سازمان ملل و معامله بر سر خون یمنی‌ها

حسن عابدینی،   3970417045 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
سازمان ملل و معامله بر سر خون یمنی‌ها

ارتش و کمیته های مردمی یمن از «سکوهای موشکی زیرزمینی» خود رونمایی کرده اند؛ دستاوردی که موجی از ترس و وحشت را بر صفوف متجاوزان سعودی ـ اماراتی حاکم ساخته است.

به تازگی تحولات میدانی در یمن وارد فاز جدیدی شده است. علت اصلی این مساله نیز به دستاورد اخیر ارتش و کمیته های مردمی یمن باز می گردد که از «سکوهای موشکی زیرزمینی» خود رونمایی کرده اند؛ دستاوردی که موجی از ترس و وحشت را بر صفوف متجاوزان سعودی ـ اماراتی حاکم ساخته است. درهمین ارتباط، «محمد علی الحوثی» با تاکید بر اینکه سکوهای موشکی زیرزمینی معادلات میدانی را تغییر خواهند داد، تاکید کرد: «امیدواریم از این پس متجاوزان، ما را متهم به وادرات تونل از ایران نکنند!» این اظهارنظر طعنه آمیز مقام ارشد یمنی خطاب به سعو‌دی‌ها و آمریکایی‌ها پس از آن صورت گرفت که مقامات ریاض طی چند روز اخیر به صورت فزاینده ای ادعاهای خود در خصوص کمک های تسلیحاتی ایران به نیروهای یمنی را مطرح کردند.  

دستاوردی که معادلات را تغییر می دهد

واقعیت این است که مقاومت اسلامی از سال 2000 میلادی به صورت مستمر تلاش خود برای غافلگیری نظام سلطه را کلید زده است. بسیاری از اقدامات مقاومت اسلامی چه در لبنان، فلسطین، عراق، سوریه و اکنون در یمن، تاکنون موجبات شگفتی نظام سلطه را به دنبال داشته است. لذا اقدام اخیر مقاومت اسلامی و انصارالله در رونمایی از سکوهای پرتاب موشک زیرزمینی که در تونل ها واقع شده اند، قطع به یقین معادلات میدانی را به نفع مقاومت و به ضرر رژیم قبیله ای سعودی تغییر خواهد داد. این دستاورد پس از 40 ماه مقاومتِ مستمر در برابر حملات زمینی، هوایی و دریاییِ قدرت های غربی ـ عربی و عبری صورت گرفت. در واقع، در طول این مدت شاهد نوعی جنگ جهانی علیه مردم مظلوم یمن بوده و هستیم.

این دستاورد بزرگ در حالی به دست آمده است که متجاوزان تصور می کردند یمنی ها در یک بازه دو یا سه ماهه تسلیم آنها می شوند. این موفقیت همچنین روحیه نیروهای مقاومت در سایر مناطق را افزایش خواهد داد. از آنجایی که سعودیها به نظام سلطه وعده تسلط بر یمن تنها در طول چند ماه را داده بود، تحقق دستاورد اخیر یمنی ها می تواند موجبات ایجاد انشقاق میان رژیم سعودی و نظام سلطه را فراهم آورد. در هر صورت، به نظر می رسد که در سایه دستاوردهای میدانی مذکور، مرحله جدیدی از رویارویی مقاومت اسلامی انصارالله با رژیم سعودی و ائتلافِ کشورهای دارای دلارهای نفتی، آغاز شود.

الحدیده؛ آیینه تمام نمای شکست متجاوزان

عملیاتی که در «الحدیده» صورت گرفت شاید در آینده در دانشگاه های نظامی تدریس شود، چراکه شاهد بودیم تمام نظام سلطه اعم از رژیم سعودی، امارات متحده عربی و ارتجاع عرب با حمایت لجستیکی، نظامی و دیپلماتیک ایالات متحده آمریکا و کشورهای غربی یک جنگ تمام عیار را علیه یمنی ها در الحدیده آغاز کردند و در نهایت هم نتوانستند بر بندر راهبردی الحدیده که در یک منطقه فوق استراتژیک واقع شده است، سیطره یابند. نظام سلطه در جریان تلاش برای سیطره بر الحدیده حتی به استفاده و بهره برداری از ظرفیت سازمان ملل متحد نیز متوسل شد، به گونه ای که یکی از طرح ها مبتنی بر لزوم اعطای مدیریت شهر الحدیده به سازمان ملل بود.

شکست متجاوزان در الحدیده در حالی اتفاق افتاد که آنها از زبده ترین نیروهای جنگی خود همچون کماندوها، پیشرفته‌ترین ابزارآلات نظامی همچون ناوهای پرقدرت و همچنین جدیدترین روش های جنگی همچون انجام عملیات های هلی بُرن، بهره برداری کردند. نکته قابل تامل آن است که طبق آخرین آمارها، شمار شهدای مقاومت اسلامی در نبرد الحدیده علیرغم تمامی فشارهایی که متحمل شد به زحمت به 30 نفر می رسد. این یک اتفاق نادر است که در جنگ های کلاسیک و حتی غیرمتقارن ممکن است رخ دهد.

توانایی مقاومت برای تهدید «امنیت ملی» امارات

در هر صورت، تحقق دستاوردهایی همچون حفظ الحدیده و تحمیل شکست های سنگین به متجاوزان در این شهر استراتژیک بدان معنا نیست که مردم مظلوم و بی دفاع یمن متحمل خسارتهای فراوانی نشده اند. درحال حاضر، قریب به هفت تا هشت میلیون نفر از مردم یمن در آستانه فقر مطلق و در معرض قحطی گسترده و مرگ قرار گرفته اند. این ارتجاع عرب است که نمی‌خواهد مردم یمن در چارچوب یک فرایند مردم سالارانه به تعیین تکلیف برای کشور خود بپردازند و به زندگی خود ادامه دهند. ادعای مقامات امارات مبنی بر تلاش برای برقراری صلح در الحدیده در سایه برقراری آتش بس موقت، یک ادعای دروغ است. مقامات ابوظبی خود به خوبی می دانند که نیروهای یمنی قادر هستند امنیت ملی امارات را با مخاطره جدی مواجه سازند و لذا پرچم سفید تسلیم را در الحدیده بالا برده اند.

کارنامه سیاه سازمان ملل در پرونده یمن

امروز سوالی که افکار عمومی را در خصوص تحولات یمن به خود مشغول ساخته این است که چه کسی به رژیم قبیله ای سعودی اجازه داده تا ضمن به راه انداختن جنگی تمام عیار علیه یک ملت فقیر و مظلوم، آنها را به خاک و خون بکشد؟ امروز افکار عمومی به دنبال پاسخ این سوال می گردند که مردم یمن چه اقدامی را علیه ریاض صورت دادند که امروز مستحق تحمل چنین جنایت های هولناکی هستند؟ امروز دیگر بر هیچکس پوشیده نیست که تنها گناه مردم یمن این بوده که دولت دست نشانده «علی عبدالله صالح» را سرنگون کردند تا خودشان سرنوشت کشورشان را رقم بزنند. افکار عمومی به خوبی این واقعیت ها را رصد می کنند و بدان واقف هستند.

در این میان، مساله ای که وجود دارد این است که نقش سازمان ملل برای ممانعت از کشتار مردم بی گناه یمن چیست؟ این سازمان بر اساس مسئولیت هایی که برای آن تعریف شده، وظیفه دارد تا از قدرت و ظرفیت خود برای ممانعت از تداوم تجاوزگری نیروهای خارجی و بیگانه علیه ملت های بی گناه استفاده کند. لذا بسیار تعجب برانگیز است که سازمان ملل متحد با وجود گذشت 40 ماه از حملات بی وقفه متجاوزان به مردم یمن، آنها را وادار به خروج از این کشور نمی کند.

مساله بعدی که در این زمینه وجود دارد این است که سازمان ملل متحد در طول بیش از سه سال گذشته کارنامه بسیار سیاه و تاریکی از خود در تعامل با پرونده یمن برجای گذاشته است. در طول این مدت ما شاهد آن بودیم هرگاه که مقاومت اسلامی بر اراضی اشغالی خود سیطره یافته است، نمایندگان سازمان ملل با اقدامات خود تلاش کرده اند تا برای نجات متجاوزان، نوعی تنفس اعلام کنند تا صفوف ازهم پاشیده آنها برای رویارویی مجدد با نیروهای یمنی مجددا آماده شوند. امروز این واقعیت ثابت شده که نمایندگان سازمان ملل در امور یمن، افراد بی طرفی نیستند و از سعودیها جانبداری می کنند.

معامله خون مردم یمن در برابر دلارهای نفتی

افزون بر این، در این زمینه یادآوری عقب نشینی آشکار سازمان ملل متحد در برابر سعودیها در پرونده کودک کشی رژیم سعودی، ضروری است. همگان دیدند که سازمان ملل متحد چگونه در روز روشن بیانیه خود درخصوص کودک کشی سعودیها در یمن را بازپس گرفت و حاضر نشد در برابر تهدیدات ریاض مقاومت کند. این مساله واقعیت های امروز یمن را بیش از پیش نمایان می سازد. یادآوری این اتفاق دردناک به ما نشان می دهد که خون مردم یمن در برابر دلارهای نفتی سعودی معامله شده است و این بدترین حالت برای سازمان ملل در دهه دوم قرن بیست و یکم است.

 درخصوص جانبداری سازمان ملل متحد از سعودیها و متجاوزان که پیشتر بدان اشاره شد، باید گفت که طرح اخیر «مارتین گریفیتس» فرستاده این سازمان در یمن گویای همه چیز است. این طرح، یک طرح ظالمانه، یک‌سویه و مبتنی بر تامین منافع قدرت های بزرگ و سعودی است و نه ملت یمن. این بسیار تعجب برانگیز است که فرستاده سازمان ملل از اتباع یک کشور و دولت حاکم بر آن (یمن) می خواهد بخشی از کشورشان را به سازمان ملل متحد واگذار کرده و آن را تحت قیمومت این سازمان قرار دهند.  اگر همین طرح در خصوص کشورهای غربی همچون ایالات متحده، فرانسه ارائه شود، مقامات آنها قبول می کنند؟

آقای گریفیتس یک سیاستمدار انگلیسی است؛ اگر طرح وی به کشورش ارائه شود و سازمان ملل از انگلیس بخواهد به عنوان مثال اسکاتلند را تحت قیموت این سازمان قرار داده تا توسط آن اداره شود، آیا با اعتراض شدید مقامات لندن مواجه نمی‌شود؟ لذا سازمان ملل چگونه توقع دارد طرحی که در واقع، غیرقابل مذاکره و اساسا غیرقابل تصور حتی برای کشورهای غربی است، مورد پذیرش یمنی ها قرار گیرد. در هر صورت، یمنی ها به خوبی می دانند که اگر قسمتی از حوزه سرزمینی و تمامیت ارضی‌شان مورد مصالحه و معامله قرار گیرد در رابطه با سایر قسمت ها نیز ممکن است چنین اتفاقی رخ دهد و سازمان ملل پس از الحدیده، به سراغ عدن و مارب و ... هم برود تا یمن را طبق خواسته متجاوزان به چند کشور کوچک تبدیل کند.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

آریابان۴۲۳۶۱۲۱۲:۴۱:۳۰ ۱۳۹۷/۴/۱۷
واقعیتش اینه که ما در سده بیست و یکم در دنیائی متناقض و دارای پارادوکس !!!! می زییم : از سوئی دنیای امروز ما آنچنان پیشرفته !!!!! شیک و لوکس است که از جمله در همین روز ها و به همت فناوری فوق مدرن ماهواره ای ، ضربه پای یک فوتبالیست به توپ را میلیارد ها نفر در جای جای این دنیای پهناور ، بطور آنی و در لحظه و حتی در صدم ثانیه و البته با بهترین کیفیت و حتی زیبا تر و رنگین تر از میدان مسابقه می بینند ؛ ولی از دیگر سوی ، دنیائی بسیار عقب مانده !!!!! است با تاریکی هائی به ژرفای عمق تاریخ سیاه ، دنیائی که کماکان "قانون جنگل" بر آن حاکم است ؛ دنیای واپس-مانده ای که هنوز 5 دارنده حق وتوی سازمان ملل ، حق دارند برای 187= 5-192 کشور دیگر !!!! تصمیم بگیرند و البته در عین حال هر یک از تک تک این 5 وتو-دار قلدر هم آنقدر بر مالکیت بر این دنیای کنونی از حق مالکیت مطلق !!!! برخوردارند که قادرند به تنهائی و یک تنه در مقابل آرای آن 4 قلدر دیگر بایستند و آنرا بی اثر کنند و بر این اساس قادرند که یک تنه !!!! کل سرنوشت و مقدرات کل کره زمین !!!! را رقم بزنند ؛ دنیائی که قلدر ها (بخوانید : حکمروایان جنگل !!!!) حق دارند تنها دارندگان تسلیحات هسته ای در کره ارض باشند و طبیعتا هم هیچکسی حق ایجاد مزاحمت برای این مالکین !!!! را ندارد. بدیهیست که هیچیک از کوچولو !!!! ها هم نباید حق داشته باشه به تسلیحات هسته ای دست پیدا کنه ، زیرا برایش خطرناکه و "جیز" میشه !!!!! ؛
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های اخیر

 1. ربوده شدن تعدادی از نیروهای بسیجی و هنگ مرزی میرجاوه

 2. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 3. تیپ عجیب سفیر ژاپن در تهران  

 4. آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد

 5. امیرعبداللهیان: قیافه «ترامپ» پس از ۱۳ آبان امسال دیدنی است

 6. بخشنامه رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومین مهریه

 7. مردی با خودرو همسرش را له کرد

 8. ارزشمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۱۸

 9. پشت پرده فرار عضو تیم تشریفات رئیس جمهور از کشور

 10. هاشمی: از موضوع شنود بگذرید/حتی زن و شوهر نیز می‌توانند از این وسایل استفاده کنند

 11. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 12. فیلم/حضور بانوان در ورزشگاه آزادی و تشویق تیم ملی   

 13. واکنش نماینده ایران به ادعای امارات درباره جزایر۳گانه ایران+فیلم

 14. رکورد تاریخی یک شهرداری در کتک زدن مردم!

 15. تصاویر بازدید پلیس ترکیه از کنسولگری عربستان  

 16. حاشیه دیدار ایران و بولیوی/ حضور ماموران زن و استقبال اندک تماشاگران

 17. سردار پاکپور: سپاه برای آزادی گروگانها آماده عملیات مشترک با ارتش پاکستان علیه اشرار است

 18. تیراندازی آیت‌الله هاشمی در کنار کاخ مرمر  

 19. سردار سلامی: در هر نقطه منافع دشمن را ویران می‌کنیم

 20. مافیای سیگار در کوچه‌پس‌کوچه‌های بازار تهران

 21. اینجا ماهشهر: اگه می‌تونی نفس بکش!  

 22. آخرین اخبار از بررسی لایحه CFT در شورای نگهبان

 23. امروز با آرمان های جوانان ۴۰ سال پیش چقدر فاصله داریم  

 24. کنایه سنگین یک اصلاح طلب به شورای شهر تهران

 25. نظافتچی‌ها و پاکسازی کنسولگری از سرنخ‌های قتل خاشقجی+ عکس

پربحث‌های دیروز

 1. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 2. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 3. ربوده شدن تعدادی از نیروهای بسیجی و هنگ مرزی میرجاوه

 4. آرایشگاه معروف، عروس خانم را کچل کرد

 5. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

 6. تصمیم‌گیری برای ۲ نرخی شدن بنزین؛ هفته آینده روی میز کمیسیون انرژی

 7. تیپ عجیب سفیر ژاپن در تهران  

 8. آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد

 9. امیرعبداللهیان: قیافه «ترامپ» پس از ۱۳ آبان امسال دیدنی است

 10. کاهش پلکانی قیمت‌ خودرو آغاز شد

 11. بخشنامه رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومین مهریه

 12. مردی با خودرو همسرش را له کرد

 13. ارزشمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۱۸

 14. بازی جدید ترامپ برای رهایی بن سلمان از ماجرای خاشقچی

 15. انتخابات آزاد به سبک محمد‌رضا پهلوی + سند

 16. پشت پرده فرار عضو تیم تشریفات رئیس جمهور از کشور

 17. هاشمی: از موضوع شنود بگذرید/حتی زن و شوهر نیز می‌توانند از این وسایل استفاده کنند

 18. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 19. فیلم/حضور بانوان در ورزشگاه آزادی و تشویق تیم ملی   

 20. واکنش نماینده ایران به ادعای امارات درباره جزایر۳گانه ایران+فیلم

 21. رکورد تاریخی یک شهرداری در کتک زدن مردم!

 22. تصاویر بازدید پلیس ترکیه از کنسولگری عربستان  

 23. حاشیه دیدار ایران و بولیوی/ حضور ماموران زن و استقبال اندک تماشاگران

 24. سردار پاکپور: سپاه برای آزادی گروگانها آماده عملیات مشترک با ارتش پاکستان علیه اشرار است

 25. تیراندازی آیت‌الله هاشمی در کنار کاخ مرمر  

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 2. تصادف برادر عضو شورای شهر تهران با ماشین بیت‌المال در شمال + واکنش شورا

 3. حکم راننده لندکروز جنجالی صادر شد

 4. خیز نامحسوس دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زمینه سازی دولت برای برگرداندن کارت سوخت/ مردم قربانی سیاست هویج و چماق

 5. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 6. دلار ۱۹ هزار تومانی کار دولت بود  

 7. محمود بهمنی: FATF را نمی‌توان به دلار وصل کرد/ با مدیریت عرضه و تقاضا قیمت دلار را بر روی ۲۹۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان نگه داشتیم

 8. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 9. بهشت جای چه افرادی است؟/ آیا امکان دارد که غیرمسلمانان نیز وارد بهشت شوند؟

 10. دلار در مرز ۱۵ هزار تومان/ حال و هوای بازار ارز تهران

 11. قدرتمندترین پاسپورت جهان متعلق به کدام کشور است؟

 12. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 13. آقای سیف لطفا فرافکنی نکنید!

 14. واکنش خداکرمی به تصادف برادرش با خودروی شورای شهر: برادرم در حال انجام وظیفه بود/ بیمه خسارت ماشین را پرداخت می‌کند

 15. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 16. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 17. نرخ ارز را این ۴ سایت خارج‌نشین بالاوپایین می‌کنند

 18. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 19. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 20. اسامی ۹۶ نماینده مخالف لایحه CFT + اسامی غایبین

 21. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 22. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 23. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

 24. دهک‌های پایین زیر چرخ‌های رکود تورمی و نیاز به سیاست‌های جبرانی

 25. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد

 2. واکنش نماینده ایران به ادعای امارات درباره جزایر۳گانه ایران+فیلم

 3. نظافتچی‌ها و پاکسازی کنسولگری از سرنخ‌های قتل خاشقجی+ عکس

 4. حضور سفیر پاکستان در وزارت خارجه ایران

 5. حمله به سفارت اسرائیل در آنکارا با تراکتور!

 6. سیگنال‌های معامله آمریکا- عربستان و ترکیه بر سر خون خاشقجی

 7. تحرکات بین‌المللی علیه «بن سلمان»؛ جانشین‌های او کدامند؟

 8. برایان هوک: هم‌چنان سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران را دنبال می‌کنیم

 9. خبر خوش سپاه پاسداران از هلاکت امیر داعش و طراح اصلی جنایت تروریستی اهواز در عملیات نیروهای مقاومت

 10. پلیس ترکیه: خاشقچی در داخل ساختمان کنسولگری سعودی کشته شده است

 11. بیانیه شورای وزیران عربستان سعودی در مورد ناپدید شدن «خاشقچی»

 12. نامزد خاشقچی مرگ روزنامه‌نگار سعودی را اعلام کرد

 13. واکنش ماتیس به اظهارات ترامپ درباره ترک کابینه

 14. احتمال معاف شدن هند از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران

 15. چاووش‌اوغلو: در صورت نیاز از سعودی‌ها بازجویی می‌کنیم

 16. ممانعت سعودی‌ها از تفتیش داخل منزل سرکنسول سعودی در استانبول

 17. مهلت ایران و آمریکا برای طرح دعاوی نزد دیوان لاهه مشخص شد

 18. رایزنی نظامیان ارشد اسرائیل و عربستان در خصوص ایران

 19. خروج قطار از ریل در مغرب/ ۱۰۰ نفر کشته و زخمی شدند

 20. پاکستان: موضوع مرزبانان ربوده‌شده ایرانی را با نگرانی دنبال می‌کنیم

 21. الجزیره: قتل خاشقچی هفت دقیقه طول کشیده است

 22. ترامپ: با ولیعهد سعودی تلفنی صحبت کردم/ اطلاعی درباره خاشقچی ندارد

 23. درخواست ضد ایرانی مقام ارشد آمریکایی از ترکیه

 24. هیاتی از کمیسیون امنیت ملی به میرجاوه می‌رود

 25. سی‌ان‌ان: آنکارا تکه تکه شدن خاشقچی را تایید کرد

پربحث‌های دیروز

 1. آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد

 2. بازی جدید ترامپ برای رهایی بن سلمان از ماجرای خاشقچی

 3. واکنش نماینده ایران به ادعای امارات درباره جزایر۳گانه ایران+فیلم

 4. نظافتچی‌ها و پاکسازی کنسولگری از سرنخ‌های قتل خاشقجی+ عکس

 5. حضور سفیر پاکستان در وزارت خارجه ایران

 6. حمله به سفارت اسرائیل در آنکارا با تراکتور!

 7. سیگنال‌های معامله آمریکا- عربستان و ترکیه بر سر خون خاشقجی

 8. تحرکات بین‌المللی علیه «بن سلمان»؛ جانشین‌های او کدامند؟

 9. برایان هوک: هم‌چنان سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران را دنبال می‌کنیم

 10. خبر خوش سپاه پاسداران از هلاکت امیر داعش و طراح اصلی جنایت تروریستی اهواز در عملیات نیروهای مقاومت

 11. پلیس ترکیه: خاشقچی در داخل ساختمان کنسولگری سعودی کشته شده است

 12. بیانیه شورای وزیران عربستان سعودی در مورد ناپدید شدن «خاشقچی»

 13. نامزد خاشقچی مرگ روزنامه‌نگار سعودی را اعلام کرد

 14. واکنش ماتیس به اظهارات ترامپ درباره ترک کابینه

 15. احتمال معاف شدن هند از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران

 16. مهم‌ترین سرمایه انسان در زندگی چیست؟

 17. ممانعت سعودی‌ها از تفتیش داخل منزل سرکنسول سعودی در استانبول

 18. مهلت ایران و آمریکا برای طرح دعاوی نزد دیوان لاهه مشخص شد

 19. رایزنی نظامیان ارشد اسرائیل و عربستان در خصوص ایران

 20. خروج قطار از ریل در مغرب/ ۱۰۰ نفر کشته و زخمی شدند

 21. پاکستان: موضوع مرزبانان ربوده‌شده ایرانی را با نگرانی دنبال می‌کنیم

 22. الجزیره: قتل خاشقچی هفت دقیقه طول کشیده است

 23. ترامپ: با ولیعهد سعودی تلفنی صحبت کردم/ اطلاعی درباره خاشقچی ندارد

 24. درخواست ضد ایرانی مقام ارشد آمریکایی از ترکیه

 25. هیاتی از کمیسیون امنیت ملی به میرجاوه می‌رود

پربحث‌های هفته

 1. قدرتمندترین پاسپورت جهان متعلق به کدام کشور است؟

 2. اعتراف سفیر عربستان در ترکیه به قتل جمال خاشقچی + جزئیات

 3. شاخ و شانه العربیه برای ترامپ؛ نفت 200 دلاری در انتظارتان است

 4. قتل خاشقچی و برخورد دوگانه غرب با حقوق بشر

 5. جزییات قتل هولناک برادر جمال خاشقجی از سوی افراد نقابدار

 6. وقتی وقاحت رئیس‌جمهور آمریکا از حد می‌گذرد

 7. صربستان معافیت ویزا برای ایرانی‌ها را لغو کرد

 8. تصویر 15 سعودی مشکوک به حضور در پرونده مفقودشدن «خاشقچی» منتشر شد

 9. آل‌سعود با بن‌بستی بی‌سابقه مواجه است؛ آیا ریاض برای مقابله با ترامپ، با تهران آشتی می‌کند؟

 10. چالش ناپدید شدن خاشقچی و آینده سیاسی ولیعهد عربستان/ آیا محمدبن سلمان قربانی می شود؟

 11. سرانجام بسته پیشنهادی اروپا برای مقابله با تحریم‌های ثانویه آمریکا/ وعده‌های اروپایی‌ها محقق می‌شود؟

 12. گرافی‌گویی دوباره ترامپ: ایران می‌توانست در ۱۲ دقیقه کل خاورمیانه را تحت کنترل بگیرد

 13. سوئیفت؛ ترامپ در دو راهی

 14. عربستان در سراشیبی سقوط

 15. ایران ناگهان بزرگترین خریدار سویای آمریکا شد

 16. آیا باید منتظر ایجاد شکاف بین آمریکا و عربستان باشیم؟

 17. آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد

 18. وزیر خارجه انگلیس: اگر خاشقچی را نکشته‌اند، پس او کجاست؟

 19. روزنامه ترکیه‌ای قاتل خاشقچی را معرفی کرد

 20. ترامپ: همسر خاشقچی را به کاخ سفید دعوت خواهم کرد

 21. انتشار نوار صوتی تکان دهنده مربوط به قتل خاشقچی

 22. ظهور شاهزاده تاریکی از استانبول؛ ادامه زنجیره ناکامی‌های ولی‌عهد جوان سعودی

 23. بازی جدید ترامپ برای رهایی بن سلمان از ماجرای خاشقچی

 24. ترامپ: ایران باید با ما توافق واقعی کند نه معامله‌ای طنز مثل برجام

 25. دختر رئیس جمهور سابق آمریکا با یک بازیگر ازدواج کرد!

آخرین عناوین