سپینو-مگنت

آمارهای تکان‌دهنده وضعیت کودکان کار و خیابان قد کشیدن کودکان کار پشت چراغ قرمز زندگی!

گروه اجتماعی الف،   3970403024
 قد کشیدن کودکان کار پشت چراغ قرمز زندگی!

هنوز نمی‌توان آمار دقیقی از تعداد کودکان کار ارائه کرد؛ یکهزار کودک در مراکز شهرداری و حدود ۴هزار کودک در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند اما آمار آنها بیش از سه میلیون نفر هم تخمین زده می‌شود؛ ثبت هویتی ندارند و هر روز انواع آزارهای جسمی،جنسی و وروانی آنها را تهدید می‌کند.

براساس مطالعات، رشد فقر بین کودکان کار و خیابان از سال 84 تا 88 رشد صعودی داشته و حتی در اطراف شهرهای بزرگ و نزدیکی های پایتخت؛ شالیکاری، پرس‌کاری و زباله گردی در شرایط خطرناک از جمله فعالیت های این کودکان شده است.

بیشتر این کارگران که دختران و پسران 10 تا 15 ساله هستند، در کارگاهها و زمینهای غیراصولی و غیرایمن کار می کنند و قصه دردناک این کودکان به این جا ختم نمی شود و کودکان 7 یا 8 ساله نیز در کارگاههای پرس‌کاری لب خط اطراف همین پایتخت خودمان به ازای 11 ساعت کار فقط 300 هزارتومان دریافت می کنند، کارگاههایی غیراستاندارد و شدیداً آسیب زا که صدای بسیار بلند دستگاه، خطر قطع عضو، هوای آلوده و تنبیه شدید فیزیکی صاحبکار در تمامی این کارگاهها چاشنی امرار معاش این کودکان شده است یا اینکه دختران و پسران 10 تا 15 ساله، از هفت صبح تا پنج بعد از ظهر در زمین های برنج‌کاری غیر اصولی اطراف بهشت زهرا با دستمزد روزی 25 هزار تومان کارگری می‌کنند.


الهام فخاری عضو کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به وضعیت نامناسب زندگی کودکان زباله‌گرد می گوید: این کودکان بدون دستکش، در سطل‌های زباله می گردند و به‌دلیل انجام این اقدامات در معرض ابتلا به ایدز، هپاتیت، کزاز، حصبه، سالک پوستی، انگل‌های روده‌ای، اسهال خونی، فلج اطفال، زانو درد و کمردرد قرار دارند.

ابتلای 45برابری ایدز در کودکان کار و خیابان

به استناد مطالعه ای در سال 90 که روی هزار کودک کار و خیابان انجام گرفت مشخص شد که شیوع ایدز در این کودکان 4.5 درصد است و میزان ابتلا به ایدز در کودکان کار و خیابانی، 45 برابر سایر افراد جامعه است و این می‌تواند زنگ خطر جدی باشد.

و پس از آن رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران نیز گفته بود که 4 تا 5 درصد از کودکان کار خیابان به ایدز مبتلا هستند که یک‌سوم آنها 10 تا 14 ساله و دوسوم 15 تا 18 ساله هستند.

براساس این تحقیقات، 72 درصد این کودکان گفته‌اند دوستانشان سوءمصرف مواد مخدر داشته‌اند و این نشان می‌دهد که این کودکان با مواد مخدر آشنا هستند. 15 درصد این کودکان نیز اعلام کرده‌اند که خودشان مواد مخدر مصرف کرده‌اند و 4.6 درصدشان هم عنوان کرده‌اند که مواد تزریقی استفاده کرده‌اند.

ارائه خدمات پیشگیری از ایدز به 7910 کودک کار و خیابان

فرید براتی‌سده رئیس مرکز توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به گزارش مربوط به ارائه خدمات پیشگیری از ایدز به کودکان کار و خیابان و کودکان در معرض آسیب که در محیط‌های ناسالم و کارگاه‌های زیرزمینی کار می‌کنند، می‌گوید: این خدمات به 7910 کودک در سه استان تهران، خراسان رضوی و فارس در 6 ماه نخست سال جاری ارائه شده است که از طریق مراکز ساماندهی کودکان کار و خیابان مانند NGOها و مراکز زیر نظر سازمان بهزیستی و گروه پیشگیری از ایدز انجام شده است.

وی ادامه می دهد: از 3743 نفر از این کودکان آزمایش ایدز گرفته شده فقط آزمایش ایدز 14 نفر از این کودکان مثبت بوده است که برای انجام آزمایشات بعدی ارجاع داده شدند. همچنین 16 نفر از این کودکان نیز به بیماری های مقاربتی مبتلا بوده‌اند.

رئیس مرکز توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با انتقاد از این‌که یکی از ضعف‌های این برنامه نبود سازوکار مشخص و دقیق برای پیگیری درمان این افراد تا مراحل پایانی است می گوید: برای مثال 14 کودکی که ابتلا به ایدز آنان مشخص و گزارش شده بعد از این‌که توسط این مرکز ارجاع شده‌اند، برای ادامه مراحل درمان به مراکز تخصصی مراجعه نکرده‌اند که این نشان می‌دهد باید ساز و کاری برای پیگیری فرآیند پس از تشخیص، پیش‌بینی شود.

 

 

میانگین سن شروع روابط جنسی در کودکان کار

بر اساس یافته‌های پژوهشی سازمان بهزیستی که در سال 92 نیز انجام شده، کودکان 10 ساله بیشترین تعداد کودکان خیابانی را تشکیل می‌دهند. 17.3 درصد کودکان خیابانی حداقل یک‌بار در عمر مصرف الکل داشته‌اند. 23 درصد این کودکان حداقل یک‌بار مواد، الکل یا سیگار مصرف کرده‌ و 6.9 درصد این کودکان در 6 ‌ماه اخیر مصرف داشته‌اند.

21 درصد کودکان هم تجربه «رابطه جنسی» داشته‌اند. میانگین سن شروع روابط جنسی در دختران 12.5 سال و در پسران 13.7 سال است و 5.4 درصد این کودکان آزار جنسی را گزارش کرده‌اند و براساس مطالعات انجام شده 32 درصد کودکان کار در معرض آزار جسمی، روحی و جنسی قرار دارند.

آمار متفاوت از کودکان کار
با وجود تمام این آمارهای تکان‌دهنده هنوز نمی توان آمار دقیقی از تعداد کودکان کار ارائه کرد؛یکهزار کودک در مراکز متعلق به شهرداری و سه هزار و 800 کودک نیز در مراکز بهزیستی نگهداری می شوند و برخی کارشناسان آمار کودکان کار ایران را بیش از سه میلیون نفر تخمین می زنند که این رقم برای تهران 20 هزار نفر است، اما به دلیل اینکه اغلب کودکان کار هیچ گونه ثبت هویتی ندارند آمار دقیقی در این زمینه نمی توان ارائه کرد.

به گفته استاندار تهران فقط 400 کودک کار در تهران شناسایی شده است و مدیرکل بهزیستی استان تهران می گوید که آمار دقیقی از تعداد کودکان کار و خیابانی در تهران وجود ندارد.

بنابراین با توجه به شرایط فعلی کودکان کار در ایران و کنوانسیون های بین المللی بیش از گذشته باید به این مقوله و آسیب اجتماعی پرداخته شود.


فخاری عضو شواری شهر معتقد است: بیشترین آسیب متوجه دخترانی است که به عنوان کودک کار در خیابان کار می‌کنند، بنابراین ممکن است با طرح جمع آوری کودکان کار، حتی تعداد ازدواج های زیر 15 سال دختران به شکل تصاعدی بالا برود.

60درصد کودکان کار به دلیل فقر اقتصادی روانه خیابان‌ها می‌شوند

وی ادامه می دهد: براساس مطالعات انجام شده حدود پنج درصد از پسران و یک درصد از دختران کار دارای سابقه مصرف مواد بوده‌اند و حدود 30 درصد از کودکان خیابانی به مدرسه نمی‌روند و شاید علت اصلی افزایش این کودکان، فقر اقتصادی باشد چون 60 درصد از کودکان خیابانی نه به دلیل نابسامانی وضعیت خانوادگی بلکه به دلیل فقر اقتصادی یا بیکاری و اعتیاد، بد سرپرستی و ناآگاهی والدین راهی خیابان‌ها می‌شوند.

به گفته کارشناسان رشد فقر در کودکان کار و خیابان از سال 84 تا 88 روند صعودی داشته است. 72 درصد این کودکان بی سواد و کم‌سواد هستند یا در حد ابتدایی سواد دارند و 17 درصد کودکان کار و خیابان‌ در تهران اصلا مدرسه نرفته‌اند و این بی سوادی و کم‌سوادی در فرایند زندگی این افراد تاثیر سوء دارد.


حبیب‌اله فرید معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور نیز  معتقد است: 70 درصد از کودکان متکدی در تهران غیرایرانی و غیرمجازند به همین دلیل قدری باید سیستمی به موضوع نگاه کنیم. این اوضاع کنترل نمی‌شود مگر اینکه این کودکان سروسامان بگیرند. همین امروز یک کودک به راحتی می‌تواند از کشور خود به تهران بیاید. سوالم این است اگر این کودک حامل ویروس فلج اطفال باشد چون در کشورهایشان کنترل خاصی نیست چه کسی پاسخگوست در حالی که نظام سلامت در کشور اینقدر هزینه کرده است. پس باید جنبه‌های امنیتی و سلامت را هم ببینیم.

وی می گوید:  این نگرانی وجود دارد که کودکان از سطح خیابان به کارگاه‌های زیرزمینی و مکان‌هایی آورده شوند که قابل مشاهده و دسترس نباشند در نتیجه خطرات بیشتری آنها را تهدید کند. چند سال پیش مطالعه‌ای را در 10 تا 15 کشور دنیا انجام دادیم و در ایران نشان داد که 94 درصد این کودکان با خانواده خود زندگی می‌کنند و طبق آخرین آمار فقط  والدین 5 تا 8 خانواده از کودکان غیرایرانی شناسایی نشدند بقیه خانواده‌هایشان برای گرفتن فرزندشان ‌آمدند و حکم قاضی هم داشتند. به همین دلیل است که می‌گویم توانمندی کودکان در کنار خانواده اهمیت دارد.به همین دلیل مراکز حمایتی کودک و خانواده را در 17 نقطه از تهران و 50 نقطه در کشور راه‌اندازی کرده‌ایم.

فرید ادامه می‌دهد: سودی که این کودکان در خیابان‌ها می‌برند در کارگاه‌ها نمی‌برند، شاید روزی 5 تا 10 هزار تومان در کارگاه‌ها عایدشان شود، اما در خیابان‌ها 70 تا 100 هزار تومان روزانه درآمد دارند. از طرفی وزارت کار هم باید بر روی این کارگاه‌هایی که تابلو ندارند و زیرزمینی هستند نظارت بیشتری کند، برخی از خانه‌ها وجود دارد که کودکان تا 12 ساعت در یک جای نمور و غیراستاندارد روی دار قالی کار می‌کنند تازه این بهترین حالتش است.

راه حل یا پاک کردن مساله 
حرف آخر؛ از 20 سال پیش تاکنون طرح های جمع آوری کودکان از خیابان ها و معابر از 30 بار هم بیشتر اجرا شده اما مساله حل نشده است.

بهتر است به جای حذف کودکان از خیابان و انتقال آنان به مراکز دربسته دولتی، رویکرد ایجاد اعتماد در کودکان با افزایش توانمندسازی و ارتقای مهارت های اجتماعی در کنار حمایت های درمانی، مشاوره ای و تغذیه ای در پیش گرفته شود و نه فقط شهرداری و بهزیستی بلکه نهادهای مردم نهاد و سازمانهای دولتی دیگر نیز پای کار بیایند و در مهار، کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی و ارتقای سلامت اجتماعی کودکان کار و خیابان قدم‌های مثبتی بردارند.

منبع: فارس

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۵ تیر ۱۳۹۷کودکانی که ساعت‌ها زباله‌گردی می‌کنند/ کودکی دو انگشتش توسط موش خورده شده بود
۲۱ تیر ۱۳۹۷برده‌داری در جنوبِ تهران/مهمان‌نوازی از کودکان زباله‌گرد
۹ تیر ۱۳۹۷مدرسه فوتبال کودکان کار  
۲۳ خرداد ۱۳۹۷استفاده غیرقانونی ازکودکان در محیطهای نا ایمن/اعلام شرکتهای متخلف
۲۲ خرداد ۱۳۹۷نگاهی به وضعیت کودکان کار در ایران/ آماری از تعداد پسران و دختران کار
۲۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷صدور شناسنامه سلامت برای کودکان کار و خیابانی
۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷تعداد کودکان کار چقدر است؟/ بسیاری از آنها دو شیفته کار می‌کنند
۱۱ بهمن ۱۳۹۶۶ هزار کودک بی هویت در تهران
۲۰ دی ۱۳۹۶راه‌اندازی ۱۹۵مرکز مداخله کاهش طلاق در کشور/ایجاد ۶۰ مرکز فوریت اجتماعی برای کنترل آسیب‌ها
۳ دی ۱۳۹۶کودکان در کوره‌های آجرپزی  
۲۶ آذر ۱۳۹۶ربیعی: 5میلیون نفر از پرداخت یارانه حذف شده‌اند/یارانه‌ افراد نیازمند نباید قطع شود
۱۹ آبان ۱۳۹۶ تکذیب آمار ۹۰درصدی شیوه ایدز میان کودکان خیابانی

وب‌گردی

همراه کارتبانک آیندهملاصدرا-دی جی ثبتطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 2. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 3. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 4. معاون رئیس جمهور: قوای سه‌گانه اطلاعات حقوق و مزایای خود را در سامانه ثبت حقوق و مزایا ثبت نکردند/ دسترسی اطلاعات به مردم نمی‌دهیم

 5. انحصار، آفت بازار وکالت

 6. نوبخت: کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰یا ۴۳۰۰ عرضه نمی‌شود

 7. توکلی: انتشار اطلاعات افرادی که ارز دولتی گرفتند، غیر شفاف است/ شفافیت جز در مسائل اطلاعاتی و امنیتی حدومرزی ندارد/ وقتی نماینده‌ای امضای خود را پس می‌گیرد، یعنی زد و بند شده است

 8. ترامپ: پس از خروج از برجام، ایران غرق در آشوب شده است

 9. بانک مرکزی شبهات و قصورها در پرداخت ارز دولتی را گردن نگرفت

 10. دخترم مرده؟ دفنش کنید،جنازه اش را هم نمی‌خواهم ببینم!

 11. اعترافات قاتل مریم فرجی؛ چون می‌خواست با یکی از استادانش ازدواج کند خفه‌اش کردم

 12. ترکان: «اَرِنج» تیم روحانی باید تغییر کند/ نمی‌دانم چرا دولت نمی‌تواند برای مشکلات تصمیم‌گیری کند

 13. پیشنهاد مضحک اروپایی‌ها برای خرید نفت از ایران

 14. توکلی: بلایی که سر ارز آمده تقصیر سیف است/ بهمنی در خصوص موسسات غیرمجاز مسئول است/ اتهام بقایی و مشایی مالی است نه سیاسی

 15. فریدون عباسی: روحانی دوست دارد پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجرا کند

 16. پروین فرشچی: به عنوان سفیر پیشنهادی ایران در فنلاند معرفی شده‌ام/ دو تابعیتی نیستم

 17. سکه دوباره ریزش کرد/ پیش‌بینی ادامه کاهش قیمت

 18. دولت‌های اروپایی باز کردن کانال مالی برای ایران را به اجرای FATF گره زدند

 19. ادعای رویترز: صادرات نفت ایران ممکن است به ۷۰۰ هزار بشکه برسد

 20. بیش از ۳۰ میلیون کاربر، فیلترشکن ایرانی را ترجیح داده‌اند

 21. دادستان تهران خبر داد: ناظم مدرسه غرب تهران به ده سال حبس، دو سال انفصال از خدمت و شلاق محکوم شد

 22. تمام خیانت‌های پاریس به تهران در یک نگاه

 23. آخرین قیمت خودروها در بازار

 24. وزیر اطلاعات: هر مشکلی در کشور به وجود می‌آید ۵۰ تا ۶۰ درصد آن به خودمان برمی‌گردد

 25. صداوسیما برای پخش «بیراهه» تذکر گرفت

پربحث‌های دیروز

 1. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 2. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 3. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 4. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 5. برجام اروپایی و پیچیدگی آمریکا

 6. نقش باند «مظلومین» در بحران‌های ارزی طی ۲ دهه گذشته

 7. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 8. تقدیر از اقدام خوب رئیس جمهور در مبارزه با فساد/ دولت، شفاف سازی را از بانک مرکزی آغاز کند

 9. پدر داماد روحانی هم ارز دولتی گرفته

 10. سرور تلگرام فارسی در طبقه ۹ مرکز امام خمینی نبود/بازدید خبرنگاران از این مرکز

 11. رئیس جمهور اسامی افراد متخلف در واردات خودرو را اعلام کند /60 تن ذخایر طلای کشور به تاراج رفت/ 11 میلیارد دلار ارز نصیب عده ای خاص شد

 12. وزیر اقتصاد: ریال به ریال حق مردم را مطالبه می‌کنیم

 13. مدیرعامل ثامن‌الحجج بازداشت شد

 14. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 15. نعمتی: محال ممکن است برق وزارت نیرو هم قطع شود/ با یک عذرخواهی وزیر مشکل راحت‌تر حل می‌شود

 16. ۶ گام برای رونق تولید و رهایی از مصائب اقتصاد نفتی و رهایی از تحریم‌ها

 17. نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان: انتقال آب دلیل اصلی کم آبی در خوزستان است

 18. ظریف: از آمریکا به دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت کردیم

 19. جهانگیری: با انسجام و وحدت ثابت خواهیم کرد تحریم ها کارساز نیست

 20. گزارش مجلس از قاچاق ۱۵ هزار خودرو/ وزارت اطلاعات تایید کرد

 21. همیشه دست یک زن در میان است

 22. ادعای رسانه‌های آمریکا درباره جزئیات سرقت اسناد هسته‌ای محرمانه ایران

 23. خبر ظریف از مذاکره برای تضمین روابط بانکی و فروش نفت

 24. از یک پرونده جنایی تا کشته سازی سیاسی / این بار هم ساز بی بی سی «کوک» نشد

 25. مستاجران در حال ترک تهران هستند

پربحث‌های هفته

 1. هیاهو موثر نیست

 2. یک اشتباه راهبردی در جنجال خانم مائده

 3. آیا جهانگیری به پایان خط رسیده است ؟

 4. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 5. حاشیه ای بر سفر مهم ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین

 6. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 7. پشت پرده تاسف‌آور اخراج ۲ دیپلمات ایرانی از هلند

 8. جهانگیری: شرایط کشور خطیر است، اما به این معنا نیست که نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم/ صادرات نفت ایران هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد / همه باید اختلافات خود را کنار بگذاریم

 9. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 10. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 11. توکلی: «سیف» باید عزل شود/ تخصیص ارز به شرکت ۲۶ روزه، خیانت در امانت است

 12. جزییات برخورد تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج/ ۱۳ نفر جان باختند/ ۳ روز عزای عمومی در کردستان/ سواستفاده چند آشوبگر + فیلم

 13. توکلی: اگر مبارزه با فساد را سیاسی کنیم سیستم فلج می‌شود/ به جای اینکه یکدیگر را متهم کنیم بهتر است برای مبارزه با فساد همکاری کنیم/ حقوق‌ برخی مدیران غیرقانونی پرداخت می‌شود

 14. دستور دریافت مالیات از خریداران عمده سکه و ارز و واردکنندگان خودرو صادر شد

 15. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 16. بازار نفت ایران و تاثیر سفر ولایتی به مسکو

 17. واکنش فضای مجازی به مستند پخش‌شده از رقاص‌های اینستاگرامی/ یکی بر سر «شاخ»ُ بُن می‌برید

 18. روحانی: شرایط امروز فرصتی برای تولیدکنندگان داخلی است/ افرادی داریم که دلالی کرده و به قانون بی‌توجهی می‌کنند/ در داخل خود آمریکا نیز مشکلاتی وجود دارد

 19. توکلی: اگر درباره مفسدان واضح صحبت شود باعث می‌شود هزینه تن دادن به فساد برای افراد زیاد شود/ از پیشنهاد آقای جهانگیری استقبال می‌کنم

 20. افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند + عکس

 21. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 22. ریشه مشکلات اقتصادی از درون است، نه.../ نیازمند شفاف سازی و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی

 23. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 24. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 25. واکنش فغانی به انتشار تصاویر خوش‌وبش او با داور زن  

پربحث‌های امروز

 1. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 2. انحصار، آفت بازار وکالت

 3. بیش از ۳۰ میلیون کاربر، فیلترشکن ایرانی را ترجیح داده‌اند

 4. دادستان تهران خبر داد: ناظم مدرسه غرب تهران به ده سال حبس، دو سال انفصال از خدمت و شلاق محکوم شد

 5. کلانشهر‌ها خالی از سکنه‏ می‌شوند؟

 6. پرداخت دیه قربانیان اسیدپاشی اصفهان از صندوق بیت‌المال

 7. احضار مسئولان وزارت صنعت ادامه دارد

 8. حداکثر قیمت قبر در بهشت زهرا/ / یک قبر رایگان برای هر شهروند تهرانی

 9. برنامه قطعی برق امروز اعلام شد + جدول

 10. ۹۳ دختر مجرد، مادر شدند

 11. تغییر دوباره ساعات کار ادارات تهران

 12. وزیر بهداشت: بیماران را از داروی ایرانی نترسانید/انتقاد از تجویز برخی پزشکان

 13. روحانی: روحیه بالای خانواده شهدا و جانبازان برای ما درس و نشان‌دهنده مسیر مستقیم است

 14. ایران در تولید علم جزء ۱۵ کشور برتر دنیا شد

 15. غرامت زیان دیدگان حادثه تانکر سوخت پرداخت می شود

 16. توضیح علی مطهری در رابطه با اظهارنظرش در مورد رئیس‌جمهور کرواسی

 17. پیشنهاد عارف برای جبران صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها

 18. وزش باد شدید‌ در برخی شهرها/ بارش‌های امسال‌ ۲۷ درصد کمتر از میانگین ۵۰ سال اخیر

 19. افتتاح بیمارستان برکت؛ هدیه‌ی رهبر انقلاب به مردم قرچک

 20. چرا سفر یک‌طرفه ایرانی‌ها به گرجستان ممنوع شد؟

 21. ۹۷ درصد معتادان با سیگار یا قلیان آلوده شده‌اند

 22. خیزش گرد و خاک در تهران

 23. هشدار پلیس امنیت به اراذل و اوباشی که در فضای مجازی کُری می‌خوانند

 24. زمان برگزاری چهارمین جلسه محاکمه رامین

 25. «دراکولا»ی پایتخت پلمپ شد

پربحث‌های دیروز

 1. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 2. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 3. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 4. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 5. نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان: انتقال آب دلیل اصلی کم آبی در خوزستان است

 6. همیشه دست یک زن در میان است

 7. از یک پرونده جنایی تا کشته سازی سیاسی / این بار هم ساز بی بی سی «کوک» نشد

 8. مستاجران در حال ترک تهران هستند

 9. کیهان: اگر کار دست فردوسی پور باشد،کشتی کچ زنان آمریکایی را هم پخش می کند

 10. آملی لاریجانی: پرونده‌های ارز، سکه، خودرو و موبایل به طور ویژه در حال رسیدگی است/ برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن ممنوع الخروج و بازجویی شدند

 11. جزئیاتی از دستگیری «کارآموز کمک‌ خلبانی»

 12. دستگیری ۲۳۸ نفر از اراذل و اوباش پایتخت

 13. بیش‌ترین آمار فیلترینگ در کدام کشورهاست؟

 14. دانشجویان کارشناسی جدیدالورد "ارز" نمی‌گیرند/ثبت‌نام بیش از ۱۵ هزار نفر برای دریافت ارز

 15. کودکانی که ساعت‌ها زباله‌گردی می‌کنند/ کودکی دو انگشتش توسط موش خورده شده بود

 16. بی‌تدبیری در بازسازی و ناامیدی از آینده در سرپل‌ذهاب

 17. لزوم پیگیری علت فروش اردوگاه باهنر به یک سوم قیمت/ آقای روحانی! دانش‌آموزان را دریابید

 18. زمان‌بندی قطعی برق تهران باز هم تغییر کرد+ جدول قطعی‌های امروز

 19. علت وقوع حادثه ترمینال سنندج اعلام شد

 20. پلمب یک مدرسه با رویکرد قرآنی در مشهد

 21. ثبت بیش از ۲۱ هزار پرونده تخلف ساختمانی در تهران

 22. پشت پرده میل به دیده شدن در شبکه‌های اجتماعی

 23. سایه گرانی بر اجناس شهروند/ جولان برندهای خارجی در سال حمایت از کالای ایرانی+عکس

 24. راه‌اندازی اورژانس تخصیص عضو در کشور

 25. میانگین بارش سالانه ایران کمتر از یک‌سوم میانگین جهانی‌

پربحث‌های هفته

 1. مائده هژبری با تتلو به استانبول رفت/برگزاری کنسرت مشترک این دو نفر!  

 2. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 3. هر دم از این باغ بری می‌رسد

 4. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 5. واکنش فضای مجازی به مستند پخش‌شده از رقاص‌های اینستاگرامی/ یکی بر سر «شاخ»ُ بُن می‌برید

 6. افغانستانی‌ها برای ترک ایران صف کشیدند + عکس

 7. معاون وزیر رفاه:درآمد ۱.۶ میلیون ایرانی‌ کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد

 8. رائفی پور: بحران جنسی جامعه را فراگرفته/ مسئوان برای تسهیل ازدواج کاری نمی کنند

 9. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 10. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 11. چند جمله حرف حساب درباره جنجال اینستاگرامی

 12. وزیر بهداشت: آماده طوفان تحریم‌ها باشیم

 13. کلانتری: آب خوزستان را با اشتباه مهندسی محرز شور کردیم

 14. چرا مدیر پیام‌رسان سروش، «تلگرام» نصب کرد؟

 15. بطحایی: نشانه‌های ورشکستگی آموزش و پرورش دیده می‌شود

 16. انحصار، آفت بازار وکالت

 17. شعرخوانی حماسی خواهر مسیح علینژاد  

 18. هدیه میلیاردی شهرداری به یک سلبریتی

 19. جدول ثابت قطعی برق تهران منتشر شد + جدول

 20. فرمانده ناجا: ۷۰ درصد زنان قائل به عفاف و حجاب هستند

 21. رئیس پلیس تهران: لیست ۵۰ خریدار عمده سکه در اختیار پلیس قرار گرفت/ آزادی عوامل سلطان سکه با قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی

 22. پلیس فتا: احضار و مصاحبه با مائده هژبری مربوط به ما نبود

 23. نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان: انتقال آب دلیل اصلی کم آبی در خوزستان است

 24. همیشه دست یک زن در میان است

 25. امام جمعه اصفهان: دختران باید از کلاس اول ابتدایی با چادر به مدرسه بروند

آخرین عناوین