هشدار یک اقتصاددان درباره تعطیلی تولید به دلیل دلار گران

گروه اقتصادی الف،   3970418142 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
هشدار یک اقتصاددان درباره تعطیلی تولید به دلیل دلار گران

با نرخ دلار فعلی، بسیاری از تولید کنندگان پوشاک در ایران نمی توانند با چین رقابت کنند و باید تولید را متوقف کنند. تولید کارگاهی پوشاک با صد نفر پرسنل با نرخ جدید دلار، فاقد توجیه اقتصادی است.

محمد حسین ادیب با اشاره به تبعات افزایش نرخ ارز در هفته های اخیر نسبت به تعطیلی واحدهای تولیدی کشور هشدار داده است. وی با بررسی وضعیت مالی تولیدکنندگان پوشاک که سهم بسیار بالایی در اشتغال خرد  دارند، تاکید کرد، افزایش قیمت تامین مواد اولیه ماننده پارچه هزینه تمام شده کالای نهایی را افزایش داده و این موضوع رقابت پذیری تولید کننده داخلی نسبت به رقیب خارجی به خصوص چینی را به شدت کاهش میدهد.

متن کامل تحلیل این تحلیل گر مسائل اقتصادی در ادامه قابل مشاهده می‌باشد.

  تولیدکنندگان پوشاک، اگر با دلار 8000 تومان پارچه خریداری  کنند و آن را به پوشاک تبدیل کنند قادر به فروش نیستند دلار پارچه خریداری را باید  6000 تومان محاسبه کنند تا پارچه پس از تبدیل به پوشاک قابل فروش باشد. بازار پوشاک کشش دلار بیش از 6000 تومان را ندارد.

قطعات خودرو نیز تنها با دلار 6000 تومان کشش فروش وجود دارد، وارد کننده ای که قطعات خودرو را با دلار ۸هزار تومان وارد کند با این نرخ قادر به فروش نیست.

فعالین اقتصادی که اکنون با دلار 6هزار تومان جنس خود را می فروشند در مرحله بعد وقتی خواستند آن را جایگزین کنند قادر به جایگزینی نیستند.

در عمل آنچه که دارد اتفاق می افتد در خصوصحدود 70درصد کالاهایی که منشا ارزی دارد، اختلاف بین ارزش فروش کالا و ارزش جایگزینی آن است در خصوص70 درصد کالاها با منشاءارزی، ارزش جایگزینی 25 درصد بیش از ارزش فروش است.

چرا فعالین اقتصادی بر اساس ارزش جایگزینی با زیان 25 درصدی عمل می کنند؟سه دلیل دارد:

1-تعدادی حسابداری هزینه تمام شده ندارند و دارند با زیان می فروشند اما متوجه نیستند

2-گروهی بدهی دارند و برای پرداخت بدهی و پاس شدن چک اقدام به زیر فروشی می کنند
تقریبا تعداد فعالین اقتصادی در هر بخش سه برابر ده سال قبل شده و رقابت برای فروش، حداکثری است، رقابت سنگین برای فروش و فشار هزینه جاری(پرداخت دستمزد،اجاره و ...) تعدادی را مجبور به فروش کرده تا هزینه جاری خود را پرداخت کنند و بازارفقط کشش دلار،6هزار تومان را دارد.

3-عده ای ارزان خرید دارند و بادلار ارزان تر خریده اند.

نتیجه گیری :

به نسبتی که دلار گران می‌شود قیمت کالاها گران نمی‌شود و اختلاف باید با ارتقاء سطح بهره وری جبران شود. برخی از واحدها می خواهند با بهره وری در سطحی که دلار، 3800 تومان بود به فعالیت ادامه دهند که ممکن نیست، دلار فعلی اجازه ادامه فعالیت در سطح بهره وری گذشته را نمی دهد این دسته باید بازار را ترک کنند.

با (نرخ) دلار فعلی، بسیاری از تولید کنندگان پوشاک در ایران نمی توانند با چین رقابت کنند و باید تولید را متوقف کنند تولید کارگاهی پوشاک با صد نفر پرسنل بانرخ جدید دلار، فاقد توجیه اقتصادی است.
خرید از دبی گران تر از خرید از مبادی اصلی مثل چین است، واردکننده ای که با دلارآزاد اقدام به واردات از دبی می کند قادر به فروش کالا نیست بازار اجازه نمی دهد هزینه گران خریدن از دبی در نرخ کالا منعکس شود.
با دلار بازار آزاد، کسانی که به هر دلیل گران اداره میشوند نمی توانند هزینه گران اداره شدن را به قیمت کالا اضافه کنند و از مصرف کننده دریافت کنند.

تسنیم

عناوین مرتبط

۱۸ آبان ۱۳۹۷روایت فعالان اتاق تعاون از مشکلات تولید در بخش کشاورزی
۱۵ شهریور ۱۳۹۷اقتصاد ایران دوباره اسیر رکود تورمی می‌شود؟
۳ تیر ۱۳۹۷پست اینستاگرامی مهراب قاسم خانی برای گرانی دلار  
۲۹ خرداد ۱۳۹۷انتقاد از خلع سلا‌ح ارزی
۲۷ خرداد ۱۳۹۷زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟
۲۶ خرداد ۱۳۹۷بزرگترین کارخانه تولید نِی آشامیدنی کشور تعطیل شد
۸ خرداد ۱۳۹۷وزیر اقتصاد: بن‌بستی در کار نیست
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷کولیوند: رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد درباره ارز هیچ توضیح قانع‌کننده‌ای به مردم ندادند
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ سازمان امور مالیاتی عنوان کرد: پیوند مالیات بر ارزش افزوده با رکود در حوزه تولید، فرار رو به جلو
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷سالک: 25 درصد کارخانه‌ها تعطیل شدند
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷تعطیلی واحدهای تولیدی قم و ارومیه   
۲۳ فروردین ۱۳۹۷تولید کنندگان و واردکنندگان می‌توانند با اطمینان نسبت به آرامش در بازار و نرخ ارز تصمیم گیری کنند/ نگرانی‌ نسبت به افزایش قیمت کالا‌ها برطرف شده است

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۲۵۱۴۴۱۳:۳۵:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۱۸
تازه دارن هشدار می دن ؟ عجب گیری کردیم یعنی تا به حال کسی متوجه تعطیلی تولید نبوده ؟؟
ناشناس۴۲۵۲۰۸۱۴:۲۸:۰۸ ۱۳۹۷/۴/۱۸
تولید مرد ختم انهم گرفته شده است وباعث وبانی مرگ تولید موسسات مالی که مانند قارچ سبزشدندوسودهای بالای 27درصد دادند ان هنگام تولید دق مرگ شد ومرد
ناشناس۴۲۵۲۵۹۱۵:۲۶:۴۱ ۱۳۹۷/۴/۱۸
گرانی دلار نابود کننده تولید هست شکی نیست همانطور که بدلیل بالا بردن مصنوعی دلار از 900 تومان به 3500 تومان بسیاری از تولیدکنندگان ورشکست شدند و بسیاری از کارخانه ها حتی کارخانه های پر سابقه معروف قدیمی ورشکست و بسته شدند و حالا باید منتظر بسته شدن بقیه هم باشیم چون قدرت خرید مردم بشدت کاهش می یابد و فروش تولیدکنندگان بشدت کاهش می یابد
ناشناس۴۲۵۲۹۳۱۶:۰۰:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۱۸
اقای ادیب یه لیستی از تولیدات ایران که ارزبری داره بدید ببینیم اصلا چنین چیزی وجود خارجی داره
ناشناس۴۲۵۴۴۲۱۸:۳۶:۵۶ ۱۳۹۷/۴/۱۸
کاملا پیداست که با صنعت و تولید بیگانه هستید.احتمالا شغل خدماتی یا اداری داری.
ناشناس۴۲۵۳۰۰۱۶:۰۵:۴۷ ۱۳۹۷/۴/۱۸
مهندسین سازه و عمران و..غیره. که هیچوقت علم اقتصاد را یاد نگرفته اند. با مونتاژ کردن رساله های عاریتی از دانشگاه هائیکه درس نمیدهند، امتحان تئوری جدی هم ندارند، مدرک اقتصاد گرفته اند وآمده اند وشده اند مشاور اقتصادی دولت و هی شعار داده اند که ارز را گران کنید تا مثلا صادرات بیشتر شود. در حالیکه با این کارشون تولید را بکلی متوقف کردند. بماند صادرات...که مقوله پیچیده تری است.
ناشناس۴۲۵۵۷۴۲۱:۱۶:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۱۸
با گران شدن ارز اصولاً ورود کالا خارجی گران می شود و اگر انرژی و نیروی انسانی و مواد اولیه و حمل و نقل ، و سایر تعرفه های دولتی و طمع دلالها کم باشد و از طرفی تولید کننده داخلی در بالا بردن کیفیت بکوشد تولید داخلی ارزانتر تمام می شود. این راهی است که ابتدا ژاپن و سپس کره جنوبی، چین و هند و حتی مالزی رفته اند. اما چرا در ایران جواب می دهد چون تمام تولید ایران تبدیل به دلالی شده است و عملاً پیش از این از بین رفته است.
ایرانی۴۲۵۷۵۳۰۰:۳۲:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۱۹
حرف درسته ولی کاهش ارزش ملی اگر بقیه شرایط فراهم باشه و این کاهش در طول زمان اتفاق بیافتد موثرترین نه یه شبه سه برابر
ناشناس۴۲۵۳۳۸۱۶:۴۶:۴۲ ۱۳۹۷/۴/۱۸
ولی افزایش نرخ دلار قیمت کالای تمام شده چینی را افزایش میدهد و سهم ارزش افزوده داخلی نسبت به ارزش افزوده خارجی قیمت کمتری خواهد داشت. به علاوه با افزایش قیمت دلار امکان صادرات تولید داخل از جمله پوشاک به خارج هم افزایش می یابد. پائین نگهداشتن مصنوعی و اجباری دلار باعث مرگ تولید داخل و رونق واردات و قاچاق کالاهای خارجی می شود
ناشناس۴۲۵۶۶۷۲۳:۰۹:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۱۸
اگر اینطور بود که شما نوشته اید الان که قیمت دلار در مدت 7 سال بیش از 800 درصد افزایش یافته باید بجای بسته شدن کارخانه ها و بیکاری وحشتناک فعلی کلی کارخانه و کار ایجاد می شد ! دوست عزیز با کاهش ارزش پول ملی قدرت خرید مردم کاهش می یابد و این امر باعث کاهش تولید در ابتدا و افزایش قیمت سرشکن بر ظرفیت تولید باقی مانده و در انتها به ورشکستگی تولید کننده می انجامد
ناشناس۴۲۵۴۵۵۱۸:۵۸:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۱۸
بانک مرکزی با سیاستهای غلط خود در این چند سال و عدم کنترل بازار سرمایه و ارز و طلا مسئول اصلی نابسامانی فعلی است و مسئولین این بانک قطعا باید در دادگاه صالحه جوابگو باشند . ارز 6000 یا 8000 تومانی حاصل مسئولین همین بانک است که در عوض حفظ سرمایه های ارزی آن را به آقازاده و دوستان محترمشان برای واردات ماشین های خارجی لوکس و دیگر اقلام غیرضروری اختصاص دادند و به راحتی ریشه تولید ملی را خشکاندند. اول مسببین اصلی را از راس کار بردارید و افراد توانائی به جایشان بگذارید و بعد برای دیگر مسائل فکر نمائید . ضمنا تمامی این مسئولین بانک مرکزی که در دزدیهای دوستانشان دست دارند باید محاکمه و عبرت سایرین شوند .
ناشناس۴۲۵۴۶۰۱۹:۰۱:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۱۸
وابستگی اقتصاد کشور را به دلار( ارز یک کشور خارجی) را کم کنید
ناشناس۴۲۵۵۰۹۲۰:۰۱:۲۸ ۱۳۹۷/۴/۱۸
حرف ایشون به این معنی که تولید مواد اولیه به صرفه خواهد بود چون مواد اولیه چینی شده از چی داره شکایت می کنه این آقا
ناشناس۴۲۵۶۴۵۲۲:۵۱:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۱۸
وقتی با بالارفتن ارزش دلار و سایر هزینه های زندگی قدرت خرید مصرف کننده داخلی کاهش پیدا کنه تولید نابود خواهد شد..در بازارهای خارج هم تولیدات ما قدرت رقابت ندارن.چیزی که با بالا رفتن دلار صادر شده هندوانه و خشکبار و سایر محصولات کشاورزیه که رقم چندانی نیست در عوض مصرف کننده داخلی قدرت خرید اینها رو هم از دست داده
ناشناس۴۲۵۷۵۷۰۰:۳۷:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اینم اقتصاد دانمون داداش شما اشتباه متوجه شدی مرگ تولید را پایین نگه داشتن مصنوعی دلار رقم زد ....
ناشناس۴۲۵۸۳۹۰۴:۵۲:۰۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
با سلام اگر بالا رفتن قیمت دلار منتج به افزایش تولید، صادرات و اشتغال می شد و کاهش نرخ بیکاری را رقم میزد باید از اول انقلاب تا به امروز که ارزش ریال ۱۲۰۰۰ واحدکم شده(هفت تومان به ۸۰۰۰ تومان) صادرات ما با اندیس ۱۲۰۰۰ واحد نسبت به آن زمان بیشتر و اشتغال ما به همین نسبت فزونی داشت . آیا واقعا امروز چنین است. کشور های موفق با تراز تجاری بالا در چهل سال گذشته ارزش پول کشورشان با چه اندیسی تغییر کرده است؟

پربحث‌های امروز

 1. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 2. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 3. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 4. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 5. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 6. بازار آجیل شب یلدا   

 7. مردم از فقر و تبعیض ناراحت اند، با برجام، FATF و بازی سیاسی شما کار ندارند

 8. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 9. عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد

 10. صحنه وحشتناکی که کارمند تنها در شرکت با آن مواجه شد  

 11. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

 12. دوروف  چگونه به تلگرام طلایی شما پیام فرستاد؟

 13. پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸

 14. زمان بازنشستگی «زیباکلام» از دانشگاه تهران مشخص شد

 15. خوب بد زشت سخنان ظریف

 16. یکی از نشانه‌های وقاحت در برخی مسئولان  

 17. FATF بخشی از ساختار وزارت خزانه‌داری آمریکاست

 18. سرعت رشد مسکن در آذر + جدول قیمت

 19. بلاتکلیفی جاماندگان دریافت بسته حمایتی دولت/ خانواده‌هایی که مشمول بسته حمایتی نشده‌اند، چه کنند؟

 20. همسر «مهندس بازرگان» درگذشت

 21. سفره کارگران چیده می‌شود

 22. یادداشت مطهری درباره بدعت مجمع تشخیص مصلحت نظام!

 23. کار تراشی معاون روحانی برای شرکتی که از آن سهم می‌برد + سند

 24. وزیر دفاع: بخش دفاعی کشور نگاه به بیرون ندارد/ اتخاذ تدابیر صحیح رهبری موجب شکست آمریکایی‌ها شد

 25. انتقاد کامیابی‌نیا از فهرست ۳۵ نفره کی‌روش/ هرکسی سرش به کار تیم خودش باشد بهتر است

پربحث‌های دیروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 4. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 5. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 6. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 7. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 8. مظلومی که داستان ندارد

 9. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 10. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 11. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 12. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 13. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 14. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 15. ظریف: ایران هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش خواهد داد

 16. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 17. ظریف کافه را بهم ریخت / ادعایی که زود تکذیب شد  

 18. خداوند از علما، عهد و پیمان گرفته که در برابر شکم‌بارگی ستم‌گران و گرسنگی مظلومان سکوت نکنند  

 19. داماد روحانی از معاونت وزارت صنعت عزل شد؟/ انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب از حضور حزبی ظریف/ در این مجلس کسی به فکر منافع ملی نیست

 20. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 21. راز جسد سوخته زن جوان در کوه‌های مشهد

 22. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 23. واکنش مهاجرانی به سخنان امروز رضا پهلوی!  

 24. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 25. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 8. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 9. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 10. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 11. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 12. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 13. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 14. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 15. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 16. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 17. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 18. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 19. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 20. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 21. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 22. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 23. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 24. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 25. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

پربحث‌های امروز

 1. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 2. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

 3. پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸

 4. FATF بخشی از ساختار وزارت خزانه‌داری آمریکاست

 5. سرعت رشد مسکن در آذر + جدول قیمت

 6. بلاتکلیفی جاماندگان دریافت بسته حمایتی دولت/ خانواده‌هایی که مشمول بسته حمایتی نشده‌اند، چه کنند؟

 7. سفره کارگران چیده می‌شود

 8. وزیر اقتصاد: با ثبات در بازار ارز به ثبات اقتصادی می‌رسیم/ بازار ارز در حال حرکت به سمت نرخ تعادلی است

 9. ثبت‌نام کارت سوخت المثنی تمدید شد + جزئیات

 10. قیمت دلار در کانال ۹ هزار تومان

 11. نوبخت: لایحه بودجه ۹۸ یکشنبه هفته آینده به مجلس تقدیم می‌شود

 12. پردیس چه امکاناتی دارد

 13. برای پنجمین بار برگزار می‌کند/ بامیلو مبدع حراج شب یلدا در ایران

 14. احتمال ارائه بودجه ۹۸ با دو سقف متفاوت!

 15. چه عواملی بر قیمت خودرو تاثیرگذار هستند؟

 16. تعداد یارانه‌بگیران کم نشد که هیچ، بیشتر هم شد!

 17. اتاق تعاون: فعالیت شرکت‎های تعاونی سهام عدالت ادامه دارد

 18. خبر وزیر صنعت از عرضه خودرو با ۵ درصد زیر قیمت بازار

 19. قول مشروط مدیران وزارت نیرو و توانیر برای جبران ۹ هزار مگاوات کمبود برق

 20. پرداخت هزار و 100 میلیارد تومان حقوق مازاد در طول سال به کارکنان ایران‌خودرو و سایپا

 21. ثبات نسبی قیمت خودرو/ قیمت برخی خودروهای تولید داخل+جدول

 22. آخرین قیمت مرغ و مشتقاتش در بازار

 23. نوسان دلار در دامنه ۹۹۰۰ تا 10100 تومان/ افت ۷۰ هزار تومانی قیمت سکه + جدول

 24. حذف باجه‌های عوارضی در آزادراه‌ها

 25. مطالبه مردمی؛ مبلغی ثابت به حقوق کلیه کارمندان اضافه کنید

پربحث‌های دیروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 4. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 5. جک چینی صفر کیلومتر چند می‌ارزد؟

 6. بزرگترین شرکت تولید نفت روسیه از ایران خارج می‌شود

 7. نرخ سود سپرده‌های جدید بانک‌های خصوصی به ۲۰ درصد کاهش یافت

 8. اعلام قیمت مصوب آجیل شب یلدا

 9. جزئیات یارانه آذرماه و زمان واریز

 10. کاهش ۵۷ درصدی تولید خودرو + جزئیات

 11. فیلم؛ شناسایی 17 خانه و یک بنز 2018 متعلق به سلطان سکه  

 12. کاهش قیمت برخی خودروهای تولید داخلی / دنا پلاس 107 میلیون تومان شد+جدول

 13. آخرین قیمت سکه و نرخ ارز در بازار

 14. دستور روحانی برای آغاز نوبت دوم توزیع بسته‌های حمایتی

 15. نرخ شیرینی برای شب یلدا مشخص شد + قیمت‌ها

 16. رویترز: کره جنوبی در ماه نوامبر نفتی از ایران نخرید

 17. ادعایی درباره ارتباط ایران‌خودرو با عظام + آمار

 18. آخرین مهلت کارخانه‌های لبنی برای اصلاح قیمت‌ها

 19. رئیس اتحادیه طلا و جواهر: شب یلدا تاثیری در قیمت سکه و طلا ندارد

 20. شریعتمداری: اگر نمی‌توانیم دو هیئت مدیره را هماهنگ کنیم باید برویم!

 21. ترمز افزایش قیمت یورو در نیما کشیده شد

 22. شریعتمداری وزیر تعاون: با مدیر پروازی نمی‌توان شرکتی را اداره کرد. پای تغییرات ایستاده ایم  

 23. ارز ارزان شد؛ کالا نشد!

 24. ممنوعیت جدید برای واردات برخی کالا‌ها

 25. افت قیمت سکه و ارز/ دلار ۱۰ هزار و ۱۰۰ تومان معامله شد+‌ جدول

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 4. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 5. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 6. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 7. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 8. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 9. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 10. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 11. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 12. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 13. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 14. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 15. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 16. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 17. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 18. دلار ۹ هزار تومان شد

 19. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 20. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 21. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 22. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 23. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 24. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 25. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

آخرین عناوین