سپینو-مگنت

کره شمالی و بزرگتر های جهانی

میرزاسعدین داورپناه، گروه تعاملی الف،   3970409030 ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
کره شمالی و بزرگتر های جهانی

با هر تفسیری از اتفاقات سیاسی، دیدار تاریخی «دونالد جی ترامپ» و «کیم جونگ اون» در سنگاپور می تواند رویدادی مهم محسوب شود. روسای جمهور آمریکا علاقه مندند که «نخستین» هایی در کارنامه خود ثبت کنند. باراک اوباما اولین تماس تلفنی با رییس جمهوری اسلامی ایران و احوالپرسی با وزیر خارجه را بدست آورد اما مهمترین رکورد او ثبت افتخار نخستین دیدار یک رییس جمهور امریکا از کوبا طی ۸۸ سال بود.

۱) دونالد ترامپ تافته ای جدا بافته از دیگر روسای جمهور نیست. او هم برای "اول شدن" تقلای بسیار کرده است از جمله اینکه تاکنون نخستین رئیس جمهور امریکا بوده که به زیارت دیوار ندبه رفت و اکنون رکورد نخستین دیدار رئیس جمهور آمریکا با رهبر کره شمالی هم در کارنامه ترامپ ثبت می شود! روایت دیدار دو رییس جمهور امریکا از حزب جمهوریخواه با رهبران چین (نیکسون و مائو) و شوروی (ریگان و گورباچف) دو کشور کمونیست، ترامپ را به این امیدوار کرده است که با تغییر سرنوشت ‘سومین کشور از همان جنس` تاریخ ساز باشد. (ضمنا ترامپ فرصت داشته تا تاثیر تلاش اوباما دموکرات در تغییر کوبا را خنثی کند! ترامپ پیشاپیش گفته «من مشکل را حل کردم، در یادها می مانیم»...)

۲) هدف کره شمالی از پیگیری ساخت تسلیحات هسته ای تامین امنیت بود. اکنون دستیابی غیر قابل انکار پیونگ یانگ به سلاح هسته ای سبب شده علاوه بر تضمین های امنیتی دستاوردهای رنگین دیگری به کیم جونگ اون پیشنهاد شود مگر به چرخشی استراتژیک رضایت دهد. از جمله اینکه رهبر کره شمالی اینک نه تنها اخذ تضمین امنیتی را مطالبه می کند بلکه توسعه اقتصادی و اعتبار بین المللی را نیز بر میز مذاکره می بیند! کره شمالی بدون سلاح هسته ای بی تردید مهره ای بی اراده در میدان رقابت بزرگان بود و کشوری حاشیه ای محسوب می شد اما اکنون پیونگ یانگ در جایگاهی است که تصمیماتش بر سیاست قدرت های برتر نظامی جهان (آمریکا، چین و روسیه) تاثیر می گذارد.

۳) آنچه غرب تحت خوانش ارزش های حقوق بشری همواره پیگیری می کند (آنچنان که در متن بیانیه جنجالی اخیر گروه ۷ نیز آمد) حفاظت از دموکراسی مطلوبش را شامل می شود. اگر چه اتحاد غربی حتی موضع مسکو نسبت به دموکراسی را محکوم کرد اما ساعاتی بعد از آن رئیس جمهور قدرتمندترین کشور غربی در سنگاپور بود تا برای نمایش بهتر فشردن دست رهبر کره شمالی محاسبه کند! ترامپ رهبر مدعی ترین دموکراسی غرب ضمن اظهار افتخار به دیدار با کیم جونگ اون، وی را رهبر باهوش و کاردانی نامید که عاشق مردم کشور خود است! فراتر از این برخلاف ارزش های ویترینی غرب امضاهایی هم میان دو رهبر رد و بدل شد تا اعتبار شیوه ‘مشروعیت سنجی رهبران با معیار حقوق بشر غربی` بیشتر تخفیف بیابد.

۴) چندی پیش جنجال بر تکرار الگوی جمع کردن برنامه هسته ای لیبی بالا گرفت تا جایی که برنامه ریزی برای نشست رهبران کره شمالی و امریکا با امواجی مواجه شد. ضمنا این ایام بحث رفتار امریکا در قبال برجام جریان دارد در حالی که جلب اعتماد کره شمالی فارغ از اینها هم آسان نیست. خبر ۴۷ شرط امریکا برای کاهش تحریم ها نیز امید به فرجام این مذاکرات را کم رنگ تر می کند اما تجربه خلع سلاح هسته ای دیگری هم پیش چشم بوده که از بحران چند ساله اوکراین رخ نمایانده است. فروپاشی شوروی سبب شد کشور اوکراین سومین کشور از نظر تعداد تسلیحات هسته ای شود، دول سه قدرت بزرگ شورای امنیت طی یادداشت تفاهم «بوداپست» در سال ۱۹۹۴ رضایت دولتمردان کییف را جلب کردند تا در قبال ‘تضمین امنیتی` خلع سلاح هسته ای اوکراین عملی شود. پس از آن تعهد، دو قدرت دیگر شورای امنیت نیز به پشتیبانی این معامله ایستادند اما آنگاه که منافع روسیه هسته ای اقتضا کرد، مسکو توانست کریمه را از خاک اوکراین جدا و به قلمرو پهناور خود ضمیمه کند!

۵) اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ «مون جائه این» با وعده نزدیکی به کره شمالی در انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی پیروز شد. پیونگ یانگ آشکارا مردم کره جنوبی را به حمایت مون جائه این فراخوانده بود و چند روز پیش از انتخابات کره جنوبی خود دونالد ترامپ (در مصاحبه ای خبرساز با بلومبرگ) میل دیدار با رهبر کره شمالی را ابراز نمود! همدستی کره شمالی و امریکا در تقویت اعتبار وعده انتخاباتی یک نامزد ریاست جمهوری ‘دخالت در انتخابات` محسوب نشد بلکه نتیجه داد تا پس از آن کره جنوبی در چیدمان میز مذاکره جدید فعال شود. در آستانه انتخابات حتی برخی رسانه ها از پیشنهاد ‘ ۴ بندی` آمریکا به کره شمالی خبر دادند اما همه اینها پس از هیاهوی واکنش به آزمایشات تسلیحاتی کره شمالی به دست فراموشی سپرده شد. زمزمه های کلید خوردن مذاکرات چند ماه بعد پس از سخنان نرم کیم جونگ اون به مناسبت آغاز سال نو میلادی رو گرفت. رهبر کره شمالی با اعتماد بنفس ناشی از رسیدن به نقطه بازدارندگی، کت پوشید و کراوات بست و برادران جنوبی را در سخنان صلح جویانه خود خطاب قرار داد و به استقبال اتحاد ورزشکاران دو کره طی المپیک زمستانی رفت. علاوه بر اشتیاق دولت جدید کره جنوبی، پادرمیانی روسیه و چین برای دیدار طرفین آشکارا فعال بود و مخابره می شد. سرانجام کوشش ها از ملاقات رهبران دو کره به دیداری میان سران امریکا و کره شمالی انجامید که طی آن یک سند ‘ ۴ بندی` امضا شد، امریکا آن را شروع پروژه می بیند و کره شمالی مقدمات پروسه!

۶) کره شمالی تجربه سال ها مذاکره را اندوخته دارد و هر زمان اراده کرده مذاکره ای به راه انداخته است. اینبار کره شمالی در راستای هدف کلی «هسته ای زدایی شبه جزیره کره» موقعیتی یافته که عنوان درخواست اصلی صراحتا از «تعطیلی برنامه هسته ای» بر «خلع سلاح هسته ای» متمرکز شده است. پیونگ یانگ آگاه است که با وجود برجسته شدن قدرت تسلیحات هسته ای در رسانه ها، توان بازدارندگی کره شمالی در برابر تهدید حملات نظامی معتبر تر شده و تشدید تحریم ها نیز مادامی که تسلیحات جدید آزمایش نشود منتفی است. جریان مذاکره و تقویت تسلیحات هسته ای نسبت میان خود را یافته اند و بحث بر مسائلی همچون راستی آزمایی فرصت چانه زنی های طولانی را فراهم کرده است. ترامپ هم جهت گریز از بن بست زودهنگام مذاکرات نتنها تلویحا توانایی کره شمالی در تولید انبوه تسلیحات هسته ای دور برد را پذیرفته بلکه در سخنانی مانورهای نظامی را تحریک کننده و جنگی توصیف کرده و تعلیق آنها را وعده داده است.

۷) طرح پیشنهادی چین و روسیه (تعلیق دوگانه) اعتبار یافته و بدیهی است در این معادلات کف قیمت «خلع سلاح بازگشت ناپذیر» کره شمالی سپردن «تضمین امنیتی دائمی» به این کشور است! علی رغم پشتیبانی چین و روسیه، پیش چشم بودن تجربه عراق، لیبی، اوکراین، ایران و همچنین خود کره شمالی چشم انداز رسیدن به چنین معامله «دائمی و بازگشت ناپذیر» را بسیار مبهم می نمایاند. از طرفی قوای امریکایی با نیاتی فرای مهار کره شمالی به جهت کنترل چین و روسیه در شرق آسیا مستقر شده اند و تخلیه میدان از سوی امریکا با استراتژی کلان این کشور سازگار نیست. (اسناد امنیتی منتشره از سوی دولت امریکا صراحتا روسیه و چین را تهدید استراتژیک برشمرده اند!) با این وجود امریکا مطابق استراتژی سلطه جویانه خود به "ایفای نقش رهبری طی اجماع سازی علیه تسلیحات کشتارجمعی" مُصر است و برای "افسار کشیدن اتحادیه اروپا" به این نمایش ها نیاز دارد. خود ترامپ گفته که اگر روزی لازم باشد بهانه ای برای خروج از مذاکرات پیدا خواهد کرد و علی رغم کمین برای مقصر جلوه دادن کره شمالی در بن بست محتوم خلع سلاح، امریکا لاجرم به پرداخت هزینه هایی تن داده است.

۸) دونالد ترامپ پنهان نکرده که رهبری امریکا بر جهان را نشانه رفته است، سلطه بر شرق و غرب آسیا را برای قدرت خود حیاتی می بیند و از طمع مصادره ظرفیت اروپا هم هرگز چشم پوشی نمی کند. در این راه او سه کشور ایران، سوریه و کره شمالی را یاغی نامیده و برای مواجهه با هر سه پرونده به گفتمانی واحد طی اجماع سازی علیه تسلیحات کشتار جمعی نیاز دارد. بنابراینها فضای تبلیغاتی را به صورتی مهندسی کرده که عدم همصدایی با کاخ سفید، کارشکنی در تامین امنیت جهانی محسوب خواهد شد و...

تاکتیک ها اگر چه منظم، متمرکز و منسجم به نظر می رسند اما هدف نهایی بلندپروازانه تر از آن است که واقعبینانه محسوب شود. رویای جهان مطلوب ترامپ آنچنان جاه طلبانه و دور از محاسبات عقلایی رفته که هر کنش مومنانه اش با محک واقع بینی ناکارامد است و تنها اغتشاش، تاسف و شگفتی بر می انگیزد.

آمریکا البته که قدرتمند است اما اگر توانایی کنش معجزه آسا داشت یا اگر روابط جهانی با اراده یک نفر قابل مدیریت می شد، تاریخ به امروز نمی رسید و هرگز قلدران پیشین ناکام نمی ماندند و نوبت را به امثال ترامپ نمی دادند!

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

همراه کارتبانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. آذری جهرمی در گفتگو با الف: وزارت ارتباطات هیچ امکانات رایگانی در اختیار تلگرام قرار نداده است/ این دعوا، دعوای سیاسی است/ به سردار جلالی اطلاعات غلط دادند

 2. راه‌ مقابله با فساد در بازار خودرو

 3. هزینه ۱.۶ میلیارد دلاری امسال ایرانی‌ها در ترکیه

 4. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 5. واعظی خبر داد: 8 بار درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی / تغییراتی در تیم اقتصادی دولت خواهیم داشت

 6. احمد توکلی: چرا شمشیر رسانه‌ها در مبارزه با فساد کند است؟

 7. پسته ایران، برنده جنگ تجاری آمریکا با چین

 8. فریم به فریم از یک «جنایت خیابانی»

 9. یادداشت روزنامه کیهان/ آیا به روسیه می‌توان اعتماد کرد؟

 10. آمریکا به شکایت ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری واکنش نشان داد

 11. خط و نشان رئیس دادگاه انقلاب برای اخلالگران بازار ارز و سکه

 12. انتقادات تند دالیچ، از دولت کرواسی

 13. زندگی به سبک ۲ هزار سال پیش در کنار کارون + عکس

 14. جزئیات درخواست کارگران برای بازنگری در دستمزد ۹۷

 15. ذوالنور: بیش از ۸ میلیون بیکار در کشور داریم

 16. ابطحی: اصلاح‌طلبان نیازی به دیدار با رئیس‌جمهور ندارند

 17. علیرضا فغانی ممنوع‌التصویر نیست

 18. نقوی‌حسینی: دیدار پوتین و ترامپ باعث تقویت ایران می‌شود

 19. بازداشت شبانه مقام مرتبط با ثبت سفارش‌های جعلی خودرو/ گمرک و وزارت صنعت پاسخگو باشند

 20. بسته پیشنهادی ۵۵ محوری نمایندگان مجلس برای مشکلات اقتصادی

 21. آخرین اخطار به بانک‌ها برای ارائه اطلاعات حساب بانکی/ اعلام جرم می‌کنیم

 22. راشاتودی: روسیه دلار را به چهار میخ کشید/ کشورهای دیگر همراه شدند

 23. پورابراهیمی: افزایش 300درصدی نقدینگی به تحریم‌ ارتباطی ندارد/ دولت اختیارات لازم برای جنگ اقتصادی را دارد

 24. فتاح: زکات هر منطقه در همانجا هزینه می‌شود

 25. شورای تامین مجوز ورود خانواده‌ها به ورزشگاه‌ها را صادر کرد

پربحث‌های دیروز

 1. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 2. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 3. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 4. شادی مسافران هند علی رغم نرسیدن به مقصد/ در پرواز شماره 810 چه گذشت؟

 5. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 6. توکلی: هر ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد/ صاحبان قدرت باید از چوب قانون بترسند

 7. انحصار، آفت بازار وکالت

 8. آذری جهرمی: فساد در زیرمجموعه را باید داد بزنیم/ یک پیر زن در دهات می آورند و همه تخلفات را به نام او انجام می دهند/دولت الکترونیک این نیست

 9. توکلی: بلایی که سر ارز آمده تقصیر سیف است/ بهمنی در خصوص موسسات غیرمجاز مسئول است/ اتهام بقایی و مشایی مالی است نه سیاسی

 10. نوبخت: کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰یا ۴۳۰۰ عرضه نمی‌شود

 11. آیت الله مکارم شیرازی: FATF یک کنوانسیون استعماری است

 12. تقدیر دیده‌بان شفافیت و عدالت از وزیر ارتباطات  

 13. توکلی: انتشار اطلاعات افرادی که ارز دولتی گرفتند، غیر شفاف است/ شفافیت جز در مسائل اطلاعاتی و امنیتی حدومرزی ندارد/ وقتی نماینده‌ای امضای خود را پس می‌گیرد، یعنی زد و بند شده است

 14. ترامپ: پس از خروج از برجام، ایران غرق در آشوب شده است

 15. بانک مرکزی شبهات و قصورها در پرداخت ارز دولتی را گردن نگرفت

 16. دخترم مرده؟ دفنش کنید،جنازه اش را هم نمی‌خواهم ببینم!

 17. اعترافات قاتل مریم فرجی؛ چون می‌خواست با یکی از استادانش ازدواج کند خفه‌اش کردم

 18. پیشنهاد مضحک اروپایی‌ها برای خرید نفت از ایران

 19. ترکان: «اَرِنج» تیم روحانی باید تغییر کند/ نمی‌دانم چرا دولت نمی‌تواند برای مشکلات تصمیم‌گیری کند

 20. عوارض خروجی ۴۴۰ هزار تومانی کجا هزینه شد؟ / سفر بالاخره گران شده یا ارزان؟

 21. بیش از ۳۰ میلیون کاربر، فیلترشکن ایرانی را ترجیح داده‌اند

 22. فریدون عباسی: روحانی دوست دارد پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجرا کند

 23. پروین فرشچی: به عنوان سفیر پیشنهادی ایران در فنلاند معرفی شده‌ام/ دو تابعیتی نیستم

 24. ایران در تولید علم جزء ۱۵ کشور برتر دنیا شد

 25. توضیح علی مطهری در رابطه با اظهارنظرش در مورد رئیس‌جمهور کرواسی

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 3. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 4. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 5. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 6. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 7. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 8. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 9. جزییات برخورد تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج/ ۱۳ نفر جان باختند/ ۳ روز عزای عمومی در کردستان/ سواستفاده چند آشوبگر + فیلم

 10. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 11. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 12. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 13. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 14. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 15. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 16. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 17. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 18. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 19. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

 20. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 21. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 22. گزارش رئیس جمهور به مردم درباره پرونده تخلف خودروهای وارداتی/ دولت فساد‌ستیزی را از خود آغاز می‌کند/درخواست از رئیس قوه قضاییه برای رسیدگی فوری و مجازات متخلفان و بازگشت سودهای نامشروع

 23. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 24. ولایتی: نگاه مقام معظم رهبری و پوتین به رابطه ایران و روسیه، راهبردی است/ پوتین به تهران می‌آید/سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری روسیه در ایران

 25. اعتراف تلخ برادر «روح‌الله داداشی»

آخرین عناوین