دلار ۴۲۰۰ تومانی چگونه و با چه محاسبه‌ای تعیین شد؟/ آیا تصمیم دولت درست بود؟

گروه اقتصادی الف،   3970416061 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
دلار ۴۲۰۰ تومانی چگونه و با چه محاسبه‌ای تعیین شد؟/ آیا تصمیم دولت درست بود؟

متاسفانه دولت در ماجرای ارز هنوز سیاست مشخصی را اعلام نکرده است. سیاست‌های جدیدی هم که اعلام شده قطعا با شکست مواجه می‌شود. واقعا الان مشخص نیست دولت بر چه اساس و مدلی می‌خواهد نرخ ارز را تعیین کند.

به‌عنوان مثال بانک مرکزی مدعی است که تعیین نرخ ارز از مابه‌التفاوت تورم داخلی با تورم خارجی صورت گرفته است. خب این مدلی است که شما تورم جهانی را در نظر گرفته‌اید، در صورتی که اگر شما مدل اقتصاد غرب را در نظر بگیرید آنجا تورم طرف‌های تجاری آن کشورها مهم است؛ یعنی برای ما تورم کشورهایی مانند چین، هند و کره مهم است اما مدلی که الان انتخاب شده گویا تورم جهان بوده است.

حالا این سوال پیش می‌آید که دلار 4200 تومانی چگونه محاسبه شده است؟ آنچه که من اطلاع دارم و از دوستان درباره فرمول دستیابی به رقم 4200 سوال کردم این بود که از سال 92 نرخ ارز را 3000 تومان در نظر گرفتند و مابه‌التفاوت تورم داخلی و خارجی تا سال 96 را در3000 تومان ضرب کرده‌اند که عدد 4200 تومان به‌دست آمده است. البته نحوه محاسبات هم اشتباه بوده است، ضمن اینکه مشخص است که اصلا مدل خاصی وجود ندارد. حالا ما در این شرایط باید از این مدل‌ها تبعیت کنیم یا نه؟ تا زمانی که این مسائل و راه‌ها روشن نباشد نمی‌توان مشکل را حل کرد.

حالا در شرایط فعلی چه باید کرد؟ به نظر می‌رسد ارزی که ناشی از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی است دولت باید مثل الان که نرخ تعیین کرده است، نرخی را برای ارز تعیین کند چون عمده ارزها متعلق به دولت و آحاد مردم است. دولت آنجا می‌تواند نرخی را تعیین و سختگیری‌هایی را اعمال کند. اما الباقی این ارز را می‌تواند وارد بورس ارز کند؛ یعنی بورسی تحت عنوان بورس ارز تشکیل دهد و تمام ارزها را - مثلا ارزهایی که مردم در خانه‌هایشان دارند – به اینجا بیاورند. الان دولت گفته است مردم ارزهایشان را سپرده کنند. خب در مدتی که بانک مرکزی مهلت گذاشت، بروید بپرسید که چقدر سپرده‌گذاری شده است؟ قطعا موفق نبوده است چون مردم اعتماد نمی‌کنند. مثلا در موضوع موسساتی که تحت عنوان موسسات غیرمجاز مطرح است، این موسسات به خاطر شرایط رکودی حاکم بر اقتصاد از سرمایه‌گذاری‌های خود جواب نگرفتند و به لحاظ ترازنامه دچار مشکل شده‌اند و زمین خورده‌اند اما مردم چه گناهی دارند که پول‌هایشان را در این موسسات گذاشتند. به هر حال این موسسات از سوی صداوسیما، در بیلبوردها و... تبلیغ می‌شد. آیا این کار درست است حالا که به اینجا رسیده است سود که هیچ، اصل سپرده‌های مردم را هم زیر سوال ببریم. به هرحال این موضوعات مردم را نسبت به بانک بدبین می‌کند. در حوزه‌های مالی و اقتصادی موضوع اعتماد و اطمینان به برنامه‌های دولت بسیار مهم است. دولت و بانک مرکزی در اینجا باید این موضوع را می‌پذیرفتند و این پول‌ها را به مردم می‌دادند چون ارزشش را داشت. بعد هم با سیاست‌های دیگری اجازه نمی‌دادند که این مسائل رشد پیدا کند. بالاخره وقتی اتفاقی پیش می‌آید دولت باید بخشی از هزینه‌های این اتفاق را بپذیرد. وظیفه و کارکرد دولت‌ها در این قالب‌هاست. الان در موضوع ارز، یکی از ملزومات آرامش بازار این است که بانک این همه ارزی که هم‌اکنون در اختیار مردم است - البته نه مانند گذشته که به مردم بگویند ارزها را در بانک سپرده‌گذاری کنید و به مردم قول می‌دهیم که این ارز را به شما بازگردانیم و این کار را نکنند- بلکه باید دولت نرخ‌هایی تعیین می‌کرد که این نرخ‌ها باعث می‌شد مردم ارزهایشان را در بانک بگذارند. الان میزان زیادی از ارزها تحت عنوان ارز خانگی در اختیار مردم است لذا باید اعتمادی را در مردم ایجاد کرد که با این کار نه‌تنها منابع‌شان سوخت نمی‌شود بلکه قدرت خرید آن منابع نیز حفظ خواهد شد.

به نظر می‌رسد اقدام مذکور در دولت به صادرکنندگان تکلیف کرده باید حتما ارزهای حاصل از صادرات‌شان را به سیستم بانکی به قیمت 4200 تومان بفروشند. یکی از سوالاتی که این روزها از اقتصاددانان می‌پرسند این است که تصمیم مذکور چه تبعاتی دارد؟ هیچ مقطعی موفق نبوده است. اگر موفق بود تغییر نمی‌کرد. یعنی مشخص است شرایطی که پیمان‌سپاری داشته موفقیتی نداشته است که مدلش تغییر یافته است. این تغییرات پی‌در پی که در این حوزه‌ها به عمل می‌آید، شرایطی را به وجود می‌آورد که این اتفاقات رخ دهد.

اما برای اینکه صادر‌کننده یا حتی وارد‌کننده این مساله را پوشش دهد، اتفاقی که خواهد افتاد می‌تواند سرمایه کشور را خارج کند و دولت هم نمی‌تواند این مساله را مهار کند. این نکته بسیار مهم است. اتفاقی که به لحاظ این تحریم‌ها و مشکلات موجود رخ داده این است که هم‌اکنون بسیاری از کسانی که فعالیت‌های تجاری انجام می‌دهند شرکت‌هایی را در خارج راه‌اندازی کرده‌اند که متعلق به خودشان است. برای مثال در ترکیه، دبی یا مالزی و چین برای اینکه کالای‌شان را وارد کنند، شرکت‌هایی را در آن محل ایجاد کردند که آن شرکت‌ها متعلق به خودشان است و وقتی از آن تقاضا می‌کنند که شکل ظاهری آن قرارداد را بدهند ارقام مربوط را مقداری بیش از رقم واقعی اعلام می‌کنند یعنی اگر آن کالا یک میلیون دلار قیمت دارد، کالا را یک میلیون و 200 یا 300 هزار دلار قیمت می‌زنند و مراحل واردات را انجام می‌دهند. بالعکس این موضوع در حوزه صادرات رخ می‌دهد. یعنی برای اینکه ارقامی را در همان کشور نگه داشته و ثبت کنند این ارقام را کمتر نشان داده و به قول معروف کم‌اظهاری می‌کنند.

قطع به یقین وقتی چنین مکانیسمی طراحی می‌شود این قبیل اتفاقات خواهد افتاد. آن وقت حتی ما در تراز سرمایه‌مان نیز با واقعیت‌ها مواجه نمی‌شویم. در یک مقطعی اگر خاطرتان باشد وقتی نرخ سود بانکی در ظاهر ماجرا یک نرخ اما در واقعیت نرخ دیگری بود و یک مابه‌التفاوت پرداخت می‌کردند. برای اینکه سود بیشتری بدهند جابه‌جایی در سپرده‌های مدت‌دار صورت می‌گرفت یعنی سپرده‌های 6 ماهه را با یک‌ساله و سپرده‌های یک‌ساله را با سپرده‌های دوساله جابه‌جا می‌کردند. اما ارقامی که شما می‌گرفتید و تحلیل می‌کردید تحلیل واقع بینانه‌ای نبود که بشود تحلیل مناسبی داشت یعنی با واقعیت‌ها تطبیق نداشت که دلیلش همین موضوع است. وقتی کارشناسان می‌آیند آن آمارهایی را که بانک مرکزی یا سایر دستگاه‌های اقتصادی ارائه می‌دهند، تحلیل می‌کنند مطابق با واقعیت‌ها نیست برای اینکه ارقامش دستکاری شده است. یعنی این ارقام ساختگی است. الان هم این اتفاق و تصمیماتی که درباره ارز گرفته شده قطع به یقین قیمت بالاتر برای واردات و قیمت پایین‌تر برای حوزه‌های صادراتی جهت جبران این مصوبه از سوی صادرکنندگان شکل خواهد گرفت و به این ترتیب منابعی را در خارج از کشور برای خودشان ذخیره خواهند کرد.  اما سوال واقعی این است هم‌اکنون چه ساز وکاری برای تعیین نرخ ارز مناسب است و چه باید کرد تا شاهد یک آرامش در بازار ارز باشیم؟

به نظر می‌رسد تصمیمی که دولت در این‌باره گرفت منهای تعیین آن رقم 4200 تومان در این مقطع تصمیم درستی بود. لذا در کنار این موضوع من معتقدم به جای اینکه یک فعالیت زیرزمینی شکل بگیرد که متاسفانه در حال شکل‌گیری است و این فعالیت‌ها افزایش نیز خواهد یافت و منافع آن هم می‌تواند به کشورهایی که این حوزه‌ها را رصد می‌کنند تعلق بگیرد، دولت باید بورس ارز را ایجاد کند. به صورتی که ارزهای متفرقه در این بورس عرضه شده و متقاضیان که عمدتا افراد خرده‌پا و مسافران و... هستند ارز مورد نیاز خودشان را از این بازار تهیه کنند تا این مسائل شفاف و روشن شده و حتی دولت هم بتواند حجم مراودات را رصد کند. به جای اینکه فعالیت‌های زیرزمینی و خطرناک یا عناوینی چون قاچاق و بگیروببند که هرگز هم جواب نداده از سوی دولت مطرح شود طرح‌هایی در این قالب شکل بگیرد. یعنی بورس ارز برای موارد غیرضروری اصطلاحا شکل بگیرد. این موضوع کمک می‌کند تا ارزی که الان می‌گوییم مثلا 7000 تومان در بازار سیاه خرید و فروش می‌شود یا مردمی که الان ارزهای خانگی دراختیار دارند که براساس گمانه‌زنی‌ها رقم کمی هم نیست و می‌خواهند آن را بفروشند به بورس ارز بیاید. من فکر می‌کنم اجرای این طرح فضا را به‌شدت آرام کرده و اطمینانی را نیز به بازار خواهد داد. به هرحال مردم ما ارز را تا 7 ،8 هزار تومان هم خریده و در اختیار دارند. لذا اگر خود دولت چنین مرکزی را مدیریت و هدایت کند می‌تواند کمک خیلی مناسبی باشد. ضمن اینکه منظور از ارزهای حاضر در این بورس، ارزهای دولتی و حاصل از فروش نفت نیست چراکه نفت صددرصد متعلق به دولت است و دولت هم با این منابع برای کالاهای اساسی، ال سی و حمایت از تولید ملی و... تصمیم می‌گیرد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۲۱۸۶۶۱۰:۲۳:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۱۶
دلار باید 1000 تومن بشه و لاغیر تا مردم قدرت خریدشان بالا برود
ناشناس۴۲۲۱۳۵۱۳:۱۳:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۱۶
چرا ۱۰۰۰ تومان بنظرم ۷۲۳تومان است قیمت وقعی دلار
ناشناس۴۲۳۳۹۴۱۱:۰۸:۲۹ ۱۳۹۷/۴/۱۷
نرخ گذاری 4200 بر قیمت دلار سیاست کاملا اشتباهی بود. البته وظیفه دولت و بانک مرکزی نظارت و کنترل بازار هست ولی نا با نرخ گذاری فقط کافی بود که بانک مرکزی مدیریت تقاضا رو به درستی برنامه ریزی کنه و خرید دلار چه به صورت اسکناس و چه به صورت حواله رو توسط اشخاص حقیقی و حقوقی منوط به دریافت کد رهگیری می کرد. در این کد رهگیری هم تقاضای فرد بررسی و ثبت میشد و هم سقف ارزی که متقاضی با ارائه مدارک مستند مجاز به خرید و حواله بود. اینکه فرد ارز مورد نیاز خودش رو با چه مبلغی خرید میکنه تابع بازار و سیستم عرضه و تقاضا هست ولی اینکه چرا یک فرد یا شرکت متقاضی خرید ارز هست از جمله مواردی هست که دولت و بانک مرکزی باید کاملا از اون آگاهی داشته باشند. در این صورت هر گونه خرید و حواله بدون داشتن کد رهگیری می تونه مصداق قاچاق باشه و پیگرد حقوقی خواهد داشت
ناشناس۴۲۲۶۵۵۱۸:۲۸:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۱۶
همین دلار 4200 تومنی بخش زیادی از سودش رفت توی جیب رانتخوران! اگر قیمت بشه 1000 تومن که کشور منفجر میشه از رانت و فساد!
ناشناس۴۲۱۸۷۰۱۰:۲۵:۰۰ ۱۳۹۷/۴/۱۶
کدام تصمیم این مدعیان درست بوده؟؟؟
علی۴۲۱۸۷۳۱۰:۲۵:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۱۶
بله درست بوده اما برای ژن خوبها نه مردم
ناشناس۴۲۱۸۷۷۱۰:۲۸:۰۸ ۱۳۹۷/۴/۱۶
دلار 4200 خیلی هم درست بود ولی متاسفانه سیاست درستی در تخصیص دادن این ارز برای واردات وجود نداشت و مقصر اصلی هم وزارت صنعت و معدن و بانک مرکزی به عنوان متولیان این امر هستنند که با ایجاد رانت و فساد باعث ملتهب شدن اوضاع کشور شدن . وقتی شرکت هایی ارز برای واردات کالاهایی که به فعالیت انها ارتباطی ندارد دریافت میکنند و یا هیچ نظارتی بر واردات و پخش این محصولات در جامعه وجود ندارد در نتیجه فقط یک رانت بزرگ برای اشخاص خاص و نزدیک به وزارت صنعت و بانک مرکزی ایجاد میشود .
ناشناس۴۲۲۶۴۶۱۸:۲۵:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۱۶
مگه میشه دلار 4200 تومنی بدین وقتی قیمت بازار آزاد 8000 تومنه و فساد گسترده بوجود نیاد؟ اونهم توی کشور ما که فساد زیاده؟ مثلا چقدر میشه نظارت کرد؟ هزار جور راه برای دور زدن هست. بعدش هم خیلی وقتها خود ناظران رشوه میگیرن.
پیما۴۲۴۵۶۹۲۳:۱۲:۳۰ ۱۳۹۷/۴/۱۷
قیمت بازار آزاد مگه دست کیه؟ قیمت بازار آزاد مگه طبیعیه؟ همه میدونیم قیمت بازار آزاد دست چه کسانی هست پس لطفا بازار آزاد آزاد نکنید انگار نمی دونید تو کشور جهان سومی داریم زندگی می کنیم.
ناشناس۴۲۱۸۸۹۱۰:۳۴:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۱۶
ارز باید به قیمت 1500 باشد تا اقتصاد به حرکت در اید امروز با قیمت بالا کسی نخواهد توانست با این در امد ها توان خرید ندارد و وقتی توان خرید نباشد همه کسب و کار های تولیدی و فروشنده و غیره تعطیل خواهد شد
ناشناس۴۲۲۰۰۹۱۱:۵۳:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۱۶
دلار ۱۰۰۰ نومان دستمزد و حقوق چقدر باید باشد قیمت خانه ها چطور
ناشناس۴۲۱۹۱۶۱۰:۴۷:۵۴ ۱۳۹۷/۴/۱۶
با چه مجوزی ریال ایران را بی ارزش کردید؟از کجا دراوردید که دلار 4200 ارزش داره؟
حامد۴۲۲۰۸۵۱۲:۳۸:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۱۶
دلار ۴۲۰۰ تومانی چگونه و با چه محاسبه‌ای تعیین شد؟ احتمالا بیشتر روی تفاوت آن با بازار آزاد و رانت اهدائی محاسباتی انجام شده بوده است. دوستان رانتخوار نیز قبلا از موضوع مطلع و آماده بلع بوده اند.
ناشناس۴۲۲۱۰۷۱۲:۵۱:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۱۶
قیمت ارز رو بکنید 1500 تومان ولی کل واردات بجز مواد اولیه و ماشین الات و مواد اساسی رو ممنوع کنید . بزارید قدرت خرید مردم بره بالا و با توجه به ارزش پول بالا به اینده امیدوار باشند . متاسفانه یک نگرش غلط و مخرب در اقتصاد به وجود امده که اگر ارزش پول ملی کم باشد باعث رشد تولید ملی میشود . این تفکر بسیار مخرب و غلط است و صرفا باعث ایجاد نا امیدی و کاهش قدرت خرید مردم میشود .
ناشناس۴۲۲۳۲۷۱۵:۰۸:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۱۶
اشتباهی بود بسیار دردناک چراکه درشرایط التهاب بازار ارز ودرشرایطی که دولت حتی به صورت غیرواقعی اعلام میکند که گرانی ارز حباب است وارزبه مقدار کافی وجود دارد،اعلام رسمی گران کردن دلاربه 4200تومان،چیزی نیست جز دادن علامت گرانی به جامعه که خودمیتواند همه چیز را تحت تاثیر خود قراردهد.
ناشناس۴۲۲۵۴۷۱۷:۳۳:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۱۶
در کشور چین پول مردم یوهان است ارزش یًوهان نسبت به دلار همیشه ثابت است تمام واردات صادرات دست دولت چین است بخش خصوصی زیر نظر دولت است
ناشناس۴۲۲۶۵۳۱۸:۲۷:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۱۶
اشتباه بزرگی بود. ایران یک چهار راهه اونوقت میخواین مثل کره شمالی دولت قیمت ارز رو تعیین کنه؟ قیمت دلار رو بازار آزاد باید تعیین کنه و هر نرخی جز این باعث فساد گسترده میشه مگر در مورد کالاهای خاص مثلا کالاهای اساسی و با نظارت جدی.
ناشناس۴۲۲۶۷۸۱۸:۵۲:۳۲ ۱۳۹۷/۴/۱۶
ثبت سفارش کردم کالام شده گروه 2- میرم بانک میگن باید از صرافی و از سامانه نیما بگیری - میرم صرافی میگه فعلا نداریم ! الان چند روزه منتظر بخشنامه بانک مرکزی هستند . سر کارمون گذاشتند. بازار داره قفل میشه . مسئولین بیدار بشید.
ناشناس۴۲۲۷۲۳۱۹:۴۵:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۱۶
فعلا که شد ۴۳۰۰
ناشناس۴۲۲۹۴۰۰۰:۱۱:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۱۷
مشخصه که الابختکی تعیین شده بود و هیچ محاسبه ای نشده بود مگر رانت بازی. وگرنه باید مناسبتی با بازار آزاد می داشت. 4200 کجا و 9400 کجا. فقط برای رانت یک عده ای تعیین شده بود وگرنه همه می دانستند که دلار به شیب تند به سمت بالا می رود. لازم نیست اقتصاد دان باشی تا بدانی که تنها راه برخورد با نرخ ارز قیمت بازار است. یعنی نرخ آزاد باید مبنا باشد نه نرخ دستوری. وگرنه رانت ایجاد می شود. وقتی با علم به این موضوع هنوز دولت روش غلط را در پیش می گیرد یعنی منظورش ایجاد رانت است. برای کمک به مردم عادی در مورد اقلام اساسی راه حل ایجاد تعیین نرخ دستوری نیست بلکه سوبسید های مناسب و هدفدار است. که البته سوبسیدهم باید طوری تعیین شود که کم کم از بین برود.
پیما۴۲۴۵۷۱۲۳:۱۵:۲۱ ۱۳۹۷/۴/۱۷
9400 رو از کجات آوردی؟ اگه به امید امثال شما باشیم که تو بازار آزاد قیمت رو تعیین کنید که دلار رو به 1 میلیون تومن هم میرسونید!

پربحث‌های امروز

 1. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 2. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 3. واکنش روحانی به حکم معاونت دامادش در وزارت صنعت

 4. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 5. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 6. بازار آجیل شب یلدا   

 7. مردم از فقر و تبعیض ناراحت اند، با برجام، FATF و بازی سیاسی شما کار ندارند

 8. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 9. عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد

 10. صحنه وحشتناکی که کارمند تنها در شرکت با آن مواجه شد  

 11. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

 12. دوروف  چگونه به تلگرام طلایی شما پیام فرستاد؟

 13. پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸

 14. زمان بازنشستگی «زیباکلام» از دانشگاه تهران مشخص شد

 15. خوب بد زشت سخنان ظریف

 16. یکی از نشانه‌های وقاحت در برخی مسئولان  

 17. FATF بخشی از ساختار وزارت خزانه‌داری آمریکاست

 18. سرعت رشد مسکن در آذر + جدول قیمت

 19. بلاتکلیفی جاماندگان دریافت بسته حمایتی دولت/ خانواده‌هایی که مشمول بسته حمایتی نشده‌اند، چه کنند؟

 20. همسر «مهندس بازرگان» درگذشت

 21. سفره کارگران چیده می‌شود

 22. یادداشت مطهری درباره بدعت مجمع تشخیص مصلحت نظام!

 23. کار تراشی معاون روحانی برای شرکتی که از آن سهم می‌برد + سند

 24. وزیر دفاع: بخش دفاعی کشور نگاه به بیرون ندارد/ اتخاذ تدابیر صحیح رهبری موجب شکست آمریکایی‌ها شد

 25. انتقاد کامیابی‌نیا از فهرست ۳۵ نفره کی‌روش/ هرکسی سرش به کار تیم خودش باشد بهتر است

پربحث‌های دیروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 4. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 5. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 6. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 7. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 8. مظلومی که داستان ندارد

 9. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 10. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 11. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 12. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 13. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 14. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 15. ظریف: ایران هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش خواهد داد

 16. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 17. ظریف کافه را بهم ریخت / ادعایی که زود تکذیب شد  

 18. خداوند از علما، عهد و پیمان گرفته که در برابر شکم‌بارگی ستم‌گران و گرسنگی مظلومان سکوت نکنند  

 19. داماد روحانی از معاونت وزارت صنعت عزل شد؟/ انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب از حضور حزبی ظریف/ در این مجلس کسی به فکر منافع ملی نیست

 20. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 21. راز جسد سوخته زن جوان در کوه‌های مشهد

 22. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 23. واکنش مهاجرانی به سخنان امروز رضا پهلوی!  

 24. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 25. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 8. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 9. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 10. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 11. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 12. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 13. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 14. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 15. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 16. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 17. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 18. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 19. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 20. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 21. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 22. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 23. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 24. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 25. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

پربحث‌های امروز

 1. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 2. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

 3. پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸

 4. FATF بخشی از ساختار وزارت خزانه‌داری آمریکاست

 5. سرعت رشد مسکن در آذر + جدول قیمت

 6. بلاتکلیفی جاماندگان دریافت بسته حمایتی دولت/ خانواده‌هایی که مشمول بسته حمایتی نشده‌اند، چه کنند؟

 7. سفره کارگران چیده می‌شود

 8. وزیر اقتصاد: با ثبات در بازار ارز به ثبات اقتصادی می‌رسیم/ بازار ارز در حال حرکت به سمت نرخ تعادلی است

 9. ثبت‌نام کارت سوخت المثنی تمدید شد + جزئیات

 10. قیمت دلار در کانال ۹ هزار تومان

 11. نوبخت: لایحه بودجه ۹۸ یکشنبه هفته آینده به مجلس تقدیم می‌شود

 12. پردیس چه امکاناتی دارد

 13. برای پنجمین بار برگزار می‌کند/ بامیلو مبدع حراج شب یلدا در ایران

 14. احتمال ارائه بودجه ۹۸ با دو سقف متفاوت!

 15. چه عواملی بر قیمت خودرو تاثیرگذار هستند؟

 16. تعداد یارانه‌بگیران کم نشد که هیچ، بیشتر هم شد!

 17. اتاق تعاون: فعالیت شرکت‎های تعاونی سهام عدالت ادامه دارد

 18. خبر وزیر صنعت از عرضه خودرو با ۵ درصد زیر قیمت بازار

 19. قول مشروط مدیران وزارت نیرو و توانیر برای جبران ۹ هزار مگاوات کمبود برق

 20. پرداخت هزار و 100 میلیارد تومان حقوق مازاد در طول سال به کارکنان ایران‌خودرو و سایپا

 21. ثبات نسبی قیمت خودرو/ قیمت برخی خودروهای تولید داخل+جدول

 22. آخرین قیمت مرغ و مشتقاتش در بازار

 23. نوسان دلار در دامنه ۹۹۰۰ تا 10100 تومان/ افت ۷۰ هزار تومانی قیمت سکه + جدول

 24. حذف باجه‌های عوارضی در آزادراه‌ها

 25. مطالبه مردمی؛ مبلغی ثابت به حقوق کلیه کارمندان اضافه کنید

پربحث‌های دیروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 3. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 4. ۶ هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می‌خورد/ بلاتکلیفی ۲۲.۸ میلیون یورو ارز دولتی + سند

 5. جک چینی صفر کیلومتر چند می‌ارزد؟

 6. بزرگترین شرکت تولید نفت روسیه از ایران خارج می‌شود

 7. نرخ سود سپرده‌های جدید بانک‌های خصوصی به ۲۰ درصد کاهش یافت

 8. اعلام قیمت مصوب آجیل شب یلدا

 9. جزئیات یارانه آذرماه و زمان واریز

 10. کاهش ۵۷ درصدی تولید خودرو + جزئیات

 11. فیلم؛ شناسایی 17 خانه و یک بنز 2018 متعلق به سلطان سکه  

 12. کاهش قیمت برخی خودروهای تولید داخلی / دنا پلاس 107 میلیون تومان شد+جدول

 13. آخرین قیمت سکه و نرخ ارز در بازار

 14. دستور روحانی برای آغاز نوبت دوم توزیع بسته‌های حمایتی

 15. نرخ شیرینی برای شب یلدا مشخص شد + قیمت‌ها

 16. رویترز: کره جنوبی در ماه نوامبر نفتی از ایران نخرید

 17. ادعایی درباره ارتباط ایران‌خودرو با عظام + آمار

 18. آخرین مهلت کارخانه‌های لبنی برای اصلاح قیمت‌ها

 19. رئیس اتحادیه طلا و جواهر: شب یلدا تاثیری در قیمت سکه و طلا ندارد

 20. شریعتمداری: اگر نمی‌توانیم دو هیئت مدیره را هماهنگ کنیم باید برویم!

 21. ترمز افزایش قیمت یورو در نیما کشیده شد

 22. شریعتمداری وزیر تعاون: با مدیر پروازی نمی‌توان شرکتی را اداره کرد. پای تغییرات ایستاده ایم  

 23. ارز ارزان شد؛ کالا نشد!

 24. ممنوعیت جدید برای واردات برخی کالا‌ها

 25. افت قیمت سکه و ارز/ دلار ۱۰ هزار و ۱۰۰ تومان معامله شد+‌ جدول

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 2. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 3. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 4. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 5. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 6. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 7. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 8. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 9. ایران خودرو لیاقت حمایت ندارد  

 10. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 11. پیشنهاد جدید بنزینی مجلس؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

 12. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 13. نظر مخاطبان الف در مورد افزایش قیمت خودرو/ انحصار و نبود رقابت در بازار/ سپاه و ارتش خودرو تولید کنند/ خودرو برای تحویل نداشتند؛ پس تحویل فوری چیه؟/ تحویل تکنولوژی ۳۰سال قبل به مردم

 14. ۵ سناریو برای «بنزین»؛ از پیشنهاد یارانه ۶۰ هزارتومانی تا توزیع کوپن سوخت

 15. بحران اقتصادی و گره‌زدن اقتصاد به برجام/ چه کسی مسوول وضعیت کنونی اقتصادی کشور است؟

 16. رشد ۲۵ درصدی خط فقر در تابستان ۹۷/ لزوم یکپارچه سازی سیاست‌های حمایتی

 17. کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده + جزئیات

 18. دلار ۹ هزار تومان شد

 19. نوبخت: قیمت حامل‌های انرژی تغییر نکرده است که یارانه نقدی افزایش یابد

 20. وزیر صنعت: با افزایش تولید خودرو قیمت‌ها اصلاح می‌شود

 21. واکنش سازمان حمایت به افزایش قیمت برخی خودروها

 22. اقلامی که اروپایی‌ها وارداتش را به ایران فراهم خواهند کرد

 23. کژراهه قیمت گذاری خودرو و چند نکته/ انتظاری بجا از وزیر صنعت

 24. دولت نمی‌تواند یارانه نقدی را افزایش دهد یا نمی‌خواهد؟ + جدول

 25. شرکت بول فرانسه مدعی طلب 1.9 میلیون یورویی از سازمان مالیاتی شد +سند

آخرین عناوین