سپینو-مگنت

اقتصاد مردم بنیان و آفتی به نام افزایش نقدینگی/شاه‌کلید قفل نقدینگی چیست؟

عزت‌الله یوسفیان ملا،   3970418030 ۴۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
اقتصاد مردم بنیان و آفتی به نام افزایش نقدینگی/شاه‌کلید قفل نقدینگی چیست؟

برای شکوفایی اقتصاد، نه یک عامل، بلکه مجموعه‌ای از عوامل دخیل هستند و اگر بخواهیم با فرافکنی همه مشکلات در این حوزه را به گردن یک فاکتور مثل تحریم‌ها بیندازیم، نه‌تنها مرتکب اقدامی ناصواب شده‌ایم بلکه اگر تصمیمی برای رفع آن داشته باشیم، ازآنجاکه تنها روی یک عامل متمرکزشده و از عوامل دیگر غفلت کرده‌ایم، همچنان مشکل باقی خواهد ماند. یکی از آفت‌های فعلی اقتصاد کشور که اگر بیش از تحریم‌ها مخرب نباشد، قطعاً تبعات منفی‌اش کمتر از آن نیست، افزایش نقدینگی است، چراکه کاهش علی‌الدوام تولید و  سیر صعودی نقدینگی، نشانه‌ای از شیوع بیماری رباخواری و نزول فرهنگ کار و تلاش به شمار می‌آید که در آموزه‌های اسلامی به‌شدت از آن نهی شده است.

افراد و اشخاص در چنین فضایی به این سمت می‌روند که برای فرار از ریسک فعالیت‌های تولیدی، سود قطعی و مطمئن را هدف قرار داده و فقط با این شاخص، پول و سرمایه خود را به بازار بیاورند. برآیند این نگاه به‌عنوان نمونه می‌شود خروج انبوهی از سرمایه‌ها از بانک‌ها به علت کاهش نرخ سود بانکی یا ورود 20 هزار میلیارد تومان پرداخت‌شده به مالباختگان موسسات مالی – اعتباری به انواع و اقسام بازارهایی که عرق جبین و تلاش و فکر در آن‌ها جایی ندارند و تنها بالا رفتن اعداد و ارقام سود حاصل از نوسانات هیجانی بازار در آن تعیین‌کننده است. 

به حکایت آمار و ارقام رسمی، پیش از کاهش نرخ سود بانکی، میزان نقدینگی 450 هزار میلیارد تومان بود، درحالی‌که در حال حاضر این مقدار به مرز 1500هزار میلیارد تومان نزدیک شده، چرا ؟ چون استدلال برخی این بود که با کاستن از میزان سود بانکی، زمینه برای ورود سرمایه‌ها به سایر حوزه‌های اقتصادی فراهم می‌شود، درحالی‌که پول و سرمایه‌های سرگردان وارد یک فضای کاملاً نامشخص و بدون برنامه‌ریزی برای تولید شدند و از این منظر که ساز و کار حساب‌شده‌ای برای اطمینان خاطر مردم در این بخش ایجاد نشده بود، نرخ تورم نیز نقدینگی‌های بی‌هدف را افزایش داد. 

کاهش سود بانکی سیاست بسیار مستحسن و پسندیده‌ای است، چراکه کاهش سود وام‌گیرنده، کم شدن سود وام دریافتی از سوی تولیدکننده و درنهایت کاهش قیمت تمام‌شده کالا و بالا رفتن ارزش تولید را به دنبال دارد ولی آنچه در عمل اتفاق افتاد، تک‌بعدی بود؛ به این مفهوم که فقط سود بانکی سپرده‌گذار افول کرد ولی سود دریافتی از وام‌گیرندگان حاضر در تولید، به همان روال گذشته بالا ماند که بلای افزایش نقدینگی در بازار را به وجود آورد. به‌عبارت‌دیگر، سیاست کاهش سود بانکی که چاره‌ای جز اجرای آن در راستای تقویت تولید نیست، به دلیل یک‌جانبه‌گرایی و عدم ارزیابی همه زوایای آن، بجای آنکه سرمایه‌ها را به سمت بازار بورس و بخش صنعت و کشاورزی که نیازمند تزریق سرمایه است هدایت کند، راه ورود نقدینگی به حوزه‌هایی که کسب سود از آن‌ها سهل‌الوصول است را باز کرد و اکنون به‌مثابه یک لشکر شیطانی، به هر نقطه‌ای که قصد حمله به آنجا داشته باشد، یورش برده و آنجا را تار و مار می‌کند.

یک روز زرق‌وبرق سکه، صاحبان نقدینگی‌ها را می‌فریبد و قیمت آن را از یک‌میلیون تومان به حدود سه میلیون تومان می‌رساند؛ روز دیگر، بازار دلار جذابیت پیدا می‌کند و با جنون خرید ارز، ارزش پول ملی را کاهش می‌دهند و وقتی از خرید سکه و ارز عاجز می‌شوند، به سمت بازار بورس می‌روند که چون این سرمایه‌گذاری از سر استیصال و ناچاری بوده و واقعی نیست، سرانجامی جز شکست نخواهد داشت، زیرا عرضه و تقاضا به یک اندازه رشد نکرده‌اند و حباب بازار بورس هم با این اوصاف، به وخامت اوضاع نقدینگی خواهد افزود. اگر بخواهیم از راه غیراصولی این شرایط را مدیریت کنیم، باید به‌اندازه نقدینگی موجود، دلار و سکه به بازارها تزریق کنیم که ابداً چنین امکانی نه برای ایران اسلامی، بلکه حتی برای کشورهای متمول هم متصور نیست که برابر نقدینگی، دلار و سکه به مردم عرضه کند. 

تا زمانی که ریالی نقدینگی اضافی در کشور وجود داشته باشد، حرص و طمع عده‌ای برای کسب درآمد سهل‌الوصول ادامه خواهد داشت و با این حساب، به‌جای زدن چوب حراج به ذخایر و منابع کشور، باید به دنبال ایجاد ساختارهایی برای کنترل نقدینگی و هدایت آن‌ها به سمت تولید باشیم که خوشبختانه در سیاست‌های بالادستی، چنین ساختارهایی پیش‌بینی‌شده است.

یکی از مهم‌ترین راه‌های خلاصی از نقدینگی‌های سرگردان، عبارت است از مشارکت دادن مردم در تولید و نشان دادن آورده حضور آنان در فعالیت‌های تولیدی، آن‌چنان‌که در همه اقتصادهای مترقی جهان، همین قاعده دیده می‌شود و شراکت مردم، سکه اقتصاد دولتی را از رونق انداخته است.

بازار اقتصاد دستوری مدت‌هاست که در دنیا کساد شده و اگر بنا بود که چنین رویه‌ای توفیق داشته باشد، باید اتحاد جماهیر شوروی به اوج شکوفایی می‌رسید که چنین نشد. بنابراین، «اقتصاد مردم بنیان»  که در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید شده است، راه خروج از سیلاب نقدینگی‌هایی است که متاسفانه بازار سکه، ارز، خودرو، مسکن و ... را دستخوش آسیب‌های جدی کرده است.

در بند سوم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به نکته‌ای اشاره‌شده که می‌توان از آن به‌عنوان «شاه‌کلید» قفل نقدینگی یادکرد، چراکه وجه «رقابت‌پذیری» و تقویت آن را پررنگ کرده است. ایجاد تمایل و اشتها در مردم برای واردکردن سرمایه‌هایشان به بازار، اساساً زمانی محقق می‌شود که مردم مطمئن شوند با رعایت اصول و قوانین تجارت و تضمین سلامت شرایط رقابت، می‌توانند به‌اندازه سعی و تلاش و سرمایه‌ای که به میدان می‌آورند، پیشرفت داشته باشند و همه مناطق کشور – از پایتخت گرفته تا نقاط محروم و دوردست – در یک سیکل سالم از فرصت‌های یکسان برخوردار شوند. 

در این بند، بر «محور قرار دادن رشد بهره‌وری در اقتصاد با تقویت عوامل تولید، توانمندسازی نیروی کار، تقویت رقابت‌پذیری اقتصاد، ایجاد بستر رقابت بین مناطق و استان‌ها و بکارگیری ظرفیت و قابلیت‌های متنوع در جغرافیای مزیت‌های مناطق کشور» تاکید شده و به‌این‌ترتیب، چنانچه اولاً وظیفه نظارت به دستگاه‌های مسئول سپرده شود و برابر با اصل 44 قانون اساسی، فرصت مناسب برای نقش‌آفرینی مردم و همه فعالان اقتصادی در این جهاد مقدس فراهم آورده شود و ثانیاً میدان رقابت به‌اندازه کافی، فراخ و گسترده باشد، درنتیجه مردم مشاهده می‌کنند که اگر بجای سپردن پول و پس‌انداز خود در مشاغل و فعالیت‌های غیر تولیدی، سرمایه خود را به عرصه تولید بیاورند، زمینه آن‌قدر مهیاست که مثلاً فعالیت در مناطق سرسبز و بارانی به‌اندازه سرمایه‌گذاری در مناطق کویری به دلیل بکارگیری مزیت‌های اقتصادی در مناطق مختلف کشور، سودآور و پربازده است. 

نکته آخر اینکه آنچه به آن اشاره شد، تنها گوشه‌ای از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های کشور برای جذب نقدینگی است و چنانچه عزمی برای رفع این معضل باشد – که هست – راه‌های فراوان دیگری برای برون‌رفت از بحران فعلی و ترسیم آینده‌ای امیدبخش وجود دارند که اقدام و عمل انقلابی دست‌اندرکاران ذی‌ربط را می‌طلبد.

منبع: روزنامه حمایت

 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۹ تیر ۱۳۹۷ربیعی مطرح کرد: اقدامات دولت برای افزایش تاب آوری در مقابل تحریم‌ها
۲۹ تیر ۱۳۹۷برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد
۲۹ تیر ۱۳۹۷شافعی تاکید کرد: پرهیز از وصله کردن مشکلات اقتصادی
۲۹ تیر ۱۳۹۷پیشنهادات هاشمی برای گذر از شرایط اقتصادی امروز
۲۹ تیر ۱۳۹۷ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم
۲۸ تیر ۱۳۹۷اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟
۲۷ تیر ۱۳۹۷پورابراهیمی: افزایش 300درصدی نقدینگی به تحریم‌ ارتباطی ندارد/ دولت اختیارات لازم برای جنگ اقتصادی را دارد
۲۵ تیر ۱۳۹۷نوبخت اعلام کرد؛ برنامه‌ریزی برای ممانعت از توقف فعالیت بنادر در شرایط تحریم
۲۵ تیر ۱۳۹۷۶ گام برای رونق تولید و رهایی از مصائب اقتصاد نفتی و رهایی از تحریم‌ها
۲۴ تیر ۱۳۹۷محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند
۲۴ تیر ۱۳۹۷همه جور دستگاهی برای مبارزه فساد داریم؛ سامانه‌های پیشگیری جزیره‌ای عمل می‌کنند/افرادی که ارز گرفتند و تخلف کردند قابل ترحم نیستند/دولت هیچ خط قرمزی ندارد
۲۳ تیر ۱۳۹۷فرهنگی: مشکل برق و بازار سکه از نمونه‌های ناکارآمدی مدیران است نه تحریم/دولت پای کار نیست

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۲۴۷۸۵۰۸:۵۴:۲۹ ۱۳۹۷/۴/۱۸
یکی از مسله های مهم معوقات کلان بانکی می باشد که اگر این معوقات وصول شود و در چرخه تولید و به تبع ان اشتغال قرار گیرد بسیاری از معضلات حل می شود و پول های سرگردان در دست زیاده خواهان که هر بار با ان بازاری را بهم می ریزنند از دست انها گرفته میشود قوه قضاییه به صورت قهریه باید از بانک ها بخواهد که معوقات خودرا وصول کنند نه اینکه به دلایلی که اکثرشان ..بوده از این کار خودداری کنند
کارشناس۴۲۵۳۱۴۱۶:۲۳:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۱۸
یکی از علل افزایش نقدینگی همین یارانه های نقدی که در مجموع بسیار زیاد است ولی به صورت فردی هیچ هنری ندارد ..
ناشناس۴۲۵۶۴۸۲۲:۵۳:۱۷ ۱۳۹۷/۴/۱۸
نقدیندگی دست حضرات با حقوق و پاداش های نجومی هست نقدینگی دست حضراتی که وام های کلان بدون بازگشت به بانکها می گیرند هست نقدینگی دست وابستگان آقایانی که دلار 4200 تومانی می گیرند سکه طلا کیلویی می خرند و توسط آقایان وابستگان ارز 4200 تومان میگیرند و اسامی اعلام نمی شود چون آخر سر نخ به خود مقامات خواهد رسید !
ناشناس۴۲۵۷۲۶۰۰:۰۶:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۱۹
لطفا اگر یه چیزی همین طوری توی یه محله زنجیره ای توجیه گر خوندین رو تکرار نکنین (تا حالا فکر کنم بیش از ده باره این کامتن رو توی خبرگزاری های مختلف خوندم). اول به عنوان یه راهکار بگم که اگر این رقم برای خرید کالاهای داخلی مصرف بشه نه تنها اشتهای بازار برای ایجاد نقدینگی بیشتر کم می شه بلکه به تولید هم کمک می کنه ، و اما بریم سر ادعای اصلی : در نظر داشته باشین مجموع مخارج یه خانواده متوسط جوری هست که تا حد زیادی از یارانه توزیع شده دولت برای انواع کالاهای مربوطه به اون مخصوصا در حوزه انرژی و ... به خود دولت برمی گرده و اگر دولت انضباط مالی داشته باشه در واقع پول یارانه رو باید در این چرخه بازتوزیع کنه که به این شکل یارانه ها فقط در یک چرخه پولی خواهند بود و باعث افزایش نقدینگی نمیشه ، پس اگر این مورد باعث باعث افزایش نقدینگی بشه مقصر اصلی اش متولی اون یعنی دولت هست. از طرف دیگه دولت داره درآمد بسیاری رو از فاصله شکاف بین یارانه نقدی و سوبسید های قدیم که روی این کالاها می آمده کسب می کنه و فقط اختلاف درآمدش از بنزین کفاف تمام یارانه همه رو توی تمام سال میده و و اگر باز هم به جای افزایش هزینه های سرسام آور و چند برابری شد این دولت انضباط مالی وجود داشت و این پول جمع آوری شده از مردم بجای ریخت و پاش و حقوق های نجومی در کانال تولید و صرفه جویی قرار می گرفت نه تنها مهار کننده رشد نقدینگی بود که باعث کاهش اون هم می شد ، این یه کامنت کوتاه از شرح این موضوع هست و الا می شد توضیحات بسیار مفصل دیگه گفته بشه که اگر دولت ها (چه دولت بهار و چه دولت راستگویان)درست عمل می کردن چقدر می تونه این موضوع مفید فایده هم باشه حیف که به شدت هر دو با ندانم کاری و البته سودای چنین درامد زیادی موضوع رو به شدت خراب کردن.
ناشناس۴۲۵۳۲۱۱۶:۳۰:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۱۸
از علل ایجاد نقدینگی کاذب این است که بانک ها سود های زیادی به سپرده گذاران داده شده و اینطور گمان میرود که این سود ها اگر زمین و ساختمان های بانک ها فروش نرود سود های پرداختی در واقع از اصل سود مردم بوده است لذا یکی از موارد افزایش نقدینگی خلق پول کاذب از محل سودهای بالا و نجومی بدون پشتوانه بوده است
امیری۴۲۵۳۶۷۱۷:۱۷:۵۲ ۱۳۹۷/۴/۱۸
این مطلب نادرستی است.بیشترین معوقات،یا همان بدهی های بانکی،مربوط به صاحبان کارخانه ها است که چندسالی است یا توان پرداخت ندارند و یا از پرداخت ان طفره میروند.
ناشناس۴۲۴۷۸۶۰۸:۵۶:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۱۸
بالا بردن ارزش ریال و به علت نداشتن تولید تزریق ارز و طلا تا جمع اوری نقدینگی و نابود کردن ان و سیستم بانکی با بهره متعادل زیر 5 درصد بهره و جمع کردن بانک های اضافی
ناشناس۴۲۴۷۹۰۰۸:۵۹:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۱۸
یکی از بانک های بزرگ کشور که زیان سنگینی هم دارد مدیرانش در چند سال گذشته همه ساله معادل 6 ماه حقوق پاداش در هر سال گرفته و یک پاداش ویژه دیگر هم از مجمع و وامدهای بالای 400 میلیون با سود 2 درصد و انواع دریافتی ها و پاداشدهای دیکر که الان مجالش نیست ایا با این نگاه مدیران بانک ..امیدی به شکوفایی اقتصاد هست
ناشناس۴۲۴۷۹۲۰۸:۵۹:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۱۸
ما هیچی مون به دنیا شبیه نیست که اقتصادمون شبیه باشه.... بیخیال ..
ناشناس۴۲۴۷۹۵۰۹:۰۲:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۱۸
یکی از کارهایی که در حد اقل 20 سال گذشته در بانک ها صورت گرفته این است که بانک ها با دادن وام مجدد به بدهکاران کلان بانکی بدهی انها را به شکل صوری تسویه و از محل ان سود ظاهری و موهوم ساخته اند ولی عملا این سود ها به صورت نقدی بین سهامداران و پاداش های سنگین به مدیران پرداخت شده اینها نقدینگی کاذب و بی پایه است لطفا برای پایلوت بانک .. را و پاداش های از محل زیان و سود های موهوم را مورد بررسی قرار دهید
جواد۴۲۴۸۰۵۰۹:۰۹:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۱۸
سلام علت افزایش نقدینگی فقط و فقط عدم ثبات سیاسی و اقتصادی است به همین دلیل هیچکس جرّات سرمایه گذاری نداره کدام مسئولی تضمین ثبات قیمّت ارز و مواد اولیه و حتی موجود بودنش و مراودات مالی و تجاری به سایر کشورها رو برای فقط فردا یعنی یک روز را به سرمایه گذار میتونه بده ؟
ناشناس۴۲۴۸۱۷۰۹:۲۰:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۱۸
ز دست دیده و دل هر دو فریادس است که هرچه بر سر اقتصاد است از این نقدینگی صوری است
ناشناس۴۲۴۹۱۹۱۰:۴۲:۳۶ ۱۳۹۷/۴/۱۸
برای رفع مشکل نقدینگی دولت می توانست از قبل کارهای مهم و اساسی بیشماری را انجام دهد ولی متاسفانه با اعمال سیاست های غلط مشکلات فعلی دست به گریبان جامعه شده و عملا ارزش پول ملی به شدت کاهش پیدا کرده است و در این زمینه کوتاهی دولت واقعا غیر قابل انکار است. به هر حال کارهائی که قبلتر باید انجام میشد ولی نشد باید هر چه زودتر انجام شود تا از ضرر و زیان بیشتر جلوگیری شود مواردی نظیر: 1.اعمال مالیات بر مصرف بر کالا ها و خدمات و حذف مالیات بر ارزش افزوده 2.اعمال مالیات بر عایدی از فروش زمین و مسکن و سایر کالاها و خدمات 3.اعمال مالیات بر مالکیت بیش از یک مسکن، خودرو و زمین 4.بازتعریف مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی به منظور ایجاد شفافیت و روان سازی 5.فروش و عرضه سهام شرکتهای دولتی به مردم 6.توقف تزریق نقدینگی به جامعه از طریق محدودیت در اعطای وام و متوقف کردن پروژه های غیر ضرور 7.کاهش سود سپرده های بانکی به منظور بازتعریف فرهنگ کارآفرینی 8.اعمال شفافیت در سیستم بانکی به منظور جلوگیری از پولشوئی بنحوی که منشاء درآمد افراد کاملا مشخص باشد 9. کوچک سازی واقعی دولت 10.کاهش هزینه های جاری دولت از طریق ایجاد دولت الکترونیک ( نه تشکیل دفاتر پیشخوان) به نحوی که افراد بتوانند بجای مراجعه به ادارات و یا دفاتر پیشخوان صرفاً از طریق یک پلتفرم اینترنتی نیازهای خود را رفع نمایند ، بازنشسته کردن و یا مرخصی اجباری برای کارکنانی که حضور آنها در محل کار ضروری نیست. 11. احیا سیستم مدیریت سوخت برای کنترل مصرف بنزین و گازوئیل 12.مدیریت تقاضا در بازار سکه و ارز 13.تعریف محدوده ساعت کاری برای اصناف به منظور کنترل و مدیریت انرژی
ناشناس۴۲۵۴۰۱۱۷:۵۰:۲۸ ۱۳۹۷/۴/۱۸
احسنت. شما باید نماینده مجلس باشید.
ناشناس۴۲۶۳۶۴۱۱:۵۴:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۱۹
راهکارهای کاملاً مشخص، عینی و مناسبی است. عجیب است که دولتمردان این کشور از توجه به یک سری راه‌حل‌های ساده، شناخته شده و امتحان پس داده غافل هستند. آیا مثلاً دولت یا مجموعه نظام نمیداند که مالیات بستن بر فعالیت‌های دلالی و واسطه‌ای موثرتری سیاست هدایت نقدینگی به سمت تولید است؟ آیا ایجاد شفافیت به اقتصاد کشور ضرر می‌رساند؟ آیا مالیات سنگین بر درآمدهای متجاوز از یک سقف خاص گناه کبیره است؟
به افرید۴۲۴۹۲۳۱۰:۴۴:۰۹ ۱۳۹۷/۴/۱۸
نگارنده محترم گفتن پولو کجا ببرن بهتره،خب اینو از هرکی بپرسی میگه کجا خوبه ولی نگفت چگونه جلوی نقدینگی از حضور در بازار های سکه و ارز و ملک و خودرو و بازارهای دلالی گرفت؟؟؟؟؟؟؟ مثبت نبود.
علی۴۲۴۹۳۴۱۰:۵۴:۵۳ ۱۳۹۷/۴/۱۸
تکرار مکررات که .. خودمان میدانیم که چه بلایی سرمان آمده است ، نیاز نیست که شما هم هر روز آنرا تکرار کنید.
ایرانی۴۲۴۹۴۲۱۰:۵۹:۱۳ ۱۳۹۷/۴/۱۸
فقط حرف!! در عمل هیچی بیرون نمیاد!!
ناشناس۴۲۴۹۵۳۱۱:۱۱:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۱۸
نظرات شماکاملادرست است امابرای اقتصادی که رانت وسواستفاده نباشدبرادرعزیزشرکتهایی که ارز۴۲۰۰گرفتن حالاطلبکارن هزاران میلیاردبه جیب زدن تصمیم تیم بی سواداقتصادی دولت باعث این رانت عجیب شداوناماایرانیهارومیشناختن چراچنین تصمیمی گرفتن یاهمین طرح تحول سلامت وزیربهداشت فاصله طبقاتی رواونقدرزیادکردکه بنده بازنشسته اون رواحساس کردم چون درهمسایگی من یک دکترعمومی زندگی میکندوحالابه اندازه ۳۰سال زحمت من دوساله درامدداشت واقعا متاسفم
ناشناس۴۲۴۹۵۹۱۱:۲۲:۴۵ ۱۳۹۷/۴/۱۸
اصل نگاه نویسنده اصل درستیه ولی متاسفانه مشکلات سر راه خصوصی سازی را فقط منشا عدم مدیریت میدانند که به نظر پاک کردن دیگر مشکلات است. برای مثال: ۱- در خصوصی سازی یکی از عوامل مهم ایجاد انگیزه است که از طریق حقوق مالکیت معنوی به وجود می آید که در ایران چنین قوانینی وجود ندارد ۲- در خصوصی سازی باید نظرات تجار و فعالان اقتصادی دیده شود که متاسفانه سیاست های کشور بدون در نظر گرفتن بازارها و فعالان اقتصادی اخذ میشود. ۳- مبازره با بوجود آمدن تراست ها ... ۴- به قول آقای احمد توکلی فساد سیستمی که باعث می شود فقط عده خاصی با منافعی خاص در بازار دست به فعالیت بزنند و بقیه حذف شوند. ۵- بوروکراسی های ناتمام و....
ناشناس۴۲۴۹۶۲۱۱:۲۹:۱۷ ۱۳۹۷/۴/۱۸
باید مقاومت کرد
ناشناس۴۲۴۹۷۴۱۱:۳۹:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۱۸
یارانه ها سالانه 3000 میلیارد دلار = افزایش نقدینگی باید به سبد کالا تبدیل شود
بورامینی۴۲۴۹۹۲۱۱:۴۹:۴۱ ۱۳۹۷/۴/۱۸
محور قراردادن نرخ رشد بهره وری با تقویت عوامل تولید که در متن به ان اشاره کردندمیتواند نقطه شروعی خوبی برای تولید سرمایه وثروت وتوزیع مناسب ان باشدکه همه بران متفق القولند و الزاماتی نیز دارد که مهمترین ان نظارت قانونمند وضابطه مند بانکها وصنایع وبر حسب قابلیت و نیاز مندی مالی صادر کننده تولید کننده ومصرف کننده است که بدون استثنا اعمال شود که در این زمینه کاستی هایی وجود دارد که چالش بر انگیز است و دیگری تقویت یکی از عوامل تولید که اسکناس و سرمایه است نیز برای مواد اولیه به نرخ ارز بستگی دارد که معلوم نیست به چه دلیلی برخی غیر متعارف به افزایش نرخ ارز متناسب با تورم اصرار دارند (وحتی حد اقل به تثبیت ونه کاهش احتمالی ان نیز رضایت نمی دهند در صورتیکه برای اسکناس ملی که یک کالا ی ایرانی است ودر برابر ارز خارجی باید قدرت مبادله قابل قبولی داشته باشد)مگر در مقاطع لازم و برگشت بذیر که برای تقویت صادرات لازم می شود که این موارد در کنار رشد نقدینگی متناسب با رشد تولید کالا وخدمات که همزمان لزوم حمایت و بیمه بیکاری را میطلبد تاحدود زیادی به تولید ثروت کمک کند که بالطبع ترجیحا در بستر ثبات اقتصادی و امکان تعامل با شرکای دوست خارجی امکان بذیر می باشد
مهدي۴۲۵۰۰۵۱۲:۰۰:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۱۸
سلام این دیدگاه شاید منطقی باشه از نظر امارو ارقام ولی چیزی که همه فراموش میکنند در اینجور مباحث اقتصادی به اون بپردازند دو مورداست یک عدم وطن پرستی در زمینه اقتصادی یعنی ملتی بجای اینکه منافع کشورشودر نطر بگیره منافع شخصیشو در نظر میگیره به عبارت ساده تر میبینیم در بعضی از میدانهای ورزشی بین المللی اگر به ورزشکار هموطنشون توهین میشه یکپارچه همه یکصدا حمایت میکنند از اون وزشکار یاموفقیتی ایجاد بشه همه به شادی و پایکوبی میپردازن ویابه خاک کشورشون زره ای خدشه وارد شه بهر عنوان و بهر شکل عکس العمل نشون میدن واین بسیار تحسین بر انگیزه ولی در بحث اقتصادی اینچنین نیستند هرکی دنبال منافع خودشه الان برخورد مردم چین در مقابل جنگ اقتصادی که امریکا با کشورشون راه انداخته مشاهده کنید چطور مردم چین یکپارچه در مقابل سیاست های یک کشور متخاصم بر علیه کشورشون ایستادگی میکنند حتی در مقابل از بین رفتن سرمایه شخصیشون یا مردم کانادا که کالاهای امریکایی رو تحریم میکنند یا همین اروپا بمعنی ساده تر دفاع از کشور فقط در زمینه جانی نیست که همه مطمن هستیم درصورت حمله یک کشور اجنبی به کشورمان همه ازجان مایه خواهند گذاشت همونطور که در جنگ عراق جان افشانی کردندولی از نظر منافع مالی این دیدگاه وجود نداره مبحث دوم که شاید مهمترباشه عدم اطمینان یک ملت به تصمیمات دولت مردانشون در زمینه اقتصادیست و این از اونجایی نشئات میگیره که مردم حس کنند مدیران اقتصادی در تصمیمهایی که میگیرند بیشتر منافع خودشونو ببیند تا منافع مردم وکشورشونو واین باعث بوجود امدن حفاظت از منافع شخصی میشه تا منافع جمعی یک کشور میبینم در زمینه ارز همینطور بوده درزمینه خودرو وسکه همینطور بوده حتی در زمینه لوازم خیلی معمولی مثل تلفن همراه هم همینطوره شرکتهای دولتی و مدیران این نوع شرکتها بیشتر دنبال منافع خودشون هستند تا منافع کشورشون وقتی یک شرکت دولتی میاد ارز رو میگیره و هزار جور ترفند میزنه که از دو نرخی بودنش استفاده کنه فراموش میکنه در حوزه تخصصی خودش فعالیت کنه این باعث زیان به منافع کشور میشه بعد از بخش خصوصی چه انتظاری میشه داشت کدوم بنگاه اقتصادی زیر مجموعه دولت منابع مالیشو در صندوق قرض الحسنه بانکها گذاشته مدیران شرکتهای اقتصادی دولتی و نهادها با بانکهای چونه دریافت بیشتر سود رو دارند از رسوب پولهاشون در بانکها چطور انتظار هست مردم به موسسات مالی پناه حجوم نبرند اینها و هزاران مورد مث این رفتارهای اقتصادی باعث بوجود امدن وضع فعلی و فساد و عدم احساس مسئولیت درقبال منافع کشور شده نقدینگی براحتی قابل جمع امورییست ملتی که در جنگ عراق از طلا ومالشون گذشتند الان هم قادر به گذشت هستند باید یاد بگیریم دفاع از کشور تنها جنگیدن برای حفظ خاک نیست وطن پرستی تنها به مرزهای فیزیکی یک کشور محدود نیست مدیران دولتی قبل هرچی باید اعتماد رو به این ملت برگردانند دولت مردان اگر وطن پرست هستند از مال واموال خودشون اغاز کنند بعد مطمن باشید این ملت حماسه خواهند ساخت
ناصر۴۲۵۰۴۹۱۲:۳۳:۰۹ ۱۳۹۷/۴/۱۸
آقا هی میگوید افزایش نقدینگی خوب این افزایش از کجا آمده اگر از چاپ اسکناس بدون پشتوانه باشه که مقصر مشخصه ولی اگر بعلت افزایش درآمد دولت و رشد اقتصادی باشه مشکلی ندارد و در تمام دنیا هم اینطور هست
رضا۴۲۵۳۵۹۱۷:۱۳:۲۴ ۱۳۹۷/۴/۱۸
افزایش حقوق ۲۰ درصدی ۳۰ میلیون نفر کارکن و بازنشسته،بازنشست کردن مردم در سن ۵۰ سالگی،طرح تحول سلامت،مسکن مهر،یارانه نقدی،یارانه سوخت و نان،کمک به شرکت های ورشکسته دولتی و شبه دولتی و اخر الامر سود بانکی که خود معلول عوامل قبل است و اگر این عوامل نبودند سود بانکی الان ۲ درصد بود برادر رفاه با بالا رفتن تولید حاصل می شود و نه چاپ پول و پخش ان بین مردم
ناشناس۴۲۵۰۵۰۱۲:۳۳:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۱۸
اقتصاد رانتی دلال محور
مهدی حسنوند۴۲۵۰۷۱۱۲:۴۳:۱۱ ۱۳۹۷/۴/۱۸
وای خدا .. به حکایت آمار و ارقام رسمی، پیش از کاهش نرخ سود بانکی، میزان نقدینگی 450 هزار میلیارد تومان بود، درحالی‌که در حال حاضر این مقدار به مرز 1500هزار میلیارد تومان نزدیک شده، آقای نماینده ۴۵۰ هزار میلیارد مربوط به اواخر سال ۹۲، چاپ پول بدون پشتوانه در ۴ سال برای تامین سود بالای ۲۵ درصد بانکها و رقم بودجه سالیانه (با تصویب شما در مجلس) سبب افزایش نقدینگی کشور تا ۱۵۰۰ هزار میلیارد شده نه کاهش سود بانکی در یک سال اخیر.
ناشناس۴۲۵۱۱۵۱۳:۱۲:۵۱ ۱۳۹۷/۴/۱۸
از بانک مرکزی باید پرسید چرا نرخ ذخیره قانونی را پایین آورده؟ آیا این عامل اصلی رشد بالای 20 درصد سالانه نقدینگی نیست؟
ناشناس۴۲۵۱۴۰۱۳:۳۳:۲۹ ۱۳۹۷/۴/۱۸
اقتصاد ما خودی بنیانه نه مردم بنیان!
ناشناس۴۲۵۱۶۹۱۳:۵۲:۴۰ ۱۳۹۷/۴/۱۸
از قدیم گفته اند اول چاه را بکن بعد منار را بخر. هر اقدامی برای تشویق مردم به سرمایه گذاری در کارهای تولیدی و دراز مدت خوب است و کاهش سود هم در این مسیر در تئوری کار واجبی بود. مشکل اینجا بودکه همه می دانستند کسی به سمت سرمایه گذاری در کارهای تولیدی نخواهد رفت. سرمایه گذاری چیزی است که مستقیماً به سیاست داخلی و سیاست بین المللی دولت مربوط است. هیچگونه سیاست که در آن مسیر باشد در دولت دیده نمی شود. دولت هم که خیلی بیشتر از مردم اطلاعات و افراد مطلع در دسترس دارد حتما این مطلب را می دانست. خوب می دانست که با کاهش سود پول ها به سمت دلالی ارز و سکه و مسکن سرازیر خواهد شد. با اینهمه سود بانکی را کاهش داد. هر خطری که از سود بالای بانکی بانکهارا تهدید می کرد، پاسخ آن این نبود که یک بحران بزرگتر ایجاد شود و نقدینگی سهه برابر بشود. مگر اینکه دولت سیاست دیگری داشت. یعنی با کاهش شدید ارزش ریال، به قیمت جیب مردم بدهی های خود و بانکهارا کم کند.
ناشناس۴۲۵۲۱۶۱۴:۳۷:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۱۸
یک ابهام : آیا دو برابر شدن ارز درآمد دولت را دو برابر نمی کند؟ مثلاً از بابت نفت 70 میلیارد دلار میشه 560 تریلیون، که اگر دلار بالا نمی رفت میشه 280 تریلیون پس دولت خیلی راحت بدهکاری خود را جبران می‌کند و حقوق کارمندها را پرداخت می کند و.... و اگر دلار بشه 4 برابر پول نفت میشه بالای هزار تریلیون. چقدر راحت میشه حقوق ها را پرداخت کرد یارانه وووو
سعید روشن کرمانشاهی۴۲۵۲۶۸۱۵:۳۵:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۱۸
این دولت مسامحه کار با سیاست .. و مدیران پیر وخسته وگاه حزبی و نالایق وسود جو، توان مدیریت پولهای سرگردان مردم وهدایت ان به سمت تولید را دارانیست .
ناشناس۴۲۵۲۹۴۱۶:۰۲:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۱۸
در دوران طلایی احمدی نژاد قیمت مرغ سال 84 / 1470 تومان بود در پایان دوران طلایی قیمت مرغ 7100 تومن یعنی 6 برابر ! . الان قیمت هر کیلو مرغ 8900 تومن . / گوشت گوسفند سال 84 هر کیلو 5100 تومن بود پایان دولت احمدی نژاد 30000 هزار تومن یعنی 6 یرابر . الان هر کیلو گوشت گوسفند 47,000 تومن . >> ملت ایران بسیار فراموش کار هستن
ناشناس۴۲۵۳۷۰۱۷:۱۹:۵۵ ۱۳۹۷/۴/۱۸
دوران طلایی را خوب آمدی!
ناشناس۴۲۵۵۲۷۲۰:۲۳:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۱۸
احمدی نژاد دم سیاه استخونی را کیلویی 4 هزار تومان تحویل دولت روحانی داد و روحانی کاری کرده که دم سیاه استخوانی به نزدیک کیلویی 14هزار تومان رسیده است
ناشناس۴۲۵۴۰۷۱۷:۵۸:۴۵ ۱۳۹۷/۴/۱۸
مردم اینهمه پیشنهاد میدهند واینهمه اقتصاد دان داریم معلومه کسی نیست که مصمم باشد برای ساختن اقتصاد کشور
ناشناس۴۲۵۵۰۰۱۹:۴۷:۳۸ ۱۳۹۷/۴/۱۸
دولت با عرضه سکه و ارز با قیمت واقعی و کاهش هزینه های جاری و جلوگیری از فرار مالیات و اجرای کامل قانون مبارزه با پولشویی و افزایش قیمت کالا و خدمات دولتی ‌و پیگیری مطالبات معوق بانکی و فروش اموال مازاد می تواند ظرف ۳ ماه تمام نقدینگی را جمع کند.
ناشناس۴۲۵۵۱۲۲۰:۰۹:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۱۸
اگر پول، مالیات و نظام قیمت گذاری بر مبنای بازار در کنار هم درست تعریف شود نقدینگی خودبخود به سمت تولید می رود. فروش ارز نفت توسط دولت به بانک مرکزی جهت اجرای بودجه پولی را ایجاد می کند که به نفع تولید نیست...مالیات ها اگر فعالیتهای سفته بازانه، احتکار ثروت و سطوح بالای درآمدی اخد نشود نقدینگی به انحراف می رود و اگر قیمت گذاری توسط دولت انجام شود فرصتهای رانت نیز افزایش می یابد.
ناشناس۴۲۵۷۰۵۲۳:۴۳:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۱۸
شاکلید باز شدن قفل نقدینگی تورم زا برنامه اول /نقدینگی به سمت تولیدات ارز آور سوق پیدا کند برنامه دوم /دولت با تزریق طلا که در اختیارش است نقدینگی را جمع کند هدایت مجدد انجام دهد برنامه سوم / همزمان در مورد توطئه های اقتصادی برخورد قاطع شوددر این مورد خلخالی اقتصادی نیاز است.

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 3. فتاح: باید تعریف جدیدی درباره «خط فقر» داشته باشیم

 4. خاتمی: فساد، خوره هر نظامی است/ با آمریکا تا زمانی که آدم نشود ارتباطی نخواهیم داشت

 5. صنعت برق کشور و چند نکته

 6. ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم

 7. غلامی: در حال حاضر تاریخ مشخصی برای بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه شهید بهشتی تعیین نشده است

 8. بیانیه ۴ پیام‌رسان ایرانی سروش، گپ، ایتا و بیسفون/ادامه فعالیت هاتگرام و طلاگرام تعیین تکلیف شود

 9. برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد

 10. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 11. چه کشورهایی از تحریم نفتی ایران سود خواهند برد؟

 12. حکم حبس رئیس جمهور سابق کره جنوبی به 32 سال افزایش یافت

 13. صدیقی:ملت ایران برای پیروزشدن در جنگ اقتصادی اسیر تبلیغات شرق و غرب نشوند

 14. عرضه دارویی برای درمان قطعی صرع با استفاده از 3 گیاه/ تولید انبوه در سال آینده

 15. جزییات برنامه ۵ میلیون دلاری کی‌روش برای آماده‌سازی تا جام ملت‌ها

 16. انگلیس هم کم‎آب شد/ شستن خودرو با شلنگ ۱۰۰۰ پوند جریمه دارد

 17. علم‌الهدی: مفسد اقتصادی ستون پنجم دشمن است/30 میلیون دلار به فردی داده شده تا میوه خارجی وارد شود

 18. قاضی عسکر: نمی‌توان با یک مشکل در روابط سیاسی حج را تعطیل کرد/ برکات حج، حتی برای آن‌ها که حاجی نمی‌شوند

 19. رئیس فدراسیون فوتبال الجزایر: با کی‌روش تماسی نداشتم

 20. وزارت بهداشت: آبلیموگیری دستی باید در حضور مشتری انجام شود

 21. متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟

 22. نه‌ وزارت‌بهداشت به شفافیت/ واردات 18 میلیون یورویی خودرو؛ دانستن حق مردم نیست!

 23. آیت‌الله مکارم‌شیرازی:جلوی گرانی لجام گسیخته گرفته شود/ شرایط حساس فعلی وقت تسویه حساب نیست

 24. دختری که ملکه جوشکاری نام گرفت   

 25. سنای آمریکا به اتفاق آرا پیشنهاد «باورنکردنی» پوتین به ترامپ را رد کرد

پربحث‌های دیروز

 1. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 2. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 3. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 4. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

 5. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 6. شکایت مهران مدیری از دو رسانه برای شایعه دریافت هدیه میلیاردی

 7. چرا برخی بر توهم عقب نشینی ایران از سوریه دامن می­ زنند؟

 8. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 9. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 10. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 11. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 12. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 13. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 14. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 15. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 16. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 17. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 18. حادثه ناگوار برای بهاره رهنما +عکس

 19. جزئیات جدید از تجاوز به نوآموز ورزشی نوجوان شیرازی

 20. مثال رهبرانقلاب از فوتبال اسپانیا و ایران برای اعضای دولت: گل خوردیم اما همه تیم ما را تایید کردند

 21. کروات‌ها پاداش 21 میلیون پوندی را به کودکان بی‌بضاعت اهدا کردند

 22. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 23. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

 24. تفاوت تیم ملی ایران با کرواسی در چه بود

 25. واکنش روحانی به تماس‌های ترامپ!  

پربحث‌های هفته

 1. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 4. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 5. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 6. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 7. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 8. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 9. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 10. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 11. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 12. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 13. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 14. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 15. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 16. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 17. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 18. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 19. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 20. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 21. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 22. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 23. انحصار، آفت بازار وکالت

 24. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 25. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

پربحث‌های امروز

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. صنعت برق کشور و چند نکته

 3. ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم

 4. برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد

 5. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 6. چه کشورهایی از تحریم نفتی ایران سود خواهند برد؟

 7. انگلیس هم کم‎آب شد/ شستن خودرو با شلنگ ۱۰۰۰ پوند جریمه دارد

 8. 5 استان کشور در خط بحران آب هستند

 9. چین: پکن، تجارت و همکاری با ایران را ادامه می‌دهد

 10. پیمان‌های پولی؛ ازحرف تاعمل/ ضرورت عملی‌شدن سوآپ ارزی ایران وروسیه

 11. صادرات برق تا پایان شهریور صفر است/قطعی برق بر اساس جدول اعلام شده

 12. معاون وزیر صنعت مطرح کرد: پیش‌بینی رشد ۳۰ درصدی مواد غیرنفتی برای سال ۹۷

 13. ربیعی مطرح کرد: اقدامات دولت برای افزایش تاب آوری در مقابل تحریم‌ها

 14. معاون کرباسیان اعلام کرد: دولت در حال تدوین طرح بسته‌های امنیت غذایی با توجه تحریم‌‌ها است

 15. تولید ۴ سواری متوقف شد

 16. مافیای گندم نداریم

 17. ثروتی: حل معضل مسکن در اولویت است یا کاسبی بانک‌ها؟

 18. حضور احمد توکلی در برنامه "این ج ا" شبکه چهار

 19. ۲۵ هزار گوشی مسافری متخلف قطع و وصل شد/ لزوم رسیدگی به تخلف گیرندگان ارز دولتی

 20. ازبکستان به افغانستان 153 میلیون دلار برق صادر می کند

 21. شریعتمداری: ظرفیت ۱۱۰ میلیون تن تولید فولاد در دست ایجاد و بهره‌برداری است

 22. شافعی تاکید کرد: پرهیز از وصله کردن مشکلات اقتصادی

 23. ۴۸.۵ درصد پول گندم‌کاران پرداخت شد/ کاهش ۱۴ درصدی خرید گندم

 24. اجرای یک طرح،بدون برنامه/محدودیت کشت برنج کشاورزان را سرگردان کرد

 25. کره‌ای‌ها برای معافیت خرید نفت ایران به آمریکا رفتند

پربحث‌های دیروز

 1. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 2. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 3. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 4. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 5. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 6. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 7. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 8. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 9. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 10. قیمت سکه ۴۸۰ هزار تومان حباب دارد

 11. جزئیات پیشنهاد تعطیلی یک ماهه دانشگاه‌ها

 12. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 13. ارز دولتی پرواز تهران-استانبول را لغو کرد!

 14. شینهوا: تحریم نفت ایران دنیا را شوکه می کند

 15. ربیعی: عملکرد ترامپ به مثابه فرصت‌های بزرگ برای ایران است

 16. استاد دانشگاه تهران: در 12 بسته اجرایی نوبخت موضوع خاصی مطرح نشده

 17. ارائه تسهیلات کم‌بهره به فعالان عرصه تولید در بخش روستایی

 18. پزشکیان: پیگیر رفع مشکل ارزی تولیدکنندگان هستیم

 19. وزیر صنعت: ورود ۱۳۳۹ قلم کالا به کشور ممنوع شد

 20. نامه نگاری برخی بانک‌ها با شعب برای ارز مسافرتی

 21. وعده وزیر جهاد درباره متعادل‌سازی قیمت مرغ و شیر

 22. اضافه کار روز تعطیل چقدر است؟

 23. توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای پایانی تیر

 24. کاهش قیمت نفت در بازار‌های جهانی

 25. وضعیت هشدار در اقتصاد آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 2. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 3. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 4. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 5. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 6. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 7. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 8. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 9. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 10. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 11. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 12. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 13. شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد/ در پرواز شماره 810 چه گذشت؟

 14. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 15. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 16. توکلی: هر ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد/ صاحبان قدرت باید از چوب قانون بترسند

 17. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 18. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 19. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 20. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 21. آقای «خ» کجاست؟

 22. نوبخت: از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم

 23. مشاور آخوندی: روستایی‌ها بخاطر مسکن مهر چوپانی را رها کردند

 24. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 25. معاون شریعتمداری: بساط رانت‌ها برچیده می‌شود/احتکارگران پشیمان می شوند/آرامش بازارهای کالا در هفته‌های آینده

آخرین عناوین