سپینو-مگنت

مشروح سخنان وزیر خارجه پس از نشست وین؛ تعهداتی که امروز شد را به تهران منتقل می‌کنیم/ اقدام متقابل ایران تهدید نیست، واقعیت است/ متن کامل بیانیه پایانی

گروه جهان الف،   3970415129 ۴۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
تعهداتی که امروز شد را به تهران منتقل می‌کنیم/ اقدام متقابل ایران تهدید نیست، واقعیت است/ متن کامل بیانیه پایانی

محمد جواد ظریف پس از نشست با وزیران امور خارجه ۴+۱ و فدریکا موگرینی گفت: در نشست امروز همه اعضای باقیمانده در برجام بر ضرورت انتفاع ایران از برجام تاکید کردند.

به گزارش الف بنقل از ایسنا؛ وزیر امور خارجه کشورمان عصر روز جمعه در جمع خبرنگاران گفت: این اولین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران خارجه بعد از خروج آمریکا از این توافق بین المللی بود.

ظریف با بیان این که این نشست بسیار جدی و سازنده بود، گفت: در طول دو ماه گذشته بعد از خروج غیر قانونی امریکا تلاش‌های زیادی از سوی اعضای باقیمانده صورت گرفت تا ایران از منافع به خصوص اقتصادی برجام استفاده کند.

وی افزود: بیانیه‌ای که توسط خانم موگرینی قرائت شد بیانیه مشترکی بود که از سوی همه اعضا در اولین کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران منتشر شد.

ظریف در ادامه تاکید کرد: ایران این حق را برای خود محفوظ دارد که در برابر تخلف رسمی آمریکا در خروج از برجام اقدامات خود را انجام دهد.

وزیر خارجه کشورمان با بیان این که در این جلسه تاکید شد بر این که مردم ایران باید منافع برجام را ببینند، خاطر نشان کرد: همه اعضای باقی مانده تعهداتشان را در حوزه‌های مختلف در سطح وزرای خارجه بیان کردند. از ادامه فروش نفت و روابط مالی، حمل و نقل و سرمایه گذاری تا سایر موضوعات که در بیانیه ذکر شده است.

ظریف تصریح کرد: پریروز در تهران بسته‌ای را دریافت کردیم که آقای روحانی گفتند کافی نیست. امروز در این جلسه توضیحات بیشتر شنیدیم و در مورد موضوعات نفتی و بانکی توضیح دادند.

وی تاکید کرد: الان باید وارد مرحله اجرا شویم. آن چه به عنوان تعهد و اقدامات مطرح شده باید اجرایی شود و ببینیم که آیا منافعش را می‌بریم.

وزیر امورخارجه کشورمان، با بیان این که برای این اقدامات زمان بندی مدنظر است، گفت: این زمان بندی مطابق با تحریم‌های امریکا است. آنچه که اعلام شده قوانین مسدود کننده اروپا باید تا قبل از اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا اجرایی شود.

وی در ادامه با تاکید بر این که ایران همواره در سطوح مختلف به عهدش پایبند بوده و اکنون هم است، گفت: اما ما طبق برجام این امکان و حق را داریم که اگر زمانی در کشورمان تشخیص داده شد که به خاطر نقض آمریکا که هنوز موضوع حل نشده است اقداماتی انجام دهیم. لذا فعلا تصمیم داریم تعهداتی که امروز شده را به تهران منتقل کنیم و مقامات کشور تصمیمات لازم را بگیرند.

ظریف افزود: بر اساس پیش بینی ها در مرحله اول فرصت برای عملیاتی کردن تعهدات می دهیم تا آنها را در مرحله اجرا ببینیم ضمن این که اقدامات خودمان را هم در نظر داریم که اگر اقدام نکردند ما اقدام کنیم.

وی با تاکید بر این که تمام اعضای برجام برای ایستادن در برابر اقدام آمریکا اراده سیاسی دارند و تعهد داشتند، گفت :باید در عمل دید. آنچه ما از روش‌های عملیاتی شنیدیم کاملا روش‌های عملی است و اگر این اراده سیاسی که امروز اعلام شد اعمال شود می توان کار را پیش برد.

ظریف با بیان این که برای ما، مهم روشن تر شدن جزییات اقدامات و عمل بود، گفت: امروز جامعه بین الملل از این اراده سیاسی اعضای باقی مانده مطمئن است که می خواهند برجام ادامه یابد و آمادگی حمایت از شرکت‌های خود را دارند و مسیرهای مالی را برای شرکت ها فراهم می کنند.

وی تاکید کرد :این یک پیام بسیار مهم به جامعه اقتصادی ماست که با اطمینان به آینده برای سازندگی کشور حرکت کنند.

ظریف گفت: بقیه کشورهای دنیا در کنار آمریکا نیستند و حتی در برابر آن قرار دارند. ما می‌توانیم با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و همکاری‌های بین المللی مسیر شکوفایی ایران را با سربلندی دنبال کنیم.

وی خاطرنشان کرد: آنها تعهد کرده‌اند اما این که آیا این تعهد کافی است، حتما کافی نیست. اقدامات متقابل ما یک تهدید نیست بیان یک واقعیتی است که در برجام به رسمیت شناخته شده است.

ظریف در خصوص ادامه این نشست‌ها نیز به خبرنگاران گفت: جلسات متخصصین ما بسیار فشرده‌تر برای اجرایی شدن راهکارها برگزار خواهد شد.

وی با بیان این که بسته ارائه شده قابل اجرا هست اما کافی و دقیق نبود، ادامه داد: امروز برخی نکاتی که در بسته نبود در بیانیه دیده شد و تعهد سیاسی و حقوقی کشورهای عضو برای عملیاتی کردن نکات باقی مانده در بسته دیده شده است.

ظریف با اشاره به جلسات دو جانبه امروزش با وزیران امور خارجه چین و روسیه و همچنین فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: همکاران اروپایی جلسات پارلمانی داشتند که نیاز بود سریع محل اجلاس را ترک کنند.

وی در پاسخ به این که آیا در رابطه با برجام نشست دیگری در سطح وزیران خارجه برگزار خواهد شد، تصریح کرد: در رابطه با برجام احتمالا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل جلساتی خواهد بود اما آنچه امروز تصمیم گرفته شد این بود که جلسات متخصصین ما به صورت فشرده تر برای اجرایی کردن راهکارهای عملیاتی برگزار شود تا مشخص شود مواردی که امروز ارایه شد تمام جزییات و جوانب را دیده و راهکارهایی است که کاملا جنبه اجرایی داشته باشد و بتواند از مرحله پیشنهاد به مرحله عملیاتی تبدیل شود.

ظریف گفت: در جلسه امروز پیشنهادات را به صورت جدی‌تر و عملیاتی‌تر به صورت شفاهی هم مطرح شد که همکاران ما در حال بررسی این پیشنهادات هستند. قرار شده جلسات مشترکی با هر کدام از وزرا داشته باشیم تا ببینیم هر کدام از این پیشنهادات عملیاتی چطور می‌تواند با نیازهای ما در حوزه بانکی و نفتی و ... دقیقا منطبق شود.

وی افزود : این پکیج تا حدی نهایی است و تعهداتش مشخص است اما باید اجرایی و عملیاتی شود.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال ایسنا، در رابطه با زمان اجرایی شدن تعهدات مطرح شده، اظهار کرد: به تدریج همین طور که در رابطه با هر کدام از موضوعات به نتیجه میرسیم باید اجرایی هم بشود. بعضی اقدامات ممکن است زمان بر باشند. آنچه که مهم است این است که احساس اطمینان و اعتماد به آینده در جامعه تجاری جهانی و داخل ایران ایجاد شود و امیدواریم که مردم مخصوصا کارافرینان با اطمینان به آینده حرکت کنند.


ظریف خاطرنشان کرد: فضایی که من امروز در این جلسه دیدم این بود که اراده سیاسی وجود دارد. این اراده سیاسی با اقدامات متقابل مخصوصا بخش خصوصی ایران و با ایجاد فضای امید به آینده می‌تواند تقویت شود و محیط کسب و کار ایران را بسیار برای خارجی‌ها جذابتر کند.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در مورد اقداماتی که از سوی ایران در صورت اجرایی نشدن تعهدات طرف مقابل انجام خواهد شد و زمان و چگونگی این اقدامات نیز تصریح کرد: تصمیم گیری در سطح عالی کشور در مورد زمان بندی اقدامات به صورت کلی انجام شده است. جزئیات زمان بندی پیشنهاد شده و هیات نظارت بر اجرای برجام تصمیم گیری لازم را در مورد اصل اقدامات و نحوه ورود به حوزه‌های اقدامات اتخاذ کرده است لذا این تصمیم گیری‌ها حسب مورد و بر حسب این که چه زمانی نیاز است جزئی خواهد شد و ان‌شاءالله آماده خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: امیدواریم که نیاز نباشد به این اقدامات، چون ما با اراده سیاسی بر اجرای تعهداتمان وارد برجام شدیم. ما مذاکره کردیم که برجام را اجرا کنیم. تمام دیگر اعضای برجام هم همین وضعیت را دارند. هدف ما این است برجام اجرا شود. اما برای این که تضمین داشته باشیم طرف مقابل ما کاملا مطلع شده که ما اقدامات خودمان را برای تضمین اجرای برجام داریم. این به معنای تهدید نیست بلکه به معنای داشتن تضمین‌هایی است که همه بتوانند تعهدات خودشان را به صورت مناسب و در زمان مناسب با حسن نیت انجام دهند.


ظریف با بیان این که روسیه و چین روابط بسیار خوبی با ما دارند، ادامه داد: پکیجی که ارائه شده پکیج اروپایی نیست؛ تعهدات ارائه شده تعهدات هر ۵ عضو به اضافه تعهدات اتحادیه اروپاست. همه اعضای کمیسیون مشترک این تعهدات را بیان کردند و بیانیه از طرف همه است و این برای اولین بار است که چنین بیانیه‌ای در سطح وزیران خارجه و اتحادیه اروپا در کمیسیون مشترک صادر می‌شود.

***

بیانیه پایانی نشست وزیران خارجی ایران و ۱+۴ توسط موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرائت شد.

کمیسیون مشترک برجام که در وین برگزار شد در بیانیه پایانی خود اعلام کرد:

تمام طرف‌های برجام بر لزوم ادامه اجرای این توافق و پایبندی به تعهداتشان تاکید و توافق کردند که صادارت نفت و گاز و تولیدات پتروشیمی ایران باید ادامه یابد و بعلاوه نشست‌های کمیسیون مشترک، از جمله در سطح وزیران ادامه داشته باشد.

شرکت کنندگان توافق کردند تا به پیشرفت‌ها (برای حفظ برجام) تحت بازبینی دقیق ادامه دهند و کمیسیون مشترک، ازجمله در سطح وزیران کماکان تشکیل جلسه دهد تا تلاش‌های مشترک به پیش رانده شود.

در این بیانیه همچنین آمده است که طرف‌های توافق بر لزوم ادامه صادرات نفت و گاز و تولیدات پتروشیمی ایران تاکید کرده‌ و خواستار ترغیب به سرمایه‌گذاری در ایران شده‌اند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

۱. بنا به درخواست جمهوری اسلامی ایران، نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرا در تاریخ پانزده تیرماه در وین برگزار شد. کمیسیون مشترک به منظور بحث در مورد مسیر پیش رو برای حصول اطمینان از اجرای مستمر توافق هسته ای در تمامی ابعاد آن و بررسی مسائل حل نشده ناشی از خروج یکجانبه آمریکا از این توافق و وضع مجدد تحریم هایی که وفق برجام و پیوست شماره دو آن رفع شده بود؛ موضوعی که عمیقا موجب تاسف اعضای کمیسیون مشترک گردیده است، تشکیل شد.


۲. کمیسیون مشترک مسئولیت نظارت بر اجرای برجام را برعهده دارد.


۳. کمیسیون مشترک به ریاست خانم فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی و با حضور آقای وانگ یی وزیر امور خارجه و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین ، آقای ژان-ایو لودریان وزیر امور اروپایی و خارجه فرانسه ، آقای هایکو ماس وزیر خارجه آلمان ، آقای سرگی لاوروف وزیر خارجه فدراسیون روسیه، آقای آلیستر برت وزیر مشاور در امور خاورمیانه در وزارت امور خارجه و مشترک المنافع انگلستان، و نیز آقای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد.


۴. اعضای برجام مجددا بر تعهد خود نسبت به اجرای کامل و موثر توافق هسته ای تاکید نمودند. آنها خاطرنشان نمودند که برجام یک عنصر کلیدی در ساختار جهانی عدم اشاعه بوده و یک دستاورد بسیار مهم در حوزه دیپلماسی چندجانبه می باشد که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ با اتفاق آرا مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است. اعضای برجام از یازدهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در تاریخ ۲۴ ماه می که ایفای تعهدات هسته ای از سوی ایران را مورد تایید قرار داد ابراز خرسندی نمودند.


۵. همه اعضای برجام بر ضرورت تداوم اجرای کامل و موثر تمامی تعهدات هسته ای تاکید کردند. آنها از پیشرفت های صورت گرفته در پروژه مدرنیزاسیون رآکتور تحقیقاتی اراک استقبال کرده و از اینکه انگلستان مسئولیت ریاست مشترک کارگروه اراک را عهده دار شده است ابراز خرسندی نمودند. اعضای برجام کماکان پروژه مدرن سازی رآکتور تحقیقاتی اراک به عنوان بخشی از برجام و طرح تبدیل تاسیسات فردو به یک مرکز هسته ای، فیزیک و فناوری را مورد حمایت قرار خواهند داد. اعضای برجام همچنین از پروژه های مهم در حوزه های همکاری هسته ای صلح آمیز که در چارچوب پیوست شماره سه برجام انجام می شود استقبال به عمل آوردند.


۶. اعضای برجام اذعان نمودند که در ازای اجرای تعهدات هسته ای از سوی ایران، رفع تحریم ها، از جمله برخورداری از منافع اقتصادی حاصله از آن، بخش حیاتی برجام است. آنها همچنین به این نکته توجه نمودند که کنشگران اقتصادی که به دنبال کسب و کار مشروع با ایران بوده اند، با حسن نیت و بر مبنای تعهدات مندرج در برجام که در بالاترین سطح مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است عمل نموده اند.


۷. اعضای برجام تلاش های اخیر خود برای ارائه راه حل های عملی به منظور استمرار عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران را مورد بحث قرار دادند. آنها از فعالیت های گسترده ای که تا کنون صورت گرفته، تقویت گفتگوهای فنی و بسیج منابع قابل توجه توسط همه استقبال نمودند.


۸. اعضای برجام بر تعهد خود در رابطه با موارد زیر، با حسن نیت و در یک فضای سازنده، تاکید کردند:
- حفظ و ارتقاء روابط گسترده تر اقتصادی در حوزه‌های مختلف با ایران؛
- حفظ و استمرار کانال‌های موثر مالی برای تعامل با ایران؛
- تداوم صادرات نفت و میعانات گازی، محصولات نفتی و پتروشیمی؛
- تداوم روابط حمل و نقل دریایی (از جمله کشتیرانی و بیمه)، زمینی، هوایی و ریلی
- تقویت پوشش‌های اعتبار صادراتی
- حمایت روشن و موثر از کنشگران اقتصادی که با ایران تجارت می‌کنند، به‌ویژه شرکت‌های کوچک و متوسط که شاکله اصلی بسیاری از اقتصادها محسوب می‌شوند؛
- تشویق سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در ایران؛
- حمایت از کنشگران اقتصادی در سرمایه‌گذاری‌ها و دیگر فعالیت‌های تجاری و مالی که با، یا در رابطه با، ایران انجام می‌دهند؛
- گرد هم آوردن کارشناسان بخش دولتی و خصوصی، از جمله از طریق تقویت شوراهای تجاری؛
- حمایت عملی از تجارت و سرمایه‌گذاری در ایران؛
- حمایت از شرکت‌ها در برابر آثار فراسرزمینی تحریم‌های ایالات متحده؛
اعضای برجام مورد اقدامِ اتحادیه اروپا به منظور حمایت از شرکت‌های دول عضو اتحادیه، فرایند به روز رسانی قانون انسداد و به روز ‌رسانی مجوز اعطای وام‌های خارجی توسط بانک سرمایه‌گذاری اروپا به ایران را مورد توجه قرار دادند.


اعضای برجام مستقیما به صورت دوجانبه و از طریق همکاری با شرکای بین‌المللی بر روی موضوعات فوق‌الذکر کار خواهند کرد تا آنها را تشویق به اتخاذ سیاست‌ها و ایجاد مکانیزم‌های مشابه در روابط اقتصادی با ایران نمایند.


۹. اعضای برجام خاطر نشان نمودند که این ابتکارات با هدف حفظ توافق هسته‌ای صورت می‌گیرد که منافع امنیتی همه را تامین خواهد ساخت.


۱۰. اعضای برجام توافق کردند پیشرفت‌های حاصله را به دقت زیر نظر داشته باشند و مجددا جلسه کمیسیون مشترک را، از جمله در سطح وزیران، به نحو مقتضی برای پیشبرد تلاش‌های مشترک تشکیل دهند. اعضای بجرام بر عزم خود برای طراحی و اجرای موثر راه‌حل‌های عملی در خصوص موضوعات فوق‌الذکر تاکید کردند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۱ اَمرداد ۱۳۹۷بررسی دهمین گزارش برجامی وزارت خارجه در کمیسیون امنیت ملی
۱ اَمرداد ۱۳۹۷شعر سعدی درباره برجام  
۳۱ تیر ۱۳۹۷تضمینی که می‌توان در برجام از اروپا گرفت
۳۱ تیر ۱۳۹۷لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم
۳۱ تیر ۱۳۹۷آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است
۳۰ تیر ۱۳۹۷وزیر خزانه داری آمریکا: اروپا و آمریکا در خصوص توافق هسته‌ای ایران اختلاف نظر دارند
۳۰ تیر ۱۳۹۷ظریف: امروز نتانیاهو سکاندار آمریکاست/اقدامات اروپا در حوزه عملیاتی هنوز کافی نیست
۳۰ تیر ۱۳۹۷۱۳ آبان؛ ضرب‌الاجل پایان مذاکره برجام اروپایی؟
۲۹ تیر ۱۳۹۷مرکل: روابط با آمریکا حیاتی است
۲۹ تیر ۱۳۹۷ظریف: بسته پیشنهادی اروپا رضایت بخش نبود/ فروش نفت در برابر کالا مطرح نیست
۲۹ تیر ۱۳۹۷ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم
۲۷ تیر ۱۳۹۷سفرای فرانسه، بلژیک و هلند با ظریف خداحافظی کردند

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۲۱۳۴۱۱۹:۲۹:۱۹ ۱۳۹۷/۴/۱۵
سه سال برای برجام وقت تلف کردید سه سال دیگه هم برای برجام اروپایی ملت رو سر کار خواهید گذاشت
معلم۴۲۱۴۱۲۲۰:۳۸:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۱۵
گفت که به تهران منتقل می‌کنیم .لطفا آدرس اشتباه ندهید.
جلالی اسفراینی۴۲۱۴۲۴۲۰:۴۵:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۱۵
لطفا اگر خواستید گفتگوها را ادامه دهید مجازات های بسیار سنگینی برای مفسدین داخلی و محتکرین و گرانفروشان بگذارید و کارهایدخاص نظیر کاری که رضا شاه نانوا در تنور می انداخت و یا صدام پزشک از طبقات بیمارستان به پایین پرتاب میکرد و زنده فرو کردن کسی که تمرد میکرد در دوغاب گچ فرو می کرد ما باید در کشور از این کارها بکنیم تا شیرازه کشور از هم نپاشد
باقر از آمریکا۴۲۱۴۲۷۲۰:۴۶:۲۹ ۱۳۹۷/۴/۱۵
گفت و گوی تمدن ها راه بندازیم ترامپ و نتانیاهو به لجن کشیده میشوند ................
ناشناس۴۲۱۸۹۷۱۰:۳۷:۴۱ ۱۳۹۷/۴/۱۶
دولت خاتمی هیچی نداشت فقط این لفظ گفتگوی تمدن هایش خوب بود انرا پیگیری کنیم بجای مذاکره
ناشناس۴۲۱۴۹۰۲۲:۰۶:۲۸ ۱۳۹۷/۴/۱۵
مسئولان محترم و عالی نظام اروپا با آمریکا به تعهدات برجامی عمل نکرد حالا بدون آمریکا دربرجام و ترس تحریم او به تعهداتش عمل کند؟؟! تضمین هم که ندادند یعنی اگر تا ۶ماه آینده تمام نقل انتقال ارزی و امکان معامله بدون ترس تحریم آمریکا برقرارنشد ایران حق آغاز غنی سازی ۲۰درصد را دارد. خروجی این بیانیه تقریبا هیچ است
ناشناس۴۲۱۵۱۴۲۲:۳۳:۵۲ ۱۳۹۷/۴/۱۵
عزیز اگه راه دیگه ای جز شعار سراغ داری بفرما.
ناشناس۴۲۱۶۵۳۰۶:۲۸:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۱۶
یک کم گل بخودی بزنن دیگه
ناشناس۴۲۱۳۴۵۱۹:۳۳:۴۵ ۱۳۹۷/۴/۱۵
اروپایی ها می خواهند تا انتخابات کنگره مذاکرات را کش بدهند تا دوستان دموکراتشان در امریکا ، برجام را به عنوان برگ برنده و دستاورد خود ، استفاده کنند...هزینه را هم ملت ایران با تحمل تحریم ها بدهد!! این است فتح الفتوح سردار دیپلماسی...
ناشناس۴۲۱۴۶۹۲۱:۳۷:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۱۵
شما دلواپسان با خودتون چند چندید؟ تا دیروز میگفتید برجام اصلا دستاوردی نداشته،حالا هم که امریکا از برجام خارج شده و اثراتش بر اقتصاد ایران نمایان شده فریاد براورده اید که تقصیر روحانیه.صداقت موهبتی الهی است که شما از اون بی بهره اید.
رضا شیرین۴۲۱۹۲۰۱۰:۵۱:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۱۶
آقای محترم به این جمله آقای ظریف در خط ششم متن توجه کن که گفته است : ظریف با بیان این که این نشست بسیار جدی و سازنده بود دوست عزیز ، از شما سوالی دارم تابحال این جمله را در گفتگوهای چند ساله برجام چند بار از آقای ظریف شنیده اید ؟ اگر این گفتگوها سازنده بود چرا سرانجام برجام به اینجا کشیده شده است ؟ لطفاً چشمهای خود را باز کنید و کورکورانه از دولت غربزده .. دفاع نکنید... 97/4/16
ناشناس۴۲۱۹۳۹۱۱:۰۹:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۱۶
برادر ملت دیگه خوب شناخته که هدف اینها چیه؟
ناشناس۴۲۱۳۴۶۱۹:۳۴:۴۰ ۱۳۹۷/۴/۱۵
شما که قرا بود بعد خروج امریکا واکتش نشان دهید ! حداقل اعلام کنید تا رسیدن به تضمین..اجرای پروتکل الحاقی متوقف ..
ناشناس۴۲۱۳۴۷۱۹:۳۵:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۱۵
توافق شد..؟؟؟
ناشناس۴۲۱۳۴۹۱۹:۳۵:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۱۵
منتقدان تیم قبلی ، حالا خودشان مذاکره می کنند برای مذاکره..
ناشناس۴۲۱۳۵۱۱۹:۳۷:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۱۵
وقتی سیاست خارجی رو ابزار برتری در سیاست داخلی کنی، نتیجه اش می شود اینکه هر دو را باختید.. برای رسیدن به اهداف جناحی ،تعهدات را با عجله انجام دادید ، الان کاسه چه کنم چه کنم دست گرفتید...البته شماها که حق ماموریت میگیرید ، بیچاره ملت..
ناشناس۴۲۱۳۵۳۱۹:۳۸:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۱۵
خیلی هم خوب. با توجه به جو روانی موجود و فشارهای عظیم آمریکا، فعلا این بیانیه آب سردی خواهد بود بر آتش بازار ملتهب ارز و سکه و ...
ناشناس۴۲۱۴۱۵۲۰:۴۱:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۱۵
خوش خیالیدها
ناشناس۴۲۱۳۵۶۱۹:۳۹:۰۹ ۱۳۹۷/۴/۱۵
ظریف در جلسه بررسی برجام مجلس: با لبخندی از سر تمسخر : دوستان دلواپس درک درستی از فضای بین الملل ندارند، جامعه جهانی اجازه خروج امریکا را نمی دهد..
ناشناس۴۲۱۳۵۷۱۹:۴۰:۵۶ ۱۳۹۷/۴/۱۵
همون تعهدات برجامی قبلی ، پاک نویس شده به عنوان تعهدات اروپا... مگر اروپا تا حالا خارج از برجام بوده که حالا اومده همون تعهدات رو انجام بده؟
ناشناس۴۲۱۳۵۸۱۹:۴۰:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۱۵
،، ماستی که ترشه از تغارش پیداست ،،
ناشناس۴۲۱۳۶۵۱۹:۴۸:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۱۵
وزرا چند ماه می شینن ببیند مذاکرات چی میشه...هیچ برنامه دیگری ندارن
ناشناس۴۲۱۵۲۶۲۲:۵۱:۰۸ ۱۳۹۷/۴/۱۵
تمام بدبختی همینه که دولت هیچ کاری بلد نیست بجز وقت تلف کردن به اسم مذاکره ، تا این دوره هم تموم بشه و آقایون با کوله باری از تجربه ، تشریف ببرن همون کشورهای مذاکره کننده ؛ و ملت بدبخت بمونن با هزار و یک گرفتاری .
ناشناس۴۲۱۳۷۶۱۹:۵۳:۴۹ ۱۳۹۷/۴/۱۵
این تقریبا همان متن برجام است. عمل به آن مهم است.
ناشناس۴۲۱۴۰۴۲۰:۲۷:۰۰ ۱۳۹۷/۴/۱۵
کشور رو سرکار نذار جناب ظریف
علی۴۲۱۴۱۰۲۰:۳۶:۰۳ ۱۳۹۷/۴/۱۵
آقاجان هیچکدام این کشورها بدون امریکا هیچ ارزش توافقنامه واسه ایران ندارند و فقط با کارت ما از امریکا امتیاز میگیرن و هیچی . بهترین کار اینستکه مستقیم با امریکا مذاکره کنیم و مسکلاتمون را برطرف کنیم و بخدا قسم بهترین کار همین است و راه دیگر فقط تحریمهای سخت و جنگه که هیچکدامش در شرایط فعلی واسه کشور و حکومت و مردم میسر نیست و متضرر اصلی ما هستیم و بس .
ناشناس۴۲۱۴۲۰۲۰:۴۲:۲۳ ۱۳۹۷/۴/۱۵
بازم سرشون کلاه میره مطمئنم وقت کشیه
ناشناس۴۲۱۴۴۰۲۰:۵۵:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۱۵
حالا میبینیم تا چند هفته دیگه که فرصت سه ماهه آمریکا تمام شد و بعد هم در پاییز که فرصت ۶ ماهه آمریکا تمام شد و همه تحریم ها برگشتند چه میشود! بقولی جوجه رو آخر پاییز میشمارند. تازه برمیگردیم به تحریم های اوبامایی! معلوم نیست بعد از پاییز تیم ترامپ چه خوابی دیده!
علی۴۲۱۴۴۵۲۱:۰۵:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۱۵
ایران این حق را برای خود محفوظ دارد که در برابر تخلف رسمی آمریکا در خروج از برجام اقدامات خود را انجام دهد. یا اینکه زمان و مکان واکنش را ایران تعیین میکند . همه بلوف سیاسی است که ملت باید تاوان اقتصادی انرا ببردازد . . دورهای قبل هم جریمه شدیم هم بیازخوردیم . حالا دولت بره مذاکره کنه .خودشون هم میدانند بی فایده است. رفت تا دو دوره ریاست ترامب تحریم بشیم . .
ناشناس۴۲۱۴۶۲۲۱:۳۳:۲۹ ۱۳۹۷/۴/۱۵
بجای اینکه بریم سراغ برجام داخلی و متحد و قوی بریم توی مذاکرات، رفتیم سراغ برجام های خارجی و دایم امتیاز میدیم بدون اینکه چیز زیادی گیرمون بیاد.
علی۴۲۱۴۷۶۲۱:۴۴:۱۸ ۱۳۹۷/۴/۱۵
اقای ظریف خودش میداند برجام بدون توافق امریکا عملی نیست چون شرکتهای بزرگ از ترس مجازات به ایران نمی ایند و شرکتهای کوچک نیاز به تکنولوژی شرکتهای بزرگ دارند که انها از ترس مجازات در اختیار انها نمی گذارند. دو راه می ماند تا باید تعامل کرد یا منطقه را به اشوب کشاند که راه حل دوم به ضرر ایران است .
آسد صادق۴۲۱۴۸۷۲۲:۰۴:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۱۵
بند چهار رو‌ چندین بار بخوانید!! تا متوجه محرمانه های موشکی برجام‌ بشید!! ای خدا اینا چکار کردن؟!
ناشناس۴۲۱۵۱۶۲۲:۳۴:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۱۵
نمیتونم بگم این چیز خوبیه یا بد با در نظر گرفتن وضع اقتصادی ظاهراً ، تاکید میکنم ظاهراً بهتر اینه که فعلاً در برجام بمونیم ولی سابقه طرفین اروپایی میگه هرچه زود تر از برجام خارج شیم نفعش بیشتره
ناشناس۴۲۱۵۵۹۲۳:۴۲:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۱۵
اروپا نوکر آمریکاست بدلیل اینکه موتور هواپیمای ایر باس آمریکایی است به همین دلائل اروپا ایرباس بایران نداد
رضا۴۲۱۵۷۰۰۰:۲۲:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۱۶
اخرش اینم تو تاریخ ثبت میشه که چه کسانی بودند که ترکمانچای دوم و سوم را بستند
علی 671۴۲۱۸۲۳۰۹:۵۷:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۱۶
حالا آقای روحانی برای مدت چند ماه آتود بدست آورد که صبر کنید بازی برد برد را بردیم تا ... در آید دو سالی طول می کشد .مردم زجر می کشند و به انتظار هلو و زرد آلوهای تازه می نشینند .دوره تمام می شد .می گویند ما تلاش کردیم نشد .ستون به ستون فرجه .خدا را چه دیده اید مهم این است که روحانی برگهای تازه ای برای خودش رو می کند و مصاحبه که ما بردیم .چی را الله و علم
ناشناس۴۲۱۹۱۴۱۰:۴۶:۱۱ ۱۳۹۷/۴/۱۶
جناب آقای ظریف، اگرچه بنده حامی ادامه برجام هستم، اما باید انصاف داشت که در چند مورد کوتاهی شده و می شود: 1- بجز بیانیه های کلی و اظهار تاسف های بی فایده، اعضای 1+4 در قالب کمیسیون مشترک، باید بطور رسمی نقض برجام و قطعنامه 2231 توسط آمریکا را اعلام نمایند. 2- با توجه به ظرفیت موجود در برجام در خصوص انجام اقدامات متقابل ایران در برابر نقض برجام توسط سایر اعضاء، ایران تاکنون هیچ بخشی از تعهدات خود را متوقف نکرده است! 3- در جلسات جاری مشترک با طرف های مقابل،لازم است سازوکار سنجش عدم رعایت تعهدات طرف مقابل از طریق عینی مشخص گردد (مثلا تعداد ردّ همکاری ها یا عدم اجرای تعهدات در زمان مقرر). این منطقی نیست که اروپایی ها به محض وقوع کوچکترین قصور در انجام تعهدات هسته ای در سطح بین المللی و آژانس هیاهو کنند و در مقابل ما فقط نظاره گر عدم اجرای تعهدات آنها باشیم!
آرش۴۲۲۰۶۹۱۲:۲۸:۵۷ ۱۳۹۷/۴/۱۶
درخت بی ثمر....مردم دیگه اعتماد به برجام ندارند
بیرجندمحمد۴۲۲۵۰۸۱۷:۰۲:۵۳ ۱۳۹۷/۴/۱۶
خواهشا بجای تکرارمکررات بفرمائید چه باید کرد.ازبرجام خارج بشویم بعدچه وتاکجا؟با توجه به توانایی ها وداشته ها بدورازشعار وباشعور بفرمائید چه باید کرد.خارج نشویم چرا تاکی وجه باید کرد.بدورازشعاروباشعور.نهایت هرراهی راهم بفرمائید به جه ختم خواهد شد.باز بدور.....
پیما۴۲۳۱۶۷۰۹:۰۳:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۱۷
تنگه خودمونه دوست داریم ببندیم.
بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. مصوبه‌ای برای نخبه کشی دانش‌آموزان /مخالفت گسترده با تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور

 2. ترامپ خطاب به روحانی: هرگز آمریکا را تهدید نکن

 3. ابعاد یک ماجرای بسیار افتخارآمیز

 4. توطئه خطرناک نومحافظه کاران آمریکا علیه ایران

 5. سیف تا آخر هفته می‌رود؟ / اسامی جایگزین‌های احتمالی

 6. سید عباس موسویان میهمان ویژه الف/ سؤالات خود را درباره بانکداری اسلامی و بدون ربا از او بپرسید

 7. روحانی: باید بکوشیم تا مردم نسبت به آینده، هیچگونه نگرانی نداشته باشند/ دولت همچنان پای وعده‌های خود ایستاده است

 8. ترامپ پاسخ تهدید روحانی را داد  

 9. عقبایی در واکنش به طرح آخوندی: تعزیراتی کردن اجاره مسکن جواب نمی‎دهد/افزایش ۱۰درصد ضمانت اجرا ندارد

 10. نهاوندیان: اینکه دهن به دهن بدون مبنا نرخ ارز را بالا ببریم، درست نیست

 11. پمپئو: در صورت تغییر رفتار ایران با این کشور مذاکره می‌کنیم/ یک‌سوم ایرانیان زیر خط فقر هستند/ فشار حداکثری اقتصادی بر ایران وارد می‌کنیم

 12. مهران مدیری برای ساختن فیلم وام گرفت و خانه اش را وثیقه گذاشت  

 13. آخوندی: بنگاه‌های بزرگ اروپا ریسک رویارویی با آمریکا را نمیپذیرند و قطعا یکی یکی از ایران می‌روند

 14. راز تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای آخوندی در تعیین سقف اجاره مسکن چیست؟

 15. بطحایی: از والدینی که کارنامه فرزندشان را گروکشی کردند عذرخواهی می‌کنم/ حل مشکل دوپینگ کنکور

 16. سه راهکار دیده بان شفافیت و عدالت برای حل بحران مسکن/ اختصاص بیش از یک‌سوم درآمد خانوار برای مسکن و 31 سال انتظار برای صاحب‌خانه شدن/ افزایش چشمگیر تعداد خانه‌های خالی

 17. سکه همچنان در مسیر صعود؛ قیمت ۳ میلیون و ۳۴۵ هزار تومان + قیمت ارز

 18. ظریف: منتظر تصمیم نظام درباره بسته پیشنهادی اروپا هستیم

 19. تیتر «وطن امروز» و «کیهان» در واکنش به صحبت‌های دیروز روحانی  

 20. حمایت کاربران توییتر از رئیس جمهور/ آقای ترامپ (گاوچران) مراقب باش

 21. آخرین مهلت دسترسی «هاتگرام» و «طلاگرام» به تلگرام

 22. ابتکار: از ظریف بابت انتخاب دومین سفیر خانم تشکر می‌کنم/ سومین سفیر زن معرفی خواهد شد

 23. وزیر بهداشت: با کمبود برخی داروهای بیماران خاص مواجه هستیم

 24. پرونده قیمت بنزین در آینده باز است

 25. مدرنیته علیه مرجعیت

پربحث‌های دیروز

 1. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 2. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 3. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 4. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 5. ازدواج موقت، راهی که داریم اما استفاده نمی کنیم

 6. توکلی: ژن خوب عامل تخصیص ارز نیست/ دولت در اختلالات اخیر بازار ارز مقصر بود/ ارز امانتی در دست بانک مرکزی بود که برخی در آن خیانت کردند

 7. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 8. جزئیاتی جدید از توزیع رانت در واردات خودرو؛ حمایت ویژه «وزیر صنعت» از یک واردکننده + سند

 9. پورابراهیمی: عدم تمکین مجدد دولت درباره افزایش حقوق کارکنان با اعتراضات گسترده مواجه شده است

 10. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 11. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 12. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 13. عارف: همه ما باید پلی برای جوان شدن مدیریت اجرایی خسته کشور باشیم/ کشورداری سلیقه‌ای مانع پیشرفت شده است

 14. سازمان بهشت‌زهرا: به هر شهروند تهرانی یک قبر رایگان می‌دهیم

 15. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 16. ماجرای عکس حاشیه ساز مجمع/ روایت عجیب از دخالت خانواده وزیر سابق در تصمیم گیری های وزارتخانه/ شگفتی بی‌بی‌سی از محبوبیت رهبر انقلاب در عراق/ آخرین گمانه زنی ها درباره تغییرات کابینه

 17. سکه بازهم رکورد زد/ قیمت حال حاضر؛ ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان

 18. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 19. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 20. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 21. آذری جهرمی: منتظر اقدام دادستانی برای رفع فیلتر توییتر هستیم/ باید از مسئول فیلترینگ قول گرفت که اینستاگرام فیلتر نشود

 22. گران‌ترین و ارزان‌ترین ‎بنزین در کدام کشورهاست  

 23. نام پنچ مدیر سازمان محیط زیست در لیست 100 نفره 2 تابعیتی ها/جاسوسی از اسکله ها و ترددهای سپاه

 24. توضیحات «وزیر صنعت» درباره تخلفات ثبت سفارش خودرو

 25. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

پربحث‌های هفته

 1. مصوبه‌ای برای نخبه کشی دانش‌آموزان /مخالفت گسترده با تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور

 2. عروسی لاکچری پسر آقای سفیر ایران با مدل ایرانی +عکس

 3. ترامپ خطاب به روحانی: هرگز آمریکا را تهدید نکن

 4. روحانی: آقای ترامپ با دم شیر بازی نکن/ سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردها ندارد/ تنگه‌های زیادی داریم؛هرمز فقط یکی از آنهاست/ انبار کالاهای اساسی ما از همیشه بیشتر است

 5. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 6. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 7. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/ معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 8. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 9. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 10. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 11. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 12. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 13. صنعت برق کشور و چند نکته

 14. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 15. ابعاد یک ماجرای بسیار افتخارآمیز

 16. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 17. توطئه خطرناک نومحافظه کاران آمریکا علیه ایران

 18. واکنش‌ها به صحبت‌های احسان علیخانی در مورد دریافت تسهیلات از ثامن‌الحجج/ «پیشنهاد راه‌اندازی کمپین» و «شخصیت رشیدپورِ قاتل اهلی در حالا خورشید»

 19. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 20. سیف تا آخر هفته می‌رود؟ / اسامی جایگزین‌های احتمالی

 21. سید عباس موسویان میهمان ویژه الف/ سؤالات خود را درباره بانکداری اسلامی و بدون ربا از او بپرسید

 22. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 23. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 24. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 25. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

پربحث‌های امروز

 1. ترامپ خطاب به روحانی: هرگز آمریکا را تهدید نکن

 2. توطئه خطرناک نومحافظه کاران آمریکا علیه ایران

 3. پمپئو: در صورت تغییر رفتار ایران با این کشور مذاکره می‌کنیم/ یک‌سوم ایرانیان زیر خط فقر هستند/ فشار حداکثری اقتصادی بر ایران وارد می‌کنیم

 4. وزیر خارجه عربستان: از هر تحریمی علیه ایران حمایت می‌کنیم

 5. طعنه ان بی سی به توئیت‌های تهدید آمیز ترامپ علیه ایران

 6. اکرمی: کلوخ انداز را پاسخ سنگ است/ترامپ منفورترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا است

 7. دیدار لاوروف با نتانیاهو درخصوص امور سوریه و ایران برگزار شد

 8. افسر سابق سیا: حامیان ترامپ مسلح شوند و دموکرات‌های مستبد را نابود کنند

 9. فلاحت‌پیشه: مقامات ایران در میدان افراطی‌گری ترامپ و پمپئو بازی نمی‌کنند

 10. هشدار قانونگذار آمریکایی: مردم آمریکا کشته شدن نظامیان خود در عراق را فراموش نکنند

 11. الجبیر: ایران قوانین بین‌المللی را نقض کرده است!

 12. دیوار صوتی بر فراز آنکارا شکسته شد

 13. گاردین: ترامپ نمی‌تواند به زور مانع صلح غرب با ایران شود

 14. حکم اعدام برای عامل به شهادت رساندن زائران ایرانی در بابل

 15. واکنش انتقادی وندی شرمن به توئیت‌های ترامپ علیه ایران

 16. توهین دیپلمات صهیونیستی به ایرانی‌ها

 17. هشدار صنعتگران آلمانی به ترامپ

 18. رهبر انقلاب: یهودی‌سازی فلسطین خواب آشفته‌ای است که به واقعیت منجر نمی‌شود

 19. سوریه: هویت واقعی کلاه‌سفیدها مشخص شد

 20. قدردانی نتانیاهو از اظهارات ضد ایرانی ترامپ و پامپئو

 21. رژیم صهیونیستی: دو موشک شلیک شده از خاک سوریه را منهدم کردیم

 22. واکنش نابغه‌های دنیا در برابر شکست و انتقاد

 23. حمله تازه ترامپ به اوباما در مورد انتخابات ۲۰۱۶

 24. جزئیات تیراندازی در تورنتو/ ۲ کشته و ۱۳ زخمی

 25. تیراندازی در «تورنتو» کانادا

پربحث‌های دیروز

 1. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 2. انتخاب رئیس FATF به عنوان مامور اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران

 3. رویترز خبر داد؛ راه‌اندازی کمپین برای تضعیف ایران

 4. فراخوان حماس برای حمایت از مسجد الاقصی

 5. ترامپ: ظاهرا از ستاد انتخاباتی من جاسوسی شده است

 6. هیلی توییت منافقین را بازنشر کرد

 7. حمله پهپادی رژیم صهیونیستی به شمال غزه

 8. رایس: دیدار ترامپ با پوتین یک اشتباه تاریخی بود

 9. جنگنده اف- ۱۶ هواپیمائی را در زمین بازی «ترامپ» رهگیری کرد

 10. امیرعبدالهیان: معامله قرن راه به جایی نخواهد برد

 11. آل سعود «تونی بلر»را ۱۲ میلیون دلار خرید

 12. سوریه: خواب ترکیه برای اشغال حلب تعبیرنشدنی است

 13. راه مهار ترامپ از نگاه محسن رضایی

 14. پرسشی که ترامپ را به دردسر انداخت!

 15. بازتاب سخنان حسن روحانی در رسانه‌های عرب زبان

 16. جنگ لفظی نمایندگان آمریکا و فرانسه در اجلاس G۲۰

 17. استقبال از معاون اول رئیس‌جمهور افغانستان با انفجار بمب

 18. هواپیمای حامل ژنرال دوستم در کابل بر زمین نشست

 19. کشته شدن ۱۱ راننده تاکسی در حمله مسلحانه در آفریقای جنوبی

 20. توافق ۹ میلیون پوندی تونی بلر برای کمک به بن‌سلمان

 21. تضمینی که می‌توان در برجام از اروپا گرفت

 22. دفاع معاون ترامپ از دعوت پوتین به آمریکا

 23. نامه فوری انصارالله یمن برای ماکرون

 24. اظهارات ترامپ در مورد ضبط گفت‌وگوهایش توسط وکیلش

 25. تمدید قانون حمایت از حقوق بشر در کره‌شمالی توسط ترامپ

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ خطاب به روحانی: هرگز آمریکا را تهدید نکن

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. توطئه خطرناک نومحافظه کاران آمریکا علیه ایران

 4. چرا برخی بر توهم عقب نشینی ایران از سوریه دامن می­ زنند؟

 5. یادداشت روزنامه کیهان/ آیا به روسیه می‌توان اعتماد کرد؟

 6. مذاکره ایران با اروپایی ها، بازگشت تحریم ها و سرانجام برجام/دولت باید سیاست چند جانبه‌ در پیش بگیرد

 7. پمپئو: در صورت تغییر رفتار ایران با این کشور مذاکره می‌کنیم/ یک‌سوم ایرانیان زیر خط فقر هستند/ فشار حداکثری اقتصادی بر ایران وارد می‌کنیم

 8. راشاتودی: روسیه دلار را به چهار میخ کشید/ کشورهای دیگر همراه شدند

 9. ترامپ: پس از خروج از برجام، ایران غرق در آشوب شده است

 10. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 11. با بالا گرفتن تنش‌های جنگ تجاری؛ یوآن چین سقوط کرد/ سهام آسیایی لرزید

 12. ادعای رسانه‌های آمریکا درباره جزئیات سرقت اسناد هسته‌ای محرمانه ایران

 13. خبر ظریف از مذاکره برای تضمین روابط بانکی و فروش نفت

 14. مرکل: روابط با آمریکا حیاتی است

 15. واکنش روحانی به تماس‌های ترامپ!  

 16. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 17. آمریکا به شکایت ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری واکنش نشان داد

 18. بعد از 113 سال رخ داد؛ کشف لاشه کشتی روسی حامل 200 تُن طلا به ارزش صد میلیارد دلار

 19. دولت‌های اروپایی باز کردن کانال مالی برای ایران را به اجرای FATF گره زدند

 20. ادعای رویترز: صادرات نفت ایران ممکن است به ۷۰۰ هزار بشکه برسد

 21. حکم حبس رئیس جمهور سابق کره جنوبی به 32 سال افزایش یافت

 22. پیش‌بینی «سوروس» درباره کناره‌ رفتن «ترامپ» از قدرت

 23. تمام خیانت‌های پاریس به تهران در یک نگاه

 24. واکنش ترامپ به «فایل ضبط شده» مکالمه او درباره فساد جنسی‌

 25. هدایت اعتراضات عراقیها از خارج/ فتنه جدیدی در راه است؟

آخرین عناوین