سپینو-مگنت

دلار ۴۲۰۰ تومانی چگونه و با چه محاسبه‌ای تعیین شد؟/ آیا تصمیم دولت درست بود؟

گروه اقتصادی الف،   3970416061 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
دلار ۴۲۰۰ تومانی چگونه و با چه محاسبه‌ای تعیین شد؟/ آیا تصمیم دولت درست بود؟

متاسفانه دولت در ماجرای ارز هنوز سیاست مشخصی را اعلام نکرده است. سیاست‌های جدیدی هم که اعلام شده قطعا با شکست مواجه می‌شود. واقعا الان مشخص نیست دولت بر چه اساس و مدلی می‌خواهد نرخ ارز را تعیین کند.

به‌عنوان مثال بانک مرکزی مدعی است که تعیین نرخ ارز از مابه‌التفاوت تورم داخلی با تورم خارجی صورت گرفته است. خب این مدلی است که شما تورم جهانی را در نظر گرفته‌اید، در صورتی که اگر شما مدل اقتصاد غرب را در نظر بگیرید آنجا تورم طرف‌های تجاری آن کشورها مهم است؛ یعنی برای ما تورم کشورهایی مانند چین، هند و کره مهم است اما مدلی که الان انتخاب شده گویا تورم جهان بوده است.

حالا این سوال پیش می‌آید که دلار 4200 تومانی چگونه محاسبه شده است؟ آنچه که من اطلاع دارم و از دوستان درباره فرمول دستیابی به رقم 4200 سوال کردم این بود که از سال 92 نرخ ارز را 3000 تومان در نظر گرفتند و مابه‌التفاوت تورم داخلی و خارجی تا سال 96 را در3000 تومان ضرب کرده‌اند که عدد 4200 تومان به‌دست آمده است. البته نحوه محاسبات هم اشتباه بوده است، ضمن اینکه مشخص است که اصلا مدل خاصی وجود ندارد. حالا ما در این شرایط باید از این مدل‌ها تبعیت کنیم یا نه؟ تا زمانی که این مسائل و راه‌ها روشن نباشد نمی‌توان مشکل را حل کرد.

حالا در شرایط فعلی چه باید کرد؟ به نظر می‌رسد ارزی که ناشی از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی است دولت باید مثل الان که نرخ تعیین کرده است، نرخی را برای ارز تعیین کند چون عمده ارزها متعلق به دولت و آحاد مردم است. دولت آنجا می‌تواند نرخی را تعیین و سختگیری‌هایی را اعمال کند. اما الباقی این ارز را می‌تواند وارد بورس ارز کند؛ یعنی بورسی تحت عنوان بورس ارز تشکیل دهد و تمام ارزها را - مثلا ارزهایی که مردم در خانه‌هایشان دارند – به اینجا بیاورند. الان دولت گفته است مردم ارزهایشان را سپرده کنند. خب در مدتی که بانک مرکزی مهلت گذاشت، بروید بپرسید که چقدر سپرده‌گذاری شده است؟ قطعا موفق نبوده است چون مردم اعتماد نمی‌کنند. مثلا در موضوع موسساتی که تحت عنوان موسسات غیرمجاز مطرح است، این موسسات به خاطر شرایط رکودی حاکم بر اقتصاد از سرمایه‌گذاری‌های خود جواب نگرفتند و به لحاظ ترازنامه دچار مشکل شده‌اند و زمین خورده‌اند اما مردم چه گناهی دارند که پول‌هایشان را در این موسسات گذاشتند. به هر حال این موسسات از سوی صداوسیما، در بیلبوردها و... تبلیغ می‌شد. آیا این کار درست است حالا که به اینجا رسیده است سود که هیچ، اصل سپرده‌های مردم را هم زیر سوال ببریم. به هرحال این موضوعات مردم را نسبت به بانک بدبین می‌کند. در حوزه‌های مالی و اقتصادی موضوع اعتماد و اطمینان به برنامه‌های دولت بسیار مهم است. دولت و بانک مرکزی در اینجا باید این موضوع را می‌پذیرفتند و این پول‌ها را به مردم می‌دادند چون ارزشش را داشت. بعد هم با سیاست‌های دیگری اجازه نمی‌دادند که این مسائل رشد پیدا کند. بالاخره وقتی اتفاقی پیش می‌آید دولت باید بخشی از هزینه‌های این اتفاق را بپذیرد. وظیفه و کارکرد دولت‌ها در این قالب‌هاست. الان در موضوع ارز، یکی از ملزومات آرامش بازار این است که بانک این همه ارزی که هم‌اکنون در اختیار مردم است - البته نه مانند گذشته که به مردم بگویند ارزها را در بانک سپرده‌گذاری کنید و به مردم قول می‌دهیم که این ارز را به شما بازگردانیم و این کار را نکنند- بلکه باید دولت نرخ‌هایی تعیین می‌کرد که این نرخ‌ها باعث می‌شد مردم ارزهایشان را در بانک بگذارند. الان میزان زیادی از ارزها تحت عنوان ارز خانگی در اختیار مردم است لذا باید اعتمادی را در مردم ایجاد کرد که با این کار نه‌تنها منابع‌شان سوخت نمی‌شود بلکه قدرت خرید آن منابع نیز حفظ خواهد شد.

به نظر می‌رسد اقدام مذکور در دولت به صادرکنندگان تکلیف کرده باید حتما ارزهای حاصل از صادرات‌شان را به سیستم بانکی به قیمت 4200 تومان بفروشند. یکی از سوالاتی که این روزها از اقتصاددانان می‌پرسند این است که تصمیم مذکور چه تبعاتی دارد؟ هیچ مقطعی موفق نبوده است. اگر موفق بود تغییر نمی‌کرد. یعنی مشخص است شرایطی که پیمان‌سپاری داشته موفقیتی نداشته است که مدلش تغییر یافته است. این تغییرات پی‌در پی که در این حوزه‌ها به عمل می‌آید، شرایطی را به وجود می‌آورد که این اتفاقات رخ دهد.

اما برای اینکه صادر‌کننده یا حتی وارد‌کننده این مساله را پوشش دهد، اتفاقی که خواهد افتاد می‌تواند سرمایه کشور را خارج کند و دولت هم نمی‌تواند این مساله را مهار کند. این نکته بسیار مهم است. اتفاقی که به لحاظ این تحریم‌ها و مشکلات موجود رخ داده این است که هم‌اکنون بسیاری از کسانی که فعالیت‌های تجاری انجام می‌دهند شرکت‌هایی را در خارج راه‌اندازی کرده‌اند که متعلق به خودشان است. برای مثال در ترکیه، دبی یا مالزی و چین برای اینکه کالای‌شان را وارد کنند، شرکت‌هایی را در آن محل ایجاد کردند که آن شرکت‌ها متعلق به خودشان است و وقتی از آن تقاضا می‌کنند که شکل ظاهری آن قرارداد را بدهند ارقام مربوط را مقداری بیش از رقم واقعی اعلام می‌کنند یعنی اگر آن کالا یک میلیون دلار قیمت دارد، کالا را یک میلیون و 200 یا 300 هزار دلار قیمت می‌زنند و مراحل واردات را انجام می‌دهند. بالعکس این موضوع در حوزه صادرات رخ می‌دهد. یعنی برای اینکه ارقامی را در همان کشور نگه داشته و ثبت کنند این ارقام را کمتر نشان داده و به قول معروف کم‌اظهاری می‌کنند.

قطع به یقین وقتی چنین مکانیسمی طراحی می‌شود این قبیل اتفاقات خواهد افتاد. آن وقت حتی ما در تراز سرمایه‌مان نیز با واقعیت‌ها مواجه نمی‌شویم. در یک مقطعی اگر خاطرتان باشد وقتی نرخ سود بانکی در ظاهر ماجرا یک نرخ اما در واقعیت نرخ دیگری بود و یک مابه‌التفاوت پرداخت می‌کردند. برای اینکه سود بیشتری بدهند جابه‌جایی در سپرده‌های مدت‌دار صورت می‌گرفت یعنی سپرده‌های 6 ماهه را با یک‌ساله و سپرده‌های یک‌ساله را با سپرده‌های دوساله جابه‌جا می‌کردند. اما ارقامی که شما می‌گرفتید و تحلیل می‌کردید تحلیل واقع بینانه‌ای نبود که بشود تحلیل مناسبی داشت یعنی با واقعیت‌ها تطبیق نداشت که دلیلش همین موضوع است. وقتی کارشناسان می‌آیند آن آمارهایی را که بانک مرکزی یا سایر دستگاه‌های اقتصادی ارائه می‌دهند، تحلیل می‌کنند مطابق با واقعیت‌ها نیست برای اینکه ارقامش دستکاری شده است. یعنی این ارقام ساختگی است. الان هم این اتفاق و تصمیماتی که درباره ارز گرفته شده قطع به یقین قیمت بالاتر برای واردات و قیمت پایین‌تر برای حوزه‌های صادراتی جهت جبران این مصوبه از سوی صادرکنندگان شکل خواهد گرفت و به این ترتیب منابعی را در خارج از کشور برای خودشان ذخیره خواهند کرد.  اما سوال واقعی این است هم‌اکنون چه ساز وکاری برای تعیین نرخ ارز مناسب است و چه باید کرد تا شاهد یک آرامش در بازار ارز باشیم؟

به نظر می‌رسد تصمیمی که دولت در این‌باره گرفت منهای تعیین آن رقم 4200 تومان در این مقطع تصمیم درستی بود. لذا در کنار این موضوع من معتقدم به جای اینکه یک فعالیت زیرزمینی شکل بگیرد که متاسفانه در حال شکل‌گیری است و این فعالیت‌ها افزایش نیز خواهد یافت و منافع آن هم می‌تواند به کشورهایی که این حوزه‌ها را رصد می‌کنند تعلق بگیرد، دولت باید بورس ارز را ایجاد کند. به صورتی که ارزهای متفرقه در این بورس عرضه شده و متقاضیان که عمدتا افراد خرده‌پا و مسافران و... هستند ارز مورد نیاز خودشان را از این بازار تهیه کنند تا این مسائل شفاف و روشن شده و حتی دولت هم بتواند حجم مراودات را رصد کند. به جای اینکه فعالیت‌های زیرزمینی و خطرناک یا عناوینی چون قاچاق و بگیروببند که هرگز هم جواب نداده از سوی دولت مطرح شود طرح‌هایی در این قالب شکل بگیرد. یعنی بورس ارز برای موارد غیرضروری اصطلاحا شکل بگیرد. این موضوع کمک می‌کند تا ارزی که الان می‌گوییم مثلا 7000 تومان در بازار سیاه خرید و فروش می‌شود یا مردمی که الان ارزهای خانگی دراختیار دارند که براساس گمانه‌زنی‌ها رقم کمی هم نیست و می‌خواهند آن را بفروشند به بورس ارز بیاید. من فکر می‌کنم اجرای این طرح فضا را به‌شدت آرام کرده و اطمینانی را نیز به بازار خواهد داد. به هرحال مردم ما ارز را تا 7 ،8 هزار تومان هم خریده و در اختیار دارند. لذا اگر خود دولت چنین مرکزی را مدیریت و هدایت کند می‌تواند کمک خیلی مناسبی باشد. ضمن اینکه منظور از ارزهای حاضر در این بورس، ارزهای دولتی و حاصل از فروش نفت نیست چراکه نفت صددرصد متعلق به دولت است و دولت هم با این منابع برای کالاهای اساسی، ال سی و حمایت از تولید ملی و... تصمیم می‌گیرد.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۹ تیر ۱۳۹۷۲۵ هزار گوشی مسافری متخلف قطع و وصل شد/ لزوم رسیدگی به تخلف گیرندگان ارز دولتی
۲۹ تیر ۱۳۹۷نه‌ وزارت‌بهداشت به شفافیت/ واردات 18 میلیون یورویی خودرو؛ دانستن حق مردم نیست!
۲۹ تیر ۱۳۹۷ بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس
۲۸ تیر ۱۳۹۷حجت الاسلام مازنی: شرایط اقتصادی فعلی ربطی به تحریم‌ها ندارد/ جمهوری اسلامی بن‌بست ندارد
۲۷ تیر ۱۳۹۷بسته پیشنهادی ۵۵ محوری نمایندگان مجلس برای مشکلات اقتصادی
۲۷ تیر ۱۳۹۷صحبت‌های نهاوندیان در مورد دیدار هیات دولت با رهبر معظم انقلاب
۲۷ تیر ۱۳۹۷دلیل مشکلات اقتصادی امروز از زبان رئیسی
۲۷ تیر ۱۳۹۷ذوالنور: بیش از ۸ میلیون بیکار در کشور داریم
۲۷ تیر ۱۳۹۷نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد: واریز ۱۸۰۰ تومان از هر دلار دولتی در جیب عده‌ای خاص!
۲۶ تیر ۱۳۹۷حجت‌الاسلام رئیسی: دولت با برنامه فوری و عالمانه جلوی آسیب‌دیدن زندگی مردم را بگیرد
۲۶ تیر ۱۳۹۷ اولویت بندی ارزی باید به نفع کالای ایرانی باشد/ چگونه شرکت قطعات خودرو، لوازم خانگی وارد می‌کند؟
۲۵ تیر ۱۳۹۷قیمت روز طلا و ارز / قیمت سکه ۲ میلیون و ۷۷۸ هزار تومان

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۲۱۸۶۶۱۰:۲۳:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۱۶
دلار باید 1000 تومن بشه و لاغیر تا مردم قدرت خریدشان بالا برود
ناشناس۴۲۲۱۳۵۱۳:۱۳:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۱۶
چرا ۱۰۰۰ تومان بنظرم ۷۲۳تومان است قیمت وقعی دلار
ناشناس۴۲۳۳۹۴۱۱:۰۸:۲۹ ۱۳۹۷/۴/۱۷
نرخ گذاری 4200 بر قیمت دلار سیاست کاملا اشتباهی بود. البته وظیفه دولت و بانک مرکزی نظارت و کنترل بازار هست ولی نا با نرخ گذاری فقط کافی بود که بانک مرکزی مدیریت تقاضا رو به درستی برنامه ریزی کنه و خرید دلار چه به صورت اسکناس و چه به صورت حواله رو توسط اشخاص حقیقی و حقوقی منوط به دریافت کد رهگیری می کرد. در این کد رهگیری هم تقاضای فرد بررسی و ثبت میشد و هم سقف ارزی که متقاضی با ارائه مدارک مستند مجاز به خرید و حواله بود. اینکه فرد ارز مورد نیاز خودش رو با چه مبلغی خرید میکنه تابع بازار و سیستم عرضه و تقاضا هست ولی اینکه چرا یک فرد یا شرکت متقاضی خرید ارز هست از جمله مواردی هست که دولت و بانک مرکزی باید کاملا از اون آگاهی داشته باشند. در این صورت هر گونه خرید و حواله بدون داشتن کد رهگیری می تونه مصداق قاچاق باشه و پیگرد حقوقی خواهد داشت
ناشناس۴۲۲۶۵۵۱۸:۲۸:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۱۶
همین دلار 4200 تومنی بخش زیادی از سودش رفت توی جیب رانتخوران! اگر قیمت بشه 1000 تومن که کشور منفجر میشه از رانت و فساد!
ناشناس۴۲۱۸۷۰۱۰:۲۵:۰۰ ۱۳۹۷/۴/۱۶
کدام تصمیم این مدعیان درست بوده؟؟؟
علی۴۲۱۸۷۳۱۰:۲۵:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۱۶
بله درست بوده اما برای ژن خوبها نه مردم
ناشناس۴۲۱۸۷۷۱۰:۲۸:۰۸ ۱۳۹۷/۴/۱۶
دلار 4200 خیلی هم درست بود ولی متاسفانه سیاست درستی در تخصیص دادن این ارز برای واردات وجود نداشت و مقصر اصلی هم وزارت صنعت و معدن و بانک مرکزی به عنوان متولیان این امر هستنند که با ایجاد رانت و فساد باعث ملتهب شدن اوضاع کشور شدن . وقتی شرکت هایی ارز برای واردات کالاهایی که به فعالیت انها ارتباطی ندارد دریافت میکنند و یا هیچ نظارتی بر واردات و پخش این محصولات در جامعه وجود ندارد در نتیجه فقط یک رانت بزرگ برای اشخاص خاص و نزدیک به وزارت صنعت و بانک مرکزی ایجاد میشود .
ناشناس۴۲۲۶۴۶۱۸:۲۵:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۱۶
مگه میشه دلار 4200 تومنی بدین وقتی قیمت بازار آزاد 8000 تومنه و فساد گسترده بوجود نیاد؟ اونهم توی کشور ما که فساد زیاده؟ مثلا چقدر میشه نظارت کرد؟ هزار جور راه برای دور زدن هست. بعدش هم خیلی وقتها خود ناظران رشوه میگیرن.
پیما۴۲۴۵۶۹۲۳:۱۲:۳۰ ۱۳۹۷/۴/۱۷
قیمت بازار آزاد مگه دست کیه؟ قیمت بازار آزاد مگه طبیعیه؟ همه میدونیم قیمت بازار آزاد دست چه کسانی هست پس لطفا بازار آزاد آزاد نکنید انگار نمی دونید تو کشور جهان سومی داریم زندگی می کنیم.
ناشناس۴۲۱۸۸۹۱۰:۳۴:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۱۶
ارز باید به قیمت 1500 باشد تا اقتصاد به حرکت در اید امروز با قیمت بالا کسی نخواهد توانست با این در امد ها توان خرید ندارد و وقتی توان خرید نباشد همه کسب و کار های تولیدی و فروشنده و غیره تعطیل خواهد شد
ناشناس۴۲۲۰۰۹۱۱:۵۳:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۱۶
دلار ۱۰۰۰ نومان دستمزد و حقوق چقدر باید باشد قیمت خانه ها چطور
ناشناس۴۲۱۹۱۶۱۰:۴۷:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۱۶
با چه مجوزی ریال ایران را بی ارزش کردید؟از کجا دراوردید که دلار 4200 ارزش داره؟
حامد۴۲۲۰۸۵۱۲:۳۸:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۱۶
دلار ۴۲۰۰ تومانی چگونه و با چه محاسبه‌ای تعیین شد؟ احتمالا بیشتر روی تفاوت آن با بازار آزاد و رانت اهدائی محاسباتی انجام شده بوده است. دوستان رانتخوار نیز قبلا از موضوع مطلع و آماده بلع بوده اند.
ناشناس۴۲۲۱۰۷۱۲:۵۱:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۱۶
قیمت ارز رو بکنید 1500 تومان ولی کل واردات بجز مواد اولیه و ماشین الات و مواد اساسی رو ممنوع کنید . بزارید قدرت خرید مردم بره بالا و با توجه به ارزش پول بالا به اینده امیدوار باشند . متاسفانه یک نگرش غلط و مخرب در اقتصاد به وجود امده که اگر ارزش پول ملی کم باشد باعث رشد تولید ملی میشود . این تفکر بسیار مخرب و غلط است و صرفا باعث ایجاد نا امیدی و کاهش قدرت خرید مردم میشود .
ناشناس۴۲۲۳۲۷۱۵:۰۸:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۱۶
اشتباهی بود بسیار دردناک چراکه درشرایط التهاب بازار ارز ودرشرایطی که دولت حتی به صورت غیرواقعی اعلام میکند که گرانی ارز حباب است وارزبه مقدار کافی وجود دارد،اعلام رسمی گران کردن دلاربه 4200تومان،چیزی نیست جز دادن علامت گرانی به جامعه که خودمیتواند همه چیز را تحت تاثیر خود قراردهد.
ناشناس۴۲۲۵۴۷۱۷:۳۳:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۱۶
در کشور چین پول مردم یوهان است ارزش یًوهان نسبت به دلار همیشه ثابت است تمام واردات صادرات دست دولت چین است بخش خصوصی زیر نظر دولت است
ناشناس۴۲۲۶۵۳۱۸:۲۷:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۱۶
اشتباه بزرگی بود. ایران یک چهار راهه اونوقت میخواین مثل کره شمالی دولت قیمت ارز رو تعیین کنه؟ قیمت دلار رو بازار آزاد باید تعیین کنه و هر نرخی جز این باعث فساد گسترده میشه مگر در مورد کالاهای خاص مثلا کالاهای اساسی و با نظارت جدی.
ناشناس۴۲۲۶۷۸۱۸:۵۲:۳۲ ۱۳۹۷/۴/۱۶
ثبت سفارش کردم کالام شده گروه 2- میرم بانک میگن باید از صرافی و از سامانه نیما بگیری - میرم صرافی میگه فعلا نداریم ! الان چند روزه منتظر بخشنامه بانک مرکزی هستند . سر کارمون گذاشتند. بازار داره قفل میشه . مسئولین بیدار بشید.
ناشناس۴۲۲۷۲۳۱۹:۴۵:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۱۶
فعلا که شد ۴۳۰۰
ناشناس۴۲۲۹۴۰۰۰:۱۱:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۱۷
مشخصه که الابختکی تعیین شده بود و هیچ محاسبه ای نشده بود مگر رانت بازی. وگرنه باید مناسبتی با بازار آزاد می داشت. 4200 کجا و 9400 کجا. فقط برای رانت یک عده ای تعیین شده بود وگرنه همه می دانستند که دلار به شیب تند به سمت بالا می رود. لازم نیست اقتصاد دان باشی تا بدانی که تنها راه برخورد با نرخ ارز قیمت بازار است. یعنی نرخ آزاد باید مبنا باشد نه نرخ دستوری. وگرنه رانت ایجاد می شود. وقتی با علم به این موضوع هنوز دولت روش غلط را در پیش می گیرد یعنی منظورش ایجاد رانت است. برای کمک به مردم عادی در مورد اقلام اساسی راه حل ایجاد تعیین نرخ دستوری نیست بلکه سوبسید های مناسب و هدفدار است. که البته سوبسیدهم باید طوری تعیین شود که کم کم از بین برود.
پیما۴۲۴۵۷۱۲۳:۱۵:۲۱ ۱۳۹۷/۴/۱۷
9400 رو از کجات آوردی؟ اگه به امید امثال شما باشیم که تو بازار آزاد قیمت رو تعیین کنید که دلار رو به 1 میلیون تومن هم میرسونید!

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 3. فتاح: باید تعریف جدیدی درباره «خط فقر» داشته باشیم

 4. خاتمی: فساد، خوره هر نظامی است/ با آمریکا تا زمانی که آدم نشود ارتباطی نخواهیم داشت

 5. صنعت برق کشور و چند نکته

 6. ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم

 7. غلامی: در حال حاضر تاریخ مشخصی برای بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه شهید بهشتی تعیین نشده است

 8. بیانیه ۴ پیام‌رسان ایرانی سروش، گپ، ایتا و بیسفون/ادامه فعالیت هاتگرام و طلاگرام تعیین تکلیف شود

 9. برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد

 10. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 11. چه کشورهایی از تحریم نفتی ایران سود خواهند برد؟

 12. حکم حبس رئیس جمهور سابق کره جنوبی به 32 سال افزایش یافت

 13. صدیقی:ملت ایران برای پیروزشدن در جنگ اقتصادی اسیر تبلیغات شرق و غرب نشوند

 14. عرضه دارویی برای درمان قطعی صرع با استفاده از 3 گیاه/ تولید انبوه در سال آینده

 15. جزییات برنامه ۵ میلیون دلاری کی‌روش برای آماده‌سازی تا جام ملت‌ها

 16. انگلیس هم کم‎آب شد/ شستن خودرو با شلنگ ۱۰۰۰ پوند جریمه دارد

 17. علم‌الهدی: مفسد اقتصادی ستون پنجم دشمن است/30 میلیون دلار به فردی داده شده تا میوه خارجی وارد شود

 18. قاضی عسکر: نمی‌توان با یک مشکل در روابط سیاسی حج را تعطیل کرد/ برکات حج، حتی برای آن‌ها که حاجی نمی‌شوند

 19. رئیس فدراسیون فوتبال الجزایر: با کی‌روش تماسی نداشتم

 20. وزارت بهداشت: آبلیموگیری دستی باید در حضور مشتری انجام شود

 21. متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟

 22. نه‌ وزارت‌بهداشت به شفافیت/ واردات 18 میلیون یورویی خودرو؛ دانستن حق مردم نیست!

 23. آیت‌الله مکارم‌شیرازی:جلوی گرانی لجام گسیخته گرفته شود/ شرایط حساس فعلی وقت تسویه حساب نیست

 24. دختری که ملکه جوشکاری نام گرفت   

 25. سنای آمریکا به اتفاق آرا پیشنهاد «باورنکردنی» پوتین به ترامپ را رد کرد

پربحث‌های دیروز

 1. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 2. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 3. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 4. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

 5. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 6. شکایت مهران مدیری از دو رسانه برای شایعه دریافت هدیه میلیاردی

 7. چرا برخی بر توهم عقب نشینی ایران از سوریه دامن می­ زنند؟

 8. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 9. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 10. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 11. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 12. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 13. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 14. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 15. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 16. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 17. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 18. حادثه ناگوار برای بهاره رهنما +عکس

 19. جزئیات جدید از تجاوز به نوآموز ورزشی نوجوان شیرازی

 20. مثال رهبرانقلاب از فوتبال اسپانیا و ایران برای اعضای دولت: گل خوردیم اما همه تیم ما را تایید کردند

 21. کروات‌ها پاداش 21 میلیون پوندی را به کودکان بی‌بضاعت اهدا کردند

 22. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 23. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

 24. تفاوت تیم ملی ایران با کرواسی در چه بود

 25. واکنش روحانی به تماس‌های ترامپ!  

پربحث‌های هفته

 1. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 4. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 5. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 6. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 7. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 8. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 9. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 10. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 11. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 12. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 13. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 14. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 15. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 16. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 17. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 18. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 19. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 20. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 21. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 22. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 23. انحصار، آفت بازار وکالت

 24. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 25. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

پربحث‌های امروز

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. صنعت برق کشور و چند نکته

 3. ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم

 4. برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد

 5. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 6. چه کشورهایی از تحریم نفتی ایران سود خواهند برد؟

 7. انگلیس هم کم‎آب شد/ شستن خودرو با شلنگ ۱۰۰۰ پوند جریمه دارد

 8. 5 استان کشور در خط بحران آب هستند

 9. چین: پکن، تجارت و همکاری با ایران را ادامه می‌دهد

 10. پیمان‌های پولی؛ ازحرف تاعمل/ ضرورت عملی‌شدن سوآپ ارزی ایران وروسیه

 11. صادرات برق تا پایان شهریور صفر است/قطعی برق بر اساس جدول اعلام شده

 12. معاون وزیر صنعت مطرح کرد: پیش‌بینی رشد ۳۰ درصدی مواد غیرنفتی برای سال ۹۷

 13. ربیعی مطرح کرد: اقدامات دولت برای افزایش تاب آوری در مقابل تحریم‌ها

 14. معاون کرباسیان اعلام کرد: دولت در حال تدوین طرح بسته‌های امنیت غذایی با توجه تحریم‌‌ها است

 15. تولید ۴ سواری متوقف شد

 16. مافیای گندم نداریم

 17. ثروتی: حل معضل مسکن در اولویت است یا کاسبی بانک‌ها؟

 18. حضور احمد توکلی در برنامه "این ج ا" شبکه چهار

 19. ۲۵ هزار گوشی مسافری متخلف قطع و وصل شد/ لزوم رسیدگی به تخلف گیرندگان ارز دولتی

 20. ازبکستان به افغانستان 153 میلیون دلار برق صادر می کند

 21. شریعتمداری: ظرفیت ۱۱۰ میلیون تن تولید فولاد در دست ایجاد و بهره‌برداری است

 22. شافعی تاکید کرد: پرهیز از وصله کردن مشکلات اقتصادی

 23. ۴۸.۵ درصد پول گندم‌کاران پرداخت شد/ کاهش ۱۴ درصدی خرید گندم

 24. اجرای یک طرح،بدون برنامه/محدودیت کشت برنج کشاورزان را سرگردان کرد

 25. کره‌ای‌ها برای معافیت خرید نفت ایران به آمریکا رفتند

پربحث‌های دیروز

 1. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 2. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 3. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 4. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 5. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 6. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 7. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 8. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 9. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 10. قیمت سکه ۴۸۰ هزار تومان حباب دارد

 11. جزئیات پیشنهاد تعطیلی یک ماهه دانشگاه‌ها

 12. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 13. ارز دولتی پرواز تهران-استانبول را لغو کرد!

 14. شینهوا: تحریم نفت ایران دنیا را شوکه می کند

 15. ربیعی: عملکرد ترامپ به مثابه فرصت‌های بزرگ برای ایران است

 16. استاد دانشگاه تهران: در 12 بسته اجرایی نوبخت موضوع خاصی مطرح نشده

 17. ارائه تسهیلات کم‌بهره به فعالان عرصه تولید در بخش روستایی

 18. پزشکیان: پیگیر رفع مشکل ارزی تولیدکنندگان هستیم

 19. وزیر صنعت: ورود ۱۳۳۹ قلم کالا به کشور ممنوع شد

 20. نامه نگاری برخی بانک‌ها با شعب برای ارز مسافرتی

 21. وعده وزیر جهاد درباره متعادل‌سازی قیمت مرغ و شیر

 22. اضافه کار روز تعطیل چقدر است؟

 23. توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای پایانی تیر

 24. کاهش قیمت نفت در بازار‌های جهانی

 25. وضعیت هشدار در اقتصاد آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 2. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 3. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 4. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 5. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 6. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 7. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 8. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 9. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 10. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 11. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 12. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 13. شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد/ در پرواز شماره 810 چه گذشت؟

 14. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 15. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 16. توکلی: هر ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد/ صاحبان قدرت باید از چوب قانون بترسند

 17. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 18. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 19. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 20. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 21. آقای «خ» کجاست؟

 22. نوبخت: از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم

 23. مشاور آخوندی: روستایی‌ها بخاطر مسکن مهر چوپانی را رها کردند

 24. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 25. معاون شریعتمداری: بساط رانت‌ها برچیده می‌شود/احتکارگران پشیمان می شوند/آرامش بازارهای کالا در هفته‌های آینده

آخرین عناوین