سپینو-مگنت

پاسخ ایران به تحریم نفتی آمریکا

گروه سیاسی الف،   3970414123 ۳۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
پاسخ ایران به تحریم نفتی آمریکا

پایگاه تخصصی اویل پرایس با اشاره به توانایی ایران در بستن تنگه هرمز نوشت ایران برای اجرای سیاست یا همه یا هیچ در بحث صادرات نفت خلیج فارس یک راه دیگر هم دارد و آن استفاده از ظرفیت نیروی دریایی خود در تنگه باب المندب میان یمن و شاخ آفریقاست.

به گزارش تسنیم به نقل از اویل پرایس، مقامات ایرانی بار دیگر سناریوی بستن تنگه هرمز را احیا کرده اند. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه در برن سوئیس گفت، اگر واشنگتن سناریوی به صفر رساندن صادرات نفت ایران را در ماه های آینده اجرا کند، کشورش ممکن است مانع صدور نفت کشورهای دیگر از تنگه هرمز شود.

روحانی که با هدف زنده نگه داشتن برجام و کاهش تاثیرات تحریم های آمریکا به اروپا سفر کرده و کسی که سیاستمداران اروپایی وی را یک اصلاح طلب تلقی می کنند، ظاهرا مواضع خود را به استراتژی رهبری معظم ایران، آیت الله خامنه ای نزدیک تر کرده است. ساعاتی پس از اظهارات روحانی، ژنرال قاسم سلیمانی یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران ایران به رسانه ها گفت که سپاه به طور کامل آماده اجرای هرگونه دستور آیت الله خامنه ای یا حسن روحانی است.

تهدید ایران به بستن تنگه هرمز موضوع جدیدی نیست. در جریان جنگ نفتکش ها (1988-1980) ایران تهدید کرده بود که تنگه هرمز را مسدود می کند. هرچند در این دوره نیروی دریایی کشورهای غربی توانستند جلوی این کار را بگیرند، اما مقدار زیادی از تانکرها و کشتی های حمل و نقل کالا از این وضعیت متاثر شدند.

مواجهه میان اعضای عرب اوپک به رهبری عربستان و امارات با ایران چندان غیرممکن نیست. با توجه به خروج آمریکا از برجام، احتمالا دولت ایران برای پاسخگویی به تهدیدات ترامپ فشار بر همسایگان منطقه ای خود را افزایش خواهد داد.

*برآوردهای نظامی نشان می دهد که بستن تنگه هرمز امکان پذیر است

برآوردهای نظامی نشان می دهد که بستن تنگه هرمز امکان پذیر است. حمله به چند کشتی در آن واحد در تنگه هرمز موجب بسته شدن تنگه برای مدتی طولانی خواهد شد. اما با توجه به ادوات نظامی دولت های عربی و ناوهای غربی حاضر در منطقه، انسداد کامل تنگه هرمز تنها حدود یک ماه طول خواهد کشید. اگر یک جنگ کامل در بگیرد، خارج کردن کشتی های آسیب دیده از تنگه به سرعت انجام خواهد شد. اما با این وجود، تهدید ناشی از وقوع چنین رویارویی مستقیمی ریسک های ژئوپلتیک را در بازارهای انرژی به شدت افزایش می دهد.

تهران با این تهدید در حال استفاده از رویکرد چماق و هویج است. ایران به کشورهای اروپایی پیشنهاد می کند که در بخش های بالادستی و پایین دستی انرژی این کشور سرمایه گذاری کنند و سود بالایی را از آن خود کنند. ضمن اینکه پایبندی صد درصدی ایران به برجام می تواند موجب کاهش قیمت نفت در طی ماه های آتی شود که یک عامل مثبت برای مصرف کنندگان اروپایی است. اما در عین حال تهران در حال ترسیم تبعات حذف 100 درصدی نفت خود از بازار نفت برای کشورهای اروپایی است که می تواند موجب کمبود عظیم عرضه و رشد قابل توجه قیمت نفت در ماه های آینده شود.

اما اگر اینها به اندازه کافی برای رقبای ایران متقاعد کننده نباشد، اقدام نظامی در خلیج فارس همواره یکی دیگر از گزینه های ایران است. بستن تنگه هرمز ضربه سختی به اقتصادهای عربی وارد خواهد ساخت. هرچند مقامات آمریکایی گفته اند که این کشور و متحدان منطقه ای اش تداوم ترافیک تجاری و آزادی کشتی رانی در منطقه را تضمین خواهند کرد، اما رویارویی نظامی با ایران و بسته شدن تنگه هرمز ولو برای مدتی کوتاه تاثیرات مخربی بر بازار نفت خواهد گذاشت. روزانه 17 میلیون بشکه نفت از این تنگه عبور می کند که معادل یک پنجم مصرف نفت دنیاست. اگر آمار صادرات ال ان جی قطر را به آن اضافه کنیم این رقم بسیار قابل توجه تر خواهد شد.

یکی دیگر از گزینه ها که کمتر در رسانه های بین المللی از آن سخن به میان رفته، استفاده از ظرفیت نیروی دریایی ایران در تنگه باب المندب میان یمن و شاخ آفریقاست. ایران از سال 2013 به این طرف، کشتی هایی را به دریای سرخ اعزام کرده است. هرچند ایران اعلام کرده که این نیروها با هدف مبارزه با دزدی دریایی اعزام شده اند، اما در حقیقت کشتی های نیروی دریایی ایران در حال گشت زنی در خلیج عدن و دریای سرخ هستند. بدین ترتیب ایران پتانسیل مختل کردن ترانزیت نفت در این منطقه آبی را نیز داراست. بخش عمده ای از نفت و گاز صادراتی منطقه خلیج فارس با عبور از تنگه باب المندب وارد کانال سوئز می شود. هرگونه ناامنی ای در این تنگه می تواند موجب اختلال در عرضه نفت به بازار جهانی و رشد قیمت نفت شود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۶ تیر ۱۳۹۷آیا برنامه سپاه در خلیج فارس تغییر کرده است؟
۲۵ تیر ۱۳۹۷ایران از حق قانونی و مشروع خود در تنگه هرمز استفاده می کند/ایران اجازه نمی دهد تا از تنگه هرمز برای جلوگیری از صدور نفت خود و تسهیل صدور نفت عربستان استفاده شود
۲۵ تیر ۱۳۹۷ایران می‌تواند تنگه هرمز را ببندد؟  
۲۳ تیر ۱۳۹۷بلومبرگ: آمریکا درشرایط خاص استثنا در تحریم ایران قائل می شود
۲۳ تیر ۱۳۹۷یادداشت حسین شریعتمداری/گشایش در این تنگه است!/پاسخ وزیر خارجه سابق فرانسه به پرسش یکی از تجار فرانسوی
۲۱ تیر ۱۳۹۷تحلیل «رای الیوم» از تهدید نفتی ایران
۲۱ تیر ۱۳۹۷تحلیل «رای الیوم» از تهدید نفتی ایران
۱۹ تیر ۱۳۹۷واکنش وزیر خارجه آمریکا به تهدید ایران درباره بستن تنگه هرمز
۱۹ تیر ۱۳۹۷مطهری: پاسخ ما به تهدیدات نفتی آمریکا، بستن تنگه هرمز است
۱۹ تیر ۱۳۹۷آیا بستن تنگه هرمز، قانونی و از لحاظ نظامی امکان‌پذیر است؟
۱۹ تیر ۱۳۹۷ اویل پرایس: بستن تنگه هرمز قیمت نفت را به ۲۵۰ دلار می‌رساند
۱۷ تیر ۱۳۹۷ اندیشکده آمریکایی؛ ایران تنگه هرمز را مسدود نمی کند

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

امید۴۱۹۷۶۱۱۲:۰۴:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۱۴
بسم الله الرحمن الرحیم اگر قرار باشد تنگه هرمز را ببندیم خواهید دید تا زمانیکه ایران بخواهد می تواند این تنگه را ببندد. آن زمان که حتی یک موشک برای شلیک نداشتیم رزمنده های ما با آرپی چی کشتیهای دشمن را می زدند چه برسد به الان که هر چقدر موشک بخواهیم تولید می کنیم و می توانیم هزاران موشک را در یک روز شلیک کنیم آن هم موشک بالستیک کشتی زن که در دنیا فقط جمهوری اسلامی موشک بالستیک کشتی زن دارد. به قول سردار نقدی کشتی های آمریکا برای ما الان مانند قوطی کبریت است و در کمتر از یک دقیقه تمام کشتیهای آمریکا را در خلیج فارس غرق می کنیم . اگر جنگی در خلیج فارس در بگیرد برای هیچ کس قابل ارزیابی نیست که ایران چه کار هایی می تواند انجام دهد آنها فقط حدسیات خود را می گویند.
محمد قاسمی۴۱۹۸۹۸۱۳:۲۷:۳۴ ۱۳۹۷/۴/۱۴
دوست عزیز اون صحبت سردار فدوی بود نه سردار نقدی دوما این امکان رو هنوز نداریم. یه مطالعه درباره قدرت ناو هواپیما بر داشته باش. سوما چین روسیه و اروپا علیه ما موضع خواهند گرفت و بسیار تنها خواهیم شد. چهارما دولت روحانی پس از 5 سال از ُچرت ملوکانه تازه فهمیده در دیپلماسی چیزی به نام تهدید هم وجود داره که تقریبا تو این زمان اثرش رو از دست داده و به دلیل وضعیت بغرنج کشور ..
ناشناس۴۱۹۹۲۹۱۳:۴۷:۴۵ ۱۳۹۷/۴/۱۴
ساده تر از بستن تنگه هرمز ، زدن مستقیم چاههای نفت امارات و عربستانه . اینجوری هم لازم نیست با همه درگیر بشیم ، هم یک تسویه حسابی با این اراذل حاشیه خلیج فارس میکنیم .
ناشناس۴۲۰۲۵۸۲۰:۳۶:۴۲ ۱۳۹۷/۴/۱۴
احسنت اصلا باید مراکز نفتی شون را بزنیم که دیگه برای مدتها هیچ غلط زیادی نکنن
ناشناس۴۲۰۰۸۹۱۶:۴۳:۲۴ ۱۳۹۷/۴/۱۴
بستن تنگه هرمز سودی نداره... بعد هم تخیل رو بگذارید کنار، ایران توانش رو داره ولی بعدش چی؟ اروپا که از جنگ میخواد دور باشه وارد میشه... ارتش امریکا که از زمان اوباما سعی داشته از راه هوایی و کمک نظامی اقدام کنه وارد جنگ زمینی میشه. عراق و بقیه کشور های عربی به نفعشون نیست که بسته بشه و ... داشتن موشک اگر با دنیا وارد جنگ بشیم چه منفعتی داره. هدف ها کجاست؟
ناشناس۴۲۰۲۴۲۲۰:۲۴:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۱۴
همونجوری که باخروج آمریکا ازبرجام ما هم خارج شدیم ! همونجوری هم تنگه هرمز رو میبندیم
ناشناس۴۱۹۷۶۳۱۲:۰۶:۳۶ ۱۳۹۷/۴/۱۴
ایرانی ها ..دل تان خوش است
ناشناس۴۱۹۹۲۰۱۳:۴۱:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۱۴
ایران ها دلشان خوش است چون میدانند که واقعا میتوانند این کار را بکنند علاوه بر اینکه ایران توان زدن پالایشگاههای کلیه کشورک های حاشیه خلیج فارس و حتی عربستان را دارد یعنی اگر حتی ترافیک نفتی فقط یک ماه طول بکشد قطعا ایران چنان هزینه این رویا رویی را برایشان بالا میبرد که هرگز نتوانند تصور کنند باحل مشکل ترافیک هم دیگر صنایعی نفتی برایشان باقی نمی گذاریم که بتوانند حماقتی بکنند این را محمد بن سلمان تازه به دوران رسیده باید بداند و غلط اضافی بیشتر نکند .
ناشناس۴۲۰۰۹۲۱۶:۴۸:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۱۴
حمله اول رو کردی بعدش چی؟ نفت گرون میشه کل دنیا و خب بعدش چی؟ نفت رو از ونزولا و روسیه می گیرند و بعد حمله... چی کسب کردید هیچی فقط نشون دادید استراتژی روز اول رو بلدید بعدش ...
ناشناس۴۱۹۹۳۴۱۳:۵۱:۵۲ ۱۳۹۷/۴/۱۴
چرا بعضی ها فکر می کنند این فقط آمریکا است که با توانایی هایش حق تهدید مخالفانش را دارد و ایران نه !! بعضی معتقدند بستن تنگه هرمز دودش به چشم خود ما می رود ! مثلا چه می شود تجارتمان می خوابد و نمی توانیم بادنیا روابط اقتصادی بر قرار کنیم؟ کشتی رانیمان می خوابد ؟ این عده مگر غافلند که با برگشت مجدد تحریمها قرار است همه اینها اتوماتیک به سرمان بیاید ومی دانیم که دیگر کشورها هم با آمریکا همکاری می کنند . خوب پس حالا که در هردو شکل محکوم به ضرر هستیم بگذار حداقل اگر ضربه می خوریم ضربه ای هم بزنیم !
ناشناس۴۱۹۸۱۳۱۲:۳۸:۳۰ ۱۳۹۷/۴/۱۴
آفرین. ایشالا به خاک سیاه بشینن که این همه دنیارو بهم ریختن
ناشناس۴۲۰۱۴۴۱۸:۲۷:۳۹ ۱۳۹۷/۴/۱۴
جالبه یک عده به هر کامنت طرفدار ایران منفی میدن و تو صفحه ترامپ ببینید زده تولد آمریکا مبارک، یک عده به فارسی زدن مبارکه. واقعا برای کشورم متاسفم...
ناشناس۴۱۹۹۰۱۱۳:۲۸:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۱۴
خط لوله عظیم احداثی عربستان تا عمان تنگه هرمز را دور زده است.
ناشناس۴۱۹۹۶۵۱۴:۲۴:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۱۴
خب مگر چند درصد از نفت منطقه از طریق این لوله به دریای سرخ می رسد ، باز هم قسمت عمده ترانزیت نفت منطقه از تنگه هرمز است که تهدید بر سر امنیت آن و امنیت قیمت انرژی می تونه برای تمام کشور های دنیا جدی و مهم باشه.
ناشناس۴۱۹۹۱۴۱۳:۳۴:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۱۴
قانون همه یا هیچ قانون جنگل است
ناشناس۴۲۰۰۱۰۱۴:۵۹:۴۰ ۱۳۹۷/۴/۱۴
خدا رحمت کنه امام رو میگف حق وتوی ابرقدرتها کم از قانون جنگل نداره :)
پیمان۴۱۹۹۱۸۱۳:۳۸:۵۵ ۱۳۹۷/۴/۱۴
ایران با این همه ادعا نمیتونم تنگه هرمز رو ببنده؟ هرکی خواست رد بشه یه موشک بزنه.
ناشناس۴۲۰۱۴۰۱۸:۲۰:۴۲ ۱۳۹۷/۴/۱۴
سلام دوست عزیز خیلی خوبه توان موشکی و نظامی داشته باشیم ولی شاید هدف اونها همین باشه. میدونید چه هزینه ای صرف خرید اسلحه و توان نظامی میشه. همین جوری پیش بره باید قید پیشرفت و ساخت داخل کشور رو بزنیم.
ناشناس۴۱۹۹۴۲۱۴:۰۰:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۱۴
ایران می تواند عبور کشتی ها از تنگه را گزینشی کند وراه را فقط بر کشورهایی که علنا با ایران مخالفت می کنند و در اجرای تحریمها حامی آمریکا هستند ببندد واخلال ایجاد کند . یعنی همان کاری که اگر امروز تنگه هرمز در اختیار آمریکا یا هرکدام از کشورهای متخاصم بود با کشتی های ایرانی می کردند. به این شکل کشورهای خواستار روابط هرچند مجبور به اجرای فرمان ترامپ هم باشند متوجه غیر خصمانه بودن رفتار ایران می شوند وآمریکا نمی تواند دنیا را در برابر ایران تهیج کند !
ناشناس۴۱۹۹۷۵۱۴:۳۱:۳۷ ۱۳۹۷/۴/۱۴
فکر خوبی است، ایران باید از ابزارهای خود استفاده کند، هر چه عقب نشینی کنیم آنها بیشتر جلو می آیند.
ناشناس۴۲۰۰۰۳۱۴:۵۴:۰۲ ۱۳۹۷/۴/۱۴
از لحاظ قوانین فیزیکی حاکم بر عالم توسط خداوند سبحان نیروی قویتر بر نیروی ضعیفتر غالب است.یقینا در جنگ فیزیکی آمریکا برنده است.اما طبق قانون حاکم بر جهان هوش برتر بر هوش ضعیفتر غالب است.لذا باید به جای استقبال از جنگ از فکر،سیاست و تدبیر استفاده کنیم...لطفا مسوولین کشوراز تصمیمات احساسی حذر کنند.
majid r۴۲۰۲۶۷۲۰:۴۷:۲۳ ۱۳۹۷/۴/۱۴
طبق فرمایش جناب عالی یعنی سال 2006 باید اسرائیل در مقابل حزب الله لبنان پیروز می شد. که نشد. عربستان هم باید 3 سال پیش تمام یمن را تصرف می کرد که نکرد. اسرائیل هم طی چند جنگ باید طی یک ساعت باریکه غزه را تصرف می کرد که نکرد. قدرت ایمان رو هم عزیزم اضافه کن. اینها شعار نیست تاریخ 10 الی 15 سال گذشته خاورمیانه است.
ناشناس۴۲۰۰۱۷۱۵:۰۷:۰۵ ۱۳۹۷/۴/۱۴
ایران تنگه را ببندد؟!مگه شهر هرته؟!
جاوید۴۲۰۰۲۹۱۵:۲۴:۱۸ ۱۳۹۷/۴/۱۴
چه کسی پاسخگوی فاجعه زیست محیطی خواهد شد؟ به آیندگانمان چه خواهیم گفت؟
ناشناس۴۲۰۴۹۵۰۰:۴۱:۰۱ ۱۳۹۷/۴/۱۵
ترامپ !
ناشناس۴۲۰۱۰۰۱۶:۵۸:۱۶ ۱۳۹۷/۴/۱۴
فرض کنیم تنگه را بستیم با چین و اروپا چکار کنیم؟؟ آیا اینها در انتظار به گل نشستن اقتصاد خود خواهند ماند؟؟
ناشناس۴۲۰۲۶۸۲۰:۴۸:۳۸ ۱۳۹۷/۴/۱۴
به نام خدا -من به این حضرات که سخنان یاس آلود در مورد ایران و توان کشورمان می گویند و به اصطلاح ژست روشنفکر مآبانه می گیرند این سخن خمینی کبیر را یاد آور میشوم که اوایل انقلاب می فرمود : ای غرب زده ها، ای انسانهای بی محتوا و میان تهی به خود آیید!
ناشناس۴۲۰۲۴۹۲۰:۲۹:۲۸ ۱۳۹۷/۴/۱۴
در جریان جنگ نفتکش ها (1988-1980) ایران تهدید کرده بود که تنگه هرمز را مسدود می کند. هرچند در این دوره نیروی دریایی کشورهای غربی توانستند جلوی این کار را بگیرند،::::::::::::::::::::::::: در آن سال ها ایران قدرت موشکی نداشت ولی هم اکنون ایران قادر است هزاران موشک با برد های مختلف تولید کند چون تکنولوژی ساخت آنها بومی بومی شده است لذا سران خائن عرب بدانند که در صورت همپیمانی با آمریکا جهت ضربه زدن به ملت و دولت ایران با چه عواقب زیانباری روبرو شده و مراکز حیاتی آنان نابود خواهد شد .
استاد حقوق بین الملل۴۲۰۲۵۱۲۰:۳۰:۱۳ ۱۳۹۷/۴/۱۴
مگرمیتوان یک آبراه بین المللی رابست !!!؟؟؟ من از موضع گیری و بعضی اظهار نظرهای عجیب بعضیا، سخت متعجبم جهان این اجازه را نخواهد داد
هموطن۴۲۰۳۷۳۲۲:۳۸:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۱۴
چطور دنیا اجازه ظلم بر ما را بدهد ولی هیچ هزینه ای تحمل نکند؟!

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

همراه کارتبانک آیندهملاصدرا-دی جی ثبتطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. منافقین نماینده ایرانیان کانادا نیستند

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. زنــانی که با نیت خیر به زندان می افتند

 4. قتل شبانه خواهر در خانه

 5. مک کین: نشست خبری ترامپ در هلسینکی نمایشنامه غم انگیزی بود

 6. اعترافات قاتل مریم فرجی؛ چون می‌خواست با یکی از استادانش ازدواج کند خفه‌اش کردم

 7. گل را که خواهد زد؛ ترامپ یا پوتین؟

 8. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 9. احساس تنهایی چه خطراتی برای سلامتی دارد؟

 10. واکنش جالب مورینیو به جدایی رونالدو

 11. رایزنی‌های عراقچی در هند برای ایجاد ساختار مقابله با تحریم‌های آمریکا

 12. واکنش رئیس اطلاعات ملی آمریکا به اظهارات ترامپ

 13. مهم‌ترین دستاورد دیدار ترامپ و پوتین از نگاه وزیر خارجه فنلاند

 14. اولویت بندی ارزی باید به نفع کالای ایرانی باشد/ چگونه شرکت قطعات خودرو، لوازم خانگی وارد می‌کند؟

 15. بلایی که خرمگس‌ها سر زن جوان آوردند +تصاویر

 16. علت و زمان خلق جهنم چه بود؟

 17. پوتین: پایان یافتن برجام بسیار اسفناک خواهد بود

 18. ترامپ: به دستگاههای اطلاعاتی آمریکا اعتماد دارم

 19. اینفوگرافیک/ آخرین آمار ازدواج و طلاق در ایران

 20. این فضای حیرت‌آور  

 21. درخواست اسرای عراقی از ایران در زمان جنگ +سند

 22. اسیدهای چرب امگا 3 مانع پیشرفت سرطان

 23. رونالدو در کنار اسطوره‌های یوونتوس+عکس

 24. تمام خیانت‌های پاریس به تهران در یک نگاه

 25. «خیانتکار و نوچه پوتین»؛ انتقادات تند از ترامپ بابت کنفرانس خبری با پوتین

پربحث‌های دیروز

 1. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 2. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 3. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 4. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 5. برجام اروپایی و پیچیدگی آمریکا

 6. مدیرعامل ثامن‌الحجج بازداشت شد

 7. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 8. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 9. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 10. ظریف: از آمریکا به دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت کردیم

 11. جهانگیری: با انسجام و وحدت ثابت خواهیم کرد تحریم ها کارساز نیست

 12. گزارش مجلس از قاچاق ۱۵ هزار خودرو/ وزارت اطلاعات تایید کرد

 13. وزیر اقتصاد: ریال به ریال حق مردم را مطالبه می‌کنیم

 14. نعمتی: محال ممکن است برق وزارت نیرو هم قطع شود/ با یک عذرخواهی وزیر مشکل راحت‌تر حل می‌شود

 15. ۶ گام برای رونق تولید و رهایی از مصائب اقتصاد نفتی و رهایی از تحریم‌ها

 16. سرور تلگرام فارسی در طبقه ۹ مرکز امام خمینی نبود/بازدید خبرنگاران از این مرکز

 17. پدر داماد روحانی هم ارز دولتی گرفته

 18. از یک پرونده جنایی تا کشته سازی سیاسی / این بار هم ساز بی بی سی «کوک» نشد

 19. نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان: انتقال آب دلیل اصلی کم آبی در خوزستان است

 20. تقدیر از اقدام خوب رئیس جمهور در مبارزه با فساد/ دولت، شفاف سازی را از بانک مرکزی آغاز کند

 21. نوبخت اعلام کرد؛ برنامه‌ریزی برای ممانعت از توقف فعالیت بنادر در شرایط تحریم

 22. آملی لاریجانی: پرونده‌های ارز، سکه، خودرو و موبایل به طور ویژه در حال رسیدگی است/ برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن ممنوع الخروج و بازجویی شدند

 23. جزئیاتی از دستگیری «کارآموز کمک‌ خلبانی»

 24. انتشار تصاویر تروریست‌های به هلاکت رسیده توسط سپاه پاسداران

 25. چین نفت ایران را جایگزین آمریکا کرد

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. یک اشتباه راهبردی در جنجال خانم مائده

 3. آیا جهانگیری به پایان خط رسیده است ؟

 4. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 5. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 6. پشت پرده تاسف‌آور اخراج ۲ دیپلمات ایرانی از هلند

 7. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 8. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 9. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 10. جزییات برخورد تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج/ ۱۳ نفر جان باختند/ ۳ روز عزای عمومی در کردستان/ سواستفاده چند آشوبگر + فیلم

 11. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 12. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 13. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 14. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 15. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 16. واکنش فضای مجازی به مستند پخش‌شده از رقاص‌های اینستاگرامی/ یکی بر سر «شاخ»ُ بُن می‌برید

 17. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 18. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 19. افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند + عکس

 20. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 21. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 22. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 23. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 24. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 25. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

پربحث‌های دیروز

 1. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 2. ظریف: از آمریکا به دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت کردیم

 3. سرور تلگرام فارسی در طبقه ۹ مرکز امام خمینی نبود/بازدید خبرنگاران از این مرکز

 4. از یک پرونده جنایی تا کشته سازی سیاسی / این بار هم ساز بی بی سی «کوک» نشد

 5. نوبخت اعلام کرد؛ برنامه‌ریزی برای ممانعت از توقف فعالیت بنادر در شرایط تحریم

 6. انتشار تصاویر تروریست‌های به هلاکت رسیده توسط سپاه پاسداران

 7. عباس عبدی: اصلاح‌طلبان سرنوشت خود را با دولت پیوند نزنند

 8. صحبت‌های کدخدایی در مورد رد صلاحیت مینو خالقی پس از انتخابات + فیلم

 9. ناطق نوری: مذاکره با آمریکا به مصلحت کشور نیست/ به درایت رهبر انقلاب اعتماد کنیم

 10. بهرام قاسمی به الف خبر داد: سفرای جدید به‌زودی عازم می‌شوند/ تکلیف سفارتخانه‌های بدون سفیر مشخص شد

 11. سردار جلالی: سرورهای هاتگرام و طلاگرام در طبقه نهم ساختمان مرکز امام وزارت ارتباطات قرار دارند

 12. سردار غیب پرور: شهید نداده ایم که از ترامپ کم عقل بترسیم

 13. نقوی حسینی: 30 میلیون رای «نه به روحانی» وجود داشت/کارگزاران و اصلاح طلبان پروژه انتخابات را خوب چرخاندند

 14. رئیس جمهور اسامی افراد متخلف در واردات خودرو را اعلام کند /60 تن ذخایر طلای کشور به تاراج رفت/ 11 میلیارد دلار ارز نصیب عده ای خاص شد

 15.  کدام نقشه راه

 16. تکذیب انتساب یک جمله به وزیر اطلاعات

 17. وزیر اطلاعات خبر داد؛ دستگیری یک گروه داعشی در ایران

 18. پیش‌نویس لایحه شفافیت منتشر شد

 19. تحویل پیام «روحانی» به «رئیس‌جمهور لبنان»

 20. ایران از حق قانونی و مشروع خود در تنگه هرمز استفاده می کند/ایران اجازه نمی دهد تا از تنگه هرمز برای جلوگیری از صدور نفت خود و تسهیل صدور نفت عربستان استفاده شود

 21. بهرام قاسمی: ایران پیامی به واسطه پوتین برای ترامپ ندارد/"مذاکره ایران و اسراییل" شبیه طنز است

 22. رهبر انقلاب: فاجعه مسجدالحرام و منا پیگیری و کمیته حقیقت‌یاب با حضور جمهوری اسلامی تشکیل شود/ سیاست شیطانی آمریکا درباره فلسطین هرگز محقق نخواهد شد

 23. آخرین خبر از سوال نمایندگان از روحانی

 24. سردار شریف: گشت‌های نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس تغییر خاصی نکرده/ آمریکایی‌ها حساب کار دستشان آمده است

 25. روایت آذری جهرمی از مثال فوتبالی رهبر انقلاب

پربحث‌های هفته

 1. آیا جهانگیری به پایان خط رسیده است ؟

 2. پشت پرده تاسف‌آور اخراج ۲ دیپلمات ایرانی از هلند

 3. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 4. ولایتی: نگاه مقام معظم رهبری و پوتین به رابطه ایران و روسیه، راهبردی است/ پوتین به تهران می‌آید/سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در ایران

 5. صحبت‌های آذری‌جهرمی درباره پشت پرده ماجرای دختر حاشیه‌ساز اینستاگرام

 6. ظریف: همواره می دانستیم که به وعده های آمریکا نمی توان اعتماد کرد

 7. محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند

 8. جلسه مهم رهبر انقلاب با اعضای دولت 

 9. چند جمله حرف حساب درباره جنجال اینستاگرامی

 10. وزیر بهداشت: آماده طوفان تحریم‌ها باشیم

 11. رقصنده‌هایی که دستگیر و آقازاده‌هایی که اعدام شدند

 12. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 13. دستور رهبر انقلاب درباره پارازیت ها/رونمایی از بازی سلطان واردات غذای دام/ اعلام جرم علیه سیف/ یلتسین، گورباچف و پوتینِ ایران به روایت جبهه پایداری/ تحلیل نوع نشستن پوتین مقابل ولایتی

 14. نماینده مجلس مطرح کرد؛ جزئیات پاداش ۳۰۰ میلیون تا ۱ میلیاردی دولت

 15. پزشکیان: باید اعلام «جنگ اقتصادی» شود

 16. معاونت اقتصادی وزارت خارجه چه می‌کند/ امروز جنگ اقتصادی داریم،شرایط صلح نیست!

 17. وزیر دولت اصلاحات: بهتر است دولت روحانی استعفا دهد

 18. با اعلام نوبخت؛ برجام ایرانی سرانجام تدوین شد/ 12 بسته اجرایی برای مقابله با تحریم ها

 19. حجت‌الاسلام رئیسی: امروز حربه و فتنه دشمن ناامید کردن مردم است

 20. تهدید ضمنی کابینه توسط عارف/ هدیه تولد ۶ میلیاردی به یک سلبریتی از جیب مردم/ادعای سه تابعیتی بودن پسر روحانی/تحلیل دو قطبی واعظی- جهانگیری

 21. هشدار رهبر انقلاب به وزیر اطلاعات

 22. قاسمی: فرزندان ظریف تابعیت خارجی ندارند/ خبر اخذ ۲۵۰۰ مجوز اقامت از آمریکا دروغ محض بود

 23. وزیری که مردم را از طوفان تحریم‌ها می‌ترساند+عکس

 24. دلیل سکوت جهانگیری/ واکنش به خبر تابعیت خارجی فرزندان ظریف/پیشنهاد وزیر دولت اصلاحات برای استعفای روحانی/ پدر و پسری که میلیون دلاری ارز می‌گرفتند/ وقتی وزیر پشت دولت را خالی می کند

 25. یادداشت حسین شریعتمداری/گشایش در این تنگه است!/پاسخ وزیر خارجه سابق فرانسه به پرسش یکی از تجار فرانسوی

آخرین عناوین