ادعای مبارزه با فساد مسئولین را باور نمی‌کنیم تا زمانی که شفافیت، نشان صداقت آنان باشد

احمد شیرانی تک آبی، گروه تعاملی الف،   3970419062 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
ادعای مبارزه با فساد مسئولین را باور نمی‌کنیم تا زمانی که شفافیت، نشان صداقت آنان باشد

نفوذ فزاینده و رو به رشد فساد اقتصادی در سطوح مختلف، طی سالیان گذشته بیانگر آن است که نظام جمهوری اسلامی یا نتوانسته است بر اختاپوس هفت سر فساد غلبه کند یا حداقل از نظر رسانه به گونه ای عمل شده که عموم چنین تصوری ندارند. علی رغم برخورد قوه قضائیه با برخی از مصادیق متعلق به جریان های مختلف سیاسی کشور و دانه درشت ها، اما هنوز افکار عمومی به این باور نرسیده است که حاکمیت، عزمی جدی و همه جانبه در مبارزه با فساد دارد. در این عرصه شرم آور، هر روز عددها درشت تر، نام ها بزرگ تر، میزها عریض تر و اعتماد عمومی ضعیف تر میشود.

در خصوص چرایی پیدایش این وضع دلایل مختلفی به ذهن می رسد از نبود یک برنامه فراگیر تا عدم اصلاح ساختارهای فساد آور، از گپ های قانونی تا دست های آلوده یقه سفیدها؛ اما در این بین «عدم شفافیت» را می توان ویروس کشنده ای دانست که خون اقتصاد ایران را آلوده کرده است. ویروسی که حتی به سیستم ایمنی جسم نحیف اقتصاد (دستگاه های نظارتی، حاکمیتی و دولتی) حمله کرده و بیمار را در شرایط بغرنجی قرار داده است.

ماجرای سکونت 25 ساله سرلشکر فیروزآبادی، رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح در ویلای لواسان (متعلق به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام) جدیدترین نمونه از عدم شفافیت است. آیا مردم پس از 25 سال باید بدانند که یکی از مسئولین آنان در ویلای 10 هزار متری سکونت داشته یا در آن کار میکرده است؟ و اینکه حالا که آنجا تخلیه شده، لابد تخلف صورت گرفته، آیا لازم نیست بطور جد برخورد شود؟ یا صرفا تخلیه کفایت می کند؟ در کشور چند مسئول داریم که از امکاناتی اینچنینی بهره می برند؟ چرا ستاد اجرایی فرمان امام زمینه اشرافی گری را فراهم کرده است؟ نبود شفافیت ما را در برابر انبوهی از سوال های بی پاسخ، تنها میگذارد.

اگر لیست شرکت های دریافت کننده ارز دولتی منتشر نمی شد، آیا به ذهن کسی خطور می کرد که یک شرکت خودروسازی با ارز 4200 چای ساز وارد کند؟ یا اکثر شرکت های وارد کننده گوشی تلفن همراه کالای خود را با ارز 4200 خریداری کرده و در بازار با ارز 8000 تومانی عرضه کنند؟

خلا شفافیت باعث می‌شود شایعه، تهمت، دروغ، اشرافی گری، نفاق و... آتشی به پا کند که تر و خشک را با هم بسوزاند. نباید عدالت محدود به دایره سخن منابر و خطابه‌های پرشور باشد. مردم‌سالاری محبوس صندوق‌های رای و ابزار تفاخر فلان مدیر و بهمان مسئول نیست. مردم‌سالاری یعنی دانستن حق مردم است، آن‌هم نه صرفاً آن چیزی که مسئولین عرضه می‌دارند، بلکه آنچه مردم مطالبه می‌کنند. مردم حق‌دارند جزئیات هزینه‌های انتخاباتی و نحوه تامین آن در انتخابات شوراها، مجلس و ریاست جمهوری را بدانند. آیا اطلاع یافتن از اموال و دارائی‌های مسئولین در سطوح مختلف، موجب تقویت نظارت همگانی نمی‌شود؟ آیا نباید جزئیات حقوق و دستمزد، هدایا، سفرهای کاری و ... مدیران در اختیار افکار عمومی قرار گیرد؟ وقتی رای نمایندگان مجلس و شورا در موضوعات مختلف مخفی است، مردم با کدام شاخص و با کدام مستند، نماینده خود را نقد و بازخواست کنند؟

در اثر پنهان‌کاری، مصلحت‌اندیشی‌های غیر ضرور و خودساخته مسئولین، حیثیت نظام نزد افکار عمومی به‌شدت مخدوش شده است. باید تعارف‌ها را کنار گذاشت و به معنای واقعی کلمه مردم را ولی‌نعمت و صاحب انقلاب دانسته و با شفاف‌سازی، عرصه بر مفسدان اقتصادی و مدیران آلوده تنگ شود. امروز شفاف‌سازی نه یک انتخاب بلکه یک ضرورت است. تصویب و اجرای طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین، راه‌اندازی سامانه حقوق و دستمزد، انتشار عمومی لیست اموال مسئولین، ارائه جزئیات و صورت‌حساب‌های مالی شرکت‌های بزرگ دولتی، شبه‌دولتی، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی ازجمله شرکت‌های خودروسازی، شستا، صندوق بازنشستگی کشوری، آستان قدس رضوی، قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مستضعفان گام‌های نخست شفاف‌سازی و جلب اعتماد توده‌های مردم و شناخت سره از ناسره است.

تا زمانی که صفر تا صد اقتصاد ایران در اتاق شیشه‌ای و در معرض دید همگان قرار نگیرد، سخن گفتن از علل ایجاد فساد و مبارزه با آن، دور باطلی است که نتیجه‌ای جز هدر رفت منابع، تاراج بیت‌المال و ایجاد گسست غیرقابل ترمیم بین مردم و حاکمیت ندارد. ما ادعای مبارزه با فساد مسئولین را باور نمی‌کنیم تا زمانی که شفافیت، نشان صداقت آنان باشد.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

mostafa.kamali95@yahoo.com۴۲۶۰۲۳۰۹:۳۱:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۱۹
چرا باید مدیران بانک زیان ده تجارت در کنار انواع حقوق های کلان و پاداش های کلان اقدام به دریافت وام های بالای 400 میلیون با سود 2 درصد کرده اند در حالی که تولید و اشتغال به فناست
ناشناس۴۲۶۰۷۷۱۰:۰۱:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۱۹
تا کی این حرفهای تکراری، کشور را دارند نابود میکنن مدیران فاسد که پشتشان گرم است. باید همه اینها محاکمه و اعدام شوند مانند کشورهای دیگر، تا هستند وضع هرروز بدتر خواهد شد. باید نابود شوند
ناشناس۴۲۶۵۸۳۱۳:۳۷:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اگر اینطور بود کشور ما هم میشد ژاپن و امثال ان متاسفانه نمیدونم چرا ریشه فساد خشک نمیشه و هر روز بدتر میشه این دون شان کشورماست امیدوارم توجه خاص و اساسی بشه و یا حداقل یه نظر سنجی راجع به کلیه مدیران از افراد مرتبط بشه و کسانی را که نارضایتی دارند کنار بگذارند انشاا...
ناشناس۴۲۶۱۱۵۱۰:۲۰:۴۰ ۱۳۹۷/۴/۱۹
چرا باید مدیر عامل نجومی بانکی پس از رسوایی مسله نجومی بگیران از ان بانک رفته و بعد از چندی بشود ریس هیت مدیره بانک دیگری
sahatabar۴۲۶۱۳۱۱۰:۲۵:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
دعای مبارزه با فساد مسئولین را باور نمی‌کنیم تا زمانی که شفافیت، نشان صداقت آنان باشد. برخورد شدید قانونی با مفسدان اقتصادی می تواند اعتماد عمومی به نظام را افزایش دهد.
آریابان۴۲۶۱۵۵۱۰:۳۳:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۱۹
بدیهیست که آب (بخوانید : خبر) در صورتی مایه و ابزار زندگیست که زلال باشد و شفاف و برعکس چنانچه آلوده و تیره و لجنی باشد ، مایه زیست و رشد زالو ها (بخوانید : شایعه) میگردد ؛ بنابراین اگر کسی را ریگی به کفش نیست !!!! شرط تداوم حیات و ماندنش ، در شفافیت و زلال بودنش میباشد و سود نهائیش هم در آنجاست که "سیه روی شوند دیگرانی که در آنان غش باشد" !!!! ؛
تبریزی۴۲۶۱۶۴۱۰:۳۹:۰۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
من یک پیشنهاد دارم که فکر کنم عملیه. به نظر میاد گروه های ناظر در معرفی مسئولین و مدیران فاسد مشکل دارن. خب بیان به جاش فهرستی از مسئولین و مدیرانی که پاک دستن و آلوده به فساد نیستن منتشر کنن البته اگه اسم حتی یک مدیر یا مسئول تو چنین لیستی وجود داشته باشه ...
ناشناس۴۲۶۱۶۵۱۰:۳۹:۳۲ ۱۳۹۷/۴/۱۹
شفاف سازی با رسانه ای آزاد شکل میگیره.... به نظر شما فیلتر کردن تلگرام و صحبت از فیلتر کردن اینستاگرام در راستای شفاف سازیه؟ آیا صدا و سیما اخبار فسادهای همه جناح های سیاسی را پوشش میده؟
ناشناس۴۲۶۱۶۸۱۰:۴۰:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۱۹
بخش عمده تسهیلات قرض الحسنه بانک ها به کارمندان خودشان است !!!
ناشناس۴۲۶۷۸۴۱۴:۴۶:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۱۹
شفاف سازی به روش فعلی جز ایجاد ناراحتی اعصاب و روان در مردم نتیجه دیگری ندارد. به جای این شفاف سازیها در هنگام تخصیص ارز نحوه کنترل مصرف آن را هم پیدا می کردید تا مردم هم از مواهب ارز دولتی بهره می بردند . در آنصورت لازم نبود پس از چند هفته اعتراضات مردمی تازه به فکر شفاف سازی بیفتید .
حححح۴۲۸۸۹۵۱۸:۳۶:۴۹ ۱۳۹۷/۴/۲۰
به زودی مردم ایران همه مدیران فاسد را مثل سایر کشورها در سطل های زباله می اندازند تا شاید دست کودکان کار و پیر مرد و پیر زن از سطل های زباله کنده شود و به آرامش برسند. صبر مردم به نهایت رسیده .
نفیسه محمودی۴۳۰۸۳۵۰۲:۵۴:۱۷ ۱۳۹۷/۴/۲۲
بانک ها بجای کمک به اقتصاد کشور در جهت برعکس آن عمل میکند که از این منظر میتوان به برج سازی ساخت پاساژ واردات خودرو و............اشاره کرد.
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های امروز

 1. دستان نامرئی و قدرت واقعی/ صنایع بزرگ حیاط خلوت سیاسیون/ رانت و فساد پشت انتخاب مدیران واحدهای بزرگ اقتصادی/ عده‌ای به دنبال آشوب هستند

 2. ماجرای شنود مکالمات ظریف و روحانی در برجام/ آمادگی برای قطع اینترنت توسط آمریکا در آبان

 3. شکست زودهنگام برنامه ترامپ برای "صفر شدن صادرات نفت ایران"/ یک "بلوف سیاسی" که نگرفت

 4. واکنش مقتدی صدر به اظهارات ترامپ درباره قتل خاشقچی

 5. چند نفر در ایران از فیلترشکن استفاده می‌کنند؟

 6. حقوقهای زیر 3 میلیون بسته حمایتی دریافت می‌کنند

 7. شهادت یک محیط بان و دو فعال محیط زیست در درگیری با شکارچیان

 8. جانشین احتمالی محمد بن سلمان کیست؟

 9. تعداد متقاضیان سفر اربعین از مرز یک میلیون نفر گذشت

 10. خانه و موزه «گوته» در آلمان  

 11. سناتور آمریکایی: عربستان دوست آمریکا نیست

 12. گوگل جنجال موتور جستجوی سانسور شده در چین را تمام کرد

 13. طراحی یک لپ‌تاپ مختص نوشتن+تصاویر

 14. اثرات منفی نوسان‌های نرخ ارز بر اقتصاد چیست؟

 15. معاون وزیر نفت خبر داد: جزئیات امضای دومین قرارداد جدید نفتی

 16. خبر خوب برای السد قبل از دیدار برابر پرسپولیس

 17. خودروسازان از نابسامانی‌های نرخ ارز چه سودی بردند؟

 18. دهقان: تیم اقتصادی دولت از نظرات اقتصاددانان حداکثر بهره را ببرد

 19. افشای زوایای جدید از قتل جمال خاشقجی

 20. جزئیات جلسه اقتصاددانان با رئیس جمهور /پیشنهاد مشخصی برای مشکلات اقتصادی طرح نشد

 21. رئیس صندوق بین‌المللی پول سفرش به عربستان را لغو کرد

 22. هدر ناوئرت، گزینه جانشینی هیلی

 23. توضیحات وزیر آموزش و پرورش درباره "تعطیلات زمستانی" مدارس

 24. یک استاد دانشگاه: ترامپ در جامعه آمریکا جایگاهی ندارد

 25. هزینه ۶۰۰۰۰۰۰ دلاری لابی سعودی‌ها در آمریکا

پربحث‌های دیروز

 1. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 2. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 3. شوخی زشت سناتور آمریکایی: شاید دی‌ان‌ای من ایرانی باشد؛ وحشتناک است!

 4. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 5. آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد

 6. بخشنامه رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومین مهریه

 7. آرایشگاه معروف، عروس خانم را کچل کرد

 8. تیپ عجیب سفیر ژاپن در تهران  

 9. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 10. ربوده شدن تعدادی از نیروهای بسیجی و هنگ مرزی میرجاوه

 11. فیلم/حضور بانوان در ورزشگاه آزادی و تشویق تیم ملی   

 12. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 13. امیرعبداللهیان: قیافه «ترامپ» پس از ۱۳ آبان امسال دیدنی است

 14. کاهش پلکانی قیمت‌ خودرو آغاز شد

 15. مردی با خودرو همسرش را له کرد

 16. ارزشمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۱۸

 17. بازی جدید ترامپ برای رهایی بن سلمان از ماجرای خاشقچی

 18. انتخابات آزاد به سبک محمد‌رضا پهلوی + سند

 19. خبر خوش سپاه پاسداران از هلاکت امیر داعش و طراح اصلی جنایت تروریستی اهواز در عملیات نیروهای مقاومت

 20. پشت پرده فرار عضو تیم تشریفات رئیس جمهور از کشور

 21. هاشمی: از موضوع شنود بگذرید/حتی زن و شوهر نیز می‌توانند از این وسایل استفاده کنند

 22. طلبه همدانی و همسرش با ضربات چاقو مجروح شدند

 23. واکنش نماینده ایران به ادعای امارات درباره جزایر۳گانه ایران+فیلم

 24. نترسید، نترسید

 25. رکورد تاریخی یک شهرداری در کتک زدن مردم!

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 2. تصادف برادر عضو شورای شهر تهران با ماشین بیت‌المال در شمال + واکنش شورا

 3. حکم راننده لندکروز جنجالی صادر شد

 4. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 5. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 6. دلار ۱۹ هزار تومانی کار دولت بود  

 7. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 8. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 9. بهشت جای چه افرادی است؟/ آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟

 10. دلار در مرز ۱۵ هزار تومان/ حال و هوای بازار ارز تهران

 11. قدرتمندترین پاسپورت جهان متعلق به کدام کشور است؟

 12. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 13. آقای سیف لطفا فرافکنی نکنید!

 14. واکنش خداکرمی به تصادف برادرش با خودروی شورای شهر: برادرم در حال انجام وظیفه بود/ بیمه خسارت ماشین را پرداخت می‌کند

 15. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 16. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 17. نرخ ارز را این ۴ سایت خارج‌نشین بالاوپایین می‌کنند

 18. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 19. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 20. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 21. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 22. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 23. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 24. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

 25. دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

گوشی شاپ

آخرین عناوین