سپینو-مگنت

هشدار یک اقتصاددان درباره تعطیلی تولید به دلیل دلار گران

گروه اقتصادی الف،   3970418142 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
هشدار یک اقتصاددان درباره تعطیلی تولید به دلیل دلار گران

با نرخ دلار فعلی، بسیاری از تولید کنندگان پوشاک در ایران نمی توانند با چین رقابت کنند و باید تولید را متوقف کنند. تولید کارگاهی پوشاک با صد نفر پرسنل با نرخ جدید دلار، فاقد توجیه اقتصادی است.

محمد حسین ادیب با اشاره به تبعات افزایش نرخ ارز در هفته های اخیر نسبت به تعطیلی واحدهای تولیدی کشور هشدار داده است. وی با بررسی وضعیت مالی تولیدکنندگان پوشاک که سهم بسیار بالایی در اشتغال خرد  دارند، تاکید کرد، افزایش قیمت تامین مواد اولیه ماننده پارچه هزینه تمام شده کالای نهایی را افزایش داده و این موضوع رقابت پذیری تولید کننده داخلی نسبت به رقیب خارجی به خصوص چینی را به شدت کاهش میدهد.

متن کامل تحلیل این تحلیل گر مسائل اقتصادی در ادامه قابل مشاهده می‌باشد.

  تولیدکنندگان پوشاک، اگر با دلار 8000 تومان پارچه خریداری  کنند و آن را به پوشاک تبدیل کنند قادر به فروش نیستند دلار پارچه خریداری را باید  6000 تومان محاسبه کنند تا پارچه پس از تبدیل به پوشاک قابل فروش باشد. بازار پوشاک کشش دلار بیش از 6000 تومان را ندارد.

قطعات خودرو نیز تنها با دلار 6000 تومان کشش فروش وجود دارد، وارد کننده ای که قطعات خودرو را با دلار ۸هزار تومان وارد کند با این نرخ قادر به فروش نیست.

فعالین اقتصادی که اکنون با دلار 6هزار تومان جنس خود را می فروشند در مرحله بعد وقتی خواستند آن را جایگزین کنند قادر به جایگزینی نیستند.

در عمل آنچه که دارد اتفاق می افتد در خصوصحدود 70درصد کالاهایی که منشا ارزی دارد، اختلاف بین ارزش فروش کالا و ارزش جایگزینی آن است در خصوص70 درصد کالاها با منشاءارزی، ارزش جایگزینی 25 درصد بیش از ارزش فروش است.

چرا فعالین اقتصادی بر اساس ارزش جایگزینی با زیان 25 درصدی عمل می کنند؟سه دلیل دارد:

1-تعدادی حسابداری هزینه تمام شده ندارند و دارند با زیان می فروشند اما متوجه نیستند

2-گروهی بدهی دارند و برای پرداخت بدهی و پاس شدن چک اقدام به زیر فروشی می کنند
تقریبا تعداد فعالین اقتصادی در هر بخش سه برابر ده سال قبل شده و رقابت برای فروش، حداکثری است، رقابت سنگین برای فروش و فشار هزینه جاری(پرداخت دستمزد،اجاره و ...) تعدادی را مجبور به فروش کرده تا هزینه جاری خود را پرداخت کنند و بازارفقط کشش دلار،6هزار تومان را دارد.

3-عده ای ارزان خرید دارند و بادلار ارزان تر خریده اند.

نتیجه گیری :

به نسبتی که دلار گران می‌شود قیمت کالاها گران نمی‌شود و اختلاف باید با ارتقاء سطح بهره وری جبران شود. برخی از واحدها می خواهند با بهره وری در سطحی که دلار، 3800 تومان بود به فعالیت ادامه دهند که ممکن نیست، دلار فعلی اجازه ادامه فعالیت در سطح بهره وری گذشته را نمی دهد این دسته باید بازار را ترک کنند.

با (نرخ) دلار فعلی، بسیاری از تولید کنندگان پوشاک در ایران نمی توانند با چین رقابت کنند و باید تولید را متوقف کنند تولید کارگاهی پوشاک با صد نفر پرسنل بانرخ جدید دلار، فاقد توجیه اقتصادی است.
خرید از دبی گران تر از خرید از مبادی اصلی مثل چین است، واردکننده ای که با دلارآزاد اقدام به واردات از دبی می کند قادر به فروش کالا نیست بازار اجازه نمی دهد هزینه گران خریدن از دبی در نرخ کالا منعکس شود.
با دلار بازار آزاد، کسانی که به هر دلیل گران اداره میشوند نمی توانند هزینه گران اداره شدن را به قیمت کالا اضافه کنند و از مصرف کننده دریافت کنند.

تسنیم

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳ تیر ۱۳۹۷پست اینستاگرامی مهراب قاسم خانی برای گرانی دلار  
۲۹ خرداد ۱۳۹۷انتقاد از خلع سلا‌ح ارزی
۲۷ خرداد ۱۳۹۷زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟
۲۶ خرداد ۱۳۹۷بزرگترین کارخانه تولید نِی آشامیدنی کشور تعطیل شد
۸ خرداد ۱۳۹۷وزیر اقتصاد: بن‌بستی در کار نیست
۲۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷کولیوند: رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد درباره ارز هیچ توضیح قانع‌کننده‌ای به مردم ندادند
۱۸ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ سازمان امور مالیاتی عنوان کرد: پیوند مالیات بر ارزش افزوده با رکود در حوزه تولید، فرار رو به جلو
۱۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷سالک: 25 درصد کارخانه‌ها تعطیل شدند
۱۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷تعطیلی واحدهای تولیدی قم و ارومیه   
۲۳ فروردین ۱۳۹۷تولید کنندگان و واردکنندگان می‌توانند با اطمینان نسبت به آرامش در بازار و نرخ ارز تصمیم گیری کنند/ نگرانی‌ نسبت به افزایش قیمت کالا‌ها برطرف شده است
۱۹ فروردین ۱۳۹۷اولین سوال از رئیس جمهور در سال ۹۷ کلید خورد
۱۷ فروردین ۱۳۹۷مشاور روحانی: گران شدن دلار کار خوبی بود/در تولید خودرو شلخته هستیم

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۲۵۱۴۴۱۳:۳۵:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۱۸
تازه دارن هشدار می دن ؟ عجب گیری کردیم یعنی تا به حال کسی متوجه تعطیلی تولید نبوده ؟؟
ناشناس۴۲۵۲۰۸۱۴:۲۸:۰۸ ۱۳۹۷/۴/۱۸
تولید مرد ختم انهم گرفته شده است وباعث وبانی مرگ تولید موسسات مالی که مانند قارچ سبزشدندوسودهای بالای 27درصد دادند ان هنگام تولید دق مرگ شد ومرد
ناشناس۴۲۵۲۵۹۱۵:۲۶:۴۱ ۱۳۹۷/۴/۱۸
گرانی دلار نابود کننده تولید هست شکی نیست همانطور که بدلیل بالا بردن مصنوعی دلار از 900 تومان به 3500 تومان بسیاری از تولیدکنندگان ورشکست شدند و بسیاری از کارخانه ها حتی کارخانه های پر سابقه معروف قدیمی ورشکست و بسته شدند و حالا باید منتظر بسته شدن بقیه هم باشیم چون قدرت خرید مردم بشدت کاهش می یابد و فروش تولیدکنندگان بشدت کاهش می یابد
ناشناس۴۲۵۲۹۳۱۶:۰۰:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۱۸
اقای ادیب یه لیستی از تولیدات ایران که ارزبری داره بدید ببینیم اصلا چنین چیزی وجود خارجی داره
ناشناس۴۲۵۴۴۲۱۸:۳۶:۵۶ ۱۳۹۷/۴/۱۸
کاملا پیداست که با صنعت و تولید بیگانه هستید.احتمالا شغل خدماتی یا اداری داری.
ناشناس۴۲۵۳۰۰۱۶:۰۵:۴۷ ۱۳۹۷/۴/۱۸
مهندسین سازه و عمران و..غیره. که هیچوقت علم اقتصاد را یاد نگرفته اند. با مونتاژ کردن رساله های عاریتی از دانشگاه هائیکه درس نمیدهند، امتحان تئوری جدی هم ندارند، مدرک اقتصاد گرفته اند وآمده اند وشده اند مشاور اقتصادی دولت و هی شعار داده اند که ارز را گران کنید تا مثلا صادرات بیشتر شود. در حالیکه با این کارشون تولید را بکلی متوقف کردند. بماند صادرات...که مقوله پیچیده تری است.
ناشناس۴۲۵۵۷۴۲۱:۱۶:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۱۸
با گران شدن ارز اصولاً ورود کالا خارجی گران می شود و اگر انرژی و نیروی انسانی و مواد اولیه و حمل و نقل ، و سایر تعرفه های دولتی و طمع دلالها کم باشد و از طرفی تولید کننده داخلی در بالا بردن کیفیت بکوشد تولید داخلی ارزانتر تمام می شود. این راهی است که ابتدا ژاپن و سپس کره جنوبی، چین و هند و حتی مالزی رفته اند. اما چرا در ایران جواب می دهد چون تمام تولید ایران تبدیل به دلالی شده است و عملاً پیش از این از بین رفته است.
ایرانی۴۲۵۷۵۳۰۰:۳۲:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۱۹
حرف درسته ولی کاهش ارزش ملی اگر بقیه شرایط فراهم باشه و این کاهش در طول زمان اتفاق بیافتد موثرترین نه یه شبه سه برابر
ناشناس۴۲۵۳۳۸۱۶:۴۶:۴۲ ۱۳۹۷/۴/۱۸
ولی افزایش نرخ دلار قیمت کالای تمام شده چینی را افزایش میدهد و سهم ارزش افزوده داخلی نسبت به ارزش افزوده خارجی قیمت کمتری خواهد داشت. به علاوه با افزایش قیمت دلار امکان صادرات تولید داخل از جمله پوشاک به خارج هم افزایش می یابد. پائین نگهداشتن مصنوعی و اجباری دلار باعث مرگ تولید داخل و رونق واردات و قاچاق کالاهای خارجی می شود
ناشناس۴۲۵۶۶۷۲۳:۰۹:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۱۸
اگر اینطور بود که شما نوشته اید الان که قیمت دلار در مدت 7 سال بیش از 800 درصد افزایش یافته باید بجای بسته شدن کارخانه ها و بیکاری وحشتناک فعلی کلی کارخانه و کار ایجاد می شد ! دوست عزیز با کاهش ارزش پول ملی قدرت خرید مردم کاهش می یابد و این امر باعث کاهش تولید در ابتدا و افزایش قیمت سرشکن بر ظرفیت تولید باقی مانده و در انتها به ورشکستگی تولید کننده می انجامد
ناشناس۴۲۵۴۵۵۱۸:۵۸:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۱۸
بانک مرکزی با سیاستهای غلط خود در این چند سال و عدم کنترل بازار سرمایه و ارز و طلا مسئول اصلی نابسامانی فعلی است و مسئولین این بانک قطعا باید در دادگاه صالحه جوابگو باشند . ارز 6000 یا 8000 تومانی حاصل مسئولین همین بانک است که در عوض حفظ سرمایه های ارزی آن را به آقازاده و دوستان محترمشان برای واردات ماشین های خارجی لوکس و دیگر اقلام غیرضروری اختصاص دادند و به راحتی ریشه تولید ملی را خشکاندند. اول مسببین اصلی را از راس کار بردارید و افراد توانائی به جایشان بگذارید و بعد برای دیگر مسائل فکر نمائید . ضمنا تمامی این مسئولین بانک مرکزی که در دزدیهای دوستانشان دست دارند باید محاکمه و عبرت سایرین شوند .
ناشناس۴۲۵۴۶۰۱۹:۰۱:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۱۸
وابستگی اقتصاد کشور را به دلار( ارز یک کشور خارجی) را کم کنید
ناشناس۴۲۵۵۰۹۲۰:۰۱:۲۸ ۱۳۹۷/۴/۱۸
حرف ایشون به این معنی که تولید مواد اولیه به صرفه خواهد بود چون مواد اولیه چینی شده از چی داره شکایت می کنه این آقا
ناشناس۴۲۵۶۴۵۲۲:۵۱:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۱۸
وقتی با بالارفتن ارزش دلار و سایر هزینه های زندگی قدرت خرید مصرف کننده داخلی کاهش پیدا کنه تولید نابود خواهد شد..در بازارهای خارج هم تولیدات ما قدرت رقابت ندارن.چیزی که با بالا رفتن دلار صادر شده هندوانه و خشکبار و سایر محصولات کشاورزیه که رقم چندانی نیست در عوض مصرف کننده داخلی قدرت خرید اینها رو هم از دست داده
ناشناس۴۲۵۷۵۷۰۰:۳۷:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۱۹
اینم اقتصاد دانمون داداش شما اشتباه متوجه شدی مرگ تولید را پایین نگه داشتن مصنوعی دلار رقم زد ....
ناشناس۴۲۵۸۳۹۰۴:۵۲:۰۳ ۱۳۹۷/۴/۱۹
با سلام اگر بالا رفتن قیمت دلار منتج به افزایش تولید، صادرات و اشتغال می شد و کاهش نرخ بیکاری را رقم میزد باید از اول انقلاب تا به امروز که ارزش ریال ۱۲۰۰۰ واحدکم شده(هفت تومان به ۸۰۰۰ تومان) صادرات ما با اندیس ۱۲۰۰۰ واحد نسبت به آن زمان بیشتر و اشتغال ما به همین نسبت فزونی داشت . آیا واقعا امروز چنین است. کشور های موفق با تراز تجاری بالا در چهل سال گذشته ارزش پول کشورشان با چه اندیسی تغییر کرده است؟

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 3. فتاح: باید تعریف جدیدی درباره «خط فقر» داشته باشیم

 4. خاتمی: فساد، خوره هر نظامی است/ با آمریکا تا زمانی که آدم نشود ارتباطی نخواهیم داشت

 5. صنعت برق کشور و چند نکته

 6. ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم

 7. غلامی: در حال حاضر تاریخ مشخصی برای بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه شهید بهشتی تعیین نشده است

 8. بیانیه ۴ پیام‌رسان ایرانی سروش، گپ، ایتا و بیسفون/ادامه فعالیت هاتگرام و طلاگرام تعیین تکلیف شود

 9. برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد

 10. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 11. چه کشورهایی از تحریم نفتی ایران سود خواهند برد؟

 12. حکم حبس رئیس جمهور سابق کره جنوبی به 32 سال افزایش یافت

 13. صدیقی:ملت ایران برای پیروزشدن در جنگ اقتصادی اسیر تبلیغات شرق و غرب نشوند

 14. عرضه دارویی برای درمان قطعی صرع با استفاده از 3 گیاه/ تولید انبوه در سال آینده

 15. جزییات برنامه ۵ میلیون دلاری کی‌روش برای آماده‌سازی تا جام ملت‌ها

 16. انگلیس هم کم‎آب شد/ شستن خودرو با شلنگ ۱۰۰۰ پوند جریمه دارد

 17. علم‌الهدی: مفسد اقتصادی ستون پنجم دشمن است/30 میلیون دلار به فردی داده شده تا میوه خارجی وارد شود

 18. قاضی عسکر: نمی‌توان با یک مشکل در روابط سیاسی حج را تعطیل کرد/ برکات حج، حتی برای آن‌ها که حاجی نمی‌شوند

 19. رئیس فدراسیون فوتبال الجزایر: با کی‌روش تماسی نداشتم

 20. وزارت بهداشت: آبلیموگیری دستی باید در حضور مشتری انجام شود

 21. متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟

 22. نه‌ وزارت‌بهداشت به شفافیت/ واردات 18 میلیون یورویی خودرو؛ دانستن حق مردم نیست!

 23. آیت‌الله مکارم‌شیرازی:جلوی گرانی لجام گسیخته گرفته شود/ شرایط حساس فعلی وقت تسویه حساب نیست

 24. دختری که ملکه جوشکاری نام گرفت   

 25. سنای آمریکا به اتفاق آرا پیشنهاد «باورنکردنی» پوتین به ترامپ را رد کرد

پربحث‌های دیروز

 1. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 2. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 3. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 4. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

 5. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 6. شکایت مهران مدیری از دو رسانه برای شایعه دریافت هدیه میلیاردی

 7. چرا برخی بر توهم عقب نشینی ایران از سوریه دامن می­ زنند؟

 8. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 9. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 10. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 11. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 12. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 13. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 14. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 15. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 16. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 17. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 18. حادثه ناگوار برای بهاره رهنما +عکس

 19. جزئیات جدید از تجاوز به نوآموز ورزشی نوجوان شیرازی

 20. مثال رهبرانقلاب از فوتبال اسپانیا و ایران برای اعضای دولت: گل خوردیم اما همه تیم ما را تایید کردند

 21. کروات‌ها پاداش 21 میلیون پوندی را به کودکان بی‌بضاعت اهدا کردند

 22. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 23. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

 24. تفاوت تیم ملی ایران با کرواسی در چه بود

 25. واکنش روحانی به تماس‌های ترامپ!  

پربحث‌های هفته

 1. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 4. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 5. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 6. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 7. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 8. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 9. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 10. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 11. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 12. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 13. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 14. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 15. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 16. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 17. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 18. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 19. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 20. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 21. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 22. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 23. انحصار، آفت بازار وکالت

 24. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 25. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

پربحث‌های امروز

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. صنعت برق کشور و چند نکته

 3. ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم

 4. برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد

 5. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 6. چه کشورهایی از تحریم نفتی ایران سود خواهند برد؟

 7. انگلیس هم کم‎آب شد/ شستن خودرو با شلنگ ۱۰۰۰ پوند جریمه دارد

 8. 5 استان کشور در خط بحران آب هستند

 9. چین: پکن، تجارت و همکاری با ایران را ادامه می‌دهد

 10. پیمان‌های پولی؛ ازحرف تاعمل/ ضرورت عملی‌شدن سوآپ ارزی ایران وروسیه

 11. صادرات برق تا پایان شهریور صفر است/قطعی برق بر اساس جدول اعلام شده

 12. معاون وزیر صنعت مطرح کرد: پیش‌بینی رشد ۳۰ درصدی مواد غیرنفتی برای سال ۹۷

 13. ربیعی مطرح کرد: اقدامات دولت برای افزایش تاب آوری در مقابل تحریم‌ها

 14. معاون کرباسیان اعلام کرد: دولت در حال تدوین طرح بسته‌های امنیت غذایی با توجه تحریم‌‌ها است

 15. تولید ۴ سواری متوقف شد

 16. مافیای گندم نداریم

 17. ثروتی: حل معضل مسکن در اولویت است یا کاسبی بانک‌ها؟

 18. حضور احمد توکلی در برنامه "این ج ا" شبکه چهار

 19. ۲۵ هزار گوشی مسافری متخلف قطع و وصل شد/ لزوم رسیدگی به تخلف گیرندگان ارز دولتی

 20. ازبکستان به افغانستان 153 میلیون دلار برق صادر می کند

 21. شریعتمداری: ظرفیت ۱۱۰ میلیون تن تولید فولاد در دست ایجاد و بهره‌برداری است

 22. شافعی تاکید کرد: پرهیز از وصله کردن مشکلات اقتصادی

 23. ۴۸.۵ درصد پول گندم‌کاران پرداخت شد/ کاهش ۱۴ درصدی خرید گندم

 24. اجرای یک طرح،بدون برنامه/محدودیت کشت برنج کشاورزان را سرگردان کرد

 25. کره‌ای‌ها برای معافیت خرید نفت ایران به آمریکا رفتند

پربحث‌های دیروز

 1. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 2. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 3. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 4. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 5. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 6. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 7. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 8. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 9. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 10. قیمت سکه ۴۸۰ هزار تومان حباب دارد

 11. جزئیات پیشنهاد تعطیلی یک ماهه دانشگاه‌ها

 12. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 13. ارز دولتی پرواز تهران-استانبول را لغو کرد!

 14. شینهوا: تحریم نفت ایران دنیا را شوکه می کند

 15. ربیعی: عملکرد ترامپ به مثابه فرصت‌های بزرگ برای ایران است

 16. استاد دانشگاه تهران: در 12 بسته اجرایی نوبخت موضوع خاصی مطرح نشده

 17. ارائه تسهیلات کم‌بهره به فعالان عرصه تولید در بخش روستایی

 18. پزشکیان: پیگیر رفع مشکل ارزی تولیدکنندگان هستیم

 19. وزیر صنعت: ورود ۱۳۳۹ قلم کالا به کشور ممنوع شد

 20. نامه نگاری برخی بانک‌ها با شعب برای ارز مسافرتی

 21. وعده وزیر جهاد درباره متعادل‌سازی قیمت مرغ و شیر

 22. اضافه کار روز تعطیل چقدر است؟

 23. توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای پایانی تیر

 24. کاهش قیمت نفت در بازار‌های جهانی

 25. وضعیت هشدار در اقتصاد آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 2. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 3. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 4. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 5. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 6. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 7. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 8. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 9. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 10. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 11. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 12. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 13. شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد/ در پرواز شماره 810 چه گذشت؟

 14. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 15. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 16. توکلی: هر ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد/ صاحبان قدرت باید از چوب قانون بترسند

 17. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 18. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 19. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 20. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 21. آقای «خ» کجاست؟

 22. نوبخت: از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم

 23. مشاور آخوندی: روستایی‌ها بخاطر مسکن مهر چوپانی را رها کردند

 24. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 25. معاون شریعتمداری: بساط رانت‌ها برچیده می‌شود/احتکارگران پشیمان می شوند/آرامش بازارهای کالا در هفته‌های آینده

آخرین عناوین