بیانیه دیده‌بان شفافیت و عدالت در مورد کنکور؛ تعارضات و تناقضات سوءاستفاده‌های گسترده‌ای برای سوداگران فراهم کرد/ ۱۰۰ میلیون تومان هزینه مشاوره تحصیلی برای قبولی حتمی در کنکور

گروه اجتماعی الف،   3970417089 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
بیانیه دیده‌بان شفافیت و عدالت در مورد کنکور؛ تعارضات و تناقضات سوءاستفاده‌های گسترده‌ای برای سوداگران فراهم کرد/ ۱۰۰ میلیون تومان هزینه مشاوره تحصیلی برای قبولی حتمی در کنکور

سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت در بیانیه ای خطاب به مسئولان وازرتخانه های آموزش و پرورش، علوم و تحقیقات و بهداشت و آموزش پزشکی خواستار رفع نواقص موجود در قوانین و آیین نامه های فعلی آموزشی و همچنین رفع تناقضات در زمینه برگزاری آزمون سراسری پذیرش دانشجو گردید.

به گزارش الف، متن این بیانیه بدین شرح است:

در حال حاضر آزمون سراسری (کنکور) با تاثیرگذاری بر روند آموزش و برنامه زندگی بیش از 3 میلیون دانش‌آموز مشغول به تحصیل در مقطع متوسطه دوم، وضعیت اقتصادی، اجتماعی و روانی میلیون‌ها خانوار ایرانی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد؛ به بیان دیگر، تصمیماتی که در زمینه آزمون سراسری گرفته می‌شود بر زندگی چند ده میلیون از هم‌وطنان ما تاثیرگذار است.

متاسفانه طی چند ماه اخیر، در مصاحبه‌های پرشمار برخی مسئولانِ تصمیم‌گیرنده در این حوزه، از جمله معاونت محترم متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش، رئیس محترم مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش، سخنگوی محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، رئیس سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، رئیس محترم سازمان سنجش آموزش کشور و ...، مطالبی بیان شده است که اغلب متفاوت با اظهارات پیشین و بعضاً در تناقض با یکدیگر است.

از جمله، پیشنهاد سهم 40 درصدی سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 1398 از زبان معاونت محترم متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش در تاریخ 27/1/97 در مصاحبه ای و تبدیل همین عدد به 50% تاثیر «قطعی» از سوی خود ایشان در مصاحبه با خبرگزاری خانه ملت در تاریخ 19/3/97 که مسبب بروز التهابات فراوان در میان داوطلبان کنکور سراسری و خانواده‌هایشان شد و بار دیگر اخیراً در تاریخ 12/04/97 این عدد را حدود 30 درصد اعلام کرده‌اند.

در تاریخ 21/8/96 رئیس محترم سازمان سنجش آموزش کشور، در مصاحبه با مهر، امکان «حذف کنکور» در رشته‌های پرمتقاضی را مردود دانستند، اما در تاریخ 21/10/96 رئیس سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، اعلام داشتند که کنکور باید در سال 97 متوقف شود و سال 97 آخرین دور ‌برگزاری کنکور باشد.

این اظهارنظر صریح، باعث تغییراتی در برنامه‌های آموزشی مدارس و مراکز آموزشی شد و مهم‌تر از آن، بازار داغی را برای سوداگرانی پدید آورد که با دمیدن بر التهاب ناشی از این خبر، قبولی در کنکور سال 97 را آخرین فرصت برای دانش‌آموزانی جلوه می‌دادند که از معدل 20 برخوردار نیستند اما خواهان تحصیل در رشته‌ها و دانشگاه‌های معتبر و پرطرفدارند و با پدید آمدن چنین فضای پرالتهابی، دانش‌آموزان و خانواده‌ها را به سمت خریداری خدمات نازل و پرهیاهوی خود سوق دادند.

با این حال در تاریخ 21/11/96 رئیس محترم کمیسیون آموزش، در مصاحبه با فارس، از موضع قاطع ماه گذشته خود عدول کرد و سختی‌ها و عوارض حذف کنکور را به شکل مفصلی تشریح نموده و تلویحاً حذف کنکور در سال 98 را منتفی دانست.

در تاریخ 21/1/97 یکی از اعضای محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، در مصاحبه ‌ای، از قول وزیر محترم علوم و تحقیقات، اعلام کرد که حذف کنکور دست‌کم تا سال 99 امکان ندارد، اما در تاریخ 27/ 1/ 97، سخن‌گوی محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، در مصاحبه با خانه ملت، با قاطعیت اعلام کرد  که حذف کنکور در سال 98 الزامی است و در ادامه این آشفتگی در تاریخ 27/1/97 معاون محترم متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش از آخرین اخبار سهم سوابق تحصیلی در کنکور سراسری سال 98 خبر دادند و ...

روشن است که این تعارضات و تناقضات، باعث بروز عوارض بسیاری در بخش مهمی از جامعه شده، سردرگمی و آشفتگی خانواده‌ها، معلمان و دانش‌آموزان کشور را در این مدت تشدید کرده است و سوءاستفاده‌های گسترده‌ای را برای سوداگران آموزشی فراهم آورده است، از جمله رسیدن مبلغ مشاوره تحصیلی برای قبولی حتمی در کنکور سال 97 تا مرز 100 میلیون تومان از سوی یکی از مشاورنماهای پایتخت و تبدیل شدن هزینه 20 تا 25 میلیونی مشاوره کنکور به مطالبه‌ای معمول و قابل قبول برای قشر مرفه جامعه که بر حس نارضایتی و بی‌عدالتی عموم جامعه دانش‌آموزی بیش از پیش افزوده است و روشن است که این بازارگرمی‌ها و امیدفروشی‌ها، فاقد هر نوع اعتبار و وجاهت است و صرفاً از جو روانی ملتهب حاکم بر مدارس و خانواده‌ها چنین سوءاستفاده‌هایی ممکن گشته است. در دیدارهای اخیر دیده بان با وزیر محترم آموزش و پرورش و معاونان محترم وزارت علوم و تحقیقات و رایزنی با برخی اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و دیگر فعالان حوزه آموزش، نگاه ها به مقوله حذف کنکور و تاثیر قطعی معدل در نتایج آن تاحد بسیاری همسو یا تعدیل شد و لازم به نظر می رسد که  نظام آموزشی کشور، به‌ویژه مسئولان وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت علوم و تحقیقات و وزارت بهداشت و آموزش پزشکی با بررسی دقیق‌تر قوانین موجود و برگزاری جلسات کارشناسی با متخصصان امر و اعضای محترم کمیسیون آموزش مجلس، درجهت رفع عیوب موجود در قوانین و آیین‌نامه‌های فعلی برآیند و با هماهنگی با مراجع بالادستی به‌ویژه شورای عالی انقلاب فرهنگی، پس از رسیدن به تصمیم واحدی در این حوزه حساس ملّی، به امر اطلاع‌رسانی مبادرت نماید.

عناوین مرتبط

۱۷ آذر ۱۳۹۷حذف مرحله‌ای کنکور از مهرماه سال ۹۸
۱۵ آذر ۱۳۹۷پاسخ به اعتراض دوازدهمی‌ها؛ سازمان سنجش تاریخ کنکور را تغییر دهد
۱۰ آذر ۱۳۹۷بررسی شکایت مالباختگان پردیسبان در دیده‌بان شفافیت و عدالت
۱۰ آذر ۱۳۹۷دیده‌بان شفافیت و عدالت از شکایت بانک مرکزی تبرئه شد + سند
۷ آذر ۱۳۹۷دادگاه موسسه اعتباری کاسپین را فورا برگزار بکنید
۶ آذر ۱۳۹۷توکلی در میان مال‌باختگان کاسپین: اعتراضات شما به جا است و آن را پیگیری می‌کنیم/ درخواست از قوه قضائیه برای تسریع در روند رسیدگی به پرونده کاسپین و سیف
۵ آذر ۱۳۹۷احمد توکلی در نامه‌ای به وزرای نفت و کار خواستار شد؛ مدیران پروازی خوزستان را برکنار کنید
۳ آذر ۱۳۹۷حاجی بابایی: مافیای کنکور ریشه در آموزش و پرورش دارد
۲ آذر ۱۳۹۷ بچه پولدار‌ها فاتح قله‌های آموزشی/ مدارس دولتی از ماراتن‌های علمی جا مانده‌اند؟
۲۷ آبان ۱۳۹۷پیگیری مطالبات کارگران هپکو، توسط دیده‌بان شفافیت و عدالت
۱۵ آبان ۱۳۹۷درخواست احمد توکلی از دادستان: ۵ اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان خاطی سریع‌تر رسیدگی شود
۱۴ آبان ۱۳۹۷تاثیر 30 درصدی سوابق تحصیلی کنکوری‌ها در آزمون سراسری ۱۳۹۸

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۲۳۷۳۵۱۳:۴۸:۴۴ ۱۳۹۷/۴/۱۷
الف جان قضیه مربوط به این دوره صرفا نیست. یکی از همین موسسات کنکور چندسال قبل به برادر من و دوستش پیشنهاد داد در ازای فلان میلیون تومان سوالات کنکور را در اختیارشان بگذارد !!!!! اول هم از شغل پدر جویا می شوند-!!! این قضیه ریشه دار است.
ناشناس۴۲۴۰۹۰۱۷:۰۲:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۱۷
هزینه کرد 100 میلیون تومان پول برای کلاس کنکور، در وهله اول سوالات زیادی در مورد منشا پول ایجاد می کند تا مسئله عدالت در کنکور.
ناشناس۴۲۴۳۴۵۲۰:۰۹:۰۰ ۱۳۹۷/۴/۱۷
خب ینی چی تو کنکور تقلب تو امتحانات تقلب پس اون بچه فقیری ک همه فکر وذهنش کنکوره چی ماها ک معدلمون بنا ب شرایطی نشد ک بالا باشه چی ولی مخ خوبی داریم توان پزشک شدنمون شاید بیشتر از معدل ۲۰ها باشه چی...چرا همه چیمون بهم ریخته اخه چه وضعشه ..
ناشناس۴۲۳۸۹۴۱۵:۱۸:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۱۷
الان یادتون افتاده که سوداگری هست ؟ 30 ساله ما رنج بردیم فرزندانمون و پدران و مادرانمون حالا دیر نیست ؟ یک مافیای عظیم برای این آموزشی وجود داره . نسل جدید تهی از سواد که شاه کلید برنده شدن رو فقط در پول و تست و ناپلئونی بودن می دونن
هادی۴۲۳۹۱۸۱۵:۳۲:۲۹ ۱۳۹۷/۴/۱۷
ما مافیای کنکور نیستیم مادانش اموزان منطقه ۳ کشور هستیم وفقط یک خواسته ساده داریم نه به ثاثیر قطعی معدل درکنکور
ناشناس۴۲۳۹۴۵۱۵:۴۲:۳۰ ۱۳۹۷/۴/۱۷
اتفاقا لازم است تاثیر معدل و باید باشد .برای بچه هابی که دوره دبیرستان حقیقتا تلاش می کنند.
ناشناس۴۲۵۹۴۶۰۸:۴۴:۱۹ ۱۳۹۷/۴/۱۹
من همسایه ای دارم که شاگرد ممتاز تیزهوشان بوده ولی سه ساله از کنکور قبول نمیشه بچه های ما میرن پیشش درس یاد میگیرن میگن هیچ معلمی نمیتونه اونطوری درس بده به کل کتابها چنان تسلط داره و چنان درس میگه بچه ها میرن مدرسه معلمشون میگه این راهها رو از کی یاد گرفتین بیرون میرین کلاس و... حالا نمیدونم چرا یه همچین نوابغی پشت کنکورند و چرا دولت به این تیزهوشان واقعی امکان ادامه تحصیل نمیده فکرش رو بکنین امثال این ادمها چقدرن ؟ اگه اینا برن دانشگاه کشور چی می شه ؟ اصلا این تیزهوشان رو برا چی گذاشتن برا آیندشون تصمیم نگرفتن واقعا حیفم میاد این بچه با اینهمه توانایی پشت کنکوره ایشاا... بلکه این پیشنهاد جرقه ای بشه و یه راهی برا اینجور جوونها پیدا بشه ایشاا...
ناشناس۴۲۳۹۵۳۱۵:۴۵:۲۵ ۱۳۹۷/۴/۱۷
اگه درسخونی پس نگرلن تاثیر معدل نباش اگه هم درسخون نیستی و دنبال تست زنی هستی و قبولی که حقت نیست بری دانشگاه. مسئله به همین سادگیست.
میترا۴۲۴۱۱۵۱۷:۰۸:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۱۷
جناب اقا یا خانوم ناشناسی که نفست از جای گرم بلند میشه افراد کارشناس توی این زمینه میگن تاثیر قطعی معدل کار اشتباهیه اونوقت شما که هیچ اطلاعی نداری میای اینجا اظهار نظر میکنی؟!چه میدونی از مشکلات ماها؟!مشکلات شب امتحانی؟!حتما از یه قشر مرفه هستی که حق تحصیل رو مختص خودت میدونی فقط.اره جونم ماهم بلدیم تو مدرسه های غیر انتفاعی و سطح بالا و با کمک معلم مدیر نمره ۲۰نهایی بیاریم....هنر نکردی.بیخود نیست نصفتون که تو مدرسه معدلشون بالاست تو کنکور رتبتون میشه شارژ ایرانسل.
ناشناس۴۲۴۳۷۰۲۰:۲۵:۲۵ ۱۳۹۷/۴/۱۷
عزیزجان بنده در مدرسه دولتی درس خوندم.چه خودم وچه خواهر و برادرم.پدرم هم بازنشسته است.اما خوب می دانم آنکه اهل درس خواندن است جور دیگری شرایط را برای خودش سهل می کند نه با اینگونه میانبر زدنها..... بسیاری از بچه های روستا بوده و هستند که طی سالیان رتبه های بالایی را بخود اختصاص دادند.پس دنبال بهانه نباش. در ثانی بد نیست کمی مودب باشی عزیرم یا آن را هم باید ارفاق کنند در حقت؟؟؟!!!!!!
ناشناس۴۲۴۳۹۱۲۰:۳۵:۵۱ ۱۳۹۷/۴/۱۷
آن شب امتحانی که صحبتش را کردید خود گویای این این که اهل باز کردن کتاب شب امتحانی....والا دانش آموزی که از ابتدای سال تلاش می کند،شب امتحان دچار مشکل که نشده هیچ بلکه راحت می خوابد چه شهرستان و روستا باشد چه پایتخت.
دنیا۴۲۴۵۹۸۲۳:۵۶:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۱۷
امیدوارم همین قضاوت و بی رحمی که در جملاتت پیداست ، خدا در موقع مناسب به خودت برگردونه!
ناشناس۴۲۴۹۸۶۱۱:۴۶:۳۰ ۱۳۹۷/۴/۱۸
به این کار نداشته باشین کی چجوری نمره می گیره یا قبول میشه.به این دقت کنین خودتون چجوری درس میخونید وقبول میشید
ناشناس۴۲۴۰۲۵۱۶:۳۱:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۱۷
این ظلم به بچه هائیه که در دبیرستان حسابی تلاش می کنن.
ناشناس۴۲۴۲۰۴۱۸:۰۶:۴۹ ۱۳۹۷/۴/۱۷
بجای این تقاضاها تلاشتان را بیشتر کنید. والا بفرض ورود به دانشگاه می روید جزو همان دسته ای که دنال پاس کردن با نمره ده دولزده و چهارده هستند
ناشناس۴۲۳۹۳۴۱۵:۳۷:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۱۷
آقای توکلی اگر واقع دنبال شفافیت و عدالت هستی‌ در مورد سهمیه کنکور برای خانواده شهدا و جانبازان و و و و اعتراض کن که بزرگترین بی‌ عدالتی در حق دانش آموزان نخبه و تیز هوش است
ناشناس۴۲۴۳۷۱۲۰:۲۷:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۱۷
فکر نی کنی درصد پذیرششان چقدر است؟؟؟!!! به تبلیغات توجه نکن
ناشناس۴۲۴۰۴۷۱۶:۳۹:۴۱ ۱۳۹۷/۴/۱۷
با این اوضاع تنها روزنه امید بچه های پرتلاش همین شرط معدل می باشد.این را هم بخاطر نورچشمی های درس نخون بردارند که دیگر هیچ!!!!
هموطن۴۲۴۱۲۸۱۷:۱۴:۵۶ ۱۳۹۷/۴/۱۷
نگویید کنکور ، بگویید: مسابقه برای ربودن جیب والدین به بهانه های کلاسهای بیشتر . مسابقه برای تست زنی بدون افزایش دانش و اگاهی و مهارت . مسابقه ایجاد استرس و بیماری برای دانش اموزان ایران . مسابقه برای حذف خوشحالی و ورزش و استراحت ولی باور کنید حق همه دانش اموزان کشور این است که متناسب با علایق، معدل کل 12 سال، محل زندگی و سایر شاخص های نرمال، وارد دانشگاههای کشور شوند و به راحتی ادامه تحصیل بدهند ولی نه با این کنکور
ناشناس۴۲۴۲۱۲۱۸:۱۴:۰۶ ۱۳۹۷/۴/۱۷
. در ضمن واقعا اگر کنکور حذف بشه چی میمونه ؟ اگر بگید معدل واقعا خنده دار هست هیچ چیز مثل کنکور نمیتونه سنجش کنه .گرچه در نهایت پولدارها میرن دانشگاه آزاد و میشن دکتر و لو خنگ باشند
ناشناس۴۲۴۳۲۱۱۹:۵۱:۰۹ ۱۳۹۷/۴/۱۷
چرا در مورد سهمیه های .. تحصیلی بیانیه نمی دهید
ناشناس۴۲۶۱۴۶۱۰:۲۹:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۱۹
مشکل در برگزاری کنکور نیست مشکل اصلی در عدم توازن موقعیت های شغلی و درآمد رشته ها است.وقتی در آمد رشته های پزشکی چندین برابر رشته های دیگر است همه سعی می کنند با هر هزینه ای در این رشته ها قبول شوند چون بعد از تحصیل طی یکی دو سال پول بر هزینه ها جبران می شود . در حال حاضر اگر کنکور کامل حدف بشود باز هم بازار آموزش برای بالا بردن معدل و قبولی در رشته های گروه پزشکی داغ خواهد بود همانطور که الان هم تمرکز اکثر مدارس خصوصی بر روی رشته تجربی است و داوطلبان این رشته امسال بیش از دو برابر همه گروههای دیگر بودند .و متاسفانه هدف اکثر افراد برای قبولی در این رشته ها پول است که احتمالا تا چند سال دیگر با فارغ التحصیل شدن این افراد تاثیر این تفکر را بر نظام سلامت خواهیم دید.

پربحث‌های امروز

 1. حجاریان؛ از پراگماتیسم تا اپورتونیسم

 2. درخواست بی‌شرمانه پسر ۹ ساله از یک زن

 3. زنگنه: بازگشت کارت سوخت جدی اما تصمیمی برای سهمیه‌بندی و قیمت بنزین گرفته نشده

 4. وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح‌طلبان بود

 5. عوارض مصرف نمک های دریایی

 6. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 7. هدررفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

 8. خطرات مصرف گوشت قرمز

 9. سفیر ایران در تقلیس: گرجستان نقص قوانین خود را با برخوردهای خشونت‌آمیز جبران نکند

 10. شیوع مصرف قلیان در بین زنان/ این سفره‌خانه مجردی نیست!

 11. عکس‌هایی از زیبایی های پاییز و زمستان کانادا   

 12. زندگی لاکچری

 13. ظریف: پمپئو برنامه‌های آمریکا را مشخص کرد

 14. اعتراف موگرینی به نقش‌ تاثیر‌گذار ایران در برگزاری مذاکرات یمن در سوئد

 15. راه یابی نمایندگان ایران و ترکیه به فینال کشتی آزاد باشگاه های جهان

 16. توضیحات دادستان درباره فوت وحید صیادی نصیری

 17. سقوط یک قبیله!

 18. جای استوک‌های بازیکن پدیده روی پای بازیکن استقلال  

 19. قانونگذار وابسته به منافقین قطعنامه‌ای علیه ایران در کنگره آمریکا ارائه کرد

 20. فرصت ثبت نام کارت سوخت به زودی تمام می‌شود

 21. اتفاق جالب بعد از اعتراض دسته‌جمعی بازیکنان استقلال

 22. نمایی از پشت صحنه سریال جدید مهران مدیری و پیمان قاسمخانی  

 23. سخنگوی سپاه: تمام تحریم ها را به فرصت طلایی تبدیل کرده ایم

 24. دو ستاره استقلالی سینما در استادیوم آزادی/عکس

 25. ظریف: آمریکا باید از مهمل‌گویی ریاکارانه در مورد ایران دست بردارد

پربحث‌های دیروز

 1. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 2. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 3. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 4. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 5. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 6. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 7. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 8. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 9. دلار ۹ هزار تومان شد

 10. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 11. صالحی: نظام اراده کند غنی سازی ۲۰ درصد را از سر می گیریم

 12. احمد توکلی: باید با افزودن چند شرط FATF را بپذیریم

 13. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 14. واعظی: برخی مردم تا قیمت بالا میرود برای خرید هول می‌زنند/ دو یا سه هفته آینده SPV اجرایی می‌شود

 15. هشدار رهبر انقلاب: همه حواسشان را جمع کنند؛ ممکن است برای سال ۹۸ نقشه کشیده باشند!/ مسئولان فریب زبان‌بازی دشمن را نخورند/ جوان‌ها و جریان‌های سیاسی میدان را برای دشمن آماده نکنند

 16. قاضی‌زاده خبر داد: ترک خدمت صدها نفر از نیروهای بازنشسته شاغل در نهادهای زیرنظر رهبر انقلاب

 17. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 18. گزارش از خیابانی که در آن همه فروشنده دلار هستند: فردوسی باز شلوغ شد

 19. آیت‌الله نوری همدانی: «CFT» یک برنامه غربی، عربی و عبری است

 20. دلار ۱۰۱۰۰ تومان شد/ احتمال ورود به کانال ۹ هزار تومان

 21. وطن‌فروشی دختر خیابان انقلاب  

 22. نامه نمایندگان اصفهان به "روحانی" درباره احیای زاینده‌ رود

 23. روحانی: در مقطع تحریم به طور طبیعی مردم با مشکلاتی مواجه هستند/ نمی‌‌توانیم بگوییم شرایط عادی است

 24. آقای روحانی، بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

 25. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 10. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 11. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 12. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 15. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 16. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 17. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 18. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 19. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 20. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 21. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 22. حرف های یک مهندس برق مملکت

 23. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 24. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 25. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

پربحث‌های دیروز

 1. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 2. «محسنی بندپی» استاندار تهران شد

 3. در سیستان و بلوچستان چه می‌گذرد؟

 4. بازگشت بیش از ۱۱ هزار شی تاریخی به ایران

 5. انتقاد آیت الله محقق داماد از رئیس جمهور/ مشاوران روحانی باید درسشان را از نو بخوانند

 6. بررسی دلایل انجام جراحی های «چشم گربه ای و فک سگی!!» در ایران

 7. ترافیک در جاده کرج-چالوس/۱۱محور مسدود است

 8. بخشدار جزیره هرمز خبر داد: «واگذاری غیرقانونی» ۲۰ هکتار از جزیره به دانشگاه آزاد

 9. واکنش نمایندگان به اظهارات مهناز افشار؛ بیزینس هنرمندانه با جان مردم

 10. وزیر علوم: امسال حذف مرحله‌ای کنکور اجرایی می‌شود

 11. واریز ۲۰۰ هزار تومان به حساب بازنشستگان و مستمری‌بگیران تا روز شنبه

 12. پیاده روی اجباری شهرداری تهران برای پرسنل و خانواده‌هایشان + عکس

 13. دیدار «باقری درمنی» و «بابک زنجانی» در زمین بیسبال + جزئیات

 14. انتقاد پلیس فتا از امنیت پایین سایت‌هایی مانند دیوار

 15. بدهکار بزرگ بانکی در مازندران دستگیر شد

 16. هوای تهران در مرز ناسالم قرار گرفت

 17. حقوق سوم معوق کارگران هفت تپه پرداخت شد

 18. بطحایی: معافت مدارس از پرداخت هزینه انرژی مشروط به رعایت جدول الگوی مصرف است

 19. آخرین وضعیت بارش‌های ایران + جدول

 20. چالوس جمعه یکطرفه می‌شود

 21. موافقت‌ سازمان هواپیمایی با ورود هواپیما‌ی سوخو

 22. پوچی وعده شهردار سابق تهران

 23. آیا امکان ابطال کارت ملی هوشمند در صورت مفقودی وجود دارد؟

 24. بیماری که به سادگی جانتان را می‌گیرد/ کرونری قلب (CHD) چیست؟

 25. انتقال گران قیمت آب خزر!

پربحث‌های هفته

 1. واکنش سیداحمد خمینی به انتشار عکسی جنجالی تفریح لاکچری

 2. معاون دادستان کشور: فیلترینگ تلگرام موفقیت آمیز بود

 3. دانشجویی که دست رد به سینه شرکت آمریکایی زد

 4. چرا مهناز افشار مسئولیت‌ حرفش را نمی‌پذیرد؟

 5. حکم نهایی دیوان محاسبات کشور درباره بورسیه‌های دولت دهم صادر شد+ سند

 6. طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان از سر گرفته شد

 7. شمال کویر می‌شود؟

 8. تذکر جدی پلیس فتا به "شیپور و دیوار"

 9. راه‌اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا/ علت گرانی پسته سرمازدگی است

 10. درخواست نمایندگان مجلس از روحانی: از بیان اظهارات تبلیغاتی پرهیز کنید/ خزر را فدای زادگاهتان نکنید

 11. تهران، کلانشهر غالباً پر ترافیک، چه زمان به سامان خواهد رسید!

 12. حکم اعدام باقری‌درمنی تایید شد/ پاسخ ظریف به نامه دادستان بدون ارائه اسناد/ آخرین وضعیت پرونده سیف

 13. وزیر نیرو: زمستان پر بارش نخواهد بود

 14. زنده باد فریاد!

 15. سخنان بی‌پرده آزاده نامداری درباره ممنوع‌التصویری‌اش در تلویزیون و اختلافش با فرزاد حسنی

 16. دانشجویان آمریکایی چه امکانات تفریحی دارند؟

 17. اگر به این ۷ دلیل ازدواج می کنید، شاید شکست بخورید

 18. آمار گردشگران خارجی در ایران اعلام شد/ عراق همچنان در صدر

 19. مهناز افشار به دادسرا احضار شد

 20. اولویت تامین ارز مناسب برای سفر حج/تلاش برای افزایش سهمیه

 21. مردم دارو ذخیره نکنند

 22. شیوع مصرف قلیان در بین زنان/ این سفره‌خانه مجردی نیست!

 23. غذای لاکچری نشین‎ها از «ژامبون گوزن» تا «سیب چوبی و موز قرمز» + تصاویر

 24. دوچرخه‌سواری حناچی در سومین سه‌شنبه کاری خود + عکس

 25. کرباسچی: اگر به من بود، نجفی و افشانی را شهردار نمی‌کردم

آخرین عناوین