وقتی مردم حرف دارند، محل استقرار بسیج کجاست؟

سجاد خادم، گروه تعاملی الف،   3970409042 ۳۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
وقتی مردم حرف دارند، محل استقرار بسیج کجاست؟

تیر ماه داغ از راه رسیده. بازار همانطور که پیش بینی می شد دچار سر در گمی شده. مردم هم دچار بلا تکلیفی‌ شده‌اند. 20 درصد حقوق ماهیانه کارگران اضافه شده و در عوض40 درصد هزینه های جاری زندگی‌شان افزایش پیدا کرده. اخبار ژن های خوب و جولان میلیاردرهای لاکچری روح جوان جویای کار را آزرده. آنها که باید علاج کنند حداکثر واکنششان این بوده که برای اعتراض مکان دست و پا کرده اند. پرونده های مفسدان دانه درشت در ذهن مردم خاک می‌خورد. گوش شنوا هم دُر نایاب شده بین مسئولین. از همه بدتر هم بی خیالی برخی صاحبان قدرت است که نمک شده روی زخم.

در چنین شرایطی نهادهای نظامی و امنیتی طبیعتا باید - ضمن درک مردم- به وظیفه ذاتی خود که همانا پاسداری از امنیت اجتماعی و جلوگیری از به آشوب کشیده شدن اعتراضات است عمل کنند. اما بسیج چه؟! آیا اگر اعتراضی صورت گرفت باید ورود کند؟! آیا در شرایطی که نهادهای انتظامی به اوضاع مسلط هستند و نیازی به وجود نیروهای کمکی نیست، لازم است وارد معرکه شوند؟! یعنی در شرایط حساس فعلی وظایف مهم تری برای این نیروی انقلابی قابل فرض نیست؟!

به اعتقاد بسیاری از مسئولین پیوسته به کاروان شهداء بزرگترین درد مردم تبعیض است و فاصله طبقاتی بین مردم و مسئولان. خدا رحمتش کند شهید رجایی را که می گفت "ملت ما از کمبودها و کسری ها گله ندارند، آنچه مردم را می آزارد و صدایشان را در می آورد وجود تبعیضات ناروا و سوء استفاده از بیت المال است و بس ..." با این وصف برای رفع گله های مردمی و التیام زخم هایشان ضروری ترین اقدام این است که در اسرع وقت مقابل تبعیض‌ها بایستیم و برخورد فوری با ناامن کنندگان فضای اقتصادی را مطالبه کنیم.

بسیج که در اصالت خود همواره کنار درد های مردم بوده و هرجا که نیاز شده تا پای جان برای اعتلای وطن از خود گذشتگی کرده، فی الحال نیز باید نوک پیکان مطالبه های به حق مردمی از نهادهای حاکمیتی باشد. فی المثل از قوه قضائیه که نقش حیاتی و مهمی در تشفی خاطر مردم گله‌مند دارد، مطالبه کند که هرچه زودتر تحولات جدی در داخل مجموعه خود انجام دهد. مطالبه کند که با اخلال گران دانه درشتِ اقتصادی به خصوص دانه درشت هایِ نامدار و وصلِ به کانون های قدرت، برخورد جدی و علنی و فوری داشته باشد. مطالبه کند که قضات خاطی و متخلف عزل و هرچه زودتر به مردم معرفی شوند. تا مردم اشتباه یک عضو فاسد را به کل یک مجموعه تعمیم ندهند. یا مثلا از قوه مجریه و مقننه بخواهد بابت کم کاری های انجام شده پاسخگو باشند و نسبت به مردم صادق باشند و دلسوز. بسیج باید اجازه داشته باشد که با مطالبه‌ی آگاهانه، خواب را از چشم غاصبانِ ویلاهایِ انقلاب برباید. باید بتواند یقه آن مسئول را که در محله شاهِ معزول و خائن زندگی می کند را بگیرد و منظومه فکری انقلاب اسلامی که همانا نهی جدی مسئولان از زندگی اشرافی است را یاد آوری و بازگشت به آرمان های ابتدای انقلاب را مطالبه کند.

یقینا در چنین شرایطی حرکتِ مستقل و هوشمندانه بسیجی‌ها و نیروهای مردمی آگاه و دلسوز، می تواند همراهی مردم را درپی داشته باشد، به درمان بسیاری از درد ها کمک کند و دشمنان را در سوء استفاده از اختلافات خانوادگی ناکام گذارد.

گوشی شاپ الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۴۱۱۰۵۵۰۷:۳۸:۰۸ ۱۳۹۷/۴/۹
ممنون ،خیلی عالی بود آقای خادم.
ناشناس۴۱۱۴۲۹۱۲:۲۶:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۹
فقط بسیج نیست! از بسیج مهمتر، ائمه جماعات هستن که وظیفه اصلیشون اشتباهی برای همه جا افتاده! اونها به جای اینکه امام (پیشوا و جلودار) جماعت در بیان حرف حق و اعتراضاتشون باشن، شدن امام نماز جماعت و نماز جمعه، همین!
ناشناس۴۱۱۰۵۹۰۷:۴۲:۴۳ ۱۳۹۷/۴/۹
اگه رسانه ها آزاد باشند و شفافیت وجود داشته باشد همه چی درست می شود. و نیاز به ورود نیروهای امنیتی نخواهد بود
ناشناس۴۱۱۸۳۰۱۶:۴۷:۴۰ ۱۳۹۷/۴/۹
مثل آمریکا که حتی پلیس راهنمایی و رانندگیشون مسلح هستند!
ناشناس۴۱۲۴۴۳۰۹:۲۴:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۱۰
در امریکا مردم حق داشتن سلاح دارند. بهمین دلیل پلیس امریکا هم مسلح است ولی اگر از اسلحه استافده غیرضروری بکند ولو به زخمی شدن شهروند امریکایی منجر نشود روزنامه ها رییس پلیس منتخب مردم را مفتضح می کنند تا دوباره توسط «مردم» انتخاب نشود. مامور هم معمولا اخراج می شود.
یکی۴۱۲۳۳۰۰۷:۲۹:۳۸ ۱۳۹۷/۴/۱۰
بسیج را نباید نیروی امنیتی فرض کرد اقلا بایدش اینطور نیست
یوسف۴۱۱۱۴۳۰۸:۵۳:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۹
ما اگه صنف های تخصصی مستقل داشتیم هیچ بلایی نمیتونستن سر مردم بیارن
یکی۴۱۲۳۳۳۰۷:۳۲:۲۱ ۱۳۹۷/۴/۱۰
بسیج به معنی حقیقی خودش می تونست یک صنف مستقل باشه
بسیجی۴۱۱۲۹۸۱۱:۰۲:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۹
چقدر خوب بود کاش بجای آماده باش دادن برای معلول ما رو برای جلوگیری از علت ها آزاد میزاشتن
ناشناس۴۱۱۳۱۹۱۱:۱۸:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۹
چرا شماها را آزاد بذارن ؟؟ مگه مملکت قانون و قوه قضاییه نداره ؟؟ کی گفته شما متولی اصلاح امور بنا به سلیقه ی خودتون هستین ؟؟
ناشناس۴۱۲۳۳۵۰۷:۳۴:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۱۰
منظور از آزاد گذاشتن آزادی برای رفتار خلاف قانون نیست مصداق اون پیشنهادم تجمع بسیج دانشجویی برای مطالبه با مفاسد اقتصادی است
املی۴۱۸۱۲۶۱۲:۱۱:۵۰ ۱۳۹۷/۴/۱۳
اقایی که مخالف ازادی هستی مگر ائمه جمعه ها موظف هستند فراتر ازقانون عمل کنند ؟ چرا درمورد امامان جمعه نمیگید کشور قانون دارد دستگاه قضا دارد برای ..
ناشناس۴۱۲۱۴۱۲۲:۴۰:۱۵ ۱۳۹۷/۴/۹
شما نه تخصص داری نه وظیفه قانونی که سرخود هرکاری دلت خواست بکنی همین مدل کار مارو به اینجا رسونده
ناشناس۴۱۱۳۴۲۱۱:۳۵:۱۷ ۱۳۹۷/۴/۹
بسیج بعد از جنگ چون از مردم زیاد فاصله گرفته و مطالبه گر نبوده و جناحی و یک طرفه عمل کرده زیاد در نزد مردم محبوب نیست!!!!
رسول مشهدي۴۱۱۳۷۷۱۱:۵۰:۲۳ ۱۳۹۷/۴/۹
بسیج یک نیروی مستقل نیست و دستوری عمل میکند.بنابراین نمیتواند خارج از چهارچوب سازمانی خود عملکردی داشته باشد و خروجی آن همان چیزی است که به آن ماموراست.
ناشناس۴۱۱۳۹۷۱۲:۰۷:۴۹ ۱۳۹۷/۴/۹
آفرین بر نویسنده متن و سایت منتشر کننده . نکته بسیار زیبایی بود
ناشناس۴۱۱۴۶۳۱۲:۴۸:۴۰ ۱۳۹۷/۴/۹
متاسفانه تاکنون حضور نیروهای بسیج ، درکنار نیروهای انتظامی و امنیتی بوده است . اگر منظور نویسنده از حضور، بیان مطالبات به حق مردم باشد که بسیار نیکو و پسندیده است و حتی به نوعی موظف به مقابله با مفاسد می باشد . اما اگر منظور حضور فیزیکی و به عنوان قاطبه مردم باشد ، که می توانند به عنوان بخشی از مردم مطالبه گر حقیقت در تظاعرات باشند و نه به عنوان نیروی کمکی نیروهای امنیتی که نوعی تقابل محسوب می گردد و باعث رویارویی ناخواسته با مردم.
ناشناس۴۱۱۴۸۶۱۲:۵۶:۴۲ ۱۳۹۷/۴/۹
بله مردم خیلی درد دل دارند ولی ربطش به بسیج چیه ؟ از کی بسیج شده زبان گویای مردم عادی ؟
ناشناس۴۱۲۳۳۸۰۷:۳۷:۲۰ ۱۳۹۷/۴/۱۰
از وقتی برای مردم جونشون رو میدادن شما به خطاهای امروز نگاه نکن
ناشناس۴۱۱۵۸۵۱۳:۵۲:۴۱ ۱۳۹۷/۴/۹
بزرگتر از تبعیض درد مردم عدم مجازات قاطع مفسدان اقتصادی توسط قوه قضایه و عدم احقاق حق عامه مردم است ما فقط شعار وحرف میشنویم مفسد اقتصادی هر که میباشد باید اعدام شود چون باعث نابودی نظام ودین مردم میشود
ناشناس۴۱۱۷۰۹۱۴:۵۳:۳۲ ۱۳۹۷/۴/۹
از بسیج فقط برای نباید علیه مردم استفاده شود،بسیجی واقعی همت بود وباکری
بهروز۴۱۱۸۹۰۱۷:۳۴:۵۸ ۱۳۹۷/۴/۹
آنچه از زنده یاد مرحوم رجائی یاد شده, مربوط به سالهای نخست انقلاب است. با گذشت 40 سال از آن روزها, مسائل مردم بسیار جدی تر از آن می باشد که در یادداشت آمده است.
محبوب از تبریز۴۱۱۸۹۶۱۷:۴۵:۳۳ ۱۳۹۷/۴/۹
اگر مسولان نظام چه انتخابی و چه انتصابی به وظایف قانونی شان عمل کنند و به مشکلات کشور رسیدگی کنند مگر نیاز به حضور نظامی در خیابان داریم مگر مردم خاسته غیر قانونی دارند که .. از اینکه ادعا می شود مردم به اموال عمومی اسیب می رسانند حرف درستی نیست اینها افراد نفوذی هستند که می خواهند خواسته های بر حق مردم را منحرف کنند و بهانه به دست مسولان دهند تا با مردم بر خورد شود مسولان باید توجه کنند حل مشکل کشور با سر کوب و بگیر و ببند پیچده تر خواهد شد اگر می خواهید مشکل را حل کنید با راتخواران و مفسدین اقتصادی بر خورد کنید که توانایی بر خورد به کله گنده ها ... هستند انهایی که در کشور اشوب و بلوا راه می اندازند حامیان رانتخواران و مفسدان اقتصادی هستند که کشور را فلج کرده اند و با بزرگ نمایی دشمن عدم توانیی خودشان را به گردن دشمن می اندازند .مگر مردم بیکار و مریض هستند که اعتراض می کنند مردم از گرانی و تورم و بی عدالتی در رنج هستند
ناشناس۴۱۱۹۰۷۱۷:۵۵:۱۷ ۱۳۹۷/۴/۹
چند تا کمیته تشکیل بدید مسئولین بدجور کمبود دارن ساعت کاری بزنن و پولهای بیت المال بیشتر چپاول کنن
ناشناس۴۱۲۰۷۸۲۱:۱۸:۲۷ ۱۳۹۷/۴/۹
متن بسیار عالی بود.بسیاری از نیروهای رزمنده که کشورمان همه جوره تحت تحریم بود داوطلبانه به جبهه رفتند و جانشان را دادند.همه چیز کوپنی بود ولی با این وجود مردم همان برنج سهمیه را هم میدادند برای جنگ.ای کاش روحیات همگی ما همان روحیه جهادی شود. که انوقت همه چیز حل می شود.
ثریا۴۱۲۱۵۱۲۲:۵۴:۱۹ ۱۳۹۷/۴/۹
والله بسیج صرفا از قانون دفاع کند و خود نیز خود را ملزم به رعایت قانون بداند لطف بزرگی در حق وطن و ملت خواهد کرد.
ناشناس۴۱۲۳۷۱۰۸:۲۳:۳۱ ۱۳۹۷/۴/۱۰
تا حالا که هر وقت نیاز شده بسیج و برای حفاظت از ...
اکبر۴۱۲۴۸۹۰۹:۵۷:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۱۰
جلوء سو استفاده دشمن از اختلافات خانوادگی را بگیریم اتش به دو دست خویش در خرمن خویش ما خود زده ایم که را کنیم دشمن خویش
حمید۴۱۲۵۶۶۱۰:۵۸:۱۱ ۱۳۹۷/۴/۱۰
بسیج دربرابر دشمن خارجی به درد میخوره
ناشناس۴۱۲۶۰۷۱۱:۲۲:۳۵ ۱۳۹۷/۴/۱۰
لطفا پیگیری کنید تا درامد دولت از آزاد شدن قیمت حاملهای انرژی برگرده به جیب خود ملت ...! یعنی یارانه ها باید چند برابرشود .
ناشناس۴۱۲۷۸۱۱۲:۴۳:۴۲ ۱۳۹۷/۴/۱۰
بزرگترین لطف انحلال بسیج است وبس
سلام۴۱۳۱۹۶۱۶:۳۲:۱۴ ۱۳۹۷/۴/۱۰
امروز با خبر شدیم که شهری که مردمانش با خون خود نگذاشتند یک وجب از خاکش به تصرف دشمن برسد خون ها ریخته شد که خاک حفظ شود بار دیگر خونی ریخته شد تا آب حفظ شود .. بی کفایتی مسئولین ما کم کم کار دستمان خواهد داد من در عجبم بسیجی که باید همراه با مردم باشد الان در ....روزی که من بسیجی بودم و به گمان بسیجی دنبال همچین هدفی بودم دوشادوش مردم نه ..
ستم‌دیدگان۴۱۶۴۹۲۱۲:۲۰:۳۳ ۱۳۹۷/۴/۱۲
بسیج در حال حاضر تبدیل به یک نهاد تزیینی شده که فقط وظیفه گرامی داشت مناسک فرهنگی و اجتماعی رو در قالب برنامه های موقعیتی بر عهده داره ربطش به مشکلات معیشتی کلان جامعه چیه؟؟؟ الان در این شرایط که سال به سال بر بدبختی و... مردم افزوده میشه خود دولت مردم را به امان خدا رها کرده چه برسه به ...
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های اخیر

 1. آخرین خبرها از تعیین قیمت‌ جدید خودروها

 2. روحانیت بیدار شوید، به فکر علاج بدبختی‌های مردم باشید  

 3. نژادپرستی علیه ایرانی ها پشت ویترین ترکیه ای!

 4. مجید شاکری: دولت نسخه‌ای برای اقتصاد نداشته و گوش شنوا هم برای هیچ راهکاری ندارد/ از اظهار نظر سیاسیون در حوزه‌های اقتصادی نگران هستیم/ رکورد تورمی خواهیم داشت

 5. جزئیات طرح «معلم تمام‌وقت»/ ابلاغ طرح از اوایل آبان‌ماه به استان‌ها

 6. ایرلاین‌ها؛ ارز نگیریم فقط ۳ ماه دوام می‌آوریم/اهمال بانک مرکزی در اختصاص ارز

 7. آیت‌الله خاتمی: سازمان‌های بین‌المللی قابل اعتماد نیستند/ مشکلات کشور با عصبانیت حل نمی‌شود

 8. واکنش نماینده ولی فقیه در سپاه به ورود زنان به استادیوم

 9. عملکرد نامطلوب خانه کارگری ها در وزارت کار

 10. فرانسوی‌ها متقاضی خرید کوئل از ایران شدند

 11. اسامی امضاکنندگان نامه به شورای نگهبان پیرامون عدم تصویب CFT منتشر شد

 12. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 13. ایران در دو هفته اول ماه اکتبر 2.2 میلیون بشکه در روز نفت صادر کرد

 14. موگرینی: طرح کانال پرداخت مالی مستقیم با ایران طی هفته‌های آینده اجرایی می‌شود

 15. ادعای افزایش پرواز پهپادهای ایرانی در نزدیکی ناوهای جنگی آمریکا در خلیج فارس

 16. واشنگتن‌پست: مخالفان «بن سلمان» در حال جمع شدن گرد «احمد بن عبدالعزیز» هستند

 17. نگرانی کانادایی‌ها از کمبود ماری جوانا!

 18. قلدربازی خودروسازهای تهران در برابر بازرسی محیط زیستی

 19. کوهکن: برخی‌ها ‌از ۱۰۰ ‌تا ۵۰۰ میلیارد تومان ارز خریدند‌ اما هیچ ارزی مبادله نشد‌

 20. معاون وزیر نفت خبر داد: آخرین میزان تولید نفت ایران/ توتال اسناد فنی فاز ۱۱ را به CNPC تحویل داد

 21. اگر دلیل بازی به حسینی و طارق اعتراض باشد کار اشتباهی است

 22. انتخاب بازیگران «سلمان فارسی» آغاز شد/ حضور هنرمندان استان‌ها در یک پروژه ملی

 23. تاریخ دروغین آمریکا

 24. ای کاش نام ما را هم بنویسی یا حسین   

 25. رویترز: اوپک در افزایش تولید نفت ناکام ماند

پربحث‌های دیروز

 1. آخرین خبرها از تعیین قیمت‌ جدید خودروها

 2. روحانیت بیدار شوید، به فکر علاج بدبختی‌های مردم باشید  

 3. نژادپرستی علیه ایرانی ها پشت ویترین ترکیه ای!

 4. چرا ساختمان بهشت بعد از قالیباف آرام نگرفت؟

 5. مجید شاکری: دولت نسخه‌ای برای اقتصاد نداشته و گوش شنوا هم برای هیچ راهکاری ندارد/ از اظهار نظر سیاسیون در حوزه‌های اقتصادی نگران هستیم/ رکورد تورمی خواهیم داشت

 6. جزئیات طرح «معلم تمام‌وقت»/ ابلاغ طرح از اوایل آبان‌ماه به استان‌ها

 7. ایرلاین‌ها؛ ارز نگیریم فقط ۳ ماه دوام می‌آوریم/اهمال بانک مرکزی در اختصاص ارز

 8. آیا سربازی 24 ماه می‌شود؟

 9. آیت‌الله خاتمی: سازمان‌های بین‌المللی قابل اعتماد نیستند/ مشکلات کشور با عصبانیت حل نمی‌شود

 10. واکنش نماینده ولی فقیه در سپاه به ورود زنان به استادیوم

 11. عملکرد نامطلوب خانه کارگری ها در وزارت کار

 12. ماکرون از تصمیم اروپایی‌ها برای تعلیق سفرهای سیاسی به عربستان خبر داد

 13. معمای گنج همدان+ عکس

 14. فرانسوی‌ها متقاضی خرید کوئل از ایران شدند

 15. اسامی امضاکنندگان نامه به شورای نگهبان پیرامون عدم تصویب CFT منتشر شد

 16. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ همه پرسی درباره ترامپ و سرانجام تحریم‌ها علیه ایران

 17. ایران در دو هفته اول ماه اکتبر 2.2 میلیون بشکه در روز نفت صادر کرد

 18. موگرینی: طرح کانال پرداخت مالی مستقیم با ایران طی هفته‌های آینده اجرایی می‌شود

 19. ادعای افزایش پرواز پهپادهای ایرانی در نزدیکی ناوهای جنگی آمریکا در خلیج فارس

 20. واشنگتن‌پست: مخالفان «بن سلمان» در حال جمع شدن گرد «احمد بن عبدالعزیز» هستند

 21. نگرانی کانادایی‌ها از کمبود ماری جوانا!

 22. قلدربازی خودروسازهای تهران در برابر بازرسی محیط زیستی

 23. کوهکن: برخی‌ها ‌از ۱۰۰ ‌تا ۵۰۰ میلیارد تومان ارز خریدند‌ اما هیچ ارزی مبادله نشد‌

 24. معاون وزیر نفت خبر داد: آخرین میزان تولید نفت ایران/ توتال اسناد فنی فاز ۱۱ را به CNPC تحویل داد

 25. گلاره و آرزویی که محقق شد

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. روحانی: به محض انتخاب من در سال ۹۲ قیمت دلار پایین افتاد، بازار آرام شد و امیدها بالا رفت/ به عنوان رئیس‌جمهور لیست قیمت اجناس را هر روز می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

 3. قالیباف: نشستگانِ محترم و مسئول، لطفا برخیزید و اقدامی کنید+ عکس

 4. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 5. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 6. ابلاغ حکم ۷ ماه حبس قطعی حسن عباسی

 7. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 8. سایه شهاب ایرانی بر آسمان حیفا و تل‌آویو + تصاویر

 9. پسته در بازار تهران کیلویی ۱۰ دلار

 10. لوطیان جاده‌ها یا مرگ قانون؟!/ سمندی که یخچال فریزر است!

 11. فرمانده ناجا: خاوری را می‌توانیم یک‌هفته‌ای بازداشت کنیم

 12. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 13. توکلی: سیاست تثبیت نرخ ارز و تخصیص اداری باید اعمال شود/ دولت اعلام کند بازار غیررسمی ارز را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد

 14. آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکس

 15. تهاجم معماری «سبک اروپایی» به شهر قم!  

 16. اتهام‌زنی آمدنیوز به الف؛ قالیباف به الف سفارش خبر داد!

 17. نامه سرگشاده آیت‌الله مکارم شیرازی به رئیس قوه قضائیه؛ بیانات جنابعالی قانع کننده نبود

 18. خرید نفت کره‌جنوبی از ایران به صفر رسید

 19. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 20. فیش حقوقی مدیری که حاشیه‌ساز شد +عکس

 21. افشانی رفتنی شد؛ آغاز دوباره ماراتن انتخاب شهردار/گزینه های احتمالی برای حضور در بهشت/ محسن هاشمی شهردار می شود؟

 22. قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، بازی های سیاسی و اشتیاق عجیب مدیران برای خدمت به مردم!

 23. شوخی زشت سناتور آمریکایی: شاید دی‌ان‌ای من ایرانی باشد؛ وحشتناک است!

 24. وقتی مسئولان شعار شفافیت می‌دهند، اما مردم را محرم نمی‌دانند/ خبری از سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان و دسترسی مردم نیست!

 25. توکلی: FATF تحفظ پذیر نیست/ از ترس مرگ نباید خودکشی کرد

گوشی شاپ

آخرین عناوین