چرا واردات ذرت و سویا در سیطره ۲ نفر است؟ / ضریب خودکفایی دانه‌های روغنی کاهش یافت!

گروه اقتصادی الف،   3970403028 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
 چرا واردات ذرت و سویا در سیطره ۲ نفر است؟ / ضریب خودکفایی دانه‌های روغنی کاهش یافت!

گاهی اوقات واردات و استفاده از محصولات تراریخته به سبب برخی گمانه زنی‌ها در خصوص ضرر‌های احتمالی موضوع داغ خبر گزاری‌ها می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، گاهی اوقات واردات و استفاده از محصولات تراریخته موضوع داغ خبرگزاری ها می شود. با توجه به برخی گمانه زنی ها در خصوص ضررهای احتمالی، مردم در خوب بودن و بد بودن مصرف این محصولات شک دارند.

با وجود آنکه بسیاری از کشورها تا رسیدن به یک نتیجه مطلوب، واردات و کشت محصولات تراریخته را ممنوع  اعلام کرده‌اند اما همچنان واردات محصولات تراریخته همچون ذرت و سویا در کشور جولان می دهد و کار را به جایی رسانده که به گفته نائب رئیس کمیسیون کشاورزی  واردات این دو محصول تراریخته به صورت انحصاری توسط دو نفر انجام می شود و زمینه را برای ایجاد برخی فسادها و رانت ها فراهم کرده است.

البته ماجرا تنها به این جا ختم نمی شود، چراکه واردکنندگان ذرت و سویا تراریخته در سایه غفلت مسئولان و فقدان نظارت سازمان حمایت این محصولات را به قیمت محصولات سالم در بازار عرضه می کنند و سودهای هنگفتی را به جیب می زنند و هر زمانیکه نمایندگان مجلس نسبت به توقف واردات این محصولات تصمیماتی را اتخاذ کردند، این افراد به سبب نفوذ ، قدرت و لابی قوی اقدام به ارائه مقالات سفارشی و گزارش های ساختگی در دانشگاه های کشور کردند تا ذهن تصمیم گیران را منحرف می‌کنند.

براین اساس به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین وضعیت انحصار واردات دو محصول تراریخته ذرت و سویا و عوارض این امر در بازار با خبر شویم:

عباس پاپی زاده، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی درباره آخرین وضعیت واردات دو محصول تراریخته ذرت و سویا اظهار کرد: با توجه به آنکه محصولات تراریخته سلامت مصرف کنندگان را تحت تاثیر خود قرار می دهد، قیمت آن نسبت به محصولات سالم 30 تا 40 درصد ارزان تر است تا براساس آن افراد بتوانند تصمیم گیری های لازم درباره خرید محصول تراریخته و غیر تراریخته داشته باشند.

وی افزود: واردکنندگان دانه‌های روغنی به سبب فقدان نظارت پس از یک مقایسه قیمتی از محصولات سالم و ناسالم، اقدام به واردات محصولات تراریخته و فروش آن به نرخ محصولات سالم می کنند که با این وجود سودهای هنگفتی بدون هزینه به جیب می زنند.

پاپی زاده ادامه داد: براساس قانون مصوب مجلس باید محصولات تراریخته از غیر تراریخته با یک سری علائم و نشانه ها از یکدیگر متمایز شود تا مصرف کننده در بازار قدرت انتخاب داشته باشد.

این مقام مسئول با انتقاد از نادیده گرفته شدن حقوق مصرف کنندگان بیان کرد: در شرایطی که سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده در خواب به سر می برد ، واردکنندگان اقدام به واردات و توزیع محصولات تراریخته می‌کنند و در مقابل پول محصول سالم را از افراد می‌گیرند  که باوجود بی توجهی مسئولان به امر واردات تراریخته معلوم نیست که مصرف آن  چه تاثیری بر سلامت نسل های آتی بگذارد.

وی با اشاره به اینکه آمار دقیقی از میزان واردات ذرت و سویا تراریخته وجود ندارد، بیان کرد: در خوشبینانه ترین حالت، سالانه 10 تا 15 میلیون تن انواع محصولات تراریخته وارد کشور می شود که این امر یک فاجعه است ، چرا که معلوم نیست  بر سلامت افراد چه تاثیری می‌گذارد.

به گفته پاپی زاده؛ دستگاه های نظارتی خودشان را به خواب زدند و برایشان مهم نیست که چه بلایی با مصرف محصولات تراریخته بر نسل های آتی بیاید.

عضو کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه از واردات محصولات تراریخته تنها عده ای سودهای هنگفت به جیب می زنند، تصریح کرد: بنده به عنوان یکی از مخالفین محصولات تراریخته، بارها به کمیسیون کشاورزی پیشنهاد داده ام که واردات انواع محصولات تراریخته به کشور ممنوع اعلام شود ، اما متاسفانه لابی های قوی محصولات تراریخته با دانشگاه ها ارتباط برقرار کردند و با ارائه مقالات سفارشی و گزارش های ساختگی، اقدام به انحراف ذهنی تصمیم گیران کردند.

وی ادامه داد: سالهاست که در بحث دانه های روغنی دچار مشکل هستیم، درحالیکه طی بررسی های به عمل آمده امکان خودکفایی تولید در دوره کوتاه مدت به سهولت وجود دارد.

به گفته پاپی زاده؛ سالانه 14 تا 15 میلیارد دلار ارز برای خرید انواع مواد غذایی به ویژه روغن و کنجاله سویا از کشور خارج می شود، در حالیکه شرایط اقلیمی و ظرفیت موجود پاسخگوی نیاز کشور است.

عضو کمیسیون کشاورزی از کاهش خودکفایی دانه های روغنی خبر داد و گفت: وزارت جهاد کشاورزی طی دو برنامه ده ساله به دنبال افزایش ضریب خودکفایی دانه های روغنی بود که متاسفانه بعد از گذشت این دو برنامه نه تنها ضریب خودکفایی افزایش نیافت، بلکه 5 تا 6 درصد تنزل یافت که این امر یک آسیب جدی به شمار می رود .

وی کاهش ضریب خودکفایی دانه های روغنی ناشی از برنامه های غیرکاربردی وزارت جهاد کشاورزی دانست و افزود:  وزارت جهاد کشاورزی ابزارهای تشویقی و بودجه لازم برای تحقق این موضوع را پیش بینی نکرده بود و بدیهی است که این موضوع بعد از مدتی به سبب نبود زمینه های لازم منجر به ناامیدی در بین برنامه ریزان می شود.

پاپی زاده ادامه داد: دولت برای هیچ کدام از این برنامه های ده ساله افزایش ضریب خودکفایی دانه های روغنی، بودجه مناسبی در نظر نگرفته بود، درنهایت این امر موجب شد برخی افراد به اشتباه تصور کنند که امکان خودکفایی دانه های روغنی در ایران وجود ندارد.

وی با بیان اینکه لابی واردکنندگان ذرت و کنجاله سویا به شدت قوی است، افزود: با توجه به آنکه بازار دانه های روغنی، روغن خام، کنجاله سویا و روغن تصفیه شده به صورت انحصاری دست چند نفر است، از وزارت جهاد کشاورزی با اجرای قانون تمرکز انتظار می‌رفت که لابی های سنگین در حوزه روغن را کنترل کند، چرا که هم اکنون این افراد به سبب نفوذ و قدرت ، صدای بسیاری از تولیدکنندگان را خفه کرده اند.

پاپی زاده با انتقاد از حذف ردیف بودجه دانه های روغنی بیان کرد: در شرایطی که دولت به خودکفایی دانه های روغنی فکر می‌کند و  همواره باید زمینه لازم برای تحقق این موضوع را فراهم کند، حال جای سوال است که چرا دولت در لایحه پیشنهادی بودجه سال 97 اقدام به حذف دو ردیف مربوط به دانه های روغنی کرد؟.

عضو کمیسیون کشاورزی ادامه داد: با وجود افزایش کشت کلزا در دو سال اخیر می توان گفت که بی توجهی و نبود حمایت لازم از این بخش به قیمت نابودی کشاورزان تمام می شود، چراکه برای رسیدن به خودکفایی باید بودجه، تسهیلات و ابزارهای تشویقی به این موضوع اختصاص یافته تا سطح تولید کلزا افزایش یابد، این در حالی است که واردکنندگان دانه های روغنی به سبب دارا بودن لابی های سنگین، باعث ایجاد ناامیدی در مدیریت بخش کشاورزی شده اند.

آمار دقیقی از میزان واردات ذرت و سویا تراریخته نداریم

آزاد عمرانی، عضو هیات رئیسه انجمن ارگانیک با انتقاد از واردات سویا و ذرت اظهار کرد: با وجود آنکه 70 درصد ذرت تولیدی دنیا غیرتراریخته است اما واردکنندگان اقدام به واردات ذرت تراریخته می‌کنند که این امر در مورد سویا نیز صادق است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا واردات محصولات تراریخته توسط دو نفر به صورت انحصاری انجام می شود، گفت : اخیرا اسامی افرادی که اقدام به واردات دو محصول تراریخته ذرت و سویا و انحصار در این بازار می کنند، منتشر شده است اما به سبب آنکه بنده به این موضوع ورود نکردم، نمی توانم اظهار نظری در این باره داشته باشم.

عمرانی ادامه داد: هم اکنون 26 کشور دنیا اقدام به تولید 4 محصول تراریخته ذرت، سویا، پنبه و کلزا می‌کنند و از آنجا که اکثر این محصولات تولیدی وارد زنجیره مستقیم خوراک انسان می شود، جای سوال است که چرا با استفاده از تجربه سایر کشورها از مصرف این محصولات تراریخته امتناع نمی‌کنیم؟.

این مقام مسئول با انتقاد از گرایش شدید به مصرف محصولات تراریخته بیان کرد: باوجود آنکه کارگروه های متعدد با شرکت در مناظرات مختلف، نظر خود را درباره محصولات تراریخته اعلام کرده اند، اما نمی دانم که به چه دلیل این سیاست گذاری‌ها رعایت نمی شود و همچنان بدون ترمز به این سمت و سو می رویم.

وی ادامه داد: در شرایطی که ایران بیشترین زیان از سیاست خصمانه آمریکا می‌بیند، جای  سوال است که به چه دلیل در مورد محصولات تراریخته، الگوی کشاورزی این کشور رعایت می شود، در حالیکه این امر می تواند آسیب های متعددی به تنوع زیستی،کیفیت خاک و محیط زیست وارد کند.

عمرانی با بیان اینکه ماده اولیه بذر ذرت و سویا آمریکایی است، افزود: اگرچه هیچ محصولی به طور مستقیم و غیر مستقیم از آمریکا وارد نمی شود، اما بذرهای تراریخته آمریکایی در کشورهای کانادا، برزیل و آرژانتین کشت می شود که واردکنندگان از این کشورها اقدام به واردات می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه ذرت و سویا در کشورهای دیگر به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیان کرد: با توجه به آنکه در ایران این محصولات به عنوان غذای انسان مصرف می شود، اما نمی دانم که  به چه علت محصولات تراریخته در صورت  وجود واردات ذرت و سویا غیر تراریخته از سوی واردکنندگان وارد می شود.

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به آنکه ذرت و سویا مورد نیاز کشور از برزیل و آرژانتین تامین می شود، با ادامه تحریم ها واردات ذرت و سویا از این دو کشور غیرممکن است که در این صورت برای تامین غذای خود باید امتیازاتی را به طرف های خارجی دهیم ، با این حال  چرا در صورت واردات این دو محصول از اوکراین، روسیه، قزاقستان به سراغ آرژانتین و برزیل رفته ایم؟.

عمرانی با بیان اینکه آمار دقیقی از میزان واردات ذرت و سویا تراریخته وجود ندارد، بیان کرد: سالانه رقمی بالغ بر 6 میلیون تن ذرت و 2.5 تا 4 میلیون تن سویا و کنجاله سویا وارد می شود که معلوم نیست چند درصد این میزان تراریخته و مابقی غیر تراریخته است.

عضو هیئت رئیسه انجمن ارگانیک در پایان بیان کرد: وزارت بهداشت واردکنندگان را ملزم کرده تا گواهی و اظهارات لازم نسبت به واردات محصولات تراریخته و غیرتراریخته را ارائه دهند که در صورت اجرای این قانون می توان آماری از واردات محصولات تراریخته اعلام کرد.

بازی با قیمت ها توسط واردکنندگات ذرت و سویا تراریخته

علی ابراهیمی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: صنعت طیور در دو قلم ذرت و سویا به خارج وابسته است، چرا که مزیت تولید آن در کشور وجود ندارد.

به گفته وی؛ واردکنندگان ذرت و سویا افراد با نفوذی هستند که با در دست گرفتن بازار و اعمال سلیقه ای خود  و بازی کردن با قیمت ها می توانند خللی به این بخش وارد کنند، اما این موضوع به معنای ایجاد انحصار از سوی سیستم حاکمیتی نیست.

ابراهیمی در پاسخ به این سوال که چرا واردات محصولات تراریخته همانند بسیاری از کشورهای دنیا ممنوع اعلام نشده است، بیان کرد: در قانون برنامه ششم توسعه واردات محصولات تراریخته با نظارت دستگاه های متولی باید وارد و تولید شود و از آنجا که ضرر و زیان این محصولات کاملا اثبات نشده است، نمی توان نسبت به آسیب و سلامت این محصولات اظهار نظر کرد.

عضو کمیسیون کشاورزی در پایان تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی، سازمان استاندارد و حفظ محیط زیست باید بررسی های لازم نسبت به  واردات محصولات تراریخته داشته باشند تا مردم کشور ما نقش آزمایشی برای دیگر کشورها بازی نکنند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

رضا۳۹۹۹۱۰۰۸:۴۶:۱۰ ۱۳۹۷/۴/۳
چرا فکر میکنید در انحصار دو نفر است ؟ مگه واردات شکر و چای و چادر مشکی و خودرو و ... در انحصار یکی دو نفر بیشتر است ؟ این واقعیت اقتصاد ایران است . انحصار
ناشناس۳۹۹۹۳۷۰۹:۰۲:۰۴ ۱۳۹۷/۴/۳
تنها واردات ذرت و سویا نیست که در اختیار چند نفر هست بلکه اقلام دیگری مانند نخ , سیگار , شکر , پارچه و ... هم هست که از اوایل انقلاب در اختیار یک و یا دو نفر هست و غیر از آنها افراد دیگر نمی توانند وارد کنند .
ناشناس۳۹۹۹۸۲۰۹:۲۶:۲۲ ۱۳۹۷/۴/۳
مگه بقیه چیزا دست چند نفره؟
ناشناس۳۹۹۹۸۸۰۹:۲۸:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۳
تشریف ببرید کلنیک کودکان سرطانی از تعدا بیشمار این کودکان بازدید کنید تا ببینید چرا اینها ذرت وسویا تراریخته وارد میکنند ،از دوحال خارج نیست یا قیمتش خیلی به صرفه هست یا اینکه قصد هلاک کردن نسل مارا دارند
ناشناس۴۰۰۰۱۹۰۹:۴۰:۰۶ ۱۳۹۷/۴/۳
چون یا آقازاده هستند یا ژن خیلی مرغوب دارن
ناشناس۴۰۰۱۰۷۱۰:۲۶:۲۶ ۱۳۹۷/۴/۳
مگه فقط در مورد ذرت اینجوریه؟؟؟؟ واردات نهاده های دامی هم در انحصار سه نفره.کلا مملکت شده هزار فامیل.

پربحث‌های امروز

 1. گزارشهایی از ازدواج کوکان 12 ساله روی میز کمیسیون اجتماعی مجلس

 2. ۹ نکته از ۹۰ بازی کی‌روش روی نیمکت ایران

 3. بزرگترین عامل پولشویی در کشور  

 4. مراقب سونامی بیسوادی باشیم

 5. ۹ استان درگیر سیل و آبگرفتگی

 6. صادرات ایران ۳۰ میلیارد دلاری شد + جزئیات

 7. افزایش قیمت خودرو‌ در انتظار تایید وزیر صنعت

 8. روزانه چقدر آب هدر می‌دهیم؟

 9. دینار جای دلار را در مبادلات با عراق می‌گیرد

 10. مسئول کاخ سفید در زمینه پرونده «خاشقچی» استعفا داد

 11. ما، اصلاح‌طلبان، تهران و آقای علم‌الهدی

 12. سخنی با وزیر جدید کار

 13. پشت پرده ماجرای سیا علیه بن‌سلمان

 14. زمان طلایی مقابله با خروج آمریکا از برجام

 15. تاثیر آب گشنیز در کنترل قندخون

 16. آخرین تلاش نتانیاهو برای جلوگیری از فروپاشی کابینه اسرائیل

 17. محمدبن سلمان و آینده نبرد در الحدیده/ جنگ یمن متفاوت از گذشته خواهد شد

 18. ترامپ: در دو روز آینده مشخص می‌شود چه کسی خاشقچی را کشته است

 19. سلبریتی‌ها کاسبان قبل و بعد تحریم‌ها هستند/ حمایت از حسن روحانی همراه با لبیک به ترامپ!

 20. چهار ایراد مهم شورای نگهبان به کنوانسیون CFT

 21. آغاز جلسه غیر علنی مجلس برای بررسی مسائل اقتصادی

 22. تکذیب نامه حمایت فرماندهان و پیشکسوتان قرارگاه خاتم الانبیا(ص) از حناچی

 23. بابا کشاورز بود.. الان شده شهید مدافع حرم  

 24. آیا می‌توان با وجود میگرن ورزش کرد؟

 25. ستاره عراق جام ملت‌ها را از دست داد

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 2. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 3. اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

 4. ۳ مدیر ارشد «بانک رفاه» ۱ میلیارد تومان حقوق و مزایا ناخالص گرفتند! + سند

 5. بازار خودرو و فرصتی بی‌نظیر برای وزارت صنعت/ قیمت بازاری خودرو سقوط خواهد کرد؟

 6. اعدام سلطان سکه آغاز راه است/ مطالبه‌ای از دستگاه قضا

 7. عراقچی‌: هنوز به نقطه قطع کامل امید از اروپا نرسیده‌ایم

 8. ولی‌الله سیف: شوک ارزی پیش‌بینی شد ولی تدبیر نشد/ در طول مسوولیتم چندین بار استعفا و تقاضای کناره‌گیری کردم

 9. جزئیات فیلم‌های سیاه تجاوز به کودکان شوشتری

 10. فرار لیبرال‌ها

 11. اهمیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها چقدر است؟

 12. ضرر ۵۰۰۰ میلیارد تومانی ایران‌خودرو و سایپا طی شش ماه

 13. پاسخ بانک رفاه به درج یک خبر در سایت الف

 14. آقای ظریف! از کدام جوسازی سخن می‌گویید؟

 15. حسن عباسی: دلار آمریکا در ایران قوی‌تر از سفارتخانه برایشان کار می‌کند

 16. کفتر بازی علی انصاریان در میلان  

 17. قیمت خرید ارز در بانک‎ها؛ دلار ۱۱ هزار و ۵۱ تومان

 18. بازگشت پیروزمندانه خبرنگار سی‌ان‌ان به کاخ سفید + تصاویر

 19. تشریف داشتید آقای مشاور!

 20. سازمان سیا: بن سلمان دستور قتل خاشقچی را صادر کرده است

 21. سپاه چه اخبار خاصی از آل سعود در اختیار دارد؟ + فهرست

 22. دستمزد نجومی مهناز افشار برای «اولیورتوئیست»

 23. ضرب‌ و شتم یک پزشک در مشهد  

 24. قیمت خودروهای وارداتی در بازار  

 25. روغن نباتی ارزان شد

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 6. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 7. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 8. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 9. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 10. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 11. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 12. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 13. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 14. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 15. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 16. فاتحه تهران را بخوانیم

 17. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 18. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 19. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 20. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 21. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 22. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 23. در پاسخ به حرفهایِ تکراریِ حسن عبّاسی

 24. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

 25. اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

پربحث‌های اخیر

 1. ضرر ۵۰۰۰ میلیارد تومانی ایران‌خودرو و سایپا طی شش ماه

 2. بزرگترین عامل پولشویی در کشور  

 3. صادرات ایران ۳۰ میلیارد دلاری شد + جزئیات

 4. افزایش قیمت خودرو‌ در انتظار تایید وزیر صنعت

 5. دینار جای دلار را در مبادلات با عراق می‌گیرد

 6. سرانه مصرف آب در ایران ۲ برابر آلمان / مدیریت مصرف در کشورهای پر آب

 7. رونق تولید و بازار مسکن با اجرای مالیات بر عایدی سرمایه

 8. هراس‌افکنی جدید

 9. «سلطان»ها، منقرض نمی شوند! 

 10. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 11. پیام ورود طیب‌نیا به شورای پول و اعتبار چیست؟

 12. بازار مسکن چه زمانی به ثبات می‌رسد؟

 13. جلسه بررسی افزایش دستمزد کارگران، فردا دوشنبه در کمیته مزد

 14. زمزمه قاچاق گندم به خارج کشور/ پیشنهاد افزایش ۳۵درصدی قیمت خرید گندم

 15. آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز۲۰۰هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان

 16. پای مجلس به بررسی قاچاق لوازم بهداشتی و آرایشی باز شد

 17. آخرین اخبار از خرید هواپیمای سوخو ۱۰۰ روسی از سوی ایران

 18. دیدار لاریجانی با روسای بانک ها/ بررسی مشکلات پیش روی نظام بانکی

 19. پالایشگاه ۱۸۰۰ میلیارد تومانی را ۱۸۰ میلیارد تومان قسطی فروختند

 20. علت رشد قیمت امروز طلا چه بود؟

 21. بازار میوه از کنترل خارج شد؛ قیمت‌ها اوج گرفت

 22. خسروتاج از سازمان توسعه تجارت رفت

 23. اعضای جدید هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران منصوب شدند

 24. تیم اقتصادی با اقدامات خود دولت را به انحراف برد/ نیلی در تشدید مشکلات اقتصادی نقش داشت و امروز به بن‌بست رسیده‌ است

 25. سخنگوی کمیسیون اصل 90: برخی نمی خواهند ایران خودرو و سایپا خصوصی شود

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 2. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 3. اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

 4. ۳ مدیر ارشد «بانک رفاه» ۱ میلیارد تومان حقوق و مزایا ناخالص گرفتند! + سند

 5. بازار خودرو و فرصتی بی‌نظیر برای وزارت صنعت/ قیمت بازاری خودرو سقوط خواهد کرد؟

 6. اعدام سلطان سکه آغاز راه است/ مطالبه‌ای از دستگاه قضا

 7. ولی‌الله سیف: شوک ارزی پیش‌بینی شد ولی تدبیر نشد/ در طول مسوولیتم چندین بار استعفا و تقاضای کناره‌گیری کردم

 8. فرار لیبرال‌ها

 9. ضرر ۵۰۰۰ میلیارد تومانی ایران‌خودرو و سایپا طی شش ماه

 10. پاسخ بانک رفاه به درج یک خبر در سایت الف

 11. قیمت خرید ارز در بانک‎ها؛ دلار ۱۱ هزار و ۵۱ تومان

 12. قیمت خودروهای وارداتی در بازار  

 13. روغن نباتی ارزان شد

 14. زمان واریز یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی آبان ماه

 15. حقوق کارگر کفاف چند روز را می‎دهد؟

 16. دیدار لاریجانی با روسای بانک ها/ بررسی مشکلات پیش روی نظام بانکی

 17. پالایشگاه ۱۸۰۰ میلیارد تومانی را ۱۸۰ میلیارد تومان قسطی فروختند

 18. علت رشد قیمت امروز طلا چه بود؟

 19. بازار میوه از کنترل خارج شد؛ قیمت‌ها اوج گرفت

 20. خسروتاج از سازمان توسعه تجارت رفت

 21. اعضای جدید هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران منصوب شدند

 22. تیم اقتصادی با اقدامات خود دولت را به انحراف برد/ نیلی در تشدید مشکلات اقتصادی نقش داشت و امروز به بن‌بست رسیده‌ است

 23. سخنگوی کمیسیون اصل 90: برخی نمی خواهند ایران خودرو و سایپا خصوصی شود

 24. قیمت پرفروش‌ترین تبلت‌های بازار  

 25. افزایش قیمت سکه و دلار در بازار؛ سکه ۴ میلیون و ۶۰ هزار تومان شد + جدول

پربحث‌های هفته

 1. واکنش وزیر ارتباطات به انتشار تصاویری از خودروی شخصی‌اش

 2. نوبخت: افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۸ بیشتر از سال‌های قبل است

 3. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 4. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 5. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

 6. اعدام مظلومین زنگ خطر را برای مقصران بزرگ عرضه سکه و دلار به صدا در آورد!

 7. بخشنامه عجیب سایپا به مشتریان!

 8. ۳ مدیر ارشد «بانک رفاه» ۱ میلیارد تومان حقوق و مزایا ناخالص گرفتند! + سند

 9. پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی حقوق کارگران در سال ۹۸

 10. ۱۰۰ نفر با مدرک غیرمرتبط در شستا/ از تعارض منافع تا ژن‌های خوب در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت کار را بشناسیم

 11. بازار خودرو و فرصتی بی‌نظیر برای وزارت صنعت/ قیمت بازاری خودرو سقوط خواهد کرد؟

 12. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 13. بازگشت تحریم‌ها و افراد خوش باور به غرب/ چرا از اشتباهات گذشته درس نمی‌گیریم؟

 14. اعدام سلطان سکه آغاز راه است/ مطالبه‌ای از دستگاه قضا

 15. نعمتی: واقعیت این است که تحریم‌ها اثر چندانی نخواهد داشت

 16. سقوط قیمت دلار به مرز ۱۲ هزار تومان

 17. ولی‌الله سیف: شوک ارزی پیش‌بینی شد ولی تدبیر نشد/ در طول مسوولیتم چندین بار استعفا و تقاضای کناره‌گیری کردم

 18. تصاویر منتشر شده از لحظاتی قبل از اعدام سلطان سکه  

 19. جزئیات مرحله اول طرح حمایتی از اقشار کم درآمد تا ۳۰۰ هزار تومان/ گوشت و مرغ و برنج در سبد

 20. روسیه: فروش سوخو به ایران منوط به صدور مجوز آمریکاست/ چین گزینه قطعی برای خرید هواپیما نیست

 21. ساندرو‌های مخفی در انبار به امید گرانی!

 22. فرار لیبرال‌ها

 23. سوئیفت بانک ملی امروز قطع می‌شود + سند

 24. چرا دیپلماسی نفتی آمریکا شکست خورد؟/ ۳ شرط اصلی را برای معافیت از تحریم

 25. بانک مرکزی: سوئیفت نقشی در نگهداری حساب‌ها و تسویه ارزی ندارد /خللی در مبادلات ارزی ایجاد نمی شود

آخرین عناوین