم پس از 25 سال باید بدانند که یکی از مسئولین آنان در ویلای 10 هزار متری سکونت داشته یا در آن کار میکرده است؟ و اینکه حالا که آنجا تخلیه شده، لابد تخلف صورت گرفته، آیا لازم نیست بطور جد برخورد شود؟ یا صرفا تخلیه کفایت می کند؟ در کشور چند مسئول داریم که از امکاناتی اینچنینی بهره می برند؟ چرا ستاد اجرایی فرمان امام زمینه اشرافی گری را فراهم کرده است؟ نبود شفافیت ما را در برابر انبوهی از سوال های بی پاسخ، تنها میگذارد.

اگر لیست شرکت های دریافت کننده ارز دولتی منتشر نمی شد، آیا به ذهن کسی خطور می کرد که یک شرکت خودروسازی با ارز 4200 چای ساز وارد کند؟ یا اکثر شرکت های وارد کننده گوشی تلفن همراه کالای خود را با ارز 4200 خریداری کرده و در بازار با ارز 8000 تومانی عرضه کنند؟

خلا شفافیت باعث می‌شود شایعه، تهمت، دروغ، اشرافی گری، نفاق و... آتشی به پا کند که تر و خشک را با هم بسوزاند. نباید عدالت محدود به دایره سخن منابر و خطابه‌های پرشور باشد. مردم‌سالاری محبوس صندوق‌های رای و ابزار تفاخر فلان مدیر و بهمان مسئول نیست. مردم‌سالاری یعنی دانستن حق مردم است، آن‌هم نه صرفاً آن چیزی که مسئولین عرضه می‌دارند، بلکه آنچه مردم مطالبه می‌کنند. مردم حق‌دارند جزئیات هزینه‌های انتخاباتی و نحوه تامین آن در انتخابات شوراها، مجلس و ریاست جمهوری را بدانند. آیا اطلاع یافتن از اموال و دارائی‌های مسئولین در سطوح مختلف، موجب تقویت نظارت همگانی نمی‌شود؟ آیا نباید جزئیات حقوق و دستمزد، هدایا، سفرهای کاری و ... مدیران در اختیار افکار عمومی قرار گیرد؟ وقتی رای نمایندگان مجلس و شورا در موضوعات مختلف مخفی است، مردم با کدام شاخص و با کدام مستند، نماینده خود را نقد و بازخواست کنند؟

در اثر پنهان‌کاری، مصلحت‌اندیشی‌های غیر ضرور و خودساخته مسئولین، حیثیت نظام نزد افکار عمومی به‌شدت مخدوش شده است. باید تعارف‌ها را کنار گذاشت و به معنای واقعی کلمه مردم را ولی‌نعمت و صاحب انقلاب دانسته و با شفاف‌سازی، عرصه بر مفسدان اقتصادی و مدیران آلوده تنگ شود. امروز شفاف‌سازی نه یک انتخاب بلکه یک ضرورت است. تصویب و اجرای طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین، راه‌اندازی سامانه حقوق و دستمزد، انتشار عمومی لیست اموال مسئولین، ارائه جزئیات و صورت‌حساب‌های مالی شرکت‌های بزرگ دولتی، شبه‌دولتی، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی ازجمله شرکت‌های خودروسازی، شستا، صندوق بازنشستگی کشوری، آستان قدس رضوی، قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مستضعفان گام‌های نخست شفاف‌سازی و جلب اعتماد توده‌های مردم و شناخت سره از ناسره است.

تا زمانی که صفر تا صد اقتصاد ایران در اتاق شیشه‌ای و در معرض دید همگان قرار نگیرد، سخن گفتن از علل ایجاد فساد و مبارزه با آن، دور باطلی است که نتیجه‌ای جز هدر رفت منابع، تاراج بیت‌المال و ایجاد گسست غیرقابل ترمیم بین مردم و حاکمیت ندارد. ما ادعای مبارزه با فساد مسئولین را باور نمی‌کنیم تا زمانی که شفافیت، نشان صداقت آنان باشد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

mostafa.kamali95@yahoo.com۴۲۶۰۲۳۰۹:۳۱:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۱۹
چرا باید مدیران بانک زیان ده تجارت در کنار انواع حقوق های کلان و پاداش های کلان اقدام به دریافت وام های بالای 400 میلیون با سود 2 درصد کرده اند در حالی که تولید و اشتغال به فناست
ناشناس۴۲۶۰۷۷۱۰:۰۱:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
تا کی این حرفهای تکراری، کشور را دارند نابود میکنن مدیران فاسد که پشتشان گرم است. باید همه اینها محاکمه و اعدام شوند مانند کشورهای دیگر، تا هستند وضع هرروز بدتر خواهد شد. باید نابود شوند
ناشناس۴۲۶۵۸۳۱۳:۳۷:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اگر اینطور بود کشور ما هم میشد ژاپن و امثال ان متاسفانه نمیدونم چرا ریشه فساد خشک نمیشه و هر روز بدتر میشه این دون شان کشورماست امیدوارم توجه خاص و اساسی بشه و یا حداقل یه نظر سنجی راجع به کلیه مدیران از افراد مرتبط بشه و کسانی را که نارضایتی دارند کنار بگذارند انشاا...
ناشناس۴۲۶۱۱۵۱۰:۲۰:۴۰ ۱۳۹۷/۴/۱۹
چرا باید مدیر عامل نجومی بانکی پس از رسوایی مسله نجومی بگیران از ان بانک رفته و بعد از چندی بشود ریس هیت مدیره بانک دیگری
sahatabar۴۲۶۱۳۱۱۰:۲۵:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
دعای مبارزه با فساد مسئولین را باور نمی‌کنیم تا زمانی که شفافیت، نشان صداقت آنان باشد. برخورد شدید قانونی با مفسدان اقتصادی می تواند اعتماد عمومی به نظام را افزایش دهد.
آریابان۴۲۶۱۵۵۱۰:۳۳:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۱۹
بدیهیست که آب (بخوانید : خبر) در صورتی مایه و ابزار زندگیست که زلال باشد و شفاف و برعکس چنانچه آلوده و تیره و لجنی باشد ، مایه زیست و رشد زالو ها (بخوانید : شایعه) میگردد ؛ بنابراین اگر کسی را ریگی به کفش نیست !!!! شرط تداوم حیات و ماندنش ، در شفافیت و زلال بودنش میباشد و سود نهائیش هم در آنجاست که "سیه روی شوند دیگرانی که در آنان غش باشد" !!!! ؛
تبریزی۴۲۶۱۶۴۱۰:۳۹:۰۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
من یک پیشنهاد دارم که فکر کنم عملیه. به نظر میاد گروه های ناظر در معرفی مسئولین و مدیران فاسد مشکل دارن. خب بیان به جاش فهرستی از مسئولین و مدیرانی که پاک دستن و آلوده به فساد نیستن منتشر کنن البته اگه اسم حتی یک مدیر یا مسئول تو چنین لیستی وجود داشته باشه ...
ناشناس۴۲۶۱۶۵۱۰:۳۹:۳۲ ۱۳۹۷/۴/۱۹
شفاف سازی با رسانه ای آزاد شکل میگیره.... به نظر شما فیلتر کردن تلگرام و صحبت از فیلتر کردن اینستاگرام در راستای شفاف سازیه؟ آیا صدا و سیما اخبار فسادهای همه جناح های سیاسی را پوشش میده؟
ناشناس۴۲۶۱۶۸۱۰:۴۰:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۱۹
بخش عمده تسهیلات قرض الحسنه بانک ها به کارمندان خودشان است !!!
ناشناس۴۲۶۷۸۴۱۴:۴۶:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۱۹
شفاف سازی به روش فعلی جز ایجاد ناراحتی اعصاب و روان در مردم نتیجه دیگری ندارد. به جای این شفاف سازیها در هنگام تخصیص ارز نحوه کنترل مصرف آن را هم پیدا می کردید تا مردم هم از مواهب ارز دولتی بهره می بردند . در آنصورت لازم نبود پس از چند هفته اعتراضات مردمی تازه به فکر شفاف سازی بیفتید .
حححح۴۲۸۸۹۵۱۸:۳۶:۴۹ ۱۳۹۷/۴/۲۰
به زودی مردم ایران همه مدیران فاسد را مثل سایر کشورها در سطل های زباله می اندازند تا شاید دست کودکان کار و پیر مرد و پیر زن از سطل های زباله کنده شود و به آرامش برسند. صبر مردم به نهایت رسیده .
نفیسه محمودی۴۳۰۸۳۵۰۲:۵۴:۱۷ ۱۳۹۷/۴/۲۲
بانک ها بجای کمک به اقتصاد کشور در جهت برعکس آن عمل میکند که از این منظر میتوان به برج سازی ساخت پاساژ واردات خودرو و............اشاره کرد.

پربحث‌های امروز

 1. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 2. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 3. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 4. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 5. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 6. رئیسی از کدام نظرسنجی حرف میزند؟!  

 7. دلار به کانال ۱۰ هزار تومان بازگشت

 8. آقای رئیسی، نمی‌دانستیم شما قرار است با آقای قالیباف رقابت کنید!  

 9. تهران، کلانشهر غالباً پر ترافیک، چه زمان به سامان خواهد رسید!

 10. رویای ۱۳ میلیون جوان ایرانی  

 11. وزیرصنعت را استیضاح و خودروسازان را مجبور به افزایش عرضه و کاهش قیمت‌ها کنید

 12. رئیس کل بانک مرکزی برای بانک‌ها خط قرمز تعیین کرد + جزئیات

 13. سردار در تهران، شایعه دستگیری در دبی + تصاویر

 14. کار خودروسازان، اخلال در نظام اقتصادی نیست؟

 15. شارلاتانیسم مطبوعاتی یعنی...  

 16. جهانگیری: می‌توانیم محرومیت را از مناطق محروم سراسر کشور برطرف کنیم

 17. قیمت روز دلار پرشیا را ۸۰۰۰ دلار کرد

 18. کرباسچی: اگر به من بود، نجفی و افشانی را شهردار نمی‌کردم

 19. ولایتی: پایان‌دادن به خونریزی میان مسلمانان وظیفه‌ای اسلامی انسانی است

 20. حیف‌ومیل چندهزار میلیاردی در آموزش و پرورش/ قوه قضائیه ورود کند

 21. ترامپ: دولت من در دوسال بیش از هر دولت دیگر آمریکا دستاورد داشته است

 22. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 23. خودروسازان را محاکمه کنید

 24. همه اظهارات حاشیه‌ساز دکتر مهناز افشار!  

 25. هرکه بی‌روزی است روزش دیر شد

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 3. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 4. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 5. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 6. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 7. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 8. واکنش سیداحمد خمینی به انتشار عکسی جنجالی تفریح لاکچری

 9. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 10. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 11. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 12. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 13. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 14. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 15. نه چپ نه راست، دعوت به ساختارشکنی

 16. طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان از سر گرفته شد

 17. مدیرعامل جدید شستا انتخاب شد + سوابق

 18. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

 19. جلیلی: برخی مسئولان تازه به شناخت ۷۰ سال پیش دانشجویان از آمریکا رسیدند/ حفظ برجام با جیب ملت ایران خوابی است که برای اروپا تعبیر نخواهد شد

 20. چرا نرخ دلار پایین آمد اما اجناس ارزان نشد؟

 21. اولین تصویر منتشر شده از عامل انتحاری حمله تروریستی چابهار  

 22. کنایه رئیسی به هوچی‌گران زمان انتخابات!  

 23. دهقان: عقب‌نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت/ کنار آمدن با آمریکا یعنی جنگ داخلی و فروپاشی در کشور

 24. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 25. واکنش عجیب مهناز افشار به خبر احضارش  

پربحث‌های هفته

 1. خانم سلحشوری چادر حرمت دارد؛ لطفا صداقت داشته باشید

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. پاسخ جالب مردم درباره نمایندگان مجلس؛ استعفا بدید/ مشکل ما رفع حصر است؟  

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 7. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 8. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 9. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 10. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 11. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 12. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 13. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. تلاش گسترده خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو در بازار رها شده/ قیمت خودرو گران خواهد شد؟ نظر دولت چیست؟

 16. هشدار توکلی به روسای قوای سه‌گانه: از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید/ از سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول دست بشویید/ برای عبور از بحران فکری کنید

 17. روحانی با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرد

 18. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 19. حرف های یک مهندس برق مملکت

 20. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 21. در دنیای پروانه سلحشوری‌ها، سمیه حیدری باشید  

 22. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 23. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 24. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 25. تکرار حادثه تلخ مدرسه معین/ 4 دانش آموز اصفهانی قربانی آزار جنسی

آخرین عناوین