سازمان ملل و معامله بر سر خون یمنی‌ها

حسن عابدینی،   3970417045 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
سازمان ملل و معامله بر سر خون یمنی‌ها

ارتش و کمیته های مردمی یمن از «سکوهای موشکی زیرزمینی» خود رونمایی کرده اند؛ دستاوردی که موجی از ترس و وحشت را بر صفوف متجاوزان سعودی ـ اماراتی حاکم ساخته است.

به تازگی تحولات میدانی در یمن وارد فاز جدیدی شده است. علت اصلی این مساله نیز به دستاورد اخیر ارتش و کمیته های مردمی یمن باز می گردد که از «سکوهای موشکی زیرزمینی» خود رونمایی کرده اند؛ دستاوردی که موجی از ترس و وحشت را بر صفوف متجاوزان سعودی ـ اماراتی حاکم ساخته است. درهمین ارتباط، «محمد علی الحوثی» با تاکید بر اینکه سکوهای موشکی زیرزمینی معادلات میدانی را تغییر خواهند داد، تاکید کرد: «امیدواریم از این پس متجاوزان، ما را متهم به وادرات تونل از ایران نکنند!» این اظهارنظر طعنه آمیز مقام ارشد یمنی خطاب به سعو‌دی‌ها و آمریکایی‌ها پس از آن صورت گرفت که مقامات ریاض طی چند روز اخیر به صورت فزاینده ای ادعاهای خود در خصوص کمک های تسلیحاتی ایران به نیروهای یمنی را مطرح کردند.  

دستاوردی که معادلات را تغییر می دهد

واقعیت این است که مقاومت اسلامی از سال 2000 میلادی به صورت مستمر تلاش خود برای غافلگیری نظام سلطه را کلید زده است. بسیاری از اقدامات مقاومت اسلامی چه در لبنان، فلسطین، عراق، سوریه و اکنون در یمن، تاکنون موجبات شگفتی نظام سلطه را به دنبال داشته است. لذا اقدام اخیر مقاومت اسلامی و انصارالله در رونمایی از سکوهای پرتاب موشک زیرزمینی که در تونل ها واقع شده اند، قطع به یقین معادلات میدانی را به نفع مقاومت و به ضرر رژیم قبیله ای سعودی تغییر خواهد داد. این دستاورد پس از 40 ماه مقاومتِ مستمر در برابر حملات زمینی، هوایی و دریاییِ قدرت های غربی ـ عربی و عبری صورت گرفت. در واقع، در طول این مدت شاهد نوعی جنگ جهانی علیه مردم مظلوم یمن بوده و هستیم.

این دستاورد بزرگ در حالی به دست آمده است که متجاوزان تصور می کردند یمنی ها در یک بازه دو یا سه ماهه تسلیم آنها می شوند. این موفقیت همچنین روحیه نیروهای مقاومت در سایر مناطق را افزایش خواهد داد. از آنجایی که سعودیها به نظام سلطه وعده تسلط بر یمن تنها در طول چند ماه را داده بود، تحقق دستاورد اخیر یمنی ها می تواند موجبات ایجاد انشقاق میان رژیم سعودی و نظام سلطه را فراهم آورد. در هر صورت، به نظر می رسد که در سایه دستاوردهای میدانی مذکور، مرحله جدیدی از رویارویی مقاومت اسلامی انصارالله با رژیم سعودی و ائتلافِ کشورهای دارای دلارهای نفتی، آغاز شود.

الحدیده؛ آیینه تمام نمای شکست متجاوزان

عملیاتی که در «الحدیده» صورت گرفت شاید در آینده در دانشگاه های نظامی تدریس شود، چراکه شاهد بودیم تمام نظام سلطه اعم از رژیم سعودی، امارات متحده عربی و ارتجاع عرب با حمایت لجستیکی، نظامی و دیپلماتیک ایالات متحده آمریکا و کشورهای غربی یک جنگ تمام عیار را علیه یمنی ها در الحدیده آغاز کردند و در نهایت هم نتوانستند بر بندر راهبردی الحدیده که در یک منطقه فوق استراتژیک واقع شده است، سیطره یابند. نظام سلطه در جریان تلاش برای سیطره بر الحدیده حتی به استفاده و بهره برداری از ظرفیت سازمان ملل متحد نیز متوسل شد، به گونه ای که یکی از طرح ها مبتنی بر لزوم اعطای مدیریت شهر الحدیده به سازمان ملل بود.

شکست متجاوزان در الحدیده در حالی اتفاق افتاد که آنها از زبده ترین نیروهای جنگی خود همچون کماندوها، پیشرفته‌ترین ابزارآلات نظامی همچون ناوهای پرقدرت و همچنین جدیدترین روش های جنگی همچون انجام عملیات های هلی بُرن، بهره برداری کردند. نکته قابل تامل آن است که طبق آخرین آمارها، شمار شهدای مقاومت اسلامی در نبرد الحدیده علیرغم تمامی فشارهایی که متحمل شد به زحمت به 30 نفر می رسد. این یک اتفاق نادر است که در جنگ های کلاسیک و حتی غیرمتقارن ممکن است رخ دهد.

توانایی مقاومت برای تهدید «امنیت ملی» امارات

در هر صورت، تحقق دستاوردهایی همچون حفظ الحدیده و تحمیل شکست های سنگین به متجاوزان در این شهر استراتژیک بدان معنا نیست که مردم مظلوم و بی دفاع یمن متحمل خسارتهای فراوانی نشده اند. درحال حاضر، قریب به هفت تا هشت میلیون نفر از مردم یمن در آستانه فقر مطلق و در معرض قحطی گسترده و مرگ قرار گرفته اند. این ارتجاع عرب است که نمی‌خواهد مردم یمن در چارچوب یک فرایند مردم سالارانه به تعیین تکلیف برای کشور خود بپردازند و به زندگی خود ادامه دهند. ادعای مقامات امارات مبنی بر تلاش برای برقراری صلح در الحدیده در سایه برقراری آتش بس موقت، یک ادعای دروغ است. مقامات ابوظبی خود به خوبی می دانند که نیروهای یمنی قادر هستند امنیت ملی امارات را با مخاطره جدی مواجه سازند و لذا پرچم سفید تسلیم را در الحدیده بالا برده اند.

کارنامه سیاه سازمان ملل در پرونده یمن

امروز سوالی که افکار عمومی را در خصوص تحولات یمن به خود مشغول ساخته این است که چه کسی به رژیم قبیله ای سعودی اجازه داده تا ضمن به راه انداختن جنگی تمام عیار علیه یک ملت فقیر و مظلوم، آنها را به خاک و خون بکشد؟ امروز افکار عمومی به دنبال پاسخ این سوال می گردند که مردم یمن چه اقدامی را علیه ریاض صورت دادند که امروز مستحق تحمل چنین جنایت های هولناکی هستند؟ امروز دیگر بر هیچکس پوشیده نیست که تنها گناه مردم یمن این بوده که دولت دست نشانده «علی عبدالله صالح» را سرنگون کردند تا خودشان سرنوشت کشورشان را رقم بزنند. افکار عمومی به خوبی این واقعیت ها را رصد می کنند و بدان واقف هستند.

در این میان، مساله ای که وجود دارد این است که نقش سازمان ملل برای ممانعت از کشتار مردم بی گناه یمن چیست؟ این سازمان بر اساس مسئولیت هایی که برای آن تعریف شده، وظیفه دارد تا از قدرت و ظرفیت خود برای ممانعت از تداوم تجاوزگری نیروهای خارجی و بیگانه علیه ملت های بی گناه استفاده کند. لذا بسیار تعجب برانگیز است که سازمان ملل متحد با وجود گذشت 40 ماه از حملات بی وقفه متجاوزان به مردم یمن، آنها را وادار به خروج از این کشور نمی کند.

مساله بعدی که در این زمینه وجود دارد این است که سازمان ملل متحد در طول بیش از سه سال گذشته کارنامه بسیار سیاه و تاریکی از خود در تعامل با پرونده یمن برجای گذاشته است. در طول این مدت ما شاهد آن بودیم هرگاه که مقاومت اسلامی بر اراضی اشغالی خود سیطره یافته است، نمایندگان سازمان ملل با اقدامات خود تلاش کرده اند تا برای نجات متجاوزان، نوعی تنفس اعلام کنند تا صفوف ازهم پاشیده آنها برای رویارویی مجدد با نیروهای یمنی مجددا آماده شوند. امروز این واقعیت ثابت شده که نمایندگان سازمان ملل در امور یمن، افراد بی طرفی نیستند و از سعودیها جانبداری می کنند.

معامله خون مردم یمن در برابر دلارهای نفتی

افزون بر این، در این زمینه یادآوری عقب نشینی آشکار سازمان ملل متحد در برابر سعودیها در پرونده کودک کشی رژیم سعودی، ضروری است. همگان دیدند که سازمان ملل متحد چگونه در روز روشن بیانیه خود درخصوص کودک کشی سعودیها در یمن را بازپس گرفت و حاضر نشد در برابر تهدیدات ریاض مقاومت کند. این مساله واقعیت های امروز یمن را بیش از پیش نمایان می سازد. یادآوری این اتفاق دردناک به ما نشان می دهد که خون مردم یمن در برابر دلارهای نفتی سعودی معامله شده است و این بدترین حالت برای سازمان ملل در دهه دوم قرن بیست و یکم است.

 درخصوص جانبداری سازمان ملل متحد از سعودیها و متجاوزان که پیشتر بدان اشاره شد، باید گفت که طرح اخیر «مارتین گریفیتس» فرستاده این سازمان در یمن گویای همه چیز است. این طرح، یک طرح ظالمانه، یک‌سویه و مبتنی بر تامین منافع قدرت های بزرگ و سعودی است و نه ملت یمن. این بسیار تعجب برانگیز است که فرستاده سازمان ملل از اتباع یک کشور و دولت حاکم بر آن (یمن) می خواهد بخشی از کشورشان را به سازمان ملل متحد واگذار کرده و آن را تحت قیمومت این سازمان قرار دهند.  اگر همین طرح در خصوص کشورهای غربی همچون ایالات متحده، فرانسه ارائه شود، مقامات آنها قبول می کنند؟

آقای گریفیتس یک سیاستمدار انگلیسی است؛ اگر طرح وی به کشورش ارائه شود و سازمان ملل از انگلیس بخواهد به عنوان مثال اسکاتلند را تحت قیموت این سازمان قرار داده تا توسط آن اداره شود، آیا با اعتراض شدید مقامات لندن مواجه نمی‌شود؟ لذا سازمان ملل چگونه توقع دارد طرحی که در واقع، غیرقابل مذاکره و اساسا غیرقابل تصور حتی برای کشورهای غربی است، مورد پذیرش یمنی ها قرار گیرد. در هر صورت، یمنی ها به خوبی می دانند که اگر قسمتی از حوزه سرزمینی و تمامیت ارضی‌شان مورد مصالحه و معامله قرار گیرد در رابطه با سایر قسمت ها نیز ممکن است چنین اتفاقی رخ دهد و سازمان ملل پس از الحدیده، به سراغ عدن و مارب و ... هم برود تا یمن را طبق خواسته متجاوزان به چند کشور کوچک تبدیل کند.

عناوین مرتبط

۱۸ آذر ۱۳۹۷سازمان ملل: سالانه ۱ تریلیون دلار رشوه پرداخت می‌شود
۱۵ آذر ۱۳۹۷عربستان عاجزانه به دنبال صلح با یمن
۱۲ آذر ۱۳۹۷سازمان ملل خواستار آتش‌بس پایدار در یمن شد
۱۰ آذر ۱۳۹۷پمپئو: حمایت از عربستان را در جنگ با یمن ادامه می‌دهیم
۱۰ آذر ۱۳۹۷امیرعبداللهیان:پابرهنه‌های بااراده یمنی درس سختی به سعودی‌ها دادند
۸ آذر ۱۳۹۷چه کسانی مانع توقف جنگ یمن می‌شوند؟
۸ آذر ۱۳۹۷تنفس مصنوعی شاهزاده سعودی توسط هم‌پیمانانش/ میلیاردها دلار هزینه برای گرفتن عکسی نمایشی/ حمایت اسراییل از محمد بن سلمان و نقش آن در دیدار‌ها
۸ آذر ۱۳۹۷رای‌گیری درباره طرح توقف حمایت آمریکا از عربستان در جنگ یمن در سنا تصویب شد
۸ آذر ۱۳۹۷منندز: از کنگره می‌خواهم طرف‌های درگیر در جنگ یمن را به میز مذاکرات دعوت کند
۶ آذر ۱۳۹۷«برنی سندرز»: باید به حمایت‌مان از کشتار در یمن پایان دهیم
۶ آذر ۱۳۹۷پایان رویای امپراتوری بن سلمان
۲ آذر ۱۳۹۷امارات مدعی تاخیر در حل بحران یمن به دلیل دخالت های ایران شد

دیدگاه کاربران

آریابان۴۲۳۶۱۲۱۲:۴۱:۳۰ ۱۳۹۷/۴/۱۷
واقعیتش اینه که ما در سده بیست و یکم در دنیائی متناقض و دارای پارادوکس !!!! می زییم : از سوئی دنیای امروز ما آنچنان پیشرفته !!!!! شیک و لوکس است که از جمله در همین روز ها و به همت فناوری فوق مدرن ماهواره ای ، ضربه پای یک فوتبالیست به توپ را میلیارد ها نفر در جای جای این دنیای پهناور ، بطور آنی و در لحظه و حتی در صدم ثانیه و البته با بهترین کیفیت و حتی زیبا تر و رنگین تر از میدان مسابقه می بینند ؛ ولی از دیگر سوی ، دنیائی بسیار عقب مانده !!!!! است با تاریکی هائی به ژرفای عمق تاریخ سیاه ، دنیائی که کماکان "قانون جنگل" بر آن حاکم است ؛ دنیای واپس-مانده ای که هنوز 5 دارنده حق وتوی سازمان ملل ، حق دارند برای 187= 5-192 کشور دیگر !!!! تصمیم بگیرند و البته در عین حال هر یک از تک تک این 5 وتو-دار قلدر هم آنقدر بر مالکیت بر این دنیای کنونی از حق مالکیت مطلق !!!! برخوردارند که قادرند به تنهائی و یک تنه در مقابل آرای آن 4 قلدر دیگر بایستند و آنرا بی اثر کنند و بر این اساس قادرند که یک تنه !!!! کل سرنوشت و مقدرات کل کره زمین !!!! را رقم بزنند ؛ دنیائی که قلدر ها (بخوانید : حکمروایان جنگل !!!!) حق دارند تنها دارندگان تسلیحات هسته ای در کره ارض باشند و طبیعتا هم هیچکسی حق ایجاد مزاحمت برای این مالکین !!!! را ندارد. بدیهیست که هیچیک از کوچولو !!!! ها هم نباید حق داشته باشه به تسلیحات هسته ای دست پیدا کنه ، زیرا برایش خطرناکه و "جیز" میشه !!!!! ؛

پربحث‌های امروز

 1. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 2. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 3. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 4. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 5. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 6. رئیسی از کدام نظرسنجی حرف میزند؟!  

 7. دلار به کانال ۱۰ هزار تومان بازگشت

 8. آقای رئیسی، نمی‌دانستیم شما قرار است با آقای قالیباف رقابت کنید!  

 9. تهران، کلانشهر غالباً پر ترافیک، چه زمان به سامان خواهد رسید!

 10. رویای ۱۳ میلیون جوان ایرانی  

 11. وزیرصنعت را استیضاح و خودروسازان را مجبور به افزایش عرضه و کاهش قیمت‌ها کنید

 12. رئیس کل بانک مرکزی برای بانک‌ها خط قرمز تعیین کرد + جزئیات

 13. سردار در تهران، شایعه دستگیری در دبی + تصاویر

 14. کار خودروسازان، اخلال در نظام اقتصادی نیست؟

 15. شارلاتانیسم مطبوعاتی یعنی...  

 16. جهانگیری: می‌توانیم محرومیت را از مناطق محروم سراسر کشور برطرف کنیم

 17. قیمت روز دلار پرشیا را ۸۰۰۰ دلار کرد

 18. کرباسچی: اگر به من بود، نجفی و افشانی را شهردار نمی‌کردم

 19. ولایتی: پایان‌دادن به خونریزی میان مسلمانان وظیفه‌ای اسلامی انسانی است

 20. حیف‌ومیل چندهزار میلیاردی در آموزش و پرورش/ قوه قضائیه ورود کند

 21. ترامپ: دولت من در دوسال بیش از هر دولت دیگر آمریکا دستاورد داشته است

 22. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 23. خودروسازان را محاکمه کنید

 24. همه اظهارات حاشیه‌ساز دکتر مهناز افشار!  

 25. هرکه بی‌روزی است روزش دیر شد

پربحث‌های دیروز

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 3. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 4. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 5. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 6. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 7. ۵۰ درصد مجلس به دنبال سقوط نظام هستند!  

 8. واکنش سیداحمد خمینی به انتشار عکسی جنجالی تفریح لاکچری

 9. اولین حضور سیاسی رئیسی پس از انتخابات/ چرا روحانی مثل احمدی‌نژاد سخن می‌گوید؟/ آیت‌الله هاشمی؛ «معیار» ارزیابی افراد؟

 10. خاطره‌ای از لحظه اعدام سردار ملی ایران + عکس

 11. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 12. قالیباف: مردم نباید هزینه خطای مدیریتی را بدهند/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!

 13. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 14. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 15. نه چپ نه راست، دعوت به ساختارشکنی

 16. طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان از سر گرفته شد

 17. مدیرعامل جدید شستا انتخاب شد + سوابق

 18. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

 19. جلیلی: برخی مسئولان تازه به شناخت ۷۰ سال پیش دانشجویان از آمریکا رسیدند/ حفظ برجام با جیب ملت ایران خوابی است که برای اروپا تعبیر نخواهد شد

 20. چرا نرخ دلار پایین آمد اما اجناس ارزان نشد؟

 21. اولین تصویر منتشر شده از عامل انتحاری حمله تروریستی چابهار  

 22. کنایه رئیسی به هوچی‌گران زمان انتخابات!  

 23. دهقان: عقب‌نشینی مقابل آمریکا پایانی نخواهد داشت/ کنار آمدن با آمریکا یعنی جنگ داخلی و فروپاشی در کشور

 24. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 25. واکنش عجیب مهناز افشار به خبر احضارش  

پربحث‌های هفته

 1. خانم سلحشوری چادر حرمت دارد؛ لطفا صداقت داشته باشید

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. پاسخ جالب مردم درباره نمایندگان مجلس؛ استعفا بدید/ مشکل ما رفع حصر است؟  

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 7. استعفای دسته‌ جمعی ۱۸ نماینده مجلس + عکس

 8. حیف از نام هنرمند که برای سلبریتی‌های بی‌سواد استفاده می‌شود   

 9. بخش دوم/ گفت‌وگو با مردم درباره نمایندگان مجلس؛ از دختر صفدر حسینی تا نمایندگانی که اسم‌شان را هم نمی‌دانیم  

 10. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 11. نماینده مجلس: به FATF رای می‌دهم؛ تا بیشتر بسوزید!  

 12. آقای مطهری! این ادعاها بدون استدلال پذیرفتنی نیست

 13. عامل آتش زدن مردم در پارکها دستگیر شد+ فیلم

 14. مشاور نوبخت: مشکلات اقتصاد ایران، داخلی است نه سیاست خارجی/ باید از نفت فاصله بگیریم و پایه‌های مالیاتی را افزایش دهیم/ چون می‌دانند وابسته‌ایم، تحریم می‌کنند

 15. تلاش گسترده خودروسازان برای آزادسازی قیمت خودرو در بازار رها شده/ قیمت خودرو گران خواهد شد؟ نظر دولت چیست؟

 16. هشدار توکلی به روسای قوای سه‌گانه: از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید/ از سیاست‌های صندوق بین‌المللی پول دست بشویید/ برای عبور از بحران فکری کنید

 17. روحانی با افزایش قیمت خودرو مخالفت کرد

 18. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 19. حرف های یک مهندس برق مملکت

 20. انتقاد کرباسچی از دوچرخه سواری پیروز حناچی  

 21. در دنیای پروانه سلحشوری‌ها، سمیه حیدری باشید  

 22. یادداشت حسین شریعتمداری/ فقط روماتیسم را می‌شناسم!

 23. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 24. قالیباف: در اقتصاد کارنامه قابل قبولی نداریم/ با بی‌تدبیری‌تان طبقه متوسط را هر روز ضعیف‌تر می‌کنید

 25. تکرار حادثه تلخ مدرسه معین/ 4 دانش آموز اصفهانی قربانی آزار جنسی

پربحث‌های امروز

 1. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 2. ترامپ: دولت من در دوسال بیش از هر دولت دیگر آمریکا دستاورد داشته است

 3. هرکه بی‌روزی است روزش دیر شد

 4. درخواست نامزد خاشقچی

 5. «سگ دیوانه»، آخرین مرد عاقلِ دولت ترامپ

 6. اردوغان: دیگر کسی حق ندارد به ما درس دموکراسی و حقوق‌بشر بدهد

 7. موافقت سلطان قابوس با عبور هواپیماهای اسرائیلی از آسمان عمان

 8. برج ایفل و موزه لوور پاریس بازگشایی می‌شوند

 9. رسانه‌های اجتماعی عامل اصلی طلاق در آمریکا

 10. نماینده کنگره: احتمال دارد ترامپ در پایان کارش زندانی شود

 11. اذعان العبادی به دشوار بودن اداره جنگ علیه داعش

 12. رقابت سنگین ایران و آمریکا برای دستگیری ابوبکر البغدادی

 13. فرانسوی‌ها «ترامپ» می‌خواهند؟

 14. درخواست بشار اسد از ماکرون؛ نگران مردم فرانسه هستیم  

 15. بشار اسد: دوای درد ما تجربه دوست است

 16. جنبش جلیقه زردها به مونته نگرو رسید

 17. «ماکرون» جلسه رفع بحران برگزار می‎کند

 18. ادعای عادل الجبیر علیه ایران

 19. نسخه قرمز جلیقه زردهای فرانسه در تونس

 20. روسیه ویزا و مستر کارت را کنار می‌گذارد

 21. حمله به فرودگاه دمشق تکذیب شد

 22. وساطت نتانیاهو نزد ترامپ برای نجات بن‌سلمان

 23. نیک آیرز هم از کاخ سفید می‌رود

 24. پشت پرده تحولات داخلی عربستان/ خاشقجی در جنگ قدرت پسر عمو‌ها چه نقشی داشت؟

 25. کاخ سفید یا کاخ سعود؟!

پربحث‌های دیروز

 1. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 2. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 3. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 4. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 5. اردوغان: دموکراسی در اروپا شکست خورده است

 6. ظریف: برای رسیدن به منطقه ای قوی، نیازمند گفتگو هستیم

 7. الگوبرداری ماکرون از صدام

 8. ماکرون رفتنی است؟

 9. رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت: اهتمام ایران شکستی دیگر را برای آمریکا رقم زد

 10. لودریان: ترامپ در امور داخلی فرانسه دخالت نکند

 11. جنجال صهیونیست‌ها درباره مفقود شدن دو مسلسل اسرائیلی

 12. آنچه درباره اعتراضات فرانسه نمی‌دانیم

 13. تیراندازی در نزدیکی رام‌الله و زخمی شدن ۹ شهرک‌نشین

 14. واکنش پدافندی سوریه به موشک‌های مهاجم در فرودگاه دمشق

 15. امیر عبداللهیان؛ از شورای همکاری خلیج فارس نه «شورا» مانده و نه «همکاری»

 16. نامزد خاشقچی درخواست ترامپ را رد کرد

 17. تحلیل رسانه اسرائیلی از نمایش قدرت و ثبات ایران

 18. احتمال صدور حکم حبس برای ترامپ پس از پایان ریاست جمهوری

 19. کابوس ایران و حزب‌الله لبنان لحظه‌ای نتانیاهو را رها نمی‌کند

 20. حمله با سلاح سرد در فرانسه سه زخمی بر جای گذاشت

 21. چین سفیر آمریکا را احضار کرد

 22. توافق سوریه و اردن درباره بازسازی ویرانه‌های سوریه

 23. موضع گیری خصمانه الجبیر علیه ایران و حزب الله لبنان

 24. بیانیه پایانی سی و نهمین نشست شورای همکاری خلیج فارس

 25. ترامپ: اعترافات مدیر پیشین اف‌بی‌آی در کنگره دروغ است

پربحث‌های هفته

 1. آزمایش موشکی ایران و نقشه جدید آمریکا/ همراهی اروپا با ترامپ

 2. جلسه شورای امنیت درباره ایران به درخواست فرانسه و انگلیس

 3. آمریکا تحریم‌ها را بازگرداند و صادرات به ایران را ۷ برابر کرد

 4. اگر عین اتفاقات فرانسه در ایران رخ میداد..  

 5. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 6. سفیر روسیه در ایران: اروپایی‌ها اهل حرفند نه عمل و هیچ چیزی به نفع ایران عملیاتی نخواهد شد

 7. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 8. ناکامی حامی بزرگ و آغاز روند نابودی و زوال اسرائیل

 9. اما و اگرها درباره کانال ویژه مالی اروپا/ واکنش ایران به بسته پیشنهادی اروپایی ها چه خواهد بود؟

 10. عراقچی: اعضای برجام برای جبران خروج آمریکا در حال برنامه‌ریزی هستند

 11. سفیر سابق ایران در فرانسه: اروپا در وضعیت اقتصادی بد و رکود به سر می‌برد/ اعتراض مردم فرانسه به سیاست‌های ماکرون است/ حاشیه‌نشینی و فقر در فرانسه زیاد است

 12. میامی هرالد: اعزام ناوگروه ایران به ونزوئلا "مادر همه تحریکات" خواهد بود

 13. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 14. انتشار تصاویر بازداشت دانش‌آموزان فرانسوی خشم افکار عمومی را برانگیخت+ عکس

 15. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 16. بازی خطرناک نتانیاهو و بن سلمان برای فرار از بحران/ پیام مهم حزب الله لبنان به اسرائیل/ احتمال شروع یک جنگ تمام عیار وجود دارد

 17. نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره آزمایش موشکی ایران برگزار شد

 18. ترامپ با فحاشی از خجالت تیلرسون درآمد

 19. ترامپ: معترضان فرانسوی شعار می‌دهند ترامپ را می‌خواهیم!

 20. واکنش گرجستان به مشکل ورود ایرانیان به این کشور

 21. ناتو از ایران درخواست کمک کرد + جزئیات

 22. معترض جلیقه زرد زیر مشت و لگد دسته جمعی پلیس فرانسه+ فیلم

 23. مذاکرات اوپک درباره کاهش تولید نفت به بن‌بست خورد

 24. زنگنه در اوپک: کاهش تولید نفت، خط قرمز ایران است

 25. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

آخرین عناوین