سپینو-مگنت

حذف دلار از عرصه تجارت امکان پذیر است؟/ نقش پیمان‌های پولی برای کاهش اثر تحریم‌ها و شکستن آقایی دلار

دکتر ابراهیم رزاقی،   3970414186 ۲۵ نظر، ۲ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
حذف دلار از عرصه تجارت امکان پذیر است؟/ نقش پیمان‌های پولی برای کاهش اثر تحریم‌ها و شکستن آقایی دلار

نوسانات ارزی و تکانه‌هایی که در بازار کشور از این ناحیه ایجادشده، گزاره‌های مختلفی را برای حل این معضل پیش روی مسئولین قرار داده است که به تجربه ثابت‌شده هرکدام از آن‌ها، اثر مقطعی و کوتاه‌مدت داشته‌اند، چراکه عمدتاً معلول‌ها به‌جای علت‌ها و ریشه‌ها موردتوجه قرارگرفته‌اند.

ارائه ارز دونرخی، نظارت سیستماتیک بر تراکنش‌های دلاری و سایر راهکارها را نمی‌توان در فرونشاندن بحران‌های مالی – پولی بی‌اثر دانست ولی برای درمان اساسی اوضاع نابسامان فعلی باید علت‌العلل‌ها را جستجو کرد. طبعاً راه‌حل‌های بنیادی، از پی‌ریزی مجدد اقتصاد کشور بر مبنای اقتصاد غیرنفتی و دانش‌بنیان آغاز می‌شود، اما یکی از راه‌های برون‌رفت از شرایط موجود که هم به‌صورت دفعی و هم به شکل طولانی‌مدت پاسخگوست، خارج کردن دلار از چرخه تبادلات تجاری کشور است.

اگر ایران با ۹ کشور شامل عراق، چین، ترکیه، هند، برزیل، پاکستان، افغانستان، روسیه‌ و ژاپن ۱۴ میلیارد دلار تجارت از طریق پیمان پولی دوجانبه انجام دهد، می‌تواند ۶۵ درصد تجارت خود را با این کشورها بدون استفاده از دلار صورت بدهداگر تاریخچه نفوذ دلار و ارزهای غربی در زیرپوست اقتصاد دنیا را مطالعه کنیم، می‌بینیم که پول کشورهای اروپایی و آمریکایی به دلیل تثبیت و شناخته شدن، بازارهای جهانی را به سلطه خود درآورده و از این طریق در مبادلات فی‌مابین کشورها اعمال‌نفوذ کرده‌اند که این امر تاکنون، پیامدهای متفاوتی را در نقاط مختلف دنیا به دنبال داشته است. ازاین‌رو، برخی از کشورها چارچوب‌هایی را برای حذف دلار از بده بستان‌های اقتصادی تدارک دیده‌اند تا کمترین آسیب را از تحریم‌های گاه‌وبیگاه آمریکا متحمل شوند.

نخستین پیمان پولی، پیش از بحران سال ۲۰۰۸ توسط برخی کشورها تشکیل شد و بعد از بحران سال ۲۰۰۸ به دلیل ضررهای سنگین ناشی از وابستگی به دلار، بسیاری از کشورها از شکل جدید پیمان‌های پولی در مبادلات خارجی خود استفاده کردند. کشور ما نیز به دلیل آنکه همواره درخطر جدی تحریم‌های آمریکا قرار داشته و دارد، به دنبال کمرنگ‌تر کردن نقش دلار در مبادلات تجاری با سایر کشورها است؛ هرچند که عزم جدی در راه رسیدن به این هدف در برخی از مسئولین دیده نمی‌شود.

به همین منظور، موضوع پیمان‌های پولی دو یا چندجانبه در بند 4 ابلاغ سیاست‌های کلی قانون برنامه ششم توسعه به این شرح گنجانده‌شده است: «توسعه پیوندهای اقتصادی و تجاری متقابل و شبکه‌ای کشور به‌ویژه با کشورهای منطقه آسیای جنوب غربی، تبدیل‌شدن به قطب تجاری و ترانزیتی و انعقاد پیمان‌های پولی دو و چندجانبه با کشورهای طرف تجارت در چارچوب بندهای ۱۰، ۱۱ و ۱۲ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی.»

بنابراین، زدودن آثار دلار از عرصه تجارت، یک «الزام قانونی» برای دستگاه‌هایی است که در این زمینه دارای مسئولیت هستند. اولین فایده این سیاست‌گذاری آن است که هنگام عقد مبادلات تجاری به‌صورت دو یا چندجانبه با کشورهای دیگر، دلار نقش خود را در معاملات و مراودات اقتصادی از دست خواهد داد که این امر سبب تضعیف و کاهش ارزش آن در بازارهای جهانی و کاهش قدرت نظامی- اقتصادی آمریکا شده و به‌تبع آن، رکود اقتصادی در این کشور و سایر دولت‌های تابع را پدید می‌آورد.

ایران به‌عنوان عضو «سازمان همکاری شانگهای» می‌تواند با سایر کشورهای این نهاد با ارزهایی به‌غیراز دلار معامله کند تا طی چند دوره زمانی مشخص، به‌طورکلی از سیستم پولی دغل‌کار غرب مستقل شودمثل هر اقدام بزرگی که باید از کم و از درون شروع کرد، دیوارکشی به دور دلار هم از گام‌های کوچک و از درون امکان‌پذیر است. در خبرها آمده بود چین برای حذف دلار و تفوق واحد پول ملی خود (یوآن)، راهکار جمع‌آوری دلارهای مردم از طریق بانک‌های دولتی را در پیش‌گرفته است که در کشور ما نیز روش‌ها و شیوه‌های موثری برای به حاشیه راندن سروری و آقایی دلار وجود دارد. به‌عنوان نمونه، سازمان‌های ذی‌ربط در راستای ایفای مسئولیت قانونی خود باید تدبیری بیندیشند که نیازها به خارج به حداقل ممکن رسیده و مایحتاج اساسی را بر پایه تولیدات درونی مرتفع سازیم.

گاهی می‌شنویم که برخی می‌گویند کیفیت محصولات داخلی آن‌طور که باید، به مذاق مصرف‌کننده داخلی خوش نمی‌آید درحالی‌که در این مقطع، کیفیت، در اولویت بعدی قرار دارد و مهم این است که تامین نیازهای داخلی را به کارگران و کشاورزان و صنعتگران بسپاریم تا نیازی به واردات کالاهایی که ارزبری دارند، نداشته باشیم. مردم هم می‌توانند نقش موثری در حذف دلار از مبادلات اقتصادی کشور ایفا کنند؛ به‌این‌ترتیب که در وهله اول، میل خود به مصرف کالاهای خارجی را کاهش داده و به سمت حمایت از محصولات ایرانی بروند و در مرحله بعد، تا جایی که ممکن است از سفرهای خارجی اجتناب کنند، چراکه یکی از منفذهای بزرگ خروج ارز از کشور را مسافرت‌های تفریحی ایجاد کرده است.

همگام با تدابیر داخلی، اگر به فکر تهیه و تدارک پیمان‌های پولی بیشتر با کشورهای دوست و همسایه بودیم، اکنون در وضعیتی قرار داشتیم که می‌توانستیم نسبت معناداری از حجم مراودات تجاری را از این طریق بیمه کنیم و از آسیب تحریم‌های غیرقانونی و یک‌جانبه آمریکا دورنگه داریم. گزارش‌ها نشان می‌دهند که اگر ایران با ۹ کشور شامل عراق، چین، ترکیه، هند، برزیل، پاکستان، افغانستان، روسیه‌ و ژاپن ۱۴ میلیارد دلار تجارت از طریق پیمان پولی دوجانبه انجام دهد، می‌تواند ۶۵ درصد تجارت خود را با این کشورها بدون استفاده از دلار صورت بدهد. از طرفی، ایران به‌عنوان عضو «سازمان همکاری شانگهای» می‌تواند با سایر کشورهای این نهاد با ارزهایی به‌غیراز دلار معامله کند تا طی چند دوره زمانی مشخص، به‌طورکلی از سیستم پولی دغل‌کار غرب مستقل شود. اهمیت این مشارکت زمانی مشخص می‌شود که بدانیم کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای حدود نیمی از جمعیت جهان و یک‌سوم تولید اقتصادی دنیا را تشکیل می‌دهند و به نظر می‌رسد که این ظرفیت به‌اندازه کافی بزرگ باشد تا دیگر نیازی به اتکا به اقتصاد غرب وجود نداشته باشد.

پس تحریم دلار امکان‌پذیر است، ولی آنچه مانع از تحقق این وظیفه قانونی شده، این است که برخی از اساس، اعتقادی به تحریم دلار ندارند. کاسه چه کنم در دست گرفتن و گشایش‌های اقتصادی را از بیگانگان طلب کردن چاره کار نیست. از سوی دیگر، شاهدیم که وجهه همت بعضی از دستگاه‌های ذی‌ربط، نامه‌نگاری و رایزنی با این ارگان و آن سازمان برای تصویب قوانین مشکوک به‌اصطلاح بین‌المللی هستند که برآیندی جز درهم تنیدگی بیشتر به ماشین اقتصاد غرب ندارند.

همه‌کسانی که مدال خدمتگزاری به این ملت و انقلاب مقدس را به سینه زده‌اند، موظف‌اند که هم به لحاظ قانونی و هم از جهت شرعی و انقلابی، این قیدوبند سنگین را از پای اقتصاد کشور باز کنند، چراکه بنا به رهنمود رهبر معظم انقلاب، «اگر مسئولان و مردم بتوانند اقتصاد مقاومتی را به معنای واقعی محقق و کشور را از جادوی مالی و پولی دشمن خلاص کنند و ارزش و آقایی دلار را در زندگی اقتصادی بشکنند، کشورهای دیگر را نیز نجات داده‌اند و برای آن‌ها الگو خواهند شد.» (28 شهریور 95)

منبع: روزنامه حمایت

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۹ تیر ۱۳۹۷ربیعی مطرح کرد: اقدامات دولت برای افزایش تاب آوری در مقابل تحریم‌ها
۲۹ تیر ۱۳۹۷برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد
۲۹ تیر ۱۳۹۷شافعی تاکید کرد: پرهیز از وصله کردن مشکلات اقتصادی
۲۹ تیر ۱۳۹۷پیشنهادات هاشمی برای گذر از شرایط اقتصادی امروز
۲۹ تیر ۱۳۹۷ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم
۲۸ تیر ۱۳۹۷اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟
۲۷ تیر ۱۳۹۷راشاتودی: روسیه دلار را به چهار میخ کشید/ کشورهای دیگر همراه شدند
۲۷ تیر ۱۳۹۷پورابراهیمی: افزایش 300درصدی نقدینگی به تحریم‌ ارتباطی ندارد/ دولت اختیارات لازم برای جنگ اقتصادی را دارد
۲۵ تیر ۱۳۹۷اینفوگرافی/ اگر دلار نباشد  
۲۵ تیر ۱۳۹۷نوبخت اعلام کرد؛ برنامه‌ریزی برای ممانعت از توقف فعالیت بنادر در شرایط تحریم
۲۵ تیر ۱۳۹۷رئیس جمهور اسامی افراد متخلف در واردات خودرو را اعلام کند /60 تن ذخایر طلای کشور به تاراج رفت/ 11 میلیارد دلار ارز نصیب عده ای خاص شد
۲۵ تیر ۱۳۹۷۶ گام برای رونق تولید و رهایی از مصائب اقتصاد نفتی و رهایی از تحریم‌ها

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۲۰۱۵۷۱۸:۵۲:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۱۴
چرا که نه ولی کو برنامه و کو همت فقط گفتار درمانی
ناشناس۴۲۰۲۵۳۲۰:۳۱:۴۸ ۱۳۹۷/۴/۱۴
با پیمان پولی نمیشه ولی با ارز دیجیتال میشه
ناشناس۴۲۰۲۰۶۱۹:۴۷:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۱۴
پیمان پولی در دنیای امروز جواب نمیده فقط یک ارز دیجیتال بر پایه بیت کوئین و در حالت چند ملیتی بین ایران چین هند روسیه و کشورهای اروپایی کار ساز سهام این شرکت باید 10% 10% بین کشورهای عضو تقسیم بشه اینجوری امریکا نمیتونه ارز دیجیتال ایران رو هم تحریم کنه
مهران از برلين۴۲۰۲۱۱۱۹:۵۲:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۱۴
بزرگترین بازار مصرفی جهان امریکاست. این کشور با تهدید به بستن بازارهای خود به روی هر کشوری یا شرکتی می تواند تصمیمات استراتژیک این کشور یا شرکت رو نسبت به کشورهای که امریکا مورد خصومت قرار داده رو تععین کنه!! موضع فقط سلطه دلار نیست بلکه عدم فروش کالا یا تکنولوژی از طرف کشورهای پیشرفته و شرکت های با نفوظ جهانی به ایران یا کشورهایی مثل ونزوئلا است، که در صورت مراوده با ایران یا امثالهم با خطر بسته شدن بازارهای بزرگ مصرفی امریکا به روی خود روبرو خواهند بود!!
ناشناس۴۲۰۲۱۷۲۰:۰۰:۰۹ ۱۳۹۷/۴/۱۴
بسم الله الرحمن الرحیم خواهش ما از آقای توکلی عزیز و دیده بان شفافیت و دیگر اقتصاددانان کشور عزیزمان این است که در این مورد شروع به اطلاع رسانی و آگاهی مردم داشته باشند تا با بالا بردن انتظارات مردم دولت مجبور بشود این کار را شروع کند. چون کسانی در بدنه مالی کشور رسوخ کرده اند که دوست دارند دلار همچنان در مبادلات بازرگانی کشور براحتی ارز اندام کند تا آنها براحتی بتوانند به ثروتهای باد آورده است پیدا کنند.
دریغ‌ست ایران که ویران شود۴۲۰۲۳۱۲۰:۱۳:۱۴ ۱۳۹۷/۴/۱۴
همه به میدان خواهیم آمد و از نابودی اقتصاد ملی جلوگیری خواهیم کرد اقای ترامپ !!! با اینکه دل خوشی از ..... ندارم ولی اصلا نباید گذاشت اقتصاد ملی نابود و کشور وارد جنگ داخلی بشه و آسایش مردم بهم بخوره ، راه کارهای زیر جهت بهبود وضعیت کشور بسیار موثر خواهد بود امیدوارم سانسور نشه : 1- ایجاد ارز دیجیتال ملی بر پایه بیت کوئین با همکاری کشورهای هند و چین، روسیه و برخی از کشورهای همسایه مثل ترکیه و چند کشور دوست از اروپا خصوصا اتریش المان فرانسه و اسپانیا و صربستان لیوانی و بوسنی 2- این مورد کاهش دخالت در منطقه هست که چون همیشه سانسور ننویسم بهتره !!! 3- افزایش حداقل 3% تا 5% سود بانکی برای جمع آوری نقدینگی 4- کاهش پرداخت نقدی یارانه و تبدیل اون به سبد کالا بری کاهش نقدینگی در جامعه 5-دادن آزادی اجتماعی بیشتر برای جذب توریسم و جلوگیری از خروج ارز به کشورهای مثل ترکیه ! 6-با مردم مهربان تر باشیم ! رسانه های ازاد برای کاهش فساد مهم هستن 7- ایجاد بورس بین المللی بر پایه ارز دیجیتال ملی - از این طریق میشه میلیاردها دلار سرمایه برای کشور جذب کرد. 8- فروش کالاهای داخلی در یک سایت تجارت الکترونیک بزرگ متصل به ارز دیجیتال ملی که همه مردم بتوانند صادر کننده شوند . مثل سایت علی بابا چین / این سایت 50% دولتی و 50% خصوصی باشد و در بورس عرضه شود 9- سهام شرکت های حاضر در بورس از طریق ارز دیجتال ملی به کل دنیا فروخته شود . 10- با همکاری چین و شرکت های دوست در اروپا در بورس دیجیتال ایران سهام شرکت های تجارت الکترونیک چند ملیتی ایجاد شود . این کار به افزایش ایجاد اشتغال کمک خواهد کرد و میلیاردها دلار سرمایه حذب خواهد شد 11- راه کار اصلی ما ایجاد تفاهم با دنیا است و باید از تهدید و غیره خودداری کنیم تا اقتصاد ما آرامش داشته باشد در کشوری که هر روز حرف جنک دلار خر روز گران میشه . دریغ‌ست ایران که ویران شود. کنام پلنگان و شیران شود با احترام کسی از آقایان دولتی اگر جزئیات طرخ ها رو خواست با ایمیل من در تماس باشه . eghtesadinews@hotmail.com
ناشناس۴۲۰۲۳۹۲۰:۲۱:۳۶ ۱۳۹۷/۴/۱۴
فقط اینکه ایران عضو شانگهای نیست
ناشناس۴۲۰۲۴۸۲۰:۲۸:۴۶ ۱۳۹۷/۴/۱۴
حذف دلار امکانپذیر نیست زیرا طلاودلار بعنوان لنگر پولی در دنیا عمل میکنند.
ناشناس۴۲۰۲۵۷۲۰:۳۵:۴۴ ۱۳۹۷/۴/۱۴
«بازگشت به مردم» تنها راه عبور از بحران: ببینید اکثریت چه می خواهد؟ در این چند دهه، به دلایل مختلفی مانند نو شدن جمعیت، افزایش سطح تحصیلات و گسترش ارتباطات اجتماعی و ... نوع نگاه ها و ادبیات مردم تغییرات مهمی کرده است و ضروری است نظام نیز خود را در این زمینه بروز کند و با مردم همسو شود.
ناشناس۴۲۰۲۶۴۲۰:۴۳:۰۹ ۱۳۹۷/۴/۱۴
پاک کردم دلار توهم . حتی آلمان ژاپن کره و چین و روسیه هم این توان رو ندارند
ناشناس۴۲۰۲۹۰۲۱:۱۱:۲۴ ۱۳۹۷/۴/۱۴
حرف ها کلی و سطحی بیان شده،چه کسی گفته حمایت از کالای داخلی به قیمت بیش از بازار جهانی به رونق تولید و بهبود معیشت مردم منجر میشود؟اگر این چنین بود با مثال نقض صنعت خودرو سازی چه می شود گفت؟اصولا برنامه زمانبندی برای حمایت مردم چند وقت هست؟تا چه زمانی مردم حمایت کنند در عوض در چه جدول زمانبندی چه چیزی بدست می اورند؟ همینجوری حرف غیر کارشناسی و غیر دقیق زدن کاری ندرد ولی چاره مشکل هم نیست
ناشناس۴۲۰۲۹۷۲۱:۱۹:۳۳ ۱۳۹۷/۴/۱۴
من اقتصاددان نیستم بنابراین به خاطر اظهارنظرم پوزش میخوام این یک اظهارنظر غیر تخصصی و نظر شخصی است ۱. نه نمیشه وابستگی به دلار رو از بین برد چون اقتصاد دنیا به دلار وابسته است ۲. اما میشه اثر تحریمها رو کاهش داد و به کشور صاحب دلار اجازه نداد به راحتی تحریم کنه ۳. اونهم با داشتن اقتصاد قدرتمند ۴. نه با اقتصاد روستایی ما و نه با کمک اقتصاد کشورهای وابسته به دلار
علی۴۲۰۳۱۳۲۱:۳۵:۴۷ ۱۳۹۷/۴/۱۴
اوناهم وایمیسن نگاه میکنن که ما الگوی تحریم دلار درست کنیم
ناشناس۴۲۰۳۱۴۲۱:۳۵:۵۲ ۱۳۹۷/۴/۱۴
خواب و خیال این حرفا اروپا هم نمیتونه
ناشناس۴۲۰۳۵۷۲۲:۲۱:۱۷ ۱۳۹۷/۴/۱۴
چندی پیش مقام معظم رهبری جمله مهمی را بیان کردند: "نظام جمهوری اسلامی چیزی جز ملّت ایران نیست" ؛ اگر همین یک جمله حکیمانه مبنای همه تصمیم گیری ها و عملکردهای همه مسوولان کشور شود گذر از این دوران سخت و استحکام نظام و کشور کاملاً در دسترس خواهد بود. باید دید مردم در سیاست داخلی و خارجی چه می گویند و دقیقاً همان را اجرا کرد. منظور از مردم هم اکثریت هستند و نه الزاماً پر سر و صداها ؛ کسانی هم که نمی خواهند یا نمی توانند با مردم و نگاه ها و اهداف بروز شده مردم همسویی کنند، بی هیچ اغماضی کنار کنار شوند.
ناشناس۴۲۰۵۷۴۰۲:۱۳:۵۱ ۱۳۹۷/۴/۱۵
هر موقع اقتصاد اول جهان یعنی امریکا رتبه آش در اقتصاد جهانی همسایه ما شد چرا نه حتی ممکن است خرید و فروش ریال را هم در امریکا قاچاق اعلام کنند
ناشناس۴۲۰۵۷۷۰۲:۴۱:۱۳ ۱۳۹۷/۴/۱۵
روسیه تنها کمتر از ۳%معاملاتش غیر از دلاره این یعنی حالا حالا ها چنین کاری به صرفه نیست
ناشناس۴۲۰۵۸۶۰۳:۵۹:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۱۵
نتیجه پیمان پولی دو جانبه میان ایران و هند چه شد؟ هندی ها نفت ما را به روپیه خریدند و ما ماندیم با میلیاردها روپیه که فقط می توانستیم اجناس بنجل هندی با آن خریداری کنیم. دوست دارم جواب نویسنده مقاله را بدانم که مثلا در تجارت با پاکستان یا افغانستان چگونه مبادلات پولی دو جانبه به کار می آید؟ ما چه چیزی میتوانیم با پول رایج افغانستان بخریم؟
الف ر۴۲۰۶۲۴۰۶:۵۸:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۱۵
چرا 14 تا ؟با توجه به واردات 55تائی شده 65 در صد در ثانی برای مبادله پولی با عراق غیر از زوار کالائی ها وارد نمیکنیم تا این مبادله انجام شود تازه زوار مشکلات خود راداره و عموم کالای چینی بی کیفیت هستند و اینکار محدویت انتخاب برای ما است بهترین شیوه از این بن بست اصلا ح سیاست خارجی براساس منافع ملی نه بر مبنای شعار
ناشناس۴۲۰۶۳۳۰۷:۲۹:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۱۵
البته این کار دردی از ما درمان نمی کند چون ارزش ریال در مقال تمام پول های دنیا به فلاکت رسیده!
حسن۴۲۰۶۳۷۰۷:۳۶:۴۰ ۱۳۹۷/۴/۱۵
نوشته احساسی و غیر کارشناسی است اصولا مبادله با ارزهای غیر از دلار در تجارت بین المل پر هزینه او است
ناشناس۴۲۰۶۵۱۰۸:۲۰:۳۸ ۱۳۹۷/۴/۱۵
سلام بسیار مناسب بنظر بیان شده. فقط مشکل اینجاست که از لیبرال ها بنظر میرسه تقریبا بعید باشه تن به چنین راهکارهای عاقلانه ای بدهند.
ناشناس۴۲۰۶۸۸۰۹:۳۷:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۱۵
شدنی است ولی کشکی نمیشه انجام داد. یک اشتباه و مدیریت بی خاصیت اسیب شدید به دنبال دارد. مدیر چند شغله توانایی نخواهد داشت و وضع را شاید بدتر کند.
ناشناس۴۲۱۳۰۲۱۸:۵۸:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۱۵
از نظرات ارزشمند استاد لذت بردم. کاش مسولین هم مثل ایشان فکر می کردند.
ناشناس۴۲۱۷۸۲۰۹:۲۷:۳۳ ۱۳۹۷/۴/۱۶
آن وقت وزرا و ژن های خوب و نمایندگان و سرمایه داران ایران چطور ثروتمند شوند
همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. بازخوانی نامه‌ی محسن رضایی به روحانی و انتقاد از وضعیت اقتصادی+عکس

 3. فتاح: باید تعریف جدیدی درباره «خط فقر» داشته باشیم

 4. خاتمی: فساد، خوره هر نظامی است/ با آمریکا تا زمانی که آدم نشود ارتباطی نخواهیم داشت

 5. صنعت برق کشور و چند نکته

 6. ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم

 7. غلامی: در حال حاضر تاریخ مشخصی برای بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه شهید بهشتی تعیین نشده است

 8. بیانیه ۴ پیام‌رسان ایرانی سروش، گپ، ایتا و بیسفون/ادامه فعالیت هاتگرام و طلاگرام تعیین تکلیف شود

 9. برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد

 10. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 11. صدیقی:ملت ایران برای پیروزشدن در جنگ اقتصادی اسیر تبلیغات شرق و غرب نشوند

 12. عرضه دارویی برای درمان قطعی صرع با استفاده از 3 گیاه/ تولید انبوه در سال آینده

 13. جزییات برنامه ۵ میلیون دلاری کی‌روش برای آماده‌سازی تا جام ملت‌ها

 14. علم‌الهدی: مفسد اقتصادی ستون پنجم دشمن است/30 میلیون دلار به فردی داده شده تا میوه خارجی وارد شود

 15. قاضی عسکر: نمی‌توان با یک مشکل در روابط سیاسی حج را تعطیل کرد/ برکات حج، حتی برای آن‌ها که حاجی نمی‌شوند

 16. متکی در نامه‌ای خطاب به سیف: حتی یک ریال وام در ۴۰ سال گذشته از هیچ بانکی نگرفته‌ام/در بانک مرکزی چه خبر است؟

 17. نه‌ وزارت‌بهداشت به شفافیت/ واردات 18 میلیون یورویی خودرو؛ دانستن حق مردم نیست!

 18. آیت‌الله مکارم‌شیرازی:جلوی گرانی لجام گسیخته گرفته شود/ شرایط حساس فعلی وقت تسویه حساب نیست

 19. دختری که ملکه جوشکاری نام گرفت   

 20. سنای آمریکا به اتفاق آرا پیشنهاد «باورنکردنی» پوتین به ترامپ را رد کرد

 21. وزارت بهداشت: آبلیموگیری دستی باید در حضور مشتری انجام شود

 22. ظریف: بسته پیشنهادی اروپا رضایت بخش نبود/ فروش نفت در برابر کالا مطرح نیست

 23. عارف:سند 2030 به هیچ‌وجه در دستورکار دولت، مجلس و آموزش‌وپرورش نیست

 24. بازاری به وسعت ۳۰۰۰ میلیارد تومان/ فرهنگ «خارجی‌پسندی» و روسری‌های ایرانی که با برند ترک عرضه می‌شوند

 25. با بالا گرفتن تنش‌های جنگ تجاری؛ یوآن چین سقوط کرد/ سهام آسیایی لرزید

پربحث‌های دیروز

 1. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 2. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 3. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 4. تجاوز مربی مشهور بدنسازی شیراز به پسر 9ساله

 5. حاشیه های فایل صوتی گفت وگوی یک نماینده مجلس با یک زن

 6. شکایت مهران مدیری از دو رسانه برای شایعه دریافت هدیه میلیاردی

 7. چرا برخی بر توهم عقب نشینی ایران از سوریه دامن می­ زنند؟

 8. عارف: همه مشکلات کشور را می‌دانیم

 9. بیانیه ۴ پیام‌رسان داخلی درباره هاتگرام و طلاگرام

 10. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 11. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 12. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 13. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 14. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 15. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 16. چالش عجیب ترامپ بعد از دیدار با پوتین

 17. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 18. حادثه ناگوار برای بهاره رهنما +عکس

 19. جزئیات جدید از تجاوز به نوآموز ورزشی نوجوان شیرازی

 20. مثال رهبرانقلاب از فوتبال اسپانیا و ایران برای اعضای دولت: گل خوردیم اما همه تیم ما را تایید کردند

 21. کروات‌ها پاداش 21 میلیون پوندی را به کودکان بی‌بضاعت اهدا کردند

 22. مهلت ۷۲ ساعته تظاهرکنندگان عراقی به دولت و ارائه ۱۲ خواسته به آیت‌الله سیستانی

 23. دزد فراموشکار خودش را در بانک زندانی کرد

 24. تفاوت تیم ملی ایران با کرواسی در چه بود

 25. واکنش روحانی به تماس‌های ترامپ!  

پربحث‌های هفته

 1. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 4. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 5. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 6. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 7. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 8. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 9. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 10. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 11. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 12. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 13. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 14. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 15. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 16. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 17. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 18. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 19. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 20. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 21. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 22. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 23. انحصار، آفت بازار وکالت

 24. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 25. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

پربحث‌های امروز

 1. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 2. صنعت برق کشور و چند نکته

 3. ربیعی: توجه به تولید تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی است/ هنوز هم به برجام افتخار می‌کنم

 4. برنامه‌های تولید و اشتغال دولت در سال ۹۷ اعلام شد

 5. وزارت کار، پیرترین وزارت اقتصادی/ میانگین سن مدیران وزارتخانه‌های اقتصادی چقدر است؟

 6. پیمان‌های پولی؛ ازحرف تاعمل/ ضرورت عملی‌شدن سوآپ ارزی ایران وروسیه

 7. صادرات برق تا پایان شهریور صفر است/قطعی برق بر اساس جدول اعلام شده

 8. ربیعی مطرح کرد: اقدامات دولت برای افزایش تاب آوری در مقابل تحریم‌ها

 9. معاون کرباسیان اعلام کرد: دولت در حال تدوین طرح بسته‌های امنیت غذایی با توجه تحریم‌‌ها است

 10. تولید ۴ سواری متوقف شد

 11. مافیای گندم نداریم

 12. 5 استان کشور در خط بحران آب هستند

 13. انگلیس هم کم‎آب شد/ شستن خودرو با شلنگ ۱۰۰۰ پوند جریمه دارد

 14. ثروتی: حل معضل مسکن در اولویت است یا کاسبی بانک‌ها؟

 15. چه کشورهایی از تحریم نفتی ایران سود خواهند برد؟

 16. حضور احمد توکلی در برنامه "این ج ا" شبکه چهار

 17. چین: پکن، تجارت و همکاری با ایران را ادامه می‌دهد

 18. ۲۵ هزار گوشی مسافری متخلف قطع و وصل شد/ لزوم رسیدگی به تخلف گیرندگان ارز دولتی

 19. ازبکستان به افغانستان 153 میلیون دلار برق صادر می کند

 20. شریعتمداری: ظرفیت ۱۱۰ میلیون تن تولید فولاد در دست ایجاد و بهره‌برداری است

 21. شافعی تاکید کرد: پرهیز از وصله کردن مشکلات اقتصادی

 22. ۴۸.۵ درصد پول گندم‌کاران پرداخت شد/ کاهش ۱۴ درصدی خرید گندم

 23. اجرای یک طرح،بدون برنامه/محدودیت کشت برنج کشاورزان را سرگردان کرد

 24. کره‌ای‌ها برای معافیت خرید نفت ایران به آمریکا رفتند

 25. هنوز وامی برای اشتغال روستایی پرداخت نشده است/ هشدار نسبت به انحراف منابع و فساد+جدول

پربحث‌های دیروز

 1. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 2. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 3. سطح عجیب قیمت آپارتمان‌ها

 4. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تصمیم دولت در تعیین نرخ ارز ‌اشتباه فاحش اقتصادی بود‌/۱۵ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ‌ضربه وارد شد

 5. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 6. بزرگترین کارخانه فولاد روسیه صادرات به ایران را متوقف کرد

 7. مصباحی مقدم: کرباسیان،سیف، نوبخت و نیلی از دولت بروند

 8. ژاپن خرید نفت از ایران را تا اکتبر قطع می‌کند/قطع مبادلات پول نفت توسط بانک‌های ژاپن

 9. ماجرای کش‌دار اعلام لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی/ مهلت ۴۸ ساعته روبه‌ اتمام است

 10. قیمت سکه ۴۸۰ هزار تومان حباب دارد

 11. جزئیات پیشنهاد تعطیلی یک ماهه دانشگاه‌ها

 12. طرح سوال از رئیس جمهور باز هم در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت/ طرح سوال هم پنجم کلید خواهد خورد؟

 13. ارز دولتی پرواز تهران-استانبول را لغو کرد!

 14. شینهوا: تحریم نفت ایران دنیا را شوکه می کند

 15. ربیعی: عملکرد ترامپ به مثابه فرصت‌های بزرگ برای ایران است

 16. استاد دانشگاه تهران: در 12 بسته اجرایی نوبخت موضوع خاصی مطرح نشده

 17. ارائه تسهیلات کم‌بهره به فعالان عرصه تولید در بخش روستایی

 18. پزشکیان: پیگیر رفع مشکل ارزی تولیدکنندگان هستیم

 19. وزیر صنعت: ورود ۱۳۳۹ قلم کالا به کشور ممنوع شد

 20. نامه نگاری برخی بانک‌ها با شعب برای ارز مسافرتی

 21. وعده وزیر جهاد درباره متعادل‌سازی قیمت مرغ و شیر

 22. اضافه کار روز تعطیل چقدر است؟

 23. توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای پایانی تیر

 24. کاهش قیمت نفت در بازار‌های جهانی

 25. وضعیت هشدار در اقتصاد آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 2. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 3. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 4. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 5. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 6. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 7. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 8. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 9. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 10. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 11. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 12. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 13. شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد/ در پرواز شماره 810 چه گذشت؟

 14. ۱۱ مدیر دولتی پاداش نجومی گرفتند

 15. واکنش منوچهرمتکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 16. توکلی: هر ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد/ صاحبان قدرت باید از چوب قانون بترسند

 17. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 18. احتمال تجدیدنظر آمریکا درباره تحریم‌های نفتی ایران؛ خریداران زیر بار تحریم‌ها می‌روند؟

 19. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 20. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 21. آقای «خ» کجاست؟

 22. نوبخت: از تحریم‌ها با موفقیت عبور می‌کنیم

 23. مشاور آخوندی: روستایی‌ها بخاطر مسکن مهر چوپانی را رها کردند

 24. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 25. معاون شریعتمداری: بساط رانت‌ها برچیده می‌شود/احتکارگران پشیمان می شوند/آرامش بازارهای کالا در هفته‌های آینده

آخرین عناوین