پاسخ ایران به تحریم نفتی آمریکا

گروه سیاسی الف،   3970414123 ۳۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
پاسخ ایران به تحریم نفتی آمریکا

پایگاه تخصصی اویل پرایس با اشاره به توانایی ایران در بستن تنگه هرمز نوشت ایران برای اجرای سیاست یا همه یا هیچ در بحث صادرات نفت خلیج فارس یک راه دیگر هم دارد و آن استفاده از ظرفیت نیروی دریایی خود در تنگه باب المندب میان یمن و شاخ آفریقاست.

به گزارش تسنیم به نقل از اویل پرایس، مقامات ایرانی بار دیگر سناریوی بستن تنگه هرمز را احیا کرده اند. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه در برن سوئیس گفت، اگر واشنگتن سناریوی به صفر رساندن صادرات نفت ایران را در ماه های آینده اجرا کند، کشورش ممکن است مانع صدور نفت کشورهای دیگر از تنگه هرمز شود.

روحانی که با هدف زنده نگه داشتن برجام و کاهش تاثیرات تحریم های آمریکا به اروپا سفر کرده و کسی که سیاستمداران اروپایی وی را یک اصلاح طلب تلقی می کنند، ظاهرا مواضع خود را به استراتژی رهبری معظم ایران، آیت الله خامنه ای نزدیک تر کرده است. ساعاتی پس از اظهارات روحانی، ژنرال قاسم سلیمانی یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران ایران به رسانه ها گفت که سپاه به طور کامل آماده اجرای هرگونه دستور آیت الله خامنه ای یا حسن روحانی است.

تهدید ایران به بستن تنگه هرمز موضوع جدیدی نیست. در جریان جنگ نفتکش ها (1988-1980) ایران تهدید کرده بود که تنگه هرمز را مسدود می کند. هرچند در این دوره نیروی دریایی کشورهای غربی توانستند جلوی این کار را بگیرند، اما مقدار زیادی از تانکرها و کشتی های حمل و نقل کالا از این وضعیت متاثر شدند.

مواجهه میان اعضای عرب اوپک به رهبری عربستان و امارات با ایران چندان غیرممکن نیست. با توجه به خروج آمریکا از برجام، احتمالا دولت ایران برای پاسخگویی به تهدیدات ترامپ فشار بر همسایگان منطقه ای خود را افزایش خواهد داد.

*برآوردهای نظامی نشان می دهد که بستن تنگه هرمز امکان پذیر است

برآوردهای نظامی نشان می دهد که بستن تنگه هرمز امکان پذیر است. حمله به چند کشتی در آن واحد در تنگه هرمز موجب بسته شدن تنگه برای مدتی طولانی خواهد شد. اما با توجه به ادوات نظامی دولت های عربی و ناوهای غربی حاضر در منطقه، انسداد کامل تنگه هرمز تنها حدود یک ماه طول خواهد کشید. اگر یک جنگ کامل در بگیرد، خارج کردن کشتی های آسیب دیده از تنگه به سرعت انجام خواهد شد. اما با این وجود، تهدید ناشی از وقوع چنین رویارویی مستقیمی ریسک های ژئوپلتیک را در بازارهای انرژی به شدت افزایش می دهد.

تهران با این تهدید در حال استفاده از رویکرد چماق و هویج است. ایران به کشورهای اروپایی پیشنهاد می کند که در بخش های بالادستی و پایین دستی انرژی این کشور سرمایه گذاری کنند و سود بالایی را از آن خود کنند. ضمن اینکه پایبندی صد درصدی ایران به برجام می تواند موجب کاهش قیمت نفت در طی ماه های آتی شود که یک عامل مثبت برای مصرف کنندگان اروپایی است. اما در عین حال تهران در حال ترسیم تبعات حذف 100 درصدی نفت خود از بازار نفت برای کشورهای اروپایی است که می تواند موجب کمبود عظیم عرضه و رشد قابل توجه قیمت نفت در ماه های آینده شود.

اما اگر اینها به اندازه کافی برای رقبای ایران متقاعد کننده نباشد، اقدام نظامی در خلیج فارس همواره یکی دیگر از گزینه های ایران است. بستن تنگه هرمز ضربه سختی به اقتصادهای عربی وارد خواهد ساخت. هرچند مقامات آمریکایی گفته اند که این کشور و متحدان منطقه ای اش تداوم ترافیک تجاری و آزادی کشتی رانی در منطقه را تضمین خواهند کرد، اما رویارویی نظامی با ایران و بسته شدن تنگه هرمز ولو برای مدتی کوتاه تاثیرات مخربی بر بازار نفت خواهد گذاشت. روزانه 17 میلیون بشکه نفت از این تنگه عبور می کند که معادل یک پنجم مصرف نفت دنیاست. اگر آمار صادرات ال ان جی قطر را به آن اضافه کنیم این رقم بسیار قابل توجه تر خواهد شد.

یکی دیگر از گزینه ها که کمتر در رسانه های بین المللی از آن سخن به میان رفته، استفاده از ظرفیت نیروی دریایی ایران در تنگه باب المندب میان یمن و شاخ آفریقاست. ایران از سال 2013 به این طرف، کشتی هایی را به دریای سرخ اعزام کرده است. هرچند ایران اعلام کرده که این نیروها با هدف مبارزه با دزدی دریایی اعزام شده اند، اما در حقیقت کشتی های نیروی دریایی ایران در حال گشت زنی در خلیج عدن و دریای سرخ هستند. بدین ترتیب ایران پتانسیل مختل کردن ترانزیت نفت در این منطقه آبی را نیز داراست. بخش عمده ای از نفت و گاز صادراتی منطقه خلیج فارس با عبور از تنگه باب المندب وارد کانال سوئز می شود. هرگونه ناامنی ای در این تنگه می تواند موجب اختلال در عرضه نفت به بازار جهانی و رشد قیمت نفت شود.

عناوین مرتبط

۱۲ آبان ۱۳۹۷گزارش واشنگتن‌پست از هراس نیروهای آمریکایی از درگیری با ایران
۹ آبان ۱۳۹۷سی‌ان‌بی‌سی: ایران همچنان مقادیر زیادی نفت می‌فروشد
۸ آبان ۱۳۹۷رویترز: با نزدیک شدن زمان اعمال تحریم های نفتی رهگیری صادرات نفت ایران سخت‌تر می‌شود
۲۳ مهر ۱۳۹۷با صادرات گاز می توان کشور را از بند تحریم نفت رهانید
۸ مهر ۱۳۹۷سردار فدوی: اروپایی‌ها عددی نیستند که بخواهند درباره موشک‌های ایران حرف بزنند
۴ مهر ۱۳۹۷وزیر دفاع آمریکا: شواهدی بر قصد ایران برای بستن تنگه هرمز ندیده‌ایم
۲۷ شهریور ۱۳۹۷وضعیت تامین بنزین در شرایط تحریم نفتی
۲۵ شهریور ۱۳۹۷ایران با استفاده از چه ابزاری تنگه هرمز را می بندد؟ + عکس
۶ شهریور ۱۳۹۷ادعای پوشالی وزیر دفاع آمریکا علیه ایران
۶ شهریور ۱۳۹۷واکنش پمپئو به صحبت‌های فرمانده نیروی دریایی سپاه در مورد تنگه هرمز
۵ شهریور ۱۳۹۷فرمانده نیروی دریایی سپاه: تنگه هرمز به صورت شبانه روزی رصد می‌شود
۲۲ مرداد ۱۳۹۷ناو فرانسه کشتی آمریکایی را در تنگه هرمز اسکورت کرد

دیدگاه کاربران

امید۴۱۹۷۶۱۱۲:۰۴:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۱۴
بسم الله الرحمن الرحیم اگر قرار باشد تنگه هرمز را ببندیم خواهید دید تا زمانیکه ایران بخواهد می تواند این تنگه را ببندد. آن زمان که حتی یک موشک برای شلیک نداشتیم رزمنده های ما با آرپی چی کشتیهای دشمن را می زدند چه برسد به الان که هر چقدر موشک بخواهیم تولید می کنیم و می توانیم هزاران موشک را در یک روز شلیک کنیم آن هم موشک بالستیک کشتی زن که در دنیا فقط جمهوری اسلامی موشک بالستیک کشتی زن دارد. به قول سردار نقدی کشتی های آمریکا برای ما الان مانند قوطی کبریت است و در کمتر از یک دقیقه تمام کشتیهای آمریکا را در خلیج فارس غرق می کنیم . اگر جنگی در خلیج فارس در بگیرد برای هیچ کس قابل ارزیابی نیست که ایران چه کار هایی می تواند انجام دهد آنها فقط حدسیات خود را می گویند.
محمد قاسمی۴۱۹۸۹۸۱۳:۲۷:۳۴ ۱۳۹۷/۴/۱۴
دوست عزیز اون صحبت سردار فدوی بود نه سردار نقدی دوما این امکان رو هنوز نداریم. یه مطالعه درباره قدرت ناو هواپیما بر داشته باش. سوما چین روسیه و اروپا علیه ما موضع خواهند گرفت و بسیار تنها خواهیم شد. چهارما دولت روحانی پس از 5 سال از ُچرت ملوکانه تازه فهمیده در دیپلماسی چیزی به نام تهدید هم وجود داره که تقریبا تو این زمان اثرش رو از دست داده و به دلیل وضعیت بغرنج کشور ..
ناشناس۴۱۹۹۲۹۱۳:۴۷:۴۵ ۱۳۹۷/۴/۱۴
ساده تر از بستن تنگه هرمز ، زدن مستقیم چاههای نفت امارات و عربستانه . اینجوری هم لازم نیست با همه درگیر بشیم ، هم یک تسویه حسابی با این اراذل حاشیه خلیج فارس میکنیم .
ناشناس۴۲۰۲۵۸۲۰:۳۶:۴۲ ۱۳۹۷/۴/۱۴
احسنت اصلا باید مراکز نفتی شون را بزنیم که دیگه برای مدتها هیچ غلط زیادی نکنن
ناشناس۴۲۰۰۸۹۱۶:۴۳:۲۴ ۱۳۹۷/۴/۱۴
بستن تنگه هرمز سودی نداره... بعد هم تخیل رو بگذارید کنار، ایران توانش رو داره ولی بعدش چی؟ اروپا که از جنگ میخواد دور باشه وارد میشه... ارتش امریکا که از زمان اوباما سعی داشته از راه هوایی و کمک نظامی اقدام کنه وارد جنگ زمینی میشه. عراق و بقیه کشور های عربی به نفعشون نیست که بسته بشه و ... داشتن موشک اگر با دنیا وارد جنگ بشیم چه منفعتی داره. هدف ها کجاست؟
ناشناس۴۲۰۲۴۲۲۰:۲۴:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۱۴
همونجوری که باخروج آمریکا ازبرجام ما هم خارج شدیم ! همونجوری هم تنگه هرمز رو میبندیم
ناشناس۴۱۹۷۶۳۱۲:۰۶:۳۶ ۱۳۹۷/۴/۱۴
ایرانی ها ..دل تان خوش است
ناشناس۴۱۹۹۲۰۱۳:۴۱:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۱۴
ایران ها دلشان خوش است چون میدانند که واقعا میتوانند این کار را بکنند علاوه بر اینکه ایران توان زدن پالایشگاههای کلیه کشورک های حاشیه خلیج فارس و حتی عربستان را دارد یعنی اگر حتی ترافیک نفتی فقط یک ماه طول بکشد قطعا ایران چنان هزینه این رویا رویی را برایشان بالا میبرد که هرگز نتوانند تصور کنند باحل مشکل ترافیک هم دیگر صنایعی نفتی برایشان باقی نمی گذاریم که بتوانند حماقتی بکنند این را محمد بن سلمان تازه به دوران رسیده باید بداند و غلط اضافی بیشتر نکند .
ناشناس۴۲۰۰۹۲۱۶:۴۸:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۱۴
حمله اول رو کردی بعدش چی؟ نفت گرون میشه کل دنیا و خب بعدش چی؟ نفت رو از ونزولا و روسیه می گیرند و بعد حمله... چی کسب کردید هیچی فقط نشون دادید استراتژی روز اول رو بلدید بعدش ...
ناشناس۴۱۹۹۳۴۱۳:۵۱:۵۲ ۱۳۹۷/۴/۱۴
چرا بعضی ها فکر می کنند این فقط آمریکا است که با توانایی هایش حق تهدید مخالفانش را دارد و ایران نه !! بعضی معتقدند بستن تنگه هرمز دودش به چشم خود ما می رود ! مثلا چه می شود تجارتمان می خوابد و نمی توانیم بادنیا روابط اقتصادی بر قرار کنیم؟ کشتی رانیمان می خوابد ؟ این عده مگر غافلند که با برگشت مجدد تحریمها قرار است همه اینها اتوماتیک به سرمان بیاید ومی دانیم که دیگر کشورها هم با آمریکا همکاری می کنند . خوب پس حالا که در هردو شکل محکوم به ضرر هستیم بگذار حداقل اگر ضربه می خوریم ضربه ای هم بزنیم !
ناشناس۴۱۹۸۱۳۱۲:۳۸:۳۰ ۱۳۹۷/۴/۱۴
آفرین. ایشالا به خاک سیاه بشینن که این همه دنیارو بهم ریختن
ناشناس۴۲۰۱۴۴۱۸:۲۷:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۱۴
جالبه یک عده به هر کامنت طرفدار ایران منفی میدن و تو صفحه ترامپ ببینید زده تولد آمریکا مبارک، یک عده به فارسی زدن مبارکه. واقعا برای کشورم متاسفم...
ناشناس۴۱۹۹۰۱۱۳:۲۸:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۱۴
خط لوله عظیم احداثی عربستان تا عمان تنگه هرمز را دور زده است.
ناشناس۴۱۹۹۶۵۱۴:۲۴:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۱۴
خب مگر چند درصد از نفت منطقه از طریق این لوله به دریای سرخ می رسد ، باز هم قسمت عمده ترانزیت نفت منطقه از تنگه هرمز است که تهدید بر سر امنیت آن و امنیت قیمت انرژی می تونه برای تمام کشور های دنیا جدی و مهم باشه.
ناشناس۴۱۹۹۱۴۱۳:۳۴:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۱۴
قانون همه یا هیچ قانون جنگل است
ناشناس۴۲۰۰۱۰۱۴:۵۹:۴۰ ۱۳۹۷/۴/۱۴
خدا رحمت کنه امام رو میگف حق وتوی ابرقدرتها کم از قانون جنگل نداره :)
پیمان۴۱۹۹۱۸۱۳:۳۸:۵۵ ۱۳۹۷/۴/۱۴
ایران با این همه ادعا نمیتونم تنگه هرمز رو ببنده؟ هرکی خواست رد بشه یه موشک بزنه.
ناشناس۴۲۰۱۴۰۱۸:۲۰:۴۲ ۱۳۹۷/۴/۱۴
سلام دوست عزیز خیلی خوبه توان موشکی و نظامی داشته باشیم ولی شاید هدف اونها همین باشه. میدونید چه هزینه ای صرف خرید اسلحه و توان نظامی میشه. همین جوری پیش بره باید قید پیشرفت و ساخت داخل کشور رو بزنیم.
ناشناس۴۱۹۹۴۲۱۴:۰۰:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۱۴
ایران می تواند عبور کشتی ها از تنگه را گزینشی کند وراه را فقط بر کشورهایی که علنا با ایران مخالفت می کنند و در اجرای تحریمها حامی آمریکا هستند ببندد واخلال ایجاد کند . یعنی همان کاری که اگر امروز تنگه هرمز در اختیار آمریکا یا هرکدام از کشورهای متخاصم بود با کشتی های ایرانی می کردند. به این شکل کشورهای خواستار روابط هرچند مجبور به اجرای فرمان ترامپ هم باشند متوجه غیر خصمانه بودن رفتار ایران می شوند وآمریکا نمی تواند دنیا را در برابر ایران تهیج کند !
ناشناس۴۱۹۹۷۵۱۴:۳۱:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۱۴
فکر خوبی است، ایران باید از ابزارهای خود استفاده کند، هر چه عقب نشینی کنیم آنها بیشتر جلو می آیند.
ناشناس۴۲۰۰۰۳۱۴:۵۴:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۱۴
از لحاظ قوانین فیزیکی حاکم بر عالم توسط خداوند سبحان نیروی قویتر بر نیروی ضعیفتر غالب است.یقینا در جنگ فیزیکی آمریکا برنده است.اما طبق قانون حاکم بر جهان هوش برتر بر هوش ضعیفتر غالب است.لذا باید به جای استقبال از جنگ از فکر،سیاست و تدبیر استفاده کنیم...لطفا مسوولین کشوراز تصمیمات احساسی حذر کنند.
majid r۴۲۰۲۶۷۲۰:۴۷:۲۳ ۱۳۹۷/۴/۱۴
طبق فرمایش جناب عالی یعنی سال 2006 باید اسرائیل در مقابل حزب الله لبنان پیروز می شد. که نشد. عربستان هم باید 3 سال پیش تمام یمن را تصرف می کرد که نکرد. اسرائیل هم طی چند جنگ باید طی یک ساعت باریکه غزه را تصرف می کرد که نکرد. قدرت ایمان رو هم عزیزم اضافه کن. اینها شعار نیست تاریخ 10 الی 15 سال گذشته خاورمیانه است.
ناشناس۴۲۰۰۱۷۱۵:۰۷:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۱۴
ایران تنگه را ببندد؟!مگه شهر هرته؟!
جاوید۴۲۰۰۲۹۱۵:۲۴:۱۸ ۱۳۹۷/۴/۱۴
چه کسی پاسخگوی فاجعه زیست محیطی خواهد شد؟ به آیندگانمان چه خواهیم گفت؟
ناشناس۴۲۰۴۹۵۰۰:۴۱:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۱۵
ترامپ !
ناشناس۴۲۰۱۰۰۱۶:۵۸:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۱۴
فرض کنیم تنگه را بستیم با چین و اروپا چکار کنیم؟؟ آیا اینها در انتظار به گل نشستن اقتصاد خود خواهند ماند؟؟
ناشناس۴۲۰۲۶۸۲۰:۴۸:۳۸ ۱۳۹۷/۴/۱۴
به نام خدا -من به این حضرات که سخنان یاس آلود در مورد ایران و توان کشورمان می گویند و به اصطلاح ژست روشنفکر مآبانه می گیرند این سخن خمینی کبیر را یاد آور میشوم که اوایل انقلاب می فرمود : ای غرب زده ها، ای انسانهای بی محتوا و میان تهی به خود آیید!
ناشناس۴۲۰۲۴۹۲۰:۲۹:۲۸ ۱۳۹۷/۴/۱۴
در جریان جنگ نفتکش ها (1988-1980) ایران تهدید کرده بود که تنگه هرمز را مسدود می کند. هرچند در این دوره نیروی دریایی کشورهای غربی توانستند جلوی این کار را بگیرند،::::::::::::::::::::::::: در آن سال ها ایران قدرت موشکی نداشت ولی هم اکنون ایران قادر است هزاران موشک با برد های مختلف تولید کند چون تکنولوژی ساخت آنها بومی بومی شده است لذا سران خائن عرب بدانند که در صورت همپیمانی با آمریکا جهت ضربه زدن به ملت و دولت ایران با چه عواقب زیانباری روبرو شده و مراکز حیاتی آنان نابود خواهد شد .
استاد حقوق بین الملل۴۲۰۲۵۱۲۰:۳۰:۱۳ ۱۳۹۷/۴/۱۴
مگرمیتوان یک آبراه بین المللی رابست !!!؟؟؟ من از موضع گیری و بعضی اظهار نظرهای عجیب بعضیا، سخت متعجبم جهان این اجازه را نخواهد داد
هموطن۴۲۰۳۷۳۲۲:۳۸:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۱۴
چطور دنیا اجازه ظلم بر ما را بدهد ولی هیچ هزینه ای تحمل نکند؟!

پربحث‌های امروز

 1. تاثیر آب گشنیز در کنترل قندخون

 2. آخرین تلاش نتانیاهو برای جلوگیری از فروپاشی کابینه اسرائیل

 3. محمدبن سلمان و آینده جنگ در الحدیده/ ولیعهد نمی تواند واقعیت میدانی در یمن را بپذیرد

 4. ترامپ: در دو روز آینده مشخص می‌شود چه کسی خاشقچی را کشته است

 5. سلبریتی‌ها کاسبان قبل و بعد تحریم‌ها هستند/ حمایت از حسن روحانی همراه با لبیک به ترامپ!

 6. چهار ایراد مهم شورای نگهبان به کنوانسیون CFT

 7. آغاز جلسه غیر علنی مجلس برای بررسی مسائل اقتصادی

 8. تکذیب نامه حمایت فرماندهان و پیشکسوتان قرارگاه خاتم الانبیا(ص) از حناچی

 9. نظر شما در مورد این فیلم چیست؟

 10. آیا می‌توان با وجود میگرن ورزش کرد؟

 11. ستاره عراق جام ملت‌ها را از دست داد

 12. رونالدو چطور خارج از فوتبال پول پارو می‌کند؟

 13. سرانه مصرف آب در ایران ۲ برابر آلمان / مدیریت مصرف در کشورهای پر آب

 14. رونق تولید و بازار مسکن با اجرای مالیات بر عایدی سرمایه

 15. سوال از وزیر بهداشت درباره قبضه کردن بازار تجهیزات چشم توسط یک شرکت خارجی

 16. عروس و دامادهای این دفتر از هم طلاق نمی‌گیرند

 17. جزئیات امتیازات ایران و کشورهای آسیایی برای لیگ قهرمانان

 18. هراس‌افکنی جدید

 19. «سلطان»ها، منقرض نمی شوند! 

 20. زمین را از بالا ببینید  

 21. ماجرای زمین‌های ده ونک؛ از روایت تا واقعیت مالکیت زمین‌های اطراف دانشگاه الزهرا

 22. صدراعظم پیشین آلمان: آمریکا با ما مانند یک کشور اشغالی برخورد می‌کند

 23. قاسم‌پور: کی‌روش در ایران خدایی می‌کند/ کجا برود بهتر از اینجا؟

 24. پیام ورود طیب‌نیا به شورای پول و اعتبار چیست؟

 25. اینفوگرافی/ بانک‌ها امسال چقدر وام داده‌اند؟

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 2. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 3. اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

 4. بازار خودرو و فرصتی بی‌نظیر برای وزارت صنعت/ قیمت بازاری خودرو سقوط خواهد کرد؟

 5. اعدام سلطان سکه آغاز راه است/ مطالبه‌ای از دستگاه قضا

 6. ولی‌الله سیف: شوک ارزی پیش‌بینی شد ولی تدبیر نشد/ در طول مسوولیتم چندین بار استعفا و تقاضای کناره‌گیری کردم

 7. جزئیات فیلم‌های سیاه تجاوز به کودکان شوشتری

 8. فرار لیبرال‌ها

 9. اهمیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها چقدر است؟

 10. ۳ مدیر ارشد «بانک رفاه» ۱ میلیارد تومان حقوق و مزایا ناخالص گرفتند! + سند

 11. کفتر بازی علی انصاریان در میلان  

 12. قیمت خرید ارز در بانک‎ها؛ دلار ۱۱ هزار و ۵۱ تومان

 13. بازگشت پیروزمندانه خبرنگار سی‌ان‌ان به کاخ سفید + تصاویر

 14. تشریف داشتید آقای مشاور!

 15. آقای ظریف! از کدام جوسازی سخن می‌گویید؟

 16. سازمان سیا: بن سلمان دستور قتل خاشقچی را صادر کرده است

 17. دستمزد نجومی مهناز افشار برای «اولیورتوئیست»

 18. ضرب‌ و شتم یک پزشک در مشهد  

 19. قیمت خودروهای وارداتی در بازار  

 20. روغن نباتی ارزان شد

 21. چرا مخدر «گل» گران شد؟

 22. شهادت یک نیروی جهادی حین انجام ماموریت + عکس

 23. چرا بیرانوند شانس زیادی برای کسب عنوان مرد سال آسیا دارد؟

 24. زمان واریز یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی آبان ماه

 25. فرماندار سرپل‌ذهاب: سلبریتی‌ها تمایلی برای بازسازی مناطق زلزله‌زده ندارند

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 6. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 7. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 8. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 9. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 10. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 11. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 12. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 13. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 14. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 15. فاتحه تهران را بخوانیم

 16. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 17. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 18. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 19. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 20. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 21. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 22. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 23. در پاسخ به حرفهایِ تکراریِ حسن عبّاسی

 24. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

 25. اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

پربحث‌های اخیر

 1. زمان طلایی مقابله با خروج آمریکا از برجام

 2. چهار ایراد مهم شورای نگهبان به کنوانسیون CFT

 3. آغاز جلسه غیر علنی مجلس برای بررسی مسائل اقتصادی

 4. سوال از وزیر بهداشت درباره قبضه کردن بازار تجهیزات چشم توسط یک شرکت خارجی

 5. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 6. آخرین اخبار از خرید هواپیمای سوخو ۱۰۰ روسی از سوی ایران

 7. اقدام به تحریم مواد غذایی و دارو، تشویق به جنایت علیه بشریت است

 8. ضرغامی: ارتش ایران کارآزموده، شجاع و مکتبی است

 9. مدیران جدید وزارت ارشاد منصوب شدند

 10. سرپرستان ۱۱ استانداری کشور منصوب شدند/ انتصاب سرمست بعنوان سرپرست معاونت سیاسی وزارت کشور

 11. برادران خاتمی؛ تمنای قدرت با ژست اپوزیسیون/ خداحافظی نیلی از دولت و لزوم مسئولیت‌پذیری/ ده ونک، نیشکر هفت‌تپه و غفلت رسانه‌های رسمی

 12. اصلاح سیستمی / سندرم «هر کی سی خودش»

 13. لاریجانی: بدخواهان نتوانستندعراق جدید را ناکام بگذارند  

 14. روایتی از شوخی حسن روحانی با رئیس جمهور عراق

 15. علی مطهری: اگر مقاومت کنیم تحریم‌کنندگان از راه‌شان بر می‌گردند

 16. معاون دستگاه قضا: قوه قضائیه مصمم به حمایت از برنامه‌های دولت است‌

 17. نامه انجمن اساتید انقلابی سطوح عالی حوزه علمیه قم به دادستان

 18. ابعاد تازه‌ای از درگیری با دانشجویان در برنامه شهرداری اصفهان  

 19. سردار وحیدی: حذف قومیت‌ها در خط مشی جمهوری اسلامی جایگاهی ندارد

 20. رهبر انقلاب در دیدار رییس‌جمهور عراق: مقابل دشمنان «عراقِ قدرتمند و آرام» با قدرت بایستید

 21. بررسی آخرین وضعیت مبارزه با فساد با اژه‌ای در مجلس/ تقدیر فراکسیون ولایی از اقدام قاطع در مبارزه با مفسدین اقتصادی

 22. منشا جنایت‌ها در یمن دلارهای نفتی سعودی است

 23. تماس سری ریاض با تهران  

 24. نماینده کارگران نیشکر هفت‌تپه: ما سیاسی نیستیم

 25. آموزش کار با بی‌سیم به جهانگیری  

پربحث‌های دیروز

 1. اعدام سلطان سکه آغاز راه است/ مطالبه‌ای از دستگاه قضا

 2. تشریف داشتید آقای مشاور!

 3. آقای ظریف! از کدام جوسازی سخن می‌گویید؟

 4. ضرغامی: ارتش ایران کارآزموده، شجاع و مکتبی است

 5. مدیران جدید وزارت ارشاد منصوب شدند

 6. سرپرستان ۱۱ استانداری کشور منصوب شدند/ انتصاب سرمست بعنوان سرپرست معاونت سیاسی وزارت کشور

 7. برادران خاتمی؛ تمنای قدرت با ژست اپوزیسیون/ خداحافظی نیلی از دولت و لزوم مسئولیت‌پذیری/ ده ونک، نیشکر هفت‌تپه و غفلت رسانه‌های رسمی

 8. اصلاح سیستمی / سندرم «هر کی سی خودش»

 9. لاریجانی: بدخواهان نتوانستندعراق جدید را ناکام بگذارند  

 10. روایتی از شوخی حسن روحانی با رئیس جمهور عراق

 11. علی مطهری: اگر مقاومت کنیم تحریم‌کنندگان از راه‌شان بر می‌گردند

 12. معاون دستگاه قضا: قوه قضائیه مصمم به حمایت از برنامه‌های دولت است‌

 13. نامه انجمن اساتید انقلابی سطوح عالی حوزه علمیه قم به دادستان

 14. ابعاد تازه‌ای از درگیری با دانشجویان در برنامه شهرداری اصفهان  

 15. سردار وحیدی: حذف قومیت‌ها در خط مشی جمهوری اسلامی جایگاهی ندارد

 16. رهبر انقلاب در دیدار رییس‌جمهور عراق: مقابل دشمنان «عراقِ قدرتمند و آرام» با قدرت بایستید

 17. بررسی آخرین وضعیت مبارزه با فساد با اژه‌ای در مجلس/ تقدیر فراکسیون ولایی از اقدام قاطع در مبارزه با مفسدین اقتصادی

 18. منشا جنایت‌ها در یمن دلارهای نفتی سعودی است

 19. تماس سری ریاض با تهران  

 20. نماینده کارگران نیشکر هفت‌تپه: ما سیاسی نیستیم

 21. آموزش کار با بی‌سیم به جهانگیری  

 22. عراقچی‌: هنوز به نقطه قطع کامل امید از اروپا نرسیده‌ایم

 23. سپاه چه اخبار خاصی از آل سعود در اختیار دارد؟ + فهرست

 24. مراسم ترحیم دکتر "نوربخش" برگزار شد

 25. تکذیب درگیری میان کارگران و نیروهای امنیتی در خوزستان

پربحث‌های هفته

 1. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 2. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 3. سوت و کف به افتخار ظریف

 4. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 5. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 6. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 7. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 8. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 9. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 10. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 11. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 12. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 13. توکلی: حرف ظریف درباره پولشویی خطا بود

 14. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 15. دوره آموزشی عراقچی برای دیپلمات‌های جوان افغانستانی+ عکس

 16. تاملی بر یک مصاحبه

 17. امیرآبادی: ادعای ظریف درباره پولشویی گسترده تهمتی بزرگ به نظام است

 18. اعدام سلطان سکه آغاز راه است/ مطالبه‌ای از دستگاه قضا

 19. برای برجام مدعی خزانه خالی بودند حالا برای CFT از پولشویی گسترده سخن می گویند

 20. ظریف به مجلس احضار شد

 21. جهانگیری: راهکارهایی برای کاهش فشار اقتصادی و آثار تحریم داریم

 22. هفت دقیقه تا تل‌آویو/ پدر موشكی ايران را بهتر بشناسيم + عکس

 23. روحانی: راه انتخابی آمریکایی‌ها غلط است و حتماً شکست می‌خورند/ جوان‌ها باید مدیریت‌ها را برعهده بگیرند

 24. خواننده «آمریکا آمریکا» در آمریکا زندگی می‌کند؟ + تصاویر

 25. تخفیف ۷۵ درصدی برای ملکی در سعادت‌آباد به عضو شورای شهر تهران

آخرین عناوین