سپینو-مگنت

اجرای برنامه اقدام FATF، خواست آمریکا یا مقابله با او؟

علی دهقانی،   3970419048
اجرای برنامه اقدام FATF، خواست آمریکا یا مقابله با او؟

از اصلی‌ترین استدلال‌های موافقان الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم، این بود که پیوستن به این کنوانسیون با رفع موانع روابط بانکی، تحریم‌های آمریکا را بی‌اثر می‌کند.

یکی از اصلی‌ترین استدلال‌های موافقین الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم، این بود که پیوستن به این کنوانسیون از طریق رفع موانع روابط بانکی، تحریم‌های آمریکا را بی‌اثر می‌کند و به‌نوعی مقابله با سیاست‌های این کشور محسوب می‌شود. اما بررسی سوابق تعاملات ایران با FATF و اظهارات مسئولین آمریکایی در این خصوص، خلاف این ادعا را اثبات می‌کند.

روز یکشنبه، 20 خردادماه، لایحه الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (TF) در صحن مجلس شورای اسلامی بررسی شد. این لایحه پیش از آن، با لحاظ هشت شرط در کمیسیون امنیت ملی به تصویب رسیده بود؛ بااین‌حال، نگرانی‌ها و اعتراضات فراوانی را برانگیخته بود و مطالبات زیادی برای عدم تصویب آن از سوی نخبگان انجام شده بود. درنهایت نیز نمایندگان مجلس تصمیم گرفتند با توجه به شرایط حساس برجام و مشاهده رفتار آینده اروپایی‌ها در قبال آن، بررسی آن را به تعویق بیندازند؛ لذا با 136 رای موافق به مسکوت ماندن دوماهه این لایحه رای دادند. فرصت دوماهه‌ای که اگر به معنای بررسی تخصصی‌تر این لایحه باشد و افکار عمومی بهتر در جریان واقعیات آن قرار بگیرند، می‌تواند به فال نیک گرفته شود. در خلال این جلسه موافقان این لایحه بر استدلال خود مبنی بر رونق روابط بانکی و غلبه بر تحریم‌ها از طریق همکاری با FATF اصرار داشتند. عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه با حضور در مجلس، تعامل با FATF را برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و همکاری با اروپا و نیز مبارزه با تروریسم ضروری دانست و عدم اجرای آن را خودتحریمی خواند. وی چند روز پیش از آن نیز در حمایت از اجرای خواسته‌های FATF، همکاری با این گروه را لازمه تداوم برجام بدون آمریکا دانسته بود.

برخی از نمایندگان مجلس همچون مصطفی کواکبیان، نماینده تهران نیز نگاهی مشابه به این قضیه داشتند و همکاری با FATF و تصویب لوایح مربوطه را راهی برای گشایش تعاملات بانکی و رفع موانع همکاری با بانک‌های خارجی و حتی آن را مقابله با آمریکا می‌دانستند. برخی از نمایندگان با این دیدگاه، حتی پس از مسکوت ماندن لایحه، مخالفان آن را ملامت کرده و آن‌ها را مسببان محروم ماندن ایران از گشایش‌های بانکی دانسته و عامل خودتحریمی معرفی کردند.اما بررسی تجارب گذشته در ارتباط با FATF و همچنین مواضع آمریکایی‌ها، مشخص می‌کند که واقعیت کاملاً و به‌روشنی در تناقض با چنین دیدگاهی است.

از تیرماه سال 95 که ایران تعهدات سطح بالای سیاسی به این کارگروه داد، FATF محدودیت‌ها علیه ایران را به حالت تعلیق درآورد و به ایران مهلت داد تا تعهدات خود را که ذیل برنامه «اقدام» آمده است، اجرا کند. با وجود آنکه پذیرفتن این تعهدات هم‌زمان با اجرای برجام صورت گرفت، اما عملاً گشایشی در تعاملات بانکی کشور انجام نشد؛ بنابراین اکنون‌که آمریکا از توافق خارج شده است و تحریم‌ها را شدیدتر پیگیری می‌کند، مسلماً ایجاد چنین گشایشی دور از انتظار خواهد بود. چراکه عامل اصلی مشکلات بانکی ساختار تحریم‌های ثانویه آمریکا است که ریسک همکاری با ایران را به‌خصوص پس از خروج آمریکا از برجام بالا می‌برد و بانک‌ها و شرکت‌ها به دلیل ترس از جریمه‌های ناشی از تحریم، قطع رابطه را بر همکاری با ایران ترجیح می‌دهند؛ این مسئله با عضویت ایران در کنوانسیون‌های درخواستی FATF و اجرای دستورات این کارگروه رفع شدنی نیست. بانک سرمایه‌گذاری اروپا (EIB)، بانک سوئیسی (BCP)، شرکت خودروسازی پژو و شرکت بوئینگ تنها بخشی از بانک‌ها و شرکت‌هایی هستند که اخیراً خبر کاهش یا تعلیق فعالیت‌های آن‌ها در ایران منتشر شده است.

آمریکا پس از خروج از برجام، رویکرد سخت‌گیرانه‌تری در قبال ایران در پیش‌گرفته و برای منع کشورهای مختلف از همکاری با ایران، حتی دیپلمات‌های خود را به این کشورها فرستاده است؛ در چنین شرایطی، سخنگوی وزارت خزانه‌داری آمریکا طی یک سخنرانی ضمن ابراز نارضایتی از عدم اجرای کامل دستورات FATF توسط ایران، اظهار داشت که ایران باید این تعهدات خود را شامل موارد تقنینی به اجرا درآورد. او 9 مورد از این دستورات را برشمرد که پنجمین آن الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم بود. علاوه بر این، معاون تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز صراحتا گفته بود که مداخله FATF برای فشار بیشتر بر ایران و منزوی ساختن نظام مالی ایران موردنیاز است و این کارگروه از طریق الزام ایران به اجرای تعهدات خود درزمینه پول‌شویی و تامین مالی تروریسم می‌تواند ایران را تحت‌فشار بگذارد.

این اتفاق که آمریکا با وجود رویکرد تهاجمی علیه ایران، خواستار اجرای دستورات FATF شده است، به‌روشنی ثابت می‌کند که نه‌تنها اجرای دستورات FATF مقابله با آمریکا نیست که برخلاف ادعای حامیان آن، کاملاً خواست خود آمریکا بوده و بازی در زمین آمریکا جهت فشار بیشتر و نفوذ مالی علیه ایران است.

عدم استقلال کارگروه ویژه مالی و استفاده ابزاری غرب از آن بارها با دلایل متعدد گوشزد شده و خطرات متعددی که از این طریق متوجه ایران می‌شود نیز مکرراً بیان شده است. تفاوت در تفسیرها از مصداق تروریسم نیز می‌تواند به بهانه حمایت از این گروه‌ها فشارهایی علیه کشور تحمیل کند؛ چراکه گروه‌های مقاومت از دید غرب جزء گروه‌های تروریستی و مشمول تحریم محسوب می‌شوند. همچنین تشکیل نهاد مستقل نظارتی بر مراودات مالی (FIU) در ایران هم از جهت اطلاعاتی و هم استقلال مالی برای کشور خطرآفرین است. ایجاد دوقطبی تحریمی-غیرتحریمی در کشور، اشراف اطلاعاتی غرب بر مراودات مالی نهادها و ایجاد زمینه برای دقت بیشتر غرب در اعمال تحریم‌ها از دیگر تبعات اجرای دستورات کارگروه ویژه مالی هستند.

شایان‌ذکر است که دولت طی تعهدات خود به FATF ، برنامه‌ای موسوم به «اقدام» را پذیرفته است. عضویت در کنوانسیون‌های مختلف ازجمله پالرمو که اخیراً به تصویب رسید یا الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم تنها بخشی از 41 دستور ذکرشده در برنامه اقدام هستند که دولت متعهد به اجرای آن شده است.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

همراه کارتبانک آیندهملاصدرا-دی جی ثبتطاقچه

پربحث‌های اخیر

 1. افزایش چشمگیر مصرف بنزین از سال ۹۲ + نمودار

 2. حاشیه‌های اهدای جام جهانی؛ اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد!

 3. خبر محسنی اژه‌ای از دستگیری ۵۰ بدهکار بزرگ بانکی

 4. واکنش سخنگوی قوه قضائیه به پخش مستند بیراهه: پخش این کلیپ با اجازه قاضی نبوده است

 5. محسنی اژه‌ای: افراد مرتبط با بانک مرکزی ۷ میلیون دلار ارز گرفتند/ پرونده شکایت توکلی از سیف تشکیل شده/ در مورد پخش اعترافات در مستند بیراهه از طرف قوه قضاییه دستوری داده نشده است

 6. توکلی: دستور روحانی در برخورد با متخلفان به موقع است/ دولت برای خروج از مشکلات باید تدبیر کند

 7. قاسمی: فرزندان ظریف تابعیت خارجی ندارند/ خبر اخذ ۲۵۰۰ مجوز اقامت از آمریکا دروغ محض بود

 8. رهبر انقلاب:مشکلات را با مردم در میان بگذارید/ با متخلفان در هر سطحی برخورد شود/ تصویر دولت در چشم مردم باید تصویری توانا، کارآمد و تلاشگر باشد

 9. کنایه فوتبالی عادل فردوسی پور به علی مطهری

 10. کواکبیان کابینه تغییر نکند، مجلس دست‌به‌کار می‌شود/ تخلفات واردات خودرو قابل پیشگیری بود

 11. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 12. تابلو کوچه شجریان در روستای «بیاره» پائین کشیده شد

 13. دلیل سکوت جهانگیری/ واکنش به خبر تابعیت خارجی فرزندان ظریف/پیشنهاد وزیر دولت اصلاحات برای استعفای روحانی/ پدر و پسری که میلیون دلاری ارز می‌گرفتند/ وقتی وزیر پشت دولت را خالی می کند

 14. آماده‌باش نیروهای امنیتی عراق؛ تظاهرات در چند شهر به خشونت کشیده شد

 15. سخنگوی دستگاه قضا: فرار متهم موسسه ثامن الحجج صحت ندارد/ شکایت از رئیس بانک مرکزی واصل شده است

 16. تقدیر وزیر ورزش از دست‌اندرکاران حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی

 17. تجاوز رژیم صهیونیستی به یک پایگاه نظامی در حومه حلب

 18. مشکل جدید استقلال و پرسپولیس در لیگ برتر چیست؟

 19. اکنون چه مناطقی از سوریه تحت اشغال تروریست‌ها قرار دارد؟

 20. آلمانی‌ها ترامپ را خطرناک‌تر از پوتین می‌دانند

 21. پروازهای فرودگاه نجف از سر گرفته شد

 22. هنیه: معامله قرن مُرده به دنیا آمده است

 23. پاسخ صداوسیما به حاشیه‌هایی درباره پویول و یاسی اشکی

 24. برخورد آموزش و پرورش با مدارس لاکچری

 25. واژگونی خودروی سمند جان 4 نفر را گرفت

پربحث‌های دیروز

 1. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 2. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 3. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 4. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 5. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 6. نقش ایران در دیدار تاریخی پوتین و ترامپ/ چرخش رئیس جمهور روسیه در قبال تهران به سمت واشنگتن؟

 7. جلسه مهم رهبر انقلاب با اعضای دولت 

 8. آقای «خ» کجاست؟

 9. محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند

 10. وزیر دولت اصلاحات: بهتر است دولت روحانی استعفا دهد

 11. همه جور دستگاهی برای مبارزه فساد داریم؛ سامانه‌های پیشگیری جزیره‌ای عمل می‌کنند/افرادی که ارز گرفتند و تخلف کردند قابل ترحم نیستند/دولت هیچ خط قرمزی ندارد

 12. جدول ثابت قطعی برق تهران منتشر شد + جدول

 13. با افزایش دوباره قیمت، سکه به ۲ میلیون و ۸۹۶ هزار تومان رسید + قیمت ارز

 14. تیم اقتصادی دولت باید پاسخگوی مشکلات باشد

 15. افزایش چشمگیر مصرف بنزین از سال ۹۲ + نمودار

 16. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه‌ای به رئیس‌جمهور اعلام کرد: مشکلات اقتصادی نتیجه سومدیریت است نه تحریم

 17. حاشیه‌های اهدای جام جهانی؛ اقدام جالب رئیس جمهور کرواسی و اتفاقی که همه را غافلگیر کرد!

 18. محسنی‌اژه‌ای: سلطان سکه "حمید مظلومی" است، او سال ۹۱ هم دستگیر شده بود/ دو برادری که بیست و چند میلیون ارز گرفته‌اند برای واردات کاغذ

 19. گرما ایران را در برمی گیرد / نگرانی از تامین برق ایران در چهارمین هفته تابستان

 20. فروش اقساطی قبر در بهشت زهرا

 21. خبر محسنی اژه‌ای از دستگیری ۵۰ بدهکار بزرگ بانکی

 22. واکنش سخنگوی قوه قضائیه به پخش مستند بیراهه: پخش این کلیپ با اجازه قاضی نبوده است

 23. یادداشت کیهان؛ اگر مائده دانمارکی بود!

 24. وقتی ما ایرانی ها بدنبال توسعه، بدون کار کردن هستیم

 25. محسنی اژه‌ای: افراد مرتبط با بانک مرکزی ۷ میلیون دلار ارز گرفتند/ پرونده شکایت توکلی از سیف تشکیل شده/ در مورد پخش اعترافات در مستند بیراهه از طرف قوه قضاییه دستوری داده نشده است

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. کریمی قدوسی به الف خبر داد؛ خروج سه میلیون و 500 هزار سکه از کشور

 3. یک اشتباه راهبردی در جنجال خانم مائده

 4. آیا جهانگیری به پایان خط رسیده است ؟

 5. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 6. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 7. پشت پرده تاسف‌آور اخراج ۲ دیپلمات ایرانی از هلند

 8. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 9. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 10. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 11. جزییات برخورد تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج/ ۱۳ نفر جان باختند/ ۳ روز عزای عمومی در کردستان/ سواستفاده چند آشوبگر + فیلم

 12. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 13. اقتصاد مردم بنیان و آفتی به نام افزایش نقدینگی/شاه‌کلید قفل نقدینگی چیست؟

 14. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 15. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 16. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 17. واکنش فضای مجازی به مستند پخش‌شده از رقاص‌های اینستاگرامی/ یکی بر سر «شاخ»ُ بُن می‌برید

 18. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 19. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 20. افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند + عکس

 21. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 22. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 23. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 24. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 25. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

پربحث‌های دیروز

 1. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 2. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 3. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 4. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 5. آقای «خ» کجاست؟

 6. همه جور دستگاهی برای مبارزه فساد داریم؛ سامانه‌های پیشگیری جزیره‌ای عمل می‌کنند/افرادی که ارز گرفتند و تخلف کردند قابل ترحم نیستند/دولت هیچ خط قرمزی ندارد

 7. با افزایش دوباره قیمت، سکه به ۲ میلیون و ۸۹۶ هزار تومان رسید + قیمت ارز

 8. تیم اقتصادی دولت باید پاسخگوی مشکلات باشد

 9. افزایش چشمگیر مصرف بنزین از سال ۹۲ + نمودار

 10. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه‌ای به رئیس‌جمهور اعلام کرد: مشکلات اقتصادی نتیجه سومدیریت است نه تحریم

 11. محسنی‌اژه‌ای: سلطان سکه "حمید مظلومی" است، او سال ۹۱ هم دستگیر شده بود/ دو برادری که بیست و چند میلیون ارز گرفته‌اند برای واردات کاغذ

 12. گرما ایران را در برمی گیرد / نگرانی از تامین برق ایران در چهارمین هفته تابستان

 13. خبر محسنی اژه‌ای از دستگیری ۵۰ بدهکار بزرگ بانکی

 14. توکلی: دستور روحانی در برخورد با متخلفان به موقع است/ دولت برای خروج از مشکلات باید تدبیر کند

 15. ایران چگونه می‌تواند آمریکا را با نفت به دردسر بیاندازد؟

 16. قیمت روز مسکن در تهران

 17. سخنگوی دستگاه قضا: فرار متهم موسسه ثامن الحجج صحت ندارد/ شکایت از رئیس بانک مرکزی واصل شده است

 18. بهمنی: سه نرخ رسمی ارز در کشور وجود دارد

 19. خرید و فروش کارت سوخت با قیمت ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان

 20. خرید و فروش کارت سوخت با قیمت 30 تا 50 هزار تومان

 21. واردات نفت کره‌جنوبی از ایران ۴۰ درصد کاهش یافت

 22. رئیس اتاق: تک‌نرخی شدن ارز جواب نداد/نگرانی مردم برای گرانی‌ها به حق است، اما به بازاریان ربطی ندارد

 23. انتقاد از بانک مرکزی برای پنهان‌کاری ارزی سفرهای خارجی

 24. برای خرید پژو ۴۰۵ چقدر باید هزینه کرد؟+جدول

 25. ثبت سفارش واردات کالا با ارز رسمی متوقف شد

پربحث‌های هفته

 1. کریمی قدوسی به الف خبر داد؛ خروج سه میلیون و 500 هزار سکه از کشور

 2. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 3. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 4. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 5. اقتصاد مردم بنیان و آفتی به نام افزایش نقدینگی/شاه‌کلید قفل نقدینگی چیست؟

 6. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 7. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 8. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 9. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 10. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 11. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 12. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 13. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 14. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 15. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 16. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 17. هشدار جدی؛ شبکه برق در وضعیت بحرانی قرار گرفت/ رکورد مصرف برق شکست

 18. آقای «خ» کجاست؟

 19. نوبخت: از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم

 20. مشاور آخوندی: روستایی‌ها بخاطر مسکن مهر چوپانی را رها کردند

 21. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 22. پزشکیان: باید اعلام «جنگ اقتصادی» شود

 23. معاون شریعتمداری: بساط رانت‌ها برچیده می‌شود/احتکارگران پشیمان می شوند/آرامش بازارهای کالا در هفته‌های آینده

 24. ریشه مشکلات کامیونداران کجاست؟

 25. آغاز به کار بازار ثانویه ارز از فردا

آخرین عناوین