آمارهای تکان‌دهنده وضعیت کودکان کار و خیابان قد کشیدن کودکان کار پشت چراغ قرمز زندگی!

گروه اجتماعی الف،   3970403024
 قد کشیدن کودکان کار پشت چراغ قرمز زندگی!

هنوز نمی‌توان آمار دقیقی از تعداد کودکان کار ارائه کرد؛ یکهزار کودک در مراکز شهرداری و حدود ۴هزار کودک در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند اما آمار آنها بیش از سه میلیون نفر هم تخمین زده می‌شود؛ ثبت هویتی ندارند و هر روز انواع آزارهای جسمی،جنسی و وروانی آنها را تهدید می‌کند.

براساس مطالعات، رشد فقر بین کودکان کار و خیابان از سال 84 تا 88 رشد صعودی داشته و حتی در اطراف شهرهای بزرگ و نزدیکی های پایتخت؛ شالیکاری، پرس‌کاری و زباله گردی در شرایط خطرناک از جمله فعالیت های این کودکان شده است.

بیشتر این کارگران که دختران و پسران 10 تا 15 ساله هستند، در کارگاهها و زمینهای غیراصولی و غیرایمن کار می کنند و قصه دردناک این کودکان به این جا ختم نمی شود و کودکان 7 یا 8 ساله نیز در کارگاههای پرس‌کاری لب خط اطراف همین پایتخت خودمان به ازای 11 ساعت کار فقط 300 هزارتومان دریافت می کنند، کارگاههایی غیراستاندارد و شدیداً آسیب زا که صدای بسیار بلند دستگاه، خطر قطع عضو، هوای آلوده و تنبیه شدید فیزیکی صاحبکار در تمامی این کارگاهها چاشنی امرار معاش این کودکان شده است یا اینکه دختران و پسران 10 تا 15 ساله، از هفت صبح تا پنج بعد از ظهر در زمین های برنج‌کاری غیر اصولی اطراف بهشت زهرا با دستمزد روزی 25 هزار تومان کارگری می‌کنند.


الهام فخاری عضو کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به وضعیت نامناسب زندگی کودکان زباله‌گرد می گوید: این کودکان بدون دستکش، در سطل‌های زباله می گردند و به‌دلیل انجام این اقدامات در معرض ابتلا به ایدز، هپاتیت، کزاز، حصبه، سالک پوستی، انگل‌های روده‌ای، اسهال خونی، فلج اطفال، زانو درد و کمردرد قرار دارند.

ابتلای 45برابری ایدز در کودکان کار و خیابان

به استناد مطالعه ای در سال 90 که روی هزار کودک کار و خیابان انجام گرفت مشخص شد که شیوع ایدز در این کودکان 4.5 درصد است و میزان ابتلا به ایدز در کودکان کار و خیابانی، 45 برابر سایر افراد جامعه است و این می‌تواند زنگ خطر جدی باشد.

و پس از آن رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران نیز گفته بود که 4 تا 5 درصد از کودکان کار خیابان به ایدز مبتلا هستند که یک‌سوم آنها 10 تا 14 ساله و دوسوم 15 تا 18 ساله هستند.

براساس این تحقیقات، 72 درصد این کودکان گفته‌اند دوستانشان سوءمصرف مواد مخدر داشته‌اند و این نشان می‌دهد که این کودکان با مواد مخدر آشنا هستند. 15 درصد این کودکان نیز اعلام کرده‌اند که خودشان مواد مخدر مصرف کرده‌اند و 4.6 درصدشان هم عنوان کرده‌اند که مواد تزریقی استفاده کرده‌اند.

ارائه خدمات پیشگیری از ایدز به 7910 کودک کار و خیابان

فرید براتی‌سده رئیس مرکز توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به گزارش مربوط به ارائه خدمات پیشگیری از ایدز به کودکان کار و خیابان و کودکان در معرض آسیب که در محیط‌های ناسالم و کارگاه‌های زیرزمینی کار می‌کنند، می‌گوید: این خدمات به 7910 کودک در سه استان تهران، خراسان رضوی و فارس در 6 ماه نخست سال جاری ارائه شده است که از طریق مراکز ساماندهی کودکان کار و خیابان مانند NGOها و مراکز زیر نظر سازمان بهزیستی و گروه پیشگیری از ایدز انجام شده است.

وی ادامه می دهد: از 3743 نفر از این کودکان آزمایش ایدز گرفته شده فقط آزمایش ایدز 14 نفر از این کودکان مثبت بوده است که برای انجام آزمایشات بعدی ارجاع داده شدند. همچنین 16 نفر از این کودکان نیز به بیماری های مقاربتی مبتلا بوده‌اند.

رئیس مرکز توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با انتقاد از این‌که یکی از ضعف‌های این برنامه نبود سازوکار مشخص و دقیق برای پیگیری درمان این افراد تا مراحل پایانی است می گوید: برای مثال 14 کودکی که ابتلا به ایدز آنان مشخص و گزارش شده بعد از این‌که توسط این مرکز ارجاع شده‌اند، برای ادامه مراحل درمان به مراکز تخصصی مراجعه نکرده‌اند که این نشان می‌دهد باید ساز و کاری برای پیگیری فرآیند پس از تشخیص، پیش‌بینی شود.

 

 

میانگین سن شروع روابط جنسی در کودکان کار

بر اساس یافته‌های پژوهشی سازمان بهزیستی که در سال 92 نیز انجام شده، کودکان 10 ساله بیشترین تعداد کودکان خیابانی را تشکیل می‌دهند. 17.3 درصد کودکان خیابانی حداقل یک‌بار در عمر مصرف الکل داشته‌اند. 23 درصد این کودکان حداقل یک‌بار مواد، الکل یا سیگار مصرف کرده‌ و 6.9 درصد این کودکان در 6 ‌ماه اخیر مصرف داشته‌اند.

21 درصد کودکان هم تجربه «رابطه جنسی» داشته‌اند. میانگین سن شروع روابط جنسی در دختران 12.5 سال و در پسران 13.7 سال است و 5.4 درصد این کودکان آزار جنسی را گزارش کرده‌اند و براساس مطالعات انجام شده 32 درصد کودکان کار در معرض آزار جسمی، روحی و جنسی قرار دارند.

آمار متفاوت از کودکان کار
با وجود تمام این آمارهای تکان‌دهنده هنوز نمی توان آمار دقیقی از تعداد کودکان کار ارائه کرد؛یکهزار کودک در مراکز متعلق به شهرداری و سه هزار و 800 کودک نیز در مراکز بهزیستی نگهداری می شوند و برخی کارشناسان آمار کودکان کار ایران را بیش از سه میلیون نفر تخمین می زنند که این رقم برای تهران 20 هزار نفر است، اما به دلیل اینکه اغلب کودکان کار هیچ گونه ثبت هویتی ندارند آمار دقیقی در این زمینه نمی توان ارائه کرد.

به گفته استاندار تهران فقط 400 کودک کار در تهران شناسایی شده است و مدیرکل بهزیستی استان تهران می گوید که آمار دقیقی از تعداد کودکان کار و خیابانی در تهران وجود ندارد.

بنابراین با توجه به شرایط فعلی کودکان کار در ایران و کنوانسیون های بین المللی بیش از گذشته باید به این مقوله و آسیب اجتماعی پرداخته شود.


فخاری عضو شواری شهر معتقد است: بیشترین آسیب متوجه دخترانی است که به عنوان کودک کار در خیابان کار می‌کنند، بنابراین ممکن است با طرح جمع آوری کودکان کار، حتی تعداد ازدواج های زیر 15 سال دختران به شکل تصاعدی بالا برود.

60درصد کودکان کار به دلیل فقر اقتصادی روانه خیابان‌ها می‌شوند

وی ادامه می دهد: براساس مطالعات انجام شده حدود پنج درصد از پسران و یک درصد از دختران کار دارای سابقه مصرف مواد بوده‌اند و حدود 30 درصد از کودکان خیابانی به مدرسه نمی‌روند و شاید علت اصلی افزایش این کودکان، فقر اقتصادی باشد چون 60 درصد از کودکان خیابانی نه به دلیل نابسامانی وضعیت خانوادگی بلکه به دلیل فقر اقتصادی یا بیکاری و اعتیاد، بد سرپرستی و ناآگاهی والدین راهی خیابان‌ها می‌شوند.

به گفته کارشناسان رشد فقر در کودکان کار و خیابان از سال 84 تا 88 روند صعودی داشته است. 72 درصد این کودکان بی سواد و کم‌سواد هستند یا در حد ابتدایی سواد دارند و 17 درصد کودکان کار و خیابان‌ در تهران اصلا مدرسه نرفته‌اند و این بی سوادی و کم‌سوادی در فرایند زندگی این افراد تاثیر سوء دارد.


حبیب‌اله فرید معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور نیز  معتقد است: 70 درصد از کودکان متکدی در تهران غیرایرانی و غیرمجازند به همین دلیل قدری باید سیستمی به موضوع نگاه کنیم. این اوضاع کنترل نمی‌شود مگر اینکه این کودکان سروسامان بگیرند. همین امروز یک کودک به راحتی می‌تواند از کشور خود به تهران بیاید. سوالم این است اگر این کودک حامل ویروس فلج اطفال باشد چون در کشورهایشان کنترل خاصی نیست چه کسی پاسخگوست در حالی که نظام سلامت در کشور اینقدر هزینه کرده است. پس باید جنبه‌های امنیتی و سلامت را هم ببینیم.

وی می گوید:  این نگرانی وجود دارد که کودکان از سطح خیابان به کارگاه‌های زیرزمینی و مکان‌هایی آورده شوند که قابل مشاهده و دسترس نباشند در نتیجه خطرات بیشتری آنها را تهدید کند. چند سال پیش مطالعه‌ای را در 10 تا 15 کشور دنیا انجام دادیم و در ایران نشان داد که 94 درصد این کودکان با خانواده خود زندگی می‌کنند و طبق آخرین آمار فقط  والدین 5 تا 8 خانواده از کودکان غیرایرانی شناسایی نشدند بقیه خانواده‌هایشان برای گرفتن فرزندشان ‌آمدند و حکم قاضی هم داشتند. به همین دلیل است که می‌گویم توانمندی کودکان در کنار خانواده اهمیت دارد.به همین دلیل مراکز حمایتی کودک و خانواده را در 17 نقطه از تهران و 50 نقطه در کشور راه‌اندازی کرده‌ایم.

فرید ادامه می‌دهد: سودی که این کودکان در خیابان‌ها می‌برند در کارگاه‌ها نمی‌برند، شاید روزی 5 تا 10 هزار تومان در کارگاه‌ها عایدشان شود، اما در خیابان‌ها 70 تا 100 هزار تومان روزانه درآمد دارند. از طرفی وزارت کار هم باید بر روی این کارگاه‌هایی که تابلو ندارند و زیرزمینی هستند نظارت بیشتری کند، برخی از خانه‌ها وجود دارد که کودکان تا 12 ساعت در یک جای نمور و غیراستاندارد روی دار قالی کار می‌کنند تازه این بهترین حالتش است.

راه حل یا پاک کردن مساله 
حرف آخر؛ از 20 سال پیش تاکنون طرح های جمع آوری کودکان از خیابان ها و معابر از 30 بار هم بیشتر اجرا شده اما مساله حل نشده است.

بهتر است به جای حذف کودکان از خیابان و انتقال آنان به مراکز دربسته دولتی، رویکرد ایجاد اعتماد در کودکان با افزایش توانمندسازی و ارتقای مهارت های اجتماعی در کنار حمایت های درمانی، مشاوره ای و تغذیه ای در پیش گرفته شود و نه فقط شهرداری و بهزیستی بلکه نهادهای مردم نهاد و سازمانهای دولتی دیگر نیز پای کار بیایند و در مهار، کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی و ارتقای سلامت اجتماعی کودکان کار و خیابان قدم‌های مثبتی بردارند.

منبع: فارس

عناوین مرتبط

۱۵ آبان ۱۳۹۷نماینده مجلس: "مغزهای کوچک زنگ زده" دردناک بود/ نمی‌توانستم برخی از صحنه‌ها را با چشم باز دنبال کنم
۱۷ شهریور ۱۳۹۷نگرانی از ازدواج کودکان در همسایگی تهران
۱۲ شهریور ۱۳۹۷واکنش عضو شورای شهر به بریدن گوش کودک زباله‌گرد
۱ شهریور ۱۳۹۷اگر اهل خیرید بسم الله / صبح رویش را نجات دهید
۱۴ مرداد ۱۳۹۷۹۶ درصد کودکان کار و خیابان با والدینشان زندگی می‌کنند/ به این کودکان «پول» ندهید
۲۵ تیر ۱۳۹۷کودکانی که ساعت‌ها زباله‌گردی می‌کنند/ کودکی دو انگشتش توسط موش خورده شده بود
۲۱ تیر ۱۳۹۷برده‌داری در جنوبِ تهران/مهمان‌نوازی از کودکان زباله‌گرد
۹ تیر ۱۳۹۷مدرسه فوتبال کودکان کار  
۲۳ خرداد ۱۳۹۷استفاده غیرقانونی ازکودکان در محیطهای نا ایمن/اعلام شرکتهای متخلف
۲۲ خرداد ۱۳۹۷نگاهی به وضعیت کودکان کار در ایران/ آماری از تعداد پسران و دختران کار
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷صدور شناسنامه سلامت برای کودکان کار و خیابانی
۵ اردیبهشت ۱۳۹۷تعداد کودکان کار چقدر است؟/ بسیاری از آنها دو شیفته کار می‌کنند

پربحث‌های امروز

 1. چرا دیپلماسی نفتی آمریکا شکست خورد؟/ ۳ شرط اصلی را برای معافیت از تحریم

 2. علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار مشخص شد

 3. نظام انتخاباتی مطلوب برای انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی

 4. واگذاری معادن سودده به افراد خاص

 5. دیگر دلیلی برای پرداخت یارانه‌ به افراد پردرآمد وجود ندارد

 6. پوتین: از نفت ۷۰ دلاری راضی‌ام

 7. عرضه تخم‌مرغ تنظیم بازاری در تهران

 8. مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی امروز برگزار می‌شود

 9. افراد "درون‌گرا" و "برون‌گرا" چه ویژگی‌هایی دارند؟

 10. کره شمالی یک "سلاح تاکتیکی فوق مدرن" آزمایش کرد

 11. بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۸ ابلاغ شد + متن

 12. چرا بیکاری یک استان ۸ و استان همجوارش ۲۰ درصد است

 13. برای اطلاع از تعداد سیم کارت هایتان استعلام بگیرید

 14. اکبر میثاقیان سرمربی تیم فوتبال خونه‌به‌خونه شد

 15. رنو فرانسه از پیدا کردن بازار جایگزین ایران عاجز ماند

 16. پیشنهاد افزایش ۲۰درصدی حقوق کارگران در سال ۹۸

 17. سعد حریری از موضع عربستان درباره خاشاقچی حمایت کرد

 18. رئیسی: وارد کردن مردم در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی گره‌گشاه است

 19. ۵ استان ایران نیاز به خون دارند

 20. کره شمالی شهروند آمریکایی را دیپورت می‌کند

 21. پایان جنگ تجاری آمریکا و چین بعید است

 22. توصیه پلیس اسرائیل برای محاکمه نتانیاهو به اتهام فساد

 23. گزارش IMF از ۱۳ شاخص‌ اقتصاد ایران در سایه تحریم‌

 24. عراقچی‌: تحریم ها مغایر با حاکمیت و اعتبار اروپا است

 25. آیت الله سبحانی: کمک به مردم مظلوم یمن واجب است

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش کیهان به اعدام سلطان سکه  

 2. درگذشت نوربخش مدیرعامل تامین اجتماعی و معاونش در حادثه رانندگی/ جزئیات حادثه برای همراهان وزیر کار در گلستان+تصاویر

 3. ماجرای زندگی مولتی میلیاردری که شهید شد + عکس

 4. دلار وارد کانال ۱۱ هزار تومان شد

 5. بازگشت اثر تحریم ها و وعده های تمام نشدنی اروپایی ها/ راه حل جایگزین چیست؟

 6. دستمزد کارگران و کارمندان در سال آینده چقدر باید افزیش یابد؟

 7. کشورهای غربی، محمدبن سلمان را چگونه نجات می دهند؟

 8. سردار حاجی‌زاده: قدرت ایران را از زبان ترامپ بشنوید

 9. میوه‌ای که سرخوشتان می‌کند

 10. ترامپ یک مقام کاخ سفید را با توصیه همسرش برکنار کرد

 11. همدردی ایران با مردم آمریکا

 12. کاهش ۶۸۰هزار تومانی قیمت سکه در یک هفته/قیمت دلار ۸درصد ارزان شد

 13. سبدهای معیشتی جای ترمیم ریالی مزد را نمی‌گیرند

 14. توصیه محمود صادقی به صداوسیما

 15. اضافه‌وزن؛ افسردگی به بار می‌آورد

 16. چگونه بهبود زخم‌ها را سرعت بخشیم؟

 17. سرماخوردگی کهنه را از طریق این داروی گیاهی درمان کنید

 18. مرگ یک یوزپلنگ در اثر برخورد با یک دستگاه خودرو

 19. عصبانیت سعودی‌ها از معافیت تحریمی آمریکا به مشتری‌های نفت ایران

 20. تیراندازی در مراسم عزاداری در شادگان

 21. زاهدی: اوراق مشارکت هم کارگشا بدهی دولت نیست

 22. دیوید میلیبند: سکوت جامعه بین‌المللی در برابر فاجعه یمن شرم‌آور است

 23. انحراف اتوبوس در کاشان ۲۷ مصدوم برجای گذاشت

 24. حمله توئیتری ترامپ به «فیس‌بوک»، «گوگل» و «توئیتر»

 25. حفاظت از 23 میلیون هکتار از مراتع به مردم واگذار شد

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. ادامه تخریب آیت‌الله یزدی با انتشار تصویری از نوه

 3. تهمت بزرگ وزیر خارجه‌مان به نظام؛ آقای ظریف اگر مدرکی دارید، چرا به قوه قضائیه ارائه نمی‌دهید؟/ پولشویی کجا انجام می‌شود؟

 4. سوت و کف به افتخار ظریف

 5. روحانی: تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ تاثیری در روند اقتصادی کشور نداشت/ اولین بسته حمایت غذایی آبان داده می‌شود/ برای حقوق پیش‌بینی‌هایی شده تا مشکلات اقتصادی تا حدی جبران شود

 6. تیتر روزنامه استقلال بعد از نایب قهرمانی پرسپولیس در آسیا  

 7. این فیلم را ببینید؛ از احمد شیرزاد تا محمدجواد ظریف

 8. آخوندی: کار درستی کردم که حتی ۱ واحد مسکن مهر افتتاح نکردم

 9. دولت بداند سال آینده تورم بیشتری در اقتصاد ایران بروز خواهد کرد/ دفاع از توزیع کوپن در واکنش به اتهامات کوپونیسم و کمونیسم/ ۱۷ سیاست و بسته پیشنهادی برای خروج از بحران

 10. آقای ظریف! مردم چرا باید برای این سطح ناشی گری دیپلماتیک هزینه دهند؟

 11. جهانگیری: تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد/ ارزش روز سهام عدالت ۱۳ میلیون تومان شده است

 12. جزئیات جدید افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سازمان مالیاتی + سند

 13. حضور دختران برانکو، علی پروین و محمود خوردبین در استادیوم آزادی + تصاویر  

 14. به این مسئول چه می‌توان گفت؟  

 15. دفاع رئیس اتحادیه آجیل از قیمت ۲۰۰ هزار تومانی پسته

 16. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 17. فاتحه تهران را بخوانیم

 18. ظریف باید اسامی پولشویی کنندگان را نام ببرد وگرنه استیضاح می شود

 19. مردم بدانند این جماعت نسبتی با انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ندارند

 20. آخوندی لواسان‌نشین است و خوی اشرافی‌گری دارد

 21. جریان اصلاح طلبی باید پاسخگوی ناکارآمدی دولت کنونی باشد/ اصلاح طلبی را در پای آنها که اصلاح طلب نبودند ذبح کردند/ دو جریان اصلی برای‌‌ نجات خود باید پوست اندازی کنند

 22. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 23. آیا حناچی همان فرشته نجات تهران است؟

 24. آقایان! عذرخواهی کنید

 25. افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

پربحث‌های دیروز

 1. حفاظت از 23 میلیون هکتار از مراتع به مردم واگذار شد

 2. پلیس کودک‌آزاری در یکی از پارک‌های تهران را تکذیب کرد

 3. اولین واکنش شریعتمداری به درگذشت مدیرعامل و معاون تامین اجتماعی

 4. لاریجانی درگذشت نوربخش و معاونش را تسلیت گفت

 5. کودک‌آزار شوشتری دستگیر شد

 6. فیلم/ مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی لحظاتی قبل از مرگ

 7. آیت‌الله مکارم شیرازی: آسیب‌های فضای مجازی در کشور غوغا می‌کند

 8. قاضی سراج: علت این عجله و فشار را نمی‌دانم!

 9. مه شدید و ترافیک روان در هراز و فیروزکوه

 10. طی پیامی؛ روحانی درگذشت رئیس و معاون سازمان تامین اجتماعی راتسلیت گفت

 11. مشهد در سوگ شهادت امام عسکری(ع) سیاهپوش شد

 12. ترافیک نیمه سنگین در هراز و فیروزکوه/ لغزندگی محورها بسیار زیاد است

 13. علم الهدی: استکبار با تمام قدرت خود در پی نابودی اسلام است

 14. اختلال در روند صدور معاینه فنی خودروها در تهران

 15. تداوم بارش باران در کشور

 16. فرار شهردار منتخب تهران از پاسخگویی به سوالات خبرنگاران

 17. هفته ای یک پرونده تجاوز جنسی در مازندران ثبت می شود

 18. فتوای 3 مرجع تقلید در باره احضار روح

 19. دادگستری استان تهران: اقدام دستگاه قضا در مقابله با مفسدان اخلاقی امید را به جامعه بازمی‌گرداند

 20. زندگی عجیب مردی که زن و بچه و زندگی‌اش را فدای قناری کرد

 21. سخنگوی شورای شهر تهران: مواردی که درباره حناچی عنوان می‌شود به دوره هابیل و قابیل برمی‌گردد

 22. اعمال زیبایی نامتعارف در ایران بیشتر از دنیا

 23. ریزش سنگ در جاده کرج - چالوس

 24. چرایی مقاومت برخی‌ در برابر قانون منع به کارگیری بازنشستگان

 25. زمان افتتاح خط تولید جدید داروهای ضد سرطان

پربحث‌های هفته

 1. سلطان سکه اعدام شد

 2. پیروز حناچی شهردار تهران شد؛ صندلی بهشت به آخوندی نرسید + جزئیات

 3. فاتحه تهران را بخوانیم

 4. اندر حکایت شهرداری تهران / چرا مردم باید هزینه دعواهای سیاسی اصلاح‌طلبان را بدهند؟

 5. واکنش آخوندی به انتخاب شهردار تهران

 6. «فشن‌شو گربه‌ها» در پایتخت + عکس

 7. جنازه «سلطان سکه» پس از اعدام  

 8. دو گزینه نهایی شهرداری تهران انتخاب شدند

 9. آخرین گفت‌وگوی وحید مظلومین؛ گرانترین سیگار ایران را می‌کشم/ نمی‌توانید من را گوشه رینگ ببرید

 10. چهار هزار و 500 زندانی مهریه در پی افزایش قیمت سکه/مجلس به دنبال کاهش آمار زندانیان

 11. از تهران چیزی می‌ماند؟/ با آخوندی تا ۱۴۰۰

 12. تخفیف ۷۵ درصدی برای ملکی در سعادت‌آباد به عضو شورای شهر تهران

 13. اسامی عجیب غریب در شناسنامه‌های ایرانی+ اسامی و عکس

 14. حواشی شغلی به نام "خانم جلسه‌ای"

 15. پرونده وحید مظلومین؛ از سکه‌هایی که پوشش بود تا دلارهایی که به خارج از کشور منتقل شد

 16. پولشویی و فرار مالیاتی در بستر عدم‌شفافیت/ اقتصاد ما شفاف نیست؟

 17. خیز وزیر پرحاشیه برای رفتن به بهشت

 18. افشانی: تا ۱۵ آذر در شهرداری تهران می‌مانم

 19. توضیحات پلیس درباره ماجرای نیمه برهنه‌شدن یک زن در یاسوج

 20. پشت پرده انتخاب شهردار تهران کیست؟

 21. آخوندی: رویکرد من برای شهرداری، ایجاد حکومت محلی است

 22. مانتوی متفاوت خانم معلم خلاق روستای سلخ قشم+ عکس

 23. محسن هاشمی: رد صلاحیت آخوندی و حناچی کذب است

 24. تهران با آمدن آخوندی «فریز» می‌شود

 25. "رئیسی" در کتاب فروشی‌های خیابان انقلاب  

آخرین عناوین