مشروح سخنان وزیر خارجه پس از نشست وین؛ تعهداتی که امروز شد را به تهران منتقل می‌کنیم/ اقدام متقابل ایران تهدید نیست، واقعیت است/ متن کامل بیانیه پایانی

گروه جهان الف،   3970415129 ۴۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
تعهداتی که امروز شد را به تهران منتقل می‌کنیم/ اقدام متقابل ایران تهدید نیست، واقعیت است/ متن کامل بیانیه پایانی

محمد جواد ظریف پس از نشست با وزیران امور خارجه ۴+۱ و فدریکا موگرینی گفت: در نشست امروز همه اعضای باقیمانده در برجام بر ضرورت انتفاع ایران از برجام تاکید کردند.

به گزارش الف بنقل از ایسنا؛ وزیر امور خارجه کشورمان عصر روز جمعه در جمع خبرنگاران گفت: این اولین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران خارجه بعد از خروج آمریکا از این توافق بین المللی بود.

ظریف با بیان این که این نشست بسیار جدی و سازنده بود، گفت: در طول دو ماه گذشته بعد از خروج غیر قانونی امریکا تلاش‌های زیادی از سوی اعضای باقیمانده صورت گرفت تا ایران از منافع به خصوص اقتصادی برجام استفاده کند.

وی افزود: بیانیه‌ای که توسط خانم موگرینی قرائت شد بیانیه مشترکی بود که از سوی همه اعضا در اولین کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران منتشر شد.

ظریف در ادامه تاکید کرد: ایران این حق را برای خود محفوظ دارد که در برابر تخلف رسمی آمریکا در خروج از برجام اقدامات خود را انجام دهد.

وزیر خارجه کشورمان با بیان این که در این جلسه تاکید شد بر این که مردم ایران باید منافع برجام را ببینند، خاطر نشان کرد: همه اعضای باقی مانده تعهداتشان را در حوزه‌های مختلف در سطح وزرای خارجه بیان کردند. از ادامه فروش نفت و روابط مالی، حمل و نقل و سرمایه گذاری تا سایر موضوعات که در بیانیه ذکر شده است.

ظریف تصریح کرد: پریروز در تهران بسته‌ای را دریافت کردیم که آقای روحانی گفتند کافی نیست. امروز در این جلسه توضیحات بیشتر شنیدیم و در مورد موضوعات نفتی و بانکی توضیح دادند.

وی تاکید کرد: الان باید وارد مرحله اجرا شویم. آن چه به عنوان تعهد و اقدامات مطرح شده باید اجرایی شود و ببینیم که آیا منافعش را می‌بریم.

وزیر امورخارجه کشورمان، با بیان این که برای این اقدامات زمان بندی مدنظر است، گفت: این زمان بندی مطابق با تحریم‌های امریکا است. آنچه که اعلام شده قوانین مسدود کننده اروپا باید تا قبل از اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا اجرایی شود.

وی در ادامه با تاکید بر این که ایران همواره در سطوح مختلف به عهدش پایبند بوده و اکنون هم است، گفت: اما ما طبق برجام این امکان و حق را داریم که اگر زمانی در کشورمان تشخیص داده شد که به خاطر نقض آمریکا که هنوز موضوع حل نشده است اقداماتی انجام دهیم. لذا فعلا تصمیم داریم تعهداتی که امروز شده را به تهران منتقل کنیم و مقامات کشور تصمیمات لازم را بگیرند.

ظریف افزود: بر اساس پیش بینی ها در مرحله اول فرصت برای عملیاتی کردن تعهدات می دهیم تا آنها را در مرحله اجرا ببینیم ضمن این که اقدامات خودمان را هم در نظر داریم که اگر اقدام نکردند ما اقدام کنیم.

وی با تاکید بر این که تمام اعضای برجام برای ایستادن در برابر اقدام آمریکا اراده سیاسی دارند و تعهد داشتند، گفت :باید در عمل دید. آنچه ما از روش‌های عملیاتی شنیدیم کاملا روش‌های عملی است و اگر این اراده سیاسی که امروز اعلام شد اعمال شود می توان کار را پیش برد.

ظریف با بیان این که برای ما، مهم روشن تر شدن جزییات اقدامات و عمل بود، گفت: امروز جامعه بین الملل از این اراده سیاسی اعضای باقی مانده مطمئن است که می خواهند برجام ادامه یابد و آمادگی حمایت از شرکت‌های خود را دارند و مسیرهای مالی را برای شرکت ها فراهم می کنند.

وی تاکید کرد :این یک پیام بسیار مهم به جامعه اقتصادی ماست که با اطمینان به آینده برای سازندگی کشور حرکت کنند.

ظریف گفت: بقیه کشورهای دنیا در کنار آمریکا نیستند و حتی در برابر آن قرار دارند. ما می‌توانیم با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و همکاری‌های بین المللی مسیر شکوفایی ایران را با سربلندی دنبال کنیم.

وی خاطرنشان کرد: آنها تعهد کرده‌اند اما این که آیا این تعهد کافی است، حتما کافی نیست. اقدامات متقابل ما یک تهدید نیست بیان یک واقعیتی است که در برجام به رسمیت شناخته شده است.

ظریف در خصوص ادامه این نشست‌ها نیز به خبرنگاران گفت: جلسات متخصصین ما بسیار فشرده‌تر برای اجرایی شدن راهکارها برگزار خواهد شد.

وی با بیان این که بسته ارائه شده قابل اجرا هست اما کافی و دقیق نبود، ادامه داد: امروز برخی نکاتی که در بسته نبود در بیانیه دیده شد و تعهد سیاسی و حقوقی کشورهای عضو برای عملیاتی کردن نکات باقی مانده در بسته دیده شده است.

ظریف با اشاره به جلسات دو جانبه امروزش با وزیران امور خارجه چین و روسیه و همچنین فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: همکاران اروپایی جلسات پارلمانی داشتند که نیاز بود سریع محل اجلاس را ترک کنند.

وی در پاسخ به این که آیا در رابطه با برجام نشست دیگری در سطح وزیران خارجه برگزار خواهد شد، تصریح کرد: در رابطه با برجام احتمالا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل جلساتی خواهد بود اما آنچه امروز تصمیم گرفته شد این بود که جلسات متخصصین ما به صورت فشرده تر برای اجرایی کردن راهکارهای عملیاتی برگزار شود تا مشخص شود مواردی که امروز ارایه شد تمام جزییات و جوانب را دیده و راهکارهایی است که کاملا جنبه اجرایی داشته باشد و بتواند از مرحله پیشنهاد به مرحله عملیاتی تبدیل شود.

ظریف گفت: در جلسه امروز پیشنهادات را به صورت جدی‌تر و عملیاتی‌تر به صورت شفاهی هم مطرح شد که همکاران ما در حال بررسی این پیشنهادات هستند. قرار شده جلسات مشترکی با هر کدام از وزرا داشته باشیم تا ببینیم هر کدام از این پیشنهادات عملیاتی چطور می‌تواند با نیازهای ما در حوزه بانکی و نفتی و ... دقیقا منطبق شود.

وی افزود : این پکیج تا حدی نهایی است و تعهداتش مشخص است اما باید اجرایی و عملیاتی شود.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال ایسنا، در رابطه با زمان اجرایی شدن تعهدات مطرح شده، اظهار کرد: به تدریج همین طور که در رابطه با هر کدام از موضوعات به نتیجه میرسیم باید اجرایی هم بشود. بعضی اقدامات ممکن است زمان بر باشند. آنچه که مهم است این است که احساس اطمینان و اعتماد به آینده در جامعه تجاری جهانی و داخل ایران ایجاد شود و امیدواریم که مردم مخصوصا کارافرینان با اطمینان به آینده حرکت کنند.


ظریف خاطرنشان کرد: فضایی که من امروز در این جلسه دیدم این بود که اراده سیاسی وجود دارد. این اراده سیاسی با اقدامات متقابل مخصوصا بخش خصوصی ایران و با ایجاد فضای امید به آینده می‌تواند تقویت شود و محیط کسب و کار ایران را بسیار برای خارجی‌ها جذابتر کند.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در مورد اقداماتی که از سوی ایران در صورت اجرایی نشدن تعهدات طرف مقابل انجام خواهد شد و زمان و چگونگی این اقدامات نیز تصریح کرد: تصمیم گیری در سطح عالی کشور در مورد زمان بندی اقدامات به صورت کلی انجام شده است. جزئیات زمان بندی پیشنهاد شده و هیات نظارت بر اجرای برجام تصمیم گیری لازم را در مورد اصل اقدامات و نحوه ورود به حوزه‌های اقدامات اتخاذ کرده است لذا این تصمیم گیری‌ها حسب مورد و بر حسب این که چه زمانی نیاز است جزئی خواهد شد و ان‌شاءالله آماده خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: امیدواریم که نیاز نباشد به این اقدامات، چون ما با اراده سیاسی بر اجرای تعهداتمان وارد برجام شدیم. ما مذاکره کردیم که برجام را اجرا کنیم. تمام دیگر اعضای برجام هم همین وضعیت را دارند. هدف ما این است برجام اجرا شود. اما برای این که تضمین داشته باشیم طرف مقابل ما کاملا مطلع شده که ما اقدامات خودمان را برای تضمین اجرای برجام داریم. این به معنای تهدید نیست بلکه به معنای داشتن تضمین‌هایی است که همه بتوانند تعهدات خودشان را به صورت مناسب و در زمان مناسب با حسن نیت انجام دهند.


ظریف با بیان این که روسیه و چین روابط بسیار خوبی با ما دارند، ادامه داد: پکیجی که ارائه شده پکیج اروپایی نیست؛ تعهدات ارائه شده تعهدات هر ۵ عضو به اضافه تعهدات اتحادیه اروپاست. همه اعضای کمیسیون مشترک این تعهدات را بیان کردند و بیانیه از طرف همه است و این برای اولین بار است که چنین بیانیه‌ای در سطح وزیران خارجه و اتحادیه اروپا در کمیسیون مشترک صادر می‌شود.

***

بیانیه پایانی نشست وزیران خارجی ایران و ۱+۴ توسط موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرائت شد.

کمیسیون مشترک برجام که در وین برگزار شد در بیانیه پایانی خود اعلام کرد:

تمام طرف‌های برجام بر لزوم ادامه اجرای این توافق و پایبندی به تعهداتشان تاکید و توافق کردند که صادارت نفت و گاز و تولیدات پتروشیمی ایران باید ادامه یابد و بعلاوه نشست‌های کمیسیون مشترک، از جمله در سطح وزیران ادامه داشته باشد.

شرکت کنندگان توافق کردند تا به پیشرفت‌ها (برای حفظ برجام) تحت بازبینی دقیق ادامه دهند و کمیسیون مشترک، ازجمله در سطح وزیران کماکان تشکیل جلسه دهد تا تلاش‌های مشترک به پیش رانده شود.

در این بیانیه همچنین آمده است که طرف‌های توافق بر لزوم ادامه صادرات نفت و گاز و تولیدات پتروشیمی ایران تاکید کرده‌ و خواستار ترغیب به سرمایه‌گذاری در ایران شده‌اند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

۱. بنا به درخواست جمهوری اسلامی ایران، نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرا در تاریخ پانزده تیرماه در وین برگزار شد. کمیسیون مشترک به منظور بحث در مورد مسیر پیش رو برای حصول اطمینان از اجرای مستمر توافق هسته ای در تمامی ابعاد آن و بررسی مسائل حل نشده ناشی از خروج یکجانبه آمریکا از این توافق و وضع مجدد تحریم هایی که وفق برجام و پیوست شماره دو آن رفع شده بود؛ موضوعی که عمیقا موجب تاسف اعضای کمیسیون مشترک گردیده است، تشکیل شد.


۲. کمیسیون مشترک مسئولیت نظارت بر اجرای برجام را برعهده دارد.


۳. کمیسیون مشترک به ریاست خانم فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی و با حضور آقای وانگ یی وزیر امور خارجه و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین ، آقای ژان-ایو لودریان وزیر امور اروپایی و خارجه فرانسه ، آقای هایکو ماس وزیر خارجه آلمان ، آقای سرگی لاوروف وزیر خارجه فدراسیون روسیه، آقای آلیستر برت وزیر مشاور در امور خاورمیانه در وزارت امور خارجه و مشترک المنافع انگلستان، و نیز آقای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد.


۴. اعضای برجام مجددا بر تعهد خود نسبت به اجرای کامل و موثر توافق هسته ای تاکید نمودند. آنها خاطرنشان نمودند که برجام یک عنصر کلیدی در ساختار جهانی عدم اشاعه بوده و یک دستاورد بسیار مهم در حوزه دیپلماسی چندجانبه می باشد که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ با اتفاق آرا مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است. اعضای برجام از یازدهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در تاریخ ۲۴ ماه می که ایفای تعهدات هسته ای از سوی ایران را مورد تایید قرار داد ابراز خرسندی نمودند.


۵. همه اعضای برجام بر ضرورت تداوم اجرای کامل و موثر تمامی تعهدات هسته ای تاکید کردند. آنها از پیشرفت های صورت گرفته در پروژه مدرنیزاسیون رآکتور تحقیقاتی اراک استقبال کرده و از اینکه انگلستان مسئولیت ریاست مشترک کارگروه اراک را عهده دار شده است ابراز خرسندی نمودند. اعضای برجام کماکان پروژه مدرن سازی رآکتور تحقیقاتی اراک به عنوان بخشی از برجام و طرح تبدیل تاسیسات فردو به یک مرکز هسته ای، فیزیک و فناوری را مورد حمایت قرار خواهند داد. اعضای برجام همچنین از پروژه های مهم در حوزه های همکاری هسته ای صلح آمیز که در چارچوب پیوست شماره سه برجام انجام می شود استقبال به عمل آوردند.


۶. اعضای برجام اذعان نمودند که در ازای اجرای تعهدات هسته ای از سوی ایران، رفع تحریم ها، از جمله برخورداری از منافع اقتصادی حاصله از آن، بخش حیاتی برجام است. آنها همچنین به این نکته توجه نمودند که کنشگران اقتصادی که به دنبال کسب و کار مشروع با ایران بوده اند، با حسن نیت و بر مبنای تعهدات مندرج در برجام که در بالاترین سطح مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است عمل نموده اند.


۷. اعضای برجام تلاش های اخیر خود برای ارائه راه حل های عملی به منظور استمرار عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران را مورد بحث قرار دادند. آنها از فعالیت های گسترده ای که تا کنون صورت گرفته، تقویت گفتگوهای فنی و بسیج منابع قابل توجه توسط همه استقبال نمودند.


۸. اعضای برجام بر تعهد خود در رابطه با موارد زیر، با حسن نیت و در یک فضای سازنده، تاکید کردند:
- حفظ و ارتقاء روابط گسترده تر اقتصادی در حوزه‌های مختلف با ایران؛
- حفظ و استمرار کانال‌های موثر مالی برای تعامل با ایران؛
- تداوم صادرات نفت و میعانات گازی، محصولات نفتی و پتروشیمی؛
- تداوم روابط حمل و نقل دریایی (از جمله کشتیرانی و بیمه)، زمینی، هوایی و ریلی
- تقویت پوشش‌های اعتبار صادراتی
- حمایت روشن و موثر از کنشگران اقتصادی که با ایران تجارت می‌کنند، به‌ویژه شرکت‌های کوچک و متوسط که شاکله اصلی بسیاری از اقتصادها محسوب می‌شوند؛
- تشویق سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در ایران؛
- حمایت از کنشگران اقتصادی در سرمایه‌گذاری‌ها و دیگر فعالیت‌های تجاری و مالی که با، یا در رابطه با، ایران انجام می‌دهند؛
- گرد هم آوردن کارشناسان بخش دولتی و خصوصی، از جمله از طریق تقویت شوراهای تجاری؛
- حمایت عملی از تجارت و سرمایه‌گذاری در ایران؛
- حمایت از شرکت‌ها در برابر آثار فراسرزمینی تحریم‌های ایالات متحده؛
اعضای برجام مورد اقدامِ اتحادیه اروپا به منظور حمایت از شرکت‌های دول عضو اتحادیه، فرایند به روز رسانی قانون انسداد و به روز ‌رسانی مجوز اعطای وام‌های خارجی توسط بانک سرمایه‌گذاری اروپا به ایران را مورد توجه قرار دادند.


اعضای برجام مستقیما به صورت دوجانبه و از طریق همکاری با شرکای بین‌المللی بر روی موضوعات فوق‌الذکر کار خواهند کرد تا آنها را تشویق به اتخاذ سیاست‌ها و ایجاد مکانیزم‌های مشابه در روابط اقتصادی با ایران نمایند.


۹. اعضای برجام خاطر نشان نمودند که این ابتکارات با هدف حفظ توافق هسته‌ای صورت می‌گیرد که منافع امنیتی همه را تامین خواهد ساخت.


۱۰. اعضای برجام توافق کردند پیشرفت‌های حاصله را به دقت زیر نظر داشته باشند و مجددا جلسه کمیسیون مشترک را، از جمله در سطح وزیران، به نحو مقتضی برای پیشبرد تلاش‌های مشترک تشکیل دهند. اعضای بجرام بر عزم خود برای طراحی و اجرای موثر راه‌حل‌های عملی در خصوص موضوعات فوق‌الذکر تاکید کردند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۲۱۳۴۱۱۹:۲۹:۱۹ ۱۳۹۷/۴/۱۵
سه سال برای برجام وقت تلف کردید سه سال دیگه هم برای برجام اروپایی ملت رو سر کار خواهید گذاشت
معلم۴۲۱۴۱۲۲۰:۳۸:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۱۵
گفت که به تهران منتقل می‌کنیم .لطفا آدرس اشتباه ندهید.
جلالی اسفراینی۴۲۱۴۲۴۲۰:۴۵:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۱۵
لطفا اگر خواستید گفتگوها را ادامه دهید مجازات های بسیار سنگینی برای مفسدین داخلی و محتکرین و گرانفروشان بگذارید و کارهایدخاص نظیر کاری که رضا شاه نانوا در تنور می انداخت و یا صدام پزشک از طبقات بیمارستان به پایین پرتاب میکرد و زنده فرو کردن کسی که تمرد میکرد در دوغاب گچ فرو می کرد ما باید در کشور از این کارها بکنیم تا شیرازه کشور از هم نپاشد
باقر از آمریکا۴۲۱۴۲۷۲۰:۴۶:۲۹ ۱۳۹۷/۴/۱۵
گفت و گوی تمدن ها راه بندازیم ترامپ و نتانیاهو به لجن کشیده میشوند ................
ناشناس۴۲۱۸۹۷۱۰:۳۷:۴۱ ۱۳۹۷/۴/۱۶
دولت خاتمی هیچی نداشت فقط این لفظ گفتگوی تمدن هایش خوب بود انرا پیگیری کنیم بجای مذاکره
ناشناس۴۲۱۴۹۰۲۲:۰۶:۲۸ ۱۳۹۷/۴/۱۵
مسئولان محترم و عالی نظام اروپا با آمریکا به تعهدات برجامی عمل نکرد حالا بدون آمریکا دربرجام و ترس تحریم او به تعهداتش عمل کند؟؟! تضمین هم که ندادند یعنی اگر تا ۶ماه آینده تمام نقل انتقال ارزی و امکان معامله بدون ترس تحریم آمریکا برقرارنشد ایران حق آغاز غنی سازی ۲۰درصد را دارد. خروجی این بیانیه تقریبا هیچ است
ناشناس۴۲۱۵۱۴۲۲:۳۳:۵۲ ۱۳۹۷/۴/۱۵
عزیز اگه راه دیگه ای جز شعار سراغ داری بفرما.
ناشناس۴۲۱۶۵۳۰۶:۲۸:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۱۶
یک کم گل بخودی بزنن دیگه
ناشناس۴۲۱۳۴۵۱۹:۳۳:۴۵ ۱۳۹۷/۴/۱۵
اروپایی ها می خواهند تا انتخابات کنگره مذاکرات را کش بدهند تا دوستان دموکراتشان در امریکا ، برجام را به عنوان برگ برنده و دستاورد خود ، استفاده کنند...هزینه را هم ملت ایران با تحمل تحریم ها بدهد!! این است فتح الفتوح سردار دیپلماسی...
ناشناس۴۲۱۴۶۹۲۱:۳۷:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۱۵
شما دلواپسان با خودتون چند چندید؟ تا دیروز میگفتید برجام اصلا دستاوردی نداشته،حالا هم که امریکا از برجام خارج شده و اثراتش بر اقتصاد ایران نمایان شده فریاد براورده اید که تقصیر روحانیه.صداقت موهبتی الهی است که شما از اون بی بهره اید.
رضا شیرین۴۲۱۹۲۰۱۰:۵۱:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۱۶
آقای محترم به این جمله آقای ظریف در خط ششم متن توجه کن که گفته است : ظریف با بیان این که این نشست بسیار جدی و سازنده بود دوست عزیز ، از شما سوالی دارم تابحال این جمله را در گفتگوهای چند ساله برجام چند بار از آقای ظریف شنیده اید ؟ اگر این گفتگوها سازنده بود چرا سرانجام برجام به اینجا کشیده شده است ؟ لطفاً چشمهای خود را باز کنید و کورکورانه از دولت غربزده .. دفاع نکنید... 97/4/16
ناشناس۴۲۱۹۳۹۱۱:۰۹:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۱۶
برادر ملت دیگه خوب شناخته که هدف اینها چیه؟
ناشناس۴۲۱۳۴۶۱۹:۳۴:۴۰ ۱۳۹۷/۴/۱۵
شما که قرا بود بعد خروج امریکا واکتش نشان دهید ! حداقل اعلام کنید تا رسیدن به تضمین..اجرای پروتکل الحاقی متوقف ..
ناشناس۴۲۱۳۴۷۱۹:۳۵:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۱۵
توافق شد..؟؟؟
ناشناس۴۲۱۳۴۹۱۹:۳۵:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۱۵
منتقدان تیم قبلی ، حالا خودشان مذاکره می کنند برای مذاکره..
ناشناس۴۲۱۳۵۱۱۹:۳۷:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۱۵
وقتی سیاست خارجی رو ابزار برتری در سیاست داخلی کنی، نتیجه اش می شود اینکه هر دو را باختید.. برای رسیدن به اهداف جناحی ،تعهدات را با عجله انجام دادید ، الان کاسه چه کنم چه کنم دست گرفتید...البته شماها که حق ماموریت میگیرید ، بیچاره ملت..
ناشناس۴۲۱۳۵۳۱۹:۳۸:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۱۵
خیلی هم خوب. با توجه به جو روانی موجود و فشارهای عظیم آمریکا، فعلا این بیانیه آب سردی خواهد بود بر آتش بازار ملتهب ارز و سکه و ...
ناشناس۴۲۱۴۱۵۲۰:۴۱:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۱۵
خوش خیالیدها
ناشناس۴۲۱۳۵۶۱۹:۳۹:۰۹ ۱۳۹۷/۴/۱۵
ظریف در جلسه بررسی برجام مجلس: با لبخندی از سر تمسخر : دوستان دلواپس درک درستی از فضای بین الملل ندارند، جامعه جهانی اجازه خروج امریکا را نمی دهد..
ناشناس۴۲۱۳۵۷۱۹:۴۰:۵۶ ۱۳۹۷/۴/۱۵
همون تعهدات برجامی قبلی ، پاک نویس شده به عنوان تعهدات اروپا... مگر اروپا تا حالا خارج از برجام بوده که حالا اومده همون تعهدات رو انجام بده؟
ناشناس۴۲۱۳۵۸۱۹:۴۰:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۱۵
،، ماستی که ترشه از تغارش پیداست ،،
ناشناس۴۲۱۳۶۵۱۹:۴۸:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۱۵
وزرا چند ماه می شینن ببیند مذاکرات چی میشه...هیچ برنامه دیگری ندارن
ناشناس۴۲۱۵۲۶۲۲:۵۱:۰۸ ۱۳۹۷/۴/۱۵
تمام بدبختی همینه که دولت هیچ کاری بلد نیست بجز وقت تلف کردن به اسم مذاکره ، تا این دوره هم تموم بشه و آقایون با کوله باری از تجربه ، تشریف ببرن همون کشورهای مذاکره کننده ؛ و ملت بدبخت بمونن با هزار و یک گرفتاری .
ناشناس۴۲۱۳۷۶۱۹:۵۳:۴۹ ۱۳۹۷/۴/۱۵
این تقریبا همان متن برجام است. عمل به آن مهم است.
ناشناس۴۲۱۴۰۴۲۰:۲۷:۰۰ ۱۳۹۷/۴/۱۵
کشور رو سرکار نذار جناب ظریف
علی۴۲۱۴۱۰۲۰:۳۶:۰۳ ۱۳۹۷/۴/۱۵
آقاجان هیچکدام این کشورها بدون امریکا هیچ ارزش توافقنامه واسه ایران ندارند و فقط با کارت ما از امریکا امتیاز میگیرن و هیچی . بهترین کار اینستکه مستقیم با امریکا مذاکره کنیم و مسکلاتمون را برطرف کنیم و بخدا قسم بهترین کار همین است و راه دیگر فقط تحریمهای سخت و جنگه که هیچکدامش در شرایط فعلی واسه کشور و حکومت و مردم میسر نیست و متضرر اصلی ما هستیم و بس .
ناشناس۴۲۱۴۲۰۲۰:۴۲:۲۳ ۱۳۹۷/۴/۱۵
بازم سرشون کلاه میره مطمئنم وقت کشیه
ناشناس۴۲۱۴۴۰۲۰:۵۵:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۱۵
حالا میبینیم تا چند هفته دیگه که فرصت سه ماهه آمریکا تمام شد و بعد هم در پاییز که فرصت ۶ ماهه آمریکا تمام شد و همه تحریم ها برگشتند چه میشود! بقولی جوجه رو آخر پاییز میشمارند. تازه برمیگردیم به تحریم های اوبامایی! معلوم نیست بعد از پاییز تیم ترامپ چه خوابی دیده!
علی۴۲۱۴۴۵۲۱:۰۵:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۱۵
ایران این حق را برای خود محفوظ دارد که در برابر تخلف رسمی آمریکا در خروج از برجام اقدامات خود را انجام دهد. یا اینکه زمان و مکان واکنش را ایران تعیین میکند . همه بلوف سیاسی است که ملت باید تاوان اقتصادی انرا ببردازد . . دورهای قبل هم جریمه شدیم هم بیازخوردیم . حالا دولت بره مذاکره کنه .خودشون هم میدانند بی فایده است. رفت تا دو دوره ریاست ترامب تحریم بشیم . .
ناشناس۴۲۱۴۶۲۲۱:۳۳:۲۹ ۱۳۹۷/۴/۱۵
بجای اینکه بریم سراغ برجام داخلی و متحد و قوی بریم توی مذاکرات، رفتیم سراغ برجام های خارجی و دایم امتیاز میدیم بدون اینکه چیز زیادی گیرمون بیاد.
علی۴۲۱۴۷۶۲۱:۴۴:۱۸ ۱۳۹۷/۴/۱۵
اقای ظریف خودش میداند برجام بدون توافق امریکا عملی نیست چون شرکتهای بزرگ از ترس مجازات به ایران نمی ایند و شرکتهای کوچک نیاز به تکنولوژی شرکتهای بزرگ دارند که انها از ترس مجازات در اختیار انها نمی گذارند. دو راه می ماند تا باید تعامل کرد یا منطقه را به اشوب کشاند که راه حل دوم به ضرر ایران است .
آسد صادق۴۲۱۴۸۷۲۲:۰۴:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۱۵
بند چهار رو‌ چندین بار بخوانید!! تا متوجه محرمانه های موشکی برجام‌ بشید!! ای خدا اینا چکار کردن؟!
ناشناس۴۲۱۵۱۶۲۲:۳۴:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۱۵
نمیتونم بگم این چیز خوبیه یا بد با در نظر گرفتن وضع اقتصادی ظاهراً ، تاکید میکنم ظاهراً بهتر اینه که فعلاً در برجام بمونیم ولی سابقه طرفین اروپایی میگه هرچه زود تر از برجام خارج شیم نفعش بیشتره
ناشناس۴۲۱۵۵۹۲۳:۴۲:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۱۵
اروپا نوکر آمریکاست بدلیل اینکه موتور هواپیمای ایر باس آمریکایی است به همین دلائل اروپا ایرباس بایران نداد
رضا۴۲۱۵۷۰۰۰:۲۲:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۱۶
اخرش اینم تو تاریخ ثبت میشه که چه کسانی بودند که ترکمانچای دوم و سوم را بستند
علی 671۴۲۱۸۲۳۰۹:۵۷:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۱۶
حالا آقای روحانی برای مدت چند ماه آتود بدست آورد که صبر کنید بازی برد برد را بردیم تا ... در آید دو سالی طول می کشد .مردم زجر می کشند و به انتظار هلو و زرد آلوهای تازه می نشینند .دوره تمام می شد .می گویند ما تلاش کردیم نشد .ستون به ستون فرجه .خدا را چه دیده اید مهم این است که روحانی برگهای تازه ای برای خودش رو می کند و مصاحبه که ما بردیم .چی را الله و علم
ناشناس۴۲۱۹۱۴۱۰:۴۶:۱۱ ۱۳۹۷/۴/۱۶
جناب آقای ظریف، اگرچه بنده حامی ادامه برجام هستم، اما باید انصاف داشت که در چند مورد کوتاهی شده و می شود: 1- بجز بیانیه های کلی و اظهار تاسف های بی فایده، اعضای 1+4 در قالب کمیسیون مشترک، باید بطور رسمی نقض برجام و قطعنامه 2231 توسط آمریکا را اعلام نمایند. 2- با توجه به ظرفیت موجود در برجام در خصوص انجام اقدامات متقابل ایران در برابر نقض برجام توسط سایر اعضاء، ایران تاکنون هیچ بخشی از تعهدات خود را متوقف نکرده است! 3- در جلسات جاری مشترک با طرف های مقابل،لازم است سازوکار سنجش عدم رعایت تعهدات طرف مقابل از طریق عینی مشخص گردد (مثلا تعداد ردّ همکاری ها یا عدم اجرای تعهدات در زمان مقرر). این منطقی نیست که اروپایی ها به محض وقوع کوچکترین قصور در انجام تعهدات هسته ای در سطح بین المللی و آژانس هیاهو کنند و در مقابل ما فقط نظاره گر عدم اجرای تعهدات آنها باشیم!
آرش۴۲۲۰۶۹۱۲:۲۸:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۱۶
درخت بی ثمر....مردم دیگه اعتماد به برجام ندارند
بیرجندمحمد۴۲۲۵۰۸۱۷:۰۲:۵۳ ۱۳۹۷/۴/۱۶
خواهشا بجای تکرارمکررات بفرمائید چه باید کرد.ازبرجام خارج بشویم بعدچه وتاکجا؟با توجه به توانایی ها وداشته ها بدورازشعار وباشعور بفرمائید چه باید کرد.خارج نشویم چرا تاکی وجه باید کرد.بدورازشعاروباشعور.نهایت هرراهی راهم بفرمائید به جه ختم خواهد شد.باز بدور.....
پیما۴۲۳۱۶۷۰۹:۰۳:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۱۷
تنگه خودمونه دوست داریم ببندیم.

پربحث‌های امروز

 1. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 2. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 3. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 4. بازار آجیل شب یلدا   

 5. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 6. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 7. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

 8. مردم از فقر و تبعیض ناراحت اند، با برجام، FATF و بازی سیاسی شما کار ندارند

 9. سفره کارگران چیده می‌شود

 10. پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸

 11. پیش بینی زمان مرگ تنها با یک آزمایش خون

 12. اشتباه داوران فوتبال، سهوی یا فساد سیستماتیک؟!/ VAR در فوتبال ایران رویا یا واقعیت؟

 13. واردات واکسنی که در تولید آن خودکفا هستیم!

 14. نیومایر هم از استقلال جدا شد

 15. جان باختن راکب موتورسیکلت در بزرگراه یاسینی

 16. اسامی برکنار شدگان کابینه ترامپ

 17. جلسه غیرعلنی تمام شد؛ آغاز جلسه علنی مجلس

 18. زمان بازنشستگی «زیباکلام» از دانشگاه تهران مشخص شد

 19. یکی از نشانه‌های وقاحت در برخی مسئولان  

 20. سرعت رشد مسکن در آذر + جدول قیمت

 21. چه عواملی بر قیمت خودرو تاثیرگذار هستند؟

 22. تعداد یارانه‌بگیران کم نشد که هیچ، بیشتر هم شد!

 23. پردیس چه امکاناتی دارد

 24. برای پنجمین بار برگزار می‌کند/ بامیلو مبدع حراج شب یلدا در ایران

 25. وزیر دفاع: بخش دفاعی کشور نگاه به بیرون ندارد/ اتخاذ تدابیر صحیح رهبری موجب شکست آمریکایی‌ها شد

پربحث‌های دیروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 3. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 4. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 5. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 6. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 7. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 8. مظلومی که داستان ندارد

 9. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 10. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 11. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 12. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 13. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 14. ظریف: ایران هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش خواهد داد

 15. ظریف کافه را بهم ریخت / ادعایی که زود تکذیب شد  

 16. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 17. خداوند از علما، عهد و پیمان گرفته که در برابر شکم‌بارگی ستم‌گران و گرسنگی مظلومان سکوت نکنند  

 18. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 19. راز جسد سوخته زن جوان در کوه‌های مشهد

 20. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 21. واکنش مهاجرانی به سخنان امروز رضا پهلوی!  

 22. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 23. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 24. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 25. داماد روحانی از معاونت وزارت صنعت عزل شد؟/ انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب از حضور حزبی ظریف/ در این مجلس کسی به فکر منافع ملی نیست

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 9. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 10. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 11. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 12. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 15. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 16. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 17. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 18. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 19. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 20. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 21. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 22. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 23. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 24. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 25. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

پربحث‌های اخیر

 1. بن سلمان آمریکایی‌ها را با حرکت دست به چالش طلبید  

 2. ترامپ وزیر کشور آمریکا را اخراج کرد

 3. اردوغان: عملیات نظامی‌مان در عراق بی‌وقفه ادامه می‌یابد

 4. یکی از متهمان قتل خاشقچی عفو شد

 5. کشته‌ شدن ۶ مرزبان پاکستانی و احضار سفیر ایران در اسلام‌آباد

 6. اسامی برکنار شدگان کابینه ترامپ

 7. روزنامه صهیونیستی: یک میلیون کودک اسرائیلی در فقر زندگی می‌کنند

 8. زوایای پیدا و پنهان برجام اروپایی

 9. حمله ائتلاف آمریکایی به یک مسجد در سوریه

 10. چین: طالبان به روند صلح بپیوندد

 11. جذاب‌ترین اکتشافات باستان‌شناسی سال ۲۰۱۸

 12. یمن؛ جایی که دنده‌های کودکان گرسنه‌ قابل شمارش است

 13. صنعاء: ادعای تحویل بنادر یمن، پروپاگاندای رسانه‌ای است

 14. توصیه چین به طالبان؛ جنگ را تَرک کنید

 15. هشدار آمریکا به معارضان سوریه درباره شرکت در عملیات ترکیه

 16. هشدار موگرینی به آنکارا درباره عملیات احتمالی در سوریه

 17. پسر نتانیاهو: امیدوارم مسلمانان از اسرائیل بروند!

 18. الحوثی: موعد آتش‌بس در الحدیده مشخص شد

 19. قول نمایندگان پاکستان برای آزادی مرزبانان ایرانی

 20. مقام خودخوانده طالبان در افغانستان کشته شد

 21. ترکیه: برای عملیات جدید در سوریه با روسیه و آمریکا هماهنگ می‌کنیم

 22. نشست مشترک اتحادیه‌اروپا با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس

 23. کویت مذاکره برای میزبانی از پایگاه نظامی انگلیس را تکذیب کرد

 24. لیندسی‌گراهام، پاشنه آشیل سعودی‌ها را آشکار کرد

 25. آنکارا بر ادامه عملیات‌هایش در شمال عراق تاکید کرد

پربحث‌های دیروز

 1. مظلومی که داستان ندارد

 2. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 3. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 4. بحران در روابط آمریکا با عربستان/ توصیه های اندیشکده واشنگتن به ترامپ برای اصلاح ارتباطات با ریاض

 5. بیدار بمان آقای فوکویاما

 6. سناتور آمریکایی: اگر سعودی‌ها نفت نفروشند از گرسنگی خواهند مُرد

 7. آغاز «پنجمین شنبه سیاه» فرانسه؛ مردم به خیابان‌ها آمدند + عکس

 8. بن سلمان آمریکایی‌ها را با حرکت دست به چالش طلبید  

 9. ترامپ وزیر کشور آمریکا را اخراج کرد

 10. طرح گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه نظام بانکی ایران

 11. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 12. گردهمایی گروهک تروریستی منافقین در اروپا و آمریکا

 13. تازه‌ترین فرافکنی‌های نیکی هیلی علیه ایران

 14. صنعاء: ادعای تحویل بنادر یمن، پروپاگاندای رسانه‌ای است

 15. توصیه چین به طالبان؛ جنگ را تَرک کنید

 16. هشدار آمریکا به معارضان سوریه درباره شرکت در عملیات ترکیه

 17. هشدار موگرینی به آنکارا درباره عملیات احتمالی در سوریه

 18. پسر نتانیاهو: امیدوارم مسلمانان از اسرائیل بروند!

 19. الحوثی: موعد آتش‌بس در الحدیده مشخص شد

 20. قول نمایندگان پاکستان برای آزادی مرزبانان ایرانی

 21. مقام خودخوانده طالبان در افغانستان کشته شد

 22. ترکیه: برای عملیات جدید در سوریه با روسیه و آمریکا هماهنگ می‌کنیم

 23. نشست مشترک اتحادیه‌اروپا با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس

 24. کویت مذاکره برای میزبانی از پایگاه نظامی انگلیس را تکذیب کرد

 25. لیندسی‌گراهام، پاشنه آشیل سعودی‌ها را آشکار کرد

پربحث‌های هفته

 1. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 2. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 3. مظلومی که داستان ندارد

 4. رونمایی از کانال مالی اروپا برای ارتباط با ایران/ آیا اس پی وی کارآمد خواهد بود؟

 5. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 6. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 7. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 8. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 9. جزئیات تازه‌ای از نقش بن‌سلمان در قتل خاشقچی/ پای انگلیس هم به ماجرا باز شد

 10. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 11. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 12. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 13. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 14. سقوط یک قبیله!

 15. موگرینی: حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم

 16. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 17. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 18. بحران در روابط آمریکا با عربستان/ توصیه های اندیشکده واشنگتن به ترامپ برای اصلاح ارتباطات با ریاض

 19. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 20. بیدار بمان آقای فوکویاما

 21. اردوغان: دموکراسی در اروپا شکست خورده است

 22. سناتور آمریکایی: اگر سعودی‌ها نفت نفروشند از گرسنگی خواهند مُرد

 23. آغاز «پنجمین شنبه سیاه» فرانسه؛ مردم به خیابان‌ها آمدند + عکس

 24. ماکرون در فرانسه وضعیت اضطراری اقتصادی اعلام کرد

 25. ترامپ: دولت من در دوسال بیش از هر دولت دیگر آمریکا دستاورد داشته است

آخرین عناوین