سپینو-مگنت

الاخبار مطرح کرد؛ سرانجام جنگ سرد ترامپ علیه ایران

نویسنده: خلیل کوثرانی/ مترجم: مریم نصرالهی،   3970415005 ۳۳ نظر، ۲ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
سرانجام جنگ سرد ترامپ علیه ایران

عربستان و امارات در طرح ترامپ علیه ایران حضوری پر رنگ دارند و هر دو سقف خواسته های خود در مورد ایران را تا تغییر نظام در این کشور بالا برده اند؛ این در حالی است که واشنگتن تلاش می کند از دریچه اقتصاد، ایران را از داخل دچار مشکل کند تا مجبور به پذیرش مذاکره شود.

به گزارش الف، دولت آمریکا منطقه را به سمت جنگ سرد علیه ایران سوق داده است و این شرایط می تواند تاثیرات زیادی در منطقه داشته باشد. پیگیری اقدامات ترامپ در تعامل با پرونده ایران، بویژه پس از خروج از توافق هسته ای، نشان می دهد که استراتژی کاخ سفید در مورد ایران در یک مسیر تصحیحی نسبت به زمان اوباما قرار گرفته است.

نقطه مشترک سیاستهای ترامپ با اوباما در مورد ایران، دور نگه داشتن گزینه جنگ نظامی بعنوان تاکتیکی علیه آن است؛ در حقیقت در حالی که اوباما بدنبال به راه انداختن جنگ نرمی ضد ایران بود و می کوشید با بهبود اوضاع اقتصادی و معیشتی مردم تغییراتی در طبیعت نظام در ایران ایجاد شده یا شکافی بین نظام و ملت بوجود آید، ترامپ در پی آن است که این شکاف را با اتخاذ شیوه ای «خشن» ایجاد کند، یعنی با تحریمها و محاصره هایی که ملت ایران را تحت فشار شدید اقتصادی قرار می دهد و موجب نارضایتی آنها از نظام و دولت می شود.

 رئیس جمهور امریکا سعی دارد ارتباطی بین دو پرونده کره شمالی و ایران ایجاد کند و تهران را مانند پیونگ یانگ به میز مذاکره بکشاند. به نظر می رسد ترامپ نسبت به قدرت خود برای تکرار تجربه کره شمالی در مورد ایران اطمینان دارد؛ اما در مقابل، تهران هیچگاه از آمادگی خود برای گفتگو با آمریکایی ها صحبتی به میان نیاورده و مذاکره در مورد نقش منطقه ای خود را نمی پذیرد. برخی از امکان انجام مذاکره پنهانی بین ایران و آمریکا می گویند، اما شرایط متشنج منطقه ای و بخصوص در سایه طرح دوباره معامله قرن که یکی دیگر از نقاط اختلاف بین واشنگتن و تهران است، به هر شکلی دیدار بین مسئولان ایرانی و آمریکایی ناممکن است.

البته عربستان و امارات در طرح ترامپ علیه ایران حضوری پر رنگ دارند و هر دو سقف خواسته های خود در مورد ایران را تا تغییر نظام در این کشور بالا برده اند؛ این در حالی است که مواضع واشنگتن منحصر به تلاش برای تکرار تجربه مذاکره با کره شمالی و وارد کردن فشار بر ایران در این راستا است؛ از این جهت، تلاش می کند از دریچه اقتصاد، ایران را از داخل دچار مشکل کند تا مجبور به پذیرش مذاکره شود.

حال پاسخ این سوال چیست؟واشنگتن پس از اعمال کامل تحریمهای خود در مورد ایران، به کدام سو می رود؟ برایان هوک مدیر برنامه ریزی سیاست خارجی آمریکا در این باره می گوید:«هدف ما تغییر نظام نیست، بلکه به دنبال تغییر رفتار و سیاستهای آن هستیم».

در جبهه ایران نیز تلاشهایی برای مقابله با اینگونه اقدامات آمریکا در حال انجام است و به نظر می رسد تهران به اجرای برنامه های جایگزین خود برای مقابله با آمریکا در دو سطح سیاسی و اقتصادی نزدیک شده و می کوشد جریانهای مختلف داخلی را در صف واحدی قرار داده، جبهه داخلی را متحد کند و همزمان از قدرت خود برای مانور دادن در پرونده های سیاست خارجی اش نیز غافل نمی شود. با توجه به اینکه عده ای کارشناسان از احتمال تکرار سناریوی سوریه در ایران توسط آمریکا و با همکاری دولتهای خلیج فارس صحبت می کنند، ایرانی ها سد کردن تمام شکافهای موجود در داخل که می تواند زمینه ساز دسیسه های خارجی شود را ضروری می دانند؛ همانطور که تهران به دنبال اجرای یک برنامه اقتصادی فوق العاده و گسترش همکاری های اقتصادی با دولتهای همسایه است.

در سطح سیاست خارجی هم تهران هنوز اوراق زیادی را در اختیار دارد، که مهمترین آنها عدم همراهی اروپایی ها با ترامپ و ورود نکردن آنها به جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران است. دولتهای اروپایی ترجیح می دهند استراتژی نرم اوباما را در مورد ایران پیش بگیرند و محاسبات امنیتی، تجاری و سیاسی خاص خود را دارند. علاوه بر اینکه همراهی قدرتهای اقتصادی بزرگ جهان با واشنگتن نیز دشوار است؛ که در مقدمه انها دهلی نو و پکن قرار دارند.

در سطح منطقه ای نیز هیچ عاملی برای محدود کردن حضور ایران در پرونده های منطقه ای مربوط به منافع ان، وجود ندارد؛ برای مثال معامله قرن می تواند نتایجی معکوس برای تهران داشته باشد، تا از این طریق سقف گفتمان خود در مقابله با رژیم صهیونیستی را بالا برده و نیروهای منطقه ای را با خود در راستای مخالفت با اجرای این طرح همراه کند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۶ تیر ۱۳۹۷ پوتین: پایان یافتن برجام بسیار اسفناک خواهد بود
۲۵ تیر ۱۳۹۷جزئیات شکایت ایران از آمریکا به دلیل نقض تعهدات
۲۵ تیر ۱۳۹۷پوتین: نگرانی‌مان را بابت خروج آمریکا از برجام ابراز کرده‌ایم/ترامپ: درباره فشار بر ایران با پوتین صحبت کردم
۲۵ تیر ۱۳۹۷بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و چین درباره برجام؛ به آن پایبند می‌مانیم
۲۴ تیر ۱۳۹۷نقش ایران در دیدار تاریخی پوتین و ترامپ/ چرخش رئیس جمهور روسیه در قبال تهران به سمت واشنگتن؟
۲۳ تیر ۱۳۹۷ظریف: همواره می دانستیم که به وعده های آمریکا نمی توان اعتماد کرد
۲۳ تیر ۱۳۹۷آمریکا: دنبال فشار اقتصادی بی‌سابقه علیه ایران هستیم
۲۲ تیر ۱۳۹۷کرملین: پوتین و ترامپ درباره خروج آمریکا از برجام تبادل نظر می‌کنند
۲۱ تیر ۱۳۹۷ولایتی: نگاه مقام معظم رهبری و پوتین به رابطه ایران و روسیه، راهبردی است/ پوتین به تهران می‌آید/سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در ایران
۲۱ تیر ۱۳۹۷ مذاکرات فشرده مقام‌های آمریکا با عربستان برای منزوی کردن ایران
۲۱ تیر ۱۳۹۷حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین
۲۱ تیر ۱۳۹۷پنج نکته درباره بسته پیشنهادی اروپایی ها

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۲۰۶۶۶۰۹:۱۱:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۱۵
به نظر من ایران بدلیل عدم همراهی مردم با مسئولان به شدت در موقعیت ضعف قرار دارد و پشت پرده در حال مذاکره و امتیاز دادن به آمریکاست.
ناشناس۴۲۰۷۶۲۱۰:۵۷:۵۱ ۱۳۹۷/۴/۱۵
مردم با مسئولین همراه نیستند یا مسئولین با مردم؟
ناشناس۴۲۰۷۶۷۱۱:۰۴:۳۲ ۱۳۹۷/۴/۱۵
سیاست موذیانه جریان رانت و فساد همین است که مردم را ناراضی کنیم بعد آن را بهانه کنیم بریم با یانکیها مذاکره کنیم
ناشناس۴۲۰۸۰۴۱۱:۲۹:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۱۵
کاملا درسته. در ظاهر تهدید و شعار و در خفا مذاکره. البته من با مذاکره موافقم ولی نه پنهانی.
ناشناس۴۲۱۰۵۰۱۴:۴۴:۲۳ ۱۳۹۷/۴/۱۵
وااااااااای بازم؟! مگه مذاکره نکردیم؟! چی شد؟!
امیر۴۲۰۶۹۵۰۹:۴۷:۵۵ ۱۳۹۷/۴/۱۵
ایران بازنده این بازی هست
ناشناس۴۲۰۷۵۱۱۰:۵۱:۴۱ ۱۳۹۷/۴/۱۵
تو و بابا جونت از اونهایی نبودین که گفتن سربازی فروشیه رفتین خریدین؟ با امثال شما حیفه که غیرت تعریف بشه. مردم تبریز برای ازادی و مشروطه علف خوردند اما تسلیم نشدند. دریغ از خودباخته داخلی. نسل تبلت و گوشی و مچ بند به دستی که حتی توی عمرش معنی استقامت را نفهمیده.
ناشناس۴۲۰۸۹۱۱۲:۴۲:۰۷ ۱۳۹۷/۴/۱۵
اونا علف می خوردن .. کجا بچه های ستار خان و باقر خان مقیم انگلیس و روسیه بودند. یا از جیب ملت برای خودشون دنبال کسب منفعت بودند. دوستانی که مدعی غیرت هستند اگه دوماه... اول نفر شکایت می کنند.
اکسیر۴۲۱۳۷۴۱۹:۵۱:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۱۵
با مقاومت بجا موافقم . ولی کاش میتونستم شعارهای شماهارو باور کنم . بعید میدونم بیکار باشی.با هزار مشکل هزینه درمان یکی از عزیزانتو جور کنی و......دوست عزیز ماها سالها مقاومت کردیم.نسل جنگیم و مرزنشین . جنگ رو تو کتاب نخوندیم و تو فیلم ندیدیم . گر چه علف نخوردیم اما هر مصیبت و سختی رو تجربه کردیم. اما الان دیگه دل و دماغی برا تکرار نمانده . خسته ایم از حرف. از شعار . از دروغ . حاصل مقاومتهای نسل ما چ شد؟جز ویژه خواری ،اشرافیگری ، خوردن بنام مقاومت،و....... ///
یاعلی مدد۴۲۰۷۶۶۱۱:۰۲:۳۲ ۱۳۹۷/۴/۱۵
ما مخالف جنگیم اما اینها بلوف است برای خالی کردن ته دلمان اگر تو ۸سال جنگ نظامی که همه همپیمانان آمریکا حامی صدام بودند شکست خوردیم الان میخوریم دل قوی دار عزیز
سعید۴۲۱۰۳۱۱۴:۲۷:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۱۵
صدام هم ۸ سال با ما جنگید و ۲۰ روز با آمریکا
هتی۴۲۱۰۹۳۱۵:۱۳:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۱۵
صدام خودش دست نشانده بود و هیچ عِرقی در جنگش نداشت تازه تمام دنیا هم شارژش می کردن نه رزمنده های ما که با در نظر داشتن اسلام و ایران جلومیرفتن صدام را همانهایی برداشتند که سرپا کردنش
ناشناس۴۲۱۱۸۲۱۶:۵۸:۰۸ ۱۳۹۷/۴/۱۵
لطفا بروید تاریخ بخوانید و بر اساس اطلاعات ناقص و غلط نظر ارائه نفرمایید ، در جنگی که به سقوط صدام و حزب بعث منتهی شد ، صدام اصلا نجنگید، صدام یک گلوله تفنگ ، یک گلوله تانک یا خمپاره ، یک موشک به طرف سربازهای امریکاییها شلیک نکرد ، ۲ هفته امریکا و متحدینش فقط با هواپیما و موشک عمل کردند و دریغ از اینکه صدام یک موشک بزنه و حتی یک پرواز هواپیما علیه امریکا داشته باشه بجاش هواپیماهاش رو بلند کرد فرستاد ایران لانه بگیرند . بعد از دوهفته که صدام و سران بعث رفتند مخفی شدند سرباز پیاده فرستاد که بعد از مدتی هم مجبور به خروج شدند. البته امریکاییها هم میدانستند که صدام مقاومت نخواهند کرد نمایش قدرت دادند ، درحالیکه صدام قبل از آن نشان داد که قدرت دارد که به ما حمله کرد ، بعد از قطعنامه ۵۹۸ به کویت حمله کرد و تا یکی از بنادر عربستان هم را گرفت ، بعد امریکاییها آمدند و در شکل منجی کویت و عربستان ، عراق را بیرون کردند . آیا صدام در حمله آخر امریکا و متحدانش که به سقوط او منجر نشد حتی قادر نبود عربستان ، امارات و یا لااقل کویت را آماج موشکهایی که در جنگ به ما می زد قرار بدهد ؟ با مقدار سلاحی که دست صدام بود اعم از متعارف و غیرمتعارف ، می توانست چنان خسارتی به کشورهای متحد امریکا در خلیج فارس بزند که معادله جنگ علیه خودش را تغییر دهد ،ولی چرا نکرد ؟ این سئوال را فرماندهان و سران حزب بعث می توانند جواب بدهند ، ولی آنچه اتفاق افتاد مقاومت صفر صدام و خیال راحت امریکا و متحدین از این موضوع.
ناشناس۴۲۱۲۸۴۱۸:۴۳:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۱۵
ضمنا ، نتیجه سناریو جنگ اول ایجاد انفعال بیشتر در کشورهای حاشیه خلیج فارس مثل عربستان ، امارات ، قطر و کویت و ایجاد پایگاههای بیشتر نظامی و تثبیت آنها در خاک کشورهای مذکور بود ، سناریو از این نظر که چرا امریکاییها فقط تا مرحله خارج کردن عراق از کویت پیش رفتند در حالیکه بهانه سرنگونی صدام و اجماع بین الملای را هم داشتند ، و در سناریو دوم به صدام به عنوان متحد غیرسنتی امریکا خیانت کردند و سرنگونی او را صورت دادند ، چون نقشه سناریو دوم برای محاصره ایران بود که صدام دیگر در این سناریو نقشی نداشت و این را صدام نگون بخت نمی دانست و زمانی متوجه شد که تمام شیرازه ارتش و بیشتر ساختار نظامی عراق در اثر حملات امریکاییها و عدم مقاومت بهم ریخته بود و مجبور شد برای نجات خودش به غار و کوه پناه ببرد .
ناشناس۴۲۱۴۳۱۲۰:۴۸:۳۳ ۱۳۹۷/۴/۱۵
ادم میمونه به شماها چی جواب بده اره بابا صدام اصلا نجنگید رفت اصلا استقبالشون !!!!
ناشناس۴۲۲۱۱۵۱۲:۵۸:۳۳ ۱۳۹۷/۴/۱۶
برادر عزیز حرفهای شما کاملا صحیح است صدام سگ دست پرورده غرب و تاریخ مصرفش تمام شده بود. ودر مقابل حمله آمریکا کوچکترین دفاعی از خود نشان نداد. واین کسانی که منفی دادند جزء کاربران گزینشی از طرف دشمنان است که برای دلار کار میکنند وبر علیه ایران در فضایی مجازی مثبت منفی میدهند
ناشناس۴۲۰۸۱۰۱۱:۳۴:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۱۵
یاد کاراکتر فیلم گالیور افتادم که همش میگفت: "گالیور جون من میدونم که کارمون تمومه" نه عزیزجان! اگر بدانی که معنای شکست چیست هیچوقت این حرف و نمیزنی!
ناشناس۴۲۰۹۷۱۱۳:۴۱:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۱۵
کاش تاریخ را مطالعه می فرمودید. زمان زیادی از دوره احمدی نژاد نگذشته است.
ناشناس۴۲۱۴۹۵۲۲:۰۹:۵۹ ۱۳۹۷/۴/۱۵
خدا بزرگه خدا کریمه دست خدا بالای همه دستهاست
ناشناس۴۲۰۷۰۸۰۹:۵۶:۲۸ ۱۳۹۷/۴/۱۵
سناریو آمریکا فقط در مورد ایران نیست بلکه در مورد تمام کشورها کمونیستی و اسلامی_ شیعی بوده و تا این جا در همه موارد نتیجه بخش بوده و ایران آخرین کشور شیعه سرپاست که با تنگناهای اقتصادی پیش رو و مدیر یت های ضعیف داخلی کم تاثیر نخواهد شد. حد اقل آن ها نا چه حد صداقت دارند که شما توانسته اید بر اساس حرف های شان تحلیلی بنویسید و این ها همه نشانه قدرت است. حتی در عرصه اقتصادی و بین المللی.
ناشناس۴۲۱۱۸۶۱۷:۰۱:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۱۵
بله قدرت ناشی از ترس و زبونی بعضی ملتها و بعد سوارکاری امریکا
ناشناس۴۲۰۷۱۳۱۰:۰۱:۱۸ ۱۳۹۷/۴/۱۵
از نظر سیاست بین المللی ترامپ بسیار ضعیف تر از اوباما است و این به اصطلاح معامله قرن او هم مسخره است. اما ایران با کره شمالی سه تفاوت عمده دارد. اولا ماهیت نظام ایران جمهوری است ولی کره دیکتاتوری است. دوما ایران نفت دارد و کره شمالی هیچ. سوما ایران نفوذ عمیقی در شیعیان منطقه دارد ولی کره شمالی در یک منطقه محصور است. اما عربستان و امارات از نظر عمق استراتژیک در سطح بسیار پایین تر از ایران هستند و نیروی انسانی و تکنولوژی ایران را ندارند.
ناشناس۴۲۰۷۱۹۱۰:۰۶:۲۱ ۱۳۹۷/۴/۱۵
سیاست اوباما و ترامپ در هدف فرقی نداشته. شر بازی ترامپ موجب شکست اتحاد جهانی علیه ایران است. در حالی که اوباما با پنبه سر میبرید.
ناشناس۴۲۰۷۲۴۱۰:۰۸:۱۳ ۱۳۹۷/۴/۱۵
برای جلوگیری از دیکتاتوری شیاطینی مانند آمریکا، ضروری است که یک واحد پول بین المللی بدون وابستگی به دولتها ایجاد شود. مثلا سازمان ملل متحد یک بانک مرکزی جهانی داشته باشد و واحد پول بین المللی سازمان ملل متحد رایج شود که مستقل از همه دولتها و کشورها باشد و قابل وتو هم نباشد و تمامی مبادلات تجاری جهان با آن واحد پول انجام شود و هرگونه تحریم و تعلیق و غیره هم در چهارچوب مصوبات مجمع عمومی با سه چهارم آرا انجام گردد. فقط در اینصورت است که کسی نمیتواند از اقتصاد برای جنگ استفاده کند و دنیا رنگ آرامش خواهد دید.
آریابان۴۲۰۷۹۲۱۱:۱۹:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۱۵
کدام سازمان مللی که قدرت و جرات چنین راهکاری آرمانی و انسانی را داشته باشد ؟!؟!؟!؟! آیا همون سازمان ملل با 5 دارنده حق وتو ؟!؟!؟!؟!؟ آیا همون سازمان مللی که یک عضو !!!! آن یعنی امریکا ، با قلدری اعلام میکنه که چون بیشترین سهم عضویت را پرداخت میکنه بنابراین آن سازمان نباید به تصویب قطعنامه علیه اسرائیل اقدام کنه و بنابراین عضویت خودش رو باطل میکنه ؟!؟!؟!؟!؟ آیا همون سازمان مللی که در ابتدا عربستان را بدلیل کشتار کودکان محکوم کرد ولی بعدا با دریافت رشوه های چند میلیون دلاری رای خودش رو عوض کرد ، ولی آنقدر آش شور شده بود !!!! که دبیر کل وقتش هم دیگه تحمل نکرد و در برابر خبرنگاران به این وضعیت غیر انسانی اعتراض کرد ؟!؟!؟!؟؛ طبیعتا همین ساز و کار سازمان ملل متحد !!!!! هم که بعد از فاجعه و ویرانی های جنگ جهانی دوم با شعار ایجاد دنیائی بدون خشونت و بدون دیکتاتور و جنگ و خونریزی پای گرفت ، در روی کاغذ بسیار آرمانی و رهگشا بود لیکن در عمل .....!!!!! ؛
ناشناس۴۲۰۸۷۰۱۲:۲۱:۱۳ ۱۳۹۷/۴/۱۵
واحد پول بین المللی ؟:))
ناشناس۴۲۰۷۸۷۱۱:۱۶:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۱۵
اگه ما تو این چند سال یه اقتصاد قوی ساخته بودیم. یا حداقل شفاف اگه جلوی این همه رانت و اختلاس و موسسه اعتباری و هزینه کردن نظام از طریق پرونده های قضایی برای افراد خاص رو گرفته بودیم امروز امریکا هیچ غلطی نمی تونست بکنه
ناشناس۴۲۰۹۳۰۱۳:۰۷:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۱۵
اقتصاد قوی داشتن برای همه کشورها هدف اصلی هست. برای ما به عنوان یک ابزار مقابله با آمریکا تعریف شده. اگر اقتصاد قوی برامون مهم هیچ وقت این همه دشمن برای خودمون درست نمیکردیم.
پیمان۴۲۰۸۱۵۱۱:۳۷:۱۲ ۱۳۹۷/۴/۱۵
ایران باید شروع کنه به تبلیغات منفی در مورد دلار و در جهان این موضوع رو جا بندازه که کشورها با ارزهای خودشون هم معامله کنن. دیگه آمریکا نمیتونه کسی رو تحریم کنه.
ناشناس۴۲۰۹۷۹۱۳:۴۶:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۱۵
چشم. امر دیگه ای نداری!!!
ناشناس۴۲۰۹۱۲۱۲:۵۵:۰۹ ۱۳۹۷/۴/۱۵
امریکا یه غلطا یی می کند. اما با این ..
ناشناس۴۲۰۹۵۳۱۳:۲۸:۴۲ ۱۳۹۷/۴/۱۵
ما ها نمیدونیم چه سیاست هایی پشت بین الملی کردن دلار انجام شده که از قدرت دلار مویی کم نخواهدشد . موقعیکه بچه کوچک حس می کند.... چه فساد ها و رانت هایی در حال انجام است ..
ناشناس۴۲۱۰۰۸۱۴:۰۹:۱۱ ۱۳۹۷/۴/۱۵
ما با رهنمودهای رهبر عزیز امریکا را به خاک سیا مینشانیم.

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

همراه کارتبانک آیندهملاصدرا-دی جی ثبتطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. وقتی رئیس جمهوری آمریکا تهدید منافع ملی ایالات متحده می شود

 2. لاورنتیف: هیچ نیروی ایرانی در جنوب سوریه حضور ندارد

 3. انحصار، آفت بازار وکالت

 4. تابستان خشک ۹۷ هم بارانی شد+جدول

 5. منافقین نماینده ایرانیان کانادا نیستند

 6. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 7. زنــانی که با نیت خیر به زندان می افتند

 8. قتل شبانه خواهر در خانه

 9. مک کین: نشست خبری ترامپ در هلسینکی نمایشنامه غم انگیزی بود

 10. اعترافات قاتل مریم فرجی؛ چون می‌خواست با یکی از استادانش ازدواج کند خفه‌اش کردم

 11. گل را که خواهد زد؛ ترامپ یا پوتین؟

 12. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 13. احساس تنهایی چه خطراتی برای سلامتی دارد؟

 14. واکنش جالب مورینیو به جدایی رونالدو

 15. رایزنی‌های عراقچی در هند برای ایجاد ساختار مقابله با تحریم‌های آمریکا

 16. واکنش رئیس اطلاعات ملی آمریکا به اظهارات ترامپ

 17. مهم‌ترین دستاورد دیدار ترامپ و پوتین از نگاه وزیر خارجه فنلاند

 18. اولویت بندی ارزی باید به نفع کالای ایرانی باشد/ چگونه شرکت قطعات خودرو، لوازم خانگی وارد می‌کند؟

 19. بلایی که خرمگس‌ها سر زن جوان آوردند +تصاویر

 20. علت و زمان خلق جهنم چه بود؟

 21. پوتین: پایان یافتن برجام بسیار اسفناک خواهد بود

 22. ترامپ: به دستگاههای اطلاعاتی آمریکا اعتماد دارم

 23. اینفوگرافیک/ آخرین آمار ازدواج و طلاق در ایران

 24. این فضای حیرت‌آور  

 25. درخواست اسرای عراقی از ایران در زمان جنگ +سند

پربحث‌های دیروز

 1. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 2. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 3. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 4. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 5. برجام اروپایی و پیچیدگی آمریکا

 6. مدیرعامل ثامن‌الحجج بازداشت شد

 7. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 8. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 9. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 10. ظریف: از آمریکا به دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت کردیم

 11. جهانگیری: با انسجام و وحدت ثابت خواهیم کرد تحریم ها کارساز نیست

 12. گزارش مجلس از قاچاق ۱۵ هزار خودرو/ وزارت اطلاعات تایید کرد

 13. وزیر اقتصاد: ریال به ریال حق مردم را مطالبه می‌کنیم

 14. نعمتی: محال ممکن است برق وزارت نیرو هم قطع شود/ با یک عذرخواهی وزیر مشکل راحت‌تر حل می‌شود

 15. ۶ گام برای رونق تولید و رهایی از مصائب اقتصاد نفتی و رهایی از تحریم‌ها

 16. سرور تلگرام فارسی در طبقه ۹ مرکز امام خمینی نبود/بازدید خبرنگاران از این مرکز

 17. پدر داماد روحانی هم ارز دولتی گرفته

 18. از یک پرونده جنایی تا کشته سازی سیاسی / این بار هم ساز بی بی سی «کوک» نشد

 19. نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان: انتقال آب دلیل اصلی کم آبی در خوزستان است

 20. تقدیر از اقدام خوب رئیس جمهور در مبارزه با فساد/ دولت، شفاف سازی را از بانک مرکزی آغاز کند

 21. نوبخت اعلام کرد؛ برنامه‌ریزی برای ممانعت از توقف فعالیت بنادر در شرایط تحریم

 22. آملی لاریجانی: پرونده‌های ارز، سکه، خودرو و موبایل به طور ویژه در حال رسیدگی است/ برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن ممنوع الخروج و بازجویی شدند

 23. جزئیاتی از دستگیری «کارآموز کمک‌ خلبانی»

 24. انتشار تصاویر تروریست‌های به هلاکت رسیده توسط سپاه پاسداران

 25. چین نفت ایران را جایگزین آمریکا کرد

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. یک اشتباه راهبردی در جنجال خانم مائده

 3. آیا جهانگیری به پایان خط رسیده است ؟

 4. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 5. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 6. پشت پرده تاسف‌آور اخراج ۲ دیپلمات ایرانی از هلند

 7. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 8. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 9. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 10. جزییات برخورد تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج/ ۱۳ نفر جان باختند/ ۳ روز عزای عمومی در کردستان/ سواستفاده چند آشوبگر + فیلم

 11. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 12. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 13. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 14. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 15. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 16. واکنش فضای مجازی به مستند پخش‌شده از رقاص‌های اینستاگرامی/ یکی بر سر «شاخ»ُ بُن می‌برید

 17. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 18. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 19. افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند + عکس

 20. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 21. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 22. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 23. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 24. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 25. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

پربحث‌های اخیر

 1. خبر ظریف از مذاکره برای تضمین روابط بانکی و فروش نفت

 2. پوتین: نگرانی‌مان را بابت خروج آمریکا از برجام ابراز کرده‌ایم/ترامپ: درباره فشار بر ایران با پوتین صحبت کردم

 3. خبر پخش زنده سخنرانی سردار سلیمانی در غزه، صهیونیست‌ها را دستپاچه کرد

 4. وقتی رئیس جمهوری آمریکا تهدید منافع ملی ایالات متحده می شود

 5. لاورنتیف: هیچ نیروی ایرانی در جنوب سوریه حضور ندارد

 6. منافقین نماینده ایرانیان کانادا نیستند

 7. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 8. مک کین: نشست خبری ترامپ در هلسینکی نمایشنامه غم انگیزی بود

 9. گل را که خواهد زد؛ ترامپ یا پوتین؟

 10. رایزنی‌های عراقچی در هند برای ایجاد ساختار مقابله با تحریم‌های آمریکا

 11. واکنش رئیس اطلاعات ملی آمریکا به اظهارات ترامپ

 12. مهم‌ترین دستاورد دیدار ترامپ و پوتین از نگاه وزیر خارجه فنلاند

 13. پوتین: پایان یافتن برجام بسیار اسفناک خواهد بود

 14. ترامپ: به دستگاههای اطلاعاتی آمریکا اعتماد دارم

 15. تمام خیانت‌های پاریس به تهران در یک نگاه

 16. «خیانتکار و نوچه پوتین»؛ انتقادات تند از ترامپ بابت کنفرانس خبری با پوتین

 17. عراقچی: هند تمایل دارد به خرید نفت ایران ادامه دهد

 18. خرازی :حفظ برجام به شرط عبور از تحریم‌ها است

 19. انتقاد شدید قانون‌گذاران آمریکایی از اظهارات ترامپ در دیدار با پوتین

 20. آمریکا به دنبال احداث پایگاه در مرز عراق و سوریه

 21. جزئیات شکایت ایران از آمریکا به دلیل نقض تعهدات

 22. وزرای صهیونیست یگدیگر را به درز اخبار متهم کردند

 23. جهانگیری در جمع سفرای خارجی: ایران حبس شدنی نیست/ در آینده نزدیک شاهد مانورهای مختلفی از تفاهم جریان های سیاسی خواهیم بود

 24. واکنش نتانیاهو به سخنان پوتین وترامپ درکنفرانس خبری

 25. آمریکا بار دیگر به البوکمال حمله کرد

پربحث‌های دیروز

 1. چین نفت ایران را جایگزین آمریکا کرد

 2. خبر ظریف از مذاکره برای تضمین روابط بانکی و فروش نفت

 3. پوتین: نگرانی‌مان را بابت خروج آمریکا از برجام ابراز کرده‌ایم/ترامپ: درباره فشار بر ایران با پوتین صحبت کردم

 4. ادعای رسانه‌های آمریکا درباره جزئیات سرقت اسناد هسته‌ای محرمانه ایران

 5. بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و چین درباره برجام؛ به آن پایبند می‌مانیم

 6. ترامپ در دیدار با پوتین:باید با روسیه کنار آمد+عکس و فیلم

 7. سفیر ونزوئلا: هنوز به آمریکا نفت صادر می‌کنیم

 8. خبر پخش زنده سخنرانی سردار سلیمانی در غزه، صهیونیست‌ها را دستپاچه کرد

 9. موگرینی: دنبال تضمین منافع ایران در برجام هستیم/ وزن آمریکا در اقتصاد جهان هم مهم است

 10. وزیر خارجه فرانسه: می‌خواهیم از ادامه فروش نفت ایران اطمینان یابیم

 11. طرحی جدید برای ایجاد بحران در عراق

 12. بولتون: تا زمانی که تهدید ایران پابرجا باشد در سوریه می‌مانیم

 13. عراقچی: هند تمایل دارد به خرید نفت ایران ادامه دهد

 14. خرازی :حفظ برجام به شرط عبور از تحریم‌ها است

 15. انتقاد شدید قانون‌گذاران آمریکایی از اظهارات ترامپ در دیدار با پوتین

 16. آمریکا به دنبال احداث پایگاه در مرز عراق و سوریه

 17. جزئیات شکایت ایران از آمریکا به دلیل نقض تعهدات

 18. وزرای صهیونیست یگدیگر را به درز اخبار متهم کردند

 19. جهانگیری در جمع سفرای خارجی: ایران حبس شدنی نیست/ در آینده نزدیک شاهد مانورهای مختلفی از تفاهم جریان های سیاسی خواهیم بود

 20. واکنش نتانیاهو به سخنان پوتین وترامپ درکنفرانس خبری

 21. آمریکا بار دیگر به البوکمال حمله کرد

 22. اعتراف چهره اسرائیلی؛ تهدید‌های نفتی آمریکا تاثیری بر مشتریان نفت ایران نداشته است

 23. عذرخواهی سعودی‌ها و مطالبه‌ حقوق خانواده‌های شهدا به کجا رسید؟

 24. ترزا می: به‌دنبال روابطی سازنده با مسکو هستیم

 25. اخراج یک خبرنگار از کنفرانس‌مطبوعاتی ترامپ و پوتین

پربحث‌های هفته

 1. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 2. ولایتی: نگاه مقام معظم رهبری و پوتین به رابطه ایران و روسیه، راهبردی است/ پوتین به تهران می‌آید/سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در ایران

 3. نقش ایران در دیدار تاریخی پوتین و ترامپ/ چرخش رئیس جمهور روسیه در قبال تهران به سمت واشنگتن؟

 4. کارشناس صهیونیست: شاید ما ابرهای ایران را نابارور می‌کنیم

 5. واکنش وزیر خارجه آمریکا به تهدید ایران درباره بستن تنگه هرمز

 6. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 7. جلوس ترامپ بر صندلی چرچیل با انتقاد روبرو شد+ عکس

 8. فلسفه جیب ‌بری ترامپ!

 9. در نجف و شهرهای عراق چه خبر است؟/ حمله به فرودگاه نجف + تصاویر

 10. هند پیمان تجارت ریال-روپیه با ایران را لغو می‌کند

 11. ولایتی: با دولت واشنگتن مذاکره نمی‌کنیم

 12. نتانیاهو: مشکل ما ایران است نه بشار اسد

 13. هشدار دیپلمات ایرانی: هند مراقب محروم شدن از امتیازهای ایران باشد

 14. وزیر خارجه آمریکا: قاسم سلیمانی دردسر واشنگتن است

 15. هند خرید نفت از آمریکا را 2 برابر کرد/کاهش 16 درصدی خرید از ایران

 16. تکرار ادعاهای بی‌اساس علیه ایران از سوی الجبیر

 17. جنجال عکس استعفا «بوریس جانسون» + تصویر

 18. پژو از ایران رفت، فروش محصولاتش در خاورمیانه ۲۶ درصد کاهش یافت

 19. رهبر کره شمالی سیب‌زمینی را به دیدار با پامپئو ترجیح داد

 20. بیانیه آمریکا در مورد اعطای معافیت از تحریم نفت ایران/ قیمت کاهش یافت

 21. چین نفت ایران را جایگزین آمریکا کرد

 22. نتانیاهو: از ترامپ برای اتخاذ سیاست‌های تهاجمی علیه ایران متشکرم

 23. نفرت از ترامپ

 24. ایران چگونه می‌تواند آمریکا را با نفت به دردسر بیاندازد؟

 25. نامه عجیب یک دزد برای صاحب‌خانه! +عکس

آخرین عناوین