تکنیک‌های کاربردی برای ترجمه فارسی به انگلیسی مقالات تخصصی

گروه عکس الف،   3970409165

مقالات معتبر مانند مقالات آی­اس­آی یکی از معیارهای مهم در تولید علم و یکی از ملاک‌های طبقه­بندی دانشگاه‌‌ها و مراکز پژوهشی است. مقاله را می‌توان گزارش علمی با محتوایی ساختاریافته جهت انتشار نتایج یک تحقیق علمی نامید. تعداد ارجاعات به مقاله و ژورنال منتشرکننده آن، دو پارامتر مهم در ارزیابی کیفیت و اصالت یک کار پژوهشی است. با این شرایط بدیهی است که مقالاتی در ژورنال‌های معتبر پذیرش و منتشر می‌شوند که از نظر محتوای علمی و شیوه بیان مطالب دارای حداقل‌‌های قابل‌قبول باشند. واقعیت این است که محتوای مقاله بخش اصلی کار است و نمی‌توان با ارائه روش یا تکنیک خاصی و در زمان کوتاهی آن را بهبود بخشید و مناسب برای چاپ در نشریات معتبر ساخت. اما شیوه بیان مقاله می‌‌تواند توسط روش‌هایی ساده ولی کارا به‌صورت چشمگیری تغییر کرده و به حد استاندارد‌‌های لازم برای ژورنال‌‌های معتبر برسد و احتمال پذیرش مقاله را افزایش دهد. یکی از پارامتر‌‌های مهم در این زمینه کیفیت و تخصصی بودن ترجمه مقاله است که می‌‌خواهیم با ارائه تکنیک‌هایی آن را بهبود ببخشیم.

ترجمه با کیفیت یک متن تخصصی و بلاخص ترجمه مقاله به دو عامل وابسته است:

 1. ساختار مناسب از نظر گرامری
 2. معادل‌یابی درست کلمات و اصطلاحات تخصصی استفاده‌شده در مقاله

یک ساختار مناسب برای ترجمه نیازمند تسلط کامل بر ادبیات و قواعد زبان انگلیسی است. استفاده از یک مترجم حرفه‌ای، باسابقه فعالیت در ترجمه فارسی به انگلیسی می‌‌تواند تضمین‌کننده رعایت کامل قواعد کلی نگارشی بوده و متنی روان و بدون وجود اشکالات فاحش ارائه نماید. در طرف مقابل معادل‌یابی و ترجمه تخصصی اصطلاحات داخل مقاله صرفاً با تسلط بر زبان انگلیسی امکان‌پذیر نیست. برای ترجمه تخصصی بایستی مترجم بتواند بهترین جایگزین را انتخاب نماید حال‌آنکه بسیاری از اصطلاحات فنی و تخصصی در زبان فارسی را نمی‌توان به‌صورت لغت به لغت ترجمه نمود.

بنابراین نیاز است تا با استفاده از روش‌های منطقی و اصولی به معادل‌یابی اصطلاحات تخصصی اقدام نمود. بدون شک با فراگیر شدن اینترنت، استفاده از سایت‌‌های ترجمه آنلاین راحت‌ترین و سریع‌ترین گزینه است اما استفاده از ماشین‌‌های ترجمه و دیکشنری‌‌های آنلاین در این زمینه نه‌تنها کمک زیادی نکرده بلکه در برخی از موارد گمراه‌کننده بوده و عبارت پیشنهادی برای ترجمه متن بلاخص متون تخصصی به‌هیچ‌عنوان مناسب نیست. دلیل این مسئله این است که ماشین‌‌های ترجمه و دیکشنری‌‌های آنلاین با کمک هوش مصنوعی اقدام به پیشنهاد معادل کلمات می‌‌دهند حال‌آنکه هر عبارت تخصصی در هر رشته می‌‌تواند دارای مفهوم مختلفی باشد. شاید این پرسش مطرح شود که بهترین منبع برای ترجمه مقاله و یا به‌صورت کلی ترجمه متن تخصصی چیست؟ در ادامه سعی می‌‌شود دو منبع مناسب برای معادل‌یابی در ترجمه مقالات تخصصی معرفی شود:

استفاده از واژه‌نامه کتب تخصصی معتبر

بسیاری از کتب تخصصی که در ایران منتشر و چاپ می‌‌شوند ترجمه یک یا چند رفرنس معتبر انگلیسی هستند. به‌طورکلی ترجمه کتاب درصد بالایی از کتب منتشرشده در حوزه‌‌های فنی ، پزشکی و علوم پایه در ایران را به خود اختصاص می‌‌دهد. برخی از این کتب در انتهای کتاب دارای قسمتی به نام واژه‌نامه هستند و معادل واژگان و اصطلاحات تخصصی را به‌صورت فهرست‌وار منتشر کرده‌اند. اعتبار فهرست واژگان تخصصی کتب معمولاً بسیار بالا بوده و اگر کتاب یکی از کتاب‌هایی باشد که به‌صورت رایج در دانشگاه‌‌ها  تدریس می‌‌شوند می‌‌توانید با درصد اطمینان بالایی نسبت به انتخاب معادل‌‌های تخصصی اقدام نمایید.

استفاده از دانش‌نامه‌های آزاد و بلاخص ویکی‌پدیا

ویکی‌پدیا یک دانش‌نامه آزاد است که توسط مردم در سراسر دنیا و با زبان‌‌های مختلف در حال تکمیل شدن است. استفاده از ویکی‌پدیا رایگان بوده و برای همه افراد در دسترس است. ما در اینجا قصد داریم از ویکی‌پدیا به‌عنوان یک منبع مهم برای معادل‌یابی در ترجمه مقالات تخصصی استفاده نماییم. فرض کنید مقاله‌ای دریکی از رشته‌‌های مهندسی به‌عنوان‌مثال مهندسی مکانیک به زبان فارسی نوشته‌اید و قصد ترجمه فارسی به انگلیسی آن را دارید. احتمالاً بسیاری از کلمات تخصصی هستند که در هر رشته معادل مرسوم داشته و مشکلی در معادل‌یابی و ترجمه آن‌‌ها وجود ندارد ولی اگر در معادل‌یابی برخی از اصطلاحات تخصصی شک دارید می‌‌توانید از ویکی‌پدیا کمک بگیرید. برای این منظور کافی است عبارت موردنظر را به همراه کلمه ویکی‌پدیا در گوگل جستجو کنید و به‌این‌ترتیب به صفحه مرتبط با این عبارت برسید. بسیاری از صفحات ویکی‌پدیا به چند زبان مختلف موجود هستند و شما با انتخاب زبان موردنظر می‌‌توانید معادل آن اصطلاح را در انگلیسی و یا هر زبان دیگری به همراه توضیحات تکمیلی پیرامون آن را مشاهده نمایید. البته ازآنجاکه دسترسی به ویکی‌پدیا برای همه افراد امکان‌پذیر و آزاد است شاید نتوان به‌صورت قطعی به آن اعتماد کرد ولی تا حد زیادی می‌‌تواند راهنمایی کامل برای شما باشد.

استفاده از سایت‌‌های ترجمه

موسسات ترجمه در کشور وجود دارند که به امر ترجمه مقاله و بلاخص ترجمه فارسی به انگلیسی متون تخصصی اقدام می‌‌نمایند. این موسسات با استخدام مترجم و بهره‌گیری از افراد متخصص در رشته‌‌های مختلف تیمی را تشکیل داده‌اند تا به‌صورت تخصصی اقدام به ترجمه فارسی به انگلیسی مقالات نمایند. یکی از سایت‌‌های ترجمه در کشور، ترجمه تخصصی ایرانیان است که به‌صورت تضمینی اقدام به ترجمه مقاله و متون تخصصی می‌‌نماید. در این موسسه کلیه خدمات ترجمه به‌صورت آنلاین بوده و می‌‌توان با استفاده از چند کلیک و بدون نیاز به عضویت اقدام به ثبت سفارش ترجمه نمود. برای سفارش ترجمه کافی است به سایت ترجمه تخصصی ایرانیان وارد شوید.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

  2. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

  3. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

  4. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

  5. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

  6. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

  7. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

  8. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

  9. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

  10. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

  11. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

  12. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

  13. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

  14. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

  15. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

  16. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

  17. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

  18. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

  19. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

  20. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

  21. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

  22. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

  23. آمریکا، سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد

  24. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

  25. آزمون بزرگ شورای نگهبان پیش از برگزاری انتخابات مجلس/ مفسدان اقتصادی نباید تایید شوند

  آخرین عناوین