سپینو-مگنت

فرصت برخورد با دانه‌درشت‌های رانت‌ساز

محمدحسین علی‌اکبری،   3970417140 ۱ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
فرصت برخورد با دانه‌درشت‌های رانت‌ساز

دستور مهم رهبر معظم انقلاب در خصوص رسیدگی ویژه رئیس‌جمهور به اتفاقات ارزی که بتازگی در اقتصاد ایران رخ داده، نور امید را برای حرکت به سمت یک اقتصاد شفاف روشن کرد.

حضرت آیتا... خامنهای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در نامهای به رئیسجمهور ضمن ابراز نگرانی از اخبار منتشرشده در خصوص واگذاری ارز و سکه در ماههای اخیر و ابهاماتی که در افکار عمومی ایجاد کرده است، دستور فرمودند تا رئیسجمهور ضمن رسیدگی به موضوع، گزارش دقیقی تهیه و به محضر ایشان ارسال نمایند.

در این میان فعالان و کارشناسان اقتصادی نیز بر این باورند که چنین پیام مهمی، بهطور قطع موید تمامی دغدغهها و هشدارهایی است که طی ماههای گذشته به مسئولان و دست‌اندرکاران دولتی داده شده و متاسفانه در برخی موارد، بی‌توجهی به آنها، مشکلات عدیده‌ای را پیش روی اقتصاد ایران قرار داده است؛ مشکلاتی که دامنه آن از افزایش بی‌سابقه و بی‌منطق نرخ ارز شروع شده و تا رانت‌ها و فسادهایی گسترش یافته که با استفاده از منابع ارزی کشور رقم خورده است. عرضه بی‌منطق ارز و طلا از محل منابع ارزی و طلای کشور موجب شده فرصت‌طلبان میلیاردها تومان بر ثروتشان بیفزایند.

در روزهای اخیر که بانک مرکزی لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی برای واردات را منتشر کرده و اخباری درباره خرید ارز و سکه توسط برخی افراد منتشرشده؛ توجهات عموم مردم به ضرورت برخورد با سوءاستفاده‌کنندگان از رانت‌های ارز و طلا معطوف شده است؛ اما کارشناسان می‌گویند مهمتر از برخورد با رانت‌خواران، مقابله با تصمیمات رانت‌ساز است. به عبارت دیگر، آنچه که در گزارش دولت به رهبر معظم انقلاب باید مدنظر قرار گیرد، بررسی تصمیمات و سیاست‌هایی است که فضای رانتی را برای دلالان مهیا کرده است؛ چراکه با این رویکرد می‌توان به مبارزه ریشه‌ای با فضای دلالی و رانتی در اقتصاد پرداخت.

برآورد رقم رانت

فردی 39000 سکه طلا خرید، شرکت‌هایی دلار 4200 تومانی گرفته‌اند و کالاهای مصرفی و غیرضروری وارد کرده‌اند؛ شرکت‌هایی هم دلار4200 تومانی گرفته‌اند، اجناسی را وارد کرده‌اند اما آن اجناس را با محاسبه دلار هفت هشت هزار تومانی در بازار فروخته‌اند؛ فرصت‌طلبانی هم هستند که کالای وارداتی خود را بیش‌اظهاری می‌کنند تا دلار بیشتری از بانک مرکزی دریافت کنند و با فروش آن در بازار آزاد، پول هنگفتی به جیب بزنند؛ تورهای مسافری هم به شدت فعال شده‌اند و مردم را ترغیب می‌کنند که با دریافت ارز مسافری و فروش آن در بازار آزاد، هم هزینه سفر خارجی را دربیاورند و هم از فروش باقیمانده ارز دولتی در بازار آزاد، چند میلیونی به جیب بزنند.

تمامی این اخبار که در روزها و هفته‌های اخیر منتشرشده، حکایت از رانت‌خواری عده‌ای دارد که از شرایط بحرانی ارزی کشور به خوبی استفاده کرده و میلیاردی سود می‌کنند؛ اما رقم این رانت‌ها چقدر است؟

برآوردها نشان می‌دهد دولت در سال جاری 18 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی و ضروری در نظر گرفته که نرخ آن 3800 یا 4200تومان استبا توجه به این‌که دلار در بازار آزاد 8 هزار تومان خرید و فروش می‌شود، در صورت فروش محصولات وارداتی به نرخ دلار آزاد، مابه‌التفاوت ریالی نرخ 4200 تا 8 هزار تومان حدود 70 هزار میلیارد تومان می‌شوداز سوی دیگر مطابق آنچه که مسئولان دولتی گفته‌اند در سال جاری 24 میلیارد دلار برای واردات سایر کالاها تخصیص داده خواهد شد که نرخ آن هنوز معلوم نیست اما صحبت از 5 هزار تومان مطابق بازار ثانویه ارز در میان استاگر مابه‌التفاوت نرخ 5 هزار تومان با بازار آزاد نیز محاسبه شود رقم 70 هزار تومان به دست می‌آید؛ بنابراین در سال جاری احتمال بروز حدود 140 هزار میلیارد تومان رانت از مابه‌التفاوت نرخ دلار دولتی و دلار آزاد وجود دارد.

رانت ارزی از کجا آمد؟

پس از بروز التهاب ارزی از اواخر سال گذشته، در فروردین‌ماه امسال هیات دولت در تصمیمی شبانه، نرخ دلار را 4200 تومان اعلام کرد و وعده داد که برای تمامی تقاضاهای ارزی کشور دلار 4200 تومانی اختصاص خواهد داداز همان زمان موج ثبت سفارش برای واردات کالا شروع شد و برخی سودجویان، کالاها را با ارز 4200 تومانی وارد کردند اما با محاسبه ارز آزاد فروختند و از این راه سود زیادی به جیب زدند.نهایتا در هفته گذشته بانک مرکزی دو لیست ناقص از دریافت‌کنندگان ارز 4200 تومانی منتشر کرداین در حالی است که وزارت صنعت مسئول مستقیم تائید ثبت سفارش و بانک مرکزی مسئول تخصیص ارز است و انتقاد مسئولان نسبت به این موضوعات، نوعی خودزنی محسوب می‌شود.

نکته قابل توجه اینجاست که افراد یا شرکت‌هایی که دلار 4200 تومانی برای واردات کالا دریافت کرده‌اند، تخلفی در زمینه دریافت ارز انجام نداده‌اند و انتشار اسامی آنها نباید به گونه‌ای تلقی شود که این لیست، حاوی لیست متخلفان یا فرصت‌طلبان استاگر این افراد، کالای وارداتی خود را با قیمت بالاتر از نرخ 4200 تومان در بازار داخل عرضه کردند، قطعا متخلفند و دولت باید برخورد لازم را انجام دهد اما دریافت ارز4200 تومان آن هم با تائید وزارت صنعت و طی مراحل قانونی، تخلف محسوب نمی‌شود و اگر هم شرکت یا افرادی برای واردات کالاهای غیرضروری، دلار 4200 تومانی دریافت کرده‌اند، مقصر اصلی را باید وزارت صنعت و بانک مرکزی دانست.

رانت را توزیع می‌کند و بعد معترض رانت‌خواران می‌شود

مجیدرضا حریری، نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین از ایجاد رانت 150 هزار میلیارد تومانی خبر داد و تصریح کرد: دولت با عرضه ارز4200 تومانی قصد دارد اعلام کند که نرخ ارز به همین میزان است اما برخی واردکنندگان سودجو که تعدادشان هم کم نیست با دریافت ارز با این نرخ اقدام به واردات می‌کنند، اما کالای خود را با قیمت‌های بالاتر به فروش می‌رسانند.

وی به خریداران سکه که برخی مسئولان آنها را اخلالگر اقتصادی می‌نامند، اشاره کرد و گفت: این افراد تخلفی انجام نداده‌اند و طبق سیاست‌های اقتصادی دولت عمل کردنداگر دولت سقفی برای خرید تعیین می‌کرد و آنها براساس روابطی که داشتند سکه‌های بیشتر از سقف دریافت کرده بودند متخلف محسوب می‌شدند، اما بانک مرکزی اعلام کرد که سکه پیش‌فروش می‌شود و افراد با توجه به پس‌اندازی که داشتند اقدام به خرید کردندحریری با اشاره به سیاست‌های اشتباه دولت در اقتصاد تصریح کرد: دولت خودش رانت را توزیع می‌کند و بعد معترض رانت‌خواران می‌شوددر شرایطی که رانت توزیع می‌شود مسلما رانت‌خواران صف می‌کشند درنتیجه به جای برخورد با رانت‌خواران باید رانت سازی از بین برود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۵ تیر ۱۳۹۷قیمت روز طلا و ارز / قیمت سکه ۲ میلیون و ۷۷۸ هزار تومان
۲۵ تیر ۱۳۹۷رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی
۲۵ تیر ۱۳۹۷ردپای ویژه‌خواری و دلالی در نظام ارزی
۲۵ تیر ۱۳۹۷نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته
۲۵ تیر ۱۳۹۷وزیر اقتصاد: ریال به ریال حق مردم را مطالبه می‌کنیم
۲۵ تیر ۱۳۹۷ساز و کارهای جدید برای دریافت ارز دولتی
۲۴ تیر ۱۳۹۷محسنی‌اژه‌ای: سلطان سکه "حمید مظلومی" است، او سال ۹۱ هم دستگیر شده بود/ دو برادری که بیست و چند میلیون ارز گرفته‌اند برای واردات کاغذ
۲۴ تیر ۱۳۹۷با افزایش دوباره قیمت، سکه به ۲ میلیون و ۸۹۶ هزار تومان رسید + قیمت ارز
۲۴ تیر ۱۳۹۷بهمنی: سه نرخ رسمی ارز در کشور وجود دارد
۲۴ تیر ۱۳۹۷رئیس اتاق: تک‌نرخی شدن ارز جواب نداد/نگرانی مردم برای گرانی‌ها به حق است، اما به بازاریان ربطی ندارد
۲۳ تیر ۱۳۹۷مافیای پتروشیمی، فولاد و سیمان را دریابید/ هشدار برای بازار ثانوی ارز
۲۳ تیر ۱۳۹۷افزایش قیمت دوباره سکه در بازار + نرخ ارز

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

آریابان۴۲۴۱۱۴۱۷:۰۸:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۱۷
از قدیم گفته اند : اول چاه را بکن و بعدا منار را بدزد ، یا اینکه علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد و یا ..... ؛ با توجه به شناختی که از انباشت نقدینگی متراکم و نیز وجود مبالغ کلانی از سرمایه های سرگردان در جامعه (بویژه پس از کاهش نرخ سود سپرده های بانکی) قاعدتا می بایست در نزد مسئولین اقتصادی کشور وجود میداشت و بویژه با توجه به آشنائی همیشگی باروحیه شکار فرصت های بادآورده در نزد پاره ای از اشخاصی که مترصد سودجوئی ، رانت-خواری و .... می باشند، آیا اعلام تک نرخی 4200 تومانی را چکونه میشه تفسیر و حتی توجیه کرد ؟!؟!؟!؟!؟!؟ آیا پیش بینی های لازم که لازمه کار کارشناسی و اتخاذ تصمیم است صورت گرفته بود ، یا اینکه ..... ؟!؟!؟!؟!؟ البته باید در عین حال در نظر داشت که چنانچه این تصمیم دلار 4200 تومانی اعلام نمی شد ، با توجه به جو فراگیر و تمایل عمومی برای تبدیل ارقام کوچک خود و حتی در حد چند میلیون تومانی به دلار، بی گمان ترمز ها بریده میشد و نرخ دلار به ارقام دو رقمی کلان صعود میکرد. ولی چقدر خوب می شد ، چنانچه اعلام نرخ 4200 تومانی بعد از انجام همه کار های کارشناسی و پیش بینی انواع رفتار های احساسی (که بدفعات هم تجربه اش را داشته ایم !!!!) صورت میگرفت ؛

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

همراه کارتبانک آیندهملاصدرا-دی جی ثبتطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 4. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 5. انحصار، آفت بازار وکالت

 6. نوبخت: کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰یا ۴۳۰۰ عرضه نمی‌شود

 7. توکلی: انتشار اطلاعات افرادی که ارز دولتی گرفتند، غیر شفاف است/ شفافیت جز در مسائل اطلاعاتی و امنیتی حدومرزی ندارد/ وقتی نماینده‌ای امضای خود را پس می‌گیرد، یعنی زد و بند شده است

 8. ترامپ: پس از خروج از برجام، ایران غرق در آشوب شده است

 9. بانک مرکزی شبهات و قصورها در پرداخت ارز دولتی را گردن نگرفت

 10. دخترم مرده؟ دفنش کنید،جنازه اش را هم نمی‌خواهم ببینم!

 11. اعترافات قاتل مریم فرجی؛ چون می‌خواست با یکی از استادانش ازدواج کند خفه‌اش کردم

 12. ترکان: «اَرِنج» تیم روحانی باید تغییر کند/ نمی‌دانم چرا دولت نمی‌تواند برای مشکلات تصمیم‌گیری کند

 13. پیشنهاد مضحک اروپایی‌ها برای خرید نفت از ایران

 14. توکلی: بلایی که سر ارز آمده تقصیر سیف است/ بهمنی در خصوص موسسات غیرمجاز مسئول است/ اتهام بقایی و مشایی مالی است نه سیاسی

 15. فریدون عباسی: روحانی دوست دارد پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجرا کند

 16. پروین فرشچی: به عنوان سفیر پیشنهادی ایران در فنلاند معرفی شده‌ام/ دو تابعیتی نیستم

 17. سکه دوباره ریزش کرد/ پیش‌بینی ادامه کاهش قیمت

 18. دولت‌های اروپایی باز کردن کانال مالی برای ایران را به اجرای FATF گره زدند

 19. ادعای رویترز: صادرات نفت ایران ممکن است به ۷۰۰ هزار بشکه برسد

 20. بیش از ۳۰ میلیون کاربر، فیلترشکن ایرانی را ترجیح داده‌اند

 21. دادستان تهران خبر داد: ناظم مدرسه غرب تهران به ده سال حبس، دو سال انفصال از خدمت و شلاق محکوم شد

 22. تمام خیانت‌های پاریس به تهران در یک نگاه

 23. آخرین قیمت خودروها در بازار

 24. وزیر اطلاعات: هر مشکلی در کشور به وجود می‌آید ۵۰ تا ۶۰ درصد آن به خودمان برمی‌گردد

 25. صداوسیما برای پخش «بیراهه» تذکر گرفت

پربحث‌های دیروز

 1. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 2. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 3. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 4. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 5. برجام اروپایی و پیچیدگی آمریکا

 6. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 7. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 8. تقدیر از اقدام خوب رئیس جمهور در مبارزه با فساد/ دولت، شفاف سازی را از بانک مرکزی آغاز کند

 9. پدر داماد روحانی هم ارز دولتی گرفته

 10. سرور تلگرام فارسی در طبقه ۹ مرکز امام خمینی نبود/بازدید خبرنگاران از این مرکز

 11. رئیس جمهور اسامی افراد متخلف در واردات خودرو را اعلام کند /60 تن ذخایر طلای کشور به تاراج رفت/ 11 میلیارد دلار ارز نصیب عده ای خاص شد

 12. وزیر اقتصاد: ریال به ریال حق مردم را مطالبه می‌کنیم

 13. مدیرعامل ثامن‌الحجج بازداشت شد

 14. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 15. نعمتی: محال ممکن است برق وزارت نیرو هم قطع شود/ با یک عذرخواهی وزیر مشکل راحت‌تر حل می‌شود

 16. ۶ گام برای رونق تولید و رهایی از مصائب اقتصاد نفتی و رهایی از تحریم‌ها

 17. نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان: انتقال آب دلیل اصلی کم آبی در خوزستان است

 18. ظریف: از آمریکا به دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت کردیم

 19. جهانگیری: با انسجام و وحدت ثابت خواهیم کرد تحریم ها کارساز نیست

 20. گزارش مجلس از قاچاق ۱۵ هزار خودرو/ وزارت اطلاعات تایید کرد

 21. همیشه دست یک زن در میان است

 22. ادعای رسانه‌های آمریکا درباره جزئیات سرقت اسناد هسته‌ای محرمانه ایران

 23. خبر ظریف از مذاکره برای تضمین روابط بانکی و فروش نفت

 24. از یک پرونده جنایی تا کشته سازی سیاسی / این بار هم ساز بی بی سی «کوک» نشد

 25. مستاجران در حال ترک تهران هستند

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. یک اشتباه راهبردی در جنجال خانم مائده

 3. آیا جهانگیری به پایان خط رسیده است ؟

 4. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 5. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 6. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 7. پشت پرده تاسف‌آور اخراج ۲ دیپلمات ایرانی از هلند

 8. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 9. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 10. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 11. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 12. جزییات برخورد تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج/ ۱۳ نفر جان باختند/ ۳ روز عزای عمومی در کردستان/ سواستفاده چند آشوبگر + فیلم

 13. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 14. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 15. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 16. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 17. واکنش فضای مجازی به مستند پخش‌شده از رقاص‌های اینستاگرامی/ یکی بر سر «شاخ»ُ بُن می‌برید

 18. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 19. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 20. افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند + عکس

 21. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 22. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 23. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 24. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 25. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

پربحث‌های امروز

 1. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 2. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 3. نوبخت: کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰یا ۴۳۰۰ عرضه نمی‌شود

 4. توکلی: انتشار اطلاعات افرادی که ارز دولتی گرفتند، غیر شفاف است/ شفافیت جز در مسائل اطلاعاتی و امنیتی حدومرزی ندارد/ وقتی نماینده‌ای امضای خود را پس می‌گیرد، یعنی زد و بند شده است

 5. بانک مرکزی شبهات و قصورها در پرداخت ارز دولتی را گردن نگرفت

 6. پیشنهاد مضحک اروپایی‌ها برای خرید نفت از ایران

 7. سکه دوباره ریزش کرد/ پیش‌بینی ادامه کاهش قیمت

 8. ادعای رویترز: صادرات نفت ایران ممکن است به ۷۰۰ هزار بشکه برسد

 9. آخرین قیمت خودروها در بازار

 10. وزیر اطلاعات: هر مشکلی در کشور به وجود می‌آید ۵۰ تا ۶۰ درصد آن به خودمان برمی‌گردد

 11. افزایش ۱۱۹ هزار تومانی قیمت سکه در بازار + جدول و قیمت ارز

 12. واکنش نوبخت به احضار و بازجویی مدیران وزارت صنعت از سوی قوه قضاییه

 13. تقدیر دیده‌بان شفافیت و عدالت از وزیر ارتباطات  

 14. عوارض خروجی ۴۴۰ هزار تومانی کجا هزینه شد؟ / سفر بالاخره گران شده یا ارزان؟

 15. یارانه ۳.۵ میلیون تومانی برای سهمیه ۱۰۰ یورویی ارز مسافرتی

 16. صادرات برق ایران به عراق قانونی متوقف شد/وزیر نیرو: طرف عراقی نیاز امروز ما را درک می‎کند

 17. نامه زنگنه به وزیر انرژی عربستان/تصمیم اوپک را به نفع خود تفسیر نکنید

 18. روزنامه اصلاح طلب: بعد از 5 سال کارنامه دولت تقریبا هیچ است

 19. درخواست رئیس کل اسبق بانک مرکزی از دولت

 20. روند فعلی بازار موبایل کسبه را به ورشکستگی می‌کشاند

 21. علت خاموشی‌ ها در کشور چیست؟

 22. نتیجه یک نظرسنجی؛ 80درصد موافق گرفتن مالیات ویژه از چند خانه دارها

 23. آغاز توزیع لاستیک با نرخ دولتی برای کامیون‌داران+جزئیات

 24. افزایش ۱۰۰ هزار تومانی سکه در کسری از ساعت!

 25. معاون وزیر صنعت: بازار خودرو به ثبات رسیده است

پربحث‌های دیروز

 1. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 2. تقدیر از اقدام خوب رئیس جمهور در مبارزه با فساد/ دولت، شفاف سازی را از بانک مرکزی آغاز کند

 3. پدر داماد روحانی هم ارز دولتی گرفته

 4. رئیس جمهور اسامی افراد متخلف در واردات خودرو را اعلام کند /60 تن ذخایر طلای کشور به تاراج رفت/ 11 میلیارد دلار ارز نصیب عده ای خاص شد

 5. وزیر اقتصاد: ریال به ریال حق مردم را مطالبه می‌کنیم

 6. مدیرعامل ثامن‌الحجج بازداشت شد

 7. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 8. نعمتی: محال ممکن است برق وزارت نیرو هم قطع شود/ با یک عذرخواهی وزیر مشکل راحت‌تر حل می‌شود

 9. ۶ گام برای رونق تولید و رهایی از مصائب اقتصاد نفتی و رهایی از تحریم‌ها

 10. جهانگیری: با انسجام و وحدت ثابت خواهیم کرد تحریم ها کارساز نیست

 11. گزارش مجلس از قاچاق ۱۵ هزار خودرو/ وزارت اطلاعات تایید کرد

 12. ضرغامی :ریشه‌های فساد هماهنگ را بخشکانید

 13. نوبخت اعلام کرد؛ برنامه‌ریزی برای ممانعت از توقف فعالیت بنادر در شرایط تحریم

 14.  کدام نقشه راه

 15. پولشویی و معاونت در اخلال در نظام اقتصادی، پرونده جدید بدهکار بانکی معروف

 16. افزایش نرخ برق «مشترکین پرمصرف» راهکار کشورها در مقابله با بحران خاموشی

 17. زمان واریز یارانه تیر ماه

 18. ساز و کارهای جدید برای دریافت ارز دولتی

 19. آغاز تحویل ۹۰۰ هزار سکه پیش‌فروش ۳ ماهه از فردا

 20. سازمان حمایت: فروش مدت‌دار خودرو ممنوع شد

 21. ردپای ویژه‌خواری و دلالی در نظام ارزی

 22. حاجی دلیگانی: اگر رئیس جمهور سیف را تغییر می‌داد، وضعیت اقتصادی به اینجا کشیده نمی‌شد

 23. کاهش قیمت برخی خودرو‌های وارداتی

 24. نامه زنگنه به رئیس دوره‌ای اوپک/ضرورت پایبندی اعضا به تعهد کاهش تولید

 25. پالایشگاه چینی نفت آمریکا را به نفع ایران کنار گذاشت

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 2. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 3. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 4. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 5. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 6. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 7. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 8. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 9. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 10. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 11. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 12. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 13. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 14. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 15. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 16. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 17. هشدار جدی؛ شبکه برق در وضعیت بحرانی قرار گرفت/ رکورد مصرف برق شکست

 18. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 19. آقای «خ» کجاست؟

 20. نوبخت: از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم

 21. مشاور آخوندی: روستایی‌ها بخاطر مسکن مهر چوپانی را رها کردند

 22. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 23. پزشکیان: باید اعلام «جنگ اقتصادی» شود

 24. معاون شریعتمداری: بساط رانت‌ها برچیده می‌شود/احتکارگران پشیمان می شوند/آرامش بازارهای کالا در هفته‌های آینده

 25. نوبخت: کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰یا ۴۳۰۰ عرضه نمی‌شود

آخرین عناوین