بهترین ورزش‌ها برای بیمارانی که سکته کرده‌اند

گروه سلامت الف،   3970402041

تاپ‌تاپ‌، تا‌پ‌تاپ‌؛ تاپ‌تاپ، تاپ‌تاپ... خدا کند این صدا هیچ وقت قطع نشود؛ صدایی که اگر یک دقیقه آن را نشویم، کارمان تمام است!

1
این صدا، صدای قلبی است که هر روز و هر لحظه در تلاش است تا من و شما سالم و سرحال زندگی کنیم؛ قلبی که همه عمر و در هر شرایطی با ما کنار می‌آید، اما من و شما چطور با آن رفتار می‌کنیم؟ اینقدر نسبت به آن بی‌توجه هستیم و نادیده‌اش می‌گیریم که گاهی یادمان می‌رود قلبی هم در این سینه می‌تپد؛ قلبی که بود و نبود ما وابسته به آن است.

این قلب بیچاره خیلی هم متواضع و قانع است، چیز زیادی از صاحبش نمی‌خواهد، مگر یک رژیم غذایی سالم، حرص و جوش نخوردن و قدری تحرک. یعنی همان‌ها که از او دریغ می‌کنیم! غافل از این که اگر روزی این تاپ‌تاپ قطع شود، روزگار جلوی چشم‌مان تیره و تار خواهد شد.

البته گروهی خوش شانس هم پیدا می‌شوند که بعد از این بی‌توجهی‌ها و هنگامی که بیماری سراغشان می‌آید، خدای مهربان فرصتی دوباره به آنها می‌دهد؛ فرصتی برای زنده بودن. اینجاست که این افراد باید ورزش و رژیم غذایی را جدی‌تر بگیرند و بیش از پیش به فکر خودشان،‌ قلب‌شان و سلامت‌‌شان باشند.

فعالیت فیزیکی، دشمن بیماری‌های‌ قلبی

قرار نیست همیشه صبر کنیم تا مریضی سراغمان بیاید و بعد به فکر درمان بیفتیم. بد نیست گاهی هم قبل از این که سر و کله بیماری‌ها پیدا شود، به فکر باشیم و یک بار هم ما آنها را غافلگیر کنیم.
دکتر شهرزاد خسروی قاطع و مطمئن می‌گوید انجام فعالیت‌های‌ فیزیکی و ورزش به طور منظم، نه‌تنها برای درمان بسیاری از مشکلات قلبی مانند سکته‌های قلبی موثر است بلکه از بروز آنها نیز پیشگیری می‌کند.
دکتر خسروی، متخصص پزشکی ورزشی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است و یادآور می‌شود: ورزش منظم و مناسب موجب افزایش قدرت عضلانی قلب و در نتیجه پمپاژ بهتر خون می‌شود. از طرف دیگر، ورزش موجب بهبود اکسیژن‌رسانی به بخش‌های مختلف بدن نیز می‌شود و می‌توان گفت بر اثر ورزش، ظرفیت قلبی و ریوی افزایش می‌یابد.
به گفته وی، ورزش منظم و مناسب، نه‌تنها می‌تواند از پیشرفت گرفتگی‌های عروقی پیشگیری کند بلکه موجب ترمیم و برگشت آنها نیز خواهد شد. بنابراین فعالیت فیزیکی مناسب عامل مهمی برای پیشگیری از سکته‌های قلبی بعدی نیز به حساب می‌آید.
چاقی هم عامل موثری در افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی ـ عروقی است که ورزش می‌تواند با کنترل وزن با آن مقابله کند.

ورزش کنید؛ حتی اگر سکته کرده‌اید

تکان نخور، اینقدر حرکت نکن، آرام‌تر، یواش، استراحت کن، بیشتر بخواب و... وقتی یک بیمار قلبی و بخصوص کسی که سکته کرده است در خانه استراحت می‌کند، این جمله‌ها زیاد و مکرر از سوی اعضای خانواده بیان می‌شود، اما این قلب بیچاره که روزهای سختی را می‌گذراند، اگر می‌توانست درد دل کند، اگر توانایی حرف زدن داشت و اگر می‌توانست از حال و روز خودش بگوید، حتما به ما می‌گفت خیلی وقت‌ها استراحت و خوابیدن و حرکت نکردن نه تنها به نفعش نیست بلکه به ضعیف شدن او و صاحبش هم می‌انجامد.
 
از طرفی قرار نیست بیماری که سکته می‌کند، خانه‌نشین شود. شاید تا چند سال پیش هم تصور می‌شد سکته، پایان زندگی پرتحرک است، اما این روزها می‌بینیم بیماران بعد از سکته هم زندگی خوبی را تجربه می‌کنند، البته اگر بدانند چطور باید با قلب آزرده کنار بیایند.
 
با این که در گذشته اغلب به بیماران توصیه می‌شد پس از سکته قلبی، میزان فعالیت‌شان را کاهش دهند تا فشار کمتری به قلب‌شان وارد شود، اما امروزه بیمارانی که سکته کرده‌اند یا دچار مشکلات و بیماری‌های قلبی هستند، می‌توانند از خدمات «بازتوانی قلبی» کمک بگیرند. دکتر خسروی در این مورد تاکید می‌کند: پس از گذشت حداقل دو هفته از سکته قلبی، می‌توان برنامه بازتوانی قلبی این بیماران را شروع کرد و به آنها توصیه می‌شود فعالیت‌های فیزیکی را از سر بگیرند.

بهترین فعالیت‌ها پس از سکته قلبی

می‌دانید بهترین ورزش برای بیماری که سکته کرده است، چیست؟ اگر چنین فردی اطرافتان باشد، حتما به این موضوع فکر کرده‌اید، اما چه در این موقعیت باشید و چه نه، باید بدانید بهترین ورزش‌ها کدام است و در چه شرایطی باید انجام شود.

دکتر خسروی با اشاره به این که بهتر است نوع و شدت ورزش‌ها از سوی متخصص تعیین شود، می‌گوید: با توجه به شرایط بیمار، باید فعالیت مناسبی برای او انتخاب شود بنابراین در مراکزی که خدمات بازتوانی قلبی را ارائه می‌کنند، ابتدا وضع قلب، تنفس، فشار خون و ضربان قلب بیمار کنترل می‌شود تا براساس آن ورزش مورد نظر را تعیین کنند که بتدریج، شدت و مدت فعالیت‌ها نیز افزایش می‌یابد.

وی می‌افزاید: زمانی که بیمار پس از چند جلسه بازتوانی قلبی متوجه می‌شود مانند گذشته یا حتی بهتر از قبل می‌تواند مشغول ورزش و فعالیت شود، نه‌تنها روحیه بهتری پیدا می‌کند بلکه از نظر جسمی هم شرایط مناسب‌تری خواهد داشت.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه، نوع ورزش‌ها با توجه به مشکل قلبی بیماران متفاوت است ولی در مورد سکته‌های قلبی حتما باید حداقل دو هفته پس از سکته، این فعالیت‌ها شروع ‌شود که اغلب با ورزش‌های هوازی نیز این کار انجام می‌شود. بنا بر نظر پزشک معالج کم‌کم می‌توان نوع و شدت ورزش را هم تغییر داد.

دکتر خسروی به چند نمونه از ورزش‌های هوازی اشاره می‌کند و می‌گوید: استفاده از تردمیل و دوچرخه‌ها، شناو پیاده‌روی‌های تند، ورزش‌های هوازی مناسبی است که بیماران می‌توانند انجام دهند البته با توجه به این که اغلب بیماران پس از سکته، با ترس و نگرانی مشغول ورزش و فعالیت می‌شوند و تصور می‌کنند شاید این ورزش‌ها فشار بیش از حدی به آنها وارد کند که چندان به نفع قلب‌شان نباشد، باید حتما با پزشک معالج مشورت شود.

این متخصص پزشکی ورزشی تاکید می‌کند: مدت زمان گرم کردن و سرد کردن بدن برای این افراد اهمیت ویژه‌ای دارد و باید بیش از حالت عادی باشد. همچنین با توجه به این که هوای سرد این بیماران را اذیت می‌کند، لازم است در فصول سرد بیشتر مراقب باشند و ورزش را به ساعت‌های گرم‌تر روز موکول کنند. در کل مهم است قبل از شروع هر نوع ورزشی، وضع بدن‌شان را با شرایط فعالیت جسمی تطابق دهند.

زور آلودگی هوا بیشتر از ورزش!
آنهایی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند، این روزها کمتر آبی آسمان را می‌بینند و به جای آن شاهد سقفی دودگرفته بر بالای سرشان هستند. در این شرایط هم رسانه‌ها معمولا هشدار می‌دهند و می‌گویند بیماران قلبی نباید از خانه خارج شوند و نباید زیاد تحرک داشته باشند.

از سوی دیگر، پزشکان توصیه می‌کنند بیماران قلبی در برنامه روزانه‌شان، فعالیت فیزیکی را نیز در نظر بگیرند. پس شاید این سوال برای بیماران مطرح شود که بالاخره چه کار باید کرد؟ از ترس آلودگی هوا باید ورزش را کنار گذاشت یا برای مقابله با بیماری قلبی باید در آلودگی نفس کشید؟

دکتر خسروی در این زمینه خاطرنشان می‌سازد: آلودگی هوا مشکلی نیست که در تمام روزها و ماه‌های سال ادامه داشته باشد، اما هنگامی که با این مشکل روبه‌رو هستیم، به بیماران قلبی توصیه می‌شود از منزل خارج نشده و فعالیت فیزیکی را هم تا جای ممکن محدود و متوقف کنند.

به گفته وی، در شرایط عادی که هوا آلوده نیست این بیماران باید به اندازه کافی ورزش کنند و تحرک داشته باشند. البته در چنین شرایطی، ورزش در هوای آزاد بهتر و مفیدتر از محیط‌های بسته است.

این متخصص پزشکی ورزشی، تاکید می‌کند: اگر در طول ورزش با مشکلی هر چند جزیی مواجه می‌شوید، حتما باید با پزشک معالج‌تان مشورت کنید و نظر او را جویا شوید. درد قفسه سینه یکی از مهم‌ترین علائمی است که باید مورد توجه قرار گیرد و لازم است علت اصلی آن تشخیص داده شود.
منبع: جام جم

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 2. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 3. فاصله ما و رهبری در این روزها

 4. سخنگوی دولت: روحانی خود را فدای مصالح کرد/ احتمال وصل شدن اینترنت برخی استان‌ها/ در عربده کشی‌ها صدای به حق مردم کمتر شنیده می‌شود

 5. محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت

 6. شاکری: طرح افزایش قیمت بنزین قابلیت اصلاح دارد

 7. شهادت یک بسیجی در ملارد/ آخرین وضعیت شهرهای مختلف

 8. حکم کشته شدن آشوبگران از نگاه اروپا چیست؟

 9. کدام گروه‌ها مشمول کمک معیشتی می‌شوند + اینفوگرافی

 10. رئیسی: صف مردم از صف اشرار و اخلالگران جدا است/ انتقاد از شیوه اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین

 11. سخنگوی دولت:‌ رئیس‌جمهور خود را فدای مصالح کلان کشور و مردم کرد

 12. علی مطهری: مجلس از حیز انتفاع ساقط است

 13. تیراندازی اغتشاشگران مسلح در اندیمشک به سوی مردم

 14. دولت به فکر کاهش اثرات منفی افزایش یکباره قیمت‌ بنزین باشد

 15. گالوپ: ترامپ بی شخصیت ترین نامزد انتخابات آمریکا

 16. فیلمی از خسارت زدن آشوبگران به اموال عمومی

 17. تخریب و خسارت‌های اشرار

 18. ادامه واکنش‌ها به طرح افزایش قیمت بنزین: چگونه اعتراضات آرام، خشونت‌آمیز می‌شود؟/ مطهری: مجلس دهم درباره مشکل بنزین تعلل کرد/ روایت زاکانی از دلایل حمایت رهبری از طرح سران قوا

 19. وقتی آشوبگران به کتاب هم رحم نمی‌کنند + عکس

 20. امام جمعه شیراز: اگر شورای تامین نتواند اغتشاشات را جمع کند، به همراه بسیج به میدان خواهم رفت

 21. سپاه در واکنش به حوادث و وقایع اخیر: با ادامه هرگونه ناامنی قاطعانه برخورد خواهیم کرد

 22. آمریکا از آشوبگران در ایران خواست از خرابکاری‌هایشان فیلم بفرستند

 23. گریه‌های دردناک مردی که جهیزیه دخترش در آتش سوخت

 24. تاملاتی درباره اعتراضات اخیر/ وقتی رئیس جمهور با مردم حرف نمی‌زند

 25. ربیعی: یارانه حمایتی جدید در دولت‌های بعد هم پرداخت خواهد شد

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 4. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 5. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 6. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 7. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 8. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 9. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 10. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 11. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 12. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 13. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 14. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 15. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 16. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 17. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 18. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 19. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 20. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 21. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 22. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 25. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

آخرین عناوین